plet reddingsbrigade wezen herleeft, maar onze gemeente blijft achter L«,?ïïp*i«n'Ai,es °p Visserijschool leerlingen ontvangen de kroon op hun werk Het vrolijk avontuur jjV# 13 JUU 1948 IJMUIDER COURANT f FN OPEN PLEK its la" is niet genoeg Australische red- in slagorde op- ZrP*K Sbeveningse duinen Si i'-^ nd^an hun leider als conlf weerklonken. laten Z1J Ktf! „de Nederlanders zien -land-bewoners het *7 V0,e" r ücn langs de barre h de maat en de gewone KJetW 'n d Holland, die het &»'K kpeii, omdat hij zelf W zeelt aan hot pradi- de Beddingsbrigade, feVistaanah^erdus zitten. 5Jieïeniiigen, Hoek van Hol- ^^Slrt5h«zelf. Vs* a -kens gelukkig weer goed Jfü DÏitse plundering, die van deze brigades met met open plek in deze kust- ligt het werk van de V - - file vóór de ooi log ,ette onder leiding P'fp Bakker, nog steeds het lijkt een toer om er I» v,,,Bn in te Wazen. Toch is jr is één Ppuiden- lit»®1?" rik Is de politie paraat: de man- corps worden door en door het Velserbad en van de po ,he. strand uit houden d.jg pjecrden een tw^fSriSS^in de kan ook dit jaar aan en OP dat moment moet if'0 fnlfseh toezien, hoe de zee pf«ter maakt van een worstelend ichaam. Moeilijkheden genoeg. w 71) met die reddings- "f ïjndexploitanten, die een 1 Sen de verantwoorde- ^'tT deél van het publiek *Tr, Vonden beschikken over een iteriaal, waarmee bij plotse- ÏÏken kon worden ingegrepen w.rs lan°s de Nederlandse kust r mn in fjniuiden staan slechts Siiljoens en mensen-achter- J "rooraaken doorgaans geen Sb waar reddend zwemmen bijte i Daarnaast is echter een reddings- 7.1s snel verplaatsbaar instrument J/aSzakelijk. De Nederlandse Shet Bedden van Drenkelingen be- Vdeze ploegen langs de stranden E.Kbei land in, maar IJmuiden.. "Saai heel verklaarbaar, want Jsonbruikbaar, de reddmgslijnen en L«]s verhuisden in de grage greep ée bezetter, de rijwielhaspels, waar ièr.eente terecht zo trots op was, zijn sar en het eigen paviljoen is ook al fler gevallen aan de Duitse sloop- Daar komt nog bij, dat de leden der «(brigade door oorlog en evacuatie, dienstplicht en verhuizing, grotendeels Ifaar zijn geslagen. «b js er weer begin van leven in de me reddingsbrigade. Er werd onlangs IJnmider Harmonie i een concert r vu zeer veel belangstelling in het slïierbeek, toen de IJmuider Harmo- kdagmiddag haar concert opende -té s „Death or Glory", die op Tijze werd uitgevoerd. De Harmonie nrder een goede vertolking van het tepel tot de Opera „Koning Manfred'" ie heer v. Schadewijk bewees met La Victoria en Circus Rens, een goed fóonist te zijn. de pauze bracht de Harmonie nog summers ten gehore, waaronder de Romantique van Popy, waarin goed sspel en ancering te bewonderen Niet te loven was evenwel de hou- [na het merendeel van het aanwezige waartegen de politie onvoldoende Mdat zeer veel van het gebodene lawaai van het publiek verloren ging. janbevelenswaardig zijn, wanneer "Kt touwwerk werd afgezet en het tijdens het musiceren stil bleef a niet praatte. VOOR SCHILDER. «bestuur van de vereniging voor Nij ■wsonderwijs in Kennemerland heeft «1 te trachten aan de Velsense Nij- wsschool een dagcursus te verbinden -S opleiding tot schilder, omdat er in h«*k, die straks wellicht grote be- 2 a. nebben aan schilders, geen op- •Pcffltrum bestaat. De kosten voor ,wi Cursus zu^en gering zijn, 1en inventaris zijn reeds aan- J-b snijdt bovendien aan twee kan- to. nu kunnen de schilders-in-spe «ooigebouw onderhouden. De Vel- uodwortt geadviseerd, te verkla- JJ" stl,'Uerscursus nodig wordt personalia. tele.nL 0ut!hu'zen' acc°untant uit U,',,'15 benoemd tot examinator «de mg examen voor het midden- 7 «taene handelskennis. 1» u I V KOMEN BIJEEN. I^eL-LT1 "or,il in H6tel Ter li! mimi, OT- ,edenvergadering 'S dSTre",gtos «Kennemer- feVSiiï" af' Sh°™bak" be- rkv;;U|7 gewoonlijk zijn (Wis;en,K paarties vis be- een nieuw bestuur gevormd, maar met goedwillende mensen achter de groene tafel alleen heeft men nog geen georganiseerd apparaat, een apparaat, dat geld kost. Toen wij met commissaris J. P. Weyburg, de voorzitter van de Bond, over dit onder werp spraken, kwam de herinnering aan zo'n tien a twaalf jaar geleden boven, toen er óók een vlet nodig was. De vlet kwam er dank zij de spontane financiële steun uit de Velsense burgerij. Want Velsen zal het voornamelijk zelf moeten doen; ge meentesteun is natuurlijk mooi, maar het gaat niet aan, dat de werkende mannen van de Reddingsbrigade, die niet alleen vele uren vrije tijd, maar ook vaak hun leven wagen in het belang der baders en zwemmers, bovendien nog eens voor de kosten van hun werk zouden moeten op draaien. Jongelui gevraagd. Geld is er dus nodig, maar ook jonge mensen, die willen meebouwen aan de nieuwe reddingsbrigade, welke er zonder mankeren moet komen. Want op den duur moet het toch weer zo worden, dat de Red dingsbrigade beschikt over een eigen onder komen aan het strand, liefst vlak bij politie en E.H.B.O., om met het klaarliggende ma teriaal te kunnen uitrukken naar de plaat sen, waar mensen in nood zijn. Verstrooide wijsgeren Van 11 tot 18 Augustus wordt in de ge meentelijke universiteit van Amsterdam een internationaal congres van filosofen gehouden, waaraan 750 geleerden uit dertig landen zullen deelnemen. De Amsterdamse hoogleraar prof. dr. E. W. Beth, die voorbereidingen treft voor de organisatie van dit congres, ervaart daarbij dat professoren niet ten onrechte de naam hebbenverstrooid te zijn. Dagelijks heeft hij te maken met geval len van wijsgerige vergeetachtigheid van zijn collega's. Zo ontving hij van een buitenlandse geleerde een brief, waarin deze verzocht, hem even te willen mede delen, over welk onderwerp hij ook al weer op het congres zou komen spreken. Hij was het namelijk totaal vergeten'. Prof. Beth moest na onderzoek aan zijn hooggeleerde vriend mededelen, dat deze vergeten had, het onderwerp van zijn lezing in te sturen. MARKTBERICHTEN Besommingen: IJM 97 Bruinvis f 6450, ™39 Schoor 1 f 15510; IJM 183 Viking Bank f 17930; IJM 71 Bloemendaal f 12670; IJM 4 Knikker f 8610, KW 108 f 2455, KW 125 f 3110, KW 89 f 4035, KW 84 f 3240. KW 28 f 2880, KW 59 f 2330. IJM 204 2580. IJM 316 f 2280, IJM 272 f 2680, IJM 23 f 4990. Aanvoer. 110 kisten tarbot en tong. 100 kisten poontjes, 50 kisten horsmakreel. 130 kisten haai, 700 kisten schol. 100 kisten schar. 800 kisten schelvis. 209 kisten kabel jauw. 1000 kisten makreel. 225 kisten wijting, 100 kisten diversen. Totaal 3515 kisten. Prijzen. Heilbot f 3. gr. tong f 3.86—f 370, m.d. tong f 3.80f 3.70, kl.m.d. tong f 3.70— f 3.55, kl. tong I f 2.96—f 2.70, kl. tong II f 2.10. tarbot I f 2f 1.40. alles per 1 k.g. Tarbot II f 92—f 74. tarbot III f 90—f 73. tar bot IV f 72. tongschar f 76. wolf f 55, poon tjes f 16f 4.90, horsmakreel f 17f 8, haai f 30—f 20, kl. griet f 44, pieterman f 68. kl. schol f 22.50—f 17, schar f 22.50—f 22, alles per 50 k.g. Santpoort „SANTPOORTS BLOEI" GAAT IN NOVEMBER VERGADEREN. De laatste jaren was de belangstelling voor de jaarvergadering van de toch enige honderden leden tellende vereniging „Sant poorts Bloei" zeer gering, zo zelfs, dat er meer personen achter dan vóór de groene tafel zaten. Dat dit voor een bestuur min of meer ontmoedigend werkt, ligt voor de hand. Het is dan ook voor het bestuur aan leiding het volgende te schrijven: „Dit gemis aan belangstelling voor de jaarvergadering moet hoofdzakelijk worden toegeschreven aan de minder juiste keuze van het tijdstip. Waar het bestuur het niet kan stellen buiten de medewerking van de leden zelf en een goed bezette ledenverga dering de beste weg is om het contact met de leden te onderhouden, heeft het beslo ten om door verlegging van de datum der jaarvergadering een poging te doen verbe tering in deze toestand te brengen. Daartoe is echter wijziging van de statuten nodig. Vooruitlopende op evenbedoelde wijziging is thans reeds besloten om de jaarvergade ring in de toekomst te houden in een van de wintermaanden en wel in November. Inmiddels zullen stappen worden onder nomen om de statuten van de vereniging aan te passen aan deze nieuwe toestand en in de eerstkomende jaarvergadering zal dan vervolgens het uitgewerkte voorstel tot wijziging van de statuten aanhangig wor den gemaakt." STICHTING KATHOLIEKE SPEELTUIN Zaterdagmiddag, 17 Juli, heeft de feeste lijke opening van de Stichting Katholieke Speeltuin plaats. Dan worden tevens nieuwe speeltuigen zoals glijbaan en zweefmolen in gebruik genomen. Uitreiking van diploma's in IJmuiden „Een stuk van het hart van deze gemeente ligt in de zee, daarom is het een gelukkig ogenblik voor het ge meentebestuur. We wensen jullie goe de vaart in eigen beroep, goede vaart in eigen leven. Zorg dat je stuurman blijft op eigen schip, dat is: baas over je eigen da den". Met deze woorden besloot wethouder A. J. van Leusen zijn rede, die hij uitsprak in de gemeentelijke Visserijschool ter ge legenheid van de diploma-uitreiking. Vooraf had de heer P. J. Verwayen, di recteur der instelling een inleiding gehou den, waarin hij onder meer zeide: „Ik hoop dat je in je leven plezier- van je diploma zult hebben; speciaal dè ouderen, die overdag in een bedrijf zijn en boven dien des avonds de school bezochten. Ik heb altijd veel respect voor deze mensen gehad". De heer Verwayen memoreerde dat vele oud-leerlingen in de loop der ja ren de hoogste rangen in de zeevaart heb ben bereikt en sprak de wens uit dat van deze geslaagden ook enigen deze weg zou den inslaan. Dat er energieke werkers bij dit groepje zijn bewees A. Eenkhoorn, die, nadat hij verleden jaar was geslaagd voor U.L.O. A, dit jaar het B diploma behaalde en tege lijkertijd studeerde voor de „vooropleiding Zeevaart" en hier op een na de hoogste cijferlijst verwierf. Wethouder Van Leusen reikte de diplo ma's uit aan: C. J. de Bie, A. Broek, W. F. van der Velde, W. Verkade, D. van Pel, A. Eenkhoorn en A. Loos. Het diploma „Motordrijver" aan: J. Va- Voor FEESTARTIKELEN natuurlijk naar HENK BROEKHUIZEN DE RIJPSTRAAT 5 der, A. J. van Schouten, J. Bakker, J. H. Jasperse en J. van Leeuwen. Dat deze bewijzen van kundigheid niet zo maar worden uitgereikt, blijkt uit het feit dat 5 candidaten Werden afgewezen voor de vooropleiding, drie voor motordrij ver. In de laatste weken slaagden in Den Haag de volgende leerlingen der school voor het rijksdiploma; J. Abo, als stuurman kleine Handelsvaart, Z. Klinkenberg, A. Vuil, C. Kuiter, A. van der Steen en J. Zwart, als radio-telefonist, J. Blok, H. Krab en D. Plug, voor het Aanvullingsdiploma Visserij en C. Bal, voor stuurman Visserij. Het totaal aantal geslaagden over dit cursusjaar bedraagt thans 91, zes candida ten moeten nog worden geëxamineerd. Waarom? Wetenschapsmensen van het Biologisch Laboratorium in Lowestoft zijn thans op de Noordzee, om een onder zoek in te stellen naar de levensduur van de vis, die van een gemiddelde van 18 jaar tot 15 jaar is gezakt. Tijdens de reis zullen de biologen diverse vissoorten merken, om aldus in het kader van het overbevissings- onderzoek gegevens te verzamelen. Werkloos. In totaal waren er in Mei 1881 werklozen in het Engelse visserijbe drijf, volgens cijfers van een uitgave van het Ministry of Labour. Dubbel ongeluk. De Grimsby trawler „Edinburgh Castle" was onderweg naar de Faröe visgronden, toen een zware zee de matroos Mead over het dek smeet, waar door dp man zo ernstig gewond werd, dat het schip naar Aberdeen moest terugkeren. Toen de schipper weer aan boord wilde gaan, viel ook hij en liep een schouder fractuur op. Het schip is tenslotte onder een andere schipper ter visserij vertrokken. ZENDINGSDAG De Classis Amsterdam van de Christelijk Gereformeerde Kerk organiseert Donder dag een zendingsbijeenkomst in het Bur gemeester Rijkenspark te Velsen. Een zes tal sprekers, waaronder Ds. A. Bikker, oud zendeling onder de Toradja's, zal het woord voeren. Een stand van goederen, die verkocht worden ten bate van de Zending, is op het terrein aanwezig. Het geheel wordt opgeluisterd door het muziekgezel schap „Asaf" en enige zangkoren uit Haar lem. Beverwijk Vijf maanden voor zwarte handelaar Voor de Haarlemse economische rechter stond gisteren de Beverwijker W. N. terecht die verdacht werd van zwarte handel tabaksartikelen en chocolade. Verdachte gaf het tenlastegelegde toe en verklaarde dat hij reeds een half jaar zijn benarde financiële positie door zwarte handel had verbeterd. Hij kocht tabakskaarten op en verhandelde dan de sigaretten en tabak die hij op die kaarten kon kopen. Bij zijn arrestatie was hij in het bezit van 1200 „handelsgeld". Hij bedreef zijn zwarte transacties voornamelijk op de veiling. Toen hij werd aangehouden pleeg de hij eerst verzet en probeerde vervolgens de politie om te kopen, zulks, naar hij ver klaarde, uit vrees dat hij een voorwaarde lijke straf waartoe hij reeds eerder ver oordeeld was, ook nog uit zou moeten zitten. De officier die in deze man de incarnatie van de zwarte handelaar zag en zich boven dien scherp uitliet over zijn lichtzinnige levenswijze de man gokte nogal graag eiste vier maanden gevangenisstraf en zes maanden Rijkswerkinrichting tegen hem, plus verbeurdverklaring van de twaalf honderd gulden. De raadsman mr. Baron vond zijn cliënt maar een heel klein zwart handelaartje en vroeg clementie met het oog op 's mans leeftijd (60 jaar) en maagkwaal. De rechter veroordeelde hem tot vijf maanden gevangenisstraf en verbeurdver klaring van het op hem gevonden geld tot een bedrag van 450 gulden. Beverwijkse klaverjassers speelden in IJmuiden De Beverwijkse Klaverjassers hebben in IJmuiden geen slecht figuur geslagen. Dat bleek wel tijdens de nederlaagwedstrijden die gehouden zijn bij de klaverjasclub „Ruiten Aas" te IJmuiden. Aan deze wed strijden hebben elf verenigingen deelgeno men, met in totaal 24 x 8 spelers. Er werd gespeeld om tafelpunten, dus iedere ge wonnen partij betekende Twee punten. Bij gelijk eindigen beslisten de speelpunten. Beverwijk trad met de volgende eindstand uit het strijdperk: Klasse A: 10 ploegen: 1. „De Viersprong" 20 tafelpunten, 17871 speelpunten; 2. Schei- wijck 16 tafelpunten, 17929 speelpunten. Klasse B (10 ploegen): 1. „De Vriend schap", 16 tafelpunten, 17623 speelpunten; 2. „De Nolle", 16 tafelpunten, 16134 speel punten. Klasse C, 4 ploegen: 1. „De Vriendschap" 20 tafelpunten 18602 speelpunten: 2. „Ani mo", 18 tafelpunten, 18006 speelpunten. „Ons Genoegen" uit Haarlem kwam in het bezit van de marsenprijs met elf „mar sen". De heer P. Snoeks van dezelfde kla verjasclub leverde de beste prestatie en kreeg hiervoor een fraaie draagmedaïlle. Nieuwe „bijenvoorzitter" In de onlangs gehouden ledenvex-gade ring der Beverwijkse bijenhoudersvereni ging werd de heer B. J. Hilbers tot voor zitter gekozen inplaats van de heer W. Doustra. OVERGANG TRINITEITSLYCEUM. Aan het Trinïteitslyceum te Haarlem werden de volgende Beverwijkse leerlin gen bevorderd van de eerste naar de twee de klasse: A. Rupert. J. de Vilder, M. Mod derman, W. Aardenburg. S. Bol (Wijk aan Zee); en van de tweede naar de derde klas: J. v. d. Klei, F. Post, F. Born, O. v. d. Klei, N. Blankendaal (Heemskerk). ZELF ZIEN. Naa*aanleiding van een lezing over de papierfabricage van de heer Höweler, heeft het Jonge Kerkgenootschap van de Her vormde Gemeente Beverwijk het plan op gevat om op Donderdag 22 Juli op excursie naar de papierfabriek te Velsen-Noord te gaan. BEGIJNESTRAAT GAAT VERSIEREN. Wij vernemen dat de bewoners van de Begijnestraat in Beverwijk, die bij vorige feesten zo schitterend voor de dag kwamen met de straatversiering, grote plannen heb ben voor de versiering en verlichting van hun drukke straat tijdens de komende stadsfeesten. Agenda voor Beverwijlk Kennemer Theater, 7.30 uur: „De beste jaren van ons leven". Luxor Theater, 6.45 en 9.15 uur: „II Poverello". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Tar- zan. overwint". Om hetTenmskampioenschap van Kennemerland Oijjler zeer grote belangstelling hebben Zaterdag en Zondag de eerste en tweede ronde van de tenniskampioenschappen „Ken nemerland" 1948 op de Duinwijkbanen te Be verwijk plaats gehad. Ondanks het feit dat het nu niet direct ideaal tennisweer was, werd er fors en goed gespeeld en er vielen diverse staaltjes van fraai en vlug spel te bewonderen. Iedere weekavond zullen de partijen worden voortgezet, waarna dan de finales zullen worden gespeeld op Zaterdag en Zondag aanstaande. Hieronder volgen de uitslagen van de eer ste en tweede ronde: Heren-enkelspel B: le ronde G. v. d. Ploeg sl. Th. Reijnders 6—3, 6—1; J. Groen sl. G. Janssens 8—6. 6—0; v. Walt Meijer sl. F. Hergarden 6—1. 6—4; Dr. de Ruiter sl. P. Signette 6—2, 16—8; A. Tervoort sl. D. H. Soeters 6—4, 6—2; J. Maandag sl. E. Plantz 6—2. 7—9, 6—3. Dames-enkelspel B: le ronde mevr. Jonker sl. mej. Hendrikse 63, 75; mej. R. Post sl. mej. Duin 86, 6—1; 2e ronde: mej. H. Pranger sl. mej. de Wildt 6—0, 6—3; mej. R. Post sl. mevr. Vreeling 68, 62. 97. Heren-dubbelspel B: le ronde Hergarden en Schram sl. P. Seignette en C. Braun 9—7. 46,- 62; 2e ronde: W. cn J. Groen sl. A. en N. Tervoort 60. 61; Dr. de Ruiter en v. Walt Meijer sl. Hergarden en Schram 61. 75; Langedijk en Soeters sl. Janssens en Plantz 64. 6—0. Dames-dubbelspel B: le ronde dames Pranger en Sant sl. de dames v. d. Cappelle en Rijkeboer 62, 60" dames Doorns en Muijs v. d. Moer sl. de ofemes Hendrikse en de Wildt 6—4. 6—2. Gemengd dubbelspel B: le ronde mevr. Sant en v. d. Ploeg sl. heer en mevr. Jonker 6—0, 62; mevr. Vreeling en Dr. de Ruiter sl. mevr. Rijkeboer en G. Donkersloot 64. 61; mej. Pranger en J. Groen sl. mevr. Rijkeboer en W. Groen 63. 36. 62. Heren-enkelspel C: le ronde A. Modder man sl. J. Sant 64. 68. 63; Daam sl. Kleiterp 60, 119; J. Fonteijne sl. J. Fejjen 60. 6—1; G. Boreel sl. J. Fris 61, 75: J. Barger sl. Martens 6—0. 6—3: Koelman sl. P. Visser 86. 63; 2e ronde Koelman sl. Burger 62. 75. Dames-enkelspel C: le ronde mej. Muijs v. d. Moer sl. mej. v. d. Wel 60, 6—0: mevr. Hergarden sl. mej. Kruk 62, 60. 2e ronde: mej. Muijs v. d. Moer sl. mej. T. v. d. Capelle 62, 6—0. Heren-dubbelspel C: le ronde Burger en Koelman sl. Jonker en Fonteijne 6—2, 62; Modderman en K. Seignette sl. Krook en Martens 63, 62; Hienkes en Beers sl. de Wilde en Demmers 64, 63; Honig en Honig sl. Fris en Visser 6—3, 62. Dames-dubbelspel C: Finale: mej. Kruk en mej. v. d. Wel sl. mej. v. Zaanen en mej. Broese 62, 61. Gemengd dubbelspel C: le ronde mej Muijs v. d. Moer en Daam sl. mej. Tabak en Visser 60. 61; mevr. Bekelaar en Hienkes sl. heer en mevr. Fris 63. 75. Postduiven uitslagen De Beverwijkse postduivenvereniging „De Reisduif" heeft met haar postduiven de laat ste tijd geen prettige ervaringen. De massale vluchten leveren grote verliezen op. Zo ook bij de tocht over 382 k.m. van Pont Sl. Maxence (Frankrijk), waaraan afgelopen Zondag door 177 duiven werd deelgenomen, die om elf uur twintig losgelaten werden. De eerste kwam om kwart over vier uur bin nen, de laatste om kwart voor vijf. De ge detailleerde uitslagen luiden: F. Gravemaker 1, 2. 17. 21, 23. 27, J. de Vries 3. G. v. Berkum 4, L. Kneppers 5, 11. 20, 33, F. Looyen 6. D. Philippi 7. P. v. Vuuren 8, C. Castricum 9, D. v. d. Bend 10, G. Grapen- daal 11, G. Butter 13, P. Lotterman 14. G. Vercauteren 15. 32. C. Hoeks 16. F. Blom- maert 18, 22, G. Visser 19. G. Muys 24. 25, 30. G. v. d. Winden 26, 35, P'. v. Dessel 28, J. Exalto 29, L. Veldt 31. C. Hoope 34. B.C. Sans Atout wint van H.N.B.B. I In de na-competitie van de Nederlandse Bridgebond werden nog enige wedstrijden gespeeld, gesplitst in twee groepen, waar aan vele sterke verenigingen deelnamen. Van iedere groep werden de twee best. ge plaatste verenigingen geplaatst in de finale. De vier finalisten zijn HNBB I, BC 1940, BC de Kennemers I en BC Sans Atout. De eerste ontmoeting tussen de finalisten vond Vrijdag 9 Juli plaats tussen de nog ongeslagen HNBB I en de Beverwijkse Bridgeclub Sans Atout. welke laatste ver eniging de wedstrijd, door regelmatig met iedere ronde haar puntenvoorsprong te ver groten, met 201 tegen 178 m.p. wist te winnen. Het programma voor de komende wed strijden voor de B.C. Sans Atout luidt als volgt: 16 Juli BC 1940—BC Sans Atout; 19 Juli BC Sans AtoutBC de Kennemers I. De winnaar van deze competitie komt in het bezit van de fraai uitgevoerde wissel beker. GEEN SPREEKUUR. Op Vrijdag 16, 23 en 30 Juli zal ds. J. O. No"rel uit Beverwijk geen spreekuur hou den. Velsen MOOIE OPBRENGST. De collecte voor de centrale van speel tuinverenigingen is in Velsen een succes geworden: bij de telling bleek, dat de bus jes niet minder dan 2960.40 hadden opge bracht. FEUILLETON 74) door DOROTHY BLACK Vertaald uit het Engels a voor Velsen IJmuiden *MG 13 JULI. blonde nachtegaal". ki jjj'w»: „De overwint' r». '••>0 l" - Gemeenteraadsver- hJSw» w reu. ■5,™ ^Dinsdag. I*°>4tr»||lUr: Spreelwur wethou- Hij bleef doorpraten, maar Lynn luister de nauwelijks meer. Ze wist nu, dat haar twijfel en vrees van deze zomer niet onge grond waren geweeste. Kit had de zaak aar dig georganiseerd. Eén meisje bij de hand en één in reserve. Zij was degene geweest, die hij in reserve hield. Ze was niet hin derlijk altijd aanwezig, maar prettig op de achtergrond. Ze stond als 't ware op ijs, ergens buiten op het land. Als Angel hem onaardig behandelde, rende hij gauw naar haar toe. Toen Angel hem liet schieten, kwam hij onmiddellijk op mij af, dacht Lynn. Het vervelende was te moeten be denken, dat ze er zelf toe meegewerkt had. Ze was gewillig in zijn armen gegleden, telkens wanneer hij haar had willen zien. Neen, toch niet helemaal, onbewust had Peter haar enige malen tegengehouden. Ze zag alles nu duidelijk voor zich Kit's ge zellige conversatie aan de telefoon, waarbij hij er altijd met een grapje over heen sprak, als ze hem vroeg, hoe lang hij al aan de wal was. En dan die ring! Met welk een verbazingwekkende snelheid had hij met die ring voor de dag weten te komen! Na tuurlijk had hij dit pronkstuk oorspronke lijk voor Angel gekocht. Lynn voelde als bij intuïtie, dat hij voor haar nooit zo'n duur exemplaar uitgekozen zou hebben. In gedachten zag ze de witte jurk, de handschoenen en de zilveren schoentjes in haar slaapkamer. Ze zag Kit de nachttrein van Corwwallis nemen om een huwelijk aan te gaan, waaraan hij zich niet meer kon onttrekken. Ze voelde geen pijn. Ze zou willen lachen. Zoals je lacht bij een dwaze film, waarin de oplossing voor ieder een vanzelfsprekend is, maar niemand ver standig genoeg is om haar te zien. J. W. bracht haar tot werkelijkheid terug, door met een dikke, gele tabaksvinger op de brief van Peter te tikken en te vragen: Wat moeten we hier nu aan doen? Ze stond op. Geeft U mij die brief J. W., alstublieft geeft U hem mij en ver geet U, dat hij ooit werd geschreven. Ik ga Peter opzoeken en met hem praten. En zegt U aan Angel, dat ze de moed niet moet verliezen. Zegt U haar, dat ze Kit morgen ochtend op moet gaan zoeken. Hij zal haar zorgen en liefde dan heel erg nodig heb ben Wat ze daarna deed. zou ze zichzelf later nooit kunnen verklaren. Misschien was ze de dikke, oude man dankbaar, of misschien had ze een beetje medelijden met hem. Maar ze bukte zich plotseling voorover en gaf hem een lichte kus op zijn kale hoofd. Wel, allezei J. W. Maar ze was al verdwenen. Hij bleef doodstil zitten. En met zijn hand voelde hij voorzichtig en haast eerbiedig over zijn kale kruin. HOOFDSTUK XVII. Lynn stond midden in de drukte van Piccadilly en staarde voor zich uit zonder iets te zien. Ze voelde zich enigszins verbijsterd en van haar stuk gebracht, maar aan de andere kant wonderlijk opgelucht. Mis schien was het de eerste keer in haar leven, dat ze zich volkomen volwassen voelde. Het zou niet gemakkelijk zijn om het haar moeder te zeggen. In de goedkeuring, die mevrouw Dickon aan het huwelijk van haar dochter gegeven had, zat namelijk een element van triomf ten opzichte van de hautaine mevrouw Lessings. Mevrouw Les- sings, die jonger, rijker en beter gekleed was dan zij. Als in een droom liep Lynn voort langs de winkels. Ze keek naar de -étalages, maar zag niets. Ze kwam aan Bond Street; op een klok, die halverwege de straat hing, zag ze dat 't half vijf was. Ik kan nog best de trein van 5.30 halen, dacht Lynn on willekeurig. Het zou amusant zijn terug te gaan en op de deur van het kantoor te kloppen en Peter te vertellen, dat ze naar het baantje van hoofd van de huishouding kwam solliciteren! Het idee fascineerde haar en ze begon zonder op te letten haas tig de straat over te steken, waarbij ze zeker onder een bus terecht zou zijn ge komen, als niet een grote, knappe soldaat haar beetgepakt had met de laconieke op merking: Hé zusje, krijg ik het bedrag waarvoor je verzekerd bent! Hij liet haar onmiddellijk daarna los en was in de me nigte verdwenen, voordat ze gelegenheid had hem te bedanken. Halverwege Bond Street was een modern schoonheidsinsti tuut. Het was luxueus ingericht met groen en goud en leek haast op een vrouwenclub. In een mooi ingericht vertrek konden de cliënten bij zacht flatteus lamplicht in ge makkelijke stoelen zitten lezen of aan aar dige schrijftafels brieven zitten schrijven. Het was een zonderlinge plaats om een be slissende brief, die haar hele leven zou veranderen, te schrijven. Lynn nam plaats aan een van de schrijftafels. Overal om haar heen waren vrouwen, die de een of andere schoonheidsbehandeling hadden ondergaan; de een koelde af van een permanent, de andere was juist van een brunette een pla tinablonde geworden en zo meer. Jonge vrouwen in smetteloos witte jassen met slanke figuren en knappe gezichtjes liepen rond met flessen en potjes, waarin al lerlei geheimzinnige ingrediënten zaten. Lynn schreef aan Kit: Liefste Kit. Ik heb zo juist vernomen, wat er tussen jou en Angel is gebeurd. Het is dwaas om met een blond meisje te trouwen, als je eigenlijk je hart aan een brunette hebt geschonken. Dus denk niet meer aan mij. Ik zal altijd op een bepaalde manier om je blijven ge ven, en ik denk dat jij eenzelfde gevoel voor mij zult houden, omdat we het nu eenmaal erg prettig samen hebben gehad. Maar gelukkig zijn we bijtijds achter een en ander gekomen .en behoeven we geen vergissing te begaan. Laat me peetmoeder zijn van je eerste baby. Dit om te bewij zen, dat we goede vrienden blijven Lynn zat er erg mee in, wat ze haar moeder zou zeggen. Ze overwoog allerlei mogelijkheden, maar zag geen oplossing. Als ze mevrouw Dickon vertelde, waar ze op dit moment was, zou deze in staat zijn haar te komen halen en haar met geweld met zich mee te nemen. Zo was mevrouw Dickon wel! Tenslotte leek het haar het beste, haar moeder op te bellen vanuit Fittleford. Het was misschien laf, maar het zou hen bei den moeilijkheden besparen. (Wordt vervolgd). GESLAAGDEN MULO-EXAMEN. Voor het MULO-examen slaagden de dames P. D. Ballast, U. L. Brandenburg en G. A. Heinen en de heer H. Broek, allen leerlingen van de Creutzbergschool voor Christelijk tJLO-onderwijs in IJmuiden. SCHEEPVAART WIJSMULLER (IJmuiden). De sleep boot ..Noordholland" passeerde 9 Juli om 2 uur des middags Finisterre van Bremerha ven naar Rio de Janeiro met het zeilschool- schip „Schlageter" op sleeptouw. De sleep boot ..Hector", slepende een kraan SHV, vertrok 16 Juli van Cuxhaven naar Rotter dam. K.N.S.M. Ariadne, 11 Juli van Izmir naar Piraeus. Delft, 12 Juli te Amsterdam van Hamburg. Euterpe, 11 Juli Holtenau geDass. van Amsterdam naar Odense. Hydra, 10*Juli Dungeness gepass. naar Trinidad. Hos. 11 Juli van Gibraltar naar Oran, Iris. 11 Juli te Gdynia van Amsterdam naar Gothenburg. Niobe. 11 Juli te Kotka van Helsingfors naar Amsterdam. Danae, 11 Juli te Antwerpen v. Gibraltar naar Amsterdam. Deo Duce. 11 Juli te Amsterdam van Kopenhagen. Ganimedes, 10 Juli van Curagao naar Barranquilla. He lena. 11 Juli van Curacao naar Trinidad. Ornen. 12 Juli te Hamburg van Gothenburg naar Amsterdam. Orpheus. 11 Juli Dunge ness gepass. van Lissabon naar Amsterdam. Strabo, 11 Juli te Amsterdam van Oporto. K. H. L. Eemland^ll Juli te Amsterdam. Salland. 11 Juli te Amsterdam. Westland, 10 Juli van Montevideo naar Santos. MIJ. NEDERLAND. Ceram, 9 Juli te Singapore van Amsterdam naar Batavia. Hugo de Groot. 9 Juli van Tarakan naar Makassar. Van der Waals, 10 Juli van Am sterdam naar Antwerpen. VINKE Co. Britsum, 10 Juli van Car denas naar Nuevïtas. Hilversum, vermoede lijk 12 Juli van Luanda naar Freetown. It- tersum, 9 Juli 180 mijl Zuid-Zuid-West van Ouessant, wordt 13 Juli te Antwerpen ver wacht. AFRIKA LIJNEN. Amstelkerk, 12 Juli te Antwerpen van Le Havre. Congostroom, 10 Juli van Bordeaux naar Dakar. Aalsum, 10 Juli te Durban van East Londen naar Lorenzo Marques. Bloemfontein. 10 Juli van Amsterdam naar Antwerpen. Boschfontein. 11 Juli te Amsterdam van Antwerpen. Kip- fontein. 10 Juli v. Gibraltar n. Southampton. Lievevrouwekerk. 10 Juli van Dar en Salaam naar Porto Amelia. Loenerkerk, 10 Juli Gi braltar gepass. naar Marseille. Oranjefontein 10 Juli van Teneriffe naar Southampton. Van 't Hoff, 11 Juli te Antwerpen van Bar celona naar Rotterdam. Grote vaart. Alphacca, Japan-Rotter dam. 9 Juli te Antwerpen. Ceram, Amster dam-Java, 9 Juli te Singapore. Cleodora. Bahrein-Havre, pass. 9 Juli Perim. Delft, 10 Juli van Amsterdam te Hamburg. Dordrecht, 9 Juli van Purfleet naar Gaasterkerk. Antwerpen-Kaapstad. pass. 9 Juli Kaap Vil lana Japara. Philippijnen-Pacific Kust. D Juli te Croquita. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam-Java. pass. 9 Juli Singapore. Maaskerk. 9 Juli van Monrovia naar Port Boust. Maasland. Buenos Aires-Amsterdam 9 Juli Rio de Janeiro. Manoeran, Amster dam-Java. 9 Juli van Suez. Nigerstroom. 9 Juli van Freetown naar Dakar. Nieuw Am sterdam. 10 Juli van New York te Rotter dam. Nijmegen, Amsterdam-Melilla. pass. 9 Juli Eastbourne. Oranjefontein, Kaapstad- Amsterdam 10 Juli te Teneriffe. Poelau Laut. New York-Java, 9 Juli van Colombo. Rijnkerk, Rotterdam-Australië 10 Juli te Port Said. Salatiga, Batavia-Rotterdam, pas. 10 Juli Maladive. Stad Maastricht, La Gou- lette-IJmuiden, pass. 9 Juli Guernsey. Sten tor. 9 Juli van Piraeus naar Philippeville. Tawali, 9 Juli van Makassar naar Singapore. Weltevreden. Batavia-Rotterdam. pass. 9 Juli Maladive. Willem Ruys. Batavia-Rotterdam, pass. 9 Juli 22 uur Finisterre. Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam, pass. 9 Juli 12 uur Ga- leta-eiland. Aldebaran. 10 Juli van Baltimore te Rotterdam. Cistula 8 Juli van Singapore te Shanghai. Japara 9 Juli van Makassar te Menado. Loosdrecht. 10 Juli van Rotterdam te Bombay verwacht. Prins Willem IV, Ant- werpen-Montreal, pass. 9 Juli Portland Bill. Tjimenteng, 9 Juli van Panaroekan naar Hongkong via Makassar. Venus, 9 Juli van Barcelona naar Genua. Zeeland, 9 Juli van Newcastle naar Rotterdam. Alderamin, Am sterdam-Perzische Golf, 9 Juli van Suez. Alphacca, Japan-Rotterdam, pass. 9 Juli Vlis- singen naar Antwerpen. Aludra, Rotterdam- Calcutta, 9 Juli van Suez. Blommersdijk, 9 Juli 17 uur van Rotterdam naar New York. Nieuw Amsterdam. New York-Rotterdam, vermoedelijk 9 Juli 18 uur van Havre en 10 Juli om c.a. 10 uur te Rotterdam verwacht. Ridderkerk, Japan-Rotterdam, 9 Juli te Co lombo. Utrecht, 8 Juli van Panama te New Orleans. Alcyone. 7 Juli van Colombo naar Belawan Algenib, 9 Juli van Port Alegro naar Rio Grande. Cleodora, Behrein-Havre, 13 Juli te Suez verwacht. Elsenburgh, 11 Juli van Londen te Bordeaux verwacht. Ena, 4 Juli van Colombo te Abadan. Lutterkerk, 8 Juli van Mormugao naar Bombay. Melampus, 8 Juli van Penang te Colombo. Merwede, Rotterdam-Calcutta, 9 Juli van Marseille. Mirza, 7 Juli van Singapore naar Miri. Mo- lenkerk, Rotterdam-Japan, 8 Juli te Manilla. Prins Willem item Oranje, 9 Juli van Ant werpen te Montreal. Stad Maassluis, 13 Juli van Bona te IJmuiden verwacht. Tjipendek, 8 Juli van Brisbane naar Singapore. Thetis, Calcutta-Rotterdam, 8 Juli te Genua. Tibe rius. 7 Juli van Kingston naar Mobile. West- land, 7 Juli van Buenos Aires naar Am sterdam. Wickenburgh, pass. 9 Juli Kaap Roea. Kleine vaart. Agiena, 9 Juli van Ex- mouth te Plymouth. Arak, 8 Juli van Fra sen burgh naar Blyth. Ary Schcffer, 8 Juli van Dublin naar Amsterdam. Bernisse. 8 Juli van Bure naar Amsterdam. Bill S, 7 Juli Ayr te Dublin. Borneo, 9 Juli van Delfzijl naar Huil. Ferocia, 8 Juli van IJmuiden te Em- den. Gaasterland. 8 Juli van Grimsby naar Rotterdam. Hada, 9 Juli van Kopenhagen te Malmö. Hast 1, 8 Juli van Boness naar de Tees. Hast 4, 8 Juli van Parijs naar Kopen hagen. Hoogland. 8 Juli van Sunderland n. Rotterdam. Houtman. 8 Juli van Norresund- by naar Gefle, Kumlaborie, 9 Juli van Lon den naar Vlissingen. Leuvehaven, 8 Juli van Malmö te Kragero. Maartje, 8 Juli van Gar- ston te Bantry. Escaut, 8 Juli van Rouen n. Londen. Macbeth, 7 Juli van Vianna te Leixoes. Marcella, 9 Juli van La Pallice te Havre verwacht Martini, 8 Juli van Rot terdam tc Hamburg. Mies. 8 Juli van Emden naar Leith. Nettie. 7 Juli van Rotterdam te Hamburg. Nieuwaal, Hull-Gdynia, pass. 8 Juli Holtenau. Oleum, 9 Juli van Tcrneuzen naar Londen. Rose Marie, 8 Juli van Harlingen naar Goole. Servus, 8 Juli van Londen naar Hamburg. Trompenburgh, 8 Juli v. Bordeaux naar Casablanca. Urmajo, 8 Juli van Hor- sens te Hamburg. Van Gelder, 8 Juli van Inverkeithing naar Londen. Viking, 9 Juli v. Hamburg naar Wilhelmshaven. Sleepbedrijf. Slbt. ..Blankenburg". 8 Juli van Bordeaux naar Rotterdam, met m.s. „Walenburgh". Slbt. ..Hudson" met 2 walvis- jagers. Socrabaya-Nederland. 7 Juli 0.08 Nrd. 66'35 Oost. Slbt. „Maas" met zuiger en bak, Rotterdam-Boulogne. 8 Juli te Vlissin gen. Slbt. „Schelde" met baggermolen en bak. Antwernen-Curaao, 8 Juli 30*19 Nrd. en 15'00 West. Slbt. „Thames" met tanker. La- gos-Middellandse Zee, 8 Juli 27'16" Nrd. en 14*01 West. Slbt. „Tyne" Lissabon-Rotterdam 8 Juli '43'22 Nrd en 9'15 Oost. Slbt. „Zwarte Zee", 8 Juli in zee naar Falmouth. Maandag 12 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Deo Duce van Gothenburg, Spaarnestroom van Leith, Korenica van Du- brovnik, Delft van Hamburg, Comte le Fer- rier van Caen, Hollandia van Vestanvick, Crightown van Rotterdam, Theodora van Stockholm, Grane van Skoghal, Orpheus van Lissabon. Vertrokken zijn: Cordula naar Rotterdam, Madoera naar Genua. Hoogwatertijden- Dinsdag 13 Juli: 8.42—21.11 uur. Woensdag 14 Juli: 9.43—22.13 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3