c D PLASTIC Léderen Kledi. ASVSERIKAANSCHTHUIT i India Olympisch hockeykampioen Mevrouw van den Anker verovert zilveren medaille bij kanovaren The Indiana" Nederland-Pakistan eindigde 1-1 en wordt vanmiddag overgespeeld HET »eu Turnshow in de Empresshall *"1 PANDA EN HET GOUDVELD VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1948 De resultaten van het Olympisch kanotournooi zün voor Nederland niet ongunstig- te noemen. Een zilveren medaille werd behaald en bezet zijn een vijfde en drie zesde plaatsen. De kracht van de Denen en de Noren is wat onderschat, doch ten opzichte van de Zweden zijn de Nederlanders vooruit gegaan. Op lange afstand is ons land niet opgewassen tegen de Scandinaviërs, maar met wat meer geluk hadden Van der Kroft, Gravestein en Pool betere plaatsen kunnen bezetten. Blij maar niet volkomen tevreden klauter de na afloop van de finale in de 500 meter k 1 klasse mevrouw Van den AnkerDoe- dens uit haar boot. Deze Overveense kanovaardster had zojuist de eerste Nederlandse zilveren medaille gewonnen. Met slechts 0.9 sec. verschil was zij als tweede door de finish gegaan achter de Deense K. Hoff. die haar ook des morgens in de serie had geslagen. „Vlak na de start werd ik gehinderd dooi de Hongaarse finaliste. die op een lengte achter mij schuin op mij toe kwam varen", aldus mevrouw Van den Anker. ..Het was moeilijk op deze baan een rechte lijn te vol gen. We kwamen bijna met elkaar in aan varing, zij ondervond er weinig hinder van, maar ik miste enkele slagen en sloeg zelfs bijna om, doordat mijn peddel onder de voor steven van haar kayak raakte. Als ik deze pech niet had gehad, dan zou ik zeker een betere tijd hebben gemaakt, maar niemand kan natuurlijk zeggen of de Deense dan ook niet sneller zou hebben gevaren en toch één zou zijn geworden". „Valt u het resultaat tegen?" „Dat niet. Ik ben erg blij. dat ik de tweede prijs heb behaald maar als ik nu heel eerlijk mag zijn. dan moet ik zeggen, dat ik in stilte toch gehoopt heb eerste te zullen worden." Daarna kwam mevrouw Van den Anker handen te kort, om de gelukwensen in ont vangst te nemen. Het verloop van de wedstrijd. Nadat mevrouw Van den Anker des morgens in de tweede heat reeds de meer derheid had moeten erkennen van de Deense K. Hoff, doch als tweede aankomende ruim vier seconden onder de tijd van de winna- resse der eerste serie was gebleven, waren de vooruitzichten voor een goed resultaat gunstig. De finale was welhaast een herha ling van de serie-wedstrijden van de morgen. Opnieuw nam de Deense, die gunstig geloot had en aan de loefzijde van de rivier minder last ondervond van de schuin over het water staande wind, de leiding. Mevrouw Van den Anker ging aan de andere zijde van de Theems aan het hoofd van de drie kano's, die aldaar strijd leverden. Na 250 meter vielen de acht boten uiteen en ging het er nog slechts om of de Nederlandse, de Oosten rijkse of de Hongaarse de tweede en derde plaatsen zouden bezetten. Het was ten slotte mevrouw Van den Anker, die met een fana tieke eindspurt met 0.1 sec. voorsprong voor mej. F. Schwingo uit Oostenrijk over de finish gleed. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kam pioene mej. K. Hoff (Denemarken) 2 min. 31.9 sec.; 2. mevr. Van den AnkerDoedens (Nederland) 2 min. 32.8 sec.; 3. mej. S. Schwingo (Oostenrijk) 2 min. 32.9 sec.; 4. mej. K. Banfalvi (Hongarije) 2 min. 33.8 sec.; 5. mej. R. Kostalova (Tsjechoslowakije) 2 min. 38.2 sec.; 6. mej. S. R. Saimo (Finland) 2 min. 38.4 sec. Van der Kroft vijfde in de k 1. Lange tijd kajakte de Haarlemmer Van der Kroft op de derde plaats achter de Zweed Frederiksson en de Deen Andersen in de 1000 meter k 1 klasse. Ook hij miste de veine, die voor succes nodig was, want de acht kano's konden het roer op de woelige baan niet recht houden. Honderd meter voor de finish raakte de Haarlemmer, die toen nog steeds op de derde plaats lag, bijna klem tussen twee andere boten. Hij verloor daar door enige vaart en zwenkte af naar links, hetgeen hem twee plaatsen kostte. Frede riksson (Zweden) toonde zijn grote klasse. In een zer snelle eindspurt liep hij op de laatste 100 meter enkele bootlengten op de anderen uit. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Frederiksson (Zweden) 4 min. 33.2 sec.; 2. Andersen (De nemarken) 4 min. 39.5 sec.; 3. Eberhardt (Frankrijk) 4 min. 41.4 sec.; 4. Gulbrandsen (Noorwegen) 4 min. 41.7 sec.; 5. Van der Kroft (Nederland) 4 min. 43.5 sec.; 6. Aker feit (Finland) 4 min. 44.2 sec. In de finale van de 1000 meter kwamen in de k 2 uit onze landgenoten Gravestein, (Zwetplassers, Wormer) en Pool (Viking). De vloot van acht kajaks raakte enkele ma len in de knoop. Vrijwel onmiddellijk namen de Zweden Berglund en Klingstroem met de Denen Hansen en Jensen de leiding, gevolgd door Hongarije. Halverwege de baan werden de Hongaren gewaarschuwd, omdat zij schuin achter de Deense kajak voeren. Niettemin geschiedde hetzelfde enkele tientallen meters verder, hetgeen tot gevolg had, dat zij gedis kwalificeerd werden na afloop van de race. De Hongaren waren als derde de finish ge passeerd. Onze landgenoten hadden lange voor regenjassen, enz-, enz. lampekappen, vlaggen, ZIJLWEG 111 TELEFOON 17877 (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 19, 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Ochtend- gymn. 7.30 Mana ter ere. 7.45 Morgengebed. 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Gram.pl. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 11.00 De Zonnebloem. 11.45 Gr'am.pl. 12.03 Piano-recital. 12.30 Weerover- zicht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Lunchcon cert (verv.). 13.50 Film en toneel. 14.10 NBC- Svmphonie orkest met solist Heifetz. 15.15 Liederen voor bas-bardon. 15.45 Y' a de la joie. 16.20 De Vliegende Hollander. 16.30 Schoonheid van 't Gregoriaans. 17.00 De Wig wam. 17.45 Olymp. Spelen. 18.00 Pianospel. 18.15 Weekoverzicht. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.15 Causerie. 19.30 The Inkspots. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.12 Mozart's Don Giovanni (gr.). 20.20 Licht baken. 20.50 Lohen gr in-f ragmen ten (gr.). 21.30 Vacantie-cabaret. 22.00 Orkest zonder naam. 22.37 Actualiteiten. 22.45 Avondgebed. 23.20 Orkest en operakoor. HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur Nieuws. 7.15 Gra- mofoonpl. 7.20 Olymp. Spelen. 7.45 Musette- klanken. 8.18 Gram.pl. 9.00 Brussel's Radio Symph. orkest. 9.30 Waterstand. 9.35 Phil- harm. Orkest München. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Radiofeuilleton. 10.35 Rose Bampton zingt. 11.00 Voor continubedrijven. 12.00 Lunchmuziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Olymp. Spelen. 12.48 Cowboyliedjes. 13.15 Kalender. 13.20 Malando-orkest. 13.50 In strumentale soli. 14.00 Voor en door de AJC. 14.15 Metropole-orkest. 15.00 NW-uitzending 15.15 Muziek van Grïeg, 16.00 Kerkdag Dren te. 16.15 Orgelspel (gr.). 16.45 Carlo Buti zingt. 17.00 Virtuoso-trio. 17.30 Luchtig hoor spel. 18.15 Olymp. Spelen. 18.45 Orkest en operakoor. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Cursus „Europa" (V). 19.45 Curusu: „50 jaar godsd. leven". 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Winkel van Sinkel. 21.15 Soc. commentaar. 21.30 Weekend-orkest. 22.00 Beroemde aria's. 22.30 Olymp. Spelen. 23.15 Amerikaanse en Engelse orkesten (gr.). tijd een goede kans op een betere plaats. In de spannende eindspurt van zes kajaks ge raakten zij echter in het zogenaamde vuile water van de later gediskwalificeerde Hon garen. Met een achterstand van drie lengten op Zweden gingen zij als zesde door de finish. De uitslag van dit nummer luidt: 1. en Olym pisch kampioen Zweden 4 min. 7.3 sec.; 2. Denemarken 4 min. 7.5 sec.; 3. Finland 4 min. 8.7 scc.; 4. Noorwegen 4 min. 9.1 sec.; 5. Tsjechoslowakije 4 min. 9.8 sec.; 6. Nederland 4 min. 15.8 sec. De uitslag van eenpersoons Canadian over 1000 m. luidt: 1. en Olympisch kampioen Tsjechoslowakije (Holecek) 5 min. 42 sec.; 2. Canada (Bennett) 5.53.3; 3. Frankrijk (Boutigny) 5.55.9; 4. Zweden (Andersson) 6.08; 5. Ver. Staten (Havens) 6.14.3; 6. Groot Brittannie (Maidment) 6,37. Tweepersoons Canadian over 1000 m.: 1. en Olympisch kampioen Tsjechoslowakije (Bra- zak en Kudan) 5.07.1; 2. Ver. Staten 5.08.2; 3. Frankrijk 5.15.2; 4. Canada 5.20.7; 5. Oosten rijk 5.37.3. 6. Zweden 5.44.9. Bram Charlté, onze gewichtheffer met de de krachttoer die ons onverwacht aan nog een bronzen Olympische medaille hielp. Van Loon met Spring Steei foutloos rond Maar de schimmel stond later kreupel De jonge Nederlandse ruiter Ernst van Loon heeft gisteren met zijn oude trouwe schimmel „Spring Steel" een keurige presta tie geleverd door zonder weigering de steeple van 3.5 kilometer en de zware cross van 8 km. van de Olympische samengestelde rui- terwedstrïjd af te leggen. Het is een presta tie die des te hoger kan worden aangeslagen wanneer men bedenkt dat ruiters en paarden die tot de besten ter wereld kunnen worden gerekend door weigeringen of valpartijen in moeilijkheden zijn geraakt. Spring Steel heeft zich van alle zware op gaven bitter weinig aangetrokken en prach tig gesteund door zijn ruiter heeft het paard zijn werk gadaan. Het is daarom doodjammer dat It. kol. De Kruyff enige uren later met het bericht moest komen dat de brave schim mel, waarschijnlijk doordat hij zich bezeerd had aan de grote stenen die overal op het in totaal 28 kilometer lange wegparcours lagen, kreupel stond. Hij zei er bij dat men alles in het werk zou stellen om het paard weer rad te krijgen voor het springconcours dat van daag als besluit van de military wordt ge reden. Ook de tweede Nederlandse ruiter, dr. Ten Cate met de voshengst Unique de Genval heeft zich goed geweerd. Hij noteerde een of twee weigeringen maar de vos kwam zeer fris door de finish. Gelukkig heeft er zich geen enkel ongeval voorgedaan. Wel zijn er drie ruiters uitge schakeld, een Brits, een Turks en een Oosten rijks officier. De laatste It.kol. Sauer moest uitscheiden wegens drie weigeringen. Hij kreeg nog een onvrijwillig bad op de koop toe, toen zijn vos weigerde voor een sloot. De Franse kolonel Jousseaume, die eer gisteren nummer één in de dressuur werd, heeft een val gemaakt hetgeen hem aardig wat strafpunten zal kosten, maar zijn land genoot kapitein Chevalier heeft een prachtig parcours afgelegd, zodat Frankrijk als team niet veel verloren zal hebben. Aan belangstelling van de zijde van de Nederlandse paardensportliefhebbers heeft het niet ontbroken. Een groot deel van de vaderlandse hippische familie was present. Waarschijnlijk zullen zij zich vanmorgen wel hebben bezig gehouden met „duimen" in de hoop dat Spring Steel weer rad zou zijn. Van Loon met Swing Steel. Na de tweede dag van de samengestelde ruiterwedstrijd. luidt het klassement: 1. Kap. Chevaliier (Frankrijk) plus 4; 2. Luit. Anderson (Ver. Staten) minus 15; 3. Luit. kol. Henry (Ver. Staten) minus 21; 4. Kap. Selfelt (Zweden) minus 25; 5. Maj. Mikkelsen (Denemarken) minus 30; 6. Man- gilli (Italië) minus 33; 15. Van Loon (Neder land) minus 51. 30. dr. Ten Cate minus 115. Het hockey-elftal van India heeft een gTote en vooral ook overtuigende zege op Groot-Brittannië in de eindstrijd van het Olympisch hockeytournooi behaald. Brits- Indië won in 1928 het eerste Olympisch hockeytournooi te Amsterdam. Het hand haafde zijn reputatie in 1932 te Los Angeles en in 1936 te Berlijn en thans, 12 jaar later, won India, met Pakistan als afzonderlijk deelnemend land, opnieuw het toumooï, na alle ontmoetingen gemakkelijk te hebben gewonnen met uitzondering van die in de halve eindstrijd tegen Nederland. Werd het toen een magere overwinning van 21 voor India, Groot-Brittannië werd door de titelhouders met stevige cijfers geklopt (40) en deze cijfers waren niet eens geflatteerd. Gedurende de gehele ontmoeting waren de spelers van India sterker in het veld, zij goochelden met het witte balletje, dat het een lust was, zodat de Britten er eenvoudig niet aan te pas kwamen. Indien Brodie niet wonderen in het doel had verricht (hij wist zelfs een doelpunt uit een strafbully te voorkomen) dan zou de score zeker tot zes of zeven doelpunten zijn opgelopen. De vier doelpunten waren juweeltjes, alle ge maakt na goed opgezette aanvallen en be sloten met keiharde onhoudbare schoten. De rechtervleugel SinghKishan Lal was, evenals tegen Nederland in de halve eind strijd, voortreffelijk, maar de beste speler in de voorhoede was de reserve midvoor Dosanjh, die het eerste, het derde en vierde doelpunt voor zijn rekening nam. Personele sabelwedstrijden Donderdag zijn de personele wedstrijden op sabel gehouden, waaraan onze landgeno ten Van den Berg, Mosman en Kuypers deelnamen. Van elke poule gingen er drie over naar de tweede ronde en de drie Neder landers plaatsten zich. Van den Berg be haalde in zijn groep drie overwinningen n.l. tegen Tezkan (Turkije), tegen de Brit Brook en tegen de Fin Kerttula, waardoor hij twee de in het klassement werd en tezamen met Lefèvre (Frankrijk), die vier overwinningen behaalde en Brook (Groot Brittannië) met drie overwinningen overging naar de tweede ronde. Kuypers won vier van de vijf partijen n.l. tegen Greter (Zwitserland), tegen Plattner (Oostenrijk). Leidersdorf (Denemarken) en tegen Christogiannopoulus (Griekenland), terwijl hij de wedstrijd tegen Huergo (Argen tinië) verloor. Mosman won van Asselin (Canada), van Martinez (Cuba) en van Widemann (Zwit serland), verloor van Pomini (Argentinië) en Sobic (Polen). In de tweede ronde konden de drie land genoten zich niet handhaven. Kuypers bezette in zijn poule tezamen met de Mexicaan Haro Olivar en de Brit Tred- gold de vierde plaats en een barragepartij moest uitmaken, wie van hen voor de halve finale in aanmerking zou komen, aangezien uit elke poule vier schermers overgingen. De Mexicaan won zowel van Tredgold als van Kuypers met 35 zodat hij zich klas seerde. Mosman won van Abu Shadi (Egypte) (15) en van Cermesoni (Argentinië) (25). Hij verloor vier partijen. Uit deze poule plaatsten zich voor de halve finale Lavavasseur met zes gewonnen par tijen, Berczelly met vijf, Cetrulo met vier en Loisel /net vier gewonnen partijen. Van den Berg won van Huergo (Argen tinië) 25; van Molnar (Brazilië) 25 en van Putzl (Oostenrijk) en verloor drie partijen. Uit deze poule gingen over Dare met vijf, Worth met vijf, Lefevre met vijf en Sobic met vier overwinningen. Kuypers won van Abdimina (Egypte) 35; van Skyn (Tsjechoslowakije) 35 en van Tredgold (Groot Brittannië) en verloor drie partijen. In deze groep plaatsten zich Gerevich met zeven, Abdimina met vier en Pinton met vier overwinningen en na barrage Haro Tlivar. Het Nederlands elftal had zich in zijn tweede wedstrijd tegen Pakistan geheel hersteld. Nu was er geen spoor van min derwaardigheidsgevoel te bekennen. De oranjehemden zaten herhaaldelijk voor het doel van hun tegenstanders en hun aanval len waren minstens zo gevaarlijk als die van Pakistan. Helaas speelde Nederland in één onderdeel bepaald zwak. Dat was het hopeloos slechte nemen der strafcorners. Telkenmale kon door razend snel uitlopen onzer tegenstanders- of door de bal te on derscheppen groot gevaar voor het doel van Pakistan worden voorkomen. Pakistan had vóór de rust de leiding ge nomen door de midvoor Shah Dara, maar Kruize maakte na de rust de stand gelijk. Kruize was van zijn hoofdwonde geheel hersteld. Hij was de beste man in de ploeg, al dienen ook de achterspelers Derckx en Drijver en niet te vergeten doelman Richter en spil Loggere met ere te worden genoemd. Vanmiddag om vier uur komt Nederland voor de derde maal tegen Pakistan uit in dit tournooi. Cricket Wedstrijden tegen de M.C.C. Op 17 en 18 Augustus wordt op het VRA- terrein te Amsterdam een tweedaagse wed strijd gespeeld tussen een NCB-elftal en de MCC. Het NCB-elftal is als volgt samengesteld: Klink (VRA) aanvoerder. Voogd (Haarlem), wicketkeeper Alders (VVV), Sonneveld (Sparta). De Baare (ACC). Van Weelde (ACC), Harmsen (Haarlem), Mulder (VRA), Van der Ende (Hermes DVS), Bijleveld (Rood en Wit) en Kramer (Rood en Wit). Op 21 en 22 Augustus a.s. speelt het Neder landse elftal op het terrein van Rood en Wit te Haarlem een tweedaagse wedstrijd tegen de MCC. Het Nederlandse elftal is als volgt samengesteld: mr. Van Manen (HCC), aan voerder, Ingelse (VRA), wicketkeeper, Stolk (Hermes DVS), Visser (PW), Molenaar (Her mes DVS), jhr. De Villeneuve (HCC), mr. Gallois (HCC), dr. Jansen (PW). Leeftink (PW). Sanders (ACC) en Van Weelde (ACC). BRAND OP DE „WESTHOR" GEBLUST. De brand aan boord van het Zweedse schip „Westhor", welke in de nacht van Woensdag op Donderdag ten Noorden van Borkum in de machinekamer van het schip uitbrak, is geblust. De bemanning bevond zich Donderdagochtend in Bremerhaven. Het vaartuig wordt naar Emden gesleept. Nederlandse boksers uit de strijd De Groninger Schubart (middengewicht) trad voor een plaats in de halve finale tegen de Brit Wright aan. die de vorige dag in een partij van de tweede ronde op verrassende van de Argentijn Garcia had gewonnen. De Engelsman zette onmiddellijk na het luiden van de gong een aanval in. die vrijwel de gehele wedstrijd zou duren. Schubart ging in de verdediging, blokte of ontdook alle stoten en scoorde tal van malen met counters van links en rechts, zowel tegen de kaak als tegen het lichaam. Óp afstand was de Neder lander zeer superieur. Bij het lijf aan lijf vechten hield de Brit zich beter en bleek hij over de harde linkse hoek te beschikken. Toch won Schubart volgens onze telling deze ronde op punten. De tweede ronde was nog pas kort aan de gang, toen Schubart bij een slagenwisseling van vlak bij door een linkse hoek tegen de kaak getroffen werd en voor zeven tellen neerging. Het leek er even op, dat hij niet meer overeind zou komen, maar hij kwam op de been en vocht moedig terug, toen de Brit zijn aanval doorzette. Toch kostte het hem veel moeite om het einde van deze ronde te halen. Even nadat de gong voor het begin van de derde ronde had geluid, ging Schubart weer Vijf tellen neer op een linkse hoek. Ditmaal was de stoot niet zo krachtig als de eerste maal. Hij herstelde zich uitstekend en plaat ste nog enkele linkse en rechtse counters, waarvan de Brit last had, maar desondanks kon onze landgenoot Wright toch geen ogen blik in gevaar brengen. De laatste fase van de strijd was zeer zwaar voor Schubart en hij moest al zijn reserves aan energie en uit houdingsvermogen aanspreken, om tot het einde te kunnen volhouden. De uitspraak van de jury luidde natuurlijk: Wright over winnaar, waarmede ook de laatste Neder lander van verdere deelneming werd uit geschakeld. „Boksen moet geen knokken worden", zegt dr. Pos 'luma. Er heerste nu niet bepaald een opgewekte stemming in het Nederlandse kamp nadat gistermiddag de enige overgebleven verte- Zaterdag laatste dag korting BARTELJORISSTRAAT 20 'HKOOn,. JACK MORRIS genwoordiger, Schubart, zijn partij tegen de Brit Wright verloren had. Van neerslachtig heid kon toch ook weer niet gesproken worden. „Wij kunnen met de bokserij in ons land twee kanten uit", zei dr. Posthuma. voorzitter van de Nederlandse Boksbond. toen wij hem naar zijn mening vroegen over de Neder landse verrichtingen. „We kunnen knokkers kweken met ingedeukte neuzen en. bloem kooloren, zoals ik er hier genoeg heb zien rondlopen of we kunnen doorgaan met het opleiden van boksers, van vuistvechters, zo als we tot dusver gedaan hebben, maar dan bereik je op een tournooi zoals dit niets. Dat is nu wel gebleken. Als dokter voel ik voor het eerste alternatief weinig, beter gezegd helemaal niets. Ik vat het boksen op als onderdeel van de lichamelijke opvoeding, als een van de middelen tot lichaamsontwikke ling, waarbij tevens het zelfvertrouwen ver sterkt wordt. Dus als .noble art of self defence" in de ruimste zin van het woord, die de beoefenaars ook in het maatschappe lijk leven te pas komtKijk nu eens naar iemand als Schubart; hij heeft geen enkel spoor overgehouden van de vele wedstrijden, die hij gebokst heeft, men ziet het hem niet aan dat men met een bokser te doen heeft. Vergelijk daar dan eens zo'n Argentijn of Uruguees mee, die helemaal het type van de prof is met zijn misvormde gezicht. Neen, wij moeten die kant niet uit. want als boksen in de eerste plaats knokken wordt, is iedere wedsti-ijd in ons land propaganda tegen de bokssport. sturen de mast te ont»ion de zevende plaats o? t„ De einduitslag Fireflies: Denem^ Staten 5408 pnt 3 Zes meter-Mie: Argentinië 5120 pij" SwaUow-klasse: i k1 Y%' ?ta.ten 4353 pnt Tr'a] Nederland 2994 pnt i*^ jSM kehjk eerste was Werd protest van Italië) (Van een speciale verslaggever) In de Empress 'hall van Earls Court is voor de laatste maal tijdens de Olympische Spelen het doek opgegaan voor een gloed nieuwe show. Turnsters uit elf en turners uit zestien landen zijn er op het toneel ver schenen en er heerst een Babylonische spraakverwarring, welke al het vorige te boven gaat. Vertegenwoordigers van acht, soms negen landen zijn er tegelijkertijd in actie met vrije oefeningen en aan toestellen van allerlei aard. Landenploegen de na tionale vlag voorop marcheren af en aan en in alle talen klinken de bijvalsbetuigin gen van de supporters; het is ongetwijfeld een gunstige beslissing geweest om de turn- wedstrijden van Wembley naar de Em presshall te verplaatsen. De zenuwen van de turnsters en turners zijn echter door het driedaagse uitstel wel zeer op de proef gesteld. Onze ploeg ver trok vorige week Vrijdag al uit Nederland. Zij is er Maandagmorgen getuige van ge weest, hoe er op de modderige bodem van het Wembleyveld urenlang gedelibereerd is, voordat men het eindelijk eens was ge worden over het uitstel en de verplaatsing. Onze kansen onzeker. Doordat het aanvankelijk vastgestelde programma gewijzigd is, zijn onze dames (Nederland komt niet met een herenploeg uit), direct op de eerste morgen in actie geweest. Ans HoltzKellenaers droeg de vlag, toen de ploeg opmarcheerde naar dat deel van de kampplaats, waar een groot stuk linoleum was gelegd. Ans Holtz is reserve en aan de wedstrijden nemen deel de dames B. Meyer-Haantjes (Amsterdam), A. M. van Geenen, K. Post en J. A. Tonne- man (allen Alkmaar), J. Wijnands, G. Heil- Bonnet (Rotterdam), L. Gerritsen en A. Ros (Utrecht). Wat de Nederlandse ploeg in dit inter nationaal gezelschap zal presteren weet niemand. Ook de grote man uit het K.N. G.V., de heer Sommer, die de vorige dag vice-voorzitter van de internationale gym- nastiekfederatie is geworden, weet geen antwoord. „Wij hebben ploegen voor rhyth- miek en voor toestelturnen, die met succes wedijveren kunnen met die van de rest van de wereld. Wij zijn echter niet ingesteld op de oefenstof welke hier moet worden ge bracht en die veel lichter is dan onze beste turnsters in staat zijn te vertolken. Brug, rek en paardvoltlgeren komen op dit pro gramma voor de dames niet voor en de evenwichtsbalk (een in Nederland weinig populair nummer) is voor de onzen een 'schrikbeeld geworden, waar zij maanden lang als tegen een berg hebben opgezien." De Nederlandse dames hebben toch goede cijfers gehaald, gemiddeld iy2 tot 8. Elfjes uit een sprookje. Bij de vrije oefeningen zagen wij de Zweedse meisjes in actie. Tevoren hadden wij goed, hoewel ietwat nerveus werk van onze landgenoten gezien. Wij hadden een Wienerwals gehoord, tijdens het optreden van Oostenrijk en een attractief nummer aanschouwd van de Amerikaanse meisjes, die er uitzagen als revuesterren en deksels goed begrijpen wat een show dient te bie den. Na een zwak turnend Frankrijk kwamen toen acht Zweedse meiskes in looppas in de arena, lang en slank als de dennen in haar onafzienbare wouden, sierlijk dansend en huppelend als elfjes uit een sprookje, een wonderlijk mooie oefening, boeiend van compositie en van een weldadige rythmiek. Zeden werd eerste op dit onderdeel vóór Hongarije, Amerika, Tsjechoslowakije en Nederland. Het turntournooi moet volgens het hui dige schema in twee dagen worden afge werkt. Het tempo was op deze Donderdag echter zo langzaam en vooral de even wichtsbalk nam dermate veel tijd in beslag, dat onze leiders zich nauwelijks kunnen voorstellen hoe men het zal klaarspelen, om reeds Vrijdagavond tot een beslissing te komen. Intussen hebben de Belgen en de Fransen in tegenstelling met onze ploeg, die Zondag met de dagboot terugkeert, reeds aangekondigd, dat zij in ieder geval Zaterdagmorgen weer naar huis moeten. Bob Maas en de Jong krijgen bronzen plak Schitterende wedstrijd van de Star-zeiler De zwaarste concurrenten van Bob Maas in de starklasse, de Italiaan Straulino en de Engelsman Knowless hadden gisteren de zware wind onderschat en met te licht ma teriaal gevaren, zodat van hun schepen de mast hrak. Ook kan dit een gevolg geweest zijn van onoordeelkundig sturen of van pech, maar hoe het ook zij Bob Maas zorgde voor de derde maal voor een prijs hij de Olympische Spelen. In 1932 was hij tweede, in 1936 derde en nu, in 1948, weer derde. Onze jollenman De Jong is gelukkig ook bij de winnaars, dank zij zijn uitstekende gemid delde in de Fireflyklasse. Het was de laatste wedstrijd zelfs zo. dat hij de eerste prijs ge durende meer dan vijf kwartier in zijn zak had. De laatste tien minuten echter speelden hem parten daar de Deen Elvstroen met de tot storm toenemende wind beter aan de wind kon lopen. Hij was gemakkelijker in staat de enorme windstoten op te vangen daar hij zonder fok zeilde, dus met een enkel gereefd grootzeil. De Jong was zoals gebrui kelijk is, met gereefd grootzeil en de fok bij uitgevaren hetgeen met de heersende wind snelheid van 12 tot 14 meter per seconde minder gunstig bleek te zijn. De Amerikaan Evans die gisteren nog de leiding had is als vijfde binnengekomen zodat hij twee werd het totaal klassement. Denemarken werd eerste en veroverde daarmee de gouden medaille. Jonker was vandaag zevende in de Draken- klasse en De Vries Lentsch derde in de Swallowklasse. Prima sturen van Bob Maas. Bij de starklasse was mastbreuk aan de orde van de dag, een gevolg van het feit dat deze schepen over-tuigd zijn. Onder degenen met mastbreuk telden we reeds voor de start Zwitserland, Argentinië en Zweden. Bij merkteken 1 was Nederland zes om na beter planeren op de ruimwindse rakken spoedig vierde te worden. Inmiddels brak de mast op de Engelse boot en was de wereldkampioen Knowless uitgeschakeld. Nu kreeg ook Maas pech. De topzaling van de mast gaf de geest hetgeen bij iedere andere stuurman mastbreuk zou betekenen doch niet bij Maas. Hij gaf onmiddellijk het roer even aan zijn bemanning Stutterheim, vierde de schoten, sprong op het voordek van het in de golven dansende schip en wist met behulp van de vlaggelijn onder uiterst moei lijke omstandigheden een noodrerapartie tot stand te brengen. Door dit incident echter was hij laatste geworden doch zijn achter stand was gering. Na door uiterst gevoelig Star-klasse: 1 Vpt- ct uba 4349 pnt.; 3 Draken-klasse: 1 5^ Zweden 4623 pnt V Tv egea 8. Nederland 2508'pnt ark^'lils- «5* jjl Si C» Amerikaans jacht o in moeilijkheden Op achttien mijl dwars,»., het Amerikaanse jacht v 20 voet lengte, méuLft'*4 signaleert. De bemanning,,®*» fi pleziervaartuig overgestanie* Den Helder aan wal """«li, Een nog onbekende tnL. Amerikaanse jacht op sta"?54 en stoomt ermee op in de den. 1 °p step!» ericblinjjjj Goudzoekers hel geen haast de prachtige zomerse dagen ami A i laten voorbij gaan. Slechts *:?)4 het Zaanse duikerschip een 1«H 44 vermoedelijke plaats van ta goudschip „Renate Leonard" men met het Holderse viïL - HD 112. Nadat enkele 4n S* geprobeerd door rmddel van dS2* n a "I en met ds "BmslalES werd de haven van Den HelderwSb gezocht. Intussen is men thans niwv? UK 230 van allerlei werktal zodat het nog wel enigo tijd ral i"?! dat een poging gedaan wordt de „3 U raad ter geschatte waarde van f si - "f te bergen. Broedertwist had erastj., gevolgen Er bestond reeds geruime tijd een ev stige vete tussen de gebroeders H.telfo schoten. Een kleine woordenwissels? Woensdagavond aanleidinz tot "een i vechtpartij, waarbij drie broers hal jarige broer E. H. zodanig te lüf éZ dat deze zeer ernstig gewond E later is overleden. De drie broers zijn gearresteerd. L' Nederlandse steenkolen k naar Indonesië Donderdagavond i? het Engels jt!b „Ocean Angel" uit Rotterdam venn'é P met een lading van 9000 ton Nederig ba steenkolen voor Semarang. Deze eerste scheping zal door andere gevolgd wij ge De Nederlands Indische Gasmaalsdnj die deze steenkolen uit ons land ixh wil hiermee de gascokes, welke cos gasfabrieken in Indië wordt geproiuo verbeteren. Door het verkrijgen van aL gascokes zullen voordelen ontstaan voor i b'i waterstofwinning en voor de suikemb strie. 24. De auto reed en reed en maakte de af stand tussen de sheriff en de beide schurken steeds groter. Toen Joris dacht, dat die afstand groot genoeg was, remde hij zijn wagen en steeg uit. „Nu moeten we eens op de kaart kijken!" zei hij. „Het komt me voor, dat we de goudvelden nu al aardig genaderd zijn!" „Gelijk oer!" gromde Billy Bulk, stijfjes achter hem aan komend. De beide schavuiten zetten zich op een steen aan de kant van de 'weg en bestudeerden Nick Nugget's kaart. „Net als ik dacht!" zei Joris. „Aan het eind van deze weg begint een stuk woestijn, waar een riviertje doorheen pleegt te stromen. Daar is het. Nog een klein stukje, vriend Bulk!" „Waarom zouden we stil staan?" vroeg Panda aan de oude goud zoeker. „Ik denk, dat ice in de stad. zijn!" mom- példe de oude droevig. „Dat kan niet!" zei Panda. „In een stad hoor je altijd geluiden en hier is het zo stil als iets! Ik begrijp er niets van!" Zeemol. Een trawler uit niet ver van de kust een waivisd^ dier, een zogenaamde „Zeemol" van 155 kg opgehaald. Het dier was 7 ert lang en er kwam 120 kg makree!'::] voorschijn. Helpers. Een tweede groep Dajafe, kot de koppensnellers van Borneo, is vliegtuig op Malakka aangekomen K L het Britse leger bij de actie tea 1 7| opstandelingen te helpen. Straffen. In Lissabon is uitspraak in de zaak tegen 106 personen, cis schuldigd waren van communisme c activiteit tegen de regering. De fcrf- schuldige, Francisco Duarte, die jaar gevangenisstraf kreeg, gaf we a leider der Porugese communist^ partij te zijn. De andere stra" riëren van 2 tot 30 maanden, beschuldigden werden vrijgesprekr- Alle veroordeelden verliezen voor w jaar hun politieke rechten. Deot&a aanklager zal „wegens de mildheid» straffen" bij het hoge gerechtshof a beroep gaan. Meer brood. De Franse minister vsnartël heeft medegedeeld, dat het brcom-^ soen met ingang van 1 Septe®ei worden verhoogd van 250 tot 300 per persoon per dag. Tevens zal dei» liteit van het brood beter v/orda Uitgeweken. Naar uit Wenen gemeli is een gehele afdeling Hongaarse p. honderdtwintig, man sterk, met m en kinderen naar Stiermarken TO ken, waar men om internering heeft. De vluchtelingen zijn neer gebracht. Zij verklaarden lidA listen, dat zij uitgeweken WW ontkomen aan een nieuwei waarvan zij als resultaat ie dat alleen leden van de com» partij in politiedienst zouden Overval. Negen bandieten, I®» politie-uniformen en nltgendh pistolen en tummygurCiiwojv1^ middag kort na sliuMjW 'i( gepleegd op het filiaal"- Bank of Canada, gelegeo - van de stad. Zij slaagto bedrag van 500.000 dol!"' nemen. De politie is in ,et mobiUseerd om de rovers te komen, maar totn^j*^ hunner gevat. De band. drie auto's ontkomen fe slagen van hun oven al ken aan het feit, dat d .csb le een automatische alamun- schikte.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2