Dansen Je klok in Velsens toren niet meer slaat |'aatonl Het vrolijk avontuur IDAG 25 JUNI 1948 1] MUIDER COURANT luidt, de klokke Ieklok'tó t i,et oude ttöc i;ï^«?bren?nheet denkbaar dat in fl Set 's ®ï,ok zou hangen "Je ,orenhgHaar 1948 de klokke "het£„te van de be jttien en beeft de bet eind van het luartM15 .«e no 6 November 1722 j,sslsVIllst' 2Torver op een pu- Haa" de ambachts- föw in met de Santpoort en «d Vel®» acht en Iwin- ^S^envandeDo- i* t":t mei gebruikt kon wor- i* t»e'ms het deze Gerard Pt..»n ornS-6 Jrarht gaf aan Ci- laartoe oP^M stadsge. van Amsterdam Ff, kiockeguïtera .gieten waren DelM^nj^^en tweehonderd en e«!t 1,8 flï en acht stuivers. >«,^5 een klok die er till »s Tem gewicht van zeshon- So De kosten zouden ■",mÜ n worden gedragen j.kerkelijke gemeente, ST^f^waien hiervan werd e rorver er op aange- ''ifmen op een gegolfde band •'^hrtvoigende gieteni i0^ j«rd in later jaren aangesloten Ifaurwerk; was de toren nog '|f die reeds in 1687 was jjrift op deze luidde. on Pieter Clasen, LSStVelsS hebben mijn n Anno 1687. ie enkele eeuwen hebben deze 1 Siidschap en de droefenis van L ffind gemaakt en des B I gelovigen geroepen naar het li? Sr het uitbreken van de "J? de gemeente er van over- „werd gewezen dat de moge- ilrdering bij een eventuele .ijs uitgesloten. Ee belangnjk- carillons, die gespaard dien- werden door Monumenten- van de letter M. "V elsens kwamen hiervoor echter ferto™Mk Nederland had aan- T» de bezetter koper nod.ghad \l .0 weinig ingeleverd, dat hij 'n "ing vorderen. Om er zoveel i> te sparen, werden pogingen m gesteld 25 procent van het totale -wicht in Nederland te behouden. m M gemerkte klokken werden ld met soortgenoten die van een mi -verden voorzien. Voorlopig "e in het land blijven en het ctok" zou onderzoeken of ze wer- E> belangrijk waren dat ze gespaard a worden. 5 Maart 1943 heeft mevrouw fBouteT-Klinkhamer namens het ifsu Monumentenzorg de oudste, rfisle klok van een P. voorzien en it een directe vordering tegen te De grote klok werd óp 17 Maart Xs letter voorzien. Het grote gevaar Itijdelijk afgewend. Het scheen zo, eds op de eerste April kwam een Riders om de klokken te verwij dde middag van 2 April, om half jf beide klokken door gaten in de 3i binnendoor in de toren naar jaRhaald. fe April zijn zij vervoerd naar Van tie Entrepotdok aan het Kadijks- [fc Amsterdam en daar onder num- ^orgen. na de oorlog langzaam-aan alle za- jden geregeld, heeft burgemeester in Januari 1946 een onderzoek in- Jinaar de beide klokken. Hieruit is £n<t te staan, dat ze naar Duitsland icnt en dat de grootste is ver- Ueateï i! heden t/m Woensdag 30 Juni DE VISSERS JONGEN (Fisherman's Warf) met BOBBY BREEN Bs Film f met milde hand I htaalopbrengst van de lijstcol— k fe in Velsen ten bate van de ierd gehouden, is 6149.25. fcjïomt een bedrag van 732.30 leeüaat van de buscollecte. Aan 5 kam ongeveer 100 binnen. "Maalbedrag moet worden ver sniet de onkosten, die 13.65 zodat deze week de UNAC kan te verblijd met 6967.90. de zaal van Thalia Donder- n vol is, kan hier nog eens ruim ppden aan toegevoegd worden. ibi» na UNAC.avond ie van de NACO, die zo wel- PJ8-de'leden van het orkest, dat pvond aan de UNAC-filmavond s! n'. So^tis te vervoeren, heeft oereid verklaard, na afloop van f® °"110'40 ongeveer, de laat- £bI. bezoekers van de UNAC- r en wachten, zodat de inwo- 'Af0 orp nog thuis kunnen en er veel liefhebbers voor «ouszyn, dan is de NACO be- ESÜ laten rijden. *"P aan het Patronaatsge- is technische bezwaren, nda Yoor Veisen 11 Ummden £,i -™"MGS5 JUNI t 01 "5 Uur; „Moord onder ^c5£^Herrnan's Wharf". em: Lunapark. smolten. Van de oudste is niets naders ver nomen. Dit is dus dc reden, waarom de klok in Velsens toren niet meer slaat. Toch worden des Zondags de kerk gangers als van ouds hun huizen uitgeluid, zij het dan ook op een zeer, zeer beschei den manier. Vóór de duistere tijd van oorlog en be zetting hing er in het herenhuis „Velser- beek" een klein klokje dat plotseling, toen de indringers er om kwamen, spoorloos was verdwenen. Het klokje was ondergedoken. Toch lag het voor het grijpen en menige zwart-geuniformde, zwaar-gelaarsde is er aan voorbijgegaan. Hoe het zij, het klokje, dat dateert uit "1693, heeft de boze tijd overleefd en het Soli Deo Gloria, dat het tot randschrift dient, wordt des Zondags uitgebengeld. Het is eigenlijk meer een bronzen bel met klepel en tuimelaar en het geluid is veel te ijl. Maar bij gebrek aan iets anders Want het is in Velsen nog steeds de vraag: hoe komen we aan een echte luidklok? Is dit een taak van kerkelijke of ge meente-autoriteiten? Volgens artikel 6 van de staatsregeling van 1798 zijn de burgerlijke gemeenten verantwoordelijk hiervoor. Dit artikel luidt: „De torens, aan de Kerkgebouwen gehegt, benevens de Klok ken met derzelver huizingen, worden ver klaard eigendommen te zijn en te blijven der Burgerlijke gemeenten, staande ten allen tijde onder derzelver beheering en onderhoud". De burgerlijke gemeente van Velsen heeft in den jare 1948 vele geldelijke zor gen, maar ten opzichte van de oudste kerk in Kennemerland, ten opzichte van de his torie van schutspatroon Engelmundus en van Willibrord, die hun leven gaven om het land te kerstenen, heeft zij verplich tingen. Als straks de gemeente Velsen vol gens een modern plan is herbouwd, zal het goed zijn de historie levend te houden: geen vergane, maar een blijvende schoonheid. H. K. A.s. Zondag 27 Juni Zaterdag 3 Juli en Zondag 4 Juli in ZOMEBLUST, Santpoort. „Anjerdag" in Velsen De Anjer-collecte vraagt ook in Velsen om een offer. Het fonds, dat op initiatief van Prins Bernhard werd gesticht en zal voorzien in de financiële noden van alle daarvoor in aanmerking komende cultu- reel-sociale instellingen, is. in Velsen ver tegenwoordigd door een zestigtal winke liers, die van 22 Juni af wimpeltjes ver kopen, die men om de door de post be zorgde papieren anjers kan dragen op 29 Juni, de „Anjerdag". De wimpeltjes zijn te koop bij de vol gende winkeliers: VELSEN. A. J. Bax, Zuiderdorpstraat 15; D. C. Boogert, Meervlietstraat 18; W. Zwanen burg, Meervlietstraat 25. VELSEN-NOORD. H. G. de Rooy, Gr. Hout- of Koningsweg 62; D. Kat, Smidt van Gelderstraat 1; T. Winkel, Wijkerstraatweg 182; Nagelsgroot handel, Corverslaan 69, Pelstraat 1; K. Stëyn, Princestraat 2, DRIEHUIS. Albert Heyn N.V., Driehuizerkerkweg 93; P. de Ruyter, Da Costalaan 1. SANTPOORT. Albert Heyn N.V.. Hoofdstraat 175; wed. Joh. Dam-Bart, Wüstelaan 103; Coöp. Vooruitgang, Hagelingerweg 98; Th. Huy- boom, Hagelingerweg 3; R. Wildschut, Ha- gelngerweg 12: J. Arisz, Hoofdstraat 157; L. Alkemacle, Terrasweg 12; J. v. Rijswijk, Terrasweg 23; H. Alblas, Terrasweg 20. SANTPOORT-STATION. M. Tammen, BI. daalsestraatweg 140; M. W. Jonker, BI.daalsestraatweg 135; Coöp. Vooruitgang, Duinweg 43. IJ MUIDEN. B. Beek, M. v. Heemskerkstraat 25; A. Kraak, Kennemerlaan 29; C. v. d. Meer, Kennemerlaan 151. IJMUIDEN-OOST. J. P. Kochx en Zn., Trompstraat 68: O. Hofer, de Lumeystraat 14-16; A. J. Bra- ber, Casembrootstraat 23; D. Kort, Casem- brootstraat 29; de Gruyter, Velserduin- plein; J. Buisman, Velserduinweg 143; wed. Goossen-Dammers, Velserduinweg 111; A. J. v. Niekerken, Wijk aan Zeeërweg 1; Albert Heyn N.V., Oosterduinweg 39; G. Glind, Zeeweg 18; J. H. Marcelis, Tromp straat 14; H. M. J. Fiege, Trompstraat 94; M Sprong, Trompstraat 151; A. Streefland, Tuinderstraat 45. IN VERKOOP HEREN TWEED, en GUMMI REGENTASSEN P/f. de Koning Kennemerlaan 24, ITmuiden (Adv.) E.V.C. BEREIDT JEUGDCONGRES VOOR De Wereldjeugdfederatie houdt in Augus tus een internationale conferentie. De Eenheidsvakcentrale heeft in ons land de voorbereidende organisatie ter hand geno men en daartoe onder meer voor 3 en 4 Juli een nationaal congres uitgeschreven in Amsterdam, waar onder meer de dele gatie voor de internationale conferentie gevormd zal worden. De E.V.C.-afdelingen IJmuiden en Be verwijk hielden reeds besprekingen met hun jonge leden en 25 Juni, dus vandaag, komen de jonge Beverwijkse E.V.C.'ers nogmaals in „Nieuw Leven" bijeen, om de delegatie voor Amsterdam te vormen. Hetzelfde zal 29 Juni in IJmuiden ge beuren en wel in de bovenzaal van. café Van der Lem aan de Zeeweg. Velsen-Noord Ouderavond Ir. L. P. Krijgerschoo! De Oudercommissie van de Ir. L. P. Krij- gerschool houdt Maandag in het schoolge bouw aan de Banjaertstraat een ouder avond. Het belangrijkste agendapunt is de ver kiezing van een lid voor de oudercommis sie, daar de huidige voorzitter, de heer P. Krabbendam, wegens bijzondere om standigheden deze functie niet langer be zetten kan. Verder vermeldt het programma mede delingen over een te houden schoolreisje en zal het hoofd der school,•de heer D. de Wilde, lantaarnplaatjes vertonen van vroe gere schoolreisjes. WIELRIJDSTER BOTSTE TEGEN AUTOBUS Woensdagmiddag omstreeks 5 uur wilde een 42-jarige wielrijdster uit Wijk aan Zee van de Rooswijkerlaan de Nieuwe Schulp weg op rijden. Op het kruispunt bemerkte zij een auto bus, komende van de Hoogovens. De wiel rijdster weifelde met oversteken en keerde weer terug, waardoor zij door de autobus werd gegrepen en door het voorwiel werd overreden. Met ernstige wonden aan benen en hoofd is zij in zorgwekkende toestand overge bracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Door de doktoren Groot en Goslinga werd de eerste hulp verleend. Het rijwiel werd geheel vernield. De be stuurder van de autobus treft vermoede lijk geen schuld. PERSONEELSVERENIGING „HOLLANDIA" OPGERICHT Uit het personeel van de rubberfabriek „Hollandia" in Velsen-Noord is een perso neelsvereniging opgericht, die onder voor zitterschap van de heer G. Piersma haar werk is begonnen! GRONDSTOF AANGEVOERD Met het Zweedse s.s. „Amsterdam" is- Donderdagmorgen voor Van Gelder Zonen papierfabriek aangevoerd een lading van bijna 1000 ton cellulose uit Sandarne (Zwe den). Autotocht van Melkinrichting „Velsen" I-Iet valt op dat verschillende grote zaken op een of andere wijze hun personeel niet alleen beschouwen als goede werkers, maar die verdiensten, welke aan hun bedrijf ten goede komen, ook weten te waarderen, waardoor de onderlinge personeelsband en die met de directies gestimuleerd wor den. Dit is zeker het geval met directie en personeel van de Melkinrichting „Velsen", welke een hechte gemeenschap vormen, die zich uitte in een mooie autotocht naar Friesland, Woensdag door de directie aan geboden aan het personeel der fabriek, slij ters en wederverkopers met hun dames, tezamen 120 personen uit Velsen, IJmuiden, Beverwijk, Driehuis en Santpoort. 's Morgen om zeven uur nam deze tocht in vier moderne autobussen een aanvang, waarna via de Wieringermeer naar de Af sluitdijk is gereden. In Workum genoot het gezelschap van heerlijke koffie met de beroemde Friese koek, waarna Rijs, prachtig in het schone Gaasterland gelegen het eerste hoofddoel vormde, vlakbij het bekende Rijsterbos. Te acht uur aanvaardde het gezelschap dat prachtig weer trof, de terugreis en arri veerde te half twaalf, uiterst voldaan in Velsen. FEESTAVOND VAN „DE ZANGVOGELS" Het bestuur van het Chr. Kinderkoor „De Zangvogels" organiseert Zaterdag voor de jonge leden, hun ouders en donateurs een feestavond in gebouw „Concordia". Deze avond zal bestaan uit een aanlok kelijk programma, waarbij de kinderen een flink aandeel hebben in de uitvoering van verschillende zang- en muziekstukjes. IJmuiden Een kijkje bij de Nederlandse industrieën Eenmaal per maand komen de leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen, afdeling Velsen, bijeen in het Patro naat. om geest en blik te verwijden en ken nis te nemen van de belangrijke zaken die „in het leven te koop zijn". Gistermiddag heeft de heer W. Beets een drietal industriefilms vertoond, na vooraf een kleine inleiding te hebben gehouden. De bedoeling was namelijk om belangstel ling te wekken voor wat in eigen land wordt gefabriceerd. Wat betref de landbouw zijn wij in Ne derland aan het eind van ons kunnen, zei spreker. Dus zal de industrie het overcom pleet van landarbeiders op moeten nemen. Toch is het nuttig te weten wat ons land produceert en hoe. Reeds op de scholen wordt dit door middel van films aan de leerlingen vertoond. Dit is-het werk van de Onderwijscentrale. Na deze causerie heeft de heer Beets de film „Goud en zilver" gedraaid, die een duidelijk beeld gaf van de vervaardiging van gouden en zilveren voorwerpen. Dat het een lange weg is van de bloese- rnende fruitboom naar het potje jam dat de dis siert, bleek uit de film: Van volwaardig fruit tot zuivere vruchtenconserven. Na de pauze werd de textielfabricage onder de loupe genomen in de rolprent In dustrialisatie Hier kx-eeg men een kijkje in fabrieken te Eindhoven en omstreken. Het is een zeer leerzame middag geweest, waar mevrouw P. de"Boer-Harder de presi dentshamer hanteerde en de heer Beets dank bracht voor het gebodene. Overal is woningtekort en ook in de Hertenkamp in de Haarlemmerhout. In de bezet tingsjaren was de verblijfplaats van de herten gesloopt en de.tijdelijke woning voldeed niet aan de eisen, vooral omdat ook andere dieren een onderdak moesten hebben. Aan de bouw van een huis wordt op het ogenblik hard gewerkt en af en toe komen de die ren kijken, of het nieuwe verblijf voor de herten, schapen en pluimvee al gereed is. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont Vrijdag 25 Juni 8 uur, Zater dag 26 en Zondag 27 Juni 7 en 9.15 uur de meest spannende „thriller" ooit verfilmd MOORD ONDER NARCOSE (Green for Danger) met TREVOR HOWARD - SALLY GRAY - ALASTAIR SIM Eaglelion film Toegang 18 jaar Maandag 28, Dinsdag 29. Woensdag 30 Juni, aanvang 8 uur en Zondag 27 Juni matinée aanvang 3 uur presenteren wij De eerste grote Nederlandse film na de bevrijding WALVIS IN ZICHT een film vol sipannende avonturen in de Zuidelijke Poolzeeü Polygoon-Profilti Productie Toegang elke leeftijd Geen directe vrees rond Velsen's gasvoorziening Tijdens de laatste raadsvergadering heeft de wethouder voor de bedrijven, dr. A. J. v. Leusen, een en ander meegedeeld over de situatie, waarin Velsen is komen te verke ren door het leksla'an van de reserve-gas- zinker onder het Noordzeekanaal door. Naar wij nader vernemen is de situatie in zoverre précair, dat een onverhoopt de fect van de overgebleven gasleiding de ge meente Velsen zou afsluiten van de gas- toevoer van de Hoogovens, maar anderzijds is er uiteraard geen direct gevaar aan wezig, als er zich tenminste „ondergronds" (de betrokken zinker ligt lVo meter onder de bodem van het kanaal) geen compli caties voordoen. De definitieve gasleiding zal door de tunnel komen te lopen en men verwacht in de komende jaren een toeneming van de gaslevering aan de gemeenten ten zuiden van het kanaal, zodat er gestreefd dient te worden naar een afdoende voorziening, waarin het Directoraat Generaal voor de Energievoorziening gekend zal worden. Openbare vergadering P. v. d. A. In de grote zaal van Thalia hield de af deling IJmuiden van de Partij van de Ar beid Donderdagavond een openbare ver gadering. Nadat de voorzitter had'geopend gaf hij het woord aan de eerste spreker, de heer Jegers, die het woord voerde over de komende verkiezingen, in plaats van de heer K. van Staal, die verhinderd was. „Nooit in de geschiedenis van het Ne derlandse volk", zeide de heer Jegers, „heeft zich een verkiezingsstrijd zozeer toe gespitst tot felheid en demagogie". Spreker memoreerde het ontstaan van de partij na de bevrijding uit de oude S.D.A.P. gro tendeels, ook uit andere groeperingen om daarna, helaas, al spoedig over te gaan tot een zeer heftige en door vrij plastische bewoordingen gesteunde aanval op ver scheidene der overige elf partijen en groe pen, die thans aan de verkiezingen deel nemen. In de pauze werden enige liederen ge zongen en kwamen Thomasvaer en Pieter nel len tonele, vertolkt door een tweetal leden van „Palvu". De tweede spreker van de avond was de heer Richard Jokel, redacteur voor Oost- Europa van „Het Vrije Volk", die in vele Oost-Europese landen lang heeft vertoefd. Het onderwerp van zijn rede was Tsjecho- slowakije, hetzelfde onderwerp dat de jour nalist besprak op de onlangs in Santpoort gehouden vergadering van de Partij van de Arbeid. Zijn beschouwing werd toen reeds in deze kolommen besproken, reden waar om we nu volstaan met de opmerking dat de redacteur in zijn woorden een helder licht wierp op de recente gebeurtenissen in het Midden-Europese land. MARKTBERICHTEN 24 Juni 1948 Besommingen IJM 106 Reiger ÏJM 49 Petten f17.830; f 6640. IJM 213 f 480; IJM 249 f 349; IJM 241 f 200; IJM 5 f620; IJM 202 f54; IJM 239 f43; IJM 237 f39; IJM 207 f45; IJM 318 f38; UK 60 f 1670; UK 44 f380; UK 86 f380; UK 126 f705; UK 163 f 270; UK 99 500; UK 125 f 295 UK 90 f250; UK 7 f260; UK 36 f290; UK 119 f239; UK 69 f400; UK 105 f490; EH 20 f420; HD 184 f35; HD 220 f32; HD 63 f30; HD 80 f810; HD 131 f227; HD 67 f 1260; VD 60 f420; HA 16 f 64: HA 53 f 320; OD 8 f 250; UK 53 f 650; UK 161 f506. Aanvoer. 35 kisten tarbot en tong, 20 kisten poontjes. 100 kisten horsmakreel, 700 kisten makreel. 150 kisten schol, 45 kisten kabeljauw. 70 kisten wijting, 200 kisten schol, 100 kisten schar, 150 kisten bot, 100 kisten diversen. Totaal 1670 kisten. Prijzen Gr. tong 3,052,95; md. tong 3.102,85; kl. md. tong 2,902,75: kl. tong I 2,201,90; kl. tong II 1,651: kl. tong IJl 1.15—0,80; tarbot I 2.10—1,85, alles per 1 kg. Tarbot II 9282; tarbot III 84^82; Jiaai 28; horsmakreel 7,605.40; poontjes 123; bot 32—20; kl. bot 13—9, alles per 50 kg. FEUILLETON 59) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels 't Is 'm! zei hij hees tot Peter. Het is de vent, die we zoeken voor al die moorden. Hij heeft een medeplichtige, juffrouw Trenchard, zei Peter. Vlug, naar boven. In de opwinding van het ogenblik hadden ze juffrouw Trenchard volkomen vergeten. Ze renden de trappen op naar haar kamer, de kolonel, die net op tijd te voorschijn was gekomen om zijn hond op zo kranige wijze te zien optreden, vóóraan. Ze kwa men te laat! Juffrouw Trenchard had. we ten weg te komen door het raam, met ach terlating van haar pruik, jurk en zware hoornen bril. De politie-auto arriveerde en de zitka mer liep vol met grote donkerblauwe ge- uniformeerde figuren. Een inspecteur on dervroeg Peter in het kantoor. Twee an deren doorzochten de kamer, die de pseu- do-dames gehad hadden, namen diverse voorwerpen, die ze daar vonden in beslag en verzegelden daarna de kamer. Kolonel Partington zat op de trap en zong tegen ieder, die het maar horen wilde, een lof lied op zijn hond. Toen de dag aanbrak, kwamen de ver slaggevers van de kranten. Eerst van de plaatselijke pers, en iets later op de dag van de Londense bladen. Ze hadden foto toestellen bij zich, waarmee ze op de meest onwaarschijnlijke momenten foto's riamen. Ze namen Peter, terwijl hij de morgen- post in ontvangst nam van een verschrikte postbode, en Lynn terwijl ze met een pan met eten de tuin doprliep om de kippen te gaan voeren. Dit betekent voor ons het einde, denk ik, zei Peter neerslachtig. Mevrouw Gale, nu mevrouw Jones- Watson, was door alle emotie van de nacht rustig heengeslapen. Ze was stomverbaasd, toen ze 'bij haar benedenkomst de hele zaak in rep en roer vond en overal politie mannen aantrof. Maar in minder dan geen tijd was ze een uitvoerig verhaal -aan het vertellen aan de verslaggever van het plaatselijk nieuwsblad. Dit was dan ook de reden, dat deze krant een verslag publi ceerde, dat volkomen van alle andere ver slagen afweek en weinig met de waarheid overeenstemde. Als ik me bedenk, hoe vaak ik daar alleen boven ben geweest in die kamer om er stof af te nemen, huiverde Celia. En hoe vaak hebben we hen 's avonds laat nog warme melk gebracht, rilde Phyllis. Ik wou, dat ik geweten had, met wie ik te doen had, zei Jaggers spijtig, dan had ik hem met de bijl op zijn hoofd ge slagen. We hadden allemaal in ons bed ver moord kunnen worden, griezelde Katie, als ik niet op het idee was gekomen om door het sleutelgat te kijken. Herinner je je die nacht, toen de hond blafte en iedereen wakker werd en we juf frouw Stubb in de hall aantroffen? Zou ze toen ons geld hebben willen stelen? vroeg Lynn. Mogelijk, zei Peter. Het was een on aangename geschiedenis. Bu!.. .i in de tuin verzamelden zich belangstellenden. De mensen kwamen op de fietsen een kijkje nemen naar 't huis, waar de moordenaar in vermomming gedurende vele maanden, zonder dat iemand er een vermoeden van had gehad, woonde. In de tuin stonden de tafeltjes onder de oranje parasols, precies als op de andere dagen, klaar voor de thee bezoekers. Maar er kwam niemand. En het was geen wonder. Want het is geen plezier ergens thee te drinken, terwijl de politie er rond loopt. We zullen die kamer voorlopig wel niet meer kwijt kunnen raken, zei Peter spijtig. HOOFDSTUK XIII. Het was vreemd, maar het was vooral Diclcon, die er bij hen allen de moed in hield gedurende de vreselijke dagen, die nu volgden. Op het eerste gezicht leek hij een weinig-beduidend mannetje, maar er zat meer in hem dan Lynn gedacht had. Dickon wist met een grapje Minna te over reden om te blijven, toen deze in een stroom van tranen meedeelde, dat ze geen nacht meer in dit huis wenste te slapen. Geliefde, als je me nu alleen laat, sterf ik, kondigde Dickon aan, met zijn strohoed schuin op het hoofd en zijn hand aan het hart. Het lukte hem Minna en haar zuster na enkele ogenblikken aan het lachen te krijgen en de lunch werd ten slotte normaal op tijd geserveerd. Twee groepjes vacantiegangers kwamen binnen vallen om te lunchen. Ze waren kennelijk niet precies op de hoogte, in welk hotel het drama zich had afgespeeld, en toen ze een maal aan de lunch bezig waren, was het tc laat. Bovendien wist Minna's kostelijk omelette hun gedachten van moordgruwe- len af te leiden. Wat we nu moeten doen, zei Dickon plechtig in het kantoor tot Peter, is, uit de as weer op te rijzen. Zoals de phoenix, weet je wel. I-Iij maakte een duidelijke aan kondiging: cle zaak is normaal geopend en er kwamen schuchter weer enige men sen theedrinken. Hij ging de volgende dag naar Londen en kwam terug met een stel weinig gunstig uitziende mannen. De een was lang, mager en zag er luguber uit. De andere was dik en rond en ze hadden beide een viool bij zich. Er zal geen mens komen, voorspelde Peter, toen hij de gewone voorbereidselen voor de Zaterdagse dansavond gadesloeg. Het gerucht doet in de omtrek de ronde, dat de zaak gesloten is. Wacht nu maar rustig. Misschien zullen er inderdaad deze Zaterdag niet veel mensen komen. Maar de volgende week komen ze weer in drommen. Wacht het nu eens kalm af. De hele morgen was hij druk bezig met iets in de dansschuur. Tegen lunchtijd had hij een groot reclamebord klaar, dat hij bij de ingang van de tuin neerzette. „He denavond dansen op de beroemde Beggar's Band" stond er op. En er onder stond een tekening van drie mannen in lompen met kleine strohoedjes op; Dickon in het mid den met zijn harmonica. Tegen zeven uur, toen de bar vol zat, ging Dickon zelf bui ten naast het reclamebord staan met een lange sigaar .in zijn mond en zijn harmo nica in de handen, waarop hij allerlei deuntjes speelde. Het werd niet stampvol, maar er kwa men mensen, en niet zo heel weinig ook. (Wordt vervolgd), i aiotsp van Visserijsdooi waakte over Amsterdammertjes Toen Dinsdag de 1200 Amsterdamse kin deren ie gast waren bij de Velser politie op het IJmuider strand, lag tussen de pieren, een sloep van de Visserijschool, bemand door de heer Stam en enige leerlingen. Men had deze maatregel genomen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. De red dingsbrigade beschikt namelijk nog niet over een vlet. EEN JAAR ClIRISTELIJK- GEREFORMEERDE EVANGELISATIE Nu het evangelisatiewerk van de Christe lijk Gereformeerde gemeente een jaar ge lopen heeft, wordt van de zijde der evan- gelisatiecommissie meegedeeld, dat er na een eenvoudige start veel arbeid verzet is. De financiële toestand blijft echter précair ondanks de geste van een IJmuider reder, die het evangelisatiewerk materieel steunde. „IJMIJIDENS BLOEI" GAAT VERGADEREN £)e V.V.V. „IJmuidens Bloei" zal op Dinsdag 6 Juli een algemene ledenvergade ring houden in het Oud-Katholieke Ver enigingsgebouw aan de Kon. Wilhelmina- kade. Op de agenda staat een bespreking van het herbouwplan Oud-IJmuiden. DRIJVENDE MIJN IN DE NOORDZEE De Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat zich in de Noordzee tussen Harwich en de Nederlandse kust een drij vende mijn bevindt waardoor navigaltie gevaarlijk is in een zóne van drie mijl doorsnee, waarvan het middelpunt gele gen is op 51 graden 51.8 minuten Noor derbreedte en 3 graden 14.8 minuten Oos terlengte. EEN DAGJE UIT De kinderen van de school aan de Hout manstraat gaan Woensdag een dagje uit. Beverwijk Vele deelnemers aan de aardbeiendrive Nu de inschrijving voor de aardbeien drive. welke de bridgeclub „Sans Atout" Zondag 27 Juni in dc veilïnghal aan de Breestraat heeft uitgeschreven, gesloten is, blijkt dat er 64 deelnemers meer inge schreven hebben dan vorig jaar. Was de inschrijving vorig jaar met 352 deel nemers reeds hoog, dit jaar zullen 416 bridgers de strijd om de aardbeien aan vaarden. F. Basstra voor de tweede maal kampioen van Beverwijk Door een schijnoffer in het middenspel kreeg F. Basstra. in de beslissingswedstrijd met Chr. Bakker om het damkmpioenschap van Beverwijk en omgeving, welke Woens dagavond werd gespeeld, de kans om naar dam „door te lopen", waardoor hij de over winning in de wacht sleepte en zijn titel als damkampioen van Beverwijk prolon geerde. Volgende week Woensdagavond zal de kampioen van Beverwijk in het Staten- huis aan de Zeestraat een simultaanwed- strijd spelen. De uitslagen van de tweede klasse luid den J. KabelJ. Vlugt 02; Noorder- meerReinhout Sr. 11. M. P. Suiker wint simultaan-séance Woensdagavond speelde de H.O.S.C.-er M. P. Suiker in het Statenhuis aan de Vel serduinweg. aan 13 borden simultaan. P. A. Veldheer, J. Groot en A. Spijker wisten het tot een overwinning te brengen. Tegen B. Wulms en D. Verstegen moest Suiker met remise genoegen nemen. De overige acht wedstrijden tegen M. van Leeuwen, A. Alders, ir. D. G. Huigen, D. Oort, A. de Vries, G. de Priester, H. Kra nenburg en C. J. de Vries werden door de simultaanspele.r gewonnen. Beverwijkse aannemer moei boeten voor goedhartigheid Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond gisterochtend de Bever wijkse aannemer A. Th. C. B. terécht wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Verdachte had een huis dat bij de munitie- ontploffing in Westerveld schade had op gelopen ten bedrage van circa vierhonderd gulden. Een ambtenaar van de wederop bouw, zekere J. C. M. stelde hem voor cle schade op het spoedcredietformulier te verhogen tot veertienhonderd gulden. M., die schulden had zou dan de resterende duizend gulden in zijn zak steken. Volgens verdachte was hij voor 'n fait accompli ge steld omdat M. dit bedrag reeds op het formulier had ingevuld en verdachte toen niet meer terug durfde aangezien hij vreesde dat M. ontslagen zou worden, wan neer hier ruchtbaarheid aan gegeven werd. De officier van justitie mr. B. v. d. Burg zei dat van cle drie „slachtoffers" van M. deze verdachte het minst t,e laken was om dat hij er zelf geen voordeel uit had ge trokken. Niettemin achtte hij het ten laste gelegde zeer ernstig en requireerde zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Verdachtes raadsman, mr. Baron, noemde het voorval een typisch voorbeeld van B.'s besluiteloosheid en goedhartig heid en bepleitte clementie. VACANTIEBUREAU HOOGOVEN- STATEN Hedenavond wordt het vacantiebureau van Hoogovenstaten in het Statenhuis aan de Velserweg geopend. Het zaaltje is voor het doel uitstekend geschikt en is aange kleed met diverse mooie platen en foto's. Het is de bedoeling dat het vacantie bureau iedere Vrijdagavond geopend zal zijn voor het geven van inlichtingen. Naast de dagtochten van de bekende reisbureaux kan men door medewerking van V.V.V. t*n A.N.V.V. alle mogelijke inlichtingen over dagtochten, rondvaarten enzovoorts ver krijgen. AARDBEIEN-AANVOER DAALT Het was Donderdag al merkbaar dat de aanvoer van aardbeien begint te minderen; de veilingen waren om voor zes uur al be ëindigd en de vruchtjes worden kleiner. De prijzen waren weer iets gunstiger en varieerden van 3-/3.70 per slof voor de Moulin Rouge, maar enige mooie partijen gingen hier nog boven. Amazones brachten het zelfs nog tot 4.30 per slof; de Mizzi Schindlers lopen al heel erg in kwaliteit uiteen. Voor de mooiste werd 4.60 be steed, maar er gingen er ook voor 2.30 weg. WIE WORDT ER KAMPIOEN? Op Zondag 27 Juni zal het junioren elftal van DEM naar Lisse gaan om op het voetbalterrein van de RKVV „Lisse" deel te nemen aan de beslissingswedstrij den die uit zullen wijzen welk junioren elftal zich dit jaar kampioen van het bis dom Haarlem mag noemen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3