Historische stoet vertelde over seneen halve eeuw Beverwijk een waardige garo's in ef strijdperk m 9'15 uur: van de feesten Visserij- Voetbalfestijn onder de tropenzon Kwartet in een flat ij p 1948 I] MUIDER COURANT ut kennemerland mn vijftien groepen V er Di" nog niet overdreven veel licht en warmte beschikbaar heeft P it 650-iarig.e - verleiden tot een blik op de stoet van kleur en praal, die door iich had 'ate" het oude stad,ie trok. De zon bewees daar de stadsfeesten een %isiestraa-haat gulden licht heeft de lange wandelende historie van de J'dientf meei een blijde lujster gekregen, i f. ^deC0Jotè optocht waren saamgestroomd. a)f hoogtepunt van het tap^fk! lestiin niet precies 3 r^Üïtien groepen met P1** l«£l««» moeten wor- komt zelfs een oud! rot cl®®" „.m" als Herman Moer- Maar toen de eerste tam- ioH*"?'; dan ook het schouwspel 5 ve?w«k verscheidene 15 f Ap ban geweest van zijn i S,eendende stadswapen af tot de toe (die een koe »ie 4aar.over wel^waj in de Beverwijken Breestraat op. dat de feestzon, die k dit kleine feest in het ^inïfeest uit door een ge- ™wkeuri8heid in kleur en den Vondel op de k Kt»*1;' illustere 11e eeuwers had p4®,Hmeling van de grote poeel «r,! Tvan Hogendorp als eer- «ÏÏel van Betje Wolf en vdkpn whs Van Hogendorp, de def- WnSCte weelde. J^rMelSfjarfn^nde? i, fcslte' p wm(er ïan Meerestein jjiffvaag aj de gtadsrech- 3 >ftSoog °icii de bonte weelde «lwt, b! vissers, van '^hSSSeten, die telkens ^ïiering van het dankbare st I» T;'I .Vir Sm de heer Moerkerk, om het uit de jaren rond 1650 ook wer- Bkïten zingen, de „muzijkanten 9 doen fiedelen en al deze men- jlwr ^^SeKe lateS bleek "j, détails aangebracht: nergens fjideklenr te fel, de speciaal ge ut Stlgen bezaten het waas van de lende juiste opstelling van de 5 de praalwagens verleende het de nodige waardigheid, soms be id een glimp humor, gepersom- Japie. de potsenmaker van Reeuwse stadsleven. Daarnaast de serene rust in de figuur van Sint Wil- die voor onze omgeving zo'n directe tS L heeft gekregen of de barokke !l a. van het eollege van schout en sehe. ault de late Middeleeuwen. 5 gelukken zijn er niet geweest daai- ri ik dan het lekke bandje van het statis ts gea of het kleine hiaat, dat af cn toe jus 's onderdelen ontstond en de moede Kapconcours en -demonstratie gelegenheid van de feest week ft Heine zaal van het Beverwijkse «nier Theater was Dinsdag een ika voor kunstenaars-met-schaar- a-Sara, die gevolg hadden gegeven aan kh oproep om deel te nemen aan het kapconcours te Beverwijk. Des middags betwistte een twintigtal elkaar de eer en een door de ra rwijkse collega's uitgeloofde beker. De msche optocht eiste.de publieke be stelling in die mate op, dat slechts een i!vakgenoten de wedstrijd volgde, teiurende veertig minuten klonk niets liet geknip van twintig scharen tegen jéchtergrond van pianoklanken. Figaro's jssenvan een graad van smetteloosheid, iKsmiddel-advertenties in de gedachten 5,zwoegden om het hardst op hun mo- t, wie het aan te zien was dat zij zich tse! zeer van bewust waren het (proef)- asje te zijn. Si; de demonstratie des avonds, toen de Éi er een violist had bijgekregen, toen ieren-slachtoffers plaats hadden ge- ait voor dertien dames-modellen, en biwkn-een parfumluchtjes de zaal J kSa. was er meer publiek. Ook nu volg- collega-kappers met critische blik elke sipulatie der haartovenaars, maar er lock ook een aantal ondeskundige be- jf penden, die, in afwachting van het coiffure", bewonderende blikken slomer stoelen of banken staken. Met want hier was de bloem der Neder- -s coiffeurs aan het werk. Langzaam tanden kapsels in Griekse stijl, Franse &teët), New Looks en lest but not least umslwerk met Beverwijks cachet, ge- jp fantasie op de coiffure der aard- ■^ïiomvtjes uit 1300" pgens was deze dag een belangrijke Pe Beverwijkse kappers wereld. Er zal f concours worden overgegaan tot de TnI ïan een afdeling der Neder- P Hond van Technische Clubs voor Pa d 6 deJe'ding over deze hoogtij- - Beverwijkse figaro's heeft gevoerd. Umuiden-Oost "diplomeerde" politiehonden HC cpcuCuje gehouden keuringen 2* Nedertandie Politiehond- Si )aa. en ^wee leden van cle g ^cremging „Oefening Baart Jw 6n' de heren J' Keur en bien agent van Politie, met hun u" Max het certificaat ^O.BK betèk ^6en 0Gn mocd succes 'tyfflda voor feiMtr aeater A-'mri ie leven» fastricum), 7.15 en 9.30 tSSSrtr trek' Van leer'' tebereui-f8 u"r' Concert door de t«Sn.',De Een4racht". CtauAG «augustus. Gt0te Internetionale fa, 22.30 uur: Vuurwerk. 6.45 en 9.15 uur: voeten van de „lopers" in deze ommegang, die tegen het eind hun gelukkiger collega's op paarden of wagens wel eens benijd zul len hebben. Gisteren was het de grote dag van de historische optocht in Beverwijks feestweek en duizenden hebben genoten van het kleurige schouwspel dat de prachtig gecostumeerae stoet bood. Hier houdt Herman Moerkerk, de ensceneur van de optocht, nog gauw even een laatste critische inspectie alvorens zijn schepping de feest vierende stad binnentrekt. Velsen-Noord Aantal inwoners neemt toe Dank zij de thans vrij vlotte afwerking van de vele in aanbouw zijnde woningen komen langzamerhand verscheidene nieuwe bewoners Velsen-Noord bevolken, hoewel natuurlijk diverse nieuwe huizen worden betrokken door gezinnen, welke reeds in „Noord" waren gevestigd, doch bij anderen inwoning hadden. Op de „Meerweiden" kunnen nu elke week nieuwe woningen in gebruik worden genomen. De Ladderbeekstraat, die hier achter ligt is ook reeds aan één zijde geheel bezet. Van de huizen voor grote gezinnen aan de Heirweg zijn er twee onder één kap bewoond en aan de Meerweidelaan komt eveneens schot in de bewoning. Een blok van acht dubbele woningen, afzonderlijke beneden- en bovenwoningen, heeft voor alle huize gegadigden gevonden en spoedig zullen meer volgen. Op „Watervliet" bij het voormalige sportpark, schiet het thans ook op, hoewel het nog enige weken zal duren aleer hier de eerste huizen hun be woners kunnen ontvangen. Maar verwacht mag worden, dat einde 1948 alle nieuwe huizen op de „Meerwèiden" en „Water vliet" bewoond zullen zijn. BEVER ER VAN DOOR. In de nacht van Maandag op Dinsdag heeft een van de bevers, die de pluimveetent op het tentoon stellingsterrein als hun tijdelijke verblijf plaatshadden aangewezen gekregen, de vrijheid boven het kleine paviljoen ver kozen. De eigenaar, die voor een raadsel staat, wat betreft de manier waarop het beest de afrastering heeft weten te „over meesteren", heeft vergeefs naar zijn ver dwenen eigendom gespeurd. HARDDRAVERIJ-NIEUWS. Donderdag ochtend'om 11 uur wordt geloot voor de kortebaan-draverij. Als favorieten worden genoemd Klazina Ax kit en Dutch Hannover, maar Abdullah Scott en Harold Mc G. heb ben eveneens hoge papieren, al is van dit laatste paard bekend, aat het niet best „los" kan komen bij de start. George Wilkes en Eduard Anvil zijn voorts twee namen, die met ere genoemd worden. Jammer genoeg kan Karei Pluto, die in België nogal zwaar geblesseerd werd, niet deelnemen. De dui zend. gulden zal fel omstreden kunnen worden! BORRELS. De wijsheid was dezer dagen tweemaal in de kan, toen de „wijn" van Beverwijk tijdens de feeststemming te over dadig in de man was gegaan. De twee drin kers hebben hun roes op het politiebureau mogen uitslapen. Velsen INSTALLATIE COMITé „NATIONAAL HULDEBLIJK" Vanavond zal ten raadhuize het Velsense comité „Nationaal Hulde blijk" door burgemeester mr. M. M. Kwint officieel geïnstalleerd worden. Posthume hulde. De IJM 20 „Walrus" van de rederij Maresaten is herdoopt in Johannes Polderman, zulks als posthuum eerbetoon aan de overleden directeur dezer rederij, voorzitter van de IJmuidense Redersvereniging. Donderdag gaat de trawler „door de ring", Maandag naar zee. IJmuiden V.Z.V. organiseert weer het Zeskringen-tournooi Zoals elk jaar, wordt ook dit jaar het zes- kringentournooi van VZV gehouden. Dit jaar echter heeft het tournooi een bijzonder tintje, omdat men ervan verzekerd kan zijn, een aantal spelers van het nationale water- polozevental aan het werk te zien, dat bij de Olympische Spelen te Londen de derde plaats veroverde, achter Italië en Honga rije. Hieruit volgt, dat men op 21 en 22 Augustus in „De Heerenduinen" het neusje van Nederlands waterpolozalm te zien krijgt. De kringen, die men uitnodigde voor dit tournooi, zijn: Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Rotterdam en het Oos ten. De tournooicommissie heeft van al deze kringen toezegging gekregen, dat zij zouden verschijnen met 't sterkste zevental, dat men in het water zou kunnen brengen. VZV's initiatief, dat enig in het land is, en dat er speciaal op gericht is, IJmuiden be kend te maken met en te laten genieten van goed waterpolo, is zeker toe te juichen. Er zullen in „De Heerenduinen" tribunes worden bijgebouwd, opdat aan enige hom derden toeschouwers de gelegenheid wordt gegeven, de wedstrijden, die zonder twijfel interessant zullen worden, op comfortabele wijze te volgen. MARKTBERICHTEN 10 Augustus 1948. Besommingen. IJM 78 Hollandia f 6188; IJM 8 En Avant f 11.550; IJM 98 Libra f8370. IJM 79 f 1530; IJM 214 f 1898; IJM 343 f213: HD 79 f 3769; VD 9 f 247; IJM 213 f 278. Vispryzen. Heilbot 2,702,55; gr. tong 3,95; gr.md. tong 4,053,90; kl.md. tong 3,953,55; tarbot I 2,752,40, per kg. Tarbot II 1,241,04; tongschar 6965; schartong 55; kl. haai 2620; horsmakreel 3—2,40; poontjes 53,40; hammen 5350; wolf 6557; kl. schol 22,5013; schar 18 5,50; bot 3332, per 50 kg. Visaanvoer. 25 kisten tong en tarbot, 35 kisten hors makreel, 10 kisten poon, 35 kisten haai, 220 kisten kabeljauw, 30 kisten koolvis, 200 kis ten wijting, 50 ldsten schelvis, 300 kisten schol, 125 kisten schar, 150 kisten makreel, 743 kisten v. haring, 100 kisten diversen. Totaal 2023 kisten. 1 motortrawler, besomming f4100. Vishandelaren slaan alarm Tien cent per haring is te weinig De vertegenwoordigers van de detailhan del in vis uit alle sü*eken des lands zijn In hotel „Noord-Brabant" te Utrecht bijeen gekomen tot bespreking van de toestand, ontstaan door de jongste ministeriële be schikking tot prijsvaststelling voor haring en haringproducten. De bijeenkomst droeg een gesloten karak ter, doch men deelde ons na afloop mede, dat de geruchten omtrent een staking in de vishandel onjuist zijn. De handelaren zijn te zeer doordrongen van hei gewicht van de haring als volksvoedsel dan dat zij een dergelijke uiterste maatregel zouden toe passen. Niet uitgesloten moet het echter worden geacht, dat de voorgenomen prijs vaststelling a raison van 10 cent per stuk in de naaste toekomst zou kunnen leiden tot een lamlegging van de verkoop van zoute haring en haringproducten. De handelaren toonden zich ook zeer ge griefd door het feit, dat de afgekondigde regeling zonder overleg met de vakgroep is tot stand gekomen, hoewel er aanvanke lijk een regeling was getroffen, die de goed keuring van de handelaren wegdroeg. De vastgestelde maximumprijs van 10 cent per stuk werd door de handelaren als ten enen male onvoldoende gekenschetst. Voor Lim burg b.v. zijn de kosten van inkoop al hoger dan de nieuwe consumptieprijs. Tenslotte werd besloten aan de minister van Landbouw, Visserij en Handel het vol gend telegram te zenden: „De vertegenwoordigers van de gehele Nederlandse detailhandel in vis, in verga dering bijeen te Utrecht, brengen onder uw aandacht, dat als gevolg van de onlangs aangebrachte wijziging in de prijzenver- ordening haring en haringproducten 1948, waarbij de prijzen voor zoute haring met gemiddeld 12 tot 16 per kantje zijn ver hoogd, de winstmarge voor de detailhandel dusdanig is verlaagd, dat deze onmogelijk de haring schoongemaakt voor 10 cent per stuk aan de consument kan verkopen. Zij wijzen u op de daardoor ontstane on rust in de gehele Nederlandse vishandel, waardoor de afzet van haring dreigt te wor den lamgelegd. Zij dringen In verband hiermede met klem op een evenredige ver hoging van de consumptieprijs aan en ver zoeken u hun op korte termijn een onder houd toe te staan." Voetbalcircus voor een duizendkoppig dessa-publiek Dagorder oud-minister Fiévez De oud-minister van Marine a.i. heeft de volgende dagorder gericht aan het marine personeel: „Bij het neerleggen van het ambt, dat ik ad interim vervulde, dank u allen, die deel uitmaakten van de Koninklijke Ma rine, voor uw onvermoeide medewerking aan de wederopbouw van onze vloot. In het bijzonder gaat mijn dank uit naar al degenen, die onder zo moeilijke omstandig heden hun plicht vervullen bij het herstel en de handhaving van recht en orde. Moge Gods zegen rusten op u en uw gezinnen en op uw werk. (w.g.) A. H. J. L. Fiévez." Aö^dai voor Velsen WOENSDAG 11 AUGUSTUS Thalia 7.30 uur: „De beste jaren van ons leven". Rex 8 uur: '„Giftige lippen". Raadhuis 45 uur: Spreekuur Wethou der van Onderwijs. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Thalia 7.30 uur: „De beste jaren van ons leven". Rex: Geen voorstellingen. Raadhuis 912 uur: Spreekuur Wethou der van Sociale Zaken. Wat er gisteren na de brand in Katendrecht van loods C nog over was. Een Haarlemmer, militair in Indonesië, vertelt ons per brief de volgende vermake lijke episode uit zijn tropendienst: „Ruim twintig maanden vertoeven wij reeds in de tropen en nu hebben wij onze eerste strijd tegen de Indonesiërs geleverd. Een zeer vreedzame strijd gelukkig; het betrof slechts een voetbalwedstrijd. Wij behoren tot de gelukkigen, die steeds in een flinke stad aan een Stafkwartier ver bonden zijn geweest, wij kennen vaste kantoortijden en daarbuiten neemt de sport, en dan vooral voetbal, een grote plaats in onder de manieren, om de dagen zo spoedig mogelijk te doen verstrijken. Tesamen met enkele Indische-, een Chinese- en een aantal militaire verenigin gen spelen wij in de plaatselijke voetbal bond, De Indonesiërs zijn in deze bond niet vertegenwoordigd en tot voor kort bleven de sportieve prestaties, die wij van deze zijde te aanschouwen kregen, beperkt tot het met blote voeten trappen van onze djongossen tegen een door ons voor dat doel afgestane afgedankte voetbal. Toe vallig kwamen wij echter op een auto tochtje door de omgeving langs een voet balveldje, waar twee, in keurige en kleu rige voetbalkledij gestoken, inheemse ploegen elkaar ten aanschouwe van een flinke menigte supporters bevochten! Wij hebben dat eens even bekeken, vastgesteld, dat het niet eens zo erg gek ging" en toen meteen maar contact gezocht met de win nende ploeg. Met de afspraak om de vol gende week met een team in de, ongeveer 40 km van onze garnizoensplaats ver wijderde, dessa te verschijnen keerden wij die dag. van ons uitstapje terug. Zoeken naar het terrein van onze gast heren behoefden wij die volgende Zondag niet. In de betreffende dessa stonden diverse grote borden opgesteld, die het volk opriepen de strijd bij te wonen en een stroompje van Indonesiërs bewoog zich in één bepaalde richting, naar een met vlecht werk en zakkengoed omheind veldje, waar boven zelfs een aantal vlaggen wapperden. Waren de palmen en de sawahs er niet ge weest, dan had het een Hollands dorps- tafreel kunnen zijn: vrijwel de gehele be volking trok op, om, ten koste van een dubbeltje, de grote strijd van hun favo rieten tegen de bijzondere tegenstanders te zien! Net als in Holland waren er natuurlijk ook heel wat kijklustigen, die geen tien cent konden of wilden missen; hier lost men zoiets op door in een palm boom te klimmen. Op het terrein wachtte ons direct een verrassing, in de vorm van een inlands orkestje. Een instrument, dat sterk aan een kermistoetertje deed denken, bracht doedelzakgeluiden voort en een vijftal vreemdsoortige houten trommels vormden de eentonige begeleiding. Voor onze oren klinkt zoiets lang niet mooi, maar natuur lijk hebben wij blijk gegeven deze muzi kale geste van onze gastheren te appre ciëren! Onze gezichten betrokken echter, toen wij het speelveld in ogenschouw namen. Een Hollands weilandje zou daar bij vergeleken een zeer geëffende indruk gemaakt hebben, bovendien stonden de doelen niet recht tegenover elkaar en viel er in het gehele terrein een flinke helling te bespeuren. Maar zulke kleinigheden konden de stemming niet bederven, even min, als het gescharrel in het kennelijk niet op onze lichaamslengte berekende rieten kleedhuisje dat kon. Voor een naar schatting duizendkoppig, zeer luidruchtig publiek betraden wij ten slotte het strijdperk en verzamelden we ons in de middencirkelom naar een redevoering te luisteren. Wie en wat de spreker was, weten wij niet en wat hij ge zegd heeft evenmin, wij kennen een beetje Maleis, doch een toespraak in het Soenda- nees is ons absoluut te machtig! Maar de bedoeling was ongetwijfeld zeer vriende lijk en wij hebben dus met gevoel geknikt en verder gezwegen! Over de wedstrijd willen wij kort zijn. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 23) Ze liepen het hek van de boerderij uit en gingen linksaf. Er staan een paar fietsen verborgen in de heg daar, fluister de Bert, toen ze een eindje van de boer derij verwijderd waren. Daarop rijden we terug. Wat, 30 kilometer? Het is niks, als je achterom rijdt. Het lijkt dan niet meer dan een kilometer of 15. Voor twaalf uur ben je thuis in je bed. Hadaar zijn de fietsen. Vooruit, laten we 'm eens even raken. Gedurende ruim een uur reden ze voort langs achteraf gelegen wegen, die Bert uit stekend scheen te kennen. Bill was ver wonderd, toen hij opeens merkte, dat ze Kingsea's lichten al vóór zich zagen. Vlak voor dat ze aan de stad kwamen, stapten ze af en zetten ze de fietsen in een kleine garage, die de hele nacht open was en waar Bert een goede bekende bleek te zijn. We laten ze hier een poosje staan, zei Bert, terwijl hij de man, die nachtdienst had, een knipoog gaf, en Bill bij de arm ne mend, liep hij de weg weer op. Ik ga er hier dadelijk vandoor, zei hij. Jij wandelt nog een eindje, verder en zult waarschijnlijk net de laatste bus kun nen pakken. Ik zie je dan morgen wel in het café, hè? Tegen een uur of twaalf. Goed, zei Bill en Bert was verdwe nen als was hij een geestverschijning. Na een poosje zat Bill in de bus, waar mee hij tot onder aan de Cliff Road kon rijden. Toen hij de flat betrad, voelde hij hoe blij hij was dat alles in duisternis was gehuld en dat iedereen al sliep. Hij was doodmoe en al zijn spieren en botten deden hem pijn, maar toen hij uitgekleed in zijn bed lag, wilde de verlossende slaap niet komen. De volgende morgen verscheen hij met slaperige ogen en een vermoeid ge zicht aan het ontbijt. Ruth en Ginette za ten al aan tafel, ieder met een krant voor zich. Marianne had hoofdpijn, vertelden ze hem, en bleef in bed. Ruth was de eer ste, die een uitroep slaakte: Stel je voor, er zijn gangsters in Kïngsea bezig geweest. Er schijnt een grote overval plaats gehad te hebben gisteravond. Waar? vroeg Ginette. Ze sloeg de pa gina's van haar krant om. Ik zie er hier niets over. O, ik heb hier het plaatselijk blaadje. Het is natuurlijk niet belangrijk genoeg voor de grote Londense kranten. Maar het is ontzettend! Ik denk, dat we voorlopig wel niet veel meer te roken zullen krijgen. Bill stak zijn hand, die naar hij hoopte, niet trilde, uit naar de krant. Zijn hart bonsde tot verstilckens toe en opnieuw voelde hij het klamme zweet op zijn voor hoofd komen. Hij had er niet aan gedacht, dat de kranten natuurlijk onmiddellijk met verslagen zouden komen. Laat me eens kijken, zei hij zo normaal mogelijk. Ruth overhandigde hem de krant en stond op om weg te gaan. Ja, inderdaad, daar stond het, op de frontpagina van de Kingsea Herald, met grote koppen: Brutale diefstal van een vrachtwagen. Voor een waarde van 1000 aan sigaretten gestolen uit een geparkeerde vrachtauto. Langzaam en met grote concentratie las Bill het verslag door. Het voorval werd in de krant zo dra matisch mogelijk opgedist, maar het ver slag hield eigenlijk niet veel in. De vracht wagenbestuurder had zijn verhaal verteld evenals de eigenaar van het café „Pat's Palace" en de politie „volgde een speciale methode van onderzoek", hetgeen meestal betekende dat er weinig of geen aanwij zingen waren. Sigaretten hadden er dus in die wagen gezeten! Bill stak een sigaret op en las het verslag nog eens over. 1000 pond aan sigaretten. Daar zouden ze achteraan zitten! Zijn wangen gloeiden, hoewel hij een rillings langs zijn rug voelde lopen. De rechtbank zou de dief van een dergelijke lading waarschijnlijk wel een behoorlijke gevangenisstraf opleggen. Enige jaren mis schien. Wat was hij dwaas geweest om er aan mee te doen. Gezien in het nuchtere grauwe morgenlicht, leek het avontuur van de vorige avond fantastisch onbezon nen en misdadig lichtzinnig. Snel gingen zijn gedachten terug naar de gebeurtenissen van de vorige avond. Er was geen enkele aanwijzing voor zijn me deplichtigheid. Zelfs als de politie de vrachtauto tot het boerderijtje na zou kun nen gaan, was het dan nog niet redelijk aan te nemen, dat de mannen in de schuur hem Bill Cornish, niet zouden verraden? Waarom zouden ze het doen? Wat hadden ze er mee te winnen? Er bestond boven dien nog zo iets als een „erecode tussen dieven". In films en detectiveverhalen ver rieden bendeleden elkaar niet. En niemand in de stad zou ooit op het idee komen, dat de zo goed bekend staande en algemeen geliefde Bill Cornish de hand in een der gelijke diefstal had gehad. Hij was volko men veilig, hij moest volkomen veilig zijn. Maar dat beloofde Bill zichzelf nooit zou hij weer zo iets ondernemen. Hij zou Bert Garnish vanmorgen ontmoeten en zijn aandeel in ontvangst nemen, en dan zou hij Bert meteen vertellen, dat hij voortaan maar iemand anders moest vinden om des nachts vrachtwagens voor hem te rijden. Hij, Bill, had er genoeg van. Het spelletje was de prijs niet waard, dat wist hij nu wel zeker, ook al was hij van de grootte van de prijs nog niet op de hoogte. Ruth en Ginette vertrokken naar hun werk en Bill hing rond in de flat, zat te gen stoelpoten te schoppen, hetgeen een slechte gewoonte van hem was, die vooral tot uiting kwam, als hij zich ergens zenuw achtig over maakte, en tenslotte klopte hij op de deur van Marianne's kamer. O kom maar binnen. Manny lag in haar bed onder roze de kens en zag er, zelfs met haar door hoofd pijn wat vertrokken gezichtje en zonder opmaak, uit als een plaatje. Haar gouden haar lag op het kussen uitgespreid en haar slanke armen lagen lusteloos langs haar heen. Arme kleine meid, zei Bill, terwijl hij aan het voeteneinde van het bed ging zit ten. Heb je erge hoofdpijn? Het is een vervelende knagende pijn. Wil je iets van een aspirine of zo? Ze schudde haar hoofd. Nee, dank je. Het gaat wel over. Het moet overgaan, omdat ik straks op moet staan en uit moet om te lunchen met een knaap. (Wordt vervolgd). Het eigenaardige veldje speelde ons parten en wij waren heel verheugd ongekreukt en met een gelijk spel als resultaat het kleed kamertje weer te kunnen opzoeken. Neen, wij hebben eigenlijk meer op het publiek gelet dan op ons spel, en dat publiek heeft ons een onvergetelijke middag geleverd! Wij geloven niet, dat de dessabewoners veel van de regels wisten, men beschouwde het langs de lijnen meer als een soort cir cus! Elf blanke en evenveel bruine clowns maakten allerlei capriolen om de bal in het net te werken of hem eruit te houden, welke kant het meeste succes had deed er niet erg toe, als er maar gelachen en ge jubeld kon worden! Welnu, speciaal de lange blanke ledematen pasten zich slecht bij het terrein aan, men heeft dus waar voor zijn dubbeltje gehad. Er zijn vier doelpunten gescoord en elk daarvan, en dan speciaal die van de gastheren, was het sein tot ongekend vreugdebetoon: minuten lang gejuich, kopje-duikelen door de jeug dige toeschouwers en gegooi met hoofd deksels van de zijde der meer bedaagden! Wij hebben daar op onze beurt van genoten en om gelachen en zo is het voor beide partijen een amusante en sportieve mid dag geweest. Wij verlieten de dessa onder luide afscheidskreten, die vergezeld gingen van het bekende duimgebaar van de be volking. Alleen enkelen van de grootste enthousiastelingen konden daar nog" niet bij zijn, die klauterden nog in de palm bomen rond om hun hoofddeksels, die daar bij de doelpunten in verdwenen waren, te heroveren". De kroningsstoef op 6 September Thans lean worden medegedeeld, dat de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Am sterdam om elf uur zal aanvangen. Over de samenstelling van de vorstelijke stoet welke zich op die morgen van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal begeven, zijn ook enige bijzonderheden beleend gemaakt. Voorop zullen de twee herauten van wapenen, de ritmeester G. A. van Borssum Buisman en mr. Th. graaf van Lijnden van Sandenburg met enige trompetters gaan. Zij zullen de heraldieke costuums dragen, welke ook bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina waren voorgeschreven. Na hen volgen de twee koningen van wapenen eveneens in hun schilderachtige historische dracht met hun tekenen van waardigheid. Zij zijn de reserve-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart en de reserve-kolonel der cavalerie jhr. P. Six. Achter een lange stoet van hoogwaardig heidsbekleders komt dan de opper-ceremo- niemeester mr. G. C. D. van Hardenbroek. Deze opperceremoniemeester zal H.M. Koningin Juliana en Z.K.H, Berhard, prins der Nederlanden, vooraf gaan. De zware, met hermelijn omzoomde mantel van Hare Majesteit wordt door vier harer adjudanten gedragen. Achter de Koningin gaat haar grootmeesteres, mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerken, begeleid door de dames du palais en de hofdames. In de Nieuwe Kerk Bij de ingang der kerk zal de Koningin welkom worden geheten door een commis sie van ontvangst uit de verenigde Kamers der Staten-generaal. Wanneer Koningin en Prins door de voorzitter der verenigde Kamers der Staten-Generaal en de com missie van ontvangst naar hun zetels zijn geleid, zullen de leden van de hofhouding zich achter de troon scharen, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon (aan de Damzijde) innemen en de koningen van wapenen zullen zich aan weerszijden van de troon opstellen. Aan weerszijden van de troon staan eveneens de opper-ceremoniemeester en de ceremo niemeester. Op de eerste trede van het troonplatvorm de dragers der vaandels, op de tweede trede, rechts en links van de troon de dragers van de rijksstandaard en het rijkszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieuwe vorstin zal met de beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene en de moeder van de Prins, prinses Armgard ter zijde van het troonplatform (aan de kant van de Gravenstraat) plaatsnemen, daar achter bevinden zich de plaatsen van de vorstelijke vertegenwoordigers bij deze plechtigheid, de hoofden van buitenlandse missies en Prins Bernhards broeder, prins Aschwin. Daarachter weer zullen zich de leden van de hofhouding, die niet aan de stoet deelnemen, scharen. Buitenlandse missies bij inhuldiging Prinses Margaret Rose vertegenwoordigt Engeland Naar wij vernemen is nu reeds bekend, dat de volgende buitenlandse missies, welke de betreffende staatshoofden zullen ver tegenwoordigen bij de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederlanden, aanwezig zullen zijn: De kroonprins en de kroonprinses van Zweden; de kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen: prins Axel en prinses Mar- gareta van Denemarken: prinses Margaret vertegenwoordigende de Engelse koning en de erf-groothertog van Luxemburg. De gezanten van Argentinië, Brazilië en Italië zullen hun staatshoofden vertegen woordigen in kwaliteit van buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzon dere zending. Mexico zal vertegenwoordigd zijn door een bijzondere missie bestaande uit de am bassadeur te Londen Licenciado Frederico Fimenezo Farril, met de rang van buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur in bijzondere zending benevens de gezant van Mexico, generaal Rafael E. Melgar en de secretaris van het gezantschap de heer M. G. L. Rennew. Tijdens de rijtoer, welke H. M. Koningin Juliana na haar plechtige .inhuldiging op 6 September door Amsterdam zal maken, zal langs de route een ere-afzetting gevormd worden, bestaande uit onderdelen van dè marine, de landmacht en de luchtstrijd krachten. Hierbij zal ondermeer een aantal ere- fronten van officieren worden opgesteld. Het ligt in de bedoeling ook de reserve officieren, die thans niet in actieve dienst zijn, in de gelegenheid te stellen deel uit te maken van deze ere-fronten. Reserve-officieren, die hiervan gebruik wensen te maken, worden verzocht zich schriftelijk op te geven aan de garnizoens commandant te 's Gravenhage, Groenho- venstraat 3, onder vermelding van naam, adres, rang, wapen of dienstvak en of de deelneming zal geschieden in het oude cere moniële tenue, service-dress of battle-dress. Deelname in het oude veldtenue (grijze uniform) is niet toegestaan.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3