IJmuider Courant Houding tfrSfeïMS: Ier inhuldiging l 'We Feestdag? M Nationale Marshall, Lovett en Vandenberg zullen persoonlijk ingrijpen Benauwde overwinning voor Frans kabinet Nationale herdenking van de Vrede van Munster „Verzoenings-offensiefder Sovjets inzake Duitse bezettingspolitiek Reizigers klaagden steen en been over slechte /,Wagons-Lits"-maaltijden Uitwijzing van Duitsers geschiedt volgens milde maatstaven Weerbericht ,No. 18956 —rl.au 15*. TeL Adm- 543T- 53"»' K®S 5 uur «061 (K2S60), 54 Haarlem, Gr. Houtetr. 93, ■"""lo-H 0Wc1eur"H0<>'dredaCleUr I!0M" Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 7 Juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal f 4,Franco per post ƒ4,50. - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ten aanzien K de Ir, met dat deel van afmeer belichaamd d okï Sevesti«de republiek EeCteW te spreken van „dat ïtfdm^n alleen "l6 st,5evSSeSU.en betref. nlCt neer te Kun» Linggadjati af be- •hetb1irUSrd ge partij. Maar - a,s geïeTheeft weinig nut poli- k zij nict en rnpf haar te voeren als S^^ïfhaar eigen status niet drn- .posü* cn har es? boord van i*?1, 3 Schip „Renville" is on- jnenkaanse sen p uvereiniteit T nds-Indie is en zal blij- Nederlanden, 'wK°T»aaldè tijdsruimte het SSS s® ksn SS overeenkomst rdaöes met de tr, san te ga™. Dit is dus regel- fme de met Nederland, onder iDsinjometn vjm Goede r3 dit. jan 'aanknopen ZShee« dat edaa: co: aar "commissie van G aneegane overeenkomsten. Pas H -dp staten van Indonesië een e fedïale eenheid-als-ge- - landse betrekkingen kunnen de republiek. Zij is er dus toe bevoegd en zal dat evenmin in 'Étm tweede moeilökheid, ïft je tegenstelling omtrent de ten or,-n het te houden plebisciet, de moet plaatshebben. Volgens *5 vastgesteld aan boord van „in -j] Nederland dit zes a twaalf M na het sluiten van het politieke Sten geschieden. De republiek zou 1 twaalf maanden na de overeen- n de ..Renville" willen doen. Maar J? s cnuitvoerbaar, want de status lireoubliek moet vaststaan eer men Slaton stemmen Men moetiwc- K en wat de republiek^JJit jdit iet wel, dat de onderhandelingen inn oe JTimille" niet tot zo groot resultaat „leid als van sommige zijden is l" Sd De bestands-overeenkomst is met «tilden der Commissie van Goede inde-daad bereikt. De grondslag eenkomst, op de Renville" gelegd, der succes gehad. ichten, die in de laatste dagen Ljyzijn en die een niet zeer duidelijk 50 lm de situatie geven, heeft men in 1 wel kunnen afleiden dat Neder- Idering van de situatie heeft ge- die volledig wenst. Dat ligt dan voor de hand. De regering in wgt blijkbaar nog steeds een po- verwerven, die haar volgens de r*bmst van de „Renville" niet toe- 15J poogt de situatie te verwikkelen ÏM aangaan van buitenlandse betrek- l redekavelt over financieel-econo- ft aangelegenheden met buitenlandse 'vr' nemers en probeert ook terrein te v,: ai by de Veiligheidsraad. Maar bij de nianen evenals natuurlijk bij de 5 [{Westelijke mogendheden heeft .!r jrpapieren zeker niet verbeterd. Men [f dó zonder moeite voorstellen welke die consulaire overeenkomst met CiS.R. on het State Department ge il' Knoet hebben. In de kringen van de 1[i-ósraad bestaat blijkbaar een nei- e ,c de Indonesische kwestie als een axes te stellen tegenover de mïs- a Palestina een merkwaardige Men kan in zulk een stemming ciiijkheid voor Nederland zien. maar Ids, in bepaalde omstandigheden die ibliek door tactloos beleid veroor- oii zij ook van nut kunnen wezen, gens kan men niet aannemen dat atenkomst met de Sovjet-Unie in zelf algemene bijval heeft gevon- zijn daar communistische invloeden ie! werk, zoals uit de overeenkomst Maar ten aanzien van het aantal - sen, dat er zich door laat leiden, moet ie zeker niet hoog aanslaan. ,T; P tijdelijk staken der huidige onder- 41 Bagen met de republiek zou natuur- fel betekenen dat de voorbereiding it Verenigde Staten van Indonesië en if Unie met het Koninkrijk zou wor- jtóerbroken. Het Nederlandse stand- lie aanzien van Indonesië-als-geheel republiek, die er slechts een deel *pkt en er ook in staatkundige Seats een onderdeel van zal zijn is ec duidelijk. t Ktul Soedirman heeft, in een inter- - ^1 republikeinse blad Merdeka, Vj pehele mobilisatie" in uitzicht ge- ®l heeft gesproken over „de Neder- j, pressie" en beweerd dat indien ™likeinse regering zou toegeven dit jm! "jwlikeinse leger aanleiding zou h d de zaken in eigen hand te nemen, «malen is gebleken, dat het gesnoef Waal Soedirman de loop van zaken rt r.aanduidt en wat hij zegt over pressie is volkomen onzin, j RHtandse zijde is zelfs geen ultima- :"i ui WaarTZ0U dan die aggressie in loes^an. Intussen geeft de waar- aal van de generaal aan het ^n,eigen regering een nieuw ,fc Lai .feit' dat men het in de I ij) nszins onderling eens is. R. P. ïSdlIL™6?'Mu het in de be- "d !!ÏÏnlltaen °°k 6 Sei>- II» Km. bee«etac en inhul- ,ll*'e dijken bezweken P r'ts Columbia FcSS®?13™' die ™dcrt een kS® faf Brits Columbia ffeuitnw. slachtoffers. Er '«ITOen t? opgeworpen »SSL- verzwakken. Za- opuieuw duizenden hect- DE DREIGENDE STEUNVERMINDERING Enige verlaging echfer onvermijdelijk geacht Marshall en zijn onderminister Lovett, zijn van plan om zich persoonlijk naar het Capitol te begeven, teneinde het volledige bedrag der door de regering aanvaarde Marshallhulp-credieten voor de eerste 12 maanden te verdedigen. Hoffman, admini strateur van het Plan zal de door de rege ring voorgestelde cijfers voor de begrotings commissie verdedigen. Senator Arthur Vandenberg neemt voorts persoonlijk de leiding van de actie om de Senaat ervan te weerhouden, de voorgestel de verlaging te bekrachtigen. Het schijnt echter onvermijdelijk, dat er in elk geval enige beperking in het pro gram van hulpverlening aangebracht zal worden, terwille van de Amerikaanse bin nenlandse politieke achtergrond en vooral met het oog op de komende presidents verkiezingen. De motieven. In kringen van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken wordt ge zegd, dat de voorstellen tot beperking van de Marshallhulp zijn veroorzaakt door de indruk van de Sovjet-Russische „vredes- propaganda-campagne". Hoge functionaris sen van het departement zijn in de wandel gangen van het Congres doende met pogin gen deze, wat zij noemen „overmaat van vertrouwen" te „corrigeren". Hoffman waarschuwt. In een grote rede in Indiana heeft Paul Hoffman Zondag het Amerikaanse volk verzocht te vermijden, dat de wereld op nieuw een periode van bloed en tranen zal kennen. Hij herinnerde eifaan, „dat er in West-Europa 260 millioen personen zijn met wie de V. S. een gemeenschappelijk erfdeel, n.l. de Christelijke beschaving, be zitten." „Hitier zou zijn offensief nooit be gonnen zijn", zo ging hij verder, „indien hij direct tegenover alle vrije naties der wereld was komen te staan. Thans zal Sta lin evenmin hetzelfde doen, indien de vrije naties zich militair en politiek voorberei den om een aanval te trotseren. De hulp wet is daartoe een onontbeerlijk instru ment." Nieuwe aankoopmachtigingen. Inmiddels zijn aan een aantal Europese landen in het kader van het hulpprogram Gaullisten op oorlogspad Aan het einde van het debat over de ver hoging van de prijzen van gas en electrici- teit, heeft de Franse regering in het parle ment de kleinste meerderheid behaald, sedert de besprekingen over de buitenge wone heffing op het inkomen in Januari j.l. De vertrouwensmotie werd namelijk slechts met een meerderheid van zes stem men goedgekeurd. (194 tegen 188 stem men). Aan de andere kant blijken de Gaullisten een scherper standpunt ten opzichte van de regering te hebben ingenomen. Parle mentsleden, die partijgangers zijn van De Gaulle, zouden besloten hebben, zich ver der onder alle omstandigheden te verzet ten tegen de politiek en het voortbestaan van het huidige kabinet. De Gaullisten hebben zich aan de zijde der linkse groe peringen geschaard inzake het verzet tegen ratificatie van de zes-landen-overeenkomst aangaande Duitsland. De Gaulle's woordvoerder, Gaston Palewski, heeft te Narbonne gezegd, dat de aanbevelingen der conferentie van de zes te Londen „geen aanvaardbaar com promis" vormen tussen de Britse en Franse inzichten. Naar zijn mening heeft men de veiligheid van Frankrijk uit het oog verloren. nieuwe aankoopmachtigingen voor voe dingsmiddelen en goederen verstrekt ten bedrage van totaal 33.638.370 dollar. Nederland krijgt hiervan goederen tot een waarde van 1.311.000 dollar, te weien staal (een millioen dollar), penicilline en andere medicamenten (250.000 dollar) en een hoeveelheid spoorwegdwarsliggers. Duits verzet tegen Ruhrcontrole De premiers van drie Lander der Weste lijke zones van Duitsland hebben een com muniqué uitgegeven, waarin wordt ver klaard dat „de internationale controle op het Ruhrgebied niet gerechtvaardigd is". Duitsland is zelf bereid te verhinderen, dat het wordt opgebouwd als een bedreiging van andere landen, aldus het communiqué. Indien een controle onvermijdelijk zou zijn, moest deze in elk ander industrieel cen trum van Europa ook worden ingesteld, waarin de Duitsers dan een aandeel zouden moeten hebben. Prinses-regentes Juliana woonde Zaterdag in de Nieuwe Kerk te Delft de nationale herdenking van de Vrede van Munster bij. Na afloop begaf zij zich in gezelschap van de minister-president en de burgemeester van Amsterdam naar het Prinsenhof teneinde de tentoonstelling te bezichtigen welke betrekking heeft op de tijd van de Tachtig jarige Oorlog. Nadat des morgens de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J, J. Gielen in de Waalse Kerk op het Prinsenhof te Delft de herdenkingstentoon stelling van de Vrede van Munster had geopend en ir. S. H. Stoffel, voorzitter van het bestuur der stichting „Het Princen- hof" het gerestaureerde Prinsenhof aan het gemeentebestuur van Delft had over gedragen, werd Zaterdagmiddag in de Nieuwe Kerk de nationale herdenking ge houden van de Vrede van Munster, welke werd bijgewoond door de Prinses-regentes, de minister-president, de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en Ma rine a.i., van Overzeese Gebiedsdelen en van Wederopbouw, en Volkshuisvesting, de kamerheer van H. M. de Koningin mr. K. P. van de Mandele, leden van het Corps Diplomatique, vele Commissarissen der. Koningin, leden der Staten-Generaal en burgemeesters. De minister-president, dr. L. J. M. Beel, zeide in een rede, dat de gedachten thans niet slechts uitgaan naar het feit van de Munsterse vrede zelf, maar ook naar de drie eeuwen, die daarop zijn gevolgd. „De Verenigde Provinciën zijn één Ko ninkrijk, de federale gemeenschap is één sterke staat geworden. Wij zijn niet in de eerste plaats meer Geldersen, Hollanders of Friezen, wij zijn geen lieden meer uit de wingewesten, wij zijn tot Nederlanders gegroeid, fier in het besef van onze natio nale onafhankelijkheid en van onze eigen aard. Die eigen aard-brengt mee, dat wij nimmer een volk van gelijkgeschakelde in dividuen zullen worden. Verschil van in zicht zal onder ons volk blijven leven en zal onze democratische traditie blijven voeden. Doch boven dit alles staat onze Nederlandse eenheid, die wij vooral in critieke tijden steeds weer hervinden en herbeleven". Prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer, belichtte in een rede de historische betekenis van de Vrede van 1648, waarmede onze Nederlandse staat zijn bestaan als vrij en staatsrechtelijk systeem zag bezegeld. Het reëele bestaan van die staat is van veel oudere datum. Prof. Kranenburg zou de geboorte daarvan Naar hervatting van overleg in de Bestuursraad Maarschalk Sokolofsky, de Sovjet-Russi sche militaire gouverneur in Duitsland heeft zijn voornaamste financiële en poli tieke adviseurs opgeroepen voor een spe ciale bijeenkomst op zijn hoofdkwartier te Berlijn heden te houden. Op deze bijeenkomst zou de moge lijkheid van een Sovjetrussisch aanbod tot heropening van de vierzijdige bespreking over een geldhervorming voor geheel Duits land ter sprake komen. De Sovjets zouden voorts op een nieuwe bijeenkomst van de Geallieerde Bestuurs raad aanwezig willen zijn wanneer het ini tiatief daartoe door een der andere mo gendheden genomen wordt. Door Franse functionarissen is gesugge reerd, dat de Raad tegen 10 Juni bijeen geroepen zou worden, voor het eerst sedert 20 Maart, toen Sokolofsky de zitting ver liet. In alle kringen te Berlijn hoopt men, dat de Raad inderdaad bijeen zal komen, zodat aparte geldhervormingen voor Oost- en West-Duitsland zouden kunnen worden af gewend. Intussen wijzen betrouwbare berichten uit de Sovjetzöne er op, dat de onder Sov- jetrussische controle staande organisaties en autoriteiten aldaar begonnen zijn een, wat genoemd wordt: verzoeningspolitiek te vol gen. Volgens deze berichten zouden de politiecontroles op reizigers langs de weg en in de treinen sedert 1 Juni aanzienlijk verminderd zijn, in het bijzonder in de pro vincies Brandenburg en Mecklenburg. Ook hebben functionarissen van de onder communistische controle staande „vrije Duitse vakverenigingsbeweging" bezoeken afgelegd bij Protestantse geestelijken overal de zóne om hun medewerking aan te bieden bij de uitvoering van sociale plan nen van kerkelijke zijde. Volgens berichten uit andere streken zou de door de communisten gelanceerde boe- renorganisatie plotseling begonnen zijn haar politieke propaganda te minderen en meer aandacht te besteden aan programs van landbouwhervormingen. De betekenis van de nieuwe Sovjet poli tiek, welke klaarblijkelijk algemeen in de zóne is ingeluid, acht men in Berlijn nog onduidelijk. Ultimatum der 24000 Joden op Cyprus .24.000 Joodse vluchtelingen in de kam pen op Cyprus hebben de Britse commis saris aldaar doen weten dat pogingen om weerbare mannelijke geïnterneerden tus sen 17 en 46 jaar te verhinderen de kampen te verlaten en naar Palestina te gaan, de meest ernstige gevolgen zullen hebben. Dit was, aldus werd er bij gezegd, „de laatste waarschuwing". VEEL BELANGSTELLING VOOR ERE-PROMOTIE VAN SMUTS. Aangezien is gebleken, dat voor de ere promotie van veldmaarschalk Smuts aan de Leidse universiteit meer belangstelling bestaat dan aanvankelijk werd verwacht, is besloten deze promotie op 18 Juni niet in het groot auditorium te doen geschieden maar in de Pieterskerk te Leiden willen stellen in 1579 bij de totstandkoming van de Unie van Utrecht. Uitvoerig besprak px-of. Kranenburg de staatkundige figuur van Willem van Oranje, die de grondbeginselen zijner staatkunde wilde verwezenlijken voor alle landen, behorende tot de Bourgondische staat in wording. Het is niet gelukt, Prins Willem heeft zich moeten beperken tot de Unie van Utx-echt. Het daarin omschre ven beginsel der vrijheid van consciëntie maakt de adelsbrief van onze staat uit. De machtige gezagsorganisatie, die dit had belaagd, zonk in machteloosheid terug. De imperialistische droom was uit. Hoe véél moeite dit het Spaanse gezag ook kostte, bij de Vrede van Munster moest zij dit erkennen. „Zo bestond dan na 1648 de republiek ?.ls rechtens ei'kende zelfstandige staat, een staat, die naar zijn oorsprong en rechtsgrond geen machtsstaat maar een rechtsstaat is. Dat laat ons een groot erf goed en een grote taak tevens na", aldus besloot prof. Kranenburg zijn rede. Directieleden wezen zichzelf het grootste deel der onrechtmatig verkregen toewijzingen toe Centraal Distributiekantoor misleid door valse boekingen „Terwijl de reizigers op de internationale treinen steen en been klaagden over de slechte maaltijden in de „Wagons-Lits", knoeiden de directeur van de afdeling Ne derland en de sectie-chef van Amsterdam met de toewijzingen, maar bovendien met een groot aantal door een dubbele boek houding verkregen extra coupures. Terwijl de kellners in de treinen zich tegenover de klagende reizigers verontschuldigden met de opmerking, dat de Levensmiddelen positie in Nederland niet zo rooskleurig was, dat voldoende voedsel beschikbaar kon worden gesteld voor de Wagons-Lits, verrijkte de sectie-chef K. uit Amsterdam zich door verkoop van toewijzingen met ongeveer 60.000 gulden, die in de brand kast in zijn bureau werden aangetroffen en waarvoor hij geen verklaring kon geven". Aldus verklaart de Prijzencontröledienst te Amsterdam, die een uitgebreid onder zoek heeft ingesteld naar de knoeierijen bij de „Compagnie Internationale des Wagons-Lits", welke onderneming de restauratie- en slaapwagens in de interna tionale treinen exploiteert. Als voorbeeld van de slechte kwaliteit van het geserveerde eten kan de Wagons- Lits-jus dienen. Deze bestond uit water, waarin de koks de vis gekookt hadden, aangemaakt met wat maïzena. Des te erger was deze gang van zaken, welke de buiten landse reizigers een slechte indruk van ons land gaf, wanneer men weet, dat het Cen traal Distributiekantoor in Den Haag de Wagons-Lits als internationaal orgaan, dat voor ons land deviezen opleverde, ruim schoots van toewijzingen voor boter voor zag. Valse boekhouding. Niet alleen profiteerden de beide thans gearresteerde directieleden van deze toe wijzingen, maar al. of niet met medeweten van directeur H. legde sectie-chef K. op het kantoor in het Centraal Station bovendien in Juni 1947 een valse boekhouding aan, Michael en Anne in Athene „Donderdag bruiloft" Het Atheense nieuwsbureau meldt, dat ex-koning Michael van Roemenië en prin ses Anne van Bourbon-Parma Donderdag in het koninklijk paleis te Athene in de echt zullen worden verbonden volgens de ritus van de Grieks-Orthodoxe kei-k. Het paar is vandaag uit Genève te Athene aangekomen. Filmpionier Louis lumière t De Franse filnipionier Louis Lumière is na een ziekbed van verscheidene jaren op 84-jarige leeftijd te Bandol in Zuid- Fi'ankrijk overleden. „Zij worden omringd met een maximum aan rechts waarborgen'verklaart minister Van Maarseveen Er zijn de laatste tijd van verschillende zijden aanmerkingen gemaakt op het door de regering ten aanzien van de uitwijzing van Duitsers gevoerde beleid en op de toestanden in het kamp „Mariënbos"', waar de Duitsers enige tijd moeten verblij ven voor zij naar Duitsland worden ge bracht. De minister van Justitie mr. J. H. van Maarseveen heeft hierover £nige mededelingen gedaan in een persconfe rentie, welke op zijn departement is ge houden. Dat Duitsers uit Nederland gezet wor den alleen omdat zij Duitsers zijn, is on juist. Van alle Duitsers, die bij de bevrij ding in Nederland gevestigd waren, wordt nog geen tien procent uitgewezen. De richt lijnen voor de selectie zijn mild en alle betrokkenen krijgen gelegenheid zich tegen de tegen hen ingebrachte beschuldigingen te verdedigen. Na een klacht, dat ten aanzien van ruim twintig gevallen de richtlijnen veronacht zaamd waren, heeft de minister deze ge vallen persoonlijk onderzocht. Gebleken is dat men te goeder trouw was opgetreden als pleitbezorger voor personen die dit allerminst verdienden. Om ï-edenen van menselijkheid is de uit wijzing van 1 November 1947 tot 1 April Nieuwe „Vliegende Vleugel" stortte brandend neer Bemanning van vijf omgekomen Tijdens een proefvlucht is in de buurt van het vliegveld Muroc in Californië een z.g. „vliegende vleugel" van het type YB-49 neergestort en verbrand. De uit vijf koppen bestaande bemanning kwam om het leven. Volgens een ooggetuige scheen het vlieg tuig in de lucht „in stukken te vliegen". Een onderzoek naar de oorzaak zal wor den ingesteld zodra het smeulende wrak voldoende is afgekoeld. De YB-49 is een reuzenvliegtuïg met een gewicht van 44 ton, voorzien van straalmotoren met een gezamenlijke capa citeit van ongeveer 32.000 paardekracht. Volgens de fabrikant, de NQrthrop Aircraft Company, is de YB-49 het krachtigste toestel ter wereld. De vleugelwijdte be draagt 57 meter en het startgewicht hon derd ton. Het is ontworpen voor een be manning van dertien. Het gehele personeel van Philips zal op 9 Juni defileren voor Dr. A. F. Philips en mevrouw PhilipsDe Jongh, die die dag hun gouden bruiloft vieren. 1948 stopgezet. Zeven commissies hebben in die tijd de dossiers van eventueel uit te wijzen Duitsers onderzocht In een groot aantal gevallen heeft de Rijksvreemde lingendienst niet tot uitwijzing besloten, hoewel de commissies hiertoe wel geadvi seerd hadden. Deze gevallen betroffen onder andere Duitsers, die met een Neder landse vrouw gehuwd zijn. Op verzoek van hervormde en katholieke kerkelijke zijde heeft men hier consideratie gebruikt Er zijn ook gevallen waarin met de man ook de vrouw en de kinderen worden uit gewezen, opdat het gezinsverband niet ver broken wordt. Dat enige vrouwen echt scheiding gevraagd en verkregen hebben, teneinde niet verplicht te zijn haar echt genoot naar het buitenland te volgen, be treurt de regering, omdat dit in strijd is met haar bedoelingen. Wettelijk is er evenwel niets tegen te doen. Ten aanzien van Oostenrijkers, die met hun gezinnen reeds van 1940 af (eei'st in West-Indië en sinds 1947 in Nedei'land) geïnterneerd zijn, werd verklaard, dat de Oostenrijkse regering weigert, deze perso nen toe te laten, omdat zij reeds vóór de „Anschluss" lid waren van de nationaal- socialistische partij. Mariënbos. De minister had zich persoonlijk over tuigd van de toestanden in het kamp Mariënbos. Dit kamp voldoet aan redelijke eisen. Het Internationale Rode Kruis heeft in Augustus 1947 een onderzoek laten in stellen. De conclusie van het hierover uit gebrachte rapport was, dat het kamp in hygiënisch opzicht voortreffelijk is, dat de voeding er gelijk is aan die van de burger bevolking en dat de legering aan redelijke eisen voldoet. Tenslotte verklaarde de minister, dat gevoelens van wrok geen rol spelen bij de beslissingen' over de uitwijzingen. „De Duitsers worden omringd met een maxi mum aan rechtswaarborgen. De regering wil het contact tussen Nederland en Duitsland herstellen en de kloof tussen beide landen overbruggen." Naar 's ministers oordeel moeten de bij zondere gevallen waarin tot uitwijzing is besloten, niet openlijk behandeld worden. De regering zou dan gedwongen zijn, een boekje open te doen. Zij wenst echter nie mand aan de schandpaal te slaan. Indonesië Dinsdag o< Woensdag in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad hoopt Dinsdag of Woensdag aanstaande de rapporten van de C.G.D. betreffende Madoera en West-Java te kunnen behandelen. die op vele punten met de echte overeen stemde, doch die grote verschillen ver toonde ten aanzien van de genoteerde aan tallen geleverde maaltijden. Volgens de valse boekhouding waren in Maart 1948 80.000 kopjes koffie geserveerd. De Prijzencontröledienst ontdekte in de goede boekhouding, dat het er 15000 wa ren. Ongeveer 5000 maaltijden waren in Maart geserveerd, maar in de valse boek houding stonden 52000 genoteerd. Met deze gefingeerde administratie toog de sectiechef iedere twee maanden naar het Centraal Distributiekantoor in Den Haag, waar men hem vergunning gaf tot het af halen van toewijzingen op het distributie kantoor te Amsterdam op basis van de ver valste cijfers. De Prijzencontröledienst heeft beslag gelegd op een groot aantal door de sectie chef uitgeschreven privénota's voor levens middelen, die hij, zonder bonnen te geven, uit de voorraad van de Wagons-Lits betrok voor directeur H. Deze voorzag zichzelf, zijn familie en kennissen iedere maand van een grote hoeveelheid levensmiddelen en drank. De laatste tijd liet hij zich de toe wijzingen daarvoor verstrekken, zodat af rekening niet meer noodzakelijk was. De fraude beperkt zich geenszins tot levensmiddelen, maar strekt zich uit over practisch alle verbruiksartikelen der Wagons-Lits, welke slechts op dis tributietoewijzingen waren te verkrij gen. Er is geen financiële fraude ge pleegd. Gebleken is, dat directeur H. gebruik maakte van textielpunten, welke voor kleding van het personeel beschikbaar waren gesteld. Zowel H. als K. lieten zich costuums aanmeten bij een firma te Amsterdam, waar de Wagons-Lits een tegoed aan textiel punten had. Verscheidene kellners van de trei nen moesten echter van hun eigen textielkaart 35 punten afstaan om zich beroepskleding aan te schaffen. Dii-ecteur H., die de rechtercommissaris te Amsterdam onlangs in vrijheid deed stel len, maar die op last van de Officier van Justitie onmiddellijk daarop weer werd gevangen genomen, profiteerde voorts van .119 eenheden brandstoffen, welke hij zich. op de toewijzingen liet thuisbezorgen. Een opmerking van de sectiechef K. tegenover de opsporingsambtenaren van de Prijzencontröledienst, die in April zonder verdenking te koesteren een normale con trole instelden „dat van controle in Neder land geen sprake kon zijn, omdat de boek houding in België werd gevoerd", bracht deze zaak aan het rollen. De opsporings ambtenaren kregen door deze opmerking argwaan en verscherpten hun onderzoek, waardoor de fraude aan het licht kwam. Bernadotte wil Palestijnse bestands-knoop doorhakken Duidelijk ja of nee verzocht van strijdende partijen De „New York Times" meldt heden uit Lake Success, dat Graaf Bernadotte zou hebben besloten, dat mannen van militaire leeftijd gedurende een eventueel bestand in Israël mogen binnenkomen wanneer zij daar niet gemobiliseerd worden, en om een ondubbelzinnig ja of neen van de strijdende partijen verzocht hebben ten aanzien van dit voornaamste geschil. In de omgeving van Bernadotte is men van opinie, dat de vierweekse wapenstil stand in werking zou kunnen treden, als men over dit punt een accoord zou berei ken. Waarnemers achten de kans daarop ech ter niet zeer groot, aldus Reuter. De graaf heeft het afgelopen weekeinde druk gevlogen en geconfereerd. Hij was sinds Zaterdagochtend achtereenvolgens in Cairo, Amman, Beiroet en Jex-uzalem. Maar er zijn geen tekenen die er op wijzen dat de Arabieren zijn bovengenoemde besluit aan vaarden. Een eerder Reuterbericht uit Amman, volgens hetwelk als voorlopige datum voor de wapenstilstand in Palestina thans is vastgesteld Donderdag 10 Juni, moet met de grootste reserve beschouwd worden. Het strijdtoneel. Stormtroepen van het Joodse leger heb ben een aanval op de Oude Stad van Jeru zalem gedaan, die door de Arabieren is af geslagen. De Arabieren hebben de nieuwe stad beschoten, waarbij een granaat de Angli caanse Kathedraal van St. George heeft geraakt. De Britse consul-generaal heeft bij het Arabisch Legioen geprotesteerd. Van Joodse zijde wordt een Arabische bewering ontkend, dat het Hadassah-zie- kenhuis en de Joodse universiteit in de nieuwe stad van Jeruzalem zich zouden hebben overgegeven. Joodse vliegtuigen hebben gisteren Ara bische troepenconcentraties te Toelkarem gebombardeerd, evenals Ras el Ein, het pompstation van Jeruzalem, dat reeds enige malen in andere handen is overgegaan. Van de overige fronten in Palestina wordt felle strijd gemeld; er was echter geen treffen op grote schaal. Dr. Van Mook wil spreken met premier Hatta Van officiële zijde te Batavia wordt medegedeeld, dat dr. Van Mook de repu blikeinse premier, drs. Mohammed Hatta heeft uitgenodigd voor het houden van be sprekingen. HOGERE TEMPERATUREN Verwachting, medegedeeld door het JCN.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Minder bewolking en overwegend droog weer mei hogere temperaturen. Matige wind uit Zuidelijke richtingen 8 Juni: Zon op 4.41 uut. onder 20.57 uur Maan op 4.34 uur, onder 22.45 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1