Dansen Onbezorgd feest door heel Velsen voor heel Velsen awsaigSas Een Koninginnedag van grootse allure 51 Kwartet in een flat WOENSDAG I SEPTEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Oranjezon en vrolijkheid Met een wolkenloze zomerhemel en de1 durende Oranjezon a'** gulle meifesmrl -r.s heeft Velsen zijn Koninginnedag gevierd; met vlaggen en vrolijke kinderen overdag en het licht van luisterrijke étalages of sierlijke feestilluminaties in de koele avond, maar bovenal in het diepe besef, dat deze verjaardag van onze scheidende Vorstin een mengeling is van klaterend feest en stemmige herdenking. Zo heeft Velsen het ook begrepen. Koninginnedag 1948 is daardoor de bekroning geworden van de gouden reeks, die zich ter ere van Wilhelmina der Nederlanden door de jaren heen heeft aaneengerijd. t Daar was Maandagavond de gewijde sfeer der kerkelijke herdenking in de Hervorm de Kerk aan de Kanaalstraat, waar ds. J. v. d. Berg de gereserveerde figuur van de Koningin belichtte tegen de idee der God delijke bedoeling in het Koningschap en waar zijn gereformeerde collega ds. J. v. Buuren getuigde van het kostbare symbool dat een hogere macht over ons stelde in de vorm van een vorstin, uit wier handen straks de scepter zal overgaan in die van haar dochter. Het gemengd koor „Looft den Heer" heeft deze woorden in een muzikale lijst gevat met een aantal geestelijke en profane melodieën. „Wat kregen wij?" vroeg ds. v. d. Berg. „Een vrouw, die het aardse koninkrijk ont ving als een kostbaar talent". De ernstige vraag „Wat doen wij ermee?" beantwoord de de andere predikant met de simpele gedachte, dat hij, die waarlijk Nederlander wil zijn. achter de Koningin sta. Ook in andere delen der gemeente zijn de Jubileumfeesten ingeluid met een sobere bijeenkomst in de Godshuizen en ook daar zijn dank en verwachting saamgevloeid tot een opwekkend woord bij dit zeldzaam feit. En overal heelt het Wilhelmus weerklon ken als een hymne zowel aan de schei dende als aan de komende Oranjetelg. IJmuiden Al vroeg in de ochtend van een stralen de Koninginnedag weerklonk pittige mars muziek door de nog stille IJmuidense stra ten; „Wilhelmina" en de „IJmuider Har monie" waren er op uitgetrokken, om de feestdag met een muzikale wandeling te openen en de belangstelling voor deze ko peren klanken groeide tot een volwassen volksoploop aan. toen de beide corpsen op het Kennemerplein tesamen kwamen, om met het Wilhelmus hun vrolijke inleiding te besluiten. Inmiddels streed op de Kennemer- laan de jeugd om eer en prijzen: onder de oranjekroon hebben de kleine IJmuidenaren „hem van katoen gege- Het Oostelijk gedeelte van de Kennemer- laan was bij uitstek geschikt voor deze spelen en er waren niet minder dan 400 kinderen, die naar hartelust in de morgen uren blokjes raapten, spriet liepen, tonne tje kropen enzovoort. Wat is er gelopen door de jongelui en.. wat is er gesmok keld. Het is ook moeilijk om in evenwicht te blijven op een „boegspriet" en een stapje ernaast is toch zo erg niet. Bij de tonnen was het nog moeilijker, daar moest je door heen, al had je nog zo'n haast, je ontkwam er niet aan. En de meisjes hebben zich vermaakt met het wel speciaal vrouwelijke werk van „was ophangen". Ook dit leek in vele ge vallen gemakkelijker dan het was. De „groten" hebben in de morgenuren meegenoten van het spel hunner kinderen en de „kleinen" zagen op hun beurt des middags de ouderen hun beste beentje voor zetten. Mastklimmen, tobbetjesteken en andere echt „oud-Hollandse" vermaken bleken nog dezelfde attractie te bezitten als vroeger. En de stemming was patent. De eenzame draaimolen op het Kenne merplein vond eveneens veel aftrek en menig kind maakte als intermezzo onge merkt een reisje te paard, terwijl vader en moeder naar de spelen keken. Velsen-Noord JEUGD IN FEESTSTEMMING Ondanks de moeilijk denkbaarste om standigheden, waarmede de Oranjevereni ging „Velsen" de viering van de laatste verjaardag van H. M. Koningin Wilhel mina als Koningin der Nederlanden, bij de voorbereiding te kampen heeft gehad, is deze 31e Augustus voor Velsen-Noord toch een bijzonder mooi feest geworden. Uiter aard hebben de kinderen daarin een groot aandeel gekregen, maar ook de ouderen zijn uitstekend onthaald. Het feest werd begonnen met het hijsen van vlaggen en oranjewimpels, die reeds vroeg van zeer vele huizen blijk gaven van aanhankelijkheid aan de „Moeder des Vaderlands" en nauwelijks was dit ge schied of alle schoolkinderen in frisse feestkleding maakten zich op voor een tocht door dit deel der gemeente. Van de Corverslaan af met medewerking van de harmoniekorpsen „St. Caecilia" en „De Eendracht" en van de Noorderlaan af met de Hoogoven Harmonie gingen beide stoe ten onder grote belangstelling naar het park van „Concordia". Kier stond een ge- improviseerd toneel en hebben de kinderen ook al enige uren de komische belevenissen gevolgd van Bulletje Bonestaak en de Veldwachter. Het optreden werd ingeleid door de heer H. P. van Roozendaal, hoofd der R.K. jon gensschool, die de betekenis van deze ver jaardag van de Koningin schetste. Het oude Van Gelder Sportpark was 's middags het terrein van de volksspelen voor jeugd en ouderen. Zonder enige afras tering of hulpmiddelen heeft de Oranje vereniging kans gezien ook hier een aan gename sfeer van spel en jolijt te scheppen. Vooral de autopedrace en het touwtrek ken hadden zeer grote belangstelling. DE AVOND De bij uitstek mooie avond leende zich bijzonder voor het grote tuinfeest in het Concordia-park met medewerking van de Harmoniekapel „De Eendracht", directeur de heer L. H. F. Leistikow en het optreden van het gezelschap Paul Ostra met een speciaal gelegenheidsprogramma. Uit Velsen-Noord waren naar schatting 1000 personen aanwezig, die door „De Een dracht" met enige marsen werden bezigge houden, alvorens de heer P. Koelmans, voorzitter der Oranjevereniging de feest avond inleidde. Uit duizend kelen werd daarop aan Koningin en Dochter hulde ge bracht. gevolgd door de treffende zang van ons volkslied. Op uiterst beschaafde wijze hebben Paul Ostra, een zeer innemend conférencier, die overigens „rake" liedjes debiteerde, en de zijnen het duizendkoppige publiek geboeid. De bekende radio-zangeres Cobi Beek stal de harten met haar glaszuivere sopraan. Prof. Antonini verbaasde ieder met zijn onnavolgbare virtuositeit in het goochelen, maar als buikspreker met August bleef de lach niet van de lucht. Peter Picos, radio imitator, was kostelijk, vooral in zijn mo derne sprookje van Roodkapje. Wouter de Nijs had in de successen aan de piano een belangrijk aandeel. Fraaie kleurschakeringen en effectvolle belichting maakten het optreden van Madame Astarte tot een succes. Velsen-Noord, dat eerst te half twaalf de Concordia-tuin verliet, heeft zijn feest weer gehad. Het was mooi, het was goed. Oud-V eisen In een snikhete tent hebben de kinderen van Oud-Velsen in de middaguren genoten van het optreden van het duo Wi-jo, dat met zijn grappen, poppenkastvertoning en goochelkunsten de harten der jeugdige toe schouwers stormenderhand veroverde. Het was een feestelijke aanblik: de tal rijke kinderen in hun zomerpakjes, getooid met oranje-strikken en -sjerpen, de glin- sterogen in spanning gericht op de man, die van niets iets wist te toveren. In de avonduren hebben de volwassen Velsenaren kunnen genieten van deze hu moristen. FILMKANON IN ACTIE. Een der onbetwistbare hoogtepunten van de IJmuidense feestviering is de openlucht- filmvoorstelling op het vroegere Storm vogelsterrein geweest, waar de hele pan toffelparade van de Kennemerlaan en voorts nog een slordige duizend thuiszitters waren heengestroomd om „dat wonder van Philips" in werking te zien. Ook hier mu ziekcorpsen, de onvermoeibare begeleiding van deze stralende dag Wilhelmina en de IJmuider Harmonie, ook hier het Wil helmus, en ook hier een tevreden schare kijkers. Na een aantal journaals met feiten uit de recente historie als achtergrond en een serie verrassend-humoristische poppenfilms van Joop Geesink met op het allerlaatste moment een onverwachte reclame, kwam de eerste helft van de hoofdschotel: „De zee gaat open, IJmuiden herleeft" op het doek. Dank zij de enorme lichtsterkte van van Philips' lichtkanon heeft bijna geheel IJmuiden deze voortreffelijke documentaire over zichzelf nog eens terdege kunnen leren kennen en het applaus na afloop be wees wel, dat dit programma-onderdeel hogelijk geapprecieerd werd. Een bonte reeks culturele en helemaal-niet-culturele films ging aan de oude kleurenshow van de doop van Prinses Beatrix vooraf, die jammer genoeg de „Moeder des Lands" moest vervangen. Dit laatste werk is bui ten de schuld van het organiserend comité te elfder ure van het programma geschrapt. Bengaals vuur en clandestiene rotjes wis selden de vertoning af, waarmee de orga nisatoren zonder twijfel eer hebben weten in te leggen, een eer, die trouwens IJmui- den's Koninginnefeest als geheel heeft na gelaten en waarvan burgemeester Kwint ten overstaan van een der commissieleden zo openlijk heeft getuigd. Het mooiste De filmvoorstelling in IJmuiden was ge slaagd. - Accoord. Optochten, kinderfeesten en al deze andere blijde zaken, onverbrekelijk met 50 Ko ninginnedagen verbonden, hebben een soms uitbundige stemming veroorzaakt. Allemaal toegegeven! De verlichting van de Zuid-zij en het Raad- huis, van de watertoren aan die Zuidzij de diverse particuliere gevels geeft, Velsen hier en daar een sprookjesachtig j aandien. Volkomen juistl De bloemententoonstelling is geslaagd. Maar het mooiste van deze laatste Vehense Koninginnedag op 31 Augustus was de i eensgezindheid waarmee de diverse onder- delen der gemeente feestvierden. Het allermooiste komt nog: als die ge- meente als één gemeente de zaken durft i aan te pakken. Santpoort In het Burgemeester Rijkenspark, dat voor Santpoort het centrale punt is geweest tijdens de feestweek, die met Koninginne dag werd afgesloten, was eerst Maandag avond de jeugd aan bod en de heer A. Bij- telaar, die deze kleinkunstavond opende, sloeg de spijker op de kop toen hij de sfeer karakteriseerde met het gezegde over iedere vogel, die zingt zoals hij gebekt is. Een telkens weer opklaterend applaus heeft de waardering der vrij goed opgekomen toe schouwers voor deze „gebekte vogels" dui delijk getoond en inderdaad hebben zowel de volksdansers als de meisjes van „Dor cas" met hun tableau, de Vrije Vogels met hun linten-spel en de vele andere meewer kende jeugdgroepen hun uiterste best ge daan, om deze eenvoudige jongerenmani- festatie een prettig aandoende waardig heid te geven, die het in de stemming van de door „De Tokkelaars" gespeelde liedjes goed deed. De ochtend van de 31e waren zo'n drie duizend kinderen te gast nabij de muziek- nis veel meer dan men verwacht had, wat met het oog op de tractatie zijn spe ciale problemen opleverde om van de avonturen, die Bulletje en Bonestaak be leefden, luidruchtig te genieten. Het Hollands Vrolijk Kindertoneel heeft bewezen, de grote schare peuters te kun nen „pakken" met de eenvoud zijner scènes, waardoor ware lachorkanen het stille park geteisterd hebben. Ook met dit onderdeel van het programma hebben de Oranjever eniging van Santpoort-dorp en de Vereni ging tot het vieren van Nationale dagen uit Santpoort-Station en Bloemendaal-Noord in de roos geschoten raker wellicht dan met het „Gulden Uur". ALLEGORIE IN SANTPOORT. De „keuken" van de allegorische optocht, welke 's middags door het bewonderende dorp is getrokken, was rond huize „Mata- natha" gevestigd, waar al vroeê ijverige bestuurs- en juryleden in de weer waren om de twaalf praalwagens in de vereiste rij op te stellen. Om half drie roffelden de trommels van de gymnastiekvereniging „Fit" ten teken, dat het kijkspel kon be ginnen, een kijkspel waaraan de uiterste zorg is besteed en de humor niet gespaard werd. Natuurlijk voerden nationale sym bolen de boventoon, maar velen hadden hun fantasie ook op deze platgetreden paden laten dolen, om met aardige vond sten voor de dag te komen. Turnvereniging Santpoort liet een grappige wagen met gymnastiekende poppen paraderen en ver derop landde Prins Willem van Oranje-met baard en omgeven door stoere zeerobben in Scheveningen, welke gevaarlijke bezigheid hem dermate in beslag nam, dat de spon tane zanghulde, hem door de wandelaars van „V.U." gebracht, zelfs geen glimlach op het vorstelijk gelaat kon verwekken. De Algemene Winkeliersvereniging Santpoort kwam met een kostbaar en smetteloos ge heel op de proppen, drie zangeresjes van „Da Pacem" lieten zien, hoe zangkunst en allegorie te rijmen zijn en om dit bonte ge heel bliezen Soli Deo Gloria (met feest- muts), en Wilhelmina (met mannenmoed en droppelen zweets) een daverende mu- j ziek. Met ernstige snuitjes liepen de aller kleinsten er tussenin: hier als levende re clame voor de harddraverij, ginds bijwijze van visverkoopstertje met echte bokking op de kar. Zo heeft Santpoort een optocht gehad, die via eensgezindheid toonde, dat ook door een kleine gemeenschap iets te bereiken is. De jury kende na ampele discussie de volgende prijzen toe: Groep A, verenigin gen: 1. Fit: 2. T.V.S., 3. R.K. Padvinders, 4. Tot arbeid geroepen. Groep B, Zaken: 1. Algemene Winkeliersvereniging Sant poort. 2. Mellona. Groep C, diversen: 1. de twee kinderen Krop, 2. Huyboom; ereprijs voor de meest artistieke uitbeelding: Al gemene Winkeliersvereniging Santpoort. 's Avond was het alweer stampvol in het Rijkenspark, nu met volwassenen, die van een bont programma hebben genoten. Van de fonkelende accordéon-virtuoos Ted Valerio via een vocaal opera-duo en het humoristisch dubbelmannenkwartet „Tha lia" werd het publiek vergast op luchtige kost, die er in ging als de befaamde koek en toen daar nog een mondharmonica-fan tast, die zich niet ten onrechte de drager van de Gouden Höhner-medaille kan noe men, bijkwam plus de Wama's met een goed stukje amusement, heeft het dankbare publiek getoond, dat het deze stortvloed van muzikale zaken naar waarde wist te schatten. Ook bij dit Santpoortse sluitstuk hebben de Wilhelmina-mannen zich dapper geweerd. Driehuis SPEL EN SPORT Zo stonden ze dan ook in Driehuis weer op het zon-overgoten Kerkplein aan het begin van deze bijzondere Koninginnedag: de onvolprezen harmonie „Soli Deo Gloria" van de heer Oudendijk, de leden van de feestcommissie met hun kleurige rozetten, en, enige étages lager, dooreenkrioelend in een rood, wit, blauw en oranje gewemel: de kinderen. Weer, wie weet met hoeveel andere Nederlanders op hoeveel andere dorpspleinen tegelijk, werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen. De kinderaubade. Weliswaar zongen slechts de volwassenen en hoorde men in de jeugdige gelederen alleen af en toe een oneerbiedig papieren toetertje, maar niemand zou daar op zo'n stralende morgen over kunnen vallen. In optocht kwam men op het feestterrein aan, en en even later klom de heer B. A. Schouten reeds op een verhoogsel, om in zijn kwaliteit van voorzitter der Oranje vereniging „Driehuis" de feestelijkheden te openen. Daarna was echter de Driehuizer jeugd niet meer te houden, en werden de zweefmolen en de Turkse schommels om zwermd. Toen brak het feestelijk pande monium van draaiorgel, kindertrompetjes en luidsprekermuziek, door middel waar van de zelden ontbrekende Bing Crosby, Charles Trenet en Lou Bandy acte de pre sence gaven, eerst goed los. Bij de kinderspelen des middags bleek, dat de organisatie aan bekwame handen was toevertrouwd: het programma liep van een leien dakje. Menige „dead heat" kwam voor bij de zakkenraces, het bal- schuiven en andere spannende gelegen heidsspelen. De tweede „Ronde van Driehuis" was vervolgens een der hoogtepunten. Er was veel belangstelling, ook bij de deelnemers, zoals het bestuur verheugd opmerkte. Het parcours was ongeveer 1500 meter lang; de junioren liepen deze afstand éénmaal. K. Ebbeling werd eerste bij de junioren A in 5 min. 11 sec., tweede werd J. v. d. Boogaard, 5 min. 17 sec. en derde A. J. Schouten met 5 min. 18,1 sec. Junioren B: 1. v. d. Berg, HAV, 4 min. 36,4 sec.; 2. P. Kerkman, ZVV, 4 min. 40 sec.; 3. H. Kool, 4 min. 47 sec. De senioren liepen het parcours twee maal. Bovendien kregen niet-athleten een voorsprong van 20 seconden op leden van athletiekverenigingen. Desalniettemin gin gen na een in hoog tempo gelopen strijd slechts deelnemei-s uit de laatste groep als de eerste vier over de eindstreep. Eerste en winnaar van de fraaie beker werd E. van Deursen, HAV, met 13 min. 9 sec.; tweede was J. M. Post, Velsen-IEV-combinatie in 13 min. 15 sec.; derde Joustra, HAV, in 13 min. 28 seconden. Burgemeester mr. M. M. Kwint gaf van zijn belangstelling blijk door geruime tijd bij de spelen aanwezig te zijn. Bij de spelen voor volwassenen was het tobbetje-steken een sensationeel evene ment. Uitbundig was de vreugde toen Vel- sen's plantsoenmeester en andere promi nente Driehuizenaren zich onvervaard op het wagentje naar beneden stortten, de stok als een gevelde lans vooruit houdende, en -zich bij een misstoot op een koud bad onthaalden. Zoiets ziet men nu eenmaal niet elke dag. In de tent op het feestterrein werd de dag besloten met een gezellig bal. Koninginnedagviering in Beverwijk Reeds vroeg in de morgen van de Ko ninginnedag klonk op verschillende plaat sen van Beverwijk de réveille door de Beverwijkse Harmoniekapel, waarna om half tien op „Scheybeek" de aubade door de leerlingen der vierde, vijfde en zesde klas der lagere scholen volgde. Iedere avond vanaf 31 Aug. t.e.m. 6 Sept. in De Griffioen van half acht tot half 2 m.nn.v. „The Swing Collegians" Leiding John Stol 100°/o amusement! Na deze aubade hadden op het weiland tegenover „Scheybeek" de kinderspelen plaats. De rijdende poppenkast van het Oud-Larense poppentheater, die op ver schillende plaatsen haar voorstellingen gaf, ondervond grote belangstelling. De feestvreugde werd door de muzikale rondgangen van de Beverwijkse Harmonie kapel en de Hoogoven Harmonie verhoogd. BEVERWIJKS ELFTAL—VELOX 1—1 De voetbalwedstrijd in het gemeentelijk sportpark welke 's avonds plaats vond, mocht zich in een grote publieke belang stelling verheugen. De aftrap werd ver richt door de Burgemeester van Beverwijk, mr. H. J. J. Scholtens. De eerste aanvallen waren voor de Beverwij kers, doch deze mochten geen succes boeken, hoewel zij toch ,t eerste doelpunt scoorden, toen na circa 20 minuten spelen Slotenmaker (DEM) met 'n fikse kopbal uit 'n keurige voorzet van Tervoort (DEM) doelpuntte. (10). Even later doelpuntten de Bever- wij kers nogmaals, doch jammer genoeg moest het doelpunt wegens buitenspel positie worden afgekeurd. Nadat de span nende strijd nog geruime tijd gelijk opging gelukte 't H. v. d. Kamp van Velox na goed samenspel de partijen op gelijke voet te brengen (11). Met deze stand ging de rust in en kw^m na een matig gespeelde tweede helft ook het einde. OPENLUCHT-BIOSCOOP De film „50 jaren" welke op de Meer werd vertoond gaf een duidelijk overzicht van het leven van onze vorstin. De pu blieke belangstelling was zeer groot. Tijdens het ti-i (IJM 33>. kr«JA denaar een stuk hom X een lichte hersj S? w?nlng vet,™ »»T! schouw a.s. v"fageR woordigd zijn. Voir L naar Amsterdam Doordat er DbiJl n TX"o 4 gelost werd was heffi* 31 scnepen moesten Maandi ag was een aanvoer v3n ,»I een aanvoer vanmiw,*.0^. E«. - ring Een trawler St ij r<fenE; - Vr«. Er is weer'e6™' komen, de bot. De mLZ" soort bedroeg f 35 per S1?»!! fa3 de bot in prima kwaliS A haft,» kragen nu zelfs f 45 pel - Door het slechte® lï," week. waren de vansswds en kotters zeer ngj» loggers bracht vangsifj 2? «*eï3* rets, gemiddeld slefht^g «.j* De werkzaamheden aan de nieuwe verkeersweg Haarlem—Schiphol ter weerszijden van de nieuwe brug over de Ringvaart vorderen gestadig. Opritten zijn zo goed als gereed en men is druk bezig met de aarden baan van het verbindingsstuk van de Zomervaart naar de straatweg Amsterdam—Haarlem. De voornaam ste schakel in deze snélverkeersweg blijft even wel voorlopig ontbreken: het gedeelte, dat door de gemeente Haarlem tussen de Zomerweg en de Buitenrustbrug moet worden aangelegd. Het zou er oorspronkelijk dit jaar nog van moeten komen, maar een circulaire van Gede puteerden heeft deze kapitaals-uitgave voor lopig onmogelijk gemaakt. - De Provinciale Waterstaat hoopt naar aandeel met een maand of drie Maar te hebben. - Hierboven een lucht foto van de nieuwe streep op de landkaart. Stormvogels wimin' Veencndaal Op Koninginnedag speelde c, Vooral Snoeks Sr. speelde l m tegenstelling met ziin h- e spiteti '-alf-plaats „iet é°S ie rust tweemaal gepasseerd ™,k ;.oed op dreef zijnde PEcXï'^i eenmaal. Dit ene Storm? ri" ^3 werd °p keurige wijze iwel de beste Storm™gXa»,J® vlotte het nu beter, maar de SeSj vleugelspelers bleven middeW doelpuntte nu geen enkde Z wel Kraak er nog wel eeS s moest komen, doch de PFr i 'e niet minder dan Memaal ,si door Snoeks Sr. TweSlX?1' 4 Boer eenmaal, zodat Stormvag^ Dan maar door het raam te af 5,tste™n;ine °P te Kemeif-v. s de 31e s middags een moment -,W? door een heerschap, dat door rijn 2? lyke staaf' met in een der c Ié 5 werd toegelaten, dit niet kon app,S en daarop dwars door de spiegelruh entree maakte. De persoon in kwe ,i onder hevig verzet zijnerzijds, depri sterke arm naar het hoofdbnrean n htte vervoerd. Hij was een berucht fcU recidivist *1 ■0 IJmuiden Winkeliers feesten op hun manier De winkelstand van IJmuiden is voor de jubileumfeesten afgeweken van de traditie der winkelweken en étalagewedstrijden. Door middel van een systeem van inleve ringsbonnen en een premiestelsel trachten de winkeliersleden van de Nederlandse R.K. Middenstandsbond, afdeling Velsen en de Winkeliersvereniging „Groot IJmuiden" de aandacht op hun zaken te vestigen. Een speciaal inleveringsbewijs kan worden in gewisseld tegen een nummerbewijs, waar op de klant een aantal waardevolle ge bruiksvoorwerpen kan verwerven. KLEUTERS IN FEESTSTEMMING. Het bestuur van de speeltuinvereniging „In Veilige Haven" te IJmuiden heeft de kleinsten onder de leden dezer dagen een feest aangeboden, dat klonk als een klok. De kleuters van 35 jaar hebben een paar uur hevige pret gehad om de kwinkslagen van „Ome Piet", die met poppenkast en spelletjes de jonge toeschouwers een heer lijke middag heeft bezorgd, tijdens welke de tractaties voor de rest zorgden. In het clubhuis werd voorts een nieuw soort speeltuinwerktuig getoond, waaruit mocht blijken, dat de Veilige Haven-mensen van de hun toevertrouwde tuin een oord ma ken, dat de naam der vereniging eer aan doet. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit bet Engels 40) Ik ben inspecteur Gordon, en dit is detective Rugg van het hoofdbureau van politie in Kingsea. Hier hebt u onze papieren. Bill stond doodstil, voelend hoe alle kleur uit zijn gezicht wegtrok en hoe zijn knieën knikten. We hebben goede reden om aan te nemen, vervolgde de inspecteur, dat u ons behulpzaam kunt zijn bij ons onder zoek naar de diefstal van de vrachtauto met sigaretten en tabak, die op 9 Septem ber j.l. heeft plaats gehad. Zoudt u met ons mee willen gaan naar het politiebureau om enige vragen te beantwoorden? Met een kurkdroge mond, waarin zijn tong te stijf scheen om woorden te kunnen vormen, stotterde Bill: Maarmaar. ik begrijp het niet.hoeik bedoel, ik weet daar natuurlijk niets van. Hoe zou ik....? Als u zo vriendelijk wilt zijn even met ons mee te gaan, zei de inspecteur op koude, formele toon. Maarprotesteerde Bill wanhopig. Ik heb een afspraak. Het betreft een baan. dat wil zeggen, regelmatig werk. Ik weet niets van vrachtauto's en sigaretten Ik ben bang, dat we er op aan moeten dringen, dat u met ons meegaat. Misschien kunt u op het politiebureau telefonisch de afspraak tot een latere datum uitstellen. Zwijgend ging Bill met de mannen mee. Wat kon hij anders doen? Zijn hart bonsde en zijn handen waren klam en ijskoud. In een klein kamertje werd hij ondervraagd door de hoofd-inspecteur van politie te Kingsea, die hij wel van gezicht kende, maar die er nu allesbehalve uitzag als de vriendelijke beschermer van de wet, doch meer als een koude, automatische, onmen selijke machine, speciaal bedoeld om Bill te pakken te krijgen, wat hij ook mocht zeggen. Waar was Bill gev^eest in de nacht van 9 September? Kon hij alles, wat hij die avond gedaan had, precies vertellen? Was er iemand, die hij kon noemen, met wie hij die avond tussen 9 en 12 gesproken had? Koppig verweerde Bill zich. Het zweet stond op zijn voorhoofd en hij haalde zijn zakdoek te voorschijn, zonder te merken, dat terwijl hij dit deed het verkreu kelde briefje van Bert Garnish op de grond viel, dat onopvallend door detective Rugg werd opgeraapt. Ik herinner me werkelijk niet, her haalde Bill steeds maar weer. Ik heb de laatste tijdflferg veel zorgen over het feit, dat ik geen baan heb, be grijpt u. Avond aan avond heb ik door de stad gelopen of over de rotsen. Ik herinner me werkelijk niet De Inspecteur was bezig het vodje pa pier, dat op het vloeiblad voor hem was neergelegd, te bestuderen. Na enige ogen blikken hief hij zijn hoofd op en keek Bill recht in de ogen. Luister u eens, zei hij. U mag wel weten, dat we een directe aanwijzing heb ben ontvangen, dat u die avond de vracht auto hebt gereden. We hebben een stel kerels, die een dergelijke stunt aan het uit voeren waren in Chancton, hedenmorgen ingerekend. En één van hen heeft een ver klaring afgelegd, waarbij hij u noemde met betrekking tot de eerste diefstal. De kamer scheen om hem heen te draaien. De muren schenen op hem af te komen en daarna weer te wijken. Ergens in de verte leek het alsof iemand spottend lachte. Even dacht hij dat hij flauw zou vallen, terwijl hij de betekenis van de laatste woorden trachtte te peilen. Bert Garnish was gearresteerd en had hem, Bill, verraden uit laaghartige wraakzuchtigheid. Met inspanning van al zijn krachten wist hij zich te herstellen en lüisterde hij aan dachtig naar hetgeen de Inspecteur begon te zeggen. Luister eens jongeman, het ziet er naar uit, dat je jezelf er aardig ingewerkt hebt, nietwaar! Ik zou het prettig vinden, als je mijn goede raad aannam. Als je ons alles vertelt en ons naar de plek kunt bren gen, waar je de vrachtauto hebt afgeleverd, dan geloof ik, dat ik je wel kan beloven, dat je er zonder zware straf af zult komen. We zijn niet hardvochtig voor jonge men sen, die een fout begaan, vooral als ze be reid zijn het weer goed te maken. Wat zeg je hierop? Bill keek hem aan met een sombere on gelukkige blik in zijn ogen. Hij voelde hoe een kaakspier zenuwachtig trok en zijn mond stond hard in een bittere lijn. De drie mannen in het vertrek konden niet weten, dat hij dacht aan Judith en Ruth, aan Manny en Ginette. en dat hij zichzelf trachtte te overtuigen, dat hij, wanneer hij maar koppig bleef ontkennen, de hele zaak wel van zich af zou kunnen schuiven. Wan hopig keek hij naar de man achter het bureau, die hij hoorde zeggen: Bedenk je goed, Garnish. Want op een gegeven moment zal ik je moeten vragen om hier voor een verklaring te geven. Een ver kreukeld stukje papier werd over het bureau naar voren geschoven. Het was gladgestreken en tot zijn grote verbazing zag Bill, terwijl hij er naar staarde, dat er Bert Garnish' onbeholpen handschrift op voorkwam. Toen wist hij, dat niets hem meer kon baten. Goed, zei hij plotseling en zijn schou ders zakten in een hopeloos gebaar naar voren, ik zal u alles vertellen, wat ik weet. Prachtig, dat is verstandig. Ga hier zitten en laat ons alle details horen. Bill ging zitten en merkte, dat een poli tieagent stilletjes ergens vandaan te voor schijn was gekomen om alles op te schrij ven op een grote blocnote. Doe maar kalm aan, zei de inspecteur op vriendelijke toon. We zullen je vra gen je verklaring te ondertekenen. Zijn verhaal duurde lang. Bill voelde zich hongerig en dorstig tijdens het verhaal en was dankbaar voor de grote kop koffie, die iemand hem bracht. Vervolgens werd zijn verklaring hem langzaam en zorgvul dig voorgelezen waarna hij iedere alinea moest paraferen en met trillende vingers zijn handtekening onder het geheel zetten. Denk je, dat je ons naar die boerderij kunt brengen, waar je die vrachtauto ach terliet? werd hem gevraagd en hij knikte, bijna te wanhopig en uitgeput om nog een woord uit te brengen. De scherpe koude buitenlucht bracht weer wat leven in hem en zonder veel moeite was hij in staat de weg terug te vinden, die hij met de gestolen wagen had gereden. (Wordt vervolgd). MARKTBERICHTEN m1?" ,kisten ton8 en larb°f, S kisttïïS 10 kisten poon, 330 kisten makreel 300 Vt ten schol 10 kisten bot, 60 kisten schar 1* kisten kabeljauw. 80 kisten wijting 120kL<» schelvis. 80 kisten koolvis, 9650' kfet urn haring, 50 kisten diversen. Totaal it» I kisten. RO 46 Claesje f21.000; IJM 71*81(33 f 19.660; IJM 77 Poolzee f6560. KW 84 f 3600; KW 28 f 3230; KW 6t f231 KW 51 f 4280; KW 166 1 2570; KW 76 fïjj KW 108 f2280; KW 169 f3570; KW9Ü» IJM 229 f800; IJM 272 £2830; HD 264 f» Prijin Heilbot 3,25—2,85; gr. tong 4,30-4; rrj tong 4,10—3.75; kl.m. tong 3.6B-3.20; kLta I 3,102,55; kl. tong II 2.051,65; kL loe|i 1,15—0,35; tarbot I 3,60-2,80, alles oe !a Tarbot II 186—160; tarbot III 130-11 tarbot IV 8775; tongschar 59; kl. haai 27; poontjes 9—7; horsmakreel 1,90: l schol 22,50—22; bot 30—27; schar 22-11X v. haring 15—12, alles per 50 kg, 4 trawlers besomming totaal f 98.000. Velsm TWEE AANRIJDINGEN OP EEN KRUISPUNT. Op het kruispunt Amsterdamse» Pontplein te Velsen had Zondag een rijding plaats tussen twee personenauto) Beide wagens werden beschadigd. Op hetzelfde punt kwamen in de Zor,- dagsdrukte twee wielrijdsters in met een motorrijwiel. De rijwielen te men er niet „heelhuids" af, doch pers» lijke ongelukken deden zich niet vox. V.S.V. VERLIEST MET DIKKE CUHEl De vriendschappelijke wedstrijd VSV in Den Bosch tegen BW speel» werd door de IJmuidenaren met niet Bin der dan 6—0 verloren. SCHF.EPVAARTMEOTS Op 30 Augustus kwamen de haven LTmuiden binnen: Ylva van Antwerpen de van Sundsval. Euterpe van KopeitóJ» Bucklaw van Leith. Normandia v. Hebe Nobel van Par. Disa van Kami ApJ? van Dundee. Hr. Ms. Dolfijn van Rottede Hr. Ms. Zwaardvis van Rotterdam. Nyto van Helsingfor?. Soemba van ra. Inspecteur Mellema van Purr, OW Hernosand. Gotavos van Reykjavik. W.m- d. Wijk van Scheveningen. Vertrokken op 30 Augustui: Ekm «J Curapao. Plover naar Londen Sum® Antwerpen. Barlink "aar n.:rn.|*2 steldiep naar Genua. VltesWMh.., Elinore naar Stockholm President»» naar Hamburg. «rjjiaJ Op 31 Augustus kwamen binnen. .1 van Hurun. Echo van R°tte$£": gracht van Kotka. Larenberg Thames van Delfzijl. HoUimdm borg. Hosp. Kerkschip De Hoop van zee. Frso van Boston. Prestus 1 Java van Barrow. Orpheus van Barce Ebenhaezer van Norrkopmg- g. Londen. Ootmarsum van Baltimore. R. Y. 2 van Den Helder. Vertrokken op 31 Augusto- ArJJ Stettin. Normandia naar Antverp naar Sas v. Gent. Bucklaw naar Kone. hoogwamrwd^^ Woensdag 1 Septembei. 1.28 e Donderdag 2 September. 2.27 en Agenda yoor Velsefl eo IJmuiden WOENSDAG 1 Thalia, 20 uur: ..Het sP",? Raadhuis, 16—17 uur: Spreek der van Onderwijs. Velserbeek, 10—22 uur. ..Velsen's Bloemenglone Kicdsr- Vel sen's Bloemengioriu gu Driehuis, feestterrem. ij^ optocht. 17 uur: Kinderuor5jBEB DONDERDAG l SF.ïTfc. r Raadhuis. 9-12 uur: Spreekuur We. van Sociale Zaken. Tcntoffl^^ Velserbeek. 10—22 w# „Velsen's Bloemenglone 1^ Ballet Tilly Sylon.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6