Icesteyn behoeft een spoedig herste Visserij-varia Orde hersteld in Soera ka rta Herstel der vrije prijsvorming zou Middenstand naar de ondergang kunnen voeren" Haarlemmer redde3000Chinezen 16 SEPTEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Tegen een winter met veel slecht we^r tis het gebouw zelfs niet meer bestand nurfe glorie van het buiten Van te 0 gens het domein van Amsterdam, is thans i«nd weinig over. Al voor It! »ir .L geraakte het gebouw m abetters brachten het ZUM Het "prijkt „fieefhangrado. klapperende "'Stoken ruiten en een be- jlijde». sfi Enige boerengezinnen met hu" Icvende hi"ve een onderkom® in gevonden. .nii'er lot had het trotse huis PsS&tS kunnen treffen. Een ««•"^ge-groen dekt thans de mu- t Louis Quatorze-vertrekken V. s^eok vinpen-Verblijfplaats. Bui- r, ganzen luid-kakelend rond ên modderpoel, die eens een was. Slechts de moestum 'merkwaardige kronkel-muren i: an ™i«zins intact, en biedt een '3"X ..irii'ite en kleurige beplanting é»1de rimboe" van brandnetels, hoo#:oPS==cI}otepl *ras' die de overwoekerde. Herstel in 1949? 1-7ich geen onverwachte moei- 11 f» voordoen, zal men waar- •"H m de loop van hel volgend f* herstel-werkzaamheden kun- •wf.lonen hoewel nog geenszins tö gezegd kan worden of Öaad zal gelukken. Hrin«t steeds meer: zelfs is de v „fet uitgesloten, dat een even- «S r de aftakeling van in die mate verergert, dat '"wï geen zin meer zal hebben. I, wel met de restauratie begin- "S het buiten of weer het voor- 16Mgen van vóór 1940. of wat iïn! is weer in de oude toestand ':,2 e achttiende eeuw worden te il De beide zijvleugels name ijk lm eeuw gebouwd: oorspronkelijk ri jichtshet midden-gedeelte met de SZ«n, hetgeen ook te zien is op een in de vroeg achtüende-eeuwse beschrijving. „Het zegepralent Ken- galantBun]ter Zonk in de grond. ro de omgeving van Beeckesteyn" be- ,h een groot gedeelte van de erfe- ïbunkers, waarmee de bezetter de »inf«!ite Velsen op royale wijze heeft op- SU Vlak achter het huis zelf werd fSnüsch exemplaar gezet, dat een deel van de achtergevel aan het oog ïds eerder heeft men zich van deze A de-weg ontdaan en wel. op een bij- 'Sa originele manier. Men heeft name- ii-i het betonnen gevaarte letterlijk in de m laten verdwijnen door het zand er -"t weg te spuiten. Een efficiente en vrij pniisloze werkwijze, die echter weinig tMoassing vindt. Vroegere bewoners. Uit de „levensgeschiedenis" van het bui- in Beeckesteyn" zij vermeld, dat het aan- rieliik in bezit was van Nicolaas Corver, tónde jaren 1650—1654 meermalen bur- van Amsterdam is geweest." In: „„„„J'dezè'belzittèr aan mr. J'oan.C'or- Jlirénëèns tal'Van belangrijke pos- heeft vervuld! en onder meer bijna principal tot het burgemeesterschap van jj Amstelstad is geroepen. Ook was hij bewindhebber van de Oost-Indische Com- pinie, Later, omstreeks de eeuw-wisseling, was jBeeckesteyn" het eigendom van Lubbert W baron Torek, heer van Rozendael en k van Admiraliteyt" te Amsterdam. In fa tijd verkreeg het huis de tegenwoordige Mjevel met koepeltje, klok en wapen. Cc"bewoners zagen uit 'op de „Heeren- ir/'enbp het Wijkermeer, dat zich van- feï naar het Oosten uitstrekte. Driehuis Crematie Fr. Swarttouw Jr. Onder grote belangstelling uit handels- ascheepvaartkringen is gistermiddag het rxiielijk overschot van de Zondag over ga directeur van de N.V. Frans Swart- iaiVs Havenbedrijf en van de N.V. Stu fte Mij. „Quick Despatch", de heer it. Swarttouw Jr. naar het crematorium de belangstellenden waren de heren iy, directeur van de N.V. Thomsen's Havenbedrijf, mr. J. C. S. Nijentanding de fo'vandelncassobank, de heer M. Scha- iwnpvan het Nederlandse Bevrachtings- ffltoor en de. heer C. J. Hermer, direc tor van de N.V. Internationale Controle Maatschappij. plechtigheid in de aula droeg een ravoudig karakter. De talrijke bloemen, Sf bet wit-marmeren podium bedekten, vyen stille uitingen van de gevoelens van Pifcöschap, die men de overledene toe- troef. h. Theron Mulder schetste de thans «siedene als iemand met zeldzame tact jrote energie. Onder de tonen van het der Mattheus-Passion daalde de Beverwijk Flora-tentoonstelling 'n ,,'t Centrum" Met veilinggebouw ,,'t Centrum" zal 18 SePteniber om half drie een v nsteihng van planten worden gehou- 016 door de kinderen gekweekt UJ schoolverband zullen de inzendin- vjf!. n en een schoolwisselprijs zal ge^en.^- Ook zal aan de tentoon- toegevoegd*'^ Vi^e inzenc^^n2en wor- Samenkonist 15 September des middags %eerdZP rr i,A' Schweitzer in de Ge" Toor" bpinn„ fe,f aan llet O. H. Moensplein ^Henden spreken over het awt-of,. n. nualtijd feest". Het zUn medewerking verlenen. ONGELUKKIGE VAL dat Dinsdag plot- ra>°iien ,i5re?^sweg te Beverwijk over- HrblJiegen een wielrijdster op. üciter kS0 ur.^00r te vallen en brak de ZiJ naar het Rode «ekenhuis overgebracht. „Beeckesteyn" in welstand zal vele Vel- senaren een ongewone en ongekende aan blik bieden en de restauratie zal niet alleen het uiterlijk van de gemeente ten goede komen, maar ook passen in het streven tot behoud van het weinige aan tastbaar schoons, dat ons uit de Gouden Eeuw over bleef. Jaarvergadering „Sans Atout" De heer F. van Groningen opende de Woensdagavond gehouden jaarverga dering van de bridgeclub „Sans Atout" met een overzicht van de in het afgelopen sei zoen bex-eikte resultaten. Hoewel zich geen grote successen bij de bondscompetitie voordeden was het afgelopen seizoen be vredigend en de clubgeest uitstekend. De grote aardbeiendrive was een financieel succes. Vervolgens reikte de heer Van Gro ningen aan de heren Heine en Klesser, voor het door hen behaalde succes in de parencompetitie een aandenken uit. Ook het lid de heer W. Kleine, die onlangs zijn 35-jarige echtvereniging vierde, werd niet vergeten en verrast met een taart. Het jaarverslag van de secretaris en dat van de penningmeester, die het afgelopen verenigingsjaar met een batig saldo van 361.66 had kunnen afsluiten, werden onder dankzegging goedgekeurd. Na enige discussie werd besloten de volgende ver gaderingen niet meer op de clubavond te doen plaatsvinden. De maandelijkse bridge drive zal weer in ere worden hersteld. De aftredende doch herkiesbare be stuursleden mevrouw Thomas en de heren Tand en Hoen werden bij acclamatie her kozen, zo ook de aftredende heren Bos, Spruit en Tabak, leden van de technische commissie. Voor het aftredende lid van de kascom- missie, de heer Stiphout, werd gekozen de heer K. v. d. Wal. Tot slot werd besloten ook dit'jaar weer met zeven teams aan de competitie van de Nederlandse Bridge Bond deel te nemen. Jaarvergadering van de Sihi Dezer dagen kwam de Personeelsvereni ging van de Machinefabriek C. Maters in het eigen verenigingsgebouw in eerste jaar vergadering bijeen. In zijn openingswoord herinnerde de heer E. C. Maters aan de snelle groei van de vereniging. De heer J. Bouthoorn schetste als penningmeester, de gezonde basis, waarop de vereniging rust. Plet eerste jaar werd namelijk met een batig saldo afgesloten. Toen de heer C. Rozemeijer als lid van de kascommissie, de penningmeester een compliment maakte voor het goede finan ciële beleid van de vereniging, kreeg deze hiervoor .een „open doekje".. Vervolgens kwamen de verschillende be- stuurs- en commissiemutaties aan de beurt. De heer E. C. Maters werd bij acclamatie als voorzitter herkozen; mej. E. M. Mijnen zal voortaan, in de plaats van mej. J. P. C. van Doorn, als tweede penningmeesteresse optreden. Het bestuur ziet er als volgt uit: lste voorzitter E. C. Maters, 2de voorzitter -F. Nieman; secretaris K. Kindt; penning meester J. Bouthoorn; 2de penningmeeste resse mej. E. M. Mijnen. De heer A. J. van Hesselingen trad af als lid van de kas commissie, de heer P. J. van Dael'e werd in zijn plaats gekozen. De redactie van het maandblad „Sihi-ContactV'zal voortaan be staan-uit'rite j. E.'M;1 Mijnen én de heer'Th: E. Boütvhuis. Dé comtoissièdie vóör dè fabriekscompetitië 1949 het (kampiöens?)- elftal moet samenstellen, zal bestaan uit de heren C. Rozemeijer, A. J. van Hesselingen en G. Zonneveld. Ook het aanstaande winterprogramma passeerde de revue. Hoewel nog niet geheel samengesteld zijn de volgende programma punten reeds bekend gemaakt. Op 18 No vember organiseert de Personeelsvereni ging iri samenwerking met-de Machine fabriek „Kennemer", „Ceta Bever" en de Constructiewerkplaats Verhorst, een film avond in het Kennemer Theater. Vertoond zal worden de veelsproken film „Citizen Kane". Op 4 December wordt er in het gebouw ,,'t Centrum" een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen georganiseerd. Het hoogtepunt in het winterprogramma is de Bonte Avond op 2 Januari 1949 in het Kennemer Thea ter. Voor deze avond heeft men beslag weten te leggen op het bekende Radio- Revue-Cabaretgezelschap van Fred Fagel. Verder zullen nog enige bijeenkomsten van kleine omvang worden georganiseerd. H.OS.C. vergaderde In het Statenhuis aan de Velserweg vond Woensdagavond een algemene ledenverga dering van de Hoogoven schaakclub plaats. De vergadering werd door de voorzitter de heer C. A. Veldheer, die nog even de mis lukte fusie-poging van de - Hoogoven schaakclub en de schaakclub „Weenink" toelichtte, geopend. Hêt bestuursvoorstel om de hoofdgroep welke momenteel uit twaalf spelers bestaat, door verzwaarde degradatie-wedstrijden tot tien te reduce ren werd met 18 tegen 11 stemmen goed gekeurd. Om nog meer contact te krijgen met andere'verenigingen, wat het spelpeil ten goede komt zal op 9 October een wed strijd met 27 personen tegen de Shell uit Amsterdam plaats vinden. Het voorstel 'tot oprichting van een spaarfonds, waaruit eventuele uitstapjes gefinancierd zouden moeten worden, werd in gewijzigde vorm aangenomen. Indien de subsidie van dé Koninklijke Nederlandse Schaakbond groot genoeg is zal ook het elfde Hoogoventour- nooi een internationaal tournooi worden. Van de rondvraag werd door de aanwezigen een druk gebruik gemaakt. De avond werd besloten met een góng-wédstrijd. PALINGDRIVE „KLAVER TWEE". De bridgeclub „Klaver Twee", onderafde ling van Hoogovenstaten, heeft Dinsdag avond in het Statenhuis aan de Velserweg, ter gelegenheid van de opening van het winterseizoen een palingdrive georgani seerd. De uitslag van deze drive welke volgens het Howell-systeem werd gespeeld luidt als volgt: Groep A: 1. de heren J. van de Geer Minneboo 42y2 mp. 2. heer en mevrouw Van Aalst 38 V2 mp. 3. mevrouw Sauer heer Aalbersberg 37 y2 mp. 4. heren Bos manEikhout 34 mp. 5. heren A. Worst Wegman 33V2 mp. 6. mevrouw Kamphuis heer Bakker 28 mp. 7. heren Holleman Veenstra 23 mp. 8. heer en mevrouw Vol- laerts. Groep B: 1. heren HendriksOosterhout 43 mp. 2. mevrouw Wegmanheer Span jaard. 3. dames BrouwerSlaats 37^2 mP- mevrouw Brouwerheer Groen 31 mp. 5. heer en mevrouw Schaafsma 29V2 mp. 6. heren KaaikKlesser 28 mp. 7. dames PlooiHamel 25 mp. 8. mevrouw Doeve heer Gerritse 19 mp. Om verse vis is weer naar zee. ver trokken de kusttrawler Horarif. Deze traw ler had de laatste reis op de trawlharing vangst gemaakt. De schipper en bemanning gaven de voorkeur aan de verse vis-vangst uit te oefenen. Dinsdag en Woensdag van deze week is verse haring verpakt voor Tsjechoslowa- kije. Doordat niet steeds de geschikte koel auto's ter beschikking staan, levert de ver zending nog wel eens moeilijkheden op. Uit de vaart is genomen de Isabel voor het ondergaan van reparaties. In de vaart wordt gebracht de Perseus welke trawler 10 dagen voor reparaties aan de ketel heeft stilgelegen. De Klaas Kompaan vordert. Van de drie grote trawlers der verre visserij maat schappij zal de trawler welke te IJmuiden geheel voor de visserij wordt gereed ge maakt, Klaas Kompaan, over een tweetal maanden in de vaart komen. Propaganda-avond Schaakclub „Weenink" Dinsdagavond vond in het Witte Kruis badhuis aan de Baanstraat de aangekon digde propaganda-avond van de schaak club „Weenink" plaats. De aanwezige schakers werden welkom geheten door de voorzitter de heer J. C. Muijen, die hoopte dat de verschillende schakers die nog geen lid van „Weenink" waren, spoedig als lid konden worden in geschreven. Na deze korte inleiding speel den de heren J. Zoontjes en P. Stet, welke in het Mid-Kennemerland schaaktournooi respectievelijk op de eerste en tweede plaats eindigden simultaan. Tijdens de pauze werden de prijzen van de afgelopen wintercompetitie door de voorzitter met enige toepasselijke woorden uitgereikt. De heer Zoontjes die in de hoogste afdeling als eerste eindigde mocht een mooie beker in ontvangst nemen. De heer Stet die als tweede in de hoog ste klasse was geëindigd en de heren J. C. Muyen, J. van de Steen en J. Arts die in' hun respectievelijke afdelingen als num mer één eindigden, ontvingen een medaille. De simultaanwedstrijd had het volgende" resultaat: J. Zoontjes-gespeeld 14 wedstrij den, 4 verloren; P. Stet gespeeld 12 wed strijden, 4 remise, 1 verloren. Nieuws van „Tavido" Onder regie van de heer A. Holtslag heeft het toneelgezelschap „Tavido", onder afdeling van de beambtenvereniging „De Gieteling", het Amerikaanse blijspel „Sal ly's Vader" in studie genomen. IJmuiden De fiscus en de collaborateurs Zoals vele plaatsen in het land heeft ook IJmuiden, dat valt onder het ressort van de Inspecteur der Belastingen te Bever wijk, zijn fiscale recherche, die zich ontfermt oy.er het onrechtmatig verkregen kapitaal van collaborateurs. IJmuiden heeft een vrij belangrijk aantal collaboratiezaken, waarbij de fiscus een rekening te vereffenen heeft. Verschillende zaken zijn reeds afgehandeld, waardoor grote bedragen in de schatkist vloeiden.- Lang niet alle gevallen zijn echter afge wikkeld en. de: recherche, zal-: nog- voorlopig „dagwerk" hebben om de bekendezaken tb Leengoed-einde te. brengén en nieuwe op te sporen. Het Nut begint zijn wintercampagne Vrijdag 17 September komen de leden van 't departement IJmuiden van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen bijeen in de school aan de Heidestraat, teneinde de stand van zaken onder de ogen te zien en te bespreken. Secretaris en penningmeester lezen hun jaarverslagen en het belangrijkste punt van de agenda staat vermeld als: Wat verder ter tafel wordt gebracht. Deze zin houdt bij het Nut in dat de winterplannen worden besproken. In de zomermaanden is het bestuur reeds ijverig doende geweest om mannen van naam te engageren voor wekelijkse cursusavonden en gezien |de belofte dat dit winterseizoen het vorige, dat reeds op hoog peil stond, zal overtreffen, ziet men in IJmuiden ver langend uit naar „de start". Collecte spoorwegpersoneel De collecte die gehouden zal worden ten bate van de tuberculosebestrijding van het spoorwegpersoneel, heeft niet op Zaterdag, maar op Vrijdag 17 September plaats. Botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op OostOava Radio Djokja heeft gemeld dat orde en rust in Soerakarta züu weergekeerd, nadat Maandag bij botsingen tussen uiterst linkse en uiterst rechtse elementen 14 doden wa ren gevallen en een aantal mensen was ontvoerd. Volgens Antara bevinden zich onder de ontvoerden zeven legerofficieren en enige leden van de communistische partij en de communistische jeugdorganisatie. De beide partijen zouden echter gistermorgen overeenstemming over een wapenstilstand hebben bereikt. Botsingen op Oost-Java. Intussen meldt Djokja nieuwe botsingen tussen Nederlanders en Indonesiërs op Oost-Java. De plaatselijke Nedei-landse commandant heeft een krachtige waar schuwing tot de bevolking gericht en te kennen gegeven dat de Nederlandse auto riteiten streng zullen optreden om de orde en de rust, te herstellen. United Press verneemt dat een Austra lische en een Belgische militaire waarne mer met spoed naar Oost-Java zullen ver trekken ter aanvulling van de uit acht man bestaande militaire groep van de UNO die toezicht houdt op het bestand. De Ameri kaanse kolonel William Mayer zal per vlieg tuig naar Djokja vertrekken om een bij eenkomst te arrangeren tussen Indonesische vertegenwoordigers en de Nederlandse mi litaire commandanten. Roem over impasse. De voorzitter van de republikeinse dele gatie, Moh. Roem, heeft aan Antara mede gedeeld: „Tot dusverre is er geen aanwij zing, dat een impasse in de ondei'handelin- gen tussen de republiek en Nederland voor komen kan worden." Roem herhaalde dat de Republikeinse delegatie blijft vasthou den aan de voorstellen van Critchley en Dubois en dat zij het standpunt handhaaft, dat besprekingen slechts kunnen worden hervat, indien de Nederlanders in staat zijn de diplomatieke immuniteit van de leden der republikeinse delegatie, „welke zij reeds eenmaal hadden geschondexx", te garanderen. Is het voeren van Russisch fietsvlaggetje strafbaar? Een negentien jarige Amsterdamse los- arbeider fietste op Zondagmorgen 20 Juxxi op de Mollaan in Bloemendaal en op zijn rijwiel was een rode vlag met sikkel en hamer bevestigd. Een agent van politie hield hem aan en nam het vlaggetje in beslag. De jongeman gaf op, dat hij het vlaggetje had gekocht, om aan buitenstan ders te tonen, dat hij instemde met de communistische ideeën. Proces-verbaal werd opgemaakt en Woensdagmorgen had de Amsterdammer zich voor de Haarlemse kantonrechter te verantwoorden. In de dagvaarding stond vermeld, dat verdachte een opzichtig onderscheidingsteken had ge voerd op zijn fiets, welk onderscheidings teken uitdrukking was van het communis tisch staatkundig streven, in ieder geval van een bepaald staatkundig streven. De ambtenaar van het O.M. meende, dat de Amsterdammer strafbaar was wegens overtreding van 't Uniformverbod en eiste een geldboete van 25, subsidiair vijf da gen hechtenis. Als verdediger trad op mr. M. D. Proper, die'in zijn pleidooivUitvperig de -Jj^aeling van de wetgever bij het maken- van het .Unifórmverbod gaf. Hijwbeg z:i'ch af; of de Amsterdammer op opzichtige en tar tende wijze het symbool van een bepaald staatkundig streven tot uiting heeft ge- bx-acht. Verdachte had een vlaggetje van de staat U.S.S.R. Indien een wielrijder een Franse, Amerikaanse of Zweedse vlag op zijn fiets draagt, dan wordt er geen aan merking gemaakt. Hij heeft gefietst in Amsterdam en Haarlem, maar in Bloe mendaal werd hij staande gehouden. Heeft de vlag alleen aldaar provocerend ge werkt? Pleiter deelde mede, dat het volgens ax-resten van de Hoge Raad van 1934 en 1935 verboden is met rode tulpen en met rode halsdoeken te lopen. Thans worden de tulpen en rode doeken nog ge dragen, maar wanklanken zijn er nooit ge hoord. Het door de Bloemendaalse politie in 'beslag genomen fietsvlaggetje is de natio nale vlag van Rusland. De partijvlag bevat enkele woorden en is dus anders. Pleiter vroeg vrijspraak, omdat van opzichtigheid geen sprake is exi ontslag van rechtsver volging, aangezien geen bepaald politiek streven tot uiting is gekomen. Wel heeft verdachte toegegeven, dat het motief was sympathie te betuigen aan het communis me, maar volgens mr. Proper hebben sub- •jectieve daden geen betekenis voör de strafbaarheid. De kantonrechter zal -op 22 September ^uitspraak doen. Wapenschouw van de Middenstand In een der laatste nummers van de „Nieuwe Dockumer Courant" troffen wij een „Brief uit Indië" aan, waarin de on genoemde schrijver vertelt van een ont moeting met een Haarlemse oorlogsvxüjwil- liger, adjudant Rinus Knape, Kleverpark- weg 187 en schrijft: „Bij het peuteren naar foto's uit zijn actetas zag ik iets wat me de adem ontnam. Het was een driehoeksvlaggetje, geel en met rode franje afgezet, er stonden enorme Chinese karaktets op. Ze kwamen me be kend, voor, ik had ze eens gezien bij iemand die het steeds beter kreeg en die het ook verdiende. Ik greep naar het vlaggetje, er zat een enveloppe aan vast met een paperclip. De heer Knape werd vuurrood en greep er naar en hokkelde en protesteerde en stotterde. Maar ik kreeg het nog nèt te lezen; er stond op een vel papier met keurig brievenhoofd te lezen: Vertaling behorende bij het gedenkvlag- getje, aangeboden namens duizenden Chi nese harten, als blijk van erkentelijkheid voor de ondervonden hulpvaardig- en edel moedigheid bij de transporten van Chinese evacués: Opgedragen aan Adjudant O.O. M. J. Knape, ter herinnering aan de helden van het Nederlandse leger, détachemént Modjokerto, barmhartig, hulpvaardig en edelmoedig van hart. Aangeboden door de Oversea Chinese Relief Committee. Soerabaja, 28 Juni 1948'. w.g. Oen Tjhang Tiauw Tjhie Hian Li-at. Rinus Knape had deze fraaie onderscheid ding gekregen nadat hij na het einde der politiële actie het commando over een peló-, ton pionniers had gekregen, dat de evacuatie van enige duizenden Chinezen uit het ge bied van Modjokerto had moeten beveili gen. Zij moesten daartoe een hevig ondermijn- 1 de en gebombardeerde weg begaanbaar maken en een noodbrug slaan over een gat in de weg, waardoor het kaliwater tot een snelstromende beek was geworden. Ge makkelijk was dat niet, want de Republi keinen schoten nogal eens -in de richting van de zwoegende Nederlanders, die zelf de strikte order hadden gekregen: „Niet terug schieten!" „Maar", zo zegt de briefschrijver, „alle goeie engeltjes in de laaghangende grauwe x'egenhemel waakten over de vijfentwintig doorgemodderde en vieze soldaten en trok ken hen altijd weer op het nippertje weg uit de kogelbaan". Langzamerhand kregen ze alle dx'iedui- zend Chinezen veilig in Modjokerto. De geredden waren zo dankbaar, dat de heer Knape een attest kreeg, waarop de woor den „barmhar-tig, hulpvaardig en edelmoe dig" een niet alledaagse aanduiding van zijn karaktereigenschappen vormen. SCHEEP VAARTMEUWS Alchiba, 15 Sept. van Bremen te Rotterdam verwacht. Algenib, Rottex-damPorto Alegre pass. 14 Sept. Finisterre. Amstellcerk, Am sterdamWest Afrika vermoedelijk 17 Sept. :van Duala naar Lagos. Arkeldijk, 15 Sept. v. Rotterdam te Antwei'pen. Klipfontein, Tanga Amsterdam 14 Sept. van Port Amelia. .Larenberg, 15 Sept. van Amsterdam naar Canada. Prins Johan Willem Friso, 14 Sept. van Montreal naar Rotterdam. Pxüns Maurits, 14' Sept. van Montreal naar Antwerpen. Op 15 September kwamen te IJmuiden ■binnen: Att S. van Ribasella. Theodora van Rotterdam. Diana V van Huil. Prins Bernard van Londen. Maas van Antwerpen. Bernard V van Hull. Mathilde van Kotka. Eilton van Goole. Sumatra van Pernis. Vaderland van 'Hamburg. Aldo van Hernösand. Torafii-e van Kotka. Draco van Hamburg. Larenberg van Montreal. „Dit congres is een wapenschouw en een demonstratie van eenheid, die kracht kan ontplooien als de middenstand zijn taak en zijn plicht vervult", zei de voorzitter van de Haarlemse Handelsvereniging, de heer B. W. Lasschuit, gistermorgen in de Haax-- lemse Gemeentelijke Concertzaal ter opening van het eerste na-oorlogse congres van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond, het eerste ook dat sedert dertig jaar in Haarlem wordt gehouden en waar bij de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Stecnwijk, de burgemees ters van Haarlem, Bloemendaal en Zand- voort, wethouder D. J. A. Geluk, de ge meentesecretaris van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra; de heer J. Swens en jhr. dr. J. C, Mollerus namens de Haarlémse Kamer van Koophandel en dr. W. L. Groeneveld Meyer namens het ministerie van Economische Zaken, als genodigden aanwezig waren. De voorzitter van de Bond, de heer L. de Gx-oot, herinnerde in zijn openingswooi'd er aan, dat Karl Marx honderd japr geleden de ondergang van de middenstand voor spelde, doch dat de middenstand er nog steeds was en een uiterst nuttige functie vei-vult tussen kapitalisten en arbeiders, zonder een beroep te doen op de steun van de overheid. De middenstand heeft de kracht, indien zij eendrachtig blijft, offers te brengen en slagen te dragen. De aansla gen op zijn bestaanszekerheid zijn echter vele, aldus de heer De Groot, en aan zijn uithoudingsvermogen zijn grenzen. De Prijsbeheersing met name dreigt ons aan de rand van de ondergang te brengen, riep de heer De Groot uit, die tevens als zijn mening te kennen gaf dat de schaarste- economie gaat ontaarden, waarbij fiscus en ambtenaar de middenstander het leven zuur maken. Ovei'heid en ambtenaar en er zijn er gelukkig velen die dit begrijpen moeten beseffen dat regeren dienen be tekent en niet: terroriseren. Terroriseren wekt verzet, dat niet tot iets goeds kan leiden. Spreker beriep zich op een woord van minister Van den Brink, dat hij streefde naar een doelmatig economisch stelsel, waarbij de overheid wel leiding dient te geven, doch de motorische kracht van het bedrijfsleven niet behoort te ont breken. Een dergelijke uitspraak kan door de middenstand volkomen worden onderschre ven doch dan moet het niet bij woorden blijven. Vex-volgens kwam het prae-advies van drs. I-I. L. Jansen over het „Prijzen- en rantsoeneringsbeleid in heden en toekomst" in ons blad van Zaterdag reeds gepubli ceerd in discussie. De heer Van Dijk vroeg zich af of de overheid zich ..wel ^eens gerealiseerd had, dat de toegestane winstmarges iedere onder nemingsgeest de kop indrukten. „Wij wen sen niet rijk te worden, maar wel wensen wij een redelijke bestaansmogelijkheid." Prof. dr. F. L. van Muiswinkel gaf als zijn mening te kennen, dat het probleem van de prijsbeheersing minder groot is dan dat van de opheffing der prijsbeheersing, hetgeen hij met een enkel voorbeeld illu streerde. Bij het huidige loon- en salaris peil is het noodzakelijk, dat één. bediende een omzet van. 22.000 moet meebrengen bij een gemiddelde' winstmarge van 20%, Het gevaar is groot,, dat de omzetvergro- ting van: straks 'als de prijsbeheersing wordt losgelaten bereikt zal worden door prijsverlaging: dit zal naar sprekers inzicht de middenstand ■- met het oog op het loon- en salarispeil naar de kelder voeren. Dr. G. S. Seheltema hex-innerde op dit punt eraan, dat onder de huidige prijsvor mingsmaatregelen 60 der slagers een negatief bedrijfsresultaat boeken. Hij sloot zich aan bij de conclusie van professor Muiswinkel; de winstmarges moeten ook bij vrije prijsvorming gehandhaafd blijven, anders zullen de middenstandsbedrijven bij honderdtallen sneuvelen. De. heer J. J. Korff gaf met een voorbeeld uit de praktijk te kennen, dat de bevolking door de ondeskundigheid der prijsbeheer- singsmaatregelen van vaak noodzakelijke goederen verstoken blijft. Minimumprijzen De voorzitter vroeg of het niet wenselijk ware,, dat de Prijsbeheersing ter bescher ming van de Middenstand minimumprijzen ging vaststellen, welke minimum-prijzen dan op het niveau van de kostprijs kon den liggen. Drs. H. L- Jansen betöogde in zijn be antwoording dat hij in zijn prae-advies ei-- op had willen wijzen, dat het gespeciali seerde kleinbedrijf altijd in botsing moet komen met schematische prijsbepalingen. Spreker geloofde evenwel met de vooraf gegane discussianten, dat de gevaren van „prijsverslingering" bij vrije prijsvorming niet te onderschatten zijn. Drs. Jansen meende, dat er helaas nog vele middenstanders waren, die zich van hun functie van kleine ondernemer in liet maatschappelijk geheel niet bewust zijn. Het opleggen van minimumprijzen ter be scherming van ambachtsman en détaillist wees spreker evenwel beslist af. Deze nieuwe prijsbeheersing zou weer met het probleem van het vaststellen der prijzen gaan worstelen. De gedachte als zodanig is juist, maar dan moet zij gevonden worden in een aanvulling van de bepalingen op de oneerlijke concurrentie, een erecode, die zou verbieden onder de kostprijs te werken. Met prof. Van. Muiswinkel was drs. Jansen van mening, dat gekomen moet Opnieuw doodstraf geëist tegen Willemsen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren de zaak behandeld tegen W.M.Wil- lemsen, gedurende de bezetting agent van politie te Haarlem. In deze functie hielp hij mede bij het arresteren van Joodse landgenoten, die meestal na deportatie in Duitsland of Polen de dood vonden. Hij heeft onlangs een poging gedaan, toen hij in een andere zaak moest getuigen, de pre sident van het Bijzondere Hof te Amster dam, mr. Van Vught, te lijf te gaan. Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam had hem tot de doodstraf veroordeeld. Bij de behandeling voor de Bijzondere Raad van Cassatie eiste de procureur-fis caal mr. Bakhoven wederom de doodstraf. De raadsman had aangevoerd, dat de „nek kramp" waaraan Willemsen lijdende is ge weest, hem ontoerekeningsvatbaar had ge maakt, zodat hij niet de volle verantwoor ding voor zijn daden kon dragen. Het psy chiatrisch rappox't maakte echter geen melding van ontoerekeningsvatbaarheid. Op 13 October zal de Raad uitspraak doen. worden tot commerciële organisatie. Groter bewustzijn van de samenhang der bedrij ven is bij de middenstand absoluut nood zakelijk. Op voorstel van de voorzitter aanvaardde het congres de stellingen van het prae- advies en tevens werd besloten, dat de Koninklijke Nedex'landse Middenstands bond met zijn zusterorganisaties en de Be drijfsgroep „Detailhandel" en de Hoofd groep „Ambacht" met de regering con tact zal opnemen over het vraagstuk der minimum-prijzen en de oneerlijke concur rentie. Resolutie In een resolutie legde het Congres neer, dat het van oox-deel is dat de voorwaarden voor het herstel van een redelijk vrije con currentie zowel, door vex-bruik van de goe derenstroom als door terugkeer van het publiek tot normalere bestedingsegwooirte voldoende zijn vervuld en gaf als zijn mening te kennen dat door de overheid met de grootst mogelijke voortvarendheid dient te worden voortgegaan op de weg van afschaffing van alle rantsoenerings- raaatregelen, in .het bijzonder ook op het gebied der voedselvoorziening. Het dringt er voorts op aan dat op korte termijn wordt overgegaan tot intrekking van de prijs- voorschriften, die niet strikt noodzakelijk zijn voor het in de hand houden van de kosten van levensonderhoud en tot zover gaan mogelijke beperking van het het bedrijfsleven belastende controle-apparaat. De resolutie roept de aangesloten détail- handelar^* op door initiatief, doeltreffend bedrijfsbeifeer en herstel van wedijver en dienstbetoon, hun bijdrage te leveren tot de terugkeer naar een geregeld economisch leven. De voorzitter deelde nog mede dat Prins Bernhard de middagzitting zal bijwonen, evenals de minister van Economische Za ken, prof. dr. J. R. M. van de Brink. Ontvangst op het stadhuis Om 12 uur werden de deelnemers op het stadhuis door burgemeester en wethouders van Haarlem ontvangen. Mr. Cremers ver zekerde in een toespraak dat het dagelijks bestuur der gemeente Haarlem er van overtuigd is dat de middenstand als brug tussen producent en consument economisch en sociaal een onmisbare schakel vormt in het maatschappelijk bestel. B. en W. van Haarlem bevorderen zijn belangen door de stad zo aantrekkelijk mo gelijk te maken, door te zorgen voor ef ficiënt verkeer en door een voox-uitziend. planologisch beleid. Het moet gezegd dat de Haarlemse mid denstand blijk geeft van initiatief en grote activiteit. De verhouding tussen midden stand en Rijksoverheid en die van gemeen tebestuur en Rijksoverheid vertoont veel punten van overeenkomst daar ook de ge meenten te velde moeten trekken tegen éénvormigheid, perfectionisme en gebrek aan «pverleg van de Rijksoverheid. De heer L. de Groot, bondsvoorzitter, sprak een dankwoord. Middagvergadering Het Congres van de Koninklijke Neder landse Middenstandsbond werd Woensdag middag voox-tgezet met de behandeling van het prae-advies van mr. W. F. Lichte- nauer over „Overheiden Bedrijsleven". Aan de besprekingen werd luister bijge zet 'dóór' dé- aanwezigheid va© Prins Bêrnhardj die om drie uur, begeleid dnor zijn secretaris mr. Thomassen en de voor zitter van de Haarlemse Handelsvereniging de heer B- W. Lasschuit, in de hal werd ontvangen. Op het podium werd hij aan alle leden van het hoofdbestuur, aan mr. P. O. F. M. Cremers en aan mr. H. M< van Fenema, die ook de middagzitting bij woonde, alsmede aan de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den. Brink en aan de vertegenwoordigers van de minister-president en van de minis ter van Sociale Zaken voorgesteld. De aanwezigen zongen Zijne Koninklijke Hoog heid het Wilhelmus toe. Resolutie Met het prae-advies werd een resolutie aanvaard, w^ririn het congres in aanmer king nam, dat de huidige maatschappelijke toestand medebrengt, dat de juiste verhou ding tussen Overheid en bedrijfsleven een probleem oplevert, waarvan de oplossing een acute noodzakelijkheid is te achten en overwoog dat deze oplossing nimmer kan worden bereikt door steriele oppositie te gen omstandigheden en daaruit voort vloeiende verschijnselen, welke in de geest des tijds liggen en waarvan de wijziging slechts kan -worden verwacht van een prin cipiële reactie tegen sterke geestelijke stromingen, waarmede waarschijnlijk meer tijd zal zijn gemoeid'dan thans beschikbaar is om voor de huidige moeilijkheden een bevredigende regeling te vinden; als zijn oordeel uitsprak, dat het bedrijfsleven en in het bijzonder de middenstand onder deze omstandigheden door verster king van zijn organisatie en verdere vex-- hoging van zijn geestelijk peil zijn morele kracht zozeer moet verhogen, dat het in zelfverti-ouwen en met gepast gevoel van eigenwaarde zijn positie in de samenleving voldoende kan versterken om zijn ver houding tot de Overheid op een vooralsnog bevredigende grondslag te regelen; en met name op de noodzakelijkheid wees om te geraken tot een zodanige regeling van het belastingstelsel, dat de ontplooiing van het vrije initiatief in zaken niet door fis cale belemmeringen op voor het algemeen belang schadelijke wijze wordt geremd en tenslotte uiting gaf aan de verwachting, dat de middenstandswetgeving zo spoedig mogelijk weder zal worden geleid in de be proefde banen, welke in de laatste jaren voor de oorlog zijn gevolgd. De Prins en de minister verlieten, nadat de voorzitter de bijeenkomst gesloten had, onder ovaties de zaal. Henk Lasschuit zorgde tijdens het con- gx-es voor passend orgelspel. Faillissementen De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag wegens gebrek aan actief opgeheven het faillissement van: A. Th. M. Maas, koopman, wonende te Bloemendaal, Borskilaan 2. Bij beschikking van de rechtbank werd aan Gerrit Stada, aannemer, wonende te IJmuiden, gemeente Velsen, Jan Kostelijk- laan 7, en handelende te 'sGravenhage onder de naam firma D. Stada en Zn. voorlopig surséance van betaling verleend, met benoe ming van mr. A. W. Hellema Sr., advocaat en procureur te IJmuiden tot bewindvoerder, teneinde met de schuldenaar het beheer over diens zaken te voeren. Bij beschikking van de minister van Justitie is een op het terrein der rijkswerk inrichtingen Veenhuizen gebouwd kamp aangewezen als strafinrichting voor de ten uitvoerlegging van gevangenisstraffen, op gelegd aan de z.g. „Indië-deserteurs", onder de naam van „Strafgevangenis Bankenbosch" te Veenhuizen,

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3