IJmuider Courant Haarlems Dagblad Ör Van Mook Londen verwacht elfde en laatste conferentie der zwijgzamen Britse oppositie veroordeelt de aanval op Hyderabad Vliegtuigfabrieken en Air France lam gelegd door stakingsactie Ik kan niet in elf maanden doen wat de V.S. eens elf jaar kostte" No. 19041 „merlaan 154, Tel- Adm. 5437, - „89 0» 5 uur: 8061 <K 2560)' caatp, - Haarlem Gr. Houtstr. 93 ^fpirecteur-Hooldredaeteur 15054. 5-0$ Kennf Ttonderdag 16 September 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 31 cent, per kwartaal 4,—. Franco per post f 4.50 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Kcnnemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <Öprcctjte l&iarlcmstfjc tfouranf (Jnno Uitgave van de Stichting Voorlichting te rfaarlem y'1 >«US te verlenen. Dit m*. minister van de V.V.D. n van de C. H. (mr. aitw) en om !jr Van Mook los te é^fLlie men hiervoor in politieke aBWïleidt „dat het moment voor ^""Üae wacht zou zijn geko- 18»®° afgezien van de vraag wie Sid zou instemmen, begrijpe- :S hit optreden van het nieuwe J ander beleid in Indonesië be- nails evenwel niet het geval Zo- van regeringszijde duidelijk Kamer verklaard, dat het i! twA, ïorige kabinet zal worden Heeft men dan..grieven teyn Si omtrent de wijze waarop hij r" ai Neen. Wat blijft dan over? lSu*e ..nnencfeen soort i men gewenst achtte om toch tiiztóng een te geven. Dit schijnt -f 1 VVD. en de C.H. te betref- vooral de opvattingen van de "f J»l van de K.V.P. Parlij-poli- •''"Sigmgen zijn het kennelijk, die ixe gelden. En aftreden van dr. i ,on dan leiden tot zijn vervan- t hnoaste Nederlandse autoriteit In fj'SÏ de pas daarheen vertrok- "„de van het opperbestuur, de estent dr. L. J M. Beel. Xs van dr. Van Mook is naar IJHing ongewenst en de daartoe "ïUieven lijken ons ten enenmale 4 Hd landsbelang en met een mm of lig ineengezet partijen-beleid sa, Bovendien is hij zonder 'ai l, sterkste en bekwaamste figuur, A men in Indonesië beschikt. Er is fi!k op hem uitgeoefend en die zou -ton deel gevallen zijn, die in een Se crisis, als zich ontwikkeld heeft, van zaken moest voeren. Er is «1 critiek geuit en vaak win onbehoorlijke vorm ook - die later S! onjuist bleek te zijn Velen i ,n lijn beleid niet begrepen. De luite- Vf;.' 1 heeft een zware - met grote moed, volharding en inzicht Jailt Ook bij tal van Indonesiërs, wier Aai naar Verenigde Staten en Unie op- Si „«njaan met Nederland beoogt, 3 ia! erkenning. Eveneens m ïnterna- X.i, kringen, waar men de figuur Van slaat. Welke indruk zou het sjei mm ach. en in het buitenland maken óteze krachtige figuur vervangen werd jwilr Beel, wiens verdiensten als Ne- «tafe minister men niet kleineert als «odemening uitspreekt, dat hij zich in tois en ervaring van Indische zaken renmin als in kracht van initiatief met een -nn als Van Mook kan meten? Er komt bij lilde jongste gebeurtenissen in een deel e Indonesië, een deel van Java, de repu te, wel allerminst aanleiding geven om ,de wacht af te lossen" Twee onderzeeërs van de Koninklijke Marine zijn Woensdag uit de Waalhaven te Rotterdam naar de West vertrokken. Het, zijn de „Zeehond" en de „O 24", die oefeningen zullen houden met de kanonneerboot Van Kinsbergen"Voor hel vertrek inspecteerde de bevelhebber der zeestrijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrichde manschappen, die op de wal stonden opgesteld. NIEUWE INSTRUCTIES VOOR SOKOLOFSKI? In Berlijn slaat Russische intimidatie-politiek „juridische" wegen in i«NJI.C, heeft in een hoofdartikel op aak!, dat formele overwegingen te ber- I: worden gebracht met betrekking tot de foiling van een interim-regering met bevoegdheden, waarbij het ambt van j;ot)-gouveraexir-generaal zou plaats •ia voor dat van hoge vertegenwoordi gen de Kroon, met beperkter taak. Het *i is van mening, dat dit niet overtuigend a Weliswaar zal veel ontnomen wor- iïan de bevoegdheden van onze hoogste rdiger daarginds, maar de souvereiniteit zal in de over lijd blijven. Dat is zo en bovendien ba formele redenen in een zo moei- :s ontwikkeling als de Indonesische toch niet doorslaggevend zijn. Wie de jKtijk van belangrijke onderhandelingen - nabij kent weet, hoezeer de persoon- jjicid der hoofdfiguren beslissend kan en weet ook, van hoe groot belang •«tling van hun optreden kan zijn om raai geschapen goodwill te behouden. Mde blad legt er de nadruk op, dat top dit ogenblik met enerzijd^ het was- be getij der communisten in de repu- i'oek, anderzijds dat der federalen in het wiffi Indonesië, in het onstuimigste van idioom verkeren en geeft de raad: men title liever met het wisselen der paar- ie tilde oever is bereikt, tot de Verenigde bn van Indonesië zullen zijn geschapen. Het'dagblad Trouw verklaart, dat als s bet oor te luisteren legt in de kring is federalisten, die nu in Nederland ver aten, de behoefte om dr. Van Mook te gingen bij hen vrijwel niet blijkt te sta. Velen in Den Haag zijn van me- '4 dat de regering „enige kleine stokken gevonden om de hond te slaan". De bve redenering lijkt hun, dat de luite- b-gouverneur-generaal terwille van de ttüakelijkheid, om in het parlement over Meerderheid van twee derden ten aan sla 'n(!°nesië te kunnen beschikken, d. Vooral de K.V.P. zegt erop, dat de hoogste f unc- 'ünsfflNed, Indië een Rooms-Katholiek Waf de C.H. en de V.V.D. betreft Man met verwachten, dat dr. Beel nu s meer vertrouwen bij deze partijen dan dr. Van Mook. Het zou het blad verwonderen als de luitenant-gouver- ;enfaal aanbod van een diploma- M zou afslaan. Hij is niet de man Marker! ZWalc'ce lelijke gronden laat <4fen blijkt, dat men het in de Ka- «e knng 0ver aftreden van dr. Van Xeens is- Want de Tijd heeft er eenscherp gesteld hoofdartikel Dat blad verklaart dat men iwaai'om door Den Haag de CÏÏ1 ,er plaatse juist in deze cri- K?nm j'ervangen zou m°eten wor- zozeer de draden van het h l,6" 0U(lt an meer dan iemand ÜttTfn nma- ,wordan de toestand te „De positie van de luitenant- is een stukje geweest ktinpi ^'G men in de afgelopen ven bezorgdheid voor de fl«eke structuur als met *atwrifmi voor onze Indonesische .AJW ei.jB.eia j„ elkaar heeft ge- van Z ,aai?vanfoliik In geslaagd 24i mssr t, J^331"* te verdonkere- 4/ÏÏrhetl'cM van de openbaarheid een democratische staat hoeken. De Tijd eindigt te waarschuwen en In diplomatieke kringen te Londen gelooft men, dat er nog een vergadering in Moskon met de Sovjet-leiders zal worden gehouden, die dan mogelijk de laatste zal zijn. Voorts gelooft men, dat de Westelijke vertegen woordigers gisteren minister Molotof heb ben verzocht nieuwe instructies aan maar schalk Sokolofski te zenden teneinde een hervatting van de besprekingen der vier militaire gouverneurs in Duitsland mogelijk te maken. Van gezaghebbende zijde wordt te Lon den meegedeeld, dat er nog geen plannen zijn gemaakt voor het terugroepen van Frank Roberts, de persoonlijke vertegen woordiger van Bevin. Er is echter geen definitieve aanwijzing, aldus een correspondent van Reuter, dat de vergadering op het Kremlin van giste ren de weg heeft geopend voor hervatting der besprekingen te Berlijn. Als de onder handelingen te Moskou deze week definitief zouden mislukken, zo gaat de correspondent voort, kan worden verwacht dat de Wes telijke mogendheden twee stappen doen: het volledig publiceren van de besprekin gen te Moskou en Berlijn en het nemen van een snelle beslissing inzake het al of niet voor de assemblée van de UNO brengen van de Berlijnse kwestie. Uit gezaghebbende bron te Londen wordt vernomen, dat Stalin op het ogenblik zijn jaarlijkse vacantie houdt „op grote afstand van Moskou" en dat hij daarom de Weste lijke vertegenwoordigers deze week niet heeft ontvangen. Berichten, dat hij de vertegenwoordigers had „geweigerd" te ontvangen, werden on juist genoemd. Men wijst er te Londen op, dat de Engelse regering evenals de regeringen der andere landen met de Sovjetregering onderhandelt en niet met Stalin persoonlijk. Constituante in Bonn De Duitse constituante heeft verklaard, dat de worsteling in Oost-Duitsland, „een worsteling voor de gehele mensheid" was en dat „daarin de bevolking van Berlijn en Oost-Duitsland de plaats innemen van de gehele mensheid voor wie het leven zonder vrijheid niet waard is om geleefd te worden". De eenige aanwezige communist was het daar niet mee eens. De vergade ring negeerde het geallieerde advies, zich binnen haar arbeidsveld te houden en ver klaarde de spreekbuis te zijn van het ge hele Duitse volk in alle zaken aangaande menselijke rechten en de wetgeving. Zij deed een beroep op de Duitsers in de Sov- jet-zöne en in Berlijn om „net zo onbe vreesd door te vechten als zij tot nog toe gedaan hadden". De sociaal-democratische leider, profes sor Carlo" Schmid, noemde de straf van 25 jaar dwangarbeid, aan vijf jonge Duitsers opgelegd door een Sovjet-rechtbank, een „moord". De vroegere Christelijk-democratische „Ernstig en onvergeeflijk Croeiende tegenstand van Nizam-leger zegt: „Daar zijn er in den lande genoeg die het slechts aangenaam kan zijn de Katho lieken met het hoofd, dat zij op het ogen blik zo onbesuisd vooruitsteken, flink tegen de muur te zien lopen." Indien de „verbreding", in het extra parlementaire kabinet tot uiting gekomen, betaald zou moeten -worden met het ontslag van dr. Van Mook zou zij zeer duur betaald zijn. Gevaarlijk duur. Tegenover hem, die bereid is zijn moeilijke taak voort te zetten, zou ons een dergelijk congé niet minder lijken dan een onbehoorlijke daad. R. P. leider van de Oostelijke zone, Jacob Kaiser, antwoordde, dat gedurende de besprekin gen te Moskou „communistische menigten" drie keer het vrijelijk gekozen stadsbe stuur hadden overvallen. Hij zeide: „We zouden ons niet druk behoeven te maken over communistische provocaties, als zij niet de bajonetten van een bezettings macht achter zich hadden". Volgens een verklaring van het Ameri kaanse militaire bestuur te Berlijn zou Alfred Mückenberger, hoofd van de steen- kolenvoorziening van Berlijn, die 20 Augustus door de Sovjets werd gearres teerd wegens „sabotage van de steenko- lenvoorziening van Berlijn", gisteravond in het geheim door een Sovjet-Russisch mi litair gerechtshof worden berecht. Een Amerikaans verzoek, om een Ameri kaanse of Engelse waarnemer het proces te laten bijwonen, zou zijn afgewezen. Het officiële Sovjet-Russische persbureau heeft medegedeeld niets af te weten van het proces tegen Alfred Mückenberger, de vroegere leider van de Berlijnse organi satie voor steenkool, dat volgens de Ame rikaanse militaire regering met gesloten deurpn door een Sovjet-militair gerechts hof Woensdagavond zou zijn gevoerd. Volgens het Duitse nieuwsbureau DPD (Britse zóne) zou Mückenberger Woens dagavond „in het geheim" voor een Sovjet gerechtshof verschenen zijn met een Rus sisch officier als verdediger. Zes getuigen zouden zijn gehoord, waarop het proces zou zijn verdaagd. Gratie-verzoek van de S.E.D. Naar de „Kurier" meldt, zouden invloed rijke leden van de SED hebben besloten een verzoek om gratie in te dienen voor de vijf „jbugdige demonstranten", die door een militair Sovjet-gerechtshof veroordeeld zijn tot vijfentwintig jaar dwangarbeid. Het blad meent, dat dit besluit het ge volg is van „de groeiende protestbeweging in Berlijn tegen het oordeel van het mili taire Sovjetgerechtshof". Vandaag komt de Veiligheidsraad op ver zoek van sir Alexander Cadogan (Groot- Brittannië) in bijzondere zitting bijeen om uit te maken, of de raad competent is de klacht van Hyderabad tegen India te be handelen. Anthony Eden, voormalig Engels minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het En gelse Lagerhuis verklaard, dat India met de inval in Hyderabad „onbetwistbaar een ernstige en onvergeeflijke schending heeft gepleegd aan zijn eigen overeenkomst met Hyderabad". De oppositie begroette deze verklaring met gejuich. Eden noemde de aanval een daad van aggressie. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, heeft op een pers conferentie medegedeeld, dat de Ameri kaanse regering „erg bezorgd" was over de toestand in Hyderabad en het betreurde, dat vredelievende onderhandelingen waren afgebroken. Hij voegde er aan toe, dat „heel wat juridische complicaties" in het spel waren en de kwestie nauwlettend werd gevolgd. Een woordvoerder van het hoge commis sariaat van Groot-Brittannië te New-Delhi, heeft aan de pers verklaard, dat „alle Brit se en verscheidene Europese officieren, die dienst doen in het leger van Hyderabad, ontslag hebben genomen bij het begin van de vijandelijkheden en dat zij thans hun evacuatie uit de "staat Hyderabad afwach ten." De strijd. Reuter meldt over de militaire situatie, dat de Indische legers, van het Westen en Zuid-Oosten in de richting van Secoende- rabad oprukkend, de derde dag van de veldtocht opnieuw vorderingen hebben ge maakt, maar dat „groeiende tegenstand blijkt uit het feit, dat op twee belangrijke plaatsen het ingenomen terrein klein was in vergelijking met dat der vorige twee dagen." Het betreft Homnabad en Soerya- pet, waar de militante Muzelmannen en de regeringstroepen van Hyderabad „sterke tegenstand" bieden. Uit alle andere sectoren wordt „gesta dige voortgarig" gemeld. Behalve de stad Aoerangabad in het Noord-Westen van Chammamett is de brug van Sjagadh over de rivier Godavari door de Indiërs ver overd. Uit Bombay wordt vernomen, dat de In dische premier, Pandit Nehroe de hoop heeft uitgesproken,' dat de Indische opera ties in de staat Hyderabad spoedig mogen eindigen. In een openlucht-bijeenkomst van vijfhonderdduizend mensen verklaarde hij, dat men „lering moest trekken uit de ramp zalige omstandigheden, die in Birma, op Malakka en in de landen van Zuid-Oost- Azië in het algemeen de overhand hebben en dat -men alle separatistische neigingen moest onderdrukken." Nehroe zei voorts, dat India Hyderabad niet wenste te bevechten, maar dat het ge noopt was tot een „politie-actie tot herstel van vrede en orde in de staat". Het officiële legercommuniqué van India bevestigt de verovering van Soeriyapet en Homnabad en meldt tevens de val van Chammammett, 65 kilometer ten Noord- Oosten van Soeriyapet. Het actiecomité van het „staatscongres van Hyderabad" (de oppositiepartij) heeft om de afzetting van de Nizam verzocht. In een resolutie, te Madras aangenomen, wordt de Nizam „een tiran en vijand van 't volk" genoemd. Te Nagpoer heeft het provinciaal bestuur van Berar alle eigendommen van de Nizam in zijn paleis aldaar in bes'lag genomen en geconfiskeerd en wachtposten voor het paleis gezet. Administratief en ander per soneel moest het paleis onmiddellijk ont ruimen. Toen India onafhankelijk werd. wilde de provinciale regering van Berar de aanspraken van de Nizam en van zijn al daar gevestigde vertegenwoordiger op het paleis te Nagpoer niet erkennen. STRAALJAGER VERONGELUKT De piloot van een Amerikaanse R80 straaljager (Shooting Star) is ten Noord westen van Furstenfeldbruck omgekomen, toen zijn jager in de lucht uit elkaar sprong. Dit is het derde ongeluk met een straal vliegtuig in de Amerikaanse zóne binnen drie dagen. Het woord is aan J o u b e r t Het grote bezwaar van nieuwe boe ken is dat ze ons beletten de oude te lezen. De „Haarlem-Umuiden 9" heeft een buitenkansje „Wonderbare" kabeljauwvangst Een onzer verslaggevers, die zich aan boord bevindt van de trawler „Haarlem- IJmuiden 9", welke Maandagochtend uit de IJmuiderhaven ter haringvangst vertrok, telefoneerde ons gistermiddag van het schip af om te melden, dat de „Haarlem-IJmui den 9" een zeldzaam buitenkansje heeft gehad. Het schip bevindt zich ten Noord- Westen van de Doggei'sbank, op ongeveer 185 mijl afstand van IJmuiden en vist daar op haring. Gisteren werden de netten ech ter plotseling zwaar van de kabeljauw. Duizend a twaalfhonderd flinke kabeljau wen werden in één trek binnenboord ge bracht. „Het was een loodzware kuil en de schipper was een ogenblik bang dat de boel zou barsten, doch het viel mee en de buit kwam behouden binnen," aldus onze ver slaggever, die thans natuurlijk door de zeelieden van de H.IJ. 9 wordt aangezien als.de geluksbrenger „Alles wel aan boord", dit tot geruststel ling van de familie en ondanks de extra oorlam, die ongetwijfeld even na de kabel jauw naar binnen is gegaan Behalve de kabeljauw had de H.IJ. 9 ook nog 150 manden haring in dezelfde trek. Frans vakverbond C.G.T. probeert het nog eens Na een gevecht met 2000 stakende arbei ders van de vliegtuigfabrieken te Parijs zijn vier politiemannen gewond naar het^ieken- huis gebracht. Drie-en-twintig politieman nen werden licht gewond. Tevoren hadden leden van het algemeen Frans vakverbond (C.G.T.) de arbeiders aangespoord de fabrieken te bezetten, sta kingscomités te vormen en stakingsposten uit te zetten. Enkele demonstranten droegen spandoeken met de woorden „Weg met het Plan-Marshall". Sprekers van niet-commu- nistische vakverenigingen verklaarden zich niet eens met de staking, doch zij wilden geen „staking-breker" spelen. Volgens func tionarissen van de C.G.T. is 90 der 30.000 arbeiders aan de Renault-fabrieken in sta king, volgens de directie der fabriek 50 Gisteren zijn tevens stakingsbesluiten genomen door het personeel van de twee voornaamste Parijs luchthavens, Orly en Le Bourget, maar gisteravond vond het werk nog doorgang. De stakingsbesluiten dienden om de looneisen kracht bij te zet ten. In het departement Seine et Oise hebben stakingen plaats in een aantal kleine fabrie ken en'in een genationaliseerde fabriek van vliegtuigmotoren. Te Tarbes (Pyreneeën) hebben vierduizend arbeiders van. het mi litaire arsenaal en andere fabrieken het Bevin verontschuldigt zich Westelijke Unie moet stap voor stap worden vervolmaakt De Britse minister van Buitenlandse Za ken Bevin, die Woensdag in het Lagerhuis het woord voerde, liet zijn Amerikaanse critici weten dat hij ten aanzien van de Westelijke Unie zeer voorzichtig te werk gaat, niet omdat zijn houding ten aanzien van deze unie lauw is, doch omdat hij er een werkelijk werkend apparaat van wil maken. Dit was een antwoord op de Ame rikaanse critiek. Bevin legde er de nadruk op, dat de kwestie van de Westelijke Unie stap voor stap moest worden behandeld, door over eenkomsten en door verdragen. „Het zou mogelijk zijn een of andere vorm van As semblée tot stand te brengen, die zich met de practische dingen moet bezig houden, die wij hebben bereikt, doch ik denk niet dat het mogelijk zal zijn eerst het dak er op te zetten voordat wij hét bouwwerk hebben voltooid", aldus Bevin. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, de heer L. de Groot, heette Prins Bernhard op het gisteren in Haarlem gehouden Congres hartelijk welkom. Links de minister van Economische Zaken, professor dr. J. R. M. van den Brink. „Het is gemakkelijk om conferenties bijeen te roepen, doch met de traditie van Europa zal het een lange, langdradige en moeilijke geschiedenis worden om deze unie stevig en op solide grond op te bou wen", zo zeide minister Bevin nog. Hij deelde als zijn voornemen mede. de Bi'itse dominions te consulteren en hij gaf te kennen dat hij hoopte hen allen met de West-Europese naties in een solide com binatie te brengen. „Indien men een vereniging van naties kan verkrijgen, bestaande uit de staten vait West-Europa, wijzelf en het gemene best met zijn grote potentiële rijkdom, dan kan een macht voor vrede en evenwicht gevormd worden die generaties lang de vrede kan garanderen", aldus Bevin, en vervolgde: „Het is dienstig er de Verenigde Staten aan te herinneren dat zij elf jaren nodig hebben gehad om hun eigen constitutie op te stellen en dat zij toen niet de snelheid hebben ontwikkeld welke nodi is om een dergelijke taak in elf maanden te vol brengen. Nog maar heel kort geleden heb ben wij het verdrag van Brussel onderte kend. Ik besef heel goed dat er snelle wer kers in de tegenwoordige wereld zijn maar ik vrees dat zelfs met behulp van alle massaproductie ter wereld ik thans niet in elf maanden zal kunnen volbrengen wat eens elf jaren heeft gekost". Bevin zei verder dat de ontwerpen voor een dergelijke grondwet die hij had kun nen inzien de toets der critiek niet konden doorstaan. Een ander onderwerp van Bevin was de situatie in Zuid-Oost-Azië. De minister sprak de beschuldiging uit dat de Com- inform een poging is begonnen om „alle oppositie" uit Zuidoost-Azië te verdrijven. „De regei'ing weet reeds enige tijd hoe de communistische politiek in de wereld werkt", aldus Bevin en hij gaf uitdrukking aan zijn vrees dat het breken van het ver zet in Malakka en andere delen van Zuid oost Azië slechts zou leiden tot communis tische ongex-egeldheden in Afrika en elders. Hij beloofde echter dat de rust in Ma lakka hersteld zou worden en hij bood Bir ma elke gewenste hulp aan. Bevin deelde mede dat Engeland er vnor was om het conflict tussen India en Hyde rabad voor de UNO te brengen. Hij zei India's oorlogszuchtige houding te betreu ren. (United Press) werk neergelegd om een protest-optocht naar de px-efectuur te houden. De stalcers in de motorenfabriek van Peugeot (Oost-Frankrijk), die weer aan het werk hadden zullen gaan, besloten met grote meerderheid van stemmen nog weg te blijven. Zesduizend arbeiders van het arse naal te Brest hebben het werk neex'gelegd en hebben besloten er bij de bouwvakarbei ders en metaalbewerkers op aan te dringen hun voox-beeld te volgen. De nationale federatie van vakbonden van arbeiders uit het machinebedrijf heeft een beroep gedaan op de algemene federatie van ploegbazen en technisch personeel om aan de gezamenlijke commissie uit de vakbon den, die niet zijn aangesloten bij de C.G.T. een voorstel in te dienen tot het houden van een algemene staking op 24 September. Tengevolge van staking bij de Air France konden Woensdagavond geen vliegtuigen van die maatschappij opstijgen en men ver wacht, dat het gehele personeel in staking zal gaan. Vijf-en-twintigduizend mijnwer kers in Lotharingen zullen 24 uur staken. Ook de metaalai'beiders in het departement Seine zullen een dag staken. Enige honderden mijnwerkers te Bethune hebben eveneens aan de stakingen deelge nomen. In Marseille gaan de transport arbeiders 'een etmaal in staking. Nader wordt gemeld, dat een optocht der 4000 arbeiders t.e Tarbes zijn oorzaak vond in de verhoging van de broodprijs met 45 procent. Plan-Queuille De Franse eerste minister, Queuille, ver klaarde gisteren op een persconferentie, dat „eenvoud en rechtzinnigheid" de onder grond zouden vormen van het wetsontwerp voor het herstel van de Franse economie, dat hij Vrijdag aan de Nationale Vergade ring zal voorleggen. Hij ontkende de berichten, dat hij de vrxje goudmarkt zou verbieden, bankreke ningen zou blokkeren of met de wisselkoer sen zou manipuleren. Het wetsontwerp, dat in het begin van de volgende week besproken zal worden, zal de belasting verhogen, om tegen het eind van het jaar nog 80.000 millioen fx-ancs in de schatkist te brengen en de regerings uitgaven verminderen met 35.000 millioen francs. Dit laatste zou moeten geschieden door reorganisatie van de nationale onder nemingen en het ontslag van ambtenaren. Queuille zeide, dat hij geen hogere lonen kon beloven, die alleen maar „de arbeider voor de gek zouden houden". Doelende op de ongeregeldheden in Parijs, zeide hij: „Ik heb vertroqwen in de werkende klasse van mijn land, zodra zij zeker is van de franc zal alle onrust verdwijnen." Zegels voor De Gaulle. Generaal Charles de Gaulle heeft een manifest aan het Franse volk uitgegeven, waarin hij degenen die het met hem eens zijn verzoekt dit kenbaar te maken door een speciaal zegel te kopen en dit aan hem op te zenden. Zo'n zegel kost 50 francs en draagt het opschrift: „Voor het welzijn van het land ja". Een partijfunctionaris heeft meegedeeld, dat reeds vijf millioen van deze zegels in tiet bezit zijn van plaatselijke Gaullistische agenten en dat er zoveel worden gedi-ukt als nodig zijn. Andi-é Malraux, de Franse schrijver die aan het hoofd van de propaganda-afdeling van generaal De Gaulle staat, verklaarde: „Aangezien het parlement de mensen niet wil laten stemmen, zullen wij hen op een andere manier laten stemmen." Gaullistische functionarissen zeiden dat de campagne een poging is om uit naam van De Gaulle een volksstemming te houden en om een ontbinding van het pax-- lement en het uitschrijven van nieuwe ver kiezingen te bespoedigen. DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig tot Vrijdag avond Gedeeltelijk bewolkt. Droog weer. Zwakke tot matige Zuidelijke wind'. Iets kouder des nachts, overdag weinig verandering van temperatuur. 17 September: Zon op 6.17 uur, onder 18.51 uur Maan op 18.59 uur, onder 4.51 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1