1 ^septemse^S Sparen moet garen kunnen zijn Feüe aanklacht tegen het kudde-instinct besloot de Venetiaanse „Biennale" Leven en dood van „Babe" Ruth De herbouw van Zandvoort maakt goede vorderingen IJMUIDER COURANT c'7",„J«enai. Maar'niet genoeg kan t fit OP worden gevestigd dat de ifrfKdvan onze bevolking sinds Af teren en ook thans op allerlei ,.5d wordt aangedaan en het 'IS, 5 denkbeeldig is dat deze oud- SLE deugd meer en meer begint heeft niemand min' Voorwaarden tot grotere spaarzin zijn niet aanwezig -ottinekl die kortgeleden de „j-irfer Lie 0,i heeft geïnstalleerd, is SsfSS Ihouden rede een de tentoonstelling van thans wel tegenwoordig talloos Jfl5 °!!L'd dat *,5 m0elt20da? voor hen sparen tot behoort. Bij de Hijks- V"'* vaar in nagenoeg „Wd als opgevraagd werd, UjSil «fSos van dit jaar de inleg terugbetaling 25.8 ijHi n5'11'0, "lir, He ciifers bij de bijzon- kioen- e°Jkm iets gnnstiger, een teit vanK in het algemeen on- «sr -iniocen in nei w» #deSHazfn en dat van de destijds Ji?en cfpr voor de economische we- 1,11 ons land noodzakelijk ge- ?Tde on het volksinkomen 2-i bespar"!5W geen sprake is. tot °p zekere j100?'6 l i de huidige teruggang der m- hoofdzaak toeschrijft 5rW°fï der bijzondere heffingen, lit immers/ 3 mii.iard wacht. ^■rSer'ook andere, door de mi- &an "noliikerwijze niet genoemde beg2 hJet onbevredigend verloop ÏÏen aan te wijzen' Zeker' er '"Jlog altijd een behoorlijke on- .I»vnnr een doelbewuste bevorde- aanwezig. Het Neder- f vfllk is van huis uit een sparend a* soaarzin is in vele kringen n de spaarzin piatie pciving van W-reen bi de onlangs ontijdig afgetreden rZ m de Rijkspostspaarbank mr. f! S Tjdeman, er op gewezen dat de t goed opgezette spaarcampagne rt» is, omdat een spaarder de ffi wil hebben te allen tijde vrije- het bespaarde te kunnen be- De tegenwoordige monetaire, en fiscale politiek der regering, JJÏÏfflt, Tydeman destijds, geeft hun ■Verheid allerminst. Wat is sparen? Is sparen-; Sparen is, volgens Ar. Sm ta W hoogst interessante dis- de overheidsfinanciën, ver- ïaii baten naar de toekomst, toekomstige welvaartsverbete- om te eniger tijd het over althans de rente daarvan, doel te kunnen besteden. Mhoudt dus in dat ten eerste de hoofd eer bespaarde gelden intact blijft en koopkracht behoudt, ten tweede dat die bespaarde gelden een redelijke 8 wordt gemaakt en ten derde dat de ander over zijn spaarkapitaal de be- toikkingsmacht behoudt. Hei is de huidige tragiek van het sparen u geen van deze hier genoemde voor- arden aanwezig mag worden geacht Een feit is dat niet slechts door de bij tere heffingen-V.A.B. en Vermogens- tófc waar, opjt ;.dpoi; de .gewojie.be- y®riik in vele, gevallen het spaar- bitaal wordt aangetast. Uit de cijfers pj het C.B.S. is herhaaldelijk gebleken grote categorieën der bevolking, mede ik gevolg van de onereuze fiscale lasten, neer uitgeven dan ze verdienen. Zij sparen hi alleen niet; zij teren op hun spaarkapi- fiiin. Te sneller schrijdt dit intermgsproces TOrt, doordien als-gevolg van de door de KsWg geforceerde goedkoop-geldpolitiek, ft normale toeneming van het spaarkapi- 5i! aanmerkelijk wordt vertraagd. Het dat de rentefactor bij de löigdheid tot sparen niet primair is, pi G. M, Verrijn Stuart, directeur van «Spaarbank voor Amsterdam, heeft .in küvoordracht op een Spaarbankdag uit spat dat een hogere rente zonder enige ïijfel additionele spaargelden aantrekt, ter de meer algemene financieel-econo- ïi-he nadelen der goedkoop-geldpolitiek, a de vraag naar goederen stimuleert, de gswaarden teg'en- talt en een inflationistisch karakter hsgt spreken wij nu niet. Wel kan in dit raband worden opgemerkt dat door de ifationistische gevolgen van het finan ce! en fiscaal regeringsbeleid, de spaar te in tweeërlei opzicht wordt benadeeld, h de eerste plaats ziet hij zijri kapitaal- Mte voortdurend dalen, waardoor zijn iigelijkse inkomsten verminderen in een dat de uitgaven voor noodzakelijk teffisonderhoud voortdurend stijgen. Maar c de tweede plaats ziet hij ook de reële nrde van zijn spaarkapitaal teruggaan 'g van de afnemende koopkracht geld, welke op haar beurt ver wordt door een in verhouding de goederenproductie en het nationaal itaen onevenredige stijging van de om- der fidüciaire betaalmiddelen. Hoezeer de spaarbanken door de goed- «ï-geldpolitiek worden getroffen moge wait blijken dat de rentemarge, die in «Ml nog 1 pet. bedroeg, in 1946 tot 'M-, en 1947 tot 0.77 pet. is gedaald, ^rzijds zijn de bedrijfskosten gestegen. Weliswaar kunnen de spaarbanken eeradeels nog hun kosten dekken, maar de noodzakelijke reservering komt va'g meer terecht. Hoewel in 1944 de Serves der spaarbanken no'g 15 pet. der %i bedroegen, is dit cijfer in 1947 tot teruggegaan, zodat de financiële «tie der spaarbankenen mitsdien de iwrzw kt°°r spaarc*ers aanmerkelijk Beschikkingsmacht over spaargeld verloren. Sïümtdan a^s derde remmende fac- aat de spaarder in vele gevallen gu. ,-Wngsmacht over zijn bespaarde verloren. Over de grote on voortvloeiende uit de prac- -,-anering, hebben wij meer dan to«Ieven. Dat iemand, die voor of wit Lg °kkering effecten kocht, "mI k yerk°Pen- doch hij, die zijn a r bank of spaarbank bracht, dit 0f vijf -iaar kan terugkrij gt 7u aper': om'echt, dat de spaarder aanvoelt. Al te weinig beseft at wanneer op allerlei manier •stil ?pWiV8j het sPaar2eld aan banden bestreden rmede het sparen zetve feit»!',813 c van ket spaarwezen. En ifijj01 wonder dat het hamsteren bi:je en e m|ddelen een onecono- Btf-I Practijk in deze !i«s komt weer ia ere. Beter is het, zo schrijft ons een oude lezer, om het geld dat men bespaart, in de kous te stoppen, men heeft het dan bij de hand, want door het geblokkeerde geld, waar men niets aan heeft, komt men zelfs niet eens in aanmerking voor de ouder domsvoorziening. De klachten over het afnemend nut van het sparen zijn legio. Men denke ook een^ aan de bittere ervaring van hen, die vroe ger levensverzekeringen en studiebeurzen etc. afsloten, deswege een kleine vermin dering kregen op hun inkomstenbelasting, doch thans bij de uitbetaling door de fis cus in de nek worden gegrepen. Het kan wel niet anders of het geloof aan de nuttigheid van het sparen ver dwijnt als de overheid (fiscus) zich ge draagt als de vijand van de spaarder en belastingbetaler. Daartegen helpt geen Na tionale Spaarraad of welke actie ook tot bevordering van de spaarzin. Wat nodig is De Overheid zorge weer voor een zo groot mogelijke waardevastheid van het geld, voor een redelijke beloning van het spaarkapitaal en wekke door haar finan cieel beleid weer het vertrouwen dat de spaarder als hij straks een spaarkapitaal van grote-' of kleiner omvang bezit, daar over de beschikkingsmacht houdt. Dat is niet alleen voor de individuele spaarder, maar. voor heel onze volksgemeenschap van het allergrootste belang. Want wan neer de bevolking, van een land, zoals ten onzei^, toeneemt, is het voor een volk, wil het zijn welvaartspeil behouden, noodzake lijk te sparen.en te investeren. Dus niet in de kous. Maar dan moet sparen weer in de volle zin des woords garen worden. Dan moeten opnieuw de klassieke voor waarden van de spaarzin worden gescha pen. Hier staat een nationaal belang op het spel van de eerste orde. Zal de komende begroting ook op dit punt een nieuw perspectief openen? Pas op voor giftige paddenstoelen Het bestuur van de Nederlandse Mycologi- sche vereniging deelt mede, dat de' groene knolamaniet (Amanita phalloïles), dit jaar bijzonder veel voortkomt. Deze zeer giftige paddenstoel heeft helaas reeds slachtoffers gemaakt. De vergiftigingsverschijnselen treden pas op 12 uur na het nuttigen van een maaltijd paddenstoelen, waartussen deze'zwam is te rechtgekomen. Men zij dus gewaarschuwd en ete geen paddenstoelengerecht, tenzij men zeker weet met uitsluitend eerbare soorten te doen te hebben. De Amanita phalloïdes heeft een hoed van 512 c.m, middellijn, die olijf groen, geel-groen of brons is, donker ge aderd. later vaak bleek, witachtig, glanzend, kaal, zelden met witte of bruine plakjes bezet, zoals bij vele andere Amanita's. De plaatjes zijn wit of ietwat groenachtig en worden niet zoals bij de champignons, later roze en steeds donkerder tot bruinzwart. De steel is ook wit of ietwat groenachtig. Om de steel zit een brede afhangende witte ring. Onder aan de steel zit een knol, naar boven in een beurs'uitlopend, die de steel als een schede omvat, Deze knol met zak is het beste kenmerk van de groene knolanamiet. De geur is onaangenaam, enigszins die van rauwe aardappelen, echter niet voor ieder waarneembaar. De paddenstoel groeit in zomer en herfst in allerlei bossen en ook op bosweiden. Zonder deze paddenstoel door en door te kennen mag men geen zwammen met witte plaatjes eten. Het is dus zaak deze padden stoelen niet te plukken maar uit te graven, want de knol met zak zit in de grond. Woningbouwrecord in Juli Juli breekt met ruim vijfhonderd huizen het reern-d, dat in de daaraan voorafgaande maand gevestigd was ten aanzien van het aantal sinds de bevrijding in één maand gereed gekomen woningen. Werden in Juni 2500 woningen voltooid, in Juli bedroeg dit aantal 3068. Begonnen werd in Juli aan 3047 nieuwe woningen. In totaal waren er op 1 Augustus 44.030 in aanbouw. De in Juli voltooide woningen waren als volgt over de provincies verdeeld: Gronin gen 62, Friesland 152, Drente 129, Overijsel exclusief de Noord-Oostpolder 171, de Noord-Oostpolder 4, Gelderland 599, Utrecht 134, Noordholland exclusief Am sterdam 209, Amsterdam 90, Zuidholland exclusief 's-Gravenhage en Rotterdam 212, 's-Gravenhage en Rotterdam 32, Zeeland 205, Noord-Brabant 703 en Limburg 366. „Hamlet" contra „Macbrth" (Van onze correspondent te Rome) Het was voor het internationale publiek, dat .iedere dag de twee grote zalen en de tuin, waar d.e voornaamste films te Venetië werden vertoond, tot de laatste plaats vulde uiterst leerzaam kort na elkaar de „Ham let" van Lawrence Olivier te zien en de „Macbeth" van Orson Welles. De Engelse film kan aanleiding geven tot critiek, wat de opvatting van Olivier over de Hamiet- figuur betreft, maar het is ten minste een film en geen gefotografeerd toneel. Er zijn veel originele vondsten, die alle ten doel hebben het cinematografische karakter van het werk te versterken. De „Macbeth" van Orson Welles is volkomen, statisch met slechte,-smakeloze d-écors. De-regie, is een mislukking en over-Orson-Welles zelf in de Ijoofclrol zal het moeilijk zijn iets goeds te zeggen. Olivier's Hamlet is zeker niet wat wij van Hamlet verwachten; geen bleke, rondwarrelende prins vol onzekerheden, doch een soort Hercules, onbeheerst, on matig en weifelend ten gevolge van een teveel aan tegenstrijdige impulsen. Het is waarschijnlijk niet de Hamlet, die Shake speare voor ogen stond, maar het is een grote interpretatie van een groot acteur. En de verzen worden meesterlijk gezegd. Met deze film, met „The Winsley Boy" en tot op zekere hoogte ook met „The Red Shoes" en met „Oliver Twist" heeft Enge land een zeer prominente plaats veroverd in het festival. Dat „Hamlet" de internatio nale prijs verwierf als de beste film te Venetië vertoond, is ten volle verdiend en dat Orson Welles tenslotte bekend maakte, dat zijn „Macbeth" Werd teruggetrokken en niet zou meedingen naar enige prijs, was een verstandig besluit. Kreeg „Hamlet" 'de voornaamste bekro ning, even verdiend was de prijs voor de beste Italiaanse film die werd toegewezen aan Castellani's „Onder de zon van Rome", de realistische rolprent over het leven der Romeinse straatjongens. Internationale prijzen verwierven voorts Flaherty's „Louisiana Story", een Ameri kaanse film „The Fugitive" van John Ford en een Italiaanse van Luchino Visconti, ge titeld „La terra trema" (De Aarde beeft). „The Fugitive" is ook volgens het oordeel van publiek en pers de beste, naar onze mening de enige goede, Amerikaanse speel film, die te Venetië werd vertoond. Het is het verhaal van een jonge katholieke pries ter (Henry Fonda) tijdens geloofsvervol gingen in Mexico. Het belangrijke' in deze film is het „koraal"-gebruik van hartstoch telijke, primitieve „peones", half-Indiaanse boeren en herdei's. Het zijn deze niet acteurs, die de ook overigens goede film zijn meeslepende kracht verlenen. Triomf van de amateurs. En het schijnt wel, dat dit hele festival de triomf moet brengen van de niet-acteurs boven de „sterren". Flaherty werkt met niet-acteurs: de straatjongens van Castel- lani zijn allen echte Romeinse boefjes en beschouwden hun optreden voor de film als „een reuze gijn", mits het niet te lang duurde. En ook „De Aarde beeft" is een film zonder sterren, de film van het moei lijke leven der vissers langs de Siciliaanse kust. Het is een heftige aanklacht, een film, die spreekt over afschuwelijk onrecht, over uitbuiting en over de fiere trots der Sici- lianen zo gans verschillend van allé andere Italianen en over de toorn en de haat, die groeien» en eenmaal tot een laaiende uitbarsting zullen komen. Het festival 'werd besloten met nog een andere Italiaanse film „Anni dificili" (Moeilijke jaren) van Zampa en Brancati, een fel-ironische, moedige film, die het pu bliek met gemengde gevoelens heeft aan vaard. Dat publiek voelde zich namelijk in het beklaagdenbankje zitten. De film handelt over een ambtenaartje van een kleine Siciliaanse gemeente. En dat ambte naartje symboliseert een heel groot deel van het Italiaanse volk. Om zijn baantje niet te verliezen, wordt hij „Fascist". Om een geldpremie te krijgen en zijn eerzuch tige vrouw tevreden te stellen, beweert hij, die geen mug kwaad zou doen, dat hij deel uitmaakte van een knokploeg in de eerste, strijdende jaren van het fascisme. Het ge volg is, dat hij tien, twintig maal per jaar zv*3x,§ kaplaarzen moet aantrekken en hij heeft erg veel last van eksterogen en met een zwart hemd aan en een be lachelijke slaapmuts op zijn hoofd, uren lang heldhaftig moet doen en een boos gezicht trekken in de „imperiale" stijl van Mussolini. Het kleine mannetje, tevreden met zijn baantje bij het kadaster, met zijn vrouw en zijn kinderen, leeft „imperiaal" bij wuivende banieren, klaroengeschal en rhetoriek. En dan komt de val van het fascisme en hij, de „legioensoldaat" wordt als „fel fascist" weggezuiverd, terwijl de hoge pieten hun „dubbel spel" weten te bewijzen en nog hoger pieten werden. Wanneer dan nog het bericht komt, dat zijn zoon in de oorlog gesneuveld is, heeft de kleine man voor het eerst de moed zichzelf te zijn en hij gilt het uit: „Wij zijn lafbekken, allemaal lafbekken en alle maal medeplichtig! Wij hebben onze eigen kinderen in de dood gejaagd, ze zelf ver moord!" En bij die woorden, die voor elke Italiaan schroeiende woorden zijn, lacht niemand meer. Deze felle aanklacht tegen het kudde-instinct was een waardig slot van de „Biennale". Wat de toekenning der prijzen betreft, vermelden wij nog, dat Pabst werd be kroond als de beste regisseur voor zijn film „Der Prozess", en Ernst Deutsch, die in die Oostenrijkse film de hoofdrol speelt, als de beste acteur. De Engelse Jean Sim mons (Ophelia in „Hamlet" werd de beste actrice geacht. BINNENGEKOMEN EN VERTROKKEN VISSERSSCHEPEN Binnen 20 September: IJM 87 „Neptunus", rederij Sylt, met ha ring, vertrokken 11 Sept. IJM 106 „Reiger", rederij Marezaten, met vis, vertrokken 11 September. Naar zee 20 September: IJM 95 Maria; IJM 61 Mary; IJM 8 En Avant; IJM 196 Hercules, Haringlogger: 20 Sept. kantjes. IJM 283 met 641 Marshalt-hulp aan Nederland Het krijgt in West-Europa de hoogste bijdrage per inwoner Reeds is medegedeeld, dat het aandeel voor Nederland en Indonesië in de Marshallhulp voor het eerste jaar is vast gesteld op 496 millioen dollar. Hiervan zijn 84 millioen dollar bestemd voor Indonesië. Per hoofd der bevolking ontvangt Neder land de hoogste bijdrage van alle landen in West-Europa. Op de conferentie der zestien landen, welke op 11 September in Parijs werd ge houden, is tevens overeengekomen om ook dollars toe te wijzen aan enige crediteur- landen in Europa. Zo zal België 250 mil lioen dollar ontvangen op conditie dat het de tegenwaarde van 207'/2 millioen dollar weer doorgeeft aan landen als Nederland, Engeland, Frankrijk en de Bizöne, die meer in België kopen dan omgekeerd en niet bij machte zijn hun debet-saldi te dekken. Uit de verstrekte dollar-toewijzing biedt België aan hen hulp in Belgische franken, teneinde aldus het handelsverkeer tussen de betrok ken landen weer gezond te maken. Onze regeling houdt in dat Nederland de be schikking krijgt over 721/2 millioen dollar in Belgische en 2 millioen in Zweedse munt, benevens voor 8V2millioen dollar uit de Bizöne, welk laatste bedrag tot 12 millioen kan worden verhoogd. In totaal is dat 86yz millioen dollars extra. Omgekeerd zullen wij Oostenrijk, Griekenland, Noor wegen, Turkije en de Franse bezettings zone hulp tot een gezamenlijk bedrag van 11.3 millioen dollar moeten verstrekken, zodat de extra-hulp aan Nederland (bui ten de genoemde 496 millioen) 75.2 millioen dollar zal bedragen. Politie schoot hotelgasten wakker Nauwelijks waren de laatste klanken van de Bossche kermis van Vrijdag op Za terdag verklonken, of in het hart der stad ontdekte patrouillerende politie brand in het gelijkvloerse deel van hötel-café Cen tral. Het hotel was reeds gesloten en de politie moest de buitendeur forceren. Dooi de, sterke rook kon men echter niet verder doordringen dan de gang. Luid roepen teneinde personeel en logés te wekken had geen succes, waarop men buiten met alarm- schoten uit de revolvers de 65 in het hötel aanwezige personen moest wekken. Zeer spoedig was de inmiddels gealarmeerde bi-andweer aanwezig en met twee stralen werd het vuur aangetast. Intussen zochten alle hötelbewoners over daken en muren een goed heenkomerT. Een aantal moest met brandweerladders uit de bovenste ver dieping worden gehaald. In twee uur was de brand bedwongen. De inventaris heeft zeer veel brand- en waterschade opgelopen. Luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich gaat heen Op zijn verzoek en op voordracht van de minister van Marine a.i. is luitenant admiraal C. E. L. Helfrich bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 October eervol ontheven van de functie van bevelhebber der zeestrijdkrachten en is hem met in gang van 1 Januari 1949 eervol ontslag uit de zeedienst veiieend wegens langdurige dienst onder dankbetuiging voor de vele uitstekende, gewichtige en langdurige dien sten door hem aan dèn lande bewezen. De aftredende luitenant-admiraal zal op 1 October officieel afscheid nemen van de vloot aan boord van de luchtverdedigings kruiser „Jacob van Heemskerck" te Rot terdam. Invoerrecht op suiker De sinds 1 Januari 1948 bestaande op schorting van de heffing van invoerrechten op suiker en suikerhoudende goederen wordt met ingang van 1 October ingetrok ken. Met ingang van deze datum zal der halve het invoerrecht op suiker en suiker houdende goederen worden geheven zoals dit is bepaald in het tarief van invoerrech ten, behorende bij de Nederlands-Belgisch- Luxemburgse douane-overeenkomst. Het heffen van het invoerrecht zal ech ter wat de riet- en bietsuiker betreft, niet van invloed zijn op de prijsverhoudingen in het binnenland, daar de practische wer king van het invoerrecht door maatrege len vanwege het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening zal worden genivelleerd. Aantal interneringskampen wordt opgeheven In de loop van dit jaar zullen de vol gende bewarings- en interneringskampen voor politieke delinquenten worden opge heven; „De Eese" te Steenwijkerwold, „Wester- bork" te Hooghalen. „Beenderribben" te Steenwijkerwold, „Hoogerheide" te Woens- drecht, „Fort Altena", te Sleeuwijk, „Lin- denheuvel" te Geleen, „St. Ignatius Col lege" te Valkenburg en „De Hoefslag" te Rotterdam. Van de kampen „Mariënbosch" te Nij megen en „Avegoor" te Ellecom zal waar schijnlijk het kamp „Mariënbosch" worden opgeheven. Het is echter nog niet bekend, wanneer dit zal gebeuren. Voorlopig zullen gehandhaafd blijven de kampen „Westvaart" in de Noordoostpol der. „Crailoo" te Laren, de „Cellenbarak ken" te Scheveningen, „Vught" te Vught en „Hendrik"'-te Brunssum. Cassatieberoep van ex-„ Win ter hul p"-l eider Gistermorgen werd voor de raad van cassatie te 's-Gravenhage het cassatie beroep behandeld van verschillende poli tieke delinquenten, onder wie zich ook C. Piek bevond, de leider van „Winterhulp Nederland" en voormalig secretaris-gene raal van het Nederlandse Rode Kruis tijdens de Duitse bezetting. Ongeveer een jaar geleden was de zaak Piek geschorst om een pader onderzoek in te stellen naar het werk van P. voor de „Germaanse inlichtingendienst" en zijn so ciaal werk in Zuid-Frankrijk. De verdediger mr. Ch. Telders te 's-Gra venhage, verklaarde, dat dit nieuwe onder zoek niets had opgeleverd. Hij noemde P. een man, die wel voor de Duitsers voelde, maar toch wilde verhinderen, dat zij in Nederland alles naar Duits voorbeeld zou den vervormen. Mr. Telders betreurde, dat door het Rode Kruis nog steeds verdacht makingen tegen P. gelanceerd worden daar toch zijn onschuld daarin, volgens pleiter, is bewezen. Verder wees hij er op, dat winterhülpfunctionnrissen in België en Frankrijk niet .vervolgd zijn. Bovendien hebben, zo zei hij, de Nederlandse secreta rissen-generaal meegewerkt om van de Winterhulp een Nederlandse instelling te maken. Op deze gronden vroeg hij vrij spraak. Ook mr. Bakhoven, de procureur fiscaal, was van oordeel, dat het hernieuw de onderzoek geen nieuwe feiten aan het licht gebracht had. Hij bleef echter van oordeel, dat de activiteit van P. voor de Germaanse inlichtingendienst en zijn func tie als leider van Winterhulp Nederland gestraft moest worden met de voor het Haagse Bijzonder Gerechtshof gerequi- reerde gevangenisstraf van acht jaar met aftrek en concludeerde dus tot verwerping van het beroep. In deze zaak zal Maandag 11 October uitspraak gedaan worden. Vorige maand overleed de grootste honkballer van Amerika Vorige maand stierf in Amerika een man, 1 nade drinken dan wie ook. En kreeg daar- wiens dood en wiens leven in de Ameri kaanse kranten meer ruimte kreeg dan alle crises, die de wereld op 't ogenblik geselen, bij elkaar. Dat was „The Babe", George Herman Ruth, de grootste honkballer die de wereld ooit gekend heeft, maar bovenal een levende legende voor ieder Ameri kaanse jongen, die ooit met een bat en een bal op een open stukje grond Amerika's nationale sport bedreef. „The Babe" was een reus van een man, zegt Newsweek, met een geweldig lichaam dat op een vreemde manier eindigde in twee kleine voeten. Men zou zich afvragen hoe zo'n man ooit hard zou kunnen lopen op een honkbalveld, maar niemand liep zo hard als hij. Hij sloeg meer home-runs (714) dan wie Ook in de geschiedenis van dit spel. Een keer mepte hij er zestig in één seizoen. Hij verdiende ook meer geld dan wie ook op het veld 1.076.477 dollar. In 1930 was zijn salaris tachtigduizend dollar, vijfduizend dollar meer dan dat van presi dent Hoover. Ontdekking Nadat hij door een honkbalminnende pastoor in een weeshuis te Baltimore was ontdekt, begon hij zijn carrière als werper voor de Boston Red Sox in 1914 en in de eerste vier jaar won hij tachtig wedstrijden, waaronder drie voor de „World Series", Amerika's belangrijkste honkbaleer. Hij was een machtig werper, maar men kwam al ras tot de conclusie dat hij nog een veel betere hitter was. In 1920 „kocht" Jake Rupert hem voor de New York Yankees. Meteen daarna moest hij zijn stadion uit breiden om plaats te maken voor de enthousiastelingen die op de home-runs van de Babe afkwamen. Buikpijn Buiten het veld deed hij trouwens al even sensationeel. Hij kon meer biefstuk en broodjes warme worst eten en meer limq- door ook erger buikpijn dan wie ook. De buikpijnen van The Babe waren nationale crises. Een keer at hij twaalf „hot dogs" en dronk daar twaalf flesjes limonade bij. Zijn clubgenoten moesten hem naar de ambu lance dragen. Een andere keer zat hij in een schommelstoel en schommelde over zijn eigen vingers waardoor hij dagen lang niet spelen kon. Dat kostte hem vijfduizend dollar boete van zijn club. Er gebeurden nooit kleine dingen met The Babe, Van honkbal kreeg hij nooit genoeg. Als hij na een wedstrijd op weg naar huis een stel jongens ergens op een weilandje met het spel bezig zag, stapte hij uit zijn auto en speelde mee tot het donker was. Zijn dood Toen het vorige maand duidelijk werd dat ziin toestand critiek werd hij leed aan keelkanker werd het Memorial Hos pital waar hij verpleegd werd, overstroomd met telegrammen. Van de kleinste jongen af tot president Truman toe heeft hem sterkte -toegewenst. En toen The Babe ge storven was en opgebaard stond in het Yankee-stadion, kwamen meer dan 115.000 mensen afscheid van hem nemen. Vijfen zeventigduizend mensen wachtten buiten de volgepakte kathedraal waar kardinaal Spellman een requim mis opdroeg en honderdduizenden stonden langs de route. De kranten besteedden duizenden ko lommen aan het leven en de dood van The Babe. Het was niet zo maar een blinde sport- verering die de millioenen Amerikanen tot deze demonstraties dreef, maar de warme bewondering voor een nationale figuur, een man die zoals een Amerikaanse journalist hem beschreef, voortreffelijk in zijn schik was met zichzelf en de wereld en wiens aantrekkelijkste karaktereigenschap was, dat hij de vrolijkheid bezat v^n een olifant in dc lente. CiiröliS geopend over onderwijsvernieuwing Gistermiddag werd in het gebouw van de Woodbrookers in Bentveld de cursus voor onderwijsvernieuwing geopend die door de paedagogische commissie van de Nederlandse Onderwijzersvereniging wordt georganiseerd. De heer K. van Driel, voorzitter van deze commissie, zei in zijn openingswoord dat onderwijsvernieuwing in deze tijd welis waar een slagwoord is geworden, maar niettemin een idee is gebleven, die velen heeft gegrepen. Ook de paedagogische com missie, hoewel zij zich uitdrukkelijk distan- cieert van degenen die geen goed woord voor de „oude" school meer over hebben. Ook die school had zoveel waardevolle dingen, ontstaan door het enthousiasme vah haar onderwijzers. Niettemin wilde de heer Van Driel de vraag of de oude school vol deed aan de eisen van een veranderende maatschappij, met een volmondig neen be antwoorden. De man of de vrouw voor de klas moet zich gedurig afvragen: „Wat doe ik en hoe doe ik het?". Routine, ervaring en intuïtie zijn geen onfeilbare gidsen en er is een wetenschappelijke basis voor het onderwijs nodig. Wie zou per slot nog wil len beweren dat paedagogiek geen weten schap is? Nu de regering een royale subsidie geeft, kunnen de cursussen waar de Nederlandse onderwijzers zich op de hoogte komen stel len van deze vernieuwing, langer zijn dan eens een week-eindje hier en een week eindje daar. Tot nu toe zijn er twee van deze cur sussen geweest, en er zullen er nog twaalf volgen dit jaar. In totaal zijn voor deze cursussen 700 inschrijvingen binnenge komen. En hoewel de onderwijzers spreken van vernieuwing in een tijd die deze nauwelijks materieel kan verwerkelijken, zo besloot de heer Van Driel, moeten wij ons richten op het woord van Koningin Juliana, dat wij de jeugd moeten opvoeden tot vrije mensen, die respect hebben voor alles wat leeft, groeit en bloeit en eerbied hebben voor de overtuiging van de medemens. Na deze openingsrede kwam de eerste inleider, de heer B. G. Palland aan het woord over: „Doel en achtergrond der ver nieuwing". Onder de aanwezigen bevond zich ook de inspecteur van het L. O. in Haarlem, de heer W. Schoenmakers. De paddcnstoelenvergiftiging te Bergen Een der patiënten overleden Naar wij hedenmorgen vernamen heeft de oud-burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, die Vrijdagavond in het Centraal Ziekenhuis wegens een pad destoelenvergiftiging werd opgenomen, een tamelijk goede nacht gehad, al blijft zijn toestand ernstig. Dit geldt ook voor me vrouw Van Alphen en voor de heer H. L. baron Taets van Amerongen. Zijn echtgenote, de zestigjarige mevrouw Reënen, is gisteren in de loop van de dag overleden. Veel nieuue woningen verrezen, de bouw van vele andere wordt voorbereid. De wederopbouw van Zandvoort vindt gestadig voortgang. Regelmatig melden zich bij het plaatselijk bouwbureau gegadigden, die aan de wederopbouw van Zandvoort willen deelnemen. Voor zover de gegadigden niet behoren tot de categorie der gedupeerden, dus niet beschikken over een „claim" (een inschrij ving in het groptboek voor de wederop bouw) behoren zij zich een dergelijke claim aan te schaffen. Sommige gedu peerden, die zelf niet aan de wederopbouw willen deelnemen, zijn evenwel nog niet bereid om die claim tegen de nominale waarde aan adspirant-bouwers over te doen. Deze tei'ughoudendheid vloeit voort uit een verkeerd begrip van het karakter van hun inschrijving. Men stelt deze gelijk met een staatsobligatie welke 4% rente draagt. Evenwel ten onrechte zo ver klaart men van de zijde van de Wederop bouw. Het bedrag der inschijving kan niet worden beschouwd als een belegging; het is een schadevergoeding welke alleen tot uitkering komt als aan de daaraan ver bonden herbouwplicht wordt voldaan. De rente ad 4% draagt geenszins een perma nent karakter. Deze kan te allen tijde wor den verlaagd en het is in de verdere toe komst te verwachten, dat de inschrijving renteloos wordt. Sedert de bevrijding zijn 59 arbeiders woningen voltooid en in gebruik genomen, 61 woningen aan de Potgieterstraat komen over enkele maanden gereed. Voorts wordt binnenkort met de bouw van nog 49 wo ningen begonnen. Een behoorlijk resultaat weliswaar, doch nog lang niet voldoende om de door de sloping verloren woon ruimte aan te vullen. Ook na de voltooiing van deze .woningen, zal het huisvestings bureau nog te kampen hebben met een respectabele lijst van „noodgevallen". De verdere stimulering van de woningbouw zal derhalve de voortdurende aandacht van het gemeentebestuur moeten behouden. Met het oog op een harmonische ontwik keling der gemeente is het verblijdend, dat er toenemende belangstelling bestaat voor de bouw van middenstandswoningen en kleinere villa's; 12 middenstandswoningen zijn reeds in aanbouw aan de Van Haem- stedeweg. Van de 42 middenstandswonin gen, welke door de gemeente voor rekening van de gezamenlijke gegadigden-elaim-- bezitters aan de Burgemeester Engelberts- straat en omgeving worden gebouwd, na deren 32 hun voltooiing, 10 zijn reeds opgeleverd en bewoond. In Bentveld is een bouwterrein gereser veerd^ speciaal ter vervanging van de wp- ningen, die aan de Zandvoortselaan ge sloopt werden en daar ter plaatse (omdat géén lintbebouwing meer wordt toegelaten) niet kunnen worden herbouwd. Drie wo ningen zijn in aanbouw en de voorberei ding voor de bouw van tien woningen is nagenoeg voltooid. Langs de Julianaweg te Zandvoort zijn drie woningen in aanbouw en plannen voor nog drie woningen in be-, werking. In verband met de grote belang stelling voor het bouwen van kleinere villa's aan de Zuid-boulevard en Brede- rodestraat is hier de voorbereiding van de stratenaanleg ter hand genomen, waardoor het tempo der bebouwing aanmerkelijk zal worden opgevoerd. Het is de bedoeling dat de Zuidboulevard met aansluitende wegen in Mei 1949 gereed is. In dit deel van de gemeente zijn reeds aan architecten op drachten gegeven voor de bouw van zes villa's. In voorbereiding zijn plannen voor de bouw van tien villa's. Hoezeer Zand voort belang heeft bij de herbouw van middenstandswoningen en villa's blijkt wel hieruit, dat gesloopt werden 178 mid denstandswoningen en 162 villa's. Het „Zuiderbad" zal niet op de oude plaats worden, herbouwd, maar noordelij ker, ter hoogte waar nu het provisorische „Bad-Zuid" wordt geëxploiteerd. De her bouw zal zoals verleden week reeds door ons is medegedeeld nog niet di rect ter hand worden genomen; voorrang zal moeten worden gegeven aan meer ur gente bouwwerken, zoals b.v. de water toren. Voor de hei-bouw van de t,kop" van de Kerkstraat met bedrijfsgebouwen (cafés en winkels) bestaat goede belangstelling. Aan de Noordzijde is een café-restaurant gereed gekomen en zijn twee winkels in aanbouw. De daar nog open liggende per celen grond zullen binnenkort bebouwd worden, zodat een aaneengesloten bebou wing, aansluitende aan de 32v woningen aan de Burgemeester Engelbertsstraat ver kregen zal worden. Ook voor de Zuidzijde van de Kerkstraat en het Badhuisplein hebben zich gegadigden aangemeld. Hötel- bouw moest in verband met de urgentie van het scheppen van woo ngelegenheid tijdelijk worden achtergesteld bij de ge wone woningbouw, doch deze heeft de voortdurende aandacht van het gemeente bestuur, omdatx terdege wordt ingezien, dat juist hötelbouw voor Zandvoort van bijzonder belang is. Over flatbouw wordt met twee serieuze gegadigden onderhan deld. BINNENLAND In de maximumverkooppryzen voor Surinaams fruit zijn wijzigingen aangebracht. Door verlaging van de marge voor impor teurs en grossiers wordt de maximum-con sumentenprijs van sinaasappelen en manda rijnen met 5 cent verlaagd tot f 1,15 per kg. Daarentegen zijn de maximumconsumenten prijzen van grapefruit, pompelmoezen, citroe nen en lemmeijes verhoogd. De maximum verkoopprijs van grapefruit en pompelmoe zen bedraagt thans f 1,25 per kg., die van citroenen en lemmetjes f 1 per kg. Ter bevordering van eenvoud in de be lastingwetgeving en de uitvoering daarvan heeft de minister van Financiën een com missie ingesteld, welke de opdracht heeft te onderzoeken, welke vereenvoudigingen op korte termijn wenselijk zijn. In een schuurtje, waarop met kalk het woord „Tana" was aangebracht, kwamen op de Leutherberg bij Venlo geregeld drie jonge mannen van 18 en 19 jaar bijeen Vier Venlose politiemannen, die „Tana" eens inspecteerden vonden vlaggen, wimpels, een kist cowboy verhalen, filmster-foto's, een complete Engelse stengun met dozen kogels, revolvers, een lichtkogelpistool, handgranaten, nevel- brisant- en moi-tiergranaten, bajonetten, dol ken, mitralleuronderdelen en enkele kistjes vliegtuig- en stengun- en geweermunitie. De gehele inventaris van „Tana" werd in beslag genomen. De drie jongelui kregen een proces verbaal. HAARLEM EN OMGEVING Ds, S. E. Wesbonk is voornemens wegens vertrek naar Wolvega Zondag 3 October a.s. afscheid te nemen van de Geref. kerk van IJmuiden. De kerkeraad der Geref. kerk onder houdende artikel 31 K.O. te Heemstede be sloot op de classis het voorstel in te dienen dat de generale synode zich bezig houde met de naam der kerken omdat de postale aan duiding „onderhoudende artikel 31 K.O met haar naam dreigt vast te groeien.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3