pgfielicoptère in de landbouw in tle Haarlem: Kort en Bondig Tevreden Klanten BEEK Luidsprekers 24 JUNI I948_ IJMUIDER COURANT jY[} In ceerti# seconden krijgt één hectare een D.D.T.-, j nrocfbesproeiïng-per- sik»'flkeS ,vas het interessant if/nctiik biedt, zoals ff, «rfj Landbouwkwartier- Ë,V»»dS uiteen wel'd gezEt onto wiens leiding Geen autogiro Jeji-'b sNEï5!^,ïtóats'te"hèëit nl een i ^CLhoel of ..«tor" van hl ..uier niet alleen voor W* tS^lS.eÖmdë"rïaetiev,n StküÏÏ&n. Een en ander stelt rprschilt belangrijk van tere Ters. ..a_ nl. pen «»- MKhter niet "alleen voor voor de'horizontale scl"oef-a.a.n .5,1' Een en ander stelt !C^0pte- rfaat loodrecht te landen !m^lère Achteruit, opzij, kortom vliegen, wat voor de /h heb'111® wo|ijk is in de zomer van «flÏÏ&wUn* tussen Z Landbouw en andere «pariteiten van de heli- Ji1 iadiewmmissie gevormd, idie jfin de „Stichting voor Hef- li,!,®Se° Strijd 'egen de insecten a ipsen insecten is, naar dr. wel het belangrijkste object c s» wf loestel in de landbouw de Ibdht hebben {«jroeung, d grote iffSSn zeer korte tijd grote ■ë/tastriiken, een belangrijke EK StriJtog van schadelijk ■^'tobts enkele dagen kan du- "£L -een effect meer heeft. 5 gewone vliegtuigen voor !P~ is slechts lonend, wanneer I", «SO LandbOUW en ai.nere »<i betol hadden b.j een on- Lt;« die üeiaJls_„;,„;tPn van de heli- is slechts lonend, wannee uilüAtrekte aaneengesloten lande uien.... er een vIieêveld in de n vliegen zij kan zelfs ^-..Sstaan - werkt de helicop- ;m,«i nauwkeuriger, bovendien heeft zij iag CH weilandje nodig om te landen vloeistof in te nemen. De grote kgarheid maakt het deze „reuzen- mogelijk zeer kleine percelen lar ercotte van een halve bunder vol- Lfcsjwgezet te bewerken. Een ander Eji voordeel is dat de hefschroef de leren de planten blaast. Op de jjtttitaat een werveling van lucht, Lfook de onderkant van de blade- feorgd wordt L-i; schade die men met rijdende be- Êgwerktuigen vooral in hoge en Igwasen aanbrengt wordt volgens 13rtmakkelijk gedacht. Toch is zij be- yj genoeg om er rekening mee te ij,,. Enkele procenten betekenen al iPjKim guldens per hectare. Eerste proef geslaagd ,iie eerste grote proef boven 100 ha in de Hoekse Waard kregen de in de Haarlemmermeer een beurt, traite het experiment ook 100 bun- fes over bloembollen Teelt in Noordholland sterk verminderd, in Zuidholland stationnair Bureau voor de Statistiek ""^langrijke cijfers over de bloembol- 1939 waren in Nederland 7239 Md met bloembollen. In Mei 1946 ihct 6402 h,a. en in Mei 1947 6335 ha. üoordholland waren de cijfers 1939: - 1946: 3144 h.a. en 1947': 3176 h.a. Zuidholland: 1939: 3057, 1946: 3138 ,*3060 h.a. "Acnlers demonstreren duidelijk dat 1: - - xillenteelt zich dus vrijwel uit- beperkt tot Noord- en Zuidholland. ■3fri::ge9 Provincies werden in 1947 j 159 h a. met bloembollen beplant. ant is het verschil te zien in de rCensoorten die in 1939 en in 1947 f geteeld werden. Ruiters zijn «tin i tulpen [klpen 1939 1947 508 h.a. 354 h.i 1329 759 2181 1900 938 1081 1117 1209 347 352 363 284 456 396 zijn dus fle hyacinten en l"«Ketulpen het sterkst verminderd. Gladiolen en Crocussen namen .toe. cijfers zou men geneigd zijn af i-t de waardering voor de hya- fcu: het afnemen is. Er is alleen één fctvccr de hyacinten. In 1946 waren 313 h.a. met hyacinten beplant, |*1M was dit weer gestegen tot ♦•Lid is ook het feit dat hoewel de -%■'« met bloembollen beteeld van gtl9ïi terug liep van 7239 tot 6335 Sprovincie Zuidholland in die jaren 'dijging te zien geeft van 3057 tot terwijl er in Noordholland een van 3947 tot 3176 h.a. Faillissementen Btötbank te Haarlem heeft in staat Wfetment verklaard: P-atsma, verhuizer en transporteur, i-rri or.aer de naam Expeditiebedrijf '-inde te Haarlem. Sophiastraat 65. kwanissöris: mr. C. E. Muller. Cu- aAli-Cohen te Haarlem. 'Swischap onder de firma T. Kur- Chemische Wasbeitsfabriek ..Was- fcPWigd te Haarlem, Schoterweg 65. —tophoek—1Thoenes, firmante van ^Pf-Unoemde Vennootschap, wonende Sumatrastraat 19. ^^Pashoek, eveneens firmant van ,iC'a?, wonende te Amsterdam, '-^Hénberghstraat 35 III, In al deze ®wn rechter-commissaris: mr. C. - Curator: mr. L. S. Römelingh te kbanna Pleij, weduwe de Jong, ffifP. wonende te Heemstede, tu.ii 5' Rechter-commissaris: i'5leiSUrat0r: mr' J' A' P' C' ten is vernietigd het faillis- C. de Jong, directeur ener ti3^°nende te Aalsmeer, Aals- Rus maakt amok Is jeep van de interna- ^Patrouiïle beschoten door die blijkbaar niet goed *as. Een Fransman werd ge- |^en een Amerikaan zijn ge- door de Amerikaanse ■spend en gearresteerd. der, doch nu weer versnipperd over 27 be drijven. Toch werden ze in 5 uren besproeid en het grootste deel daarvan is nog in be slag genomen door het „lussen vliegen" en het tanken. Eén hectare kreeg in veertig seconden en DDT-douche. Men zal de helicoptère voorlopig nog niet kunnen bestellen. Talrijke proefne mingen moeten nog worden gedaan. Op het programma staan o.a. de bestrijding van colorado-kevers, schimmelziekten en on kruid en de beveiliging tegen nachtvorst. Enthousiast commentaar op Zandvoorts circuit Twintig Britse coureurs uitgenodigd In het Engelse blad „The Motor" van 16 Juni 1948 komt het volgend artikel over het circuit van Zandvoort voor: Wij ontvingen een prachtig aanbod van de K.N.A.C. (Kon. Ned. Automobiel Club). De Hollanders hebben van het puin, dat is overgebleven nadat de Duitsers de Zand- voortse hotels opbliezen een race-circuit gebouwd en ter gelegenheid van de opening van deze baan, hebben zij voor de eerste wedstrijd 20 leden van de „British Racing Drivers Club" naar Holland uitgenodigd. Niet tevreden met het tot stand brengen van een circuit, betaalt de K.N.A.C. ook nog de kosten van de wagens met de be stuurders, en die, welke het medenemen van twee extra personen per auto, belast met bedienen van de „pits", met zich me debrengt. Van een land, dat door de Duitsers is verwoest en ontwricht, is zulk een gebaar niet alleen een schitterend voorbeeld van internationale sportiviteit, maar ook een prachtig bewijs van datgene, wat tot stand kan worden gebracht als de geest en de leiding van een volk goed zijn. Indien wij dezelfde medewerking en inspiratie van hogerhand hadden ontvangen, zouden wij in Engeland ook een circuit hebben kunnen bouwen. Jammer genoeg zorgen de ver lammende regeringscontröle, de papieren, de prioriteit en de rantsoenering waaron der wij hebben te lijden er voor, dat niets van dien aard in Engeland zal worden toe gestaan, hoe groot ook de behoefte daar aan is. Laat ons daarom het Nederlandse volk hulde brengen voor een gebaar, dat in En geland reeds met het grootste enthousias me en instemming is ontvangen. Het circuit is betrekkelijk klein, maar niet in vergelijking met het hart van het volk dat achter de race staat. Jarenlang hebben de Hollanders, hoewel hun land niet in belangrijke mate auto's produceert, hun interesse en enthousiasme getoond voor alles wat met de auto te ma ken heeft. Deze auto-race, letterlijk en fi guurlijk gebouwd op de ruïnes van hun land, zal men zich nog herinneren, lang nadat de internationale twisten en oorlog- voering-in-zakformaat van tegenwoordig uit onze gedachten zijn verdwenen. De aanslagen voor bijzondere heffingen Een soepeler instructie voor de inspecties In een resolutie betreffende de inning van de bijzondere heffingen heeft zo meldt het Handelsblad de minister van Financiën nadere richtlijnen ten behoeve van de belastinginspecties vastgesteld. Het is aldus wordt gezegd noodzakelijk, dat er na de vaststelling van de voorlopige aanslagen naar wordt gestreefd, dat vóór 1949 komt vast te staan, welke bedragen daadwerkelijk mogen worden ingevorderd. Met een eenvoudig beroep op art. 10 der wet op de invordering kan niet worden ge rechtvaardigd, dat de aangeslagenen wor den gedwongen, vaak met grote bezwaren, hoge bedragen wegens de heffingen op te brengen, van welke later zou blijken dat ze niet verschuldigd zijn. Daar het uitgesloten is, dat vóór genoemd tijdstip de bezwaar schriften zijn afgedaan, acht de minister de volgende handelwijze nodig: Voor zover omtrent de punten van ge schil bij oproep geen overeenstemming kan worden verkregen, treft de Inspecteur, zo veel mogelijk in overleg met de aangesla gene, een regeling in die zin, dat het be zwaarschrift voorlopig buiten verdere be handeling blijft, doch dat voor een in rede lijkheid te bepalen gedeelte van de aan slag de invordering wordt opgeschort, zon der dat deswege rente verschuldigd zal zijn: hierbij zal een soepele houding moeten v/orden aangenomen. Het bezwaarschrift blijft dan voorlopig rusten. Aan de op schorting van de vervolging mogen geen voorwaarden worden verbonden, die voor de belanghebbenden werkelijk bezwaarlijk zijn. Deze soepele handelwijze mag niet wor den toegepast: a. indien boven alle twijfel vaststaat, dat de bezwaren alle of grotendeels ongegrond zijn; b. indien belanghebbende ten volle in het gelijk kan worden gesteld; c. indien be langhebbende reeds meer heeft betaald dan het bedrag waarover overeenstemming be staat, waarbij hem het volgens bewering teveel betaalde zelfs in principe terug moet worden betaald; d. bij verschil van mening over de vraag of al dan niet van onoirbare aanwas sprake is. Sub a en b vindt alleen toepassing, indien geen diepgaand onder zoek daartoe nodig is. Zolang de opschorting van de invorde ring duurt, moet de geblokkeerde rekening onaangetast blijven. Bedoelde opschorting heeft in feite de betekenis van een voor lopige vermindering van de voorlopige aanslag, hetgeen o.a. van belang is voor het berekenen van de termijnen. In uitzonde ringsgevallen kunnen bijzondere moeilijk heden steeds worden ondervangen door het bezwaarschrift op de gewone wijze af te doen. Deviezenverlies van een kwart millioen Voor de bijzondere politierechter te 's-Hertogenbosch heeft terecht gestaan de textielhandelaar A. P. te Eindhoven, die textiel, welke voor export bestemd was, op de binnenlandse markt had verkocht. Hij nam bovendien nog textielpunten voor deze goederen in ontvangst en berekende zijn detaillisten 100.000 te veel. Export der goederen zou 250.000 aan deviezen opgeleverd hebben. De officier van justitie eiste verbeurdver klaring der in beslag genomen goederen, een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een geldboete van 25.000. Beverwijk Bloemkool loopt af, bospeen komt op De grote aanvoer van bloemkool be hoort op de groentemarkt thans tot het verleden, het zijn nu nog maar weer kleine partijtjes, die worden aangeboden met als gevolg een stijging der prijzen vooral voor de goede kwaliteiten, welke nu weer 50 cent per stuk opbrachten. Bospeen komt er steeds meer; de prijzen zijn teruggelo pen tot 15 a 26 cent per bos. Sla is nog steeds heel goed te plaatsen, de goede kwa liteit kon het nog tot 8 cent per krop bren gen, al bleef er een behoorlijk aantal kis ten, 850, voor Duitsland staan. Doperwten komen iets ruimer ter markt, maar blij ven ondanks dit groter aanbod op prijs en varieerden van 45-83 cent per k.g., peulen zijn er maar in enkele kistjes, de goede „Wijkerpeulen" brachten nog 95 cent per k.g. op. Tuinbonen blijven tot nog toe iets beneden de verwachting in aanbod, de prijs is niet onbevredigend. Asperge vermindert in aanvoer; hiervan loopt de oogstperiode ten einde. Rabarber blijft daarentegen in flinke partijen ver schijnen met nog een goede vraag. Snij- en sperciebonen worden nog maar door enkele glaskwekers aangevoerd evenals een paar kistjes tomaten. Begrijpelijker wijze zijn deze schaarse artikelen duur. Naast de aardbeien komen er enkele doos jes frambozen, waarvoor nog veel geld besteed werd. Bloemen goedkoop. Bij een betrekkelijk matig aanbod, voor de tijd van het jaar althans, worden er over de hele linie voor de bloemen slechte prijzen besteed uitgezonderd enkele nieu wigheden. Vele soorten verdwijnen langzaam van het toneel, zoals de duizendschonen, ko renbloemen, ranonkels, ixia's en an-, io nen, daarentegen komen er meer lelies, gladiolen, Alstroemeria's, segezum's, ter wijl de eerste Statice werden aangevoerd. Een der belangrijkste producten zijn nog de Engelse irissen en zij konden nog tot 25 cent per bos opbrengen; pioenen waren wederom goed te plaatsen, het aanbod wordt kleiner, gladiolen komen nu in ver scheidene soorten en de Allard Pierson komt reeds van buiten. Met de potplanten is het ook nog niet veel beter gesteld: begonia's, salvia's, pri mula's en geraniums komen meestal niet veel hoger dan 50 cent per stuk. Aardbeiendrive „B.C. Klaver Twee" De bridgeclub „Klaver Twee", onderaf deling van Hoogovenstaten heeft Dinsdag avond haar onderlinge aardbeien-drive ge organiseerd. Zoals gewoonlijk had deze drive een gezellig verloop, temeer daar er tijdens de wedstrijd op aardbeien werd getracteerd. Verder werd met algemene stemmen besloten ook deze zomer door te blijven bridgen, daar men de wekelijkse clubavonden niet wilde missen. De gedetailleerde uitslagen luiden: Noord-Zuid lijn 1 heren Worst-Wegman 90 m.p., 2 heer en mevrouw Vollaerts 81V2 m.p., 3 heer en mevrouw van Aalst 80 m.p., 4 heren Hendriks-Heinen 73 V2 rn-P-. 5 he ren Bosman-Eekhout 72J/2 m.p. Oost-West lijn: 1 heren Aalbertsberg- Oosterhout 92 m.p., 2 heer en mevrouw Sauer 84m.p., 3 heer en mevrouw Schaafsma 82i/z m.p., 4 dames Hamel- Plooi 82 m.p., 5 dames Brouwer-Rosloos 81 m.p. De paren welke als nummer 1 en 2 ein digden ontvingen een prijs evenals de pa ren welke op de laatste plaats terecht kwamen de nummers 10, die een troost prijs ontvingen. Aardbeien weer iets duurder Bij een kleinere aanvoer waren de prij zen voor de aardbeien in Beverwijk giste ren iets gunstiger er werd ongeveer vijftig cent per slof meer betaald dan daags te voren. De Moulin Rouge noteerde van 230360 cent per slof. De framboos-aard- bei, de Mizzi Schindler varieerde van 280- 390 cent per slof. Enkele mooie partijtjes Amazones kwamen iets hoger dan heide eerstgenoemde soorten en brachten nog 390 cent per slof op. Het hoogtepunt van het aardbeienseizoen is bereikt, verwacht wordt, dat de aanvoer nu dagelijks minder gaat worden. Mysteriën in het K.S.A.gebouw De wonderbaarlijke avond ten bate van het vrouwelijk jeugdwerk in de parochie O, L. Vrouw van Goede Raad waarbij de Friese Fakir" Woensdagavond in het K. S. A.-gebouw de talrijke aanwezigen bezig hield, werd met een kort woord door ka pelaan Oud geopend. De fakir heeft met zijn verbluffende vaardigheid de aanwezi gen een avond vol interessante experimen ten gegeven. Zijn programma was zeer uitgebreid waarvan de voornaamste pun ten wel de gedachten overbrenging, het behandelen van voorwerpen en experimen ten in blindscliieten waren. Aan de hand van ingeleverde voorwerpen wist deze fakir geblinddoekt alle bijzonderheden omtrent de eigenaar te vertellen. Na de pauze werden op het toneel enige personen gehypnotiseerd waarmede de wonderlijkste dingen werden uitgevoerd, onder meer werd een gehypnotiseerde jongen op twee stoelen gelegd met voet en rug als steun. Op de geheel verstijfde knaap ging de fakir staan. KATHOLIEKE ARBEIDERSVROUWEN BIJEEN. Als tamelijk late sluiting van het seizoen 1947-1948 roept het bestuur van de K.A.V. afdeling Beverwijk alle katholieke arbei dersvrouwen op tot het bijwonen van een grote propaganda-vergadering, welke plaats zal hebben op Donderdag 24 Juni in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat. Mej. C. Stringa, leidster van de K.A.V. in het bisdom Haarlem zal die avond een redevoering houden over het onderwerp: „Standsverschil". „HET ZOEKLICHT" ZOEKT. Op Woensdag 30 Juni zal er een Mara- natha-bij een komst gehouden worden, wel ke uitgaat van de vereniging „Het zoek licht". De spreker van deze avond zal de Evangelist, de heer Sj. Zijlstra, Baptisten predikant uit Eindhoven zijn, welke zal spreken over het onderwerp: „Wat zegt de Bijbel van het Joodse vraagstuk?" De evangelie-zanger de heer A. Bape uit Haarlem zal op deze avond zijn mede werking verlenen. Deze samenkomst zal plaats hebben in de bovenzaal van het vei linggebouw ,,'t Centrum" aan de Koning straat te Beverwijk. De Cornelis, die Dinsdag in de Engelse haven Grimsby loste, heeft voor 400 kisten vis, hoofdzakelijk makreel, 15000 besomd. Ook de Viking Bank zal Donderdag in En geland markten. SCHEEF VAAK'l' Etalagewedstrijd en pakkettenactie Ter gelegenheid van Beverwijk's 650- jarig bestaan als stad wordt door een groot aantal winkeliers een étalage-wedstrijd georganiseerd, waarbij het publiek, door aanwijzing van de meest geslaagde étalage, geldprijzen kan winnen en de winkeliers diploma's en medailles kunnen behalen. Elke deelnemende winkelier zal tevens een pakket verzorgen voor een zich in de tropen bevindende Beverwijker. Concert „Vox Humana" Op Dinsdag 6 Juli zal de oratoriumver eniging „Vox Humana", dirigent de heer Potgieser in de Grote Kerk Psalm 95 van Mendelsohn en Mirjams Siegesgesangh van Schubert ten gehore brengen. Mede werking verleent het Amsterdamse Sym- phonie-orkest onder leiding van Piet van Egmond. Het mannenkoor „Zanglust" heeft zijn medewerking toegezegd en zal enige kleinere werken ten gehore brengen. De opbrengst komt gehèel ten goede van het restauratiefonds van de Hervormde Kerk. Santpoort „Huwelijk en echtscheiding" „Een zeer eigenaardig huwelijkscadeau kreeg Maarten Luther van zijn vrouw", aldus ds. Kalf uit Rotterdam Woensdag avond in de Kapel, toen hij over „Huwelijk en echtscheiding" sprak, „n.l. een zand stenen poort voor het huis met het op schrift: „Hij leeft". „Wil een huwelijk slagen", zo vervolgde spr., „dan behoort „Hij leeft" het motto te zijn, want pas in gemeenschap met Chris tus kan het huwelijk werkelijk opbloeien". Er worden in onze dagen veel echtschei dingen uitgesproken; toch, hem die weet op welke oppervlakkige gronden velen vaak hun besluit om te trouwen nemen, verbaast het dat dit aantal nog niet groter is. Gods regel onderwerpt zich niet aan onze prak tijk: Wat God vereent, dat zal de mens niet scheiden. Christus keurt in één geval de echt scheiding goed: bij overspel. Maar dat be tekent nog niet dat de partij, welke geen overspel pleegde, weer zal mogen trouwen. Deze moet ongetrouwd blijven, opdat terug keer van de overtreder van Gods gebod mogelijk is. Dit is voor vele predikanten aanleiding om huwelijken, waarvan één of beide partijen „gescheiden" zijn, niet ker kelijk in te zegenen. Andere predikanten echter maken een uitzondering voor die gevallen, waarin van een terugkeer van de overtreder geen sprake meer kan zijn, door dat hij inmiddels opnieuw in het huwelijk is getreden. Het gouden feest van „Wilhelmina" In zijn „ten geleide" van het feestpro gramma van het jubilerende fanfarekorps „Wilhelmina" schreef' burgemeester Kwint onder meer: „....Aan vele inwoners van Santpoort heeft „Wilhelmina" na hun ar beid een nuttige gelegenheid tot ontspan ning gegeven, daarnaast, bereid als „Wil helmina" steeds was, om bij alle feestelijk heden in Santpoort de muzikale omlijsting te verzorgen, aan de burgerij muzikale ver pozing geboden. Het is mijn oprechte wens dat „Wilhelmina" nog in lengte van jaren de plaats mag behouden, die het inneemt in onze Santpoortse samenleving". Dat de burgemeester het korps niet ten onrechte deze pluim op de hoed steekt, in deze tijd van voorbereiding van het grote concours wel gebleken. Toen destijds de ingezetenen lijsten ter intekening werden aangeboden, waren de resultaten zeer be vredigend. Verder lieten tal van inwoners en plaatselijke verenigingen zich ten op zichte van het schenken van prijzen niet onbetuigd. En tenslotte, toen huisvesting gevraagd werd voor leden van deelnemen de korpsen uit België en Limburg, stonden direct weer zoveel plaatsgenoten gereed, dat ook dit probleem niet meer bestaat. Dit alles geeft ons goede moed voor de belangstelling voor het concours. In de samenstelling van de jury is een kleine wijziging gekomen. Eduard Flipse i? n.l. door werkzaamheden in het buiten land verhinderd om in de jury zitting te nemen. Hij wordt vervangen door de heer W. de Groot uit Amsterdam. De twee an dere leden zijn Jos. de Klerk uit Haarlem en Marcel Poot uit Brussel. Santpoort-dorp DRANKWEER-AVOND Woensdagavond heeft in het gebouw De Toorts te Santpoort een bijeenkomst plaats gehad van het Velsense Drankweer Co mité. Deze bijeenkomst was belegd met het doel om de onderlinge band tussen de aan gesloten organisaties te versterken. Met een inleidend woord van de voorzitter A. Rolloos, werd de avond geopend; een avond die verder werd opgeluisterd met zang, mu- zoek en een filmvertoning. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door de dames Radsma en Hertler en het filmprogramma werd vertoond door de heer A. Hagedoorn Velsen-Noord Tankgracht gedicht De bezetting heeft Velsen-Noord niet veel goeds achtergelaten, want behalve de ettelijke gesloopte woningen bleek dit deel der gemeente ook nog een tankgracht-in- wording te bezitten, welke was geprojec teerd tussen pont en papierfabriek en over de terreinen van genoemd bedrijf. Het deel tussen Corverslaan en Kanaal, vlak naast de R.K. Jongensschool werd niet gedicht en was voor de omwonenden een ergernis, daar het losse zand niet alleen overal heen dwarrelde maar ook omdat in het begin de kinderen zich bij het smerige vocht erger lijk vuil maakten. Bovendien vond onge dierte hier een* welig teeltterrein. Thans is aan deze toestand, zeer ten ge rieve van de buurtbewoners en ook tot opluchting van de onderwijzers der scho len een einde gekomen, daar een dragline het „gat van vervuiling" heeft volgestort met grond. SCHOOLREISJE. Donderdag zullen per autobus de kin deren der vierde en vijfde klas van de Moerbergschool een uitstapje maken naar Rhenen. K. H. L. Delfland. 23 Juni van Amster dam naar Hamburg. Entre Rios, 22 Juni van Southampton (thuisreis). K. N. S. M. Ariadne, 22 Juni van Malta 1 naar Piraeus. Bree Helle, 22 Juni van Am sterdam naar Bremen. Deo Duce, 22 Juni van Gothenburg naar Kopenhagen. Dirphys, 23 Juni te Rotterdam van Curacao. Draco, 22 Juni van Oporto naar Lissabon. Hydra, 22 Juni te Antwerpen van Curacao naar Am sterdam. Ilos, 22 Juni Ouessant gepasseerd v. Lissabon naar Amsterdam. Niobe, 23 Juni Brunsbuttel gepasseerd van Kotka naar Am sterdam. Orestes, 22 Juni van Amsterdam n. Curacao. Ornen. 22 Juni van Amsterdam n. Hamburg. Stentor, 22 Juni te Istanbul van Piraeus naar Constantza. Stuyvesant, 22 Juni van de Azoren naar Plymouth. Theseus, 21 Juni van Gibraltar naar Barcelona. Bij Koninklük is op het daartoe HOLL. OOST AFRIKA LIJN. Lekker- I door >?rm Seclaan verzoek eervol ontslae uit kerk, 23 Juni van Antwerpen naar Zuid- de -P? ilaire dienst verleend aan de kolonel Afrika. Lieve Vrouwenkerk. 22 Juni te Mom- nonactiviteit, van het BINNENLAND In Mei heeft het gemeentebestuur van Deventer aanbesteed de bouw van een schutsluis met een bewakingsinstallatie tus sen de IJssel en de gemeentelijke industrie haven. De inschrijvingen varieerden tussen f 2.952.000 en f 1.959.500. Het werk is opgedra gen aan de op twee na laagste inschrijfster, de N.V. Nederlandse Beton Maatschappij „Bato" te 's Gravenhage, welke had inge schreven voor f 2.177.000. HAARLEM EN OMGEVING bassa van Port Sudan naar Tanga. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk 22 Juni van Amsterdam naar Antwerpen. MIJ. NEDERLAND. Ceram 23 Juni te Aden van Suez naar Belawan. Johan de Witt, 24 Juni te Amsterdam van Port Said. Johan van Oldenbarnevelt passeerde 22 Juni Malta op weg naar Port Said, Mapia, 22 Juni te Socrabaja van Pulo Samboe naar Makassar. Oranje, 22 Juni van Amsterdam naar Southampton. Rempang. 23 Juni te Colombo van Batavia naar Suez. Talisse. 22 Juni van Sydney naar Melbourne. Amstelstad, 18 Juni te Bei ra van Lorenzo Marquez naar Dar-es- Salaam. Bali. 22 Juni te Halifax v. Port Said naar Boston. Lawak. 17 Juni te Vancouver v. Seattle. Roepat. 22 Juni te Makassar van Soe- rabaja naar Balikpapan. Sumatra. 21 Juni van Palembang naar Semarang. Van der Waals, 21 Juni Ouessant gepasseerd naar Rot terdam. VINKE EN CO. Pointe Noire naar Freetown. wapen der infanterie. Ter navolging. Als eerste bedrijf in Heem stede zond de firma G. C. van Meeuwen 202,50 gulden aan het U.N.A.C.-Comité, n.l. f 101,25 bijeen gebracht door het personeel en eenzelfde bedrag door de directie erbij gelegd. Aalsdijk, New OrleansAntwerpen, pass. 22 Juni Beachy Head. Algorab. 23 Juni van Cuddalore naar Madras, alwaar 24 Juni ver wacht. Berkel, 22 Juni v. Aarhus te Lübeck. Ceram, AmsterdamJava, 23 Juni te Aden. Cleodora (T), 22 Juni van Colombo te Bahrein. Colytto, Hull—Ceuta, pass. 22 Juni Finisterre. Etrema (T), 21 Juni van Abadan naar Bombay. Heelsum, 22 Juni van Pointe Noire naar Freetown. Helicon, 22 Juni voor Guanta geankerd. Hydra, CuracaoAmster dam, 22 Juni te Antwerpen. Johan van Olden barnevelt, AmsterdamJava, pass. 22 Juni Malta. Kelbergen, BonaVelzen, pass. 22 Juni Ouessant. Lemsterkerk. door Lutterkerk vlotgesleept en 22 Juni te Bahrein aangeko men. Lutterkerk. 22 Juni van Bahrein naar Karachi. Macuba (T). 20 Juni van Singapore te Bombay. Mapia. 22 Juni v. Poeloe Samboe te Soerabaja. Nigerstroom. 23 Juni v. Lobito te Porto Arnboin. Ophir, 22 Juni van Soera baja te Batavia. Prins Frederik Hendrik, RotterdamMontreal. 22 Juni op 480 mijl O. van Bell Isle. Prins Willem van Oranje, 22 Juni v. Rotterdam naar Chicago. Pygmalion, 22 Juni van Puerto Cabello naar Houston. Rempang. 23 Juni van Belawan te Colombo. Stad Arnhem, RotterdamHuelva, pass. 22 Juni Kaap Finisterre. Stad Haarlem, 23 Juni van Sfax te Gibraltar. Stanvacdjirak, 22 Juni van Batavia te Pladjoe. Stuyvesant, Trinidad —Amsterdam, 22 Juni van Ponta del Gada. Tamo, 21 Juni van Santos naar Montevideo. Tiba. RosarioDenemarken, pass. 20 Juni 23.30 uur St. Vincent k.v. Volendam, 22 Juni van Rotterdam te Quebec. Weltevreden, Schoonheidskoninginnetje „deed" Den Haag „Ik is een van die baie mooie meissies uit Suid Afrika" Een vrolijk negentienjarig meisje met een roodbruine krullebol bekeek deze week Den Haag. „Mejuffrouw Suid Afrika", Heelsum, 22 Juni van schoonheidskoningin van dit jaar „deed" de residentie, zoals zij in de afgelopen Grote vaart. maanden New York en Hollywood. Parijs en Brussel en tal van andere steden heeft bekeken. Avelyn Macaskill uit Bloemfontein be antwoordt niet aan het Amerikaanse type van schoonheidskoninginnen. Kunstmatige „oomph" en „glamour" ontbreken haar, evenals de lagen plamuur en verf, die ge woonlijk dergelijke vorstinnetjes plegen te verfraaien. „Ik is een van die baie mooie meissies van Suid Afrika" vertelt zij en voegt daaraan toe, dat het wellicht meer geluk dan wijsheid was, dat juist zij uit de 49 finalistes in Maart van dit jaar ge kozen werd. Verlegen majesteit. Avelyn bekijkt de wereld van de vro lijke kant en zij lacht eens hartelijk als zij de reporter vertelt van haar ervaringen in de wereldsteden tussen alle mogelijke zelfbewuste, belangrijke en vaak gekun stelde beroemdheden. Zij voelde zich eerst wel erg verlegen, maar op den duur wende dat wel, al was zij nooit helemaal op haar gemak. Avelyn is negentien en de enige dochter van een leraar in de natuurkunde te Bloemfontein, die maar nauwelijks zijn toestemming voor haar wereldreis heeft gegeven, toen zijn dochtertje de schoon heidsprijsvraag van de verenigde Zuid- Afrikaanse wolfabrikanten won. De fabri- Juni van Soerabaja naar Probolingo. Willem kanten zorgden echter voor deugdelijk Ruys, BataviaRotterdam, gapore. Zuiderkruis, Java- Juni van Sabang. Juni te Sin- -Rotterdam, 22 Kleine vaart. Att S, 22 Juni van Dublin te Lissabon. Arak, 20 Juni van Tanger te Barcelona. Ber- nina, 22 Juni van Middelfahrt te Odense. Germaan, 22 Juni van Antwerpen naar Oslo. Herkesland, 22 Juni van Rotterdam te Kings- lynn. Hast 4. 22 Juni van Malmö te Kopen hagen. Houtman, LübeckTerneuzen, pass. 23 Juni Holtenau. Java, 22 Juni van Leith n. Kingslynn. Maartje, 23 Juni van Emden naai de Humber. Nettie, 22 Juni van 4Emden te Bonesse. Nottingham, 21. Juni van Harlingen te Goole. Omlandia, 18 Juni van Bastia te Louis du Rhone. Rolf, RouenMalmö, pass. 23 Juni Holtenau. Saba, 22 Juni van Boness naar Leith. Spurt, 21 Juni van Corsoer te Kiel. Ida, 22 Juni van Antwerpen naar Oslo. Volkerak, 22 Juni van Rotterdam te Wil- helmshafn. Algarve. 21 Juni van Oporto n. Lissabon. Arak. 20 Juni van Tanger te Barce lona. Blue Boy, 22 Juni van Londen te Maassluis. Duiveland, 21 Juni van Rotterdam te Leith. Gaasterland, 21 Juni van Rotterdam te Leith. Houtman, 21 Juni van Grangemouth naar Inverkeithing. Juno. 21 Juni van Ham burg te Raumo. Leuvehaven. 21 Juni van Hamburg naar Emden. Lillen, 21 Juni van Lissabon naar Leixoes. Marietje Bohmer, 21 Juni van Mariagar naar Gdynia. (Laden voor Denemarken). Mulan. 22 Juni van Emden n. Huil. Nassauhaven. 22 Juni van Kopenhagen naar Malmö. Orion, 21 Juni van Londen n. Rotterdam. Woensdag 23 Juni kwamen de haven van IJniuiden binnen: Teuna van Huil. Johan de Witt van Batavia. Trianta van Norsunded. Cariba van Borgharen. Greenfinch van Lon den. Beta van Batavia. Vertrokken zijn: Elysian Cost naar New castle. Ary Scheffer naar Drogheda. Delf land naar Hamburg. Echo naar Rotterdam. Anastasia naar Truton. Rottum n. Taxhafen. Strabo naar Rotterdam. Hoogwatertijden. Donderdag 24 Juni: 5.27 17.53 uur. Vrijdag 25 Juni: 6.06 18.30 uur. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnengekomen op 23 Juni: IJM 62, Sumatra, rederij De Vem, met vis, op 15 Juni van Engeland vertrokken. IJM 49, Petten, Visserijmij. Petten, vertr. op 16 Juni met vis. Naar zee op 23 Juni: IJM 96, Vios IV: IJM 9, Haarlem, naar Am sterdam in dok; IJM 99, Batavia, naar Vlaar- dingen voor reparatie: RO 15, naar Rotter dam voor demagnetisatie. chaperonne (die onder meer het ma ken van een filmtest in Hollywood voor kwam) en daarom mocht Avelyn op reis om overal toiletjes, vervaardigd van Zuid- Afrikaanse wol te tonen. Lekker koken jullie! Hoewel Avelyn een vrij stevige jonge dame van pl.m. 1 meter 75 is, spreekt haar chaperonne over „mijn kleine meissie". „Ik wil haar lief en natuurlijk zoals ik haar meekreeg, ook weer aan haar ouders teruggeven", vertelt deze oude dame, bui ten het gehoor van haar pupil. Een streek je lippenstift en een vleugje poeder zijn de uiterste concessies, die op het gebied van make-up worden gedaan. „Wat ik doen ga als ik weer thuis ben?" zegt Avelyn, „ik ga een maand slapen, om uit te rusten van alle reisvermoeienissen en dan? „Weer eens lekker gewoon leven". Zij is hier in Nederland al een beetje bij gekomen en zou hier best wat willen blij ven, omdat er zo lekker gekookt wordt. Maar toch verlangt zij naar huis en ze is erg in haar schik, dat de KLM haar Zater dag weer in die richting brengt. BREDA VERZAMELPLAATS VAN EMIGRANTEN NAAR ZUID-AFRIKA. De emigranten, die in de toekomst naar Zuid-Afrika gaan, zullen niet meer in Am sterdam of Rotterdam op de boot stappen, doch in Antwerpen. Breda is als centrale verzamelplaats voor deze emigranten aan gewezen, van waaruit zij per bus naar Antwerpen worden gebracht. In Breda geschiedt ook de passencontröle en het onderzoek van de handbagage. Zowel Nederlandse als Belgische douane-ambte naren zullen deze controle verrichten. Deze regeling is getroffen om de emi granten de bootreis van Amsterdam of Rotterdam naar Antwerpen te besparen, maar vooral om het lange wachten in Antwerpen te voorkomen. Doorgaans moeten de schepen in Antwerpen namelijk vier dagen verblijven om te laden en te lossen. Voor het eerst zal Breda centrale ver zamelplaats zijn op 15 Juli. Veertien dagen later komen weer nieuwe emigranten en een week daarna volgt er weer een grote groep. VISSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besommingen kustvisserij: SCH 62 f460; SCH 165 f45; SCH 38 f400; SCH 119 f50; TH 1 f 50; TH 15 f 360; VL 28 f 370; KW 215 f 290. zijn de beste reclame voor Koopt U er ook al? opkvialiteiïj HUWELIJK. Juffr. 48 jaar, met eigen home, zoekt ken- nism. met net pers. varens gezel geen bezwaar. Brieven L 2570 bur. v. d. blad. Net persoon zoekt NET KOSTHUIS. Brieven L 2566 bur. v. d. blad. GOED TEHUIS GEZOCHT voor lief Cypers poesje (zin delijk). Gratis af te halen Min. Lelylaan 1, Velserbeek. Gelegenheid tot DAGOPLEI DING voor Practische Han delsstudie (Praktijk-Diplo ma's Boekhouden en Talen) voor jongelui, welker toe komst leidende functie be doelt en voor wie een indivi duele opleiding beter en sneller werkt dan HBS-vak- ken. Beperkt aantal (wijl individuele behandeling) Ouders, die nadere inl. wen sen gelieven te schrijven nr. 490 Boekhandel Erasmus Santpoort. WITTE MANTEL te koop, m. 48. z. g. a. n. Groeneweg 35, IJmuiden-Oost. Te koop: 300 DAKPANNEN (bl. kruis) Trompstr. 42. J. v. d. Does. Te koop: eiken BOEKEN KAST 1.38 h.. 1.24 1. Duin- lustparkv/eg 65, Santpoort. Te koop: 2 pers ZEILKANO f 50. Zeeweg 303. IJm.-O. TE KOOP: 1 kinderw.. wan- delw. en kinderstoel. Alex. Bellstraat 54. Te koop: 7 KIPPEN MET HAAN, volop aan de leg. De Ruyterstraat 118. TE KOOP: nieuwe reiswieg, grammofoon met 30 platen. Jacob van Heemskerkstr. 55. J. vrouw m. 1 kind \y2 j. vr. ongem. KAMER(S) ook gen. in de h.h. behulpz. te zijn. Brieven p/a. Stam, v. Speijk- straat 9. Te koop: AMEUBLEMENT Kastanjestraat 35, IJmuiden- Oost Te koop: goed onderhouden KINDERWAGEN. J. P. Coen straat 35. IJm.-O. Te koop: prima AANHANG- WAGENTJE voor fiets, zeer geschikt om kinderen in mee te nemen, in de vacan- tie. Tuindersstraat 120, Um.- Oost. Te koop: HERENFIETS met nw. banden en zijtassen f 70 De Koning, Pr. Krugerstraat 106, IJmuiden. TE KOOP: 4 eiken stoelen en een bank f 65, 1 armstoel f 25. Bakker. Driehuizer- kerkweg 142, Driehuis. Te koop: een SPIEGEL. Te bevr. Hagelingerweg 379, Driehuis. Te koop: II. en D. FIETS, ge heel compleet met nw. ban den. Esdoornstr. 19. Te koop: een BOX MET VLOER. Tuindersstraat 47, IJmuiden-O.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3