Hmuider Courant Stakingen doen aanval l^og 9een Britse versterkingen het geïsoleerde Berlijn naar op zwakke Franse economie Handelaar kreeg aan de Duitsers geleverde schilderijen gratis terug Verzetsacties op Malakka nemen onrustbarende afmetingen aan „Het slagveld zal beslissen, tenzij de UNO krachtig ingrijpt Weerbericht !(3' No. 1398' i-oji 154. Tel. Adm. 5437, Ke"n,« na 5 806] (K 2560)' K*"®-,d - Haarlem. Gr. Houtstr. 93, W«cteur'H0°fdredaC,eUr "°M' Dinsdag 13 Juli 1*943 00» Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebonn, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal f4,Franco per post f4.50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Zieken en ouden van dagen worden per vliegtuig geëvacueerd voorbarige persberichten 'M, der Britten tot het zen- versterkingen naar Berlijn L woordvoerders van het '-Sfvan Buitenlandse Zaken sfStota wijze tegengesproken, ^wtoe niet overgaan zonder goed- gehele kabinet. Ook van le is ontkend, dat men te hebben besloten de Ber- W' te versterken. Evenmin naar de Westelijke zones In het Lagerhuis heeft «S— van Buitenlandse dat de regering plan- het evacueren van zieken lé* Hazen uit de geïsoleerde »si:;:.Xen gaat de voedsel. - iyn, er worden dage- U'juwJ records ten aanzien van de i^fde hoeveelheden gevestigd, ondanks t0te weersomstandigheden. i Robertson, de Britse militaire ■Lrteur in Duitsland, die momenteel in K vertoeft, heeft het kabinet gisteren 'W^cete gesteld van de Berlijnse situa- ^«o'niel a'e ministers maatregelen be- jvmjaoflide toestand het hoofd te bieden, 'jtent te weten dat, Robertson wel de ikheid geopperd heeft om de garni- leversterken, doch het kabinet heeft .maatregel verworpen. Robertson heeft George eveneens ingelicht omtrent jeïinfe stand van zaken. Hij heeft besprekutéen gevoerd met de Britse autoriteiten. Mrikaanse ambassadeur in Groot je, Lewis Douglas, keerde Maandag a kort bezoek aan Berlijn in Douglas heeft in Berlijn be- evoerd met de Amerikaanse ritóiten en voerde na zijn aankomst in in tersfond onderhandelingen met zijn jje en Britse collegas, waarmee hij de bote's aan het Kremlin heeft opge- is van mening, dat de laatste be igen onder de hoogste autoriteiten ri worden om een gemeenschappe- g te kunnen aannemen indien antwoord op zich zal laten n, of indien dit antwoord geheel on- Jgend zal zijn. De waarheid. 61 met Russische toestemming verschij- jli Berlijnse communistische blad „Vor- jr*h«ft Maandag in een hoofdartikel i, dat de blokkade van Berlijn ,i politieke zet is en niet 'te ■ittfêlhaast zeker, dat de Sovjet-Unie Tf pionnen tot creatie van een aparte fcOtó-DuitsIand klaar heeft. Het wach- licp liet vertrek der Westelijke gealli- Berlijn, welke stad diep in de p-jfes ia gelegen. Dat vertrek vlot fr en de Russen, die er blijkbaar mpend conflict voor over hebben, nu met speldeprikken die in de t plaats de Berlijnse bevolking tref- J*-iaat meer spoed achter de zaak te i«.Berlijn is thans een prestigekwestie aan weerskanten is men met typijkhejd bezig, dat prestige te Bovenstaand kaartje geeft de lelijk weer: Berlijnmet een (van spoor- en autowegen .ver- toe Westelijke zones, is een ge- uitenpost voor de drie Westelij- den, waarvan het nut zuiver 'is geworden. ij op Amerikaans schip ard van het Amerikaanse stoom- uliam Carson, een schip van 7175 raar in een SOS-bericht van het 'ttrdt gezegd, muiterij uitgebroken 'fe bemanning. Het schip bevindt hoogte van de kust van Portugal Oporto en Lissabon. Het SOS-be- k door radio Valentia (Zuid-West id) werd opgevangen en naar Lloyd's doorgeseind, luidt: „Zijn de toestand IC8t$ter.Kom direct". Het schip is van i; .'"e8 naar Canada. "öliam Carson voer met een lading Kl nit ce Verenigde Staten naar Wvertron vandaar 5 Juli in ballast P (Nieuw-Schetland in Ca- F'k bemanning telt 38 koppen. DWgtuig vat vlam Pjjteivond is op het vliegveld Orly bij P?!?Dakota van de Air France na brand gevlogen. De beman- «e passagiers konden nog net op tijdspringen. minister van vervoer heeft gfcf&i dat het ongeluk riiet is ont- Whïc s^tóng van het personeel P^ÏUthtvwliaV-iJ-a- wijten is aan „technische gebreken" aan de spoorwegen. Het blad verklaart: „De toevoerverbin- dingen zullen automatisch vrij komen zodra de Westelijke mogendheden hun weg naar Potsdam terug vinden." Nieuwe zesmogendheden- conferentie? Volgens het Sovjet-Russisch nieuws bureau Tass zullen Frankrijk, Engeland, de Verenigde Staten, België, Nederland en Luxemburg op initiatief van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken eind Juli of begin Augustus wederom een zes- mogendhedenconf eren tie te Parijs beleggen om tot een uiteindelijke overeenkomst te komen over de uitvoering van de Londense aanbevelingen en over een spoedige orga nisatie van een West-Duitse staat. 8 Juli, aldus de correspondent, heeft het Franse ministerie zich in dit verband met een strikt vertrouwelijke nota tot bovenge noemde landen gericht. Een veelzeggend beeld van de voedselschaarste in geïsoleerd West Berlijn. In de Amerikaanse sector ontrukt men zelfs aan de rijweg nog een handvol aardappelen, wat groente en een tabaksplant of twee, drie volgens de loffelijke theorie, dat alle beetjes nu eenmaal helpen. Het risico is alleen, dat er des nachts ongenode oogsthulp verschijnt, die dezelfde mening is toegedaan. Na de ambtenaren begon het vliegveldpersoneel oorzaak heeft. Alle luchtlijnen stopgezet (Van onze correspondent te Parijs) Dat vroeg of laat de Franse kruik moest barsten, was duidelijk voor iedereen die de ontwikkeling van het plan-Mayer met enige aandacht heeft gevolgd. De regering heeft een wedloop aanvaard tegen de tijd en zij dreigt die race thans te verliezen. 1 Juni hadden de levenskosten verlaagd, althans gestabiliseerd moeten zijn. Het blijkt thans, dat zelfs de kosten van de dagelijkse levens middelen zoals groenten en vlees on danks het gunstige seizoen gestegen zijn. De mensen naderen momenteel het einde van hun krachten. En bovendien hebben zij het vertrouwen in het woord van de overheid verloren. De ontevredenheid een zachte term! "-is thans vrijwel alge meen. De toestand kan dus ernstig worden. En dat de stakingsbacil vooral in het ambte narencorps zulk een vruchtbare voedings bodem heeft gevonden, mag men zelfs on rustbarend noemen. Daar blijkt namelijk uit, dat de staat zélfs bij haar eigen diena ren onvoldoende autoriteit bezit, óf te kort geschoten in haar hoedanigheid van werkgeefster. Mogelijk is het beide. Een tweede beangstigend symptoom is, dat er een groeiende eensgezindheid valt te constateren tussen de communistische en de andere vakbonden. Wanneer zich hieruit van boven af of aan de basis via de bedrijfskernen een samenwerking zou ontwikkelen, dan is de verdere gang van zaken met bijna wiskundige zekerheid te voorspellen. De leiders die het meeste bie den of beloven zullen door de massas wor den gevolgd. En die leiders vindt men in de C.G.T. Het Franse kabinet heeft thans na dagen lange zittingen bekend gemaakt, dat 31 milliard francs beschikbaar worden gesteld voor de verhoging der salarissen van bur gerlijk personeel, van wie 70.000 in staking zijn. Het grondpersoneel op de luchthavens in Frankrijk is Maandagmiddag in staking ge gaan. De K.L.M. is, naar zij aan A.N.P. meldt, derhalve genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te staken. De K.L. M.machine, die Maandagavond te 22.40 uur op Schiphol moest aankomen. zou pa» hedenochtend met zo veel mogelijk passa giers uit Parijs naar Amsterdam vertrek ken. Reuter meldt nader, dat*ook de British European Airways alle diensten op Frank rijk heeft stilgelegd. Lange-afstandsdien- sten van andere maatschappijen, die via Frankrijk gevlogen worden, zullen worden omgelegd. Rumoer bij de R.P.F. Demonstranten hebben een Gaullistische bijeenkomst in Tarbes, waar kolonel Gas ton Palewski, generaal de Gaulle's rechter hand, het woord voerde, verstoord. De voorzitter van de gewestelijke afdeling der RPF werd in de vérwarring ernstig ge wond, Palewski moest door een zijdeur uit de zaal ontkomen. IJlings gealarmeerde politie ontruimde het gebouw. Vlak voordat Palewski zou gaan spreken, gingen alle electrische lichten in de zaal uit, terwijl ook de electrische stroom voor de microfoon werd afgesneden. In de al gemene verwarring die ontstond begon een groep jongeren onder de toeschouwers de internationale te zingen, terwijl turf en stukken hout naar het podium werden ge worpen. De K.L.M.-dienst SchipholRome, welke via Marseille gaat, zal worden omgelegd over Bazel. De route SchipholGenèveRome Tunis van de K.L.M.-vliegtuigen -wordt voorlopig gevlogen tot Rome. De Franse regering heeft bij decreet alle burgerlijk luchtvaartpersoneel opgeroepen, dat verantwoordelijk is voor de luchthaven- en luchtveiligheidsdiensten. Volgens een bericht van A.F.P. is het burgerlijk luchtvaartpersoneel te Tunis eveneens in staking gegaan. Dientengevolge is aHe luchtvaartverkeer op het vliegveld El Aquina stop gezet. Het Algemeen Frans Vakverbond (C.G. T.) heeft medegedeeld, dat de brugwachters en binnenscheepvaart-arbeiders heden een 24 uurs-staking zouden beginnen. Deskundigen schatten de waarde op ongeveer 21 millioen gulden Was Dr. De V. te goeder trouw? Het woord is aan..._ Frédéric Paulhan: Aanvaard het leven, zoals ge een mistige dag of een winterregen aanvaardt. Na de arrestatie van de directeur van het „Mauritshuis" te 's-Gravenhage, dr. A. B. de V., en van de kunsthandelaar B. K. uit Dieren, ontving het A.N.P. verschil lende mededelingen, waaruit blijkt dat K. de volgende acht schilderijen, die hij na de bevrijding bijna kosteloos van de stichting „Nederlands Kunstbezit" terug ontving, tij dens de bezetting reglementair aan de kunsthandel voorheen J. G. te Amsterdam had verkocht: twee Rembrandts (waarbij een zelfportret), twee werken van Gerard Dou (waaronder „De tandarts"), een Tan Steen („In weelde siet toe"), twee schilde rijen van Van Heemskerck en een Pieter de Hoogh. In totaal retourneerde de stichting 31 schilderijen aan K., zodat hier van een „millioenen-affaire" mag worden gespro ken, al blijft een waardering van dit kunst bezit een moeilijke aangelegenheid. Des kundigen schatten de waarde van de 31 werken op 2 l/2 millioen gulden. Drie-en-twintig doeken heeft K. recht streeks, althans zonder tussenkomst van G., aan de Duitsers verkocht. Overigens kwam de verkoop van schilderijen aan de kunst handel voorheen J. G. vrijwel op hetzelfde neer, aar gezien de Duitser Alois Miedl de eigenaar van deze firma was geworden. Kort na de bevrijding had Miedl zich met de hulp van Goering meester weten te ma ken van de schilderijencollectie en het be drijf van de kunsthandel J. G. N.V. Miedl vluchtte ten tijde der Duitse capitulatie en houdt thans verblijf in Argentinië. Schilderijen voor de staat behouden Aangenomen mag worden dat de kost bare schilderijen door het ingrijpbn der justitie voor de staat behouden zullen blij ven. K. had tot dusverre geen der hem op onrechtmatige wijze geretourneerde wer ken verkocht. Aangezien de verblijfplaat sen van alle 31 schilderijen uiteraard be kend zijn en deze zich alle in ons land be vinden, zal het de justitie niet moeilijk val len ze op te sporen en in beslag te nemen. Ook juridisch bezien zullen zich hier geen moeilijkheden voordoen. Jhr. D. C. Roëll, directeur van het Rijksmuseum te Amster dam en voorzitter van de Raad van Beheer der stichting Nederlands Kunstbezit, deelde aan het A. N. P. mede, dat dr. De V., „die blijkbaar bij de transacties met K. enige aarzeling omtrent de juistheid daarvan heeft gevoeld", op de formulieren, die de retourzending dekten, steeds een clausule heeft doen plaatsen, inhoudende dat K. te 'allen tijde verplicht was de werken op nieuw ter beschikking van de stichting te stellen, indien bij nader onderzoek mocht blijken, dat ook anderen daarop eigen domsrechten lieten gelden. In de administratie van de stichting zijn claims gevonden voor de acht door K. aan Miedl geleverde schilderijen. Deze formu lieren waren niet door K., doch door de stichting zelf uitgeschreven en wel naam van Miedl. Er moesten namelijk steeds eerst claims worden uitgeschreven alvorens het Commissariaat-generaal voor de Recuperatie daarmede gewapend Duitsland op zoek ging naar de verdwenen Geen troepen beschikbaar voor bescherming De communistische guerilla op Malakka gaat steeds driester te werk en de acties der terroristen nemen steeds groter omvang aan. Maandag heeft een bende de tot nu toe grootste sahotage.actie ondernomen in het mijncentrum, waarbij zij practisch geen tegenstand ondervonden en geen verliezen leden. Tussen de zeventig en honderd commu nistische guerilla-strijders zijn het enige kolenmijnen centrum van Malakka, Batoe Arang. binnengedrongen en hebben deze plaats, met behulp van machinegeweren, anderhalf uur lang bezet gehouden. Geoefende saboteurs hebben uitrusting van vitaal belang vernield, vijf Chinezen werden vermoord. Een tweede groep ge wapende verzetslieden heeft een aanval ondernomen op de rubberplantage Koeala Kangsar, een kleine driehonderd kilometer van Batoe Arang. De Indische directeur ontkwam en liet de plantage achter in han den der guerilla-strijders. Toen de verzetslieden hun aanval op Batoe Arang ondernamen, vlogen Spitfires van de Koninklijke Britse Luchtmacht boven de stad. De aanval begon om zeven uur 's morgens. Vele aanvallers waren ge kleed in het uniform van het voormalige Maleise anti-Japanse volksleger. Wassende Waal bedreigt vele hectaren hooiland De waterstand van de Waal bij Tiel is door de regen van de laatste dagen op gelopen tot 7.30 plus N.A.P. De gierpont is uit de vaart genomen. De veerdienst wordt thans onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. Het autoverkeer ondervindt hierdoor aanzienlijke vertra ging. De pachters van het hooi- en grasland langs de Waal en ook de eigenaren van de steenfabrieken wachten in grote spanning af of de gedurende de laatste dagen reeds versterkte zomerkaden langs de rivier in staat zullen zijn het wassende water tegen te houden. Mochten deze kaden overstro men of doorbreken, dan zullen honderden hectaren gras- en hooiland verloren gaan. Ook de steenindustrie zal aanzienlijke scha de lijden. De verzetslieden hebben drie graafmachi nes zwaar beschadigd en dwongen de machinist een dezer machines in een kloof te rijden. Voorts zijn acht aanhangwagens beschadigd. Gemeld wordt, dat de mijn- directie veertien dagen geleden om mili taire bescherming verzocht heeft, maar dat er geen troepen beschikbaar waren. Een groep verzetslieden heeft het politie bureau ter plaatse aangevallen en zestien politiemannen gedood. Een andere groep heeft de woningen der Europeanen om singeld. Deze werden met waarschuwings schoten binnenshuis gehouden. Volgens een officieel communiqué „meent men één verzetsman gedurende de aanval gedood te hebben". doeken. Een der zg. kunstbeschermings- officieren van het C.G.R. was dr. de V. De voor de hand liggende conclusie uit deze vondst in de administratie is. dat de stichting geweten moet hebben, dat niet K., doch Miedl de feitelijke eigenaar van de schilderijen was. Daar men Miedl uiter aard de schilderijen nimmer zou terugge ven, behoorden deze dus de staat toe. Uit de boeken van Miedl was reeds gebleken dat deze Duitser K. voor de acht doeken ruim had betaald. Ondanks dit voor de directeur der stichting, dr. de V., bezwarende mate riaal ontbreekt ieder bewijs, dat hij de Staat met opzet zou hebben benadeeld toen hij de schilderijen gratis aan K. liet retourneren. Uit het feit, dat deze papieren niet vernietigd zijn, zou men kunnen concluderen, dat zij het gewe ten van dr. de V. niet hebben belast. Het wordt niet voor onmogelijk ge houden, dat de betreffende claims in de administratieve rompslomp der stich ting aan de aandacht van de directeur zijn ontsnapt, toen de schilderijen maanden later uit Duitsland waren teruggebracht. In dat geval zou men dr. De V. dus slechts grove nalatigheid kunnen verwijten. Dr. de V, is bevriend met de familie K., in het bijzonder met de broer van de gearresteerde, N. K., die tijdens de bezet ting naar Zwitserland uitweek en ook thans nog in Basel woont. Deze broer heeft in de oorlogsjaren, toen ook dr. De V. in Zwitserland vertoefde, deze laatste met raad en daad ter zijde gestaan. In Goerings collectie Zowel van de acht aan Miedl verkochte werken als van de overige drie-en- twintig zijn er destijds enkele terug gevonden in de particuliere collectie van Goering. Bovendien is uit diens cor respondentie gebleken, dat K. ook voor deze schilderijen op normale wijze is betaald. Zelfs zijn brieven van K. aangetroffen, waarin hij de rijksmaarschalk de ontvangst der koopsom bevestigt. Dr. de V. was volgens jhr. Roëll, die ook voorzitter van de Raad van Beheer der stichting is, niet de enige verantwoordelijke figuur voor de retournering der een-en- dertig werken aan K. Hij regelde de zaak weliswaar alleen, doch heeft vervolgens zoals voorgeschreven advies uitgebracht aan de Raad van Beheer en aan de directie van het Nederlands Beheersinstituut. Deze hebben het noodzakelijke fiat verleend. Was dr. De V. te goeder trouw? „Uiteraard zijn w(j", aldus jhr. Roëll, „t,e goeder trouw geweest en naar mijn vaste overtuiging was ook dr. De V. dat." De directeur van het Rijksmuseum sprak er voorts zijn verwondering over uit, dat men hem niet verwittigd had, dat dr. De V. was aangehouden, zodat hij het nieuws uit de bladen moest lezen. Voorts uitte hij zijn verbazing over het feit, dat men hem in deze zaak tot dusverre niet als getuige heeft gehoord. De secretaris van het Rijksmuseum, de heer Ton Koot, was van mening uit naam van alle Nederlandse kunstenaars te spre ken, toen hij opmerkte, dat dr. De V., die hij een groot kunsthistoricus met een prachtige staat van dienst noemde, een bij zonder gunstige reputatie bezit wegens zijn kennis, zijn tact en zijn optreden in bin nen- en buitenland, vooral in Engeland ene Amerika. In kunstkringen acht men zijn' arrestatie een betreurenswaardig misver stand. Beide arrestanten zijn, na een verhooi door de officier van Justitie, overgebracht naar het Huis van Bewaring in Den Haag De rechter-commissaris heeft een bevel tot voorlopige inhechtenishouding getekend. Bernadotte tot de Veiligheidsraad: Felle gevechten gaande De vliegende vredesbemiddelaar voor Palestina, graaf Folke Bernadotte, is in de Verenigde Staten gearriveerd en hij. heeM onmiddellijk de Veiligheidsraad ingelicht over de situatie in het Heilige Land, dat momenteel volledig in oorlogstoestand is. Terwijl de vredesgraaf rond de halve aard bol vliegt om zijn missie te vervullen, ont- branden felle gevechten in alle hoeken van Palestina en het lijkt er veel op dat de toekomst van de Joodse staat in Palestina inderdaad op het slagveld zal worden be slist, zoals Bernadotte aan de Veiligheids raad heeft medegedeeld, tenzij de UNO krachtig ingrijpt. Waarin dit krachtig ge baar zal moeten bestaan, is nog niet dui delijk doch het is wel duidelijk dat een herhaling van het verzoek tot wapenstil stand geen effect meer zal hebben. De Veiligheidsraad is vandaag in vergadering bijeen over deze kwestie en zal waarschijn lijk op korte termijn een beslissing nemen over de te volgen gedragslijn. In het algemeen zijn de meeste leden van de Veiligheidsraad van oordeel, dat de tijd gekomen is om krachtiger maat regelen te nemen. De vraag is echter of de raad bereid is onmiddellijk een verkla ring af te leggen dat de toestand in Pales tina een vredesbedreiging inhoudt Een correspondent van Reuter meldt, dat Prof. Enlhoven secretaris van Staat Heden werd bekend gemaakt, dat prof. K. L. J. Enthoven, adviseur bij het kabinet van de landvoogd, is benoemd tot secretaris van Staat voor staatkundige hervormingen. Zijn speciaal arbeidsveld als nieuw lid der voorlopige federale regering zal zijn de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. Maandag 19 Juli vertrekt prof. Enthoven naar Nederland, eind Augustus zal hij te Batavia terug zijn. In Nederland zal hij overleg plegen over de verdere staatkun dige hervormingen. «mm Ook in onze contreien, in dit geval de Haarlemmermeer, helpen stedelingen de boeren in de drukke oogsttijd en deze hulp is zeer welkom. Haarlemse jongelui krijgen op deze manier bovendien de gelegenheid zelf een extra vacantietoelage te verdienen. Al valt zo'n eerste dag dan ook nog wat vreemd, morgen gaat het beter en over twee dagen behoeft men hen van de techniek van het aardappelloof trekken niets meer te vertellenDubbele voldoening om zo zelf je kampeerkas te spekken en nog een goed werk te doen bovendien. met het verlies van de Arabische steun punten Lydda en Ramleh Arabisch Pales tina practisch tot de driehoek Nabloes ToellkarmDjenin en het Zuidelijk gebied tussen Bethlehem en de Egyptische grens is verkleind. Voor de opening van de vitale bevoor- radingsweg naar Jeruzalem behoeven de Joden thans alleen nog het Arabische steun punt Latroen te veroveren, alvorens het gehele gebied langs de hoofdweg Jeruza lemTel Aviv kan worden gezuiverd. In dien Israël de 100.000 Joden te Jeruzalem voldoende kan blijven voorzien, is volgens de Joden de hoop van koning Abdoellah van Transjordanië om Jeruzalem te ver overen ijdel gebleken. Men meldt, dat de Joden alles in de strijd om Jeruzalem zullen werpen en dat zij op grond van de huidige ontwikkeling er op vertrouwen, dat de Arabieren deze aanval niet tegen kunnen houden. Joodse bevelhebbers waren verrast door „het betrekkelijke gemak", waarmede zij de Arabische steden hebben ingenomen. De Arabische inwoners van Palestina, zo zeggen zij, hebben een vreemde bereidwil ligheid getoond om hun huizen te verlaten en volgens Joodse kringen „willen zij de oorlog niet, die hun door de Arabische Liga is opgedrongen". De Joden verwachten verdere successen in de volgende paar da gen. Van Britse zijde is medegedeeld, dat En geland zijn subsidiëring van het Transjor- daanse legioen voorlopig zal opschorten. Deze subsidie bedraagt twee millioen pond jaarlijks. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft bij gelegenheid van het bezoek van koning Abdoellah van Transjordanië bevestigd, van plan te zijn alle petroleumconcessies te annuleren, indien tegen de Arabische landen sancties zouden worden getroffen naar aanleiding van het Palestijnse con flict. Bereidverklaringen voor textiel afgeschaft Naar wij vernemen heeft het C.D.K. be paald dat de bereidverklaring welke tot dusver door dit kantoor werd verlangd voor het verkrijgen van een speciale ver gunning voor woninginrichting-artike len, dekens e.d. in den vervolge niet meer vereist is. Zij die een aanvraag hadden ingediend welke reeds werd toegestaan doch aan wie geen vergunning werd verstrekt daar zij niet over de vereiste bereidverklaring be schikten, zullen door de plaatselijke dis tributiediensten alsnog worden opgeroepen tot het in ontvangstnemen der vergunning. Het besluit tot afschaffing der bereidver klaring is het gevolg van de versterking der textielpositie. Zij betekent het weg vallen van een ergernisgevende rompslomp voor de koper, de winkelier en de distri butiediensten. AANGEHOUDEN. Maandag heeft de Beverwijkse politie een achttienjarige Beverwijker aan gehouden, die enige tijd geleden uit een Rijksopvoe dingsgesticht is ontvlucht. PLAATSELIJKE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N-M-T. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord- West. Weinig verandering in tempera tuur. 14 Juli: Zon op 4.36 uur; onder 20.55 uur Maan op 14.35 uur; onder 0.22 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1