enburgers hadden ruzie om een meisje Dansschool ABUIJN Sterkte van Amerikaanse luchtmacht door atoombom vermenigvuldigd 24 SEPTEMBER 1948 IJMUIDER COURANT Ao al een hele tijd niet tussen Het b0 hakkersknecht H. V. en de bijna werkman O. S. uit Zwraen- («'".nuli de ruzie vormde 1$. Pe ,°°iter van de hospita van de «armee deze reeds geruime d S mocht het meisje echter '4 «n»y-en V. niet aanstond. Toen '"L, Aasje eens in een café een bier- M de2e a eens J ef-, „.enblik werd V. door zijn om- ';r hf> oog gehouden. De moeder frf Smit hem er op, dat hij eens rJ»?!£n waarschijnlijk om zijn Ik steek 'm overhoop" waar te H'JBIW heitel werd hem afgenomen het ook met het mes, dat een f S,neJhem gevonden werd. :J!¥ ise Pinksterdag ging Aagje met W^'f/kermis. V. bleef mokkende i raar Qe, aVonds met de moeder van 611 de keuken, toen het meisje met ,',s0£J binnenkwam. ^Vr'v oostond, nam S. geen risico en 15 bakkersknecht op de grond. kwam deze weer overeind, met -•if' V crhern geslepen beschuitmes in °too\ Maar voor hij hiermee onheil Sa stichten, hadden de twee vrou- inmiddels toegeschoten broer ^fgje hem bedwongen en hem het mes Nadat tfistemfc plie bü V. zij" i jas had gehaald en in de 'verdwenen, praatte de fa- 'een kop koffie nog wat na over gemakkelijk nam de Officier de zaak niet en hij vervolgde «ging tot moord, waarvoor hij ïSren voor de Haarlemse Arron- i tsrechtbank had te verantwoorden. je 'm dood steken?" vroeg de pre- ®L alleen maar bedreigen", antwoord- jKaaehte, waarop de griffier de ver- r„.n V voor de rechter-commis- ^rlas' „ik heb het plan gemaakt S. u,n Daarom heb ik aan het mes een pant geslepen. Toen S. mij in het II iteeg heb ik het mes te voorschun hm te dotal" iv Meier achtte de daad een mtvloei- jaloersheid en de'opzet bewezen, a. osvchiatrisch rapport had uitgewezen, ÏLverstandelijke vermogens van de A.s. Zondagmiddag: 3 uur aan vang der cursussen in Rest. Kennemerhof. Zaterdag voor beg. nóg plaats voor DA-MES. INSCHRIJVING a.s. Zaterdag- om 7 uur en Zondagmiddag 3 uur in Rest. Keiwiemérhof, Kennemer- plein. If Maandag voor R.K. in de Griffioen, TiMpstr,, nog plaats voor HEREN (Adv.) SCHEEPVAART jnj. NEDERLAND. Amsteldiep, 22 Sept. tePort Said .van Genua naar. Suez, Bali, 22 Stpl; van Batavia: naar Soerabaja. Lombok, if'Scnt. van Los Angeles naar- Tacoma. Rcepa'f, 22 Sept. te Suez van Port Soedan' n. PEtSaid. VINKE EN CO. Aalsum, 23 Sept. te Ant rim van Amsterdam naar Marseille. Heel- lum, 22 Sept. v. Luderitzbay naar Kaapstad, hrenberg, 22 Sept. 1250 mijl ten westen, van Mop Rock van Amsterdam naar Montreal, tersiim, 21 Sept. Key west gepasseerd van Galveston naar Rotterdam. Zijpenberg, 22 Sift Gibraltar gepasseerd van La Goulette mr IJmuiden. HOLL AFRIKA LIJN. Bloemfontijn, 22 Sift van Marseille, naar Southampton. Lek- tokerk, 22 Sept. van Mozambique naar Port .teiia. Zonnewijk, 22 Sept. te Antwerpen v. "e naar Amsterdam. Oranjefontein," 22 n East Londen naar Durban. Gaaster- iitk, 22 Sept. van Alexandrië naar Genua.. HOLL, WEST AFRIKA LIJN. Jaar- Jlroom, 23 Sept. te Antwerpen van Rotterdam WIJSMULLER. - Slbt Hector, 22 Sept. te Soterdam van Alloa met een landingsvaar- Ug op sleeptouw. i K. H. L, American Lawyer, 22 Sept. van klerdam naar Rotterdam. Amstelland, 21 «pi. van Fortaleza (thuisreis) Delfland, 22 te! te Amsterdam van Zuid-Amerika. K. 1S. M. Bacchus, 22 Sept. te Rotter- m van Amsterdam naar Alexandrië. Bos tel, 22 Sept, te Antwerpen van Madeira n. .teiterdam. Breda, 23 Sept. te Callao van (teyaqnil naar Mollendo. Danae, 22 Sept. te ten van Gibraltar naar Genua. Hera, 22 tel. te Paramaribo van Lissabon naar Dmorara, Hoegh Cygnet, 21 Sept. van Puerto PMa naar San Juan. Odysseus, 22 Sept. van toorno naar Catania. Ornen, 22 Sept. van wpa naar Amsterdam. Roelf, 22 Sept. van won naar Amsterdam. Stentor 22 Sept. van Malta naar Djidjelli, Strabo, 22 Sept. v. waven naar Amsterdam. Stuyvesant, 22 >fi' Madeira naar Paramaribo. Titus, a sept Gibraltar gepasseerd van Rotterdam «r Algiers. Grote vaart. Wamak.Rotterdam—Buenos Aires 21 Sept. ^wode Janeiro. Alphacca, 21 Sept. van M.iordam naar Dublin. Alphard, Buenos ^«-Rotterdam 21 Sept. van Santos. Alphe- r Buen°s Aires—Rotterdam pass. 22 Sept. viasantDelfshaven, 20 Sept. van Cardiff te ■«ovideo. Dordrecht (t), 22 Sept. van Port L. e Split. Marken, 18 Sept. van i-aang naar Makassar. Melampus, 19 Sept. 'anew York naar Balikpapan. Modjokerto, Batavia te Semarang. Prins lóïfi n ChicagoRotterdam pass. w»V 9°ib)orne. Prins Johan Willem w, Montreal—Rotterdam, 21 Sept. 485 mijl l, an fillies, Prins Willem 3, Rotterdam 3°22 Sept. te Antwerpen. Tjibodas, naar Port Elisabeth. Sept n'm' van Kaapstad te Werpen. Zwijndrecht, 21 Sept. van Taco- iwS L?os' daarna. 23 Sept. naar Duala. tei S r (t'' Tacoradi—Manchester 21 S t etown- Widdrecht (t), 21 Sept. teiIt ,en naar Abadan. Averdijk, 20 S o?oYork te Baltimore. Nieuw Am- y„ 5,21 Sept. 16 uur van Rotterdam'te i> c-A aSommeisdijk, New York—Java -*PU.30 te Port Said. Kleine vaart. Sufi n«'018 Sept. van Rouen te Parijs. U!sept, van Rouen naar Kopenhagen. mTg~Grangemouth 19 Sept. v op de Elhp TWaviotio Bohmer, v---°pde Elbe. ^-Zaandam Marietje Ö>r^a"aam P3ss. 22 Sept. Brunsbuttel. te }jan Middlesbro naar Lon- ft J ept van Methil fe Aarhus. Y;thil. P1, van Grangemouth naar EN VERTROKKEN *ATsgfepteemb1rPettSn' "ort tartefc ii?Nbefnaar zee: g«£Sr^9-Ha4r1-' MeK fewH 586 .kantjes; KW 56, met 614 f! kantjesfe 683 kant)es= KW 73, met V,'„met 481 kantjes; KW 14, tjes, KW 170 met 657 kantjes. Steekpartij het gevolg verdachte die van een kind van twaalf jaar nauwelijks benaderden. Met deze om standigheid zou o'ngetwijfeld bij de straf bepaling' rekening worden gehouden. De Officier eiste twaalf maanden gevangenis straf, waarvan zes voorwaardelijk, met aftrek. De verdediger, mr. O. H. van Wijk, vond dat de zaak erger leek dan zij was. Ook uit de houding der getuigen bleek dat deze de zaak niet au sérieux hebben genomen. Anders zouden ze toch niet rustig een kopje koffie zijn gaan drinken. Het was pleiters overtuiging, dat zijn cliënt een spelletje had willen spelen om indruk op het meisje te maken en bij de Rechter-commissaris had hij dit spelletje voortgezet. Van „po ging tot moord" kon dan ook niet gespro ken worden, ten hoogste van „poging tot indruk maken". Mr. van Wijk verzocht de rechtbank hiermee rekening te houden. Uitspraak op 7 October. Roermondse jeugd won hersen gymnastiek op Schiphol De K.L.M. heeft nu een serie „Constella tions", die de namen Utrecht, Venlo, Wal cheren, Delft, Eindhoven, Franeker, Gouda, Overloon, Roermond, Tilburg en Holland zullen kry'gen. Om al deze toestellen te dopen bleek een grote moeilijkheid, want zij doen reeds dierist op de diverse lijnen en vertoeven vaak aan het andere einde van de wereld. Een oplossing werd gevonden in een wedstrijd in hersengymnastiek, waarbij ploegen jongens en meisjes uit de betref fende steden streden om de eer het toestel, dat hun naam draagt, officieel te doen dopen, welke plechtigheid tevens als doop- ceremonieel voor de andere toestellen zou gelden. Zestig jongens en meisjes, vijf uit iedere „peetstad", vijf uit Zuidholland en nog eens vijf uit Noordholland de laatste tien krijgen hun „Holland"-toestel waren gistermiddag naar Schiphol gekomen om daar de strijd aan te binden. Bob Wallach en „Mieke" van de radio-hersengymnastiek leidden deze wedstrijd, die in de finale door Roermond met 7 punten voor Utrecht met 5 punten gewonnen werd. Voor het echter zover was, waren drie poules van vier ste den verwerkt, waaruit de winnaars Roermond, Utrecht en Eindhoven zich in de finale plaatsten. Een loting maakte uit dat Roermond en Eindhoven elkaar eerst zouden „ontmoeten" en de winnaar van hen moest dan tegen UTreeht uitkomen om het.uiteindelijke resultaat aan te Wijzen. De vragen werden vlot beantwoord en vooral de jongens toonden zich op het lucht vaartgebied ware meesters behalve dan de 13-jarige Henk Romijn uit Gouda, die op de vraag: „Wie is de eigenaresse van Schiphol?", tot grote hilariteit van de aan wezigen antwoordde; „mevrouw Plesman." De jeügd uit Roermond was na afloop natuurlijk het meest opgetogen, maar ook de anderen gingen niet onvoldaan naar huis. Zij hadden bijna een hele dag op Schiphol doorgebracht en getooid met het K.L.M.-speldje en voorzien van foto's van vliegtuigen konden zij hun vriendjes en vriendinnetjes thuis heel wat gaan vertel len. Scheepsbemanning vergreep zich aan tie lading De rijkspolitie te water heeft een groot aantal opvarenden van een Nederlands schip komende van de Kleine Antillen ge- arresteèrd wegens diefstal. Het was de gezagvoerder van dit schip opgevallen, dat er gestolen werd aan boord, waarvan hij zijn directie in kennis stelde. Deze wendde zich op haar beurt tot de recherche van de rijks water politie en toen hét schip dè haven van Amsterdam binnen liep stonden rechercheurs klaar om een onderzoek in-te stellen'. Al spoedig bleek, dat met uitzondering van enkele officieren en de. jongste opvarenden, de gehele be manning meegedaan had aan het plunderen van de lading rozijnen, koffie, suiker, blik jes melk en likeur.. Sommigen hadden zich reeds op de uitreis aan de lading vergrepen en waren van de opbrengst eens extra gaan passagieren, anderen hadden hun buit be waard „om er moeder de vrouw een plezier mee te doen". De recherche slaagde er in nog een tamelijk groot deel van de gesto len goederen te achterhalen, maar het bleek tevens dat de heren zich tijdens de reis een en ander goed hadden laten smaken. Een uitgebreid verhoor- bracht allen er toe, een volledige bekentenis af te leggen. Allen zullen binnenkort voor de rechter verschijnen. guitig In het duistere zaaltje van het Kanton gerecht aan de Jansstraat worden twee keer per week een paar alinea's aan het laatste hoofdstuk van de Bijzondere Rechtspleging gebreid. Eens in de drie dagen vindt daar ecfn parade van lieden plaats aan wie ten laste wordt gelegd, dat zij zich aangesloten hebben bij de Nationaal Socialistische Be weging der Nederlanden, dat zij lid zijn geweest van één of ander Front of Gilde, dat zij een driehoekig speldje hebben ge dragen, dat zij een rood-zwarte vlag hebben uitgestoken, dat zij een kleurig affiche voor hun venster hebben geplakt, dat zij „Hou Zee" onder hun brieven hebbèri ge schreven, dat zij een bewijsje kregen dat zij hun radiotoestel mochten behouden en nog een dozijn andere vergrijpen van dit kaliber. En als ze een beetje temperament hadden, dan liggen er al gauw. de boze briefjes van de buren in het dossier, epis tels die gewagen van de vele kleine en de enkele grote conflicten die de „buurt" ge durende de jaren dat Londen gehavend, Stalingrad omsingeld en Parijs bevrijd werd, in opschudding brachten en waarin hel verschil tussen „goed" en „verkeerd" op simpele wijze wordt gemarkeerd. Nu de „grote" zaken de paarse tafel van het Bijzonder Gerechtshof bijna alle ge passeerd zijn, nu „Zwarte Ali" en „Roode Sien" via het Tribunaal hun schrobbering en internering te pakken hebben, is het daar aan de Jansslraat maar een schamele revue geworden van figuren die heel goed beseffen, dat in de twee resterende bewa- ringskampen niet te veel ruimte is, zodat hun verdediger met een gerust hart „on middellijke invrijheidstelling" kan vragen. Niettemin zijn we er toch weer eens binnengelopen. Er zat een Bloemendaler terecht. De man zat, want hij hadeén lichaamsgebrek. En wie weet was het juist die misvorming, die hem een Jpeetje aggres-, sief had gemaakt. Dat .is in vredestijd niet goed en in oorlogstijd bepaald misdadig. Er was een paar mensen geweest, die door die eigenschap bij de Duitsers op het matje hadden moeten komen, maar de advocaat legde haarfijn uit, dat dat alle maal een samenloop van omstandigheden was geweest. En we hadden zo het gevoel, dat de delinquent meteen de vrijheid had mogen smaken, als hij er minder bezwaar tegen had gehad zijn ongelijk te bekennen. Nu moet hij nog twee weken met zijn ge brek achter het prikkeldraad blijven. De volgende patiënt was een 29-jarige Haarlemmer, waarvan als belangwekken de bijzonderheid vermeld werd, dat hij twee keer gescheiden was. „Hij komt uit een communistisch milieu" verklaarde de verdediger. Een Hoge Autoriteit vond drie jaar inter nering voor deze„kleine verrader" niet zwaar genoeg, want. hij had eens met. zijn pistool een schot .in.de lucht gelost, het geen blijk gaf van een „terroristische ge- zindheifi" „Er was een vent die een oogje op m'n vrouw had en die wilde ik waarschuwen", lichtte de beschuldigde toe. „Dat is geen politiek delict", besliste de Kantonrechter. „Wat is uw laatste woord?" vroeg de kadi aan de „terrorist". „In het kamp ben ik tot de conclusie ge komen dat geen enkele ideologie een oor log waard is", kwam er als verrassend sloteffect, waarvoor de rechter bezweek; de man werd onmiddellijk in vrijheid ge stéld. ^Deurwaarder, volgende zaak!" J. H. B. ZES MAANDEN VOOR OPRUIING De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 55-jarige fabrieks arbeider C. D. V. uit Zaandam, die terecht heeft gestaan wegens belemmering, mishan deling en opruiing. In de nacht van 19 op 20 Juni zag hij dat politie-agenten in Zaandam bezig waren zijn zoon naar het bureau van politie over te brengen. De man werd kwaad en stormde op een van de agenten af. Deze kreeg een klap, waardoor hij bewusteloos raakte. Ook heeft de man geroepen „Sla ze dood die S.S. ploerten. Wacht maar tot de communisten komen, dan slaan wij ze allen achter prikkeldraad dood". De uitspraak luidde zes maanden met af trek. OUDE HANDELS- EN CONFECTIE- COUPTJRES. Het CDK deelt mede, dat handelaren in textiel en confectionneurs, die nog oude han dels- en confectiecoupures in hun bezit heb ben, welke zij niet bij een leverancier hebben kunnen onderbrengen deze oude coupures van 26 Sept. t.m. 9 Oct. a.s. bij de distributie- diensten kunnen ruilen tegen nieuwe. De coupures moeten op opplakvellen geplakt worden ingeleverd. Na 9 Oct. zullen oude coupures in geep enkel geval meer worden geaccepteerd. Generaal Spaatz berekent: 90 B-29's zijn gelijk aan 79.200 B-17's In het Amerikaanse blad „Newsweek" schrijft generaal Carl Spaatz van de Ame rikaanse luchtmacht een artikel over de invloed die een sterke luchtmacht op de diplomatie heeft. Hij zegt daarin o.m.: „Het schijnt in de mode te zijn om te geloven dat de Verenigde Staten niet in staat zouden zijn om zich te verdedigen wan neer zij tot een ongewilde oorlog gedwon gen zouden worden. Dat wij na de vorige ooi-log ,zo volledig ontwapend zouden heb- b"en, dat wij onmachtig zullen blijven tot het nieuwe bewapenings-programma over een paar jaar voltooid zou zijn. Toegegeven moet worden dat demobilisatie heeft geleid tot een vermindering van leger, vloot en luchtmacht tot slechts een fractie van hun oorlogssterkte, maar de op het ogenblik ter- beschikking staande strijdkrachten vormen niettemin machtige factoren in de wereld van héden. Zij zijn een bolwerk waar ach ter onze volle sterkte zou kunnen worden gemobiliseerd ten dienste van ons en onze geallieerden om de uiteindelijke overwin ning te behalen. Wij hebben de laatste tijd twee specta culaire demonstraties gezien van de Ame rikaanse sterkte in de lucht; de luchtbrug naar Berlijn in samenwerking met de RAF en de snelle overbrenging van 90 Super forten en een groep straaljagers naar Europa. Een eenvoudig staaltje van rekenkunde kan ons leren wat die 90 zware bommen werpers beduiden in termen van atoom wapens. Na een nauwkeurige berekening van de schade in Hirosjima heeft men be rekend dat er 220 Superforten geladen met normale explosieven nodig zouden zijn ge weest om het resultaat te bereiken van een „kleine" atoomboom. Het is niet moeilijk te calculeren dat onze 90 Superforten in Engeland dan equivalent zijn met 19.800 van deze toestellen met normale explosie ven geladen. Maar zelfs dat zegt niet alles. Gedurende de vorige oorlog was de zware bommenwerper niet de B-29 maar de B-17. Een B-29 kan een vier maal zwaardere bommen]ast vervoeren dan een B-17. Zodat de 90 Superforten in Engeland gelijkge steld kunnen worden met een luchtvloot van 79.200 B-17's uit de vorige oorlog. Dit -is vooral belangwekkend als men w.eet dat er gedurende de vorige oorlog nooit meer dan 5000 vliegende forten in Europa ge- stationneefd waren. Natuurlijk zeggen deze statistieken niet alles, ma&t wel fungeren zij als een waar schuwing wat een sterke luchtmacht kan betekenen. Ook moet men bedenken dat een effectieve luchtmacht niet uitsluitend met atoomwapens kan werken." Niettemin is het belangrijk, zo zegt Spaatz, dat de Amerikanen de sterkte van hun strijdkrachten niet onderschatten noch overschatten. Zij moeten weten dat een oorlog kostbaar en grimmig zou zijn. Maar zij hoeven niet te beven voor de nijdige houding van een aggressor. „De bedreiging' voor de wereld", zo be sluit Spaatz, „wanneer de verschrikkingen van de atoom-oorlog zouden worden los gelaten, is onmogelijk te overdrijven. Zij zou iedereen tot overdenking moeten nopen en iedere politicus, staatsman en militair doordringen van de noodzaak om alle in ternationale problemen nu en in de. toe komst op te lossen zonder dat daar een ge wapend conflict aan te pas hoeft te komen". Beton kant en klaar van de fabriek Te Rotterdam is de eerste betonmortel- fabriek van Nederland verrezen. Het be drijf dat opgericht is door zeven van de grootste aannemingsmaatsehappijen in Ne derland en door de Nederlandse cement- industrie, is door minister In 't Veld offi cieel geopend. Met deze fabriek wordt de eerste stap gedaan op 'n industrieel gebied, dat in Nederland tot nu toe volkomen on bekend was, in tegenstelling tot de Ver enigde Staten, waar 1200 van deze fabrie ken bestaan. Zij leveren practisch alle beton kant en klaar af. Ook Scandinavië, België en Engeland kennen betonmortel- fabrieken. Tot nu toe werd in Nederland het sys teem gevolgd, dat beton bij de bouwwex-- ken werd gemengd. De Rotterdamse fa briek gaat echter de betonspecie bereiden in de fabriek, waarvan de grote mengtoren het hart vormt. Daarin wordt het beton gemengd in de opgegeven samenstelling, waarna het vervoerd wordt naar de bouw werken. Dit vervoer dient echter op een bepaalde wijze te geschieden. Het systeem is in 1900 reeds toegepast, maar men kwam al spoedig tot de onaangename ontdekking, ddt het mengsel door het schokken tijdens het vervoer uiteenviel. In Amerika heeft men er dit op gevonden, dat het water- apart in de auto wordt meegevoerd en pas .op het werk bij het mengsel wordt gevoegd. Dit is het z.g. „truekmixer"- systeem. De Rotterdamse fabriek prefe reerde echter het „agitator-stelsel" volgens het patent van de Deense ingenieur Hindhede. Het vervoer geschiedt daarbij in trechtervormige trommels, die door mid del van een aftakas op de versnellingsbak van de auto in langzaam draaiende be weging wordt gehouden, waarddor uiteen vallen van het mengsel wordt tegengegaan. De specie kan tot afstanden van 15 a 20 km worden vervoerd. Blijdorp kreeg grootste orang oetan van Europa Twee maanden geleden hing Bonzo nog in vrijheid te slingeren in een of ander oerwoud van Noord-Sumatra; gisteren ar riveerde hij als gevangene in diergaarde Blijdorp. Bonzo is een orang oetan, een „mawas" zoals de "inlander hem noemt, maar dan een mawas koeda, een mawas „zo groot als een paard". Zijn kwabkoontjes wijzen erop dat hij al een ouwe heer is, op z'n minst twaalf jaar oud en vermoedelijk is hij het grootste exemplaar in Europa. Zijn wicht bedraagt ongeveer 70 kilo. Er zijn in onze dierentuinen wel zwaardere ge weest, maar die waren dan letterlijk vet gemest en stierven ten slotte aan vetzucht. Bonzo is, met permissie gezegd, een dui kelaar. Er zit ogenschijnlijk geen kwaad in zijn traagheid, maar als hij eenmaal los komt, berg u clan maar,, want in zijn armen heeft hij een gigantische kracht. Bonzo heeft ook een litteken aan een van zijn vingers. Dat wijst erop, dat hij al eens een oogje heeft gewaagd aan een dame, die hem niet toebehoorde. De wettige echtge noot straft een dergelijke euveldaad met een poging om de vingers van zijn rivaal af te bijten. Hoe Bonzo verschalkt werd Zoals gezegd, twee maanden geleden hing Bonzo nog in een oerwoud, alleen of hoog stens met vrouw en kind, want de mawas leeft- niet in troepen. Toén verschepen' er- mensen met een jachtcicte. '25ij dreven heim net zo lang op, tot hij in een bijna apart staande boom een toevlucht had genomen, kapten de takken van de omringende pal men af teneinde het overspringen te be letten en onderwierpen Bonzo aan een hon ger- en dorstkuur van drie tot vier dagen, steeds nauwlettend bewaakt. Langer hield hij het niet uit. Zodra de ouwe heer van armoe naar beneden kwam, werden er- zware rottan netten over hem heen gewor pen, belagers onder aanvoering van de heer Van Geuns sprongen als katten op zijn rug en knevelden hem. Later werd hij naar de „Ceram" vervoerd, een schip dat ergens in een haven lag en vooi' Amster dam was bestemd. Gelukkig was er aan boord een goede bootsman, J. M. Krop geheten, die hem, die totnutoe naamloos door het leven was gegaan, een naam gaf, tot Port Said met bananen ver-troetelde, het menu vervolgens overschakelde op rijst met een rauw eitje, wittebrood en oebi (een soort zoete knollen), hem vervolgens met een wonderoliekuur iiet kennismaken en ten slotte een gedicht op Bonzo maakte, dat aan zrjn kooi werd gespijkerd en ieder een waarschuwde voor een mogelijk uit schietende arm van de celbewoner. Zo kwam Bonzo in Nederland en nu gaat hij een dag of drie in het nachthok „ter observatie". Daar krijgt hij een nette zak als slaapmuts, want ook in het oerwoud is zijn familie gewend zich toe te dekken met alles wat ze maar kan .krijgen. Ex-„Ortsgruppenleiter" mag in Nederland blijven Op vragen van het Eerste Kamerlid mr. Brongersma (Arbeid) betreffende het in vrijheid stellen van de Duitser J. H. H. uit Iiardenberg heeft de minister van Justitie geantwoord, dat H. zich op 21 Mei 1918, nadat hij gedeserteerd was uit het Duitse leger, in Nederland-vestigde. In 1917 huw de hij met een Nederlandse vrouw. Volgens inlichtingen van de burgemeester van Hardenberg was H. tijdens de bezetting fel pro-Duits en „Ortsgruppenleiter" van de N.S.V. Hij verleende medewerking aan de SS-.bij het opsporen van auto's, radio's en jachtgeweren en zou zijn zoons hebben ge prest om in Duitse militaire dienst te gaan. Na de bevrijding werd hij in bewaring gesteld. H. werd op last van de burgemeester van Hardenberg in bewaring gehouden in het kamp Westerbork. Het hoofd van de Rijks- vreemdelingendienst deelde op 18 Februari 1948 aan de burgemeester mede, dat H., aangezien de uitleidingen tijdelijk werden stopgezet, in afwachting van een> nadere beslissing in vrijheid kon worden gesteld. De burgemeester deelde daarna mede, dat er volgens zijn inzicht geen termen aan wezig waren om H. in vrijheid te stellen, gezien diens zeer ongunstige politieke an tecedenten. De ambtsvoorganger van de minister heeft daarop aan de procureur- generaal te Arnhem het instellen van een nader onderzoek opgedragen. Dit onder zoek viel ongunstig voor de betrokkene uit. Wegens de belangen van het zeer grote gezin-,en H.'s oorspronkelijk Nederlandse vrouw, omtrent wie slechts gunstige inlich tingen zijn ontvangen, adviseerde het hoofd van de Rijksvreemdelingendienst, H. een voorlopige verblijfsvergunning te verlenen. Op grond hiervan werd H. op 9 Augustus 1948 in vrijheid gesteld. De minister- heeft nu beslist, dat H. ver gunning tot voortgezet verblijf in Neder land zal worden verleend, onder voor waarde, dat voor-taan op.zijn gedrag geen aa..;:.erking valt te maken. Velsen-Noord Het tweede Kiulieim-veld Zoals wij reeds eerder' berichtten heeft het gemeentebestuur in afwachting van de aanleg van definitieve sportvelden in Vel- sen-Nooud aan de V.V. „Kinherm" een tij delijk als voetbalveld1 in te richten strook grond afgestaan aan de Nieuwe Weg ach ter het station Beverwijk nabij de voor malige bunkers. Deze grond moest echter geëgaliseerd worden, wat met eigen krachten moest ge schieden en in hoofdzaak bestond uit het dichten van greppels. Kinheim-leden en -supporters hebben zich niet onbetuigd gelaten. In weinige dagen en met vereende krachten is het mogelijk geworden een vrij behoorlijk voet balterrein te vormen, dat weliswaar aan de minimum-eisen voldoet, doch niettemin behoorlijk bespeelbaar zal blijken te zijn voor de acht lagere geel-zwarte elftallen, die hier een onderkomen zullen vinden. Met een zware wals is het terrein zoveel mogelijk effen gemaakt en gisteren ont braken nog slechts de doelpalen om dienst te kunnen doen. Het is voorts de bedoeling nabij het be staande, door de bezetters geplaatste pomp- gebouwtje, een eenvoudig kleedhuis te doen verrijzen, waartoe bovendien ook water leiding moet worden aangelegd. Dit zal echter nog wel enige tijd vorde ren, maar reeds Zaterdag wil Kinheim het veld in gebruik nemen voor de ontmoeting Kinheim ITweede Jeugd. Waar een wil is, is een weg en dus zal deze wedstrijd wel de opening van het provisorische speelveld worden. Uit het I.EV.-kamp „Half time", het keurig verzorgde maand blad van de R.K. Sportvereniging „I. E. V.'" geeft weer enige interessante gegevens over het leven van deze meer dan 500 leden tel lende vereniging, die voetbal, athletiek, zwemmen en gymnastiek-beoefening omvat In hoofdzaak behandelt het blad de thans voorlopig ondervangen terrein- moeilijkheden voor de voetbalafdeling, die dank zij de medewerking van de Ver eniging „Hoogovenstaten" een onderkomen heeft gevonden op „Watervliet". De aandacht wordt voorts gevestigd op de belangrijke taak, welke I.E.V. in de sport heeft en de vooraanstaande plaats, die deze vereniging in Velsen-Noord kan gaan innemen. De wijziging en volledige wisseling van het centrale I.E.V.-bestuur wordt met vreugde begroet en dit volijverige bestuur, dat met voortvarendheid heeft geijverd voor het vinden van speelvelden, ontvangt bewondering en waardering. Overigens wordt herinnerd aan de fraaie tournooi-resultaten te Westzaan en de eer ste zware competitie-nederlaag. Voor de athletiekafdelïng wordt gewezen op ,3e zaaltraining. in de.komende maanden die wordt aangevuld met een winter- buitentraining, welke zo spoedig mogelijk wordt aangevangen op de Zondagen en zo wel voor heren als dames en junioren is bestemd. Mej. A. Bok promoveerde op de 100 m naar de C-klasse, evenals mej. A. Spring in 't Veld, welke promoveerde op discuswer pen en kogelstoten. Het ligt in het voor nemen de I.E.V.-athleten een bijzondere verrassing te bezorgen door hen kennis te laten maken met een bekende, zij het nog ongenoemde deelnemer aan de laatste Olympische Spelen te Londen. BINNENLAND De nieuwe wethouders van Amsterdam, de heren A. In 't Veld en W. Steinmetz, zul len respectievelijk openbare gezondheid en sociale zaken beheren. Met een maatschappelijk kapitaal van j' 100.000, verdeeld in 100 aandelen, waarin de N.V. Nederlandse Spoorwegen en de Konink lijke Luchtvaart Maatschappij ieder voor 10 aandelen deelnemen, is opgericht de N.V. K.L.M.-autobusbedrijf te 's Gravenhage, ten doel hebbend het vervoer van passagiers, per soneel en goederen naar en van vliegvelden. Half December zal een emigrantenschip, het s.s. „Volendam", met een plaatsruimte voor 1450 mari, een reis naar Australië maken. Degenen die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben kunnen bij de gewestelijke arbeidsbureaux inlichtingen omtrent werkgelegenheid krijgen. Voor de bijzondere politierechter te Mid delburg had zich S. M. D., handelaarster in textielwaren te Aardenburg, te verantwoor den wegens overtreding van het deviezen- besluit. In 1946 en 1947 had zij grote hoeveel heden textiel ter waarde van f 60.000 in België gekocht en naar Nederland laten smokkelen. De eis was drie maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 10.000 boete, alsmede verbeurdvérklaring van de in beslag genomen textiel. Onder voorzitterschap van dr. L. C. Kersbergen zal op 14 en 15 October in Utrecht het 50ste congres voor openbare gezond heidsregeling worden gehouden. Behandeld wordt het verband tussen scholenbouw en de gezondheid van het kind. HAARLEM EN OMGEVING Vanwege „Ereschuld cn Dankbaarheid" wordt in de gemeentelijke concertzaal op Vrijdag 1 October een Indische filmavond ge geven, over onze Ned. militairen in Indië. Sprekers zijn Mgr. J. J. J. Noordman en ds. Joh. Bronsgeest. In zake het vrouwenkiesrecht in de ker ken heeft, de classis Haarlem der Gerefor meerde Kerken een commissie van onderzoek benoemd. De heer H. M. A. van Lier te Haarlem is aan de Gemeente-univex-siteit. te Amster dam geslaagd voor het doctoraal examen natuur-, schei- en wiskunde. Op Dinsdag 28 September zal Theo van der Pas een Chopin-avond geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Dr. J. L. Koole zal Zondag in de morgen dienst worden bevestigd als predikant bij de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal door prof. dr. W. F. Grosheide uit Amsterdam. In de middagdienst zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. De afd, Haarlem van de „Youth for Christ", houdt een jeugdrally in cle Kloppersingel kerk op Zaterdagavond 2 October. Sprekers zijn ds. W. Fijn van Dx'aat uit Overveen en de Evangelist H. F. Huson, hulpprediker hij de Ned. Herv. Gemeente van Oostzaan. Ds. W. Schouten uit Zuilen is beroepen als predikant bij de Gereformeerde Kerk van IJmuiden. Ds, D. Broer uit Haarlem, de vroegere legerpredikant heeft het beroep naar de Ge reformeerde Kerk van Haulerwijk aange nomen. Ds. A. H. Kromhout zal Zondagochtend te 10 uur als predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Halweg worden bevestigd door prof. dr. A. A. van Niftrik uit Amster dam. Des middags zal de nieuwe leraar zijn intrede doen. Voor de Bond „Ned. Israël", af(l. Haar lem zal de heer C. v. d. Vecht spreken over het onderwerp „De gebeurtenissen in Pa lestina in het licht van Bijbel en historie", op Donderdagavond 30 September in de aula van het Chr. Lyceum. IJmuiden-Oost /VEDSTRIJDPROGRAMMA WATERLOO Zondag komen er drie elftallen van Wa terloo in het veld. Het eerste neemt de strijd op tegen HFC 3 en willen de IJmui- denaren de punten thuis houden dan zal er hard gewerkt moeten worden. De reserves, die voor het eerst in de tweede klas uitkomen, krijgen Haarlem 5 op bezoek en het derde elftal komt uit te gen. Stormvogels 6. De wedstrijden worden'sgespeeld in het Sportpark Schoonenberg. Velsen De flames van Strawberries ontvangen Leiden I Het ziet er voor de Velsense Strawberry- dames niet direct naar uit, dat de compe titie met een overwinning wordt ingezet. De hockeysters uit de Sleutelstad beschik ken meestal, over een sterk elftal en ein digden het vorig jaar de competitie op de tweede plaats, vóór Strawberries. Het eind resultaat zal grotendeels afhangen in hoe verre de ploegen zijn ingespeeld. Spannend belooft het Zondag zeker op „Schoonen berg" te worden. In Bloemendaal komen de reserves te genover B.D.H.C. IV te staan. Een bekende tegenstandster, die wat de samenstelling betreft wel eens zodanig veranderd kon zijn, dat een Bloemendaalse zege niet direct te verwachten is. De dames van het derde elftal maken Zondag een goede kans om het succes van de vorige week nog wat voort te zetten. H.B.S. III was meestal een van de zwak kere zusters in haar afdeling. In de wedstrijd tussen het vierde en jeugdelftal, zullen de senioren moeten to nen, dat ervaring meer waard is, dan jeug dig enthousiasme. Nu het eerste heren-elftal niet speelt, gaat alle belangstelling uit naar de presta ties van de reserves. Hurley I wordt de tegenstander en het valt te verwachten dat de Amsterdammers de punten niet gaarne naar Velsen zullen meegeven. Blijkt dit be waarheid te wordèn, dan blijft dit elftal na twee wedstrijden nog steeds puntloos, Op de nederlaag in Den Helder, kunnen de heren van het derde elftal een over winning over Kraaien II laten volgen. De Velsense ploeg is nog al verjongd met en kele goede krachten en heeft een redelijke kans. Tenslotte gaan ook bij de heren het vierde elftal en de jeugd een onderlinge krachtmeting aan, waarbij de jongens de slechtste papieren hebben. Zo wordt het Zondag een belangrijke dag voor de Strawberries. Huizen verrijzen thans en straks als paddenstoelen Er zit schot in de huizenbouw in de ge meente Velsen. In 1948 wordt aan niet minder dan 938 woningen gearbeid, waar bij nog niet eens de i58 noodwoningen van Velsen-Noord gerekend worden. Binnenkort heeft de gunning van 234 panden plaats. Aan een 37-tal was men op 1 September nog niet begonnen, maar op het ogenblik is dit aantal reeds weer minder geworden. Vier-en-negentig huizen waren op 1 September klaar, aan het einde van deze maand worden er nog 80 afgeleverd. Finse scholen in Velsen De N.V. Panagro te Warmond krijgt dezer dagen uit Finland een zending van 50 schoolgebouwen; materiaal dat kant en klaar op maat is gemaakt, dat practisch alleen nog in elkaar moet worden gezet. Vermoedelijk zal de gemeente Velsen een drietal van deze gebouwen rijk worden. Twee scholen zijn bestemd voor- Santpoort, een voor de Vereniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs, die wegens een tekort aan ruimte een aan tal klassen zag ondergebracht in „Spaarnberg en een voor de R.-K. St. Liduina-school. die om dezelfde reden een deel van genoemde buitenplaats in gebruik heeft. Los van alle geruchtqn die men rond „Spaarnberg" weeft, heeft de gemeente dit materiaal aangekocht, louter en alleen om de leerlingen in een werkelijke school te De levensduur van deze semi-permanente gebouwen wordt op minstens twintig jaar geschat. De scholen bieden ruimte aan 5 tot 8 klassen en hebben de in ons land gebrui kelijke afmetingen. De constructie en isola tie tegen weersinvloeden voldoen aan alle. eisen. Ze zijn demontabel, wat het voordeel heeft dat ze verplaatst kunnen worden. Elk lokaal, zowel als de gangen zullen door middel van gasverwarming op. de juiste temperatuur kunnep worden ge bracht. Het worden gebouwen zonder ver dieping, dus zogenaamde laagbouw. De dakbedekking is v3h bijzondere structuur. Daar de huur van „Spaarnberg" per 1 Mei afloopt, hoopt de gemeente tegen die tijd gereed te zijn met het in elkaar zetten en afwerken der j^inse scholen, waarvan er een aan de Middenduinerweg wordt ge plaatst, de andere aan de Kerkweg op het gedeelte tegenover de bollenvelden van de heer Nijssen. Santpoort ONGELUK BIJ DE TRAINING VAN „FIT" Dezer dagen is bij de training van de jongste leden der Santpoortse gymnastiek vereniging „Fit" het 5-jarigé meisje H. A. van de brug gevallen, zodat zij het rech terbeen brak. Later is het slachtoffertje naar het ziekenhuis vervoerd. IJmuiden DE „ROOMPOT" VERLOOR ZIJN VEEGTUIG Tijdens de harde wind van de laatste dagen heeft de mijnenveger „Roompot" van de Ko ninklijke Marine zijn mijnenveegtuig ver loren. Dit tuig is thans aangespoeld bij kilometerpaal 79 te Noordwjjk aan Zee. Het geheel heeft een gewicht van 16 ton en wordt Maandag per trailer naar Amsterdam ver voerd. Agenda voor Beverwijk VRIJDAG 24 SEPTEMBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Geld maakt toch gelukkig". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „Bathing Beauty". W. B. Theater, 8 uur: „De blonde kemp haan". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Bas- comb". ZATERDAG 25 SEPTEMBER. Beverwijkse en Casiricumse theaters: zelfde programma. Marquette Theater (Heemskerk), 8 uur: „De blonde nachtegaal".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3