Oude gebruiken en gewoonten van de visserman Zondag gaat de competitie op volle toeren draaien Kwartet in een flat DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1948 JJMUIDER COURANT Een blik in het verleden Elk land ter wereld heeft naast zijn speciale zeden en gewoonten zijn bizondere oude volksgebruiken en al is er in de loop der eeuwen veel van de folklore te loor gegaan, op gezette lijden en bij bepaalde gebeurtenissen blijven nog altijd uitzon derlijke ceremoniën gehandhaafd. Vele van deze gebruiken zijn terug te brengen tot de oud-heidense tijd, vele tot de eerste eeuwen van het Christendom, soms ziet men beide in één verenigd. Wie in Wales de nationale „Eistedfodd" heeft bijgewoond, een feest, waarbij alle in woners van de landstreek zijn betrokken gedurende zeven dagen en dat telken jare herhaald wordt, zal, wanneer hij de plech tige oprichting van een der twaalf stenen (voorstellende de twaalf stammen van Is raël) door de „aartsdruïd", dus door een heidens priester, meemaakt, de hierboven geponeerde mening kunnen onderschrijven. Ook aan de Nederlandse palmpasen, lui lak en vele andere gebruiken ligt, hoewel diep verborgen, toch bijgeloof ten grond slag. Gewoonten der vissers Nu is het eigenaardig, dat, overal op de wereld naast de bestaande volksgebruiken, vele en eigenaardige gewoonten verbonden zijn aan het dagelijks leven van de vis sersman. Van de geboorte af tot zijn be grafenis toe, zijn deze gebruiken met hem verweven. Zo heerst bij de Bretonse vissers de mening dat, wanneer een jongen wordt geboren terwijl zijn vader op zee is en het water wast, hij zal opgroeien tot een dege lijk en bekwaam visser. Is het water val lende bij zijn geboorte, dan zal hij het leven laten in een schipbreuk. De zuigelingen worden dikwijls zelfs in vismanden gelegd inplaats van in een wieg, omdat men ervan overtuigd is, dat dit hun geluk zal bevorderen als zij later naar zee gaan. De huwelijksgebruiken zijn legio. In de omgeving van Aberdeen was het eeuwen lang gewoonte dat, onmiddellijk na de vol trekking van het huwelijk, de jongste twee leden van de bemanning van de boot van de bruidegom, een grote vlag namen, de bruid er inwikkelden en haar omhelsden. De uitzet van de bruid mocht nooit of te nimmer op een Zaterdag naar haar toe komstig huis worden gebracht, zo dit toch geschiedt, dan kan men vast en zeker op ongeluk rekenen. Er wordt zelfs beweerd, dat eens de bruïdskist op een Zaterdag per wagen werd vervoerd in het dorpje Crovic (bij Aberdeen), doch toen men het ont dekte, werd de kist per roeiboot terugge bracht. In vele vissersdorpen in Schotland was het gebruikelijk de mannen, die voor de de eerste maal ter haringvangst voeren, een bezem achterna te gooien. Overal langs de kusten is de be volking ten nauwste vergroeid met de zee, de wispelturige. Een goede vriendin, een slechte tegenstandster. Het gehele leven, zowel van de visser als van zijn familie is er op gebaseerd goede maatjes te blijven met de zeegeest. Het verscheiden van een visser aan de wal wordt met het tij in verband ge bracht. Dickens spreekt in zijn boek „David Copperfield" over een eigenaardig geloof onder de vissers van Yarmouth. Bij de stervenssponde van Barkis laat hij Mr. Peggotty zeggen: „Mensen kunnen hier aan de kust slechts sterven als het uit gaande tij bijna verlopen is. Als hij blijft leven tot het kerende tij, dap zal hij blijven leven tot na hoogwater en dan met het volgende tij naar buiten gaan". In Bretagne is een gedeelte van de kerk hoven bestemd voor de herdenking van hen, die op zee zijn gebleven. Voor ieder van hen is er een ledig graf, want, zo wil de overlevering, eens per jaar, op Aller zielen, komt de verdronkene aan wal en betrekt zijn graf. aan stuurboord op het rooster onder de netten, een rat gewaar werd toen de schuit al tussen de pieren was. Twee nieuwe net ten en die rat eronder, dat gaat mis. Toen het schip terugkwam waren juist die twee netten verspeeld. Wie kent niet de geschiedenis van Neel Pikhaan uit Vlaardingen, die Fenand van den Oever beschrijft, die elke Vlaardinger kan beamen: Dag Wijnand, dag Wijnand, de zegen en gezondheid". Toen was hij te vreden. Want hij zou geen rust hebben, zonder de groet van Neel Pikhaan te zijn gaan varen. Weinigen zat dat trouwens lekker. Het verhaal deed de ronde, dat een schipper, die Neel Pikhaan eens verachtte, een jaar maakte zo slecht, zo slecht. Op een keer voeren twee Vlaardingse loggers middernacht bij Doggersbank tegen elkaar. Drie mannen verdronken. Die drie mannen waren zonen van Neel Pikhaan; Sedert dien voeren Wij nand Hogendijk en vele anderen zonder haar groet met vrees uit. Bij binnenkomst ontving Neel altijd een zootje vis. Niemand die het haar, zonder scha te vrezen, zou weigeren. Historisch is ook de geschiedenis van de schipper, die op last van zijn rederij de hele scheepsromp zwart moest verven, egaal, zonder bies. Of de man al jammerde dat het de goden verzoeken was en dat hij een slechte reis zou hebben, het hielp niet. Maar de schipper kocht stiekum een paar potten gekleurde verf en nam ze mee aan boord. Het schip voer uit en in dagen werd niets gevangen, totdat. tot dat de schipper zelf de gele bies aanbracht. Met rijke buit belaan kwam hij binnen. i Geen zeeman ontkomt aan het geloof van tekenen en voorgevoelens, maar wie aan de wal blijft er wel vrij van? Seizoensopening van het Leger des Heils De wintercampagne van het Leger des Heils in IJmuiden is ingezet met een fees telijke bijeenkomst in de Legerzaal aan de Edisonstraat. De zaal was tot de laatste plaats bezet met belangstellenden, die ge noten hebben van een ware kunstavond. Kapitein C. Nieuwland opende de bijeen komst en gaf hierna de leiding over aan kapitein G. Knippenberg uit Haarlem, die een zeer gevoelig en geoefend cornetbespe ler bleek te zijn. Kapitein Nieuwland was in de duetten goed op hem ingesteld en zijn muzikale aanleg kwam bij een tenorsolo volkomen tot zijn recht. Kapitein C. A. Verwaal uit Den Helder verzorgde de declamatie en hield tevens een meditatie naar aanleiding van Mattheus 19 vers 21: „Eén ding ontbreekt u." Met het voordragen van „Wereldvlag" werd het aantrekkelijke programma van zang, mu ziek en declamatie besloten. In de komende winter zullen meer soort gelijke avonden volgen. Kapitein Nieuwland die in andere plaatsen zijn sporen reeds heeft verdiend, hoopt zijn organisatietalent ook m dienst van de IJmuidense bevolking te stellen. Het Leger des Heils dat in deze plaats door de bezetting en evacuatie veel geleden heeft, mag de laatste drie maanden van een belangrijke opleving spreken. En de plannen die de nieuwe leider hoopt te verwezenlijken zullen zeker een voort zetting daarvan waarborgen. Hr. Ms. Vulkaan bezoekt Gent Ter gelegenheid van het 900-jarig be staan van Gent zullen Hr. Ms. Vulkaan, moederschip van de Mijnenveegdienst, en de 4e flottielje mijnenvegers op 24 Sep tember naar België vertrekken voor een vierdaags bezoek aan de jubilerende stad. Hr. Ms. Vulkaan staat onder bevel van de kapitein-luitenant ter zee Küller en de mijnenvegers-flottielje onder commando van de luitenant ter zee P. 't Hart, tevens commandant van Hr. Ms. Walcheren. De 4e flottielje bestaat uit vier voor malige Duitse R-boten, die geheel gerevi seerd en vernieuwd zijn. De namen dezer mijnenvegers luiden: Schouwen, Goeree, Roompot en Walcheren. Eerstgenoemd schip ligt nog te Rotterdam; de overige mijnen vegers en Hr. Ms. Vulkaan zijn reeds te Vlissingen aangekomen. Bij dit marinebezoek aan Gent blijft het niet. Eind September zal de 6e flottielje namelijk een vierdaags bezoek aan Antwer pen brengen. Velsen Publicatie grondwetherziening In een plechtige openbare vergadering van de Raad der gemeente Velsen zal de voorzitter, burgemeester mr. M. M. Kwint, Maandag 20 September voorlezen de wet ten van 3 September 1948, Staatsblad nummer I 410 tot en met I 413, waarin de veranderingen in de grondwet zijn samen gevat. VOETBALOVERZICHT In de greep der voortekenen Ook Nederlandse vissers ontkomen niet aan de greep^ der voortekenen. Er bestaat o.a. de overtuiging dat bijvoorbeeld een rat aan boord ongeluk betekent. Wij herinne ren ons het verhaal van de schipper, die IJmuiden Regulus en Canopus gaan uit IJmuider haven verdwijnen De motorloodsboot „Aldebaran", die nog onlangs een kort bezoek aan de IJmuider haven heeft gebracht, en die bestemd is om een van de oude boten, welke hier thans dienst doen, te vervangen is naar Den Hel der vertrokken, teneinde enige kleine ver beteringen aan de machine te ondergaan. Daarna zal de „Aldebaran" enige tijd in Rotterdam vertoeven, waar het loods-per- soneel met de nieuwe aanwinst vertrouwd zal worden gemaakt. Het zal dus nog wel even duren, vóór de Regulus of de Canopus welke van de twee zusterschepen het eerst aan de beurt komt, weet men nog niet uit het IJmui der haven-beeld zal verdwijnen. Ook de tweede oude loodsboot zal echter op den duur vervangen worden door een nieuw motorloodsvaartuig. Men hoopt dit schip tegen het einde van 1948 in dienst te kunnen nemen. Of dit gelukt staat echter nog geenszins vast. IJMUIDER PHILATELISTEN ZETTEN HET SEIZOEN IN. De postzegelvereniging „IJ/nuiden en Omstreken" begint het winterseizoen met een ruilavond op Vrijdag 17 September, des avonds om half acht, in het clublokaal, dat nog steeds in het Patronaatsgebouw is gevestigd. VISSERIJBERICHT TE SCHEVENINGEN Binnen van de haringvisserij de loggers SCH 51 met 29 last, SCH 246 met 30 last Besomming kustvisserij: SCH 69 met f430, SCH 38 met f 300, SCH 12 met f 430, SCH 71 met f 230. SCH 80 met f 150, SCH 10 met f.380, SCH 111 met f80. SCH 165 met f80, BH 5 met 1' 300. BH 4 met f 1100. SL 47 met f 520. TH 15 met f 440. OD 9 met f 560, OD 20 met f340. OD 6 met f530. EH 4 met f380. KW 61 met f 200 en 15 garnalenvissers met f 300 aan verse vis. voor Velsen ein UmuMen DONDERDAG 16 SEPTEMBER Bioscopen: Geen filmvoorstellingen. VRIJDAG 17 SEPTEMBER Thalia 8 uur: „Zonen der Zuidzee". Rex 8 uur: „Dr. Jekyll and Mr. Hyde". H. K. THALIA (het theater met de beste films) Vertoont van Vrijdag 17 t-'m Woensdag 22 Sept. in alle voorstellingen o.a. de speciale reportage van De abdicatie van Koningin Wilhelmina De eerste rijtoer van Koningin Juliana. DE INHUUDIGING IN DE NIEUWE KERK DE RIJTOER VAN DE GOUDEN KOETS Kaartverkoop en Plaatsbespreking op de dag der voorstelling van 11-12.30 uur aan het theater. MARKTBERICHTEN 15 September 1948 Besommingen. KW 134 Katwijk 2 f9650; IJM 183 Viking Bank f 18.700; IJM 72 Condor f 3910. KW 162 f6100; KW 84 f135; IJM 213 f290; IJM 229 f 1500; IJM 249 f 700; IJM 215 f 530; IJM 210 f 2015; UK 59 f 650; UK 31 f 540; UK 91 f410; UK 28 f520; UK 19 f320; UK 69 f 165; IJM 207 f 160; IJM 212 f 360; IJM 230 f 980; VD 9 f 240; ZA 21 f 430; EH 20 f 220. Prijzen Heilbot 3,65; gr. tong 3,65—3.60; gr.m. tong 3,80—3.50; kl.m. tong 3,40—3.20; tong I 2,95— 2,20; tong II 1,60; tarbot I 4,30—3,70, alles per 1 kg. Tarbot II 180—178; tarbot III 128; kl. haai 36—31; bot 45—40; v. haring 12—7,50, alles per 50 kg. 2 trawlers besommen f 37.760. Aanvoer 20 kisten tong en tarbot, 130 kisten kabel jauw, 40 kisten makreel, 200 kisten schol, 35 kisten bot, 65 kisten schar, 100 kisten wij ting, 20 kisten koolvis. 10 kisten schelvis, 6863 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 7533 kisten. LAROS SIMULTANEERDE EN WON BLINDP ARTIJ Onder grote belangstelling opende de plaatselijke damclub IJmuiden haar speel seizoen met het geven van een simultaan- séance door H. Laros. Er werd aan 26 borden gespeeld. In de pauze speelden Laros en Dukel een blindDartij tegen elkaar. Na drie kwartier spelen gaf Dukel na 40 zetten zich gewonnen. De partij werd onder grote spanning, zet voor zet op het demonstratiebord gevolgd. Een daverend applaus kregen beide spelers na afloop. Toen had Laros als tweede aankomende in het laatst gehouden tournooi K. v. N. een bloemenhulde in ontvangst te nemen. Het was een intieme hulde die de C. D. IJ.'er zal sterken in zijn a.s. strijd om de wereldtitel. Daarna werd de séance voortgezet. Hoewel tegen zeer geoefende en sterke dammers werd gespeeld, wisten slechts drie spelers, J. Snel te Velsen, H. Diederiks, Be verwijk en K. Groen te IJmuiden remise te bereiken. Laros wist dus 23 partijen te winnen. Nadat Zondag j.l. VSV zijn eerste compe titiewedstrijd in het Sportpark gewonnen heeft, zal Stormvogels Zondag a.s. trachten tegen Ajax hetzelfde te doen. Willen de Vogels echter dit voornemen in vervulling doen gaan, dan zullen zij wel „even" anders moeten spelen dan tegen SVV. We veronder stellen zelfs, dat een vorm, als gedemon streerd werd tegen Feijenoord in de Zilveren Balwedstrijden, maar net voldoende zal zijn om Ajax met lege handen huiswaarts te zen den. Wij voor ons echter vinden een gelijk spel reeds een goed resultaat. V.S.V. zal het in Amsterdam tegen Zee- burgia o.i. niet zo gemakkelijk hebben als tegen Hermes-D.V.S., dat nog niet in de wai-e competitie-stemming scheen te verkeren. De Zeeburgianen verloren Zondag j.l. maar op 't nippertje met 21 van Feijenoord, en ver wacht mag worden, dat zij op eigen terrein nog even meer „mans" zullen zijn. Toch houden wij het op een kleine V.S.V.-zege. Een pluim voor Velsen, dat op het sterke U.V S. én punt wist te veroveren in een uit wedstrijd! En nu Zondag tegen D.C.V., de club van Terlouw, die eerst de Feijenoord- gelederen zou gaan versterken, maar ten slotte z'n oude liefde trouw is gebleven! Dat wordt een zware dobber voor.de thuisclub, die o.i. met een gelijk spel „de handen dicht mag knijpen". De Kennemers zetten de competitie in met de wedstrijd tegen Z.F.C. Deze Zaanse club schijnt ook dit seizoen weer een gooi naar de bovenste plaats te willen doen, zodat we vrezen dat de Wijkers de competitie met een nederlaag zullen inzetten. De Santpoortse Vogels trekken naar Z.S.G.O.. dat Zondag j.l. de Bloemendaal- doelman liefst zesmaal wist te passeren, maar.welks eigen doelman vijfmaal moest vissen. Kinheim startte niet slecht tegen G.V.O. door met 21 te winnen. We houden het Zondag a.s. tegen D.T.S. óók op een Velser overwinning. Een nóg beter start dan Kinheim had D.E.M., dat de uitwedstrijd tegen Hollandia met sprekende cijfers (1—6) wist te winnen. In de eerste thuiswedstrijd zijn de gedegradeerde Alkmaarse Boys de tegenpartij. In deze ontmoeting konden de D.E.M.'ers wel eens eeq, puntje verspelen! De belangrijke ontmoeting Beverwijk V.V.E. is uitgesteld. In de 4de klasse eindigde de plaatselijke ontmoeting I.E.V,V.V.B. in een éclatante overwinning der Breesapers (15). Zouden Michel c.s. zin in een kampioenschap heb ben? Dan moeten zij Zondag van B.D.K. kunnen winnen. En I.E.V. zou ons al zeer tegenvallen, als het niet minstens tegen D.V.A.V. gelijk speelde. V.S.V. 2 ontvangt in 't Sportpark R.C.H. 2 Hoewel de Haarlemmers zeker niet onder schat mogen worden, geloven we toch in een IJmuider overwinning. De Stormvogels-reserves trekken naar H.V.C. 2, dat het vorige seizoen op eigen Dansschool A. DU MN A.s. Zaterdag aanv. der curs. Beginn. 7 uur, Gevord. 9 uur. Aanvang Zondagmidd.cursus 26 September. Inschrijvingen Zaterdags van 7—10 uur in Rest. Kennemerhof, Kenne- merplein, IJmuiden. (Adv.) terrein lastig te kloppen was. Bovendien had het er Zondag j.l. tegen D.O.S. de schijn van, dat het Vogels-team nog niet erg op dreef is. De.ontmoeting V.S.V. 3Zaandijk 2 brengt de V.S.V.'ers zeker één punt en Kennemers 2, dat Zondag j.L met 51 van D.W.S. 4 won, moet ook van A.F.C. 4 kunnen winnen. Ken nemers 3 zal beide punten wel aan H.B.C. moeten laten, maar Velsen 2 wint ongetwij feld van Bloemendaal 2. StormvogelsAjax. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak; Van den Oever, Broekhuis; Snoeks Sr., Schoorl, Snoeks Jr.; Luppens, Meyer, Goedhart, De Boer, Van Opbergen. H.V.C. 2Stormvogels 2. Stormvogels 2 beschikt over: Venus: Schuit. Schriemer; Glas, Zwemmer. Mors; Van der Linden, De Boer, Aland, Blinkhof, Broek. Velsen-Noord Indonesische belangstelling voor van Gelder Zonen N.V. Dr. Mansoer bezocht Velser fabriek Enige leden van de Indonesische delega tie, welke ter gelegenheid van de Jubileum- en Inhuldigingsfeesten naar ons land kwam, hebben Woensdagmorgen een bezoek aan het Velser bedrijf van Van Gelder Zonen N.V. Kon. Papierfabrieken gebracht. Het kleine, maar illustere gezelschap be stond uit dr. Mansoer, Negara van Suma tra's Oostkust, die werd begeleid door mr. Bahrion, minister-president en minister van Economische Zaken en diens echtgenote; de echtgenote van dr. Mansoer's adjudant, overste Supheert; directieleden van de fa. Jacobson van den Berg en Co., een import firma te Den Haag; een verslaggever van de voormalige Deli Courant en een film reporter. Bij de aankomst aan de hoofdingang van de fabriek werden de dames, die tot liet gezelschap behoorden, bloemen aangebo den, waarna het werd ontvangen door de voltallige directie der vennootschap, de heer Joan H. A. Kruimel, commissaris en de plaatselijke fabrieksdirectie. De begroeting geschiedde bij monde van de heer mr. F. H. A. de Graaff, een der directeuren van Van Gelder Zonen. De heer J. Smit, fabrieksdirecteur, heeft de hoge bezoekers vervolgens een technische uiteenzetting gegeven van het bedrijf te Velsen, waarna het productieproces tijdens een bezichtiging van de fabrieken met zeer grote belangstelling werd gevolgd. Het bezoek heeft enkele uren in beslag genomen en is besloten met een lunch in Hotel „Duin en Kruidberg" te Santpoort door de directie van Van Gelder Zonen aan geboden. Als feestelijk teken van het be zoek wapoerde de vaderlandse driekleur boven de fabriek. HOOGWATERTIJDEN Donderdag 16 September: 2.49 en 15.11 uur. Vrijdag 17 September: 3.23 en 15.43 uur. Donderdag 16 Sept. 1948. Beste kinderen! Zoals ik deze week gemerkt heb, is de aandacht en ijver gewerkt is, of dat er nieuwe maandwedstriid bij allemaal goed ontvangen. Ik kreeg tenminste al verschei dene oplossingen, waaraan echter jammer genoeg soms wel iets mankeerde. Jullie denkt natuurlijk: „o, zo'n rijtje woordjes is zó gevonden, daar draai ik m'n hand niet voor om!" Maar zo gemakkelijk is het toch niet. Je moet wel degelijk goed nadenken, voordat je het bijpassende woordje invult! En dan natuurlijk de afwerking van het geheel, niet te vergeten! Sommigen krab belen met grote hanepoten maar wat op een blaadje en doen helemaal hun best niet om eens extra-netjes te schrijven. Die kin deren bederven het voor zichzelf. Natuur lijk zijn jullie niet allemaal schoonschrij vers, maar ik merk gauw genoeg of er met maar wat neergeklad wordt. Dus nichten en neven, denkt aan de net heid en nogmaals goed succes gewenst, want er liggen weer mooie prijzen te wach ten. Over de prijzen gesproken. Ik heb een mooi plan. wat betreft de boeken. Er zijn soms meisjes, die liever een jongensboek willen hebben, dan een meisjesboek en ook andersom zijn er jongens, die bijvoorbeeld liever een avonturenboek, dan een gewoon verhaal lezen. Daarom heb ik gedacht de winnaar of winnares voortaan een lijstje te sturen van de boeken die ik voor die wedstrijd uit loof, waarop ze dan met een klein notlood- kruisje mogen aangeven, welk boek ze graag zouden hebben.Lijkt jullie dat niet prettig? Deze regeling treedt bij de Sep- tember-wedstrijd meteen in werking, dus de winnaar of winnares zal het lijstje wel zien verschijnen, nadat natuurlijk zijn of haar naam in ons hoekje is bekend gemaakt. En na deze lange babbel, gauw naar de brieven. Allereerst is hier dan een bee'ie verontwaardigde GOUDSBLOEM. die schrijft dat ze een boek gewonnen heeft, maar het nog steeds niet ontving. Ik ben natuurlijk direct na ontvangst van deze alarmerende boodschap, in mijn paperassen gaan snuffelen en daar vond ik tot mijn schrik, dat je naam wel onderstreept was, omdat je winnares bent, maar dat door een slordigheid van mij, het rode kruisje van verzending van het boek er niet achter stond. Genoeg hierover. Beste Goudsbloem, ik bied je mijn excuus aan en verzeker je hierbii, dat volgende week het boek in je bezit komt. Fijn, dat je overgegaan bent naar de tweede klas M.U.L.O. Tante Els wordt toch niet verdrongen door al dat huiswerk, hè? Jij bofte met die lekkere taart, zeg! Ik ge loof dat jij een handi/g meisje bent bij al die wedstrijden! Van HORTENSIA kwam weer een van ouds gezellige brief. Natuurlijk heb ik ook de verlichting in Amsterdam gezien! Wat was het prachtig, hè? Dat zal een mooie verzameling worden, als je alle plaatjes van de leden van het Koninklijk Huis, die de laatste tijd in de krant gestaan hebben, bewaart! Je kunt er wel een foto-album mee vullen, denk ik. Plak je ze in een schrift of bewaar je ze los? WILDE BILL verschijnt ook weer eens op het appèl. Dat is niet best, jong, zo'n infectie in je knie. Ben je gevallen of is het met voetballen gebeurd? Begin maar niet te gauw met lopen, anders houd je er misschien voortdurend later nog last van. Hoor ik nog eens wat van je? En hier is onze AZALEA weer. Ja, ik heb maar steeds op een brief van je zitten wachten, maar hier ben je nu toch weer. Natuurlijk mag je broertje meedoen, maar ik zou het toch erg leuk vinden als hij mij zelf een briefje schreef om zich aan te melden. Kan je dat wel BOEFJE? Je schuil naam is alvast aangenomen, hoor! Heb jij die aardige tekeningen gemaakt, Azalea? Maak je er de volgende brief weer zo'n leuk plaatje bij? Tot slot is hier de brief van een erg dank bare HOUTDUIF. Fijn, Houtduifje, dat het boek zo bij je in de smaak is gevallen. Ja, ik dacht wel, dat het nèt iets voor jou zou zijn. Natuurlijk mag je ook aan de wed strijd van deze maand meedoen. Daar .ben je helemaal vrij in, hoor! Ja, de magere brug was wel erg mooi in de feestverlich ting, hoewel je de Westertoren ook niet vergeten mag. Ja, we zitten met ons aantal neven en nichten al heel dichtbij de twee honderd. Ik meen dat we er nog maar tien of vijftien van af zijn. Ja, ik heb ook twee huisdieren. Een hond en een poesje. Mijn oude poes is gestorven en nu heb ik weer een jonge genomen, maar het is soms wei eens lastig, want je trapt zo gauw op zo'n klein diertje. Hadden jullie daar geen last van toen dochter-poes nog klein was? En dit was weer de aeze week. ats'e brief T, Tot volgende keer! Kennemerlaan 154, ij»,',,,. of briefjes aan de bem?Sf meegeven. Tante Els feliciteert: VINKJE, die morgen haar v HET WEEKRAADSEL is deze keer weer eens i Het geheel bestaat uit twee enï ters en is een bekend gezegde^'" 7 4 6 3 16 10 2 7 8 18 15 11 14 12 21 -5 20 22 17 13 19 14 9 4 7 kleur getal afsiuiting van ls geen heer dodelijke stof Stvaneei1^ „I.E.V." kan weervoetballen op „Watervliet" De grote terreinnood, ontstaan a. onteigening van de Velsen-Ü" velden in „Hooswijk» en lange 1 Sportpark aan de Wijkerstraatw» tijd gedreigd de voetbalver,^, Kmheim' en „I.E.V." geheellimÏÏf daar deze clubs voorlopig niet i, king over andere apeeSa^ FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit bet Engels. 52) Hij schudde Max' hand, liet deze snel weer los en zei op min of meer hese toon: Mijn hartelijke gelukwensen. Je kon geen charmantere vrouw uitzoeken, Dere ham. Manny, jou heb ik al gelukgewenst. Ik hoop, dat jullie samen erg gelukkig zult worden. Ik moet er nu vandoor. Mijn vliegtuig vertrekt over veertig minuten. Hij keek Marianne nog eens aan met koude harde ogen. Daarna nam hij zijn hoed op, boog op een zonderling stijve manier, en verliet haastig het vertrek. Ze hoorden hem de voordeur dichtslaan en de stoep afrennen. Zijn voetstappen stierven weg in de stille straat. In de kleine, overvolle zitkamer, heerste een pijnlijk stilzwijgen tussen Marianne en Max. Manny, begon Max tenslotte, Manny, meende je hetWil je met me trouwen? Ikikweet het niet, zei Ma rianne langzaam. En plotseling barstte ze in tranen uit. HOOFDSTUK XI. Ruth zonk dadelijk vermoeid neer in een diepe stoel en terwijl ze van de kop hete soep, die in haar handen geduwd was, be gon te drinken, zei ze: Je bent een en gel, Judith. Ik begrijp niet, hoe we ooit zonder je gedaan hebben. Het was een feit. dat de komst van Ju dith in de flat kleine, maar toch onmisken bare veranderingen teweeg had gebracht. Alles zag er anders uit, mooier en verzorg der, hoewel er niets gewijzigd was. Het oude meubilair blonk en overal stonden verse bloemen die met een liefdevolle hand geschikt waren. Kale plekken in de gordij nen waren met veel artistiek gevoel bijge werkt, en de hele sfeer van behagfflijkheid, die er altijd geheerst had, toen hun moeder nog leefde, was teruggekomen. Judith, her haalde ze bij zichzelf voor de zoveelste keer, zou een uitstekende huisvrouw zijn. Niet dat de brave oude Maggie haar best niet had gedaan. Ze sloofde zich uit. maar ze had niet veel originele ideeën. Het zou b.v. niet in haar hoofd opgekomen zijn, om dat bloemenschilderijtje, dat in een wat donker hoekje hing) boven de schoorsteen mantel te hangen, waar het 'volle licht er op viel. Judith had de mooie kleuren en zuiverheid van het schilderijtje opgemerkt en had het jammer gevonden, dat het er gens achteraf bleef hangen op de plaats, waar het al jaren lang hing. In de enkele uren, die overbleven als al het gewone werk gedaan was, had ze verder nog kans gezien om de smoezelige losse stoelover- trekken te wassen, zodat alles er nu fris uitzag. En ze zorgde er bovendien altijd voor, dat er voor iedereen, die moe thuis kwam en die niet dadelijk trek had in een maaltijd, een kop heerlijke soep klaar stond. Judith, die bij hen gekomen was als een klein zielig ouderloos meisje, bereik te wonderen met haar talenten op huishou delijk gebied. Ze ging nu in een diepe stoel tegenover Ruth zitten, haar ogen waren zacht en glanzend en haar bleke gezichtje straalde warme sympathie uit. Heb je een zware dag achter de rug, Ruth? Ruth zuchtte. Ze zette haar kop neer veegde even haar onopgemaakte mond af met een servet, die naast haar lag en zuchtte weer. Gaat nogal. We hebben een nieuwe chirurg als lector. Hij is erg ongeduldig en moeilijk. Hij is twee dagen geleden geko men en we vinden het allemaal afschuwe lijk onder hem te werken. Arme Ruth! O. ik denk dat het ons wel goed zal doen. Onder gemakkelijke leiding krijg je al gauw de neiging het kalm aan te doen en je zelf te overschatten. Maar ik wilde wel. dat die nieuwe knaap het niet zo spe ciaal op mij voorzien had. Misschien vergis ik me, misschien hebben de anderen het zelfde gevoel. Maar de hele tijd op je vin gers gekeken te worden en aanmerkingen te krijgen, is afschuwelijk en maakt je zenuwachtig. Aan het einde van het prak tisch werk vandaag, had ik zin er helemaal mee uit te scheiden om mijn kost maar te gaan verdienen als kelnerin of iets der gelijks. Ruth! Zo iets mag je niet zeggen. Je weel, dat je je medische studie nooit op zult geven. Je weet hoeveel het voor jou betekent en voor je hele familie. Ja. Ruth was het daarmee eens. En na tuurlijk zou ze haar studie niet opgeven, hoewel ze er zich vaak toe geneigd voelde. Ik moet hoe dan ook mijn stu die wel afmaken, zei ze. De rest van de familie getroost zich zulke opofferingen voor mij, dat ik eenvoudig niet aan opge ven mag denken. Ik zal me een soort dikke huid aan moeten schaffen om me er niets meer van aan te trekken, hoeveel lectoren en assistenten op me lopen te vitten. Maar met dat al erger ik me aan die dr. Raw- lings. Hij behoeft niet op een dergelijke autoritaire manier tegen me op te treden. Judith zat te naaien aan een nieuwe cre tonnen overtrek over Ginette's divanbed. Haar tengere smalle handen bewogen snel en handig de naald voort. Ze lachte, waar bij al haar mooie tanden zichtbaar werden en keek even op naar Ruth. Ik denk, dat het komt. omdat jij zo veel meer in je mars hebt dan al die an deren, dat hij zo'n speciale aandacht aan jou besteedt. Ik heb zo'n idee, dat hij je diep in zijn hart bewondert en daarom wil, dat je zult slagen. Hij houdt er dan wel een zonderlinge manier op na om zijn bewondering te to nen. Het is jammer, want ik heb groot respect voor hem. Ik heb hem vanmorgen een operatie uit zien voeren en hij deed het fantastisch. Hoe ziet hij er uit? O, niet slecht in zijn soort. Hij is groot, rijzend en ernstig. Hij heeft mooie ogen en prachtige handen. Eigenlijk wel een fijne kerel, als hij niet zo ongemanierd en opvliegend was. Ik moet maar eens gaan werken. Waar hangt Ginette van avond uit? Ze is uit met Joel. Luister eens, Ruth, kun je niet voor één avond ie werk laten rusten en met mij uitgaan. Er is een revue in de Empire en ik zou er dolgraag heen gaan. Maar ik kan niet in mijn eentje naar een revue. Ga alsjeblieft mee! Ruth aarzelde met haar hand op de deurknop. Haar donkere ogen keken na denkend naar Judith en gingen dan de ge zellige kamer door. Judith had voor de be- hagelijke, prettige sfeer hier gezorgd. Ze werkte zo hard om het hun allen naar de zin te maken, en werd alles wat ze deed eigenlijk niet een beetje zonder meer aan vaard? Als ze nu dolgraag eens uit wilde, zou zij, Ruth, haar boeken dan niet voor een paar uur in de steek kunnen laten, om Judith te vergezellen. Het was eigenlijk niet meer dan haar plicht. Wordt vervolgd). ben daarop ettelijke pogm8c„ R tebestuur en andere instanties om althans voor dit verlies schi4.w, steld te worden door het eventuele provisorische speelveldmta? neve van hun leden, maar slaagden Meft „kinheim» kon echter later gebruik m, ken van het nieuwe Van Gelder SportS in „Tussenwijk dat nu Zatenis| 35 geopend, maar waarop slechts drie elftal- mogen spelen. Vorige week heeft h meentebestuur „Kinheim" een provisonsA in te richten voetbalveld aan de Nie». Weg gegeven voor de lagere elltallen. Erger was en bleef het met ie w, ruim 500 leden tellende H.K. Spomtr- ging „I.E.V.", welke reeds vorig j,a,„ leentjebuur-spelen was aangeivesen w, haar voetbalafdeling, waarnaast o* ft athletiekafdeiing behoefte had au en oefenterrein. Deze laatste vond dit door de medewer. king van de R.K. Sportvereniging „Velsf te Santpoort, welke in ruil daarvoor tijde» de winter gebruik kan maken van het gris. nastieklokaal in de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaan, Doch de voetballers m ten het tot nu toe zonder stellen. Gelukkig is voor deze, eveneens gros afdeling van „I.E.V." thans een zeer goeè oplossing gevonden, zij het ook van tijde lijke aard. Er is contact gezocht met de Vereniging „Hoogovenstaten", welke deze week,n I.E.V. reeds een eerste „thuis"-wedstrijd in de competitie op het Sportpark „Water vliet" heeft gespeeld, in een gecombineerij vergadering met de besturen van de v«t- balverenigingen „Breesaap" en „I.E.V."c- terreinkwestie heeft behandeld. Hier is ove: het gebruiken van het „Watervliet"-sporl. park volledige overeenstemming bereikt, zodat alle voetbalelftallen van „I.E.V." u het nieuwe seizoen naast die van „V.Vl' een onderkomen vinden. Het eerste elftal van I.E.V. mag dan bij thuiswedstrijden ge bruik maken van het hoofdveld en dl lagere elftallen van de bijvelden, „Sparta" kan weer oefenen Van de oudste der Velser gymnastiek verenigingen „Sparta" werd de laatste tijd weinig meer gehoord, hetgeen zijn oorzaak vond in de moeilijkheden, welke ten op zichte van de leidersfunctie zijn gerezen, hoewel de oefeningen in gebouw „Concor* dia" tot nu toe geregeld zijn gehouden. Nadat de heren G. Boeke en J. v. Gk. enige jaren geleden hun veeljarige functie als leiders van „Sparta" hebben fnoeic opgeven kwam in hun plaats de heer fl. van Someren, maar ook deze kon dit lei derschap niet meer ten volle blijven uit oefenen. Weliswaar heeft hij zoveel moge lijk zijn krachten nog aan de vereniging gegeven, doch uiteindelijk moest dit woe den ondervangen door de benoeming van een nieuwe leider.. Deze is thans gevonden in de heer u Smit te Assendelft, die de taak yan.zijji voorgangers zal ov ernemen en tracfl •„Sparta" weer op zijn oude peil terug te brengen. T.B.C.-bestrijding Dank zij de activiteit van het herleefde comité Velsen-Noord tot behartiging de belangen der tbc-bestrijdmg, de heer Joh. Hommes als P'°™torf voorzitter alles in het werk heeft geste, om opnieuw en daadwerkelijk s verlenen, vindt Zaterdagavond m B „Concordia", voor het mooie doel 8 beschikbaar gesteld door de direc papierfabriek Van Gelder Zonen N. eerste uitvoering na de oorlog P,aa Deze bestaat uit de opvoering klucht in drie bedrijven ,.De fan^'e mijn vrouw", geheel belangeloos geora^ door de Toneelclub van deBuur,2ffi „Schulpen", welke ook de ton«l verzorgt. Een mooi gebaar, dat z velen gewaardeerd zal worden. Met de tijd mee De nieuwbouw van Veken-Noord werkt blijkbaar aanstekelijk, want Wijkerstraatweg voorlopig een driei derne winkelpanden *aa* firma A. M. Bak aan de wijkerstn.^_ ook begonnen met mtbreiamg\a jaren bestaande smederij en la- erên Een geheel in ijzerconstructie uit te gebouw verrijst thans achter - werkplaats. De bouw geschiedt door krachten, die daarvoor wel emg zullen hebben, aangezien e\ ,Mr. drachten niet mogen s'agnere óe nemen bestaat, na het gereed^_„„^ nieuwe afdeling, ook het derniseren.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6