Dansen Unilever attaqueert de regering over belasting- en prijspolitiek PANDA EN HET GOUDVELD Sterkte, vriend^ ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1948 IJMUf DER COURANT ,WIJ TERETS IN" Niet de winst wordt belast, maar het nationale vermogen Donderdag- heeft de heer Paul Rtfkens, voorzitter van de raad van bestuur, in de aandeelhoudersvergadering van de Lever Brothers en Unilever N.V. scherpe critick uitgeoefend op de prijs- en belastingpolitiek van de regering die er volgens zijn zeggen toe leidt dat niet de werkelijke winst wordt belast maar het vermogen waarmee gepro duceerd moet worden. Hij deed dit naar aanleiding van het feit dat de Unilever dit jaar 39 millioen voor vervanging van vaste activa en 44 millioen voor reserve-voor raden in mindering van de whist heeft ge bracht. Wat betreft de instandhouding van het vermogen der vennootschap dat in duur zame productie-middelen is belegd, spreker dat de oorspronkelijke kostprijs van de eind 1947 aanwezige productiemid delen 883 millioen bedraagt. Er wordt op de normale wijze afgeschreven en wanneer te zijner tijd moet worden overgegaan tot vervanging moet het bedrag daarvoor be schikbaar zijn. Op het ogenblik is de ver vangingswaarde echter 1584 millioen, zodat er op de afschrijvingsreserve een tekort van 701 millioen is. Zou men volstaan met de normale afschrijving dan zal het bedrijf ingekrompen moeten worden. Een vermin dering van productie-capaciteit zou dan al leen voorkomen kunnen worden door op name van nieuw kapitaal. De enige verantwoorde methode om de productie-middelen in stand te houden is het opnemen in de verkoopsprijs der voort gebrachte artikelen, van het juiste naar de tegenwoordige prijzen berekende equivalent van de verbruikte productie middelen. Doen wij dit niet, dan teren wij als natie ons volksvermogen in. Ook voorraden. Wat de instandhouding van het in voor raden belegde vermogen betreft, wees de heer Rijkens erop dat er bijna overal infla tie heerst. Ook de vervangingswaarde van grondstoffen stügl voortdurend en deze stij ging zou eveneens in de verkoopprijzen tot uiting moeten komen. De prijsvoorschrif- ten van de overheid hebben dit alles belet en zelfs al hadden zij dit niet gedaan, dan zou het vermogen toch aangetast zijn door dat de belastingen niet rekenen naar de vervangingswaarde, maar naar de oor spronkelijke kostprijs. De oorspronkelijke lage kostprijs der grondstoffen leidt dus tot een hoge belastbare winst en de belasting over deze winst te betalen, laat onvoldoen de middelen over om eenzelfde hoeveelheid grondstoffen als verbruikt is, terug te kopen. Wat de opname van nieuw kapitaal be treft, wees de heer Rijkens erop, dat dit al leen verantwoord is wanneer er uitbrei dingsmogelijkheden zijn. Men mag er niet de gaten mee dichten, die door de foute prijs- en belastingpolitiek der regering zijn geslagen, omdat daardoor het bestaande kapitaal zou verwateren. De verminderde winst dient ook uit maatschappelijk oogpunt te worden bezien. Bijna overal zijn de besparingen onvol doende om in redelijke kapitaalsbehoeften te voorzien. Met die besparingen mogen dus zeker niet de bovengenoemde gaten worden gedicht. Maar bovendien is de winst hard nodig om brood-nodige inves teringen te doen. Wij teren In. Exacte cijfers over de intering zijn hem niet bekend, maar uit een van Engelse regeringszijde gedane mededeling blijkt dat aldaar per jaar 100 a 150 millioen pond aan belastingen teveel wordt geheven, als gevolg van het feit dat men de afschrij ving niet naar de vervangingswaarde wenst te berekenen. Conclusies. De heer Rijkens kwam tot de volgende conclusies: Er zijn reeds reële verliezen geleden, zo wel wat de duurzame productie-middelen als wat de voorraden betreft. De verliezen zijn geleden omdat de re gering noch bij haar prijspolitiek noch bij haar belastingpolitiek rekening heeft ge houden met de daling van de waarde van het geld. Nodig is thans een juist begrip van wat werkelijk winst is; aanvaarding van het feit, dat instandhouding van een redelijk niveau van werkelijke winst voor ons volksbestaan noodzakelijk is; een wijziging in de prijsvoorschriften en in de belasting heffing in die zin, dat alleen werkelijke winst wordt belast. Merkwaardig ongeval te Vlissingen Gisteravond omstreeks tien uur is te Vlissingen een vrachtauto van de Kon. Mij. de Schelde in de verlengde Paul Kruger- straat enkele malen over de kop geslagen. De auto reeds van tevoren zonder aanwijs bare oorzaak het trottoir enige malen op en af en trof daarbij een drietal voorbijgan gers, te weten een echtpaar met dochter. Deze drie personen werden met zeer ern stige wonden in het Sint Jozefzieken- huis opgenomen. Vermoedelijk zijn de slachtoffers van Amerikaanse nationaliteit. Men heeft dit echter nog niet met zeker heid kunnen vaststellen. De zeven inzitten den van de vrachtauto, employés van de Kon. Mij. de Schelde en leden van de be manning van Harer Majesteits torpedo- bootjager „Piet Hein", die de laatste hand aan de herstelling van dit schip gelegd hadden, kregen slechts lichte verwondin gen. De politie verhoorde twee of drie in zittenden van de vrachtauto doch kon de chauffeur nog niet ondervragen, daar deze terstond na het ongeval verdwenen was en omstreeks één uur 's nachts nog niet in zijn woning teruggekeerd was. Iedere avond vanaf 31 Aug. t.e.m. 6 Sept. in De Griffioen van half acht tot half 2 m.m.v. „The Swing Collegians" Leiding John Stol lOO'/a amusement! Wat betreft de instandhouding van het Industriële vermogen moet er op gewezen worden dat een juiste en niet een fictieve winstberekening als basis voor prijs- en belastingpolitiek wordt genomen. Is de in dustrie niet in staat haar afschrijvingen uit gemaakte winst te doen, dan wordt het productie-vermogen langzaam maar zeker vernietigd. Nu de inflatie dreigt is het on verantwoordelijk dat de overheid haar lopende uitgaven dekt met een gedeelte van het nationale vermogen. De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8, 9.30, 13. 19.30 en 20 uur: Nieuws; 8.15 Viool en orkest (gr.); 8.30 Morgenwijding; 9.45 Ars Rediviva (gr.): 9.55 Linzer Sympho- nie v. Mozart; 10.25 Hoogmis; 12.00 Angelus; 12.03 Orgel, hard, koor. 12.15 Apologie; 12.35 's Lands kinderen feliciteren 's lands Moe der; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Orkest zonder naam; 13.40 „Spineuza"; 14.00 Julius Patzak zingt (Gooise kring); 14.55 Gr. muz.; 15.30 Causerie (missiepaters); 15.40 Muzik. tom bola; 16.10 Wereldkamp. wielrennen; 16.25 Vespers; 17.00 IKOR-dienst; 18.30 Voor de Strijdkrachten; 19.00 Psalter-sextet; 19.15 In disch dagboek: 19.45 Hill Billie-songs: 19.50 Boeckhuys; 20.12 Maastr. Sted. Ork., en Maastr. Staar en solisten (Oratorium „Swen- tibold"); 22.15 Rawicz en Landauer (piano); 22.37 Actualiteiten; 22.45 Ovondgebed; 23.15 De lichte toets (gr.). HILVERSUM II. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8, 13. 18, 20 en 23 uur: Nieuws: 8.15 Soc. strijdlied: 8.18 Strijkorkest; 8.30 Voor 't plat teland: 8.40 ..Barcarole": 9.12 Postduiven- nieuws: 9.15 Men vraagt 9.45 „50 jaar humanisme" (II); 10.00 IKOR-Avondmaals- dienst voor deelnem. Wereldraad; 12.00 Mu- sette-orkest; 12.40 Gemengd koor; 13.20 Ork. Renova: 13.50 Feestklokken; 14.05 Boeken halfuur; 14.30 Ork. Gus Deloof; 15.00 Film praatje; 15.15 Kamerorkest; 16.30 Sportflit sen; 17.00 Het Prot.' kerklied (III); 17.30 We reldkamp. wielrennen; 18.15 Pop. orkestmuz.; 19.00 Radiolympus; 19.30 Stradiva-sextet; 20.05 Reportagedienst: 20.15 Omroeporkest; 21.00 ..Drie mannen in de meeuw" (hoorspel); 21.30 Romancers: 22.00 Cabaret; 22.30 Hoorn trio v. Brahms; 23.15 Wereldraad v. kerken; 2320 Toscanini dirigeert. Congres der Kerken Vele onderwerpen besproken In sectie-vergaderingen In de vierde sectie van het congres van de Wereldraad der Kerken (De kerk en de internationale wanorde) kwam gisteren de menselijke waardigheid ter sprake. De ge delegeerden bleken het met elkaar eens over de door God aan elke mens gegeven rechten en de vrijheid van religie en meningsuiting. Men was het er tevens over eens dat de kerken een internationale actie voor de rechten van de mens moesten aan moedigen. In de vierde sectie kwam ook het koloniale probleem ter sprake. Men bleek van mening te zijn dat gestreefd moet worden naar zelfbestuur in de koloniale gebieden met dien verstande dat de kerken in het tussentijds bestuur moeten worden gekend. Ten aanzien van de rassenkwestie in de V.S. kwam men tot de conclusie dat het gewenst is een eenheid van vrijheid te krijgen en niet een vrijheid voor het ene individu, die niet geldt voor het andere. In de eerste sectie bracht W. Robinson (Engeland) naar voren dat de afzonderlijke kerken zullen moeten samensmelten tot één grote, algemene wereldkerk. Zelfs de verst uit elkaar liggende kerkelijke opvat tingen zijn één in Jezus Christus. In een commissie-vergadering kwam het standpunt tegenover de Joden ter sprake. Men was het er wel over eens, dat de kerk een standpunt tegenover de Joden moet innemen, maar er zijn twee grote groepen theologen die elkander op dit terrein moei lijk zullen vinden. Over het algemeen hul digen de Europese theologen de opvatting dat de Joden in Gods heilplan een bijzon dere betekenis hebben. De Angelsaksische theologen echter menen dat de Joden ge wone mensen zijn, die net als iedereen hun plaats kunnen vinden in het Christendom. Men was er zich van bewust dat sinds de stichting van de staat Israël het Joodse vraagstuk in sterke mate een politieke kwestie is geworden. Algemeen was men het er over eens dat vooral met het oog op het anti-semitisme toenadering tot de Joden strikt noodzakelijk is. Op de bezoekersconferentie werd een in leiding gehouden over de kerk in het Nabije- en Midden-Oosten door dr. Mor rison uit Cairo en Hovhanives G. Apka- rian van de Armeense Evangelische Unie. Zeer belangwekkend was de verhande ling van dr. Morrison over de sociale posi tie der Christenen in de Mohammedaanse landen, waar voor hen een andere wet geving geldt, die hen onder andere in het zakenleven grote nadelen oplevert. Zo lopen jaarlijks honderden Kopten naar de Islam over uit nuttigheidsoverwegingen. Hij behandelde ook de morele verwording in de Arabische landen, die de Islam niet had kunnen tegengaan. 's Middags sprak dr. John Karefa Smart over de kerk in tropisch Afrika. Hij zei dat de Christelijke leer de taak heeft de in boorlingen te bevrijden van de angst die hun leven beheerst. De moeilijkheid is echter door te dringen tot de stam, die in kuddegeest alle vreemde elementen af wijst. Wij moeten een nieuwe „stam van God" stichten, aldus spreker. Christian Dovlo uit Edinburgh waarschuwde voor de latente gevaren in Afrika als daar zijn de aantrekkingskracht van het commu nisme, de materiële civilisatie, het blinde nationalisme en de bitterheid van de ge kleurde rassen. Receptie Gisteren zijn de afgevaardigden door het gemeentebestuur van Amsterdam ontvar.- gen in het Koninklijk paleis op de Dam. Burgemeester d'Ailly zei dat na het we reld-politieke congres van Europa tha.js de grote vereniging van kerken zich bin nen Amsterdam ophoudt en een beroep doet op een grotere solidariteit. De aartsbisschop van Cantei'bury, Geoffrey Fisher, sprak een dankwoord voqr de gastvrijheid en de prima organisatie die Amsterdam kenmerken. Sovjet-Rusische vice-consul „voorgoed" vertrokken De Sovjet-Russische vice-consul te Ney York, Tsjepoernich, heeft bij het verlati-ji van het Sovjet-consulaat tegenover joui- nalisten verklaard, dat hij „voor goed" ver trok. Hij zei op weg te zijn naar het vliegveld La Guardia. Reuter meldt uit Jersey City, dat de vice-consul aan boord is gegaan van het Russische schip „Marsjal Gororof", dat spoedig naar de Sovjet-Unie zal ver trekken. Waterstaat voor ïr. Tromp? Naar het Algemeen Handelsblad meldt, is binnenkort de benoeming van ir. Th. Ph. Tromp tot minister van Verkeer en Water staat te verwachten. Ir. Tromp is 45 jaar oud en was reeds eerder korte tijd werk zaam als minister van Waterstaat, namelijk van 5 April tot 24 Juni 1945 in het kabinet- Gerbrandy. Sinds 1931 is hij verbonden aan de Philips-fabrieken in Eindhoven. De heer Tromp is niet bij een politieke partij aan gesloten. Neerlands sportfantasie De apotheose van de sportfantasie, die op Zaterdagavond 4 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt opgevoerd, wordt gevormd door een hulde van de Nederlandse sportwereld aan het vorstenhuis. Na de intocht van de kam pioenen uit het kroningsjaar 1948 en de Olympische équipe, onder leiding van de chef de mission, Karei Lotsy, zal Fanny Blankers-Koen als vertegenwoordigster van de Nederlandse sport de gevoelens van dankbaarheid en trouw jegens het Vorsten huis vertolken. De intocht van de Olympische ploeg zal worden aangekondigd door een fakkeldra ger. Nadat deze zijn ronde over de sintel- baan heeft volbracht zal nog eenmaal het „Olympisch vuur" in het bekken op de Marathontoren ontvlammen. Wim Slijk huis, die met twee bronzen medailles de beste prestaties bij de heren van de Olym pische ploeg was, zal fakkeldrager zijn. Fanny Blankers evenaarde wereldrecord 100 yards Mevrouw Fanny Blankers-Koen won Donderdagavond de 100 yards hardlopen in de wereldrecordtijd van 10,8 sec. Het recórd evenaarde zij zelfs op een grasbaan. Dorothy Manley en mevrouw Blankers lie pen lOO^ards en andere dames kregen een voorsprong. De Nederlandse loopster gaf Dorothy Manley, die bij de Olympische Spelen tweede is geworden, geen kans en won met een voorsprong van drie en halve meter. Ook de achtste mijl (201 meter) won mevrouw Blankers in 25 seconden. Lataster zegevierde in de drie mijl in 14 min. 40.1 sec. Slijkhuis won de mijl in 4 min. 18 sec. en Zwaan de 120 yards hor denloop in 15.8 sec. De melk en de feestdagen Het ministerie van Landbouw vestigt er nog eens de aandacht op dat 31 Augustus en 6 September de melkslijters op nor male wijze melk moeten bezorgen. Zoals men weet valt 31 Augustus in de tweede vacantie-week van de Haarlemse slijters en deze zijn niet van plan om voor deze dag een uitzondering te maken. Op 5 September wordt weer bezorgd, maar de huisvrouwen in Haarlem en omstreken zullen dan voor twee dagen melk moeten nemen, omdat de Haarlemse melkhandel op 6 September niet zal bezorgen, zulks dus in tegenstelling met de mededeling van het ministerie. Leerlingen van de Hogere Textielschool te Enschedé hebben twaalf fraaie damast linnen tafellakens vervaardigd, die op 2 Sep tember door een deputatie van de Hogere Textielschool aan H. M. de Koningin zullen worden aangeboden. In de lakens zijn de nationale symbolen geweven. In het midden is een ster met kroon aangebracht met de jaartallen 18981948. Weer perswas De minister van Economische Zaken heeft een beschikking goedgekeurd, waar bij de tarieven voor de wasserijen worden gewijzigd. Tegemoet gekomen is aan een verzoek van de Vereniging van Huisvrouwen om de perswas weer in te voeren. Het mini mum-bedrag, dat door de wasserij voor kleine waszendingen in rekening mag worden gebracht, is voorts verlaagd. Dit laatste is gebeurd op verzoek van velen, die wegens de huidige textielschaarste onder de bepalingen van het minimum bedrag kwamen te vallen. De totale was- kosten worden voor deze gezinnen dus goedkoper. Hiertegenover staat, dat de wastarieven, die het vorige jaar werden verlaagd, nu iets moeten worden verhoogd, mede wegens de stijging van de grondstoffenprijzen, zoals benzine en chemicaliën. Bij het Palais de Chaillot in Parijs, waar de derde Algemene Vergadering der Verenigde Volken zal worden gehouden, heeft men een dépendance gebouwd. Deze omvat een restaurant waar S000 maaltijden per dag kunnen worden opgediend, een wisselbank, een reis- en inlichtingenbureau en een hospitaaltje. Santpoort Openluchtconcert De prachtige onderlinge samenwerking tussen de plaatselijke muziek- en zangver enigingen die zich in deze jubeldagen overal openbaart, kwam wel heel goed tot uiting op het openluchtconcert dat in het Burge meester Rijkenspark gegeven werd. Alles werkte mee om deze muzikale gebeurtenis te doen slagen; de entourage, het weer, de diverse ensembles, ja zelfs de talloze mug gen! Het zangkoor Da Pacem opende de rij koren met Hoogerwerf's Zorgennacht, dat de dirigent Th. Spook muzikaal liet zingen en waarvan de fraaie nuancering ondanks de open-lucht-sfeer toch het effect niet miste. Dat openlucht-zingen viel me over het algemeen niet mee. Terecht merkte de vlotte spreker, die de verschillende num mers inleidde op. dat het feit dat de ensem bles geen dak boven het hoofd hadden (men zong op het podium bestemd voor het open luchtspel), zorgen gebaard had aan de commissie. Inderdaad werd het gemis van de muzieknis gevoeld, vooral bij de zang koren, wier zang vrijwel geen homogeni teit vertoonde. Het Gereformeerde Evangelisatie Zang koor en het Ned. Herv. Kapelkoor, beide onder leiding van de heer P. D. Klut zin gend, hadden daar eveneens nlee te kam pen. Het „Loflied en bede" van Beintema, een echte gelegenheidscompositie, lag voor de sopranen dezer koren te hoog, zodat het geluid niet zo was als de dirigent het had willen hebben. Het mannenkoor weerstond de vocale moeilijkheden beter, al bleef de samenzang ook hier te fladderig van geluid door het ontbreken van een klankbodem. Henk Avisz, die Vox Humana en Morgen rood leidde, dacht het euvel op te lossen door een andere opstelling van zijn mate riaal, maar ook dit hielp niet: er zongen duidelijk afzonderlijk hoorbaar twee koren. Niettemin genoot Alphons Vranken's Vre- deshymne een vlotte en zeer welluidende vertolking. De erepalm gaat echter naar Da Pacem. Reeds vele jaren noemt men de R.K. Har monie Soli Deo Gloria Driehuis en de heer C. Oudendijk in één adem. Ook nu stond hij weer voor z'n oude corps en vuurde zijn blazers aan in de populaire Kalief van Bagdad en de fantasie over De Vogelkoop man. Waardering moet men steeds hebben voor de animo waarmee dirigent en blazers zich steeds weer wijden aan de vervulling Maandag HILVERSUM I en II. (Nationaal programma) 7.01, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.00 Fanfare; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Carillon- spel, koperkwartet, koorzang; 8.15 Orgelspel; 8.45 Gr.platen: 9.30 Waterstanden; 9.35 Strijk kwartet v. Mozart; 10.00 Morgenwijding Hilversum II: Ds. Sillevis Smit; Hilversum I: Henri de Greeve); 10.30 „50 jaar Nederl. muziek" (orgelconcert): 11.00 „Het Wilhel mus" (vooydrachti; 11.20 Aubade aan H. M. in Den Haag; 12.00 „Vrij en blij"; 12.30 Weer- praatje; 12.33 Musette-orkest; 13.15 „Alle Elf zeggen 't zelf"; 14.00 Ork. Kostelanetz; 14.15 Volksgezondheid in de laatste 50 jaar; 14.35 Bonbonnière: 15.35 Instrumentale soli: 16.00 Schoolwezen in de laatste 50 jaar; 16.20 Ork. Malando; 16.45 NCRV-koor; 17.00 Reportage: Aankomst van H. M. in de hoofdstad; 18.15 Kon. Mil. kapel; 18.45 Gemengd a capella- koor; 19.00 Willem van Nassouw (declam.); 1940 Onze volkswelvaart in de laatste 50 jaar; 20.05 „Wij roepen de wereld"; Neder landers overal uiten vreugde over het Re geringsjubileum; 20.50 en 21.25 „50 jaar Ne derlandse muziek"; 21.05 Onze volksvertegen woordiging in de laatste 50 jaar; 21.40 „Te midden van haar volk": 22.15 't Cabaret schrijft geschiedenis: 23.15 Herhaling jubi leum- en feestreportages; 23.30 Orkest Louis Levy. van hun muzikale taak. Het fanfarecorps Wilhelmina onder lei ding van Jan Groot was het laatste corps in de rij. Een welluidend en levendig ge speelde ouverture Thetis was het bewijs, dat men nog steeds met ambitie studeert. Een door allen gezamenlijk gezongen (en gespeeld) Wilhelmus bracht het slot van deze voor het plaatselijk muziekleven zo waardevolle avond. A. J. VAN DER WEIJDEN. VERANDERING KERKDIENSTEN. In verband met de herdenkingsbijeen komst die Zondagmiddag in het Burg. Rij kenspark plaats zal hebben, zal er in de Christ. Geref. Kerk, Wüstelaan en Ned. Herv. Kapel geen dienst zijn. De dienst in de Geref. Kerk die gewoonlijk om 5 uur plaats he^ft, zal Zondagavond om 7.30 uur plaats hebben. Beverwijk i De feestverlichtingen brand en mijn vrienden ook. Kereltjes, kereltjes' Alles stond daar maar deemsterend uit het duister van licht langs de transen der het tintelde van zilveren vuur 3*** ter der grachten; en het nu al m de drommen der «rf',-"-- ja schuifelende, voetgangers Ja, mijn vrienden de journaW... mee proefgebrand m stad end*- huis, dat zijn lichte gevel oS23* donkerte rondomme; van die w*-5 een wit paleis plotseling 0r&w duisterende straatwand: van diet a -■ ragfijne, dagheldere voorbode or3 vreugde tegen een indigo finuS** de laatzomerse stad. Neen, vrienden-journalisten, iy v •u niet. Geen glimlach van spot t' 3 om mijn valse lippen. Geen twirV?- leedvermaak in mijn akdig-frw7* nepen oogjes. Maar wèl ttededoaT^ Omdat, terwijl het publiek ar-'v, feesten, terwijl alle andere hun c-** het leven voor een dag en een wj* vieren, voor u de worsteling W? worsteling met het woord, die 't'J- hopigste van alle worstelingenis Voor alle anderen een ons ve» t 1 ringen; voor hèn het zoetste van'."w 1 >'J voor u, vrienden van «n bitter s» Jffil r van de gemene i v u bedreigen gaai. een toegrijnzen van veri.vuLX lanS. eert week lang! toegrijnzen van verlichte torens, vU™ baldakijnen uit het gegrom de: lende, ja schuifelende menigten; oo '3 gen en langs grachten, van kathete'' podia, uit muziektenten en de dieoêu stem der orgels, Gij zult, terwijl alle anderen zier snaperen, alles beluisteren wat gesprek»»" gezongen, gespeeld en gedeclameerd en nimmer argeloos u dobberen de zeeën van het woord. Gij zult, terwijl de mensen dansen, i tuigen zijn van plichtplegitig en pi6*j heid, zonder ophouden, voortdurend eindeloos. Voor alle anderen de feestmuts en d* mirliton, voor u het poflood en deblock. Wanneer uw buurman van licht af licht danst, rent gij van schrijfa^ naar telefoon. En overal de gemene grijns der ge plaatsen- Sterkte, vrienden! Moed c kracht! Voor u de versnapering da r4 aan het einde ener eindeloze week. EUAS 37. Hel duurde niet lang of de voorspelling van Nick kwam uit. De lucht werd hoe langer hoe donkerder, er begonnen dikke regen druppels te vallen. Opeens flitste er een bliksemschicht door de lucht, onmiddellijk gevolgd door een ratelende donderslag. Het was maar gelukkig, dat Nick en Panda nog niet ver van het ravijn verwijderd waren. Nu renden ze allebei terug en zochten bescher ming voor het noodweer onder een over hangende rots. De regen gulste nu bij stro men neer, de bliksem was niet van de lucht en de ene donderslag volgde op de andere. Som ber staarde het tweetal voor zich uit, doch opeens verhelderde het gezicht van Panda. „Dat ik daar niet eerder aan gedacht heb," riep hij uit, terwijl hij Nick Nugget een stomp in zijn zij gaf. „Regen! WaterI De rivier! Kom mee, oude jongen het hindert niet, als we nat worden. Binnenkort kunnen we een taxi nemen als het regent." En voor Nick Nugget verder nog iets kon zeggen of vragen, had Panda hem al onder de rots vandaan getrokken en renden zij in de stromende regen de vlakte op. „Ik mag een boon zijn, als ik weet, wat dat groentje nu weer heeft," mompelde de ver baasde Nick, terwijl hij Panda achterna ging. Viering Koninginnedag Het programma van de vereniging „Ko ninginnedag" te Beverwijk luidt als volgt: Maandag 30 Augustus, grote zang- en muziekuitvoering in het Veilinggebouw aan de Breestraat, met medewerking van de Beverwij kse koren en de Harmoniekapel. Dinsdag 31 Aug.: 89 uur Reveille door de Beverwijkse Harmoniekapel op ver schillende plaatsen. 9.30 uur: Aubade op „Scheybeeck" door leerlingen van de lagere school. 10 uur: Kinderspelen op het weiland tegenover „Scheybeeck". 1011 uur: Muzikale rondgang door de Beverwijkse Harmoniekapel. 25 uur: Rijdende poppenkast geeft voorstellingen op Stationsplein, plein bij de Grote Kerk en Hinderlaan. 35 uur: Muzikale rondgang door de Hoogovenharmonie. 68 uur: Voetbalwedstrijd in het ge meentelijk sportpark tussen Beverwijks elftalen Velox uit Utrecht. 8.30 uur: Concert door de Beverwijkse Harmoniekapel op het Moensplein (onder andere zal „De Fremersberg" worden uit gevoerd). 9 uur: Openluchtbioscoop op de Meer. Ook de nieuwe film „50 Jaren" zal vertoond worden. Onder de Klapper Op 27 September zal de toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" voor de ouden van dagen in het Badhotel te Wijk aan Zee een opvoering geven van het bekende toneel spel in drie bedrijven „Onder de Klapper" geschreven door Tom Dekker. Succes voor Van Egmond In de landen-wedstrijd athletiek Neder landBelgië heeft onze plaatsgenoot H. v. Egmond het nummer hink-stap-sprong ge wonnen met een sprong van 14,62 meter. De Nederlander Lourens werd tweede met een sprong van 14,32 meter. NASLEEP VAN DE OORLOG. Door een tuinder zijn aan de Noorder- wijkweg twee granaten gevonden. Op het land van Joor aan de Westerhoutweg wer den voorts niet minder dan 100 geweer patronen en twee granaten aangetroffen. OOGST „ZONNESTRAAL"-BUSJES. Beverwijk heeft ook zijn steentje bijge dragen voor het prachtige doel: de bestrij ding der tuberculose. De opbrengst der „Zonnestraal"-busjes in Beverwijk bedroeg 42.42, terwijl de oogst uit het gehele land 3305.17 was. EEN BOEK OVER DE OLYMPISCHE SPELEN. Onze plaatsgenoot de journalist Wout Middelbeek, die als sportverslaggever voor zijn bladen de Olympische Spelen te Lon den heeft bijgewoond, heeft zijn ervaringen neergelegd in een boek, dat spoedig van de pers zal komen. Luchtvaart athletiek-wedstrijden Bij de door de Koninklijke Luchttul Maatschappij georganiseerde driehr welke afgelopen Zondag op de sintdW te Amsterdam heeft plaats gehad en aan A.B.A. (Zweden), D.H.L. (Deng-, ken) en de K.L.M. hebben deelgenote* A.B.A. als eerste, K.L.M, als tweede e' H.L. als derde geëindigd. Onze plaatsgenw Cris Postma (K.L.M.) wist zich on kerf en discus tweede te plaatsen. Hij stootte kogel 11,95 meter en gooide de discus 3?2 meter. De Zv^ed Lindsledt (A.BA)é.i digde als eerste op dezelfde nummers,'erf 12,40 meter en discus 42,15 meter. driekamp werd door de K.L.M, een ia aangeboden in „Lydia" te Amsterdam.ro na per autobus naar „Krasnapolsky" gereden voor een gezellig dansje. Verloren en gevonden Op het politiebureau te Beverwijk $1 des Maandags tussen 15 en 18 uur ene» Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichlip te krijgen omtrent in de week van 19 vxa met 27 Augustus gevonden voorwerpen t wel: Een paar witte kinderschoentjes, eer. reed I margarine, kinderjasje, bruine portemx-j naie, tas, sierspeld, dop van benzinsfai' tandbeugeltje, handpomp, herdershorf, zwembroekje, beugel met 10 stecksleutó- tjes, vulpen, portemonnaie met geld distributiebescheiden, shawl, ring met ss lipssleutels (no. K364), damesrijwie! X-p zelle", regenkapje, imitatie lederen tas. Agenda voor Beverwijl ZATERDAG 28 AUGUSTUS. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur; „Das- invasie". Luxor Theater, 7 en 9,15 uur: „Frieda W. B. Theater, 8 uur: „Desperado's". Marquette Theater (Heemskerk), 8 ff „Aloma of the South Seas". Corso Theater (Castricum), 7,15 eaU uur: „De zoon van Robin Hood". ZONDAG 29 AUGUSTUS. Kennemer Theater, 2.30, 4.30,7 en 9.1. uur: „Dansinvasie". Luxor Theater, 2.15 uur: „De wette wildernis"; 4.30, 7 en 9.15 uur: „Fneda W. B. Theater, 2.30 en 5 uur:Acuter x tralies"; 8 uur: „Desperado's". Marquette Theater (Heemskerk), 8 r- „Aloma of the South Seas". Corso Theater (Castricum). 3, J» 9.30 uur: „De zoon van Robin Hooa ton Eindelijk. Het militair bestuur na Britse zóne van Duitsland heelt oe -t- spreiding van boekwerken en cirr res van de Engelse fascistenleider e: Oswald Mosley voor het gebiediwrcw rijn-Westfalen verboden. Dra fcM. getiteld „Deutsches Flugblatt ternative" en „Union" werden geleden in Düsseldorf op skaat g den. De plaatsvervangend W» commandant heeft een order *8 digd welke een ieder die g** gaven verkoopt of verspreid volging bedreigt. (U. P Ham aangesneden. De leider van Mosley's fasciae uju Jeffrey Hamm, Sïr onb^® ring in Oost-uonden doo aangevallen. Hamm wera nuXen bewerkt en met een Wg-J het hoofd geslagen. Nader nomen dat vijf dtf «jgj»* resteerd zijn. Hamm ze uL stige wonden in een ziek* United Press. komt van Bezoek. Een tropische rlchtiM Atlantische Oceaan m tce, de kust van voorbereidingen treffen te vangen. kaan Zondagojtend bereiken. (United Prew

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2