1948 tou£fe*v(>eek Tito vraagt 500 millioen Nederlandse verliezen in Indonesië Meer dan een halve ton buitgemaakt Snijbranders en dekzeilen als requisieten Gunstige binnenlandse ontwikkeling doch internationale depressie PANDA EN HET OOG VAN MUG Claefarme f Wereldnieuw ZATERDAG 3 JULI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Men kan werkelijk niet zeggen dat Tito en zijn medewerkers zich als berouwvoile zondaars gedragen. Dat geldt niet alleen voor hun houding tegenover de Cominform die hen als ondeugdelijk gebroed uit het communistische nest wierp, maar evenzeer gelat dat met betrekking tot hun manier van doen tegenover het Westen, dat immers reden te over heeft om de Joegoslavische communisten het een en ander te verwijten. Nu zij zich zodanig blijken te gedragen dat hun geestverwanten onder Russische aan maning hen tot verraders en ketters heb ben gestempeld, schijnen zij als de logische consequentie daarvan te beschouwen dat de Westelijke mogendheden hen met open ar men en vol ontroering ontvangen. Een ver bazingwekkend feit werd gisteren door de vice-president van de Wereldbank medege deeld, namelijk dat de Joegoslaven een een voudig en kort briefje aan deze bank heb ben doen toekomen, waarin letterlijk te lezen staat: „Mijnheer, wij zouden gaarne van u 500 millioen dollar ontvangen. Aan vaard, mijnheer, onze hoogachting, enzo voort." De geachte lezer van deze brief moet vooral goed opletten: Er staat niet 500 dol lar, doch 500 millioen Wat moet men gaan denken van de men taliteit dezer communistische leiders in Joegoslavië, wanneer men dit ongelooflijke staaltje van onbescheidenheid onder ogen krijgt en daarbij eens gaat nadenken over sommige dingen die nog kort geleden ge beurden? Het is immers nog slechts pas voorbij, dat Tito en zijn broeders in de boosheid zich ijverig inspanden om, tesamen met hun Albanese collega's, de Westelijke mO' gendheden en vooral Amerika zoveel mo gelijk tegen zich in het harnas te jagen. Hoe deden zij hun best om daarbij elkander de loef af te steken. De Joegoslaven zowel als de Albanezen slaagden er spoedig in, hun landen tot „de kwajongens van Europa" te maken. In dit fraaie bedrijf waren de twee lan den het roerend eens, zij probeerden elkaar te overtroeven in zogenaamde „vastberaden daden tot beveiliging hunner souvereiniteit tegenover de Westelijke imperialistische intimidaties": De Joegoslaven schoten Ame rikaanse vliegtuigen neer, de Albanezen zijn nog steeds ernstig verdacht van mij nenleggen in de Straat van Korfoe, al kon dat achteraf moeilijk bewezen worden. De twee landen voelden roerende neigingen tot nog meer verbondenheid; zij sloten een vriendschapsverdrag, zij gingen samen spoorwegen aanleggen en ze namen een uniform muntstelsel aan. De staatsleiders brachten elkaar plechtige bezoeken en put ten zich uit in betuigingen van „eeuwige solidariteit". Het kon eigenlijk niet betel en hechter, er was op den duur geen speld meer tussen te steken. Maar die speld is nu plotseling gevonden en gestoken ook. De Albanezen hebben hun kwajongens-reputatie hoog gehouden en zijn zich thans vol ijver aan het kwaad maken op hun vroegere boezemvrienden. Zij hebben aan de hand van de Cominform zich uitgesloofd om allerlei beschuldigin gen aan het adres van de Joegoslavische De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301,5 M. 8. 9.30, 13, 19.30 en 23 uur: Nieuws: 8.15 Strijkorkest; 8.30 Morgenwijding; 9.45 Beet hoven; 9.55 Hoogmis; 11.30 Beethoven; 12.00 Angelus; 12.03 Rossini; 12.15 Apologie; 12.35 Orkest; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Orkest; 13.40 „Spineuza"; 14.00 Kamerorkest en solisten; 15.10 Harmonie-orkest; 15.30 Toespraak door rector J. Kraakman; 15.40 Gevraagde platen; 16.10 Reportage wielrennen; 16.25 Vespers; 17.00 Herv. Kerkdienst; 18.30 Strijdkrachten programma; 19.00 Engels kerkkoor; 19.15 Kent gij uw Bijbel?; 19.45 Polka van Sme- tana; 19.50 Boekbespreking; 20.05 De gewone man; 20.12 Zang, viool en orgel; 20.30 Luister spel „Grote verwachtingen"; 21.20 Orkest en zang; 21.50 Piano-duo; 22.05 Koor; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Gebed; 23.15 Werken van Bai-tok en Janacek. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 8.15 Ballet muziek; 8.30 Voor het platteland; 8.40 Koor, orkest en solisten; 9.07 Nieuws van de Olym pische Spelen; 9.12 Postduiven; 9.15 Gevraag de platen; 9.45 Geestelijk leven; 10.00 Zon dagshalfuur; 10.30 Kerkdienst; 11,45 Tussen kerk en wereld; 12,00 Toespraak door A. V. R. O.-directeur; 12.05 Walsen; 12.30 De Zon dagclub; 12.40 Dameskoor; 13.15 Musette- orkest; 13.50 Programma-overzicht; 14.00 Or kestwerken; 14.30 Boekbespreking; 14.45 Or kest en Kathleen Ferrier, alt; 15.30 Film praatje; 15.45 Orgel: 16.00 Lichte muziek; 16.45 Sportflitsen; 17.00 „World Congress of Faiths"; 17.30 Harmoniecorps; 17.45 Repor tage wielrennen; 18.15 V.A.R.A.-zomerfeest; 18.30 Metropole-orkest; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradiva-sextet; 20.05 Actualiteiten; 20.15 A.V.R.O.-feestconcert (Concertgebouw orkest, Cor de Groot piano); in de pauze voordracht door Julia de Gruyter; 22.15 Rondleiding door de A.V.R.O.-studio's; 23.15 Dansorkest; 23.45 Platen. Maandag HILVERSUM 301,5 M. 7, 8, 13. 18, 20 en 23 uur; Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 9.00 Werken van Mo zart; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Vragen aan voorbijgangers; 10.00 Werken van Bach; 10.30 Morgendienst; 11.00 Viool; 11.15 Boekbespre king; 11.40 Pianowerken van Bach; 12.00 Zi geunerorkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 Or gelconcert; 13.15 Mandolinata: 13.45 Platen; 14.00 Voor scholen; 14.35 Engelse symphoni- sche muziek; 15.05 Cello-recital; 15.30 Oude Nederlandse muziek; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Koperkwartet; 17.00 Voor kleuters; 17.15 Koor; 17.45 Reis door Indië; 18.00 Lichte mu ziek; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachtenpro gramma; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Verkie zingstoespraak prof. P. S. Gerbrandy; 19.45 Ons nationaal bewustzijn; 20.15 Kerkelijke liederen en orgelmuziek omstreeks 1600: (Uitzending uit de Nieuwe kerk te Haarlem); 21.00 De positie van de middenstand; 21.20 Lichte muziek; 21.45 Fluit., viool en clave- cimbel; 22.15 Band en plaat; 22.45 Overden king; 23.15 Platen; 23.40 John Fieldsuite. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 en 8.15 Platen; 8.45 Muziek bij „Midzomernachts- droom" van Mendelssohn-Bartholdy; 9.15 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Platen; 11.00 Óp de uitkijk; 11.45 Zang en piano; 11.45 Uit A. V. R. O.'s verleden; 12.00 Platen; 12.30 Weerbe richt; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Piano; 13.15 Vaudeville-strijkorkest; 14.00 Wat gaat er om in de wereld?; 14.40 Zang en piano; 15.00 Kleinkunst; 16.00 Voordracht; 16.15 Musi calender; 17.00 Rhythmische klanken; 17.30 Voor padvinders: 17.45 Orgel, viool, harp en koor; 18.15 Karpathen-melodieën; 18.45 Mu- ziekjournaal; 19.15 Musicorda; 19.45 Verkie zingstoespraak P. van de A.; 20.05 Causerie over de A.V.R.O.: 20.15 Utr. Sted. Orkest o.l.v. dr. Fr. Weissman, soliste Dora van Doorn-Lindeman, sopraan. (Werken van Mozart, Schubert en Ravel); 21.00 Kaleido- scopische fantasie; 21.45 Lichte muziek; 22.10 Olympische overpeinzingen; 22.20 Musica Antiqua en Lourens Bogtman, bas; 23.15 Dansorkest; 23.45 Fritz Kreisler, viool. communisten te vinden en zij hebben daar bij prachtige vondsten gedaan, waarvan er een te geniaal is om hier verzwegen te wor den: Dat gezamenlijk bouwen van spoor wegen en dat samengaan in monetaire aan gelegenheden wel, dat was een vuige poging van de Joegoslaven om Albanië te koloniseren. De Joegoslavische communis tische partij had zelfs getracht verrader lijke en vijandige Trotzkisten in de Alba nese regering te doen opnemen. De Alba nese minister van Binnenlandse Zaken haastte zich dezer dagen de verkoop van Joegoslavische kranten te verbieden en zijn collega de minister van Opvoeding liet zich evenmin onbetuigd: Hij deed een duit in het collectezakje van de Cominform door de Albanese schoolboeken te zuiveren van alle uitspraken, die ten gunste van de Joegoslaven luidden. De portretten van maarschalk Tito, voorheen prijkend in alle regeringsbureaux en openbare kantoren van Tirana, moesten onmiddellijk verwij derd worden. Of men de spijkers waar zij aanhingen meteen nuttig heeft gemaakt door er Stalins conterfeitsel aan te beves tigen, is niet met zekerheid vermeld, doch wel waarschijnlijk. Intussen is er in een bureau van de gezamenlijke spoorwegen al flink gevochten. Daar ging het ook om een foto van Tito, die volgens Albanese func tionarissen eraf moest en volgens Joego slavische „collega's" moest blijven hangen. Het portret is er af, want het sneuvelde in de hitte van het handgemeen. Maar dat alles moeten bittere ervaringen betekenen voor die fanatieke Joegoslavische commu nisten, die nog even anti-kapitalistisch en pro-proletarisch denken als vroeger. Er is immers weinig twijfel over de mentaliteit van deze heren, al worden zij thans van het Westen uit met milder oog bezien. Dat laatste is een kwestie van opportunisme, waarover men in deze omstandigheden ook al niet verbolgen kan zijn. Overigens dient in het oog te worden ge houden dat de waarschijnlijke aanleiding van Joegoslavië's excommunicatie het feit is, dat Tito en de zijnen steeds meer nei ging vertoonden op eigen gelegenheid „Sovjet-Unietje" te spelen. Zij deden dus iets wat niet het Westen welgevallig, doch het Oosten hoogst-onwelgevallig moest zijn en dat zij tegelijkertijd naar de normen van hun direct belang een spie rinkje in Westelijke richting uitwierpen, wilde niet zeggen dat zij plotseling de stel- lingéh en dogma's van Lenin verloochen den. Dat blijkt trouwens duidelijk uit het verweer, dat Tito liet uitzenden door de Joegoslavische radio en waarin hij juist betoogde, die stellingen en dogma's in volle omvang te zullen toepassen. Het is wel aan te nemen dat de Sovjet- Unie niet de praktijk van het communisme in Joegoslavië, doch haar eigen zeggen schap in dat land in gevaar achtte. Men her innert zich hoe gevoelig indertijd de Bulgaar Dimitrof op de vingers werd getikt door Moskou, toen hij rondliep met het volgens hem door alle communistische broeders toe te juichen plan tot stichting van een Bal kan-federatie. Ook dat bouwsel zou Moskou wellicht eens boven het hoofd hebben kun nen groeien. En Dimitrof capituleerde on middellijk en onderdanig. Met Tito is de situatie anders. Die is nu eenmaal van an der hout gesneden dan de buigzame Dimi trof. Hij heeft zich voorgesteld van Joego slavië een echt en onvervalst maar sou- verein Sovjet-paradijsje te maken en als dat niet in vrede en vriendschap met de buren kan, dan maar met alle andere hulp die er te krijgen is: zelfs de Ameri kaanse. Het lot van Tito is onzeker geworden. Het communisme werkt zulke gevallen vaak met paardemiddelen af. Maar er is toch iets aan scherven gevallen in het huis van moeder Sovjet-Unie die mooie beel dengroep namelijk, die de vrouw des huizes voorstelde als de opperste leidster met de gedweeë kinderschaar. Die scherven kun nen niet meer worden gelijmd tot een oronkstuk, zelfs niet met het bloed van Tito. J- L- De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Soldaat M. M. B. Arts, uit Mill, gesneu veld 18 Juni 1948. Soldaat J. de Hamer, uit 's Heer Arends- kerke, gesneuveld 24 Juni 1948. Soldaat N. Hendriks, uit Roggel, gesneu veld 18 Juni 1948. Soldaat le klas J. A. Jacobs, uit Weert, gesneuveld 18 Juni 1948. De Koninklijk Marine heeft in de perio de van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Het Koninklijk Nederlands-Indische Leger: geen verliezen. Nederlands voedsel voor Berlijn Het ANP verneemt te bevoegder plaatse, dat Nederland aan de Britse regering te kennen heeft gegeven, zo nodig enig voed sel voor de bevolking van West-Berlijn ter beschikking te zullen stellen. Engels avontuur op de Noordzee Plezierjacht-bemanning door kotter gered In de nacht van Donderdag op Vrijdag kwam de snurrevaad-kotter IJm. 23 van P. Hamers uit IJmuiden de thuishaven bin nenvallen met een lek geslagen jacht aan de sleeptros. Behalve de 100 kisten schol had de IJm. 23 namelijk ook een Engels pleziervaartuig, de „Lady Audrey" „ge vangen", dat beschadigd op de Noordzee ronddobberde. Toen de Engelsen in IJmuiden wat waren bijgekomen, konden zij het verhaal doen van de reis naar Noorwegen, het slechte weer, de overkomende zeeën en van de weigerende motor toen het binnenstromen de water tenslotte het hart van het scheepje bereikte. De drie leden van de bemanning, die in volle zee door de IJmuidense kotter zijn overgenomen, hebben een vrij hache lijk avontuur meegemaakt: Op plezierreis naar Noorwegen werd het jacht door de storm overvallen en enige ogenblikken heeft het er op geleken alsof bemanning en boot verloren waren. De „Lady Audrey", eigendom van de heer Redgrave uit Ramsgate, was vandaar onderweg naar Bergen in Noorwegen en werd op 58° 23 min. N.B. en 4° O.L. door de IJm. 23 gevonden om 3 uur in de middag. In de Vissershaven bleek de schade aan het scheepje nogal mee te vallen, hoewel het flink water maakte. INBREKERS OPEREERDEN AAN DE ZUIDZIJ IN IJMUIDEN Omtrent de grote inbraak in het ge- houw van de Redersvereniging ten nadele van het Centraal Administratie Bureau voor het Visserijbedrijf, die Vrijdagochtend de Zuidzijde in IJmui den opschrikte vernemen wij nader, dat er meer dan een halve ton aan loongelden voor een 1000 arbeiders (visknechts. havenarbeiders, kolenwer- kers e.d.) is ontvreemd. De daders die zich toegang verschaften door de normale achteringang, zijn buiten gewoon goed met de situatie op de hoogte geweest: juist in de nacht van Donderdag op Vrijdag bevindt er zich ten kantore van de Redersvereniging veel geld in de kluis, daar Vrijdag 't Centraal Administratie Bu reau voor het Visserijberijf en aanverwante bedrijven, dat in het gebouw van de Re dersvereniging is gevestigd, grote loonbe dragen onder zich heeft. De politie heeft onder leiding van commissaris Weyburg direct het onderzoek ter hand genomen. Vaklui aan het „werk" Reeds is komen vast te staan, zo verne men wii uit bevoegde bron, dat er door een aantal vakkundige leden van het duistere gilde is gewerkt: men heeft zich via de ach- EEN KROONJAAR ZEVENTIG JAAJ5 iS t>E NAAM STOvTENBEEK EEN SYMBOOL VAN KWALITEIT EN DEGELiJ^ vakmanschap REEDS ÜVIZENDEN NEBBEN ERVAREN HOE PRETTiC MET (5, TEN VOl_t.E TÊ KUNNEN S/ERTCOUWEN OAT'T.AF* .5 AL5 7'J MUN WONING 'N UATEN HlCHT-N door WONINGINRICHTING BEVERWIJK 120 MODELKAMERS Effecten- en Geldmarkt De internationale omstandigheden had den een deprimerende invloed op de beurs. Uitsluitend afgaande op zakelijke gegevens, zou de Amsterdamse beurs deze week willig hebben moeten zijn. Daar was immers in de eerste plaats de vriendelijkheid van minister Lieftinck, die op het psychologisch moment de belasting betalers gunstig heeft willen stemmen door alle wettelijke betalingstermijnen vier maanden op te schuiven, althans voor een groot deel hunner, hetgeen uiteraard een behoorlijke ontspanning betekent. Deze faciliteit hebben de contribualen dubbel en dwars verdiend, want, zoals we vroeger al eens hebben opgemerkt, ligt het niet aan hen, als de Schatkist steeds kas tekorten heeft. Uit de Rijksmiddelenstaat over Mei blijkt dat aan Aanwas- en Ver mogensheffing reeds 770 millioen is ont vangen, hoewel slechts 640 millioen was vervallen, terwijl de niet-kohierbelastingen over 5 maanden reeds 270 millioen meer hebben opgebracht dan het 5/12e deel van de raming voor 1948. Weliswaar zullen de beide bizondere heffingen volgens een nieuwe raming niet meer dan 3 a /3J/2 milliard opbrengen tegen een aanvanke lijke raming van 5,1 milliard, hier staat tegenover dat aan achterstallige belasting en Inkomstenbelasting heel wat meer bin nenkomt, dan waarop men gerekend had. En wanneer ondanks deze uiterste krachts inspanning van de belastingbetalende be volking de Nederlandse staatsschuld blij kens een recente, gecorrigeerde opgaaf, sinds Mei 1945 nog met ƒ700 millioen ge stegen is, blijkt wel hoe grote bedragen de staatshuishouding in die tijd heeft ver slonden. Niettemin minister Lieftinck bracht, ook voor de beurs, goed nieuws. Maar er is meer. De handelsbalans van Indië heeft haar evenwicht al weer bereikt, doordat de nog altijd geringe, hoewel stijgende om vang van de export wordt goedgemaakt door de zoveel hogere prijzen. De H.V.A., die bang is bij haar aandeelhouders al te gunstige verwachtingen te wekken, is in staat haar rehabilitatiekosten, welke in to taal op 70 millioen worden geraamd, in elk geval voor 1948 uit eigen middelen te dek ken, zodat zij op de kapitaalmarkt geen beroep hoeft te doen. De Koninklijke heeft blijkens mededelingen ter jaarvergadering in het eerste halfjaar van 1948 in elk op zicht bevredigende resultaten bereikt en de Lever bros. verwierf in de V.S. zeer om vangrijke margarinebelangen, welke haar internationale positie en haar rentabiliteit aanmerkelijk versterken. Ook kleinere ondernemingen in ons land hebben door de publicatie van jaarverslagen en de aan kondiging van dividenden bijdragen ge leverd voor een moedgevende beoordeling van Nederlands economische toekomst. Zo heeft bijvoorbeeld de directeur van de „Nederland" zich hoopvol uitgelaten over de naaste vooruitzichten van de scheep vaart al blijven de onevenredige belastin gen en de hoge bouwkosten „bottlenecks' van belang. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 ZANDVOORT, Zeestraat 38 - Telefoon 29! «Adv „Czardasvorstin" bestolen Na afloop der laatste voorstelling van de „Czardasvorstin" door de Residentie operette in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag werd de koffer van de hoofdrol vertolkster, mevrouw Dany van Meizen Zonewa, uit de gesloten auto, die op het Tournooiveld te den Haag geparkeerd stond, gestolen. In deze koffer bevonden zich een avondcape en avondjaponnen, een diadeem, welke een persoonlijk aandenken was aan een bekende Deense kunstenares, een volledige schminkdoos en een paar rode kaplaarzen. De auto werd na de dief stal door de dieven weder met een sleutel afgesloten. 62. De kapitein stelde een antwoord op voor de hogepriester van Mug, die in zijn kleine vliegmachine hoven het zwaar beproefde schip cirkelde en die gedreigd had een bom te laten vallen wanneer hij de smaragd niet terug kreeg. De marconist snelde met dit telegram naar zijn hut terug en begon te seinen„De smaragd niet meer aan boord", seinde hij-, Waarschijnlijk is hij in het bezit van drie passagiers, die door Chinese muiters over boord zijn gezet en nu op zwemgordels rond drijven". De pries ter Kom Si was ontzettend boos, toen hij dit bericht kreeg. Hij schold en dreigde en gaf tenslotte de piloot bevel om de zee af te speuren naar de drie ongelukkige pas sagiers. En een paar uren later gelukte dat inderdaad. Tot hun grote verbazing ont dekten Panda, Stapper en Joris plotseling een klein model watervliegtuig dat bouen hun hoofden rondcirkelde.... tertrap toegang tot de bovenverdieping ver schaft om daarna de vloer op te breken. De betonnen zoldering er onder vormde evenmin een beletsel: met be hulp van meegebrachte houwelen hak ten de daders een gat boven de kluis. Toen zij zich aldus daartoe toegang verschaft hadden werd de brandkast met snijbranders opengemaakt. De zuurstofcylinders, die hiervoor nodig waren, kwamen goed te pas en men trof in de brandkast onder meer aan 2300 loon zakjes in houten kisten verpakt, 18.000 aan kasgeld en 10 x 1000 in een verze gelde enveloppe. Tijdens de inbraak hebben de daders, want het lijdt geen twijfel dat hier een bende aan het werk is geweest het ope ratieterrein met dekzeilen verduisderd zodat zij ongestoord hun slag konden slaan. De inbrekers zijn zo geraffineerd te werk ge gaan, dat de wachtslui langs de vissersha ven niets hebben gemerkt van de nachte lijke gebeurtenissen bij de Redersvereni ging. Last van zenuwen hebben de heren stel lig niet gehad, want behalve de grote „poet" vonden zij ook nog het vacantiekas- geld en het koffie-fondsje, die elders be waard werden en welker opsporing hen zeer veel tijd gekost moet hebben. Het enige dat zij achterlieten waren hun lege zuurstofcylinders. Door de inbraak is er vertraging ontstaan bij de uitbetaling van de lonen, maar men verzekerde ons hedenochtend dat alles in het werk gesteld zal worden om de uitbe taling zo spoedig mogelijk te doen plaats hebben. Woningbouw door particulieren Nieuv/e financierings regeling De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft een nieuwe financierings regeling bekend gemaakt ten behoeve van de particuliere woningbouw. Deze regeling is in de plaats van de „financieringsrege ling woningbouw 1947" gekomen. Het hier in gevolgde systeem wordt niet veranderd, wel worden nauwkeuriger regelen gegeven, speciaal voor de herberekening van de bij dragen bij wijziging van de exploitatie mogelijkheden. Hierbij wordt rekening ge houden met verandering van huurprijzen en kosten van levensonderhoud. Verder wordt vastgesteld, dat de afrekening van de onrendable „topkosten" na 10 jaren zal geschieden. In vergelijking met de be staande financieringsregeling brengt de nieuwe een beperking van de maximale inhoud der te bouwen woningen, met dien verstande, dat de eventuele bedrijfsruimte moet worden ondergebracht in de maxi male inhoud van 500 kubieke meter. Ver volgens is naast de mogelijkheid, dat het rijk voorschotten geeft om de gemeenten in staat te stellen leningen onder verband van tweede hypotheek te verstrekken, thans een bepaling opgenomen, krachtens welke aan de gemeenten garanties kunnen wor den verstrekt, indien deze de voor de hy potheek-verlening nodige middelen op andere wijze dan door rijksvoorschotten verkrijgen. De bepalingen van de herzie ning van de bijdragen zullen ook van toe passing zijn op de woningen, die op grond van de Financieringsregeling Woningbouw 1947 zijn tot stand gekomen. De nieuwe re geling biedt voor het hypotheeair crediet een grotere zekerheid. Ook de exploitatie mogelijkheid is enigszins verbeterd. Het autobussennet Reorganisatie van lijn 3 en 6 Van de N.Z.H.V.M. vernemen wij dat in het voornemen ligt de autobuslijnen 3 en 6 te reorganiseren. Lijn 6 Haarlem (station) Provinciaal Ziekenhuis te Bloemendaal en Santpoort vindt niet voldoende belangstel ling. Daarom wil men die laten vervallen en lijn 3, die nu tot het Bos- en Duinplein te Bloemendaal loopt, uitbreiden. Om en om zullen de bussen op lijn 3 dan lopen naar het tegenwoordige eindpunt en naar de Willem de Zwijgerlaan (Santpoort). De bussen die naar Santpoort rijdenk omen langs het Provinciaal Ziekenhuis. Boeren in Brabant gedupeerd door verzekeringsinspecteur In het Huis van Bewaring te Breda is opgesloten de verzekeringsinspecteur Van der L., die zich ingenieur noemde en die zich schuldig heeft gemaakt aan knoeierijen met spaarbrieven. Van der L. heeft jarenlang in Breda gewoond en was sinds kort verhuisd naar Wassenaar. Hij had enige jonge dames in dienst, die in Brabant het platteland af reisden, om de boeren over te halen tot het nemen van spaarbrieven. Zij hadden veel succes. Talrijke boeren zijn echter de dupe geworden van een vergaande knoeie rij, waarvan Van der L. verdacht wordt. Zonder medeweten der spaarders werden de bedragen op de spaarbrieven aanmei*- kelijk verhoogd, waardoor Van der L. ho gere provisies kon innen dan waarop hij recht had. Heel wat keren is het gebeurd, dat de spaarders hun spaarbrieven eerst thuis kregen nadat zij in goed vertrouwen reeds grote bedragen aan premies hadden betaald. Als zij daarna weigerden verder te betalen, omdat op de spaarbrieven ho gere bedragen vermeld stonden dan was overeengekomen, werden zij „geroyeerd", hetgeen betekende, dat het betaalde bedrag in de zakken van Van der L. verdwgen. Behalve van valsheid in geschrifte wordt Van der L. er ook van verdacht geïnde premiegelden niet aan de twee verzeke ringsmaatschappijen, waaraan hij verbon den was, te hebben afgedragen. Adviescommissie inzake het alcoholvraagstuk Bij beschikking van de minister van So ciale Zaken is ingesteld een adviescommis sie inzake het alcoholvraagstuk. Zij heeft de opdracht, de problemen, verband hou dende met het na-oorlogse alcoholvraag stuk, in onderlinge samenhang te bezien, de regering van advies te dienen over te nemen overheidsmaatregelen, waardoor de verschillende belangen op dit gebied geco ördineerd kunnen worden en zo nodig aan te geven, welke wijzigingen in de wettelijke regeling van de kleinhandel in alcoholhou dende dranken aangebracht dienen te wor den. Voorzitter is dr. J. W. Noteboom te Voorburg. Toen ilT een klein, %i m een groot en stiui'.'fen, een heer met een 2v bolhoed. Ik naSfSS hem af, want hij J '«it?, stadje. En ik wist groots en belangril!! ,Kl«wA' belangrijker dan een vriendelijke gende droeg hij een nog goed. NietheIema ,K'-Kk. maal jas, maar ieder indrukwekkend. Niets, wekkend als het zwart. overste uit onze straw*, w luister bijzette (mtf 1^3 rende verenbos op caPe-jas was toch wa J'Ht, Ik had een neefje dat taalgevoeligheid bel» hoogste vond wat er het menselijke te beaam i!SZa hield het op dat - h. leek mij ook wel woon maar een pet bolhoed en een ouderêaw8®^ jas, Nee, die oppSfe» perman zijn: eerst k»am5ïi de tamboer-majoor plaats de opperman, behafe nedag, want dan stond ÏÏSM en zijn oranje sjerp de tamboer-majoor en r-T'"''"'- de bruine bolhoed ""«tij Toen ik wat ouder was Kamerlid uit onze eigen !!l dragen in ee„ praohb met zilver beslag is J van mij veranderd. Kamt-v* zo goed als opperlieden. en bovendien werd ik toes I- mand droeg meer een cape. Marietje 't belangrijkst, tamboers-majoor ter wt»u droeg meer wapperende fe* ninginnedag. „De wereld in haar" zei de reetor ,»T' siumpje van ons altijd. E,Lt en dat was ook zo. Totdat Marietje met een to gen is getrouwd en er Kamefij waarmee ik persoonlijk gepadvmderd had, Opna,, n4" nijvere Willem. En Klaas 2'. van de gymnasiasten-v»,n;ï weest. Niemand droeg meaÏÏ en een lichtbruine bolhoed e\ aureool,want aureolen en nhiT jielemaal niet op hoofden dis»? klas hebben gezeten. Vlijtige. vA. gezeSgdmaar See° °PPerm™M En nu, met de verkiezingen zie ik Piet en Willem geplakt en ze worden bij gegooid; ze liggen soms ag. cocosmat met „welkom" -- aai ze allemaal met dat rode polier! tje willen geven om hen op helh te krijgen, maar ik mag er v>-a maar één bepotlooien en dat®) mer. Want ze zijn allemaal ere ig weest, ze hebben allemaal erg tg. Goeie, nette jongens, denk iU' geen oppermannen en tambeëva En wij in haar,,.," altijd. Zo is het. Geen bruine bolhoeden, geen m en geen wapperende pluimen mp- wereld. En ik neem mp petje s zo gul af. Die Willem, diealtiji* knikkeren. Zal ik hem een stootje met mijn 5 GESLAAGD. Voor het eindexamen der k kweekschool te Bloemendaal slaj J. G. W. Ratsma te Santpoc 4 geneesmiddelen Aas hele wereld beroet! De 4 geneesmiddelen van Chthra worden in de hele wereld rati at s resultaat gebruikt en zijn slak ros beroemd geworden. Zij verjagenur,ij- zware hoofdpijn, hevige rhcumiliKfej en zijn heilzaam bij griep enz,D;n is krachtig, maar één der taai - Chefarox - zorgt dat sells it t<rt maag niet van streek raakt TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABlÊlteti Opia. Te Athene zijn verscheidt» van de Opia-organisatie yeioow van talrijke misdaden tijetoa lutie van 1944 zijn besdnüa^-3 der van de groep kreeg doodstraf. Vijf andere be» zijn respectievelijk 12,9 gif dood veroordeeld en twaalf z:n verstek. Treinramp. De sneltrein Bareel®1! is Donderdagnacht op 20 te4 Spaanse hoofdstad op een goti* gereden. Vijf personal krassj leven en 15 werden lichigew* vreest echter, dat er nor '-*■ onder de wrakstukken hggc. Niet nodig. De Sovjet-Unie té Noorwegen medegedeeld Noorse experts meer nodigƒ- Sovjetrussische walvisvangst visindustrie. Onrust. Naar aanleiding vffl Pj dat de Franse regennl- van 1000 frs. zou intrek»! Tours (Frankrijk) totwane^ gekomen. Slechts een oft ring van de prefect van J ment Indre en Lone kon tot kalmte brengen. Er isw naar de herkomst van af gesteld. Traditie getrouw. Mevr. Mjj echtgenote van de pre»*® j choslowaakse republiek,^ ditie getrouw het ere van het TsjechoslowaaKJ aanvaard. Ontslag. Officieren en rnaj* Zweedse koopvaardij «Jg, hun ontslag indienen o de looneisen van hun ben verworpen. Microfilms. 'Dertig lezen van microfilms UNESCO verdeeld wo j bliotheken en unive« door de oorlog Setr onder Nederland. Later van deze apparaten worden gesteld. tl

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2