Albert Heijn WINCO RECLAME-WEEK Jongste bediende Y0D WENEN SCHOONHEID RECEPTEN K.L.M. tenachtergesteld bij Sabena BELANGRIJKE Schepenveiling BEEK Luidsprekers nette pakmeisjes VAN GELDER ZONEN N.v. KON, PAPIERFABRIEKEN i,t in het voorjaar -„Jfltf'1"* aft jaar zelfs millioenen U5ti!«W' f.i„ naai' het prachtig *^'eSfSfb"llenvelden verto- dei itots eeth-i*1 "'T a't fsThet natuurschoon dat voor de 'est v!m hf «Iden, met de niet ^iurensdaartussen. ine-' tó,mvSneldcn dat men vroe Mar de stad Haarlem Siia,lwroM althans over HÓ- sai-^Sschappen van een <n«:i!cn Sr met een voet op de S^-zon£ kruinen der bomen. vormden. ï»lWTde ham stapt en zich van fnans mrd® „n iaat rijden, merkt """Jfit De Haarlemmerhout herinner™ er wellicht nog hK# in de Sixlaan zijn Henstreek heeft haar welvaart duur moeten betalen 0e rij buitenplaatsen viel ten offer aan de bollenteelt 't'zhPark. maar het zijn gjje herinneringen aan vergane :eau van de Voedings- [VurlitiihnEsbiin F®1" Er is soep.... en soep. .tnw een dankbaar onderdeel l m althans wanneer ze haar ■S '-nïïïï kan zich in heel «'f''Sen vertonen: is stevig Se irinteh geurig en lieht inde a nkt bij zieken en gezonden de wat fantasie valt er ^St«.«p1enlSenfttnrtedbe: a al vele mogelijkheden voor fdat ah grondstof voor de soep fwordt; men heeft de keuze uit: ei visbouillon, het nat van groenten, melk. peulvruch- •iü\ Zelfs vruchtensap treft men xn 1% .{«'landen in soeprecepten aan. bindmiddelen is heel wat variatie fjaopelmeel, bloem, havermout, goit ^25, tot aardappelen, peulvruch- "vcod Daarbij kunnen vulsels van 2 tes, vlees, allerhande kruiden, r^jestoelen de smaak en dikte van ;00 vele manieren variëren - [jltüd wordt eraan gedacht, dat de Lassen bij de rest van het menu, i«t «maak en consistentie, als wat f tórefi Bij een stevige stamppot past Sdzame, dikke soep als voorgerecht .cmin geve men, wanneer dikke soep wfdaerecht vormt, pap of vla na, om it hel volume van de maaltijd veel te maakt Wanneer u zich een menu ft van tomatensoep, bietensla en "1^ xet bessensap toe, dan zal u ten «vallen, dat dit maal wél wat een- ren kleur is; maar bovendien zijn al w sftcn zuur! Beter kiest men bij dit 3 w zacht smakende, lichtgekleurde hidige vleesrantsoen laat in 't alge siet toe om, zoals vroeger, echte juiUon te trekken; ten hoogste kun- eeens bouillon maken van beentjes, aklein beetje vlees. Maar dat maakt niet onmogelijk om een smakelijke «koken, Wat hebben sommige groen- een geurig en opwekkend aroma maar eens aan de steeds bekender sêelavas, aan selderij, jonge spinazie jaktol') Ieder lepel van zo'n groen- gaat u beter smaken! Bewaar n fiw groentennat, bind het de ene bloem, de andere keer met gort- raout: meng er eens wat geraspte ean scheutje melk door, werk met foKsifai en gedroogde kruiden, zoals ;eper, lijm en laurierblad en u an ontelbaar aantal verschillende voorbeeld volgen hier enkele recep- "sr kunt U er vinden in ons vouw- Er zijn soepen en soepen" a 3 cent K'la bij het Voorlichtingsbureau van id, Koninginnegracht 42, _c TBzhage (giro 363081). voo 4 personen. Bloemkoolsoep met garnalen, t" water of verdund bloemkoolnat, 1 kleine bloemkool of stukjes idioten bloemkool, 150 gr. garnalen, fr. aardappelen, boter of margarine, peterselie, kervel, bloemkoolnat aan de kook brengen win de in kleine blokjes gesneden fpclen de in stukjes verdeelde verse bol met wat zout gaar koken. Kook- la li minuten; bij gebruik van een süookte bloemkool, dit met de melk De soep nog even doorkoken, het opdienen het klontje boter of z de garnalen, de fijngehakte of kervel door de soep mengen. Tomatensoep met kaas. k water of bouillon, Vfc a 1 kg soep- 's, ten uitje, 35 gr. (4 eetlepels) iboter of margarine, melk, zout, ge- rwassen en in stukjes snijden. wassen en fijnsnipperen. tomaat en ui in wat boter of ':f en'ëe minuten bakken. Hierna W toevoegen en alles samen gaar •hwktijd pl.m. 10 minuten. De soep jj-volgens weer aan de kook bren- met de aangemengde bloem en w een scheut melk, wat zout en (of deze laatste er aan tafel wateren). Komkommersoep, water, i^ lUer melk. 4 komkom- me, 3 bouillonblokjes, aardappel- margarine, 1 theelepel zout, IKK?in blok'es snijden, schil- 'enjlt -er of marSarine, met wat ér,., ln 20 minuten gaar £™mmer op enkele stukjes p «na oi kever nog door een zeef B san W de me^ en bouillon- toevoegen, de soep Dr®n2en en binden met 1^2, «r1appelmeei °f M°em' hölklt komkommer en hlin isn f "°g een klein •"«•isr °egen)' Deze soeP 411 brnmT1 me" 8r Wat gaar faiil,hi doorroert. In plaats Skfc°k VCnkel aan de fctei!ÏWMrït0mmer WOrdt dan Wie echter de platen bekijkt van de vor stelijke buitenplaatsen, die deze streek vroeger telde, kan een gevoel van spijt niet onderdrukken. Natuurlijkhet mag niet vergeten worden, dat deze streek aan de bloembol lenteelt haar welvarendheid, haar interna tionale bekendheid zelfs dankt. Maar ze heeft die met haar natuurschoon moeten betalen! Een reeks van buitenplaatsen. Tussen Lisse en Hillegom, waar thans de bloemkwekerij „Welbedrogen" staat, trof men voorheen aan de prachtige buiten plaats „Meer en Burgh" en nog even verder het landelijke „Wildlust", schilderachtig ge legen aan de grote weg, die toen blijkens de afbeeldingen nog in zeer primitieve staat verkeerde, maar zich zeer bevallig tussen het hoogopgaande geboomte slingerde. In de omgeving van het restaux-ant „De Nagtegaal" bevoncl zich vroeger een waar paradijs voor jagers (en stropers) in het ongerepte duinterrein. Die „Nagtegaal" duidde voorheen een oude boerderij aan, die aan de overkant van de weg was ge legen. Nog getuigen de prachtige oude bomen langs dit weggedeelte van de idyllische ta ferelen van voorheen, toen jagers hier hun paarden afzadelden en de krakende en schommelende postkoets onder hoornge schal voorbijreed. Lange tijd heeft het prachtige buiten „Veenenburg" het uitgehouden, dat eerst kort voor de eerste wereldooidog werd ge sloopt. De heerlijke bossen werden omge hakt, het kreupelhout verwijderd, het ter rein afgezand. Wie nu langs de hooggele gen Veenburgerlaan fietst, ziet in de diepte de vlakke vierkanten van de bollen velden en kan zich nauwelijks indenken, dat hier nog geen halve eeuw geleden na tuurliefhebbers ronddwaalden, schilders hun ezel neerzetten en jachtopzichters en stropers elkaar partij gaven. Er is niets, letterlijk niets van de vroegere glorie over gebleven' Vlak daartegenover lag „Duinlust", om geven door bosrijk terrein met prachtige waterpartijen; het is, evenals het statige „Elsbroek", de mooie witte villa met de facade van slanke zuilen, verdwenen. Voorbij de kerk van Hillegom en het oude „Hof" (thans Raadhuis) bevond zich vroeger eveneens een uitgestrekt park, met prachtige bomen, vijvers, plantsoenen en terrassen. Het was het buiten „Meéren- dorp", gelegen langs het smalle pad dat leidde naar het Haarlemmer Meei-, de oudé Venneperweg of Meerlaan. Thans ziet men er niet anders dan oude en nieuwe ai'beiderswoningen, het landweggetje is een geasfalteerde straatweg geworden, waarlangs een vrij druk vex'keer de weg zoekt naar de Haarlemmermeerpolder. „Treslong" Het buiten „Treslong" staat er nog, maar zal binnen niet al te lange tijd worden afgebroken. Het gebouw is niet rijk aan architectonisch schoon, maar z'n lelijkheid werd voorheen gi-otendeels aan het oog onttrokken door de fraaie bomengroepen, die hét wandelpark „Treslong" bescha duwden. Tijdens de.bezettingstijd gingen die prachtige bomen echter de weg van zovele hunner voorgangers; het park werd een verwaarloosde, kale vlakte, die nu nog als een wond in het centrum van Hillegom ligt. Men hoopt dat de vestiging van de Tuin bouwschool en de- aanleg van het terrein voor de jubileum-bloemententoonstelling, die dit jaar gehouden zal worden, ertoe zullen bij dragen dat de situatie hier weer een weinig aantrekkelijker zal worden, Hillegom had vroeger twee molens, een aan de Wilhelminalaan op het „Molenduin" (thans plantsoen) en een aan de Mojen- laan. De laatste is enkele tientallen jaren geleden afgebrand. 1' En tenslotte was er op de plaats, waar thans de grote kwekerij van „Leeuwen- stein" gevestigd is, de prachtige buiten plaats „Horstendael", die zich uitstrekte tot onder Vogelenzang, met prachtige bossen en fraaie waterpartijen. Noch van het een, noch van het ander is iets meer over! Oude platen en tekeningen wijzen er op, dat de streek tussen Haarlem en Leiden voorheen een lustwarande mocht worden genoemd. De Hereweg leidde de reizigers dwars door duinen en bossen. De dorpen waren klein en onaanzienlijk, maar lande lijk en intiem. Nu dendert de electrische over de straat weg, waar vooi-heen de schommelende post koets reed. Druk autoverkeer heeft de kra kende boerenwagens verdrongen. Moderne winkels hebben de oude boerenbehuizingen, de gezellige dorpskroegjes vervangen. Ron kende freesmachines woelen thans het land omvoorheen het privilege van de tal loze konijnen! En willen de mensen in de Bollenstreek thans van natuurschoon genieten, dan moe ten ze naar zee of duinen. Want rondom de dorpen is alles plat. Uitgestrekte, kale vel den, geasfalteerde wegen, lintbebouwing. De Bollenstreek heeft haar reputatie duur betaald! De achtergrond van de misdaad Kader Haarlemse politie gaat speciale cursussen volgen Naar wij vernemen zullen de inspecteurs van de Haarlemse politie in het najaar aan 't Criminologisch Instituut te Utrecht een cursus volgen in psychologie, crimino logie, psychiatrie en sociologie. Mocht deze pi oef slagen, dan zal nage gaan worden welke rechercheurs voor een soortgelijke opleiding in aanmerking komen. Door deze maatregel die ook in andere gemeenten met meer dan 100.000 inwone is genomen wordt bij de Nederlandse politie een bescheiden begin gemaakt met een opleiding die boven de louter poli tieel technische kennis uitgaat. Het komt, zo verklaarde ons de Commis saris van politie te Haarlem, de heer W. Gorter, dagelijks voor, dat men de drijf veer en de betekenis van bepaalde mis daden niet met de technische kennis der politie alleen kan verklaren en begrijpen. Daar is bij vooi-beeld het geval van de winkeldievegge, die op heterdaad in een Haarlemse parfumerie werd betrapt. Bij een onderzoek in haar woning werd een compleet warenhuis aangetroffen. Tien tallen flesjes eau-de-cologne, dozijnen brei naalden, balen wol, vijf vlaggen die aan de NSB hadden toebehoordeen hele vrachtwagen vol. De totale waarde liep tegen de vierduizend gulden. Van haar voorraad verkocht zij nooit iets, winstbejag was uitgesloten. Een ander voorbeeld leverde een aan lager wal geraakte meubelmaker, die in een villa inbrak om een geldkist te stelen. Hij doorzocht het gehele huis, sloopte alles wat los en vast was om zijn doel te be reiken tot hij begreep, dat de buit zich in een prachtig gebeeldhouwde kast bevond. Toen kwam zijn oude beroepseer boven en hij liet het geld waar het was. En vooral bij de zedendelicten is het van het grootste belang de achtergrond van ieder geval te leren kennen. In dergelijke gevallen moet de politier man dikwijls meer biechtvader dan op sporingsambtenaar zijn, dan worden van hem grote gaven als mens verwacht. Tot nu toe werd deze zijde, evenals de juridische in het politievak te veel ver waarloosd. In het buitenland, met name in Dene marken waar men nu al tien jaar één Rijkspolitie heeft is dat andei-s. Daar is juridische vorming van de leidende func tionarissen voorgeschreven. Adjunct-directeur Crematorium Vanmorgen is de heer M. de Bruin in dienst getreden als adjunct-dix-ecteur van het Crematorium te Velsen. ■TRANT Van Laguarrlia naar Idlewild Protest tegen vreemd besluit van de New Yorkse havendienst Buitenlandse en Amerikaanse luchtvaart- die zich niet bij het gesloten front der pro maatschappijen hebben zich in een scherp protest verzet tegen de voorwaarden on der welke zij gebruik .mogen maken van het nieuwe New Yorkse vliegveld Idle wild. Twee Europese luchtvaartmaatschap pijen hebben langs diplomatieke weg tegen de gevolgde gedragslijn geprotesteerd. Op 1 Juli zullen verschillende maat schappijen van het nieuwe vliegveld ge bruik moeten maken. De voornaamste Amerikaanse binnenlandse luchtlijnen heb ben hun eindstation op Laguardia, zodat passagiers, die gebruik willen maken van de transoceanische diensten van de KLM, de SAS en de Air France die naar Idlewild zijn verwezen een bus- of treinrit van ruim een uur door New York moeten maken' om van Laguardia haar Idlewild te komen. Dit betekent een niet geringe handicap, te meer, wanneer men bedenkt, dat de Sabena en de BOAC wel op Laguardia blijven en dus een niet ge ringe voorsprong hebben. John W. Newey, de vertegenwoordiger van het comité waarin de protesterende maatschappijen zich hebben vei-enigd, heeft medegedeeld dat de SAS en de KLM stappen hebben ondernomen om langs di plomatieke weg een oplossing van het ge schil te verkrijgen, omdat zulks niet mo gelijk is gebleken door onderhandelingen met de Amerikaanse luchtvaartautori teiten. Nadelige positie. Hij zei: „Wanneer de buitenlandse lucht lijnen Laguardia moeten verlaten komen zij in een zeer nadelige positie ten opzichte van die concurrerende lijnen. Dit zou een ten achter stelling tengevolge hebben welke in strijd moet worden geacht met de door Amerika gevoerde internationale luchtvaartpolitiek en niet te rijmen met de mede door de USA ondertekende lucht vaartverdragen". Hij deelde mede dat de KLM en de SAS hun regeringen reeds heb ben verzocht tegen de gevolgde gedrags lijn te protesteren. Zoals men weet is de SAS de gemeen schappelijke luchtvaartmaatschappij van Nooi-wegen, Zweden en Denemarken. De heidscondities niet ingrijpend zullen enige buitenlandse luchtvaartmaatschappij gewijzigd. (U. P.) testerenden heeft aangesloten is Air Fran ce, die onlangs heeft besloten, naar Idle wild te zullen overgaan. Newey deelde mede dat de houding van Air France wel valt te verklaren, want voor elk der bui tenlandse luchtlijnen liggen de verhoudin gen weer anders. M. E. de Jong, de zakelijke vertegen woordiger van de KLM deelde in een schriftelijk afgelegde verklaring mede: „De gemeentelijke havendienst van New York moet de volle verantwoordelijkheid dragen voor de willekeurige en onaan vaardbare voorwaarden onder welke Idle wild kan worden gebruikt en voor het mis lukken van de maandenlange onderhande lingen welke geen tastbare resultaten heb ben opgeleverd". Hogere exploitatiekosten. Tore Nilert, president van de Scandi navian Airlines System zei: „De door de gemeentelijke havendienst gestelde voor waarden voor gebruik van Idlewild zullen onze exploitatiekosten aanmerkelijk verho gen en bovendien ten opzichte van de con currenten ons in een nadelige positie plaatsen. Met andere woorden: de gemeen telijke havendienst heeft de voortzetting van onze diensten op New York afhankelijk gesteld van de voorwaarden welke uit hun unilaterale actie voortvloeiden". Newey zei voorts, dat „Linea Aera Postal" en „Peruvian International Air ways" volgens voorschriften van de ge meentelijke havendienst Laguardia even eens op 1 Juli dienen te ontruimen. Deze maatschappijen hebben nog niet te ken nen gegeven of zij de hogere kosten zullen accepteren welke door de havendienst voor het gebruik van Idlewild worden verlangd. De woordvoerder van de havendienst deelde mede dat de havendienst tot de scherp gecritiseerde maatregel was over gegaan uit veiligheidsoverwegingen. Newey antwoordde daarop dat de buiten landse luchtlijnen nog geen twee procent vergen van de totale capaciteit van La guardia en dat de buitenlandse lijnen die hij vertegenwoordigde van oor%!eel zijn dat na hun vertrek van Laguardia de veilig- zijn door Aage V. Hovmand. Er zijn mensen, die er bij elke aankoop, die ze doen, van ovei-tuigd zijn, dat ze „beetgenomen" worden. En tot deze cate^ gorie behoort ook mijn vriend Olsen. Maar ik vind het niet mooi van hem zo te denken, want heus, het komt toch dikwijls genoeg voor, dat je op bijzonder coulante wijze kunt krijgen, wat je hebben wilt. Zo ging het bijv. met die overjas. Olsen en ik waren er op een dag op uit getrokken om te gaan vissen op snoek. Ik had geen overjas aan. „Man je zult be vriezen" zei Olsen, toen we vijf minuten van huis waren. „Je hebt geen idee hoe koud het is, als je in de boot zit te wach ten op vis. Heb je geen ouwe jas, die tegen een stootje kan, of beter gezegd tegen een paar spatten?" „Neen" zei ik, maar al te duidelijk voor mij ziend, hoe de kapstok „vol" hing met mijn spiksplinternieuwe, donkerblauwe, maar enige overjas. Voor geen geld nam ik die mee in een boot! Maar ja, warm zou ik het zeker niet hebben op het water. „Wacht eens even" zei ik op hetzelfde ogenblik ter wijl ik stil bleef staan voor een „In- en Vei-koop van gedragen kleding". „Hier is precies, wat ik hebben moet: oude jassen bij de vleet." „Ben je wijs, man" schrok Olsen, „je gaat toch niet lopen met iets, dat een ander heeft. „Waarom niet? Geknipt voor in de boot en dat blijft dan mijn visjas, of dacht je soms, dat ik daar ooit mijn nieuwe van twee duizend francs aan zou wagenEn een kapitaal zal zo'n uitdragersjas toch wel niet kosten. Ik heb zelf eens een oud din; verkocht; ik geloof, dat ik er een riks voor gekregen heb. Hier vind ik zeker wel iets voor vijfhonderd." „Ja, als het een filantropische instelling was, dan misschien wel", mex-kte Olsen droogjes op, „maar voor minder dan dui zend neem je van hier niets mee. Wedden?" Ik nam het aan en we kwamen overeen, dat degene, die verloor, op de terugweg op zou moeten draaien voor de schade bij de vishandelaar, die onze visserseer zou moe ten redden als het noodlot wilde, dat wij mets uit het water zouden ophalen. Ik koos uit de rij van gedragen jassen, die buiten voor de winkel hingen, een jas, die mij dix-ect aanstond: van zware, grijze visgraat- stof, v/aar de snit des kleermakers welis waar afgedragen was, maar die een heer lijke en warme beschutting moest zijn op het koude water. En dat het een „goede jas" was geweest, een jas van goeden huize, dat kon men er, ondanks de tand des tijds, nog aan zien. Ik nam de jas van de haak en over mijn arm en stapte het donkere winkeltje binnen. Een roestige tingelingbel boven de deur kondigde mijn binnentreden aan en een duffige lucht van oude kleren sloeg mij tegen. Er was niemand in de winkel, maar uit een heftige woordenvloed achter een gesloten deur begreep ik, dat de baas aan het telefoneren was. Hij hing de haak op en kwam de winkel in. Op het eerste gezicht zag ik in hem de man, die zich geeft met huid en haai-, die alles op offert voor zijn business; misschien ook v/el zijn nachti'ust. Want hij was ongewas sen, ongekamd en ongeschoren, en zijn kleding was er blijkbaar op ingesteld zijn klant altijd nog de eer te laten, de beter geklede man te zijn. Met één oogopslag schatte hij mij zoals ik voor hefri stond. Blijkbaar was de waardebepaling niet on gunstig, want met tegemoétkoming in zijn stem boog hij zich naar mij toe: „Meneer wenst?" „Tja, deze jas" zei ik zo 'onver schillig mogelijk, terwijl ik het kledingstuk, waar hij geen acht op scheen geslagen te hebben, op de toonbank legde. Want op hetzelfde ogenblik trok er een schaduw over zijn gezicht en terwijl hij zijn stem op huiltoon overschakelde, klaagde hij: „Acïi meneertje, een overjas; was het nog maar een pak geweest of een smokingdaar is meer belangstelling voor „Ja maar. brak ik zakelijk af, „dat is nu niet het geval, het gaat om een jas". „Ik zie het, ik zie het" zuchtte hij gelaten. „Een winterjas en dan nog wel zo'n lichte kleur". Hij schudde het hoofd. „Was het nu nog maar een donkere geweest.als u eens wist hoe moeilijk het is." even raakte hij de stof aan, ,jdat lichte goed. Hij hield de jas in de hoogte, voelde het gewicht, bekneep de stof en beaaide de kraag, de zoom, de voering. En meewarig schudde hij zijn hoofd over zulke arms gaten. En hoe meer de jas zijn duide lijk blijkbare afkeuring onderging, hoe meer ik mij met mijn figuur verlegen voelde worden, dat ik zoiets had kunnen kiezen. Ik trachtte mij te verdedigen. „Nou maar zo erg is het toch niet" en „de jas is goed genoeg voor het doel, waar ik hem voor nodig heb". Hij hoorde mij aan met een afwezige blik, waarin zoveel lag als: Och kom, wat weet een keuterboer nou van hors d'oeuvre! „En kijk eens hiei*" zei hij, alsof dat de deur dicht deed, terwijl hij zijn vingers in de gerafelde knoopsgaten stak, „daar is ook niet veel meer aan." Maar nu vond ik, dat er genoeg op het arme kledingstuk was afgegeven en bovendien zag ik Olsen on geduldig voor de winkel heen en weer ijs beren. Ik wilde koi-te metten maken en begon daarom zakelijk tot het geldelijke 'van de transactie over te gaan. „Wat moet ie opbrengen!" „Hm", opnieuw werden kraag en manchetten beduimeld. „Ik vreesen mij plotseling van onder zijn oogharen fixerend: „Wat had u zelf ge dacht?" Een felle strijd woedde in mijn binnen ste: aan de ene kant wilde ik de man niet te kort doen. De jas was, al had hij haar allesbehalve aangeprezen heus zo slecht niet. Maar aan de andere kant wilde ik mij de triomf niet laten ontgaan, mijn wedden schap nxet Olsen gewonnen te hebben. En daai-bij verkneukelde ik me al heimelijk, als ik aan het gezicht van mijn vrouw dacht, als ik haar dit kon vertellen, omdat zij altijd beweerde, dat ik geen zakenman ben. Alzo vuurde ik af, op goed geluk: „Vijf honderd frank". De man veerde op alsof ik op zijn likdoorns had getrapt. „Vijf", stot terde hij, „voor die jas?" en hij sloeg zijn blik radeloos ten hemel, als zocht hij daar getuigenis voor het onmogelijke van mijn voorstel. „Zal ik het nu eens zeggen? Ik BINNEN VAN DE HARINGVISSERIJ. SCH 66 met 255 k„ SCH 46 met 273 k., SCH 104 met 220 k.. SCH 20 met 280 k., SCH 73 met 130 k„ SCH 242 met 22 last. Besommingen kustvisserij: SCH 67 met f 1000, SCH 38 met f 220. SCH 205 met f 400, SCH 71 met f 1100, SCH 68 met f 670, SCH 62 met f 440, SCH 10 met f 430, SCH 52 met f 220, SCH 187 met f 160, SCH 12 met f 210. SCH 43 met f 80, SCH 165 met f 110, SCH 111 met f 70, SCH 119 met f 130, SCH 2 met f 1640. SL 31 met f 1300, KW 215 met f 240, KW 61 met f 580, VL 28 met f 500. zeg twee". „Twee honderd?" Mijn vrouw heeft gelijk, ik ben geen zakenman. Hier heb ik vijf honderd staan bieden voor iets, dat ik voor minder dan de helft kan krij gen en hoe gemakkelijk had de man tegen over mij geen misbruik kunnen maken van mijn onvakkundigheid. In zijn hart was hij toch een echte.gentleman en hij was mij welgezind! Te denken: twee honderd frank. Een warm gevoel van dankbaarheid welde in mij op; dit was een reuze zaak! Maar kon ik wel op het edelmoedige voorstel ingaan? Was het niet mijn plicht, hem te bewegen, iets meer te berekenen? „Is 't, is 't.stamelde ik, wankelend tussen mijn tweeslachtige gevoelens, „niet wat weinig?r" „Goed voor twee honderd vijftig dan, maar geen centiem meer" zei hij meteen daarop, maar met een geste, die alle verdere dis cussie absoluut uitsloot. Werkelijk geroerd viste ik twee honderd en vijftig frank uit mijn portefeuille en op het ogenblik, dat ik dat deed, zag ik hem een dito gebaar ma ken. Nu begreep ik er niets meer van. Kreeg ik nog een toegift op de koop toe? of was dat een nieuw soort cadeaustelsel? Maar dat was al te ver doorgedreven edelmoe digheid. „Neen", zei ik gedecideerd, „neen, dat neem ik niet aan, zo is het in orde" en ik legde mijn twee hondei'd en vijftig frank op de toonbank en slapte de winkel uit met de jas over mijn arm. Maar de ver koper moet er wel heel teleurgesteld over zijn geweest, dat ik zijn groots aanbod zo gedecideerd afsloeg, want hij bleef als aan de grond genageld staan en staarde mij na met open mond, als begreep hij er nu hele maal niets meer van. „Je laat wat vallen" zei Olsen, toen ik, op straat gekomen, hem de jas liet zien. Op de grond lag een papiertje, waarop geschre ven stond: „als nieuw, 1250 fr." Hij tracht te mij te overtuigen, dat dat op de jas had gezeten. Maar ik hield vol, dat het onmo gelijk was. „Bestaat niet" zei ik met het air van iemand, die op de hoogte is. „Als het nu nog een pak of een smoking was geweest! Daar is meer belangstelling voor. Deze jas kost maar 250. Een reuzenzaak! En denk erom, ik heb de'weddenschap gewonnen Is de wereld werkelijk niet veel beter dan mijn vriend Olsen denkt? Dankbaar en met grote vreugde geven wij U kennis van de voorspoedige geboorte van een welgeschapen Zoon tje en Broertje MIGCHIEL JOHANNES T. de Vries-v. Diggelen P. de Vries Henk. Velsen, 30 Juni 1948. Dwarsweg 2. Heden overleed plotseling onze innig geliefde Moe der en Grootmoeder WILHELMINA RIGTER geb. SCHREUDER in de ouderdom van 71 jaai\ Gre. Wim Greet je IJmuiden-O.. 30 Juni 1948. Lindenstraat 31. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag 3 Juli a.s. op de Alg. Be graafplaats de Biezen des namiddags 14 uur. Ver trek Antonius Ziekenhuis 13 uur. Kennemerlaan 127 IJmuiden Zykammen v. 0.15 voor 0.12 Strlkspelden van 0.15 voor 0.10 Sierveters v. 0.25 p. p. voor 0.10 p. p. Doosjes Punaises 0.15 Kleerhangers van 0.20 voor 0.15 Keukenspiegels vanaf 0.50 Sierkambak m. spiegel van 7.voor 2.45 Wasborden van 3.55 voor 1.95 Wasknijpers van O.O31/2 voor 12 voor 0.18 Asbakjes "(em.) van 0.35 voor 0.10 Houten Kinderemmertjes van 2.50 voor 0.50 Poppen van 1.25 voor 0.60 Gummi ballen 0.35 Gummi poppetjes van 1.95 voor 0.95 Plastiek Zoutstrooiers van 0.95 voor 0.70 Kegelspelen v. 1.75 voor 0.75 Knikker mozaik van 1.75 voor 0.75 Enz. Enz. Telefoon 5162 Op Zaterdag 3 Juli a.s. 16 uur: in de Jachthaven, Sportpark te H'stede D. G. v. Wijngaarden Deurwaarder Kruisweg 74 Tel. 11136 b. g. g. 17637 Kruideniers- haal ik bij De kruidenier voor 1 verwende huisvrouw. BEEKbou#t opkwaliteiïj NET DAGMEISJE of WIN KELMEISJE gevr. Meeu wenlaan 19. NETTE WERKSTER gevr. voor 1 dag in de week, IJmuider Apotheek. Kenne merlaan 102, IJmuiden. MEISJE GEVR. voor halve dagen, 14 tot 15 jaar. P. C. Hooftlaan 30, Driehuis. NETTE WERKSTER b. z. a alle dagen beh. Zat. Irissen- straat 4, Santpoort. GRATIS WERKRUIMTE aangeb. aan het water, aan zelfst. bootbouwer. Brieven L 2581 bur. v. d. blad. HUWELIJK. Gevr. bij heer 30 j. met kind van 1 j. een hulsh. eigen home. Br. L 2584 bur. van dit blad. WONINGRUIL. Aangeb. wo ning bevattende kamer en suite, 2 slaapk., grote over loop, keuken en plaats. Huur f 4.75 p. week. Voor grotere woning, omg. Driehuis of IJm.-Oosl. Te bevi\ Casem- brootstraat 21, IJmuiden-O. WONINGRUIL A'dam-Vel- sen. Aangeb. benedenhuis A'dam-Z. bev. 3 kamers, keuken, hall, W.C., badcel. Gevr. woning te Velsen. Br. L 2583 bur. v. d. blad. LEUK POESJE af te halen. B. Rambonnetlaan 17. Te koop gevraagd: een MEIS- JESFIETS. J. F. Ramakers Vlierstr. 9, IJm.-O. Te koop: MOTOR m. B. S. A. 175 c.c. in pr. staat n. banden met duo. Na 7 uur. Wijk aan Zeeërweg 8, IJmuiden. Blauwe KINDERWAGEN te koop. Eng. model. Overbild- weg 36. Te koop: H. en D. FIETS ge heel compleet met nieuwe banden. Esdoornstr. 19. Te koop aangeb. MOTOR RIJWIEL D.K.W. RT. 1939 98 c.c. prima banden. Burg. Rambonnetlaan 18. Na 7 uur nam. RUILEN: huis te Santpoort Station. Schuitstraat 11'voor huis te IJm. of IJm.-Oost. Schuitstraat 11. TE KOOP: een groot aam beeld. een paar leren laar zen m. 44, een tuinhuisschuur 2x2. een paar nieuwe lies laarzen m. 44. gummi. Groe- neweg 35. IJmuiden-O. Te koon: goed onderhouden KINDERWAGEN f 40. De Zeeuw. Parallelstraat 2, Vel- sen-N. Noodwoningen. TE KOOP: 1 jongensfiets v, 12-13 j., f 45. 1 herenfiets f 35 beide met n. b. Noorderdorp straat 16. Velsen. Geleidelijk wordt de productie van de WALA-BEHA's groter en kunnen wij steeds meer dames tevreden stellen. Er is nu een goede kans. dal wij ook voor U zo'n echte WALA-BEHA in voorraad hebben. „N-edex&edML"' Trompstraat 10, Umuiden-O. - Tel. 5332 BELANG JaKltvpa*// HAARDKACHEL, Becht en Dyserinck (Vesta) goed on derhouden met bijbeh. platen ter overname aangeboden. Adres: Cederstraat 31, IJm O. Te koop: BUITENBOORD MOTOR. klein defect, losse motor 500 c.c. z, k. en fiets dynamo. Kortenaerstr. 25, IJmuiden-O. TE KOOP: lap 3.25 m. woll. beige stof z. p. gesch. voor herencost. of mantelpak, v. Wassenaerstr. 17. ZELDZAME AANBIEDING!! Pracht Goth. Herenkamers f 1031. Eng. Huiskamers f 395 tot f 875. Goth. ridderkamers v.a. f 975 tot f 1950 Perz. bekleding. Slaapk. blank Eng. en mah. v.a. f 475. Salons. Clubs. enz. Meubeltoonkamers direct van Fabriek VVesterhoutpark 8 bij Wagenweg - Haarlem - Tel. 18840 GOED TEHUIS GEZOCHT voor lieve jonge poesjes. Adres Velserduinweg 205. TEHUIS GEZOCHT voor aardige jonge hond. Otter, Kanaalstr. 244, IJm. BIJVERDIENSTE. Schrijf- en telwerk aangeboden. Br. L 2582 bur. v. d. blad. Chocoladefabriek NICOLAAS WIT N.V. te Zaandijk vraagt Reiskosten worden vergoed. ALBERT HEIJN vraagt: EEN FLINKE VERKOOPSTER EEN NETTE JONGEN 16-18 jaar) ALBERT HEIJN, Oosterduinweg 39, Velsen. VRAAGT VOOR HAAR BEDRIJF TE VELSEN I LOSSE ARBEIDERS ▼oor zwaar seizoenwerk in de buitendienst Goed loon, geen continudienst. Vergoeding reiskosten volgens geldende regeling. Gegadigden, woonachtig te Amster dam, komen niet in aanmerking we- gens het ontbreken van geschikte reisgelegenheid. Voor vervoer vanuit de richting Alkmaar wordt onzerzijds zorg gedragen. —M Aanmeldingen persoonlijk op iedere Maandag en Dinsdag van 1417 uur bij de Personeels chef. fingang Cnrversiann te Velsen-Noord). GEVRAAGD die opgeleid wil worden in de banketbakkerij. Goed kunnende fietsen. Aanm. na 7 uur Brood- en Banketbakkerij JAC GORTER, Snelliusetraat 3.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3