c c Motorschip „Garoet" in de vaart le 9 Muzen 3 ,Les clandestins" voor de Economische rechter PANDA EN HET OOG VAN MUG J Spert in hetb Wereldnieuw DINSDAG 1 JUNI 1948 IJ MUIDER COURANT Nieuwe aanwinst van de K.R.L. begint Zaterdag maidentrip naar Batavia Weer is de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een nieuw schip rijker geworden, namelijk het motorschip „Garoet", het eer ste van een serie van vijf 12.000 tonners. Binnen een jaar zal deze aanwinst gevolgd worden door nog vier van dergelijke sche pen, de „Slamat", de „Blitar", de „Mata- ram" en de „Langkoeas". Deze vijf bodems werden pas na de oorlog besteld en op stapel gezet. Bovendien komen over enkele maanden nog twee door bemiddeling van de regering in Amerika gekochte schepen in de vaart, de „Friesland" en de „Drente". Met inbegrip van een vijftal van de rege ring gehuurde of in beheer gekregen sche pen zal de Lloydvloot dan bestaan uit 34 schepen, drie meer dan vóór de oorlog. Hierbij zijn niet inbegrepen een van de stoomvaartmij. „Rotterdam" gecharterd schip en een drietal gecharterde „buiten landers". De historie van de „Garoet" begint eigen lijk reeds in het voorjaar van 1944 te Lon den, toen een regeringscommissie van des kundigen uit de daar aanwezige Nederland se reders en scheepsbouwers besloot een begin te maken met de voorbereidingen tot herstel van de geleden scheepsverliezen. De voorbereiding tot de bouw werd na de be vrijding van de regering overgenomen. Het schip werd gebouwd op de werf Wilton- Feijenoord te Schiedam. De hoofdafmetin gen zijn: lengte over alles 158 m, breedte 20 m, hoogte tot bovendek 12V2 m, draag vermogen 12.000 ton, snelheid 16 mijl of 30 km per uur. De dubbele bodem is ingericht voor Dieselolieberging. De totale voorraad olie bedraagt ongeveer 2000 ton. Direct voor en achter de motorkamer zijn de tanks voor het vervoer van 4000 ton eetbare olie of droge lading. Koel- en vrieskamers bevin den zich in het tussendek met een totale inhoud van 2500 kubieke voet. Vierkante masten. Opmerkelijk zijn de vierkante masten op de ..Garoet",'een Lloyd-experiment, dat uit 1939 dateert, toen het reeds op de „Ban tam" en de „Japara" werd toegepast. De resultaten zijn zo bevredigend geweest, dat het systeem na de oorlog werd aangehou den. Deze masten kunnen elk vrachten tot 50.000 kg heffen. Voor de passagiers zijn er elf eenpersoons en 12 tweepersoons hutten, voor tezamen dus 35 passagiers. Speciale aandacht is be steed aan de beveiliging tegen brand. Alle ruimen zowel als de machinekamer zijn Leden van de commissie van negen naar Bandoeng De Nederlandse regering heeft de leden van de commissie van negen, die de ron detafel-conferentie met Indonesië voor wat Nederland betreft voorbereidt, uitgenodigd om de federale conferentie te Bandoeng als waarnemer bij te wonen. De heer P. Kerstens heeft deze uitnodiging aangeno men en zal binnenkort naar Indonesië ver trekken. De heer Van der Goes zal tot zijn spijt door de aanstaande verkiezingen van de uitnodiging geen gebruik kunnen ma ken. Zijn partijgenoot Joekes zal echter naar Bandoeng reizen. Hij hoopt kort voor de verkiezingen weer in Nederland terug te zijn, daarna zal prof. Logemann de heer Joekes op de conferentie in Bandoeng af lossen. De heer Stikker is momenteel reeds in Indonesië. Bandoeng niet strijdig met „Renville". De Commissie voor Goede Diensten heeft gisteren een communiqué uitgegeven over de bespreking inzake de conferentie te Bandoeng in de agenda-commissie. Het zegt, dat de Nederlandse delegatie tegen over de Republikeinse aanklacht verklaard heeft, dat de conferentie te Bandoeng riet strijdig is met de Renville-beginselen, daar zij slechts een adviserend karakter heeft en haar besluiten niet bindend zijn. De Nederlandse delegatie was bereid uiterlijk Donderdag commentaar op de re publikeinse aanklacht aan de Veiligheids raad in te dienen voor gezamenlijke ver zending naar Lake Success. KOREA'S TARLEMENT BIJEEN. De eerste Koreaanse nationale verga dering, drie weken geleden gekozen in de door de Amerikanen bezette zone, is gis teren onder bescherming van honderden gewapende politieagenten in Seoel voor de eerste maal bijeen gekomen. Binnen een half uur nadat de „weder geboorte van de republiek Korea" was afgekondigd, werden tenminste 21 perso nen gearresteerd in verschillende delen \*an de stad, omdat zij pamfletten ver spreidden, waarin de jongste verkie zingen ongeldig werden verklaard. Er worden geen gewelddaden gemeld. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Orkest en zang; 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Operettemuziek. 9.30 Kwartet van Fauré; 10.00 Morgenwij ding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stof zuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Orkestwer ken. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor 't platte land. 12.30 Orkest. 13.15 Kalender. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Zang. 14.00 Causerie over Bevin. 14.15 Kamerorkest 15.00 Luister spel voor de jeugd. 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Zang. 17.30 Maatschappelijk werk. 17.35 Orgel. 18.20 Filmmuziek. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Geleide economie. 19.15 Sylvéstri-kwar- tet. 19.30 „Ik schreef een brief". 19.45 Lezen In de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Zevende symphonie van Beethoven (Resi dentie-orkest)21.05 Lekenrechtbank. 21.12 „Comedian Harmonists" 21.25 Luisterspel ter gelegenheid van de Reclasseringsdag. 22.10 Dansorkest. 22.45 Boekbespreking. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 19, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Liszt en Chopin. 10.30 Morgendienst. 11.00 Vergadering Chr. Boeren- en Tuindersbond. 12.15 Harmoniekorps. 12.30 Weerbericht. 12.33 Cello en orgel. 12.55 Prot. Interkerke lijk Thuisfront. 13.15 Trio van Mendelssohn. 13.50 Platen. 14.00 Vergadering Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 15.15 Werken van Weber en Meyerbeer. 15.45 Tuinplan ten. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Volkskunst in Indonesië. 18.00 Ge mengd koor. 18.30 Het bevolkingsvraagstuk. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Kamerkoor. 20.05 Koor en toespraken door vier predikanten. 21.20 Philharmonisch orkest en Annie Woud (Kindertotenlieder). 22.45 Overdenking. 23.15 Orgel. 23.45 Praags zangkoor. aangesloten op een rookmeldingssysteem, dat zijn observatiekast op de brug heeft. De „Garoet" is een dubbelschroef-motor- schip en wordt voortbewogen door twee Dieselmotoren, elk met een vermogen van 4000 pk. Het schip is uitgerust met een verdampingsinstallatie, die van zout water drinkwater maakt. De capaciteit van deze installatie bedraagt ongeveer 20 ton per etmaal. .Voor ongeveer hetzelfde bedrag, dat thar.s nodig is voor de bouw van de vijf schepen, die alle van de Bantamklasse zijn, zou men er in 1939 veertien hebben kunnen kopen. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten is gisteren het schip officieel door de rederij van de werf overgenomen. Op 5 Juni zal het schip zijn maidentrip naar Batavia aanvangen. KINDERHERSTELLINGSOORDEN EN GEZONDHEIDSKOLONIES. Het Centraal Genootschap voor Kinder herstellingsoorden en Gezondheidskolonies hield te Voorburg zijn jaarlijks congres. De directeur-generaal van de volksge zondheid dr. C. van den Berg, huldigde de 75-jarige voorzitter dr. A. Schuchink Kool, voor het door hem ook op ander terrein verrichte werk ter bevordering van de volksgezondheid. Uit verslagen en referaten bleek, dat de meer dan 500 afdelingen het werk na de oorlog weer krachtig hebben aangevat. Over 1947 werden 5353 kinderen met in totaal 215168 dagen in de kinderherstel lingsoorden en gezondheidsk 'onies van het Centraal Genootschap verpleegd. Daar de restauratie der geteisterde huizen nog maar langzaam vordert, is er nog altijd een groot gebrek aan verpleegruimte, waardoor hon derden kinderen dit jaar niet kunnen wor den opgenomen. Plannen voor het bouwen van nieuwe herstellingsoorden werden be sproken. Mozartconcert op 6000 meter. Op het vliegveld Schiphol arriveerde met de „Prin ses Beatrix" uit Johannesburg het Amster dams strijkkwartet, dat een tournee door Zuid-Afrika heeft gemaakt. Tijdens de reis heeft het kwartet tussen Kano en Tunis, toen het vliegtuig op een hoogte van 6000 meter vloog, een Mozart-concert gegeven, hetgeen door de passagiers zeer op prijs werd gesteld. Onder hen bevond zich dc kunstschilder Cecil Michaelis uit Johannes burg, die tijdens het concert portretteke ningen van de leden van het strijkkwartet maakte. Verdwijnt het college van rijksbemiddelaars? Te 's Hertogenbosch kwamen de leden van de Nederlandse Katholieke Bond van brood-, koek- en banketbakkers en cacao- chocolade- en suikerbewerkers in vergade ring bijeen. De voorzitter van de Katho lieke Arbeidersbeweging de heer A. C. de Bruyn hield een rede, waarin hij zeide, dat waarschijnlijk binnen afzienbare tijd een wetsontwerp op de publiekrechtelijke be drijfsorganisaties bij de Tweede Kamer zal worden ingediend, hetgeen betekent, dat het College van Rijksbemiddelaars in de huidige vorm gaat verdwijnen. In plaats hiervan komt er een sociaal-economische raad, waarin de overheid en de centrale organisaties zitting hebben. De raad moet de verordeningen op het gebied van de lonen en arbeidsvoorwaarden goedkeuren. Alleen de betrokken minister kan de be sluiten vernietigen. De vergadering besloot een fusie aan te gaan met de Bond van Katholieke Slagers gezellen St. Joris. De scholen voor overbruggingsonder- wijs aan kinderen van gerepatrieerden in Haarlem, Amsterdam en Den Haag zullen in ieder geval tot September 1949 blijven be staan. In andere plaatsen zijn deze scholen reeds opgeheven. n ,,'t Kwam allemaal door de kiespijn edelachtbare", zei de hoofdingenieur van het departement van Landbouw die Maan dagmiddag in het bankje voor de Economi sche rechter in Haarlem zat. „Door de kiespijn?" vroeg mr. C. G. Bij- leveld verbaasd. „Ja, ik was op dienstreis in Engeland toen ik plotseling door een kaakontsteking werd overvallen. Zodoende keerde ik en kele dagen eerder terug dan in de bedoe ling lag en hield ik Ponden over. Ik was een beetje over m'n toeren en daarom snauwde ik tegen de douanen op Schiphol: Man schiet op, ik heb niets aan te geven. Natuurlijk ging de man toen juist contro leren en vond die 26 Pond. „Dan zit u dus nu met de na-pijn", con cludeerde de rechter meewarig. Mr. Wiarda bleef echter nuchter en merkte op: „U kon ondanks uw kiespijn wel tien gulden op het aangifteformulier invullen, dan had u net zo goed die 26 Pond er bij kunnen zetten". Hij eiste 250 boete met verbeurdver klaring van het in beslag genomene. De ingenieur hield vervolgens weer een heel betoog hoe het allemaal precies was gegaan, waarvoor mr. Bijleveld zwichtte en er 250 boete met teruggave van de Ponden van maakte. „Maar denk er om, dat u die direct bij de Nederlandse Bank inwisselt", gaf hij nog als laatste waarschuwing. Minder gelukkig was de 47-jarige slager E. P. uit Santpoort die „kop, tong, hart, pens en darmen van een rund" in ont vangst had genomen zonder de daarvoor vereiste distributiebescheiden af te geven. Bovendien vertrouwde de kadi die pens en darmen ook niet helemaal. „Ik doe aan hondensport", verklaarde de verdachte. „Er gaat natuurlijk ook wel eens iets in de leverworst", vergoelijkte hij toen de man achter de tafel zijn ongeloof niet onder stoelen of banken stak. Een on geloof dat nog voedsel vond in het straf blad van de delinquent Mr. Wiarda merkte spijtig op: „Als ik alles van tevoren geweten had, had ik hem niet losgelaten. Een maand gevangenis straf". De slager, gelaten: „U beslist over m'n lot". „Het goede vlees ging zeker in de zwarte handel?" wilde de rechter weten. „Ja, dat zegt meneer de Officier ook al", verwon derde de slager zich. „Confoi-m", besloot mr. Bijleveld. Een 33-jarige Aalsmeerse bloemist had veertig pond vlees onbevoegd voorhanden gehad. „Hij staat bekend als een scharre laar", bromde mr. Wiarda, die zich beriep op een bij de C.C.D. afgelegde verklaring van een getuige. „Bestaat niet", beweerde de verdediger. De getuige, voor het hekje geroepen om zijn beweringen te staven, was thans heel wat minder positief. „Ik kan me niet in denken, dat ik dat gezegd zou hebben. Ik ken de man nauwelijks". De Officier geloofde er geen sikkepit van en merkte op: „De moeder van ge tuige heeft gezegd: Iedereen kent hem toch, dat is die beroemde hardrijder". Vier maanden met onmiddellijke gevangenne ming, „Zouden we eerst maar eens een voor lichtingsrapport inwinnen?" probeerde de advocaat. „Accoord", antwoordde mr. Bijleveld tot opluchting van verdachte. Over de 50-jarige Aalsmeerse slager wiens liefhebberijen uit „bridgen, schaat senrijden en slachten" zouden bestaan en die als gevolg van de laatste hobby zich voor een dood kalf had te verantwoorden, zou de rechter alvorens vonnis te wijzen de Officier had twee maanden gevoi'derd eveneens eerst een rapport inwinnen. Grand Ballet de Monte Carlo gaf laatste voorstelling Het Ballet van Monte Carlo gaf te Am sterdam zijn laatste voorstelling in ons land. Het programma werd geopend met een vreemdsoortig uittreksel van het laat- romantische werk „Le Lac des Cygnes" naar muziek van Tsjaikofsky volgens de choreografie van Marius Petipa en diens medewerker Léo Ivanoff, dat door het dit maal wel zeer geestdriftig gestemde pu bliek gretig werd aanvaard als een excuus voor het afvuren van enige salvo's louter technische bravourstukken. Telkens wan neer de resten van sentimentele rhetorica niet konden worden verborgen bij deze uitstalling van sublieme virtuositeit, ver mocht zelfs het toch zo uitstekende duo Hightower-Eglevsky nauwelijks te beko ren, laat staan te ontroeren. Balletmeester William Dollar is de schep per van het onder een teveel aan onver teerbare symboliek gebukt gaande ballet „Les cinq dons" naar een verhaal van Mark Twain op de variaties, die de Hon gaarse componist Von Dohnanyi rond een bekend kinderliedje schreef. Van de solis ten in deze banale aaneenschakeling van slordige diepzinnigheden streden vooral de lieftallige Ethérv Pagava, de volmaakte Marjorie Tallchief en de forse Yvonne Patterson naar de gunsten van de hoofd persoon èn van de toeschouwers, die zich menigmaal lieten betoveren door inderdaad verbluffende prestaties. Het veelvuldig toepassen van aan folkloristische dansen ontleende figuren gaf extra voedsel aan de vraag of de klassieke techniek wel het aan gewezen^ medium was voor deze profane moraliteit. And ré Eglevsky, die als danseur noble op het ogenblik misschien zijns ge lijke niet heeft, kwam hier als solist niet op zijn voordeligst uit. De herhaling van „Noir et Blanc" heeft mij meer geboeid dan ik na eerste kennis making had kunnen vermoeden. Rosella Hïghtower, Ethérie Pagava en Marjorie Tallchief werden met George Skibine, die in veel betere conditie was dan de vorige keer, onder een lawine van applaus bedol ven. Na afloop bood de stichting „Vrienden van de dans" aan belangstellenden de ge legenheid om persoonlijk met de artisten het gebodene te bespreken. Tijdens de on gedwongen receptie in de foyer van de Am sterdamse Stadsschouwburg sprak directeur J. M. Bendien tot elks verbazing de buiten landse gasten in vijf talen, inclusief Spaans en Russisch, met geestige waardering toe. George Skibine antwoordde uit naam van de afwezige leider van het gezelschap, de Markies de Cuevas. Het is te hopen dat deze groep, met zulke uitzonderlijk goede ster-dansers, het volgend jaar hier terug keert met een corps de ballet, dat ten min ste bij machte is enige interesse te betonen. DAVID KONING. SCHEEPVAART Wijsmuller. Slbt. Noord-Holland 29 Mei Finisterre gepass. met bok M en KI naar Valencia. K P M. Batoebahra 30 Mei te Port Said v. Rotterdam naar Batavia. Nederland. Ceram. 29 Mei van Amsterdam naar Genua. Rotti 30 Mei van Los Angeles naar San Francisco. Lawak 28 Mei te Los Angeles van Manilla naar San Francisco. Ta- lisse 29 Mei te Sydney van Melbourne naar Brisbane. Holland Oost Afrika lijnen. Aalsum 30 Mei van Teneril'fe naar Kaapstad. Boschfontein 28 Mei te Beira van Mozambique naar Lou- renzo Marques. Klipfontein 28 Mei te Lou- renzo Marques van Durban naar Beira. Langlee Scott 29 Mei van Dar es Salaam naar Zozambiquc. Norkap 29 Mei te Suez naar Mozambique. Norkap 29 Mei te Suez te Antwerpen van Kaapstad naar Amster dam. Zonnewijk 30 Mei te Antwerpen van Amsterdam naar Teneriffe. Holl. West Afrika lijnen. Congostroom 29 Mei te Le Havre 2 Mei te Amsterdam. Heel- sum 29' Mei te Lobito naar Angola. Maaskerk 29 Mei te Le Havre van Plymouth. 2 Juni te Amsterdam. Stad Leiden 29 Mei te Hamburg van Antwerpen. Zwijndreeht 30 Mei te Le Havre. Amstelland 30 Mei te Hamburg (uit reis). Salland 30 Mei van Rio Grande (thuis reis) K N S M. Boskoop 30 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Bree Helle 30 Mei te Ham burg van Amsterdam. Cottica 31 Mei te Am sterdam v. Plymouth. Danae 30 Mei Beechy Head gepass., van Rotterdam naar Gibraltar. Deo Duce 31 Mei te Amstei-dam van Kopen hagen. Euterpe 31 Mei Holtenau gepass., van Amsterdam naar Kopenhagen. Hestia 29 Mei te Amsterdam van Antwerpen. Niobe 29 Mei te Amsterdam van Rotterdam. Orion 30 Mei Gibraltar gepass. van Benghazi naar Ant werpen. Ornen 30 Mei te Kopenhagen, van Rotterdam naar Odense. Orpheus 30 Mei Beachv Head gepass. van Rotterdam naar Gibraltar. Sjoa 29 Mei te Terneuzen van Cu rasao. Stentor 30 Mei te Tanger van Rotter dam naar Algiers. Strabo 30 Mei te Amster dam van Gothenburg. Titus 29 Mei te Izmir van Istanbul naar Pyraeus. Vulcanus 29 Mei van Tai-ragona naar Almeria. Oceaan. Astyanax 28 Mei van Penang naar Batavia. Medon 27 Mei Gibraltar gepasseerd naar Amsterdam. Polyphemus 28 Mei te Ma kassar van Indië naar Holland. Telemachus 28 Mei te Sjanghai van Rotterdam. Titan 27 Mei van Port Said naar Amstei-dam. Vlnke en Co. Ootmarsum 31 Mei Lizard gepass. van Baltimore naar Rotterdam. Grote vaart Johan de Witt, Batavia-Amsterdam, 29 Mei van Sabang. Kota Agoeng, New York-Java, pass. 30 Mei v.m. Fayal. Kota Baroe 30 Mei van Soerabaya te Batavia. Kota Gede, Rot- terdam-Batavia. 30 Mei te Genua. Kota In- ten. 1 Juni n.m. van Quebec te Hoek van Holland verwacht. Klipfontein 30 Mei van Durban te Lorenzo Marquez. Abbekerk 30 Mei van Sydney te Brisbane. Alphacca, Ja pan-Rotterdam, 29 Mei te Port Swettenham. Modjokerto 1 Juni van Belawan naar Rot terdam, Tamo, Antw-erpen-Santos. pass. 31 Mei Ouessant. Zeeland (Kon. R'd. Lïoyd) 29 Mei van Boston naar New York. Limburg, 29 Mei van Hongkong. 15 Mei te Los Angeles verwacht. Lombok, Vancouver-Cal cutta, 30 Mei te Singapore. Maetsuycker, 29 Mei van Singapore naar Batavia. Marken. Ba- tavia-Rotterdam, pass. 29 Mei Malta. Modjo kerto, Batavia-Rotterdam, 30 Mei te Bela wan. Mijdrecht (t), Perzische golf-Danzig, pass, 30 Mei Ouessant. Nieuw Amsterdam. Rio de Janeiro-New York, 30 Mei te Curagao. Ni- gerstroom. 29 Mei van Lagos naar Port Gentil Oranje. Java-Amsterdam, 29 Mei van Colom bo. Polydorus. Batavia-Amsterdam. 29 Mei van Marseille. Roepat. Amsterdam-Java, 29 Mei te Belawan. Salland. 30 Mei van Rio Gx-ande naar Rio de Janeiro. Sibajak, Rotter - dam-Batavia, pass. 30 Mei 5 uur Point de Galle. Stuyvesant. 29 Mei van Trinidad naar La Guaira. Tegelberg, Buenos Ayres-Shang- 29 Mei van Mombassa. Van der Waals. Perzische Golf-Rotterdam. 29 Mei le Suez. Westland, Amsterdam-Buenos Ames. pass. 30 Mei St. Vincent (k. v.) Winsum. Paramaribo- Amsterdam. 30 Mei te Port of Spain. Water man, Batavia-Rotterdam, 29 Mei van Port Said. Willem Ruys. Rotterdam-Batavia. pass. 31 Mei Ouessant. Zeeland (k.r.l.) 29 Mei van Halifax naar Boston. Zeeman (Kon. R'd. Lloyd). 31 Mei van Tandjongpandan. Rotter dam-Batavia. Zuiderkruis, Rotterdam-Batavia pass. 30 Mei Kaap Guardafui. Zwijndreeht. 29 Mei van Freetown te Le Havre. Alchiba, Rot terdam-Porto Alegi-e, 24 Mei van Pernambuco Algenib, 29 Mei van Rotterdam naar Bremen. Alhena, 30 Mei van Antwerpen te Rotterdam Alkaid. Santos-Rotterdam, 31 Mei te Bahia. Annenkerk, Melbourne-Rotterdam, 30 Mei Aden. Axeldijk, Rotterdam-New York. 30 Mei 150 mijl Oost van Mantucket. Batoebahra Rotterdam-Batavia. 30 Mei te Port Said. Blommersdijk, 29 Mei van New York naar Londen, Antwerpen en Rotterdam. Blijden- dijk, Rotterdam-Boston, 30 Mei van Antwer pen. Breda. 30 Mei van Guayaquil te Lobitos. Dordrecht. 29 Mei van Bombay naar abandan. Ena. 28 Mei van Gibraltar naar Abandan. Garoet. 30 Mei van Antwerpen te Rotterdam. Grootekerk, Rotterdam-Australië. 29 Mei te Karachi. Ittersum, Chittagon-Rotterdam. 30 Mei van Vizagapatan. Jacob Cats, 30 Mei van Rotterdam naar Hampton Roads. Japara. (K. P. M.). 30 Mei van Boelagi te Batoei. Helber gen, Newport Mon-Savona, pass. 30 Mei Gi braltar. Kongsborg (Charter), Perz, Golf-Rot- tex-dam, 29 Mei te Karachi. Lemsterkerk. Am sterdam-Perzische Golf, 30 Mei van Genua. Linge, IJmuiden-Norrkoping, pass. 30 Mei Brunsbuttel. Loosdrecht. Rotterdam-Perz. Golf, 30 Mei te Antwex-pen. Malvina, Miri- Hongkong. 30 Mei 420 mijl Nrd. Oost van Miri Marcella, 30 Mei van Port de Bouc naar Pauil- lac. Muiderkerk, 30 Mei van Rotterdam te Amsterdam. Noordwijk. Antwerpen-West In dië. 29 Mei 140 mijl West van Lissabon. Ophir. 30 Mei van Soerabaya te Makassar. Ovula, 29 Mei van Singapore naar Miri. Papendrecht, Abadan-Hamburg. pass. 30 Mei Kaap St. Vin cent, wordt 5 Juni te Hamburg verwacht. Prins Maurits, Rotterdam-Montreal. 30 Mei van Antwerpen. Prins Willem 2, 30 Mei van Atlantische Oceaan te Rotterdam. Pygmalion 29 Mei van Cumana naar Carupano. Ridder kerk, Japan-Rotterdam, 28 Mei te Hongkong. Rijn, Huelva, Vlaardingen, pass. 30 Mei Oues sant. Salando. wordt 30 Mei van Immingham te Napels verwacht. Salatiga, 31 Mei van Soe rabaya te Puerto Cabello, Stad Haarlem, Im- mingham-Livorno, pass. 30 Mei Finisterre. Stad Maassluis, 30 Mei van Rotterdam te Norfolk. Stanvac Djirak, 30 Mei van Batavia naar Pladjoe. Stanvac pendopo, 30 Mei te Tandjongoeban. St. Cloud Victory (Charter), 28 Mei van New-York te Batavia. Streefkerk, Rotterdam-Calcutta, 29 Mei te Genua. Swar- tenhondt. 29 Mei van Makassar naar Menado. Telamon. 29 Mei van Port Liberte naar New- York. Triton, 30 Mei van Curagao naar Aruba. Valerius. 29 Mei nog te Bangkok. Viktum (Charter) Rotterdam-Calcutta, 29 Mei van Antwerpen. Zijpenberg. SavonaSaffi, pass. 29 Mei Gibraltar. Alphard, Buenos Acres-Rotterdam, 29 Mei van Montevideo. Be verwijk, 30 Mei van Terneuzen naar Swansea Cronenburgh. 29 Mei van Hamburg te Stock holm. Muiderkerk. 30 Mei van Rotterdam te Amsterdam. Noordwijk, Amsterdam-West In dië, 31 Mei te Madeii-a. Prins Frederik Hen drik, Montreal-Rotterdam, pass. 30 Mei Cape Race. Prins Maurits, Antwerpen-Montreal, pass. 30 Mei Dover, Sandenburgh, 29 Mei van Kotka naar Amsterdam-Rottex-dam. Tamo, 29 Mei van Antwerpen naar Santos. Wicken- biirgh, 29 Mei van Bordeaux naar Casablanca. Winterswijk, Amsterdam-Gdynia, pass. 30 Mei Holtenau. Zonnewijk, 30 Mei van Amsterdam te Antwerpen. Aldebaran, Norfolk-Amsterdam. 29 Mei te IJmuiden. Alpherat, Australië-Rotterdam, pass. 29 Mei Kaap Bon. Arkeldijk, 29 Mei 7 uur van Londen naar Antwerpen. Averdijk, Antwcrpcn-Cuba, 29 Mei Vlissingen gepass. Breda 29 Mei van Guayaquil te Lobito. Blij- dendijk, Rotterdam-New York. 29 Mei te Antwex-pen. Corilla, 29 Mei van Rastanura te Madras. Omala werd 24 Mei van Suèz te Abadan verwacht. Perna 28 Mei van Rotter- dam naar Curagao. Poseidon 28 Mei van New York naar Curagao. Saidja 26 Mei van Miri te Pladjoe. Salland 29 Mei van Monte video te Rio Grande do Sul. Samaria, wordt 1 Juni van Konakri te Bordeaux verwacht. Singkep. Batavia-Amsterdam, pass. 28 Mei Malta. Stad Arnhem, Rotterdam-Huelva, pass. 28 Mei Ouessant. Stad Haarlem, Im- mingham-Lïvorno, pass. 29 Mei Ouessant. Streefkerk. Rotterdam-Calcutta, 29 Mei te Genua. Delftdijk, 28 Mei van San Francisco naar Portland Or. Delfland, 28 Mei van Ba hia naar Las Palmas. Jaarstroom, Dakar- Amsterdam, pass. 28 Mei Las Palmas. Nw. Amstex-dam. 29 Mei van Barbados naar Cu ragao en New York. Sibajak. Rotterdam- Batavia, pass. 28 Mei Laccadiven. Kleine vaart Charles H. Lamham (charter R K C) 30 Mei van Baltimore naar Nederland. Denï 29 Mei van Goole te Penzance. Ferocia 28 Mei van Lissabon naar Gothenburg. Franka 30 Mei van Hamburg te Ipswich. Glashaven, Antwerpen-Kopenhagen, pass. 30 Mei Hol tenau. Import, 31 Mei van Kalmar te Ant werpen. Ingeborg 29 Mei van Delfzijl naar Suglufjord. Karei 29 Mei van Nedhaven te Hamburg. Koningshaven 30 Mei van Ant werpen te Middelfahrt. Mayglan (R K C) 31 Mei van Hax-lingen naar Emden. Maymere (R K C) 30 Mei van Hamburg naar Aber deen. Mavstar (R K C) 31 Mei van Har- lingen naar Emden. Prima 29 Mei van Opor to naar Bayonne. Rijnhaven 29 Mei van Abo te Helsingfors. Veenenburgh 30 Mei van Amsterdam te Middlesbro. Actief 29 Mei van Hamburg naar Rotterdam. Albatros 31 Mei van Kinderdijk aan de Noord naar Boom. Annegiena 30 Mei van Maassluis te Londen. Borneo, Oxelosund-Rotterdam. pass. 31 Mei Brunsbuttel. Brinda 29 Mei van Londen te Middlesbro. Celebes 30 Mei van Portimao te Antwerpen. Constant 29 Mei van Heroen te Oslo. Cornelia 30 Mei van Rotterdam te Hamburg. Órescendo 30 Mei van Lubeck te Hull. Elisabeth (Vermaas) 30 Mei van Nor denham naar Hull. Frederick 29 Mei van Rotterdam te Hax-lingen. Hast 4 30 Mei van Rotterdam te Gothenburg. Houtman 29 Mei van Emden te Ipswich. Java, 30 Mei van Rotterdam te Hamburg. June 29 Mei van Swansea naar Sable d'Olonne. Kunlaborie 27 Mei van Rotterdam te Emden. Lillen 29 Mei van Kiel te Boness. Maart je 29 Mei van Preston naar Par. Martini 28 Mei van Blyth naar Penrhyn. Mies 29 Mei van Rotterdam te Ronskar. Mix-a 30 Mei van Kiel te Huil. Mulan 30 Mei van Randers te Faerker. Not tingham 29 Mei van Harlingen naar Goole. Orion 29 Mei van Huil naar Antwerpen. Ra pid 29 Mei van Havre naar Middlesbro. Sambre 30 Mei van Parijs te Antwerpen. Seaham 31 Mei van Grangemouth te Am sterdam. Sian 30 Mei van Abo te Kotka. Ur- majo 30 Mei van Londen te Kristiansand. Van Gelder 29 Mei van Middlesbro te Mal- mo. Vix-go 30 Mei van Kiel te Huil. Wim (Vermaas) 29 Mei van Quimper te Teign- mouth. Audacia, Oporto-Antwerpen, pass. 29 Mei Ouessant. Bernisse 29 Mei van Gothen burg naar Limhamn. Brem, 28 Mei van Ant werpen te Lissabon. Crescendo 28 Mei van Lubeck naar Huil. Coolhaven 28 Mei van Bordeaux naar Casablanca. Democraat 29 Mei van Hamburg naar Rotterdam. Express 29 Mei van Boston te Rotterdam. Leuveha- ven, Kopenhagen-Rotterdam, pass. 28 Mei Brunsbuttel. Marcella 30 Mei van Oran te Port de Bouc verw. Martini 28 Mei van Blyth naar Penrhyn. Matthew 26 Mei van Rouen naar Newcastle. Monica 28 Mei van Sables d'Olonne naar Middlesbro. Prima 27 Mei van Lissabon naar Oporto. Rika 28 Mei van Lubeck te Boness. Rijnhaven 28 Mei van Abo naar Helsinki. Sambre 28 Mei van Rouen naar Antwerpen en Rotterdam. Tilly Mei van Marseille te Casablanca. Veenen burgh 29 Mei van Rotterdam te Amsterdam. Virgo 28 Mei van Kiel naar Huil. Aardijk 2 Juni van Antwerpen te Rotter dam verwacht. Axeldijk 31 Mei van Rotter dam te New York. Blijdendijk. Rotterdam- Boston, pass. 31 Mei Scillie. Kota Inten, 1 Juni van Quebec te Rotterdam. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 31 Mei binnen: KW 134 en KW II, met vis, 19 Mei vertrokken. RO 53, Dirkje, met vis, 18 Mei vertrokken. 31 Mei vertrokken: IJM 77. Poolzee, IJM 54, Limburgia. 31 Mei binnen: de haringloggcr KW 38, met vangst van zeven schepen: 183 kantjes. Maandag 31 Mei kwamen de haven van IJmuiden binnen: Cottica van Plymouth, Seaham van Grangemouth. Deo Duce van Kopenhagen, Martha van Towey. Joost van Norresunded. Vertrokken zijn:. Pacific naar Bohus, In specteur Mellema naar Gothenburg, Haster- land naar Grimsby. 34. Joris Goedbloed werd in een klein hokje opgesloten en daar zat hij nu. „Kom aan!" mompelde hij. „Het ziet er donker uit! Hoewel ik niet mag mopperenDeze brave Chinezen hebben mij reeds betaald voor de smaragd, zodat ik een aardig pakje bankpapier in mijn zak draag. Desalniette min moet ik zien hier uit te raken! Wacht eens! Hier heb ik nog een zilveren gulden! Dat is warempel een meevaller! Nu een weinig handigheid en wat geluk en ik ben vrij!" Toen er een uurtje later een matroos met het ontbijt naar binnen kwam, vond hij zijn gevangene op de grond lig gen, terwijl hij een spleet in de grond onderzocht. Wat moet dat?" vroeg de zee man bars. ,jïén ogenblikje!" zei Joris. „Dit is aardig! Hier zit een kier in de grond en daar heb ik reeds vijf-en-twintig zilveren guldens uilgehaald!" Terwijl hij sprak trok hij inderdaad een zilveren munt uit het gat en liet die de matroos zien, „Dit is de zes- en-twingste!" zei hij. Export van textiel is sterk gestegen Uit het jaarverslag van de Kamer van Koophandel voor Overijssel blijkt dat de export van textielgoederen, vergeleken bij de jaren 1946 en 1947 stex-k is gestegen. Ex- werd aan ongesponnen katoen ingevoerd 51913 ton ter waarde van 99.320.000 tegen 28.297 bruto ton in 1946. In 1939 bedroeg de invoer 60.259 ton, welke toen een waar de van 25.163.000 vex-tegenwoordigde. Verder waren in 1947 5471 ton netto katoe nen garens ingevoerd ter waarde van 24.821.000. In 1946 werden ingevoerd 1345 ton en in 1939 18.509 ton ter waarde van 18.046.000. Uitgevoerd werden in 1947 aan katoen- manufacturen aan het stuk 9575 ton ter waarde van 76.870.000. In 1946 bedroeg deze uitvoer 2861 ton ter waarde van 21.854.000. In 1939 werden uitgevoerd 17.381 ton ter waarde van 31.476.000. Van deze uitvoer ging 4203 ton naar Nederlands Indië ter waarde van 23.820.000. In 1939 werd 12.314 ton uit gevoerd naar Indië voor een waarde van 22.783.000. KLM PENDELDIENST BATAVIA— BANGKOK. Binnenkort zal door de KLM met twee vliegtuigen een dienst van Batavia op Bangkok geopend worden. Deze pendel dienst is bedoeld als een aansluiting op de AmsterdamShanghai lijn. Reizigers uit Batavia, die het laatste gedeelte van de AmsterdamShanghai-lijn over Kanton, Nanking naar Shanghai willen meereizen, kunnen met de vliegtuigen van deze pendeldienst naar Bangkok reizen. Nieuwe uit. Uitg.mij n.v a v Utrecht-Antwerpen- 8:-:; problemen in de USA oorspr. titel: Of mm «AWO&Ï'M Uitgevers J. H Kok 3v' handeld voor jonge 1 ters met <~1--- vering 2 Uitg. A. A. M Rtnin cholie der verzonken 1' en Uitg. A. A. M Stols]afi'd.,, verzen, waarin opgen'" «fctf Sint Franciscus van X? van Joachim, door druk. 0or Marni* Uitg. A. A. M. Stok n van Joachim van het oprecht verhaal van van zijn beroemde tweede druk. Voetbal EDO ontvangt Zondajj Zondag kan de strijd pioenschap van NedJ,?»», De voor 13 Juni vasklt .H EDO-BVV is nadeïW'S 6 Juni in het SgjgS,tl dap: wordt m Devjf renveen gespeeld. 00 De ontmoeting Haarlem.», op Zaterdagavond a s rmf Heemsteedse Sportpark tuf" SeWk de wedstrijd een,8Av'-l omdat dc Emdhovenaren deelnemen aan een wedsMu legenheid van een sportuih, niseerd wordt. P rlüU^^ Vierbondentournooiictf.j Zondag 6 Juni zal 0p aefe Spartaan" te Amsterdam tournooi worden gek—' v spelen: Haarlem-Am holland. Om kwart liezersronde en de eint, de afdeling Haarlem volgt samengesteld: doel ScL,u' achter: Bouwman (Spaarndami (EDO); midden De Jïlestpr i? Van Essen (Spaarndam) m u5? (TYBB); vóór: Berk'" Oosten (Schoten), Blin Grootveld (Nieuw Ver (Stormvogels). Reserves zijn: Kok (Wakrv (Stormvogels), Alkema (EDO) en Snoeks (TYBB). Biljarten Kampioenschap van Ha In restaurant Brinkmaiin zijn gehouden om het kampioenschap lem eerste klas B, klein biljart'^ onder leiding van de verenu-iiwtv eindstand luidt: - car, brlic 1. D. Noordman.... 1569 16111 2. G. v. 't Hof 1451 I® 3. D. Dolle 1311 B 4. J. Groenendijk 1433 \y 5.D. Swart 1230 l?j 1 6. H. v. d. Broek 1317 183 7. A. Corver 1129 w 8. J. Willemse De kampioen D. Noordman vu 21 celsior". Beverwijk, speelde d; :r. 225 caramboles, welke de bsiizq: brengen, uit in acht beurten, mil sex-ie 110 en een gemiddelde va 51 Na afloop reikte de voorzitter - district de kampioensmedaille lilt voorzitter van de organiserend: w. de heer H. v. d. Broek overhandig i dere prijzen. ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN Ti VELSEN—I. E, V, De vorige week meldden we, tói gevormde athletiek-combinatie l I. E. V. het voornemen ha het terrein van Velsen athletick-iK den te houden. Aaii dit voorna geen gevolg worden gegeven, era niet de beschikking kan Y terrein. Het ligt nu in het voorsz organisatoren de medewerkinz n mi" in te roepen. LEFEBRE BEHOUDT 1 HALFZWAARGEWICHT. - moest Dorus Elten in een partij 4 Lefèbre, waarbij de titel halfzwairja welke op naam van laatstgenoemden het spel stond, in de vijfde roitö een ernstige oogblessure de strijd Dinsdag 1 Juni: 10.51—23.21 uur Woensdag 2 Juni: 11.53 uur. Typhus. In Neder-Baeroi i epidemie uitgebroken. Tot 540 gevallen gemeld, dodelijk. De epidemie ion® besmetting van het dnnP»K Letse vluchtelingenkamp w w* Afweer. De Griekse chemische Vatikiotis heeft verkaard, zijn staf van wetenschappeif werkers in Athene 11a nw» onderzoek er in geslaagds- tegen radio-actieve stralen .c ken, dat zowel op uniforme^ zen aangebracht kan worn-- gerde nadere technische lo strekken. Men heeft te gaan met dé onderzoeking nieuwe product toetsen van een cyclotron apparaat). Spaak bij Leopold. Premie:-^ België is Zaterdag en Zon- seriand geweest, wa,ar onderhoud heeft a Hij zal zijn collef U'ïjjS besprekingen op de hoog dens de kabinetsvergader® Oneerlijke politie. In begonnen tegen 2G lede" n die ervan verdacht fordfflj ren van smokkelaars e ren toegeëigend te hebb Waarschuwing. De Britsev^,/3 Lord Montgomery, cnei^ Britse imperium, heen den uiteengezet ove. Britse leger. Thans is. - schalk, vóór alles v^V;. het belangrijkst volgende oorlog êe^;_7Jg« hebben om zijn 3,.#^ bouwen. De lucht*»* De luCp^T^J moet bij een mobilisa moet bij een gelijke voorrang geniet

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2