Polen van Beverwijk's welvaart1 industrie en tuinbouw Flitsen van de feesten Parade der slangenmensen Eerste wielerwedstrijden op ;W y atervlijf [iar Kwartet in een flat fe Visserij-vank J MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 IJ MUIDER COURANT EXPOSITIE OP JAARBEURS-PEIL Commissaris der Koningin opent de tentoonstellingen „Opgewekt, met opgeheven hoofd, viert Beverwijks burgerij thans het 650-jarig bestaan harer stad", zeide de Commissaris der Koningin in Noordholland, dr. J. E baron de Vos van Steenwijk, Zaterdagmiddag in zijn openingsrede voor de tentoon stelling van Handel, Industrie en Ambacht. „Niet behoeft men met wrange bijsmaak een vergane glorie te herdenken, maar een voorspoedige en gezonde groei. Twee accenten liggen thans op het Beverwijkse leven: de tuinbouw en de industrie. Beide bezitten groote mogelijkheden voor de toekomst. Mogen burgerij en stadsbestuur deze met energie en wijsheid benutten". Tevoren had reeds de voorzitter van het hoofdcomité der feesten, mr. A. Moens, de Commissaris der Koningin, de burgemees ter, de wethouders, de gemeenteraad, de burgemeester van de omliggende gemeen ten, de commissieleden en de vele andere genodigden welkom geheten in de grote restaurant-tent op het feestterrein. Terwijl de wind in de zeilen der smoorwarme, stampvolle tent klapperde, filmtoestellen ratelden en kellners thee serveerden in plastic kopjes had de grijze comité-voor zitter dank gebracht aan de vele mede werkers van dit grootse feest. Na de rede van dr. Baron de Vos van Steenwijk opende burgemeester mr. J. H. H. Scholtens met enkele woorden de aan feestelijkheden verbonden winkelweek, waarbij hij de paketten-qctievoor de troepen in de Oost even aanstipte, en wenste de.250 deelnemende winkels en bedrijven veel succes toe. Rondgang over de tentoon stelling. Nadat mr. A. Moens nog de ontwerper der tentoonstellingen, architect J. F. de Wildt, en de geestelijke vader van het feestterrein-flora, de heer A. J. Martens enige woorden van dank had gebracht, be gaven de leden van het ere-comité zich naar de tentoonstelling „Groeiend Bexer- wijk". Vóór de ingang dezer expositie had een aardig intermezzo plaats. Hier staat namelijk een bijenstand van de burge meester van Heemskerk, de heer H. Nielen. Deze trok een beschermend gaa? over het hoofd, pakte een kobf op. toonde het ge zelschap het inwendige: de raten, bedekt met één wriemelende massa bijen, en bood vervolgens baron de Vos van Steenwijk een potje honing aan, welke ceremonie hij vergezeld deed gaan van enige opmerkin gen over zij nijvere beschermelingen. Op de tentoonstelling gaf mr. Scholtens de Commissaris der Koningin en zijn ove rige gasten uitvoerige explicatie bij de grote maquette van toekomstig Beverwijk. Ook de miniatuur-weergave van de stad In vervlogen tijden vond veel bewondering. Beverwijk toont zich op haar best. Terwijl op de achtergrond reeds kermis- klanken dooreen klonken, wagentjes met thee en ijs over het nog voor het publiek gesloten terrein rolden, en Pluvius zo vriendenlijk was door afwezigheid te schit teren, aldus een vrolijk zonnetje de gele genheid biedend deze eerste feest-middag luister bij te zetten, verspreidden de vele genodigden zich over de drie tentoonstel lingstenten. Reeds direct als men de grote tent, die de expositie Handel, Industrie en Ambacht herbergt, binnenkomt, krijgt men een in druk van de zgrg, de goede smaak en de originaliteit, waarmee deze show is opge zet. Zelfs voor de meest-verwende Jaar beurs-bezoeker is zij belangwekkend in vele opzichten. Dit is inderdaad industrieel Beverwijk op haar best en haar voorde ligst. Een greep uit het vele. De achterwand van de tent wordt geheel beheerst door con stand van enorme af metingen van de K.N.H.S., waarin door middel van foto's en overzichten niet al leen een idee wordt geven van de sociale structuur in het bedrijf, maar ook met schema's, een maquette en producten „in natura" de industriële kant wordt belicht. Buitengewoon aardig is het fotografisch overzicht „Hoe het groeide", van de eerste grondwerkzaamheden in de Breesaap tot de uitbreiding Mekog toe. Een andere af deling dezer stand geeft het werk der Vei ligheidsorganisatie op de Hoogovens weer, terwijl ook een leerlingen-werkplaats delegatie niet ontbreekt. Er zijn zeer veel andere stands die door hun inrichting en producten sterk de aan dacht trekken. Het gemeentelijk gasbedrijf huist in een houten gashouder-imitatie-in- het-klein en stelt een op gas lopende klok ten toon. „Silipompen" demonstreert een technisch snufje een pomp met zeer grote zelf-aanzuigende werking, en een myste rieus, nooit vol rakend emmertje. Beverol en Docter's Conserven prijken aan de ingang met in het ooglopende stand, vele bank-instellingen zijn vertegenwoor digd, en talloze bedrijven en winkels. De Ceta-Beverfabriek heeft een vulmachine van Velpoft-tubes opgesteld, waaraan een klein lopend bandje vijf man zitten te werken. Bij het St. Lucasgilde tekent men in vijf minuten uw portret. Beynes' nieuwe fabriek. Een bijzondere plaats op de Beverwijkse show neemt de stand in van de Koninklijke Fabrieken van Rijtuigen en Spoorwagens, met andere woorden: Beynes. Het centrum van deze stand wordt gevormd door een zeer duidelijke maquette van het nieuwe fabrieks-complex van de architecten Mer- kelbach en Karsten, dat op de Munniker- weide zal verrijzen. Het complex wordt 25 pet. groter dan dat te Haarlem en zal bovendien nog met 100 pet. kunnen wor den uitgebreid. Het zal bestaan uit een grote „voorbereidingshal" van 90 bij 100 m. voor het ruwe smids- en bankwerk, een iets kleinere montagehal er tegenover, ge bouwen voor de houtbewerking en stoffe ring en kantoren. Bloemen- en groenten-festijn. Een tweede tent is herschapen in een geurige en kleurige bloemenwereld. Tal loze inzendingen met prachtige bouquetten, schikkingen en verrassende kleuren-com- binaties trachten elkaax; te overtreffen in kwaliteit en sierlijkheid. Gladiolen, in ve lerlei tinten, waarbij de rode ovrheersen, zijn het talrijkst vertegenwoordigd, in alle mogelijke- soorten en met vele originele namen als „Sweet Seventeen", „Modern Times", „Oranje-zon". In deze omgeving passen de ..new look"-toiletten der dames beter dan tussen de machines der indus trie-show. Het tweede gedeelte van de tent bevat de expositie van groenten en fruit: een kunstig mozaïgwerk van wortelen, kom kommers. bloemkolen en vele andere groenten en vruchten is hier ontstaan on der de leiding van de heer H. M. Velders uit de inzendingen van de gezamenlijke tuinders van Beverwijk. In letters van tomaten prijken de woorden: „Beverwijk 650 jaar stad" in het midden van deze be wonderenswaardige uitstalling. Een tegen stelling; een ouderwets groentenhalletje naast een moderne winkel, uitgerust, met schrapmachine. frigidaire en talloze groen ten en vruchten in glas en blik, een in zending van het „Verna" bedrijven-con- cern, completeert deze expositie. Kakelfonie. Tenslotte is er de pluimvee-tentoonstel ling. Hanengekraai begroet de bezoeker bij de binnenkomst van deze tent, en wel dra staat hij in een cacofonie, of beter ge zegd: kakelfonie van Hoenders, Laken vel ders, Welsummers, Uilenbaarden en hoe kippen nog meer mogen heten, die alle luid protesteren tegen hun gedwongen deelneming aan de feestelijkheden. Wat verderop knabbelen konijnen in vriende lijke rust hun slablaadjes. De aquariumvereniging „Kennemerland" heeft hier een zeer fraaie, cylindervormige stand, in welks wand zich een aantal aquaria-met-inhoud bevinden. En men eindige tenslotte in deze tent heel onverwacht bij een tweetal hokken met bevers, ingezonden door de Vereni ging van Nutria-fokkers in Nederland. De dieren knagen aan wat blaadjes groente scharrelen wat rond in hun privé- zwembassin. Ze lijken nogal loom en vad sig, maar 's avonds worden ze actiever en feller. Hun geweldige kracht zou men ze overigens niet aanzien. Een ongewoon „huisdier", en merkwaardig genoeg een zeer gevraagd handelsaartikel. Maar de de invoer (uit Zuid-Amerika en Duits land) stuit op deviezenmoeilijkheden. Een week lang zullen duizenden en dui zenden Beverwijk's kunnen op het gebied van tuinbouw, handel, industrie en am- bracht kunnen aanschouwen. Deze uitstekend geslaagde expositie zal dan ook zeker niet nalaten vele en goede propaganda te maken voor hetgeen de 650-jarige stad presteert en produceert voor binnen- en buitenland. FANNY BLANKERS-GLADIOOL. Op de tentoonstelling voor handel en industrie is een lila gladiool van de kweker H. t>. d. Bragt te zien, die de naam Fanny Blan- kers-Koen-gladioól draagt. PAARDENTRAMEen paardentram rijdt dagelijks, luid hellend, door de Beverwijkse straten, zij het zonder rails enop luchtbanden. DRIE-EN-VEERTIG PAARDEN. Voor de harddraverij op 12 Augustus komen 43 paarden aan de start, waarbij zich diverse bekende favorieten bevinden. Dutch Hann over loopt over 320 meter. STORM EN REGEN. Door het noodweer van het afgelopen weekeinde liep het ten toonstellingsterrein nogal wat schade op. In de nok van de grote tent ontstond eeti scheur, de groentetentstortte van achteren in en de brandweer heeft dan ook Zondag haar handen vol gehad met opruimingswerk. Het muziekfestival kon niet doorgaan. Van daag zal aldus het Hoofdcomité de oude aanblik hersteld zijn. In de Breestraat zijn de raff ia-bekledingen van de meeste lan taarnpalen grondig vernield. In de Hendrik Burgerstraat woei een boom om, die geen moeilijkheden veroorzaakte, maar in de Vondellaan werd de voordeur van een huis volledig geblokkeerd door een neerstortende boom, zodat de bewoners het huis door het raam moesten verlaten. FIETSER AANGEREDEN. Op de Rijksweg in Santpoort is Zater dagmiddag ter hoogte van de Broekberger- laan een ongeluk gebeurd, waarbij een wielrijder uit Santpoort gewond werd. De man wilde de weg oversteken maar werd door een achteropkomende auto aangereden Na door de arts M. de Groot voorlopig ver bonden te zijn is het slachtoffer met ver wondingen aan het hoofd naar het Anto- nius ziekenhuis in IJmuiden vervoerd. In de loop van de avond kon hij weer naar huis gaan. De politie onderzoekt de schuld vraag. Brandweercorpsen defileren voor Beverwijkse burgemeester De dreigende wolkenformaties van Za terdagochtend hadden plaats gemaakt voor een felle zon. die de met bloemen versierde voorgevel van „Schcybeeck" bestraalde, toen des middags burgemeester H. J. J. Scholtens. de wethouders en een schare van brandweer- en politie-functionarissen naar buiten traden voor het afnemen van een défilé van meer dan twintig vertegen woordigende brandweerploegen, de meeste uit de naaste omgeving, enkele van verder verwijderde plaatsen. Sirenes kondigden de stoet van wagens reeds aan, die tevoren op „de Meer" ver zameld hadden gestaan, waar het letterlijk zwart, zag van de spuitgasten, en waar vele commandanten oude collega's begroetten, met aneleren kennismaakten en contacten verstevigden. Klokslag drie uur reed de eerste spuit Scheybeeck's oprijlaan op, en ruim een kwartier lang paradeerde een uiteenlopen de verzameling vuurvreters-materiaal langs Beverwijks stadsbestuur. De trots van Beverwijk zelf, ploegen uit Alkmaar, Haarlem, van de Hodgovens en vele an dere. Helmond kwam met een vaandel voorop. Wormerveer was vertegenwoor digd door een zeer antiek geval op mas sieve bandjes, dat met hevig brullende motor passeerde. Zaandam toonde een zeer moderne, gestroomlijnde spuitwagen, de Staatsmijnen kwamen met een uitgebreide delegatie: Fel contrasteerde het rood der glimmende spuiten en ladderwagens met het frisse groen van de bomen en gazon's van de raadhuistuin. Na afloop van het défilé dankte burge meester Scholtens in de raadszaal de com mandanten voor hun komst en deelneming. „Het is juist 250 jaar geleden", zeide hij, .dat de Beverwijkse brandweer haar eer ste spuitmateriaal kreeg. Hoeveel is er sindsdien niet veranderd, vooral in de laat ste jaren, waarbij wedstrijden en défilés steeds zulk een stimulans betekenden voor werkten streven der brandweer-organisa ties". Na een geestig ant woord-speech je van de heer N. Felix, voorzitter der Vereniging van brandweercommandanten, trad, ge- glankeerd door twee in mijn-uniform ge klede brandweerlieden, de voorzitter van de brandweerorganisatie der Staatsmijn Hendrik naar voren, die burgemeester Scholtens vereerde met het embleem der mijnen: een schildje met twee gekruiste hamers, waaraan een mijnlamp hangt. Met enige hartelijke woorden bedankte de burgemeester voor dit geschenk. In optocht, met de harmoniecorpsen .Beverwijk" en „Crescendo"' (Haarlem) in combinatie voorop, reed de stoet vurige- wagens daarna naar het feestterrein. Als een rode slang, met gerinkel van bellen en huilende, gillende sirenes kronkelde de brandweer-macht zich langzaam door de smalle Zeestraat, waar duizenden op de been waren om dit ongewone schouwspel mee te maken. Nadat men vervolgens de weg naar Wijk aan Zee vice-versa had afgelegd, werd op het Beverwijkse stationsplein een demon stratie gegeven, waarbij brandende olie in een oogwenk met schuim geblust werd. Hierna aanvaardden de corpsen de terug reis. Concert van de Beverwijkse Harmonie In de muziektent, die bij het P.E.N.- huisje op het Stationsplein te Beverwijk staat opgesteld, heeft de Beverwijkse Har moniekapel, onder leiding van de heer Herman Lureman, begunstigd door goed zomerweer Zaterdagavond haar aangekon digd concert gehouden. Toen de kapel het concert met de mars „Groot Beverwijk", gecomponeerd door de dirigent zelf, begon, waren reeds enige honderden luisteraars op het Stationsplein aanwezig. Het is jam mer dat de muziek op het Stationsplein niet zo goed tot haar recht komt. De steeds binnenkomende treinen en het overige verkeer zijn hieraan niet vreemd. Toch was er voor de liefhebbers veel te genieten en de uitvoerenden mochten van de steeds groter wordende schare luiste raars een dankbaar applaus in ontvangst nemen. Taptoe. Direct na afloop van het concert van de Beverwijkse Harmoniekapel, kwam de muziekvereniging „Harmonie Crescendo" uit Haarlem, met haar pijpers en tamboer- corps uit de Breestraat aangemarcheerd. Tezamen met de Beverwijkse Harmonie kapel werd toen een korte wandeling door Beverwijk gemaakt, waarna de ruim 120 muzikanten door de met duizenden lampjes verlichte Breestraat weer op het Stations plein arriveerden, waar met de grote schare zangers en zangeressen de taptoe werd gegeven. Een Midzomernachtdroom Beverwijkse amateurs hebben als bij drage aan de viering van het 650-jarig bestaan van hun stad een moedige voor stelling gegeven van de melo.dieuze comedie „Een Midzomernachtdroom" in de met weelderig loof gestoffeerde waranda van het oude landgoed Scheybeek. De meeste beschrijvers van het leven van Shakespeare zijn het er wel over eens, dat de dichter deze betoverende fantasie heeft geschreven haastig en diep gelukkig, zoals een van onze tijdgenoten vaststelde naar aanleiding van een compositie van Mozart, waarmee dit werk dikwijls vergeleken wordt in de koude en natte zomer van het jaar 1594. Dezelfde weersomstandigheden die hem dus blijkbaar tot deze verheerlijking van het pastorale leven hebben aangezet, deden zich ook gisteravond gelden en wederom was de vruchtbare kracht der verbeelding sterker dan de nawerking van de aanvankelijk zo deprimerende ontlasting van het razende wolkendek. De toeschouwers, die de tribune tegenover de rustieke speelweide geheel vulden, vergaten allengs dat het vochtge halte in dit openlucht-theater alles behalve aangenaam was. Naarmate de wind in kracht afnam, werd het gesproken woord beter verstaanbaar en alras bleek toen dat deze dappere dilet tanten zich met hart en ziel op deze dartele vertoning hadden voorbereid. Wel moet direct gezegd worden, dat eigenlijk de zeldzaam rijk geschakeerde natuurlijke entourage de hoofdrol speelde. Zo was het bijvoorbeeld een sprookjesachtig gezicht de zwevende reien der elfen in de zwarte bos- priëlen als bij toverslag te zien verdwijnen, Zelden zal deze wonderbaarlijke poëtische fantasie zich ergens zo volkomen te rechter plaatse hebben gevoeld. De uitvoerenden voldeden redelijk wel en overtroffen stellig de stoutste verwach tingen. Regisseur Ferdinand Koolbergen heeft met wijs beleid er naar gestreefd van niemand het onmogelijke te Vergen. Uit stekend waren de verliefde Atheense vrou wen, in het bijzonder mej. B. Kraakman als Helena en later ook mevrouw T. ten CateVan Eek als Hermia. Bij de heren spanden Oberon (B. Pijpers) en Theseus (P. Fiege) de kroon en gaven de handwerks lieden, met de heer Th. Adrichem als Spoel de wever, de nodige dwaasheid te genieten. Waar de technische beheersing te kort schoot, ging de diepere zin wel eens ver loren. In het algemeen was de plastiek het zwakke punt. Als gevolg van de sterke tegenwind be reikte de door de H.O.V. uitgevoerde mu ziek van Mendelssohn de tribune slechts bij vlagen,'die tot overmaat van ramp soms nog werden overstemd door het tumult van het spoorwegverkeer. Het is voor Beverwijk te hopen dat er beter weer in aantocht is. DAVID KONING. A. Hofland onbedreigd winnaar klassement Enerverende koPpeljach had tot resultaat- I Henneman_-Wa6tmanHe»«~C, - aS*» 4'. v»rtin-S- Auto met hooi klem onder erepoort Zaterdagnacht even over twaalf uur kwam een met hooi beladen vrachtauto van de kant van Alkmaar, de Breestraat te Beverwijk binnenrijden. De wagen was zo hoog beladen dat hij bij de erepoort welke in de nabijheid van de Schans staat opgesteld, vastliep. Met vereende krachten werd de wagen uit zijn beklemde positie bevrijd. Het op de erepoort aangebrachte bord heeft het evenwel moeten ontgelden. Bestuur B.D.C. verdeelt de taken Nadat vorige week, bij de jaarvergade ring van de Beverwijkse Damclub, ver schillende nieuwe bestuursleden waren gekozen, heeft het bestuur Vrijdagavond, in vergadering bijeen, de verschillende func ties definitief verdeeld, waardoor het be stuur nu als volgt is samengesteld: 1ste voorzitter de heer P. C. Bais, 2de voorzit ter de heer Peekei, 1ste secretaris de heer Verhaar, 2de secretaris de heer J. v. d. Vlugt, 1ste penningmeester de heer B. Reinhout Sr., 2de penningmeester de heer Chr. Bakker en commissaris van materiaal de heer Hofland. BEiTNES' NIEUWBOUW Naar wij vernemen kan eind 1948, be gin 1949 de afbouw van de nieuwe fabriek der firma Beynes in Beverwijk tegemoet gezien worden. Men is thans nog bezig met heien. Ajcoda voor Beverwijk MAANDAG 9 AUGUSTUS Kennemer Theater 6.45 en 9.15 uur: ,Mens durf te leven". Luxor Theater 7 en 9.15 uur: „Tarzan in de gouden stad". W.B. Theater 8 uur: „South of the border". Corso Theater (Castricum) 7.15 en 9.30 uur: „Paul Vlaanderen trekt van leer". Stationsplein 8 uur: Concert door de Hoogoven Harmonie. DINSDAG 10*AUGUSTUS Van 2 tot 5 uur: Grote historische op tocht. De sintelbaan van Let Sportpark „Watervliet", welke in samenwerking met de B.R.C. „Kennemerland" en de Vereniging „Hoogovenstatcn" voor de eerste maal Zaterdagmiddag werd ge bruikt voor wielerwedstrijden voor amateurs en nieuwelingen, heeft hier door ongetwijfeld bewezen voor derge lijke wedstrijden geschikt te zijn. Weliswaar zouden de vier bochten speciaal opgehoogd moeten worden om de renners het „freewheelen" te doen voorkomen, docb op de rechte stukken kan zich een felle strijd ontwikkelen, wat vooral is gebleken bij de klassementwedstrijden over 16 ron den en de koppel wedstrijd over 32 km of 80 ronden. Voor de aanvang van de wedstrijden, waarin uitkwamen 20 amateurs en 20 nieuwelingen, waarbij echter verscheidene leden van „De Bataaf" (Halfweg) verstek lieten gaan, heeft de „Kennemerland"- voorzitter, de heer P. Klumper, dank ge- bx-acht aan „Hoogovenstaten" en speciaal de H.A.V. „Suomie", die deze wedstrijden mogelijk maakte. Het publiek kon onmiddellijk in de sprint voor amateurs over 500 meter genieten van goéde spanning in de series, welke uit eindelijk werd gewonnen door J. Kuilman (Beverwijk) met als tweede Kokkes (Alk maar). De koppel-achtervolging over 10 ronden voor amateurs was in eerste serie met 6 min. 47 sec. en 80 m. voorsprong voor de „Wijkers'' WagtmanHenneman en in tweede serie voor Vos (Kampioen)A. Bakker (Bataaf). In de prachtige eindstrijd zegevierde het koppel WagtmanHenne man, beiden „Kennemerland" met 6 min. 51 sec. en 30 m. voorsprong. Ton Hofland (Kennemerland) toonde zich in de klassementwedstrijd voor nieu welingen over 16 ronden met 4 klassemen ten een moedig rijder. Direct nam hij de leiding en wist deze ondanks felle achter volging te behouden met Klein (Zaandam), M. Snijders (Halfweg) en Bloemen (Alk maar) op flinke afstand. Hofland nam alle klassementen voor zijn rekening en .Japte" zelfs enige renners, die in een uiteengerekt veld lagen. De uitslag was: 1. A. Hofland (K.land) 16 p. met grote voorsprong: 2. Klein (Zaandam) 10 p.; 3. M. Snijders (Bataaf) 8 p. en 4. Bloemen (Alcm. Vic- trix) 6 p. Een fel gevecht ontstond in de afvalwed- strijd voor amateurs, waarin acht man startten. Het ging hier in hoofdzaak tussen de sterke Halfweg-man Snijder-s en de Alk maarder Hennik, de winnaar van de Ronde van Castricum. Met minimum verschil won de eerste de krachtige eindspurt. Nieuwelingen Voorting (Haarlem) liep in de nieuwe lingen-krachtrace fraai uit, nam in de 15 ronden een keurige voorsprong en won on bedreigd in 9 min. 24 sec. Hofland had tevoren te veel van zich gevergd en kon het na Van Roon- (Haarlem) in een flink gevecht slechts bi-engen tot de derde plaats, aan het bandje gevolgd door Klein (Zaan dam). Een zeer enerverende strijd werd de koppel wedstrijd over 80 ronden of 32 km., die is geworden tot één aaneengesloten felle jacht, waarin bijzonder moedig en uiterst spannend is gereden. Spoedig, na 18 ronden, hadden twee kop pels reeds achterstand en bij het ingaan van het tweede klassement kon reeds wor den vastgesteld, dat de koppels De Booy Hennik, HennemanWagtman en Hof landKuilman tot de 'sterksten behoorden. Eerstgenoemd koppel voerde het tempo steeds meer op en het pleit voor de nieu welingen in deze baan, dat zij taai volhiel den om bij te blijven. Ook het tweede klassement na 40 ronden bleek, dat de 'jacht vSLl',*^ I lingen niet beinvloeaft sensationeel' karakter 11 Hennik-De Booy m J '*r' moesten de phys'ieke renners aan den lij™ naarmate de strijd vorder--.I groter achterstand, die zelfs zoL*4*» met nog 13 ronden ook het man—Wagtman een ronde kffiT' liggen. Dapper hielden de hieuwéW Kampioen" Voorting-v J* ook zij moesten afstand doen viat die met 4 ronden alle overige fo-'J ter zich hadden gelaten De techniek van de Alkmaavdets en sieke kracht konden niet wordend en het publiek gaf hun dan tfiVyTv pond. De uitslag werd: 1. De Booy—Hennik (Atatt&i 12 p„ 58 min. 12,2 sec.; 2, Wagtman (Kennemerland) 6 p óy 3. Voorting—v. Roon (De 1 (nieuwelingen) 3 p. op 1 ronde v —Mol Alcmaria Victrix) 3 p 0p i Jfj A. Hofland—J. Kuilman (Ker^..} 5 p. op 2 ronden. V.V.B. zevenkamp verwerkt r:i: Stoim vernielde jonge bomen De hevige Zuidwesterstorm van Zondag heeft aan de jonge' boomaanplant in Vel- sen-Noord veel schade veroorzaakt. Vooral die gedeelten, welke nog onbebouwd zijn, leden erg, mede door de zware slagregens. Jonge bomen in de Duinvlietstraat en Pels straat werden van de steunpalen losgerukt zijn scheef geslagen; zelfs moesten boomkruinen het ontgelden Vele tuin tjes ondergingen de vernielzucht van de tomeloze windkracht en in de grond staan de vlaggemasten moesten eveneens zwich ten voor de storm. RIOLERING WORDT AANGELEGD. De 9e Augustus is men begonnen met de riolering van het terrein ten oosten van de Wijkerstraatweg en ten noorden van de Meer weidenlaan Dit werk werd voor J 68.900,gegund aan de firma Gebroedei-s Bruisschaart in IJmuiden. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 21) Hij schoof de enveloppe naar Bill en keek toe, hoe deze haar opborg in zijn bin nenzak. Hoe laat ontmoeten we elkaar, Bert? Om half acht, op de hoek van East Street en Pier Road. Je zegt geen woord, maar wacht op een teken van mij, en dan klim je op de plaats van de bestuurder en ik kom naast je zitten. Je moet de weg goed bestuderen, want die moet je in je hoofd hebben, er mogen zich geen moei lijkheden op dit gebied voordoen. Het moet allemaal vlot lopen. Totvanavond dus. Bill. Dan zien we elkaar wel. Hij slenterde het café uit en na een paar minuten deed Bill hetzelfde. De mid daglucht was koel en prikkelend en er was regen in de lucht. De lange geasphalteerde promenade was bijna geheel verlaten. Zij strekte zich als een grijs lint uit in de rich ting van de klippen. De parkjes en de mu ziektent, waaruit de muzikanten verdwe nen waren tot het volgend zomerseizoen aanbrak, zagen er troosteloos en verlaten uit. Een kleuidoze zee vertoonde een en kele vage rimpeling. Aan de horizon ver dween de een of andere stoomboot in een vuile rookwolk. De somberheid van de natuur, de grauwheid* en de dreigende re gen pasten goed bij Bill's stemming, en hij begon langs de promenade te lopen, met een lege pijp tussen zijn lippen geklemd en zijn ogen somber voor zich uit op de grond starend. Iets pan de substantie van het asphalt deed hem aan zijn jei^gd denken. Toen hij. Ruth, Ginny en Manny hier als kinderen op hun st'randschoenen in de stralende zo merzon, terugkomend van het strand, ge lopen hadden en in de glinsterende deeltjes van het asphalt diamanten hadden gezien en plannen hadden gemaakt voor het op graven van schatten. Hij zag zijn zusjes voor zich, zoals ze toen wai-en, gekleed in katoenen strandjurken, en met zonnehoe den, die hun zongebruinde gezichtjes over schaduwden, terwijl ze in hun kleine brui ne handen schoppen, emmers visnetten en jampotten droegen. Ze hadden gelachen en gekibbeld, en ze waren warm geweest van het graven van forten en hoe stralend en thousiast waren ze vaak over de vangst van enkele garnalen thuis gekomen! Ruth en hij waren meestal samen gew«est. een beetje apart van de andere zusjes, met hun hoofden altijd dicht bij elkaar voor het bespreken van allerlei plannen en pro blemen. Ginnjl en Manny hadden er altijd andere kinderen bijgesleept, met wie ze dikke vriendin nerj werden en met wie ze spelle tjes speelden en geheimen hadden. Hoe on schuldig was alles geweest! Onschuldig... dat woord zou na vanavond niet meer op hem van toepassing zijn. Het was geen prettige gedachte. Er was natuurlijk nog een mogelijkheid om zich terug te trekken en te voorkomen, dat hij zichzelf zou besmeuren door een daad, welke hij, die tot eerlijkheid opge voed was. nu eenmaal niet anders kon zien dan als hoogst afkeurenswaardig. Bert Garnish kon hem niet dwingen op het afgesproken uur daar aanwezig te zijn, en voor het geval hij niet op zou komen dagen, zou Bert daaraan niets kunnen doen. Maar.als hij niet op de afgespro ken plaats zou aantreden, wat moest hij dan wel doen? Bill wist het antwoord maar al te goed. Hij zou weer dag in, dag uit, doelloos moeten rondhangen eti wachten, eindeloos wachten tot zich het een of ander voor zou doen. Hij zou zichzelf verachten als een slappeling, die parasiteerde op het geld, dat zijn zusters verdienden. Alles was beter dan dat! Hij was verplicht iets te on dernemen tegenover zijn zusjes, die opge wekt, vastberaden en doelbewust geld ver dienen wilden, en die hem met sympathie en tact behandelden. Ze hadden altijd gro te interesse zonder hinderlijk te zijn in dé kansen die hij maakte met betrek king tot een baan. Er waren morgens ge weest, dat hij bij het aankleden in zijn jas zak enige biljetten van een pond had ge vonden, die hij zeker wist, dat er de vorige avond niet in gezeten hadden. En altijd waren zijn zusjes zonder overdrijving be zorgd voor zijn lichamelijk welzijn. Ja, het was waar, ze waren lieve kameraden, zo als maar weinig gevonden werden, en het werd tijd, dat hij niet langer parasiteerde op hun liefde voor hem. Hij was tenslotte een man. En èen man kon niet toestaan, dat zijn zusters hem verwenden en onder hielden. En als hij dus niet op een strikt eerlijke manier werk kon vinden, zou toch niemand hem een verwijt kunnen maken, als hij probeerde wat geld te verdienen op een minder nobele wijze! Diep in gedachten liep hij voort tot hij kwam aan het gedeelte, waar de prome nade ovex-ging in een smal voetpad, dat omhoog voerde naar de top van de rotsen. Bill liep het pad op en hield niet stil voor dat hij de top van de witte kalkrots be reikt had, die in zee uitstak. Daar bleef hij staan om even adem te halen en met zijn handen diep in zijn zakken keek hij in het rond. In de diepte beneden hem begonnen de lichtjes te schijnen, de lampen van de vissersvloot in groen en rood en wit, de boeien op zee met eén vaag wegglijdend schijnsel bij het op en neer gaan van de golven. Het was pas even over zes, maar aan zijn linkei-hand was de lucht al don ker. In het zuid-westen zag het er somber uit met rode strepen en voorspelde de lucht slecht weer. Bill keek er naar en dacht, dat er mis schien wel een storm zou opsteken, waar door het onmogelijk zou zijn het zaakje uit te voeren. Maar onmiddellijk moest hij zichzelf bekennen, dat 't geen zin had zo iets te denken. Want als het vanavond niet zou gebeuren, zou het morgenavond of welke andere avond ook zijn. Met opge trokken schouders en trage stappen begon hij huiswaarts te keren. Ruth keek hem met liefdevolle bezorgd heid aan, toen hij de woonkamer binnen kwam. Succes gehad, jongen? Ik weet het nog niet. Hij vond het moeilijk om zijn stem normaal te laten klinken. Ik moet vanavond weer komen. Is het eten klaar? In een minuut Bill, zei Ruth, terwijl ze even haar hand op zijn arm legde. Maak je niet te veel zorgen, jongen. Er komt heus wel iets goeds voor jou. daar ben ik zekei vaq. Ergens moet toch het ge schikte baantje voor jou zijn te vinden. Ergens.... bromde Bill ironisch. (Wordt vervolgd). ,De zevenkamp van „e gmg „Breesaap". dje ZateJ L goede belangstelling van had. werd Zondagmorgen do junior- en de senior-ledm Re wind en de zware regenval de verdere voortgang, waart??* drie nummers konden - maar die toch aan H. Verswï, resultaten lieten. Deze vnE"®*» 1800 punten en dus een goedTb^ beker Het is nog „iet bekend ofe» zevenkamp opnieuw zal verder afgewerkt zal worden op datum. p i:' vu Ongekende verkeersruit, Reeds verschillende keren is b vallen, dat de ponten met grote,i blijkbaar steeds drukker wordtaXï kunnen verwerken, wat tlan -- 1 fc- feil - «uu tuig SKf'éii des Vrijdags het geval was. Het weekeinde overtrof thans alle gaande drukte. Hieraan waren ccatr.' feld de autoraces te Zandvoort „schril want Zaterdagmorgen scheen geen aan de verkeersstroom van het NooijflEkü te komen. Op-het ponlplein aan (leKwil .t zijde van het kanaal parkeerden de tuigen in afwachting van de overa^E-., in rijen van zeven tot acht wage- elkander, in breedte afnemend tot te lange file, welke om half elf haar e~: had tot voorbij de Smidt van Gelde:;^, De drie ponten werkten onder hoge fou voeren op de snelst mogelijke wijze,'y»! konden eerst tegen twee uur 's midi het vervoer weer .normaal aan. Toen ei, na afloop van de Zandvoortse aut-.r-i de stroom terugkeerde werd het voor yyT personeel en politie nog wat moeiliic," vooral toen na tien uur een pont uit a vaart ging en na elf uur de tweede. W.. was op dit tijdstip het grootste leed den, maar voor één pont nog druk gas De feestelijkheden te Beverwijk bnds overigens 's avonds laat ook verkerabfF natie in de Breestraat, waaraf en toe zit-F., eens file-vorming van voertuigen plaP:;' had. ^ET Ül1 'Erf! Drielm AANRIJDING TUSSEN MOTOR E) FIETS. Op het kruispunt Zeeweg—DriehtuzfrFj. kerkwegDa Costalaan reed een QsmeiT de fiets' tegen een motor, doordat ijF de De Costalaan van achter een autor-z-p daan wilde inrijden en niet tijdig gemoetkomende motorrijder oprsa) Dokter A. van Leusen heeft de dam-: enige verwondingen opliep, thuis tnh»j deld. De motorrijder kwam er zonder W«« scheuren af. r- IJmuMu MARKTBERICHTE Visprt» I Heilbot f 2.75—f 2.00. grote tong 1 4.20-! 3* md. tong f 4.15—f 3.85. kl. md. tongI 3-Hi f 3.25, kl. tong I f 2.55—f 2.10. kl- tw: 2 f 1.60—f 0.80. Tong III f 0.95- f MO Trie., f 2.65—f 2.25. Alles per 1 kg. Tarbot II f 112t 116. Tarbot IL bot IV f 75. Kl. griet f 32—f 27.10. Ha;..-- L f 14. Horsmakr. f 4.20—f 2 60. P°on'^ r-" f 2.90, Schar f B-f 4.50, Kl schol 2 -M* h Bot f 22—f 11.50, Md. schol f 32J-, - v. haring f 15—f 14. Alles per 50 kg Besommingen m 2 Trawlers met f 57.400 1JM. 4 I f 8695, IJM. 95 Maria f 11.200 KW 12 f 2310. KW 92 f 860. KW W f f» -« f 1835. WR 7 f 1450. f 730. IJ 249 f 555, IJM 210 3100.1 k >Vv I f 2075, IJM 5 f 755, IJM "240 f 2445.IKJ f 655. IJM 202 f 22, IJM 259'f 16. IJM»'* VD 9 f 200. OD 8 f 85. UK.79l 1 f 1130. UK 16 f 1135, UK 5 tt». I' I f 1045, UK 131 f 880. HD 74_f _5m HD I? f 115, HD 5f8, HD 77 f 5, HU kisten tarbot, tong, l'f1 ,k.„t^,'' kisten schar, 15 kisten hot, 270 vis, 420 kisten wijting, 165 kisten Ik J 90 kisten koolvis. 7a kisten heek leng. 120 kisten makreel 90 Uflw kisten poontjes. 3455_ kisten nann„. ten diversen. Totaal 5800 kisten- Zaterdag zijn de eerste I verse trawlharing naar Tsj vertrokken, waarmee de MP" haring dus is geopend grote vraag was naar boBBing nenland, kreeg de hanng i, - Nieuweling. WlHgZi* vissershaven aangekomen de M winst van de vissenjmaaKl* D3£t is een in W** "Jfi trawler, welke de laatste t eni u was bij het loodswezen zal wel geruime tijd dure voor IJmuiden ter visserij Agenda yoor Vel#" en IJmuiden MAANDAG 9 AÏOUSTW, Thalia. 7.30 uur: -De bt!" ons leven". Rex, 8 uur: „Gifhge uppe" DINSDAG 10 AUGUS» Bioscopen: Als Maandag.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6