Taxi tel 4333 Achter goedbedoeld prikkeldraad wachten tien woonwagens hun lot af OLD CLOTHES NEW banket Het vrolijk avontuur ZATERDAG 5 JUNI 1948 IJMUIDER COURANT ZWERVERS LANGS DE WEG Velsen heeft er een probleembij Aan een splinternieuw stuk prikkeldraad wappert de discrete dameswas van Moeder Mandemaker als een toonbeeld van de vermaarde Hollandse zindelijkheid, en de wind, die de witte en rose di'ngsigheidjes bol doet staan, waait drie meter verder tegen <?en eikenhouten woonwagen met veel lofwerk, een blankgeschuurd trapje en versgelapte spiegelruitjes aan. Moeder Mandemaker zelf is een uitgebreide matrone van het type dat altijd lacht met lichtjes in d'r blauwe ogen en haar bestaan is zo hecht verbonden aan „de wagen", dat zij het beslist niet in de burgermaatschappij van huisjes-op-een-rijtje en veertig-gulden-in-de-week zou uithouden. Daarom heeft het lot haar en haar oude baas naar Velsen gestrooid, waar dit echtpaar thans temidden van negen andere woonwagens over de polder kijkt en zich afvraagt wat de toekomst verder voor hen verborgen houdt. Want het is een vreemde geschiedenis met dat Vensense wonwagenkamp. Eerst was er een officieel kamp bij de plaatwel- lerij aan de Noordkant van het kanaal, maar dat terrein is nu als opslagplaats bij deze industrie in gebruik en de tien wa gens staan om zo te zeggen nu een beetje clandestien tussen het prikkeldraad van de Rijkswaterstaat aan de Amsterdamse straatweg, omdat ze toch ergens moeten bivakkeren. Deze kleine groep Nederlanders „zi geuners" is de zwaarste belediging, die wij kennen voelt zich inmiddels helemaal niet bedrukt, want zolang de vrije lucht zich nog over hun rijdend huis koepelt en vader zijn lompen- of parapluhandeltje met wisselend succes drijft, en zolang de kinderen gezond zijn loopt het leven let terlijk op rolletjes. Dat wil niet zeggen, dat deze lieden zon der wensen zijn: allerminst. Zij stellen hun eisen alleen wat lager dan de doorsnee burger omdat zij nu eenmaal opgegroeid zijn in de bohémiensfeer van reizen, trek ken, kermissen, als lijdelijke slachtoffers van de grilligheid van Vrouwe Fortuna. Keukcn-ideaaL Hun wagen is hun kasteel, om met een bekend Engelsman te spreken en dat kasteel wordt naar gelang der inkomsten meer of minder vertroeteld. Er zijn wagens van net-aan drie meter, maar er bestaan ook paleizen van bijna tien, waarin het ideaal van elke woonwa gen-huisvrouw: een kleine keuken, ver wezenlijkt kan worden. Slechts de favorieten van het materiële geluk kunnen zo'n paleis het hunne noe men: de anderen huizen in cle kleinere bouwsels en zijn er even gelukkig mee. En de Nederlandse woonwagenbewoner is over het algemeen verbazend netjes op zijn bezit: kijk maar eens bij moeder Mandemaker om de hoek en ge zult ver baasd zijn over het blinkende dressoirtje en de glad-gewreven linnenkast. Als ge haar zo goed krijgt, dat ze die linnenkast open gaat doen, dan zal een hagelwitte uitstalling van textiel u treffen; u, die wel eens huiverig tegenover moeder Mande maker en al die anderen hebt gestaan, om dat je nooit kunt weten met zulke zwer vers Inderdaad: ook onder de bijna altijd- rijdende Nederlanders schuilt een ge deelte, dat wel eens op minder oirbare manier, aan het dagelijks' brood komt, maarrehoe zat dat ook al weer met die directeur van dat Rijksbureau? De tijdelijke Velsenaren, die zich aan deze zijde van het Noordzeekanaal hebben gevestigd, vragen niet veel meer dan met rust te worden gelaten. Zij willen desnoods een woonwagenkamp tussen de puinhopen toegewezen krijgen, hebben ze verteld, als 'n Woud per luchtpost Een bos van 65.000 dennebomen en pijnbomen is een paar dagen geleden binnen enkele uren door de lucht ver huisd. IJsland dat duizenden jaren ge leden bezaaid was met uitgestrekte bos sen bezit thans geen wouden meer. Tot dat dezer dagen een vloot vliegtuigen van de Scandinavische luchtvaartmaat schappij opsteeg om uit de Noorse stad Tromsö 65.000 twee jaar oude Noorse dennebomen en pijnbomen, gekweekt in de bosbouwscholen te Andselv naar j IJsland te vliegen. De operatie vliegend bos" is in de ge hele wereld met grote belangstelling gevolgd. Heeft zij succes, dan zal voor de eerste maal in de geschiedenis een bos van het ene land naar het andere ver plaatst zijn. De woonwagen roept de bekoring van het zwervend leven op.... althans uit de verte. Want de gewone, dus niet- rijdend-wonende Nederlander, houdt zich liever maar wat afzijdig van het volkje, dat een afgesloten gemeenschap vormt met hun wat „duistere levens wandel en -handel". Velsen heeft sinds kort een woonwagen probleem, dat aanleiding gaf tot een nadere beschouwing over het leven dezer mensen. de dreiging van het wegsturen, die thans nog boven hun hoofd hangt, maar wordt weggenomen. Want deze mensen staan in feite op het terrein van de Rijkswaterstaat en deze instelling ziet haar gasten liever vandaag dan morgen vertrekken opdat zij het prikkeldraad rond het stuk grond, waar de wagens nu staan, kan sluiten en daar woonwagens in de toekomst taboe zijn. Er zou veel voor te zeggen zijn, om de tien rijdende huizen aan een „parkeer plaats" te helpen. Want hun bewoners zijn tenslotte Nederlanders en de woonwagen- wet geeft hun nadrukkelijk het recht, op een gemeentelijk kamp aanspraak te maken. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een ieder, ook voor Uw garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUIDEN MARKTBERICHTEN 4 Juni 1948 Besommingen: KW 53 1550, SCH 9 9695. IJM 204 1700, KW 21 1385, UK 52 2413, UK 242 1518, UK 2 473, IJM 240 1757, IJM 5 1130, KW 72 1444. Aanvoer: 35 kisten tarbot, tong, 35 kisten poontjes. 30 kisten kabeljauw, 45 kisten wij ting. 60 kisten schelvis, 475 kisten schol, 70 kisten schar, 120 kisten makreel, 50 kisten diversen, totaal 920 kisten. Prijzen: Tarbot I 2.10-1,80, gr. tong 3,40, md. tong 3-55-3.30, ld. md. tong 3.65-3,40, kl. tong 2,70-2,55, alles per 1 kg. Poontjes 23-8.50 horsmakreel 25-24, haai 44, tarbot II 78-75, tarbot III 76, tarbot IV 65, alles per 50 kg. Kinderen en vacantie >e Nederlandse Vrouwenbeweging wil meehelpen aan het organiseren van een week vrijaf voor de kinderen uit de grote steden. Zij doet daartoe een beroep op de inwo ners van Velsen, die in staat zijn een kind gedurende een week voeding en onderdak te verschaffen, zich op te geven bij de se cretaresse van de afdeling IJmuiden, Eiken straat 30. Ruim honderd Amsterdamse kinderen hebben zich bereids voor uitzending opge geven. ZONDAG 6 JUNI UMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur Leesdienst. Doopsgez. Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. A. H. Vis, van Beverwijk. Oud-Kath. Kerk. 10 uur H. Dienst; 7 uur Vespers. Leger des Heils. 10 uur Heiligingsbijeen komst o.l.v. Brig. Ruijsink; 6.30 Open luchtsamenkomst Kennemerplein. 8 uur Slotsamenkomst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren. 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur prof v. d. Bergh van Eysinga. Verg. van Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur S. de Graaf, van Alphen aan de Rijn. DRIEHUIS. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Cannegieter. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. S. Dokter, van Bennebroek. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. C. van Nood. Maranatha. 10 uur S. de Graaf, van Al phen aan de Rijn. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. A. A. Wildschut, van Amsterdam. Kapel. 5 uur ds. J. v. d. Wiel, IJmuiden. De Toorts. 10 uur ds. P. V. van Steijn Callenfels. Jeugdkerk. Jeugdhuis. De heer P. Geur- sen, Haarlem. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. H. J. ten Brink, Den Haag. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. S. J. P. Goosen. Chr. Geref. Kerk. Geb. Bethel, Wüste- laan. 3 uur ds. J. C. Maris. Agenda voor en IJmuiden Voor een mooie GOEDKOPE LAMPEKAP natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 ZATERDAG 5 JUNI Thalia 7 en 9.15 uur: „Meet the navy". Rex 7 en 9.15 uur: „Het tweede vonnis". ZONDAG 6 JUNI Thalia 3, 7 en 9.15 uur: „Meet the navy". Rex 3, 7 en 9.15 uur: „Het tweede von nis". Leger des Heils, Edisonstraat 14: 3-5 uur Muziekuitvoering; 6.30 uur: Openlucht samenkomst Kennemerplein. MAANDAG 7 JUNI Thalia 8 uur: „De stem van het bloed". Rex 8 uur: „Het tweede vonnis". Raadhuis 9-12 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken; 10-12 uur: Spreek uur Burgemeester. Volleerd in „splitsen en knopen" „Het is niet gemakkelijk iets te gaan leren in de avonduren, als er reeds een dagtaak achter de rug is. Ik heb er respect voor, want het kost 'energie". Met deze woorden leidde de heer A. J. van Leusen, wethouder van Onderwijs de toespraak in, die hij hield alvorens aan elf geslaagden in de Gemeentelijke Visserij- school een getuigschrift uit te reiken, waar in vermeld staat, dat de betrokkenen het onderwijs in splitsen en knopen met goede uitslag, hebben gevolgd. Spreker wees op de grote waarde van dit diploma, omdat geschoolde arbeiders over al in de wereld nodig zijn en zeer zeker in het visserijbedrijf. Wanneer IJmuiden zal blijven bestaan, vervolgde de heer Van Leusen, zal een deel der bevolking naar zee gaan. Dan is het zaak dat practijk en theo rie samengaan, niet om meer geld te kun nen verdienen, maar om mee te bouwen aan de toekomst. „Ondanks moeilijkheden, tegenslagen en mislukkingen: vooruit, dat is een nood zakelijke voorwaarde om er in het leven te komen", zo eindigde spreker, om daarna de diploma's uit te reiken aan: P. Eek hoorn, A. Loos, A. Broek, C. Boudesteyn, A. Groen, J. Schaap, P. C. Zuurbier, P. Kempe, H. van Deyck, P. Duivesteyn en C. Fortuin. Bij deze „plechtigheid" waren tegen woordig de heer P. J. Verwayen, directeur van de school en de heren J. C. Pronk en J. de Groot, respectievelijk voorzitter en lid van de commissie van toezicht. De beide leraren J. Gravemaker en J. Stam hadden van te voren de heren de werkstukken getoond, die de candidaten op het examen hadden gemaakt. De cursus voor dit knopen en splitsen heeft acht maanden geduurd. Per week werd zeven uren les gegeven. De gemid delde leeftijd van de deelnemers ligt tus sen de 16 en 19 jaar, maar de jongste can- didaat van deze cursus was pas vijftien lentes. Zo is dan de vloot van IJmuiden, de kot ters, loggers en trawlers weer een aantal bekwame krachten rijker geworden. Zondagsdiensten Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: C. H. de Jonge, tel. 5652 en J. MacDaniël, tel. 4203 voor de „Maatschappij-doktoren". Voor de overi ge geneesheren neemt waar dokter W. v. Haselen tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer-Apo- theek, Wijk a. Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Wintfr, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts M. A. de Ruiter, tel. 3553. J Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breestraat 61. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts Th. B. W. Mak, tel. 8570 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Over Oud.Mmuiden In de gehouden bestuursvergadering van IJmuidens Bloei, die onder leiding stond van de heer M. Roos, werd een commissie benoemd, die het bestuur op korte termijn zal rapporteren over het vraagstuk: Oud- IJmuiden. Deze benoeming had plaats, na dat over genoemd onderwerp vrij uitvoe rig van gedachten was gewisseld. 's Avonds laat nog naar Qud.IJmuiden Met ingang van vandaag zal de NACO een extra busdienst inlassen, die 's avonds laat aansluit op de treinen, die om 11 en 12 uur uit Haarlem naar Velsen-IJmuiden- Oost vertrekken, maar dan niet meer naar Oud-IJmuiden doorrijden. Bovendien rijdt er Zondag weer een „strandbus". HUISVROUWEN OP VIS-EXCURSIE Woensdagochtend 9 Juni gaan de leden der Velser afdeling van de Nederlandse Huisvrouwenvereniging de IJmuidense vis- hallen bezichtigen. Daarna wordt een tochtje langs de haven gemaakt en zullen de dames kunnen aanschouwen hoe de conserven-industrie werkt. Vervolgens staat een filmmiddag op het programma, waar in het Patronaatsgebouw „Nederlands Fa brikaat" een aantal harer documentaires zal draaien. „HET TWEEDE VONNIS" (Rex). Sinds het begin van de geschiedenis der film is het detective-verhaal steeds een dankbaar onderwerp geweest voor scenario-schrijver en regisseur. De eerste verschafte het me nig fundament voor een belangwekkende rolprent, de laatste kreeg bij het verwezen lijken ervan alle gelegenheid om z'n kun nen te tonen. Zo kennen we de glasharde Amerikaanse „thrillers", de Engelse detec tive-films met hun weldoordachte montage en de Franse met hun zin voor het felle en hartstochtelijke. „Het Tweede Vonnis" („Contre enquête") is een speurdersfilm, die zich afspeelt in Parijs. De prachtige aanhef pakt de toe schouwer direct en verrast gaat men ver gelijkingen trekken met andere Franse producten van de laatste tijd, zoals het knappe „Paniek" of „Een moordenaar bekent". Doch dan zakt de film af tot wat later een gemoedelijke geschiedenis blijkt te zijn, zij het een zeer onderhoudende; men is ge boeid tot het einde, en slechts in de aller laatste meters, als vele geestige en span nende momenten elkaar aangenaam afge wisseld hebben, krijgt men de oplossing van de vraag „Wie het gedaan heeft". Het spel van Luciën Coëdel, Jany Holt en Lise Topart is bewonderenswaardig en mede daardoor werd „Contre enquête" een film, die zeker iets boven het gemiddelde uitkomt. „MEET THE NAVY" (Thalia). „Maak eens kennis met de vloot" suggereert de titel van deze showfilm het publiek, maar men moet dit niet te ernstig opvatten; want het gaat op deze vloot in oorlogstijd zo luchthartig toe. dat de mogelijkheid van een gevecht met de vijand in het geheel niet schijnt te bestaan. De rolprent was dan ook meer bedoeld als een opwekkend tonicum voor de soldaat aan het front en de oorlogsmoede burger thuis. Voor dat doel bezit zij enige uitstekende kwaliteiten: een goede montage, een vlotte en luchtige historie, en vooral een aantal zeer aantrek kelijke zang- en dansnummers, waarvan we het zo bekend geworden „Bell Bottom Trousers" noemen. Geen klinkende namen van spelers of regisseur zijn aan „Meet the navy" ver bonden, maar laat dit de liefhebbers van de showfilm niet weerhouden deze rolprent met een bezoek te vereren. Van Maandag af draait Thalia de beken de film van Anthony Asquith: Fanny by gaslight", die het in ons land met de wei nigzeggende titel „De stem van het bloed" moet stellen. Zou deze rolprent wellicht reeds door haar spelers-équipe (waarin James Mason, Stewart Granger, Jean Kent en Phyllis Calvert voorkomen) de aan dacht trekken, zij verdient die zeker door haar geladen stemming en prachtige foto grafie. Het verhaal draait" om Fanny, een meisje dat na een zorgenvolle jeugd op achttien jarige leeftijd alleen in de wereld komt te staan, en zich eerst na zeer veel moeilijk heden en zeer veel strijd een gelukkiger leven weet te veroveren. Een spannend duel vormt van de geschiedenis een sterke climax. ZEEWEG 275 DAG EN NACH1 (Adv.) Velsen-Noord I.E.V. organiseert athletiek- wedstrijden Na veel geharrewar in verband met de terreinnood te Velsen-Noord is de Athle- tiekafdeling van de R.K. Sportvereniging „I.E.V.", die de organisatie van regionale atletiekwedstrijden voor Zondag op zich had genomen, er in geslaagd voor dit doel de sin tl baan van het Sportpark „Water vliet" te kunnen gebruiken, mede door de omstandigheid, dat de H.A.V. „Suomi" deze wegens uitwedstrijden zelf niet nodig heeft. De wedstrijden zijn zowel voor dames als heren opengesteld, met dien verstande, dat elk dezer afdelingen afzonderlijke en gescheiden aanvangstijden heeft. De dames beginnen daarom reeds te 12 uur, de heren te half drie. In verband met andere wedstrijden in de omgeving, o.a. een driekamp tussen twee Zaanse en een Noordhollandse club en het afwezig zijn van Suomi bepalen de in schrijvingen zich hoofdzakelijk uit clubs te Beverwijk, Velsen en Haarlem. Des ondanks starten toch nog ongeveer 120 athleten, die uitkomen op alle bekende athletieknummers met als hoofdschotel de Olympische estafette (heren). Ook voor de junioren zullen er wedstrij den zijn. Metselaarsbaas in 't zilver De heer F. A. van Asselt, metselaarsbaas bij Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken, was Vrijdag aan de beurt om zijn vijf-en- twintigjarig jubileum te herdenken. Op het directiekantoor mocht de jubilaris in tegenwoordigheid van de bedrijfsinge- nieurs bij monde van de heer J. S. Smit, fabrieksdirecteur, veel waardering ontvan gen en in het bouwkantoor had het gehele personeel van schilders, timmerlieden en metselaars, alsmede vele collega's-bazen zich verzameld om van de heer P. J. El mers, chef, de eerste kennismaking uitge beeld te krijgen, die leidde tot de eerste in drukken van het bedrijf. De gebruikelijke enveloppe vergezelde deze woorden. De heer J. Vel, administrateur, beperkte zich tot de weergave van het feit, dat de jubilaris in de bestaande functie ten be hoeve van de belangen van de arbeiders geen gemakkelijke taak heeft gehad, maar hij heeft deze naar eer en geweten ver vuld, waarom de gehele bou waf deling hem een goed hart toedraagt. Een stel fauteuil kussens vormde daarvan het vriendschaps bewijs, waarbij mevr. v. Asselt een pul met rozen ontving. De heer A. Andrea herinnerde aan een 20-jarige prettige ervaring en samenwer king tussen bazen en arbeiders, die ook ge stimuleerd wordt door het vakorganisatie- verband. Vele bewijzen van vriendschap ontving de jubilaris nog in zijn woning aan de Wij- kerstraatweg, o.m. als voorzitter van de Supportersvereniging „Geel Zwart" en als bestuurslid van de Buurtvereniging „Schul pen". Ds. L. Brink komt 13 Juni De nieuwe predikant van de Ned. Her vormde Gemeente, ds. L. Brink, thans te Gaast en Ferwoude (Fr.), welke de vaca ture zal bezetten van ds. Johs. Bronsgeest, hoopt Zondag 13 Juni zijn intrede te doen. In de ochtenddienst zal de bevestiging van de nieuwe predikant geschieden door ds. C. H. Touw van Utrecht, waarna des middags te drie uur de intrede plaats vindt. Amerikaanse sigaretten taboe! Naar wij vernemen zijn Donderdagavond laat enige opvarenden van een te Velsen liggend Deens schip, die trachtten om uit Canada geïmporteerde Amerikaanse siga retten aan de man te brengen op de Ka naalkade bij de pont tegen de lamp ge lopen. Enige duizenden sigaretten werden in beslag genomen en een hoge boete was een tweede gevolg van deze niet toelaatbare handelwijze. DE VOETBAL ROLT NOG. De voetbalvereniging „Breesaap" zal Zondag met twee junioren- en twee adspi- rantenelftallen deelnemen aan wedstrijden tegen elftallen van dezelfde sterkte der voetbalvereniging „Aalsmeer". De reis naar „bloemenstad" wordt per trein gemaakt en zo mogelijk zal een be zoek aan Schiphol worden gebracht. Hoogwatertijden Zaterdag 5 Juni: 2.0614.28 uur. Zondag 6 Juni: 2.42—15.04 uur. Maandag 7 Juni: 3.18—15.44 uur. Santpoort Hoe Santpoort's Bloei reilde en zeilde Hoewel de jaarvergadering door bijzon dere omstandigheden nog even op zich zal laten wachten, kunnen toch reeds de vol gende bijzonderfieden over het financiële wel en wee van „Santpoort's Bloei" worden vermeld: De resultatenrekening 1 Mei 1947 1 Mei 1948 sluit met een voordelig saldo van ruim 750. De filmavonden droegen tot dit saldo een aanzienlijk deel bij, n.l. ruim 534. Dit mag in dubbel opzicht een verheugend feit heten: In de eerste plaats om het feit als zodanig en voorts, omdat het voor ,;Santpoort's Bloei" een stimulans zal zijn op de ingeslagen weg voort te gaan, wat niet anders dan zal wor den toegejuicht door de enthousiaste film avonden-bezoekers van het vorige jaar. Tenslotte bleek ons, dat de openlucht spelen op de Ruïne van Brederode, de in teressante filmvoordracht van mr. Regout en de vogellezing voor de jeugd de vereni gingskas slechts hadden gekost een bedrag van even 50. Een goed BOEK Een VULPEN met garantie Een doos LUXE POST U vindit het bij M de Jxmq. Klaver's Boekhandel Edisonstraat 7 Umuiden Tel. 5326 IN ALLE RUST ziin loggers naar zee verd J"4 s ring Zonder vlagge,jK wil bezield, om van de dit jaar te profiteren. ne7. '"fe zijn zeker niet in de laa,r ken aan de frisse pr0 4 »»UV voor de nieuwe is gemaJ;: Leidseplein en in Termii kil een run ot^hp! W.f met de kostelijke zeebuft fel*** De vangsten z,j„ bovendt?S? dreven groot, maar de toch wel, dat daar verba? "b*, T En daarmee zou alles ffi&t 3 E ring gezegd zijn, als k schaduwen van een exn? F Ondanks herhaald aanfi?*1^ F land nog steeds potdS®0^ moet lijdelijk toezien datt;=< r currenten profiteren on L ,aDÖ«» F onze handel toch ook een „""M P meters van toe komt e. "'E-S, S FEUILLETON door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels 43) Ik geloof, dat hij ons als hopeloos geval opgegeven heeft. Lynn wist niet waarom, maar ze was er van overtuigd, dat hij hen niet opgegeven had. Ze had het gevoel alsof ze nu in de stilte voor een grote storm waren en ze was er zeker van dat de storm in de vorm van J. W. los zou barsten. HOOFDSTUK VIII. Het was nu volop zomer. De pinkster bloemen waren uitgebloeid evenals de bo terbloemen, maar nu stonden de weiden vol met klaver en spirea. En tegen de kleine dorpshuisjes klommen uitbundig bloeiende rozen. Toen de kloosterschool gesloten werd voor de zomervacantie, wa ren Peter en Lynn voorbereid op een aan zienlijke teruggang in hun inkomsten. Ze hadden een reserve gemaakt. Ze overleg den zelfs, of ze Phyllis en Celia konden missen, aangezien Katie, die een geweldig organisatietalent had, zei dat ze het best alleen af kon in een slappe tijd. Natuur lijk is het niet mijn gewone werk aan ta fel te bedienen, zei Katie, maar ik zou het niet erg vinden, als ik het moest doen. Er kwam echter helemaal geen slappe tijd. Kinderen van andere kostscholen kwa men thuis met vacantie. Peter en Jaggers hadden een zwembad gemaakt. Het was een idee van Jaggers geweest en werd op een verloren ogenblik uitgevoerd, zonder de verwachting, dat het veel bijzonders zou worden. Maar het succes overtrof al les. Het was, evenals het riviertje, veilig en ondiep. De geruchten over het zwem bad deden de ronde en ouders stuurden hun kinderen er heen om er de hele dag te blijven, met het rustige gevoel, dat de kinderen veilig waren en niet konden ver drinken. Het riviertje werd een Lido voor de jeugd. Na enige tijd ging Peter zelfs des morgens altijd voor een uurtje naar het riviertje om boten te repareren en nieuwe ruwe bootjes voor kinderen, die er geen hadden, te maken. Met zijn pijp in zijn mond zat hij daar te werken, terwijl kinderen in zwempakken om hem heen ra votten. Zo trof Lynn hem op een morgen aan toen ze meneer Mercer, die hen on verwacht op kwam zoeken, bij hem bracht. Zo, zo zei meneer Mercer. Dit is weer iets geheel nieuws! Ik moet zien, dat ik een paar rubber-beesten vind. Hij no teerde het in zijn agenda. Ik heb dé schuur bekeken. Een en ander is bijna klaar, is het niet. Jullie moeten een ope ningsavond geven. Ik zal jullie een goede band sturen. Peter keek dubieus bij het vooruitzicht van een dergelijke grote uitgave. Hij had een pick-up-installatie aangebracht. Tigherhams betaalt dat, zei meneer Mercer. Jullie moeten openen met iets bijzonders en er moet over gesproken worden. Hij bekeek de boeken en wreef zich ver genoegd in de handen. Jongeman, zei meneer Mercer, terwijl hij Peter met een spottend lachje aan keek, het lijkt me, dat je niet te klagen hebt. Peter beet op zijn pijp, die leeg was. Nee, zei hij. we hebben enorm succes gehad, maar ziet u-ik houd er niet van iemand zoveel geld schuldig te zijn. Maar, beste kerel, dat zijn zaken. Peter knikte. Ik weet het. Maar ik zal me niet gelukkig voelen, voordat ik alles afbetaald heb en wij de zaak op eigen kracht drijven. Daarom zou ik, geloof ik, liever niet al te veel lawaai willen maken bij de opening van de dansschuur. Toen meneer Mercer vertrokken was, zei Lynn: Peter, ik geloof echt niet, dat je je zorgen behoeft te maken over het geld. Je betaalt Tigherhams tenslotte toch rente. Voor hen betekent 't een belegging, zoals ze er zovele hebben, en naar meneer Mercer me vertelde, is het een bijzonder goede belegging. Ik weet het, Lynn, zei Peter. Maar ik kan er niets aan doen. ikruik de een of andere hinderlaag. Lynn lachte hem uit Stel je niet zo bespottelijk aan. Toen mevrouw Gale midden Augustus nog niet teruggekeerd was, en haar brie ven, die zo nu en dan arriveerden, niets over haar doen en laten vertelden, besloot Lynn toch eens naar Bamfield te gaan om te zien, wat ze uitvoerde. Nog nooit had mevrouw Gale, voor zover zij zich herin neren kon, ergens zo lang gelogeerd. Ik wilde dat je mee kon gaan, Peter. Dat wilde ik ook. Jij en ik kunnen helaas nooit samen uitgaan. Zo nu en dan heb ik wel het gevoel, dat ik eens een ver zetje zou kunnen gebruiken. Hoe dan ook, ik geloof niet, dat het een verzetje te noemen is om moeder in Bamfield op te zoeken. Maar we gaan vast en zeker nog eens iets samen ondernemen. Katie en Jaggers moeten de zaken dan maar waarnemen. Katie is geweldig ge worden. Ze was vroeger een hulpeloos wezen en werd afgesnauwd door haar broer Dan. Maar ik geloof dat ze verant woordelijkheid heel prettig vindt. Peter bracht Lynn naar de bus en keek haar na, terwijl ze wegreed. Arme Peter! Ze zou willen, dat hij er eens tussen uit kon en wat plezier had. Misschien zouden ze eens samen naar de stad kunnen gaan en de een of andere revue zien. Waarom niet? Kit ging ook wel met an dere meisjes uit. Ze konden het nu betalen, geld maar geen vrije tijd om iets uit te ge- Je had blijkbaar of veel vrije tijd en geen geld om er iets mee te doen, of voldoende geld maar geen vrije tijd en iets uit te ge ven, dacht Lynn Ze vroeg zich af, terwijl de bus over de Downs klom en aan de andere kant in de richting van de zee af daalde, wat Kit zou zeggen, als hij haar met Peter in Londen zag. Wat kon hij zeggen, dacht ze bitter, als hij eeuwig en altijd met Angel optrok. Of was dat niet waar? Als ze het maar wist! Kit was op zee, de laatste keer dat ze van hem ge hoord had. Ik maak de zeemeerminnen het hof op de Oceaan, schreef Kit, je ziet me wel weer verschijnen en houd je dan gereed. Lynn had niet verwacht, dat haar moe der erg blij zou zijn over haar komst. (Wordt vervoladL - wk eer i kom«- Er gllI informatie in De^HaaS? reis niet in verband staat m breken van de blokkade '"l f Wat de heer Van Dijk daa, spreekt, kon men niet S?1 dat er van die zijde zo „,*15 uls het op navragen aankom? de laatste dagen en vooral- n-.?*® tige besommingen, heeit f kregen van de stijve bries inv1 dezer week waarin zelfs tra®- I' gedacht hebben, om te maximum-paradijs werd 2 wreed verstoord, maar de „Le vis wettigt de verwachtins X'- ook herstel der tijdeliftè brengen. De raad heeft deze weel kt», kregen dat er volgend jaar'? Jta besproken Vissersdorp bij a,P gonnen zal worden. Deie Jg" nog slechts een melding zu iaat blijken, dat de visserij1 van het gemeentelijk bestuur aandacht heeft. iteVgjj p Grootste sortering FEESTARTIKELEN vindt U bij HENK BROEK®]® DE RIJPSTRAAT 5 Uitgevaren vissemchtH Maandag 10 Mei: Stoomtaw]»,--, i IJM. 25. IJMin97ae 18 Md: Woensdag 19 Mei; Stoomt*, mendaal IJM. 71. Maandag 24 Mei: Stoomtrawler to IJM. 49, Oostzee IJM, 147 (4 Juni P gekomen), Reiger IJM. 106. 8 Dinsdag 25 Mei: Stoomtrawler Sn IJM. 39, Adelante IJM. 106, I Woensdag 26 Mei: Stoomtrawlerïa Zee IJM. 94, Neptunus IJM, 81, ij IJM. 72. Motortrawler Antje R.o'ii Donderdag 27 Mei: StoomtrawHK IJM. 61, Vios IV IJM. 96, Zeeleeuw a Vrijdag 28 Mei: Stoomtrawler Cg IJM. 73. Motorlogger Jacoba GesicaSi Zaterdag 29 Mei: Motorlogger De Tj Jacoba KW. 122. Maandag 31 Mei: Stoomtrawler li gia IJM. 54, Orion GDY. 106,Kaste, 123. Motortrawler Excelsior III Kï. Motorlogger Hubertha GerardaKIü: nelis KW. 24, De Verwachting K7._ Floria KW. 59, Elizabeth KW. 64, Sib KW. 69, Jan KW. 84, Willempje X», Alida KW. 91, Johanna Jacoba KT Gebroeders KW. 108, PetronellaKI Arie KW. 155, De Vier Gezusters K7 Gebroeders KW. 166, Aleióa KW. IS Dinsdag 1 Juni: Stoomtntè IJM. 95. Woensdag 2 Juni: Stoomtrawlers IJM. 14, Horn Rif IJM. 14, Katwijk! 134. Motortrawler Dirkje R0. S3. Donderdag 3 Juni: Stoomtrawler IJM. 98, Jupiter GDY. 121. Moten Batavia IJM. 99, Claesje R0.46, Vrijdag 4 Juni: Stoomtrawler IJM. 4, Ita IJM. 22, Dolfijn IJM. 1 Trawlvisserii (Hu Zaterdag 22 Mei: Stoomtrawler X: Maria IJM. 6. Motortrawler Thome 1 33. Woensdag 26 Mei: Stoomtrawlers lem IJM. 9. Dinsdag 1 Juni: Stoomtrawler Bern HaringdrijfKna Dinsdag 18 Mei: Motorlogger tea Boer Jr. IJM. 268, Martenshoek llï Mr. Dirk Donker Curtius KW. 1 Leendert Huibert KW. 3, Anna en KW. 14, Sakina KW. 32, Rijnmor^ 42, Rijnmond II KW. 43, NeptufliisM Elizabeth KW. 49, Henk KW. 56 (S stomende), Wilhelmina KW, W, Duijn van Maasdam KW, 97, Wi-tt V KW. 144, Nederland IV KW. 167, Maandag 24 Mei: Motorlogger 54, Java KW. 159. Zeemeeuw P Dinsdag 25 Mei: Stoomloggff William KW. 123. Motorlogger KJ KW. 18, Noordzee KW. 47. W*' 68, Zeezwaluw KW. 83, Kees KW. derland VII KW. 130. Woensdag 26 Mei: Motorloge-- tha Maria KW. 29, Maria Katwijk III KW. 161- 5 Donderdag 27 Mei: Motoric KW. 129. Ta.f| Vrijdag 28 Mei: Motorlogger Zaterdag 29 Mei: Motorlogger l'P III KW. 44, Noordster KW. 6 Maandag 31 Mei: Stoomd# KW. 4. Motorlogger Dirk :KW- KW. 22, Wilhelmina I KW. 2o. Dinsdag 25 Mei: Motorlogge-- Ml Marretje IJM. 35. Willem Corneu* Grietje KW. 20, Margarethax 23. Helena KW. 39, Sumatra z' b i IW-E II mond V KW. 110, Borneo mïna II KW. 138. Wilhelmina Hl KW. 147, Ondernes- Woensdag 2 Juni: MoWW KW. 38, Vooruit KW. 151 Donderdag 3 Juni: Catherine SCH. 247. -™-Bggaag^ KoVUzniebrrvis"|S^! 19 Adelante. Mij- Protinus, met ken op 25 Mei. j^; 1 Naar zee vertrokken op Reiger: IJM 4 Knikker: Binnengekomen haringlM* j- kantjes van 4 schepen: van 7 schepen. KW'144. schepen. SCH 353, 379 ka •ea.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6