c 3 Een conflict in „Bloembollencultuur" Nederlandse verliezen in Indonesië Nog steeds veel ontevredenheid over de textieldistributie PANDA EN HET OOG VAN MUG Spert in het kort ZATERDAG 29 MEI 1948 De voorzitter en zeven hoofdbestuursleden dreigen met aftreden Wij lezen in het orgaan van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur in het verslag van een vergadering van het hoofdbestuur: „Aan de orde kwam de bespreking van het rapport der ministeriële (ambtelijke) commissie ter bestudering van de moei lijkheden op bloembollengebied. De voor zitter stelde voor de behandeling van het rapport door het hoofdbestuur voor te be reiden door een kleine commissie, terwijl intussen de meningen der Groepen binnen komen. Het rapport.is hoe men ook over de conclusies er van oordeelt een be langrijk stuk in de historie van ons vak en naar aanleiding daarvan kunnen ingrijpen de beslissingen verwacht worden. Onze vereniging kan niet volstaan met zich tegen deze conclusies te verklaren, maar moet zich ook positief uitspreken. Daarbij heeft het hoofdbestuur de leiding. De heer Bakker meent dat onder verwij- j zing naar het besluit der algemene verga dering van 27 October het gehele rapport moet worden afgewezen. De voorzitter merkt daartegen op, dat, nu het verzoek om afschaffing der regeringsmaatregelen is afgewezen, de vereniging niet ontslagen is van de taak om mee te helpen van de maatregelen nog het beste te maken. De gedragslijn van de heer Bakker betekent uitsluiting van elke invloed onzer vereni ging, terwijl wij hebben te zorgen de be langen te dienen van een zeer groot deel onzer leden, die de maatregelen, zij het wellicht noodgedwongen, aanvaarden. Bij de verdere discussie komt de moge lijkheid ter sprake om de vorm waarin de geleide economie in ons vak wordt doorge voerd, nader te bezien. Andere oplossingen dan die welke de commissie voorstaat, komen ter §prake en kunnen, naar de voorzitter meent, een onderwerp van sprek zijn. De algemene vergadering van December heeft bovendien goedgekeurd, dat 't hoofd bestuur werkzaam blijft op het terrein der Zeven procent van budget voor België's defensie Sterkste basis kome in Congo-kolonie Naar minister De Fraiteur tijdens de be handeling van zijn begroting in de Belgi- sanering, zolang deze bestaat. Ook dit is sche Kamer van Afgevaardigden mede- Nu ik weer - met rustige zeker heid kan deelnemen aan elk gesprek, begrijp ik niet, waar om ik niet eerder de oorarts heb geraadpleegd. Een AU- DIUM hoortoestel draagt U immers practlsch onzichtbaar brochure AUDIUM bij de Singel 160 hoofdagentenAmsterdam-C. N.V v.h.P, Geervliet, Keizengr411. A'dom H.C.Schoonenberg.Wolenb.weg 26, R' dom WVC. Ketjen, Turlsingel 19, Groningen De radio geeft Zondag 3, 13, 18, 20 en 23 uur: nieuws. 8.15 Engels orkest. 8.30 Amsterdam vacantiestad. 8.40 Intermezzo. 9.12 Sport. 9.15 Gevraagde pla ten. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Trio van Dvorak. 10.30 Briefgeheim. 11.00 Metropole orkest en solisten. 12.00 Cabaret. 12.30 Zon dagclub. 12.40 Dameskoor. 13.15 De Roman cers. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Piano. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Orkest werken van Boieldieu. Saint Saëns, Fauré en Gounod met Jan Odé, piano. 15.45 Film praatje. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Sport- reportages. 17.00 Kinderkoor. 17.20 Guitaar- spel. 17.30 Ome Keesje. 17.45 Reportage B. V. V.-Heerenveen. 18.15 Boekbespreking. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 IKOR- studiodienst'. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Wal sen. 20.45 Hersengymnastiek. 21.15 Medita ties bij de „new look". 21.55 Luisterspel „Villa Rose" (IV). 22.30 Engelse muziek. 23.15 Franse chansons. HILVERSUM H, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8, 9.30, 13, 19.30 en 23 uur: nieuws. 8.15 Bo heems koraal. 8.25 Hoogmis. 9.45 Koor. 10.00 Kerkdienst Baptistegemeente Hengelo. 12.15 Apologie. 12.35 Lichte muziek. 12.55 Zonne wijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Viool. 14.00 Gevarieerd programma. 14.40 Orkest en vo caal kwartet. 15.30 Lezing over „Zomer- actie. 15.40 Platen 16.10 Reportage Helmond- Dosko. 16.25 Vespers. 17.00 Kerkelijke can tate. 17.30 Ned. Herv. jeugddienst. 19.00 Geestelijke liederen. 19.15 Kent gij Uw Bij bel? 19.45 Pianoduo. 19.50 Kinderboeken. 20.05 De gewone man. 20.13 Pontificaal Lof. 20.45 Üuisterspel „Het standbeeld van de generaal". 21.30 Mis van Bruckner, 22.05 De nationale reclasseringsdag. 22.15 Symphonie van Jacob. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Lichte muziek. een opdracht der algemene vergadering. Nadat de voorzitter zijn voorstel her haald heeft om een kleine commissie te benoemen om over het rapport een be schouwing als leiddraad voor de volgende besprekingen samen te stellen, dient de heer Bakker een voorstel in om, gezien het besluit van de algemene vergadering, te weigeren dit rapport in behandeling te nemen. De heer Bijvoet constateert dat de ver gadering zeer onvoltallig is en stelt voor een nieuwe vergadering bijeen te roepen om over het voorstel-Bakker een beslissing te nemen. Hiertegen komt verzet en on danks het feit dat de voorzitter er op wijst dat dit volkomen incorrect is tegenover de wettig verhinderde leden, en hij niet bereid is aan een stemming op dit ogenblik mee te werken, wordt toch op voorstel van de heer De Brabander een stemming gehouden over de vraag of over het voorstel-Bakker, in deze vergadering beslissing zal worden genomen. De stemming heeft tot uitslag, dat 5 van de 8 stemmen zich vóór dit laatste verkla ren, waarna het voorstel-Bakker wordt aangenomen met de stemmen van de leden Bakker, De Brabander, Broeze, Duin, Van Egmond tegen die van de leden Bijvoet, Mesman en de voorzitter. Van de zijde van de aldus ontstane meerderheid komt nu een voorstel om voortaan alle publicaties van het Bedrijfschap uit het orgaan te weren. Dit voorstel wordt met dezelfde meerder heid aangenomen. De voorzitter zegt ten slotte, dat hij de wijze waarop hier deze besluiten zijn tot stand gekomen, onbehoor lijk vindt en door hem niet kan worden aanvaard, zodat hij voornemens is zijn functie neer te leggen." Bericht van verhindering hadden gezon den de leden Heemskerk, Valkering en Rotteveel, terwijl het tweede deel der ver gadering (waarin bovenstaand punt be handeld werd) niet kon worden bijgewoond door de heren Lefeber en Van Dijk. Tot zover dit verslag. De voorzitter jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden liet onder de kop van het orgaan een verklaring opnemen, waar in hij zijn besluit om af te treden toelicht. Hij schrijft o.a.: 4 „Voor de gevolgen van de genomen be sluiten kan ik de verantwoordelijkheid niet dragen en ik moet deze uitdrukkelijk laten voor hen, die ze hebben genomen, terwijl ik nog minder genoegen kan nemen met de wijze waarop deze besluiten tot stand ge komen zijn, zodat ik mij helaas gedwongen zie om het voorzitterschap te gaan neer leggen. Ten behoeve van de grote meerder heid der goedwillende vakgenoten zal ik, ter voorkoming van volledige ontwrichting onzer Vereniging, nog korte tijd mijn functie uitoefenen en de lopende zaken afwikkelen." De hoofdbestuursleden J. W. A. Lefeber, L. J. W. Bijvoet, C. van Dijk, J. J. Rotte veel, M. J. Mesman, B. P. Heemskerk en T. A. Valkering publiceren een mededeling dat zij met verontwaardiging hebben ken nis genomen van het optreden van enkele bestuursleden in bovenbedoelde vergade ring. „Op dit zo belangrijke ogenblik, nu ver strekkende beslissingen in Den Haag over ons vak zullen worden genomen, zal het advies van de Algemene Vereniging daar ontbreken, ongetwijfeld tot grote schade van velen onzer. Wij weten dan nu echter aan wie wij dit te danken zullen hebben! Op onze voorzitter willen wij een drin gend beroep doen om op zijn beslissing tot aftreden terug te komen. Wij kunnen be grijpen dat hij zich door de genomen be sluiten daartoe geroepen acht, doch zijn heengaan zou de volledige ontbinding onzer vereniging betekenen. Wij doen daarom een beroep op zijn toewijding voor ons bloembollen vak welke wij kennen, om zijn voornemen niet ten uitvoer te brengen, doch verklaren tevens, indien hij bij zijn voornemen tot aftreden blijft, dat zij met hem hun ontslag als lid van het hoofdbe stuur op staande voet zullen nemen." Maandag 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.15 Symphonie van Franck. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Gershwinmedley. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.20 Franse en Italiaanse lie deren. 11.40 Verkoopkunde. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Negerliederen. 13.15 Kalender. 13.20 Dansorkest. 13.50 Platen. 14.00 Muziek voor 2 piano's. 14.30 Over zwemmen en zwemwater. 14.45 Zigeunerorkest. 15.15 Luis terspel „Het doek valt". 16.15 Opera „La Fa- vorita" van Donizetti. 17.00 De school is uit. 17.30 Musette-klanken. 17.45 „De laatste dik huiden op Sumatra". 18.20 Operette-pot- ëourri. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 irgel. 19.15 Westfries programma. 19.45 Be strijding van brandgevaar op !t platteland. 20.05 Minister Drees spreekt over reclasse ring. 20.15 Vaudeville-strijkorkest.. 20.50 Ra diodebat over verhouding stad en platteland. 21.10 Cabaret. 21.45 Lezing „Nederland in opbouw". 22.00 Meester-trio. 22.30 Tango rumba-orkest. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: nieuws. 7.15 Pla- Jen; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Viool; 9.15 Ziekenbezoek; 9.35 Platen; 10.15 Cellosonate van Beethoven; 10.30 Morgendienst; 11.00 Werken van Grety; 1115 Voorlezing; 11.40 Liederen van Mozart; 12.00 Werken van Rossini: 12.30 Weerbericht: 12.33 Metropole-orkest: 13.15 Orgelconcert; 14 00 Voor scholen; 14.35 Koor; 15.03 Platen; 15.15 Kamerorkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Sonate van Bach; 17.00 Voor kleuters: 17.15 Koor; 17.45 Giaconda-ensemble; 18.15 Sport; 18.30 Met band en plaat; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Actualiteiten; 19.45 De Zapara- ka's; 20.05 Minister Drees spreekt over re classering: 20.15 Gewijde liederen: 20.45 Luisterspel „Stanley" (slot); 21.30 Lichte muziek; 22.00 Strijkorkest (Handel. Mozart); 22.45 Overdenking; 23.15 Symphonische mu ziek van Dvorak. deelde, beloopt het defensie-budget een bedrag van in totaal frs. 4.960.000.000 hetgeen zeven procent betekent van de totale rijksuitgaven. De Kamer commissie voor landsverediging heeft een verslag goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld een leger op te richten dat uit zeven lichtingen zal bestaan. Verder heeft deze commissie de instelling voorgesteld van een mobiel gevechtscorps, dat tot aan- valsoperaties kan overgaan en van ge westelijke eenheden, die ter plaatse gemo biliseerd kunnen worden. De commissie acht het noodzakelijk dat de sterkste Bel gische basis zich in de Congo zal bevinden daar het Belgische grondgebied hiervoor te klein wordt geacht. Naar de minister tenslotte nog mede deelde kunnen de Belgische strijdkrachten in Europa zich snel verplaatsen en be schikt men over voldoende reserve-officie ren. Zuivering der Nederlanders in Duitsland De politieke zuivering van in Duitsland woonachtige Nederlanders zal, behoudens enkele honderden beroepszaken en een aantal moeilijke nationaliteitskwesties, binnen drie maanden beëindigd zijn. De zuiveringsraden in de verschillende distric ten, bestaande uit de consuls met twee vertegenwoordigers der Nederlandse kolo nie, zullen dan 70 tot 80.000 dossiers heb ben afgewerkt. Over het algemeen is, naar de voorzitter van de te Berlijn gevestigde centrale raad van beroep, kolonel Mille- naar, mededeelde, gebleken, dat de massa der van ouds in Duitsland gevestigde Ne derlanders zich goed gedragen heeft. Het aantal dergenen aan wie op grond van hun verleden geen paspoort kon worden verstrekt, varieert in de consulaire distric ten tussen drie en zeven procent. Daarbij moet in aanmerking worden genomen, dat alle Nederlanders principieel aan de zui vering waren onderworpen. De zuiverings raden hebben in het algemeen dezelfde maatstaven aangelegd, die in Nederland bij de zuivering hebb.en gegolden. Verzachtende omstandigheden Zij hebben bij de beoordeling der gedra gingen evenwel rekening moeten houden met de omstandigheid, dat de betrokkenen vaak zeer lange tijd in Duitsland hebben gewoond en dat door het nazi-bewind een bijzonder sterke druk op hen is uitge oefend. Een aanzienlijk aantal hunner viel dan ook in de categorie, die met de mee lopers in Nederland kon worden verge leken. Voor hen werd het onthouden van een paspoort, waardoor zij als statenloos zouden komen te gelden, als een te zware straf aangemerkt en zij worden thans dan ook in versneld tempo in het bezit van een paspoort gesteld. Voor hen wordt de lange' wachttijd, met het daaraan verbonden ge mis van de Nederlandse voedselpakketten als een voldoende straf beschouwd. Bij de zuivering zijn van een aantal onbetrouw bare elementen zodanige feiten aan het licht gekomen, dat zij aan de Nederlandse justitie werden overgeleverd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht: huzaar le kl. F. J. van de Poel. afkomstig uit Apeldoorn. Overleden tengevolge van oorlogsverwon ding 19 Mei 1948. Sold. G. Vermeer, afkomstig uit Vlaar- dingen. overleden tengevolge van oorlogs- verwonding 24 Mei 1948. Koninklijk Nederlands-Indische Leger: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Koninklijke Marine: heeft in de periode van de afgelopen week geen verliezen ge rapporteerd. Sovjet-Unie deed verscheidene verzoeningspogingen In een aan de pers van zijn kiesdistrict gericht schrijven heeft de Amerikaanse afgevaardigde van Nebraska, Arthur Mil ler, verklaard dat de Sovjet-Unie „lang voor haar huidig vredes-offensief verschei dene malen getracht heeft een conferentie te houden om een einde te maken aan de koude oorlog". Miller, zonder zijn bron van inlichtingen le vermelden, heeft nader toe gelicht, dat Molotof deze kwestie verschei dene malen besproken zou hebben met de ambassadeur der Verenigde Staten Bedell Smith. „Velen onder ons waren op de hoogte van de pogingen van de Sovjet- Unie en van verscheidene andere landen, maar de militairen hebben de hand ge legd op het departement van buitenlandse zaken en op het bestuur". JS IS sZ CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM SroedestraaJ 21. Telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38 - Telefoon 2925 (Adv Melk nog niet van de bon Nu dit voorjaar de melkproductie niet onbelangrijk hqger is dan in het afgelo pen jaar is wederom ernstig onder ogen gezien of het mogelijk zou zijii de distri butie van consumptiemelk geheel of gro tendeels op te heffen. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft aan de minster het advies uitgebracht op korte termijn over te gaan tot het opheffen van de melkdistributie. Het verbruik van con sumptiemelk voor industriële doeleinden, hotels e.d., wil men nog blijven beperken, Omdat nog geenszins vaststaat, hoe het verloop van de melkproductie deze zomer cn de komende winter zal zijn, acht de minister het echter beter, dat een beslis sing nog enige maanden wordt uitgesteld. Niet alleen kan dan een beter inzicht worden verkregen in de melkproductie, anderzijds kan dan iets meer bekend zijn over de veevoedersituatie in de komende winter. De vragen, hoe de hooi-oogst dit jaar zal zijn, hoe de vooruitzichten zullen zijn voor de teelt van ruwvoedergewas- sen en hoe de krachtvoedervoorziening van onze veestapel in de komende winter wordt, kunnen thans nog niet wor den beantwoord. Men zal dus nog enige maanden geduld moeten hebben voordat een definitieve beslissing wordt genomen. GALL UP-DISTRIBUTIE-BAROMETER Een boete van 10.000.— voor clandestien bouwen Een exportfirma in textiel heeft zonder rijksgoedkeuring haar kantoren op het Waterlooplein en in de Jodenbreestraat te Amsterdam laten verbouwen. De verbou wing ten bedrage van ongeveer 200.000 werd bij stukjes en beetjes uitgevoerd om te vermijden, dat de aandacht der autori teiten op deze „zwarte" bouw gevestigd zou worden. Dit is echter toch gebeurd. Een der directeuren is door de politierech ter te Amsterdam veroordeeld' tot de maximumgeldboete van 10.000. Afbraak van het nieuw gebouwde is niet mogelijk, aangezien het gebouw dan ineen zou stor ten. Mocht de firma alsnog de rijksgoed keuring krijgen om de ondertussen ge staakte bouw te voltooien, dan zal deze op beperkte schaal verleend worden, dat het beoogde effect van de verbouwing ge heel verloren zal gaan. SMOKKELAAR GEDOOD Toen kommiezen nabij Bergevk enige smokkelaars achtervolgden, struikelde een hunner, waardoor zijn vuurwapen afging. De kogel trof een der vluchtenden, de 25- jarige M. uit Valkenswaard, in de rug. De man is kort daarna overleden. Rook- en eetlust van elke tweede Nedérlander thans echter bevredigd „Bent U tevreden of ontevreden over de textiel-dïstributie?" is een vraag, die het Nederlands Instituut voor de Publieke Opi nie thans drie keer gesteld heeft, een keer kort na de bevrijding (November 1945), een keer in September 1947 en zo pas opnieuw. De vrouwen en mannen van alle leeftijden, richtingen en uit alle delen van het land hebben tezamen dit geantwoord: Nu. Met textieldistributie: ontevreden 76 tevreden 21 geen oordeel 3 September 1947. Met textieldistributie: ontevreden 82 tevreden 15 geen oor deel 3 November 1945. Met textieldistributie; ontevreden 63 tevreden 25 geen oor deel 12 Wie men ook ondervraagt: stedeling of plattelander, man of vrouw, arm of rijk, steeds blijkt ongeveer drie kwart ontevre den te zijn. Hieronder hoe de verschillende welstandsgroepen erover denken. Laagste inkomens. Ontevreden: 76 te vreden 21 geen oordeel 3 Lage inkomens. Ontevreden 76 tevre den 21 geen oordeel 3 Middenklasse. Ontevreden: 76 tevre den 21 geen oordeel 3 Welgestelden. Ontevreden: 78 tevre den 20 geen oordeel 2 Levensmiddelendistributie. In November 1945 bleek 80% van 't publiek tevreden over de levensmiddelendistribu tie. In September van het vorig jaar ble ken er nog slechts 45 tevreden te zijn en 47 ontevreden (8 geen oordeel). Nu is de tevredenheid weer een klein beetje toegenomen, want de antwoorden luiden thans ^1 tevreden, 45 ontevre den en 4 geen mening. In 1945 en 1947 is ook over de schoenen distributie gevraagd. In November 1945 bleek 61 van het publiek ontevreden, 21 tevreden. Twee jaar later: 73 te vreden (21 ontevreden). Nu zijn de schoenen vrij. Tabak en sigaretten. Het oordeel over de distributie van si garetten en tabak valt mee. Het luidt; Tevreden, mannen- 53 c. ontevreden, mannen:, 38 geen oordeel, mannen 9 vrouwen 40 vrouwen: 28 vrouwen 32 Nieuwe Fokkerfabrieken toch bij Schiphol? De directie der Fokkerfabrieken deelt mede, dat met zeer grote medewerking van de gemeente Amsterdam alle pogingen in het werk worden gesteld om de Fokker fabrieken voor Amsterdarh te behouden en de nieuwe fabriek bij Schiphol te doen ver rijzen. Er zijn echter nog moeilijkheden van verschillende aard, doch naar de directie mededeelt is de hoop gewettigd, dat ook deze zullen worden opgelost. 32. De hofmeester was een voorzichtig I meester legde hem haastig uit wat er aan man en bovendien voelde hijzich niet opge- de hand was. „Zo, zo!" zei de kapitein ge wassen tegen de moeilijkheden die zich \wichtig. „Hm! Een smaragd, hè? van wie is midden in de nacht aan zijn slaperig oog! dat eh.... ding?" „Van mij!" zei Joris voordeden. Hij waarschuwde dus de kapi tein en deze stoere zeerob sprong onmiddc.l lijk uit zijn bed, schoot zijn jas over zijn nachtjapon en trad naar buiten. De hof- haastig. „Ik heb die.... eh.... steen aan deze hofmeester in bewaring gegeven!" „Dat heeft hij gedaan, nadat hij hem van my had gestolen!" riep de heer Stapper. „Foei!" riep Joris, welk een beschuldiging! Dit kan ik niet dulden, geachte gezagvoer der! Vergun mij heen te gaan! In dit gezel schap voel ik mij niet thuis! Noblesse oblige, zoals wij Latinisten zeggen!" „Ach wat, Latinisten!" riep Panda. „Je bent een be drieger! Je weet niet eens hoe een Latinist er uit ziet! Hij is de dief, kapitein!" Haarlem en Bloembollen cultuur De garage van het Krelagehuis door de militairen ontruimd Voor het contact van de Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur met het gemeentebestuur van Haarlem over de gebouwkwestie, waartoe het hoofdbestuur, ingevolge de motie van de afdeling Texel in de laatste algemene vergadering is uit genodigd, werden met de voorzitter jhr. mr. O- F. A. H. van Nispen tot Pannerden te Hillegom aangewezen de leden Bakker uit Enkhuizen en Bijvoet te Overveen. De garage en het parkeerterrein beho rende tot het complex Krelagehuis zijn op 1 Mei 1948, na bijna negen jaar aan hun bestemming te zijn onttrokken geweest, door de militaire autoriteiten teruggegeven. Het gebouw dat zich in zeer verwaarloosde staat van onderhoud bevindt en bovendien is gehavend, is, overeenkomstig de be staande huur-overeenkomst voor de reste rende huurtermijn (eindigende 1956) met toestemming van Bloembollencultuur on derverhuurd aan garage Brinkmann te Haarlem. Zodra mogelijk worden terrein en garage weder voor gebruik door de leden van Bloembollencultuur, op Maan dag, opengesteld. TYPHUS IN BELGIë In de omgeving van Bergen (België) zijn verscheidene gevallen van typhus gecon stateerd. Het handelsinstituut Warocque te Bergen is in verband hiermede gesloten. Te Eupen zijn verscheidene melkkoeien aan veetyphus bezweken. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag bestaat er gelegenheid tot het afhalen van distributiebescheiden te: Haarlem: Kl tot en met Ko. Bloemendaal: M en N. Voetbal Wordt Heerenveen Zondag kampioen? De strijd om het kampioenschap van Ne derland kan morgen beslist zijn, als Heeren veen in Den Bosch van BW wint. De thuis club zal zich niet gemakkelijk gewonnen ge ven. want zij heeft bij een zege een goede kans. De ontmoeting ÉDO-Go Ahead in het Noorder Sportpark is van belang, in de eer ste plaats voor de Deventenaren, die bij een nederlaag van Heerenveen gelijk kunnen ko men met de leidende ploegen als zii tenminste van EDO en Heerenveen winnen. EDO dingt nog mee naar de tweede plaats, zodat het te verwachten is dat de Haarlemmers zich zul len inspannen tegen Go Ahead en binnen kort tegen BW. In de derde ronde om de KNVB beker worden acht wedstrijden gespeeld. Het pro gramma luidt: IW-WA; DDV-Neptunus; Holland-Wageningen; DFC-Fortuna; Zwolse Boys-CHRC: Concordia SVD-Roermond; Achilles-Emmen; Sportcl. Emma-Limburgia. Nederlands elftal terug Met een extra vliegtuig van de K. L. M. kwamen Vrijdagavond tien uur op Schiphol de spelers van het Nederlands elftal met de officials uit Oslo aan. In de middaguren was het gezelschap ontvangen door de Neder landse gezant te Oslo, de heer Luden en diens echtgenote. Tijdens de ontvangst heeft de voorzitter van de K.N.V.B., de heer K. J. J. Lotsy spelers en officials namens het be stuur dank gezegd voor de goede prestaties van de ploeg tegen Noorwegen en allen op gewekt in de komende zware wedstrijd te gen Zweden op 9 Juni hun uiterste best te doen om een behoorlijke prestatie te leveren. Op Schiphol waren talrijke familieleden van de spelers tezamen gekomen om de ploeg te verwelkomen. Roeien Voorwedstrijden van „De Koninklijke" Van de roeiwedstrijden van de Koninklij ke Nederlandse Zeil- en Roeivereniging, die op de Bosbaan te Amsterdam worden ge houden, zijn Vrijdagavond enige voorwed strijden geroeid. De resultaten luiden: Ovemaadse vier: le heat: 1. Njord 8 min. 11.4 sec. 2. De Laak op 1 lengte. 3. De Amstel op 2 lengten, 4. Nereus ver achter. 2e heat: 1. De Dordtse 8 min. 8 sec. 2. Triton op 1 lengte. 3. De Hoop op 3 lengten. Jonge twee A: le heat: 1 Laga 8 min. 50 sec. 2 Die Leythe op 3Vi lengte. 2e heat: 1. De Hoop 8 min. 48.8 sec. 2. Spaarne op 1% lengte, 3. ZZV ver achter. Overnaadse skiff: le heat: 1. Njord 8 min. sec. 2. Spaarne op 1 lengte. 2e heat: 1. Wil lem in 8 min. 51.9 sec. 2. Viking op 2 leng ten. Cricket Cricketprogramma Het programma voor Zondag van de Ne derlandse Cricketbond luidt: Eerste klas: Haarlem-Quick (N.); HCC 2- Rood en Wit; Hermes DVS-Sparta; PW-HBS; VOC-ACC; VVV-VRA; tweede klas A: Kam- pong-Quick <H.); Rood en Wit 2-HCC 3; iweede klas C: ACC 3-Haarlem 2. W aterpoloprogramma Het programma van de waterpolocompe- titie van de K.N.Z.B. voor de week van 1 tot en met 5 Juni luidt: Dinsdag 1 Juli: 2e klasse B dames: Haar lemHPC; 3e klasse F dames: Haarlem 2 Hoofddorp 1; reserve 3e klasse E heren: Haarlem 3—VZV 2. Woensdag 2 Juni, le klasse dames: DWR HDZ; 2e klasse D dames: DWR 2HDZ 2; le klasse B heren: HPCMeeuwen; reserve le klasse B heren: HPC 3HVGB 2; hoofd klasse heren: HVGB—HZPC. Donderdag 3 Juni, reserve 3e klasse E heren:. VZV 2de Zijl 3. Vrijdag 4 Juni, 3e klasse F dames: HVGB •Nereus; reserve 2e klasse C heren: HVGB 3—LZC 3. Zaterdag 5 Juni, 2e klasse D heren: DWT -DAW; reserve 3e klasse E heren: DWT 2 Haarlem 3. In de kring Haarlem worden gespeeld: Dinsdag 1 Juni, dames: HZVVZV 2; af deling 1: HPC 4—VZV 3. Woensdag 2 Juni, dames: DWR 3HPC 2; afdeling II: DWR 4—HZV; HPC 5—Haar lem 5. Donderdag 3 Juni, dames: DWT 3HZV; afdeling 1 heren: DWT 3—HVGB 5. Vrijdag 4 Juni, dames: HVGB 2—HPC 2; afdeling I: PSVHHaarlem 4. JEUGDTOURNOOI SCHAAKCLUB „ROL LAND". Vorig jaar hield de schaakclub ..Rolland" een jeugdtournooi, waarvoor grote belangstelling bestond. Besloten is het tour- nooi ieder jaar te houden. De directie van Haarlems Dagblad heeft een wisselbeker be schikbaar gesteld. De schakers komen in de eerste weken van October bijeen. VAN DER MEER LEIDT TE PRAAG. De voetbalwedstrijd Tsjechoslowakije- Frankrijk op 12 Juni te Praag zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter K. van der Meer, die Zondag ook de ont moeting Frankrijk-Schotland gefloten heeft. vr- Hoe liet dj Gisteren ben ik me,f - van de H.T.M erven, Haags gemeentemuseum'! "3 De gewichtige contmfi knipkaart in strik"ft"' >3 reden welgemoed te door die aardige tuin gele schepping. Ik j)tn enige zelfoverwinning.j h, dacht mijn vriendje 5t een wasserij zou wel te verstaan; akelig vinden. Geef ma bloeiende meidoorns Sta overkant maar. Van i doorns tegen het wïj'fci men en heesters; r'fï, In de museumtuil, w,, Op zon dag zijn di h den Haag sta. Er is e.„ "il0;5 en huizen met goede en de state, diffc6'' daan kruipt tot op sta??-'5 uit over dat vierkante museum tot helemaal a& dige turn, tot voor het dames en heren uit de w4* van vijftien minuten d'r in komen drinken. Meta-rH* dachtig spelende kinderïï??1 pergola. Een idylle van I?*' Zelf heb ik even op een kS5 gezeten. Naast een 8®*1 joen der Vrouwen" van P heer met de courant dietS" Ik heb op die bank in Zj, de wereld maar gev/om, ten. Geluisterd naar keken naar een moeder nwi kindje in de wagen. En ,25 en Schouten en Vonk en eens zo lang geleden, kindjes in een wagen "I- Al kan ik me w* slecht voorstellen.,.. En toen kon ik dip loslaten. V-an al die SSSjkm Met snorren, trillend nn tjj j, wangen, bibberend va„ „5 winding. Van al die Schouten te h ken. Hommes, Dreesen rvri) Stokvissen - allemaal,'^ in het wagentje: onder de in de tuin in de zon, met bv doorns op de achtergrond geurende kleine wereld Daar gaan we nu 7 JuW Voor de een een snor. Vw,y dapper kuifje. Voor die dame uit het bibberwangen en een bril 7»; met de krant een hagelwit m, en een lorgnet, die van hekta kan op de rose neus van nuiw-- de lijst. Ik zat maar in die stille fea Vlugge vogels dartelden ie? mijn voet. Ik zag een pergola van h rozen. Kinderspel. En allemaal lieve bloemen--. Suuja-suuja-kindje in de Word jij de man, waar b der wereld op wacht? Krijg jij een pracht-vawew een glanzende tas met papleren i arm?- En een nasaal geluid, dat fe' vergaderzaal gaat snijden als etu de boter? Ga jij groot worden? Zo groot, dat je op een toi- een katheder komt te s4— Zo groot dat je naam w komt, die in al die braafbMeal bussen worden gestoken, kiezingen naderen? Dat Schouten en Vonk en sluimerd hebben in een tuin me: Koos Vorrink en Molenaar en een dekentje van dons-dons-dor,\ Zo is het toch werkelijk gera?, ik. En ik sta op en wandel, Langs de stille vijver. Voorbij de meidoom-in-bloei Onder de zingende vogels at door die stille Haagse straten 3 het lokkende leven in. Dat het nog maar zo kort Lieftinck met een rammelaar wiegje lag. Lusteloos Nee'nAKKim Wereldnim Benesj. Volgens de Enge*» phic" heeft de naar Londen g secretaris van de „Tsjetw Volkspartij", dr. Klimek,vöti president Benesj van Tsjetfi' „practisch een gevangene" ij dent zou „misschien al zijn hetgeen om politieke redend gen zou worden". Reactie. Op de Londense p daalde gisteren na het oa^ van Smuts' aftreden, dej« waarde van Zuid-Afriteasy fondsen met naar schatting-^ pond sterling. De handel sen was opgewonden. Hirohito. Een hoge functijg keizerlijke Japanse holflo-- de geruchten tegengesprosa welke Hirohito zou aftreet- Oneerlijk minister? Vilmar Ld 1936 minister van toana"-- is gearresteerd, verdacht^ derrechtelijk staatsionafc- tale waarde van bijna 1 te hebben toegeëigend. Verbod. De autoriteiten van van Duitsland hebben derzoekingen, met ïnWV tische experimenten met ia*" ten machines verboden- neer er een speciale vergun-* leend. Record. In Australië heeft U wereldrecord ..marathon gen" verbeterd. Hij deea^ breking 2130 sprongen minuten en 15 secon record stond op naam met 2010 sprongen. Terugkeer. De Sovjet-koknV vrijwillig de Sovjetnsag, verlaten en m Groo aangekomen opiMgj van plan veranderd de Sovjets teruêgeW^ hoofd was van deRgJJ goedingsmiss:e te B speciaal Brits teruggevlogen. DeB - die dit nieuws mededer verklaren waarom w vertraagd was.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2