IJmuider Courant ^■1 MÊk Queuille krijgt volmacht Enorme vuurzee verwoest Amsterdam w°°rden aIs deze: Zondag communistische betoging in Berlijnse Sovjet-sector twee koelhuizen in rfo. 19037 (b „..laan 154. Te!- Adm- 5437" "a 5 uur: 8061 <K 2550), S*'" nto - Harlem Gr. Houtstr. 03 Directeur-Hoofdredacteur 15054. «ft. I04 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 11 September 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem toe* nm SOMS een beetje ver- (-j WOKDT de nationaie en inter- iJB Stellingen en conflicten dé filé iepen. Zelfs als men zich 'gissingen in het licht te om rie op' ..t-ondife mensen zijn d' Tmii critiek ogenblik krijgt f# 1 ndruk, dat de meerder- i Pf Si zo onverstandig is. dat 1i«bettf5il dan een oplossing. En Knoeiend. Ofschoon het J h ook het leven der kop- Vel® het bepaald te moe- met tweedracht. Zij zwelgen -«JW ro „rat op. Dit verschijnsel ;i ('f Suwen ook ruimschoots ge- ïtf'fL Winftgs'u is blijkbaar uit U»3ar Ltprina. Gelijk iedere vol- e record-ver Qlympische Spelen uit jjSSSSSêl. ook een ver- Lil 8rfSmming voelt men zich op- Ö101 k veel meer dan men meent toe- 3"*' I, ieenspraak en terechtwij- -ïeSik «y tj,. maar niet heftig zijn, li!»® a"Snd Het hart is een ÏjS?blijft voor de zacht maar zich voor de plas- tS* .M. schrijver van deze woor- #sI7' Paul Hii was, ondanks deze fransman maar een Duitser. S» Paul Friedrich Kichter en ;i* S tot 1825. In de litteratuur .#Jf°„lara onder zijn eerste twee et1"1 Ztleen wellicht alleen bete- Mi 5 graag onder Franse vlag - Misschien was zijn moeder een i. kïéval is het merkwaardig, !?1' e öe® niet bepaald in een net, „„Vrans-Duitse toenadering. Ik van zijn geboorte en dood Napoleon leefde van 1769 tot JIhi dus tijdgenoten en Jean S i ftele ellende van revolutie en „orlogen, met een deel van ■^riferhij, beleefd. Het was een ffiati" opiic,ht v«gnl«»aar hd«een wij nu beleven. S sprak Jean Paul zulk een rus- .im'iz van 's mensen toeganke- 2 voor tegenspraak en terechtwijzing ,ï„d hij er zelfs een liefelijke V£t 'an het hart met een bloem f sameikwaardigerwijze moeten wij tijd van records en tweedracht dat het gelijk aan zijn kant is. Se moeilijkheid schijnt te zijn, ,,te- Jujblig en tegenspraak in de juiste Slieten en heftigheid te vermijden. Sd.t de twintigste eeuw juist op dit Xe records van begrip aan mense»- Mk slaat. Het lijkt erg eenvoudig, maar Sl «A niet waar zijn dat de vervaar- av.politieke moeilijkheden van deze tijd msl veroorzaakt worden door gebrek aan -n Er is een droevig gebrek aan niet zozeer bij de beroeps als wel bij tallozen, die zich dat zij hen door hun optreden i steunen. Gij denkt aan uitin- ta van veie kranten in binnen- en buiten- Ij en ik geef u gelijk. Maar zij worden h die houding gestijfd-en dikwijls voor ma, door politici, brochure-schrijvers, ilglei aorekers op vergaderingen. Een- «dig inzicht in de menselijke natuur preekt in de hoogste mate. Als men met üderen tot een vergelijk of zelfs tot samen- dong wil komen is de juiste methode at, hen te gaan uitschelden en beschul- ;n. Ik vrees dat de historie van het con- tussen Oost en West, sinds het einde ra de (Jorlog, door deze fout is geken- arkt, Eenmaal op die weg beland is men ifeis verder gegaan, zijn verbittering en Khterdoeht steeds meer toegenomen en de daden ook gekomen. Evenmin als deren maak ik mij illusies over het hart ra een man als Molotov in de zin van bloem, die open blijft voor de zacht- nllende dauw", maar er waren daar an- taemensen en men vraagt zich.nog steeds l?wat gebeurd zou zijn, als Roosevelt was lijven leven. Zelfs als daarbij erkend moet dat van Amerikaanse zijde meer ndig beleid is getoond dan van :he, geldt in zovele conflicten. Deze vereld loopt gevaar door haar verschrik te luidruchtigheid en gebrek aan in- ffi in de menselijke natuur. Bij het ene (ooflict na het andere rijst de gedachte bij rustige toeschouwer, dat als de betrok ken eens in staat waren vierentwintig sir hun monden te houden en hun pennen bedwingen en dit etmaal te baat amen voor rustige overdenking van de '«stand en van het doel, dat zij eigenlijk keihen willen oplossing spoedig be daar zou zijn. Soms schijnt het doel 'komen op de achtergrond te zijn geraakt ui; het een soort wedstrijd in gelijk- kherij geworden. Daar bereikt men niets ras Gelijk krügt men zo toch nooit. Hoog- fcs geeft een van beide partijen soms '3 dwang der omstandigheden toe, maar tet wrok in het hart, dat zich allang „voor plasregen gesloten heeft". Het is toch vel aardig de beeldspraak van Jean Paul u'oij te houden. geslachten zullen zich verbazen 3 de onmetelijke janboel van onze tijd. meest verwonderd zullen zij wellicht •pwer het ontbreken van de eenvoudig- ■e mensenkennis in de betrekkingen tus- politieke partijen en regeringen. Zij po zeggen: hoe is dat denkbaar; dié -ogen wisten zij *°ch allang! Ja, maar zij Men ze niet, zullen anderen antwoor- za"en de dingen niet meer die vlak f hun neus lagen. Zij hadden zich in -tvikkeldheden verstrikt en leden onder tekort aan gevoel voor humor, dat hen •«]s deed menen dat zij zelf alleen gelijk IJ}® §eKik hebben het leukste ter j is. Bovendien dachten zij, dat zij jOTtdurend „propaganda" - moesten ma- ïraingin Wilhelmina heeft ons bovenal •T™ aanbevolen. Koningin Juliana 3 ^001'd van haar Moeder overge- 'lze raad. Maar wie zal er wer- over nadenken onder diegenen, die •tsJu .^dracht zijn en altijd gelijk *'-n nebben? R. P. VERDEDIGING VOOR SCANDINAVIë ministerie van Buitenland- 4 ?ledegedeeld- dat de minis- sJl? iandse Zaken van Zweden, feiai hebb®" Oenemarken in een verga- bigea de u hun reëeringen te d te onderzoeken ,tflr Scandinavië?61'0 verdedigingssysteem Grote meerderheid in de Nationale Vergadering voor de nieuwe premier De Franse Nationale Vergadering heeft Henri Queuille gemachtigd tot vorming van een regering. 351 leden stemden vóór Queuille, 196 tegen. Vóór Queuille hebben gestemd: de socialisten, de volksrepublikeinen (Ka tholieke M.R.P.), de radicalen, enige „gematigden en conservatieven" en enkele Gaullistisch-gezinden. Het merendeel der Gaullistisch- gezinden heeft zich van stemming ont houden. Tegen stemden: de communis ten en enkele Gaullistisch-gezinden. In Franse parlementskringen gelooft men, dat het kabinet van Queuille, dat naar verwachting Zaterdagavond laat zal worden gevormd, tenminste enkele maanden zal standhouden Henri Queuille sprak in de Nationale Vergadering van een „ernstige crisis" in Frankrijk en verzocht om „discipline en opoffering" om de franc te redden. „Ik vraag u niet uw persoonlijke sympathie te laten blijken", zo zeide Queuille, „maar ik vraag om een mogelijkheid om gezamenlijk actie te kunnen voeren voor de redding van Frankrijk. Frankrijk maakt een ernstige crisis door. De essentiële oorzaak van deze crisis is de politieke wanorde, die niet voort kan duren zonder het republikeinse régime in gevaar te brengen." Queuille beloofde de staatsuitgaven te beknotten en hervormingen aan te brengen in het bestuur van genationaliseerde indu strieën. Hij zei ook dat hij fiscale maat regelen zou invoeren voor het verkrijgen van 80 millioen franc, tegen het einde van het jaar. Queuille legde de nadruk op het gevaar voor een inflatie en de noodzaak om het probleem van lonen, prijzen en va luta op te lossen. Hij zeide, dat hij ruim gebruik zou maken van de volmachten door de vergadering aan de regering-Marie toegestaan. Hij zeide, dat de duurtetoeslag van 2500 francs, die door Robert Schuman, de de- missionnaire premier werd beloofd, door zijn regering zou worden gehonoreerd, maar dat ze niet verder kan gaan. „Onze economie bestaat alleen dank zij de Ame rikaanse hulp", zo verklaarde hij, „maar deze toestand kan niet eeuwig voortduren. Een verbetering van onze uitvoer is essen tieel voor de beveiliging van onze onafhan kelijkheid." Atoombommen op Japan waren „anti-Russische" Prof. Blackett, oud-adviseur der Engelse regering voor atoomenergie, komt in zijn boek „Military and political consequences of atomic energy", dat in October zal ver schijnen, tot de conclusie, dat het laten vallen van atoombommen op Japanse ste den niet zo zeer de laatste militaire daad van de tweede wereldoorlog was, maar „de eerste daad van de koude diplomatieke oorlog tegen de Sovjet-Unie, die thans aan dé gang is". Blackett citeert de verklaring van Elliott Roosevelt, volgens wie Stalin zich in Jalta had verbonden, binnen drie maan den na het einde van de oorlog in Europa de oorlog te verklaren aan Japan, en voegt hieraan toe, dat het Sovjet-offensief tegen Japan zou beginnen op 8 Augustus 1945. De eerste atoombom viel op 6 Augustus op Hirosjima, de tweede op 9 Augustus op Nagasaki. Op 14 Augustus aanvaardden de Japannezen de voorwaarden van Potsdam. Indien deze bommen niet waren geval len, aldus de schrijver, zouden de Ameri kanen hebben moeten toezien, hoe de Sovjetlegers Mandsjoerije onder de voet hadden gelopen en een half millioen krijgs gevangenen hadden gemaakt, terwijl de Amerikanen zelf niet dichter bij Japan wa ren dan Isowjima en Okinawa. In dit di lemma moet de geslaagde ontploffing van de eerste atoombom in Nieuw-Mexico (proef-ontploffihg) op 16 Juli 1945 als een welkome hulp beschouwd zijn. Men kan zich de haast voorstellen, aldus Blackett, waarmede de twee atoombommen, de enige die er toen waren, over de Stille Oceaan gebracht werden en op Japanse steden werden geworpen, nog maar juist op tijd om te bewerkstelligen, dat de Ja panse regering zich uitsluitend aan de Amerikaanse strijdkrachten overgaf. De vraag, of het in de eerstvolgende ja ren tot een wereldoorlog tussen Oost en West zal komen, beantwoordt prof. Blackett ontkennend. Queuille nam geen onmiddellijke beslis sing over de algemene verkiezingen, die vooral door de Gaullisten wordt verlangd, maar hij deed de belofte een nieuw ver kiezingssysteem in te voeren. Hij vervolgde „Dit kan echter niet worden gedaan, voor dat de eerste tekenen te zien zijn van eco nomisch herstel". Queuille zeide, dat er geen verandering zou komen in de Franse buitenlandse politiek. Voor de Tsjechische bevrijding De vroegere Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Handel, dr. Hubert Ripka, heeft te Parijs verklaard, dat poli tieke vertegenwoordigers van Tsjechoslo waakse vluchtelingen, die na de omwente ling in Februari uitgeweken zijn, in de komende weken hoofdkwartieren te Lon den, Parijs en Washington zullen instellen. Het aantal vluchtelingen in de verschil lende delen der wereld bedraagt tien tot twaalf duizend. De vertegenwoordigers zouden zijn: „Tsjechen en Slowaken van alle politieke richtingen, die trouw zijn aan de demo cratische beginselen". Ripka zeide: „Ons doel is alles wat in onze macht ligt te ge ven voor de bevrijding van het Tsjecho slowaakse volk, waarvan de meerderheid gekant is tegen het communistische regiem". De begrafenis van de Soojel-Russische grimmige man", Zhdanofde drijvende kracht in het Politieke Bureau, geschiedde te Moskou met pracht en praal, in aanwezigheid van alle groten der Sovjet-Unie. Brits communiqué over de gebeurtenissen van Donderdag Volgens Tass, het officiële nieuwsbureau der Sovjet-Unie, zullen delegaties uit Po len, Oostenrijk en Denemarken Zondag deelnemen aan de massabijeenkomst, die in de Lustgarten, ongeveer twee kilometer van de grens van de Britse sector van Berlijn, als tegen-demonstratie tegen de anti-communistische demonstratie van Donderdag gehouden zal worden. Een communiqué van het Britse militaire bestuur in Duitsland beschuldigt Sovjet soldaten van „provocerend optreden" ge durende de demonstraties, die Donderdag op de grens van de Britse en de Oostelijke sector hebben plaats gehad. Voorts wijst het Britse militaire bestuur de beschuldi ging van de hand, dat het niet verhinderd zou hebben, dat troepen Duitsers de Ooste lijke sector binnentrokken. De Britten menen, dat de ongeregeldheden in de Sov- jetsector veroorzaakt zouden kunnen zijn door „communistische agenten" of door verkeerd optreden van de politie in de Oostelijke sector. Toen eenmaal op de menigte gevuurd was, had de Britse politie „grote moeite de menigte te verhinderen de Sovjet-sector binnen te dringen". Volgens een officiële Britse verklaring zijn twaalf Duitsers in ziekenhuizen in de Westelijke sectoren opgenomen na de schietpartijen van Donderdag. Twee per sonen konden ontslagen worden. Twee dei- gewonden zijn inwoners van de Sovjet sector. Volgens onbevestigde berichten in Wes telijke politieke kringen zou het militaire Sovjet-bestuur de politie van de Oostelijke sector van Berlijn gaan bewapenen met tommyguns, dit naar aanleiding van de in cidenten van Donderdag. Van Sovjet-zijde Met Kerstmis weer spijsolie Wij vernemen dat in December weer een bon voor spijsolie zal worden aangewezen. De hoeveelheid zal dan iets groter zijn dan die, welke men op de deze week geldig verklaarde bon ontvangt. De aflevering aan het publiek zal op 16 December ge schieden. is geen bevestiging van deze berichten ver kregen. Weer besprekingen? Men verwacht dat de besprekingen der vier militaire gouverneurs te Berlijn vol gende week worden hervat. De Britse op perbevelhebber generaal Robertson, die thans een inspectiereis in zijn zóne maakt, zal Zondag in zijn hoofdkwartier terug keren. Generaal Clay en generaal Koenig zijn te Berlijn gebleven met hun politieke, economische en financiële adviseurs. De twee piyiten waarover het grootste me ningsverschil bestaat, zijn het muntsysteem en de economische en handelsbetrekkingen. Volgens de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" zullen Engeland, Amerika en Frankrijk waarschijnlijk in de komende 48 uur aan hun afgezanten te Moskou instructies zenden over nieuwe be sprekingen met Molotof of Stalki. Ernstig geval van kolendampvergiftiging in Velserbad Acht bewustelozen Vrijdagavond omstreeks acht uur werd de Velsense politie gewaarschuwd dat in het Velserbad. dat speciaal des Vrijdags en Zaterdags extra druk wordt bezocht, gevallen van kolendampvergiftiging waren waargenomen. De politie stelde onmiddellijk de heer A. P. Bakker, leider der Rode Kruis- colonne hiervan in kennis, die enige zijner leden te hulp riep. Bij aankomst bleek een zestal personen in douche- en kuipinrichting buiten be wustzijn te verkeren. Ook de stoker, die het geval ontdekte, verloor het bewustzijn en viel in de gang neer. Een jongen, die achter het gebouw wacht hield in de fiet senstalling was er ernstig aan toe. De in de boven gelegen zwemzaal aan wezige personen ondervonden geen hinder van de lcooloxyde. Injectie was nodig. Nadat politie en Rode Kruisers de patiënten in de frisse lucht hadden ge bracht en op dekens gelegd, werd met be hulp van zuurstofapparaten kunstmatige ademhaling toegepast. De inmiddels ontboden geneesheren heb ben twee der patiënten een injectie toe gediend, waarna allen naar het Antonius- ziekenhuis werden vervoerd, deels per brancard, deels in de ziekenauto en een gerequireerde vrachtauto. Na een uur kon worden meegedeeld, dat alle patiënten buiten gevaar verkeerden. In de loop van de avond zijn zelfs enkelen naar hun huizen getransporteerd. De toe stand der overigen is redelijk wel. Andere soort cokes? De gehele nacht heeft men in het ge bouw de wacht gehouden en door voort durend spuien het gas verdreven. De directie, die steeds kolen recht streeks van de mijn betrekt, had deze week van een leverancier ter plaatse een andere soort cokes ontvangen, afkomstig van de gasfabriek uit Alkmaar. Men verwacht dat hierin de oorzaak van het ongeval is gelegen. De slachtoffers maakten het vanmorgen redelijk wel. Roemeens diplomaat in Londen afgetreden De eerste legatie-raad van de Roemeense legatie' te Londen, Zevedei Barbu, heeft medegedeeld, dat hij zijn post heeft opge geven, omdat zijn opvattingen over de mens en over zijn plaats in de maatschappij niet met de theorie noch met de practijk van de tegenwoordige regeringspolitiek in Roeme nië vei'zoend kunnen worden. Barbu die 34 jaar oud is, zeide, dat hij hoopte in Enge land te blijven. Hij zeide, dat hij lid was van „progressieve organisaties, de Roe meense communistische partij inbegrepen" en hij vervolgde: „Ik heb nooit gedacht, dat het progres sieve politieke régime, als een voorwaarde voor succes, het afschaffen van individuele gewetensvrijheid en het uitsluiten van in dividueel denken over sociale, politieke en culturele zaken nodig zou vinden." Australisch minister naar ons land De Australische minister van Buiten landse Zaken, Herbert Evatt, die aan de vergadering van de Verenigde Volken in Parijs zal deelnemen, wordt tevoren voor een kort bezoek in ons land verwacht. Naar wij vernemen zou hij hier op 14 Sep tember arriveren. Verwacht wordt dat hij tijdens zijn bezoek de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken en andere regeringsautoriteiten zal ontmoeten. Hef woord is aan.... O 11 o Weiss: Menig groot schrijver vermag vele ontwikkelden niet te imponeren omdat alles wat hij schrijft begrij pelijk is. Stoffelijk overschot van Benesj bijgezet Vrijdagmorgen werd het stoffelijk over schot van Eduard Benesj door vier vrien den van de overledene naar de grafkelder in het park van de residentie van de pre sident gedragen, terwijl een mannenkoor het volkslied „Ik wil in dit land leven en sterven" aanhief. Mevrouw Benesj liep achter de kist, een tuil rode rozen in de hand, vergezeld van Vojta Benesj, broeder van de overledene. De ministers, het corps diplomatique, afge vaardigden van de Tsjechische jeugd, de Sokols, de oud-strijders, de gemeenteraad van Sezimovo Usti en van Tabor stonden rondom de grafkelder. Professor Bednar, van de theologische faculiteit, heeft daarna een afscheidsrede uitgesproken, waarin hij het evangelie van Johannes aanhaalde en God dankte „deze zoon van een onderworpen volk uitgeko zen te hebben om er een bevrijder van te maken". Daarna had de godsdienstige plechtig heid plaats, opgedragen door mgr. Heran, aartsbisschop van Praag, en door de bis schop van Budejovice. Om 12 uur terwijl de militaire muziek kapel het volkslied speelde, werd de kist langzaam in de kelder gebracht. Op dat ogenblik viel een lauwerkrans, uit een vliegtuig geworpen, op enkele meters van de kist; mevr. Benesj is daarna de graf kelder binnengegaan en wierp de rozentuil op de kist. Dit gebaar werd herhaald door alle aanwezigen, terwijl een dodenmars weerklonk en de dorpsklok luidde. Op 25 September hopen de heer en me vrouw G. van der Veldt en E. van der Veldt Huet, Dompvloedslaan 25, Overveen de dag te herdenken, dat zij voor 55 jaar in het huwelijk traden. Vrijdagmiddag legde generaal Crerar, comman dant van het eerste Canadese bevrijdingsleger en degene, die te Wageningen de capitulatie van de Duitse legers in ontvangst nam, een krans bij het Nationale Monument op de Dam. Grote voorraden vlees, vet, boter, en eieren zijn verloren gegaan Een brand, zonder twijfel één van de grootste en hevigste, welke Amsterdam heeft gekend sinds het Paleis voor Volksvlijt in vlammen opging, is hedenmorgen uitge broken in de grote koelhuizen „Afrika" en „Amerika" aan de Oostelijke Handelskade, welke tot de grootste veempakhuizen van Europa behoren. Toen de brandweer, die om halfzes werd gewaarschuwd, circa zes minuten later met een tiental motorspuiten en materiaal wagens ter plaatse arriveerde, kon zij reeds vrijwel niets meer tegen de enorme vuurzee uitrichten. Korte tijd daarna verschenen ook de drijvende snuiten „Jason" en „Jan van der Heyden", alsmede de ijsbreker „IJsbeer", welke over een even groot waterkanon als de „Jason" beschikt. Per minuut kon toen ongeveer 35.000 liter water in de vlammen worden gespoten. Op sommige punten was de hitte-ont- wikkeling zo enorm, dat het bluswater de vlammen niet eens meer bereikt. Voordat 't bluswater zijn werk kon doen, was het al veranderd in een stoomwolk. De brand weer stond dan ook voor een Vrijwel hope loze taak. De brandweermannen deden wat in hun vermogen lag, doch verschillende van hen werden door de rook uitgescha keld. De geneeskundige dienst moest hen met zuurstof-apparaten weer op de been brengen. Deze brand is een ramp, waarvan de ge volgen nog niet te overzien zijn. De koel huizen van Blaufries zijn waarschijnlijk de grootste van Europa en hadden een ca paciteit van vijf tot zes normale vracht schepen. Hier was een deel van de winter voorraad vlees, eieren, boter, vet en vis opgeslagen. De koelhuizen lagen niet ge heel vol, maar in ieder geval is het zeker, dat de schade niet alleen aan geld, maar vooral aan directe levensbehoeften van een schrikbarende omvang is. Het verlies van dit enorme koelhuis is illeen al daarom van zeer grote betekenis, imdat. in ons land toch al reeds een tekort ian koelhuisruimte is. Ook al mocht het gelukken een deel van de gebouwen te sparen dan zal de rook- en waterschade toch zo groot blijken te zijn, dat voorlopig deze koelruimte onbruikbaar is. Omtrent de oorzaak van de brand lopen verschillende geruchten. De veronderstel ling, dat sabotage zou zijn gepleegd, wordt door niets bevestigd. Een stormramp, gepaard gaande met stortvloeden en over stromingen, heeft in S oord-Ha! iéDc brand is vermoedelijk ontstaan op de veel slachtoffers °eeist. In Asti, een der zwaarsl-geirojfen plaatsen, werd onder meer het I tweede, verdieping. Om vier uur vanmor- prachtige kerkhof totaal verwoest. gen had de nachtwaker zijn laatste ronde ^gemaakt. Eén uur later ontdekte hij op de 1 tweede verdieping rookontwikkeling. Hij meldde dit onmiddellijk, doch toen de brandweer arriveerde, had het vuur reeds zo fel om zich heen gegrepen, dat er geen houden meer aan was. Vrijdag was men juist gereedgekomen met het lossen van een Argentijns vleesschip, waarvan de in houd voor een belangrijk deel in het koel huis werd opgeslagen. Alles is verloren gegaan. Op dè tweede étage is de afgelopen maanden gewerkt door werklieden, die be last waren met het herstel van vloeren. De „Tabian". een vrachtschip van de maatschappij „Nederland", lag op stoom achter de brandende gebouwen. Het schip is versleept en heeft een ligplaats aan de Javakade gekozen. De politie heeft alle toegangswegen tot de Oostelijke Handelskade zorgvuldig af gesloten. Er is dan ook weinig publiek in de nabijheid van de brandende gebouwen. Men verwacht dat de brand de gehele dag zal voortduren. internationale beweging voor wereldregering De internationale beweging voor wereld regering heeft op haar tweede jaarlijkse congres in Luxemburg besloten, dat in de herfst van 1950 te Genève een constitue rende wereldassemblée bijeen moet komen als een eerste stap naar wereldregering. Deze beslissing kwam voor in een mani fest, dat als „handvest van Luxemburg" door de driehonderd afgevaardigden was goedgekeurd. Ex-koning Ferdinand van Bulgarije overleden Ex-koning Ferdinand van Bulgarije is na een hartaanval op 87-jarige leeftijd te Coburg in Thüringen overleden. Prins Ferdinand van Saksen-Coburg, hertog van Saksen, volgde in 1887 prins Alexander van Battenberg op, die in 1886 afstand had gedaan van de troon. In 1915 bracht hij zijn land aan de zijde van Duitsland in de eerste wereldoorlog. In October 1918 deed hij afstand van de troon ten behoeve van zijn zoon Boris. De rest van zijn levensjaren heeft hij in af zondering doorgebracht op zijn kasteel te Coburg. Zijn eerste vrouw stierf in 1899, zijn tweede in 1917. Zelden heeft hij zijn kasteel verlaten. De ex-koning ondernam nog een reis naar Brazilië en de Congo om stof te vergaren voor zijn boek over bota nie en materiaal voor zijn insectenver zameling. De begrafenis zal Maandag plaats hebben te Coburg. Achterkleinzoon van Bismarck veroordeeld De 25 jaar oude achterkleinzoon van Bismarck, graaf Heinrich von Einsiedel, is door een Amerikaans militair gerechtshof veroordeeld tot zes maanden. Hij werd be schuldigd van ongeoorloofde activiteit in de Amerikaanse zóne. Voorheen maakte Einsiedel deel uit van de staf van de „Tagliche Rundschau", het officiële Sovjet orgaan in Duitsland. Toen hij in Mei werd gearresteerd, diende het militaire Sovjet- bestuur een protest in bij de Amerikaanse autoriteiten. PLAATSELIJK BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt. Plaatse lijk buien, hier en daar vergezeld van onweer Later opklaringen. Meest ma tige Zuid-Oostelijke wind, later draai end naar richtingen tussen Zuid en West Morgen overdag lagere tempera tuur dan vandaag. 12 September: Zon op 6.09 uur, onder 19.03 uur Maan op 17.16 uur, onder uur 13 September: Zon op 6.10 uur, onder 19.00 uur Maan op 17.51 'uur, onder 0.40 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1