Sluitstuk van UNAC-actie werd succes THALIA Jlex ÜJïeater' Visserij-varia Het vrolijk avontuur DstnsQ I ■gssyssffliSy*#*1* VRIJDAG 2 JULI 1948 IJMUIDER COURANT Volle Thalia-zaal genoot van film en muziek Ondanks pessimistische voorspellingen en een bijna herfstachtige avond heeft een volle Thalia-zaal Donderdagavond genoten van een UNAC-programma. dat een ver blijdende bijdrage heeft kunnen leveren tot het wereldomspannende werk voor het hongerende kind. Nadat de heer J. Folkertsma, redac teur van IJmuider Courant, de bijeen komst met 'n korte toespraak had geopend, en verdiende.lof over de hoofden dergenen, die door hun belangloze medewerking, het batig saldo - er is nog niet geteld, maar het is hoog! hebben verstevigd, had uitge strooid, barstten de Velno's, het Hoogoven amusementsorkest, in de door 't Plantsoen- bedrijf fleurig opgetuigde zaal los in een lawine van klanken. Na een wat aarzelend begin kwam de juiste samenwerking en, de „groene- Knollenland-parafrase" vermocht een en thousiast applaus aan het publiek te ont lokken, zodat dit zeventien-mans orkest onder leiding van de heer Kuhfus en met diens echtgenote als beschaafde lady- crooner een groot aandeel in het succes kreeg. Na de pauze, waarin er achter het ge sloten doek een ware veldslag geleverd is tegen de tijd, kwam de bekende Franse rolprent „Gekooide Jeugd" op een boeien de manier vertellen van het lot der ver stoten kinderen, wier leven binnen de grauwe muren van een „opvoedings"-ge- stïeht door de begrijpende liefde ten goede wordt gekeerd: een film met de pretentie van een ernstig betoog voor de jeugd- psychologie, echter zonder de zwaarmoe dige uitersten van dit moeilijk onderwerp te raken. Misschien is dit verhaal over de sym pathieke „surveillant" monsieur Clément wat dik opgelegd hier en daar, maar de sfeer van mededogen voor een onbegrepen en daardoor vaak wrede groep jongens is wel uiterst raak getekend met dit gave werk van Noël Noël. Dank! Het UNAC-comité in het algemeen en de redacteur van ons blad in het bijzonder stellen er prijs op, na het „Thalia-sluit- stuk" van gisteravond hun grote erkente lijkheid uit te spreken tegenover aüe in stanties, personen en zakenmensen, die door hun loyale medewerking aan de Vel- sense UNAC-actie wellicht vele kinderen uit een baaierd van ellende hebben kunnen verlossen. WIJZIGING IN VELSENS ELFTAL In het Velsens Elftal is door verhinde ring van Wijkei- een wijziging gekomen. In zijn plaats speelt nu Spaans van VSV. C.H.U. DECENTRALISEERT Als gevolg van de snelle groei der af deling Velsen van de Christelijk-Histori- sche Unie besloot het bestuur aan de eerst volgende ledenvergadering voor te stellen de afdelingen te decentraliseren in min of meer zelfstandige groepen te IJmuiden, IJmuiden Oost-Driehuis-Velsen en Sant poort. Vrijdag 8 uur. Zaterdag en Zondag 7 en 9.15 uur en Zondag matinée 3 uur Een ontroerend verhaal van kleine boefjes en muziek „GEEF HUN MUZIEK" (They shall have Music) (Elke leeftijd). Maandag, Dinsdag en Woensdag aan vang 8 uur het dramatische filmwerk „MIJN ZOON, MIJN ZOON!" (Nederland films) Toegang 18 jaar Zal België de invoer van vis stopzetten In Belgische visserijkringen meent men te weten, dat België de invoer van buiten landse vis zal stopzetten tot 15 Juli. Deze maatregel zou nodig zijn wegens de be narde positie waarin de Belgische zeevis serij op het ogenblik verkeert. Dinsdag moest opnieuw 100.000 kg vis naar de vis- meelfabriek worden afgevoerd bij gebrek aan afnemers. Kabeljauw vond tegen een prijs van fr. 100 per 50 kg geen kopers. Een vaartuig, dat dezer dagen uit IJsland terug keerde, ontving voor zijn vangst slechts fr. 180.000 en leed 'n verlies van fr. 500.000 Deskundigen zijn van oordeel, dat het stop zetten van de visinvoer gedurende een week reeds een grote verlichting voor de Bel gische zeevisserij zou betekenen. KINDEREN VAN DE KLEUTERSCHOOL VIERDEN FEEST Vrijdagmiddag vierden de kleuters van de Comité-bewaarschool feest in het Ge bouw voor Christelijke Belangen te IJmuiden. Het hoofd van de Fröbelschool mej. L. de Graaf herdacht het feit dat zij 30 jaar aan het bewaarschoolwerk verbonden was. OMZET STAATSVISSERSHAVEN- BEDRIJF In Juni bedroeg de omzet van het IJmuidense Staats vissershavenbedrijf 1.623.413 tegen 1.555.668 in dezelfde maand van 1947. De totaalomzet over het eerste half jaar van 1948 bedraagt 9.104.733 (v.j. 6.366.807). MARKTBERICHTEN Prijzen. Gr. tong f 3.10f 2.80, grm. tong f 3—f 2.80. kl.m. tong f 2.90—f 2.70, kl. tong I f 2.40—f 1.95. kl. tong II f 1.60—f 1.25, tar bot I f 1.90—f 1.65, tarbot TI f 82—f 76, tarbot 111 f 77—f 65, tarbot IV f 67, haai f 23—f 21, poon f 16—f 13, horsmakreel f 10.50f 8.50, schar max. f 17, bot f 37f 29. kl. bot f 14. 1 Trawler-besomming f 14.800. IJM 117 Pr. Beatrix f 7050; IJM 343 f 118: IJM 249 f 104, IJM 318 f 49, IJM 207 f 38, IJM 245 f 7. IJM 213 f 678, IJM 231 f 11, IJM 241 f 170. IJM 239 f 31, IJM 202 f 51. IJM 239 f 27, UK 90 f 166, UK 51 f 227, UK 112 f 42. UK 126 f 572, UK 36 f 362, UK 109 f 755. UK 7 f 197, UK 60 f 970, UK 101 f 171, UK 53 f 170. UK 59 f 1145, UK 69 f 112, UK 105 f 840, HA 53 f 320. HA 16 f 294, EH 20 f 81. KW 94 f 390, OD 8 f 251, VD 60 f 339. VD 9 f 408, HD 131 f 51. HD 213 f 758,HD 220 f 17. HD 63 f 17, HD 184 f 30. Aanvoer. 40 kisten tong en tarbot, 20 kis ten poon, 20 kisten haai, 460 kisten schelvis, 40 kisten kabeljauw, 20 kisten wijting, 230 kisten makreel, 160 kisten schol, 30 kisten schar, 80 kisten bot, 100 kisten diversen. Totaal 1200 lasten. Velsen-Noord De nationale feestdag en de Papierfabriek In verband met het feit, dat de regering de feestdag ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin heeft bepaald op 6 September a.s., zou de gewone Koninginnedagviering voor het Papierfabriekpersoneel komen te verval len. Een enquête onder dit personeel maakte echter uit, dat het oorspronkelijke plan de 31e Augustus als jubileumfeestdag vast te stellen verreweg de voorkeur heeft, zodat thans voor de Velser papierfabriek deze dag als nationale feestdag wordt be schouwd. Het gevolg hiervan is, dat het bedrijf op de Maandag daaraan voorafgaande niet zal produceren, zoals door de directie is mede gedeeld, waardoor het personeel dan drie achtereenvolgende vrije dagen genieten zal. R.K. collectanten bijeen Het. college van R.K. collectanten der St. Joseph-parochie is dezer dagen in jaarver gadering bijeen geweest, waarbij vele leden van hun belangstelling blijk gaven, mede in verband met het twintigjarig bestaan van het college. De heer H. H. Meyer, voorzitter, be groette de aanwezigen en gaf een kort overzicht van het afgelopen jaar, waarna het verslag van de heer N. van Hesselingen secretaris, blijk gaf van een gezonde geest en tevens herinnerde aan 't vierde lustrum. De welstand van het college viel boven dien af te leiden uit het .financiële overzicht, van de heer A. Wortel, die een flink batig saldo kon aantonen. Teneinde het jaarlijkse reisje voor te be reiden werden tot commissieleden benoemd de heren J. Korsman, P. Mooy, K. Nagel en A. Wortel. Vastgesteld werd dit uitstapje te ondernemen op 21 Juli en een bezoek te brengen aan Apeldoorn en de aldaar te houden bloemententoonstelling „Berg en Bos". De dag wordt besloten met bioscoop bezoek in Amsterdam. Het twintigjarig bestaan zal op deze reis tevens aanleiding zijn om een zestal college leden, die van de oprichting af daarvan deel uitmaken te huldigen. Dit betreft de heren H. v. d. Bos, W. J. y. d. Ham, N. v. Hesselingen, P. Mooy, Jac. Stam en A. Welp. UITSTAPJES Ir. L. P. KRIJGERSCHOOL. Het uitstapje van de leerlingen der laag ste klassen van de Ir. L. P. Krijgerschool aan de Banjaertsstraat is thans gecombi neerd en heeft plaats op Dinsdag 6 Juli. De kinderen van de le tot en met de 4e klasse maken een autobustocht naar Oud-Valke veen, waaraan tevens verbonden een boot tocht door de Amsterdamse grachten. De leerlingen van de 5e, 6e en 7e klasse gaan eveneens per autobus en zullen 12 Juli een tocht ondernemen naar Apeldoorn en de Veluwe. Mgr. P. J. HUIBERS IN DE ST. JOSEPH- PAROCHIE. Op zijn reis ter toediening van het Heilig Vormsel bezoekt Monseigneur P. J. Huibers, bisschop van Haarlem, hedenmiddag de R.K. parochie van St. Joseph, waar te twee uur de vormelingen in de parochiekerk bij eenkomen. Van vele woningen woei ter gelegenheid van dit bezoek de nationale driekleur, veel al met pauselijke wimpel. Met vacantie Laat eerst Uw huis van motten zuiveren. U kunt dan gerust op reis gaan en bent voor maanden van de mot- tenplaag venlost. Vak kundige behandeling. Inl. bij: Gen. Cronjéstraat i35 - Haarlem - Tel. 11657 WD VERDELGEN ALLE ONGEDIERTE Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 2 JULI Thalia 8 uur: „Geef hun muziek". Rex 8 uur: ..Een wereldse vrouw". ZATERDAG 3 JULI Thalia 7 en 9.15 uur: „Geef hun muziek". Rex, 7 en 9.15 uur; .Een wereldse Vrouw". Watervlietblijft fit De korfbalvereniging „Watervliet", wel ke de vorige week eindelijk door het be ëindigen van de competities de zomerslaap kon beginnen, denkt hierover anders. Want behalve de serie-wedstrijden met het Am sterdamse M.E.O. van de vorige week, een algehele overwinning van vier „Watervliet" elftallen, hebben de B-aspiranten in een wedstrijd tegen de Velserbeekschool uit IJmuiden-Oost zich van hun beste zijde laten zien. De Velserbeekschool bleek over een ste vige ploeg te beschikken, die bij goede oefe ning ongetwijfeld zeer goede vorderingen kan maken. Weliswaar stonden de Water- vliet-B-aspiranten hun mannetje, maar gaandeweg konden de scholieren een bete: spel en meer samenspel ontwikkelen. De schoolkorfballers(sters) waren aan het slot van deze wedstrijd, die door „Wa tervliet" uiteraard met flinke cijfers werd gewonnen, zeer geestdriftig, zodat derge lijke ontmoetingen veel tot de propaganda van de korfbalsport blijken bij te dragen, wat dan ook de bedoeling is. De Watervlie- ters houden zich overigens ook in goede conditie door hun deelnemen aan andere zomersporten, waarbij volleybal een ge liefkoosde bezigheid is en een aardige af leiding, die veel van de individuele reactie vraagt en daarom nuttig is. Nu de vacanties hun intrede hebben.ge daan blijven ook de Velser korfballers niet achter. Binnen enkele dagen staat een week van ontspanning in Voorthuizen te wach ten, waarbij ook Hillegomse korfballers (sters) tot de deelnemers behoren. Zo mo gelijk wordt aan het einde van deze vacan tie nog een korfbalfeest te Amersfoort mee gemaakt. KINHEIM-ZEVENKAMP OP 25 JULI. In verband met de aankondiging, dat de zevenkamp van de K.N.V.B., afdeling Haar lem, op Zondag 1 Augustus is vastgesteld, heeft de V.V. „Kinheim" haar zevenkamp dag, welke op deze datum was vastgesteld, moeten verschuiven. Deze zevenkamp om de Feike Cnossen- beker zal thans worden gehouden op Zon dag 25 Juli. De inschrijvingen moeten dus ook een week eerder binnen zijn en wel uiterlijk 14 Juli. Zo mogelijk, indien althans het voor malige Van Gelder Sportpark is te gebrui ken, vindt de sportdag op deze terreinen Beverwijk Uitslagen B.C. „Sans Atout" In het clublokaal aan de Baanstraat heeft de bridgeclub „Sans Atout" Woensdagavond de wedstrijden voor de zomercompetitie voortgezet. De uitslagen luidden: Groep 2. 1. heren W. HoogeboomG. Zoontjes 39 m.p.; 2. heren A. TandK. v. •J. Zon 36% m.p.; 3. gebroeders de Boer 34 m.p.; 4 en 5. heren H. BraamF. van de Linde en J. van DamA. Stiphout ieder 31 m.p.; 6. heren J. GrootK. Oostveen 29 m.p.; 7. dames Braamvan Essen 27 m.p.; 8. heren N. HeineC. Klesser 25 m.p. Groep 3. 1. Heren KoenKerkhof 36% m.p.; 2. heer en mevrouw Fris 35% m.p.: 3. heren A. van GroningenJ. van de Berg 35 m.p.; 4. heer en mevrouw Striemer 34 m.p.; 5. heren C. GeldermanW. Kleine 29% m.p.; 6. mevrouw Tabak en de heer D. Biben 29 m.p.; 7. mevrouw Tabak en de heer P. Hilberts 27 m.p.; 8. heren Schelvis v. Zutfen 25% m.p. „KINDERGELUK" NAAR SCHIPHOL. Op Zondag 4 Juli zal de kinderclub „Kin dergeluk" een fietstocht organiseren naar Schiphol, waar de diverse bezienswaar digheden zullen worden bezichtigd. ATHLETIEKVVEDSTRIJDEN. De R.K.S.V. „D.E.M." organiseert op Zon dag 4 Juli regionale athletiekwedstrijden in het sportpark „Adrichem". Aan deze wedstrijden zullen verschil lende ploegen deelnemen, en het aantal deelnemers bedraagt 200. Vanaf heden t/im Woensdag 7 Juli brengen wij Een Wereldse Vrouw 18 jaar Filmtrust «Adv De Flamingo is voor een tiental dagen uit de vaart genomen. Het schip krijgt een schoonmaakbeurt en een kwast verf. Door het slechte weer van deze week is het bijna onmogelijk voor de kleine kustvissers om te vissen; Donderdag was er dus weinig aanvoer van platvis. De kusttrawler Neptunes is naar En geland om aldaar de vangst te lossen. Basstra speelde simultaan Het resultaat van de simultaan wedstrijd welke, zoals wij gisteren reeds meldden, door de kampioen van Beverwijk, de heer F. Basstra Woensdagavond in het Staten- huis gespeeld werd, was voor de simultaan- speler, die bijna alle hoofdklassers van B.D.C. tegen zich vond, zeer bemoedigend. Van de 27 partijen werden er 12 gewon nen, 6 remise en 9 verloren. Basstra won van Chr. Bakker, Kortekaas, Noordermeer, van Hattum, Vlaar, de Waal, Lievers, Basstra Sr., Pommerel, Klein, Nij- man en van de Autenaar. Hij speelde remise tegen Oussoren, Kabel, Waarts, de Smit, Reinhout Jr., Adrichem en verloor tenslotte van Diederiks, Bais, Smit, Snel, Staalduinen, W. Lauffer, J. Verhaar, Ves- sies en Diependaal. „ONDER DE KLAPPER". De Beverwijkse toneelvereniging „Oefe ning Baart Kunst" zal op 28 September het seizoen 1948-'49 openen met de opvoering van het toneelstuk „Onder de Klapper", een episode uit het leven van de mensen in In donesië, in drie bedrijven door Tom Dek ker. Ook deze keer zal de regie weer in handen zijn van de heer G. Terstall. JEUGDDIENST. Op Zondag 4 Juli zal er in de Grote Kerk een jeugddienst worden gehouden. De spreker van deze avond zal dan zijn Ds. P. J. Mackaay van Haarlem, welke zal spre ken over het onderwerp „Wijn en Geest". DE OOGST UIT DE GEZINSBUSJES De tuberculose-bestrijding „Zonnestraal" onder protectoraat van het Nederlandse Rode Kruis heeft over het eerste-halfjaar van 1948 een staat opgemaakt van de ont vangst van de busjes en alleen reeds van de plaats Beverwijk bedroeg de opbrengst uit deze zogenaamde gezinsbusjes 353,98. UITSLAGEN MIDDEN-KENNEMERLAND SCHAAKTOURNOOI. Op de clubavond van de schaakclub H.O.S.C. vonden Woensdagavond nog enkele wedstrijden plaats om het schaak kampioenschap van Midden-Kennemerland. De uitslagen luidden: Hoofdklasse. Groep A. Th. SpijkerA. P. de Bruin 01; A. SlingsTh. Spijker 01. lste klasse: H. MooyA. Peekei 01. Santpoort-Dorp De „Wilhelmina"-feesten worden voortgezet Hedenavond geeft de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" uit Driehuis een con cert in het Rijkenspark in samenwerking met Spaarndams Fanfarecorps „Crescen do". De korpsen staan respectievelijk onder leiding van de heren C. Oudendijk en Dek ker. „Soli Deo Gloria" voert uit: 1. Jubelklan ken, Ernst Uebel; 2. Ouverture Italienne, E. Deneufbourg; 3. Ouverture Ophelia, A. Adroit; 4. De Vogelkoopman, C. Zeiler (ar rangement S. P. van Leeuwen); 5. The Gladiators Farewell, H. L. Blankenburg. „Crescendo" brengt ten gehore: 1. Het licht tegemoet, E. Laukien; 2. Adriana, Boyer; 3. Symphonïa, J. Furgeot; 4. Freya, G. Mann; 5. Grande marche héroïque no. 3, Frangois; 6. Finale. Morgen wordt het concours voortgezet. Om half drie wordt begonnen met de mars wedstrijd. Deelnemende korpsen zijn „De Vriendschapskring", Ankeveen, „Sursum", Bloemendaal en „Patrimo nium Muziekvereniging", Amstelveen. Aan de tambours wedstrijd nemen deel: „Sur- sum Corda", Vlaardingen en „Patrimo nium Muziekvereniging", Amstelveen. Om 3 uur is het aantreden voor de concertwedstrijd. In de 3de afdeling fan fare komen uit „Emos", fanfare-korps van de werkinrichting voor de hulpbehoevende blinden te Rotterdam en „De Vriendschaps kring" te Ankeveen. Voor de 2de afdeling fanfare schreef in „Patrimoniums Muziek vereniging", Amstelveen en voor de af deling Uitmuntendheid het R.K. Fanfare korps „St. Clemens", Arensgenhout Hulsberg. Verder treden er nog op twee harmonie gezelschappen, n.l. de Christelijke Har monie „Sursum" uit Bloemendaal (3de af deling) en de Christelijke Harmonie „Sur sum Corda" uit Vlaardingen (ere-afd.). Agenda voor VRIJDAG 2 JULI. Kennemer Theater. 7,30 uur: „De beste jaren van ons leven". Luxor-Theater. 7 en 9,15 uur: „St. Louis Blues." W.B. Theater. 8 uur: „Cisko Kid in Nieuw Mexico". Corso Theater (Castricum).8 uur: „Het doornige pad." ZATERDAG 3 JULI. Kennemer Theater. 7,30 uur: „De beste jaren van ons leven". Luxor-Theater. 7 en 9,15 uur: „St. Louis Blues." W.B. Theater. 8 uur: „Cisko Kid in Nieuw Mexico". Marquette Theater (Heemskerk). 8 uur: Incident op Piccadilly. Corso Theater (Castricum).8 uur: „Het doornige pad." DE KAMPREVUE IN HET JEUGDHUIS Gisteren voerden de J.G.-ers tot slui ting van het clubseizoen in het Jeugdhuis een kamprevue op, waardoor de aanwezi gen en dat waren er ondanks het minder gunstige weer nog heel wat een kijkje kregen op datgene, wat het kampleven voor de jongelui zo aantrekkelijk maakt. Het was een goedgeslaagde avond. Wijk aan Zee Badgasten zagen V.V.E.—V.V.B. (2-3) Het „zomerweer", dat geenszins noodt tot strandbezoek heeft in de prettige voet- balontmoeting tussen V.V.E. en V.V.B. de Wijk aan Zeese badgasten tweemaal drie kwartier een aangename afwisseling be zorgd. De dorpsweide was hierbij het toneel van een pittige match tussen de oude riva len, waar'oii de „Breesapers" aan het lang ste eind trokken door toedoen van de pro ductieve voorhoede. Hoewel V.V.E. in de eerste helft iets in de meerderheid was en de gastheren zeker geen geluk hadden, daar het houtwerk enkele malen in de weg stond, kwam het eerste doelpunt aan V.V.B. toen Michel, goed doorgebroken, doelman Blok keurig passeerde (01). De tweede helft was ge lijk aan de eerste, doch nu waren beide elftallen meer tegen elkander opgewassen, met een beter aanvallend V.V.B., waarin Viietstra en Michel doelman Blok verschil lende keren beproefden, maar ook de V.V. B.-verdediging had moeite genoeg zich te handhaven. Een keihard schot van Michel kon Blok niet keren (02), maar toen zorgde de ge vaarlijke V.V.E.'er v. d. Mey voor een 12 stand. Daarna was het Viietstra die een voorzet keurig inschoot (1-3), waarna op nieuw v. d. Mey de V.V.B.-doelman van Veelen het nakijken gaf (23). Een aardige oefening voor de komende competitie. IJmuiden-Oost Professor Schermerhorn in Velsen De openbare vergadering van de Partij van de Arbeid, waarbij geen plaats in het Rextheater onbezet bleef, werd geopend door de afdelingsvoorzitter, de heer L. van Hameien, die wees op de spanning die zelfs nog na de verkiezingen bij de Partij genoten zullen blijven bestaan, totdat een regering is gevormd. De oude SDAP heeft volgens spreker altijd met volle overgave aan de verkie zingen deelgenomen. Het is, aldus spreker, van geweldige betekenis voor de arbeiders klasse zowel als voor de democratie, dat onze mensen in de regering blijven en het is van het grootste belang dat de gelederen versterkt worden. Eibert Meester, secretaris van de „Nieuwe Koers" sprak speciaal tot de jongeren tus sen 23 en 32 jaar, want zij, zo zeide hij, maken 21 procent van het kiezerscorps uit. De jonge generatie, vervolgde hij, heeft weinig verantwoordelijkheidsbesef voor de regering van het land, omdat zij door de oorlogsjaren weinig perspectief heeft ge kregen.. Deze jongeren hebben recht op een principiële, zakelijke voorlichting, want deze 21 procent kan bepalend zijn voor de democratie in Nederland. Spreker ging hierna in op de grondwets wijziging en hield een rede, die hij reeds een dezer dagen in Beverwijk had gehou den en die derhalve reeds in deze kolom men uitvoerig werd weergegeven. De vergadering betuigde luide haar in stemming met het gesprokene. Professor Ir W. Schermerhorn werd bij zijn optreden begroet met de „Internatio nale", die alle aanwezigen staande hem toezongen. „Wanneer ik een titel boven deze rede voering moest zetten", zo begon spreker, „zou dit ongetwijfeld zijn: Nederland in de branding, zowel hier als in Azië". Spreker had zijn oor te luisteren gelegd bij de woorden, die Churchill aan de ene zijde sprak en hoorde ter andere zijde het kraken achter het ijzeren gordijn. Hij lette op Berlijn als het wrijvingsvlak tussen Ame rika en Rusland en op de gebeurtenissen in China en concludeerde hieruit dat „het wrakke scheepje van ons volksbestaan slingert in de branding, zoals het een eeuw- lang niet heeft geslingerd." Dit schip tracht zich een weg te banen naar een nieuwe tijd. In een razend korte periode, aldus prof. Schermerhorn, zijn twee wereldmach ten verrezen en het oude Europa is bijna bezweken aan de wonden, die het zichzelf heeft toegebracht. „In 1945 heb ik," zo vervolgde hij, „een week of wat te laat ontdekt, dat er meer was dan enkel een Soekarno in Indonesië". Wat daar gebeurt, ging spreker verder, is mee een effect van de branding, waarin Nederland is gesmeten. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis gedurende de laatste vijf tig jaren in de lijn MarokkoPhilippijnen, vervolgde spreker: Dit geneest van de FEUILLETON 65) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels Waarom vraag je me dat nu? Ze had het zich zo anders voorgesteld. Niet zoals het nu ging, haastig in een taxi, terwijl ze vol was van J. W. en geldzaken, en niet van Kit en liefde-gevoelens. Ze had zelfs niet verwacht, dat ze Kit vandaag zou zien. Hij had haar niet laten weten, dat hij in de stad was. Wat wist ze eigenlijk weinig van hem af, van zijn doen en laten. Ze keek hem aan. Kit had vanmorgen een haast overdreven bravoure. Er is iets met hem gebeurd, dacht ze. Zou hij ruzie met zijn moeder gehad hebben? - Zeg je ja? Hij lachte, maar het klonk niet geheel oprecht. Hij stak zijn hand in zijn zak en haalde er een klein, elegant leren étuitje uit te voorschijn. Hij opende het en nam er een ring met een grote sa- phier, gezet in diamanten, uit. Zo iets moois had Lynn nog nooit gezien. Ze gaf een kreet toen hij de ring aan haar vinger schoof, maar het was niet enkel een kreet van verrukking. Er kwam iets-van twijfel in haar op. Hij moet wel erg zeker van me geweest zijn, dacht Lynn snel. dat hij die ring al bij zich had! O Kit, wat een beeldige ring, zei ze zacht, zo iets past eigenlijk helemaal niet bij mij. Ze hield haar hand omhoog om er naar te kijken. Wat bedoel je? vroeg hij scherp. Hij pakte de hand, waar de ring aan schit terde, beet en hield deze stijf vast. Wan neer wil je met me trouwen, Lynn? We hoeven eigenlijk nergens op te wachten is het wel? We hebben al tijd genoeg ver knoeid! Ik moet wel wat tijd hebben om klaar met een en ander te komen.sta melde ze. Ze had nog steeds het gevoel, dat het geen werkelijkheid was, dat ze ieder ogenblik wakker kon worden en zou ontdekken, dat ze gedroomd had. Zij was het altijd geweest, die inderdaad had ge vonden, dat ze hun tijd verknoeiden. Hoe was Kit plotseling zo veranderd en ook tot dit inzicht gekomen? Er was geen tijd voor explicaties. Hij geleidde haar met een trots gebaar het Palm Court Restaurant binnen. De tafel, die we altijd hebben, zei hij tot de kellner. Alles zag er hier, evenals Tigherham's kantoor, aan het einde van de zomer wat stoffig en verflenst uit. Er lag stof op de palmen, de vergulde pilaren zagen er dof uit en de rose fluwelen kussens begonnen vuil te worden. Even moest Lynn met een gevoel van heimwee aan de gezellige ka mers in „Het Vrolijk Avontuur" denken. Frisse gordijnen fleurige kussenovertrek ken en overal bloemen! Kit bestelde dure cocktails. Dit is een gebeurtenis, die we moeten vieren, zei hij, toen ze even tegenstribbelde. Hij haalde zijn agenda voor de dag. Laten we eens kijken, welke dag het zou kunnen zijn. Wat zou je van de volgende week zeggen, Lynn? Ik heb een maand verlof aan de wal. En natuurlijk willen we dat zoveel mogelijk samen doorbrengen. De volgende week! Maar lieveling, je vergeet, dat ik een baan heb. Ik kan er maar niet zo tussen uit wandelen. Ik moet iemand anders inwerken, die het werk van me over kan nemen. Kan je moeder dat niet doen? Lynn lachte. Moeder is zo juist her trouwd. Voor de vijfde keer. Ze is dus in haar wittebroodsdagen, maar zelfs als dat niet zo was, zou ze toch in een hotel niets kunnen presteren. Ze trachtte zichzelf gerust te stellen, dat Peter altijd geweten had, dat dit op de een of andere dag gebeuren zou. Het zou geen grote schok voor hem zijn. En het kwam op een goed moment, aangezien „Het Vrolijk Avontuur" nu behoorlijk op debeen was geholpen en wel vooruit zou blijven gaan. Als ze alleen maar een be hoorlijke hulp voor hem konden vinden, die haar plaats in zou nemen. Wel alle mensen, zei Kit ongeduldig. Ik zie niet in, waarom jij nog personeel voor die vent in moet werken. Hij schijnt me altijd in de weg te zitten. Ik moet nu eenmaal een beetje reke ning met hem houden. Tenslotte heeft hij moeder opgenomen en is hij altijd in alle opzichten erg aardig voor ons geweest. Ik weet zeker, dat hij me zoveel als hij kan ter wille zal zijn. Hij weet alles van jou en mij af. Ik heb hem er over verteld. Is het heus? Kit werd milder ge stemd. Laten we dan zeggen over veertien dagen. Dan hebben we nog veertien da gen om samen te zijn. Je moet een witte bruid zijn, liefste, met een sluier, en een sleep en alles wat er bjj behoort. Hij was weer vrolijk en opgewonden en de wrevel, die er even geweest was, scheen verdwe nen te zijn. Ze waren al een eind met de lunch ge vorderd, toen Lynn opeens Angel zag zit ten. Angel, die er beeldig uitzag in een rose wollen jurk, een klein bloemenhoed]e met een voile op haar verzorgde kapsel. Ze lunchte met een jongeman, die er uit zag als een modeplaat. Zijn enigszins domme gezicht was versierd door een gro te, zeer gecultiveerde snor. Het leek er op, dacht Lynn, terwijl ze een lach trachtte te onderdrukken, alsof hij al zijn energie verbruikt had voor het cultiveren van die snor, zodat er verder niets meer in hem over was gebleven. Angel had Lynn her kend en groette haar op een prettige, vlotte manier. Kit, Angel Jones-Watson zit daar aan het tafeltje achter je. Werkelijk? zei Kit met geformeerde onverschilligheid. Ik had haar niet gezien. Hij keerde zich om in zijn stoel en knikte haar even toe. Inderdaad, zei hij. Waarom kreeg Lynn het gevoel, alsof hij al die tijd geweten had, dat Angel aanwezig was? Waarom had Lynn het ge voel, dat hij juist hier in dit restaurant was gaan lunchen, omdat Angel hier ook zou zijn? Lynn wist het niet, maar toch was ze nog nooit in haar leven ergens zo zeker van geweest. Ze keek Kit aan, maar zijn gezicht was nietszeggend. Laten we naar haar toegaan en haar ons grote nieuws vertellen, zei Lynn Nee, dat moeten we niet doen, dan willen ze zich natuurlijk bij ons aanslui ten, en ik wil er vandaag niemand anders bij hebben. Ik wil alleen met jou samen zijn. Ik dacht altijd, dat je Angel erg aar dig vond. (Wordt vervolgd). regel zetting RUSH ecot meer in de handel wJ?» 'te£ verbod is opgeheven 51 feS ten als ongeawten^fSS» HAARLEMEW; Mr. dr. F. A Rr - De heer H Fi.* Bloemendaal, is ben^l K m het comité BloeS^ëS gekozen toplij' de Bond van Man^*het *43 formeerden GrondS?*^ Heden, VrijdaeauL,)0^-- V W" D. J. A. Geluk op een n van de Partij van van de Nederlandse T&'d, 4 5 de Berkenstraat in gemeenteraadslid E p «li tan van de Ne'deS,^ m de vacature, ontstaan :*ai vertrek van dr. H voorzitter van het A. Nieuwenhuyzon te SïïS "7 Na «en dienstverband de heer H. de Groot TJBÏ» fei iJkla "i'fSmwoordija "Ï*S staalhandel W. Bern» sterdam, een afschS,? s' Donderdag 8 jJf^ïïS Brinkmaan, Grote Maït Zaterdag 3 in Zomerlust, Santpoon waan dat er niet meer tussen Soekarno en Beel. Prof. Kraemer, de gróte a heeft reeds lang voor 1930 ftuy waarschuwd voor wat er «tc-A 6 "l i I) it fcetj wvutijugf vervolgde: De branding,,,, gebeurt wordt bepaald doom. waterspiegel geschiedt en !om»S te weten wat de ondersim» U te wekt, want hierdoor wordt f- met ons gebeurt. Zich bepalend tot de mticö Europese politiek werd ook dj. ruig in grote trekken gelijkluidc' welke spreker enige dag,, v Beverwijk heeft gehouden. De IJmuider Volksstem soi, enthousiasme, onder leiding v:ji J. W. Aufdenkampe enige bekeia SCHEEPVAART fc VINKE Co. Britsum van aJ naar Cuba bevond .zich op 30 tel mijl Oost-Zuid-vOost van de Bartó den. Ittersum, 29 Juni te Genui Said. WIJSMULLER (IJmi boot „Hector", slepende vertrok 28 Juni van Bre drik Ido Amacht; de s slepende een drijvende kraan SHVjl trok 29 Juni van Haral Ned. Helder naar Zd, K.H.L. Maasland, deo naar Rio Grande (luuureui. K.N.S.M. Helder, 1 Juli van A3 naar Antwerpen. Isris, 1 Juli te h van Gothenburg. Odysseus. 30 Jurid sterdam naar Hamburg. Roelf, 1 ,'if gepasseerd van Amsterdam naar M gen. Strabo, 30 Juni te Bilbao vul naar Santander. Trajanus, 2D Juril braltar naar Lissabon. OCEAAN. Polydorus, I M sterdam naar Indië. HOLL. AFRIKALUNEX. - 30 Juni van Port Said naar (kil vrouwekerk, 30 Juni van Zarrl Dar-es-Salaam. Loenerkerk, 3d fel Amsterdam naat Antwerpen, Vair 30 Juni van Marseille naar Béredi Grote vaart. Mariekerk, B pan, 28 Juni te Hongkong. Rid pan-Rotterdam, 29 Juni tePena::d| Rotterdam-Australië, pass, 29 Jiaiöf aViktum, Rotterdam-Calcutta, 23 Jol Sudan. Aardijk, 28 Juni van Coa naar Tampico. Axeldijk, 28 Juni ral York naar Java. Amstelkerk, FrftlKj sterdam, 29 Juni van Dakar, van Curagao te Punta Cardon. Ear Juni, 17 uur van Rotterdam nr en Golfhavens. Grote Beer. I Java, pass. 29 Juni Dadalus li Hestia, 29 Juni, van Madeira te a verwacht. Katwijk, 24 Juni va;fl ken te Casablanca, Leerdam, 3S.3 New York te Norfolk. OssenWJ van Liverpool te Puerto Padre tS Papendrecht, Purfleet-Beaumon', Port Arthur ten anker, Rijnland. 3*| Rio de Janeiro naar Montevideol* sario-Kopenhagen, pass, 29 JiM Westerdam, 28 Juni, 12 uur veri te New York. Winterswijk, 28 Jn Civita Vecchia. mW Kedoe, Batavia-Rotterdam,SM? Aden. Klipfontein, Mombassa-Ac^ Juni van Port Said. Kota Bare-. gepass. en wordt 2 Juli aan oetc; .1 land verwacht. Leuvekak.3»J®«L naar Rotterdam. Mariekerk, kong te Manilla verwacht. dam-Calcutta, 30 Juni van gerstroom, 30 Juni van l»10 "7| Cuiobay. Oranje, Amsterdam-w-l te Port Said verwacht. Tamatave naar Mozambique1 j tavia-Rotterdam, pass. 30 Jun Waterman, vermoedelijk 2JW Rotterdam naar Batavia tavia-Rotterdam, pass. 30 Jur derkruis, Batavia-Rotterdam, **J Aden geankerd. Donderdag 1 Juli karnen d«^ IJmuiden binnen: Iris Stiklestad van Porsgrunn. nebv, Lena van Sas van Gen- Vertrokken zijn: Helde Niobe naar Newcastle, A neham, Hugen naar Rotte^a stroom naar Rotterdam, T Fivel naar Rotterdam, Ti F Antwerpen, Noordstsi nlte stroom naar Londen.pa pool, Titus naar naar Hull, Gaasterkers M- Vrijdag 2 Zaterdag 3 Juli: 0.1M» BraNENGEKOMW»^" IJM 74. Zwarte Zee. "fi vis vertr. op 21 Duyvis, rederij de VJW».

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6