IJmuider Courant J^erita blijft streven naar overleg „et de regering der Sovjet-Unie Brits schip beschadigt 5 uur 8wi (K 258°>» 1 Veiligheidsraad eist vierweeks bestand in Palestina Dccem« deVelsense spoorbrug zwaar Stad in Oregon na rivier-dijkbreuk verzwolgen Weerbericht (Si No. 1893Ö 154, Tri. Adm. 5437, Tel ^*7® Santp. - Haarlem, Gr. Houtstr. 9S, 1 .i....-HnnMr»daofoitT' njrceteur-Hoofdredacteur 15054. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 51 Me! 1948 Verschijnt da gel fikbehalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f4,Franco per post 4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Een „stap-voor-stap -verzoening uitgangspunt voor nieuw plan te Washington p „Olen pogen tot onderhan- nvcr enkele aangelegen- ',si?TKne '«>™de de mo" ?2Sotere dingen" te peilen, livan "Sie'rond op een verkla- dat „zeer goede voor- met het stabiliseren »-"« naar Amerikaanse opvat- ""fidêre woorden, dat de Ver- 11 de koude oorlog" met de St,K\hét winnen zijn. -? "'S^nwijzinB ee" lei a „at vestigen van betere be lt 't* ,P tussen Moskou en Washington «en !ussen overeenstemmmg over Sleden, ziet men in het 'Kor Marshall gedane voorstel a* van een driemogendheden- - over de douanescheepvaart, es. „p dat in een aangelegenheid toewél van minder belang ten andere hangende kwesties, medewerking verwacht Een rationele regeluig is tenslotte meer van be- landen ten Oosten van het ri dan voor de Westerse lan- 2e°Sts een-Oostenrijk- a ££pro«jt van een dergehjke re- 2fto°'een Donau-conferenUe Sijleld gevolgd worden door Ageer poging om tot een regeling Z'J ie leen-en-pacht-kwestie *75 en de Sovjet-Urne, om de .delingen over de keuze van een „van Wést te heropenen en om '««iinop een hernieuwing van de «S Sen in de Geallieerde Bestuurs- cn andere kwesties. ité M Japes Byrnes, oud-minister van 1st zaken der VS., heeft tijdens Jeu Zuid-Carolina verklaard, dat I bereid moeten zijn met de Russen j-ptoncelen, zolang het geen kwes- t~ «és waar andere geallieerde rege- ta hij betrokken zijn. De V.S. moesten K E 1st defensieprogramma met spoed waj. ie. 51 ml riingeliehte knngeverenigde d» steed! ,en de huidige lyex met de Sovjet-Unie Byrnes' visie Malan streeft naar luidAfrika's afscheiding t .Interview heeft dr. Malan, de lei- Je nationalistische partij in Zuid- i, verklaard, dat de uitslag der ver- zeerste heeft verrast. Hij toe, dat zijn partij en hij «danders zijn van een absolute ge- 4 van rechten voor blanke Afrika- spreJcende inwoners van ie ral-Ma en van het erkennen van beide uls officiële talen. Met zorg uitgeko- 'ffiïigianten waren steeds welkom, iij zou de bevolking weten te be stelen Aziatische immigratie. Dr. s ook de mening toegedaan," dat ifsriddvjng betreft een einde moet k: worden aan de uitputting „van Kêke nationale rijkdom voor een economisch voordeel". .sriij zal tegenover monopolies en staatscontrole stellen, doch de ran het bezit en van de particu- r.^ siercemingen in acht nemen, iec* S»j Etollstlsche partij stuurt aan op fütlikeinse regering, afgescheiden Briise Kroon. Wij zien daarin de rkelijke waarborg, dat Zuïd- rkt verwikkeld zal worden in de van Groot-Brittannië. Tot die tal echter slechts overgegaan ai een referendum en bij een- meerderheid in het parlement. ueS Woensdag nieuw kabinet -M Press meldt voorts dat dr. waarschijnlijk Woensdag zijn V0*1 ^'a^'net bekend zal Hij zal heden per trein uit naar Petroria yertrekken. ty roept Soeripno terug Batavia niet bevredigd .■.Wfe'-3»15 woordvoerder te Bata- M dat er nog geen „be- jawoord" van de republiek is '«treffende de gemelde uitwis- ö'Plomaten tussen de Sovjet- repubnclc. ti 7?253 Mhter de onderhandelin- W-SMden gevoerd, niet af- (êi ïi'^ oerder legde deze ver- v-Ji ee,l01nderhoud van ihr- Van 8 Batavia ^edeidandse autori- „Het is mijn overtuiging, dat de Sovjet- Unie met haar politiek van expansie juist zo ver zal gaan als de democratieën het haar toestaan. Wanneer zij tot de slotsom komt, dat zij niet verder kan gaan zonder dat het tot strijd komt, geloof ik, dat zij de zenuwenoorlog zal staken en een oplos sing zal zoeken. Op het ogenblik moest zij tot de slotsom komen, dat onze zenuwen niet door haar geschokt kunnen worden en dat wij macht hebben, waarvan wij gebruik willen maken om onze en anderer vrijheid te bewaren. Bedell Smith terug Generaal Bedell Smith, de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, is inmiddels van vacantie in Frankrijk op zijn post te ruggekeerd. Sjarifoeddin aangezocht voor een kabinetszetel „De onderhandelingen tussen Neder land en de republiek zullen zeker worden beïnvloed door de komende wijzigingen in het republikeinse kabinet", aldus verneemt Aneta van republikeinse zijde. Sjarifoed- dins oppositiepartij, het democratisch volksfront is reeds definitief uitgenodigd om een vertegenwoordiger in het republi keinse kabinet aan te wijzen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit Sjarifoeddin zelf worden. De bedoeling is, een sterk na tionaal kabinet te vormen, zonder opposi tiepartij, teneinde in deze moeilijke tijd eenheid te verkrijgen, en het kabinet de meest volledige steun te verschaffen. In het nieuwe kabinet zal dus de linkervleu gel vertegenwoordigd zijn. Aan de voorzitter van de voormalige „Artsenkamer", dr. C C. A. C. in Den Haag, is door het tribunaal een internering tot 13 April 1950 opgelegd. Hij werd ontzet uit de kiesrechten en zijn radiotoestel en f 50.000 van zijn vermogen werden verbeurd ver klaard. Op het Heemsteedse Sportpark is Zaterdag avond een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van Heemstede en Leamington. Met 30 wonnen de Heemstedenaren Een foto van de ploegen. Redelijke hoop op aanvaarding door beide strijdende partijen Hun antwo orden moeten morgenavond binnen zijn De Veiligheidsraad der UNO heeft met enige verscherpende amendemen ten, de Britse resolutie over Palestina aanvaard, welke oproept tot een wa penstilstand van vier weken tijdens welke periode de UNO de kwestie na der wil behandelen. Tien van de elf raadsleden Columbia onthield zich van stemming onder steunden de oproep nadat een door Amerika gesteund Sovjet-Russische voor stel tot het instellen van sancties door de UNO wanneer beide partijen de strijd niet binnen 36 uur zouden staken, niet de nood zakelijke tweederde meerderheid had kun nen verkrijgen. Bij verwerping UNO-actie. In het belangrijkste amendement op het Britse voorstel wordt een beroep gedaan op Joden en Arabieren om van hun aan vaarding van de beslissing van de raad uiterlijk 1 Juni 22.000 uur (GMT) kennis te geven en verklaard, dat, wanneer een der partijen aan de beslissing geen gehoor mocht geven, de raad rechtstreekse actie volgens hoofdstuk zeven van het Handvest zal overwegen. De Joodse en Arabische vertegenwoor digers te Lake Success hebben het besluit met reserve aanvaard, maar er zijp aan wijzingen, dat zij de oproep der UNO gun stig zullen beantwoorden. De andere bepalingen van de geamen deerde Britse resolutie zijn: 1. Het stop zetten van het toelaten van militairen in Palestina en. de staten van de Arabische Liga. Weerbare Joden, die gedurende de vier weken in Palestina worden toegela ten, zullen geen militaire opleiding krijgen. 2. Er zullen gedurende de vier weken geen wapens, in Palestina en de Arabische staten worden ingevoerd. Voorts werden enkele paragrafen aan vaard betreffende militaire waarnemers, zoals in de oorspronkelijke Britse tekst, en betreffende de bemiddelaar van de UNO, wie wordt opgedragen „contact te zoeken met alle partijen, terstond wanneer het vuren is gestaakt". De raad verdaagde zijn zitting tot Woensdag. "w persbureau „Antara" enw"V,erklarinS van de repu- ferlw ,e!r.eïende de Russisch- Strekkingen wordt gezegd, ii°n»af Djokia is teruggeroe pen mt te brengen over de fei- fipi- Zjken" In de verklaring fsoshS6 ,dat de republikeinse Waet, wat bedoeld wordt J iBrfb *assen Rusland, en de tSsfM ,??ge3'ik> dat de erkenning üsa, V een unilaterale actie r to^^- ring, waaraan toege- fep,-. ,m|eval de republikeinse w 'Soeripno, werkelijk be- ZZ. vüs3and heeft ge.-vestigd, lgemene i^er vorig 'ijSJ^W^dngeï met de e-^ir,>nT"Europese landen tot :i--'4h,ifVeyklaring eindigt: in- fandse Politiek van f; voor I j VGrklariing, aan de ■iiai>itmMvensten gezegd is, ,y°nder /de huidige betreL Pool door landgenoot in Utrecht vermoord Zaterdagavond heeft de 30-jarige Pool M. S. op de Nieuwe Gracht te Utrecht zijn 26-jarige landgenoot E. L. vermoord door hem zes steken met een dolkmes toe te brengen. Zowel de dader als het slachtoffer wa ren voormalige Poolse militairen uit het geallieerde leger, die sedert een jaar in Utrecht verblijf hielden. De dader was Zaterdagavond op bezoek geweest in het voormalig Joodse weeshuis aan de Nieuwe Gracht, waarin thans on geveer 200 afgezwaaide Poolse militairen waren, die in Utrecht bij verschillende be drijven werkzaam zijn. S. hield elders verblijf. Met een derde Pool waren S. en L. he vig beschonken teruggekeerd van een wan deling door de stad. Tegen half tien ver lieten L. en S. het tehuis. Na enkele tien tallen meters te hebben gelopen trok S. een dolkmes en bracht L. daarmede zes steken toe. De getroffene poogde terug te keren naar het tehuis. Hij zakte echter na enkele stappen in elkaar en overleed. Ooggetuigen hadden de indruk gekre gen, dat tussen de beide Polen slechts een dronkemansruzie was ontstaan. Voordat de dader kon worden gehoord moest men, hem eerst zijn roes laten uitslapen. Het slachtoffer was in dienst bij Werk spoor te Utrecht» Kerkelijke autoriteiten in Jeruzalem hebben medegedeeld, dat de koepel over het heilige graf licht door een granaat uit een Joods kanon beschadigd is. Ook twee Grieks-katholieke kerken zijn tijdens de strijd om de Oude Stad licht beschadigd. Zondagmiddag is het in Palestina over het algemeen zeer rustig geweest. In de nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Joden mijnen gelegd op de wegen ten Noorden van Jeruzalem. Een Egyptisch communiqué meldt dat grote concentraties te Beer Toevva met artillerie bestookt zijn. Bij Soer Yagher werden aan de Joden zware verliezen toe gebracht. Te Isdoed werd een tegenaanval van de Joden afgeslagen. De Egyptische lucht macht deed een zware aanval op het ge bied van Rehobot. Bij Hielda werden tien pantserwagens van de lucht uit getroffen. Iraaks communiqué: gemechaniseerde een heden hebben Kolm, tien k.m. ten Noorden van Tel Aviv aan de kust gelegen, ver overd. „Grote hoeveelheden wapens en munitie" alsmede „vele manschappen" werden achtergelaten. Bommenwerpers deden aanvallen op enige nederzettingen en convooien tussen Jeruzalem en Tel Aviv. Een Joodse trein werd vernield. Bij Latroen werden door vliegtuigen zware verliezen aan de Joden toegebracht. Str ij dgas -geruchten Een Joodse woordvoerder heeft te Tel Aviv verklaard, dat een Arabische order om Zondagnacht een nieuwe aanval op Jeruzalem te doen onderschept is. Volgens deze order zou gas en zware artillerie ge bruikt worden en zoude Iraakse lucht macht deel némen aan de aanval. Dit is een poging van Glubb, de Britse comman dant van het Arabische legioen, om voor het intreden van een wapenstilstand tot resultaten te komen. Britten uit het Legioen? Uit Amman wordt bericht dat alle Britse officieren in dienst bij het Ara bische legioen, Zondag tegen midder nacht uit Palestina zouden zijn terug getrokken. Haganah meldt successen. In een communiqué van de Haganah wordt een uitgebreide Joodse actie op het noordelijk front gemeld, tevens wordt van talrijke overwinningen gewag gemaakt. „Na hevige gevechten is het militaire kamp Malakia bezet, evenals dorpen en politieposten in deze streek. Pantserauto's en vrachtauto's werden vernield. Joodse luchtstrijdkrachten hebben verscheidene Libanese dorpen gebombardeerd. Twee politieposten aan de Syrische grens zijn door de Joden aangevallen en vernield. Zij brachten de vijand zware verliezen toe. Von Weizsacker hielp ook vijftien Nederlandse 3oden In het proces tegen Hitiers vroegere am- bassadeur bij het Vaticaan, baron Von Weizsacker, die te Neurenberg terechtstaat, j zijn getuigen a décharge gehoord. De Joodse professor Niels Bohr, een ver maard Deens atoomdeskundige, verklaarde dat hij Weizsacker weliswaar nimmer had ontmoet, doch alle reden had om aan te nemen, dat Weizsacker tijdens de bezetting van Denemarken actief had gepoogd, hem te beschermen en te voorkomen dat zyn wetenschappelijk werk werd belemmerd. Prof. Werner Heisenberg, directeur van het Max Planck Instituut te Göttingen, heeft een beëdigde verklaring overgelegd waarin hij bevestigt, dat Von Weizsëcker ten behoeve van Bohr heeft geïnterve nieerd. De Nederlander G. H. de Marees Oyens verklaarde, dat Von Weizsacker bij Seyss Inquart stappen heeft gedaan om het leven van vijftien Joodse leden van het Amster damse Concertgebouworkest te redden. Scherpe critiek op de rijksbemiddelaars In Utrecht is een vergadering gehouden van afgevaardigden van de Nederlandse Katholieke Grafische Bond ter bespreking van de resultaten der C.A.O.-onderhande- lingen met werkgevers en het college van rijksbemiddelaars. Algemeen werd heftig geprotesteerd te gen de door dit college dwingend opgeleg de loonregeling, welke, naar verklaard wordt „ongunstig afwijkt van de sociaal- en economisch verantwoorde sobere loon- voorstellen" van de werkgevers- en werk nemersbonden. Eveneens werd scherp ge ageerd tegen de „ondeskundigheid en de sociale onvoldragenheid" van het college. Er werd aangedrongen, dat de samenstel ling van het college zodanig wordt gewij zigd, dat vertegenwoordigingen van werk gevers en arbeiders in het college worden opgenomen. Men sprak de vrees uit, dat in dien er geen wijziging in samenstelling en beleid van het college wordt gebracht, „het ogenblik komt, dat de vakbeweging zich ernstig zal dienen te beraden op de vraag, of zij zich niet tegen de uitspraken van het college zal moeten gaan verzetten". Ten slotte werd gezegd, dat men zich zij het onder krachtig protest, met het oog op 's lands belang „bij de dictatoriale beslis singen van het college van rijksbemidde laars zou neerleggen." Constantijn Huygensprijs voor A. Roland Holst Zondag is de dichter A. Roland Holst ter gelegenheid van zijn 60ste verjaardag op een druk bezochte receptie in de so ciëteit „De Koepel" te Amsterdam gehul digd. Bij ontstentenis van de voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen, Victor E. van Vriesland, sprak J. A. En gelman de huldigingsrede uit, waarin hij in hartelijke woorden de kwaliteiten van Roland Holst als dichter en vriend naar voren bracht. Als geschenk van zijn vele vrienden en bewonderaars overhandigde hij de jubila ris een bedrag, dat hem in staat zal stellen een buitenlandse reis te maken. Vervolgens sprak mr. Reinink, secreta ris-generaal van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, die de waardering van de regering over bracht en mededeelde, dat de regering opdracht heeft gegeven aan de schilder Willink om een portret van Roland Holst te maken, ter plaatsing in een openbaar gebouw. Dr. J. Hulsker deelde mede, dat het be stuur van de Jan Campertstichting een stemmig heeft besloten de Constantijn Huygens-prijs, groot 2000 aan Roland Holst toe te kennen. ZATERDAG HUWELIJK VAN MICHAEL EN ANNE IN ATHENE Vernielde staalconstructies en gebroken „remniingstverk" Met veel lawaai is om 3.50 uur, in de nacht van Zaterdag op Zondag het Engelse vrachtschip „North Down", (1497 ton), dat van de Oostelijke bin nenhaven der IJmuidense Hoogovens op weg was naar Amsterdam, in bot sing gekomen met de Velser spoorbrug. Het schip, dat de binnenhaven uitdraai de, schijnt door de spuistroom in zijn wen ding belemmerd te zijn en om de macht over het roer niet geheel kwijt te raken, heeft de kapitein op dat moment volle kracht vooruit laten varen. De „North Down" haalde de bocht echter niet meer en schoof onder de, op dat moment ge opende spoorbrug, nadat zij eerst het hou ten remmingswerk (een bundel van negen dikke balken, die in de lengteas van het kanaal ligt, om de schok van eventuele aanvaringen af te remmen) had vernield. Met de neus ramde het vaartuig dus de stalen steunbalken van de brug, die deer lijk gehavend werden en ook diverse zoge naamde windsteunen begaven het, zodat één dezer aware stalen balken in het kanaal kwam te hangen en een andere kromgebo gen onder de brug ging uitsteken. Zelfs de ducdalven achter het remmingswerk wer den zwaar beschadigd, maar het draai- werk liep geen letsel op. De omwonenden verklaarden ons, dat een geluid als van een mitrailleur weerklonk bij de botsing. Volgepompt ni Het schip zat klem onder de geopende brug en aanvankelijk meende men, dat er niets anders opzat, dan met behulp van snijbranders het bovenste stuk^van de ste ven te verwijderen, maar bij nader inzien bleek het overpompen van het water uit de achterste ballasttanks in de voorste, de „North Down" voldoende met de neus naar beneden te kunnen drukken, dat de boot vrij van de brug kwam. De „North Down' wier lading bestond uit ijzer en stukgoed, heeft met vernielde winches op het voor dek en een sterk achteroverhellende voor- Papierfabriek in Maastricht door brand verwoest De papierfabriek van de firma Wesly en Co. te Maastricht is Zaterdagavond door brand vrijwel geheel verwoest. Toen de Het Deense blad Ekstrabladet meldt, dat brandweer ter plaatse kwam, was de fa- prinses Anne en ex-koning Michael van Roemenië 5 Juni te Athene in het huwelijk zouden treden. Prinses Anne zou reeds per vliegtuig uit Kopenhagen naar Athene vertrokken zijn. Heden wordt prinses Anne te Athene verwacht, ex-koning Michael en zijn moe der Woensdag aanstaande. Men neemt aan, dat het paar terstond na de huwelijksvol trekking op reis zal gaan naar Zwitserland en de Verenigde Staten. briekshal ter oppervlakte van ongeveer 600 vierkante meter reeds voor een ge deelte ingestort. De voorraad van 200 ton papier en carton ging vrijwel geheel ver loren. Slechts de kantoren en de daarbo ven gelegen directeurswoning konden ge spaard worden. De schade wordt door verzekering ge dekt. De politie stelt een onderzoek in Door deze brand zijn thans zestig mensen zonder werk. Ouders zagen hun kinderen in vloedgolf verdivijnen De in de oorlog gebouwde stad Vanport in Oregon is Zondag vernield door een watervloed tengevolge van het overstro men van de Columbia-rivier. Van de 18.700 inwoners van de stad is een nog onbekend aantal verdronken. Gehele blokken houten huizen van twee verdiepingen werden weg gespoeld en als wrakhout op elkaar ge dreven. De stad lag ongeveer vijf meter beneden het rivierpeil. Mannen, vrouwen en kinderen werden gegrepen door de kolkende watervloed, die zich een weg had gebroken door een spoordijk. Overlevenden vertelden, dat zij door het water weggesleurd werden voor dat zij wisten dat er sprake was van een overstroming. Honderden mensen zaten Zondagavond op de daken van de niet weggespoelde huizen, wachtend tot zij door een of ander bootje zouden worden opge pikt. Mannen vormden levende kettingen waarlangs vrouwen en kinderen in Veilig heid gebracht konden worden, terwijl steeds hoger golven door de straten spoel den, die de lichte huisjes van hun funda menten scheurden en meevoerden in hun wilde stroom. De houten huizen dreven draaiend en kantelend mee op de woeste stroom als lucifersdoosjes of stootten tegen elkander en werden versplinterd. Ouders moesten machteloos toezien hoe de kinderen door Geen boogie-woogie en geen be-bopstijl, geen slangachtig swingen in harington achtig dringen, maar een stralende jeugd in een kerngezond, gemeenschappelijk dans spel.. - Een foto tijdens het Volksdansfeest in het Krelagehuis, het water van hen werden weggesleurd. Vanport, dat tijdens de oorlog de tweede stad van Oregon was met een bevolking van hoofdzakelijk scheepswerfarbeiders, is gelegen ten Noorden van Portland, in een kom, gevormd door de dijken van de grote weg, de spoorlijn en de rivier. Willem Mengelberg zonder paspoort De dirigent Willem Mengelberg verblijft nu ongeveer vijf jaar buitenslands. De gel digheid van zijn Nederlands paspoort is dus verstreken en dit berokkent hem als Neder lander in het buitenland veel last. Feitelijk mag hij de grenzen van Zwitserland, waar prof. Mengelberg al jaren woont, niet over schrijden en eigenlijk zelfs in Zwitserland niet langer verblijven. Het enige, dat hij kan doen, is naar Nederland terugkeren, meldt het „Handelsblad". Deze situatie is een gevolg van het feit, dat Buitenlandse Zaken weigert prof. Men gelberg een geldig Nederlands paspoort te verstrekken. Men weet, dat zijn zuiverings procedure haar hoogste instantie heeft doorlopen en de uitspraak hierin omschrijft duidelijk de maatregelen, die ten aanzien van zijn bewegingsvrijheid gelden. Uiter aard bepaalt deze uitspraak niets omtrent zijn persoonlijke bewegingsvrijheid en naar de rechtskundige raadsman van prof. Men gelberg aan het „Handelsblad" mededeelde, wenst de Centrale Ereraad zich uitdrukke lijk te distanciëren van enige maatregel in dat opzicht tegen prof. Mengelberg. Niettemin is de verstrekking van een paspoort geen recht, maar een gunst. Bui tenlandse Zaken blijft hem deze gunst wei geren. Nieuwe politieke partij Er is een nieuwe politieke partij op gericht, de „Onafhankelijk Nationale Groep", welke aan de verkiezingen zal deelnemen. Lijstaanvoerder is dr. W. K. H. Feuületau de Bruyn, Den Haag. De generaal b.d. H. G. Winkelman en staatsraad dr. J. W. Meyer Ranneft heb ben de nieuwe partij hun steun toege zegd. De heer Feuilletau de Bruyn heeft me degedeeld, dat de candidatenlijst der O. I N. G. geen „Rijk?eenheid"-lijst is en dat j de nieuwe partij is samengesteld uit dissi dente liberalen, Indische deskundigen, oud-illegalen en aanhangers van „Natio naal Réveil". Deportaties. Meer dan 200.000 Duitsers zijn sinds 1945 naar Sovjet-Rusland en andere Oostelijke landen o^rgebracht, aldus meldt de met Amerikaanse licen tie verschijnende Berlijnse „Neue Zeitung". De concentratiekampen zou den op het ogenblik practisch leeg zijn. Volgens het blad heeft de Sovjetrussi- sche geheime politie, gesteund door de SED. hierbü de leiding. mast met kapotte tuien na een half uur baar reis naar Amsterdam kunnen vervol gen. Zondagochtend hebben experts van de Nederlandse Spoorwegen en de Rijkswaterstaat de schade in ogen schouw genomen en het bleek, dat deze ernstig was: de schattingen varieerden van 30.000.— tot 100.000.—. Het treinverkeer, dat direct na de aan varing over één spoor werd geleid, kon reeds spoedig normaal, zij het voorzichtig, voortgang vinden. In de loop van rii Zondag is men begon nen met het afbranden van de neerhangen de stukken en de deskundigen waren het er nog niet over eens, of de brug het zware goederenverkeer zal kunnen verdragen. Droevige verkiezingsfarce in Tsjecho-Slowakije Radio-Praag deelde Zondagnacht mede, dat in 549 van het totale aantal van 781 stembus-bureaux van Praag 90.31 procent van de Zondag uitgebrachte stemmen voor hei Volksfront was. 9,69 procent stemde blanco. Over het gehele land zijn de tot nog toe bekende totalen in procenten uitgedrukt: circa 89 procent „ja"; 10,8 pet. blanco. Buitenlandse correspondenten, die onder geleide van functionarissen een tocht langs de stemlokalen maakten, zagen daar „de duidelijke bewijzen" dat een overweldi gende meerderheid op de enige door het nationale front opgestelde candidatenlijst stemde, aldus een trots commentaar van Praag. Die duidelijkheid zelf was reeds een veroordeling voor het systeem dezer ver kiezingen, want hoewel in vele stem- bureaux een gordijn was aangebracht ach ter hetwelk de stemmers zich konden af zonderen was dit meestal zodanig opge hangen dat men er zich nauwelijks achter onzichtbaar kon maken. Een tweede con trole-mogelijkheid op de stemming be stond in het feit, dat de papierbak waarin de stemmers het niet gebruikte stembiljet moesten werpen in het volle gezicht van de leiding van het stemlokaal was opgesteld. Gooide iemand nu het biljet waar op men voor de regeringspartij moest stemmen in die bak dan was dus terstond door iedereen te controleren dat de betreffende blanco gestemd had. Velen hebben het dan ook niet aangedurfd om blanco te stemmen Wel vond men bij het openen der stembriefjes in de daartoe bestemde enveloppen vaak het portret van Benesj, doch geen „ja"- of blanco-biljet. Benesj zelf heeft niet gestemd, hij moti veerde dit met de bewering dat hij zich ook in 1946 van stemmen onthouden heeft Twintig procent tegen? Reuter meldt nader dat het aantal blanco, ongeldige en niet uitgebrachte stemmen niet tien doch bijna twintig procent van alle stemgerechtigden bedraagt. Praag scha kelde de ongeldige en niet-uitgebrachte stemmen uit en kwam aldus tot een veel hoger percentage ja-stemmen. Dodenherdenking op de Amerikaanse oorlogskerkhoven Op de Amerikaanse oorlogskerkhovei; Margraten in Zuid-Limburg en Molenhof bij Nijmegen zijn Zondag Memorial Day de gesnevelden herdacht, die hier be graven liggen. De begraafplaats Molenhoek zal worden opgeheven. Een deel der stof felijke overschotten zal naar Amerika wor den overgebracht, de overige zullen op Margraten opnieuw ter aarde worden be steld. Bij de plechtigheid op Margraten heeft de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout namens de Nederlandse regering dank aan hen, die ver van hun vaderland hun leven gaven voor de verdediging van de vrijheid en de democratie. De Amerikaanse Ambassadeur in Neder land, dr. Herman B. Baruch bracht hulde aan hen, die de graven op zo treffende wijze verzorgen. Hij zeide, dat Nederland bevrijd is van vreemde overheersing door mannen die hun leven gaven, opdat vrijheid en de rechten van de mens zouden zegevieren. „Amerika", aldus dr. Baruch, „is in korte tijd van een land van individualisme en soms in zichzelf gekeerd isolationisme veranderd in een land van 150 millioen zielen, dat eensgezind het initiatief geno men heeft tot en zich volledig wijdt aan de meest idealistische en onzelfzuchtige econo mische hervorming, welke de wereld ooit aanschouwd heeft. Het was de geest van de mannen, die hier rusten, welke de ge dachten van het Amerikaanse volk en zijn leiders bezielde bij het ontwerpen van een pjlan, dat. zijns gelijke in de geschiedenis niet heeft." Schout bij nacht N. A. Rost van Tonnin gen legde hierop een krans namens de Koningin, waarna kransleggingen volgden door dr. Baruck en door vertegenwoordi gers van België. Frankrijk, Cuba, China, Italië, Engeland, Finland, Rusland Mexico, Hongarije, Tsjechoslowaltije, Zuid-Afrika, Oostenrijk. Griekenland en Peru. Terwijl de militairen het geweer presen teerden klonken over de dodenakker het Wilhelmus en het Amerikaanse volkslied. Het laatste vaarwel", dat een Amerikaans trompetter liet weerklinken, vormde het slot van deze herdenking. PERIODE MET REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Aan de kust aanvankelijk krachtige, overigens meest matige wind tussen Zuid-Oost, en Zuid-West. Nu en dan regen, hier en daar met onweer Vrij koel. 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20-50 uur Maan op 2.17 uur, onder 13.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1