J De uitslag der gemeente Velsen Vergelijkingen met vorige verkiezingen tj-varta Hetvrolijkavontuur DONDERDAG 8 JULI 1948 IJMUIDER COURANT Uitgebracht 21857 geldige stemmen. Van onwaarde 648. Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volks Partij 5047 (23.1) 4521 (22.8) 4471 (23.3) 4367 (23.4) Partij van de Arbeid 6926 (31.7) 6758 (34.2) 6042 (31.3) 5870 (31.4) Anti-Revolutionnairen 2572 (11.8) 2179 .(11.0) 1990 (10.3) 1961 (10.5) Communisten 3363 (15.4) 4289 (21.7) 4547 (23.6) 4183 (22.3) Christ. Hist. Unie 1845 8.4) 1008 5.1) 1399 7.2) 1531 8.2) V. V. D 1537 7.0) 917 4.6) 768 4.0) 777 4.2) Staatk. Geref. Partij 158 0.7) 113 0.6) 66 0.3) Oude S. D. A. P 91 0.4) Onafh. Nationale Groep 82 0.4) Lyst Welter 127 0.6) Middenstandspartij 109 0.5) Uitgebracht 13805 geldige stemmen. Van onwaarde 358. Beverwijk Kamer 1948 Kamer 1946 Prov. Staten 1946 Raad 1946 Katholieke Volkspax-tij 6019 (43.6) 5479 (42.5) 5467 (42.8) 5321 (42.4) Partij van de Arbeid 3232 (23.4) 3074 (23.9) 2733 (21.4) 2345 (18.7) Anti-Revolutionnairen 902 6.6) 696 5.4) 613 4.8) 1368 (10.9) Communisten 2037 (14.8) 2854 (22.1) 3081 (24.1) 3044 (24.2) Christ. Hist. Unie 581 4.2) 321 2.5) 470 3.7) samen m. A.R. V. V. D 772 5.6) 443 3.5) 391 3.0) 472 3.8) Staatk. Geref. Partij 21 0.2) 17 0.1) 32 0.2) Oude S. D. A. P 34 0.2) Onafh. Nationale Groep 18 0.1) Lijst Weiter 102 0.7) Middenstandspartij 87 0.6) Velsen-Noord Plaatwellerij won van Hoogovens Het voormalig Van Gelder Sportpark, dat zo langzamerhand wordt omzoomd door in aanbouw zijnde woningen en straten in aanleg, herbergde Woensdagavond de voet balelftallen van de Plaatwellerij en van de tekenkamers Hoogovens, welke wed strijd geleid door de heer J. Wartenhorst, een aardige en sportieve ontmoeting "is ge worden. Beide elftallen telden actieve voetballers en lange tijd wisselden de aan vallen en kansen elkander af. Te veel individueel spel was in de aan vang oorzaak, dat de verdedigingen steeds konden ingrijpen, maar toen de Plaat wellerij eenmaal na ruim een half uur de leiding nam door v. d. Steeg zag deze na vijf minuten opnieuw kans doelman De Greef te passeren. Vlak voor de rust gaf Prinssen goed voor en wederom was het v. d. Steeg, die de bal ineens keihard in schoot (30). Hoewel de Hoogovenmensen alles op alles zetten om het nu veel mindere veld spel van de Plaatwellerij met vaak goede aanvallen te overbluffen, bleef de verdedi ging met Daniels aan het hoofd de situatie volkomen meester. De Plaatwellerij kreeg door vlugge aanvallen vele kansen, die on besuisd werden verknoeid, maar toen ten slotte tien minuten voor#het einde Prinssen met een hard schot de stand op 40 bracht was het met de Hoogovenploeg gedaan. R.K. Harmonie „Sf. Caecilia" jubileert De oorlogsomstandigheden zijn veelal oorzaak geweest, dat verenigingsherden kingen tussen de jaren 1940-45 achterwege zijn gebleven. Dit. was ook het geval met de R.K. Har monie „St. Caecilia", welke 1 Augustus 1918 in de St. Josep-parochie te Velsen-Noord werd opgericht met het doel te dienen ter opluistering van kerkelijke plechtigheden, processies en eventueel plaatselijke feeste lijkheden, en haar zilveren bestaans- feest onopgemerkt voorbij moest laten gaan. Daarom wordt het dertigjarig bestaan thans aangegrepen om dit gemis te vergoeden en wel door een receptie en een jubileum concert. St. Caecilia werd opgericht door de heren W. Groen, J. Harsveld, L. Harsveld en A. Vergouw en de eerste directeur van het corps was de kortelings over leden heer P. Piepers, organist, welke spoedig werd opgevolgd door de heer Damen, die tot 1924 dirigent was. Van dit tijdstip af tot September 1947 heeft de heer P. N. Joosen het corps niet alleen kwantitatief maar ook kwalitatief tot grote bloei gebracht. Hij werd opgevolgd door de huidige directeur, de heer M. J. Laarveld. Uiteraard is in de voorbije drie decennia wel gebeurd, hoewel de eerste periode niet zo succesvol is verlopen. In 1925 behaalde „St. Caecilia" voor hei eerst een eerste prijs in de derde afdeling, doch daarna ging het onder de leiding van de heer Joosen steeds crescendo, zodat het corps in 1939 te Rot terdam voor het eerst in de hoogste afde ling uitkwam. Hoogtepunten vormden de concoursen te Krommenie 1926, Utrecht 1928, Velsen 1930, Alkmaar 1932, Sloterdijk 1936, Spaarndam 1946 en Diemen 1947 en de concerten in het park „Velsei-beek" en „Heliomare" te Wijk aan Zee. „St. Caecilia" heeft tijdens de bezetting door weigering om toe te treden tot de cul tuurkamer van September 1942 tot Mei 1945 het vooi'tbestaan gestaakt, maar de liefde van de leden voor hun corps werd bewezen; door de snelle heropbloei na de oorlog. Desondanks moeten de leden alle zeilen bijzetten om vooral in de huidige tijd hun harmoniecorps op peil te houden. Het twintigjarig bestaan gaf destijds aan leiding gelden bijeen te brengen voor de aanschaffing van een muziektent, waarvan echter het dak bleef ontbreken. Hierin wordt 25 Juli in de tuin van de R.K. pasto rie aan de Wijkerstraatweg een jubileum concert gegeven. Op deze dag zullen drie leden, de heren J. Harsveld, G. B. van Roon en A. W. Bakker Sr., die gedurende deze dertig jaren onafgebroken hun krach ten aan „St. Caecilia" gaven, eveneens ju bileren. Financieel heeft het corps met vaak grote moeilijkheden te kampen gehad en deze zijn thans zeker niet minder, maar dank zij het kundig beleid van de leden L. Harsveld, J. Harsveld en N. Alles draait „St. Caecilia" behoorlijk, vooral nu het corps gaandeweg krachtiger wordt. Het jubileum wordt gevierd met een receptie op Zaterdagmiddag 24 Juli in het gymnastieklokaal van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan. Zondag 25 Juli is er een speciale. H. Mis in de parochiekerk en des avonds te acht uur het concert in de pastorietuin van de Wijkerstraatweg. Zij ten slotte nog vermeld, dat in 1927 de damestoneelvereniging „Opwaarts", welke later is overgezet in een gemengde toneel groep, werd opgericht en dat deze bij de op luistering van de donateui*savonden een grote steun is. PERSONALIA. De heer J. N. Immink te IJmuiden is aan de Leidse universiteit geslaagd voor fcet candidaatsexamen Godgeleerdheid, De uitslag van Uitgeest Uitgebracht 2277 geldige stemmen. 1948 Katholieke Volks Partij 1266 Partij van de Arbeid 499 Anti-Revolutionnairen 46 Communisten 114 Christ.-Hist. Unie 22 Volkspartij v. Vrijh. en Dem. 105 Staatk. Geref. Partij 1 Oude S.D.A.P.-Wereldregering Onafh. Nationale Groep3 Lijst Weiter 5 Middenstandspartij11 Uitslag Heemskerk Uitgebracht 2665 geldige stemmen. 1948 Katholieke Volks Partij2078 Partij van de Arbeid 243 Anti-Revolutionnairen 41 Corrynunisten 116 Christ. Hist. Unie 100 Volkspartij v. Vrijh. en Dem. 61 Staatk. Geref. Partij 5 Oude S.D.A.P.-Wereldregering Onafh. Nationale Groep 4 Lijst Wel ter4 Middenstandspartij 16 1946 1156 554 29 475 18 50 1 1946 1948 295 36 154 73 28 Velsen Rechtsgedingen over woonruimtekwesties Ingevolge artikel 177 der Gemeentewet beoordeelt en beslist de Raad, of vanwege de gemeente een rechtsgeding zal worden gevoerd. Thans echter maakt de uitvoering van de Woonruimtewet 1947 het noodzakelijk, aan dit punt meer aandacht te besteden. Want artikel 7 dier wet legt de bevoegdheid tot het vorderen van ruimten om als woon ruimten te dienen in handen van Burge meester en Wethouders. Artikel 28 stelt vexwolgens degene, van wie is gevorderd, in de gelegenheid voor de kantonrechter de ontruiming van het gevorderde te eisen, in dien één of meer van de bij de wet ge noemde omstandigheden zich voordoen. Dit betekent dus, dat het Gemeente bestuur in vele gevallen een ingrijpen van de rechter kan verwachten. Uiteraard staat het college op het standpunt, dat vordering zoveel mogelijk dient te worden vermeden, doch als er eenmaal in overleg met de betreffende advies-commissie tot vorde ring is besloten, dan dient deze vordering ook effect te sorteren. Teneinde een bevredigende gang van zaken te verzekeren, acht het college het gewenst, dat de beoordeling en de beslis sing, of vanwege de gemeente een rechts geding zal worden gevoerd in huisvestings aangelegenheden wordt overgedragen aan het college. Een voorstel, om de macht in deze van de raad naar B. en W. te detacheren, komt in de volgende raadsvergadering ter sprake. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN. Binnen op 7 Juli: UM 16, Bergen, rederij Petten met vis, vertr. 26 Juni. Vertrokken op 7 Juli: IJM 29, Zeeleeuw, IJM 96. Vios IV, IJM 9, Haarlem. Geen haringschepen. Agenda voor Velsen en Uipuiden DONDERDAG 8 JULI Bioscopen: Geen voorstellingen. Thalia, 8 uur: „The Ramblers". VRIJDAG 9 JULI Thalia 8 uur: „Jeugd op dxift". Rex 8 uur: „Tarzan overwint". Agenda raadsvergadering De agenda voor de Velsense Raadsver gadering, die Dinsdagavond half acht be gint, bevat de volgende punten: 1. Ingekomen stukken en mededelingen; 2. Aanwijzing van een gemeente-ambte naar, ingevolge artikel 18, 2e lid, van het „Tijdelijk Besluit schoolgeld lager onder wijs 1945": 3. Renteverlaging van geld leningen; 4. Aankoop van grond te Drie huis; 5. Verzoek van W. M. Geels om vrij stelling van precario-belasting; 6. Vast stelling van straatnamen; 7." Overname van noodwoningen: 8. Bezoldiging Ambtenaren van de Burgerlijke Stand; 9. Machtiging tot het uitoefenen van de in artikel 177, eerste lid, van de Gemeentewet bedoelde macht van de Raad; 10. Uitkering van 2Vz pro cent van de pensioensgrondslag over 1947 aan de secretaris en ontvanger; 11. Subsi diëring bijzonder voorbereidend lager on derwijs. Bij de ingekomen stukken bevinden zich twee verzoekschriften van het bestuur der Vereniging voor Chr. Onderwijs te IJmui den om medewerking tot hei-stel van het nog aanwezige-, en aanschaffing van nieuw meubilair en tot aanschaffing van nieuwe leermiddelen, ten behoeve van respectie velijk de ds. H. W. Creutzbei-gschool voor u.l.o. en de Comitéschool, welke verzoek schriften bij het college van Burgemeester en Wethouders in handen zijn gesteld om advies. Een fortuinlijke berging Het te Liverpool gebouwde schip „Mor- ganser" kwam verleden jaar tijdens zijn eerste reis naar Antwerpen, nabij Lieve- kenshoek op de Schelde in botsing met een Grieks stoomschip. Het Engelse schip liep een enorm lek op onder de waterlijn en zonk als een baksteen ixxet kostbare lading van 2500 ton goederen. Vertegenwoordigers van Lloyd's waren unaniem van mening, dat het schip "niet meer gelicht kon worden. De maatschappij, waaraan het schip toebe hoorde, werd dus schadeloos gesteld en het scheepswrak bleef Waar het was, het ver keer op de Schelde aanmerkelijk hinderend. Een ondernemende Belg, de heer De Smedt uit Burcht, zette het evenwel in zijn hoofd op eigen risico te trachten de „Mor- gansex-" weer vlot te brengen en ondanks de pessimistische voorspellingen is hij hier in dezer dagen inderdaad geslaagd. Met een heel legertje duikers heeft De Smedt enkele maanden titanenwerk verricht. Het moeizame en gevaarlijke werk werd intussen goed beloond, want om te beginnen heeft de stad Antwerpen de gehele lading van het schip, die slechts licht door het water is beschadigd, voor een bedrag van vijf millioen francs opgekocht. Bij weder verkoop aan particulieren bx-acht dit de Sinjorenstad een nettowinst van 15 millioen francs in het laatje. Bovendien ontving De Smedt nogmaals vijf millioen francs, om dat hij de Schelde van het gevaarlijke wrak had bevrijd. De Engelse rederij aan wie het 'schip had toebehoord, bood De Smedt voor de „Morganser" 40 millioen francs, doch De Smedt wenst eigenaar te blijven van een schip, dat hem na herstel zeker meer zal opleveren. Binnenkort zal het schip, dat ter plaatse gedicht is, gepavoiseerd naar Burcht wor den gesleept. De berging van dit door des kundigen opgegeven schip heeft in seheep- vaartkringen heel wat opzien gebaard. De Smedt heeft uit Engeland het verzoek ont vangen een rapport op te stellen over zijn px-estatie. Toen de Bergen IJm. 16 Zaterdag door de ring moest, bleek er een mankement aan het demagnetiserings-apparaat in Rotter dam te zijn en de Bergen vertrok dus naar de visserij. Dinsdag was de trawler al weer van de visgronden terug. De Bergen ging dus toen eerst met vis en al naar Rotterdam om te demagnetiseren en kwam Woensdag in IJmuiden binnen. Aan dc markt van Woensdag was er slechts één schuit, de IJm. 5. Verder was er geen visaanvoer. Door het wat storm achtig weer waren de kleine kustvaarders gedwongen binnen te blijven. De Thorina (IJm. 33) is naar Enge land om aldaar te lossen. Het schip heeft deze reis nog een mooie vangst makreel gemaakt. Woensdagmiddag hebben vele kust- vissers de haven verlaten om te gaan vis sen. Blijkbaar wilden de vissers eerst hun stemplicht vervullen, maar ook het weer werd aanzienlijk beter. Nu alweer zover het seizoen loopt, is de kans dat nog Zweedse kotters met verse vis alhier te markt komeij wel geringer ge worden. De Zweedse kotters gaan de sche pen in gereedheid brexxgen voor de vex-se- haring vangst. Er zijn dit seizoen te IJmui den t.o. 1947 zeer weinig dezer kotters ge weest. Beverwijk De Wijkertoren wordt verlicht Zoals bij vroegere grote feesten reeds het geval was, zal de Wijkertoren ter ge legenheid van het 650 jarig bestaan van Beverwijk ook nu weer geheel worden verlicht. De firma Van der Veen uit Den Haag is op het ogenblik hard aan het werk en hoopt reeds de volgende week de lam pen, welke op de top van de toren zijn aan gebracht te laten proefbranden. Men hoopt binnen drie weken met het aanbrengen van de benodigde 3000 lampjes, welke variërend van 25 tot 35 cm van elkaar worden aangebracht, gereed te zijn. D.E.M. handbaltournooi Op Zondag 11 Juli zal op het sportpark „Adrichem" aan de Hoflanderweg voor de R.K. Sportvereniging D.E.M. een handbal tournooi worden georganiseerd. Aan deze wedstrijden zullen tien verenigingen mee doen. AARDBEIENOVERZICHT De op één na laatste aardbeienveiling kenmerkte zich door een vrij behoorlijke aanvoer, waarvoor nog grote belangstel ling bestond, al lagen de prijzen in door snee iets lager dan de dag tevoren. Er werd van 2.205.20 per slof be taald; deze prijsnotering gold voor alle sóórten. De prijzen der doosjes liepen ook al sterk uiteen en varieerden van 2574 cent'per stuk. „HET HUIS IN DE STORM" De Beverwijkse toneelvereniging „Ha venkwartier" zal het seizoen 1948-'49 openen met de opvoering van het toneel stuk „Het huis in de storm" in zes tafe- x'elen, geschreven door Frans Demers. Ook deze keer zal de regie weer in handen zijn van de heer C. Blaauw. Een piepjong IJmuidenaartje, de twaalfjarige Nico Aardenburg, wrocht ,^zo m'aar uit zijn hoofd" zoals hij zelf met ontwapenende naieveteit vaststelt kunstwerken van zand, .waarop beeldhouwers en modelleurs trots zouden 'kunnen zijn. De hier af gebeelde groep, een werkstuk dat hem nauwelijks twee uur kostte, is qua compositie en expressie verrassend knap, zeggen de kunstkenners, maar ook een leek kan zien, dat deze knaap over heel bijzondere talenten moet beschikken. Nico zélf vindt het allemaal heel gewoon, ,,'t Is net als tekenen", zegt hij eenvoudig, terwijl zijn kleine vaardige handen alweer vormen en kneden aan een nieuw zandbouwsel. Paleis Soestdijk residentie van Koningin Juliana Aangezien gebleken is, dat velen zich af vragen, welke de toekomstige woonplaats van het Prinselijk Gezin, na de troonsbe stijging van de Prinses-Regentes op 6 Sep tember, zal zijn, deelt het secretariaat vaix Prinses-Regentes Juliana mede, dat het niet in de bedoeling van het Px-inselijk Paar ligt, van woonplaats te veranderen. Het paleis Soestdijk zal dus de vaste woon plaats van het Prinselijk Gezin blijven. Kampeer-recepfen En denkt V om het snuifje sand Vacantie! Gaat u trekken, kamperen of zeilen? Dan is het nuttig om ook eens te denken over maaltijden, die geschikt zijn om buiten klaax-gemaakt te worden. Het kan zelfs geen kwaad om zich thuis alvast in dergelijke menu's te oefenen. Want het koken in de vrije natuur brengt moeilijk heden met zich, die men thuis vaak niet zo gauw vermoedt. Men moet zich daarbij dikwijls behelpen met één kookpan en één koekepan en heeft als warmtebron alleen een primus of een houtvuur. Daarmee moet bij het opstellen van de kampeermenu's dus allereerst rekening worden gehouden. Maar daarbij moeten de maaltijden ook voldoende voedzaam zijn, want buitenlucht en veel beweging maken hongerige magen! Heel practisch is wel een maaltijd, die in één pan gekookt kan worden, zoals een stamp- of stoofpot, met daax-bij een toespijs die men in de koekepan bakt. Pap, soep of pannekoeken alleen vormen geen volledige maaltijd (al heeft men er nóg zoveel van) omdat niet alle voedings stoffen erin voorkomen. Men kan ook een pan eten warm houden of verder gaar laten worden (bijv. gort of peulvx'uchten), door deze in kranten of een deken te wikkelen en zo in een tas of rug zak te schuiven of in een kuil. in het zand te zetten, bij wijze van hooikist. Prettig is het om zo een voorraadje gort, havermout en peulvruchten mee te nemen en wat kruiderijen en zout in kleine fles jes. Aardappelen, groenten, melk en vlees haalt men dan bij de boex*derij of in een naburig dorp. Hier volgen nu zeven kampeermenu's met recepten voor vier personen. Wij hopen dat menigeen er in de buitenlucht, van genieten zal! 1. Gort met groenten gebakken ei hangop. 2. Stamppot rauwe groente met ham worst wentelteefjes. 3. Tomatensoep pannekoeken. 4. Stoofpot tuinbonen en 'aardappelen met spek yoghurt. 5. Gebakken aardappelen, sla van to maten en komkommer, gekookt ei boekweitgrutten met stroop. 6. Bruine bonen, saus van tomaten en uien karnemelksepap (zo mogelijk uit een fles). 7. Dikke aardappelsoep havermout- pannekoekjes. RECEPTEN. Hangop. Deze maakt men door karnemelk te gie ten in een oude doek of een oud sloop en die aan de punten aan .een tak op te han gen om gedurende drie a vier uur uit te lekken. Dikke aardappelsoep. 2 kg aardappelen, 300 gr. (4) tomaten, 500 gr-, uien, y2 liter melk, 1% liter water, 250 gr. gehakt, foelie, laurierblad, zout, peper, peterselie, selderij, bouillonblokjes. Het water opzetten met wat zout en als het kookt, het gehakt hier los doorheen roeren. De aardappelen schillen en in stuk ken snijden, dè uien pellen en in vieren snijden, de tomaten schillen (dit gaat zeer gemakkelijk als- men ze aan een vork prikt en even aan alle kanten in de vlam houdt). Al deze bestanddelen aan de bouillon toe voegen met wat foelie en een laurierblad. Wanneer alles gaar is, de massa stampen met een stamper of fijnwrijven met behulp van een dikke pollepel. Vervolgens de melk toevoegen, indien nodig nog wat bouillon blokjes, zout en peper en op het laatst de fijngesneden peterselie of selderij erbij doen. Havermout-pannekoekjes. 200 gr. (3 kopjes) pannekoeksmeel, 200 gr. (3 kopjes) havermout, 6 dl (4 kopjes) water, 2 eieren, 1 eetlepel zout, wat boter, margarine of olie, stroop of suiker. De havermout gedurende een half uur weken in het water. Vervolgens het meel, de eieren en het zout toevoegen. Van al deze bestanddelen een beslag zonder klon tjes kloppen. In de koekepan wat olie, boter of margarine verhitten en* van het beslag koekjes bakken, welke men lang zaam aan weerszijden bruin laat worden. Men kan hier stroop of suiker bij geven. (Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad) V/cldra vrii6 verL van nieuwe auto's? Naar de Nieuw. het thans vrijwel «ffïS ral komen aan het .Stu? sn voor aankoop Volgens het blaV'oV;^ filiating van rif. FEUILLETON 70) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels Wat wil je? Ik heb weinig tijd, zei Dickon. Je bent getrouwd nietwaar, zei J. W. na enkele seconden van stilzwijgen, die verrieden, dat hij even niet geweten had wat hij zeggen moest. Hij beet op zijn sigaar en gooide zijn broer een cheque toe. Dickon was te verbaasd om de chèque aan te nemen en dus fladderde het stukje papier op de grond en lag daar zichtbaar voor iedereen. Honderd en tien pond. De som, die Lynn hem betaald had voor haar moeders verblijf in het Grand Hotel. Er heerste een onbehaaglijk stilzwijgen. Ben je niet van plan die chèque op te rapen? vroeg J. W. Natuurlijk wel, zei Dickon en hij raapte het papiertje met grote rust en waardigheid op. Dan verscheurde hij het in kleine stukjes en gooide de snippers in het gezicht van zijn broer. Je kunt je smerige geld houden, zei Dickon. Ik hen bezig er bovenop te ko men. Ik heb nu de kans, die jij me nooit wilde geven, en ik grijp die aan. Ik be gin aardig op gang te komen. Ik heb jouw raadgevingen en hulp niet meer nodig. Als je me geholpen had op de manier, zoals ik dat voorstelde, dan had ik al sinds jaren op eigen benen kunnen staan. Maar geluk kig heb ik nu met jpu en je hulp niets meer te maken. Hij vertrok en sloeg de deur met een slag achter zich dichtf Ze zagen hem even daarna het grasveld oversteken en zijn mouwen weer oprollen. Zijn schouders leken viex'kanter en zijn gang zelfbewuster. En opnieuw klonken er even later uit de schuur de harmonieuse klanken van een darxsband, die aan het oefenen is. J. W.'s verbazing kende geen grenzen. Hij staarde naar de snippers van de chèque Hij pikte met een verontwaardigde vinger een snippertje, dat op zijn vest was geval len, weg. Die schandalige ondankbaax'heid! tierde J. W. Die vent heeft jaren lang op mijn beurs geleefd. Jaren! Dan geld hiervoor, dan geld daar-voor, al zijn schul den heb ik betaald. En nu treedt hij zo tegen mij op! U hebt hem nooit het soort kans ge geven, dat hij hebben wilde, zei Lynn. U wilde alleen maar, dat hij deed wat u hem zei. Hij is hier met een kleine band begonnen en hij heeft veel succes. Een mens vindt 't niet prettig om op een neer buigende manier beschex-md te worden, in een bepaalde richting geduwd te worden en een klopje op de schouder te kx-ijgen. Een mens vindt het prettig de dingen op z'n eigen manier te doen. Hij staarde haar aan. Zijn gezicht, dat onder Dickon's aanval purper was gewor den, nam nu een vaal-grijze kleur aan. Door het open luik was de zitkamer en een gedeelte van de trap te zien Me vrouw Dickon kwam naar beneden. Ze was zo juist opgestaan na haar middagrust. Ze neuriede zachtjes en ondanks haar dikte en uitdagend rood geverfde haar, was er toch iets onbeschrijflijk jeugdigs over haar, zoals artisten dat wel meer hebben. En op eens drong het tot Lynn door, dat J. W. haar moeder op zijn eigen zonderlinge ma nier lief had, voor zover hij ooit iets be halve geld en zichzelf lief zou kunnen heb- bën. Misschien had hij wel een vaag plan gehad haar zelf ten huwelijk te vragen. En toen was daar zijn jongere en weinig suc cesvolle broer gekomen, die hem voor had weten te zijn. Het was een hard gelag voor J. W„ die niet wilde geloven,- dat er som mige dingen zijn, die je niet met geld kunt kopen. Even voelde Lynn haast iets van medelijden met hem. Die laatste dagen in het hotel had Lynn één grote zox-g en dat was, dat Peter geen enkele poging in het werk stelde om haar te vervangen. Telkens wanneer ze over dit onderwerp met hem begon zei hij: We zullen wel zien. We willen onze laatste dagen niet bederven door allerlei sollici tanten, die beloven te komen en waar schijnlijk nooit komen. Als ze het niet zo druk had gehad, zou ze misschien gemerkt hebben, hoe stil hij was. Maar ze had weinig tijd voor iets anders dan de dagelijkse sleur-werkzaam- heden en het pakken van haar bezittingen. De vrjj gezel in de flat in Londen ging een week op het land logeren. Mevrouw Dickon en Lynn betrokken de flat en haal den alles overhoop om te trachten van Lynn de witte bruid te maken, die Kit ver wachtte. Er was nog een dansjurk, die Lynn haast nooit had aangehad En er wa ren nog enige meters wit fluweel, die Deborah Gale in haar succestijd van aan bidders had gekregen. In de tijd, dat ze nog niet tè dik voor het dragen van wit was geweest. Er was nog een .kanten sluier, die grootmoeder Lee voor haar enige klein kind had nagelaten, en die mevrouw Gale niet verknipt had tot een negligé, hoewel ze daartoe vaak in de verleiding was ge weest. Gelukkig, dat ik het maar niet gedaan heb, mompelde ze, terwijl ze de kant betastte. Er moest gepraat worden met de dominé en er moesten bloemen besteld worden. Dodelijk vermoeid, keerden ze met de trein van 5.30 uur naar Fittleford terug, beladen met pakjes en vol plannen. Peter haalde hen van de trein. Aan tafel dronken ze wijn en Minna had extra haar best op het eten gedaan. Het leek wel of ze ere-gasten waren. Peter lachte en schudde zijn hoofd, toen Lynn zei, dat ze hem zeker op de bruiloft verwachtte. Hij kon zich gemakkelijk ver ontschuldigen. Het is onmogelijk, dat we allemaal hier vandaan gaan. En Katie sterft van verdriet, als ze er niet heen mag. Terwijl ikHij slikte de woorden, die hij op zijn tong had dat hij de kans om de aanblik van haar als de bruid van iemand anders te vermijden met beide handen aangreep haastig in. In plaats daarvan zei hij vrolijk: Ik ben nu eenmaal de eigenaar en moet ter plaatse blijven. Peter, zei ze terneergeslagen. Ik zal me niet echt getrouwd voelen, als jij er niet bij bent. We hebben samen zoveel plezier gehad en zo prettig gewerkt is het niet! Ja, zeker, zei hij prompt. Er waren nog drie dagen en hij wenste, dat ze voor bij waren. Hij liep op en neer met zijn handen in zijn zakken. We hebben nooit die vrije dag samen gehad, zoals we ons vast voorgenomen had den, merkte ze spijtig op. (Wordt vervolgd). gen voor aankoop' fc Volgons hot blXu'«W vrijlating van de bedriiïr >2 dan vier vielen, tegemoet gezien kan beujf komern k,asse bij een cyltad^®® 5 {J lede zullen dan de Kd. personenauto's volc??^ dat aan de overheid*. tegen Januari 19?^ komen. Vermoedelijk personenauto's voorlook*1 vergunning Aan de importeurs worden overgelaten v» 3 deling van de beschik^s. Het systeem van de S*"'»' kunnen vervallen. Een monument inf&j Voor een legenda^ Op de laatste jai lems Bloei werd mee»!»- van de Algemene voor Vreemdeling^ h beeldje ten geschenke a „zilveren schaatsen v* 7* symboliseert. ij „De zilveren schaatsen v, is de titel van een in jJfL!5' lair kinderboek, waarin *5*: hoe heel lang geleden, fcï Brinker de stad Haarlem', behoedde door zijn hltd gat m de Spaarndammerdiil De Haagse beeldho»st. maakte een ontwerp w beeld, dat Jan Brinker in w dmg voorstelt, terwijl hij S de nnemn. ie de wal heult int 2sl_ san n geplaatst worden.0™"'*5** Daar de gemeente-nun* uitgave van de kosten „S - de gemeente zal m "v- aanbrengen waarmee «JS! gemoeid is - niet gedoia ling eerst m 1949 te veSitf scheepvaabi K. N S. M. Delft, 7 Ju]; I, van Antwerpen; Maas, f M JS pen naar Paramaribo; OrpKi Lissannn naar Air.i..;1 ,'i Lissabon naar Amsterdam ffi? Oporto Leixous-Holland; C? Napels naar Catania: Trajan:7?' gepasseerd van Lissabon xeeZ Wxnsum, 6 Juli van Antwerp AFRIKA LIJNEN. - N_ van Manoka naar Pointe Noire NEDERLAND. - Ceram,5Jeit4 ^Holland naar andere Indis&i VINKE Co. Larenbtre Rotterdam te Bagnoli aan°A-'; sum, 6 Juli 40'.:- gp. NoordetCi Grote vaart. Helena, 6 hi» naar Curagao; Hermes, 5 Juli mC naar Bahia; Paula. 29 Juni van ns Penang; Saidja, 30 Juni van N Min; Saroena, 30 Juni van Miri'ei Tjitjalenka, 2 Juli van Hongkonrtg Albireo, Rotterdam-Buenos Airal Rio de Janeiro; Alchiba, Burg terdam, 5 Juli te Rio Grands te Dakar-Amsterdam, pass. 5 ié Beverwijk. 5 Juli van Coxgrwg derland; Colytto, 5 Juli van C;:a Gouwe. 6 Juli van Oxelosun' verwacht; Lissekerk, 4 Juli va pur naar Bandar Abbas; Noord® van Fuikbay naar Georgetown: der, Antwerpen-Montreal, pasr. singen; Rempang, Java-Amsterdr.i Port Said; Sallando. 6 Juli ra te naar Civita Vecchia; Stad IJmuiden. pass. 6 Juli GibrafeÈ Juli van Batavia te Sydney; ïïorj van Port au' Prince te Kingston;Cü den, 5 Juli van Houston naar Si Woensdrecht, Houston-Purfleet, ks Land's End; Alcinous, Liverpool*, pass. 6 Juli Gibraltar; Aldabi, Boa Rotterdam, 6 Juli 200 mijl 2d Aludra, Rotterdam-Calcutta, diiru drië; Amsteldiep, 7 Juli van Ska Hampton Roads; Axeldijk, Ni» is via, pass, 6 Juli Gibraltar; Delia»! dam-Buenos Aires, pass. 6 Juli Ite Curagao-Amsterdam, 6 Juli van Aks Johan van Oldenbarnevelt, Amstè 6 Juli te Sabang; Katwijk, 6 Julirx naar Rotterdam; Klipfontein, Mcrts sterdam, 6 Juli van Genua; L&r: terdam-Buenos Aires, pass 6 JAS cent: Lemsterkerk, 6 Juli vu Bandar Sharpur; Leopoldskcri Oost-Afrika, 5 Juli te Port Said; li Abadan-Rotterdam, 5 Juli te Sas 6 Juli van IJmuiden n. Mantjta 6 Juli van Antwerpen naar Pass Maaskerk, Amsterdam-FreetomiX Dakar; Maasland, Buenos Aifé-tf 8 Juli te Rio de Janeiro venvrd;! 6 Juli van Matadi naar Loans 6 Juli van Tacoradi naar Morrzi kerk, Japan-Rotterdam, 5 Job Rijnlterk, Rotterdam-AustraE I Genua; Tawali, Cheribon-Semafö. op rede van Panaroekan; Tosan Basra te Bombay; Winsum, Aa®5 Indië, 6 Juli van Antwerpen; C» sterdam-Java, 5 Juli te Rotterdam-Buenos Aires, 6 JöW Janeiro; Alcyone, Buenos Aire-»* 7 Juli Madeira; Aldabi. Eusw^; terdam, 8 Juli te Antwerpw - Arendskerk, Rotterdam-AwW^ Antwerpen; Boschfontein, sterdam, 7 Juli te Southampton Chama, Abadan-Amsterdam. P& giers; Helder, Amsterdam-W® Juli Casquets; Indrapoera, Bbsc- dam, pass. 6 Juli Socotra: u."^ van Rotterdam te Bagnoli; cutta-Rottei-dam, 6 Juli van uw» kerk, Shanghai-Rotterdam,6^' pore; Prins Johan WillemFn» i Quebec, 5 Juli te Port Alfred,^ IV, Rotterdam-Montreal, 7 Jtu pen. Besommingen: IJM 5L15& Prijzen: gr. tong f 3.30, kl.m. tong f 3.25. W. II f 2.05, kl. tong III f Aanvoer: 3 kisten gr kreel 22 kisten bot, 10 pjél Donderdag 8 Juli: 423-1&53e Vrijdag 9 Juli: 5.14-17-46 Woensdag 7 Juli IJmuiden binnen: Gouwe van Oxelosund, c- dam, Delft van Antwerpen.^ Duinkerken, Katimbai chard D. Lyon van Nieuw» Antwerpen, Irwell van van Fowey. Clio van Kot» Vertrokken zijn: Berwi- Eemstroom naar Londen- - Brandaris naar Oslo. Ninella naarjBotten» naar Antwerpen. Feioas- naar Esbjerg. Marleen n-.^; Gebroeders naar Skur dam, Gees naar Lonten, rt Hydra naar West-Indie, W luoto.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6