Tante Treffende plechtigheden Al haast een halve eeuw vaart de Velserpont De coloradokever trekt op... voor gestorven Nederlanders Het vrolijk avontuur 1 DONDERDAG tO JUNI 1948 IJMUIDER COURANT REMMEN VAST, LICHTEN DOVEN" Er zijn wel eens mensen op de pont die, als ze hun fiets tegen de reling hebben gezet en hun shagdoos weer hebben opgeborgen, de verklaring te berde brengen dat ze toch nooit van hun leven pontschipper zouden willen zijn. „Altijd maar heen en weer met die schuit; mü niet gezien!" En toch zouden diezelfde mensen, als zij via een van 'slots grillige kronkel paden op een goede dag eens op de schippersbrug terecht zouden komen, ontdekken welke benijdenswaardige zijden het vak bezit, dat door hen voor eentonig werd uitgemaakt. Want als zijn dek zich vult met vracht rijders, hoogovenmensen en groenteboeren, met mensen die naar hun werk en mensen die naar hun koffietafel gaan, mensen die mopperen en die haast hebben, torent de schipper hoog boven alles uit op zijn brug, luidt zijn bel op tijd en koerst hij met be leid tussen slepers en Urkers door, in dikke mist en in harde spuistroom, zijn varende stukje mensheid naar de overzij. En terwijl hij daar beneden zich. de hele dag door, de jagende en jachtende ver keersstroom langs ziet trekken, lijkt hem zijn stuurhut nog eens zo behaaglijk toe. Laat de mensen maar mopperen als de overtocht hen niet vlug genoeg naar de zin gaat: de machine doet zijn best en de pont vaart wel door; aan de schipper en zijn mensen zal het niet liggen. Raderen en kettingen. Ja, het is verre van prettig om als fietser de afsluitboom voor je neus te zien dicht klappen, of om als automobilist door een witpettige agent in een lange file te wor den ondergebracht, als je haast hebt.... Maar zelden of nooit beseffen we, hoeveel moeilijkheden moesten worden overwon nen, hoeveel phasen doorlopen voor de Velserpont die Velserpont was, die we nu kennen. Toen het Noordzeekanaal zijn eerste levensjaren doormaakte, kende men in Velsen nog geen pont, maar overspande een smalle voetbrug de nog niet zeer brede waterweg. Vele oudere Velsenaren zullen zich het geval nog wel herinneren. Pas in 1901 kwamen de eerste pontveren, die in beweging werden gebracht door raderen. Zij waren geheel overkapt; de kapitein stond voor op de overkapping en riep navi- gatie-aanwijzingen naar zijn stuurman op de brug. Maar die raderponten bleken geen succes: zij maakten te weinig snelheid op de korte afstand van oever tot oever, en waren daardoor moeilijk bestuurbaar. Wer kelijk in dienst zijn ze dan ook nooit ge weest: het bleef bij proefnemingen. Vier uur niemand. Men haalde vervolgens de raderen er af en maakte er kettingpontenvan: en die konden het verkeer toen wel aan. Verkeer was er overigens niet zo veel. Soms ge beurde het, als het weer erg slecht was, dat er vier uur lang geen passagier kwam op dagen. Ook het stoomtrammetje van die dagen werd overgevaren; voorzichtig placht de locomotief met drie wagons de pont op te sjokken, waarna die geheel vol was. Het verkeer nam echter regelmatig in drukte toe, en zo zagen de Velsenaren op een goede morgen in 1928 een nieuwe ver schijning de „Wijkeroog". Niet alleen was dit een schroefpont, die het heel wat vlug ger deed dan de oude „kettinggangers", maar er konden ook wel vijf personen auto's op! De nieuwe aanwinst werd dan ook prompt de „snelpost" genoemd. Na drie jaar echter vertrok dit summum van mo dernheid naar Buitenhuizen, om daar de kabel veren te gaan vervangen. Toen kre gen we in Velsen de grote schroefponten, die in iets gewijzigde vorm nu nog dienst doen. Achtereenvolgens kwamen de Rijksponten 4, 5 en 6 in de vaart. Geen kolen, dan een brug. De oorlog van 1939 bracht, zoals overal, veel strubbelingen. In Augustus 1940 Woensdagmiddag waren er op het IJmuidense strand nog geen coloradokevers gearriveerd. Ook 's avonds, bij de vloed, werden nog geen invasievloten gesigna leerd in deze contreien. Men blijft echter op zijn hoede, en ook de politie houdt een waakzaam oogie in het zeil. Reeds over ai in de gemeente heeft men op de aardappelvelden en -veldjes de be spuitingen met Calciüm-arsenaat, dat voor de kevers dodelijk is, met kracht ter hand genomen. Waar men zelf niet in staat is de spuit te hanteren, wordt zulks door de Plantsoendienst der gemeente verricht. Per Rijn'andse roede (ongeveer 3,7 m2) is men de gemeente 25 cent verschuldigd; waarvoor deze drie maal komt spuiten. Degenen echter, die zich niet tijdig hebben opgegeven, moeten per Rijnlandse roede 15 cent voor iedere bespuiting betalen. Grafschennis door kinderen Dat de jongeren van Velsen het aange namer vinden in de door gras overwoeker de terreinen van de afbraak te spelen, dan op de rijweg en de trottoirs is te begrijpen. Maar dat zij zich hierbij vergrijpen aan het eigendom van anderen en zelfs geen eerbied hebben voor de plaats waar doden rusten is haast niet denkbaar. Op de familiebegraafplaats „De Kik- vorsch". eigendom van de familie Boreel van Hogelanden, heeft de jeugd het be staan ae deuren van de familiegrafkelder, waar niet minder dan zeventien personen zijn begraven, te bombarderen met stenen, één deur open te breken, de luchtkokers eraf te slopen, enzovoort. De familie is hier terecht zeer over ont stemd en zint op middelen om hier een eind aan te maken. Tot zolang zou echter politietoezicht niet overbodig zijn. Agenda voor Velsen en IJ muiden DONDERDAG 10 JUNI Bioscopen: Geen voorstellingen. VRIJDAG 11 JUNI Thalia, 8 uur: ..De zoon van Robin Hood". Rex. 8 uur „De vrou- nr.-t het geschonden kwamen nog de nieuwe aanlegplaatsen klaar, maar al spoedig kon men slechts met twee van de drie ponten gaan varen. In 1944 liep het helemaal spaak: toen ging wegens kolengebrek de hele vloot uit de vaart. Bij Zaandam legde men de vaartui gen mannetje aan mannetje tegen elkaar, en kreeg zo een „schipbrug", die tot Augus tus 1945 is gebruikt. Nu zijn zeven van de acht rijksponten weer in gebruik, zo deelde men ons in Zaandam mede; namelijk drie in Velsen, één bij Buitenhuizen en drie bij de Hem- brug. Men zou wel alle acht in de vaart nemen, als er niet steeds een vaartuig in reserve moest worden gehouden. Eén voor één kunnen nu ook de schepen naar Zaan dam varen, om daar van mast tot bodem te worden nagekeken en te worden gekeurd. Wanneer een tunnel? Een tunnel zou de enige oplossing zijn om de grote verzamelingen wachtende auto's op de spitsuren tot het verleden te doen behoren. Maar men weet het: de eer ste jaren komt er nog niet zoveel van tun nelbouw. Tot die tijd moeten we het met de varende verkeersschakels stellen. Voorlopig zullen ze de pontdekken nog oprijden, de vrachtrijders en de groente boeren, de Zondagstoerders en de zaken- mensen. Trailers en luxe wagens; 'prae- historische vehikels en de nieuwste pro ducten; Fransen en Belgen. Engelsen en Noren zullen hun remmen nog vast zetten en hun lichten nog doven; meer dan hon derdduizend voertuigen soms per maand. Een hele R.A.I.-show voor de pontman alleen. Prof. Piccard's „Scaldis" in IJmuiden Voorlopig laatste reis als vrachtboot Nadat de Belgische vrachtvaarder „Scal dis" van 3200 ton enige tüd voor Van Gel ders Papierfabriek in Velsen heeft gelegen om grondstoffen te lossen, is hij gisteren weer naar de thuishaven Antwerpen terug gekeerd om klaargemaakt te worden voor de reis met Professor Piccard, die eind Juli zijn diepzee-onderzoek gaat beginnen. De „Scaldis", een moderne tramp, wordt niet verbouwd voor deze belangwekken de wetenschappelijke reis, maar er wor den enige veranderingen aan de hutten aangebracht en voorts moet er ruimte ge maakt worden voor een staf van personeel alsmede voor het uitgebreide laboratorium van de diepzee-onderzoeker. De professor heeft het plan, om in een stalen kogel van twintig ton af te dalen, welk gevaarte met behulp van de laadmasten overboord gezet zal worden. Kapitein Laforce .uit Antwer pen, die zich niet verder kon uitlaten over eventuele nadere bijzonderheden bij zonderheden welke trouwens reeds eerder werden gepubliceerd wist nog niet of hij de reis van deze zomer als gezagvoerder over de „Scaldis" zal meemaken. Wij tekenen hierbij aah, dat het in de bedoeling lag van prof. Piccard, om in de Golf van Guinee af te dalen, maar dat latere berichten over uitstel van de onder zoekingen spraken. Kapitein Laforce ver zekerde ons echter, dat de tocht eind Juli door gaat. Santpoort ZENDINGSDAG. De Zendingsdag van de Christelijk Gere formeerde Kerk, Classis Amsterdam, zal plaats hebben op Donderdag 15 Juli in het Burgemeester Rijkenspark te Santpoort. Herbegrafenis kampslachtoffers op Westerveld Cornelis van Duy venbode, geboren 1922, overleden 11 November 1944 in het kamp Schaftstadt bij Halle. Zo staat het er ge typt op de lijst met twaalf namen uit de gemeente Velsen en twee uit Beverwijk. De namen van veertien jonge mannen, die bij de représaille-razzia op 16 April 1944 werden gepakt en nimmer het vaderland terugzagen. Cor van Duyvenbode is gisteren, onder grote belangstelling ter ruste gelegd in va derlandse bodem. In de aula van de be graafplaats „Westerveld", waar de familie was gezeten en zeer velen, waarbij bur gemeester mr. M. M. Kwint, zich achter hen hadden geschaard, hielden kameraden, die de kampgruwelen waren te boven ge komen, de dodenwacht. Als eerste spreker trad de heer J. J. van Maanen, buitengewoon geëmployeerde van de P. T. T. in het district Haarlem naar voren, om de dank van het staatsbedrijf der P.T.T. en van de directeur-generaal over te brengen, voor de uitstekende wijze waarop de overledene zijn arbeid heeft verricht. Ds. Johs. Bronsgeest van Haarlem zeide: „Er is wel geen droever dag, dan die uit de nevel wordt geboren. Zulk een dag was Belgische vissersvloot weer naar zee Het conflict in de Belgische zeevisserij is opgelost. De regering heeft besloten de volgende eisen in te willigen: beperking van de invoer via de douane-kantoren te Wuestwezel en Antwerpen-haven; strenge toepassing van sancties bij niet-naleving van de wettelijke bepalingen; oprichting van een gemengde commissie samengesteld uit ambtenaren en vertegenwoordigers der bedrijfsorganisaties. De invoer van vis kleiner dan 40 cm blijft verboden. Bovendien is besloten tijdens een proefperiode van drie maanden over te gaan tot verdeling van de invoervergun ningen en het toekennen van contingenten, die zijn vastgesteld op een vierde van de hoeveelheden bepaald bij elk handels- accoord. De verdeling van de vergunningen is voor 50 procent voorbehouden aan de kopers in de vismijnen en voor 50 procent aan de rechtstreekse importeurs. Dit stelsel is voorlopig. Een definitieve toepassing zal aanvullende besprekingen met Nederland en Denemarken noodzake lijk maken. de 16de April, de Zondagmorgen, die nooit weer uit onze gedachten .zal worden ge wist, de dag die in ons staat gegrift door de geraffineerdheid en wreedheid van de razzia". Spreker schetste de onrust van de ouders en wees er op dat de felste zeker heid veel zoeter is dan de onzekerheid. Naar aanleiding van enige Schriftwoor den bracht spreker de aanwezigen in her innering het gebod, dat men diegenen heeft te eren, die het land regeren, opdat het een volk welga. Hierna speelde de organist het „Wilhel mus", dat door allen ontroerd werd aan gehoord. Aan de groeve zongen kinderen van de Comité-school twee verzen van Gezang 96 en nadat de kist die door de Nederlandse driekleur was gedekt en die gedragen was door de kampvrienden, was gedaald, bracht ds. Bronsgeest namens de familie dank aan de burgemeester voor zijn hulp en tegenwoordigheid, aan kolonel W. Wa genaar, hoofd van de dienst van identifi catie en berging en aan de directie van „Westerveld", die de getroffen families, wier zonen in het eregraf worden begra ven, zowel financieel als moreel heeft ge steund. Met het uitspreken van het „Onze Vader" werd de plechtigheid besloten. De Bond van Oud-Illegalen werd ver tegenwoordigd door hoofdinspecteur H. Roelofs. Des ochtends Des morgens was het stoffelijk overschot van de 20-jarige Dirk Oudendijk, in leven student aan het Missiehuis te Driehuis op het kerkhof van deze onderwijsinstel ling ter ruste gelegd. Dirk Oudendijk, die eveneens bij de razzia van 16 April 1944 op transport naar Duitsland werd gesteld, overleed in dat zelfde jaar in het kamp Sösche bij Halle. Nadat onder grote belangstelling in de kapel de gezongen Heilige Mis van Re quiem was opgedragen, waarbij de gezan gen werden uitgevoerd door de studenten, had de ter aardebestelling plaats. De kist werd gedragen en neergelaten door de oudste seminaristen. Pater overste dr. Vugts, verrichtte de grafceremoniën, waar na hij een korte rede hield. „Hoewel het bij ons geen gewoonte is een lijkrede uit te spreken, wil ik voor ditmaal hierop inbreuk maken", aldus dr. Vugts.' Spreker schetste de overledene als vader lander, apostel en missionaris, die zijn doel reeds had bereikt voor hij zijn studie ten einde had gebracht, omdat Dirk Oudendijk tegenover zijn kampgenoten zijn taak als zendeling reeds had aanvaard. Ook bij deze plechtigheden was burge meester Kwint aanwezig. Zowel op het plein voor het Missiehuis als op de begraafplaats hing de driekleur halfstok. Amsterdamse s«_.ieepsbouw heeft volop werk Deze maand heerst bij de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaatschappij grote activiteit. Dinsdag werd de technische proeftocht gehouden van het m.s. „Arendskerk". Vandaag volgde de proeftocht van het m.s. „Albireo", gebouwd voor Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoomvaartmaatschappij N.V., te Rotterdam. De romp is gedurende de bezetting in opdracht van de Duitsers gebouwd. In September 1944 werd deze romp, staande op een der hellingen van de Nederlandsche Dok-Maatschappij, door de bezetter bij de vernielingsactie van de Am sterdamse haven zwaar beschadigd. Na de bevrijding werd deze schade hersteld. Het schip, dat oorspronkelijk als stoomschip was ontworpen, is thans uitgerust met een Dieselmotor van 3200 pk. Ook op reparatiegebied is er volop werk. Twee grote walvisvaarders worden deze maand onderhanden genomen: de „Willem Barendsz", die thans in het grote dok is opgenomen voor het uitvoeren van nood zakelijke reparaties en onderhoudswerk zaamheden om het schip weer gereed te maken voor het volgende vangst-seizoen en de Noorse walvisvaarder „Sir James Clark Ross", die een dezer dagen in de Amster damse haven is aangekomen en voorlopig bij de Amsterdamse'Droogdok Maatschap pij ligplaats heeft genomen. De omvang rijke verbouwing en de reparatiewerkzaam heden aan dit Noorse schip worden door de Nederlandsche Dok- en Scheepsbouwmaat schappij en de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij ieder voor een deel in onder linge samenwerking verricht. Voorlopig blijft het schip bij de A.D.M., doch half Juli gaat ook dit schip in het dok bij de N.D.S.M. Verder ondergaan de „Waterland" van de Koninklijke Hollandsche Lloyd en de „Salawati" van de Stoomvaartmaatschappij „Nederland" uitgebreide onderhoudswerk zaamheden. De drie dokken zijn voortdu rend bezet met schepen van Amsterdamse en andere rederijen. Zaterdag 26 Juni wordt het 9500 tons motorvrachtschip „Hoegh Silverstream", in aanbouw voor de Noorse rederij Leif Hoegh en Co. te Oslo, te water gelaten. De Noorse rederij Christian Haaland te Haugesund heeft bij de N.D.S.M. een 16.000 tons tanker besteld. Dit is de zesde tanker van dit type, die voor Noorse rekening in Amsterdam zal worden gebouwd. Vier er van worden uitgerust met door Wilton- Feijenoord te Schiedam te bouwen Diesel motoren, twee, waaronder deze laatste, met door de N.D.S.M. zelf te bouwen Diesel motoren. RUITEN AAS" WINT VAN „HAARLEM NOORD". De klaverjasclub „Ruiten Aas" heeft deelgenomen aan de nederlaag wedstrijden van de Haarlemse klaverjasclub „Haar lem-Noord". De wedstrijd eindigde in een grote overwinning voor „Ruiten Aas", met niet minder dan 6624 punten bleef de club in de meerderheid. Door deze uitslag kan „Ruiten Aas" zich vrijwel verzekerd achten van de eerste prijs, zijnde een prachtige beker. Friesland bouwt kustvaarders Niet alleen Groningen bezit scheepswer ven, ook in Friesland bestaan er verschei dene. Op de werf „Welgelegen" in Harlin- gen is men thans bezig aan de reparatie van de „Macbeth", een Noorse kustvaarder die enige tijd geleden moeilijkheden onder vond ter hoogte van Den Helder. Ook werkt men er aan de kustvaarder „Bebo" van Groningen en tenslotte ligt er op de werf nog een landingsvaartuig, dat even eens bestemd is om tot „coaster" te worden verbouwd. Men hoopt deze aanwinst voor onze kustvaardersvloot nog voor het mid den van het lopende jaar gereed te krijgen, hoewel er ingrijpende veranderingen moe ten worden aangebracht. MARKTBERICHTEN 9 Juni 1948 IJM 214 3721. IJM 249 810, IJM 5 1394, IJM 213 947, IJM 241 873, VD 60 1078, VD 9 1702, HD 131 401. HD 184 331. UK 69 389, UK 119 318, UK 36 675. UK 7 517, UK 99 758. UK 126 1397. UK 169 504. UK 62 616, UK 72 543. UK 397, UK 59 787, IJM 229 1017, IJM 207 82, IJM 318 64, IJM 248 650, IJM 237 46, IJM 239 64, IJM 202 99, OD 8 1107, HD 63 57, HL 172 16. Visaanvoer: 30 kisten tarbot tong, 180 kis ten schol, 200 kisten bot, 90 kisten schar, to taal 500 kisten. Prijzen: Tarbot 1.851.75, gr. tong 3,80 3.05. md. tong 3.753.15, kl. md. tong 3.80 3.10, kl. tong I 2.952.15. kl. tong II 1.95 1.65, kl. tong III 0.900.75. Alles per 1 kg. Horsmakreel 2217, poontjes 11.50 per 50 kg. Ook de wolf wordt veel gevraagd; de zer dagen bracht de vissoort 150 per kist van 125 kilo op. Sinds het vrijgeven van de maximumprijs voor wolf, was deze vis nog nimmer zo duur verkocht. Het hoekje van Donderdag 10 Juni '48 BESTE KINDEREN! Op de ochtend van mijn verjaardag had den jullie wel gezorgd, dat ik wat te doen had, want het regende briefjes door de brievenbus toen de post kwam. Ik had héél wat te lezen, hoor! Natuurlijk alle maal hartelijk bedankt voor de vele geluk wensen en de mooie prentbriefkaarten. Ik bewaar ze in een apart doosje, dan heb ik later een leuke herinnering aan jullie. Van de Juni-wedstrijd ontving ik al veel oplossingen. Iedereen wil de oude zang leraar graag helpen, dat merk ik wel. Alleen moeten jullie toch niet denken dat het zo erg makkelijk is hoor, want ik heb nogal wat verkeerde oplossingen ontvan gen en die vallen dan onverbiddelijk uit. Ook vind ik dat de verzorging van het programma wel iets te wensen overlaat. Op een apart velletje, met een gekleurd lijstje er omheen is toch wel het minste wat je doen kunt. Enfin, jullie moeten je best maar doen. En nu de brieven: Van IRIS kwam weer eens een teken van leven. Je briefje kwam verleden week wat laat, zodat je nu pas antwoord krijgt. Fijn, dat je in December al examen doet voor lingerie-naaien. Moet je daarna weer voor een volgend examen leren: costuum- naaien of zo? Jij hebt heel wat pretjes in het vooruitzicht, hoor, het is niet te hopen dat je nu weer ziek wordt! VIOOLTJÏS moet ik om te beginnen even hartelijk bedanken voor de leuke verras sing, die ze mij zond. Hij komt me net van pas Viooltje, en de kleur is ook erg naar m'n zin. Je kaart met de veldbouquet be waar ik natuurlijk trouw. Ik denk wel dat je mooi weer zult hebben Vrijdag, als ten minste een fris onweer de boel weer niet komt bederven. Hoor ik eens gauw. of je een leuke dag gehad hebt? Je plan over het opstel is natuurlijk best. TORTELDUIFJE heeft een prettige ver jaardag gehad, schrijft ze. Nu, je bent dan ook wel verwend, hoor! Hoe gaat het met de konijntjes? Ik heb er ook een paar, maar één ervan is zeker ziek, want hij ligt maar stil achter in het hok en eet haast niets. Ze zijn zeven weken oud. Ik hoop maar dat hij niet dood gaat. Heb je de crawl-slag al onder de knie? Van ROZEKNOPJE kwam weer een leuke brief. Ik geloof dat jij best weet wat je schrijven moet. hoor! Is je Duitse nicht je al aangekomen en heb je haar al gezien? Ja hoor, ik heb je verjaardag op m'n lijst staan, dus de felicitatie zul je wel zien verschijnen. Ook ZOMERKLOKJE was weer van de partij. Als het weer zo blijft, zul je wel eens gauw naar het strand kunnen, of ben je al geweest? Je moet me in je volgende brief toch eens schrijven of jullie soms verhuisd zijn, want ik heb je adres nog in Santpoort en achterop de envelop van de brief staat IJmuiden. Los je dat raadseltje eens voor me op? Natuurlijk heb ik jou naam niet doorge streept ORCHIDEA, dat doe ik niet zo gauw hoor! Ik hoop echt, dat je goed weer treft op je schoolreisje, anders is het niet zo leuk. Vertel je. me eens hoe je het ge maakt hebt? Van SPERWER kwam een gezellige brief, met veel nieuws. Fijn, dat het zo goed gaat met je broertje. Je staat er zeker wel vaak bij te kijken als moeder hem helpt. Heb je hem al voorzichtig even mogen vasthouden? Hoe is de wedstrijd tegen de Christelijke school afgelopen? Ook ben ik nieuwsgierig hoe het in Aker sloot met jullie afgelopen is. Krijg ik gauw bericht? HORTENSIA heeft het veel te druk om aan haar tante Els te denken, maar nu komt ze toch weer eens te voorschijn. Nu het wat mooier weer wordt, hebben jullie veel pleizier van het strandhuisje! Ja, dat is altijd zo in een Jeugdherberg: degenen die daar de leiding hebben, zijn de Jeugd- herberg-ouders, dus: vader en moeder. Je went er gauw aan, hoor, dat zul je eens zien. Ik geloof dat je daar liever afwast, dan bij je moeder thuis, zou het niet? Nu, ik hoop, dat je een heel prettige tijd hebt en dat ik eens gauw hoor, wat je allemaal beleefd hebt. BLAUWDRUIFJE vertelt veel over de verjaardag van haar zusje. Ik kan wel zien, dat jullie een prettige avond gehad hebben! Jammer dat jouw verjaardag nog vooreerst niet in zicht is, hè? GRINET is een nieuweling. Van harte welkom hoor! Je schuilnaam is in orde. Krijg ik eens gauw een lange brief van je? Vertel daarin dan meteen wanneer je jarig bent, dan komt je felicitatie in de krant. HAZELAAR schrijft maar heel kort. Je hebt wel een leuke avond gehad bij Blauw- FEUILLETON 52) door DOROTHV BLACK Vertaald uit het Engels Zo Elfrieda, wat kan ik voor je doen? U opent vanavond de schuur als dans gelegenheid, is het niet. Ik zou hier graag terugkomen om te werken. Mijn moeder dacht, dat dit echt iets voor mij zou zijn. Een vrolijke boel, met veel vertier en muziek. Elfrieda had Celia in het postkantoor gezien. Celia had de nieuwe cretonne jurk en de rode schoentjes aan gehad en er erg aardig uitgezien. „Ik zou het leuk vinden om ook zo'n jurk en zulke schoenen aan te hebben", zei Elfrieda. En dus zou ik graag komen. Dat is erg aardig van je, Elfrieda. Maar zie je, we hebben je hier niet nodig, zei Lynn vriendelijk. En naarmate je ouder wordt, zul je steeds meer ondervin den, dat men nergens iemand, op Nvie men niet aan kan, nodig heeft. Iemand die naar de bioscoop gaat, in plaats van z'n werk te doen, en die iets op zich neemt en het niet goed uitvoert. Maar mijn moeder zegt Ga nu maar naar huis en vertel haar wat ik je zeg. Elfrieda snoof verontwaardigd, mompel de iets van „heks" en ging weg. Juffrouw Trenchard zat in de hall te wachten, toen Lynn er door liep. Ze zat, zoals -gewoonlijk te wachten op de onver moeibare juffrouw Stubb, die natuurlijk voor de zoveelste maal naar boven was gestuurd om iets te halen, dat juffrouw Trenchard vergeten h?"*. Zo, ga;- u r. I -1..'. juffrouw Voor een nachtje, antwoordde Lynn vrolijk. Wat moet het heerlijk zijn zo jong als u te wezen en zo nu en dan naar Londen te gaan zei juffrouw Stubb, die aankwam draven met een zonnebril. Haar vriende lijk gezichtje glimlachte droefgeestig en haar ogen keken verlegen. Jonge men sen hebben het zo leuk tegenwoordig. Ze zien wat van het leven. Toen ik jong was... Doe niet zo sentimenteel, snauwde juffrouw Trenchard haar toe. Ik ben er van overtuigd, dat niemand enige inte resse heeft voor wat jij als jong meisje meegemaakt hebt. Ik weet bovendien ze ker, dat je geen erg amusant jong meisje geweest bent. Daar heb je gelijk in Jean, zei juf frouw Stubb deemoedig. Het arme oudje, wat snauwt dat an dere mens haar af! zei Lynn tot zichzelf, terwijl ze hen nakeek. Katie was intussen bezig Lynn's zwarte jurk af te borstelen, zoals zwarte jurken nu eenmaal altijd afgeborsteld behoren te worden, en deelde Lynn's medelijden niet. Ik vind haar vrij onuitstaanbaar, zei Katie. Ik weet niet wat het is, maar ik heb het gevoel alsof ze ontbetrouwbaar is. Juffrouw Stubb? Ja, alsof ze wil zakkenrollen of iets dergelijks. Dat gevoel geeft ze mij, zei Katte. Maar trek je er niets van aan, liefje. Amuseer je vanavond, ik zal foed voor alles zorgen. De kapitein en ik zullen alles samen keurig voor elkaar krijgen. Waar is kapitein Landon. Is hij de wagen gaan halen? Ze keek op de klok. Ze had nog een kwartier tijd, voordat ze moest vev rek ken. Ze slenterde de zitkamer door en verschikte hier en daar nog wat aan de bloemen. Peter was er nog niet! Niemand had hem gezien. Ze rende de trap op en klopte aan zijn dqur. Binnen, <-;ep Peter. Zijn V1 nd en dnf Ze opende de deur en bleef op de drempel staan. Hij lag op zijn bed uitgestrekt met een lijkbleek gezicht en klappertandde. Het spijt me zo ontzettend Lynn, dat het uitgerekend vandaag weer moet los barsten. Ik ben bang, dat ik je niet naar het station kan brengen, maar misschien kun je zelf de wagen nemen, en kunnen de garagemensen hem terugbrengen. De instrumenten van de band moeten toch ook^ging haar niet. gehaald worden. Misschien knap ik ook nog wel wat op, als deze aspirine werkt en kan ik zelf gaan. Ze deed haar handschoenen uit en zette het kleine fluwelen hoedje af. Doe niet zo dwaas Peter, jij doet niets en blijft in je bed liggen. Dat is onmogelijk. Je weet, dat het onmogelijk is. Het is de eerste avond van de dansschuur, Lynn, en ik moet er bij zijn. Zijn klappertanden begeleidde zijn woorden. Jij blijft in bed, zei Lynn, kortaf. Ik ga onmiddellijk naar beneden om je een paar kruiken te maken, naar Londen. maar een zwakke aanval dit keer loog hij. Je weet heel goed, dat je nog in geen drie dagen weer beter zult zijn, zei Lynn. Ze ging naar beneden, belde de dokter op, zond Kit een telegram en verwisselde haar uitgaansjurk voor een gebloemde cretonne. Ze vertelde Katie, dat ze niet naar de stad ging en de opluchting in Katie's blik ont ziet u wel, snoof Katie. Heb ik het u niet altijd gezegd, zo zijn mannen! Lynn lachte. Maar hij deed het toch niet met opzet, de arme stakker. Ze bracht snel de warme kruiken en een extra deken naar boven. Er is hier ziekte. Ik kon op het laat ste moment niet weg. Ben doodongelukkig, had ze Kit geseind. Met een prop in haar keel en met brandende ogen vroeg ze zich af, of hij het zou begrijpen of dat hij woe dend zou zijn. Maar het had geen zin er over te piekeren. Ze had alleen gedaan, wat ze in dit geval behoorde te doen, en er Ik ga niet zat niets anders op. De band moest gehaald worden. Nadat ze het Peter gemakkelijk druifje, hè? Krijg n, meer van je te leren' 0|« ZONNEKE is ook®,,, schuilnaam is goed w0?» een Zonnetje, maa^L^ kan het wel doorgaan dat ik in de war' J.e adres maar niet aa,'St, toerden, staat. Wil ,e N brief nog even doen' Van ZEEMEEUW 'oor belletje. Heb je vee] j 'JJs Zeemeeuw, en waa-om passen? Zijn ae zo ondJ» Dit was weer de laat,;. daag. Tot volgende week H» TANTE ELS FELln# ORCHIDEA, die haaïvj?'' dag hoopt te vieren. V«S Voor ii Mge het^ De oplossing van hel verleden week was- HE»™?' Ermelo, Naarden, Graft1 Ommen). Enlt Goede oplossingen Kaboutertje, en Blauw HET NIEUWE RAAD Deze week maar weer raadsel: op het onderstand je woorden invullen: on i letter. Maar het woordje - letters hebben als 1, maar",?' letter er bij. Woordje 3 fcrt een letter bij enzovoorts''/ woord. Dan haal je er fcC uit (je mag de overige ltcïj door elkaar gooien) tot ie w? nog maar 1 letter overhoijl® Ze voelde een plotselinge woede opko- had gemaakt, ging ze met de wagen naar men. Woede en iets van haat tegenover hem. Maar natuurlijk liet ze niets merken. Ze kon onmogelijk weggaan. Als ze hem nu in de steek liet, was ze niets beter dan Elfrieda, die ook haar eigen plezier naliep, wanneer andere mensen haar nodig had den. Maar toch viel het haar verre van gemakkelijk dit besluit te nemen. Het be tekende, dat ze Kit wéér af moest telegra feren, en het zou hem nauwelijks kwalijk te nemen zijn, als hij dit keer ontstemd over was en als hij zou denken, dat er iets tussen haar en Peter bestond. Lynn, zei Peter, terwijl hij overeind probeerde te gaan zitten, maar deze poging op moest geven wegens een plotselinge duizeligheid, die over hem kwam. Lynn, luister eens. Je moet gaan. In een half uur ik weer in orde. Heus waar. Het is het station en haalde de band met de in strumenten tegelijk op. Ze zouden ook weer teruggebracht moeten worden naar de laatste trein. Daarvoor zou zij ook moeten zorgen. Katie zag er schitterend uit in 't zwart met parels, die als ze echt waren ge weest, haar tot een kapitaliste gemaakt zouden hebben; ze had de leiding in de schuur, terwijl Jaggers zijn aandacht ver deelde tussen de schuur en de bar. Hoewel Katie en Jaggers nooit over iets anders schenen te praten dan over het weer, was er toch een zekere verstandhouding tussen hen ontstaan. Ze konden soms tegen elkaar glimlachen op de manier, zoals twee men sen, die elkaar begrijpen, dat doen. (Wordt vervolgd) 1 rJJD 1 rSPH DrffP 1 ODD 0 1 medeklinker 2 reeds 3 hoeveelheid 4 niet vroeg 5 hard metaal 6 plek 7 wat je hebt als jem<*te 8 niet stijf, onstevig 9 wanneer 10 opbergplaats 11 eerste letter. IJmutM, Waterpolo in de Heed Donderdagavond zullen in dei nen weer waterpolo wedstrijden rc speeld. De V.Z.V.-aspiranten en het es- en herenzevental zullen te waters nu toe werden bijna alle wed# last en alle genoemde zeven#: dan ook voor de eerste mal t seizoen ten strijde. Het derde ic tal heeft echter reeds een# speeld en wist een gelijk srêtes Er waren diverse jonge kraebtes welke e .liter nog veel zullenzzz De oude rotten moesten het iz: en Maijer zorgde voor het W-i de andere, v. d. Broek, hield voortreffelijke wijze schoon, Het tweede dames-zevental:; eerste wedstrijd me: flinke cijfer Het speelde zeer slecht en had in met invallers. De aspiranten-^, slotte kwamen ook aan de slate te Haarlem met het kleinst es schil van de club van dezelfde:» einduitslag was 2—1 en dat :1:? de toekomst als wij bedenfe* eerste maal was dat de irèSM Donderdagavond nu zulke 2 jongens het eerst te water èe vermoeden dat zij het tot eer zuilen brengen. Het eerste cö speelt tegen het roemruchte, A3z. sterdam. Deze club is reeds v kampioen van Nederland gw* houden het voorlopig op een gen heren tenslotte spelen tegen» tegenstander en wel de club'|o landse kampioenzwemmer St ook al uit Amsterdam. ViL verjongingskuur ondergas# thans uit: Wevers, Swier.Scfó® Duin, C. Visman en L. van P& Berdi Uitslagen van de B.C^,: De uitslagen van de E gens het Howell-systeen strijd van de bridgeclub J zijn als volgt: Groep A: 1. 36 m.p.; 2. heren OorteAjJj 35 'm.p.; 3. heren Hwg-, m.p.; 4. heren Eekhout- 5. heren Holleman-VM®'j en 7. heren Worst-W|» heer Kaaik—mevrouw 1. heer en mevrouw VolIaerb'J Groep B: 1. heren de G& m.p.; 2. dames Slaats-Br-.j^ 3. dames Hamel—Plooi Sauer—Kamphuis 33Ij mevrouw SchaafstnaJ mevrouw Caspers 27 2 mevrouw Groen 24 Doeveheer Gerntse - H OVERTREDING VESTIG^' Wegens overtreding wet werden een vnntóg, draaier te Beverwijk Agenda voor Bf® DONDERDAG tt13" Bioscopen. Geen vcowK' - Luxor-Theater. Stichting 1940-4'

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6