c J Sportleidersinstituut op „Duinlust" begint in September te draaien Visserij-varia ïv* mma geen studio's Zonder Pr0° muzikanten en geen hel er ons niet om een Mi?n OP ie vraag of de pro- Slechter zijn geworden. be?dai betreft de feestvreugde WISÏniet verstoren. Trouwens tfteb'1JSrLgen zijn evenzeer van zusterverenigingen en it** "in binnen- en buitenland, al mdit opzicht nuances. 0® 2 eerste vijf jaren van haar ^"^«nsinder wisselende f:"Zen organisatievormen plaats E»31® S. het min of meer expen- vïn die periode niet mee, IJ^ariW begeren, dat er twin- **0f Jmédeen slechte uitzendingen feSSSS §een onder7r' .zwaar" willen aandui- ^ixSts vaststellen dat zowel m ►ft «S er programma's voorkwa- 4terdaG 17 JULI 1948 IJMUIDER COURANT BIJ EEN JUBILEUM H radiopro§ramma als spiegel van een viert #«*M zulke nyjlpalen be- gS» 203,5 jm van het veremgmgs- en hebben be- - -,M S'MU t'rekregen in herden- volle 333 artikelen. Belangrijke ^..piaken en m d(_ opemng van te"udio's en kantoorge- diaken van steeds in een bedrijf ^S^^ffif'viUen twïïtig jaar &5"rsr;vSge-^n "iS— hit wezen van de om- UlUgl"" - ftnmpn radio-geniek waren, dat - :ieV°Svorm en inhoud betrof zo «f p bet uitsluitend auditieve het medium radio waren in- feaUe toehoorders geen ogenblik iSchte kwamen, dat hen m zin- H Öht eigenlijk te kort werd ge- ïvwii op doelen is he fascinerende 55. tiidsbeeld, zoals dat overduide- ^v-Hals men de programmabladen van Selkaar legt en vergelijkt. ppn integrerend deel van Kws nu een integrerend deel fïSion, bleef beperkt to Êüertie in de late avond eerst later 1 in.toffiriö dat de radiq. ook in de Sdeopvatting dat de radio.oc ELniening eenvoudig met met d' pubbciteitsmiddelen kan concur- gemeengoed - en dan nog met eens ito "ad''trouwens de tijd in die voor een lezing over een enigszins is en veel omvattend onderwerp werd tii uur uitgetrokken en dan niet van wio's ochtends maar in de avond. Zo n Werd door een echte professor ge- tóen en niet door een popularisator-van- s'asie die tegenwoordig dezelfde aange- «nhcid in een kwartier „belicht". Aan zo'n doorwrocht geval gmg dan een pkiimermuziek vooraf. Blijkbaar was de ocrammaleider van die dagen niet zeer rce<d voor een uittocht der luisteraarrs. lustig", zo kon men het aethermenu van tiiagen het best omschrijven. Het avond- fögramma werd gemeenlijk verzorgd door [{omroeporkest een ensemble van geen ie grote bezetting dat de*gehele avond »r dan ook als omroeporkest betiteld iwd, ook al speelde het om acht uur de toe Nachtmuziek en om elf het Afsclfeid e: gladiatoren. 6 in deze dagen worden dezelfde vi^tuosen ïtwisselepd als Orchestre miniature, Metro- pale-orkesl of „Cinderella" aangèkondigd. odags was er op gezette tijden een opera, idan ook wel degelijk een hele opera en ..ai radiofonisch uittreksel, bestaande uit nl meiodieën-die-het-altij d-wei-doen. Er is voorts ruimte voor een min of meer itp improvisatie der omroepers, wier amen toen op lijstjes als „Wie is de po~ fete man van Nederland?" naast die minister Kan plachten voor te komen, list intens genoegen denken wij ,nog dads terug aan Billy en Bully, een ver- al waarvan we overigens alleen nog "«tr weten dat het grappig was. Het voornaamste verschil hebben we nog ie! vermeld: in 1928 en daaromtrent wa it er nog tijden op de dag dat er stilte eerste. Voor tien uur 's ochtends werd ze niet begonnen, in de middaguren ais geijkte vulling een uitzending van «iek bij de toen nog stomme films de Amsterdamse theaters ^waren er wel hiaten en men ging tamelijk vroeg ar bed. Tussen twee programma-onder win werd niet nog gauw een derde deel £€2 gramofoonplaat gestouwd, maar toechting politieke delinquenten Wdl J Augustus hervat Dinsdag 3 Augustus wordt de berech- '4 «r politieke delinquenten in het Ar omen! Haarlem voortgezet. «zitting van de daarmee belaste Kan- «raiierwordt gehouden in het gebouw 7, Kantongerecht Jansstraat 46. «donnen wordt met de voortzetting' of we Behandeling van een aantal zaken a3n°e'3racht waren. iï,I iende .zittinS wordt op Dinsdag staking breidt zieh uit het communistisch als het niet- "ch overheidspersoneel van re- lux le .Parijs heeft besloten zich nlovfc^ wj ae "®-000 reeds staken- hetministerie van Finan- UT u ^Sering verdere concessies Wan'otenarcii e„ politiemannen, L/Tg bH.°aafhaDlielijke vakvereni- S. 0t|".te mWtoacht het rtg«fin2 wfn' ZiJ eisen hoger salaris. ?«2 7ii Ia66" verklarins Uitgege- ■ji p-17;j guere ambtenaren waar- t-, j:j pP0i„ orst- zullen worden in- ^"da voor Haarlem I»», JWtDAG 17 JULI ACh'lr de w°^"- -eciak'1. Deze du JI, :,SPlonnen tegen .Gevaarinu lt?- 2- 4-15. en 9 14 j- 2.15, 4.30 hooid" - "P® burgemeester 2 30, 7 en 9.15 u. 1^. 1 en 9,i5 uur geheime kamew", ka ConcSAG 18 JULI. Cabaret met Hen- ^stelkngïn B,0SC0Pen: Middag- en liet men de gestadige tik van de salonklok klinken. De luisteraar was met wat hem voorgezet werd volkomen tevreden. Hij bleek altijd tot luistereneu ook tot betalen bereid. Dat is in twee decennia wel heel anders geworden. De programma's van deze tijd bieden een getrouw beeld van de verbrok keling en de zucht naar een oppervlakkige, gemakkelijke tijdpassering die overal heerst. Causerietjes van een kwartier, con certjes van een half uur, luisterspelen in 83 vervolgen. Als het in vredesnaam maar niet te lang duurt, want dan worden de mensen ongeduldig en draaien wat anders voor. Dat een radiotoestel ook .afgezet kan worden, is een wetenschap die slechts aan weinigen bekend is. In het begin zeiden wij reeds, dat er over de radio-programma's als tijdsbeeld maar •weinig gezegd was. Toch zal de lectuur van de radiobladen voor de latere cultuur historici onontbeerlijk zijn, willen zij een helder en on verwrongen beeld krijgen van dit geslacht. J. H. B. Butlinkamp in Zandvoortse gemeenteraad Naar wij vernemen zal de gemeenteraad van Zandvoort na afloop van de raadsver gadering op Dinsdag 20 Juli een besloten zitting houden, waarin de financiering van het Butlin-vacantie-centrum besproken zal worden. Later zal de stichting van zo'n kamp het onderwerp van een openbare vergadering vormen. Twee Poolse trawlers zijn te IJmuiden aangekomen. De Delta is een oude bekende. De GDY 314 is echter pas aan de Poolse vloot toegevoegd. Beide schepen komen om manschappen. De 9 Muzen Documentaire over Walcheren. De Ne derlandse cineast Charles Huguenot van der Linden legt thans de laatste hand aan een documentaire over Walcheren, die in op dracht van de regeringsvoorlichtingsdienst wordt vervaardigd. De rolprent, die speciaal voor het buitenland bestemd is en die een beeld geeft van het eiland, zo als het was, zoals het getroffen werd 'en zoals het in de toekomst zal worden, bestaat gedeeltelijk uit archiefopnemingen. De heer Van der Linden heeft met zijn opnemingleider en zijn came raman de heren J. Dudok van Heel en H. Hoving, enige dagen op Walcheren vertoefd, waar nog een aantal opnemingen is gemaakt. Tot besluit zullen luchtopnemÉngen worden vervaai-digd uit de glazen koepel van één bommenwerper. Rita Roland verzorgt de montage en Lex Karssemeijer zal er waarschijnlijk de muziek voor schrijven. Men hoopt de film begin Augustus gereed te hebben. Albert Bassermann naar Nederland. Na enige jaren in Amerika te hebben gewerkt en verschillende films te hebben gedraaid, is de toneelspeler Albert Bassermann met zijn vrouw het vorige jaar naar Europa terugge keerd, waar hij verbonden, is aan de Kam- merspiele te Wenen. Begin October van dit jaar komt Basser mann met Ibsens „Spoken"' naar Nederland en België. Nederlands impressariaat. Tot lid van de raad van beheer van de stichting Neder lands Impressariaat werden gekozen mr. D. G. W. Spitzen, tevens lid van het dagelijks bestuur, mej. Ar.nie.Woud, Laurens Bogtman en Everard van ï^>yen. Verlies. Marguerite Moréno, een beken de Franse film- en toneelster is te Touzac op 78-jarige leeftijd aan de gevolgen van een longontsteking overleden. Braquc en Chagall onderscheiden. De jury van de „Biennale" van Venetië heeft de internationale prijs voor schilderkunst uit gereikt aan Georges Braaue, na een selectie uit werken van vooraanstaande schilders, waaronder Picasso en Rouaultr De internatio nale prijs voor de beste gravure werd aan een andere Franse kunstenaar, Marc Chagall uitgereikt. Cursisten krijgen het niet cadeau SSKBI?*0 19 JULI. fc Middag, en Avond Avondvoorstellin- Het statige buiten „Duinlust" "aan de Duinlustlaan' in Overveen dat de laatste jaren al heel wat verschillende groepen mensen binnen zijn muren heeft geher bergd, is nu door het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen tot zetel bestemd van een instituut dat er voorlopig wel zal blijven, namelijk het „Centraal in» stituut voor opleiding van sportleiders". Eén September zal het gebouw worden bevolkt door een schare jongelieden die deze functie ambiëren en die er in twee jaar tijd voor klaargestoomd zullen wor den. Het is niet de bedoeling sportleraren van hen te maken, maar wel om hen voor te bereiden op taken op sportgebied die buiten de school liggen. Zij zullen dus bijvoorbeeld optreden als oefenmeesters bij-sportverenigingen. Ook overheidsperso neel (politie) zal hier een cursus kunnen volgen. Gedurende de eerste achttien maanden van hun verblijf op Duinlust zal het on derwijs zich richten op de algemene theo retische, practische en paedagogische vor ming. De resterende zes maanden worden besteed aan één of meer takken van sport waarop, de candidaat zich wenst te speciali seren. Naast deze hoofdcursus zullen ook bij zondere cursussen worden gehouden voor sportorganisaties en dergelijke, die uiter aard van kortere duur zullen zijn. Tijdens de cursus zullen de leerlingen hard moeten aanpakken want naast het zware dagelijkse programma zal van hen worden verlangd dat zij in «hun vrije tijd bij sportverenigingen in Haarlem en om streken practisch werk gaan doen. De' cursus zal worden besloten met een examen, af te nemen door de docenten en door afgevaardigden van de Nederland se sportbonden, die ook zorg zullen dragen voor leraren voor de specialisten-cursus van de laatste zes maanden. Vrijwel alle sporten zullen in deze twee jaar worden beoefend. Wij noemen balspelen, zelfverde- digingssporten, zwemmen en natuurlijk athletiek en gymnastiek. Behoorlijke accomodatie Aan het instituut is een internaat ver bonden; het is echter niet verplicht, in te wonen. Het gebouw begint er overigens al keurig uit te zien en wat de accomoda tie betreft is voor. het nodige als douches ruimschoots gezorgd. Het terrein van 40 ha. om het gebouw leent zich uitstekend voor de lichamelijke training en het instituut heeft de beschikking over de sportvelden van Bloemendaal en Stoops bad. Het insti tuut kan 175 leerlingen herbergen, maar de eerste cursus zullen het er niet meer dan 75 zijn. Óm de cursisten ook de nodige culturele vorming te geven zal extra aandacht wor den besteed aan schouwbifrg- en concert bezoek. Om in aanmerking te komen voor oplei ding aan dit in West-Europa vrijwel unieke instituut moet men 18 jaar zijn en het einddiplonja hebben van een ULO-school, 3-jarige H.B.S. of van een andere hiermee ongeveer gelijk te stellen onderwijsinstel ling. Verder moet men enige, sportieve aan- Deze winterse zomer Slechts tijdelijk iets'heter weer op til Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Na'een fraai en droog voorjaar is hët weer van deze zomer tot nu-toe teleurstellend ge weest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzondering van de warme week van 815 Juni, practisch voortdurend beneden nor maal en de neerslaghoeveelheden waren veelal aanzienlijk hoger dan de over een lange reeks van jaren berekende gemiddel den. Wanneer wij de weerkaarten van vandaag bekijken, blijkt echter, dat het lagedrukge bied boven Zuid-Scandinavië. dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland wegtrekt. Ten Wes ten van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die naar ons land beweegt. Onder invloed hiervan kan in' de komende dagen een geringe verbetering van het weer ver wacht worden, met minder regen en opkla ringen De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaan de dagen. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is echtér nog steeds ongunstig voor het optreden van een flinke weersverbete- ring. leg hebben en een zware medische keuring met goed gevolg doorstaan. De kosten van de opleiding moeten door de leerlingen zelf worden betaald. Gaat dit de draagkracht van de leerling te boven dan kan in beperkte-mate ontheffing war den verleend of hij kan een renteloos voor schot uit 's Rijks kas krijgen. Leemte Het is duidelijk dat "hier de kans bestaat om een leemte die in Nederlandse sport kringen bestaat, op te vullen.' Immers al beschikken de meeste oefenmeesters wel over de nodige technische kwaliteiten, zij zijn daarom lang niet allen op paedagogisch gebied voldoende onderlegd om hun capa citeiten geheel tot uiting te laten komen. Maar wanneer deze- opzet slaagt en waai'om "zou hij dat niet dan is aan te nemen, dat de Nederlandse sportbonden de beschikking zullen krijgen over mensen die niet alleen technisch volkomen alU round zijn, maar ook qua algemene ontwik keling en leiderscapaciteiten hun plaats in de sport volkomen waard kunnen worden geacht. Texfiel-uitverkoop begint op 2 Augustus In aan'sluiting op de mededeling van het ministerie van Economische Zaken over de uitverkoop van bepaalde textielgoede- ren zonder punten of tegen verlaagde pun- tenwaarde meldt „De Textielhandel", dat voor deze uitverkoöp het tijdvak van 2 tot 15 Augustus is vastgesteld.- Op de uit te verkopen goederen dient een prijsverla ging van ten minste tien pi'ocent te wor den toegepast. Deze regeling beoogt, de detailhandel in de gelegenheid te stellen, goederen op te ruimen welke op punten onverkoopbaar zijn gebleken. Directie van behangsel- fabriek gearresteerd Verdacht van deviezenfraude Drie directieleden van een behangsel papierfabriek te Amsterdam, de gebroeders F. C. D., H. P. D. en^T. C. D., zijn op last van de officier van justitie te Arpsterdam, onder verdenking van een omvangrijke deviezenfraude, waarbij de staat voor een bedrag van circa 800.000 zou zijn bena deeld, gearresteerd. Woensdag 21 Juli zul len de directieleden voor de economische politierechter terecht staan. De firma, die op volkomen legale wijze behangselpapier naar haar filiaal in België exporteerde, zou volgens de boekhouding over de jaren 1945-'46 en 1946-'47 de op brengst niet, zoals wettelijk is voorgeschre ven, naar Nederland hebben doen overma-. ken, maar het geld in België voor andere zakelijke doeleinden hebben gebruikt. Hier door zou de toegestane export Veranderd zijn in een met de deviezenbepalingen strijdige transactie. Voorts zou uit het onderzoek zijn' gebleken, dat een lading van 17.000 kilo behangselpapier op clan destiene wijze over de grens naar België was overgebracht. Deze lading kon nog achterhaald worden. Bij de controle zou den ook in haar boekhouding onregelma tigheden zijn gevonden, met name in de facturen. Het staat niet vast welke bedra gen hiernïëde zijn gemoeid. Hoewel ver moed wordt dat ook ondergeschikten in deze zaak betrokken zijn, zou volgens de douane-recherchedienst het initiatief tot deze frauduleuze handelingen zijn uitge- "gaan van de directie. Tenslotte zou uit de controle zijn gebleken, dat ook transacties met Zweden en Zwitserland niet geheel volgens de daarvoorv geldende bepalingen zouden zijn behandeld. Prijzen vastgesteld voor nieuw schilderwerk Naast de prijzenbeschikking voor schil derswerkzaamheden, welke de prijzen re gelt op basis van het aantal gewerkte uren, is met ingang van 20 Juli voor nieuw schilderwerk, in het bijzonder bij de bouw van nieuwe woningen, een regeling per vierkante meter getroffen. Voor buiten schilderwerk is de prijs f 2,60 per m2, voor binnenschilderwerk f 2,70 per m2, beide in clusief materiaal. De wijze van opmeten van het aantal vier kante nieters is nauwkeurig omschreven. De K.L.M. krijgt twaalf Convair verkeersvliegtuigen Deze maand wordt het eerste toestel van een serie van twaalf twee-motorige Conso lidated Vultee „Convair" verkeersvliegtui gen voor de K.L.M. op Schiphol verwacht. De Consolidated Vultee „Convair 240" is een machine bestemd voor het gebruik op lijnen tussen plaatsen, die niet al te ver van elkaar liggen. De actieradius van het toestel is ongeveer 1280 km. De „Convair 240" kan veertig passagiers vervoeren. De kruissnelheid van de machi ne wordt door de fabriek opgegeven als 460 kilimeter per uur. De maximum-snel heid is ongeveer 540 kilometer per uur. De.motoren bevinden zich, evenals bij de Douglas DC-3, aan weerszijden van dé -romp. Het zijn twee Pratt and*-Whitney „Double Wasp" motoren, die elk bij de start 2400 paardekrachten leveren. Als technische nieuwigheid zijn deze motoren voorzien van een installatie waardoor de uitlaatgassen in ae motorgondel worden' gemengd met toegevoerde buitenlucht. De hete uitlaatgassen zetten door deze ver menging uit. Zij zoeken een uitweg langs een daarvoor in de motorgondel aangelegde buis en stoten met grote kracht aan de achterzijde van de gondel naar buiten. Dooi de optredende reactie werken deze straal- gassen mede om de door de motoren ver kregen snelheid te verhogen. Het vliegtuig is uitgerust met een dub- bel-neuswiel en dubbele wielen onder de laagliggende vleugel. Het gehele landings gestel is intrekbaar. De hoofdwielen van hei onderstel - verdwijnen nadat zij opge trokken zijn, geheel in de motorgondels. De „Convair 240" werd reeds in 1946 besteld. De „Consolidated Vultee Aircraft Corpo ration" is de bouwer van de', bekende „Ca- talina" vliegboot en van de vermaarde vier motorige „Liberator"-bommenwerper. Sportkampioenen zullen defileren voor de Koningin Naar wij vernemen zullen aan het slot van de grote sportdemonstratie in het Olympisch Stadion op 4 September de kampioenen van 1948 der diverse Neder landse sportbonden, de wereld- en Olym pische kampioenen en de wereldrecordhou ders defileren voor H. M. de Koningin. VERLOREN EN GEVONDEN Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 18 uur en des Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden .voorwerpen: Een rozenkrans, een paar sportkousen, autoped, drie handschoenen, nogmaals een rozenkrans, gewicht, riem, padvinderspet, muntbiljet, jongensjas, vulpen, portemon- «aie met inhoud, broche, hoofddoek. Tot -buitengewoon hoogleraar in het Fries aan de Amsterdamse universiteit is benoemd dr. J. Hoekstra, leraar aan de R. H. B. S. te Velsen. Een Deense kotter kwam Vrijdagmor gen met motorpech in de IJmuidense vis sershaven binnen. De E 58 loste de' 100 kis ten schol. Door een Urker kustvisser werd een propeller van een vliegtuig binnen gebracht. De vissers ruimen deze brokstukken van vliegtuigen graag op, om niet opnieuw de kans te lopen de netten stuk te laten trek ken. 0 In de haven is van de tweede réis naar Polen de Neptunia aangekomen. Voor de derde maal zal dit „transportschip" Hol landse vissers naar Polen vervoeren. Een groot gedeelte der trawler vloot is reeds ter verse haringvisserij naar zee ver trokken. Als de laatste 40 matrozen en sto kers met de Neptunia naar Polen zijn ver trokken, kan de gehele Poolse trawlvloot ter visserij uitvaren. Motortrawlloggers bedrijfsklaar. De motortrawlers Eendracht KW 168, Aleida KW 169, De Vier Gezusters KW 162 en Volharding KW 65, welke elders een repa ratie en, een schoonmaakbeurt hebben on dergaan, zijn in IJmuiden aangekomen om de volgende week aan de trawlvisserij te gaan deelnemen. De KW 162 heeft thans ook een bak gekregen, evenals de Saturnus KW 169, die in IJmuiden heeft gerepareerd. Laatstgenoemd vaartuig is inmiddels naar zee vertrokken. Vios I verhaald. De grote stoomtraw ler Vios I, die verkocht is aah de N.V. Vis serij-onderneming De Vem, is Vrijdag van zijn ligplaats voor het kantoor van de Fa. Kramer Boov in Westelijke richting ver haald en ligt thans aan de remming voor het kantoor van De Vem. Een van de twee aan De Vem toegewezen motortrawlers van de „Burg"-klasse, de „Holland III" werd Donderdagmiddag voor 'onderzoek in het dok opgenomen. Gorredijk gearriveerd. De nieuwe motorlogger „Gorredijk" IJM 75 heeft Vrij dag een goedgeslaagde proeftocht gehouden vari Vlaardingen naar IJmuiden. De eerste reis ter visserij zal Maandag onder schipper Bert van Duijn aanvangen. Zaterdagmiddag zal de nieuwe aanwinst van Katwijk in IJmuiden aankomen, de Huiberdina Gijsbertha KW 85, welke on middellijk na aankomst zee zal kiezen ter visserij ,met schipper Arend van Duijn. Over Muziek „Mens durf te leven" (Thalia). Frank Capra heeft met deze meesterlijke filmcomedie-van-de-kleine-man een loffe lijk stuk werk geleverd, dat om dé sprook jesachtige visie op de werkelijkheid en de humane inslag onvoorwaardelijk geprezen mag worden. Üeze film heeft zoveel pret tige karaktertrekken, dat een korte bespre king bepaald onvoldoende is om haar wezen te laten uitkomen: hoe levendig tekent re gisseur Capra, die wij hebben leren bewon deren in „Je kunt het toch niet meenemen" en Mr. „Deeds goes to town" de feilen van onze maatschappij, die zich sublimeren in de'figuur van de rijke bons Potter, die een sociaal-voelend jongmens tegenover zich vindt, en tenslotte de slag om de macht deerlijk moet verliezen. Een. van de grote verdiensten van het werk is de manier, waarop Capra het publiek zijn ideeën onder de neus wrijft: wanneer George Bailey voortreffelijk door - James Stewart ge bracht niet geboren zoli zijn, was alles heel anders en droevig fout gelopen.-.. De Amerikaan heeft natuurlijk hier en daar een vleug sentimentaliteit nodig ge had, om te vertellen, wat hij wilde, maar ondanks deze foutjes blijft de rolprent, die .terecht het predicaat „Film van de maand" verwierf een gaaf en uitermate geslaagde manifestatie van de werkelijke Hollywood- kundigheden en aldus stijgt zij ver boven de micrdelmaat der cliché-producten ujt. Van Maandag af draait Thalia de be kende Adelphe Menjou-creatie „Kermis klanten" (Road-Show). die in een enigszins excentriek verhaal de lotgevallen van een stel rijke heerschappen vertelt, wier leven door de aanraking met de wereld van het kermisvariété op het rechte spoor wordt, gebogen. Avontuurlijk en meeslepend verfilmd zal deze vertegenwoordiger van de oudere, garde'niet nalaten belangstelling te trek ken. Twee meisjes en een matroos (Rex). Dat zelfs de grootste Amerikaanse show fanfare beminnelijk kan zijn van een voud. bewijst deze uitstekende amuse mentsfilm. Wellicht zal de degelijke burger enige bezwaren opperen tegen de overvloed van muzikaal lawaai en vrouwelijk schoon, maar de prettige sfeer van twee lieve meis jes, die eerst op eigen houtje en later met behulp van een steenrijke jongeling een ontspanningscentrum" voor de „boys" wan leger en vloot opzetten,» doet hem deze enorme overdaad graag op de koof) toe nemen. En hij is geheel vertederd, als José Iturbi en ziji\ kunstzinnige zuster een ver rassende „Danse rituelle du feu" van De Falla ten beste geven, welke niet geheel in het raam van de film past, maar dan toch altijd als artistiek evenement deze koste lijke nonsens-waterval een zeker cachet verleent. Sterren 'van naam hebben de twee meis jes, waarvan de ene, June Allison alleen maar heel lief en haar filmzusje Jean, alleen maar heel bekoorlijk is, bijgestaan, om hun wederwaardigheden nog meer kleur te geven, zodat een mousserende cocktail ontstond met veel liefde, daveren de shows en meeslepende muziek. Vooral de droom van een der zusjes is een staal van Hollywood's ervaring op dit gebied geworden en het genoegen, dat men "aan de film kan beleven wordt telkens weer tot grotere hoogte opgevoerd door een aange naam soort kinderlijke dwaasheid, die de ene schittering aan de andere knoopt. Moet er eigenlijk nog bijverteld worden; dat de juiste „zij" de goede „hij" aan heur bekoorlijke haak slaat? Men weet zulks vooruit, maar het „hoe" is ditmaal wel heel amusant. Beverwijk Aquariumhouders gaan exposeren Woensdagavond vond in Beverwijk een ledenvergadering van de vereniging van aquariumhouders „Kennemerland""plaats. De vergadering werd geopend door de voorzitter de heer G. Vermeulen, die mede deelde, dat het onderwerp van de toege voegde besprekingen in verband .met de komende plannen „het inrichten van de showbak" betrof. Besloten werd op de tentoonstelling welke ter gelegenheid van de Beverwijkse stadsfeesten zal worden gehouden, in een bijzondere stand met 25 aquaria te exposeren. .Ook zal tijdens de jubileum- en kroningsfeesten in IJmuiden, in de voormalige theeschenkerij van het park „Vélserbeek", een tentoonstelling worden georganiseerd. De op het program ma staande excursie naar Apeldoorn kan wegens bijzondere omstandigheden geen doorgang vinden. Tennisuitslagén Donderdagavond werden de tenniswed strijden op de Duinwijkbanen in Beverwijk voortgezet. De uitslagen luidden: Heren ynkel B: van Walt—Meyer Gos- linga 6-2j 6-2; de RuiterW. Groen 2-6. 7-5, 6-4. Dames enkel B: mej. van de Luin-mej. Post 6-4, 6-2; mej. Prangermej. Q. Seig' nette 6-0, 6-3. N Gemengd dubbel B: Jansen en mevr. v. d.' CappelleMaandafj en mej. Q. Seignette 7-5, 1-6, .6-2; mej. Pranger en J. Groen Burger en mevr. Burger 4-6, 6-2, 6-4, Meyer en mevr. DingierSchram en mej Duin 6-2, 6-1. Heren enkel C: KoelmanFonteyne 6-4, 6-1. PADVINDERS UITSTAPJE Vanmiddag zullen 23 deelnemers van de Beverwijkse padvindersgroep „Die Wij ekers" een trip maken naar Loanhead in Schotland. Het vertrek geschiedt uit Rotterdam, al waar een boot Van de Humberjine de jon gelui naar Huil zal brengen. De Bever wij kers zullen in deze Engelse havenstad worden opgewacht door twee Schotse voor trekkers. Bij de aankomst zullen „Die Wijekers" op het gemeentehuis van Loan head officieel verwelkomd worden. R.K. LYCEUM De volgende Beverwijksemeisjes zijn bevorderd op het R.K. Meisjeslyceum „Sancta Maria" te Haarlem: naar klasse 2, Hetty van Óetten; naar klasse 3, Elly van Doorn, Mia Modderman en Hannie Tor- borg; naar klasse 4 Elly van Meyel; naar klasse V gymnasium, Nieke Vernooy. LEDEN VAN „HOOGOVENSTATEN" OP EXCURSIE De leden van de ontwikkelingsgroep „Met Open Luiken", onderafdeling van Hoogovenstaten, zullen Zondag 25 Juli, onder deskundige leiding, een excursie naar het duingebied van het provinciale Waterleidingbedrijf te Castricum maken. Hoogwatertijden. Zaterdag 17 Juli: 2.17—14.45 uur. Zondag 18 Juli: 2.59—15.26 uur. Maandag 19 Juli: 3.37—16.03 uur. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 17 JULI Kcnnemer Theater: 7 en 9.15 uur „Van de duivel bezeten". Luxor Theater: 7 en 9.15 uur „Springtime in the Rockies". W. B. Theater: 8 uur „De Verdoemden' Marquette Theater (Heemskerk): 8 uur „Het gevecht der spoorwegen". Corso Theater (Castricum): 7.15 en 9.30 u, „In Vrede leven". ZONDAG 18 JULI Kennemer Theater: 2.30, 430, 7 en 9.15 uur „Van de duivel bezeten". Luxor Theater: 2.15,.4.30, 7 en 9.15 uur „Sprintime in the Rockies". W. B. Theater: 2.30 en 5 uur' „Bandieten aan het werk". 8 uur „De Verdoemden". Marquette Theater (Heemskerk): 4 uur „Kunstschutters". 8 uur „Het gevecht der spoorwegen". Corso Theater (Castricum): 3 uur „Feest in de Jordaan". 8 uur „In Vrede leven". DRAAIORGELS Er zijn te weinig draaiorgels. Of zijn zö misschien gedistribueerd of evenredig vertegenwoordigd? Zijn ze verminderd of verdwenen onder de druk van een hoger beschavingspeil, waardoor een aesthetïsch standsgevoel wordt opgeroepen? Passen ze niet meer in het stadsbeeld, nu dat opge luisterd wordt door de reclames der bio scopen? Worden ze onnodig, nu overal jazz-bands muziek maken? Het zal wel zo wezen en het is triest genoeg; want waar om zouden zij moeten verdwijnen? Ver ouderen zij werkelijk? Ik kan niet begrij pen waarom. Iets dat zeer oud is veroudert minder dan andere zaken, die niet zo veel stabiliteit hebben. En nochtans, ik hoor ze zelden of nooit meer, die goede draaiorgels. En het droevige is dat men ze gesteld dat hun bestaansreden opnieuw officieel zou bewezen worden niet prin cipieel aan 't werk kan zetten, want ze behoren van nature tot datgene in de we reld. dat men onbewust geniet, dat zijn waarde niet ontleent aan beschavingsprin cipes of aan maatschappelijke wederop bouw. De draaiorgels zijn of waren vage bonden, vrijbuiters,'als poppekasten en tjingelende hardlopers; ja, zij behoren tot de muzikanten, al waren ze gemecha niseerd. Zij dienen officieel nergens t'oe, maar luisteren het leven in de -straat op; op hun manier brengen zij 't muziek-zon- netje tussen de huizen op de ogenblikken dat iedereen zijn alles-eisende plicht doet. Wat een gezelligheid voor een paar cen ten! Maar ze behoren nu eenmaal niet tot de verschijnselen, die men officieel be stemt tot bevordering en verbetering van het geestelijk of maatschappelijk bestaan. Helaas; moet de ondergang nabij zijn van alles v/at avontuurlijk tussen de mensen zwerft? Het draaiorgel heeft iets, dat vir tuozen niet hebben: het heeft nog iets van de minstreel, die met liederen reisde en die maar liever op de schobberdebonk leefde, dan een regelmatig beroep uit te oefenen. Het klink wel erg; maar als wij niet oppassen, zouden wij dit helemaal vergeten. Nu overal en algemeen de ver standelijke ontwikkeling de gehele ziel gaat bezetten zou er wel eens geen vrij plaatsje meer kunnen overblijven voor dat andere, waardoor het vuurtje van het le ven gevoed wordt. Alles is. geregeld en geregistreerd: men werkt, men doet zijn plicht en daarna komt de ontspanning. In deze levensop vatting past het draaiorgel niet, want de aardigheid van dit instrument is dat het muziek maakt buiten de ontspanningstijd, zo maar op de ernstige ogenblikken van de dag. Moet het daarom verdreven wor den? Maar dat is nu juist het sympathieke van het verschijnsel! Een draaiorgel maakt werkelijk muziek en riskeert alle ernstige critiek; het behoeft niets te verantwoor den en maakt toch werkelijk muziek, met al de tierelantijnen die de zorgeloosheid oproept. Ik zou 't niet op mijn verantwoor ding willen nemen de draaiorgels af te schaffen, want de bestemming van de musicus in het leven en in de wereld zou ik er mee beledigd achten. De draaiorgels vertegenwoordigen het muzikale wezen van de levenskunst, een wezen dat men in de heuselijke kunst nauwelijks aantreft. Overigens is het mij niet speciaal om draaiorgels te doen; als ze zonder enig verbod van zelf uit de straten blijven zal er wel een reden voor wezen. Maar door wie of wat worden ze vervangen? Kunnen ze vervangen worden of behoeven ze niet vervangen te worden? Dit is de kwestie. Als u moet kiezen tussen het horen van een draaiorgel of het lezen van een in tellectualistisch artikel over muziek, wat doet u dan? Ik kies onvoorwaardelijk het draaiorgel. Wij ontkomen niet aan het op slaan dier artikelen en wij lezen zonder een zweem van genoegen de ondertoon, die dikwijls ^geprikkeldheid is, die steunt op de neiging tot tegenspreken, tot anders denken, op de eeuwige zelfbewustheid, die de onbevangenheid laat verdorren, op de illusies, die de plaats der idealen innemen, op talloze spijtigheden, op schijnbare waarheden, op de behoefte om te verdelen en te heersen, op hetmisverstand inzake muziekleven en muziekwereld, op de over schatting van de markt en de miskenning van de vrijheid der productie, op afgoderij en verkettering, op averechtse artisticiteit oi' musicologische hoogmoed, op museum- idealen of moderniteitsbeginselen. Men zou zo zeggen, dat de kunst bittere ernst is. Een ernstige zaak'is de muziek en zij kan de tragedie van het leven weerspiegelen, maar bitter is de muziek nooit; want zelfs als zij van de ellende getuigen moet, zal zij de taal van het hart en nooit van het kwaad zijn. En waar de deerhis spreekt, zwijgt de bitterheid, en daarom is de mu ziek altijd positief. Niet naar de wensen der bespiegelaars richt zich de muzieje, niet naar hen, die de oudheid of de toe komst in hun hoofden huisvesten. De schoonheid wordt niet bepaald door de vooruitgang, maar de vooruitgang heeft waarde, wanneer zij zich geen schrede van de schoonheid verwijdert. Heeft dit nog iets met het draaiorgel te maken? Ja, wanneer men namelijk na veel lezen reële troost zoekt, dan zou een on verwacht draaiorgel die kunnen verschaf fen, maar wie na een straatje-rond-bij- een-draaiorgel aan 't lezen gaat is nog niet zeker van zijn muzikale zaak. Dit is de kwestie. HENDRIK ANDRIESSEN. Onze eigen schuld Onze muziekmedewerker, de heer Hendrik Andriéssen, beklaagt zich in dit blad over het heersend gebrek aan draaiorgels. En terecht. Wij hebben daarom over deze kwestie ons licht opgestoken bij een Haar lemse draaiorgelman die al 43 jaar meeloopt en hel dus weten kan. „Te weinig draaiorgels meneer", zei hij, „er zijn er veels te veel". „Maar onze muziekmedewerker vertélt", protesteerden wij zwakjes. Der lope der drie in de stad en dat is te veel", zei onze informant somber, „want der zit geen boterham in tegenwoordig. Teveel cotictirrensie en de orgels bjenne te duur. Maar wat het voornaamste is de mense benne der gevoel voor romantiek kwijt. Ze hebbe der geen cent meer voor over. In de arbeiderswijke gaat het nog, maar in de villabuurte is het hommeles. Daarom gaat het bergafwaarts met hét orgelwezen'. Waarmee wij maar willen zeggen, dat de heer Andriessen toch gelijk heeftWant de fout ligt dus bij ons. De vrolijkheid is er blijkbaar zo uit, dat toif niet meer bereid zijn voor een korte wijle van muziekplezier een paar centen te spenderen. Sociaal- ethische argumenten hoeven ons niet te be zwaren, want iedere orgelman moet een bewijs voor arbeidsonvolwaardigheid heb ben. En wat het culturele betreft krijgen wij van iemand die het weten kan een vrijbrief. Welaan, wat let ons.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5