Tante Els Taxi tel 4333 Van een vrouw en „haar" onvolwaardigen - OLD CLOTHES NEW Veelzeggende cijfers over Velsen's woningsituatie Historische begraafplaats verdwenen Plannen voor een veelomvattend programma klaar Het vrolijk avontuur ZATERDAG 3 JULI 1948 IJMUIDER COURANT „LIEFDE EN GEDULD" Het moge in veel gevallen moeilijk zijn in een school voor gewoon lager onderwijs de juiste sfeer te scheppen, veel moeilijker is het vat te krijgen op kinderen die het B.L.O. volgen. Voor een aantal leden van de U.V.V. heeft mejuffrouw Vijlbrief een overzicht gegeven van haar werk met deze leer lingen. Spreekster begon haar inleiding met een uitleg welke kinderen voor dit onderwijs in aanmerking komen. Hieruit bleek dat er drie categorieën zijn wier verstandelijke vermogens afwijkend functioneren. De eersten komen later nog wel zelfstandig in de maatschappij aan het werk, de tweeden bereiken dit practisch niet en de laatsten zijn de onopvoedbare kinderen, die nooit een school zullen kunnen bezoeken. De leerlingen van mejuffrouw Vijlbrief variëren van zes tot achttien jaar en het onderwijs dat zij hen geeft is uitsluitend hoofdelijk. In het huis aan de Lijsterlaan, hoek Zeeweg, waar rood-bloeiende gera niums de gele vensterbanken sieren en kleine heesters al te onbescheiden blikken weren, is deze vrouw, die haar gehele leven in dienst stelt van deze jongeren, wier ver standelijke vermogens minder zijn dan van anderen, elke dag bezig hen te bekwamen tot werkzaamheden, die hun het gevoel geven gelijkwaardig aan de gewone mens te zijn. Om dit te bereiken is de inzet van de gehele persoonlijkheid der lerares nodig. Mejuffrouw Vijlbrief is steeds in de weer iets uit te denken dat voor een bepaald kind nodig is. Zo zijn er kinderen, die zo wel leren rekenen als lezen, vaak ook die slechts een van de beide vakken kunnen beoefenen. Er zijn leerlingen die zelfs geen moeite doen om te spreken, hoewel zij alles verstaan en veel begrijpen. Wat deze kin deren duidelijk willen maken, doen ze met gebaren. Ook zijn er talenten bij, zei juf frouw Vijlbrief, maar dan moet de onder wijzeres tasten naar een aanknopingspunt. Niets doen is zeer nadelig voor hen, ver volgde spreekster, maar de toer is, het juiste voor hen te vinden. Spreekster lichtte dit toe met een voorbeeld van een der jongens, die thuis couranten kreeg om die te versnipperen. Iets wat men ten allen tijde zal afkeuren, want daar is de remedie erger dan de kwaal. Uiteraard, zei spreekster, worden deze kinderen thuis verwend en het hele geheim om ze tot waardige groten te maken is hierin gelegen, dat men ze normaal moet behandelen, zodat ze in het gezin kunnen worden gehandhaafd. Veelal laat juffrouw Vijlbrief ze de meest voor de hand liggende huishoudelijke werkjes doen: kopjes wassen, zilver poet sen, tafel dekken. Vooral dit laatste is een hele toer, want ze moeten leren welk bord je en welke beker bij een bepaald kind behoren. De handigsten mogen helpen het brood van de kameraadjes in stukken te snijden. Sommigen kunnen, zij het dan langzaam aan, aardappelen schillen groenten schoonmaken. Om beurten mogen ze hun tuintje ver zorgen, de planten in de vensterbank be gieten en de schoteltjes reinigen. Het lijkt allemaal zo heel eenvoudig, maar wie deze onderwijzeres bezig ziet, krijgt een grote bewondering voor haar geduld en liefde. Een van de leerlingen had een gebrek aan de kleine hersenen, waardoor hij „stuurloos" was. Door volhardend oefenen en met nóóit eindigend geduld heeft juf frouw Vijlbrief hem zover gekregen, dat hij zelf naar school loopt. Handwerk Handwerk en handenarbeid wordt onder wezen en de resultaten zijn zodanig dat menige onderwijzeres van de lagere school er benijdende blikken op werpt. Natuurlijk wordt een kussen met halve kruissteken niet in enkele weken voltooid, het duurt lang, maar het is wat men noemt „af". Uit alle delen van de gemeente zijn er kinderen bij „juffrouw Vijlbrief" op school, de autobus stopt extra bij de lan taarnpaal van „het weitje van Grapendaal" en daar staat juffrouw Vijlbrief klaar, haar pupillen in ontvangst te nemen. Ze is zo helemaal in beslag genomen door haar werk, dat er nauwelijks voor een bekende een groet op kan overschieten, maar niemand neemt haar dit kwalijk. Het heeft tot resultaat dat men be schaamd een blik in eigen hart slaat, want weinigen zijn er, die zo volkomen het „eigen ik" in dienst stellen van anderen. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING voldoet een leder, ook voor Uw garderobe h sneller is beter Chem. reiniging en pers er IJ KONINGSPLEIN 10 TEL. 4884 IJMUIDEN Zondagsdiensten Dokters. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreek uur van Maandagmorgen te raadplegen de artsen P. Brouwer, tel. 4507 en J. Mac Da niel, tel. 4203 voor de „Maatschappij doktoren. Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Haselen, Tel. 4290. Apotheken. Zondag- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de Kennemer Apotheek Wijk aan Zeeërweg 101. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. Velsen-Noord en Beverwijk, Zondagsdienst van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreekuur Maandag heeft de arts R. W. Fierstra, Tel. 3737. Apotheken. Zondag- en nachtdienst heeft apotheek H. v. d. Kolk, Zeestraat 27. Santpoort. In spoedgevallen is de arts Meindert de Groot, Tel. 8410 te consulteren van Zater dagmiddag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondagsdienst heeft de Bloemendaalse Apotheek. Bloemendaalseweg 85. VISINDUSTRIE BREIDT ZICH UIT. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen brengen ter openbare ken nis, dat door hen bij besluit van 29 Juni 1948 ingevolge de Hinderwet vergunning onder voorwaarden is verleend aan: a. de N.V. Kristalijsfabriek „Groenland' te IJmuiden en haar rechtverkrijgenden, tot het wijzigen en uitbreiden van de ijs fabriek in het perceel Trawlerkade no. 32 te IJmuiden; b. P. Kramer, Visconservenfabriek „Dogersbank" te IJmuiden en zijn recht verkrijgenden, tot het uitbreiden van de visconservenfabriek in de percelen Indu striestraat nos. 1012 te IJmuiden. Een jaar oud,maar scherp genoeg TEN WEEK ■anket Vroeg en recent verleden van „De Kikvorsch" Voor een mooie GOEDKOPE LAMPEKAP natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 (Adv.) ZONDAG 4 JULI IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 en 5.30 uur ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 9 uur ds. S. E. Wesbonk, 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 uur ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4 uur ds. A. Bikker. Doopsgezinde Gem. Helmstraat. 10.30 uur dr. J. D. Dozy, van Amsterdam. Oud-Kath. Kerk. 10 uur Heilige dienst; 7 uur Verspers. Woensdag 9 uur v.m. Kerkdienst. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst; 8 uur Verlossingssamenkomst. Leiding Adjudant Bartling. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, Bediening H. Doop. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren;. 3.30 uur ds. S. E. Wesbonk. Ver. v. Vrijz. Herv. Nijverheidsschool. 10.30 uur ds. J. Heidinga, van Haarlem. Verg. v. Gelovigen. 10 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur de heer W. Altse. Dinsdag 8 uur: Openluchtsamen komst Velserduinplein. DRIEHUIS. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink, Bediening H. Doop. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. Schweitzer. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. C. van Nood, van Velsen-Noord. Maranatha. 10 uur de heer J. H. van Oostveen, van Alkmaar. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. R. Bijlsma, van Amsterdam. De Toorts. 10 uur ds. C. Met, van Hil versum. Kapel. 5 uur ds. J. van der Wiel, van IJmuiden-Oost. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 11 en 5 uur ds. J. van den Hoek. Chr. Geref. Kerk. Gebouw „Bethel", Wüstelaan 3 uur ds. J. C. Maris. Agenda voor Velsen en IJmuiden ZATERDAG 3 JULI. Thalia, 7 en 9.15 uur: „Geef hun muziek" Rex, 7 en 9.15 u.: „Een wereldse vrouw" ZONDAG 4 JULI. 7 en 9.15 uur: „Geef hun mu- Thalia, I ziek". Rex, 3, vrouw". 7 en 9.15 uur: „Een wereldse MAANDAG 5 JULI. Thalia. 8 uur: „Mijn zoon, mijn zoon". Rex, 8 uur: „Een wereldse vrouw". Raadhuis, 912 uur: spreekuur wethou der van Sociale Zaken; 1012 uur: spreek uur Burgemeester. Een goede honderd jaar geleden was het gedeelte van IJmuiden-Oost langs de tegenwoordige Rambonnetlaan nog ongeschonden, bebost duinterrein. De wegen die er wai en bestonden uit bos paadjes en een enkele hoeve verschafte een klein aantal mensen onderdak. In dit „Velserduin" heeft op de eerste Mei van het jaar 1805 een zekere Jan Graa- ver „twee huismanswoningen met grond van de hofstede Velseroog, genaamd de Duyn-kroft, verkocht aan Vrouwe Maria Trip, weduwe van mr Willem Boreel". Dit stuk grond was groot 2 morgen 300 roeden. De 11e November 1822 verkoopt dezelfde Jan Graaver een gedeelte „van de Boeren woning, hetwelk na de brand in 1822 is overgebleven, mitsgaders een schapen- schuur, erven, werf, Duyn en Tuyngronden en gelegen aan Velserduyn, grenzende aan het land van de Erven Maria Trip" aan jhr. mr. J. P. Hoeuff te Amsterdam. Deze jonk heer bewoonde de Hofstede Watervliet te Velsen. Een gedeelte van het land dat aldus in eigendom kwam van de familie Bo reel werd ingericht als familie-begraaf plaats „De Kikvorsch". In de eerste tijd werden de overledenen begraven in aparte graven. De eerste ter- aardebestelde overleed in 1848 in het bui tenland. Omtrent de tijd van in gebruikneming van dit particuliere kerkhof tast men in het duister, men vermoedt echter dat dit moet zijn geweest vóór 1869. Dit in verband met de begrafeniswet. Zeker is het, dat op 11 December 1891 jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden order gaf een grafkelder te bouwen en „daarin de stoffelijke resten van degenen die afzonderlijk op de Kikvorsch zijn be graven" liet bijzetten. In October 1931 werd een deel van het land verkocht aan de Exploitatie Maat schappij Oosterduin, in November 1939 kocht in publieke verkoping de gemeente Velsen 4 ha. Rondom de Kikvorsch voltrok zich het noodlot der afbraak, de begraaf plaats, verscholen in het geboomte, werd geëerbiedigd en met rust gelaten. Vandalisme. Na de bevrijding heeft de verdreven be volking van IJmuiden-Oost de beschik bare, voor een deel geruïneerde woningen laten opknappen en in deze huizen haar intrek genomen. De duinen en het bos erbij, zijn altijd een geliefkoosd speelterrein van de jeugd geweest. Maar voor een begraaf plaats had zij een heilig ontzag. Het „dat zij rusten in vrede" heeft echter geen in vloed op de jongere generatie van IJmui den. Op zo ergelijke manier is daar in en op die rustplaats door de hoop der toekomst huisgehouden, dat Baron van Tuyll van Serooskerken van Velsen de achttien kisten verleden week heeft doen overbrengen naai de begraafplaats „Westerveld", waar de zeventien volwassenen en het ene kind voorlopig in een grafkelder zijn bijgezet, tot men met de bouw van een nieuwe kel der gereed zal zijn. De gemeente heeft inmiddels haar werk lieden ingeschakeld bij de afbraak van de Kikvorsch, waarvoor in het riieuwe her bouwplan toch geen plaats was. Velsen is hiermee een stuk historie ar mer geworden. ZEEWEG 275 DAG EN NACHI (Adv.) Na ruim een jaar rekenen, tellen en ver gelijken is het Centraal Bureau voor de Statistiek in Den Haag klaargekomen met de definitieve cijfers over de woning- gezinstelling. welke gelijk met de Volks telling van Mei 1947 plaats had. Wij heb ben indertijd de voorlopige cijfers gepubli ceerd, maar met het oog op de sociale en morele belangen, die zo nauw met het woningprobleem, vooral in Velsen, ver bonden zijn, zullen wij aan de hand van ae nu gedétailleerde cijfers een en ander kun nen vertellen over de situatie, zoals deze een jaar geleden was, een situatie, welke gelukkig enigszins verbetert door de op gang komende huizenbouw in alle delen der gemeente. Op het moment van de telling dan waren er in Velsen 40804 bewoners (40167 perma nente en 637 in hotels, noodwoningen, nood- boerderijen en andere noodverblijven)die tezamen over 9136 woningen (alles inbe grepen) beschikten. De woonverblijven waren als volgt ge splitst: 94 boerderijen, 528 winkelwo ningen, 244 woningen met werkplaats (dus alle zogenaamde bedrijfswoningen) en 232 gewone woningen met bedrijf plus 8028 zonder bedrijf. Bovendien waren er twee hotels, 159 noodwoningen, 17 noodboerde' rijen en 5 „andere noodverblijven". In to taal waren daarin 52302 vertrekken voor 10134 gezinnen en 423 alleenwonenden. Er zijn door de woningtellers indertijd diverse groepsindelingen gemaakt, onder meer één naar de huur of de huurwaarde. Zo telde Velsen 920 huizen, die door de eigenaar bewoond werden; 896 vielen onder de diverse bouwverenigingen, het grootste contingent (6016) bestond natuurlijk uit gewone huurwoningen, er waren 195 dienst woningen en tenslotte één liefdadigheids woning. Wanneer men dit totaal van 8028 „gewone" woningen naar de huur of huur waarde nader gaat indelen, blijkt, dat er 33 Velsense huizen minder dan 130 huur per jaar deden, 655 golden van 130- ƒ208; 1544 van ƒ208 tot ƒ250; 1701 (per centsgewijs het grootst aantal) van ƒ250 tot 300; 1600 van 300 tot 350; 855 van 350 tot 400; 895 van 400 tot 500; 247 van ƒ500 tot 600; 250 van 600 tot 800; 27 van 800 tot 1000 en 20 boven de dui zend gulden huurwaarde per jaar. Tenslotte waren er 201 huizen, waarvoor geen huur verschuldigd is (dienst-, liefdadigheids- of gewone huurhuizen). Ook naar de grootte van de huizen is een aparte indeling gemaakt evenals naar het aantal bewoners dat per huis werd aan getroffen. Hieruit valt te leren dat van de 8028 gewone huizen er 88 waren met twee vertrekken. In deze 88 huisden 242 perso nen en er was zelfs 1 woning onder, waar 8 personen in die twee vertrekken samen hokten; in twee ervan waren zeven men sen ondergebracht, in vier zes personen en in zes vijf. In de 212 huizen met drie ver trekken woonden 683 mensen en de ver dere grootte der huizen in vergelijking tot het aantal bewoners was: 550 huizen van 4 kamers met 2108 men sen; 2243 huizen van 5 kamers met 9436 mensen; 3228 huizen van 6 kamers met 14372 mensen; 1423 huizen van 7 kamers SANTPOORT EN DE JUBILEUMFEESTEN De ijverige werkcommissie uit de ver eniging tot het houden van Nationale Dagen en de Oranjevereniging „Santpoort" is met haar plannen gereed gekomen voor de vie ring van het gouden regeringsjubileum van de Koningin. Het feest wordt op 26 Augustus begon nen met een grote fakkeloptocht, welke moet worden gezien als een demonstratie van alle plaatselijke verenigingen. Aan deze optocht zal worden deelgenomen door een 600-tal kinderen van 10 jaar en ouder, die" zowel in Santpoort-dorp als in Santpoort station aan een aubade zullen deelnemen, waarvoor de dirigent van het gemengde koor „Da Pacem" de heer Theo Spook, een speciaal programma heeft samengesteld. Het slot van deze feestdag wordt gevormd door het ontsteken van een groot vreugde vuur. De Vrijdag daarna wordt door alle plaat selijke muziek- en zangverenigingen mede gewerkt aan een instrumentaal- en vocaal concert in het Rijkenspark. De middag van Zaterdag 28 Augustus is bestemd voor sportdemonstraties voet bal, hockey en gymnastiek,op het prach tige terrein „Jagtlust", gelegen nabij de Ruïne van Brederode. Hiervoor verkreeg het comité toestemming van de directie van het Provinciaal Ziekenhuis. Des avonds om 8 uur heeft in het Rijkenspark de opvoering van een groot openluchtspel, speciaal voor het Koninklijk jubileum geschreven, plaats. Waar de hoofdrollen door beroeps- artisten worden vervuld en aaai costu mes en décors de uiterste zorg wordt besteed, kan deze manifestatie een hoogtepunt van de feesten worden. Maandag 30 Augustus zal in het teken van de kleinkunst staan. Des avonds om 8 uur zullen diverse jeugdverenigingen mandoline- en Hawaiian-muziek, alsmede declamatie en volksdansen ten beste geven. Op de verjaardag van de Koningin heeft in de morgenuren een aubade plaats, waar aan de kinderen van alle scholen mede werken. Op de aubade volgt een groot kinderfeest. In de middaguren wordt een optocht met praalwagens gehouden, waar voor reeds verschillende verenigingen hun medewerking hebben toegezegd. Des avonds is weer het Rijkenspark het punt van sa menkomst. Dan treden artisten van naam in een bont programma op. In verband met het vele werk, dat een vlotte voorbereiding en afwerking van een en ander vereist, doet het comité een be roep op medewerkers(sters). Men kan zich melden bij de firma Hop, Hoofdstraat 187 en firma Konings, Bloemendaalsestraatweg no. 149. met 6966 mensen; 195 huizen van 8 kamers met 1092 mensen; 48 huizen van 9 kamers met 254 mensen; 35 huizen van 10-14 ka mers met 269 mensen; 4 huizen van 15-19 kamers met 56 mensen; 2 huizen van 20 en meer kamers met 25 mensen. Onder de grote huizen (van 6 kamers en meer) waren er ten tijde der woning telling 13, die slechts één persoon herberg den, 433 verschaften van deze categorie onderdak aan twee personen; 928 deden het met drie bewoners. Daartegenover om bij de uitersten te blijven waren er in 24 vijf kamer woningen tien tot veertien mensen per huis ondergebracht en één vijfkamerwoning herbergde er zelfs vijftien a negentien. Ook kwam het voor dat er in een huis met 15-19 vertrekken vier mensen woonden. Samenwoning. In totaal woonden 2768 gezinnen „samen" waarvan het grootste percentage (1119) uit 2 personen bestond. Er woonde echter ook 1 gezin van 12 personen samen in een huis met 3 vertrekken. Voorts woonden 7789 gezinnen alleen, waarvan 1 gezin van 1 persoon 1 huis van 8 vertrekken bezette. SLUIS-CIJFERS OVER JUNI. Met bestemming Amsterdam passeerden de sluizen in Juni 259 schepen; voor Zaan dam kwamen 9 schepen door. Vijftien sche pen kwamen binnen met lading voor de papierfabriek. Voor het Hoogovenbedrijf kwamen in de Oostelijke binnenhaven 14 schepen om la ding in te nemen en drie om te lossen. In de buitenhaven van hetzelfde bedrijf kwamen 15 schepen lossen en 1 laden. Als bijlegger kwamen 13 schepen binnen. Naar zee vertrokken 305 schepen. even slechte vis i,„ deviezen-vreter van "5' <fe kwam met een ronding"?»# aan de markt en de R.n-S ken ook niet uit door s?, wat soms de vraag toch mogelijk is, daten -"Kis voor betaald wordt Nog een maand en dar V het splinternieuwe koe»?, Er is hard gewerkt grond aan de prins L i worde™1™6 VriBn*M|g| H®t za} we' geen feeM,,I1 worden, daarvoor liet aTa Xs heer Allard, de gebouw, nog te vers s le«! r. Verder rolt heUev <0 de glinstering van het contact en veel gereis nen uit de handel is er in de sombere hemel, diel spant al zijn er tekene, verbetering wijzen. De haringvangst loop, dat wel graag ziet. Mel ff «ij jaar wat bar vanwege ^4 dit jaar is het precies sj! kaarten, die elke logger met de vangstplaatS >L zoen kan e,genlijk gevoS^ teken gezet worden achtefi 15 b, de haring. Engelse onderzool 1 de buurt van Schotland ff*, mogelijke redenen van de S?5 en zijn met verhalen over ,1''"* plankton-schaarste thnj.r»^l precies weten deze heren k. zolang de nieuwe „iet pra t' mens er vermoedelijk niet Hoeft misschien ook niet x-- de sport er voor een groot dS?' natuurlijk een schrale tnïti Het hoekje van Zaterdag, 3 Juli 1948 Beste Kinderen! Met vereende krachten hebben wij de mooiste èn de beste oplossing van het maandraadsel moeten uitzoeken: de oude Zangleraar en ik. Het was deze keer wèl moeilijk, want de één had zijn of haar programma prachtig versierd, maar maakte een fout in het aantal versjes (het waren er 14; géén 13) en een ander vond het daaren tegen weer teveel moeite om het pro gramma met wat kleuren aantrekkelijk te maken, zodat ook die niet voor de prijs in aanmerking kon komen, hoe wel zijn oplossing goed w^s. Tenslotte lavam toch GOUDSBLOEM met het beste èn het netste werk uit de bus. Bravo, Goudsbloempje, je had je best ge daan hoor! Toch vonden we dat ook IRIS een prijsje verdiend had, want haar werk was tot in de puntjes verzorgd, hoewel haar oplossing niet helemaal juist was. Dus voor jou de troostprijs, Irisje! Een eervolle vermelding kan ik niet nalaten nog aan VIOOLTJE, MONTY, AVONDVLINDER, ERICA CHRYSANT te geven, want ook hun werk was ongetwijfeld opmerkelijk goed. Van het oude heertje, dat door jullie allen zo fijn uit de moeilijkheden is gehol pen, moet ik jullie nog zijn hartelijke dank overbrengen en hij heeft mij verzekerd, dat, wanneer hij weer eens hulp nodig heeft, hij het eerst aan de nichten en neven van Tante Els zal denken! En nu onze brieven: MONTY's brief was verleden week te laat, zodat het antwoord nu pas komt. Je schijnt maar niet over dat ziektetje van je heen te kunnen komen, hè? Of gaat het nu al wat beter? Hebben jullie prettige dagen gehad, toen je broer thuis was? Die kleine Marijke is een ondeugend ding, geloof ik! Ik heb erg gelachen om haar stoute stuk jes. Maar ook je verhalen over Arrebelle- tje, doen mij altijd weer in de lach schieten. Hoe is 't afgelopen met je „suf-drankje"? Heb je de hele dag lekker liggen doezelen? Doe maar precies wat de dokter zegt, dan ben je het snelst beter. ARREBELLETJE vraagt wat zij met haar ondeugende pop Bobbie doen moet, want hij plaagt steeds de andere poppen. Nu ik denk, dat je hem maar geen pak meer op zijn broek moet geven, want daar went hij veel te veel aan. Laat hem nu maar eens een paar dagen voor straf in bed liggen, zonder eten, dan is het vast afge lopen met de stoute streken! KNABBELGRAAGJE ziet steeds met groot verlangen naar de komst van haar vader uit. Dan krijg ik toch zeker een reuze lange brief hè, om het hele feest te ver tellen? AVONDVLINDER had een heleboel over FEUILLETON 66) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels Dat vind ik ook. Ze is heel amusant en ze ziet er uit als een plaatje. Maar ze heeft geen hersens, zei Kit. Moeder wilde altijd, dat ik met haar uitging. Het kon mij zelf nooit veel schelen. Lynn zat met haar kin in haar ene hand en roerde met haar andere hand in het kopje koffie, dat voor haar stond. Hoe zal je moeder dit van ons op nemen, Kit? vroeg ze. Ik weet het niet. Moeder is in Schot land. Ze zal niet terug zijn voor laat me eens even denken een week na onze bruiloft Dan zal ze te laat zijn om er nog iets aan te doen of er veel drukte over te maken. En daarmee wordt mijn dierbare mama uitgeschakeld. Ze zal voor het fait accompli gesteld worden en het moeten accepteren of niet. Hij drukte haar hand. Ze heeft werke lijk niets tegen jou persoonlijk, Lynn. Ik geloof, dat ze je eigenlijk om diverse din gen bewondert, om je geestkracht, je door zettingsvermogen. maar aan de andere kant. Hij hield op en zij vulde voor hem aan: Aan de andere kant spijt het haar wel heel erg, dat ik geen geld heb! Moeder heeft altijd vele luxe-nei gingen gehad, zei Kit. ei-nstig. En nu moet je me niet gaan verteUen, dat je moet ver trekken naar die vent in dat hotel, want voor deze éne keer zul je toch wel eens een hele middag met mij door kunnen brengen Ze gingen naar Kew met de bus en on der de bomen, die reeds gele en rode bla deren begonnen te vertonen, zaten ze dicht naast elkaar, hand in hand, zoals geluk kige paartjes dat door de eeuwen heen gedaan hebben. Kit luisterde nu vol be langstelling naar haar verhaal over Ti- ghermans, over J. W. en diens pogingen om hen de genadeslag toe te brengen en over het wonderbaarlijke geluk dat ze ge had hadden via de onbekende jongeman uit Virginia, dat hen in staat had gesteld buiten J. W.'s bereik te komen. Opnieuw is de nieuwe wereld de arme oude wereld te hulp gesneld, lachte Klit. Dus daar had hij 't opgemunt! Ze keek hem wat verwonderd aan. Ik dacht, dat J. W. een vriend van je was. Helemaal niet. Ik kan hem niet uit staan. Het zal hem goed doen, als hij eens een toontje lager moet zingen. Wat ik het mooiste vind, is dat een klein meisje als jij hem zo iets hebt kunnen leveren. Hij nam haar hand en spreidde haar vingers uit en kuste haar in haar hand palm. Stel je even voor, twee duizend pond voor een beetje oud-Chinees porcelein. En dat alles dank zij jouw handig optreden. O nee, dat is helemaal niet waar. Ik heb nooit een gedachte aan die jongeman gewijd en hem ook zeker niet de minste aanmoediging gegeven. Hij kwam op die dag, toen jij met. je moeder en de admiraal mij opzocht. Ik behandelde hem zeer vluchtig. Hoe dan ook, het heeft gewerkt. Ik hoop dat Landon zo eerlijk zal zijn je een behoorlijk percentage van het bedrag te geven voor deze transactie. Een percentage? Natuurlijk, je behoort minstens 10 procent te krijgen voor het tot stand bren gen van deze verkoop. Je verhouding tot hem is toch strikt zakelijk, zoals je zégt, en dus behoort hij je strikt zakelijk te be handelen. Je moet hem zeggen, dat ik het zo zie. Het zou voor ons een aardig dou ceurtje betekenen voor onze huwelijks reis. Twee honderd pond! Hij trok haar tegen zich aan en kuste haar. Ze bleven zó lang in het park onder de herfstige bomen, waarvan de gele blade ren op hen neer dwarrelden, zitten, dat Lynn bijna haar trein miste. De chef gaf juist het sein tot vertrek, toen Lynn hij gend het perron op kwam rennen. Hij opende de eerste de beste deur voor haar en duwde haar naar binnen. De trein was het station al uit, zodat ze weer op adem was gekomen en even om zich heen keek. Er zat slechts één mede-reiziger in de coupé. Hij zat aan het andere einde en ze herkende hem onmiddellijk. Het was de monnik, die ze in het voorjaar onder de bomen van Chanctonbury Ring had ont moet in de spookachtige omgeving van de Druïden. Hij had dezelfde oude bruine pij aan, maar zijn handen hield hij nu niet op zijn knieën, doch verborgen in de mou wen van zijn pij. Zijn ronde, onschuldige gezicht zag er even gezond en verweerd uit als toen, alleen vond Lynn hem wat magerder geworden. Goeden avond, zei Lynn zachtjes. Ik denk niet, dat u zich mij herinnert. Hij keek haar aan en knikte herken nend. Zo, zo daar is de bosnimf, die ik dit voorjaar heb ontmoet. Ze ziet er uit als een echt stads dametje. Ik heb nog vaak aan u gedacht en ik was nieuwsgierig wat er van u geworden was, nadat u van me weg was gegaan met al mijn goede raad gevingen, hoewel u niet van plan was er naar te luisteren, dat wist ik maar al te goed. Maar ik hem uw raadgevingen wel degelijk opgevolgd, en alles is precies zo gelopen, als u gezegd had. Ik kreeg geen gemeubileerde kamers, maar een erg pret tig baantje ergens, waar mijn moeder ook kon zijn. Herinnert u zich, dat ik u ver telde, dat mijn .moeder uit Londen weg moest? Ja zeker, ik herinner me nu alles weer precies. En speelde er ook geen knappe zeeman een grote rol in uw verhaal? Ja, en weet u, alles is in orde ge komen op een zeer zonderlinge en indi recte wijze. Kijkt u maar! Ze hield haar linkerhand op, waaraan de schitterende ring prijkte. Die heeft hij me vandaag gegeven. We gaan over veertien dagen trouwen! Precies zoals u altijd gewild hebt, zei de monnik en hij lachte goedmoedig. Hij zat nu rechter op en zijn handen wa ren op zijn knieën. Precies dezelfde hou ding als waarin ze hem toen aangetroffen had. Hij ziet er inderdaad net als toen uit als een grote bruine spreeuw, dacht ze. Dus alles is in orde gekomen! Dat wil zeggen, zo goed als. Ik weet nog niet precies, wat zijn moeder er van zeggen zal. (Wordt vervolgd). het Jum-raadsel te vragen en U oplossing foutloos. Op al je ,„S onderwerp kan ik je alleen ma"1 den: Het kan toch niet B i, worden, dus moesten jullie ook ev^" de handen in het haar zitten"' C* Dus de „proeven-tijd" is ook jW bij Je zult nu wel gauw vacanftfc Ik ben nieuwsgierig of je overee t om neem je de b-kant als je ie niV» in wiskunde voelt? Heb je een specS komst voor ogen of „zo maar"' lit jou geval toch liever naar 3a gaan c'- nasium kiezen. Vooral dat laatr»?- pracht studie. Enfin, daar hoo- üj.ï wel eens over. Wanneer ga je naai Veel plezier in je vacantie, hcor! Van VIOOLTJE kwam een aanuj stel over haar schoolreisje, Je kunt je wilt meteen laten meedoen a nieuwe maand-wedstrijd. Dat hoort nog wel van je. Dus jij bent gekord Je zult het anders wel koud hebben 2 dagen, want lang haar is altijd *3 Heb je je fiets al gebruikt? Zo has buien door kun je toch wel eens es ft maken of vind je 't zonde als hiimu- BLAUWDRUIFJE was noga! geliiïh de kermis. Ik ben er ook nog even ge^ maar het was er niet zo druk, Omte^ men vind ik het nu ook wel wat koik de regen koelt het water zo ergaiea zonnewarmte krijgt het ook al niet i zullen maar hopen dat het weer est? andert, hè? Ook IRIS heeft een heel mooi re;;- maakt. Daar krijg ik dan toch keurig opstel van, nietwaar? Het is ja; dat jullie niet zo erg mooi weer gehad ij ben, of viel het nogal mee in Arnhem! SPITSNEUSJE stuurt alleen de opis van het. weekraadsel evenals FLP3 KRUID. Hebben jullie een leukeavcde had en is het toneelstukje goed vescg Hoe is het met de mazelen van taq Bertus? Pas maar op, dat jullie 22 krijgen of heb je ze al gehad? ERICA is geloof ik een erge kee-i Die slaagt me maar liefst voor he: ft latingsexamen van twee scholen ti Dus jij kon kiezen. Nu, je hebt gelijk,s het Gymnasium genomen heb'. mooiere opleiding kun je je nie; ~z Dat wordt dan flink vacantie. Maar geniet dan eerst nnrs van je heerlijke vrije tijd. Hebben nog speciale plannen. Ook CHRYSANT vertelt me in he c van haar schoolreisje. Dat doe je zekes eens op een apart velletje over vcci Juli-wedstrijd hè? Ik hoor jou hi!-3 niet over de school. Je gaat dit - over en naar welke klas ga je dir.' Dit was dan voor deze week b? '2 briefje. Tot volgende keer! TAHIïB Kennemerlaan 154, IJmuiden, of aan de bezorger meegeven! TANTE ELS FELICITEERT: WILLY 3, die volgende week Ifcö twaalf jaar wordt en WATERGEUS, die de Woensdag M zijn gehoortedag herdenkt. Allebei een prettige dag to hoor! Voor jonge hersens de oplossing van het „gelijke monniken, gelijke &'&- (mop,"klagen, pij, njjl, kiek, ne_ J Goede oplossingen kwamenjVffl'Lnrt DRUIFJE, SPITSNEUSJE en KRUID. Het nieuwe Maondrodd Jullie hebt misschien uit de opgemaakt, waar het dit Ik lees maar steeds in 3ullie,^, schoolreisjes en nog eens sen toen kwam het in mij op j"l!!ie. oj) te vragen over zo'n reis met geloof wel, dat dat in de sma Je mag natuurlijk ««J.j, werk opvrolijken met teHen over leuke voorvallen, t- gemaakt hebt. Eind Juli sluit de wedstrijd veel leuke opstellen te ontva heb weer enkele mooie WH* baar. De winnares of wujnajr L lijk het opstel ook in ons rJj nen, dus daarom je papie-r I kant beschrijven!

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6