c Verleden van het zwemmen herleefde CoeJe tljd V8n r^bbes SLAAP KAMERS J Europa telt weer mee in de bokssport Ook de derde wereldtitel naar de Oude wereld Bij de terugkomst van Bassermann 10f' Knk. PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 ONTNUCHTERING VOOR DE YANKEES 1 (Van onze correspondent te New York) Op boksgebied hebben de Amerikanen dit jaar heel wat te slikken gekregen. Amerika beschouwt zich op boksgebied als het neusje van de zalm en indien men in de annalen van de bokssport bladert, dan moet men zeggen dat dit niet geheel ten onrechte is. Maar een feit is toch maar dat momenteel drie wereldtitels in Europa huizen, te weten vlieggewicht (Rinty Mo- naghan, Ierland), lichtzwaargewichl (Fred die Mills, Engeland, die onlangs in Ame rika de Amerikaan Gus Lesnevich de titel ontnam) en nu weer middengewicht, toen de algemeen om zijn talenten ge respecteerde. maar overigens kansloos ge achte Fransman Marcel Cerdan in New York een nummertje boksen weg gaf. waar vriend en vijand van stonden te kijken. Het publiek meer dan 19.00C mensen, die tezamen 243.000 dol lars aan entréegelden betaalden zat er verslagen bij te kijken, toen Cerdan een demonstratie boksen weggaf waartegen Zale onmogelijk opkon. Men verwachtte blijkbaar de gebruikelijke procedure, waarbij Zale's tegenstander na vijf of zes ronden eindigt door met glazige ogen naar het plafond te liggen kijken. Maar Cerdan kwam deze critieke ronden vrijwel j ongeschonden door en toen eenmaal de zesde ronde inging, bleek aldra dat Zale i stoom tekort kwam. In de elfde ronde kreeg Zale een linkse en een rechtse op de kaak te incasseren, die hem noodlottig werden. Met de gong ging hij neer en was niet in staat om het aanvangssein van de twaalfde ronde te beantwoorden, ondanks wanhopige po gingen van zijn helpers om hem met reuk- zout, hartmassages en koude sponsen weer bij stukken te brengen. Voor het inzetten van zijn titèl ontving'l Zale 120.000 dollar. Cerdan won de gega randeerde S 40.000 maar kreeg hiervan maar 20% in zijn handje. Cerdan heeft de Europese bokssport een belangrijke dienst bewezen, door aan het zozeer ongelovige Amerikaanse publiek duidelijk te maken, dat Europa nog mee telt in „the noble art of self defence". Nu is het de tijd voor Europese boksers om de belangstelling, die thans in Amerika ge- I kweekt is, financieel uit te buiten. Zeilen Onderlinge wedstrijden van „Watervrienden" De Jachtvereniging „Watervrienden" hield Zondag tot besluit van het seizoen onderlinge zeilwedstrijden op het Spaarne en Mooie Hel. De uitslagen luiden: 16 m2 Eenheid: 1. H. Honing; 2. A. v. Hemert. 16 m2 Toer: 1. D. Zwerus; 2. J. Kroon, 12 m2 B M: 1. A. Lohman; 2. P. Flobbe. Voorgift klasse: 1. J. Hoogland. Met een verbeten gezicht plaatst Cerdan een harde rechtse op de kaak van de Amerikaan Zale in hun gevecht om de wereldtitel middengewicht. Zale moest in de twaalfde ronde verstek laten gafin. Kleding en schoeisel voor Nederland De „Westerdam" is vandaag uit New York naar Rotterdam vertrokken met bijna 40.000 kg goederen, welke door de „United Service to Holland" voor verdeling in Nederland ter beschikking zijn gesteld, De lading omvat een Kerstzending van de bevolking van Tuxedo voor de door haar geadopteerde Brabantse gemeente Engelen-Bokhoven; 400 kisten kleding en schoeisel van de Wereldraad van Kerken voor de Nederlandse Interkerkelijke Wederopbouwcommissie; 150 kisten kle ding van „Save the Children" voor de „Stichting voor het Kind", 100 wasbakken van de Raad van Vrouwelijke Gemeente leden van de kerk te Cincinnati voor het kindertehuis „Nieuw Voordorp" te Voor schoten. BLANK MAHONIE: 3-deurs linnenkast, 2-pers. toog- ledlkant, 2 nachtk. naa tafel en 2 stoelen ZYU.- BLANK EIKEN: geheel meubelplaat, 2-deurs kast, 2-pers. ledikant, 2 nacht kastjes, tafel en 2 aaa stoelen wYUi" BLANK EIKEN: 3-deurs kast, lits-jumeaux, 2 nachtkastjes, tafel en m aa 2 stoelen 4VU.- OLD FINISH: 3-deurs kast, 2-pers. ledikant, 2 nachtkastjes, tafel paa en 2 stoelen 3YU.- KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Platen 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang met piano. 11.30 30-jarig bestaan Christelijke Middenslandsbond. 12.15 Platen. 12.30 Weerpraatje. 12 33 ..Vrij en blij". 13.15 Orgel. 13.45 Platen. 14.00 50 jaar Nederlandse muziek. 14.30 NCRV-koor. 15.00 Jeugdcon- cert. 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 18.00 Nederlandse koren en corpsen. 18.20 Platen. 18.30 Strijd krachtenprogramma.- 19.15 Platen. 19.25 Bach-koraal. 19.30 Actueel geluid. 19.45 Engelse les gevorderden. 20.05 Proloog. 20.15 Residentie-orkest. 21.35 Vraaggesprek over ,3urgerlijk recht". 22.00 „Sans Souci" en „Dubbel Vier". 22.45 Overdenking. 23.15 Pla ten. 23.45 Het Salzburger Domkoor. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9.30 Waterstanden. 9.35 Bedrich Sme- tana. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Orkest Frans Wouters. 12.30 Weer praatje. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Orgel. 13.15 Kalender. 13.20 Platen. 14 00 Gesproken portretten. 14.15 Kamerorkest. 15.00 „De vrouw in de mist", luisterspel II. 15.30 Voor zieken. 16.00 De Roodborstjes. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Voor de jeugd. 18.15 Varia. 18.20 Platen. 18.30 „Willen en kunnen". 19.00 Dwalen wij? 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 „Amsterdam", klank beeld. 29.40 Jeugdnieuws. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Opera's. 21.15 De oranje orchidee, luisterspel. 22.00 Orgel. 22.15 Paul Godwin Trio. 22.45 Van boek tot boek. 23.15 „Van toneel naar Cabaret". De pioniers van de zwemsport ziin voor lopers geweest van de „new look1' mode. Dit konden Zaterdagavond de toeschouwers vaststellen, die de jubileum wedstrijden van de K.N.Z.B., welke onder leiding van de A.Z. 1870 in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam gehouden zijn, bijwoonden. De zwemmers en zwemsters van 50 jaar geleden droegen badpakken, die wat lengte betreft de nieuwste damesmode van 1948 zeer nabij komt. De juryleden droegen toen een jaquet met bolhoed en namen bij wed strijden in een bootje plaats, dat in het bad ronddreef. Dit alles kreeg men op het feest te zien. Men zag daar ook de wijze, waarop vroe ger de wedstrijden gehouden werden, n.l. het snelzwemmën voor mannen en vrouwen op buik en rug, waarbij in het water gestart werd en aan de finish een bel geluid moest worden. Verder gekleed popduiken voor mannen, een bijzonder geliefd nummer in de oude tijd: het touwtrekken voor man nen, en duiken en springen van de 3 meter plank. Dit alles zorgde in het begin van de avond voor een gezellige stemming, die nog verhoogd werd door een „hoempa-orkestje" dat vrolijke wijsjes speelde. Het heden bracht een uitstekend pro gramma, waaraan de Olympische ploeg medewerkte. Bij de 100 meter borstcrawl heren zag de H.P.C.'er Tjebbes, die de laatste tijd erg naar voren gekomen is, kans Rob Sindorf te slaan in 1 min. 1.6 sec. De tijd van Sindorf was 1 min. 1.8 sec. Op de 100 meter borstcrawl dames ont spon zich een felle strijd tussen Hannie Termeulen en Irma Schuhmacher, die el kaar geen centimeter toegaven. Op de laat ste meter won de Rotterdamse met hand slag in 1 min. 7.6 sec. De 100 meter rugslag dames werd een overwinning voor Diny van Ekris, die de goede tijd van 1 min. 16.4 sec. noteerde, vóór Ria van der Horst in'l min. 17.4 sec. en Greetje Galliard in 1 min. 17.8 sec. Bob Bonte, die op de 200 meter school slag lange tijd met grote voorsprong had geleid, moest op de laatste 25 meter een felle aanval van Joop van Daatselaar af slaan. Het gelukte hem en in 2 min. 45.1 sec. tikte Bonte als eerste aan vóór Van Daatselaar, die er 1.2 sec. langer over deed. Bij de 200 meter schoolslag dames werk ten Nel van Vliet en haar clubgenote Tonny Hom zich terstond naar voren, op enige afstand gevolgd door Jannie de Groot. De strijd tussen""de Hilversumse meisjes werd fe] en bij ieder keerpunt bleek, dat Tonny Hom haar clubgenote ernstige concurrentie ging aandoen. Het laatste keerpunt werd nog gelijk genomen en eerst op de laatste meters sleepte Nel van Vliet de zege uit het vuur in 2 min. 55.9 sec. Voor Tonny Hom betekende de tijd van 2 min. 56 sec. een grote verbetering van haar persoonlijk record. De toekomst van de zwemsport werd uit gebeeld door een groot aantal jongens en meisjes, die hun best deden om het devies van de zwembond „Ieder Nederlander zwemmer" op aanschouwelijke wijze uit te beelden. Last fan zenuwen? Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. Wielrennen Maastricht clubkampioen op de weg Maandag is op de Veluwe het clubkam pioenschap van Nederland gehouden. Zeven tien ploegen startten met tussenpozen van. drie minuten, nabij het Openluchtmuseum te Arnhem om het parcours over de Veluwe van 58 k.m. 2 malen te rijden. De uitslagen luiden: 1. Maastricht (Jans sen, Sijen en Joris) 2 uur 46 min. 42.6 sec.; 2. D. T. S., Zaandam (C. Bakker, Evers en Schellingerhoudt) 2 uur 50 min. 21.6 sec.; 3. „De Kampioen", Haarlem, (G. Peters, P. Peters en Voorting) 2 uur 52 min. 05 sec.; 4. Olympia. Amsterdam. (Lakeman, Loos en Motké) 2 uur 57 min. 31 sec.; 5. Feijenoord, Rotterdam, (Van-Gerwen. De Otter en Ge luk) 2 uur 58 min. 04 sec.; 6. Spartaan, Den Haag, (Storm, Verhoeven en Mitteltreiner) 2 uur 58 min. 15 sec. De zeventien ploegen reden met drie of meer man de strijd uit. Bij de nieuwelingen werd het officieuse kampioenschap van Ne derland gewonnen door A. Donker (Amster dam). die hiermede zijn 19e overwinning behaalde. Tweede werd Roks (St. Wille- brord) en derde Cornelisse (Halfweg). Krijgs man uit Rijswijk won de erebeker der veteranen. Beide categorieën legde het par cours van 58 k.m. af. Nederlands sportvliegtuig landde in Russische zóne Een Nederlands sportvliegtuig, de PH-NCP, dat Zaterdagochtend van het vliegveld Eelde was opgestegen met bestemming Kopenha gen, is uit de koers geraakt en in de Russi sche zóne van Duitsland bij Schwerin geland Het vliegtuig werd bestuurd door de sport vlieger W. Molema en had als passagiers aan boord de heren J. Ubink, waarnemend hoofd redacteur van het Nieuwsblad van het Noor den, en O. Wedema, verfhandelaar te Groningen. De PH-NCP, thans eigendom van de Noord- Nederlandse Aeroclub, was destijds het par ticuliere toestel van Prins Bernhard. De passagiers zijn reeds op weg naar Ne derland, de piloot blijft ter plaatse toezicht houden op de reparatie van het vliegtuig. Serviesgoed op de markt was veel te duur De persdienst van het ministerie van Economische Zaken deelt mede, dat op de weekmarkten te Haarlem, Rotterdam, Goes, Leiden, Groenlo en Den Haag door, de Prijsbeheersingsambtenaren overtredingen zijn geconstateerd op het gebied van de handel in serviesgoed. De tegen normale prijzen van de fabrie ken gekochte artikelen werden door be paalde groothandelaren tegen te hoge prij zen aan de detailhandel verkocht, welke op zijn beurt aan marktkooplieden leverde, uiteraard veel te duur. De prijzen welke het publiek moest be talen, stegen daardoor eveneens. Komme tjes van 11 cent werden op de markt ver kocht a 3 voor een gulden. Een Rotter damse detailzaak betaalde aan zijn grossier 400 pet. boven de geoorloofde prijs, waar bij men zich trachtte te dekken met ver valste facturen. Een detaillist te Leiden verkocht theeserviezen van 10.80 voor 49.50. Grote partijen serviesgóed werden te Haarlem, Rotterdam, Leiden, Goes, Den Haag en Groenlo in beslag genomen. Doodstraf geëist tegen ex-S.D.-rechercheur Het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwar den heeft de zaak behandeld tegen de 58- jarige brigade-rechercheur A. K. uit Amsterdam, door wiens toedoen 25 Ne derlanders de dood vonden. K. trad in 1913 bij de Amsterdamse politie in dienst en meldde zich in 1941 bij de N.S.B. In Am sterdam werd hij aangesteld bij het bureau Joodse Zaken. Hij heeft tal van Joodse Nederlanders gearresteerd en naar con centratiekampen doen zenden, waaruit velen niet terugkeerden. Ook was ver dachte ten laste gelegd, dat hij tal van Nederlandse vrouwen en mannen heeft mishandeld en dat hij ook in de provincies Groningen en Drente een ware terreur uit oefende. In 1945 heeft hij in samenwerking met een viertal S.D.-ers in de bossen van Anlo tien Nederlanders, die gevangen waren gezet in het Huis van Bewaring te Groningen, gefusilleerd. Op het hoofd kwartier van de S.D. te Groningen stopte verdachte voorts illegale werkers om hun een bekentenis af te dwingen, in koude douchecellen en mishandelde hen met een gummiknuppel. De advocaat-fiscaal achtte al de punten van de ten laste leg ging bewezen en eiste na een uitvoerig requisitoir de doodstraf. In leuwe Uitg. Dc Sleutel. HaarlemAntwerpen: Ivanboe. door Walter Scott, Ridderroman uit het Middeleeuwse Engeland, bewerkt door P. J. Schepers. A. J. G. Strengholt's U.M. N.V., Amster dam: De Meesters van Delft. Leven en Wer ken van de Delftse schilders der zeventiende eeuw, door Jan H. Oosterloo. A. J. G. Strengholt's U.M. N.V., Amster dam: Jansen in Indië (en Mevrouw niet te vergeten), Hun taaltje met een los praatje verklaard door Govert Jan van Suchtclen, A. J. G. Strenghol'ts U.M. N.V., Amster dam: Opmarsch der Vrijheid, door Kenneth Roberts, Een Amerikaansche roman, vervolg op Dageraad der Vrijheid; vert, van G. J. Werumeus BuningEnsink. A. J. G. Strengholt's U.M. N.V., Amster dam: Van Icarus tot Zeppelin, Uit de eerste eeuwen der luchtvaart, door Edgar Fuld, deel 10 der Corinareeks. A. W. Sijthoff's U.M. N.V.. Leiden: Wie Wat Waar? Voor de Jeugd, Jaarboek 1948 1949, Uitgeverij „Wie Wat Waar" te Rot terdam. A. W. Sijthoff's U.M. N.V., Leiden: Het jongenszakboek, een boekje met 1001 onder werpen waarin jongens belang stellen, o.r.v. J. B. Volkers. I A. W. Sijthoff's N.M. N.V.. Leiden: Afri kaans, Hoe om dit maklik te leer praat, door J. A. Meijers, met een woord vooraf van het hoofdbestuur, der Nederlandsch Zuid-Afri- kaansche Vereeniging. Uitgeverij Vrij Nederland, Amsterdam: Het Atoomwapen in internationaal debat, rapport Lilienthal, Amerikaanse en Russische voor stellen, rapporten der Commissie voor de Atoomenergie, s^nenvatting van de bespre kingen in de Verenigde Naties tot 11 Septem ber 1947; uitgeg. in samenwerking met het Nederlandsch Genootschap voor Internatio nale Zaken. Wereldbibliotheek, AmsterdamAntwer pen: De Staat (Politeia), Gesprek over de rechtvaardigheid in mens en gemeenschap, door Platoon, uit het Grieks door: Dra H. M. Boissevain; verkorte uilgaaf: vertaling der belangrijkste fragmenten, tot één geheel ver bonden door verklarende tekst. J. B. Wolter's U.M. N.V.. Groningen Batavia. Verhalen en Liederen. Een leesboek voor de laagste klassen van alle scholen voor voortgezet onderwijs, met aantekeningen en opgaven op het gebied van taal en stijl, door W. L. M. E. van Leeuwen en F. G. A. Stem vers, 1ste deel; en Werkboek bij Verhalen en Liederen. Vergoeding voor ingeleverde biljetten van f 500 en f 1000 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart (Arbeid) over de na de oor log ingeleverde bankbiljetten van 500 en 1000 gulden heeft minister Lieftinck ge antwoord, dat het aantal inleveraars en het voor hen ingeleverde bedrag niet precies opgegeven kan worden, omdat enkele inle veringskantoren de bij hen ingeleverde biljetten en de daarbij behorende admi nistratieve bescheiden nog niet naar de Nederlandse Bank of het ministerie van Financiën doorgezonden hebben. Van Januari van dit jaar af, toen met de afdoening der verzoeken begonnen werd, zijn tot 10 September afgedaan 4.178 verzoeken, tot een bedrag van ruim 11 millioen gulden. Daarvan werden 1794 ver zoeken toegewezen (bedrag: ruim 4 mil lioen gulden) en 2384 afgewezen (bedrag 7.3 millioen gulden). De afdoening vindt regelmatig voort gang. Naar schatting zijn ongeveer 18.000 ver zoeken tot vergoeding ingediend, tezamen betrekking hebbend op een bedrag van on geveer zestig millioen gulden. Haring-export naar Duitsland Naar wij vernemen heeft Nederland met Bizonië een overeenkomst tot levering van 3.200.000 kilo verse haring afgesloten, waar mede een eerste stap is gezet naar het herstel van de Nederlandse vishandel met Duitsland. I Nieuwe wervingsactie van de mijnen Daar Philips geen ongeschoolde krach ten meer aanneemt hebben de laatste tijd velen uit het gebied rond Eindhoven zich tot de mijnen gewend om iniichtingen be treffende de ondergrondse mijnarbeid. De mijnen zullen met ingang van 4 October een wervingsactie beginnen in een twintig tal plaatsen bij Eindhoven. Bij de natio nale wervingsactie, welke in 1946 werd ondernomen, heeft men dit gebied over geslagen. Verdachten uit Haarlemmermeer voor het Bijzonder Hof Op Woensdag 6 October zullen twee leden van de „Vrijwillige" Hulppolitie", K. D. uit de Haarlemmermeer en A. A. W. van der S, uit Aalsmeer voor het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam verschijnen. Zij worden ervan beschuldigd op vijf verschillende tijdstippen in 1943 invallen en huiszoekingen te hebben gedaan naar in de Haarlemmermeer onder gedoken Joodse personen, met als resultaat, dat achttien slachtoffers in het concentratie kamp de dood vonden. De volgende dag, 7 October, zullen de vrachtrijder A. A. en de aannemer H. C. B.. beiden uit Hoofddorp, zich hebben te verant woorden wegens de door hen verleende steun aan de Duitse oorlogsvoering, de eerste door het doen transporteren van werklieden en materialen, de tjveede door het doen bouwen van vliegtuighangars. dienstgebouwen barak ken. opslag- en werkplaatsen, transformator huisjes. schuilkelders en het aanleggen van rioleringen bij de vliegvelden Schiphol en Havelte. Stichting van een „Onafhankelijke Boerenpartij" Enige honderden boeren uit alle delen van het land, die zich met het thans ge voerde landbouwbeleid niet kunnen ver enigen, hebben in Meppel een vergadering gehouden, welke was belegd door het Voorlichtingscomité inzake een Onafhan kelijke Boerenpartij. Men was algemeen van mening, dat een onafhankelijke boerenpartij er veel toe zou kunnen bijdragen om volgens de vergade ring „ongewenste toestanden, die zich thans op landbouwgebied voordoen, te verande ren". Het doel dezer partij zal zijn, zo werd vastgesteld, „agrarische krachten, die thans verdeeld zijn door religieuze en politieke verschillen, over organisaties en partijen heen, vrijwillig te bundelen tot een krach tig „boerenblok". Albert Bassermann, tachtigjaar en nog in de volle kracht van zijn leven Een halve eeuw geleden gaf deze veteraan zijn eerste voorstelling van „Spoken" Men heeft het enkele dagen geleden reeds kunnen lezen: de reus Albert Bas sermann komt met zijn Zwitsers toneel gezelschap ook naar Haarlem. De laatste keer dat hij deze stad bezocht dat was met het Theatre Municipal de Strass- bourg speelde hij onder meer „De Vijf Frankforters" en nu staat het familie drama „Spoken" van Ibsen op het pro gramma. Dat Bassermann met Moissie en We gener de grote drie van het toneel in het Duitsland van voor Hitier vormend een karakteristieke Ibsenvertolker is, heeft men hier te lande reeds in 1923 ge merkt, toen hij een tournée maakte met „De wilde eend" en met „Bouwmeester Solness" of aan zijn markante uitbeel ding van de pedante Helmer in „Nora" het jaar daarop. Een wonder is dat niet, als men- bedenkt dat hij voortkomt uit de school van de voorvechter van het volbloed naturalisme, Otto Brahm, onder wiens leiding hij vandaag precies 49 jaar gele den, nota bene in dezelfde rol in hetzelfde stuk dat hij binnenkort in Nederland gaat vertonen, aan de openingsvoorstelling van de geruchtmakende „Freie Bühne" te Ber lijn deelnam. De criticus Werumeus Bu ning kenschetste zijn spel als hard en scherp, begrensd, doorwerkt en vollledig. Merkwaardig is overigens zijn bewonde ring voor de romantische toneeldichter uit de achttiende eeuw: Friedrich von Schiller. Op 7 September 1947 is deze veteraan tachtig jaar geworden. Zeer treffend schreef de vermaarde Alfred Polgar bij deze gelegenheid: „Bassermann wordt ouder zonder oud te worden. En nog al tijd is de intensiteit van zijn spraak en mimiek bijna onverminderd krachtig, waardoor deze meester van het natuur lijke pathos met zijn breedgolvende speel- trant zijn uit te beelden karakters tot aan hun maximale mogelijkheden kan opvoe ren. Hij is de laatste onbuigzame grand- seigneur van het theater." Helaas kan ik niet meer citeren uit deze lofrede op deze in het toneel vastgewortelde kunstenaar „die met zijn souvereine gestalte meer lauweren heeft geoogst dan Goebbels hem ooit had kunnen afnemen als hij in diens ontaarde Duitsland was gebleven!" In 1933 zei Bassermann» zijn vaderland vaarwel om zich als banneling eerst in Engeland, later in Amerika te vestigen. Daar leerde hij zijn „stiefmoedertaal" volkomen beheersen en werkte hij mede aan talrijke films, waarvan er vele ook hier zijn vertoond. Na de oorlog trok hij naar Wenen en vervolgens naar Zwitser land. Hij hervatte zijn acteursloopbaan en haalde niet alleen zijn mooiste oude rollen weer op, doch deinsde er aller minst voor terug om nieuwe stukken aan zijn répertoire toe te voegen. Een jaar geleden vloog hij naar New York om een gastrol in Goethes Faust te vertolken. En nog steeds is deze meer dan tachtigjarige er niet toe te bewegen zich een dag rust te gunnen. DAVID KONING. aause^ Bekn, eis VII Lexington in Kentucky whisky, paarden en «JL? om zijn blauwe gras jSv'«i»ffi r5 blauw is alleen in at "'"«Milt 04 Wnm rtWaU™ w«mVeS?«»fc: De whisky is er man, s d«nthiï de meerderheid va„ d toe staat Kentucky vormei, d?.' bewoners van die paar mijlen rijden om h™ pen. Principes zijn mi. tt I scheidene staten is dei? - tt w de natte counties vind t distilleerderijen, tt beSi.?» StS Jammer: van de verhoow. 'I4t a. niets: Stramme Politie£ i*o at aan, want de bdasujL™®® ex» j"»«-Pe Beur uit d*'"4? 3 K bood een schamele troost Wat de paarden aanaaat a Geen hippisch expert ör™ f? links door de stallen, de S'Mt til van hoofd tot voeten onïm "ÜW zichten trekkend tegen cR? 4 a naten betalen voor de srote n*"iK- '-i kerijen, overwegend dal 3! een gracieuzer is dan het be astinoh;n„. Jan «Ovtr is dan het belastingbiljet het land aantrekkelijk de«il?® met hekken van witte pleE"' bi-''ü delend. WiBojH De schone vrouwen zyn zo VOor niet groter in aantal dan elders v! geldt ook voor de stad Haarlem h!'UI zelfde reputatie heeft (ook wordt in een Zwitsers boekje, het zuivm't v derlands gesproken; de argeloze \d der heeft daar geen weet van) /X' Kentucky was de eerste staat die spronkelijk nog als deel van Viratai1 Westen van de Alleghanies tot levari* Daniël Boone was de man die er de baande, tegen de Indianen, die in v, tucky hun lievelings-slagvelden LiS" Zijn daden benne groot. Na hem Lexington bekend als het Athene vav2 Westen, omdat het een univers-V m Herinneringen aan die tijd zijn te vir£ in het voormalige Staats Capltool hoofdstad Frankfort, dat nu als musea I is ingericht. Het is een bos met teveel bi I men. Er zijn prenten van alle in de sta» gesignaleerde vogelsoorten, oude unifcm* oude geweren, reproducties van houta' forten ook een flodderig stuk r«d voorheen de voering van een jas Vii George Washington, en, raadselachtig rtü- kwie, een stukje plank van een huis\yi Lincoln in heeft gewoond. Er zijn meer van die oude gebouwenfc musea ingericht, of als bezienswaardig niet rust gelaten. Kregelige of zoetsappig, dames leiden er de bezoeker ronden'raii- len haar wetenswaardigs af. Ik zag het voormalige huis van de familie Bron 3 een van de eerste stenen huizen van Frank. T' fort. In de kamers was bij de deur «j koord gespannen om een paar koper» poten; binnen het omheininkje dat zoo:;. I stond verzameld, konden bezoeken i kamers rondzien. Men raakte er in tes bekoorde stemming, er was een zeer cd Engelse servies, de nut-vergeten meu'oela stonden stil en glanzend en de facies dtf vaderen keken rustig uit hun lijsten, Staak te de geleidster haar toelichtingen du waren alleen de vogels te horen in de tuia, die ver doorliep tot de rivier. Op een landgoed in de heuvels af 1 men voor dat Stephen Foster My Old K». tucky Home gemaakt heeft. Dat is, Volga J sommigen, niet waar; maar het huis, ri verlaten voorwerpen, verbindt toch it zwijgende kijkers in een warme droevig, heid met de doden en met hen die r.fg niet geboren zijn. Op de zolder ligt een vadsige pop waar de kindertjes van 'thuii nog mee gespeeld moeten hebben. En buiten slenteren mijmeraars ta ii zware bomen. J.J.P. 18. „Hoe zal ik je hier ooit voor kunnen be dankenzei Panda aangedaan, terwijl ze de ge land tussen allerlei slag ruwe lieden bevindt. Ik hoop dat je nu voortaan iets milder over me zult denken en inzien, dat ik toch niet zo'n grote schurk ben, als je misschien wel eens ge dacht had," sprak Joris zalvend, „je moet met was nxc een genoegen, je deze kleine dienst te me meegaan," zei Panda. „Op deze gelegenheid zuchtte Panda, „wat is het heerlijk, weer thuis kunnen bewijzen, kleine Panda. Men laat zijn j moeten we een glas wijn drinken. Mijn hotel is i te zijn." Joris lachte eens en ducht bij zichzelf: vrienden nu eenmaal niet in de steek en zeker hier niet ver vandaan." Dat was nu precies wat „Je zult het nog wel minder heerlijk gaan vin- niet, wanneer men zich samen in een vreemd den, vriend". vangenis uitkwamen. ,J(.ijk eens, wat schijnt de zon heerlijk, en ik hoor de vogels weer fh Eigenlijk ben je toch wel een beste kerel! Joris wilde en samen gingen ze op weg naar het hotel Voor hij wegging had Joris de kamer van Panda weer keurig netjes, opgeruimd en toen ze er nu binnentraden, was er geen spoor meer van zijn wilde zoekpartlj te bekennen. „Hè, Beheer. De Hongaarse regering heeft m gedeeld dat de Hongaarse maatsckspjQ van de Standard Oil en haar verkop» maatschappij onder staatsbeheer ran worden geplaatst teneinde te verhinde ren dat de olie-productie „roekeloos ei met opzet wordt verminderd". Oppositie, In N.ew York zal een „Vrije Tsjechoslowaakse Raad" worden ge vormd om in oppisltie te gaan tegen dt communistische regering in Tsjechcslo* wakije. Dr. Fedor Hotza, secretaris generaal van de Tsjechoslowaakse de mocratische partij in de V. S. heeft ge schat, dat ongeveer tienduizend poli tieke vluchtelingen zich bij de raad zoo- den aansluiten. Handel. De politie in Batavia heeft ets baboe aangehouden, die een drie-jarig dochtertje van een Chinese familie waarbij zij in dienst was, voor vijftig gulden aan een kinderloze Chinese fa milie had verkocht. Bovendien bied dat zij al eens eerder een jongetje va vier maanden' „van de hand had vriües doen". Verdwenen blad. Een van de vijf Parijs» avondbladen „l'Intransigeant", zal ver dwijnen en opgenomen worden in hel blad „Paris 'Presse". Bloedig. Twee politiemannen zijn tijdeU een verkeerscontrole te Munster neer geschoten door autodieven. De diere zijn later gegrepen. Een van hen p'Hi de bij zijn arrestatie verzet en werf gedood. Bekend recept. Winkeliers in Tsjechoslo- wakije, die goederen achterhouden of toestaan dat in hun zaken valse gerucn- ten worclen verspreid, zullen veroor deeld worden tot dwangarbeid. M goederen zullen verbeurd verklai™ worden. Over de brug. Generaal Curtiss Lem»?' dusver commandant van de AmenKSjS- se luchtmacht in Europa, heeft te .<0-1 nen gegeven, dat de Amerikanen kia zijnom iedere verscherping van derlijke tactiek" van dc Sovjets betrekking tot luchtcorridors n> mislukken van de onderhandeling van de vier mogendheden het hoorn - bieden. „Het schieten van de SOL» met luchtafweergeschut en het nou- - van vliegoefeningen in de com was vervelend geweest", zo zeii -• „maar zij hebben tot nu foe E°°, maal niets tegen de luchtbruggedu»- huls. Nieuw-Zeeland heeft besWn aantal Europese vluchtelingen als e® granten toe te laten. Plannen worden inmiddels uitgewerkt. liegramp. In Algiers is een tuig verongelukt. Zeven pers00 den gedood.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2