c 3 Men verandert van betrekking om meer te kunnen verdienen H° Regeringsopdrachten aan Nederlandse kunstenaar! Het nieuwe onderwijs in Indonesië PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnim VRIJDAG II JUNI 1948 OPINIE-ONDERZOEK WIJST UIT: „Bem. riet laatste jaar van betrekking veranderd?" Dat is de vraag, die de enquêteurs van het N.I.P.O. aan een groot aantal mannen en vrouwen stelden. Dit zijn de resultaten: Ja 12 pet. Neen 88 pet. Ruim een op de tien ondervraagden is in het afgelopen jaar van betrekking ver anderd. Onder de arbeiders bedraagt hét percentage 10 pet., onder het kantoorper soneel 15 pet. Vervolgens werd gevraagd: .Waarom bent U van betrekking veranderd?" Dit zijn de antwoorden: Kon elders meer verdienen7 pet. Dichter bij huis 1 Pct- Prettiger werkkring 1 pct. Ontslag 1 Pct- Diverse antwoorden 2 pct. Het feit, dat men elders meer kon ver dienen is de voornaamste reden van ver andering van werkkring. Onder de vrou wen zijn er evenveel van betrekking ver anderd in het afgelopen jaar als onder de mannen. Onder de redenen, die de vrou wen opgaven, is ook het motief „kon elders meer verdienen" weer het voornaamste. „Prettiger werkkring of omgeving" wordt echter door dé vrouwen wat meer genoemd dan door de mannen. De jongeren zijn veel meer van betrek king veranderd in het afgelopen jaar dan de ouderen. Hier volgen enige vergelijken de cijfers. 23—35 jdar 18 pct. 35—50 jaar 7 pct. 5065 jaar 10 pct. 65 jaar en ouder6 pct. Het is vooral in de jongste leeftijdsgroep, dat verandering van betrekking heeft plaats gevonden. Bijna 1 op de 5 onder vraagden van deze groep is in het afge lopen jaar van werk veranderd. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: H a a r 1 e m: Q, R tot en met Raz. Overveen: P,QenR, Levenslang gecist tegen ex-SS'ers Twee Hilversummers, de 27-jarige W. v. a. S. en de 28-jarige P. W. R., zijn op 14 November van het vorig jaar door de Am sterdamse rechtbank veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf, omdat zij op 2 Januari een oude dame in Hilversum van het leven hebben beroofd door haar met een loden buis op het hoofd te slaan. Zij hadden daarna een aantal gouden en zil veren sieraden van hun slachtoffer geroofd. In hoger beroep heeft de procureur- generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof bevestiging van het vonnis geëist. De beide verdachten zijn als SS'ers reeds door het Bijzondere Gerechtshof tot respectievelijk 10 en 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld. DE VERDERE GEBEURTENISSEN IN NEDERLAND door Prof. Dr. A. J. C. Riiter Andriessen 's opera Philomela" gereed Zoals bekend, heeft de Nederlandse re gering voor dit jaar wederom opdrachten aan Nederlandse kunstenaars verstrekt. Op het ogenblik zijn bij het departe ment van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen de volgende voltooide opdrachten binnengekomen: 1) Een Nederlandse opera, getiteld „Philomela", waarvoor Jan Engelman de tekst schreef en Willem Andriessen de mu ziek componeerde. Het gegeven is ontleend aan Ovidius' „Metamorphosen". De opera eindigt met een ode aan het lied. Wel zal de componist nog enige veranderingen in de toonzetting aanbrengen. Waarschijnlijk wordt het werk als pre mière in September in Amsterdam ten tonele gebracht. 2) Een toneelstuk van A. Defresne voorlopig getiteld: „1948". Het stuk begint met een schrijver, die zich op een leeg toneel bevindt en de moeilijke taak heeft, een stuk te schrijven. Hij werpt daarbij verschillende beelden op én deze ver schijnen dan ten tonele. In de loop van het spel worden sociale- en wereldproble men aangesneden en aan" de orde gesteld. De. eindconclusie van de schrijver is, dat het gezin de kern van het bestel, van het leven en van de maatschappij uitmaakt. Defresne verklaart aan het slot, dat hij eigenlijk over de Koningin had moeten schrijven, maar dat haar uitbeelding te hoog is, waarop het Wilhelmus het toneel stuk besluit. De auteur heeft in zijn werk voort durend de realiteit aan de symboliek ge toetst en naast zinnebeelden scène uit het dagelijks leven geplaatst. 3) Een toneelstuk van Jan Derks, dat het .regeringsjubileum behandelt. Dit stuk dat voor de bredere lagen der bevolking is bedoeld, draagt een populair karakter. Het is ook zeer geschikt om in openlucht theaters te worden opgevoerd. Er worden op het ogenblik met het Volkstoneel on derhandelingen over de opvoering gevoerd. 4) Ben van Eysselsteyn schrijft voorts een opdracht-stuk getiteld: „De bazuinen van Jericho", dat zich ook goed leent om door amateurs te worden gespeeld. 5) Een officieel jubileumgedicht van de hand van prof. dr. W. A. P. Smit. 6) een gedenkplaat in vier kleuren met tekst van Bertus Aafjes en Piet Worm. SOVJET-KOLONEL TASSOJEF OVERLEDEN? In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de Sovjet-autoriteiten en ook de Britse autoriteiten, verklaart men niets te weten over het lot van luitenant-kolonel Tassojef, die volgens sommige persberich ten 24 uur nadat hij door de Britten aan de Sovjet-Russen was uitgeleverd, overleden zou zijn. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301,5 M. 7, 8, 18, 20 en 23 uur: Nieuws. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen, 9.15 Composities van Jos Jongen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 „Ro saura- Salontis", 10.35 Viool en piano. 10.55 Platen. 11.00 Voor arbeiders in continube drijven. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerbericht 12.33 Lichte muziek. 13.00 Strijdkrachten- programma. 13.30 Zang en orgel. 14.00 Het Nederlandse lied. 14.15 Vaudeville-orkest. 15.00 Causerie. 15.15 Platen. 15.45 The Hono lulu Birds. 16.00 Lezing. 16.15 Amateurs zet ten hun beste beentje voor. 16.45 Om en na bij twintig. 17.15 Philharmonisch orkest. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Strijdkrachtenprogram ma. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 VPRO- cursus. 19.45 Voor Nederlanders in Duitts- land. 20.05 Toespraak, 20.12 Varia. 20.15 Het circus der mensen. 21.15 Socialistisch com mentaar. 21.30 Vindobona-Schrammel'n. 22.00 Luisterspel „De bronzen fles", 22,30 Dans muziek. 23.15 Orgel. 23.35 Platen. HILVERSUM II, 414,5 M.. 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13. 19, 20, 23 uur: Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Platen. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Franse opera's. 1100 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.15 Platen. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.20 muziek. 13.50 Film en toneel. 14.10 Platen. 15.15 Piano. 15.45 Kiosk. 16.00 Zang en piano. 16.20 „De Vliegende Hollander". 16.30 Grego riaans. 17.00 De Wigwam. 18.00 Volksliede- renkwartet. 18.15 Journalistiek Weekover zicht. 18.30 Sport. 18.40 „Spineuza". 19.15 pianoduo. 19.45 Reportage. 20.05 De gewone man. 20.12 Mendelssohn. 20.20 Lichtbaken. 20 50 Klein orkest en vocaal kwartet. 21.25 „Pluvier knapt het op" 22.00 Orkest met viool. 22.45 Gebed. 23.05 Concertgebouw orkest. OE goede redenen Willem II ook heeft gehad om het roer te wenden en een vooruitstrevende koers te varen, zijn verklaring werkte lichtelijk verbijsterend. De reacties waren dan ook velerlei. Allereerst bood het ministerie in zijn geheel ontslag aan. Het was, hoe behou dend ook, onder de .gegeven omstandig heden bereid geweest, de koning te volgen op de weg, die hij nu insloeg. Alleen, Wil lem II raadpleegde zijn ministerie niet en het kon hier slechts de conclusie uit trek ken, dat het 's konings vertrouwen niet meer had. Zo was het feitelijk ook: Willem II meende, dat hij de komende moeilijk heden slechts overwinnen kon met een kabinet, dat het vertrouwen van de natie, ook en vooral van de oppositie, genoot. Hij aanvaardde het aangeboden ontslag dan ook onmiddellijk. Terwijl het conservatieve element zich zo terugtrok, drong het vooruitstrevende in allerlei schakeringen op. In de liberale pers en op aanplakbiljetten kon men de wens lezen, dat de koning nu Thorbecke en zijn geestverwanten, zoals Luzac en Donker Curtius. tot de regering zou roe pen. In de avond van de veertiende Maart liep in Den Haag het publiek te hoop om zijn vreugde te uiten, wat de autoriteiten voor de orde deed vrezen. De volgende avond trokken twee groepen arbeiders, de een geleid door Andringa de Kempenaer, de ander door Van Bevervoorde, door de residentie, om tenslotte, verenigd, naar het paleis te gaan. De koning en de prinses traden naar buiten en reikten Van Bever voorde de hand. De zestiende Maart her haalde dit schouwspel zich. Kennelijk wenste de radicale groep door straat demonstraties pressie uit te oefenen. Hef herinnerde aan de gebeurtenissen in Parijs en Berlijn, al waren de Haagse tot Neder landse proporties en gematigdheid terug gebracht. In Amsterdam was en bleef het roerig. Een week later riep de „Vereniging tot zedelijke beschaving der arbeidende klasse" alle „ambachts- en werklieden" op om de vierentwintigste Maart op de Dam bijéén te komen, om „middelen aan te ho ren, door bevoegde sprekers beraamd tot algemene lotsverbetering" Het was een aanloop om ook het sociale element in het geding' te brengen, 'maar de bijeenkomst liep de organisatoren uit de hand: som mige elementen sloegen aan het plunderen, waarop infanterie en cavalerie hardhandig ingrepen. Dit alles versterkte de koning in zijn mening, dat er spoed betracht moest wor den: hij wenste de beweging in het land een stap voor te blijven en zo de leiding in handen te houden. Daartoe behoefde hij en met spoed een nieuw ministerie en een ontwerp-grondwet. Na zijn verklaring van 13 Maart was nu eerst de Tweede Kamer aan het woord. De koning toch had haar voorzitter te kennen gegeven, dat de Kamer haar wensen ten aanzien van de herziening slechts had mede te delen. De centrumpartij wilde van deze gelegenheid gebruik maken, om, in overleg met koning en ministerie, een ge matigde herziening door te zetten. Het ontslag van het kabinet haalde een streep door haar rekening: wilde de centrum partij haar zin doorzetten en een veel be perkter herziening doorvoeren dan Thor becke en de zijnen verlangden, dan moest het de koning ook een ministerie aan bieden. Dat durfde zij echter niet aan, nu de roep om het driemanschap LuzacThor beckeDonker Curtius zo luid weerklonk. Zelfs het aftredende ministerie ried de koning, de weg ten einde te gaan, die hij nu eenmaal ingeslagen was. Hij diende zich een ministerie te kiezen uit de libe ralen van het slag-Thorbecke. De koning, die in een kabinet van deze kleur de beste waarborg zag tegen een omwenteling, volgde de raad en riep Luzac tot zich. Luzac had uit de aard der zaak direct na de opzienbarende verklaring van de koning overleg gepleegd met zijn vrienden over de herziening van de grondwet. Dat het ministerie af zou treden, was hun toen nog niet bekend. Men had Thorbecke's advies aanvaard: men zou trachten de ko ning geheel in het eigen kamp te trekken en vervolgens pogen, hem te overreden, om de herziening van de grondwet te ont trekken aan de Tweede Kamer en op te dragen aan een speciale commissie, waar van in ieder geval Thorbecke en Donker Curtius deel uit zouden maken. De koning joeg Luzac de schrik op het lijf door allereerst met hem te spreken over de vorming.van een nieuw ministerie. Luzac voelde niets voor een portefeuille de straatdemonstraties in Den Haag brach ten hem reeds geheel uit zijn evenwicht en hij wist dat ook anderen in zijn groep deze afkeer deelden. De koning onderhandelde nu verder met Donker Curtius en Luzac en het resultaat was, dat het advies van Thorbecke werd gevolgd. De koning benoemde inderdaad een commissie tot herziening van de grond wet, waarin Thorbecke, Luzac, Donker Curtius, de Kempenaer en de liberale ka tholiek Storm zitting hadden. Deze com missie kreeg bovendien opdracht de koning te adviseren over de samenstelling van een nieuw kabinet. Opmerkelijk is dat noch de koning, noch Luzac of Donker Curtius daar Thorbecke in wensten; de laatsten achtten hem te weinig regent, te steil en te star. De negentiende Maart ving de commissie de voorbereiding der herziening aan; het werk vlotte onder Thorbeckes voorlichting en leiding goed. Minder vlot verliep ech ter de vorming van een nieuw ministerie. Het dralen van de commissie op dit punt was een bron van ergernis en bezorgdheid voor de koning. Hij wenste voor alles spoed en hij kon ook inderdaad onder deze om standigheden het land niet zonder regering laten. Het dralen werd bovendien een bron van verwarring en rqisverstand. Men be sloot tenslotte, dat de commissieleden, op een enkele uitzondering na, zich een porte feuille zouden laten welgevallen. Dat kon moeilijk anders, nu zij uit handen van de koning en met voorbijgaan van de meer derheid der Kamer de leiding der zaken aanvaard hadden. Thorbecke zou binnen landse zaken krijgen; voor buitenlandse zaken zou men op speciaal verlangen van de koning de gezant te Londen, graaf Schïmmelpenninck, aanzoeken. Nog altijd had de commissie dit deel van haar taak niet tot een eind gebracht, toen Schim- melpennïnclc de-twee en twintigste Maart in Den Haag aankwam. Zijn komst be tekende een nieuwe, geheel onverwachte keer. Schïmmelpenninck toch verklaarde, zo als hij reeds eerder gedaan had, alleen mee te willen werken, indien hij het minis terie samenstellen mocht en het land een grondwet geven „in grote trekken aan de Britse gelijk". Beide voorwaarden druisten tegen de opdracht der commissie in. Thor becke protesteerde fel, maar Donker Cur tius en Luzac waren bereid Schimmelpen- ninck een taak over te laten, die zij zelf maar matig ambieerden. En de koning, het talmen moe, verlangde 'slechts één ding: de samenstelling van een ministerie op korte termijn. Slaagde Schimmelpenninck daar in, dan was hij zijn man. De herziening van de grondwet liet men in het midden: op dit punt wenste men Thorbecke niet voor Schimmelpenninck te ruilen. Er volgden nu wijdlopige onderhande lingen tussen Schimmelpenninck enerzijds, Donker Curtius, Luzac en tenslotte ook Thorbecke anderzijds over het opnemen van de laatste in het kabinet. De diplomaat speelde een glad spel met de heren: hij zei'niets toe en wees niets af, maar Thor becke werd geen minister. Hier deed zich een zuiver persoonlijke vete gelden: Schim melpenninck had zijn vader, de raadspen sionaris, willen eren in een biografie, die door Thorbecke. scherp gecritiseerd was. De grondwetscommissie werkte intussen rustig door en bood de elfde April de ko ning het ontwerp aan, die het accepteerde en verlof gaf, het onmiddellijk te doen drukken. Nu gold het, dit ontwerp in behouden haven te krijgen. In de Tweede Kamer zou het, behalve de stemmen van de kleine groep geestverwanten van Thorbecke, met zekerheid alleen tdie van de Katholieken verwerven, die er volledige kerkelijke en sociale emancipatie van verwachtten. Wel maakte de vrees voor revolutie de overige groepen tot concessies bereid, maar con servatieven en centrumpartij stonden stel lig afwijzend tegenover belangrijke punten van het ontwerp-Thorbecke, terwijl Schim melpenninck zeker voor zijn navolging van de Britse constitutie zou opkomen. De koning was echter waakzaam. Zijn gezondheid ging achteruit en hij wenste daarom de zaak tot een einde te brengen. Hij liet Schimmelpenninck vallen, toen deze hem steun vroeg bij zijn verzet tegen het ontwerp. Hij joeg het ontwerp er in de Raad van State door en verklaarde bij de indiening bij de Tweede Kamer, dat het ieders plicht was „om van eigene denk wijze iets ten offer te brengen", zoals hij ook zelf gedaan had. Toen de Tweede Ka mer de zeer belangrijke bepalingen over de godsdienst, het onderwijs, het recht van vereniging en de rechtstreekse verkiezin gen afkeurde en de Eerste Kamer eveneens tekenen gaf van rebelse geest, deed Wil lem II de Staten Generaal op zeer krach tige wijze de teugels gevoelen. Hij ver klaarde: „Van de vaderlandsliefde mijner beminde onderdanen te mogen verwachten, dat mijn pogingen tot hervorming der staatsinstellingen algemene ondersteuning zullen vinden". Zo werd hef ontwerp, zij het met ver schillende, in menig opzicht minder ge lukkige wijzigingen, wet; de afkondiging geschiedde de derde November. Nederland staat in 1948 nagenoeg alleen als het land, waar niet alleen een zeer belangrijke en blijvende hervorming werd tot stand ge bracht, maar waar dit bovendien geschied de zonder enig geweld of bloedvergieten. Dit is tenslotte te danken geweest aan het beleid van Willem II. Hij heeft daartoe zijn eigen motieven gehad, het was bovendien impulsief en niet altijd consequent, maar het heeft deze vergaande hervorming van de staat langs geleidelijke weg mogelijk gemaakt tegen veler oppositie in. Onder auspiciön van de Rotary Club heeft de heer W. A. J. M. Geleinse, wnd. hoofd van de afdeling voorlichting van het departement van Opvoeding, K. en W. te Buitenzorg, gesproken over de waarde en inhoud van het nieuwe onderwijs in Ne- derlands-Indië. Hij gaf over dit onderwerp een algemene beschouwing, waarin hij de volgende globale schattingen gaf van het aantal leerlingen, dat in het nieuwe school jaar beginnend op 1 Augustus aanstaande wordt verwacht voor geheel Nederlands- Indië, echter met uitzondering van de re publikeinse gebieden, daar hierover geen gegevens bekend zijn. Volgens de schattingen van de heer Ge leinse zullen zich laten inschrijven voor de lagere school met Indonesisch al^ voer taal -ongeveer 2y2 millioen leerlingen, op lagere scholen met Nederlands als voer taal wordt een inschrijving van 75.000 leerlingen verwacht. Voor de lagere herstelschool verwacht men 25.000 leerlingen. Deze school zal echter op den duur verdwijnen. De nieuwe middelbare school met Indonesisch als voertaal zou eveneens 25.000 leerlingen gaan tellen, en bij dezelfde school met Nederlands als voertaal zouden 2.000 leer lingen zich laten inschrijven. Verwacht wordt een leerlingental voor de concor- dante H.B.S.'en van 7.800. Het lager technisch onderwijs, (am bachtsscholen) met Indonesisch als voer taal wordt getaxeerd op 3.000 leerlingen en voor dezelfde scholen met Nederlands als voertaal verwacht men ook 3.000 leer lingen. Tenslotte verwacht men, dat 1500 leer lingen zullen worden ingeschreven voor de middelbare technische scholen met Neder lands als voertaaL Opleiding van leerkrachten. Men verwacht, dat in het nieuwe school jaar voor opleiding van volksonderwijzers tot het normaalschool-peil 12.000 adspirant onderwijzers zich zullen laten inschrijven, van normaal- tot kweekschool-peil 5000, en 750 leerlingen de nieuwe kweekschool zullen bezoeken. Naast bovengenoemde opleidingen zul len er talrijke speciale cursussen gehouden worden, zowel schriftelijke als mondelin ge. teneinde de bekwaamheid van de on derwijzers te vergroten. De heer Geleinse verwachtte, dat op de Universiteit van Indonesië te Batavia, waar thans nog Nederlands als enige voertaal ge bruikt wordt, binnen tien tot vijftiep jaar de meeste colleges in het Indonesisch ge geven zullen worden. Een Menadonese onderwijzer met z'n bergpaardje op weg naar de school te Kalambe, waar hij les geeft. Kalambe is een plaatsje in de Toradja-landen op Celebes. Op de achtergrond de sawa's en het prachtige bergland. Tennis Engeland leidt met 2-0 tegen Nederland Zware regens hadden de baan te Edgbaston doorweekt, zodat het er naar uitzag dat de wedstrijd Engeland Nederland niet zou kunnen beginnen. Later is toch gespeeld en de Engelsen hebben twee overwinningen geboekt. Mottram won van Van Swol met 63, 64, 911 en 63 en Paish van Van Meegeren met 6—3, 6—2, 3—6, 7—9, 6—1. Mottram kwam spoedig in de aanval in de eerste set van zijn partij tegen Van Swol en bracht de eerste twee games op zijn naam. Toen raakte Van Swol wat meer gewend aan het natte gras, hij vond de juiste lengte en won de volgende drie games. Mottram hervatte echter zijn scherp aanvalsspel en nam vier games achter el kaar, wat hem deze set bezorgde. In de tweede set serveerde Mottram uitstekend, maar Van Swol diende hem duchtig van repliek en ieder won zijn eigen service, totdat de Engelsman in de beslissende tien de game door Van Swol's service brak en met 64 wón. Van Swol liet zijn beste spel zien in de derde set, waarin hij uitliep tot 42, maar Mottram won drie games achter elkaar.'De Nederlander bleef kranig partij geven en kwam bij de stand 87 op set point, om de game te verliezen na een foot fault. Dank zij een serie vervaarlijke ser vices bracht hij deze set met 119 op zijn naam. Hiermee had hij echter veel van zijn kruit verschoten en Mottram, die constant goed bleef spelen, won de vierde set en daarmee de partij, zonder dat Van Swol het hem erg lastig kon maken. Van Meegeren heeft zich tot het uiterste ingespannen, om de partijen op gelijke voet te brengen en al slaagde hij hier niet in, toch dwong hij Paish vijf sets te spelen. Nadat de Brit de eerste twee sets vrij ge makkelijk gewonnen had, vond Van Mee geren de juiste lengte en bracht hij een aggressieve noot in zijn aanvalsspel. Paish serveerde twee maal een double fault en kwam 13 achter te staan. Van de kans maakte Van Meegeren een dankbaar ge bruik. De sensatie van de dag kwam in de vol gende set, toen de Nederlander alles op alles zette en de stand gelijk kon maken. Het scheen eerst, alsof Paish in snel tempo zou winnen, want van 40 liep hij uit tot 52. Van Meegeren maakte er 53 van en in de negende game leek zijn positie hopeloos, toen Paish andermaal uitliep eix nog slechts twee slagen nodig had om. te winnen. Op dat ogenblik wierp de Nederlander al zijn reserves aan durf en energie in de strijd en met een stroom van harde, prach tig geplaatste ballen passeerde hij Paish keer op keer, zodat het 97 werd in zijn voordeel en de stand na vier sets gelijk was. Van Meegeren kon deze inspanning ech ter niet volhouden; hij had het uiterste van zijn krachten gevergd en Paish won de vijfde en beslissende set zonder moeite met 1—1. In beide partijen hadden de spelers veel last van het gladde baanoppervlak, waar door zij hei'haaldelijk uitgleden. Dikwijls schoten de ballen zo laag weg, dat ze niet te spelen waren. Biljarten Kampioenschap van Haarlem Onder leiding van de Biljartclub „Hof van Holland" zijn Donderdagavond in hotel „Hof van Holland" de wedstrijden begonnen om het kampioenschap la, cadre -35/2 van het district Haarlem van de Nederlandse Bil jartbond. De uitslagen luiden: D. Noordman G. van 't Hof J. Lamers 271 37 48 7,32 300 37 36 8,10 300 23 64 13,04 244 23 64 10,10 300 36 44 8.33 299 36 23 8,30 217 27 37 8,03 300 27 43 11,11 209 20 34 10,45 300 20 47 15,— 300 35 31 8,57 297 35 39 8,48 Kaatsen Bondspartij voor I De Bondskaatsnartü Pinksterdag is iedcr\JriS6! 1 het evenement in den de beste kaats»,, elkaar om do Wandelbal V1:<'ïl Bondspartij voor d( h7 ,0,'v'1 jaar zal de wedstrijd het Gemeentelijk Speel:"* 8 verlaan op Zondag jWJ* Dit is „de kaatsdag' h„,rG hti' komst is zeer groot gingen z(jn: Utrecht S?5?' Enschede. Den Haa* a !krr'U.- r terdam. Haarle^/iS en Hilversum. ^terQaia, Haarlem komt, c,„». met twee parturen uïï W» spelen R Hibma, A, visSïA»?, de tweede L. de Graaf i,te Dijk. De afdelingspriis '4 zal WageninienVoefi," zijn luxe prijzen vooM? naars uitgeloofd. ie' Sport in 't BEKER-FINALES OP AN DSK. Na afio competities heeft delfi*2 de K.N.V.B. bekert™™ e"t^1ieriAgeh0Uden' ZaterS, eindstrijden op het prXi''^ gramma luidt: Adspiranw?1k wen a-VSV a 3 uur schpfi' Brje- Junioren: RCH a-TYBfi rechter J. Wiinpn p- ..r'PM' rechter J. Wijnen. Er terrein van DSK aan de lem. Na alloop w"°-? .0udM! bekers uitgereikt. R. Lunenburg J. van Rongen J. Steffers A. Baart D. Noordman J. Lamers G. van 't Hof D. Dollé 297 Wandelsport Volgende week wordt de Avondvierdaagse gehouden Ook dit jaar zullen in Haarlem de wan deltochten gehouden worden ter gelegenheid van de Avondvierdaagse. Voor de vijfde maal staan de tochten op het programma en gelet op het succes in het verleden wordt een grote belangstelling verwacht. De' Avondvierdaagse is vastgesteld op 16, 17, 18 en 19 Juni. De afstanden bedragen drie maal vijftien en een maal twintig kilometer. Op de eerste drie dagen wordt tussen zes en ze ven uur gestart en de laatste dag tussen twee en drie uur van gebouw Rosenhaghe aan de Hoofmanstraat. De leiding berust bij de plaatselijke officials van de Noordhollandse Wandelsportbond. Ook niet-leden van deze bond kunnen deelnemen. Zij, die de tochten voor de vijfde maal tot een goed einde brengen, ontvangen een kruisje. Tot en met Zaterdagavond kan men zich laten inschrij ven. Nog geen devaluatie, van het Pond Sterling Camille Gutt, directeur nationale Monetaire Fonds Mi dag verklaard dat een dev'aïj"' pond sterling nog niet nodigf? devaluatie is het eerst, wann«-'; koers invloed begint uitte2 goederenstroom uit een land regering zegt, dat zij alle eoédL kan produceren exporteert dige sterlingkoers geen invloed derenstroom heeft", z0 zeideGï gaf, dat waarschijnlijk enkel. van Europese valuta's noii? naarmate het Plan-Marshall^ DE DOODSTRAF ft' De Britse minister van B-, Zaken, James Chuter Ede htfh sluit tot automatisch uitstelt» J straf voor in de toekomst te C moordenaars ingetrokken. HiU Lagerhuis medegedeeld, dat Hum op zich zal worden beschouwd b besluit was genomen met het w- vooruitzicht van een spoediger van de wettelijke bepalingen Du digheden zijn nu-echter veratded' beslissing van het Hogerhuis. VEILINGEN De uitslag van de verkopin; fe in het Notarishuis te Haarlem";'1» Perceel Orchideënlaan 28, HeemöJ A. P. v. d. Linden qq., Leidselrull lem f 3310.J. A. Schouten qq, tri 114, Haarlem, f 2505 A, v, d. Pull:" markt 59a zw. en rd., Haarlem 11® Jacques. Frankestraat 43, Haarlcaj J. Spruyt qq, Westerstraat 81, i f 3380 J. A. Schouten qq,-Partei; lem f 5850 F. A. Groen qq, M: fc straat 27, Haarlem niet geveild tö Haarlem, niet geveild, Jan Ssa Haarlem, niet geveild, RijksSno Haarlem, f 15400 G. Blom Jr, Ca straat 96, Haarlem f 5500 optebjfe huisvest 33. Haarlem, f 65Wl Colensostraat 28, Haarlem22L:I1 ders. Prof. Gerretson en (H! Naar aanleiding van het door ei genomen bericht van de Haags»! van het Parool, dat prof, df,C,fe van de candidatenlijst der CM: Tweede Kamer zou zijn gi mr. A. Wensing, vice-voorzittu s Kamerkring Haarlem der CJLU.s prof.' Gerretson niet op de cr.is stond. De heer Gerretson hedi ai een artikel in „De Nederlander" van de C. H.-Tweede Kamafradii gangspunt voor het verdere IdcjS leid aanvaard. Ten aanzien vernis bestaan in de Unie zekere nuai-ï doch deze zijn van ondergeschikte: Stalinprijs. De chirurg Sergei cialist op het gebied var. X en kwaadaardige verwees voor de tweede maal de Sti5 kregen. In de loop van dit? de chirurg deze onderschep voor zijn nieuwe methode be leggen van een kunstmatige Leiders. De Amerikaanse aarif gade-generaal Telford TayW Neurenbergs hof voor deMJJ oorlogsmisdaden verzocht öJ van de I.G. Farben te vert« grond van medewerken aaa van een aggressieve oofA- ment van de pleiters, 0* klaagden niet op de M. zouden zijn van de plat®3 verwiep Taylor als onreefl- zij willens en wetens het F nog niet beproefde chenufl» dische experimenten op bj concentratiekampen toegeso- gemoedigd. Energie. In Groot-I gebouwd, die met al1°° stookt worden, aldus Redstone, inspecteur-ga*» zondheidsdienst der s-c- klaard. Hij voegde ff au* zijn mening, over herU Brittannië dectncflaWJ werken, waarvan ui® naamste energie bron Bommen. Er wordt een geleverd tussen de ter van landsvettógj restal en David van de Amerikaanse co»' atoomenergie, over j welk gezag de in dc «gj bestaande voorraao a 43. De hogepriester van Mug drukte één der Oosterlingen een grote tijdbom in de handen. „Leg die in de kolenruimen!" sprak hij. Stel em zó, dafie over een uurtje ontploft! Ga in vrede!" De Chinees schreed de deur uit en-liep toen snel de gang in, zonder dat hij Panda in de gaten kreeg. Panda stond namelijk net aphter de deur en was daardoor tijdelijk onzichtbaar. Maar het is begrijpelijk dat hij daar niet bleef staandan zou hij Panda niet geweest zijn. Hij volgde de Oosterling zonder geluid te maken over het dek en ging verschillende trappen af, totdat hij tenslotte in de kolen bunkers terecht kwam. Daar zette de snoodaard zijn vreselijke machine neer, veegde zijn handen af en begon toen aan de wijzers van het uurwerk te draaien „Ovel een uultje ontploffen!" mompelde hij, boosaardig lachend. „Boem! Hele schip naai de ondélwatelbodem! Haha!" Panda keek angstig om de hoek van de deur opening en rilde van afschuw geplaatst worden, te*#, civiel. Thans is het atoomenergie, een in c j;. aïooineuci&iv., --- Iijke organisation bommen beschikt- W geen bommen dere toestemming vac 6- ii««f«i vragen. Vrti. Radio Hambur® onder communistische „vrije Dyitse vakvert" Donderdag de fundi vakverenigingen meerderheid uit het v Berlijn gezet "eeI1

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2