précaire precario-kwestie sidie aangelegenheid en Sï S&*kwam ecn ,ver -jftT/SS ven 27 Ondernemende Zaankanters willen een gezonken goudschip lossen Om de vissershaven ziet IJmuiden zijn wedergeboorte zich voltrekken IJ MUIDER COURANT 'AD BBEEN f!1 De Kikvorsch" werd gemeente-eigendom ,4e raad heettjg .„u waaro"aer oor1 HmDele -deld, waa'Xn'die een ampele «SSütten en die dan «ff aanwijzing van een StS,°- aïnaar ingevolge het Tij- ^•oblew" ]ager onder. &'i!l"Vren°everlaging van een !«tó, een rem aank001, y»" M. Geels, zaken- van de heet behandeling, ^^rwoSenvanrre- &eluTm een stnHe Srond' da' .--i.ci i" C ekoonvader aan de &j,d door zün snn°° f0.25 rdeWille^- krachtens de wet 24, «fiSm ™>ct betalen' t*'GKa-lt,r|feers"t,e pleitte de heer ^altherie van Weezei (V.V.D.) tH'.iv-.81aa billijkheidsgronden voor geval en de heer A. ten m Li hem bij omdat het hem betrokkene indertijd een ƒ24.— moet betalen, braken tenslotte de van diverse kanten ver wilde gaan dan de beurde iIcr:,WAR en J. van Leeuwen 'f! j«ario-onthef£mg, hoewel "TZ de heer R. Verbeek (Ar- isSitanmend geluid met B. hmn Er zou een precedent ge iden en de willekeur ware met 1 -Mis gehaald, een standpunt, Visser (Arbeid, O.W.) "E!ïm delen Eventuele vrijstelling de grond voor de gemeente "f «nl n op ettelijke guldens bSien rou het verre van tegenover de andere belastmg- m op dit verzoek in te gaan, e kwestie tot haar ware propor- leiuggebraeht. burgemeester mr. ÜSwit nog had aangevoerd, dat door Sit van de grond de gemeente litond van het perceeltje betaalt Eh. Homburg (A.R.) het ge- ïtaMr zijdelings en-goed-bedoeld had beticht wat enig ge- Edea de argumenten van B. en W aan de bezwaren uit de raad, zodat vijf stemmen tegen werd besloten, Kr geels geen precario-ontheffmg te foorstel, om Velsen's oorlogsdoden in de naamgeving van nieuwe stra fei-en en plantsoenen, bleek voor raadsleden aanleiding te geven tot wisseling van gedachten over 'ere 'aangelegenheid. Sommige spre idden liever een uitgebreidere lijst ra'"enen gezien al? bron van nieuwe amen, anderen lieten voorkeuren maar' tenslotte passeerde het voor- zonder stemming de voorzitters- „Dc Kikvorsch" aangekocht tussengevoegde agendapunt, waarbij voorgesteld de voormalige familïe- „ilplaats „De Kikvorsch" in IJmuiden- fvan de huidige eigenaar te kopen, nu Melder naar elders is overgebracht, j eveneens het fiat van de raad, zodat K-rein ten Zuiden van de Rambonnet- wr 95.000 ten behoevve van het "llfcilan gemeentelijk eigendom werd. Subsidie B.V.L.O. overneming van een aantal noodwo- ontlokte, evenmin als de nieuwe egeling voor Burgelij ke stand- enig commentaar aan de raad, agendapunt: de subsidië- T3D het bijzonder voorbereidend lager —irïijs kreeg meer belangstelling. Ge- ïrfP^den hebben indertijd doen weten, f geen bezwaar hebben tegen een Ede van 60 in de salariëringskosten, rtegenover B, en W. de mening waren kisn, dat de totale uitgaven door de Me vergoed dienden te worden, te- de gegevens waarop de bere- 4 van Gedeputeerden berustten, on- exploitatie-uitkomsten zijn over süte heeft zich als gemeentelijk J de houding gekristalliseerd, dat (tóchte van Gedeputeerde Staten voor aanvaardbaar is, en wellicht in de t. wanneer de regeringszorg zich f deze tak van onderwijs gaat uit- I- voor belangrijke verbeteringen kan zijn. "WA. W. i Grotenhuis-van Beek "on het hiermee niet eens zijn uonIer-^e practische vermindering '•9.QOO in de subsidie, waar zij het iten geld aan het leger" met de jeepte. Welk argument de voor- wea uitvallen en zeggen, dat deze m? in de eerste plaats buiten de orde oovendien zo langzamerhand „vrij J» werd. De heer J. NuyensfKath.) Met een roebels-specificatie op de wtezullen komen, waarop de heer e de zaak terugkeerde en zich "J1 niet voldaan toonde over wfr financiële steun, wat de n tenslotte kon beamen. De •LvJ' (Kath.) was alleen r en vond, dat B. en W. het Kfc rije, rije in een migentje - mi wagentje van v. Weert. Wij JUftI"'} EnSeland, te fegehealfï kinoer- en wandel- rfaaf a«' duwer VOOr -■ plaatsen. Prijs 104.75 i£jlVee?Cb onderhavige probleem op de juiste manier hebben aangepakt. Wethouder A. J. v. Leusen (Arbeid, on derwijs) trok stevig van leer tegen de cri- tiek op het voorstel en kon verklaren, dat de subsidie neerkomt op een bedrag van 30,per leerling, wat behoorlijk, maar inderdaad nog niet ten volle bevredigend te noemen is, maar gezien de houding van Gedeputeerden moet Velsen zich met dit halve ei tevreden stellen. De aanmerkingen uit de raad brachten de wethouder er toe herinneringen aan vroeger op te halen, toen het bijzonder voorbereidend onderwijs „gruwelijk verwaarloosd werd". En nu er in een sobere tijd wel iets gedaan wordt, komt er ondankbaarheid als reactie, aldus dr. v. Leusen. Als laatste antwoord aan de voorstanders van openbaar onderwijs vertelde hij, dat het college daar in meerderheid eveneens vlak voor is maar de huidige situatie dwingt min of meer tot aanvaarden van het voor stel. Tenslotte ontspon zich tiog een na- debat tussen de wethouder en de heer Ten Broeke, welk raadslid stipuleerde, dat de vroegere initiatiefloosheïd inzake het voor bereidend onderwijs voortvloeide uit de nood der tijden, een bewering, die de heer Van Leusen terugwees naar de regering, die deze „nood" indertijd „veroorzaakte". De dagschilderscursus aan de Nijver heidsschool kreeg aan het eind nog een paar prijzende en opwekkende woorden van da heren Ten Broeke en Nuyens, waar na de voorzitter de hamer voor de laatste maal kon laten vallen. CORRESPONDENTHE MET DUITSLAND Naar Duitsland kunnen thans, met in achtneming van de bestaande beperkfcnde bepalingen, alle ter verzending toegelaten stukken aangetekend worden verzonden, met uitzondering van de gedrukte stukken en brailledrukwerken. Naar de Franse zóne kunnen nu de volgende gedrukte stukken worden verzonden: familieberichten (visi tekaartjes, geboorte- en overlijdensberich ten en huwelijksaankondigingen) en han delsberichten (catalogi en prospectussen) Boeken, couranten en tijdschriften kunnen nog niet naar deze zóne worden verzonden. Expresse-bestelling is echter wel mogelijk, In Haarlem slaat, een huis Op het Wilsonsplein te Haarlem verrijst thans een bungalow. Een rare plaats voor een lieflijk huisje, zult u zeggen. Het staat er inderdaad een beetje vreemd, zo tussen de massieve huizenblokken van Wilhel- minastraat en Wilsonsplein en pal tegen óver de jubilerende Stadsschouwburg, al brengt het ontegenzeggelijk een vleugje vacantie-sfeer in de nuchtere, stedelijke omgeving. En door de voorbijganger, zeker door degene die reeds lang vergeefs een eigen dak begeert, flitst de gedachte. „Als ik daar eens zou kunnen wonen!" Welnu, die wens kan verwezenlijkt wor den als men geluk heeft. Dat is dus al net als bij het Huisvestingsbureau. Maar dat komt er in dit geval niet aan te pas, ten minste voorlopig niet. Wanneer U in het bezit mocht raken van dit optrekje, dan zult U dat te danken heb ben aan kleuters. Aan de kinderen van het kleuterhuis „Margriet", die nodig een eigen, groter gebouw moeten hebben. Om dat doel te bereiken heeft het bestuur van het kleu- terhuïs een verloting georganiseerd met als hoofdprijs het landhuisje, dat op het Wil sonsplein in aanbouw is. Wie zich straks een lot aanschaft, metselt een steentje mee aan het nieuwe onderkomen voor een deel van Haarlems jeugd en hij doet tevens een. gooi naar de verwezenlijking van zijn lief ste droom: een eigen home! „Renate Leonhardt" kan een tweede Lutine zijn vo°r Beverwijk 14 JEII. leven?' uur: "De beste ia" Mh"". JS en 9.15 uur WAAR HET WERK VORDERT Verbeteringen aan Zuidzij, vervolmakingen aan Noordzij Het herstel van IJmuiden in de rich ting van Europa's eerste vissershaven gaat gestadig voort. Zojuist is een bestek goedgekeurd, dat door zijn uitvoering een eind zal maken aan de onvolkomen heden. die er nog aan de Zuidzijde van de haven schuilen. Er komt, ter hoogte van het VEM-kantoor een nieuwe stalen damwand, zodat dan ook daar de ont sierende bomtrecliter zal worden ge dicht. Dit gat van 48 meter krijgt na de opvulling dus een stalen wand, die voorts in Westelijke richting 184 meter wordt doorgetrokken in de lijn van de Trawlerkade. De oude lijn verdwijnt daardoor: men zal de kademuur in vergelijking tot de huidige situatie „inspringen" tot het „ha venhoofd" op de uiterste Westpunt; zodat de haven daar iets breder wordt en de schepen meer in- en uitvaar ruimte krij gen. De firma Zanen en Verstoep, die ook aan de Noordzijde reparatiewerk heeft ver richt en verder ^le duikbootbunker tot haringopslagplaats transformeert, neemt het nieuwe project onder handen, dat ver moedelijk Juli 1949 klaar zal zijn"; Trawlerkade wordt „recht" Tegelijk met de aanleg van de nieuwe damwand, zal het niveau van de Trawler kade in de buurt van de VEM verbeterd worden: was het tot nog toe zo, dat voer tuigen als ijswagens door het aflopen van het plaveisel moeilijk de havenkant kon den bereiken, wanneer men de bestrating dieper gelegd zal hebben door de onder grond 30 centimeter af te graven ligt de Trawlerkade niet langer zo ongemakkelijk schuin. Er zal misschien hier en daar een stoepje voor een toegangsdeur moeten ko men maar de zaak is opgezet met de be doeling, dat de pakhuis-ingangen niet ver laagd behoeven te worden. Hefkraan komt weer Om nog even aan de Zuidzij te blijven; ook de hefkraan voor winches en masten komt terug op een nieuwe fundering, welke tegelijk met de bovenvermelde verbeterin gen zal worden aangelegd. De kraan zelf is in reparatie bij een firma te Wormer- veer, maar als dit onmisbaar attribuut terug is, zal er alweer een kwetsbare plek uit IJmuiden's havenoutillage zijn wegge nomen. Ook aan de Noordzijde vordert het opbouwwerk met bekwame spoed, al heeft het „zomerweer" wel eens wat roet in het eten gegooid. De vloer van hal B groeit vrij snel en ook de betonnen dakbedekking kan bin nenkort van haar mastiek-bovenlaag wor den voorzien. De kade voor de hallen B en A wordt inmiddels al voor overslagwerk door de vissersschepen gebruikt en wanneer straks het verse haringseizoen in volle gang is, komt de iets verlengde halkade de lossende vaartuigen uitstekend van pas. Het binnenwerk van de verrijzende hal B groeit met het buitenwerk; de Zweedse tegels, die men hiervoor gebruikt worden de een na de ander in de specie gelegd. Havenkantoor klaar Ook het kantoor van de Havendienst, dat op het einde van hal B zo goed als klaar is, zal volgende week, wanneer hét vermoedelijk in gebruik kan worden gé- nomen, het zijne tot de vervolmaking van de IJmuidense uitrusting kunnen bijdra gen. Wanneer hal B geheel gereed is, zijn de IJmuidense afslagruimten weer ónge? veer op vooroorlogse capaciteit gekomen: er is dan zelfs ongeveer 20 meter bijge komen door de vergroting van hal B. Dat een en ander nodig is, blijkt uit de vlscijfers, die aantonen, dat er in het eerste half jaar van 1948 bijvQorbeeld 19,2 mil- lioen kilo vis werd aangevoerd tegen 1.6,7 millioen kilo in hetzelfde tijdvak van 1947, welke cijfers zakelijk vertellen van de glorieuze en fel-bevochten herrijzenis van het Staatsvissershavenbedrijf in „de stad aan de zee". Beverwijk Strandweek Hoogovenstaten volgeboekt De aanmelding voor de strandweek, ge organiseerd door Hoogovenstaten, voor de kinderen tot 10 jaar, welke deze zomer te Wijk aan.Zee zal worden gehouden is-, door dat zich ongeveer 300 kinderen hebben op gegeven, met het oog op de beschikbare ruimte stopgezet. Behalve de kinderen uit de omtrek zijn er ook aanmeldingen van kinderen uit Haarlem binnengekomen, die 's rporgens per auto gehaald en 's avonds weer terug gebracht zullen worden. VISSERS OP REIS. Vergezeld van hun dames zijn dé leden van het viscollege „De IJzeren Voorh", on derafdeling van Hoogovenstaten, Zondag een autotrip wezen maken. Over Amster dam ging de tocht naar Arnhem, waar bij de Nederlandse Heide Maatschappij de kwekerij voor zoetwatervis werd "bezich tigd. Na in Arnhem gedineerd te hebben, werden de bedriegertjes in park Rösendaal „geprobeerd", waarna men via de Grebbe- berg naar Ouwehands dierenpark toog. Na dit bezoek werd in vrolijke stemming de terugtocht naar Beverwijk aanvaard, Zodra de wind in de Zuid-Oosthoek zit, zal de U K 230, welke thans rustig aan 't Kalf te Zaandam ligt, de meertouwen los gooien en zullen enkele ondernemende Zaankanters een expeditie beginnen, welke hen, indien de opzet lukt, geen windeieren zal leggen. Zij willen namelijk een poging doen de 454 kistjes goud, welke zich nog moeten bevinden in het wrak van het in 1917 getorpedeerde Duitse s.s. „Renate Leonhardt" aan de oppervlakte te brengen. Om de ramp welke het Duitse schip trof, heeft steeds een geheimzinnig waas gehan gen, Opvarenden van het schip verklaarden na hun redding door vletterlieden, dat het schip een kostbare lading aan boord moest hebben, doch het duurde bijna twintig jaar voor men er achter kwam hoe kostbaar deze lading wel was. Strandjutters gaven de eerste tip. De plannen van de betrokken Zaankan ters dateren niet van vandaag of gisteren. Reeds in 1937 kwam de tuinier P. Visser, gemeenteraadslid voor Wijde Wormer, tot de ontdekking, dat wat zich in het jaar 1917 had afgespeeld, belangrijke gevolgen kon hebben. Ter hoogte van Egmond spoel de toen 600 ton cacaoboter aan, waarom heen zich een laagje zout bevond, dat de cacaoboter voor bederf had gevrijwaard. De Egmóndse jutters wisten te vertellen, dat dat afkomstig was van de „cokesboot", die in 1917 was gezonken. Zij vertelden er ook bij, dat wat er aangespoeld was, nog lang niet alles was. Na veel snuffelen kwam Visser uiteindelijk aan de weet, dat het Duitse convooi, waarvan dit schip deel uit maakte, bij Egmond uit elkaar geslagen was, dat er twee vaartuigen geweest wa ren, die in de richting van de kust waren gevaren, n.l. de „Josina" en de „Renate Leonhardt" en dat deze schepen vlot ge komen waren, maar te dicht langs de kust hadden gevaren, waardoor de „Renate" nabij Den Helder weer aan de grond was gelopen. Vletterlieden, die het schip los trokken, wilden het naar Den Helder sle pen, maar daar voelde de kapitein August Mehtling niets voor. „Hij gaat naar buiten", beval hij en dat werd zijn ongeluk. Nauwe lijks buiten, werd het schip door een tor pedo midscheeps getroffen. De vletterlieden konden de leden van de bemanning redden,, doch de boot verdween naar de diepte. Waar dit precies was gebeurd, was een der moeilijkste vragen, waar de heer Visser zich voor gesteld zag. Hij werkte destijds op een bergingsvaartuig bij Petten en hij meende, dat het met lichte springstoffen mogelijk moest zijn, de lading van het schip aan de oppervlakte te brengen:. Deze ge dachte was de Wormerveerder sleepboot kapitein C. van der Toorn ook toegedaan. Samen zetten zij de onderzoekingen voort. Geslaagde proefboring. Zij ontmoetten onder andere een kapitein De Vries, die een merkwaardig gesprek had gehad met de vrouwelijke opvarende, die verteld had, dat er verraad in het spel was geweest, omdat de jagers op de schepen hadden liggen wachten. Het schip was n.l. niet alleen met cacaoboter geladen, maar ;bpvatte tevens 454 kistjes goud en geheime staatspapieren. Het goud vertegenwoordig de een waarde van 55 millioen gulden. Met zijn botter ging kapitein De Vries nu met de goudjagers naar de plek waar de „Renate Leonhardt" moest liggen. Een sleeplijn tussen twee varende botters duid de hun al spoedig de plaats aan. Op 22 meter diepte liep de lijn vast. Met het blok werd het wrak afgepeild en met een spe ciale Siemensboor werden boringen ver richt. Sporen van cacaoboter bleven op de boor achter. Deze proefvaart werd in Augustus 1939 gemaakt en er werd een boei geplaatst op de ligplaats van het wrak. Visser won nieuwe informaties in, dit maal bij de verzekeringsmaatschappij te Hamburg, maar de verzekeringsagenten waren niet toeschietelijk. Toen kwam de oorlog en alle plannen moesten opgeschort worden. In 1945 zette men opnieuw het offensief in. De marine veegde het terrein schoon in de herfst van 1947, maar tot nog toe is het er niet van gekomen om een bergingspoging te wagen. Men heeft thans de beschikking gekregen over een duikerskooi, zoals ook gebruikt bij de berging van het goud van de „Egypt" in de Middellandse Zee en Maandag is nu ook door enkele Zaankanters voor de grote coup een financiële basis gelegd. Als nu de wind maar Zuid-Oost wil worden SCHEEPVAART KNS M. Danae 1 Juli van Antwerpen naar Rotterdam. Gnnïmedes 17 Juli van Barranquilla naar Cristobal. Hera 10 Juli van Maraeaibo naar Media Luna. Ilos 12 Juli van Oran naar Djidjelli. Orpheus 12 Juli te Amsterdam van Lissabon. Roelf 12 Juli te Bordeaux van Amsterdam naar La Pallice. Roelf 12 Juli te Bordeaux van Am sterdam naar La Pallice. Titus 12 Juli te Lissabon van Rotterdam naar Gibraltar. Venus 12 Juli te Genua van Barcelona naar Savona. Vulcanus 12 Juli van Istanboel naar Izmir. Mü Nederland. Java 13 Juli van Rotter dam naar Houston. Madoera 12 Juli van IJmuiden naar Genua. Poelau Laut 13 Juli te Penang van Colombo naar Port Swet- tenham. Rempang 11 Juli Gibraltar gepas seerd van Port Said naar Nederland. Riouw 13 Juli van Penang naar Port Swettenham. Tabinta 13 Juli te Rotterdam van Quebec. Ta'wali 13 Juli te Singapore van Makassar naar Palembang. Holland-Afrikalijn. Gaasterkerk 12 Juli •van Teneriffe naar Kaapstad. Holland-West Afrika lijn. Jaarstroom 10 Juli van Dakar naar Konakri. Meliskerk 11 Juli van Luanda naar Lobito. Nigerstroom 11 Juli van Dakar naar Amsterdam. Para 11 Juli van Accra naar Lome. Mij Oceaan. Glengarry 13 Juli te Rotter dam van Londen. Polyphemus 7 Juli van Colombo naar Amsterdam. Angstige vlucht Zaterdagavond arriveerde op ongebrui kelijke wijze een achttienjarige Portugees, Josua da Silva genaamd, op de Londense luchthaven. Hij arriveerde als blinde pas sagier in het landingsgestel van een groot York vliegtuig. Ongezien door de politie van Lissabon was da Silva die werkloos was en gehoord had dat men in Engeland werkkrachten kon gebruiken, gekropen in de open ruimte waarin een van de reusachtige wielen van het toestel wordt getrokken. Toen het wiel na de start werd opgetrokken slaagde de jongen er in zich zo in de nauwe ruimte te wringen dat hij niet vermorzeld werd. Zo zat hij gedurende de vlucht van 973 mijl naar Londen. Boven de Golf van Biscaye heeft da Silva hevig koude geleden en hij vertelde dat hij erg bang was geweest. Hij denkt niet meer aan werk zoeken in Enge land ën gaat maar weer liever naar huis terug, zij het ditmaal warm en gezellig in een vliegtuigcompartiment voor gewone passagiers. (U. P.) Joegoslavië zit Rusland dwars op de internationale radioconferentie Op de internationale radio-conferentie die te Kopenhagen sedert 25 Juni haar werkzaamheden voortzet ten einde drie honderd korte en ultrakorte golflengten onder de deelnemende landen te verdelen, hééft de Sovjet-Unie door toedoen van Joegoslavië een nederlaag geleden. Met 21 tegen 10 stemmen werd door de algemene vergadering besloten met een gewone meerderheid van stemmen te be slissen over gevallen, waarvoor tot dusver een meerderheid van twee derden was ver eist. Als een der eerste gevolgen van dit be sluit zullen de congressisten met een ge wone meerderheid kunnen besluiten, dat een meerderheid van twee derden der stemmen vereist is voor de opneming der Baltische landen en Fins-Karelië in de con ferentie. De Sovjet-Unie die voorstander is van deze opneming, beschikt evenwel niet over twee derden der stemmen om deze zaak in haar voordeel te regelen. Een deel neming van de Baltische landen en Fins- Karelië zou de Oost-Europese landen 16 stemmen bezorgen in plaats van 11. Wegéns de onthouding van Joegoslavië, die een uitslag gaf van 21 voor en 10 tegen stemmen, ziet de Sovjet-Unie zich genoopt het thans genomen besluit te aanvaarden. Grote vaart. Aletta, 9 Juli te Balik Pa pan van Makassar. Annekerk, Rotterdam- Australië, 11 Juli te Antwerpen. Antonia, 8 Juli van Singapore te Saigon. Berkel, 10 Juli van Delfzijl te Ekenaes. Epa, 7 Juli van Abedan naar Singapore. Hagno, 11 Juli van Rotterdam te Dublin. Koningsberg, Perzische Golf-Rotterdam, 11 Juli "van Genua. Merwe- de, Rotterdam-Calcutta, 10 Juli te Genua. Molenkerk, Rotterdam-Japan, 10 Juli van Manilla. Prins Willem II, Houston-Neder- land, pass. 10 Juli Key West. Stad Maastricht 11 Juli van La Giulette te IJmuiden. Tegel berg, 9 Juli van Japan te Shanghai. Thetis, Calcutta-Rotterdam, 11 Juli van Genua. Van der Waals, Amsterdam-Perz. Golf, 11 Juli Xe Antwerpen. Viktun, Rotterdam-Calcutta, f Juli te Bombay. Winterswijk, Algiers-Vlaar- dingen, pass. 12 Juli Finisterre. Aagtekerk, 12 Juli Australië-Rotterdam, pass. 11 Juli Algiers. Albireo, Rotterdam-Buenos Aires, 11 Juli te Montevideo. Alcyone, Bairen-Aarhus, pass. II Juli Ouessant. Aldabi, 11 Juli van Buenos Aires te Rotterdam. Aldegonda, 11 Juli van Bangkok naar Singapore. Alphacca, 11 Juli van Kobe te Rotterdam. Annenkerk, 10 Juli van Rotterdam naar Japan. Erinna, 10 Juli van Miri te Poeloe Samboe. Hermes, 10 Juli van Guayaquil naar Huacho. Kat wijk, Afrau-Rotterdam, pass. 10 Juli Finister re. Kedoe, Batavia-Rotterdam, 11 Juli Kaap Ton. Keilehaven, 12 Juli van Port Gentil n. Tabou. Kelbergen, Rotterdam-Saffi. pass. 11 Juli Dungeness. Kota Gede, 11 Juli van Ba tavia te Soerabaja. Lemsterkerk, 10 Juli te Bandersharpour. Lievevrouwekerk, 10 Juli van Dar es Salaam naar Port Amelia. Linge. 11 Juli van Amsterdam te Mantylueto Loe- nerkbrk. Antwerpên-Oost-Afrika, pass. 11 Juli Kaap St. Vincent. Lombok, 11 Juli van Basra naar Bahrein. Loosdrecht, 11 Juli van Rotterdam te Bombay ten anker. Manoeran, Amsterdam-Java, pass. 10 Juli The Brothers. Polydorus, Amsterdam-Java, 11 Juli te Glasgow. Pygmalion, 11 Juli van New Or leans naar Curagao. Rondo. 11 Juli n. Soera baja. Saidja. 11 Juli van Pladjoe naar Miri. Sallando. Immingham-Civita-Vecchia, pass. 10 Juli Cape Roca. Stad Maassluis, Bona- IJmuiden, pass. 10 Juli Ouessant. Arends- kerk, Rotterdam-Australië 10 Juli van Gi braltar naar Genua. Arnedijk, 11 Juli van Antwerpen te New York. Axeldijk, New York-Batavia, 12 Juli te Alexandrië. Blijden- dijk, New York-Rotterdam. 11 Juli te Lon den. Breda, 11 Juli van Pisco naar Huacho. Britsum, 10 Juli van Cardenas naar Nuevi- tas. Cistula, 11 Juli van Shanghai naar Plad joe. Cottica, 11 Juli van Curagao te Port of Spain. Gaasterkerk, Antwerpen-Kaapstad, 12 Juli te Las Palmas. Garoet, 11 Juli van Che- ribon naar Semarang. Helder. Amsterdam- Valparaiso. 11 Juli van Madeira. Indrapoera, Java-Rotterdam, pass. 11 Juli Perim. Jaar- stroom, Rotterdam-West-Afrika, 12 Juli te Konakry. Japara, 11 Juli van Mapilla naar Los Angeles. Johan van Oldenbarnevelt, 11 Juli van Amsterdam te Batavia. Kertosono, 12 Juli van Batavia te Singapore. Klipfon tein, Mombassa-Amsterdam pass. 11 Juli Kaap St. Vincent. Leid Bruynzeel, Rotter dam-Borneo. 9 Juli 22 uur te Gibraltar, 10 Juli van Gibraltar. Leopoldskerk, Amster- dam-Oost-Afrika, pass. 12 Juli Perim. Maas- kerk, 11 Juli van Port Bouet naar Takoradi. Maasland, B. Aires-Amsterdam, 12 Juli te Bahia. Maetsuycker, 12 Juli van Freemantle te Singapore. Marken, 11 Juli 8.15 van Rot terdam via Marseille en Genua naar Batavia. Meerkerk. Rotterdam-Japan, 10 Juli van Suez. Meliskerk, 11 Juli van Loanda naar Lobito. Nigerstroom, 11 Juli van Dakar naar Amsterdam. Omala, 10 Juli van Suez te Abadan. Oranje, Amsterdam-Java, 12 Juli te Singapore. Oranjefontein, Kaapstad-Amster dam, 10 Juli van Teneriffe. Prins Alexander, Antwerpen-Montreal, 11 Juli 475 mijl Oost Belle-Isle. Rempang, Batavia-Amsterdam. pass. 11 Juli Kaap St. Vineent. Riouw, Am sterdam-Java, 11 Juli te Belawan. Rijnkerk, Rotterdam-Australië, 11 Juli van Suez. Si- bajak. 10 Juli 23 u. Gibraltar en 11 Juli 12 uur Sagres gepass. wordt 15 Juli om 4 uur le Rotterdam verwacht (passagiers). Stentor. Om het behoud onzer Hollandse molens Vele wiekendragers in slechte toestand Een belangrijk monument in het Neder landse landschap en dorpsbeeld vormt de molen. Door de mechanische bemaling heeft Nederland echter vele van zijn wiekendra gers verloren. Van de 7500 molens, die wij bezaten zijn nog slechts een kleine 1500 over. Van 1936 tot 1947 zijn gemiddeld in ons land drie molens per 2 weken verloren gegaan. In elf jaar tijds verloor ons land door slopershand en oorlogsgeweld 850 mo lens. Dit betekende naast een onherstelbaar verlies aan cultuurschoon ongeveer 50.000 gratis paardekracht minder. Het economisch argument van „weg met de windmolens" was gelegen in de gunstige prijsverhouding van mechanische bemaling tot windbema- ling. Thans evenwel geldt dit economische ar gument in veel mindere mate door de ge stegen brandstoffenprijzen. Dit betekent, dat Nederland ook van na- tionaal-economisch standpunt bezien, alles moet doen om de nog resterende molens te behouden en. waar nodig, in haar oor spronkelijke staat terug te brengen. Belangrijk werk in dit opzicht verricht de vereniging „De Hollandse Molen", die kortgeleden haar 25-jarig bestaan her dacht. Talrijke molens in Oost-Gelderland bijvoorbeeld verkeren in deplorabele staat of worden met ondergang bedreigd. Dit be tekent naast energieverlies ook een nadelige post voor het landschapsschoon van deze streek en het voor dit gebied zo belangrijk toerisme. Een molen zonder wieken vormt geen fraai gezicht. 1-Iet is om deze reden, dat de technische adviseur van „De Hol landse Molen" na een uitgebreide inspectie tocht. waarbij een groot aantal molens in de Achterhoek en de Lijmers werd be zocht, besprekingen met de betrokken mo lenaars en gemeentebesturen is begonnen. De te herstellen schade aan het bezochte twintigtal molens beliep naar raming on geveer een ton. Voor een derde zal hierin door rijkssubsidie kunnen worden tege moetgekomen. 12 Juli van Piraeus te Philippe Villa. Straat Malakka, 12 Juli van Penang te Lorenzo Marques. Tabinta, Quebec via Havre naar Rotterdam, pass. II Juli Lizard. Themista. 11 Juli van Casablanca naar Amsterdam. Van Ostadet 11 Juli van Georgetown te Parama ribo. Waterman, Rotterdam-Batavia. 11 Juli (12 u.) van Port Said. Westerdam, 12 Juli v. New York te Rotterdam. Willem Ruys, 12 Juli (1.15) van Batavia te Rotterdam. Van 't Hoff, Mombassa-Rotterdam, 11 Juli te Antwerpen. Woensdrecht, Purfleet-Key West, pass. 11 Juli Lands End. Zeeman, 11 Juli van Panakoeran te Banjoewangi ter rede. Zui derkruis, pass. 11 Juli 5 uur Gibraltar wordt 14 Juli 13 u. te Rotterdam verwacht. Kleine-vaart. Arak, 10 Juli van Blyth n. Southampton., Bardal, 10 Jul van Goole n. Kiel. Brem, 11'Juli van Antwerpen te Opor to. Celebes. 9 Juli v. Leixoes naar Guernsey. Express. 10 Juli van Amsterdam te Havre. Hada. 11 Juli van Brunsbuttel naar Antwer pen. Hast 4, 10 Juli van Rouen naar Kopen hagen, Import, Rotterdam-Stockholm, pass. 11 Juli Holtenau. Ingeborg. 11 Juli van Si- glufjord te Brake. June, 11 Juli van Otter backen te Kristianshavn. Lillen, 11 Juli van Antwerpen te Bilbao, Lisa Essberger, 11 Juli van Brake naar Vlaardingen. Macbeth. 10 Juli van Leixoes naar Jersey. Palma, 9 Juli van Frederiksstad naar Zwijndrecht. Rose Marie, 11 Juli van Southampton te Ant werpen. Sambee, 12 Juli van Parijs te Ant werpen. Tercia,- 10 Juli van Helsinki te I-Ia- mina. Veenenburgh, II Juli van Rotterdam te Middlesbro. Albatros, 11 Juli van Rotter dam te Goole. Audacia, 11 Juli van Rotter dam te Huil. Bree Helle. 11 Juli van Rotter dam te Antwerpen. Verocia, 11 Juli van Emden naar de Humber. Hast 3. 11 Juli van Rouen naar Londen. Hast 5. 12 Juli van La Havre te Antwerpen. Ibis. 10 Juli van Lon den te Great Yarmouth. Rika. 11 Juli van Hobro te Kopenhagen. Constant, 10 Juli van Boston naar Niel. Echo, Rotterdam-Dublin, 11 Juli pass. Lizard. Elisabeth, 9 Juli van Bremen te. Southampton. Everteen, 11 Juli van Antwerpen te Skutskar. Fiat, 10 Juli v. Dordrecht naar. Londen. Hast 5, 10 Juli van Le Havre naar Antwerpen. Heemskerk, 11 Juli van Londen haar Rotterdam Houtman. 11 Juli van Nofresunby te Gefl. Java. 9 Juli van Shanrear naar Workington. Kumlaborie, 11 Juli van Vlissingen naar Hamburg. Leny, 10 Juli van Newcastle te Kiel. Leuvehaven, 11 Juli van Krageroe naar Antwerpen. Maartje, 9 Juli van Bantry naar Newportmon Mayglen, 9 Juli van Middlesbro naar South ampton. Maymere, 8 Juli van Plymouth te Duinkerken. Maystar, 9 Juli van Rur.karn n. Par. Mira, 10 Juli van Tomeby n. Hamburg. Mulan, 12 Juli van Par te Antwerpen. Nettie, 10 Juli van Hamburg te Emden. Nottingham, 11 Juli van Goole te Harlingen. Oranje, 10 Juli van Yarmouth naar Huil. Vaderland 10 Juli van Blyth naar Fulham. Viking, 10 Juli van Hamburg te Wilhelmshaven. Sleepbedrijf. Blankenburg met m.s. Walenburgh naar Rotterdam pass. 12 Juli eiland Wight. Witte Zee met 2 bakken 11 Juli van Rotterdam naar Curagao. Zwarte Zee met een sloper "11 Juli van Falmouth naar Antwerpen. Dinsdag 13 Juli kwamen de haven van IJmuiden binnen: Akershus van Oslo. Vio lette Erica van Rotterdam. Stad Maassluis van Bona, Denj van Par, Zwijndrecht van Narvik, Bramora van Abadan, Greth van Ostende, Chama van Abadan, Bernisse van Skeleftia, Lena van Halmstadt, Omen van Hamburg. Vertrokken zijn: Hövding naar Stockholm, Zaan naar Oxelosund, Ponza naar Emden, Folding naar Reykjavik, Empire Colley naar Totnes,,Caribia naar Gent, Plover naar Lon den, Skaraborg naar Rotterdam, Suomen Nyto naar Rotterdam. Hoogwatertijden. Woensdag 14 Juli: 9.4322.13 uur. Donderdag 15 Juli: 10.4723.16 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3