Taxi tel. 433 Met de haringlog acuter het vette De visser en zijn instinct aam OLD CLOTHES NEW Hetvrolijkavontuur ZATERDAG 29 MEI 1948 IJ MU ID ER COURANT EEN VISSER vist om het brood te verdienen voor vrouw en kinderen. Maar vissend varen doet hij in zijn hart voor zijn eigen pleizier. Toen voor de ooi-log de visserij slecht was, heel slecht, zijn zij met tientallen naar de grote vaart gegaan. Nu de visserij beter is (al heerst ook hier schijnwel vaart) zijn zij teruggekeerd naar de herbouwde en verlengde loggers, 's Winters, als de schepen met de kleine motoren worden opgelegd omdat die niet meer renderen kunnen op de verse vis, zoeken ze overal werk als de reder ze op zijn erf of in de schuur niet ge bruiken kan. Dan gaan deze mensen zelfs diep het land in bij de Weder- opbouw werken. Maar als het Februari wordt dan lopen ze 's Zaterdagsavonds al eens bij de schipper aan, om te vra gen of ze voor de nieuwe teelt weer mogen rekenen op een plaats. En als ze weer de haven zijn uitgevaren, vra gen ze zich af hoe ze het hebben uitge houden, vier maanden lang in het ga reel van het land. Jongens zijn het gebleven, onder in hun hart, al hebben ze spieren gekregen als kabeltouwen en nekken als boomstronken, jóngens, die van zwerven houden en van ongebondenheid, van kameraadschap en van jagen en vissen, tuk op buit. Dit is wat ze. altijd weer doet terugkeren, van waar ook, naar de visserij, die haar zeer bij zondere eigen charme heeft door de com binatie van varen en vissen. Op de logger. Op een moderne haringlogger wonen de schipper, de stuurman, de eerste en de tweede monteur achteruit, de twaalf sche pelingen vooruit. Het leven aan boord is sober en eenvoudig, zoals mannen plegen te leven die onder elkaar zijn. Noem het niet primitief, want dan zijt ge vergeten, hoe uw keuken en uw bed er uitzagen toen de vrouw op reis en de dienstbode m§t va- cantie was en gij alleen wel voor uzelf moest zorgen. Achteruit zijn tegen de wand1 van de kajuit vier hoge kooien getimmerd, twee aan bakboord en twee aan stuurboord. Ze liggen zo hoog tegen het dek aan, dat je min of meer onder de dekspant moet door kruipen als je tenminste je hoofd niet sto ten wilt. In de kooi ligt een strozak, waar een deken om heen geslagen is en tegen de achterwand is een plank met opstaande rand getimmerd, waarop je de dingen zet ten kan die je niet dagelijks nodig hebt, maar die toch bij de hand moeten zijn, zoals je reserve tabak, je schoenen om de wal op te gaan, een pak lucifers, het lek kers dat je van thuis meegekregen hebt en dat je deelt met je kameraden. De kooi heeft een soort langwerpig raampje en daarvoor hangt een gordijntje dat je dicht schuiven kan als je slapen wilt, want dag en nacht brandt in de kajuit het electrische licht, anders zou je ook overdag in de kooien geen hand voor ogen zien. Onder de kooien zijn banken getimmerd, daartussen in een korte tafel. Maar alleen de schipper en de stuurman kunnen er bij en kunnen leunen. Daarom is je kooi eigen lijk de enige plek aan boord waar je je gemakkelijk even „op schieten" kan. Het logies vooruit is eigenlijk net gelijk aan het logies achteruit, alleen is het gro ter en hoger en daar zijn twee kooien boven elkander gebouwd. Op de grote loggers slapen er twaalf man en meestal komen de vier van achteruit er eten. Dat is gemak kelijker voor de stuurman, die uit de pan in de aluminium schaaltjes opschept. Ieder brengt zijn eigen vork mee en een lepel voor de pap. Zolang je tanden hebt is een mes aan tafel overbodig. Koffiekoppen als waskommen. De koffiekoppen hebben het formaat van een bescheiden waskom. Ze zijn zo groot omdat je er zeekaak in moet kunnen we ken, maar verder heb je ook veel en sterke koffie nodig om wakker te worden, want het is alsof je aan boord per dag meer keren wordt gewekt dan dat je slapen gaat Om zes uur 's avonds wordt op een ha ringlogger het net in zee gezet, „de vleet geschoten". Dat duurt wel een uur of twee, als de zee het de schipper lastig maakt, want die vleet is een paar kilometer lang. Ze hangt als een gordijn aan kurken en als er zoveel haring in blijft hangen dat de kurken de vracht niet kunnen houden, dan zijn de blazen nog met lücht gevuld. Als de vleet geschoten is, gaat heel de bemanning slapen, behalve de wacht, die op gezette tijden wordt afgelost. Het schip ligt aan de vleet en alleen de kleine motor draait om stroom op te wekken voor de navigatie- lichten en de deldampen. Wie wacht heeft wordt in de loop van de voornacht nog gepord, maar om half een 's nachts wordt iedereen gewekt met de kreet „halen" ende bons van de grote koffieketel op de vloer. Het is moeilijk op staan na een slaap van 34 uren. Van kaken en „steur". Als de lange vleet is binnengehaald en de haring en makreel er uitgeklopt is, wordt er even een „bakkie gedaan", maar daarna gaan de mannen bij elkaar zitten met man den vol haring voor zich om die te kaken. De volmatrozen kaken en wel 3040 in de minuut. Dat moet trouweris ook, want er gaan er van 7001200 in een ton, al naar de grootte van de soort waarop gevist wordt en twintig kantjes is een kleine vangst. Ge geten wordt er naar het uitkomt en „hoe het uitkomt" hangt weer van de grootte der vangsten af. Zijn de vangsten heel om vangrijk, dan wordt er weinig gekaakt, maar gaat de meeste haring ongekaakt de vaten in. Dat heet dan steurharing. Als de haring gepakt, het dek gewassen, de zee laarzen en de oliej assen afgespoten zijn met de straal op de pomp, dan is het hoog tijd voor een bakkie en daarop volgt het mid dagmaal dat alle aanleiding geeft om de nachtrust voort te zetten of te beginnen. Dat weet je eigenlijk nooit aan boord. Al leen op de uitvaart naar de visgronden en de thuisvaart naar de haven kan je een lange nacht maken als je tenminste geen wacht hebt op een ongelegen uur en dat hangt van je plaats aan boord af. De mannen van de logger. Op een grote haringlogger varen zeven matrozen, twee oudsten (die nog geen twintig zijn), één jongste (van een jaar of 16). één reepschieter (van ongeveer dezelf de leeftijd) en een afhouder (van 14 of 15 jaar). Dat afhoudertje komt meestal zo van school, soms heeft hij drie, vier bazen ge had, bij wie hij niet aarden kon. Als hij de eerste keer de haven uilvaart voelt hij zich een man, maar als het woelige water hem te pakken krijgt ben je geneigd hem een kind te vinden. Maar het zijn zeejongens en laat ze maar gaan. Alle vissers varen op deel, dat is op pro centen van de netto-besomming, dat is de bruto-besomming min zeven procent. Op een haringlogger met een motor van 125 pk en hoger is de verdeling als volgt: De .schipper 2 delen, de stuurman 1 2/16 deel, de le monteur 1 4/16 deel, de 2e mon teur 11/16 deel, zes matrozen 6 delen, twee oudsten 1 8/16 deel, een jongste 10/16 deel, een reepschieter 8/16 deel, een afhouder 6/16 deel, een koksmaat 15/16 deel. Pet af De zes matrozen hanteren bij halen en schieten het katoenen net, de reepschieter schiet de reep in het speciale ruim (en de reep is het zware touw dat onder alle net ten hangt om ze recht te houden), de af houder voert die reep over de kop van de winch bij het halen; bij het schieten draagt hij de blazen aan, die de koksmaat aan het net steekt. Als het halen is gaat de koks maat het ruim in om de netten 'daar op te bergen. Bij het schieten komen de zes ma trozen twee aan twee om beurten vooraan te staan, de oudste samen met de jongste en zo voort. Wie vooraan staan „hebben het schotje". Het schotje is het eerste net dat over boord gaat. Als alles klaar is om te schieten roept de oudste man die het schotje heeft naar de schipper, die voorop staat: „als het de baas belieft". Is dat zo dan ant woordt de schipper: „Paaien maar" en dan gaat het eerste netje overb.oord, maar niet dan nadat de volmatrozen die het schotje hebben hun pet hebben afgenomen. Is de vleet geschoten dan strijkt de af houder de vlag en zegt: „met vlijt gescho ten. Geef zegen op den arbeid" en neemt zijn petje af, wat dat ook mag zijn. Menige volmatroos dóet dat dan eveneens. Van stuurman tot koksmaat vissen ze allemaal om het loon, zoals een ander schoenen maakt oi: boeken bijhoudt, suiker afweegt of brieven beantwoordt. Alleen, vissen kan je niet zonder dat een soort in stinct boven komt en zich altijd weer op nieuw gelden laat. Toen ik aan boord was ging geen middag voorbij of een van de twee mannen die het schotje had schoof langs me heen en zei: „Morgen is het goed. Zal je zien. Ik heb het schotje." Maar jaren later worden ze nog geplaagd met phenomenale mislukkin gen, zoals die schipper, die het schotje zelf eens nam toen het bar slecht ging en die zes haaien in het nét verward ving en natuurlijk' bijna geen haring. De matrozen hadden ze alle zes voor de deur van de kajuit gelegd. Als er 's morgens niet of weinig gevan gen wordt ligt het altijd ergens aan: aan het water dat niet groen genoeg was, aan de maan die te helder scheen, aan de wind, die in de- verkeerde hoek zat. Of aan de prenter en nrenter is ieder die vreemd aan boord is. Ze zijn liefst onder elkaar. -En dat komt omdat ze onder elkaar goede kame raden moeten zijn wil het werk vlot lopen. Een legger is geen fabriek waar ieder zijn eigen werk heeft. Wat de een laat liggen, moet de ander doen. Op zee zijn geen ka boutertjes. Zwemt er te veel haring in het net dan wordt 't zelfs te zwaar voor de blazen met lucht en aan zinkt het. Aan een gezonken net is geen halen meer aan. Dat moet ge kapt worden. De logger moet dan naar huis terug. Een volmatroos zei: „Als dat je ge beurt is het of je een dooie aan boord hebt." Ik zal handhaven. Maar de schipper vist niet om zijn twee procent. Een schipper vist om zijn goede naam als visser. De reder moet tevreden over hem zijn en als dat zo is dan is de opbrengst van die twee delen vanzelf ook goed. Een goede naam als visvanger, dat betekent volgend jaar weer een schip en misschien wel het nieuwste schip. Het is hard om als schipper bedankt te worden, als je ze niet meer vangen kan. Een schip per is de baas aaii boord, zolang Scheve- ningen-radio hem niet oproept en de reder aan de telefoon komt. Hij moet het gezag handhaven. Het gezag is afhankelijk van kleine dingen zou je zo denken; neem geen boterham van tafel voor hij begonnen is en ga niet op zijn plaats zitten. In werkelijk heid is zijn gezag afhankelijk van wat hij te vangen weet, want van hem hangt de plaats af waar gevist zal worden. Het is beter varen bij een gelukkige schipper die Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een leder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN een hond is dan bij een prutser die geen besomming weet te maken. Wat geluk ge noemd wordt is grotendeels activiteit, zorg voor het net, ervaring en oplettendheid. Ook aan de scheepsradio. Want daar kan je 's nachts om twee uur horen „waar een visserijtje zit". Vol belangstelling vragen ze dat elkaar. Die radio-telefonie aan boord is op de visserijgolf maar zeer luidruchtig. Sinds die gekomen is verdween de rust op het schip. Maar de vloot is er één grote gemeenschap door geworden. Ook al kun je elkaar niet zien. Als er voldoende haring aan boord is om een besomming te maken wordt de thuis reis aanvaard. Zoals de zeeman van de grote vaart Kanaalkoorts krijgt, zo krijgt de visser havenkoorts. Dan wordt er met water geplenst en gewassen, geschoren en schoenen gepoetst. Want voor die onver beterlijke zwervers over Gods wijde water, voor die haringjagers en die vispiraten is het uitvaren goed, maar het thuisstomen beter. Want ook vissers hebben een hart. F. S. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. straat 10.30 uur ds. J. van den Berg; 7 uur ds. J. J. Buskes Jr., Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5.30 ds. A. Tijmes, van Nunspeet. Doopgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. J. D. van Calcar, van Haarlem. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Heilige Dienst; 7 uur Vespers. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsdienst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding: Kapitein Plomp. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Geref. Gemeente Onder 't Kruis. Geb. Willemsbeekweg 38. Maandag 31 Mei n.m. 7.30 uur ds. J. A. Smink, van Rot terdam. Ver. v. Vrijz. Herv. "Nijverheidsschool. 10.30 uur prof. Bleelcer, van Amsterdam. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur de heer H. van den Brink, van Bloemendaal. DRIEHUIS. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds Johs. Bfonsgeest. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. J. D. Speelman, van Nieuwveen. BEVERWIJK. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. mr. H. H. Gaaikema, van Harlingen. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Ver schoor, van Santpoort. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. L. Lagerwey, van Dordrecht. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. Schweit zer, van Velsen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds J. Schethaas. Chr. Geref. Kerk. Gebouw „Bethel", Wüstelaan. 3 uur ds. J. Tijmes, van Nunspeet. HAARLEM. Church of England. Oud- Kath. Kerk, Kinderhuissingel. 3 p.m. Evensong. Rev. C. E. Elton. Agenda voor Velsen en IJmriMen ZATERDAG 29 MEI Thalia 7 en 9.15 uur: „Love Story". Rex 7 en 9.15 uur: „Het geheim van de biecht". ZONDAG 30 MEI Thalia 3 uur: „Bleke Bet". Thalia 7 en 9.15 uur: „Love Story". Rex 3, 7 en 9,15 uur: „Het geheim van de biecht". MAANDAG 31 MEI Raadhuis 912 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken. Raadhuis 1012 uur: Spreekuur Bur gemeester. Bioscopen 8 uur: Voorstellingen. De Wilhelmina III (KW 147) gereed voor de visserij De gehele vloot van de Katwijkse Rederij en Haringhandel v.h. A. den Duik te Kat wijk aan Zee, bestaande uit 7 loggers werd in 1940 al door de Duitsers gevorderd. Be halve de Aria KW. 149 zijn ze alle na de bevrijding teruggekeerd, waarvan het laat ste schip, de Wilhelmina III KW. 147, thans gereedgekomen is. De KW. 147 had evenals de andere door de Kriegsmarine gevorderde loggers een verbouwing ondergaan, doch als bijzonder heid kan worden vermeld, dat in het vroe gere visruim tanks waren ingebouwd. Toen het schip in Januari 1946 door de sleper „I. S. Groen" in IJmuiden onder de naam „Seeteufel" van Cuxhaven werd te ruggebracht verkeerde het in een verwaar loosde staat. De motor was onbruikbaar en alvorens weer aan de visserij te kunnen deelnemen zou de logger een grote reparatie moeten ondergaan. Na eerst enige tijd in Katwijk te hebben gelegen werd de „Seeteufel" naar Maas sluis overgebracht om bij de Scheepswerf H. de Haas verbouwd te worden en er we derom de „Wilhelmina III" van te maken. Het schip werd ruim 7 meter verlengd en voorzien van een 4 cil. Bronsmotor van 195 kg. Verder werd op het achterschip een nieuw dekhuis geplaatst met stuurhuis en benedendeks werd een geheel nieuwe betimmering aangebracht. De logger is inmiddels in IJmuiden aan gekomen en na een afwezigheid van 8 jaar zal het schip Dinsdag weer aan de haring visserij gaan deelnemen. Uitgevaren vissersschepen Trawlvisserij (Noordzee) Dinsdag 18 Mei: Stoomtrawler Limburgia IJm. 54, Isabel IJm. 14, Poolzee IJm. 77, Bruinvis IJm. 97. Motortrawler Dirkje RO 53, Excelsior Hl Kw. 76. Woensdag 19 Mei: Stoomtrawler Bloe mendaal IJm. 71, Maria IJm. 95, Katwijk II Kw. 134. Donderdag 20 Mei: Motorlogger Excelsior II Kw. 78, Willy Sch. 7. Vrijdag 21 Mei: Stoomtrawler Libra IJm. 98, Knikker IJm. 4. Motortrawler Batavia IJm. 99. Zaterdag 22 Mei: Stoomtrawler En Avant IJm. 8. Maandag 24 Mei: Stoomtrawler Petten IJm. 49. Oostzee IJm. 147, Reiger IJm. 106. Motortrawler Claesje RÖ. 46. Motorlogger Verwachting IJm. 204, Cornells Kw. 24, De Verwachting Kw. 28, Floris Kw. 59, Eliza beth Kw. 64, Jan Kw. 84, Willempje Kw. 89, Alida Kw. 91, Johanna Jacoba Kw. 107, Gebroeders Kw. 108, De Vier Geusters Kw. 162, Gebroeders Kw. 166, Aleida Kw. 169. Dinsdag 25 Mei: Stoomtrawler Schoorl IJm. 39, Adelante IJm. 19, Ita IJm. 22. Motorlogger Arie Kw. 155. Woensdag 26 Mei: Stoomtrawler Zwarte Zee IJm. 94, Neptunus IJm. 87, Condor IJm. 72. Motortrawler Antje RO. 15. Motor logger Petronella Kw. 125. Donderdag 27 Mei: Stoomtrawler Mary IJm. 61, Vios IV IJm. 96, Zeeleeuw IJm. 29. Vrijdag 28 Mei: Stoomtrawler IJm. 73. Trawlvisserij (IJsland). Zaterdag 15 Mei: Stoomtrawler Sumatra IJm. 62. Zaterdag 22 Mei: Stoomtrawler Norma Maria IJm. 6. Motortrawler Th&rina IJm. 33. Woensdag 26 Mei: Stoomtrawler Haarlem IJm. 9. Haringdrijfnetvisserjj. Dinsdag 18 Mei: Motorlogger Cornells de Boer Jr. IJm. 268, Martenshóek IJm. 283, Mr. Dirk' Donker Curtius Kw. 2, Piet en Leendert Hüibert Kw. 3, Anna en Cornelia Kw. 14, Dirk Kw. 19, Orion Kw. 22, Wil helmina II Kw. 25, Sakina Kw. 32, Bertha Kw. 38, Rijnmond I Kw. 42, Rijnmond II Kw. 43, Neptunes Kw. 45, Elizabeth Kw. 49, Henk Kw. 56, Wilhelmina Kw. 79, Van der Duin van Maasdam Kw. 97, Wilhelmina V Kw. 144, Vooruit Kw. 151, Nederland IV Kw. 167. Maandag 24 Mei: Stoomlogger Frida VI. 208. Motorlogger Annie Kw. 54, Java Kw. 159. Zeemeeuw Kw. 170. Dinsdag 25 Mei: Stoomlogger Robert Wil liam Kw. 123. Motorlogger Hollandia Kw. 18, Noordzee Kw. 47, Albatros Kw. 68, Zee zwaluw Kw. 83. Kees Kw. 124, Nederland Vil Kw. 130. Woensdag 26 Mei: Motorlogger Margrie- tha Maria Kw. 29, Maria Jacoba Kw. 73, Katwijk III Kw. 161. Donderdag 27 Mei: Motorlogger Bali Kw. 129. Vrijdag 28 Mei: Motorlogger Jan Kw. 50. Voor een mooie GOEDKOPE LAMPEKAP natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 (Adv.) Van een bankbiljet, een bril en andere naardevoPe zaken Opgave van gevonden voorwerpen van 21 tot 28 Mei 1948. Inlichtingen t.e krijgen Hoofdbureau van Politie van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur, iedere werkdag, met uit zondering van Zaterdagmiddag. Broche (zilver?), riemstel (hond of baby), Engelse sleutel en kraaienbektang, paar herenhandschoenen, zadeldekje. paar dameshandschoenen, gewicht (1 kg), zak- atlas, padvindersriem, paar kinderschoe nen, biljet 25, regenjas, ring (zilver), sleutel, vulpen, hond, bos sleutels, dames handschoen, bril, drie sleutels aan ring, oorbel. Officieuze Koninginnedagplannen De Oranjevereniging „Velsen" heeft het voornemen de verjaardag en het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin te willen doen vieren met een tweetal openlucht-cabaretvoorstellingen, te verzorgen door het gezelschap van Paul Ostra De middagvoorstelling zal bestemd zijn voor de kinderen, die van de avond voor ouderen. Daar verwacht moet worden, dat het V. G.Z.-Sportpark, dat teveel aan de weg ligt en niet meer voldoende afgezet kan wor den, tegen die tijd wel aan zijn bestemming zal zijn onttrokken, hoopt het bestuur ge bruik te mogen maken van een deel van de tuin naast gebouw „Concordia", welke tuin inmiddels ook al aardig in grootte is geslonken. Men stelt zich verder voor om zo moge lijk die dag nog kinderfeesten en een voet balwedstrijd te organiseren. Zilveren jubilaris bij V.G.Z. De heer C. Th. Gieben, „indikker" in de houtstoffabriek van Van Gelder Zonen N:V. vierde Vrijdag zijn vijf-en-twintig jarig ar- beids-jubileum. aan dit bedrijf. De jubilaris, die door echtgenote en doch ter was vergezeld, werd in tegenwoordig heid van de bedrijfsingenieurs op het direc tiekantoor ontvangen, waar de heer J. Smit, fabrieksdirecteur, gelukwensen overbracht onder aanbieding van een enveloppe als huldeblijk en een schriftelijke gelukwens van de hoofddirectie. De bedrijfsingenieur van de papierfa briek, de heer ir. T F. Hubrecht, liet ver volgens de staat van dienst de revue pas seren. Omringd door vele collega's vertolkte de heer P. N. Höweler, bédrijfschef, de sym pathie voor de jubilaris, die van het Oosten des lands naar de lage landen in het Westen is gekomen en ondanks de .overplan ting" naar Wijk aan Zee ook aan het be drijf is vertrouwd geraakt. Hoewel ziekte hem lange tijd tot rust noopte is de jubilaris in staat gebleken als „indikker" zich toch goede verdiensten voor het bedrijf eigen te maken. Als blijk van vriendschap en kame raadschappelijke waardering ontving de heer Gieben een enveloppe. Zondagsdiensten Dokters. IJMUIDEN. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: P. Brouwer, teL 45Ö7 en A. J. van Leusen, tel. 4328 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. Ant. Oepts Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomendoor de IJmuider- Apotheek, Kennemerlaan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. G.'P. Zwart, Meeuwenlaan no. 63. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts: C. Verséle- wel de Witt Hamer, tel. 3969. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Sepp, Breestraat. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts D. R. Mans- holt, tel. 8320 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Ds. Buskes komt naar IJmuiden De bekende predikant J. J. Buskes Jr. komt Zondagavond in de Her vormde Kerk van IJmuiden spreken over het onderwerp „Uitverkiezing". VOORMAN C. KLEIMAN VIERT ZIJN ZILVEREN JUBILEUM Vandaag, Zaterdag, viert de heer C. Kleiman, voorman bij Booy en Co's scheepsherstelinrichting te IJmuiden, zijn 25 jarig dienstverband. Hij is in de och tenduren hartelijk ten kantore gehuldigd. FEUILLETON Vertaald uit het Engels door DOROTHY BLACK 37) Waarom zou je er mee wachten? Waarom er niet dadelijk aan begonnen? Ik zou het onmiddellijk ter hand nemen. Geef alles wat je nodig hebt maar op. Ik heb, geloof ik, nog een goede dansvloer. Die heb ik van een andere zaak, die over genomen werd. En ik kan ook nog wel aan wat meer van dat ruitjes gordijnengoed komen. Lynn sneed het onderwerp aan met Peter, toen ze op het kantoor terugkwa men. Peter was zoals gewoonlijk, wat wei felend en aan de voorzichtige kant. Zou het niet beter zijn, als we er mee wachtten en eerst wat schulden afbetaal den? Als u niets waagt, zult u ook niets winnen, zei meneer Mercer. Ik zie dit niet als een lening, maar als een belegging. Het is een volkomen zakelijk gezond voor stel. Ik ben een soldaat en geen zakenman. U behoeft zich geen zorgen te ma ken. Juffrouw Lee is degene, die de za kelijke kant in handen heeft, dat zie ik wel. Laat het aan haar over. Bespreek het samen nog maar eens en laat het me dan weten. Waarom zouden we het niet probe- Peter? zei Lynn. ■Meneer Mercer was vol optimisme ver trokken. Ze liepen samen door de oude schuur en bekeken de verschillende mo- gelijkheéten. Het was er ruim en fris en het dak lekte niet. Opeens zag Lynn het voor zich hoe het worden moest. Ruwe banken en eenvoudige boerentafels en een kleine verhoging ergens, waarop een band zou kunnen zitten. Zoals in Zwitserland de kleine berghotelletjes er uit zien. Ze schilderde Peter haar idee en hij keek haar lichtelijk geamuseerd over haar enthou siasme aan. Ja Lynn, ik zie het voor me, zoals je het beschrijft. Misschien kunnen we er samen iets van makefi. Maar stel je voor, dat jij er eens tussen uit trekt. Ik geloof niet, dat ik het alleen aan zou kunnen. Ze keek hem verbaasd aan. Maar waarom zou ik. Hij keek haar niet aan en vulde zij'n pijp, terwijl hij zei: Als die zeeman van jou aan de wal komt, veronderstel ik dat je.... Hij hield op. Meer dan eens had hij zich er over verwonderd, dat een man een meisje als Lynn,' om zo te zeg gen, aan zichzelf overliet. Hij wilde hier iets over zeggen, maar vond de juiste woorden niet. Hij kon zich nooit erg ge makkelijk uitdrukken. Lynn had zich afgewend. Ze wilde niet, dat hij de tranen in haar ogen zag. O, er is niet veel kans, dat dat voorlopig ge beurt, als het ooit gebeurt. Kit moet iemand met veel geld trouwen. .Ze had in drie weken niets van hem gehoord. Ze had geen berichten over hem behalve de toevallige opmerkingen van J. W. Zo nu en dan leek haar de hele ge schiedenis zinloos. Maar lieve Lynn, bedenk je wel, dat,, als we hier een succes van maken, jij geld zult hebben. En geen klein beetje ook. De volgende keer, dat deze knaap aan de wal is, moet je hem hier laten komen en alles laten bekijken. Laat hem maar eens zien, hoe handig je bent en hoe je alles voor elkaar hebt gekregen. Ik zal het hem vragen. Maar hij kan niet altijd precies doen waar hij zelf zin in heeft. Peter keek verbaasd. Waarom niet? Hij is toch een volwassen man. O, dat begrijp je niet. Hij heeft een moeder, die hem erg onder de duim houdt. Peter snoof minachtend. Hij had graag willen zeggen, wat hij dacht van iemand, die zich, als hij eenmaal man was ge worden, nog door zijn moeder liet com manderen en hinderen in zijn eigen plan nen. Stel je voor, dat een moeder je dwarsboomde bij de keuze van je aan staande vrouw. Als ik de kans krijg, dacht hij, zal ik die jongeman eens vertellen, dat hij ontzettend boft, een meisje als Lynn te krijgen. Dat hij beter doet haar stevig vast te houden dan haar maar aan haar lot over te laten. Er zou best eens iemand anders op kunnen komen dagen. Nadat Lynn naar binnen was gegaan, slenterde hij naar het water en babbelde even met de oude man, die voor de boten zorgde. Het was verbazingwekkend, hoe die kleine inkomsten van de botenverhuur opliepen. Toen hij door de tuin terug liep naar het huis, kon hij in de keuken het- vrolijk gezang van Phyllis en Celia horen. Minna zong tegenwoordig vaak met hen mee. Het was wonderbaarlijk hoe Minna opgeknapt was. Hij ging aan een van de verlaten tafeltjes zitten om zijn pijp leeg te roken. Hij strekte zijn lange benen ge makkelijk voor zich uit. Vlinders vlogen van bloem tot bloem. Door de open ramen zag hij zo nu en dan Lynn bewegen, bezig met. tafeldekken, bloemen schikken, of in specteren van het een of ander. Hij kon haar fijne profiel zien tegen de eikenhou ten wanden van de eetkamer, en vond dat ze er erg jong uitzag met het lintje, dat haar krullen bijeen hield. En hij vroeg zich voor de zoveelste maal af, hoe het mogelijk was, dat iemand als mevrouw Gale zo'n verstandige en handige dochter had. Een dergelijke efficiëntemanier van werken kwam je bij vrouwen niet vaak tegen. Degenep, die hij in het Verre Oos ten had leren kennen, waren allemaal van het weinig zelfstandige type. Klimop, dat tegen de eik opklom. Rekeningen konden ze maken, die nijdige echtgenoten moesten betalen. Maar Lynn behoorde tot het andere soort. Ze was een kameraad. Ze was iemand, op wie je aan kon en die je in moeilijkheden hielp. Hij ging rechtop zit ten en klopte de as uit zijn pijp. Hier kwam hij er niet mee! Hier kwam hij ner gens mee! Te laat realiseerde hij zich, wat er met hem gebeurd was, waarom hij deze laatste weken zo tevreden en gelukkig was geweest. Hijzelf was bezig van Lynn te gaan houden! Lange tijd had hij niets met vrouwen te maken gehad. Het was heel lang geleden, dat hij aan die kant van het leven een ge dachte gewijd had. Maar nu had het leven hem. zonder dat hij er op bedacht was, te pakken genomen. Hij had het gevoel, alsof een ijsblok plotseling m zijn hart was ont dooid, en de scherpe stukjes en randjes hem nu meer pijn deden dan de ijzige koude veroorzaakt had. Hij stond op en liep het terras op en neer, zijn handen in zijn zakken. Hij moest hier mee ophou den, en wel onmiddellijk! Er kon niets goeds van komen. Ze behoorde immers al bij iemand anders. Hij liep naar binnen en ging aan zijn bureau zitten. Lynn had lelietjes van dalen geplukt en deze in een vaasje in het raam gezet. De kamer rook er naar. Hij hield erg van deze lucht, maar op dit ogenblik kon hij het niet ver dragen. Zijn voorhoofd werd klam en op eens voelde hij zich rillerig en koud wor den. Ik krijg weer een koortsaanval, dacht hij nijdig. Met de grootste moeite herstelde hij zich. Er klopte iemand aan de deur van het kantoor. Binnen, riep hij. (Wordt vervolgd). Er zijn tijdens de k„. Stichting voor de Nedel Donderdag in Den hÏJ'H bij elkaar bracht, tafel gekomen. Er zii„ in het kleine bestek van ïf? plaats kunnen vinden oL '=5, t niet met ..De snroi„.'_mdll«t;^ f nie.me,„DesprSCS»; doen zijn. In deze tijd van Mar^n Europese samenwerkj^T^il gedachte en bedrlifaXl. 'k a de burger deugd vooizS^fl wist, te horen, dat verre van onberoerd hebb,' visserij behoort tot j. ft. vaartbronnen van Nederla„°f,la's-j er een natuurlijk talent vomÜ"5* staande neemt diezelfde zeer beperkt plaatsje ln HgS andere mogendheden "'«is wat fantasie voor nodig 'S»A, „vissenjmogendheid" 1, 0"^ Dat zal moeten veranderftï van Uncle Sam, die tam. waarde van „self help" m 2*1 kelijk effectief worden En g?'®*' bij sierlijke woorden alleen m *1 Toen een van de aperte, naar de gewichtige redwSH verse kanten zat te luisteren 2'S er eigenlijk maar drie Tt'i?** landse visserij gelden- J""*— Verkopen" (waar wij achter zouden willen zeL spijker bijna op de kop. Bij van Vernietiging werd Jl 2 schouwing gelaten en cta, fefi een enorme schaduw over tfc waarnaast nog export-M, die misschien onder de V van Vwl kunnen worden gebracht - lijke rol spelen. Deze export nu heeft een speeld op de bijeenkomst van 52 De heren sprekers (minister v-3 gezonderd) stelden met somber jï vast, dat er aan de onderhnndc-v» de uitvoer op het gebied van d.~' wel eens het een en ander oniC dat een eigen „vis-official" met worden begroet. Hiermee was il, onafzienbare terrein van de bedril houding tegenover Den Haag en ook daar is veel op gegrasduind Het was prettig te constateren a nister Mansholt een open oor fc^T, onze moeilijkheden en het wasweto prettiger om te horen, dat er rce^j, gezindheid bestond over de wèr^ van verdere samenwerking, zojlHa reeds een gevel in de vorm va i? ting en een begin van de fund:^ de vorm van de redersfusie if&j Waar de elementen voor een gerj^' serïjtalent en zee-rijkdom aan^ zal het toch niet aan het bedrijf mes; gen, om door eendracht de zo macht te bereiken. Macht, om in dia - plaats een gat te boren in de sluiting, die er voor Duitsland is gda waardoor vreemd genoeg alleen Nefë met zijn vis niet heen kan komen, ZEEWEG 275 DAG HIM] Semi-permanentesé bij de Duinvlietstraat De gemeente Velsen heeft van deus van Onderwijs, Kunsten en Wcleiiihi bericht ontvangen, dat zij dit jaar sk school voor gewoon lager oiidtr-è laten bouwen volgens de seml-ptna bouwwijze in Velsen-NoortL De totale bouwkosten van èk s mogen, buiten de kosten van rna/i enz. niet hoger wordej dan 12W,-' Met het oog op de levensduur tü zodanige school, die op 20 25 jasrtfj wordt, achten Burgemeester en to het ongewenst, haar te doen verrijiaf plaats, die in het wederopbomvplanw bouw van een definitieve openbaK 5 is aangewezen. Daarom is naar eeol plaats omgezien en men meenteend terrein gevonden te hebben inimV* legen is ten Westen van de ten Zuiden van de Duinvlietstraat B. en W. stellende raad voor,ces: voor de stichting van de voorlop:^ aan te wijzen en het benodigde cat. te staan. Velsens bureau voor beroepskeuze Maandag opent de heer J. GoddijnJ Hagelingerweg in Santpoort een i technisch bureau voor beroep®^ men zich in hoofdzaak zal b met het testen van kinderen, voor* de middelbare school gaan. K dijn volgt in zijn werkwijze de ro» dokter J. Luning Prak, de MUM loog. Het ligt in de bedoeling Goddijn, om mettertijd het casv personeel bij dit werk inte - zijn ideaal ligt in de aanstelling psychologen", opdat elke e schiktheid voor het middelbaar - of een te kiezen beroep ondeffi* worden. „Haarlem" kreeg Hoogo«,w De PolitiesportverenifiicE ke verleden jaar voor de cerw t politie-voetbaltournooi or=an'^i I-Ioogoven-beker, waarop fflJ nares zelf beslag legde, keel' dit tournooi gehouden op Van Gelder Sportpark. - De politie-elftallcn vanD^, lem 3—3 en Velsen-^aa[ !^!>!3 wedstrijden, waarbij Haarlem® sultaten bereikte. De "lts'ag a--y. VelsenDen Haag 4—0; De lem 3—3 en Veisen—1 Haarlem 3, Velsen 2 en D konden noteren. Inspecteur Timmermans, -s de P.S.V. „Velsen" heeft met lijke woorden van gelukw®":k \i_z Haarlem uitgereikt en schond grote en Den Haag een kleine* medaille. De Friesland blijft en een verfkwast binnen. g f D« Catharina Duyv» t"* reparaties, schoonmaak en ee uit de 'vaart genomen-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6