r, i Hotel voor tropische vissen in Beverwijk BOEKEN bij VAN DORP Het vrolijk avontuur WOE.M?PAG 30 JUNI T 948 GALERIJ VAN FLONKERING EN KLEUR De trots van een „timmerman onder water" 1JMUIDER COURANT De Breestraat, oord van Beverwijks pantoffelparade, de straat van de groente en de aardbeien, herbergt in een van zijn winkels een onverwachte wereld van schittering, beweeglijkheid en kleur. Die wereld voert de eigenaar u binnen op uw verzoek. Dan komt ge in een laag en licht gebouwtje achter zijn huis, en aanschouwt een aantal kleine tropische vissoorten van een sierlijkheid, die de pakken honden brood en de vissnoeren in de étalage niet deden vermoeden. Veertig aquaria staan hier^in een over zichtelijke galerij opgesteld, en elk daarvan biedt logies met ontbijt aan een grote fa milie van een tropische zoetwater-vissoort. Slechts enkele van die soorten zijn groter dan een centimeter of vijf, maar toch is er een schoonheid en een kleurenrijkdom die ge steeds meer ontdekt, naarmate ge zorg vuldiger kijkt naar hetgeen de natuur zoal rond laat zwemmen in de onpeilbare diep ten van een tropisch meer. Trots wijst de eigenaar van deze collectie, de heer Engelhart, op een paar van zijn nieuwste aanwinsten, pas uit Tndië geko men: de barbus sumatranus en de rasbora hetranorpha. Latijnse namen van prachtige, felgele maan visjes. Zij delen een groot verblijf, vol grotten en gesteenten, met twee zilverblauwe vermenis-exemplaren, bezitters van langé „voelhorens". Een ander aquarium bevat de merkwaar dige glasblazerij es, een visje met een vol komen doorzichtbaar „glazen" omhulsel van de graat. Een eindje verder huist de betta splendens, een schuimnestbouwer. Rood, groen en grijs fonkelen de kleine schubben van deze labyrinthvis. die van tijd tot tijd naar de oppervlakte schiet om zijn zuurstofvoorraad aan te vullen een overgang dus van kieuw- nn long-adem haling. In Indië houdt men weddenschap pen met de splendens, die kan vechten met een felheid als die van kemphanen. Dragers van zwaard en lantaarn. Fluweelzwart zijn de blackmolli, parel moerachtig de levend-barende albins-gup- pen. Lantaarndragers, met een fonkelend plekje in hun staart, zijn (in deze galerij) buren van de zwaarddragers, waarvan de mannetjes een lange stekel hebben. Als kleine streepjes neon schieten de één centi meter lange Chinese danio's door hun ele ment. Razend snel zijn de rode rio's. maar nog beweeglijker is de danis malabaricus, het geen de heer Engelhart bewijst door een hoeveelheid watervlooien in het water te brengen, die vrijwel onmiddellijk verdwe nen zijn in hongerige danis-magen. En dat alles is voortdurend in beweging in de glazen bakken, langs en om de prach tige beplantingen van eikenbladvarens, valesnaria's en ambulia's heen. Aan één kant invallend daklicht doet de waterplan ten het best uitkomen en twee gaskachels houden de gehele ruimte op de goede tem peratuur. Duikersfamilie. Van zoet tot zout water is maar een stap. De heer Engelhart, oud-IJmuidenaar, heeft aan zijn horlogeketting een miniatuur- duikerklokje hangen en dat verraadt de andere professie van deze viskweker: het duiken. Het duikersvak is een familievak geworden. „Mijn vader is 45 jaar duiker geweest", zegt hij, „ik zelf was het 35 jaar, en nu duiken mijn twee zoons". En dan duikt hij in zijn eigen geheugen en komt boven met wat herinneringen aan zware karweitjes. In Vlissingen liet men hem op 22 meter duiken, met een toestel dat hoog stens voldoende zuurstof aanvoerde tot acht meter. „Daar bleef ik niet lang!" De houtboot „Disido", 15 jaar geleden op een kunstbazalt-blok van de IJmuider pie ren geslagen en vervolgens gezonken, heeft de heer Engelhart waterdicht gemaakt één van de tientallen schepen, waarmee hij onder water kennis maakte. In Groningen werkte de duiker aan het aanleggen van zinkers, waarbij grote palen vier meter onder water waterpas moesten worden af gezaagd, van paalringen en van hakkel bouten voorzien. Hij had destijds de naam „even snel onder water te werken als een (timmerman boven water". Hetgeen zijn kundigheid voldoende schetst. Dan echter is het weer tijd om de tropi sche sfeer voor de Kennemerlandse te ver wisselen, en terug te keren tot de realiteit en de aardbeiengeur van de Beverwijkse Breestraat. (Adv.» Velsen-Noord Winstuitkering en gratificatie voor Papierfabriek-personeel Aan het fabrieks- en magazijnpersoneel van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papier fabrieken is Dinsdag medegedeeld, dat uit kering van gratificaties op Vrijdag 9 Juli zal plaats vinden. Op grond van de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars heeft de directie kunnen besluiten om aan manne lijke arbeiders van 23 jaar en ouder, als mede aan gehuwden en kostwinnaars dit jaar uit te keren: A. een winstgratificatie over het jaar 1947 van 33,onder aftrek van het hie -op in December 1947 verleende voorschot van 18,zodat resteert een bedrag van 15,B. een extra-gratificatie voor het jaar 1948 van f 45,waardoor het totaal-bedrag wordt 60, Voor het vrouwelijk personeel van 21 jaar en ouder en kostwinsters bedi-aagt de uitkering totaal 40,en verder naar evenredigheid. Ook is dit het geval vooj de jongere arbeiders beneden 23 jaar, die op 14-jarige leeftijd totaal 18,en 22 jaar oud zijnde totaal 57,25 ontvangen. Om voor de winstgratificatie in aanmer king te komen, moeten de arbeiders(sters) 't gehele jaar 1947 in dienst zijn geweest. De extra-uitkering geschiedt aan hen, die sinds 1 Januari 1948 tot 9 Juli a.s. bij net bedrijf werkzaam zijn. Bij gedeeltelijke werkzaamheid zullen de gratificaties naar evenredigheid worden uitgekeerd. Nieuwe tegenstanders van Velser voetballers Nu de indeling van de nieuwe voetbal competitie van de Kon. Ned. Voetbal Bond bekend is, blijkt dat zowel de derde klas- ser „Kinheim", als de vierde klassers „V.V. B." en „I.E.V." voor nieuwe tegenstanders worden geplaatst. In de derde klasse B zal Kinheim als onbekende rivalen G.V.I. en Schagen ont moeten, maar heeft reeds kennis gemaakt met Alkmaarse Boys, D.E.M., D.T.S., Hol- landia, H.R.C. en Purmersteyn, zodat deze negen clubs een vrij zware afdeling vormen. De Velser vierde klassers, ingedeeld in afdeling E, komen wel geheel in een vreem de omgeving, daar de tegenstanders alle onbekend zijl? en dus uiteraard moeilijk een indruk van ae uiteenlopende krachten kan worden verkregen. WB en IEV, welke laatste club nog steeds niets weet van een of ander straks te bespelen terrein, komen in het strijdperk met ASV, BDK, DCO. DOS, DVAV, Madjoe, Ontwaakt, SDZ en Wilskracht, totaal elf verenigingen. Engelse gasten in Velserr Sedert 1945 bestaat tussen de Engelse plaats Cardiff en Velsen een geregelde jeugduitwisseling. Deze uitwisseling ge schiedt onder auspiciën van de W.F.A. Na dat de Velsense jeugd in de zomer van 1945 gelegenheid kreeg Zuid-Wales met eigen ogen te aanschouwen en de aard rijkskundige namen niet slechts een klank bleven, hebben de jonge Cardiffers in 1946 Velsen en een deel van Nederland kunnen bezichtigen. Op 22 Juli komt een groep meisjes uit Cardiff, onder leiding van Mrs. C. M. Griffiths een veertiendaags bezoek brengen aan onze gemeente. De leeftijd varieert van 16 tot 18 jaar Het spreekt vanzelf dat de gebruikelijke excursies op het programma staan. Twintig jongens en meisjes tussen zestien en twintig jaar gaan op 18 Augustus een tegenbezoek in Engeland brengen. De leiding van deze groep is in handen van mejuffrouw C. H. M. de Hey en de heer H. Rutgers. Het is te hopen dat de vriendschaps banden die door deze uitwisselingen tot stand komen, bestendig zullen blijken te zijn. „Watervliet" in de nieuwe competitie Naar thans bekend geworden is, zal het eerste twaalftal van de korfbalvereniging „Watervliet", dat het vorige seizoen-degra deerde naar de derde klasse van de Neder landse Korfbalbond worden opgenomen in de afdeling A van de competitie. Deze af deling zal bestaan uit: KVH, ZCH, Roda, OKV, Nieuw Flora, KVD, Oosterpark en Watervliet. Voor de Velser korfballers betekent deze indeling een flink aantal onbekende tegen standers. Jan Schouten spreekt vanavond De afdeling Velsen-Noord van de Anti- Revolutionaire Kiesvereniging heeft de heer Jan Schouten van Rotterdam, lijst aanvoerder en lid van de Tweede Kamer voor de Anti-Revolutionaire Partij bereid gevonden hedenavond in het gymnastiek lokaal van de Da Costa-school aan de Noorderlaan in verband met de komende verkiezingen een spreekbeurt te vervullen. Velsen Jeugdige athleten treden aan „Suomi" heeft het voornemen atletiek wedstrijden voor de schooljeugd te organi seren. Na schoolvoetbal, -korfbal, -dammen en -zwemmen thans dus schoolathletiek! „MIDDEN-HERENDUIN" ONDER DE NATUURSCHOONWET. Bij gemeenschappelijke beschikkingen van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën is een gedeelte van het landgoed, genaamd „Mid den-Herenduin", gelegen in de gemeente Velsen, ter grootte van ongeveer 344.74.60 ha. onder de Natuurschoonwet gerang schikt. Het landgoed is onder de gebruike lijke voorwaarden voor te goeder naam en faam bekend staande personen opengesteld. IJmuiden Feest voor de jeugd in de feestweek Vrijdag a.s. wordt er in de Emmaschool een bijeenkomst gehouden van oudercom- missïes van vefschillende scholen, teneinde het vraagstuk van feestvieren door de leer lingen van alle scholen uit IJmuiden-O. ter gelegenheid van het a.s. koninklijk jubi leum onder de ogen te zien. De IJmuider schooljeugd zwemt in „D<; Heerenduinen' Dertien lagere scholen hadden ingeschre ven voor de jaarlijkse schoolzwemwedstrij den, welke gisteren in „De Herenduinen' gehouden werden. Het voorbereidende werk en dat moet bij een inschrijving van 106 meisjes, 98 jongens, 25 meisjes- en 23 jon gens-estafetteploegen heel wat zijn geweest had de heer P. Dijkstra, de ambtenaar voor de sport, verricht. Bij de wedstrijden zelf genoot hij de medewerking van de V.Z.V.-officials Borst, Swier en Zwemmer, die met assistentie van een 5-tal tijdop nemers voor een vlot verloop zorgden. Het was jammer, dat ditmaal het weer niet zo medewerkte, maar te beweren, dat dit een negatieve invloed had op het enthousiasme in en rondom het bad, zou in strijd met de waarheid zijn, immers in het water werd er vinnig gekampt voor de eer van de school en daarbuiten klonken de aanmoedigingen of werden dito hoera's aangeboden voor de winnaar of winnares. 't Mag opvallend genoemd worden, dat bij de individuele nummers het zwakke geslacht het van het sterke won. Een meisj< van de Moerbergschool won n.l. de 25 m schoolslag in de tijd van 21.2 sec., terwijl de snelste jongen, een leerling van de In- singerschool. er 21.3 sec. over deed. Bij het estafette-zwemmen echter namen de jon gens revanche: De Emma-jongensploeg zwom n.l. de 3 x 25 m. in 1 min. 9,8 sec., terwijl de snelste meisjesploeg, het drietal van de Moerbergschool er 1 min. 12.1 sec. voor nodig had. Ter bepaling yan de rangorde der ver schillende scholen werd rekening gehouden met de prestaties van de 5 best geplaatste leerlingen van elke school. Het resultaat werd tenslotte als volgt: 1. Insingerschool, 387,4 punt; 2. J. Ligt- hartschool, 389.5 p.; 3. Moerbergschool 396.3 p.: 4. Ossendorpschool 396.7 p.; 5. Adolf van Nassauschool 401.9 p.; 6. Emma school 403.5 p.: 7. Theo Thijssenschool 427.1 p.; 8. P. Vermeulenschool 403.5 p.; 9. Comi- téschool 445 p.; 10 Chr. School Velsen- Noord 450.3 p.: 11. School met de Bijbel 506.5 p.: 12. Ir Krijgerschool 543.9 p. De Da Costa-school had verstek laten gaan. Hedenmiddag worden wedstrijden voor leerlingen van RHBS, Huishoud- en ULO-scholen gehouden. Studieverlof voor P. H. van Os Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben besloten aan de heer P. H. van Os, hoofd van de Theo Thijssenschool met in gang van 1 September studieverlof te ver lenen, ten einde zijn paedagogische studiën te voltooien. In Indonesië heerst een groot tekort aan leraren in de paedagogiek. Vijf kweekscho len zijn er, vijftien leerkrachten worden er gevraagd. Voor hen, die reeds paedago giek studeren bestaat van departements- wege gelegenheid deze studie voort te zetten, waarna de gediplomeerden M.O. uitgezonden worden naar Indonesië. Na het behalen van zijn akte zal de heer Van Os voor de tijd van drie jaar naar het Oosten vertrekken. In die periode zal een „tijdelijk hoofd" zijn plaats innemen. MARKTBERICHTEN Besommingen: IJM 155 Hornrif f 4100; IJM 147 Oostzee f 5930; IJM 4 Knikker f 3690; IJM 210 f 1610; IJM 343 f 150, IJM 11 f 425; IJM 213 f 425; IJM 213 f 370; IJM 249 f 250; IJM 318 f 13; IJM 207 f 16; IJM 237 f 5; IJM 2.02 f 15; IJM 241 f 313; UK 7 f 100; UK 60 f 535; UK 99 1 38; UK 161 f 152; "HD 131 HD 220 10; HD 184 f 11; KW 9 f 15; HA 53 f 285: HA 16 f 93; OD 8 f 444; VD 60 Aanvoer: 80 kisten tong en tarbot: 40 kis ten poon: 25 kisten wolf: 20 kisten horsma kreel: 100 kisten kabeljauw: 270 kisten schel vis; 100 kisten wijting: 30 kisten makreel: 100 kisten schol; 80 kisten schar; 70 kisten bot; 100 kisten diversen. Totaal 1015 kisten Prijzen: Heilbot f 3.20; gr. ton" f 3.10— f 2.70; kl. tong f 2.80—f 2.65; kl. tong 1 f 2.35 f 2.10; kl. tong II f 1.55: kl. tong III f 1.—: tarbot I f 1 50—f 1.30; tarbot II f 86—f 63: tarbot III f 72—f 62; tarbot IV f 69—f 60.50; tongschar f 73—f 64; wolf f 50—f 47; haai f 22—f 20r poon f 8.50—f 4.50; horsmakreel f 6.60f 5; kl. schol f 18; schar f 22f 12; bot f 24—f 10.50. Van een goedgekeurde scheiding Het hoofdbestuur der Nederlandse On derwijzersvereniging heeft het reeds eerder door de afdeling Kennemerland van ge noemde vereniging genomen besluit tot splitsing goedgekeurd, zodat er thans af delingen Velsen en Beverwijk bestaan. DS. S. E. WESBONK NAAR WOLVEGA. Ds. S. E. Wesbonk te IJmuiden heeft het beroep naar de Geref. Kerk te Wolvega aangenomen. Hieuwe Punten Tweedjassen Gummijassen Peau de pêche jassen Heren pantalons en Oelana blousjes Heren Zomerondergoed Badpakken en sportbroeken (Tweka) Zwembroeken Overhemden - Pyjama's J*h. de Koning KENNEMERLAAN 24 naast Loendersloot's Warenhuis Santpoort Vocaal en instrumentaal concert in het Rijkenspark In het kader van de „Wilhelmina"-fees- ten concerteren hedenavond het gemengde koor „Vox Humana" en „IJmuider Harmo nie", resp. onder leiding van H. J. Arisz en J. Groof'in de nis van het Rijkenspark. „Vox Humana" zal ten gehore brengen: 1. Vredes-hymne, A. Vranken; 2. Schip perslied, M. C. v. d. Roovaart; 3. Zorgen- nacht, Nico Hoogerwerf; 4. Ellen, I. Olman. De „IJmuider Harmonie" voert uit: I. Death and Glory, R. B. Hall; 2a. Koning Manfred, Carl Reinicke; 2b. Intermezzo, Pizzicato, J. Neury; 3a. La belle Victoria, O. Seele; 3b. Souvenir de Ciroue Rrrz. Poter (Xylophoonsoli A. v. Schadewijk). 4. Hon gaarse dansen no. 5 en 6, Joh. Brahms; 5. Suite Romantique, F. Popy; 6. Trés Jolie, E. Waldteufel; 7. Op een Perzische Markt. Ketelbey: 8. Finale. Agenda voor Velsen en IJmuiden WOENSDAG 30 JUNI Thaüa 8 uur: „Walvis in zicht". Rex 8 uur: „De vissersjongen". Raadhuis 45 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 1 'JULI Thalia 8 uur: Gala-avond U.N.A.C. Bioscopen: Geen voorstellingen. Raadhuis 912 uur: Spreekuur Wet houder van Sociale Zaken. Rex 7.30 uur: Openbare vergadering P. v. d. A. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: C. Koper-de Ligt, z., Platanen- straat 11, IJmuiden-Oost; A. C. van Veen- Kriesels, d.. Vlierstraat 8, IJmuiden-Oost; M. Mantjes-Bekker, z., van Dalenlaan 13. Santpoort; Th. W. Dekens-Tempels, z.. Wes terwijkstraat 7, Velsen-Noord; P. M. van Schinkel-van Hooff, z., Stationsweg 60, IJmuiden-Oost; J. C. M. Post-de Ruiter, d., de Wetstraat 16, IJmuiden; C. Mudde-Olden- burg, z., Bloemendaalseweg 63. Bloemendaal: Th. de Weers-Sprokholt, d.. Velserduinweg 191, IJmuiden-Oost; M. J. Spronk-Broeze, d., Eendrachtstraat 5.'Velsen-Noord. OVERLEDEN: A. B. Poppe. 78 j., weduw naar van G. Schorsy, de Genestetlaan 53, Driehuis; G. van Son. 76 j., echtgenote van F. Oosthuis, Schulpweg 104, Velsen-Noord; H. Kamkes, 52 j., echtgenote van F. J. A. Strijbosch, Lecweriklaan 32. IJmuiden-Oost. Tegen dat ie tandjes krijgt i« het vooral de box. die 't moet ont gelden. Onze boxen zijn behalve fraai en practiseh zeer solide van uitvoering. Prijzen vanaf f 15.75, VOOR DE BABY In dok is opgenomen de romp van de oude trawler I. S. Groen. Het schip zal een bodem-keuring ondergaan. Daarna wordt beslist of het schip zal worden gesloopt, of voor de visserij weer in gereedheid wordl rebracht SCHEEPVAART K. N. S. M Danao, 28 Juni te San Feliu van Genua "iar Barcelona: Iris, 28 Juni van Gothenburt iaar Amsterdam; Orpheus. 28 Juni van Palermo naar Gibraltar; Ariadne. 28 Juni te Alexandrië van Piraeus naar Beiroet; Cottica, 27 Juni te Paramaribo van Madeira naar Georgetown; Oberon, 25 Juni van New York naar West-Indië; Poseidon, 25 Juni te New York van West-Indië; Notos, 25 Juni van New York naar West-Indië; Vulcanus. 28 Juni van Gibraltar naar Oran. IIOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Jaar- stroom 29 Juni van Bordeaux naar Dakar; Muiderkerk, 28 Juni te Lagos van Accra naar Duala. NEDERLAND. Amstelstad,f26 Juni van Tanger naar Mombassa; Hugo de Groot, 28 Juni te Batavia van Pladjoe naar Tarakan; Rotti, 27 Juni van Manilla naar Balikpapan; Tawali, 28 Juni van Batavia naar Cheribon; Oranje, passeerde Kaap Bon 28 Juni op weg naar Indië. OOST-AFRIKA LIJNEN. Klipfontein, 27 Juni van Port Sudan naar Suez; Loener- kerk, 27 Juni te Amsterdam uit Rotterdam; Nordkap. 26 Juni te Falmouth van Marseille; Oranje Fontein, 26 Juni te Port Elisabeth van East Londen naar Kaapstad. OCEAAN. Melampus, 25 Juni te Port Swettenham van Singapore naar Penang; Polyphemus, 27 Juni te Colombo op weg naar Amsterdam. Grote vaart. Alchiba, 27 Juni, van Buenos Aires te Rio Grande verwacht; Al dabi, Buenos Aires-Rotterdam, pass. 27 Juni St. Paul Rocks; Aldegonda. '11 Juni van Bangkok naar Pladjoe; Amsteldijk. 27 Juni van New York te Antwerpen; Amstelkerk 26 Juni van Freetown naar Dakar; Antonia 26 Juni van Pladjoe naar Port Swettenham Averdijk, 26 Juni van Galveston te New Or leans: Bantam. 26 Juni van Port Swettenham te Panang: Blijdendijk, 27 Juni van Phila delphia te New York: Boissevain, 25 Jun' van Kaapstad naar Buenos Aires: Boskoop 26 Juni van Curagao naar Punta Cardon: Chama, Abadan-Amsterdam, 26 Juni in de Rode Zee tier hoogte van Port Soedan; Cleo- dora, 26 Juni van Bahrein bij Fahaheel ten anker: Dordrecht, Abadan-Isla of Grain, pass 27 Juni Pantellaria; Erinna. 27 Juni van Pladjoe naar Poeloe Bukon; Garoet. Rot- terdam-Batavia. pass. 26 Juni Pointe de Galle, Grote Beer. Amsterd.-Java. 27 -rün> te Port Said: Hugo de Groot. 27 Juni var Pladjoe te Batavia; Indrapoera. Batavia Rotterdam. 27 Juni c.a. 200 mijl van Ceylon Johan van Oldenbarnevelt. Amsterdam-Java pass. 26 Juni the Brothers (eiland in Rode Zee); Kota Gede. Rotterdam-Batavia, 27 Jum van Penang; Kota Baroe, Java-Rotterdam pass. 27 Juni 12 u. Gibraltar, wordt 2 Juli 9 uur aan de Hoek van Holland verwacht Kota Inten. pass. 27 Juni 14 uur Lands' End Maaskerk. Amsterdam-Duala. 26 Juni van Dover; Macuba, 26 Juni van Bombay in Golf van Eman. naar Abadan: Madoera, 27 Juni van Amsterdam te Antwerpen: Maetsuycker 27 Juni van Batavia te Fremantle: Manoe ran, Amsterdam-Java, pass. 27 Juni Dover: Modjokerto, 28 Juni 4.35 uur van Batavia te Rotterdam; Nigerstroom. 27 Juni van Porto Amboin te Noverodondo: Oranje. Amster- dam-Java, pass. 26 Juni Gibraltar; Oranje fontein. 26 Juni van Port Elisabeth naar Kaapstad: Polyphemus. Makassar-Amster dam, 27 Juni te Colombo: Rijnkerk. Rotter dam-Australië, pass. 26 Juni öuessant; Sal- lande, 27 Juni van IJmuiden te Immingham: Salatiga, van Batavia naar Belawan; Saran- gan, Pacifickust-Rastanura, pass 26 Juni Sin gapore; Socraflfes, 27 Juni, van Havanna te New York; Stad Maassluis, Vlaardingen Bana, pass. 27 Juni Gibraltar; Sumatra. 27 Juni van Semarang te Panaroekan;" The- misto. 26 Juni van Newport naar Casablanca. Tosari. 26 Juni van Basra, wordt 3 Juli te Bombay verwacht; Veendam, Rotterdam New York, pass 27 Juni 5 uur Scillies; Al pherat, 26 Juni van Rotterdam n. Buenos Aires; Bontekoe, 27 Juni van Singapore te Hongkong; Elsenburgh, 27 Juni van Casa blanca te Rotterdam; Esso, Amsterdam, 27 Juni van Aruba te Rotterdam: Helena. 28 Juni van Vanaruba te Barranquilla verw Helicon. 26 Juni van Port of Spain naar New York: Hera. 27 Juni van Carupano te Cura Cao verw.; Japara (KPM), 28 Juni van Me nado te Macassar; Kamerlingh Onnes, 27 Juni van Paqaroekan naar Makassar: Keils haven, 26 Juni van Landana naar Port Gen til; Loenerkerk, 26 Juni van Rotterdam n Amsterdam; Macoma, 25 Juni van Havre te Rouen; Marken. 26 Juni van Rotterdam n Aalborg; Merwede, 26 Juni van Rotterdam naar Antwerpen; Muiderkerk. 26 Juni var Tacorad' te Accra: Roepat, 27 Juni van Ma eassar te Balikpapan: Tankhaven 3, 27 Jum van Singapore naar Hongkong; Tjibesar, 2 Juni van Soerabaya n. Probolingo: Tiisadane 26 Juni van Soerabaya te Samarang; Vale rius, 27 Juni van Soerabaya te Banjoewangr Van Ostade, 25 Juni van Willemstad naai Trinidad: Albireo, Rotterdam-Buenos Aires pass. 26 Juni St. Vincent; Alcyone. Buenoc Aires-Denemarken, pass 27 Juni Fernand- Noronha; Algenib, 26 Juni van Pernam buco n. Bahia; Alkaid. Macaio-Rotterdam 27 Juni te Antwerpen; Alphard. Buenos Aires —Rotterdam. 28 Juni te Antwerpen; Alpha rat, Rotterdam-Buenos Aires, 27 Juni te Ant werpen; Aludra. Rotterdam-Calcutta, 26 Juni te Genua; Amsteldijk, 28 Juni te Antwerpen worat 30 Juni van New York te Rotterdam verw.; Delftdijk, Vancouver-Rotterdam, 25 Juni van Cristobal; Grote Beer, Amsterdam Batavia. 28 Juni van Port Said: Hedel. Mon treal-Rotterdam, 27 Juni 500 mijl west van Valencia; Lemsterkerk. Rotterdam-Perzisnh' Golf, 27 Juni van Kuweit; Lindekerk. Aba dan-Rotterdam, 27 Juni van Massawah n Port Soedan; Loenerkerk, 26 Juni van Rot terdam te Amsterdam: Lutterkerk. 26 Jun' van Bahrein te Karachi; Meerkerk. Rotter dam-Japan, 28 Juni te Genua: Merwede, 27 Tuni van Rotterdam te Antwerpen naar Cal cutta; Molenkerk, Rotterdam-Japan, 26 Jum te Colombo: Noordam, 26 Juni 12 uur van New York naar Rotterdam; Poelau Laut New York-Batavia, 28 Juni van Port Said1 Prins Johan Willfem Friso. Antwerpen-Hali- fax. pass. 28 Juni Cape Race; Prins Alexan der. Montreal-Avonmouth, pass. 27 Jun» Fasinet; Rinnw. Amsterdam lava 28 luni v Deze kustvisser besnmÜr - - Weerinde va d Maria Liesebeth Ijm .S»**-,, 70 Eerstgenoemde Zaterdag vertrekken 2' 3? worden uitgesteld drietal maanden uit Z""«V. - I" de vissersh stoomtrawler HA 21 2, '«fe bekende der IJrauifM®%ÏÏ? was voor de oorlog dPlSSi thanna Duyvis. schip in Duitse handen w'"' 2 het gezonken in de h-°V =2 het lichten van de tweeen. Toch werd w fci verdeelde schip op 1 "'"kj Plaatst en de trawleSB™1^- Harlingen wonende broSS schip moet te IJmuiden1*3 opgetuigd. n°S VEtcr.. In Den Haag de trawlers „Medan*77---> ker» J. Blok en de s'chjpj^1' rawler jet succes het dipï„a" visserij behaald®" Voor het diploma ei trawlvisserij slaagde c. ae ,i De ..Neptunia" welke 7 vissershaven vertrok met Cnvr' lanase vtssers, meest sehS-, -listen, is in Polen e.!!n FEUILLETON door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels 63) De kolonel nam de chèque op en be keek deze ernstig. Het is vast en zeker een vervalst exemplaar, zei hij somber. En zal u geen geluk brengen. Maar zijn sombere voorspelling kwam niet uit. Er hing een feestelijke stemming in het hotel. De politie viel hen niet meer lastig, al zou Peter nog moeten getuigen, als de zaak tegen de moordenaar voor kwam. Ook Katie zou dan een verklaring moeten afleggen van wat ze gezien had. De kolonel fuifde iedereen op Rode Algerijn se wijn. Dit bracht Minna en haar zuster tot het zingen van nationale liederen en de kolonel tot het vertellen van zijn le vensgeschiedenis aan mevrouw Dickon. De daarop volgende morgen hielden ze een familieraad in het kantoor. We gaan alles watVe op deze wereld schuldig zijn, tot de laatste cent afbetalen, zei Peter. Daar zijn we het over eens. niet waar Lynn? Zelfs het geld, dat ik J. W. schuldig ben voor mijn kamer in het hotel Bam- field? vroeg mevrouw Dickon. Ik vind eigenlijk, dat hij dat geld niet verdiend heeft. Ik heb hem tenslotte mijnerzijds ook een dienst bewezen door de zaak met mijn tegenwoordigheid een zekere distinctie te geven. Dat heeft hij zelf gezegd. We betalen zelfs uw rekening, zei Peter met nadruk Dan kunnen we ieder een' eerlijk in de ogen kijken. Natuurlijk moet ik haar rekeningen betalen, zei Dickon. Maar op dit moment heb ik geen cent. Zodra ik echter op gang ben, zal ik je aUes afbetalen, Landon, tot de laatste cen^ dat zweer ik je. Ik weet, dat je dat doen zult, zei Peter vriendelijk. Je band heeft veel suc ces! Ik nodig jullie allemaal uit om met me te dineren op de avond, dat ik voor de eerste maal voor de B.B.C. optreed, zei Dickon met een groots gebaar. Lachend namen ze zijn uitnodiging aan, weinig vermoedend, dat ze er in werkelijkheid gevolg aan zouden hebben te geven, en dat nog wel binnen de tijd van zes maan den! De vraag is nu, hoè we J. W. zullen betalen. Ik stel voor, dat Lynn, die tot nu toe al het vuile werk met Tighermans heeft opgeknapt, zich nu van deze aange name taak zal kwijten. Wat vind jij daar van, Lynn? Zou je het niet prachtig vin den om een chèque op J. W.'s bureau neer te leggen met het air van graag of niet! Peter schreef de chèque voor J. W. de volgende morgen uit. Ze vouwde het stuk je papier keurig op en stak het in haar tas. Ze had haar kleren voor de stad aan en het kleine coquette zwarte hoedje op. Weet je dat dit de eerste keer is, Peter, dat je me niet tegen je zin naar de stad stuurt? Zijn gezicht stond ernstig. Ik vind het toch ook nu niet bepaald prettig, ant woordde hij. Ik ben altijd bang, dat ie niet terug komt. Wat een dwaas idee, lachie ze. Hij wendde zich van haar af. Niet zo dwaas als ie denkl Er zaJ toch eens eert dag komen dat ie werkelijk niet meer te rug komt. Hij zei haar goedendag en liet haar gaan en ze zou nooit weten, hoe moei lijk hij het gevonden had, haar niet in zijn armen te nemen. HOOFDSTUK XIV. Hetzelfde mooie meisje van de vorige keer zat achter het bureau in de ontvangst kamer van het kantoor van Tigherhams. Lynn behoefde niet lang te wachten. J. W. wilde haar, zoals het meisje haar mee deelde, dadelijk ontvangen. Hij is in een erg slecht humeur, waar schuwde ze vertrouwelijk. We missen me neer Mercer toch zo! Hij" was een echte gentleman. Altijd vol attenties en het was prettig voor hem te werken Lynn volgde haar door de groenge- schilderde gang en had een plezierig ge voel van gespannen verwachting. J. W. had waarschijnlijk een dergelijk gevoel, aangezien hij in de veronderstelling zou zijn, dat hij hen nu eindelijk met „Het Vrolijk Avontuur" daar had, waar hij hen hebben wilde:- diep in de schulden en ten ondergang gedoemd door het drama met de moordenaar. Hij dacht ongetwijfeld, dat Lynn kwam om nu bgar geestkracht ge broken was, de, zaak met hem te bespre ken. Zodra ze hem zag, wist ze, dat haar ver moedens juist waren. J. W. straalde zelf voldaanheid uit en deed geen moeite dit te verbergen. Hij had op dit moment lang genoeg moeten wachten. Hij wilde nu van zijn overwinning over dit meisje genieten. Dit meisje, dat zijn ideeën overgenomen en hem gebruikt had, terwijl haar moeder hem een bespottelijk figuur had laten slaan kwam nu bij hem- om uitstel, nulp en me degevoel smeken. Hij stak een sigaar aan en leunde achterover in zijn stoel, genie tend van het ogenblik. Hij keek Lynn spottend aan van onder zijn zware oog leden. Zo, zo zei hij met een zware stem. Eindelijk' verstandig geworden? Ja, antwoordde Lynn benepen. Het is jammer, dat jullie met je bei den niet eerder tot een juist inzicht bent gekomen. Dat is %lles wat ik er van zeg gen kan. Want de prijs is nu natuurlijk omlaag gegaan. Al die publiciteit in ver band met die moordenaar en de politie in het hotel heeft geen goed gedaan, dat snapt' u zeker wel. U denkt toch niet, dat ik de zelfde prijs kan noemen, die ik er aan het begin van het seizoen voor wilde geven? Nee, zei Lynn, dat heb ik ook niet gedacht. Ze deed haar tasje open. Ha, ha, dacht J. W„ nu komen de tranen. Maar hij kon vrouwentranen aan. Hij wachtte op het zakdoekje, dat ze te voorschijn zou halen. Om de waarheid te zeggen, vervolgde J. W., is de zaak niet veel meer waard, dan de som, die mijn firma er al in heeft gestoken. Ik zou volkomen in mijn recht zijn, als ik onder de gegeven omstandig heden aanbood de zaak zonder meer over te nemen en het daarmee als afgedaan te beschouwen. Ik bedoel, dat daarmee alle schulden afbetaald zouden zijn. Maar ik zal dat niet doen. Hij begon er nog opge- blazener dan anders uit te zien. Hij leek op een enorme kikker, Lynn deed haar best niet in lachen uit te barsten, maar haar mondhoeken trilden. Ze legde de chèque rustig voor hem neer op het vloeiblad. (Wordt vervolgd). nia» zal weer naarU^S» awaa^de1^^.»»^ Bruinvis lost Woensdag dj, De Zweedse katte, 0jV een lading verse vis voor j, J IJmuiden. De kotter heet- wenbedrijf een lading c0o„ Dinsdagmiddag naar Zwod,^ Twee vlugge réisen s.v-.'W Bank en de Flamingo gem ujf IJmuiden vertrokken „i,„ leTs Woensdag 23 Juni K markt. Woensdagavond «2 trawlers weer ter visserij waren de boten met een vanzd «00 kisten vis in IJmuider fc,. Port Said: Samaria, 25 Jjul Bordeaux: Sommelsdiik, Ja»,.»' Turn van Port Said: Tiba, nass '1 Finisterre. Kinine vaart. - Agiana, 27 J,-. helmshaven naar Huil; Ary Schevl van Amsterdam te Drogheda V::' van Lissabon naar Bayonne' 'b£Ü -Juni van Antwerpen naar 26 Juni van Hamburg n. Ayr bC'C luni naar Maassluis; Celebes, Si k Antwerpen naar Onorto; Echo mk Amsterdam te Dublin; Elisabeth rX Rotterdam te Lubeck; Fereria 26j» Portsmouth te Balbao; De Ruyter van Mantyluota naar Antwerpen'L 26 Juni van Par naar Leith: Ha-tJ* van Chatham te Manchester: Ear van Kopenhagen naar Delfzijl Vis Juni in reparatie te Le Havre Hei Juni van Hamburg naar Live™!— man. 26 Juni van Inverkeithing tf'tr import, 28 Juni pass. Holtenaiu* holm; Java, 26 Juni van Kitóa Hamburg; Leni, 27 Juni van Ki»lie' bre: Maartje, 28 Juni van Hul! te Atli» Mayclan, 26 Juni v. Bremen naar Br Mayster 27 Juni van Hamburg te Mulan, 27 Juni van Hul te ham. 26 Juni van Harlingen is' Oleum, 28 Juni van Terneuzon nai- Prima, 27 Juni van Duinkerken mouth; Saba, 27 Juni van Leitl i Faroer)Sambre, 27 Juni van Rwa Antwerpen naar Rotterdam; Seahatü: van Harlingen te Goole; Sertland, 2?.': Hamburg n. Newport; Tyre. Han:;:;- sten, pass. 26 Juni Lizard; Veenerfta Juni van Rotterdam te Middlesarc.V:j 27 Juni van Wilhelmshaven te B::ï nina, Nakskov-Rotterdam. pass. 21,'s tenau; Juno 27 Juni van RaumoazJ Hast 4, Gothenburg-Delfzij], 28 li' Brunsbuttel; Koningshaven 27 Juniv.ï Magrietha, 27 Juni van Vlissingen a* hagen; Nassauhaven, Gothenburg-Rot nass. 28 Juni Brunsbuttel: RijnhavaJ van Helsinki naar Hamisna; Ron Yn Juni van Amsterdam n. Objerg. Sleepbedrijf: Slbd. „Zwarts ..Ganges" met Engels droogdok, 25.'- Greenack naar Rotterdam. Dinsdag 29 Juni kwamen de te IJmuiden binnen: Lingestroom vac to pen, Rosa van Stockholm, Cap port, Zeester van Skharage, S; terbacken, Achilles van Port Said, Fioi Dover. Kasimbar*van Rotterdam I:: burg van Stockholm, Nena van Gcia Neeltje van Geffle. - Vertrokken zijn: Wilda naar - Vestanvik naar Ornkoldvick, HanU" Gothenburg, Plover naar Lor.de: - town naar Antwerpen, Roeit naai Km gen. Elysian Cost naar Newcastlej^ Woensdag 30 Juni: 9.46-22.13 uur, Donderdag 1 Juli: 10.44—2310 uu.' isiië MUM «•Rote Bewm, VAN DE AARDBEIEKHAffl Het aanbod van aardbeien r«s gelijk aan dat van een dag te vc: de prijzen waren standvastig. De Moulin Rouge noteerde we 2.90—4.40 per slof. De Framboos^ kwam nog even hoger en braent 4.80. Er zijn weinig Amazone-1-- nog komen gaan voor goede pr..<-f hand, n.l. van 3 801-70. DeD» lenep zich er bij uitstek voor 3 dop geplukt te worden, maar zijn bestemd voor de fabrieken. Gunstiger vooruitzicht^ voor de papierindustrie In de algemene vergadering va houders van Van Gelder Zont- Amsterdam heeft de heer H- Gelder, in antwoord op een onlangs door Nederland gesk overeenkomsten met Finland ook aanleiding zullen geven hoogde invoer van hout, geai^ inderdaad deze hanfleLw^ betere perspectieven bieden stoffenvoorziening der Deze is de laatste paar maand av beterd. Hier staat echter tegeno prijzen nog steeds hoog z«n, koop van het product het naderen, waarop vraag en beginnen te ontmoeten. Agenda voor Bever"? WOENSDAG 30 Kennemer Theater 7.30 „De van ons leven". p Luxor Theater 7 en 9.1s Bahia". Corso Theater weg naar voorspoed 1

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6