Vleesrantsoen wordt verhoogd tot 200 gram per week Het Christelijk Lyceum viert feest lieuwe Uit! Gemeente Haarlem beschikt over meer sportvelden Oma De Franse tuin van vroeger ympAC 24 SEPTEMBER 1948 JV/EEDEJ<AMER Varkensstapel zal in 1949 ,|jjk toenemen aanzienl' WlmeMi'e redacteur) r van Landbouw. Visserii en De minlSP7Ling. de heer S. L. Mansholt, *tÊO£timWU i» Tweede Ka il"'1 "Tuiende mededelingen sredaan •"fSIpesWe- Alle factoren voor een Ji.rfic zijn aanwezig, zo zeide li^fvarïcnsstapel zal in 1949 aan- t» l«»enien- mfssen we nog bijna dagelijks op ons bord; enige verbe id I. toewijzing OP korte termijn zal w"" welkom zijn. 's Ministers toe- li1"1 ILunOimde was in zoverre be- 18IW dT ae lopende bon de laatste .arop 400 grim vlees verstrekt O1* een periode van drie weken. hL zal weer elke week 200 gram kunnen worden. Zelfs liggen •i'**'. .wlizingen van 250 gram in het als de productie in October "BCÏ kan gedaebt worden aan de vast- het rantsoen op 300 gram per "'"«I Ml jat lang niet geregeld kunnen «cbieden. Mansholt deelde dit alles mede "E-ói on mondelinge vragen van het ^IfdeheS J.G. Suurhoff (Ar- i p naar de oorzaken van de hui- noohaarste had geïnformeerd en di?e. nfwilde weten, welke maatregelen SS zullen worden om die schaarste ^t ip termijn op te heffen. •Jftd de bewindsman blijkbaar goed, Inliik uiteen te kunnen zetten, «nS°Pn dè moeilijkheden van de laatste waaraan a A1 oorzaken van de SilfiffMI "Pi het gebrek aan ÏÏÏranen, het weer op peil brengen h m veestapel door de boeren, die ver- SÏTaar wegens de grote droogte hun lelien tn.u „op moesten verminderen en S Algen van de boeren om in deze «overvloed aan gras hun dieren nog i vetter te laten worden. Ook de aan- itijke melkprijs beweegt de boeren eke hun vee voorlopig nog met op de markt te brengen- Van je regering uiteraard wel enige „Men treflen om wat meer vlees be- Smt te krijgen. De minister noemde ff eerste plaats de wederinvoering van J,® levering, doch niet alleen de anti- iie van de boeren hiertegen en het ruwe 5pen van bovenaf m hun bedrijven 5«ditongewenst, maar ook de enorme Enistratieve rompslomp, die deze ver- B, levering met zich meebrengt. Ook verhoging van de prijzen van het vee «durende de zomermaanden en verlaging Sd, periode, dat veel veel zal worden ïaneevoerd, wilde de minister met beslui te De Prijzen ziin namelijk voor het ge- Si jaar gegarandeerd, zodat in het na- jor ilet tot verlaging overgegaan kan worden. Hot derde middel tot vergroting van mt vleesvoorraadj is de import. Reeds tetft Nederland met Engeland en België tezamen vlees tegen een redelijke prijs uit Argentinië ingevoerd en heeft ons land, nadat Engeland na Februari geen Argen tijns vlees meer aan ons kon doorverko pen, zelfstandig vlees in Argentinië ge tocht, doch het kan daarmede niet door gaan,'omdat ons daarvoor de deviezen ont leken, Wanneer 100 gram vlees per week meer beschikbaar gesteld zou worden, zou M ons land 18 millioen dollar per jaar tosten, Voor 1948—1949 is voorzien in de aankoop van 45.000 ton vlees, waarvan in middels reeds 40.000 ton gekocht is. Nederland is voornamelijk op zich zelf aangewezen. Onze eigen productie moet cnhoog. Een gunstige omstandigheid hier bij is, dat er thans voldoende voedings aardappelen aanwezig is. De regering sub sidieert de bouw van aardappelstomers en loopt daardoor de uitbreiding van de var kensstapel te stimuleren. De heer Fokkema vraagt'. Ook de heer J. Fokkema (A.-R.) maakte gebruik van het recht om monde linge vragen aan een minister te stellen. Hij wenste te weten of de minister van Meer en Waterstaat a.i., mr. J. R. H. van Schaik bereid ïs te bevorderen, dat de zittingen van de Commissie Vergunningen Personenvervoer, die op 28 September in Leeuwarden zullen beginnen, worden uit- KitHd, totdat het wetsontwerp Herziening van de Wet Autovervoer Personen door de Siaten-Generaal is behandeld en het he lend is op welke wijze de minister ge- Iruik zal maken van zijn eventuele be voegdheid om aan deze commissie richt lijnen te geven over het uitvoeren' van haar taak. Minister Van Schaik bleek niet ber'eid te doen uitstellen. Hij had goede gronden. Hij wenste zich ü'.Vau Mook werd in Batavia fflhousiast ontvangen ilk ben blij, weer terug te zijn", zeide «•Van Wlook bij zijn aankomst op Kema- Wn bij Batavia, waar hij door de auto- Wen met applaus werd begroet, to antwoord op vragen van aanwezige «slaggevers, of in Den Haag een be- 2® 'is genomen ten aanzien van de jatie m Indoniesië, zeide de Van Mook, erin Den Haag „geen beslissingen zijn Mi, behalve dat ik zou terugkeren". Sur .an Mook zeide, dat hij de si- l,|ie(nog niet kon overzien, aangezien hij •walste dagen in het vliegtuig vertoefde, ^situatie zoiKernstig kunnen blijken te Li'.^ok werd opgewacht door de Beel> Neher, Abdoel Kadir, Pinke ■gojr, en op het terras van het K.L.M.- j|Pj§sS waren tal van autoriteiten ter ItaV I?'n" aanwezig. Nadat de heer v. VsreenP ,terras met applaus was ont- W 'i,^™ er een driewerf hoera op «ItvtM twf' Aa" de l,itgan« vao het enige honderden Indo le »et j met vlaggen en spandoe- rskom1' Woor^en „Slamet Datang offi'cieel medegedeeld, dat tebeshmr 6l; gedelegeerde van het iter ui f., ,m Indonesië, dezer dagen kikken nl u naar Nederland zal ver- '•■stadse1r?6e^1gsen te voeren met de namelijk niet te mengen in de werkzaam heden van een lichaam, dat een zelfstan dige werkingssfeer heeft; hij wilde niet vooruitlopen op de behandeling van het wetsontwerp tot herziening van de Wet Autovervoer Personen in de beide Kamers en bovendien, zo zeide hij, schrijft de be staande wetgeving de zittingen van de commissie voor. De heer Fokkema kreeg zijn zin dus niet. Bij het begin der vergadering gaf de herbenoemde voorzitter, mr. L. G. Korten- horst. bij de aanvaarding van zijn ambt aan de Kamer enige nuttige wenken. Hij houdt van wat levendigheid in de debatten en daarom vroeg hij de leden, zich voort aan te beperken bij het voorlezen van ge schreven redevoeringen. Terecht! Zonder te letten op wat hun voorgangers al ge zegd hebben, lezen de afgevaardigden soms ellenlange redevoeringen voor, waar bij kans niemand meer naar luistert. Van het eigenlijke debatteren komt daardoor wei nig terecht. Ook beval hij het vragenuur tje aan. Hij oefende enige critiek op het afde- lingsonderzoek en deelde mee dat het in zijn bedoeling ligt de begrotingsdebatten op 9 November te beginnen. De Kamer benoemde in deze vergadering een aantal commissies en stelde een nieuwe commissie in, een vaste commissie voor de Middenstand. Dinsdag 28 September komt de Kamer weer bijeen voor de behandeling van een groot aantal wetsontwerpen, waaronder dat tot verhoging van de toeslag op de pensioenen, het vaststellen van Hoofdstuk IIA van de begroting voor 1948, de herzie ning van de Provinciale financiën en het ontwerp Totalisatorwet. Amsterdamse advocaat tot 12 jaar veroordeeld Conform de eis veroordeelde het Bijzon dere Gerechtshof te Amsterdam de 50- jarige Amsterdamse advocaat mr. E. Th. A. H. tot een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van - voorarrest en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. H. heeft zich tijdens de bezetting bezig gehouden met het liquideren van vrijmetselaarsloges, werd „Verwalter" voor een zestal Joodse zaken, kocht een grote hoeveelheid Joodse goederen, die hij later met grote' winst van de hand dééd en nam later dienst als hulplandwachter. Boven dien stelde hij een lijst op van personen, werkzaam bij de rechterlijke macht, de advocatuur, de handel, het geldwezen en andere takken van het openbare leven, voorzien van aantekeningen omtrent hun politieke gezindheid en werkzaamheid. Deze lijst belandde later bij de SD. J I J* ien jongens bij regen een bijzondere attrac Kiïnkqbde dollars. Het heeft in Duits land grote beroering gewekt, dat het kerk bestuur van de zwaar beschadigde Dom in Lübeck besloten heeft om Lübeck's meest bekende kunstwerk, het middeleeuws Mem- lincaltaar, aan het buitenland te verkopen, teneinde aldus geld te verkrijgen om de Dom weer te herbouwen. Men betoogt, dat het onvergeeflijk zou zijn om dit kerkelijk erf deel prijs te geven, zelfs al kan het in klin kende dollars worden omgezet. De Gtfsbert Japicxprqs. De „Gijsbert Japicxprijs" zal dit jaar door de Provinciale Staten van Friesland posthuum worden toe gekend aan de Friese auteur Nycle J. Haisma. Deze proiai'st, die in 1907 werd geboren won indertijd een prijs voor het beste Friese jeugdverhaal met zijn manuscript „De kar" en maakte vooral naam. door zijn romans en schetsen die het probleem van de Friese In- diëgangers behandelden, later in een deel verschenen onder de naam „Peke de kolo niaal". Zijn proza-schetsen werden later ge bundeld in „Suderkrus", waarvan ook een Hollandse uitgave verscheen. Tijdens de Japanse bezetting werd Haisma die te Medan woonde geïnterneerd. De novelle „Simmer", die geschreven werd in de inter neringskampen Bandoeng en Tjilatjap, in welk laatste kamp de schrijver is overleden, werd teruggevonden en in 1945 gepubliceerd in het litteraire tijdschrift „De Tsjerne". Deze novelle kwam in aanmerking voor de door de Staten van Friesland ingestelde Gijsbert Japicxprijs. Dr. Joast Halbertsma-prijs. De dr. Joast Halbertsmaprijs voor het werk verschenen op het gebied van „geakunde" (Friese heem kunde en folklore) is dit jaar toegekend aan Gerrit Knop te Amsterdam voor zijn in 1946 gepubliceerde geakundige studie „Schyl- geralan", een beschrijving van land en vólk van het eiland Terschelling. School beslaat dertig jaar Ood het Christelijk Lyceum te Haarlem behoort tot de instellingen die dit jaar hun dertigjarig bestaan feestelijk vieren, om dat daartoe bij het zilveren jubileum geen mogelijkheid bestond. In Augustus 1918 richtte een groep ouders uit Haarlem en omgeving de „Vereniging tot bevordering en instand houding van inrichtingen voor Christelijk middelbaar en voorbereidend hoger onder wijs in Haarlem en omgeving" op een nogal omslachtige aanduiding, die dan ook in 1947 gewijzigd werd in „Vereniging Het Christelijk Lyceum te Haarlem" en reeds in de herfst van hetzelfde jaar werd de school geopend. De school: dat waren toen twee kamers en een hokje boven een melkinrichting aan de Zijlweg, waar zeven leerkrachten onder leiding van de rector dr. W. van Dorp aan veertig kinderen kennis bij brachten. Het jaar daarop was het aantal leerlingen verdubbeld en men verhuisde naar de buitenplaats van de familie Van de Pol aan de Zijlweg, waar thans het complex van de woningbouwvereniging „Rosehaghe" staat. Het oude gebouw staat er nog steeds en huisvest verscheidene openbare diensten en instellingen, Temidden van het gedreun der hei machines voor de aanbouw van een nieu we stadswijk werd daar les gegeven, maar veel schade heeft het aan het onderwijs niet gedaan, te rekenen naar het gedurig toenemende aantal leerlingen, dat eerst de overneming van een houten hulpkerk noodzakelijk maakte. Deze loods als leslokaal ingericht had voor de meisjes Tijdens de Woensdagavond in het Stockhohnse stadion gehouden athleliëkwedstrijden werden de nummers 100 meter hardlopen en 80 meter horden gewonnen door onze landgenote Fanmj Blankers-Koen. Fanny (tweede van rechts) tijdens de start voor de honderd meter hardlopen. Plannen voor nieuwe terreinen in Oost en Noord liggen gereed De werkzaamheden bij de aanleg van nieuwe sportvelden nabij de Schalkwijker weg'zijn zodanig gevorderd, dat de vierde kas- club DCO Zondag a.s. het nieuwe veld in gebruik kan nemen. Dat betekent een verhui zing voor de club, welke van kort na de oprichting af een veld in de onmiddellijke nabijheid heeft gehad. Bij de bouw van het kleedhuis zijn de leden behulpzaam geweest. In de loop der jaren heeft het bestuur trou wens veal medewerking van de leden onder vonden. Het oude veld was drassig en het was noodzakelijk verbeteringen aan te bren gen. Dat is in de zomer van 1937 geschied. In de oorlogsjaren moest de club het veld verlaten en later hebben de Duitsers het onder water gezet. Het kleedhuis verdween in de noodkachels en na de bevrijding was het niet mogelijk aan de Schalkwijkerweg te spelen. Langzamerhand werd het veld weer droog en het was weer bespeelbaar. Vreugde zal er Zondag heersen bij de leden van DCO, als de heer A. van der Aart, voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB, het terrein officiëel voor geopend zal verklaren en de eerste wedstrijd op het nieu we veld tussen DCO en DSS gespeeld kan worden. Andere terreinen in de omgeving. In totaal legt de gemeente op dit ogenblik drie velden langs de Schalkwijkerweg aan, waarvan er één gereed is. De andere zijn be stemd voor „Ripperda" en de Haarlemse Politie Sportvereniging, maar het zal nog enige weken duren, alvorens de velden be speelbaar zijn. Het verst gevorderd is dat van de politie. De graszoden liggen er reeds maar op dat van Ripperda nog niet. Zondag a.s. kan „Ripperda" nog de competitiewedstrijd tegen Pancratius op het vroegere véld aan de Schalkwijkerweg spelen, maar na 1 October is het terrein verhuurd aan „Spaarnestad". Voor de verdere wedstrijden moet nog een regeling getroffen worden, zolang het nieuwe veld niet beschikbaar is. Langs het Zuider Buiten Spaarne komt een groot sportcentrum. De kanohaven is reeds in gebruik genomen en binnenkort zal dat met de drie velden geschieden. Met de uitwerking van de verdere plannen zal men nog enige jaren moeten wachten. Als de verkeerswegen aangelegd zijn, zal het vlotter gaan. Dan zal daar een sportveld gereed komen met een goede accomodatie voor een groot aantal toe schouwers. Ook worden tennisbanen gemaakt en een veld voor ruitersport met manége is op het uitbreidingsplan geprojecteerd. In de toestand van de gemeentelijke sport terreinen is dus enige verbetering gekomen, maar daar tegenover staat, dat het aantal ver enigingen, dat de beschikking wil hebben over een terrein steeds groter wordt. Be drijfsverenigingen b.v. welke over het alge meen vriendschappelijk spelen, hebben zich tot de gemeente gewend, Door een terrein om de veertien dagen beschikbaar te stellen,'zijn vele clubs geholpen. De voetbalclub „Schoten" heeft voorlopig de beschikking over de twee velden op Zater dag en Zondag achter de Kleverparkweg. Volgens de bepalingen van de KNVB moest een der velden omrasterd worden. Voor de gemeente is dat een nadeel, omdat het dan niet mogelijk is een deel er van beschikbaar te stellen aan de scholen, welke op de werk dagen gebruik maken van de gemeentelijke sportterreinen. In de toekomst hoopt „Schoten" te verhui zen naar de Vergierdeweg, niet ver van de Noorder Begraafplaats, als daar over enige jaren sportterreinen worden aangelegd. De plannen hiervoor zijn in voorbereiding. Een verbetering is voorts ontstaan door het ingebruik nemen van het veld aan de Van Oosten de Bruynstraat. Het vorig-seizoen was dat niet mogelijk, omdat er nog zwakke plek ken waren, maar thans is het zover, dat TYBB daar de beschikking zal krijgen over een veld voor voetballende adspiranten (Za terdag) en voor de handbalsters (Zondag). „Geel Wit", uitkomende in de eerste klasse van de Haarlemse Voetbalbond zal het voet balveld mogen gebruiken. De leden, die over het algemeen in het westelijk deel der stad wonen, beschikken dus vlak bij over een tér- rein. Verder komen daar korf bailers (sters) hun competitiewedstrijden spelen. De ge meentelijke terreinen zijn verhuurd aan de Haarlemse Korbalbond, welke een regeling met de clubs heeft getroffen. Hetzelfde ge schiedt bij het Nederlands Handbalverbond, dat zes maal een speelveld op Zondag ge bruikt. Bij het vaststellen van de program ma's wordt rekening gehouden met het be schikbaar zijn van een terrein. Het is bekend, dat de gemeentelijke sport terreinen bijzonder veel gebruikt worden. Op werkdagen komen leerlingen van scholen op de velden en op Zaterdagmiddag en Zon dag de sportverenigingen. De terreinen wor den dus intensief bespeeld. De uitbreiding van het aantal velden heeft echter tot gevolg, dat 'de terreinen met ingang van dit seizoen op Zondag tussen twaalf en twee uur geslo ten zijn. Het veld wordt dan minder gebruikt. De prachtige velden van „Haarlem" aan de Jan Gijzenvaart hebben wij buiten beschou wing gelaten, omdat de club daarvan de eigenaresse is. Het. ir^ebruik nemen betekent overigens een belangrijke verlichting voor de competitieleider bij het samenstellen van het voetbalprogramma, omdat vier velden be schikbaar zijn. PERSONEEL VAN DE GEVANGENIS GAAT VOETBALLEN. Opgericht is een voetbalclub, bestaande uit leden van het per soneel van de Strafgevangenis te Haarlem. De naam van de club is „Sportvereniging Gevangenis Haarlem" (S.G.H.) Sport in 't kort VAN DER MEER LEIDT DENEMARKEN —ENGELAND. In.de voetbalwedstrijd DeneraarkenEngeland, welke Zondag a.s. in Kopenhagen wordt gespeeld, zal onze land genoot Van der Meer als scheidsrechter optreden. VAN DER HAM MAAKTE HET DOEL PUNT. In de voetbalwedstrijd DFCEDO heeft niet, zoals gemeld is, Steendam het doelpunt voor EDO gemaakt, maar Van der Ham. Deze nam de plaats van Steendam in, die ziek was. CLUBKAMPIOENSCHAP SCHAKEN. Voor het clubkampioenschap van Haarlem schaken speelde „Het Oude Slot" uit Heem stede tegen Spaarndam en won met 8Vi6Vz. Oma gaf de mensen geen waar voor hun geld. Oma rolde maar neen en weer over de grond en de dokters hadden druk werk. Een troost voor Oma was dat Oma 40.000 gul den voor deze demonstratie kreeg. De menigte werd zo boos op Omadat zij rie pen: „Ga maar zitten Oma". Eerst gaf Oma weliswaar een paar harde slagen en bleef nog wel een tijdje dreigjn, maar toch kon Oma geen schade toebrengen. Toen ver anderden de zaken. Oma kreeg een paar harde klappen tegen het hoofd. Oma wag gelde terug. Oma's verdediging mocht geen naam hebben. Toch hield Oma dapper vol en trachtte nog er een echt gevecht van te maken. Oma veranderde van stijl en pro beerde het eens met de linkerhand, maar kreeg niettemin een geweldige klap op de kinDe mensen begonnen Oma uit te fluiten, want zij vonden tiet maar-aanstellerig van Oma om zo op de grond te gaan liggen rollen. Toen telde de scheidsrechter tot tien en de Engelse kampioen Bruce Woodcock had op zijn tegenstander, de Amerikaan Lee Oma, een knock-out-overwinning behaald. en jongens bij regen een bijzondere attrac tie: men moest er dan een paraplu opste ken. Bovendien werd in een huis op de hoek van de Zijlweg en de Duvenvoorde- straat nog een „filiaal" gesticht, waar enige vaklokalen en de gymnasium-afdeling werden ondergebracht. In 1925 kon de school het prachtige ge bouw aan de Emmakade betrekken, dat na tien jaar ook al weer te klein zou blijken. In 1930 werd dr. W. van Dorp een pionier op het gebied van de onderwijs vernieuwing, wiens ideeën eerst nu weer klank gaan vinden, maar die ze toen reeds poogde toe te passen benoemd tot chef van de onderwijsafdeling der Philipsfa- brieken en werd zijn plaats ingenomen door dr. J. van der Eist, een man wiens grote gaven van hoofd en hart in de loop der jaren steeds weer tot hun recht zouden komen. Onder zijn soepele maar nimmer slappe leiding begon de grote bloei van de school eerst recht, zodat de zeven leraren en de ene beambte van 1918 thans uitgegroeid zijn tot een staf van 52 leraren, die in totaal voor 36 klassen met 850 leerlingen staan, terwijl zeven beambten het lyceum „draaiende" houden. Het Christelijk Lyceum is de oorlogs jaren niet zonder kleerscheuren doorgeko men. Niet alleen werd het geruime tijd van zijn gebouw beroofd, maar bovendien ging de kostbare inventaris door toedoen van de opeenvolgende militaire formaties geheel verloren. Dr. van der Eist werd in 1944 door de Duitsers gevangen genomen, omdat hij weigerde hun de jongens, die voor het spitten in aanmerking kwamen, uit te le veren. Het daarbij door het bestuur ge volgde beleid was na de bevrijding oor zaak van moeilijkheden, die zelfs tot een staking door de leerlingen leidden. Met het optreden van een nieuw bestuur keerde de rust weer. Drie leraren en een beambte zijn nu van de oprichting af met het wel en wee van de vereniging verbonden: de heren G. C. Jongh Visscher, J. W. vanMelle, A. Thijs en de amanuensis J. Lodder. Vijf-en-twin- tig jaar en langer lopen de dames J. S. J. Klap, J. R. Morard en de administratrice H. E. van Looy en de heren ir. P. C. van Steenwijk, tevens conrector, D. C. van Ale- wijk, H. J. Dirltsen, drs. B. B. van den Hoorn, J. Santing en de concierge W. Ver- wer mee. Bijzondere sfeer Wat buitenstaanders in het Christelijk Lyceum opvalt is de bijzondere sfeer, die in het schoolleven tot uiting komt. Muziek, toneel en beeldende kunsten worden door leerlingen geestdriftig beoefend, het schoolorkest onder leiding van de heer Dirksen geniet een grote reputatie. Als eerste school in Nederland werd door de leerlingen een „Handvest der klas segemeenschappen" aanvaard, waardoor zij mede-verantwoordelijk zijn voor de goede geest in de school. Die goede geest heeft een practisch re sultaat in een intensief betoon van prac- tische naastenliefde. Zo hebben sommige klassegemeenschappen op zich genomen gebrekkigen materieel en geestelijk te ver zorgen, er bestaat een hecht contact met het geadopteerde stoomschip Jupiter", met Sint Nicolaas wordt een Haarlemse lagere school, waarvan de leerlingen uit sociaal-zwakke gezinnen komen, een feest bereid en deze cursus werd een gevluchte Hongaarse jongen geadopteerd, waarvoor de meisjes en jongens spontaan 750. en 250 textielpunten bijeenbrachten die nu ook het onderwijs op de school kan volgen. Evenzeer heeft de schoolleiding een open oog voor de wijzigingen die het huidige onderwijsstelsel behoeft, al worden deze niet geforceerd. Speciale meisjes-afdeling Zo is thans een vierde afdeling geopend, een Middelbare Meisjesschool, waarvan het programma meer in overeenstemming is met de vrouwelijke aard en dat voor bereidt op het gezins- en maatschappelijk leven. Plet einddiploma van deze sectie geeft gelijke rechten als dat van meisjes- H.B.S.'en. Dat de. uitbreiding van het Christelijk Lyceum ten koste is gegaan van het open baar onderwijs, wordt door dr. Van der Eist ontkend: bij een enquête bleek dat meer dan 80 pet der leerlingen afkomstig was van christelijke lagere scholen. „Con currentiezucht is ons trouwens vreemd; wij werken op een eigen terrein", zei hij. Tweede Lyceum in Haarlem-Noord Intussen is uitbreiding dringend noodza kelijk geworden. Binnenkort komt een voorlopige oplossing tot stand doordat men de beschikking krijgt over een gebouw in de nabijheid. Maar de ruimteproblemen zullen eerst definitief van de baan zijn wanneer over gegaan kan worden tot de bouw van een tweede Christelijk Lyceum in Haarlem- Noord. Er is door de gemeente voor dit doel reeds grond gereserveerd aan het Pla- netenplein. Het jubileum wordt in de Herfstvacantie met een receptie en een door de leraren geschreven jubileumrevue feestelijk ge vierd. Dr. W. M. Kruseman, Het denkende en handelende dier. Uitgeverij Born, Assen. Wanneer men op een omslag tot slot van een boek-beschrijving leest dat de schrijver ons voert „tot de conclusie, dat de psycho logie van mens en dier geen los naast elkaar Liggende gebieden zijn, maar elkaar op vele punten ten nauwste raken", verwacht men. geen ongelofelijke openbaringen. De inhoud van Dr. Kruseman's boek verrast niet. Wel blijkt dat hij veel van zijn onderwerp weet; hij noemt vele namen van onderzoekers en beschrijft tal van proefjes, met dieren geno men. Zulke proefjes trekken de lekenlezer altijd aan; die ziet het met hetzelfde vermaak \vaarmee hij een baby volgt, die een tuin gaat ontdekken. En voor niemand dan de leek is dit boek geschreven. Het is onrustbarend populair. „Heeft, u deze aardige kokerjuffers wel eens in een gewoon boerenslootje bewonderd?" wil Dr. Kruseman weten. „Het is opvallend, zoveel prachtige dingen als men in zo'n slootje bespieden kan!" En elders, wanneer verteld is dat een hond een voetspoor volgt- ook wanneer dat door andere, zelfs door kunst-voeten, wordt voortgezet: „Of Sher lock Holmes zulk een fopperij bemerkt zou hebben?!" Zulk leuk babbelen op het peil van de ver onderstelde lezer, dat grote kind, maakt een betoog moeilijk leesbaar. Tenzij men bijzon der op heeft met snakerijen als die over Sherlock Holmes, natuurlijk. S. M. Hoe dc auto in ons land kwam; door M. W. Aertnijs, uitgave C. Hofkamp, Amsterdam. De schrijver, die de eerste automobiel- importeur in ons land was, heeft in een kleine honderd bladzijden de bewogen ge schiedenis geschreven van de automobiel in zijn zuigelingenperiode en iedere automobi list van tegenwoordig, die met één druk op de starter klaar is, zal er zeker behagen in scheppen te vernemen welke vreemdsoortige manipulaties zijn voorgangers moesten ver richten aleer een krakend geluid verkondde dat het „rijtuig-zonder-paard" liep. Welis waar doet de stijl van het boekje ook een beetje aan die periode denken, maar dat geeft er een ongewilde „couleur locale" aan, die de leesbaarheid zeker niet vermindert. satie oproepen en .wanneer zij gebrekkig of prijzend over de romantiek der Engelsen ongeïnspireerd is,'ons ten hoogste een in- die kronkelpaadjes aanleggen over golven- zicht geven in de methoden en db techniek de grasvelden. Hoewel de romantiek in een van hen die zo'n tuin aanlegden. Hetgeen andere zin van het woord wel degelijk in mogelijk, belangwekkend is voor vaklieden, deze tuinen bedreven wordt, getuige de Sinds een week wordt in het Rijksmu- maar niet voor ons. luchtige kleedij die sommige gasten op een seum de tentoonstelling „De Franse tuin Wil men van deze expositie profijt trek- tuinpartijtje nauwelijks omhult, van de Middeleeuwen tot op onze dagen" ken, dan zal men zich mee moeten laten Gij fantaseert verder en ziet hoe het gehouden. Meen niet dat men er een dikke voeren door zijn fantasie. En die zal u in- décor, dat zo'n tuin in sterke mate was, laag aarde op de grond heeft gestrooid, ten- derdaad leiden naar gebieden, waar Jiet zjjn functie gaat vervullen als achtergrond einde de zalen te herscheppen tot een lust- goed is te toeven. Omdat die tuinen de ex- .voor een karos met vier schimmels er voor, hof in natura? want de tentoonstelling be- ponenten zijn van een stijl, die voor het die de kaarsrechte oprijlaan oprolt. Op de perkt zich tot prenten, foto's en gobelins karakter van een tijdperk tekenend was. bok de koetsier met zijn driekante steek, waarmee men zich een indruk moet ver- Door die tuinen gingen indertijd de heren zijn pruik en zijn witte kuitkousen. De schaffen van de Franse tuinarchitectuur en en meesters van Frankrijk;.immers slechts rijke goud-bestikte uniform van de adel de enige „couleur locale" wordt geleverd zij waren in staat zo'n tuin te bekostigen, lijke equipage. Gij waagt een blik naar door een paar tuinbeelden' en gesnoeide Maar goed, in die niet zeer democratische binnen en ontwaart „la belle". Een exquis boompjes, die sterk de indruk maken zich tijd, waren zij het per slot die de gang van gewaad, brilliante juwelen als omlijsting in de ietwat muffe museum-atmosfeer wei- zaken leidden. voor een fijn-besneden, zij het dan een wat nig thuis te voelen. Zo gaat gij door uw verbeelding geleid hooghartig gezichtje. Gij geraakt zo in ver- De bezoeker rest dus niets anders dan door zo'n tuin van le Nótre, die de natuur voering, dat gij een sierlijke buiging maakt zich via de afbeeldingen op de hoogte te zette naar zijn hand. Gij wandelt, neen gij om haar in hoffelijke bewoordingen wei stellen van de schoonheid der Franse tui- schrijdt langs de kanalen, de bassins waar- kom te heten. nen. Zijn neus om bloemgeuren mee op te in de hemel zich spiegelt. Langs de water- In die buiging echter valt uw oog op uw snuiven en zijn oren om het gekwinkeleer werken waar stenen monsters waterstra- bruine sportschoenen, uw ietwat slordige der vogels mee t^ vangen zou hij gevoeg- len uit hun gedrochtelijke gezichten spui- grijze flanellen broek en uw sportcolbertje. lijk thuis kunnen laten, wanneer zij niet ten, langs de beelden van Griekse goden, Zulks beduidt een ruwe deceptie, want gij zo onverbrekelijk-aan zijn gelaat verbon- de volières, dezuilen, de bomen die gesnoeid beseft dat gij onherroepelijk een kind van den waren en ook zijn waardering voor zijn tot vormen die het oog behaagden, of een andere tijd zijt Gij begeeft u dan maar beeldende kunst blijft buiten dienst, omdat samengevoegd tot machtige décors om de naar huis en in uw eigen hof van zes bij de geëxposeerde afbeeldingen zich en- blik te leiden naar de oneindigheid of naar tien peinst gij nog wat na over de grootse kele gunstige uitzonderingen daargelaten een wit paleis in de verte. tuin van de rede, die gij zaagt. Gij vraagt niet boven het peil van „prentjes" ver- Zeker, dit is de tuin van de rede in de u zelf zeer persoonlijk af wat gij van uw heffen. tijd van de rede. De tuin van le Nötre die tuin verlangt. Die indrukwekkende groots- Waarmee we maar willen zeggen, dat zijn grote en magistrale visie richt langs heid of dat beetje levende en onredelijke deze expositie in hoofdzaak een didactisch wiskundige lijnen. Een forse hoofdas en geluk. Gij kijkt naar de zachte kleurenzee karakter heeft. Immers, men ondergaat de daarop geprojecteerd de symmetrische van de petunia's, het pastel van de floxen, schoonheid van een tuin slechts ten volle elementen die het werk volmaakten. Daar de warme gloed van de dahlia's. Een beetje in die tuin zelf met behulp van alle zin- gebeurt niets in die tuin wat le Nötre niet kris en kras door elkaar, zoals de natuur tuigelijke waarnemingen, die ten dienste wil. Hij boetseert, hij dwingt de Natuur te dat verordonneert. Gij zijt als kind van uw staan. Een picturale weergave kan op z'n gehoorzamen aan de brilliantie van zijn eigen tijd dan niet eens zo ontevreden, gunstigst een gedeeltelijke schoonheidssen- rationele inspiratie. Men spreekt daar mis- W. L. B. Minder vestiging dan vertrek in Haarlem Het woningtekort draagt de schuld daarvan Haarlem had voorheen een groot vesti gingsoverschot, dat wil zeggen; er vestig den zich meer mensen dan er vertrokken. Dat feit verklaart de sterke groei van het zielenaantal in het verleden. In 1939, het jaar voor de oorlog, bedx-oeg het vestigings overschot zelfs een kleine 2000! Nu is daaraan een einde gekomen. In het eerste halfjaar van 1948 zijn er zelfs meer vertrokken dan er in kwamen. De oorzaak daarvan ligt gelukkig niet in het feit dat Haarlem zijn aantrekkelijkheden verloren heeft, maar is zuiver een gevolg van het tekort aan woningen. Zolang er veel huizen te weinig zijn, ziet het Huis vestingsbureau liever mensen vertrekken dan komen. Heel verklaarbaar. In het eerste half jaar van 1948 kwamen 3881 mensen in Haarlem wonen en 3925 kwamen hun verhuisbiljet opvragen. Een achteruitgang van 44 dus. Thans mogen zich alleen in Haarlem vestigen mensen die hier hun werk hebben. Interessant is de wisselwerking te zien tussen Haarlem en de omliggende ge meenten. Uit Bloemendaal kwamen 273 .mensen, en 212 vertrokken naar Bloemendaal. Voor. de woningvoorraad in onze stad was Bloemendaal dus schadepost. Velsen was ook een schadepost: 123 Velsenaren gingen naar Haarlem en slechts 105 Haarlemmers naar Velsen. Hetzelfde geldt niet voor Heemstede, want 146 Heemstedenaars vertrokken naar Haarlem, maar 150 Haarlemmers kozen Heemstede tot woonplaats. Voor Bennebroek zijn de cijfers: 9 Ben- nebr'oekers naar Haarlem, 13 Haarlemmers naar Bennebroek. Haarlemmerliede c.a.: 20 Haarlemmer- lieders naar Haarlem, 31 Haarlemmers naar Haarlemmerliede. Amsterdam leverde 462 aan Haarlem af, slechts 442 Haarlemmers trokken naar Amsterdam. Naar elders (dus buiten de hierboven genoemde gemeenten) vertrokken 2972 Haarlemmers, en er kwamen slechts 2848 van elders naar Haarlem. Beperking van de post aan militairen overzee Kamerlid stelt vragen aan minister van Oorlog Het Eerste Kamer-lid de heer Algra (A.-R.) heeft aan de minister van Oorlog vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat met ingang van 1 October de mogelijk heid, brieven voor de militairen in Indo nesië te verzenden tegen verlaagd tarief, zodanig zal worden beperkt, dat practisch slechts de gelegenheid overblijft om tegen dat tarief postbladen te verzenden. Is het de minister bekend, vraagt de heer Algra, dat deze beperking, die blijkbaar beoogt een groot deel der zwaardere brief- zendingen van de luchtpost over te bren gen naar de zeepost, bij de ouders en an dere familieleden, bij jeugdorganisaties en andere verenigingen, die elke week brie ven, drukwerken en verenigingsorganen per luchtpost vei'zenden, grote ongerust heid en ontstemming heeft gewekt? Is de minister bereid deze maatregel alsnog op te schorten om nader te kunnen onderzoeken, welke de gevolgen van deze beperking voor het moreel van de troep kunnen zijn, waarbij dient te worden be dacht, dat verzending per zeepost een dus danige vertraging betekent, dat de corres pondentie alle actualiteit verliest? Wan neer dit onderzoek leidt tot de overtuiging, dat door de beperkende maatregel inder daad in belangrijke mate het contact met de militairen wordt geschaad, wil de mi nister dan bevorderen, dat de bestaande regelipg alsnog wordt gehandhaafd? Het hoofdbestuur van de N.I.W.I.N-, ge alarmeerd door de berichten inzake invoe ring van de postbladen, respectievelijk de verhoging van de tarieven van de normale correspondentie met militairen in Indone sië, heeft over deze aangelegenheid contact opgenomen met de betrokken autoriteiten. Agenda voor Haarlem Gem. Concertgebouw: Zomereoncert HOV, 8 uur. Luxor: „Anna Karenina", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Ik doodde mijn kind", 18 j., 2, 4-15. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De rode duivel", 14 j., 2, 4.15,7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Op het scherp van de snede", 11Lj., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De klolacen van St. Mary", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9,15 uur. Palace: „Humoresque", 18 j., 1,45, 4, 6.45 en 9.15 uur. ZATERDAG 25 SEPTEMBER Stadsschouwburg: „Aan d' oever van een snelle vliet", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5