De heer van Harinxma treft geen blaam voor zijn beleid in Londen en Lissabon De betrekkingen Moskou-Djokja Schouwen en Duiveïand herleven' De Het Geheim van de Biecht Het vrolijk avontuur •VRIJDAC 28 MEI 1948 IJMUTDER COURANT COMMISSIE-DONNER CONCLUDEERT: Naar aanleiding van hetgeen in het z.g. „Rode Kruis pakketten-rapport" van de commissie-Vorrink verklaard wordt over de werkzaamheid van de heer B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten als voorzitter van het „London Committee" van het Ne derlandse Rode Kruis en als vertegenwoor diger van de hoge commissaris voor vluch telingenzaken te Lissabon heeft de minister van Buitenlandse Zaken het gewenst ge acht aan een commissie, bestaande uit de heren mr. dr. J. Donner, president van de .Hoge Raad, dr. ir. J. A. Ringers, oud-minis ter en kolonel A. C. de Ruyter van Steve- ninck te verzoeken, op grond van de door de commissie-Cleveringa en de commissie- Vorrink uitgebrachte rapporten te willen vaststellen of de grieven over het beleid en het optreden gedurende de oorlog van de heer Van Harinxma thoe Slooten enige grond geven tot. het trekken van consequen ties ten aanzien van zijn tegenwoordige functie. Londen. De secretaris der commissie-Donner heeft een uitvoerig onderzoek in Londen inge steld. Daarbij is gebleken, dat geen van de Londense „committees" van de Rode Kruis verenigingen der verschillende landen van Londen uit ten aanzien van de pakketver zending der politieke gevangenen iets1 heeft kunnen doen. Vergelijking van de werk zaamheid van het Nederlandse „London Committee" met die van de landen, waar van de burgergevangenen langs andere wegen, buiten de „Committees" om, in betere conditie zijn geweest dan de Neder landers, valt in genen dele ten ongunste van het „London Committee" van het Ne derlandse Rode Kruis uit. Integendeel wordt met lof over de werkzaamheid van het „London Committee" van het Neder landse Rode Kruis en in het bijzonder over die van de heer Van Harinxma gesproken. Lissabon. Met betrekking tot de werkzaamheid van de heer Van Harinxma als vertegenwoor diger te Lissabon van de regeringscommis saris voor vluchtelingpnaangelegenheden te Londen heeft de commissie-Cleveringa een rapport uitgebracht, hetwelk blijk geeft van een nauwgezet onderzoek en een zorg vuldige afweging van de in aanmerking komende gezichtspunten. De conclusie luidt, dat van gegronde redenen voor ern stige klachten niet is gebleken. De heer Van Harinxma heeft in uiterst moeilijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd verdient te worden. Wat de commissie-Vorrink ten deze heeft medegedeeld, mist naast het rapport-Cleve- ringa zelfstandige waarde, aldus verklaart de commissie-Donner. De Commissie-Donner heeft zich uit de aard der zaak meer in het bijzonder reken schap gegeven van de vraag, welke ook in het rapport-Cleveringa uitvoerig is behan deld of de heer Van Harinxma niet te zeer en te lang aan uitsluitend legale evacuatie heeft vastgehouden. Uitgangspunt moet hier zijn, dat de heer Van Harinxma met legale evacuatie was belast. Aanvankelijk ging het bij de vluchtelingen alleen om per sonen, ten aanzien van wie overweging van illegale methoden niet in aanmerking be hoefde te komen. Later veranderde dit en ontstonden moeilijkheden, welke echter, zij het niet op geheel legale wijze, dan toch zonder op het stelsel van illegale evacuatie over te schakelen, nog geruime tijd konden worden overwonnen. Dat deze methoden stroef werkten staat wel vast, maar is niet een bewijs, dat langs andere weg betere res-•'■•aten hadden kun nen worden bereikt. T' standpunt van de heer Van Harinxma, dat de officiële instan ties met het zich inlaten met illegale eva cuatie uiterst voorzichtig moesten zijn, ten einde de nog legaal bestaande gelegenheden niet in gevaar te brengen, komt de com missie niet ongegrond voor. Zijn standpunt, dat een indien onvermijdelijk geworden Nieuwe bonnen r voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werk kleding H4 en L4 geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H 4 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een lab oratorium jas of een mouwschort. Op de bonnen L4 kan men kopen: 'n werkbroek of werkjas van keper, Chester of pilow, een korte witte jas, een drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Man- koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 5 t.m. 12 en L 5 t.m. 12 zijn nog niet geldig. Controle op de prijzen bleek niet overbodig Het resultaat van een onderzoek, dat de Prijzencontröledienst in samenwerking met C.C.D. en politie in het gehele land naar de prijzen der voornaamste levensmiddelen bij ongeveer 8000 zaken instelde, was 824 pro cessen-verbaal. Ongeveer de helft hiervan betrof prijsovertredingen op boter, kaas, brood, melk, vlees, aardappelen en eieren. Opvallend was, dat in de Noordelijke provinciën vrijwel overal het roggebrood te duur werd verkocht. Het geven van ondermaat bij melk, dat meestal ongeveer 10 procent bedroeg, werd bij ongeveer 60 melkslijters geconstateerd. De controle op de kaasprijzen bracht aan het licht, dat vele Zuid-Hollandse handela ren de prijs tot boven het voor de consu ment vastgestelde maximum opdreven. In Gelderland namen zeven handelaren het niet zo nauw met de gewichtsklasse voor de eieren. Op de Vel uwe werd de melk te duur verkocht. In Nijmegen berekende een derde van de bakkers te hoge prijzen, het geen ook te Tiel en omgeving werd ge- constateerd. Erkenningseisen voor de bloemenhandel weer van kracht Nu de staking in de bloemenhandel is geëindigd heeft het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten besloten, het besluit van 20 Mei, waarbij de erkenningseisen voor de détailhandel en de binnenlandse groothandel in bloemisterijproducten tij delijk buiten werking werden gesteld, met Ingang van 27 Mei in te trekken. Alle op en na deze datum binnenkomen de aanvragen tót het verkrijgen van een erkenning zullen als voorheen worden ge toetst aan de bepalingen van de twee des betreffende erkenningsreglementen. illegale evacuatie afzonderlijk moest worden georganiseerd, kan de commissie billijken. Evenmin als de Commissie-Cleveringa vindt ie commissie-Donner aanleiding op de mene lijn ten deze van het be leid van c*e heer Van Harinxma aanmerking te maken. Conclusie. De Commissie-Donner heeft dan ook aan de minister als haar oordeel kenbaar ge maakt, dat de grieven over de werkzaam heid tijdens de oorlog van mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten geen grond ge ven, hem niet in zijn tegenwoordige positie van Hr. Ms. ambassadeur bij de Belgische regering te bandhaven. Naar aanleiding van het rapport van de Commissie-Donner heeft de minister van Buitenlandse Zaken aan de heer Van Ha rinxma thoe Slooten medegedeeld, dat hij zich geheel met de conclusie kan verenigen en dat er voor hem derhalve geen enkele aanleiding is om uit het beleid en het op treden tijdbns de wereldoorlog van de heer Van Harinxma thoe Slooten enige conse quentie te trekken ten aanzien van. zijn huidige fifnctie. Nieuwe feiten in de zaak der „Wagons-Lits" Directeur vrijgelaten maar terstond weer gearresteerd Dinsdag is te Amsterdam de 64-jarige H. M. H. uit Overveen, directeur van de „Wagons-Lits", uit zijn voorlopige hechte nis ontslagen, maar onmiddellijk daarop, weer in bewaring gesteld. De rechter-commissaris die het voor onderzoek tegen de heer H. had geleid, had de rechtbank verzocht de verdachte uit zijn voorlopige hechtenis te ontslaan, omdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat de gepleegde overtredingen niet van ernstige aard waren en verdere gevangen houding niet wettigden. De rechtbank wil ligde dit verzoek in, zodat de heer H. in vrijheid werd gesteld. Nauwelijks had hij zijn cel echter Ver laten of enkele rechercheurs arresteerden hem opnieuw op grond van een bevel van het Openbaar Ministerie. Er zijn namelijk nieuwe feiten betreffende de „Wagons- Lits"-affaire aan het licht gekomen. De recherche heeft het onderzoek in deze zaak voortgezet en nieuw materiaal bijeenge bracht, dat nog niet in het vooronderzoek door de rechter-commissaris was behan deld. Gezien dit nieuwe materiaal achtte de officier van justitie de invrijheidstelling van de verdachte niet gerechtvaardigd. Na dat de heer H. opnieuw in bewaring was gesteld werd hij later onverwacht voor de economische rechter geleid. Aangezien verdachte, die slechts in be waring was gesteld, volgens de wet daaruit binnen twee dagen weer zou moeten wor den ontslagen, vroeg de officier tijdens deze zitting onmiddellijke gevangenneming van de verdachte, hetgeen de president van de economische rechtbank mr. J. Meihui zen inwilligde. De zaak tegen de heer H. werd vervol gens voor onbepaalde tijd aangehouden. Leraren kunnen voorschot krijgen op komende salarisverhoging Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanier-de Wit (WD) betref fende de vertraging in de uitbetaling der salarisverhoging voor het personeel bij het voorbereidend hoger on middelbaar onder wijs heeft minister G'elen geantwoord, dat het hem bekend is dat in de kringen van leraren teleurstelling heerst over het feit, dat de toegezegde salarisverhoging nog niet is uitbetaald. Hij acht het noodzakelijk, dat de uitbetaling van deze salarisverhoging spoedig' plaats vindt. Na de in December 1947 gedane toezeggingen van de regering is de commissie van advies tot overeenstem ming gekomen over de hoofdpunten der salarisregeling. Nadien moest het advies van de commissie worden uitgewerkt tot een ontwerp voor een nieuwe salarisrege ling. Het ontwerp voor deze regeling moet echter, voordat het aan de Kroon kan wor den voorgelegd, eerst nog beoordeeld wor den door de salariscommissie ad hoe. Zodra dit advies is uitgebracht, kan het ontwerp besluit, nadat de Raad van State hierom trent zal zijn gehoord, aan de Kroon ter bekrachtiging worden voorgelegd Hierdoor is een nauwkeurige datum voor de uitbetaling van de salarisverhoging nog niet te noemen. Teneinde aan de bestaande moeilijkheden tegemoet te komen, is een brief gericht aan gemeente- en schoolbesturen, waarin de minister, na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën, de mogelijkheid opent tot het verstrekken van een voorschot op de te verwachten verhoging. Voor het uitstalraam van de wapenwin kel staat een man te hunkerogen, z'n blik ken vastgezogen aan de dubbele rij glan zende jachtgeweren, zijn hele houding één machtig smachten. Wij kennen dat gevoel. Zelf loop ik al dagen te likkebaarden langs het winkeltje van een naburige visboer, vanwaar een dure monsterpaling mij steeds dringender toelonkt. Bij u heeft de verleiding wellicht andere vorm, zeg: polonaise met slagroom of chateaubriand met champignons. Maar een moordwapen, nee Bovendien: hij hoort daar niet. Hij mis staat er volkomen voor deze luxe-étalage. Zijn verstelde pïlowbroek en gedeukte kof- fiekruikje rijmen niet met de uitgestalde sportwapens, nog minder dan die paling rijmt met mijn portemonnaie. Zijn pure aanwezigheid voor dat winkelraam irri teert, verontrust. Mensen blijven staan, wijzen naar hem en mompelen. Tja Wat is de verklaring voor zijn absurde gestaar naar die luxueuze werktuigen? Ik ben eens naast hem gaan staan en heb gedaan of ik ook zwijmelde, hoewel ik eigenlijk de proppeschieter van m'n jongste nog verafschuw. „Mooi spul, hè?" pro beer ik, ter aanmoediging. Hij kijkt mij aan: twee goeiige ogen, ex tatisch glanzend in een afgeleefd plooien- gezicht. „Juwéle!", beaamt hij, met vurige hoofdknikken, „kijk da krengetje daar 's" (knik naar een flobertbuks) „schiet je vijf tig meter 2uiver mee! Of anders die daaroo da's 'n kalliebertje zwaarder leg-ie, as 't mot, 'n wild zwijn' mee neer. Zeker veel gejaagd?", onderbreek ik de woordenvloed. Daar moet-ie om lachen. „Ikke, jage? Ja, vroeger, op musse. Als kwajonge. Maar nooit niks geraakt gelukkig „Waarom gelukkig?", peil ik verder. „Nou", (verlegen grijns), „ik ken om- mers geen bloed zien. Geen kenijn ken 'k slachte, al mos ik 'r bij verhongeren, zie je „Rol 's een shaggie", offreer ik, verte derd. Goeie oue baas, als dat een bloed dorstig man is, ben ik Harry Truman. „Maar waarom zou je dan zo'n ding wil len hebben?" „Och", zegt-ie peinzend, ,,'t zijn mooie dingsies, niet? Je ken ze ophange in je huiskamer. M'n baas heb ze ook. Twee ganzeroere en 'n achterlaaier op 'n battik- doek boven de schoorsteen. Staat èmmes, echt rijk hoor!" „Maar als je d'r nou niet ééns mee schie ten wilbetoog ik. „Wie zegt dat?", protesteert hij. „Re ken toch zeker op 'n schijf schiete of op an dere dooie voorwerpen?" En dan, na een lange, lange pauze: „En meschien óók nog een keer op dat loeder.... (twee felle halen aan het shaggie)op die r kat van me buurman as dat kreng niet op houdt 's nachts!" „Rol er nog een!", bied ik aan. „Nee, wacht! neem 't hele pakkie!" Ja, mijn buren houden ook katten. C. Aneta verneemt dat de Nederlandse delegatie heden in de vergadering van de politieke commissie te Kalioerang aan de republikeinse delegatie zal verzoeken om aan haar regering opheldering te vra gen betreffende de uitwisseling van con suls tussen de Sovjet-Unie en de repu bliek. Er zal een officieel dementi van de republikeinse regering gevraagd worden. De republikeinse minister van buiten landse zaken, Hadji Agoes Salim verklaar de voorts aan Aneta, dat hij niets afwist van liet vestigen van diplomatieke be' kingen tussen de republiek en de So l- Unie. Er is geen republikeins vertegen woordiger gemachtigd een dergelijke over eenkomst tot stand te brengen. Salim zeide, dat het bericht van radio Moskou mogelijk betekent, dat de Sovjet-Unie misschien de republiek als zelfstandig erkende, hetgeen door Salim zou worden toegejuicht. Er is echter niemand machtiging ge geven om een overeenkomst te tekenen, al dus Salim. Een vermogen tussen lompen Ambtenaren van de P.R.A.C. te Gro ningen hebben tijdens een collaboratie- onderzoek bij J. ter H., fabrikant te Veen- dam, tussen een hoop lompen een bedrag van f 85.000 gevonden. Bij een nader onder zoek werden op andere adressen nog zeer belangrijke geldbedragen aangetroffen, welke eveneens afkomstig waren van J. ter H. Men constateerde in de boeken van deze fabrikant enorme knoeierijen. Het onder zoek, dat in samenwerking met enkele in specteurs van de belastingen werd verricht, is nog in volle gang. J. ter H. is in bewaring gesteld. Indachtig het devies „Luctor et Emergo" wordt er hard gewerkt en gebouwd VI Schouwen en Duiveïand, dat de bewoners „het vergeten eiland" plegen te noemen, mochten wij dezer dagen onder leiding van burgemeester Baas van het 700 zielen tel lende dorp Kerkwerve bezoeken, opdat wij een indruk konden opdoen van de schoon heid van het eiland en van de wijze, waar op men bezig is het land, dat tengevolge van inundatie en evacuatie in de oorlog zwaar heeft geleden, naar het devies „Luc tor et Emergo" zijn oude plaats in het eco nomische leven van ons land te doen her nemen. Toen de geëvacueerde bevolking in Juli 1945 terugkeerde vond zij alle boomgroei op de lager gelegen delen van het eiland gedood, 17.000 ha grond verwoest, terwijl bloeiende dorpen, als het dorp Kerkwerve, zich tot noodlijdende gemeenten zagen ge degradeerd. Men zette de schouders er onder en herstelde de woningen, die door de bombardementen in 1943 en 1944 waren beschadigd, zodat nu 90 pCt. van de licht- beschadigde en 60 pCt. van de zwaarbe- schadigde woningen weer bewoonbaar zijn en 10 pCt van de verwoeste huizen is herbouwd. Men begon de grond, die met een dikke zoutlaag' was bedekt, weer te bewerken, doch ook verleden jaar nog kon deze slechts 10 pCt. van de normale oogst opbrengen. Er zijn nog vele klachten, dat drie jaar na de bevrijding de schadever goedingen nog maar druppelgewijs binnen komen en dan nog in geblokkeerd geld, dat de boeren de verliezen, geleden door de erbarmelijke oogst tot nu toe alleen moeten dragen, dat men het eiland zijn bomen niet teruggeeft en dat men Noord-Zeeland, wat betreft de huizenvoorraad niet als noodge- bied aanmerkt. Wat betreft dit laatste merkt men op, dat de 11.000 woningen wel voldoende zijn om de bevolking te her bergen, maar dat de vele prachtige oude gevels woningtoestanden verbergen, die mensonwaardig zijn. Drie millioen-plan. Maar er is ook rede tot vreugde. Om het eiland van de overlast van het water te bevrijden is het „drie millioen-plan" ontworpen, waarin het Rijk voor 2/3 van de kosten zal bijdragen. Reeds nu is men druk bezig met watergangen en bruggen te verbreden, nieuwe duikers te leggen, taluds van sloten en bochten te verbeteren, en in de toekomst zullen nieuwe gemalen worden gebouwd. In Augustus hoopt men zover te zijn, dat met de aanleg van het vliegveld Haamstede kan worden begonnen. In het begin van het volgend jaar verwacht men dan de openstelling. Met voldoening heeft men tevens vernomen, dat het vliegveld Schie- veen werkelijkheid zal worden, daar men' hier uiteraard meer op Rotterdam dan op Amsterdam of omgeving is georiënteerd. In het waterschap Schouwen is men ook begonnen met de aanleg van twee pomp stations, daar door het verlies van water torens tengevolge van bombardementen, Duivelend op Zondag en Maandagmorgen heel vaak zonder water zit. Het toerisme Het 15 km lange strand, de bossen, de duinen, het natuurreservaat, waar talloze vogels van allerlei soort hun broedplaats hebben en de kroondomeinen bij Burgh Haamstede, trekken niet alleen vele land genoten, maar ook Belgen en Zwitsers aan. De aanvraag voor logies voor èe zomer maanden overtreft dan ook vele malèn, hetgeen de huidige pension- en hötelacco- modatie kan aanbieden. Plannen voor nieuwe hotels en pensions verwerkt in het grote streekplan voor de Westhoek zijn in wording, doch ook' hier kampt men met de moeilijkheden, die het gehele land op dit gebied ondervindt. Een jeugdherberg zal echter zeer binnenkort verrijzen. Zoals be kend interesseert ook Butlin zich voor dit gedeelte van Nederland. THALIA (Het theater met de beste films) Van Vrydag 28 t/m Zondag 30 Mei Stewart Granger Margaret Lockwoed Patricia Roc in het aangrijpende filmwerk LOVE STORY Een romantische idylle in muzikale omlijsting. Toegang 18 jaar. Maandag 31 Mei, Dinsdag 1 en Woens dag 2 Juni aanvang uur en Zondag 30 Mei matïnée aanvang 3 uur her- vertoningen van de HOLLANDSE SUCCESFILM „BLEKE BET" met Johan Heesiers, Aaf Bouber, Fientje de la Mar, Sylvain Poons, Jopie Koopman e.v.a. Toegang elke leeftijd Het is niet alleen natuurschoon, dat de vacantieganger hier kan aantreffen. De vele oude stadjes en dorpen bergen naai de mening van deskundigen een schat van cultuur- en kunsthistorische monu menten. •Volgend jaar viert Zierikzee zijn 1100- jarig bestaan en ongetwijfeld zullen velen deze stad, die men graag in zijn geheel onder de hoede van monumentenzorg ge steld zou willen zien, eerst dan ontdekken. Noemen wij tenslotte nog de vele boom gaarden in de Westhoek, die in het voor jaar het land in een bloementuin her scheppen en ook de .bloembollenvelden waarbij speciaal de blauwe velden met Wedgewood irissen de aandacht trekken. tsserij-, De Poolse trawlm Zijn te IJmuiden bmnaS"*!, manningen kr.jgeo vooiS^-; tegenheid naar huis te m,. de trawlers naar Polen "fee eheSrzoon in HR IJmuider\X%J»L»« ƒ6110. De kotter welk^ schipper vaart, maakte sten, maar kreeg telken* JE5 De laatste i-eis werden vangen en de markt was Van de kottcrvloot IjS^ £2 „snurrevaarders" die a™Pï. halen. Deze snurrevaaïdJl ook uitstekende bcsomi»*- Jlex Jheater' Vanaf heden t/m Woensdag 2 Juni brengen wij het prachtige Mexicaanse filmwerk: Filmtrust - De kotteTürÏÏtt de vaart geweest, motor een grondige reparatie JL.®'» dagen vissen was de kolt.. .:iil 1 200 kisten schol aan de ma,If"* Van de IJslandvIssS) E* m nauwelijks drie weken r11» f is binnen de Bergen Tim - Leek). De Sen ,S|6h 60.000,—. ÏW Doordat wij een nieuwe ap paratuur van Amerik- vinding heb ben laten aanbrengen (lampenhui zen" met 350 mm spiegel), is ons filmbeeld mooier en duidelijker ge worden. Hiervoor vragen wij Uw bijzondere aandacht. De lotgevallen van Mirin Dajo Opnieuw onkwetsbaai gebleken In ons nummer van Maandag namen wij een stukje over uit „Het Parool" over de lotgevallen van de Haarlemmer Mirin Dajo. Daarin werd medegedeeld dat Mirin Dajo in het ziekenhuis te Zürich moest worden opgenomen met ernstige kwets uren aan de slokdarm, nadat hij gepro beerd had een degen van 40 c.m. lengte in te slikken. Er werd bij gezegd, dat hij geopereerd was en dat zijn toestand enkele dagen zorgwekkend was geweest. Wij" vernemen thans van de familie van Mirin Dajo dat de toedracht van de zaak heel anders is geweest. Op Maandag heeft hij in Zürich een demonstratie gegeven, waarbij hü een naald van 20 c.m. lengte heeft ingeslikt. Doctoren hebben hem daarna onderzocht, ook met Röntgenstra len, maar zij konden geen letsel constate ren. De volgende dag maakte Mirin Dajo gymnastische oefeningen, ook zonder moei lijkheden te ondervinden. Op Woensdag heeft hij aan prof. dr. Brunner, die nog niet ten volle overtuigd was van zijn on kwetsbaarheid, aangeboden zich door hem te laten opereren om de naald te verwij deren. Op Donderdag heeft deze operatie in een ziekenhuis te Zürich plaats gehad. Niet alleen de slokdarm werd bekeken, maar ook andere delen van het lichaam om te zien wat de gevolgen waren van de verschillende experimenten bij vorige de monstraties. Er wérden geen afwijkingen gevonden. Op Vrijdag verzocht Mirin Dajo water te mogen drinken, maar dit werd hem uit medische overwegingen gewei gerd. Hij hield evenwel aan en tenslotte werd toegegeven,' nadat hij een verklaring had getekend dat hij het op eigen verant woordelijkheid deed. Hij dronk daarna enige liters water, zonder nadeel daarvan te ondervinden. Reeds Vrijdagavond tele foneerde Mirin Dajo met zijn familie in Haarlem. Hij verklaarde weer geheel ge nezen te zijn. Zaterdagmiddag werd hij uit het ziekenhuis als genezen ontslagen. Hij wandelde even later opgewekt door de straten van Zürich, hoewel in de Zwitserse couranten nog stond, dat hij zijn bed nog niet verlaten mocht. Enige dagen daarna heeft Mirin Dajo zich opnieuw in het zie kenhuis laten onderzoeken. Daarbij was het zelfs niet meer mogelijk de plek aan te wijzen, waar zijn lichaam opengesneden was voor de operatie. Tot zover'de verklaringen van de fami lie van Mirin Dajo. Hoogwatertijden Vrijdag 28 Mei: 7.08-19.34 uur. Zaterdag 29 Mei: 7.52-20.21 uur. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 36) Kolonel Partington zei instemmend: Dat is zo, daar hebt u geliik aan. HOOFDSTUK VII. Wat ben jij aan het uitvoeren moeder, zei Lynn, terwijl ze verbaasd op de drem pel van mevrouw Gale's kamer stond te kijken. Mevrouw Gale had diverse koffers neergezet en was bezig haar kleren op te vouwen en te sorteren. Ik ga er een poosje tussen uit bij goede vrienden logeren, lieve kind. Goede vrienden? Welke goede vrien den, vroeg Lynn langzaam. Mevrouw Gale richtte zich énigszins hautain op en keek haar dochter aan met een uitdrukking op haar gezicht, die Lynn maar al te goed kende. Ze kende alle uitdrukkingen van mevrouw Gale's gezicht, die ze bij de di verse gelegenheden gebruikte. Ik wens niet ondervraagd en gehin derd te worden, zei ze. Ik heb er ge noeg van om gedirigeerd en gecomman deerd te worden door mijn eigen dochter, die nog een kind is. Ik wens mijn eigen leven te leven op mijn eigen manier. Lynn ging op het bed zitten. Maar natuurlijk, moeder, doe je waar je zin in hebt. Ik zou je plannen helemaal niet in de war willen sturen. Maar je zou me toch wel kunnen vertellen, waar je heen gaat en bij wie je zult logeren. Nee, zei mevrouw Gale kortaf, dat doe ik niet.-Ik wens niet langer door jou gecommandeerd te worden, jij wijst me een kamer aan, waar ik maar genoegen mee moet nemen; jij vertelt me, wat ik tegen kolonel Partington moet zeggen en waf ik niet tegen juffrouw Trenchard moet zeggen. Je zou haast denken, dat ik weer op school zit. Lynn zei niets meer. Het had geen zin om men mevrouw Gale te praten, als ze in een dergelijke bui was. Bitter bedacht ze zich hoe jammer het was, dat haar moeder, als ze werkelijk vrienden had, bij wie ze kon logeren, hieraan niet eerder gedacht had, en daardoor alle moeilijkheden, die er voor Lynn door haar vertrek uit Lon den ontstaan waren, had kunnen voor komen. Maar het was niet de moeite waard er over te piekeren. Mevrouw Gale had vroeger ook wel bij „oude vrienden" ge logeerd en deze logeerpartijen hadden nooit lang geduurd. Binnen een week was er meestal wel de een of andere hevige ruzie ontstaan, die ten gevolge had, dat mevrouw Gale terugkeerde en opmerkte, dat die arme oude Millie of Annie of wie dan ook, niet meer de oude was. Er zat overigens ook een plezierige kant aan. Het zou prettig zijn, dacht Lynn, haar kamer een poosje voor zichzelf alleen te hebben. Nu, zei mevrouw Gale, heb je nog meer te zeggen? Nee, ik hoop dat je prettige dagen zult hebben. Naar wie kon ze toe gaan, vroeg Lynn zich af. Vast niet naar Candy Delamere! Mevrouw Gale had daar verleden jaar ge logeerd en het was geëindigd in een dave rende ruzie, waarin ze elkaar vazen naar het hoofd slingerden. Het kon ook niet Mickie Gelighty zijn, die nu Baronesse Pinforth was. Mevrouw Gale had jaren geleden al met haar gebroken. Je zult ons toch wel laten weten, waarheen we je post op moeten zenden, als er iets komt, zei Lynn. Nee, zei mevrouw Gale onhandel baar. In de eerste plaats zal er geen post voor me zijn. Alleen maar rekenin gen. En die mag jij allemaal houden. En in de tweede plaats ga ik daarheen, waar ik zin in heb, en met wie ik wil. Ik ben oud genoeg om op me zelf te passen. Lynn zei niets. Mevrouw Gale ging door: Ik laat je hier niet ongechapero- neerd achter. Katie is hier en van een moeder kan niet verwacht worden, dat ze voor haar kinderen blijft sloven, als deze volwassen zijn geworden. Door de manier, waarop ze sprak, wist Lynn dat ze druk bezig was zichzelf te overtuigen en gerust te stellen. En dus zei ze kalmerend: Het is allemaal in orde moeder. Je hoeft je over mij geen zorgen te maken. Laat ons alleen tijdig weten, wanneer we je hier weer kunnen ver wachten. Meneer Mercer van Tigherhams kwam hen het weekend, dat mevrouw Gale ver trok, opzoeken. Dat kwam dus heel goed uit. Hij was enthousiast over alles en wenste hen van harte geluk met hun suc ces. Jullie hebben het heel goed aan gepakt, zei hij. Juüie hebt de charme van deze oude plaats weten te bewaren, zonder dat het onecht aandoet. Hoe vreemd, hij had zelf verschillende malen getracht een dergelijk effect te bereiken, maar het had er altijd onecht uitgezien. Hij had de ziel van een kunstenaar, maar niet de vaardigheid, precies zoals hij een moedig hart had in een ziek lichaam. Hij wist, dat, wanneer hij zelf deze zaak in gericht had, deze er, tegen dat hij klaar zou zijn, uitgezien zou hebben als een bier-paleis. En als J. W. het gedaan had, zou het helemaal opgedirkt en parvenu achtig geworden zijn. J. W. is hier pas geweest, hij zag er zeer wraakzuchtig uit, deelde Lynn hem mee. Meneer Mercer wreef zich vergenoegd in zijn handen. Hij vindt het niet erg leuk hé? Ik zag hem laatst nog in de club. Hij beschuldigde me, dat ik zijn ideeën had gestolen. Ik vertelde hem, dat ik het aardig vond jonge mensen een kans te ge ven. Het gebeurt niet vaak, dat J. W. niet krijgt wat hij hebben wil. Het zal hem enorm goed doen. Hij is van oordeel, dat we de winter niet door zullen komen. Als Tigherhams jullie steunt? Ik ver zeker je, dat jullie stand zult houden. Bo vendien zitten jullie behoorlijk vol met vaste gasten. Dat heeft de zaak nodig. Be trouwbare vaste gasten, die de zaak een goede naam bezorgen. En die schijnen hier aanwezig te zijn. Precies het goede soort- mensen. Hotels worden gemaakt of bedor ven door het soort mensen, dat er heen gaat. Ze waren aan het achtereinde van de tuin gekomen. Daar stond de oude schuur met het rode pannendak. O, een oude schuur, die momenteel nog vol rommel ligt. Maar ik wil de zaak schoonmaken en er dan een dansvloer in leggen. We zouden daar de mensen kun nen laten dansen en souperen. Ik geloof; dat het hele district dan hierheen zou ko men. Er is zo weinig op dit gebied hier in de omtrek. Er ligt in de schuur nog een massa hout, waarvan tafels en banken ge maakt zouden kunnen worden. (Wordt vervolüd). fat CC4 Petsoonlijk damkamp|0,. van Beverwijk vordert Maandag- en Woensdammv r, wedstrijden om het persmn pioenschap van Beverwijk weer voortgezet. Dat het aan spanning niet tuigen de onderstaande in de eerste klasse, groep ngfj didaten voor de bovenste groep 2 van dezelfde klasseV uit dat de heren H. BuysmS" bovenste plaatsen zullen eind»,! namelijk nu nog niet belangrijlL.' bovenste plaats eindigt, klasse de nummers 1 en 2 van onderling om de hoogste i pen. De standen zijn: Eerste klasse, groep I; F. Basstra 5 J. A. Aussoren 5 Peekei 3 C. Bakker ...ft.,,,, 3 P. Smit 3 J. Visser 4 L. Haver5 Eerste klasse, groep 11: H. Buys 3 C. Bais2 H.'Diederiks D. Kortekaas 5 C. Snel3 O. Bleyendaal 4 Tweede klasse, groep I: G. Noorderman4 H. Visser5 E. Reinhout Sr6 Van Hattum 4 Hart 6 Vlaai* 6 Engelhart 5.1 Tweede klasse, groep II: J. de Vlugt5 3 2 J. van Zutfen5 2 2 A. Hofland4 1 2 D. Kabel4 2 W. Vessies 4 1 f W. de Smit1 4 1 Derde klasse, groep I: Outenaar 6 5 0 Nijman 4 4 5 Klein 6 3 Lievers 3 2 0 Pommerel 5 2 0 Betjes 5 1 0 Van Balen 5 0 Derde klasse, groep H: Verhaar 5 4 Reinhout Jr6 3 G. v. d. Waal5 2 Diependaal 5 3 5 G. Bakker 7 2 W. Waarts 5 1 3 A. van As 5 2 Adrichem 7 1 1 De gedétailleerde uitslagen van dag en Woensdag gespeelde rtr. zijn: Eerste klasse, groep 1: J. A. Os L. Haver 2—0, P. Smit-Ousce Peekei—F. Basstra 1—1, Mi groep II: H. Diederiks—0. O. BieyendaalD. Kortekaas 04i' klasse, groep I: Van Hattum-Rcc 20, VlaarEngelhart 1—1, Vissï- 20, Engelhart—Van Hattum 0-!ji Noordermeer 02, Reinhout Sr,--/ 11. Tweede klasse, groep II: J.t A. Hofland 1—1. Kabel-J.del? Derde klasse, groep I: Betje-r= 20, Klein—Outenaar 0-2, Ny®:- merel 02. Derde klasse, groep II: G, Bssk- pendaal 0—2, Verhaar—AdrichC; Van AsVerhaar 0—2, G. Baite- hout Jr. 02. Aardbeien en aspeff* zijn luxe De aanvoer op de groentemarib normaal geworden, nu de sp® massa-product van de markt is v«- De prijzen zijn voor alle produce hoge kant, er is veel vraag, w® goede kwaliteit. Sla komt ir. grc® veelheden en brengt van 6— op; spinazie ging tot 40 ct. P^1 begint iets ruimer ter markt te werd van 46—62 ct. per hos belui-» kool is er minder, maar er,komi uit België. De prijzen variëren™" ct. per stuk. Rabarber gaatfl*' naar Duitsland; het binnenland^ voor een prijs van 7—13 ct. pet lein handhaafde zich op een van 18—31 ct. per kg. AsperJ_ weinig, de prijs liep tot 88 c- F. beien zijn, bij een ruime aanv» het glas, duur en 1.15 per doosje op. „Bloemen in Na ruim een week „gestaakt zijn de kopers Woensdag wee van het veilinggebouw ingega j dit conflict weer tot het verb een matige aanvoer, welke uit irissen bestond en daar <■-• - naar; de gele, blauwe en wi rieerden van 15—47 ct. pet ten, korenbloemen en prijzen van 2549 ct. Lelie - goede prijzen te plaatsen, e anemonen. Lathyrus was met veel vraag. Potplant®" - weer te komen, hoofdzaken) - tensia's. afrikanen .en begoni wordt dat de aanvoer spoeo4 ziin.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6