IJmuider Courant pief Franse kabinet gestruikeld overReynauds hervormingsplan Feestnieuws Twintigduizend gulden aan boeten geèist in voetbal-pool-affaire Kwijtschelding van een vierde deel der straf voor alle veroordeelden Berlijnse gemeenteraad wil verhuizen debiele der economische reor- Jielie zouden beteltenen, het gezicht van Mkke kabinet te redden. 'Sl Majer, de socialistische minister Arbeid, beeft tenslotte de maat doen er,lonen door loonsverhogingen te eisen "iedoor Beynand aan te kondigen prijs «Irtiien zonden opvangen. De premier, edré Marie, had reeds een radiorede Zm de plannen van Reynaud bekend ooraken, doch deze rede is te elfder pre ïojaat en de daaropvolgende bespreltin- met een volkomen im- •«an? No. 19027 i 154 Tel, Adm. 5437, 5 aur'r 8061 <K 2500), B£Cactie f ,n - Haarlem Gr. Houtstr. 93 ^%TJ^-Hootdiedactem 15054' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 28 Augustus 1948 Verschijnt dasel'.'ks. behalve op Zon- en Feest dagen, - Abonnementen per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Ook Marie geeft het op Derde Macht" regering van André Marie is »Wvroeg afgetreden, na een „rins om het eens te worden «aarden voor een hervor- f ve" de ™inist<!r van Fl~ Het kabinet was „nr in conferentie geweest d30 l5 Bl" bei bespreken f_dsn I5 °.nr.,van plannen voor een ej financieel herstel, die èen van voedselprijzen inhielden en flnde beperking van de uitgaven '"«ie diensten- De premier diende "T P ontslag in M de president ,,1 Vincent Auriol, zeggende dat '"'^.bruggen meningsverschillen in Sloot «ren geconstateerd. iinn rpsering was de tiende na #"'5Ïfzfl was op 26 Juli in funcüe f"11 to zeer moeilijke omstandig- jS» ie welkomstwoorden van De X?' ,'W nullen leze lans leven toestaan". Merk- dat deze zwakke „Derde Ftnwn -s e^1 iet is gevallen door toe- K"ieSwnisten of Gaullisten, doch t.fS der socialisten, die hun h hbên gebracht tot het stellen nnmoselijk ultimatum; Voor 1 31,, zSen de resultaten van Rey- i? Irmingspol'tiek duidelijk merk- .,;s hervorrmngsp idus fle niet_ g moeten zijn, <0® enige we- anders zou de .„yen laten weten, ?eieQ - aan de regering wordei der arbeiders aan de regering w ÏVder die omstandigheden heeft ge geprobeerd, doch dat Reynauds plan- radicale hervorming der eco- toé, omstandigheden in duigen zijn door verdeeldheid m het kabinet p": .1,.Stola kwam die verdeeldheid .jjvoor ,1 ui de overtuiging dat het ultimatum sl"uu"+Q hnrmreren ZOU znn. arbeiders uus te honoreren zou zijn. JC het trotseren en zelfs prijs- ,-wingen invoeren om zijn sanering te SS Mn ministers wenSe,\^el; Li-concessies, die een ogenblikkelijk - - - doch op de lange termijn Hel Amsterdamse gemeentebestuur heeft é'eren een vriendelijk verzoek gericht de adspiiant-feestvierendën om zich ij de komende gebeurtenissen niet in of op andere uitsteeksels van ge lden op te stellen, omdat het zijn gasten ürne de sensatie van een plotseling met róte snelheid nader komende straat wil esparen, Bovendien is het veroorzaken a een ongeluk op die manier strafbaar heeft men kans de politie aan het ziek er te krijgen. Hoewel de Koningin de wens te kennen tett gegeven bij de versiering de grootste soberheid te betrachten en iedereen zijn heeft om aan die wens tege- te komen, kost de feestversiering in ir hoofdstad nog altijd een slordig half poen. Vorder is er een aardig bericht voor rtnsen, die een geblokkeerde rekening tóen. Zij mogen daarvan vijfhonderd pijen afhalen om die te storten ten be i-leve van het nationale huldeblijk. Minder rrr niet, meer wel natuurlijk, li Nederlandse Bank moet echter eerst bestemming geven. Ook inschrijvingen in het Grootboek Ü5mogen geschonken worden. Minimum bcderd gulden. Wil men dan duizend gul- is weggeven, dan is daarvoor een mach ten» van de ontvanger der directe be- idig. Het is tegenwoordig niet svoudig om van je geld af te komen. h\ wel erg leuk is, de Amsterdame oud- ;-j binnen ook van het feest genieten. En üt alleen zij, maar ook de wezen en de zeken. Voor hen is een uitgebreid pro- jr» opgesteld en er is niemand die een bevoorrecht plaatsje zal misgun- krijgen alle Amsterdammers, gemeentewege ffhanciële steun ge- tóen een feest-toelage van 25%. wat tips voor de drukke dagen. -'a' tijdig in het stadion, dus voor •Liieop 31 Augustus, want het wordt druk, zegt de Amsterdamse politie. I September is de vlootschouw en ^aaren van jacht wordt verzocht met i oog op de overbelasting vari de pluizen, zo mogelijk de avond van 1 ren naar buiten te schutten. Canada viert mee programma „Canada roept Ne- 1 d® Nederlandse uitzendingen uit de golflengten 16.84 en 19.58 m, „f, dese radio °P 31-Augustus s avonds een speciaal pro- \.i u|f met een rede van de Neder- ambassadeur in Canada, mr. Van j flitsen van het bezoek van Koningin ;Juna i942 en 1943 aan Canada, ■m toespraak van de Canadese mi- iêL i' Laurent- en uittreksels tiïÏÏ Tan Koningin Wilhelmina, 71"ada gehouden. Het carillon ïtaus Van ottawa sPeelt het foopees parlement '«enigde Staten vóór iJS der Verenigde Staten heeft 4 ïnrminB vo°rstandster verklaard van "■ïoide w™"Elu;?pe,e vertegen- jsl-Emm», VerSadering waarin alle Se Marshall-landen" ver zouden zijn. passé. Reynaud's plannen tot drastische verlaging van het getal der ambtenaren had reeds ontstemming bij de socialisten ver wekt, doch werden moeizaam geaccepteerd onder de overweging dat daaraan een be zuiniging op het leger gepaard zou gaan. De looneisen der socialisten en de prijsverlagin gen die de arbeiders vroegen pasten echter in geen enkel opzicht in het programma van Reynaud en zijn tenslotte oorzaak van de nieuwe crisis geweest, die De Gaulle en de communisten weer dichter bij hun doel brengen: liquidatie van de „derde macht" en het met elkander uitvechten om de alleenheerschappij. De derde macht is op nieuw machteloos gebleken om dit gevecht te voorkomen. Volgend jaar meer varkensvlees Sinds Mei 1947 is de varkensstapel maar weinig toegenomen zodat er dit jaar geen grote verruiming in de productie van var kensvlees te verwachten is. Daar de kracht- voederpositie echter beter wordt, kan tegen het najaar van 1949 meer varkens vlees op de markt komen. Aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. Van hoe groot belang goed voer is blijkt wel uit het feit, dat, terwijl "het aantal varkens thans de helft bedraagt van het vooroorlogse aantal, er nog geen kwart, van het varkensvlees wordt geproduceerd, dat in 1938 op de merkt kwam. „Gerrit de stotteraar" zat niet stil Tien inbraken in zijn „vacantie" De Haagse recherche hield zich reeds geruime tijd bezig met het opsporen van een man, die in Den Haag inbraken pleegde. Zij vermoedde, dat de gezochte dezelfde was als de 28-jarige in- en uit breker „Gerrit de Stotteraar". Toen de Amsterdamse politie „Gerrit de Stotteraar" in de kraag greep, kon de Haagse recherche in het huis in de Van Limburg Stirumstraat, waar de arrestatie plaats vond, een onderzoek instellen. Er kwamen enkele van diefstal afkomstige goederen te voorschijn. Het vermoeden van de politiemannen, omtrent de identi teit van de dief bleek juist. Er kwam verder aan het licht, dat „Gerrit de Stot teraar" zich van 12 Juli j.l. af tot op de dag van zijn arrestatie had schuldig ge maakt aan niet minder dan tien inbraken. De buit bestond uit geld, gouden sieraden, radiotoestellen, costuums, mantelpakken, zilvervossen, rijwielen en textielgoederen. Op de dag van zijn arrestatie had de langgezochte uitbreker nog getracht in te breken in een woning aan de Schenkweg. GOKKEN KOST GELD „Pari-mutuel-pool" hoofdkwartier-T anger) voor de kantonrechter Toen de Rotterdamse kantonrechter gistermiddag de laatste getuige en de laatste verdachte had ondervraagd, waren in totaal 100 verdachten en 57 getuigen in de voetbalpool-affaires in anderhalve dag tijds gehoord. De amb tenaar van het O.M. had behalve enige hechtenisstraffen in totaal tegen de 20.000 gulden aan boetes gerequireerd. Gistermiddag was de „pari-mutuelpool" met 48 verdachten uit alle delen des lands aan de beurt, een organisatie die haar hoofdkantoor in Tanger heeft en haar ver takkingen in Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Zweden, Denemarken en Italië. Hoofdverdachten waren in deze zaak de 35-jarige groente-exporteur M. M. van der A. uit Den Haag, die het punt vormde, waar alle draden van de Nederlandse orga nisatie van de pool samenkwamen en de 29-jarige bedrijfsleider in een Haagse drukkerij, S. van der H„ die in zijn bedrijf de gelegenheid had gegeven de pool-for- mulieren te drukken. Deze tehlaste legging luidde vrijwel het zelfde als de voorgaande. Van der A. werd er van beschuldigd, dat hij na het bekend worden van de uitslagen der wedstrijden, die op het poolformulier stonden vermeld en na de vaststelling van het totaal der deelnemingssommen van personen in Nederland en tevens van de totale inzetten van de deelnemers in de andere landen, in overleg met de organi sator van de pool de uit te keren prijzen had vastgesteld. Van der H. werd het drukken van de poolformulieren tenlaste gelegd. Ook de hoofdverdachte uit de zaak van gisteren, W. G. stond wederom terecht, in deze affaire had hij echter een meer be scheiden rol vervuld. Grootste organisatie De „pari-mutuel-pool", aldus zei mr. H. van Buuren in zijn requisitoir is de groot ste voetbalpool-organisatie in West-Europa. Hoewel het hoofdkantoor in Tanger was gevestigd, werd van Londen uit de organi satie in de West-Europese landen geregeld. „Ik ben er niet van overtuigd", aldus mr. van Buuren, „dat ook in deze zaak grote sommen gelds over de grens gingen. Mogelijk dat het deviezenverkeer via de groente-exportzaak ging, waar van der A. werkte. Dit zal echter nog nader door de economische officier worden bezien." Van der A., de belangrijkste figuur op pool-gebied in Nederland, die zichzelf ook de geestelijke vader daarvan noemde, wist zich zelfs in internationale sfeer te doen gelden. Hij verzekerde zich van een direc teursplaats naast Hortesz in Tanger. Hij meende zich zo aan de Nederlandse justitie te kunnen onttrekken indien zulks nodig was. Hij nam echter wel eens waar voor een der Nederlandse agenten hetgeen zijn fout was. Het is politie en justitie bekend, dat de pari-mutuel weer zal gaan draaien en wel met een nieuw systeem, waarmee zij de rechterlijke instanties om de tuin wil trachten te leiden. De politie en justitie zijn echter daarvan volledig op de hoogte, aldus verklaarde de ambtenaar. Vervolgens eiste hij tegen van der A. een hechtenis van drie maanden en tegen de overige verdachten boeten variërend van 4000 subs 4 maanden hechtenis tot 25 boeten subs 5 dagen, allen met 1 maand voorwaardelijk. Uitspraak over 14 dagen. Gistermorgen kwam de Strang-pool voor. Tegen de hoofdverdachte H. M. eiste de ambtenaar een gevangenisstraf van drie maanden, waarvan twee voorwaardelijk, tegen de negen anderen boeten variërende van 75 gulden tot 750 gulden, allen met toevoeging van een maand voorwaardelijk. Interpellatie-Tates van de baan Bij Koninklijk Besluit van 11 Augustus is vernietigd tiet besluit van de raad der gemeente Zandvoort van 20 Januari 1948 waarbij aan de heer Tates een interpellatie over de woningvordering en -verdeling werd toegestaan In het besluit wordt overwogen, dat de interpellatie betrekking heeft op de wijze, waarop het college van B. en W. de taak aan dat college in de Woonruimte weit 1947 opgedragen, vervult; dat deze taak niet be treft de huishouding der gemeente en dat de gemeenteraad dan ook niet bevoegd is, B. en W. te interpelleren omtrent het door dat college ter uitvoering van de Woon ruimtewet gevoerde beleid. ALGEMEEN GRATIE-BESLUIT Niet minder dan een maand, niet meer dan een jaar Naar aanleiding van het 50-jarige rege ringsjubileum van II.M. Koningin Wilhel mina en van de troonsbestijging van H.K.I1. Prinses Juliana, heeft het de Prinses regentes behaagd, om aan allen, die tot een vrijheidstraf zijn veroordeeld, gratie te Verlenen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit gedeelte niet minder zal bedragen dan een maand en niet meer dan een jaar. Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht hebben gedragen, of de hun geboden kansen bij een voorwaardelijke veroordeling of voor waardelijke invrijheidstelling niet benut hebben, zodat tenuitvoerlegging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon heeft betrek king op straffen, opgelegd zowel Hoor de burgerlijke of de militaire strafrechter als ook door de bijzondere gerechtshoven of de bijzondere raad van cassatie aan politie ke delinquenten. Ook in de overzeese gebiedsdelen zal ëen algemene gratie van dezelfde strekking worden verleend. Ten aanzien van de krachtens het tribu- naalbesluit geïnterneerden heeft de minis ter van Justitie bepaald, dat de duur van hun internering op overeenkomstige wijze zal worden bekort. „Liefdeleven van kikkers" Volgens het verenigingsorgaan van de Book of the Month-cluh" in de Verenigde Staten is onlangs gedemonstreerd, hoe élecht door het publiek gelezen en geluisterd wordt. Een der congresleden oefende critiek op het Amerikaanse ministerie van landbouw uit omdat dit ministerie zijns inziens tal van brochures uitgeeft, die niemand, belangstel ling inboezemen. De belastinggelden wor den hieraan verspild, aldus deze senator en het ontbreekt er nog maar aan, dat er een uitgave over het „Liefdeleven van kikkers" is verschenen. Na deze crilische woorden ontving de voorlichtingsafdeling van het ministerie tal van bestellingen voor het „Liefdeleven van kikkers", afkomstig.van congresleden. Doch ook van buiten die kring begonnen bestellingen te stromen. Nadat het mini sterie per circulaire bekend maakte, dat het niet schuldig was aan de uitgave van het „Liefdeleven van kikkers", werd de vraag verdrievoudigd. Een mededeling in de dag bladen over het ontbreken dezer uitgave bracht opnieuw grote stijging in de belang stelling voor verliefde kikkers. „Dan maar de radio", zo redeneerde men ten departemente. De hoogste baas kwam. voor de microfoon. Hij verklaarde, dat zijn ministerie nooit of te nimmer een brochure over het liefdeleven van kikkers had uit gegeven en dat daartoe ook geen plannen bestonden. Toen begon het pas goed. Duizenden be langstellenden naar romances in de kikker wereld bestelden het boek „Liefdeleven van kikkers" onder rembours of per postwissel. Er werd meer tijd, geld en papier verspild, dan de werkelijke uitgave zou hebben Het woord is aan. Lessing: Er zou maar weinig in de wereld ondernomen zijn, als men altijd slechts op de uitslag had gelet. Onder de werking van dit algemeen gratiebesluit vallen uiteraard niet degenen, die nog niet bij een onherroepelijke rech terlijke uitspraak werden veroordeeld. In het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jarenlang op hun berech ting hebben moeten wachten, kan dit leiden tot onbevredigende gevolgen. Naderhand zal onder ogen worden gezien in hoeverre eventuele onbillijkheden zullen kunnen worden weggenomen. Franco en Don Juan ontmoetten elkaar op zee Generaal Franco en de Spaanse troon pretendent Don Juan hebben Woensdag een ontmoeting van zes uur gehad aan boord van Franco's jacht „Azor" terwijl dit zich vijftien kilometer van de Spaanse Noordkust bevond. Het was voor het eerst sinds het begin van de Spaanse burgeroorlog in 1936 dat het tweetal elkaar ontmoette en de gebeur tenis betekende voor politieke kringen een volkomen verrassing. Don Juan, die van de Olympische Spelen te Londen terugkeerde, had zich Maandag in de Franse haven Arcachon op zijn eigen jacht ingescheept en ontmoette Franco's jacht Woensdag. De voorberei dingen voor deze ontmoeting waren, naar vernomen wordt, reeds getroffen in de dagen dat Don Juan zich naar Engeland begaf. Ook Don Jaime, de broer van de troonpretendent, nam deel aan de lunch, die aan boord van Franco's jacht werd gegeven. In monarchistisch-Spaan se kringen wordt verklaard, dat zowel Franco als Don Juan tot de conclusie was gekomen, dat het nuttig zou zijn elkander persoon lijk te ontmoeten teneinde de toekomstige betrekkingen te vergemakkelijken. Don Juan, zo zegt men in deze kringen, wil zijn oudste zoon Carlos in Spanje laten op voeden en hiermede stemde Franco van ganser harte in. Volgens dezelfde kringen sprak Franco Don Juan aan als „uwe hoogheid" en Don Juan Franco als „mijn generaal". Bespreking te Moskou duurde drie uur Vrijdag om vijf uur Moskouse tijd is een nieuwe conferentie op het Kremlin begon nen. Voor hun ontmoeting met Molotof hielden de Westelijke vertegenwoordigers een korte onderlinge bespreking. Na de conferentie zouden zij op de Britse am bassade bijeenkomen voor het opmaken van een rapport voor hun respectievelijke regeringen. Het onderhoud op het Kremlin eindigde om vijf minuten voor acht plaatselijke tijd. Bedell Smith, Frank Roberts en Yves Chataigneau weigerden enig commentaar te leveren. Zij begaven zich onmiddellijk naar de Britse ambassade en begonnen daar de resultaten van het onderhoud te bespreken, (United Press) Incident in Berlijn Amerikanen schoten op Russische auto Tijdens achtervolging van een snelrij dende Sovjet-Russische legerauto in de Amerikaanse sector van Berlijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren een van de Sovjetsoldaten geraakt, die zich in de auto bevond. Amerikaanse en Sovjet-Russische func- ti«narissen van het bureau van de provoost- generaal hebben na het incident in de Sovjetsector een bijeenkomst gehouden. De Sovjet-Russen, onder wie een luitenant kolonel, die zich in de achtervolgde auto had bevonden, toonden zich „hoogst ver ontwaardigd" over „het hoogst onbe schaafde gedrag" van de Amerikaanse militaire politie, aldus meldt het rapport van de bijeenkomst. De Amerikanen waren even verontwaardigd, aldus het rapport, en verklaarden, dat de Rusen met voorbijzien van de openbare veiligheid de maximum snelheid hadden overschreden. Dringend verzoek aan Sovjet-commandant om bescherming Reuter meldt dat de voorzitter van de Berlijnse gemeenteraad, dr. Suhr, aan ge- neraal-majoor Kotiof, Sovjet-commandant van Berlijn, een brief heeft geschreven, waarin hij vraagt om onmiddellijk optre den tegen „communistische demonstranten, die een inval in het gemeentehuis hebben gedaan." Anders zou de gemeenteraad ge noopt zijn een andere vergaderplaats te zoeken buiten de Sovjet-sector. Dr. Suhr stelde de brief op na overleg Een nieuwe aardappel-rooimachine is dezer dagen gedemonstreerd door twee inwoners van Halfweg, die een paar jaren aan hun uitvinding hebben gewerkt en thans zeer bevredigende resultaten hebben geboekt. De machine baggert de aardappelen met een lange rij vorken uit de grond en transporteert de knollen door middel van een transportband in een naast de maciline rijdende wagen. Vier man zijn nodig voor de bediening, vijf uren zijn nodig om een bunder land te bewerken. De violist Gijs Beths terug uit Suriname het passagebewijs 'in mijn zak, had violist, daartoe aangespoord door zijn bevin dingen, een pleidooi voor verdergaande over heidsbelangstelling in de kunst welke drin gend nodig is, als men het peil van amateu risme te boven wil komen. Suriname heeft een. symphonie-orkest, dat uit goedwillende maar ik heb geen tijd kunnen vinden om dilettanten bestaat, aangevuld met militaire ook nog naar Curagao over te steken", ver- blazers, benevens een koor, waar wij hier telt de violist Gijs Beths ons onmiddellijk na jaloers op zouden zijn. Vooral over de bas- zijn terugkeer uit Suriname, waar hij wegens sen, die negro-spirituals voor hem hebben het enorme succes niet vier, zoals aanvanke- gezongen, is hij enthousiast. „Kerels als bo- kelijk was afgesproken, maar acht concerten men met stemmen om nooit te vergeten. Ze moest geven. „Men heeft mij nu al gevraagd hebben me gevraagd om daar dirigent te om het volgend jaar terug te komen. Als dat worden en tevens de leiding van de muziek- plan doorgaat, dan probeer ik de tournee uit school op me te nemen. En ik voel daar wel te breiden tot andere landen in Zuid-Ame- wat voor. want de Surinamers zijn bijzonder rika, zoals Argentinië en Brazilië. muzikaal en bovendien bestaat daar de mo- In elk programma heeft Gijs Beths werken gelijkheid tot ontplooiing van eigen initia- van Nederlandse componisten Albert de tief. Met die mensen zou wel wat te be- Klerk, Julius Röntgen. Hugo Godron en Wil- reiken zijn." lem Rettich opgenomen. Verder bracht hij enige keren het vioolconcert van Mendels sohn ten gehore, Na afloop van ieder optre den bereikten hem vele brieven met dank zeggingen en vriendelijk gestelde verzoeken. hoewel hij de partituren daarvan na- In een gesprek na afloop van een gala concert met de pas benoemde gouverneur Huender heeft hij zijn denkbeelden uiteen gezet en bij deze nieuwe bewindsman veel begrip gevonden. Behalve in Paramaribo tuurlijk niet bij zich droeg, heeft hij, om aan trad Gijs Beths, na een tocht van tweehon- de laatste te voldoen, zowel het vioolcon- derd kilometer door het oerwoud over de cert van Tsjaikowsky als dat van Max Suriname-rivier, ook op ten huize van het Bruch zonder nadere voorbereiding uitge- districtshoofd in Nickerie voor een gezel- voerd Doch de dame. die zo graag het „In- schap van honderdvijftig genodigden. Overal termezzo" van Provost uit de gelijknamige werd hij begeleid door de pianiste Liesbeth film wilde horen, moest hij toch teleur stel- van den Berg Kostense. die thans te Para ten! Tijdens een interview, dat hem voor de maribo woonachtig is, doch vroeger actief radio werd afgenomen, hield de Haarlemse aan het Haarlemse muziekleven deelnam. Duiiss politie-inspecteur c' J greep in de SD-kas Donderdagmorgenstond voor het Bij zondere Gerechtshof te 's-Gravenhage de 43-jarige Duitse inspecteur van politie K O. S. terecht om zich te verantwoorden voor een verduistering in de laatste dagen van de oorlog in Nederland gepleegd. De verdachte, die na de capitulatie als krijgsgevangene naar Duitsland terug was gegaan, was in November 1947 door de ge allieerde bezettingsautoriteiten aan Neder land uitgeleverd. In 1943 was S. in Nederland gekomen, om als beambte bij de „Zahlstelle" van de „Ordnungspolizei" en S.D. in Den Haag te wei'k te worden gesteld. In de woelige dagen van Mei 1945, vlak voor de capitulatie, maakte hij zich mees ter van de kas van de „Zahlstelle". waarin zich een bedrag van 100.000,bevond alsmede een groot aantal kostbare arti kelen, zoals sieraden en zilveren gebruiks voorwerpen. Op de dag van de capitulatie dook hij onder bij een Haagse familie, waar hij een actetas met geld en een aantal sieraden mee naar toe nam. Drie dagen later meldde hij zich bij de Nederlandse politie en werd het door hem verduisterde bedrag en de sieraden aan de P.R.A. over gegeven. Aangenomen werd dat de sieraden voor een groot deel afkomstig waren van door de S.D. gevangen genomen Nederlanders. De verdachte bekende volmondig het hem ten laste gelegde. Op al de vragen van de president antwoordde hij met een duidelijk „jawohl". De procureur-fiscaal noemde het geval van S. niet belangrijk vergeleken bij andere Duitsers, die zich hier te lande wer kelijk aan oorlogsmisdrijven hadden schul dig gemaakt. Hij heeft echter verduistering op grote schaal gepleegd, gebruik makende van de verwarde omstandigheden van Mei 1945.' Spreker achtte het zeer afkeurens waardig dat een beroepspolitieambtenaar zich zo aan andermans goederen vergreep, doch achtte het niet bewezen, dat al deze goederen van politieke Nederlandse ge vangenen afkomstig waren. De procureur- generaal eiste een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. De verdediger merkte in zijn pleidooi op dat het Bijzondere Gerechtshof niet com petent geacht mocht worden vonnis te wijzen in een zaak waarin een Duits onder daan ten nadele van een Duitse overheids instelling verduistering had gepleegd. Hij verzocht daarom dringend zijn cliënt terug te voeren naar Duitsland opdat daar von nis gewezen kan worden. „Sunnan" is binnen Het Zweedse stoomschip „Sunnan", dat deze week op de Noordzee door de storm in moeilijkheden raakte, is op eigen kracht van het lichtschip Goeree naar het lossen- station bij Steenbank gevaren. Daar trad echter wederom motorschade op. De „Sun nan" is nu door de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" van het loodsen-statioh bij Steenbank opgesleept naar Antwerpen. met de fractieleiders der sociaal-democra-- tische, christelijk democratische en liberale partij. In de brief wordt het Sovjet-Russi sche militaire bestuur verzocht rondom het stadhuis in de Parochialstrasze een neutrale zóne te scheppen en voorts maatregelen te treffen, die de veiligheid binnen deze zóne en'de orde in het stadhuis waarborgen. In het schrijven wordt erop aangedrongen, dat van Sovjet-zijde onverwijld wordt ge antwoord. In de spoedvergadering der fractieleiders werd tevens besloten om hedenochtend tien uur weder de gemeenteraadsleden bijeen te roepen om waarschijnlijlc in één van de Westelijke sectoren een zitting te houden. Uit kringen der S.P.D. verneemt A.N.P., dat het plan wordt overwogen bij een negatieve reactie de gemeenteraadsvergadering te doen plaats hebben in de wandelgangen van het vroegere Rijksdaggebouw. Beamb ten van de Berlijnse bouwpolitie stellen op het ogenblik een onderzoek in naar de mo gelijkheid om deze ruimten van het zwaar beschadigde en uitgebrande parlementsge bouw te restaureren en voor gebruik in te richten. Een demonstratie van de vrije vak vereniging is gisternamiddag op de Pots- damer Platz, het punt waar de Ameri kaanse, Engelse en de Sovjet-Russische sector aan elkander grenzen, zonder inci denten verlopen. Dr. Suhr heeft te middernacht plaatse lijke tijd een antwoord ontvangen van generaal Kotikof. De inhoud van het ant woord is niet bekend. Dr, Suhr deelde aan Reuter mee, dat het antwoord „veel vragen opwerpt". Hij wilde niets naders meedelen over de inhoud. Hittegolf in Amerika Uit een weeroverzicht dat gisteren te New York werd uitgegeven, blijkt .dat tij dens de hittegolf, die op het ogenblik in de Verenigde Staten heerst, tenminste 59 per sonen zijn gestorven van de warmte. Het waren voor het merendeel hartaanvallen tengevolge van de hitte. In New York heeft de burgemeester O'Dwyer het gehele personeel van de stad, behalve de brandweer en politie, een halve dag vrij gegeven „om'af te koelen". Er hadden zoveel mensen gisteren in een koud bad een toevlucht gezocht, dat op vele plaatsen in de stad geen water meer te krijgen was. Een weerbericht uit Chicago voorspelde Vrijdag, dat de temperatuur vandaag niet zo hoog zou oplopen als gis teren, doch dat de lucht vochtiger zou zijn, zodat de warmte nog ondragelijker wordt. In New Haven, Connecticut, moest de brandweer te pas komen aan een draaibrug, die door de hitte zodanig was uitgezet, dat zij alvorens zij geopend kon worden, met koud water moest worden afgekoeld, om weer de nörmale proporties aan te nemen. (United Press). MINDER BEWOLKING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond to-t Zondagavond: Koude nacht met weinig wind Droos weer met minder bewolking en. in het Zuiden van het land iets hogere tem peraturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit richtingen tussen N.O. en Oost. 29 Augustus: Zon op 5.46 uur, onder 19.35 uur Maan op 23.38 uur, ondier 16.54 uur 30 Augustus: Zon. op 5.48 uur, onder 19.33 uur Maan op 0.14 uur, onder 17.54 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1