y0ed begin teleurstellende eindstrijd Flitsen van de feesten Velsense Rode Kruis toonde zich paraat De kleine wereld Kwartet in een flat AUGUSTUS 1948 IJ MUIDER COURANT /vaT beverwijk »V wint de f 600.- £t*etnaJtow s«vMst z°dai S« ^ha,ve de,i,r»ze.n MSpalt« jockey s, drui- ik"1 "t l en mopperende BSCO- Tv»taS rd. Maar ondanks »a(ei val-n"'-bUbeh?.- »i®'ktlS,, ll< tötlens de draven), Silt«rk,n„,iraal door de jaren keen ^sr^»ien-rr; feiC'iei «os, en evenmin de Jïó-S' ®j* Sz?v°f was, hebben er h!l "ik aan-nek races laten zien, «-""jStad» "t,catl hca' -/„msnen m de beshssende rJemder mooiste momen- "Ste middag der 31 paarden. Vier vaten buskruit i rlu5! voor de laatste het veld werden ge- «KJ venijnige dieren m de F KM Spencer, Fiat V en de lietare A cn Integrity Scott **"le omroeper maar niet schijnt J.ïj uilspteken). .«aszwaar, Dutch Hannover E), baan wa moeten leg- Siïdis v- lues gebeuren. kina Spencer en Fiat V het J, jaren King a de Iaatste; .Sw ificeerde dit paard t^rrtestart maar met de kamprit, die volgde, werd King Spencer 8 - Inmiddels had F^tottlaetar?— eveneens na ^LS.#«aar zege-sulkey ge it fiat V en Integrity Scott e„ om de eerste en tweede rfpre'ttig'sportiel er ook de ganse Sfl0epr,._ „n rlit nritieke moment 9 fcjop ISVnog eenmaal in het Verwijks Sportpark „Stadsfeestwedstrijd" tegen Sinjoren Ukt 008 op de Beverwijkse stads- C „eelt VSV Zaterdagavond in het es 1,ik »ar een wedstrijd tegen een h ftps elftal- Oorspronkelijk lag het H Koeling een Kennemer Elftal, be st «nie uit spelers van VSV, Stormvogels, i sa do Bevenvijkse voetbalverem- a«,. als tegenpartij van de Antwerpse i te stellen, doch daarvoor wenste ieSiuur van de KNVB geen toestem- te verlenen. Wel, zo werd gezegd, «'die toestemming afkomen, als het elf- in een of andere vereniging het Bel- e team partij zou willen geven. Toen een beroep gedaan op VSV en dit p was gelukkig niet tevergeefs, zo- II liét Beverwijkse publiek in het Sport te pi nog eenmaal de rood-witte in actie EÊf ben zien. Beverwijk komt in de bonen rih Op de groentenmarkt verwerkt men i fcis de grote bonen-aanvoer van het sl is de oogst ditmaal middelmatig, •iebonen beginnen over hun markt- tepunt heen te raken, met prijzen die lijk op peil zijn gebleven; zij va- nu van 45—55 cent per kg. Snij- 5!n daarentegen komen in steeds grotere tijen, deze groente brengt dezer dagen -il cent op, Pronkbonen, nog schaars het algemeen, gingen bij goede kwa- voor 19—27 cent van de hand, bij tenee kwaliteit voor 12—17 cent, alles pk». üode sla in aanvoer vermindert, stijgen I'd Sfdjzen: 5—9 cent per krop. Met de X 'itenkool is het zeer wisselvallig gesteld: prijzen schommelden tussen 75 en 28 Ei per stuk. Bospeen, ter markt voor "-25 cent per bos, is nog steeds in ruime 'éi aanwezig en gewild. De prijs van fcaien, waarvan de. aanvoer vrij groot tgagen tot 30 cent per kg, komkommers bdjlen van 12—26 cent per stuk op. öcijvieis weer op de normale prijs terug reien van 7—12 cent per kg. Het aanbod fe druiven is nog matig. Bloemenmarkt flauw het koelere weer zijn de bloe- jsprijzen nog niet veel gestegen, hoewel Ce aanvoer nog niet overdreven groot l"jl êaat alles nog van de hand, maar psiJ in de bloemenhandel enigszins on tboen over de lage prijzen. Gladiolen nemen iets in aanbod af, Ra varieerden van 834 cent per bos. K!Mvn °P 'n P«js tot 45 cent, voor P- 8™ce bestaat veel belangstelling. ;:e varieerden al naar gelang de soort w pnjs; tijgerlelies gingen tot 44 cent P MS. tóers bezitten een goede kwaliteit, voor niet veel belangstelling. Be- '•t-l-II' j,van Bethlehem zijn de enige en' 8le 'ei' markt verschijnen. voor vrijdag 13 augustus tf jeM',Theatei' 7 en 9"15 uur: "Mis~ wTwater 7 en 9-15 uur: "De feirnVieater 8 UUr: gevaarlijke (Pastricura.) 8 uur: „Mis- iuSf" 8.uur: Concert door de SSglng »St" Caecilia". v4t ldhag 14 augustus r 7 en 9"15 uur: ..Mis- ^iater ™r=' „De Theater 8 uur: „Het gevaarlijke T? Heater (Castricum): „Misleide 8 uur: Gevarieerd «*?8Er?; 2J5 Etockeywed- ^«atiideï Bruxelles; 2 uur: '■Antwerpi trk 6.30 uur: VSV— was de fut er plotseling uit: met een on nodig grote voorsprong ging de negenjarige •uin Fiat V uit de stal v. d. Voort door de finis. Eenzelfde onbevredigende rit werd om de derde en vierde prijs 100 en 50) verreden. Laetare A bezette op haar slofjes de derde plaats, zodat het er veel op leek, alsof de heren piqueurs het met elkaar eens waren vóór de finishvlag was gezeikt. „Prins Bernhard", de organiserende ver eniging, heeft het bar-slechte weer van gistermiddag niet kunnen voorzienj maar zij kan zich ongetwijfeld gelukkig prijzen, dat desondanks de belangstelling achter de hekken groot was. Volgend jaar zou er ove rigens veel voor te zeggen zijn, het aantal deelnemende paarden te beperken, opdat er niet vijf uur en langer gereden wordt. Tegenover deze lange duur stond echter de prettige verpozing, welke de Beverwijk se Harmonie door middel van koperen klanken bracht aan de schuilers in de por tieken en onder paraplu's, die slechts een goed half uur verlaten konden worden. Watervlietertjes gingen uit Dank zij de medewerking van de weer goden heeft de jeugd van de buurtvereni ging „Watervliet" Woensdag een mooie autotocht gemaakt, welke leidde naar de prachtige omgeving van Bergen. Hier was het hoofddoel de bekende speeltuin „Duinvermaak", die uiteraard niet over klandizie had te klagen voor de verschillende speelwerktuigen en waar naar hartelust is geravot. Natuurlijk ontbraken de versnaperingen niet en werd ook deze tocht weer een DE FIRMA NAGEL BEKROOND. De firma K. Nagel's Groothandel, welke juist dezer dagen liet feit herdenkt vijfentwintig jaar geleden in „grote zaken" te zijn begon nen, heeft ter gelegenheid van dit jubileum op de Beverwijkse tentoonstelling voor Han del, Industrie en Ambacht een fraaie stand ingericht. Dit was ook het óórdeel van de jury, bestaande uit de heren jhr. dr. J. C. M oiler us te Haarlem, ir. M. C. Wentinck te Velsen en A. J. Frederiks te Zaandam, welke voor de groep „Handel" aan deze Veiser firma een eerste en 'n tweede prijs toekende. VUURWERK GING DOOR. Ondanks het feit, dat Donderdag het gerucht door Bever wijk circuleerde, dat het vuurwerk niet door zou gaan, waren Donderdagavond vele kijk- lustigen naar de Meerkade getogen om het vuurwerk, dat weinig van de regen geleden had, te zien ontbranden. Vooral de slotshow de aanbieding van het Handvest door Graaf Jan I was een indrukwekkend staaltje van pyrotechniek en een waardig besluit van deze „dag der draverijen". HULDE. De Burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens, heef t Donderdagavond aan hen die- de maquette, welke op het ten toonstellingsterrein staat opgesteld, hebben vervaardigd, de heren J. Koeten en K. Gra- pendaal, met enige toepasselijke woorden eveneens het boek „Uit het verleden van Midden Kennemerland" en een enveloppe met inhoud overhandigd. STADSFEESTEN EN RADIO. Donderdag avond om half acht heeft een der omroep verenigingen een reportage van de stads feesten uitgezonden. ONTVLUCHTE BEVER GESIGNALEERD De van hel tentoonstellingsterrein ontsnapte bever kon zijn home waarschijnlijk toch niet vergeten. Woensdagavond omstreeks elf uur zag een bezoekster het ontvluchte beestje in de buurt van de rand van het feestterrein Het is echter tot nog toe niet gelukt de voortvluchtige bever te „arresteren". VIJFDUIZENDSTE. De tentoonstelling „Groeiend Beverwijk" mocht de 5000ste gast verwelkomenhet was mevrouw M. Hienkens van de Boeweg, die ter herinnering aan dit feit burgemeester Scholtens' boek over de historie van Midden Kennemerland plus een speech van de gemeente-secretaris ontving. „Da Costa"-speeltuin groeit De gedachte, welke reeds lang bij de buurtvereniging „Da Costa" bestond om in de volk- en vooral kinderrijke buurt te komen tot een speeltuin, heeft na heel wat moeite dit voorjaar haar beslag kunnen krijgen. Het „Da Costa"-bestuur met aan het hoofd zijn voorzitter, de heer D. J. Slot boom, van wie het eigenlijke initiatief is uitgegaan, moest, alvorens tot verwezen lijking van dit plan te kunnen geraken, vele moeilijkheden ervaren. Weliswaar toonde het gemeentebestuur zich bereid zo mogelijk de plannen materieel te steunen, doch kon deze steun slechts zeer beperkt geven en dan nog met oud en om te bou wen materiaal om aan de minste verlan gens te kunnen voldoen. Dit gaf uiteraard weinig uitzicht op het spoedig verkrijgen van een speeltuin, vooral daar ook geen grond aanwezig was, hoewel eerst nogis gedacht aan een stukje braak liggend terrein in de buurt zelf, dat echter bij nader inzien, veel te klein bleek. Het „Da Costa"-bestuur heeft zich toen een speciale commissie voor de belangen van het speeltuinwerk gekozen. Deze commissie zocht contact met de vereniging „Hoogovenstaten" en met succes. Want in principe kon worden besloten onder auspi ciën en als onderafdeling van „Hoogoven staten" een afzonderlijke „Da Costa" Speeltuinvereniging te stichten, die reeds spoedig een groot aantal adspirant-leden kon tellen. Eenmaal zo ver kwamen „Da Costa"- buurtbewoners overeen, de speeltuinwerk tuigen in vrije tijd zelf te maken, waarvoor de Hoogovens niet alleen het materiaal maar ook werkplaatsen en gereedschappen spontaan disponibel stelde. De grond voor de tuin werd gevonden op het fraaie Sportpark „Watervliet", grenzende aan de Noorderlaan en in de onmiddellijke nabijheid van de buurt. Terwijl het veld werd geëgaliseerd to gen de mannen in fabrieken en werk plaatsen aan de slag om het materiaal vorm te geven en daar alles van ijzer is gemaakt, vorderde dit uiteraard veel tijd. Langzamerhand is de laatste maanden de speeltuin gegroeid en verfraaid. Boom- aanplanting en afrastering hebben er thans een keurig geheel van gemaakt, hoewel men nog steeds aan uitbreiding bezig is. De speeltuin bevat nu reeds twee ijzeren opstanden voor schommels, drie lage en drie hoge, een ijzeren hoog rek, een rek voor touwklimmen, drie ijzeren op kogel lagers draaiende wippen, een prachtige hoge zweefmolen, een grote zandbak en een zogenaamde betonnen „pierevijver1' met spoelrand. En nog wordt aan meer „vermakelijkheden" gedacht. De speeltuin is na het gereed komen van de eerste stukken, die alle zeer solide zijn uitgevoerd en waarbij onder andere voor de schommels kettingen zijn gebruikt, direct door de jeugd veroverd en mag zich voortdurend in een grote belangstelling verheugen. Met dit werk en door een drachtige samenwerking is hier een stuk prachtige sociale arbeid verricht. Wanneer volgend voorjaar de „Da Costa" speeltuin geheel gereed is, wordt deze officieel geopend. ,mijn ontploft tussen de pieren" Velsen-Noord V.V.B.-JUNIOREN NAAR „SCHOTEN"- TOURNOOI. De junioren van de voetbalvereniging „Breesaap" zullen Zondag deelnemen aan het te Haarlem door „Schoten" georgani seerde jeugdtournooi. Met de jeugdelftallen van H.B.C., R.C.H. en Z.F.C. zal V.V.B. trachten de „Bevrij dingsbeker" te bemachtigen. IJmuiden-Oost TEAMWEDSTRIJDEN VAN B.C. „DE JUMP". De uitslagen van de teamwedstrijden van de bridgeclub „de Jump" van Woens dag 11 Augustus waren: Team. 1: Ligthart-Wonink en Jonker- Wittebrood spelen gelijk 3638 tegen team III Mainz-Prins en Verhoef-Maarle- veld. Team II: Born-Cleeren en Moot-Suijk wint van team IV Snoek-Gjaltema en Kuiper-de Jong met 8030 p. Team V: Bosman-Koelemeij en echtpaar De Groot verliest van team VII de Haas- Kramer en Laman-v. Pel met 6412 p. Team VI: dames Verhoef-Kramer en echtpaar Schoen wint van team VIII Wo- nink Sr.-Baggerman en Porck Sr.-Meier met 5446 p. De uitslagen van de Iiowell-wedstrijden waren: 1 Porck-Weij 28 p., 2 Echtpaar Heijkants 26j4 p., 3 Amsing-Smit 25 p., 4 Dames Slaats-Rojloos 20yz p., 5 mevr. de Haas-Boon 20 p. FEESTDAG VOOR D.B.O.-JEUGD. Met drie bussen, tien geleiders en 115 kinderen trok de buurtvereniging D.B.O. Woensdag naar Bergen en Schöorl, waar onder meer twee speeltuinen met een be zoek werden vereerd. De leiding had de heer T. Sinjewel, voorzitter der vereni ging; van E.H.B.O.-zijde verleende mej. Demmers gewaardeerde medewerking. Agenda vooir Velsen en Umuiden VRIJDAG 13 AUGUSTUS. Thalia, 8 uur: „Kit Carson". Rex, 8 uur: „Gevangenen van het ver leden". ZATERDAG 14 AUGUSTUS. Bioscopen, 7 en 9.15 uur: Als Vrijdag. Op de kop van de haven, Donderdag avond. Een kolonne auto's met Rode Kruis-vlaggen komt snel aanrijden, remmen gieren, portieren worden ge opend. Mensen in khaki uniformen stappen uit de twee personenauto's, springen uit de vrachtwagens; bran cards worden uitgeladen. Tien. twaalf man klimmen snel aan boord van de aan de kade liggende sleepboot van De Breejen en De Bont, die onmiddellijk afvaart en full speed koers zet naar de tussen de pieren geankerde bagger molen. Er is daar een mijn ontploft! Twaalf gewonden bevinden zich op de reeds zinkende machine. De sleepboot nadert snel Maar stel u gerust, lezer: de ontplofte mijn, de twaalf gewonden, de zinkende baggeraar bestonden slechts in de fantasie der leden van de transport-colonne der Rode Kruis-afdeling Velsen-IJmuiden, die op deze avond, in regenvlagen en straffe Noordwester, een grote oefening op touw zetten, waarbij de plaats van het „onge luk" het lastigste deel van de taak be tekende: de zinkende molen; en waarbij de invallende schemering en het woeste weer de „operatie" wel een zeer realistisch tintje gaven. Om kwart over zes had de heer A. P. Bakker alarm geslagen en' werden alle leden per telefoon opgetrommeld om on- middelllijk op het hoofdbureau van politie samen te komen. Na een kort appèl en een even korte uiteenzetting van de ramp" werden brancards en verbandkisten snel in de vrachtwagen geladen en vertrók men in allerijl naar de kop van de haven. Aan boord van de baggermolen. De tocht per sleepboot duurt maar zeer kort, en weldra kunnen de E.H.B.O.'ers hun gewonden onder handen nemen, die op verschillende plaatsen aan boord van de baggermolen liggen, ginnegappend in plaats van kreunend, maar verder bedriègelijk echt. Noodverbanden worden handig aan gelegd, waarbij het wel zeer gemakkelijk is dat de slachtoffers allen kaartjes in de hand hebben, waarop hun verwondingen nauw keurig staan vermeld De eerste brancard-met-last wordt al spoedig aan boord van de sleper gebracht, die langszij ligt te dansen. Een afgeslagen hand. „Is er een deken voor deze man?" Eén slachtoffer ligt bij de ketels, bene den, met een „open linkeronderbeenbreuk'.' Zijn benen worden snel tegen elkaar ge bonden, dan wordt hij door drie man voor zichtig op een brancard getild, vastgesjord, en aan touwen naar boven gehesen, door de nauwe opening. Het valt niet mee, maar het gaat. Het is de laatste gewonde, die van boord gedragen wordt; in een kwartier liggen of zitten alle twaalf, voorlopig ver bonden, in de kajuit van de sleepboot; de „zinkende machine" wordt verlaten. Vrouwelijke leden van de colonne heb ben ondertussen de hulpverbandpost inge richt aan de kade en ogenblikkelijk na de aankomst van het schip worden de gewon den er heen gebracht. Rustig, geruisloos haast, geroutineerd worden betere verban den aangelegd. Namen worden genoteerd. Enige artsen zijn aanwezig en controleren nog ten overvloede het verbinden. Dan vertrekt het transport naar het „zie kenhuis", in dit geval weer het politie bureau. Als de negen brancard-slachtoffers en de drie lopende gewonden in een kel derruimte van het gebouw naast elkaar zijn opgesteld, neemt de arts J. MacDaniël, de commandant van de transportcolonne, ze theoretisch nog eens stuk voor stuk door: de hoofdwonde, de dijbeenbreuk, het af geslagen onderbeen, de gebroken arm en de andere verwondingen; elke gewonde vertegenwoordigt een veel voorkomende groep van gekwetsten. Daarna geeft de arts een résumé van de oefening: „Het was een goede prestatie", zegt hij. „In ruim twee uur na het alarm sein zijn de gewonden hier binnen. Als later onze colonne in ledental toeneemt, en zij in afdelingen met eigen ondercommandan ten uiteenvalt, zal wellicht nog een iets hogere mate van snelheid bereikt wor den." Namens het hoofdbestuur van het Neder landse Rode Kruis was aanwezig kapitein Verspoor. Deze. die de gehele oefening meemaakte, complimenteerde de afdeling met de snelle en afdoende werkwijze, die zij deze avond toonde. Namens het plaatselijk bestuur bedankte de heer R. Rutten allen, die aan de oefening hadden meegewerkt, in welk opzicht ook. Velsen kan vertrouwen op zijn Rode Kruis-team! Oud-Katholieken ontvangen Engelse gasten In samenwerking met het Reisbureau van de Bond van Verenigingen van Jonge Oud- Katholieken in Nederland, afdeling IJmui- den en het bondsbestuur, zullen, nadat ge durende drie jaren Nederlandse jonge Oud- Katholieken en dit jaar een fiink aantal IJmuidenaren Engeland bezochten, thans ruim dertig Engelsen, afkomstig uit Moul- secoomb, een tegenbezoek aan IJmuiden brengen. De Engelse gasten worden Zondagavond i 22 Augustus hier verwacht, nadat zij be zoeken aan Rotterdam en Utrecht zullen hebben gebracht. De verwelkoming ge schiedt in het Oud-Kath. Verenigingsge bouw, waar met de pleegouders wordt kennis gemaakt. De Engelse vrienden wacht dan een druk programma, waarin zij met de voornaamste bezienswaardigheden en bedrijven zullen kennis maken, althans wat onze plaats be treft en ook een deel van Noord-Holland „sight-see"-en. Maandag 23 Augustus wordt de vuur toren bezichtigd met een tocht naar'pier en strand; 's middags bezichtiging van de sluizen en 's avonds is er een internationale begroetingsavond in „Flora". Dinsdag 24 Augustus wordt door de gas ten uitgerust om de middag te besteden aan een rondvaart door Amsterdam's grachten en bezichtiging van de Oud-Kath. Schuil kerk aan de Brouwersgracht. Des Woensdags wordt een tocht naar Marken en Volendam gemaakt en 's avonds vindt in de Oud-Kath. Kerk aan de Wil- helminakade een Vesperdienst plaats. Donderdag 26 Augustus meldt een bezoek aan de vishallen en een inleggerïj, waarna 's middags in het Oud-Kath. Verenigings gebouw een „tea" wordt aangeboden door de oud-Katholieke Besturenbond Umuiden, De Hoogovens worden 's avonds bezichtigd. De Vrijdag is bestemd voor ëen bustocht naar Alkmaar met kaasmarkt. Egmond en de Zaanstreek om besloten te worden met een afscheidsavond in het Verenigingsge bouw, waarna de gasten Zaterdag weer zullen vertrekken naar eigen „home". MARKTBERICHTEN 12 Augustus 1948 Besommingen. IJM 99 Batavia f 22.400; IJM 97 Bruinvisch f7850; IJM 106 Reiger f6180; IJM 6 Norma f24.220; IJM 183 Viking Bank f25.250. KW 108 f635; KW 168 f3760; KW 107 f 180; KW 51 f5100; KW 21 f259; IJM 241 f 100; IJM 249 f198; IJM 213 f629; IJM 271 f2830; IJM 207 f20; IJM 239 f20; IJM 202 f20; IJM 237 f 15; IJM 343 f241; UK 90 f330; UK 105 f280; UK 60 £716; UK 125 f696: UK 119 733: UK 19 f352; UK 169 f372: UK 36 f1220; UK 161 f390; UK 69 f480; UK 59 f660; UK 86 f380; VD 9 f400: VD 60 f640; HD 264 f337; HD 16 f480; HD 7 f844; HD 63 f24; HD 77 f 12; HD 220 f 38; HD 25 f 1170: HD 74 f385; HD 184 £197. Aanvoer. THALIA (het theater met de beste films) vertoornt Vrijdag: 13 Aug. 8 uur. Zater dag 14 en Zondag 15 Aug. 7 en 9.15 uur KIT CARSON Een opwindend verhaal"ui,t Amerika's bonte historie met Jon Hall en Dana Andrews. Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 Aug. 8 uur Het bekende Nederlandse filmwerk OP HOOP VAN ZEGEN met Mevr. Esther dc Boervan Rjjk, Frits van Dongen e.v.a. In ons voorprogramma o.a.: Nieuws van de Olymische Spelen Zondag 15 en Woensdag 18 Aug. spe ciale Jeugd'matinée's aanvang 3 uur met de Ramlkfibn „Peter Joe vrordt Kapitein" Kennismaking Dat strand dat lijkt een omgewoelde mierenhoop, wanneer de zon schijnt. Er ligt daar hoog in de duinen een vierkant uitspanninkje, met een terrasje er omheen. De vrolijk gebloemde meisjes die er met bier en ijs rondgaan kijken de ganse dag op dat gewriemel neer dat moet ver velen op de duur. De zee en de mens zijn geen van beide interessant op een warme zomerdag, zij liggen allebei op hun rug met lome gebaren. Maar daar op een dag, daar komt de zee overeind. De striemende Zuidwester heeft haar zijn zweep over de luie leden ge jaagd, zij gaat zich in haar eentje vermaken op het strand. Zij stormt tegen de domme duinen omhoog, die hun wenkbrauwen van helmgras optrekken van plotselinge schrik. Waar is nu de mierenhoop? De mieren zijn thuis achter de tafel gekropen en zeg gen: Het is geen v/eer vandaag. Dat kunnen zij zeggen: Het is geen weer vandaag. Maar die op het vierkante terrasje durft te kruipen met zijn regenjas aan en dat spel van de zee ziet, zegt dat het wèl weer is. Het is weer om respect voor te krijgen. Kijk, dat terrasje ligt onder een scherm van schuim en water, ge kunt er nu geen bier en ijs krijgen, de gebloemde meisjes drukken hun neuzen plat tegen de ramen- en hebben kippevel. Zo speelt de zee met de vacantiemensen. Dat ,moet men als een vermaning zien. De Zuidwester en de zee, ze hebben een lelijke streek uitgehaald, zij hebben gezegd: En nu is het uit met dat aanbranden en met die nïvea-smeerderij. Die mieren moe ten weten dat er een zee is die zich niet laat gebruiken als schone decoratie van een strand. De zee is van niemand, dat strand is geen gereserveerd balcon aan een vacantïehötel. Die mieren kunnen er spelen als de zee niet thuis is. Maar nu is zij thuis, zij heeft de Zuidwester op bezoek. En de bruine nivea-ruggen kunnen naar de bio scoop gaan. Ge hebt me verteld dat ge iedere zomer naar zee komt, dat ge van de zee houdt. Kan men van haar houden zonder haar te kennen? Wel, gij kent haar niet. Gij hebt niet op dat natte terrasje gestaan waar ge u zoudt hebben moeten vasthouden om er niet af te waaien. Gij hebt alleen zo'n beetje liggen soezen in het hete zand op uw vier kante meter, die ge veroverd had. Ge hebt met halve ogen over een spiegelvlak ge keken naar de wapperende vlag op een boot met wielen, die ergens achter de bran ding rondjes draaide voor zestig cent per man. Gij hebt gedacht: wat aardig, dat bij elk strand een zee hoort. Het zou niet half zo gezellig zijn om in een badpak op het zand te liggen als er geen zee achter was. Kijk, nu zijn we er: Ge zoudt niet in uw badpak mogen liggen zo gij geen zee als excuus achter de hand hadt. Gij hebt gedacht, dat ge dit slapende monster, groter dan heel uw land, als een excuus kondt gebruiken. Wel, nu hebt ge uw trekken thuis gekregen. Dat monster heeft uw strand met haar duizend armen schoongeveegd. Ge hadt dat strand moeten zien. Het lag leeg en bang onder een ge durig gegesel van donderende golven, het lag daar te bidden dat het zou mogen blij ven, dat het niet zou worden weggegorgeld door de grommende keel van de hysterische zee. Als ge bij mij op dat koude terrasje ge staan hadt, zoudt ge de zee hebben leren kennen. Ik' vertel u er nu maar zo het een en ander van, opdat ge het weet. Opdat ge weet: de zee is niet van mij, het strand is niet van mij. Zij zijn ook niet van die agent met zijn opschrijfboekje, of van de man die zo gul is met palen en prikkeldraad te zetten. Ze zijn van niemand, ze zijn van elkaar. Als de Zuidwester nog eens op bezoek komt, moet ge eens met mij op het terrasje klimmen. Maar zet geen nieuwe hoed op want de zee kent u en ge bent hem kwijt voor ge het weet. Dat. komt omdat ge nog nooit voor haar uw hoed hebt afgenomen. L. 35 kisten tarbot en tong, 10 kisten poon, 35 kisten haai, 20 kisten horsmakreel. 400 kisten schol, 100 kisten kabeljauw. 150 kisten schar, 85 kisten bot, 45 kisten makreel, 100 kisten koolvis, 325 kisten wijting, 225 kisten schelvis, 5900 kisten haring, 50 kisten diver sen. Totaal 7480 kisten. Pryzen. Heilbot 32,75; gr. tong 4,054; gr.m. tong 4,103,80; kl.md. tong 3,80—3,55; tong I 2,90 —2,45; tong II 1,7(1—1,40; tarbot I 3,03—2,70, alles per 1 kg. Tarbot II 140—130; tarbot Hl 124; tongschar 74; schartong 49; horsmakreel 32,40; poon tjes 82,60; haai 3125; wijting 15,5015; kl. schol 22,50—17; bot 39—22; schar 22—7, alles per 50 kg. 1 trawler besomming £22.695. Velsen HET STORMVOGELS-ELFTAL. Stormvogels komt morgen in Sneek in de volgende opstelling uit: Kraak; Van den Oever, Snoeks; Goedhart, Schoorl, Schuit; Luppens, Broekhuis, Biinkhof, De Boer, Broek. FEUILLETON (J»* 8 uur: Mifcomernachts- door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels. 25) Het kind was glibberig van de zeep, legde ze ongelukkig uit, en was altijd al erg moeilijk te hanteren. De baby had alleen maar wat kneuzingen opgelopen, maar ongelukkigerwijze was toevallig de moeder aanwezig geweest. Deze was woe dend geworden en had gedreigd het geval aan te geven bij het bestuur van de crèche, als Judith niet onmiddellijk ontslagen werd. En dat was nu gebeurd. Judith was op staande voet ontslagen, met een week loon en zonder getuigschrift. En dus begrijp je, besloot ze somber, dat ik nog geen ander werk heb kunnen vinden. Hoe zou ik het vinden zonder ge tuigschrift? De mensen willen immers al les van je weten Het is schandelijk, zei Bill diep ver ontwaardigd. Er moet iets aan te doen zijn. Tenslotte heb je daar toch een jaar ge werkt. Ze moeten je een getuigschrift ge ven, dat zijn ze verplicht. Op deze manier geven ze je aan de honger prijs. Iets in de uitdrukking van haar gezicht je deed hem opeens ophouden. Judith, zei hij zachtjes en ongelovig, je wilt toch niet zeggen, je bedoelt toch niet.dat dat werkelijk zo is Haar bleke gezichtje glimlachte veront schuldigend. Het zou misschien niet nodig zijn. Ik kan naar Armenzorg of iets dergelijks gaan. Maar oals je via de liefdadig heid groot gebracht bent, doe je dat niet gauw, dan weet je wat het is. Nee, ik begrijp het. Hij zweeg en dacht na. Tenslotte zei hijLuister eens, kun je naaien? O ja, natuurlijk. Haar grote grijze ogen stonden ernstig. In het gesticht werd ik altijd als nummer een in hand werken en naaien beschouwd. Ik vind het prettig werk. Ik heb iets bedacht, zei Bill. Ik kan niets beloven, weet je, maar ik heb een zuster, die in de zaak van Monsieur Henri werkt. En ik weet, dat ze daar al-~ tijd een massa naaimeisjes nodig hebben'. Ik zal haar vragen, of ze jou daar aan kunnen stellen, als je er tenminste iets voor voelt een dergelijk baantje aan te. nemen. O.zei ze met een diepe zucht. O, dat zou heerlijk zijn. Natuurlijk neeijr ik ieder soort baantje aan. Het kan me niets schelen wat het is. Ik zal het haar vanavond dadelijk, als ze thuis komt, vragen. Je moet me je adres geven, dan kan ik het je onmiddel lijk laten weten. Hij zag hoe haar hoofd opeens voorover gebogen werd en hoe twee tranen op haar handen vielen. Ikehheb eigenlijk geen adres. Mijn hospita wil me niet meer bin nenlaten, voordat ik de huur betaald heb. Ik ben al twee weken achter Een diepe verontwaardiging maakte zich van Bill meester, zijn handen trilden en zijn stem klonk hees, toen hij vroeg: En waar was je dan van plan vannacht te gaan slapen, als ik het vragen mag? O.zei ze vaag, ergens.op het strand of zo, in een schuilplaats. De torenklok begon te slaan en Bill keek snel op zijn horloge. Half een. Hij stond op en keek neer op 't kleine in elkaar ge doken figuurtje. Luister eens, Judith, ik moet er absoluut even vandoor. Het duurt niet lang en ik ben zo terug. Je moet hier op me wachten, versta je me? Je be looft me hier op me te wachten? Ze keek vaag verwonderd naar hem op en hij drong aan: Je moet hier op me wachten, Ju dith. Geef je mij je erewoord? Jafluisterde ze. En alsof de ge dachte aan de mogelijkheid van een baan tje als naaister haar opeens moedig maak te, herhaalde ze vastberaden en duidelijk: Ja Bill, ik zal op je wachten. Hij haastte zich weg en liep met grote passen de promenade af. Ze kan niet ouder dan 18 jaar zijn, dacht hij. Iets. jonger dan Manny. Stel je voor, dat Man ny zonder onderdak en hongerig rond zou dwalen. Ik moet er eenvoudig niet aan denken. Ik geloof niet, dat ze vannacht op het strand in een schuilplaats wilde gaan slapen. Ze wilde zich verdrinken of iets dergelijks. Dat kon je aan haar ogen zien. Het arme kind! Maar nu ik haar heb ge vonden, zal er voor haar gezorgd worden. Ik zal een en ander voor haar in orde maken. Bert Garnish wachtte op hem in een hoek van het café en keek met een gefronst gezicht naar de klok boven de deur. Je bent laat, hè. Ik heb niet de hele dag tijd om hier op jou te zitten wachten. Het spijt me, zei Bill, terwijl hy zich naast hem neer liet vallen, maar ik werd opgehouden. Doet er verder niet toe, gromde Bert, en met een iets opgewektere blik op zijn sluwe gezicht voegde hij er aan toe: We hebben het gisteravond aardig voor elkaar gebokst, vind je niet. Bill keek zenuwachtig om zich heen. Laten we er niet meer over praten. Ik ben blij, dat het achter de rug is. Heb je.... heb je het geldmeegebracht? Ja, ja, natuurlijk. We zijn niet gek, we houden ons woord in dergelijke affai res. Hij tastte in zijn binnenzak en haalde een dikke vuile enveloppe te voorschijn. Hier, 100 voor jou, 100 voor een paar uurtjes werk. Dat is gemakkelijk verdiend, ik denk wel, dat je dat met me eens bent. Honderd pond! Bill hield zijn adem even in, terwijl zijn gedachten teruggingen naar de promenade, waar Judith op hem zat te wachten. Ja, hij moest toegeven, dat hon derd pond royaal betaald was. Hij dacht er niet over na, dat hij een groot risico op zich genomen had en dat zijn aandeel in de winst niet meer dan 10 pet. van de totale winst bedroeg. Hij. dacht er alleen maar aan, dat hij Ruth geld zou kunnen over handigen om tegemoet te komen in de kosten van de huishouding, terwijl hij daarnaast Judith op de been zou kunnen helpen. Hij voelde zich plotseling blij ge stemd, en hij stopte de enveloppe zorgvul dig weg in zijn binnenzak. Dank je, Bert. Ik moet er nu van door. Er wacht iemand op me. Niet zo snel, ouwe jongen. Niet zo snel! We moeten nog iets bespreken. Er is namelijk binnenkort weer zo'n zaakje op te knappen. In de buurt van Chancton, en het is even eenvoudig. Bedoel je.v. (Wordt vervolgd). EXAMENS HUISSCHILDER. Bij de examens huisschilderen in Amsterdam, Utrecht en Haarlem voor de Vereniging voor Veredeling van het am bacht, gehouden van 26 tot 31 Juli slaagden voor het diploma „Vakbekwaamheid": Te Haarlem: G. Hoefakker, Santpoort. Te Amsterdam: S. Hempenius en J. Brand beiden te Beverwijk. En voor het diploma „Gezel" te Uü-echt: H. Iskes, Wijk aan Zee en H. Keuter, Driehuis. Allen werden opgeleid door de leraar F. J. Stoltenborgh, te Driehuis. Twaalf jaar voor Christiansen Het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem heeft de voormalige „Wshr- machtsbefehlshaber" in Nederland, ex-generaal Christiansen, gisteroch tend tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Ten aanzien van de aan verdachte opge legde straf overwoog het hof, dat ver dachte een der drie hoofdpersonen is ge weest, die de bezettingsjaren voor het Nederlandse volk tot een hel hebben ge maakt, iemand, die tezamen met de rijks commissaris Seyss Inquart en de generaal der Waffen-S.S. Rauter de golf van ter reur over ons vaderland heeft helpen ver spreiden en die, als vereerder van Hitlei en als beschermeling van Goering alle: heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag, on onder het motto „het doel heiligt de mid delen" „rücksichtlos" de overwinning var het „grote derde rijk" te helpen bevorde ren. Het hof wilde echter anderzijds reke ning houden met de omstandigheid, dat ongetwijfeld van vermelde drie hoofdper sonen verdachte de minst schuldige is ge weest en als legergeneraal tengevolge van de bevelen van hogerhand vaak in moei lijke parketten kwam te verkeren. Het recht van cassatie werd aan Chris tiansen verleend. Het is nog niet beleend, of Christiansen hiervan gebruik zal maken. SCHEEPVAART IJMUIDEN Op 12 Augustus kwamen de volgende sche pen de haven van IJmuiden binnen: Vlie- stroom van Hull. Kunlabori van Tynemouth. Niobe van Caen voor Hoogovens. Mudo van Goole. Leersum van Houston. Songa van Gdynia. Rijnstroom van Londen. Feducia N. van Boston. Alamat van Nordfolk. Green finch van Londen. Mailand van Christian- sund. Rapit van Rotterdam. Rottum van Speshuld. Alt van Gooi, Vertrokken zijn op 12 Augustus: Theseus naar Tanger. Hilversum naar Rotterdam. Laura Dan naar Montelisto. Kunlabori naar Karlskrone. Antonio Maceo naar Londen. Tubo naar Delfzijl. Dotterel naar Manches ter. Brasilien naar Rotterdam. Arcturus naar Rotterdam.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3