J Verdrag der Zestien Mogendheden door de Tweede Kamer goedgekeurd WORTELTJES-WEEK Bijna millioen stemgerechtigden voor Tweede Kamerverkiezingen PANDA EN HET OOG VAN MUG C Wereldnieuw VRIJDAG 2 JULI 1948 IJ MUIDER COURANT Vandaag wordt bilateraal accoord met de Verenigde Staten getekend Op de vermoedelijk laatste vergadering van de Tweede Kamer in haar huidige samenstelling is er zeer hard gewerkt: ze ventien agendapunten werden afgedaan, waaronder die tot goedkeuring van de ge wichtige internationale verdragen inzake de Europese economische samenwerking en inzake de Duitse herstelbetalingen. Minister Van Boetzelaer verklaarde, dat naast het Verdrag van Brussel het Parijse verdrag van 16 April tussen de zestien Europese mogendheden een belangrijke plaats inneemt in de West-Europese samen werking. Na herinnerd te hebben aan de Amerikaanse hulp, zeide spreker, dat het verdrag hierop een waarlijk Europees ant woord is. Ten aanzien van de voor de uitwerkin; van het Parijse verdrag nodige tweezijdige verdragen tussen Amerika en elk der zes tien deelnemende Europese staten kon de minister mededelen, dat onze bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten heden in Den Haag zal worden getekend. De tekst zal onmiddellijk aan de Kamer worden medegedeeld. Over de bijeenkomst der ministers te Chateau d'Ardcnnes zijn na het officiële communiqué nog andere, ook onjuiste, be richten verschenen. Volgens internationale afspraak kan de regering evenwel niet ver der gaan met mededelingen dan het offi ciële communiqué. Minister Van den Brink verduidelijkte daarop, dat men in het verdrag geen be lijdenis voor een bepaald economisch stel sel mag zien. Een motie van de heer N e- derhorst (Arbeid) uitsprekende dat het verdrag niet mag ingaan tegen onze eigen nationale plan-economie, zal op een nader te bepalen dag in stemming worden ge bracht. De doeleinden der verdragsluiten de mogendheden zijn: vergemakkelijking van het handels- en betalingsverkeer, het verzekeren van een hoog en standvastig peil van werkgelegenheid, bestrijding van in flatie en handhaven van een vaste geld koers en de noodzaak van het gebruik der nationale en verbonden economische hulp bronnen. Zeer zeker kunnen die doeleinden niet zonder leiding van de overheid wor den bereikt. Maar in elk land zal men voor zich zelf naar het daartoe meest doelmatige stelsel moeten zoeken. Eerst zal met ver eende krachten het economisch hulppro gramma moeten worden uitgevoerd. Daar na kan men zich op de verderliggende doel einden richten. Plausibel lijkt, dat men el ders groeperingen vormt als de Benelux en dat daarna die groeperingen tot grotere complexen en economische unies samen groeien. Minister L i e f t i n c k verzekerde, dat er geen reden is voor ongerustheid over deva luatie. Ook in de besprekingen over de bi laterale verdragen zijn er geen dingen ge zegd, die ons aanleiding kunnen geven tot verontrusting op dit punt. Uiteraard zal er gestreefd moeten worden naar monetaire stabiliteit, als het hulpprogramma van Amerika verwezenlijkt wordt. Maar zulks behoort tot het beleid van elke verantwoor delijke regering afzonderlijk en valt buiten het kader van dit Zestien-Mogendheden- verdrag. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de communisten tegen zijn. Over het verdrag inzake de Duitse her stelbetalingen zette minister Lieftinck uiteen, dat dit een der slepende vraagstuk ken is, die het herstel van Europa hebben vertraagd. Men heeft bij de behandeling daarvan rekening gehouden met de erva ringen na de eerste wereldoorlog en met de wijze, waarop Duitsland verslagen werd. De minister meende dat het van juist in zicht en realiteitszin getuigt, dat men aan Duitsland geen vaste bedragen te betalen heeft opgelegd. Vast staat, dat het voor het zwaar ge troffen Nederland een moeilijk te aanvaar den stelling is, dat men vooral moet zorgen niet zover te gaan dat Duitsland daardoor verhinderd zou worden, deel te nemen aan het Europees economisch leven. Met die gemengde gevoelens heeft Nederland aan de Parijse conferentie deelgenomen. En evenmin als de anderen is het door de be reikte resultaten bevredigd. In het percen tage der verdeling neemt Nederland de vijfde plaats in, na Amerika, Enge land, Frankrijk en Joego-Slavië. Als eerste beoordelingsfactor gold de omvang van de materiële oorlogs schade; als tweede de gebrachte mensen offers; als derde de bijdrage tot de alge mene oorlogsinspanning en daarna nog ver schillende andere factoren. Voor ons land berust de claim voornamelijk op de eerste factor. Voor de overige factoren hadden de andere landen grotere aanspraken. De bezettende mogendheden hebben de grootste invloed op het bepalen van de om vang der herstelbetalingen en van de aard der objecten. Hierdoor hebben zij ook de grootste invloed op de economische ont wikkeling van Duitsland. Men moet het be- De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7. 8, 19. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gym nastiek: 7.30 Platen: 7.45 Gebed: 8.15 Pla ten: 8.55 Inleiding Hoogmis: 9.00 Hoogmis; 10.15 Voor kleuters: 10.30 Platen: 11.00 Voor zieken; 11.45 Schoolradio: 12.15 Platen; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer: 13 00 StrijdkraclVenprogram- ma: 13.30 Lichte muziek: 13.50 Film en To neel: 14.10 Relais Radio diffusion Frangaise; 15.45 Platen: 16.00 Arthur Young; 16.20 Op bouwende arbeid: 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam: 12.00 The Elskamp Brothers: 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Strijdkrachtenprogramma: 19.15 Zuid-Afrika; 19.30 Verkiezingstoespraak: 10 45 Voor Ne derlanders in Duitsland: 20.t5 De gewone man: 20.12 Platen: 20.20 L^htbaken; 20.50 Orkest met zang: 21.20 K.VP nieuws: 21.25 ..Pluvier knapt het op": 22.00 Week-end- Serenade; 22,37 Actualiteiten; 22.45 Gebed; 23,20 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Platen: 9.30 Waterstanden: 9.35 G. F. Handel; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Avonturen van „Tante Pollewop"; 10.35 Platen; 11.00 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.00 Platen 12 30 Weerpraatje; 12.33 De Troubadours; 13.15 Kalender; 13.20 Stafmuziekcorps Am- sterd. Politie; 14.00 Als een bonte vogel vlucht; 14.15 Platen; 15.00 Het N.V.V.; 15.15 Philharmonisch Orkest met pianosoliste; 16.00 Esperanto; 16.15 Bing Crosby. Fred Astaire; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Platen: 17.30 Om en nabij twintig; 18.15 U.S.A.-caba ret: 18.45 26ste intern. Coöperatiedag; 19.00 Artistieke Staalkaart: 19.30 World Congress of Faiths: 19 45 Verkiezingstocspraak; 20.05 Dingen van de dag: 20.15 En nu oké!: 21.45 Socialistisch commentaar: 22.00 Week end-orkest; 22.30 Accordeonorkest; 23.15 Or gel en zang; 23.45, Platen. treuren, dat hierin aan Nederland en de Benelux geen plaats is ingeruimd. Betreurenswaardig is, dat er in drie jaar nog zo weinig constructief werk is ver richt. Ook naar het oordeel der regering is de betaling van onze aan Duitsland ge leverde tuinbouwproducten zeer onbevre digend. Minister Van Boetzelaer herhaalde dat wij in Londen hebben vastgehouden aan onze eisen inzake grenscorrecties. De dis cussies hieromtrent zijn nog niet geëindigd. Binnenkort ontvangt de Kamer verslag van de Londense besprekingen. Wij blijven aan die eisen vasthouden. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De overige agendaounten werden zonder discussie en stemming goedgekeurd, be halve een naturalisatie-wetje, dat wegens oppositie van ex-illegale zijde werd aange houden. De heer Droesen (K.V.P.) trok zijn in terpellatie-aanvraag over de steun aan vee houders en aan landbouwers op lichte gron den in na de destijds door de regering ge geven toezeggingen. Aan het slot van de vergadering sprak voorzitter Van Schaik een hartelijk af scheidswoord aan Kamer en regering onder herinnering aan het vele vruchtbare werk. Sneciaal richtte spreker zich tot de heren Smeenk. De Wilde. Bierema, Teulings en Kupers. die niet in de K^mer zullen terug keren. De heer Smeenk mocht nog het ge noegen smaken, deze laatste door hem bij gewoonde vergadering voor het grootste deel te presideren. Onder vele handdrukken ten afscheid ging de vergadering uiteen. Postbeambten stalen brieven met bonnen Reeds een jaar lang werden op het hoofd kantoor der P.T.T. te Leeuwarden brieven vermist met bonnenzendingen. De arrestatie van een zwarte handelaar uit Aalsmeer, die als heler van de bonnen optrad, gaf de politie een draad in handen, met het gevolg, dat de Leeuwarder post beambten C. U. en W. van der Z. en de echtgenote van laatstgenoemde werden aangehouden. De beide beambten waren reeds tien jaar in dienst bij de P.T.T. De vrouw is later weer op vrije voeten gesteld. De beide mannen hebben een bekentenis afgelegd. Boter en kaas niet van de bon Ofschoon in de officiële aankondiging van de voorlopige opheffing der melkdistributie sprake is van consumptiemelk en consump tiemelkproducten, blijkt enig misverstand te zijn gerezen over de vraag, welke pro ducten nu zonder bon mogen worden ver kocht. Ten overvloede zij er daarom op gewe zen, dat alleen die producten vrij zijn, die totnutoe op de melkbon konden worden be trokken. Boter en kaas blijven dus op de bon, evenals eieren, die door enkele détail listen, zoals gebleken is, tót de melkpro ducten zijn gerekend! Nieuwe vlag voor de Luchtstrijdkrachten Prinses Juliana reikt onderscheidingen uit De Prinses-regentes heeft Donderdag op de jubileumdag van de militaire luchtvaart tijdens een op het Binnenhof gehouden plechtigheid aan dé Luchtstrijdkrachten de nieuwe vlag uitgereikt, welke ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan onzer mili taire luchtvaart bij Koninklijk Besluit is vastgesteld. Tevens reikte zij onderschei dingen uit aan een achttal officieren en onder-officieren. De minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez woonde de plechtigheid bij. Aan de majoor-vliegerwaarnemer J. N. Mulder werd de Militaire Willemsorde uit gereikt. Prinses Juliana speldde de nieuw benoemde het ridderkruis op en gaf hem daarna de ridderslag. Na het uitreiken dezer onderscheiding overhandigde de Prinses-regentes onder scheidingen aan de zeven overige officieren en onder-officieren. Arnhem heeft thans 100.000 inwoners Door de geboorte van eèn dochtertje van het echtpaar J. W. N. van Andel-Goedhart is het inwonertal van Arnhem officieel op 100.000 gebracht. Het gemeentebestuur heeft als eerste daad de vader een spaar bankboekje voor het dochtertje aangebo den met 100, Arnhem was officieus reeds over de 100.000 inwoners heen, indien men daar toe rekent de 1100 Arnhemmers, die in de noodwoningen op de Geitenkamp wonen, doch administratief tot de gemeente Roo sendaal gerekend worden. De Gelderse hoofdstad is nu officieel de elfde grote gemeente van Nederland. Elf maanden geëist tegen „de soldatenmoeder" Uit wraakzucht een verpleger verraden Mevrouw M. A. H., bekend als „de sol datenmoeder", had zich gisteren voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof te verant woorden voor een aantal haar ten laste gelegde feiten. In Maart 1944 heeft zij in Amersfoort aan de politieke politie, die met de S.D. samenwerkte, verraden dat C. Hoegen, hoofd verpleger van het Rijks hospitaal te Den Haag, anti-Duits was en zich het lot der Joden, die in het hospitaal werden opgenomen, meer aantrok, dan dat der andere gewonden en dat hij voorts goe deren van Joden in bewaring had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er een persoonlijke vete bestond tussen verdach te en Hoeger. Vervolgens werd de verklaring voorge lezen van Hoeger, die inmiddels overleden is. Hieruit bleek dat verdachte zich in het militair hospitaal te Amersfoort op on hebbelijke wijze gedragen had. Haar was toen de toegang tot het hospitaal ontzegd. Hierop werd H. in 1944 gearresteerd, we gens „Jodenbegunstiging" en naar Vught gebracht. Na de bevrijding ontdekte hij, dat hij deze arrestatie aan mevr. H. te danken had. Daarna las de president enige verkla ringen voor die door diverse personen voor de „soldatenmoeder" waren ingediend. Hieronder bevond zich een psychiatrisch rapport waarin naar voren werd gebracht, dat verdachte een driftige vrouw was, die zich niet kan beheersen, neiging heeft zich op de voorgrond te plaatsen, en duidelijk debiel is, en dat haar verstandelijke ont wikkeling correspondeert met die van een kind van 12 jaar en 5 maanden. Zij heeft een hysterisch psychopatisch ka rakter. In zijn requisitoir zeide de procu reur-fiscaal, dat hij de moeilijke jeugd van verdachte in aanmerking wilde nemen. Verdachte bekende de haar ten laste ge legde feiten. De procureur-fiscaal wilde echter de sterke verminderingsvatbaarheid van verdachte, in aanmerking nemen en requireerde een gevangenisstraf van elf maanden, die mevrouw H. reeds in bewa ring heeft doorgebracht. Voorts vroeg de procureur-fiscaal levenslange ontzetting uit de beide kiesrechten en ontzetting uit het „recht om bij de gewapende macht te dienen". De raadsman van verdachte vroeg in een langdurig pleidooi vrijspraak respectieve lijk ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 15 Juli. In Mei daalden spaarsaldi met ruim 6 millioen Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Mei 1948 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd 28.970.396 en terugbetaald 35.154.513. Het spaarbedrag nam dus af met 6.184.117. In de eerste vijf maanden van 1948 beliepen de inleg- en terugbeta lingen respectievelijk 146.342.085 en 151.967.632, hetgeen voor deze periode een vermindering van de spaargelden met 5.625.547 betekent. Bij de bankspaarban- ken waren inleg en terugbetaling in Mei respectievelijk 2.187.279 en 2.667.397 en in de eerste vijf maanden van 1948 respec tievelijk 13.375.302 en 12.196.061. Hier valt dus een kleine daling van het spaar- bedvag in de maand Mei te constateren, doch over de gehele periode overtreft de inleg nog de terugbetaling. MfEP LACHT: Deze week was het leven minder moeilijk. De jonge worteltjes hebben goed gesmaakt en er waren er voldoende tijdens de Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft nog een eenvoudig recept en een paar goede wenken. WORTELTJES MET DOPERWTEN Vz kg. geschrapte worteltjes, */2 kg. gedopte erwtjes, 1 eell. fijngeknipte peterselie, 25 gr. marg.'boter, (of meer), wat zout. Zoek kleine worteltjes uit, was ze en kook ze met weinig water en zout ca. 10 minuten. Voeg gewassen doperwten toe en kook beide groenten samen gaar met in bosje gebonden peterseliestelen. Verwijder bosje stelen, voeg marg./boter toe. als water bijna is verkookt en schud peterselie door groenten. Doe alleen als nodig is theelepel suiker bij de groenten. Zet regelmatig een schaaltje geschrapte wor telen (die grootsten uit de bos) op tafel. Ieder een eet graag af en toe een knappend wor teltje; goed voor het gebit en voor nog veel andere dingen. Vergeet de fijngedrukte gekookte worteltjes niet voor baby en rasp rauwe worteltjes eens fijn om zó door eten van grotere kinderen te doen- Geraspte rauwe wortel met wat citroensap (in flesjes te koop als er geen verse citroenen zijn) is een lekkere broodbelegging. Zo nodig een klein beetje suiker er door. maar meestal zijn de worteltjes zelf zoet genoeg. Geef wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Mevr. Lotgering zegt ook deze keer: Kijk uit naar Miep, zij komt spoedig weer. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Hun aantal bedraagt in Haarlem 94.751 Het aantal stemgerechtigden voor de ver kiezing van leden der Tweede Kamer be draagt voor het gehele land 5.444.785. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1946 stonden 5.229.927 personen op de kiezers lijsten ingeschreven. Het aantal kiesgerech tigden is dus met meer dan 200.000 toe genomen. Deze becijfering is gebaseerd op de kie zerslijsten, welke in elke gemeente op 22 Februari van dit jaar moesten worden vastgesteld. In bovengenoemde getallen is het aantal kiesgerechtigden, ingeschreven bij het Centrale Bevolkingsregister in Den Haag, begrepen. In 1948 bedraagt dit aan tal 20.476 (personen zonder vaste woon plaats, zoals schippers). De gemeente met het grootste aantal stemgerechtigden is Amsterdam met 502.956. Voor de eerste maal heeft Am sterdam een aantal kiesgerechtigde per sonen van meer dan een half millioen. De twintig gemeenten met het grootst aantal stemgerechtigden zijn: Amsterdam 502.956, Rotterdam 391.979, Den Haag 329.097, Utrecht 109.085. Haarlem 94.751, Gronin gen 78.680, Eindhoven 69.618, Tilburg 60.638, Enschedé 59.464, Nijmegen 59.234, Arnhem 58.118, Leiden 51.544, Hilversum 50.694, Apeldoorn 47.928, Leeuwarden 45.701, Breda 45.583, Dordrecht 41.452, Maastricht 40.890, Schiedam 40.289 en Delft 35.374. Ex-N.S.B.-er voelde zich beledigd De Haarlemse rechtbank deed gisteren uitspraak in een kort geding tussen de Ha genaar A. E., werkzaam bij het goederen depót van het Directoraat-generaal voor de Scheepvaart te Amsterdam, en diens gewezen chef de oud-gezagvoerder R. v. R. V. Deze had ontdekt dat E. in de oor log lid van de N.S.B. was geweest, en van de bezetting had geprofiteerd en achtte het ongewenst, dat deze man in overheidsdienst op een belangrijke post bleef gehandhaafd. Nadat de heer Van R. V. ontslagen was hetgeen hij aan intriges van E. weet richtte hij aan de minister van Verkeer en Waterstaat en aan enige Scheepvaart maatschappijen circulaires, waarin hij tegen de benoeming van E. opkwam. Deze achtte zijn goede naam hierdoor aangetast en diende een aanklacht in bij de Haarlemse rechtbank. Uitspraak doende, beschikte deze, dat de heer Van R. V. zijn actie onverwijld moest staken op straffe van een boete van 500, voor iedere geconstateerde overtreding, doch bepaalde uitdrukkelijk, dat het de heer Van R. V. natuurlijk vrij staat zijn bezwa ren de minister op gepaste wijze onder het oog te brengen. Deze heeft de zaak inmid dels in onderzoek. De rechtbank overwoog bij dit vonnis onder meer, dat gedaagde gebruik had ge maakt van stukken, die niet voor publicatie bestemd waren. De „Willem van der Zanen" thuis Na een verblijf van een jaar in de Oost is de mijnenlegger Willem van der Zanen gisteren de haven van IJmuiden bin nengelopen. Te negen uur begaf zich de commandant-zeemacht, schout bij nacht J. J. L. Willigen, ter begroeting aan boord. Het schip is daarna opgevaren naar Den Helder waar de bemanning van boord ging. De heer Welter mag zijn radiorede niet overdoen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft afwijzend beschikt op het verzoek van de heer Weiter om op nieuw een kwartier zendtijd te zijner be schikking te stellen, omdat hij op 19 Juni wegens tijdgebrek zijn radio-verkiezings rede niet geheel heeft kunnen uitspreken. De beslissing van de minister is gegrond op de overweging, dat de heer Wel ter te laat in de studio arriveerde, waardoor het z.g. proefspreken vervallen moest. Ware dit niet het geval geweest, dan zou een bestaande technische storing onmiddellijk ontdekt en verholpen zijn. Rijksbijdragen voor woningwetwoningen De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een beschikking uitge vaardigd, welke een uitwerking van de reeds eerder in het Woningbesluit opge nomen regeling betreft en de bijdragen voor woningwetwoningen bevat. Krach tens deze regeling draagt het rijk de on rendabele exploitatie-kosten. In het nor male exploitatie-risico wordt niet bijge dragen. Voorschriften zijn voorts gegeven omtrent het vormen van een reserve door de woningbouwverenigingen, waardoor de financiële positie van deze verenigingen zal worden verstevigd en het dus mogelijk wordt eventuele normale exploitatie-ver- liezen op te vangen. Deze laatste regeling is speciaal van belang bij het stopzetten van de voorschot-verlening van rijks wege. 61. De marconist, die eveneens door een Chinees onder schot werd gehouden, ont- ving plotseling een bericht van het vliegtuig waarin de hogepriester zat. „Boven Uw vaartuig vliegt machine" zei het bericht. Daarin zit Kom Si, priester van Mug. Hij verlangt smaragd. Indien deze niet wordt gegeven zal hij een bom op schip laten val len. Spoed! Haast U!" De marconist schrok verschrikkelijk en holde met zijn telegram naar de kapitein die met de Chinese mui ters zat te onderhandelen. „Ook dat nog!" zei de gezagvoerder. „Hoe is het mogelijk, dat dit soort dingen in de tegenwoordige tijd nog kan plaats vinden? Het lijkt warempel wel een ouderwets zeerovers- verhaal! Sein die ventdat zijn Chinese hel pers drie passagiers overboord hebben ge gooid en dat die waarschijnlijk de steen hebben! Uit." Nu, de kapitein had gelijk zoals we weten. De arme passagiers zwom men voor hun leven en hadden het lang niet pleizierig. Maar de smaragd hadden ze inderdaad. Die zat nog steeds veilig in Panda's zwemgordel. Van de 1017 gemeenten heeft een drie tal minder dan 200 kiesgerechtigden. Over slag in Zeeland is de kleinste met 147 kies gerechtigden, Serooskerke op Schouwen heeft 154 en Bemelen in Limburg heeft 159 kiesgerechtigden. Het aantal kiezers in de verschillende Kieskringen is bij de aanstaande Tweede Kamerverkiezingen als volgt: Kieskring: I 's-Hertogenbosch 325.203 (311.369) II Tilburg 275.950 (264.145) III Arnhem 314.630 (306.718) IV Nijmegen 259.135 (251.649) V Rotterdam (gemeente) 391.979 (381.303) VI 's-Gravenhage (gemeente) 329.097 (295.168) VII Leiden 269.760 (265.991) VIII Dordr^it 346.967 (337.277) IX Amsticuam (gemeente) 502.956 (493.711) X Den Helder 238.103 (232.539) XI Haarlem 319.461 (307-022) XII Middelburg 155.099 (149.845) XIII Utrecht 313.917 (304.566) XIV Leeuwarden 261.884 (259.681) XV Zwolle 359.958 (350.002) XVI Groningen 274.860 (260.732) XVII Assen 144.308 (142.817) XVIII Maastricht 341.042 (327.972) De tussen haakjes geplaatste getallen zijn die van de Tweede Kamer-verkiezin gen 1946. Vergoeding voor militaire vordering of inkwartiering Degenen, die menen voor een vergoe ding in aanmerking te komen op grond van vorderingen, inkwartieringen en aan schaffingen, welke in de provincies Noord holland, Zuidholland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente, Groningen en Fries land zijn verricht door. geallieerde strijd krachten dan wel door het Militair Gezag, de Prinses Irenebrigade of andere mili taire formaties, worden in de gelegenheid gesteld aanvragen ter verkrijging van een vergoeding vóór 1 September 1948 in te dienen bij het Centraal Bureau voor Mili taire Vorderingen, Duinweg 20 te 's Gra- venhage. Indien belanghebbende de vergoeding reeds heeft gevraagd en dit kan aantonen door overlegging van een door het hoofd van het C.B.V.M.V. afgegeven bewijs van registratie of door overlegging van corres pondentie, waaruit blijkt, dat het C.B.V. M.V. zijn aanvraag reeds in behandeling heeft genomen, kan een hernieuwde indie ning achterwege blijven. De indiening van aanvragen geldt niet voor vorderingen, verricht door Neder landse instanties, indien deze zijn gedaan na 3 Maart 1946. De aanvrager ontvangt na aangifte per bi'ief van het C.B.V.M.V. een bewijs van registratie. Belanghebbenden, die dit regi stratiebewijs vóór 1 November 1948 heb ben ontvangen, zullen hiervan vóór 1 De cember 1948 per aangetekende brief ken nis moeten geven aan het C.B.V.M.V. Doen zij dit niet, dan zal het uitkeren van een vex-goeding niet meer door het C.B.V.M.V. in overweging kunnen worden genomen. JAPI bespaarde ons land 750.000 gulden De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. J. Gielen, reikte Woensdag in Seinpost te Scheveningen de prijzen uit aan de deputaties van de vele scholen uit het gehele land, die tijdens de J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier Inzameling) de beste prestaties hebben opgeleverd. De eerste prijs kreeg de L. O.-school uit Krimpen aan de IJssel, waarvan aan elke leerling een bedrag van 20,werd toe gekend. De leerlingen van de Prinses Irene school uit Lekkerkerk ontvingen de tweede px'ijs, elk 15,Aan elk der leerlingen van de O. L. school uit Hoensbroek werd een bedrag van 10,uitgereikt. Behalve kleinere geldprijzen kwamen er nog beschikbaar 70 pakken door de uit gevers ter beschikking gestelde boeken en honderd jaarabonnementen op „Foto vreugd". Voorts zijn twee prijzen van 500,ver loot onder de scholen, die over elk van de maanden Maart en April gemiddeld per leerling ten minste 1 kilogram inzamelden. De openbare lagere school in Sneek en de St. Theresiaschool in Hank waren de ge lukkigen. Door de ruim 3700 deelnemende scholen werd een hoeveelheid van ruim 5 millioen kilogram papier ingezameld. Dat betekende voor ons land een deviezenbesparing van 3/4 millioen gulden. Ongunstige vooruitzichten voor de klompenmakers „De klompenindustrie gaat een moeilijke tijd tegemoet en het zal er wel op uit draaien, dat de klompenmakers er iets anders bij zullen moeten doen om zich een behoorlijk bestaan te verzekeren", aldus verklaarde de voorzitter van de vakgroep van klompenmakers op de klompenbeurs, welke te Enter werd gehouden. De voorraden hout, die ter beschikking komen, zijn namelijk niet gx'oot. De toewij zingen zijn voor alle klompenmakers te ge ring. Er zijn nergens voorraden, de pro ductie verdwijnt onmiddellijk in de handel. Dit jaar was de toewijzing in totaal 75.000 vierkante meter voor de populieren- houtver wei-ken de industrie. Het staatsbos beheer heeft evenwel aangekondigd, dat de toewijzing het volgende jaar zal worden vei-laagd tot 40.000 vierkante meter. Dat betekent dat ongeveer de helft van de klompenindustrie zal moeten worden stil gelegd. Het van kracht worden van de economi sche unie met België op 1 Januari 1950 woi-dt nu reeds door de klompenmakers met vrees tegemoet gezien. Dit betekent, volgens de voorzitter van de vakgroep, dat de Belgische klompen ongelimiteerd kun nen worden ingevoerd. Ook het Belgische populierenhout mag dan worden ingevoerd. De Nederlanders zullen zich weer bijzon der op de aflevering van een kwaliteits product moeten instellen. Dit was volgens spreker de enige weg om de Belgische con currentie het hoofd te kunnen bieden. GROTE PARTIJ BELGISCHE SHAG IN BESLAG GENOMEN. Gisteren heeft de Beverwijkse politie een vrachtauto aangehouden, die uit Brabant 875 pakjes Belgische shag naar Beverwijk transporteerde. De voorraad rookwaar was bestemd voor een Beverwijker, die tegelijk met de shag is ingerekend en ook zijn Brabantse collega-smokkelaar denkt in Beverwijkse afzondering over de grillen van het lot na. Al«terJaa 'HJ Men moet voor a„ het talent, bezit zodat het beweerflf «tón boeiend is Er k en schrijven. cn dl S,.41»!"-? Maar ik verwonder T A van de gevoelens sterk worden zinnelijkheid, dat din?® S»1 alleen als een verhll vaarden, niet aisBe!li?4»"! lijke karakters! hoofdpersonen hol 2'! getekend zijn. ken resteren hun nV het vuur van die 5tfs?,!ileL! stof. Soms breekt a! 11 dere plaatsen ta'ht er de lijzige vergelijk.?41 ï',1 getogen en bemstenpL5"kiJ haar naaktheid bedekt r^kcnzaeht'at^l Nieuwe Zulke dingen zijn nn v. [tol kend. Maar^tató ^?p,VSFetSHt«4' pen van werk van een lange strijd zij? 1' Nüt vooruitzicht lijkt nog»2: kans er op wordt fi |2S^ groot wanneer de uikSr.!?l loftuitingen on W '-a- -nneer de uiteev*. loftuitingen op het om it" - Agnes Surie veel te verme .gen: de moofi.^ liefdesleven ontleende van ellendige woorden (sLu':-l bonk zenuwen") en he i reeksen, En o„k wetteen andere ,ekaJ^ Mij nhardtji, De overwinnaars van m» en gedeprimeerd^ n-P°; Uö(9 Vier Hagenaars Friesland inbreken De rijkspolitie heelt is auto aangehouden met vla b? kers, die terugkeerden iiiisH land, waar zij een inbraakhUwl Zij waren in het best ril bankbiljetten, 1500 aan zdwpj verzameling gouden sieraden.5 in de wagen een volledig st,;? werktuigen en drie valse voor de auto. Een trommel met spaarbaeü. papieren hadden zij inhetr.lt De inbrekers zijn terugseint-,., loo. Mijnenvegers krijgen fj- De tien R-boten, die de Koaint ï-ine uit de Duitse oorlogsbuit h( gen, zullen dienst doen als rcr. Zij zullen namen krijgen van Kg eilanden, zeegaten en zeestro men „Walcheren" en „Goera" j velijk van de vorig jaar in kdj mijn gelopen mijnenveger en vaal legger, die aan de Britse marine j gegeven, ziet men thans terugh overige acht boten krijgen niejit te weten Hr. Ms. „Schouwen". nikoog", „Urk", „StortemelK'A; gat", „Malzwixx", „Vlieter" cn Jj De schepen zullen voorlopis dienst doen. DISTRIBUTIE» Zaterdag bestaat er in Haarlem 6) O verveen (Bloemendaalseweg I88k stede (Binnenweg 160) gelere:.-: butiebescheiden in ontvangst tcu hen. die ze nog niet gehaald bi" Receptie. De Amerikaanse arabes Nederland, dr. Herman 3, Ea op 4 Juli, ter gelegen'neic rikaanse Onafhankelijk receptie houden voor al!" wonende Amerikanen, Verlegenheid. Het nationaal ce de Britse coöperatieve bewtp tot alle afdelingen de waa gericht zich te hoeden veer J seerde communistische bïa de beweging. Het comité, öi werk van winkels over land vertegenwoordigt met tfc: klanten, verklaart, dat de Ica invloed der communisten dete „in verlegenheid" zou brap Nieuw tijdperk. De Britse acnr^ medegedeeld, dat de sukêtu nemingen met de door Ér- gedreven kanonneerboot ~- nieuw tijdperk voor de wsö vaart kunnen openen. De 'i deelde mede, dat de kanorij afgemeten mijl had afge&J snelheid „van meer dan 1-c Verbeteringen sedert de e. nemingen hadden een ia» au verhoging teweeggebracht Voldoende. Na een verbod van den mag de „Tudor 4" wxra genomen worden op de «V Bermuda-eilanden. E® onderzoek heeft .ultge^ vliegtuigen een actie-rs® ruim voldoende is vco: In Februari verbood ba B» civiele luchtvaart iel 8»fj type als voorzorgsmaatw „Star Tiger" met 31 JfgJJUj tussen de Azoren en de Bere den verdwenen was. Oefentocht. De Amerikjaüi c* go" is, begeleid d»i i" Donderdagochtend te i> komen. Aan boord beV1--.^ raai Forest Sherman, jgJJ van de Amerikaanse dellandse Zee. De krui» dagen in Turkse wat«et- vervolgens zijn oeten Middellandse Zeehavens w - Handlangers. Getuigen gens deelneming aan dat gevoerd wordt të hoge functionfflMH ministerie van Bujapg hebben verklaard dat van Jeruzalem, seini, 'een maanaeiijKo ui- v vijfhonderd njksiM* ministerie van Buiten^ ving. Volgens dt4 lS5 andere Arabische men ontvangen van

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2