Achter glas ligt een vloot van linieschepen en fregatten -STSïï«£5 C Visserij- varia Het nieuwe Rome kaleidoscoop van overvloed en bittere nood De vergeten stukken uit het grote schaakspel met iOAGjOjUNMH CHEEPVAARTMySEUM_ 1JMU1DER GOURANT moede hij van ^""fdtaW'ndereover- i» 'akke"ï'! w r:;f ÏÏJ K-L-M'-Dako,a f hmSblott™. bifflien -- l,rololselins in een om- ►""ftBWit en bezonken- e !f ïïfzonkenbeid van een ic hii begint rond te 'd' ^hp vroege iandkaarten, •se" 'Jf n de -woeste zee- anf1 Jjfoeen wemeling van ■JS fkomen hem niet al- Jinten uit bet goede teschiedenis-boekje ff krii«t hu er te- •*4»"K een beset van, ?JSt de tend tussen Ne- *55 door de eeuwen heen f Saren is het grotendeels in 1111 door particuliere bijdra- £«1 telt slechts oud-mari- 'Toortier tot de directeur tuP- jpze ex-Jantjes het «omveShenwelis toe komt er geen werkster over Je meest uiteenlopende ede de scheepvaart, die in ingesteld zijn. valt de leersmodellen wei het meest «dB» niet vlug uitgekeken. S serie vitrines staan houten pitalies van de meest uiteenlo- jjSeschip uit de Gouden ad met 64 stukken, ginds jremaadse boeier en een acht- Jfregat en nog wat verder op bolwangige Katwijken bono l erote verscheidenheid schuilt mi zijn zo geneigd haastig en om dan met de woorden: ,,J« op een volgend model af waar elk werkstuk op zich n langdurige beschouwing „.ril zorg is aan elk onder- 8 rui geschut, elk anker, ieder tèsteed: als resultaat van hoe- w-i iusoannende arbeid staat elk IBs ia zijn glazen omhulsel te Walvissen en kompassen. «zich niet laat biologeren door 1e reeks van modellen, ontdekt >er interessants. Hij kan ogen ai gaan over de oude wereld ss die van Frederick de Wit uit lboven met trotse letters staat: is terrarum orbis tabula", „„rtvan de gehele wereld), of röude kopergravures bewonde- o va-toont de Haaring iagery rt zee") en de in onbruik ge- etëinsinimenten, waarbij zelfs ST« graden verdeelde, kompas- telr.e rustplaats hebben gevon- |al misschien op zijn polshor- jj de. kast van de zak-zonne- e men het in vervlogen S stellen. al zal hij zich buigen over de a; de reisverhalen uit de 17e ii, al werden er gebeurtenis- n terug in beschreven, ver- wij nu het allerlaatste nieuws. noit gehoorde Wal-Vis- orgevallen bij. St. Anna-Land in 12'', zegt een gemoedelijke titel- fe walvisvangst: toen en nu ac- !5 verscheen bij Carel Allard tot Amsteldam" de „Nieuwe leepsbouw, Waar in vertoond [Volmaakt Schip, met alle des rlyie deelen, Met een verklaa- amen van dien; Benevens de van alle de voornaamste ie men in zee ontmoet". Dat ju het eerste, dat over vlaggen pde in druk verscheen, een be st in die dagen. 'o honderden zalen van het ivre dagen lang doorkruisen en {b nieuwe dingen zien. Men kan ie zalen van het Nederlands eum ook dagen doorbren- is weer iets nieuws ontdek- ïzoveel, dat tot de verbeelding g«lde scheepsbel; half-vergane a van het oorlogsschip „Bre- mken tijdens de Slag in de Pk Zweden in 1658; een model Pffaaxdijfregat „Christina Aga- ftïérf De Witte Olyfant, gereed Beverwijk «De Gieteling" de laatste wedstrijd plaats laarscompetitieDe eindstan ds waren: 1. de heren de Sonneville r^P;' 2- de heren Schuur- lbi z P-. 3. de heren v. Om- l 16012 p., 4. de heren -3f> P., 5. de heer en frnvS* 6' deheren Rijp" IhE® Piri>v=ho—Knippen "fKroonsbergRodenberg ■ftS* V' d' ^roekHein en ■few en mevrouw van Driel EÈ m ^appebeVerbeek ■- ffl zeevrouw Molenaar C™ Ramar—Edelenbos v. d. MeulenKonz 217 'I 'Juni had een slotdrive Prijsuitreiking aan L e v°orjaarscompetitie K&En 'eder bij l0tinS Lfcw T?e uitsla§ was: Poolman-de Son- - 4 3. de heer Rodenberg— «en de heer v. Driel— llïKh1 de heren v- ft L d? heren v. d. ?Vano -tó'i de heer MV4 P- 7- de l i r°huw Keïser 11 p. SrVr d- JJroekme- emi» r'4 P' 6- de heer ■m* Gerssen 27 p 7 teièu®™" 26 Pa i" de v- d. Cappelle 24 p. om af te lopen. De helling is geheel klaar gemaakt, de kiel is overal onderstopt, en de ram ligt al gereed om de wiggen weg te slaan. De metalen modellen van onze moderne oorlogsbodems doen vreemd rea listisch aan na de tocht langs hun romanti sche voorgangers. Ook vissersschepen. En wat de visserij aangaat: men kan er, in het klein, een oude Vlaardinger logger aanschouwen en de laatste, voor de haringvangst gebruikte vis- hoeker, die in 1886 te IJmuiden uit de vaart ging. Er zijn verschillende voorwerpen en af beeldingen, die herinneren aan de tijd dat mén nog met haringbuizen op de vangst ging. En nog is maar een klein gedeelte van hel tentoon gespreide opgesomd; doch dit artikeltje beoogt geen catalogus te zijn. Ga liever op een regenachtige middag zelf eens een kijkje nemen bij al wat hier aan belangwekkends voor ieder, die in zijn hart ergens een zwak plekje heeft voor de scheepvaart (en dus voor alle IJmuidena- ren!) ligt opgesteld. Die middag zal geen verloren tijd zijn. Rationeler werkwijze van liet Beheersinstituut In het jaarverslag over 1947 van het Ne- dex-landse Beheersinstituut wordt medege deeld, dat het administratiebehandelingen heelt verricht over vermogens tot een totaal bedrag van circa twee milliard gulden. Van de liquide middelen was per ultimo 1947 een bedrag van 230.530.489 gestort bij 's Rijks schatkist. De directie verklaart, dat het instituut in het afgelopen jaar tot een rationeler werkwijze is gekomen en dat op verschillende gebieden met de liquidatie van het vermogensbeheer kon worden be gonnen. De personeelsbezetting daalde in 1947 met twintig procent tot 1932 personén op 1 Januari 1948. "Voor een steeds groter percentage der vermogens bleek dat niet meer een zo groot aantal beheersdaden behoefde te geschie den, dat het zin had, een afzonderlijke be heerder te handhaven. Met name gold dit ten aanzien van vijandelijke vermogens, waarvan nog wel niet de bestemming vast stond, maar die door gedeeltelijke vereffe ning reeds tot een eenvoudiger en statischer vorm waren teruggebracht. Voorts bleek steeds duidelijker, dat vele beheerders de talrijke goede niet te na gesproken in min of meer ernstige mate te kort blij ven schieten in het naleven van hun for mele verplichtingen, waardoor het niet mo gelijk was om op hun beleid een effectieve contróle uit te oefenen. Vele beheerders bezaten niet de deskundigheid, met de ont wikkeling van de herstelwetgeving en de uitvoeringsinstructies op de hoogte te blij ven. De leiding van het beheersinstituut kon op deze wijze haar destijds noodzake lijkerwijze op deze manier gevormde ap paraat niet voldoende in de hand houden. De maatregelen van concentratie hebben in de kringen van de beheerders tamelijk veel weerstand veroorzaakt. Op.de ingesla gen weg zal echter worden voortgegaan zo vaak als zakelijke overwegingen dit nodig maken. Belgische arbeidsters in Tilburg staken Te Tilburg zijn ruim honderd Belgische arbeidsters, werkzaam in het confectiebe drijf der N.V. H. van Puyenbroek in sta king gegaan. De staking brak uit, toen door de directie een Belgische arbeidster, die voor het bedrijf ongewenst werd geacht, omdat zij volgens de bedrijfsleiding de goede verhoudingen in de fabriek dreigde te verstoren, werd ontslagen. Haar Belgi sche collega's besloten uit protest in sta king te gaan. Was dit ontslag de aanleiding tot de staking, de oorzaak ligt dieper. De Belgische arbeidsters zijn namelijk onte vreden over de bestaande loonregelingen, hoewel de directie zich houdt aan de voor schriften van het College van Rijksbemid delaars. ADRES VAN DE K.N.A.C. TEGEN WEELDEBELASTING OP AUTO'S. De Koninklijke Nederlandse Automobiel Club heeft in een adres aan de Tweede Kamer verklaard, het niet juist en niet billijk te achten is, dat voor personenauto's weeldebelasting betaald zou moeten wor den, aangezien zij geenszins luxe voor werpen zijn, maar evenzeer als het rijwiel een gebruiksobject. Zij worden uitsluitend toegewezen aan degenen, die een auto voor bedrijf of beroep nodig hebben.- Deze weeldebelasting zou, aldus het adres, de fiscale lasten bij aankoop van een auto met ruim 60 pet. verhogen, hetgeen vooral voor kleine bedrijven een te zware last is. Autobezitters, die een vrij beroep uit oefenen, kunnen de belasting practisch en moreel niet meer op de consument verha len. De K.N.A.C. verzoekt de Kamer dan ook met aandrang het wetsontwerp op dit punt niet te aanvaarden. Weer in de vaart komen deze week de Amsterdam IJm. 58 en de Catharina Duy- vis IJm. 60. Beide trawlers hebben een schoonmaakbeurt ondergaan. Een kwast verf krijgen de Adelante IJm. 19 en de Mary IJm. 61, die daarvoor uit de vaart zijn genomen. Ook hier viert de schoonmaak hoogtij. In Engeland ter markt waren deze week de IJmuider trawlers Utrecht en Schoorl. Hun besommingen bedroegen res pectievelijk 25.000 en 31.000. Bot is aan bod, evenals andere plat vissoorten. De prijs is uitstekend en het prachtige weer van de laatste dagen geeft de dagvissers goede besommingen. Tsjechoslowaakse diplomaten nemen ontslag Het ontslag van president Benesj heeft een stroom van nieuwe bedankjes uit de Tsjechoslowaakse buitenlandse dienst tot gevolg gehad. In Parijs hebben Vaclav Benesj, een neef van de afgetreden president, en Karei Hanus, een andere diplomaat van de am bassade aldaar, hun ontslag aangeboden, evenals de Tsjechoslowaakse gezant in Zweden, Edward Taborsky, uit protest „tegen de ontoelaatbare toestanden in Tsj echoslowakij e." PROF. ROMME IN ÏNDONESIë AANGEKOMEN. Woensdag is professer C. P. M. Rom- me op het vliegveld Kemajoran aangeko men. Hij werd o.m. verwelkomd door de adjudant van dr. Van Mook, de heer L. Neher, jhr. mr. de Villeneuve en de voor zitter der Indische K.V.P., G. Pastor. Prof. Romme zal morgen naar Bandoeng reizen en tot eind Juni in Indonesië ver toeven. Naar United Press verneemt zal prof. Romme ook de besprekingen van de Land voogd met premier Hatta bijwonen wan neer deze doorgaan. ,,Even afwachten, wie minister wordt Van onze Romeinse correspondent) Purperrood bloeien de amaryllisleliën onder de mimosaboompjes van de „Vene- to", Rome's pantoffelparade: een reeks van weelderige café's De vrolijke getinte tafeltjes maken het trottoir tot een zonnige salon. Geen stoeltje is leeg. Rome geniet van ijs twintig, dertig soorten, kleuren als een lentewei vermouth en luchtige conversatie. De dames zijn zonder uitzon dering in „newlook" gekleed, smaakvoller dan te Parijs. Het is een Franse collega, die mij dit heeft verzekerd, en het is een be kentenis die een Fransman wel hard moet vallen. Onafgebroken passeren in dubbele rij de grote moderne auto's, meer Amerikaanse dan Italiaanse merken, veel „Corps diplo matique". „Is dit nieuwe, nerveuze Rome niet op windend als champagne?", vraagt mij een Venetiaanse kennis, die haar twee koord- poedels, zwart en decadent-mooi, drenkt aan het speciale hondenfonteintje van Hotel Ambasciatori. „Niemand denkt aan morgen en het leven weent rondom ons, maar melodisch als een saxophoon". Ik weet haar een schrijfster van naam en meer kreeft- dan zalmkleurig. In het gees telijke wel te verstaan. Waar het socialisme wordt gevoed. Een uurtje later zit ik met de Venetiaan se (en de poedels) in een „trattoria", dicht bij de Spaanse trap. Vier vrij kleine zaal tjes achter elkaar. Stampvol. Kellners in havana-kleurige jasjes wringen zich met moeite tussen de gaande en komende gas ten door. Pittige geur van gebraden lams vlees, sinaasappelen en in wijn gewassen bosaardbeitjes. Langs de wanden een orgie van kleuren: abstracte schilderijen, surrea listische schilderijen, kubistische naakten en realistische stillevens met veel wijn flessen. We wijzen elkaar „grote mannen". Het is de reden, waarom men dit lokaal bezoekt, de plaats van samenkomst voor dichters en filmsterren, senatoren en ope- Letlands jeugd blijft hopen op het iconder (Van een speciale medewerker) In Bad Oeynhausen, centrum van het Britse bezettingsleger, is onder beschermheer schap van de opperbevelhebber, sir Char les Keightley, een Lets Kunstfestival ge opend. Groepjes Letten, bijna vergeten levend temidden van de millioenen Duit sers, zijn hier plotseling weer vereend. Zij exposeren er hun schilderijen en grafische kunst, beeldhouwwerk en kunstnijverheid, zingen en concerteren, brengen balletten en volksdansen ten tonele. Dwalend over de werkelijk magnifieke tentoonstelling in het Kurhaus wordt mijn aandacht getrokken door een fraai, diep- glanzend schaakbord. Daarin weerspiege len zich de edelgevormde stukken, waarvan er één mat staat. Een jonge Letlandse in het heldere rood en wit van haar nationale klederdracht, een met glazen kralen be slikt mutsje op het hoofd, dat haar het uiterlijk verleent van een vorstin, be proeft in diep gepeins verzonken een zet. „Isn't she lovely" fluistert een Engels vrouwtje haar krijgsman in het oor. Ach, zoiets kan men ook zeggen bij het luiste ren haar een Pathétique. Het houdt zowel waardering in als een ongewilde beledi ging. Albion, het trotse, wil de D. P.'s naar vermogen bijstaan, maar hoe zou het zich hun geestesgesteldheid kunnen indenken? Is Engeland niet vrij geweest sinds Wil lem de Veroveraar? Om deze Letten te be grijpen moet men, geloof ik, zelf behoren tot een kleine natie, die vijf jaren onder de druk van een bezetting leefde. Partü onbeslist. Denkt dit meisje aan het grote schaak spel waarin Russen, Polen en Tsjechen, An rikanen, Engelsen en Fransen een uiterst verwarrende partij geven? Rode stukken tegen dollars. Sinds Duitsland opende, is menig klein volk als een over bodig stuk eenvoudig terzijde geworpen. „Nog altijd onbeslist", zeg ik zacht en het meisje kijkt op. Ik geloof, dat wij el kaar zeer scherp begrepen hebben. Zij stelt zich voor: uit Riga, studeert wijsbe geerte in een oude kazerne onder de rook van Hamburg, werkt daarnaast als fa brieksarbeidster onder de Duitsers. In haar studentenkamp vecht een klein dapper groepje met de rug tegen de muur. Sommi gen, waaronder ook enige hoogleraren, be zwijken voor de verleiding en gaan naar het buitenland, naar Amerika, Canada, Australië. Dat betekent prijsgeven van de studie, het betekent treden uit een cultuur gemeenschap, het betekent assimileren, afbraak dus van de eigen natie. Met elkaar behoeden de studenten een kostbare erfe nis en daarom houden de meesten vol. On danks hun rantsoenen, die voor hen, de vrienden, niet groter zijn dan voor de Duitsers. Ondanks het feit, dat de Weste lijke geallieerden hen niet begrijpen en de Duitsers hen „Slaven" noemen. En dit volk Door de met regengordijnen behangen straat holt een bedrijvig mannetje achter een tweedehands rijwiel aan. Niet omdat hij bestolen is door een fietsendief, of dat hardlopen in de regen tot zijn prettig ste bezigheden behoort, maar louter en alleen tengevolge van het feit, dat op het vrij troosteloze rijwiel een klein meisje zit te schuiven, dat zich de edele f ietskunst meester probeert te maken. En daar moet vader bij helpen, want de eerste schreden, nee „trappen" op dat onbekende terrein zijn wankel en niet van gevaar ontbloot en de straat heeft zich reeds meermalen als een weinig meegevende substantie doen kennen. Vandaar ook, dat het meisje om haar beide knieën grote witte lappen draagt. Ondanks alle tegenslagen zijn vader en dochter elke avond weer bezig met vrije oefeningen op twee onzekere wielen en maakt de kleine opzienbarende vorderin gen in het bochtenwerk en de sprint. Zelfs zo, dat vader meermalen ademloos terzijde slaat en zusje maar laat knoeien, om dat hij het niet bij kan benen, wat niet te verwonderen is na een achturige dagtaak. Alle zeven avonden van de week ver schijnt het tweetal op straat. Als zusje op de fiets is getakeld en zich meester heeft gemaakt van het onnoemelijk wijde stuur, met haar korte pootjes de witte blokken van de trappers te pakken heeft gekregen, begint het spannend spel. Zusje heeft het afstappen nog niet onder de knie, dus als haar vaart vermindert laat zij zich lijde lijk van haar vervoermiddel afstuiteren, om dan met bevuilde knielappen de strijd opnieuw aan te binden. Zusje is van Ne derlandsen bloede, dus viyj vasthoudend. De buurt leeft mee met dit onaanzienlijk vertoon van elke avond en bewondert in de eerste plaats het vadertje, dat zo man haftig draaft terwille van zijn fietsende dochter, in de tweede plaats het kind, dat niet versaagt en welks windsels elke avond uitgestrekter worden. Toen de kleine een dezer dagen onder een milde regenbui zich voorbereidde op het eindexamen tweehandig en -benig wielrij- den heeft de vader mij verklaard, dat zijn dochtertje het rijwiel op haar derde ver jaardag ten geschenke had gekregen. Vol bewondering over vaders en doch ters die de prilheid der jaren aangrijpen, om het snelverkeer te leren kenner., volg ik thans de labiele verrichtingen van zusje. Zij komt er wel, al is zij er nog niet. razangeressen, schilders en ministers. „Daar zit Ignazio"! inderdaad zie ik het grote, enigszins paardekop-achtige hoofd van Ignazio Silone, de schrijver van „Fon- tamara". „Die ouwe heer die limonade drinkt, is de opvolger van Einaudi, als minister van het Staatsbudget", vertelde ik op mijn beurt. „Waarom houdt hij zijn hoed op?", vraagt mijn gezellin, die niet gesteld is op christelijk-democratische ministei-s. „Waarom draagt die meneer, die aan de telefoon staat, een olijfgroen fluwelen jas je, een zwart fluwelen broek en bijna on zichtbare touwtjessandalen?", antwoord ik. „Maar dat ik Carlo Levi"! Ja, dat is Carlo Levi, de schilder, die dank zij Mus solini's gril om hem naar Lucanië te ver bannen, wereldberoemd werd als schrijver met zijn: „Christus kwam niet verder dan Eboli". Carlo Levi draagt fluweel en san dalen en Pella behoort tot een vorige gene ratie en vindt het „flink" en „origineel" om in een restaurant zijn hoed op te houden. „Gek, dat hij hier is: dit lokaal is sinis- trorto", welk onvertaalbaar, maar grappig woord, zoiets als „linkserig" betekent. Juist op dit ogenblik komt Saragat binnen met Ivan Matteo Lombardi en de hele groep sociaal-democratische leiders. Door allen nagekeken gaan zij door de vier zaal tjes naar de allerlaatste, maar ook grootste tafel, de „historische" tafel, waar het socialisme van Italië dagelijks wordt ge voed. De eigenaar van het lokaal, vijftig jaar, kort en gezet, in een stro-kleurig cos- tuum, een zwartzijden zakdoekje heel even uit de borstzak glurend, rent naar het vierde zaaltje om de democratie te dienen.. „Ja, hij wil de uitvoervergunning wel geven, maar we moeten even afwachten, wie nu eigenlijk minister wordt", hoor ik een zwaar-gebouwde man aan de telefoon zeggen. Kennelijk een fabrikant uit Noord- Italië; even later strijkt hij neer aan zijn tafeltje, waar een slanke vrouw, 25 jaar jonger dan hij, haar koffie drinkt. Zij draagt een zwartzijden avondkleed, heel lang, een gouden koord om het middel, een gouden vlinder op de linkerborst; haar, lange, zeer blanke armen zijn bloot en be hangen met zware gouden armbanden en ketenen. Het leven weent heeft, in tegenstelling met de Duitsers, teveel trots om zich bij de bezetters te gaan beklagen. Het grote heimwee. Wat het meisje uit Riga en haar mede- ballingen hier op dit festival te zien geven, is eigenlijk veel meer natuur dan kunst. Letland was van ouds het land van de bal lade, van de sage, van de volksdans. Geen kind bij ons, "dat piano leert spelen of het vindt in zijn eerste muziekboek eenvoudige volkswijsjes, ontstaan langs de Baltische kustlijn. Waarin een vreemde, meditatieve ernst doorklinkt, alleen verklaarbaar uit de geschiedenis. Eeuwenlang heeft dit volk heimwee gekend naar zelfstandigheid. -Sinds 1300 werd het verdrukt door een heersende kaste van Duitse adel. Eindelijk in 1918 vochten de Letten zich vrij. 1940 de rode springvloed. Nog lees ik iets in de ogen van het meisje van de ontzettende angst, die haar kleine volk toen aangreep. Een jaar later weerklonken commando's in een rauw Duits, dat het volk aanvanke lijk als een bevrijding in de oren klonk. De nieuwe overweldiger immers wist glacé handschoenen te dragen, culturele belang stelling te veinzen. Maar hij kon zijn ware gedaante toch niet lang camoufleren. Over al langs de Baltische zee doofden de Cha- noekalichtjes, overal voelden de nationalis ten van Letland, Estland en Lithauen, dat de klauw van de Gestapo niet minder scherp was dan die van de Russische staats politie. 1944. „Die Russen kommen!" schi'eeu- wen de Duitsers. Zij schilderen de op wraak beluste horden in de schrilste kleu ren. Gevolg: voor de vluchtende nazi's uit trekt een deel van de studerende jeugd, van de Baltische intellectuelen. Zij werken in Duitse fabrieken, worden „Polakken" genoemd, ofschoon zij geen enkele Slavi sche verwantschap erkennen. Wat deert het? Zij steken geestelijk met hoofd en schouders boven hun omgeving uit en uit het Westen nadert immers de bevrijding. Vrij zullen zij zijn en terugkeren naar hun land. De Letten moeten wachten En ja, overal waar de eerste Shermans en de jeeps zijn doorgedrongen, wordt het px'ikkeldraad rond de kampen neergehaald. Overlevenden keren terug in een wereld, die herademt. De Letten echter moeten wachten. Nu al drie jaren-sinds de bevrij ding. Waaróp wachten zij eigenlijk? Zij kij ken naar'het grote schaakspel tussen Oost en West. Zij kijken op de klok en gissen. De klok tikt onverstoorbaar verder. Kalender- bloes worden dunner en dunner, worden vervangen door nieuwe.Zij weten, dat zij op een wonder hopen. Intussen is er enig contact met Zweden en Zwitserland. Er zijn wat boeken gekomen uit Amerika. Met stralende en verlangende ogen ver telt het meisje van haar vriendin, die een jaar lang mocht werken in het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam. Een jaar lang uit het isolement, een jaar lang vrijheid, een jaar lang musea en concerten. Dan moet ik verder. Ik laat het wel uit mijn hoofd om deze fiere verschijning, zon der rouge en lipstick en nagellak, de ge bruikelijke sigaret te presenteren. De be- x-ichten, die sporadisch uit Letland komen zijn weinig moedgevend. Ouders gestor ven, een broer in Siberië. En dan begrijp je, waarom de schilderijen op deze tentoon stelling zijn als gevernist met een waas van droefenis. Waarom hun ballet zweemt naar het tragische. Waarom zelfs hun pop pen, uitgedost in de feestelijke kledij van het land, zulk een treurig-starre uitdruk king hebben op de gezichten van celluloid en gips. Oss gaat weer over de tong De politie in Oss heeft de familie V., man, vrouw en twee dochters, gearres teerd, alsmede twee broers van de echtge note van V. De leden van deze familie worden er van verdacht, enige welgestelde inwoners van Oss van vrij belangrijke bedragen beroofd te hebben. De gedupeerden hadden echter geen aangifte bij de politie gedaan. Na verhoor is de oudste dochter van V. vrijgelaten, omdat kwam vast te staan.dat zij niet medeplichtig is. Laat in de avond ga ik door de binnen stad naar huis. Helverlichte winkels, waar schoenen, stoffen, levensmiddelen liggen uitgestald, zo veel en zo mooi als in geen ander land in Europa, zelfs in België niet. En de prijzen? Ook als in geen ander land in Europa, zelfs in België nietJonge arbeiders lachen en schertsen met de ge wone Romeinse gemoedelijkheid. Hun kle ding is goed, kleurig, vaak smaakvol en voor ons begrip wat opzichtig. Ze zijn zor geloos en arm als steeds. Anderen zijn bleek, ondexwoed, in lompen gekleed. Het zijn de werklozen, wier onderstand onvol doende is. Thuis wacht het avondblad: Een vrouw, moeder van zeven kinderen, heeft de hand aan zich zelf geslagen omdat ze geen brood meer voor haar kinderen had. Een gepensionneerd ambtenaar sprong uit het raam van de vierde verdieping uit geldnood. Een Zuidslavische statenloze heeft zich in de Tiber verdronken. „Weinig nieuws vanavond". Schel zijn de lichten van Rome. Nerveus het leven, dat weent als een saxophoon. De A.N.W.B. bestaat 1 Juli 65 jaar Op 1 Juli van dit jaar bestaat de Konink lijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B. 65 jaar. Een ontmoeting tussen de Haagse veloci- pedistenclub „De Ooievaar" en de Haar lemse velocipedistenclub in de omgeving van Bennebroek is de aanleiding geworden tot de oprichtingsvergadering te Utrecht op 1 Juli 1883. Nadat de velocipede als eerste middel van snelvex-keer op de weg door de auto was gevolgd, sloten degenen, die dit nieuwe ver voermiddel gebruikten zich in steeds tal rijker mate aan bij de A.N.W.B., die toen reeds een wegwijzersysteem voor Neder land had ingesteld. Thans heeft de A.N.W.B. zich ontwik keld tot een organisatie voor toerisme en verkeer, waarin behalve de automobilist, de wielrijder, de wandelaar, de ruiter, de watertoerist en zelfs de privé-luchttoerist ook de kampeerders zijn opgenomen. Ruim 220.000 Nederlanders zijn momen teel in de A.N.W.B. verenigd, waarvan on geveer de helft automobilisten. Een der bekendste initiatieven uit de laatste tijd is de instelling van de Wegen wacht op 15 April 1946. Het 50.000ste we genwachtlid werd onlangs ingeschreven. Verkeer op de rijkswegen is toegenomen Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek is het verkeer op de rijkswegen gedurende de eerste maan den van dit jaar 25 pet. drukker geweest dan het vorig jaar. Op de weg Utrecht De Bilt werden de meeste vrachtauto's motorx-ij wielen geteld. Voor personenauto's en rijwielen kwam" deze weg op de tweede plaats. De meeste bussen en rijwielen re den op de weg ArnhemVelp. Deze weg was nummer twee voor de motorrijwielen. De weg Den HaagRotterdam verwerkte de meeste personenauto's (meer dan 5000 per dag) en kwam wat vrachtauto's betreft op de derde plaats. Amsterdam-Bussum was derde voor personenauto's, Rotterdam- Zwijndrecht kwam op de tweede plaats voor vrachtauto's. LinneMaastricht was tweede voor bussen en rijwièlen. Het aan tal vervoerde reizigers per publieke bus was in 1946 reeds anderhalf maal zo groot als voor de oorlog, in 1947 was het het twee-en-een-halfvoudige. Daarentegen was het internationaal goederenvervoer per auto in 1947 nog slechts twee derde van dat in 1938. NOORSE TORPEDOBOOTJAGER NAAR ROTTERDAM Vrijdag zal de Noorse torpedobootjager „Arendal" aan de Parkkade te Rotterdam meren voor een operationeel bezoek. De Arendal" behoort tot de escorteschepen van het „Atherstone"-type, waarvan ook eenheden dienst doen in de Britse, Griekse en Franse marine. Het schip heeft een be manning van 208 koppen, onder wie op het moment 80 adelborsten. De „Arendal" heeft deelgenomen aan een gevecht tegen Duitse torpedomotorboten voor de Neder landse kust od 26 Maart 1945. Inbraken in Beverwijk Zowel in de nacht van Dinsdag op Woensdag als in de daaropvolgende nacht hebben leden van het langvingerigc gilde Beverwijk onveilig gemaakt. De eerste keer moest de fotograaf Bouman in de Groenelaan het ontgelden, waar een aan tal fototoestellen en een filmcamex-a wor den gemist: bij een van de bewoners van de Populierenlaan werden een hoeveelheid tafelzilver, distributiebescheiden, een foto toestel en een bedrag aan geld ontvreemd. De derde gedupeerde woont eveneens in de Populierenlaan; hier werden slechts distributiepapieren en wat klein geld buit gemaakt. Export van vroege aardappelen niet geheel vrij De minister van Landbouw heeft be sloten, een onlangs namens de gehele ge organiseerde tuinbouw in Nederland tot hem gericht verzoek om volledige vrijheid voor de afzet van vroege aardappelen uit de oogst 1948, niet ten volle in te willigen. Hoewel de overwegingen, welke tot het verzoek hebben geleid, juist zijn en inder daad de vooruitzichten ten aanzien van de voorziening met vroege aardappelen gun stig mogen worden genoemd, is de minister van mening, dat de beheersing van het loon- en prijspeil niet gedoogt de handel in vroege aardappelen geheel vrij te laten. De minister is bereid, geexx prijs- en afzetregelxngen vast te stellen voor de vroege aardappelen, voorzover zij zijn be stemd voor consumptie in het binnenland. Met de gevraagde vrijheid ten aanzien van de export dezer aardappelen kan de minister zich evenwel niet accoord ver klaren. Voor de grote maten (boven 50 mm) wordt de expox-t, al naar gelang van de vraag in het buitenland, toegestaan, geheel onafhankelijk van de veilingprijs. Voor de kleinex'e maten wox*dt de export slechts toegestaan, indien de veilingpx-ijs is gedaald tot onderstaand niveau in de daar bij vermelde perioden: tot 4 Juli f 12 per 100 kg; van 4—11 Juli 11 per 100 kg; van 1118 Juli 10 per 100 kg; van 1825 Juli 9 per 100 kg; van 25 Juli8 Augus tus 8 per 100 kg; en na 8 Augustus 7.40 per 100 kg. Huiscommissie der V.S. accoord met militaire hulp De commissie voor buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het wetsontwerp, dat de V.S. bindt aan het principe van militaire hulp verlening aan bondgenootschappen tussen vrije naties gesloten, unaniem goedge keurd. SCHEEPVAART K N S M. Bree Helle 8 Juni van Hamburg naar Bremen. Danae 8 Juni te Barcelona van Gibx'altar naar Genua. Helder 8 Juni van Ma deira naar Antwerpen. Ilos 8 Juni van Tar ragona naar Valencia. Trajanus 8 Juni te Fa- magusta van Beiroet naar Limasol. Van Os- tade 8 Juni van Curacao naar Punta Cardon. Oost Afrika lyn. Bloemfontein 9 Juni van Teneriffe naar Southampnton. Boschfontein 8 Juni te Durban van'Lorenzo Marques naar East Londen. Langlee Scott 8 Juni te Beira van Mozambique naar Durban. Nordkap 7 Juni te Marseille van Port Said naar Genua. West Afrika lijn. Amstelkerk 8 Juni van Lagos naar Lome. Congostroom 8 Juni van Amsterdam naar Hamburg. Hilversum 8 Juni te Port Gentil van Duala naar Angola. Nederland. Bali 9 Juni van Port Said naar Hallifax. Celebes 8 Juni van Port Said haar Londen. Johan de Witt 8 Juni Perim gepass. van Batavia naar Holland. Lombok 8 Juni van Colombo naar Bombay. Radja 8 Juni van Kaapstad naar Nort Elisabeth. Rem- pang 8 Juni te Semarang van Makassar naar Batavia. Rondo -8 Juni te Port Swettenham van Penang naar Singapore. Kon. Holl. Lloyd. Westland 8 Juni van Rio de Janeiro (uitreis). Grote vaart Alphacca, Japan-Rotterdam. 7 Juni van Port Swettenham. Esso Amsterdam 8 Juni van Baltimore te Aruba verwacht. Helicon 8 Juni van Porte Cabello naar Laguaira. Hu- go de Groot 8 Juni van Soerabaya naar Ba tavia. Leuvekerk, Basra-Rotterdam, pass. 8 Juni St. Vincent. Stad Maastricht, Rotter- dam-Savona, pass. 7 Juni Ouessant. Aardijk 8 Juni van Rotterdam te Antwer pen. Algenib, Rotterdam-Rio de Janeiro. 9 Juni te Antwerpen. Hedel 8 Juni van Rot terdam te Montreal. Prins Johan Willem Fri- so, Quebee-Avonmouth, pass. 8 Juni Fasnet. Prins Willem van Oranje. Chicago-Rotter dam, pass. 8 Juni Bell Island. Baltic (coaster), Batavia-Rotterdam 9 Juni te Gibraltar verwacht. Colyto 8 Jüni van Saffi te Rotterdam. Gaasterkerk 8 Juni van Rotterdam naar Hamburg. Henk (coaster) Batavia-Rotterdam 8 Juni te Gibraltar. Ma rie Skou (VNS), Rotterdam-Perz. Golf, 3 Juni van Genua. Molenkerk, Rotterdam-Java 7 Juni van Suez. Rondo 8 Juni van Penang te Port Swettenham. Rijnland, Amsterdam- Las Palmas, pass. 8 Juni Finisterre. Kleine vaart Brem 9 Juni van Oporto te Antwerpen. Elisabeth (R K C) 8 Juni van Manstcd naar Horsen. Haskerland 6 Juni van Rotterdam te Kingslynn. Heemskei'k 8 Juni van Londen naar Boom. Maymer (R K C) 8 Juni van Aberdeen te Hamburg. Seaham 9 Juni van de Tyne naar Delfzijl. Wim (Vermaas) 8 Juni van Teignmouth naar Helsinki. Zeeland (S S M) 9 Juni van Amsterdam naar Huil. Bardal 8 Juni van Bremen naar Peterhead. Franka 8 Juni van Hayle naar Swansea. June 8 Juni van Goole naar Jersey. Leuve- haven 8 Juni van Antwerpen te Gothenburg Macbeth 8 Juni van Grimsby te Newcastle. Mira 8 Juni van Goole te Fremington. Nas- sauhaven 9 Juni van Malmo te IJstad. Rika 8 Juni van Kopenhagen naar Kiel. Sleepbedrijf Slbt „Hudson" 9 Juni van Bangka te Soe rabaya. Slbt. „Maas" 9 Juni in zee naar Em- den. Slbt „Schelde" 9 Juni van Rotterdam te Vlissingen. Slbt „Ebro" 8 Juni van Takoradi naar Rotterdam. Slbt „Ganges" met bagger molen en bak, 8 Juni van Wicklow naar Rot- tex-dam. Slbt „Zwarte Zee" met Zuiderdam, 8 Juni van Rotterdam naar Antwerpen. Slbt „Borneo" 8 Juni van Vlissingen te Hoek van Holland. Slbt „Thames" met tanker „Tex Afrika" 8 Juni van Lagos naar Middelland se Zee-haven. Slbt „Blankenburg" met 2 bak ken 8 Juni van Algiers te, Sfax. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN 9 Juni binnengekomen: IJH 25, Flamingo, rederij Marezaten, met vis. vertr. 2 Juni. 9 Juni naar zee: IJM 87, Neptunus, 94 Zwarte Zee, IJM. 117, Prinses Beatrix; IJM. 58, Amsterdam. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 10 JUNI Frans Hals Theater: Haarlems Studenten Gildt filmavond ten bate van Stichting Ned. Studenten sanatorium, 9.30 uur. Palace: „Mijn eigen rechter", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Lafaard", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De klokkenluider van de Notx-e- dame", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne theater: „De schrik van Parijs", 18 jaar 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De vrouw, die de moed had", 18 jaar, 2. 4.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „La Bohème", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 11 JUNI Gem. Concertgebouw: Volksconcert H O V 8 uur. Bioscopen: middag- en avondvoor^ stellingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3