van nieuwe commissieleden taak van haken l^eentaaK van naken en ogen Klacht uit het kamp der ouden van dagen Beroep op hygiëne in alle visbedrijven Visserij- Kwartet in een flat It kiezen :jdaG 29 SEPTEMBER 1948 IJMUÏDER COURANT RAAD IN VELSEN Vermakelijkheidsbelasting en bussenverdriet als bijgerechten „„„angrate agenda heeft Dinsdag5""™* slechts #®e'kn,.deïï echter lang ge- Sempo vijf punten af te sommige onderdelen ^SlSU veroorzaakten. 0 „„eerst de heer J. v .leeu- Sl'^ïk) die naar aanleiding van WSel to' »«zi«ing ^er ver- s—sSasting. waarvan de aan lig»"'S«oi8was van een vl 5 *1- toer belasting naar boven veranderen in het heffen Tste (In dus gebroken)__bed_rag, t* - «nr de "ondernemer zijn, zodat >'fn„r M M. Kwint de opmer- HU* i rlnrtr rif dat '"k-^ur bad opgerakeld, meen- VUU ,.J13 -iron EVlren kment en fiscus tesamen in emusitn bjj z-n mening l^fSe v® belastingheffen fout Jif '°°r c to'alles''volgens de door de „stelde verordening ge- .««rSoiwA. W. ten Gr o. SS ./„„tevoorschijn kwam met haar «iet kaartje, maar per Tl IJlcv F TVtari belasting te heffen Toen v "vf. heer j. N u y e n s (Katho- nrbad opgerakeld, meen- 1- .„„en wethouder R. van Eyken, ;;!C lok niet zo heel belangrijk is en r^-ït het verzoek, dat deze kwes- d«?.fheeft vertraagd, sneuvelen, SS eindelijk de nieuwe verma- gSstóasting voor Velsen een feit Commissie-wel en wee. 'eling voor 1948 voor 'Kpémn'eel kreeg zonder meer u der vergadering, maar met de be- :3 -- een aantal nieuwe leden m van Advies volgens de Woon- '"Sïvoor de boeg, kreeg de heer - h!r« (AR.), die gisteravond plaatsje bezette, de gelegenheid naar voren te brengen, in. Soiestants Christelijke bevol- oe te nemen. De voorzitter kapte af met de opmerking, dat deze H, in vrije stemming wordt geko- Siit even later bleek, dat de af- Wl de Boer, C, P. J. Maas, fploïger, E. Sanders en C. Sluiters t,55de groepering der plaats iLde leden voor deze zelfde com- S, de aarde: Na een opmerking van -,J de Boer, dat de erkende vak- Sjhiarin niet werd gekend, vertelde Sr H. K r u i s m a n, dat zulks ook öafde volgens de desbetreffende cir- fSehaö f Hoor overtrnefde ech- a wethouderlijke circularre met een •adek staatsblad, dat wel degelijk over ,/*we(ing rept. Waarop de V o o r- jneilet verstandiger vond, de geboorte ïptjatsvervangende commissie nog maar «êo uit te stellen. Seconden-schorsing. 1MB de verkiezing van twee leden in de n-aisÉ van overleg voor de werklieden volgend onderwerp werd aangesneden, gierde de heer C,P, J.Maas (Kath.) ede verklaring van diverse fracties ten rjiiite van het communisme, waaruit de pkhe consequentie vloeide, dat er =3conununisten meer in raadscommissies Sa worden gekozen. Daar de heren Den vjider (Communist) en D.'Verb aan (Ar- tfiredende waren en zich herkiesbaar _a, meende de heer Maas op de eerste asemen die zijner fractieleden niet te !p '.oezeggen. Eeheren A, ten Broeke (C.H.) en ::aburg wilden daarop liever eerst 5ü overleggen, wat er nu moest geheu gde Voorzitter schorste de verga- Eg voor dit overleg, maar hij had zijn ïteteien nauwelijks afgelegd, of het j-ïleg" en daarmee de schorsing waren •röj: de stemming kon beginnen. De 's® Den Hollander, Verbaan, Aschof en fer verwierven respectievelijk 8, 25, lad stemmen, zodat er tussen de heren (IE) en Den Hollander moest uien overgsetemd. Daaruit kwam eerst- F'Hrade als overwinnaar (197) te voor- dip, zodat ook deze commissie aan haar sdi kan gaan. Eenzelfde instituut van tóe?,maar nu voor de ambtenaren kreeg 'idtedenden, H. de Boer en F. J. A. Strij- •;i (Kath.) in zijn rijen terug, waarmee stembureau zijn ditmaal omvangrijke had vervuld. Straatnamen in IJmuiden en autobussen door Santpoort. 'Ki het ingezonden stuk aangaande de nl van een IJmuidenaar, die de naam s de illegaal D; Schilling graag in een Kteam zou zien voortleven, brak de ®Ten Broeke een lans en wethouder W. ••'teer (Arbeid) zegde toe, dit verzoek '•kia dè ernstige aandacht van het col- v te zullen aanbevelen. Aangezien het f'n handen van B. en W. verblijft om zal het, daarvan voorzien, te zijner Sou de raad terugkeren. Burgerlijke stand ,,E' Dalmeijar—Hugens, z., urn' IJmuiden; W. de Bie—Wolter- zu "wuucuccuweg 48, IJmuiden-Oost: V» s ,oon' d., Eendrachtstraat 17, J- Bouhof—Schreuders, z., i/iHn IJm,-'iden-Oost; H. Moer- z" Tuindorpstraat 3. Vel- -r0,T, Zijlstra-van Wijck, z„ Bloem- l m»'den; T. O. van der Laan bal' ?Pllbergenstraat 4, IJmuiden-O.; u Gaarthuis. d., Doodweg ju M- van Kan—Dijkhuizen, .■Jrandtlaan 1, IJmuiden-Oost; N. Per- Tvi Kagehngerweg 106, Sant in HoemSr06 J°nS' d" Rijksstraat' G. Ijff, 72 j„ 51 e-VT*" w-u, n weduwnaar H™2neVn^Waanstraat 7> Beverwijk; ■jpf vl 4? ecktgenoot van H. M «Utarrebosstraat 8, Velsen-Noord. Alemda voor Umuidem 29 SEPTEMBER -Ocderwijs UUr: Spreekuur Wethouder .Cover girl». D0vnrRn?,oedwraak"- C,SG 50 SEPTEMBER ^Sociale ZakerT Spreekuur Wethou- sccordeönver- De brief van de Duinlustparkweg-bewo- ners in Santpoort is echter in handen van het college ter afdoening en komt dus niet meer onder de ogen van de vroede vaderen. De heer Aschof onderstreepte het daar in vervatte verzoek, dat in het kort neer komt op een vraag aan de gemeenteraad om te bevorderen, dat de zware Crossley- bussen van de N.Z.H.V.M. die volgens de bewoners een latent gevaar op deze smalle weg vormen óf van het Velsense deel van deze weg worden uitgesloten, óf door invoering van eenrichtingsverkeer ten minste gedeeltelijk worden geweerd. De briefschrijvers argumenteren: De weg zon der trottoirs is vier meter, een bus 2,49 meter breed. Passeren wordt dus hoogst gevaarlijk en het uitzicht voor de chauf feur is bovendien door een bocht in de weg slecht. Daar komt dan nog bij, dat het zware materiaal trillingen veroorzaakt, die zelfs scheuren in stuc- en schilderwerk ver oorzaken. Na deze Santpoortse affaire sloot burge meester Kwint de bijeenkomst. Leger des Heils-bazar trekt veel publiek Klein, maar de moeite waard, dat kan de conclusie zijn na een bezoek aan de bazar, die kapitein C. Nieuwland en zijn onvermoeibare staf van het Leger des Iieils op touw hebben gezet in de zaal aan de Edisonstraat. Dinsdagavond om acht uur werden de deuren van het gebouw wijd geopend om iedere IJmuidenaar in de gelegenheid te stellen te grabbelen, te sjoelen en alle ge neugten te genieten die men doorgaans bij een bazarbezoek mag verwachten. Heeft men trek in een hartig hapje, de vistafel biedt gelegenheid deze lust te be vredigen in ruime mate. Behoefte aan fruit? Smaakvol versierde schalen lokken. De stukken worst, het gebak en alle ove rige etenswaren zien er zo smakelijk uit, dat men er niet zo maar langs kan lopen zonder proeven. Voor hen, die hun geest willen ontwikkelen is er lectuur, dames wanen zich in een manufacturen- of ga lanteriezaak en dit alles werd gratis be schikbaar gesteld, opdat het gebouw, dat in de laatste jaren veel geleden had, ge restaureerd kan worden. IJmuiden heeft een groot tekort aan zaalruimte, wanneer een zo gunstig ge legen zaal als deze bruikbaar wordt ge maakt zal de gehele gemeenschap van groot IJmuiden ermee gediend zijn. Het is daarom te hopen dat de belang stelling hedenavond nog groter wordt dan gisteren, dan zal men aan beide zijden tevreden kunnen zijn. VELSENS HUISVESTINGSPROBLEEM „Wel begrip, maar geen daden" Naar aanleiding van een recent geplaatst artikel over de huisvesting in Velsen, be zien van de zijde der ambtenaren, maakt een onzer abonnés, die zelf ten nauwste betrokken is bij het probleem, enige op merkingen, die wij hieronder gaarne laten volgen. Onze lezer neemt a priori aan, dat dit artikel door degenen, die niet in het bezit van een eigen woning zijn, voor 100 pro cent als waar erkend moet worden. Maar ouden van dagen en allen die om bepaalde redenen niet in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen en die wel be zitters zijn van een door vlijt en spaar zaamheid verkregen eigen huis, mogen ze ker meer aanspraak maken op erkenning en bescherming van hun rechtmatig ver kregen bezit, dan tot op heden gebruikelijk was, aldus de briefschrijver. Niemand schijnt zich om het lot van deze oude werkers uit het verleden te bekom meren; „als uitgeknepen citroenen zo zegt de schrijver worden zij buiten de gemeenschap gestoten en welbewust ont neemt men aan hen de aanspraak op een rustige levensavond". Reeds zes jaren geëvacueerd, verkeren sommigen nog steeds in ballingschap; velen vonden vroegtijdig een laatste rust plaats, omdat zij het leed, hun aangedaan, niet langer konden verwerken, zo vervolgt hij. Tijdens een onderhoud met één dei- ambtenaren van Sociale Zaken, aldus abonné, is gebleken dat deze wel begrip toonde voor de noden van ouden van dagen, maar niettemin van oordeel was dat de belangen van de industrie, zoals de Hoog ovens en nevenbedrijven waar nu woon ruimte is voor 4000 arbeidskrachten en in de toekomst weUicht voor 10.000, prevale ren boven die van eerstgenoemden, omdat de industrie werkt voor deviezen, die het ganse volk ten goede komen. Dit mag ten dele juist zijn, maar rechts zekerheid is voor ons volk van minstens evenveel, zo niet van meer belang. Volgens een persbericht van September 1946 heeft de burgemeester, tijdens een raadsverga dering, hoopvolle woorden gesproken; er moest en zou iets gedaan worden om de geëvacueerde ouden van dagen weer in de gemeente op te nemen, tehuizen en derge lijke waren volgens de burgemeester niet geschikt voor deze oudjes, alleen dé eigen LEDENVERGADERING H. K. W. Donderdag 14 October belegt de afdeling Velsen-Zuid van de Katholieke Bond van Administratief, Verkopend en Verzekerings personeel, „St. Franciscus van Assisië" (H. K.W.) in het St. Fidelisgebouw te IJmui den-Oost de eerste ledenvergadering in dit seizoen. Aan de orde komt de beschrijvingsbrief van de bondsvergadering, die op 6 en 7 November in Utrecht zal worden gehouden ter gelegenheid v?.n het 40-jarig bestaan van de Bond. Tevens zullen- op deze bijeenkomst de af gevaardigden naar deze bondsvergadering worden gekozen. vertrouwde omgeving van vóór de oorlog kan hen bevredigen; daarheen moeten zij terug. De rede van de burgemeestervond veel waardering,, maar het is bij woorden gebleven en dat heeft dubbel teleurgesteld, zo merkt onze lezer op. Ouder dan enige wet ter wereld is de wet van het eigendomsrecht, zegt deze oude heer. Nochtans wordt de ouden van dagen het enige, met veel moeite verkre gen bezit, een eigen huis, ontnomen. Is dit recht en moet een dergelijke toe stand bestendigd blijven? zo roept hij uit. Tenslotte doet de schrijver een beroep op de ambtenaren, die hebben zorg te dra gen dat de rede van Koningin Juliana wox-dt nageleefd: Onze jonge Koningin heeft bij de aan vaarding van de regering, tijdens de eeds aflegging, onder meer gezegd: „Ik zweer aan het Nederlandse volk, dat ik de Grond wet steeds zal onderhouden en handhaven; dat ik de algemene en bijzondere vrijheid en de rechten van alle mijne onderdanen zal beschermen, zoals een goed koning schuldig is te doen". Welnu dan, zo eindigt dit schrijven, allen in Rijks- of Gemeentedienst hebben deze eed stilzwijgend te aanvaarden en ge trouwelijk te volbrengen, opdat de door Hare Majesteit met overtuiging uitgespro ken woorden niet zinledig worden. Lantaarnpaal gesneuveld Op de hoek van de Heirweg en de Schoonoordtstraat is een vrachtauto van de firma S. uit Beverwijk Dinsdagavond in botsing gekomen met een ijzeren lantaarn paal, waardoor deze bij de grond afknapte. Later zijn de paal en de electrische leiding weggehaald. Voorkomen is beter en minder schadelijk dan genezen In liet blad „De Visserijwereld" houdt de heer Schoonens een beschouwing over „Vis als infectiebron" en hij begint dit artikel: Wederom hebben zich in Nederland ver schillende gevallen van para-typhus voor gedaan. De oorzaak was het gebruik van gerookte bokking, die besmet was door een zieke arbeider in de rokerij waaruit de vis afkomstig was. Het is een treurig voorval en uitermate ongunstig voor de goede naam van het voortreffelijke Hollandse product. In de eerstkomende tijd zal menige consument er min of meer „huiverig" van zijn, waar door de vishandel natuurlijk gedupeerd wordt. Bestaat er gevaar ziek te worden na het eten van gerookte en andere vis? Als daar een eerlijk antwoord op moet volgen, luidt dit: Nodig is het natuurlijk niet, maar zoals de zaken nu staan, be staat het gevaar inderdaad. Na een beschouwing over bacteriën en bacillen, met name die van typhus, ver volgt de schrijver: Een op typhus gelij kende ziekte is para-typhus. Deze is niet zo kwaadaardig, hoewel een dodelijk ver loop van deze ziekte niet zeldzaam is. De eerste verschijnselen zijn buikpijn, hoofd pijn, koorts, diarrhee, verschijnselen die hevig kunnen worden, maar in gunstige gevallen langzaam verdwijnen. De laatste twee epidemieën, die in ons land zijn voorgekomen zijn veroorzaakt door het nuttigen van gerookte vis. De eerste trad op in Ommen en Almelo in Juni 1945 en werd veroorzaakt door het eten van gerookte paling. Sinds de hongerwin ter reeds heerste er op Urk een besmette lijke ingewandsziekte. Er kon pas in Mei 1945 worden vastgesteld, dat dit para- typhus was. Via de riolen kwamen de bacteriën uit het menselijk lichaam in het havenwater terecht. Paling, die levend werd aangevoerd, werd 's nachts in een bun in dit water in leven gehouden. Op deze wijze kregen de vissen de para- typhusbacteriën in hun ingewanden. In de palingrokerij werden de ingewanden uit de paling verwijderd, maar verscheidene bacteriën kwamen door het mes in het visvlees terecht. Nog zou er geen gevaar geweest zijn wann .er de vis behoorlijk ge rookt werd. Deze paling werd echter niet goed gerookt. Dit had zijn reden. Wordt de vis korter gerookt dan normaal, dan verliest zij gok minder water en is dus zwaarder en.brengt meer op. De slecht gerookte paling bevatte nog levende para-typhusbacteriën, waardoor een paar honderd mensen ziek werden. Bokking was goed gerookt Wat betreft de gevallen, die enige weken geleden geconstateerd werden, vermeldt de heer Schoonens, werd hem van deskundige zijde medegedeeld, dat door onderzoek is gebleken, dat de bron van de para-typhus- gevallen een bacterie-dragende arbeider was. Door hem werd de gerookte bokking besmet. Het roken zelf was zeer zorgvul dig geschied. Besmetting moet worden voorkomen Hoe, zo zegt de schrijver verder, kan een dergelijke besmetting voorkomen of min stens tot een minimum beperkt worden? De laatste, vraag het eerstbeantwoordend zegt de heer Schoonens: Wanneer men zich niet goed gevoelt, wat buikpijn heeft en koortsig is, niet te lang wachten met een arts te bezoeken. Deze kan dan vaststel len of de zieke inderdaad aan een besmet telijke ziekte lijdt en bacteriedrager is. De militairen in Pambangan (Java) verschijnen op het appèl in een tenuedat wel bewijstdat het niet op kazernewijze toegaat. Overigens gaat alles model. Na het middagappèl kunnen de jongens verfrissingen krijgen aan de cantinewagen, die door Leeuwarden is geschonken. Denkt men, dat het wel niets bijzonders zal zijn, dan bestaat nog steeds bet gevaar, dat men zelf niet ziek wordt, maar wel andere mensen besmet. Het voorkomen is nog altijd beter dan genezen, daarom is het de plicht van elke werkgever ervoor te zorgen, dat de sanitaire afdeling van zijn werkplaats op afdoende wijze van de werkruimte afgescheiden is en de arbei ders in de gelegenheid zijn hun handen grondig met zeep te wassen. Elke arbeider heeft de plicht dat inderdaad te doen. Volksvijand tuberculose Naast het besmettingsgevaar van in gewandsziekten is er een andere besmet ting die even ernstig is, namelijk die van tuberculose. We laten hier woordelijk volgen wat de heer Schoonens hierover schrijft: „Vele mensen kunnen tuberculose-bac- teriedrager zijn, zonder het zelf te weten. Ook treedt wel eens een zeer licht geval van tuberculose op, zonder dat de patiënt er veel aandacht aan besteedt. Misschien hoest hij een beetje, is wat koortsig en klaagt over een beetje pijn in zijn rug of borst, maar dat zal wel „overgaan". De tubereulosebacterie vermeerdert zich op vis slecht, maar hij blijft leven en is ge weldig taai. Wees niet bang, zo vervolgt de schrij ver, om kinderachtig te lijken tegenover uw collega's of werkgever, wanneer u zich regelmatig laat onderzoekën. Het is nodig. Het is de plicht van iedereen de nodige hygiëne in acht te nemen. Vooral in de visserijbedrijven ontbreekt hieraan nog wel eens iets. Wanneer in de toekomst meer ziektegevallen door het gebruik van vis zullen optreden, dan zal de handel hierdoor een gevoelige achteruitgang kun nen bespeuren. Vooral als dit in het bui tenland bekend zou worden bestaat de mo gelijkheid, dat men daar de deur voor onze neus dichtgooit en het zal dan heel veel moeite kosten deze weer open te krij gen. Het gaat om mensenlevens!" zo ein digt de heer Schoonens. IJmuiden HINDERWETBESLISSINGEN VERDAAGD. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat de beslissing op de verzoeken van: de Hoogovens om vergunning tot het op stellen van een ventilator met een electro motor van 11 pk in het zoutwaterpomp station op het terrein van het Hoogoven- bedrijf; van de Standard Amerikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage tot het wijzigen van de petroleum-opslaginrichting in het perceel Trompstraat 111A te IJmui den-Oost en van G. van de Glind, Zeeweg no. 18 te IJmui den-Oost tot het uitbreiden van de brood-, koek- en banketbakkerij in het perceel Zeeweg 18 te IJmuiden-Oost; door hen is verdaagd, op grond dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. T.V.IJ. ZEGEVIERDE IN AMSTERDAM Dezer dagen organiseerde de Amster damse Wandelsportvereniging „Vlug en Vaardig" een wandeltocht over afstanden van 20 en 25 km. De opbrengst hiervan kwam ten goede aan de NIWIN. Voor deze tocht had ook T.V.IJ. ingeschreven met een groep van 14 personen. In de 20 kilo meter-serie wisten de T.V.IJ.-ers, met 64 punten, beslag te leggen op de eerste prijs bestaande uit een fraaie medaille, beschik baar gesteld door het gemeentebestuur van Amsterdam. Tevens werd aan de vereni ging een groepsprijs benevens aan iedere deelnemer (ster) een herinneringsmedaille uitgereikt. MARKTBERICHTEN 28 September 1943. Besommingen. KW 134 Katwijk II f 10.260; RO 53 Dirkje f21.205; IJM 183 Viking Bank f23,980; TJM 20 Polderman f3620: IJM 72 Condor f6290. KW 21 f 1900; TJM 230 f 255; VD 60 f 103; VD 9 f 183; UK 28 f 106; UK 126 f 142; UK 60 f790; IJM 5 f1160; IJM 249 f103; IJM 213 f 49; IJM 241 f 28; UK 79 f 84. Prijzen. Heilbot 43,95; tarbot 4,053,90; gr. tong 3,95; gr.m. tong 3,953,75; kl.m. tong 3,40~; tong I 2,952,80; tong II 1,80, per kg. Tongschar 7774; schartong 60; haai 31 30; bot 6050; kl. schol dicht 17,5017; wij ting dicht 11,50 v. haring 159,90, per 50 kg. Aanvoer. 4 kisten tarbot en tong, 10 kisten haai, 300 kisten makreel. 120 kisten schol, 10 kisten schar, 30 kisten bot, 35 kisten koolvis, 10 kis ten wijting, 30 kisten schelvis, 110 kisten kabeljauw, 6642 kisten v. haring, 50 kisten diversen. Totaal 7351 kisten. Kolen worden beter. Naar ons uit welingelichte kringen ter ore komt, zal bin nenkort de samenstelling van de trawler kolen aanzienlijk verbeteren: de mélange is door het Rijks kolenburêau veranderd. Voortaan zullen er geen Amerikaanse ko len meer bij gemengd wrdoen, maar 2/3 deel van de bunker-voorraad zal bestaan uit Nederlandse en 1/3 uit Poolse kolen. De „Coimbra". Door de firma Kramer Booy is, zooals wij reeds meldden, in Rotterdam een schip aangekocht, dat on der de naam „Coimbra" inmiddels in de Vissershaven is aangekomen. Verleden jaar is het aangekocht door de N.V. Scheepvaart Mij. Andromeda te Rot terdam met de bedoeling het voor de kust vaart te verbouwen. Het vaartuig, dat in 1944 bij Cochrane Sons te Selby is ge bouwd, werd aanvankelijk als trawler op gezet, doch afgebouwd als mijnenveger van de z.g. „Isles"-klasse, waartoe ook de drie schepen van de N.V. Verre Visserij Mij. hebben behoord. De afmetingen zijn als volgt: lengte over alles 49,98, tussen de loodlijnen 46,83, breedte 8,38 en diepte 4,30 m. De inhoud bedraagt 453 bruto reg. ton. Het is de be doeling het schip voor de visserij gereed te maken. Twee zilveren jubilea bij „De Daad" De heren Erensf en Simmink gehuldigd Zeventig bloemstukken en zeker het vijfvoudig aantal belangstellenden heb ben Dinsdagmiddag het feest bij de rederij „De Daad" in IJmuiden luister bijgezet, een feest dat de heren F. J. F. Erenst en G. W. Jimmink, respec tievelijk directeur en boekhouder van de onderneming betrof vanwege hun gelijktijdig zilveren jubileum. De kantoren aan de Trawlerkade waren beslist te klein om alle mensen en bloemen te herbergen en toen de heer K. H. Tuse- nius als president-commissaris het woord tot de beide jubilarissen richtte was het een heel gedrang in de salie de reception, waar de twee onderwerpen van de huldi ging naar de woorden van de heer Tuse- nius luisterden. Eerst kreeg „Frans" Erenst een beurt daarna werd de heer Jimmink toege sproken, die met dit jubileum zijn carrière bij „De Daad" afsluit maar volgens de spreker ongetwijfeld welkom op de kan toren zal blijven. Twee kostbare gouden polshorloges uit naam der commissarissen en een bijbeho rende gouden band, afkomstig uit de zake lijke vriendenkring waren de cadeaux, die de jubilarissen werden overhandigd. De heer v. Gelder richtte namens het personeel enige waarderende woorden tot de beide heren, herinnerend aan de groei van „De Daad" uit het niet, in v/elke ont wikkeling zij zulk een onmiskenbare hand hebben gehad. Voor de heer Erenst had de heer Van Gelder een geschilderd zee- gezicht en voor de andere jubilaris een enveloppe met inhoud meegebracht. Later zal de eerste nog een tegeltableau worden aangeboden, dat niet tijdig gereed is ge komen. .De belangstelling voor deze zeldzame viering kwam uit vele kringen, die hun invloedssfeer op de Zuidzij hebben liggen; de redersvereniging en het Staatsvissers- havenbedrijf, de havendienst en de Twentse Bank, „Stoomwezen" en Scheepvaartin spectie en talloze zakenrelaties van de rederij gaven blijk van hun waardering voor de jubilarissen en onder de bloem stukken waren er van de Werkgeversver eniging en de Metaalnijverheid, de Ver enigde Koelhuizen en Ijsfabrieken, Radio Holland en de ANBZ, waaruit bleek, dat men van vele kanten de twee zilveren „mannen van De Daad" heeft leren waar deren. Een feestelijk diner in een Haarlems restaurant besloot de dag. Oud-Katholieke pastorie weer bewoond Nadat pastoor Th. Moleman wegens zijn vertrek naar de Oud-Katholieke ge meente van Dordrecht reeds Maandag de pastorie aan de Wilhelminakade had ont ruimd, is deze Dinsdag weer betrokken. De tijdelijke opvolger in de Oud-Katho lieke gemeente, pastoor rar. J. W. Key en zijn gezin, hebben gisteren hun intrek in de pastorie genomen tot het tijdstip waar op deze naar Haarlem vertrekt en deken C. F. Nieuwenhuyzen van Haarlem het volgend jaar naar IJmuiden zal komen. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 63) De verpleegster, die naast haar bed zat, stond op, toen hij een stap naderbij deed, en legde een vinger tegen haar lippen, terwijl ze hem met haar ogen een waar schuwend teken gaf. Doodstil sloop Bill tot aan het bed, ging er voor op zijn knieën liggen en legde zijn hoofd op de bedrand. Hij voelde, hoe bij iedere ademhaling de matras schokte. O Manny, fluisterde hij en opeens merkte hij dat hij bad, zoals hij gedurende de oor log één of twee keer hartstochtelijk gebe den had, toen hij met zijn bemanning een snel-aanrukltende en haast onvermijde lijke dood voor ogen had gezien Misschien hadden zijn gebeden toen ge holpen en het onheil afgewend? Toen hij de deur van de ziekenkamer weer achter zich gesloten had, vond hij Judith in de gang op hem wachten. Haar ogen vol tranen, leken op sterren en haar bleke gezichtje was naar hem opgeheven. Zwijgend nam hij haar in zijn armen en legde zijn wang tegen haar zachte haar. Liefste O Bill! Ze konden niets anders uitbrengen en ze bleven elkaar vast houden, als waren ze een paar verlaten diep-ongelukkige kinderen, die elkaar vastklemden om steun en troost bij elkaar te vinden. Het was tenslotte Judith, die zich het eerst los maakte. Ze zijn in de zitkamer, fluisterde ze. De dokter, John Rawlings wil je spreken. Goed, ik zal naar binnen gaan. Ju dith, mijn liefste kindje, je blijft toch al tijd bij me, is het niet? Ik laat je nooit in de steek Bill, dat weet je. Lieveling. In de zitkamer wachtten Ruth, Ginette, John Rawlings op hem. Bill gevoelde on middellijk toen hij John Rawlings de hand drukte, een spontane sympathie voor hem en bovendien gaf hij hem vertrouwen. -De toestand is als volgt, legde John zonder omwegen uit, en ik heb het ge voel, dat ik dit met je moet bespreken. Ze is uiterst zwak en haar hart is niet veel waard. Maar het grootste gevaar is verstikking door het diphterie membraan. Het is onmogelijk het met de gewone mid delen weg te krijgen. Er is nog één kans en dat is tracheotomie, een ernstige keel operatie. Ik ben bereid deze operatie te verrichten, maar jullie moeten weten, dat ze misschien een dergelijke ingreep niet zal kunnen verdragen. Haar hart zal het misschien bij de narcose opgeven. Of ze zou eventueel een ogenblik kunnen ople ven om daarna volledig weg te zinken. Bill keek hem ernstig recht in de ogen en zijn jonge gezicht scheen opeens de ernst van een volwassene te hebben. En zonder opereren? vroeg hij lang zaam. Wat zou er dan gebeuren? Bijna onmerkbaar haalde John Rawlings zijn schouders op. Een plotselinge ver stikkingsdood is mogelijk. Een vechten om adem. En het hart kan het opgeven. Nie mand kan dat zeker zeggen. Als je nog iemand anders in consult wilt nemen, is het daarvoor nog niet te laat. zusjes aan, die hem met hun ogen van hun instemming deden blijken, ik geloof niet, dat dat nodig is. Je hebt dit geval helemaal behandeld. Ik persoonlijk en ik geloof dat Ruth en Ginette het daarmee eens zijn zou zeggen, dat je moet doen, wat je denkt dat het beste is in dit geval. Wat je ook doet, er is nu eenmaal een kwade kans, nietwaar? John knikte. Zijn gezicht zag er grauw van moeheid uit, maar zijn ogen stonden helder. Ga rustig je gang, zei Bill, terwijl hij zich afwendde, niemand van ons zal je er een verwijt van maken, als het.geen succes zal opleveren. Zwijgend keek John naar Ruth en Ginette. Ja, John, zei Ruth, Bill heeft gelijk. En we zuilen je zeker nooit een ver wijt maken, wees daarvan overtuigd, voeg de Ginette er aan toe. Göed dan. Ik zal je dadelijk laten weten wat er gedaan moet worden. Ik moet nu eerst even een narcotiseur opbellen en een assistent. Ruth legde met een snel gebaar haar hand op zijn arm. John, zou ik niet kunnen assisteren?... Kee, lieve kind, beter niet. Je bent doodmoe, dat weet je. En het is je zusje, terwijl er bij een dergelijke operatie geen emotie te pas mag komen. Mag ik even gaan telefoneren? John had uitstekende manieren, dacht Ruth. Altijd, zelfs onder dringende of moei lijke omstandigheden, zou hij vragen. Mag ik telefoneren? Vind je het goed dat ik rook? enz. Zodra je een kamer binnen kwam stond hij op; hij hield deuren voor je open en nam dingen, die je droeg, van je Nee, nee, zei Bill en hij keek zijn over. De meeste tegenwoordige jongeman nen dachten er niet aan om dergelijke klei ne attenties te bewijzen. Het was de oudere generatie, die nog aan zulke beleefdheden vast hield. Ze voelde hoe haar gedachten afdwaalden om maar even niet te denken over het ontzettende ingrijpen, dat ze thans vastberaden onder ogen hadden te zien. We zullen dus nog even moeten wach ten. Laten we het vuur in de zitkamer aanmaken en ons bezig trachten te houden. We kunnen op dit ogenblik niets doen. Denk niet dat ik harteloos ben, als ik voor stel. dat we.een spelletje bridge gaan spelen. Zonder veel animo hielpen de anderen haar de bridgetafel opzetten en werden de kaarten opgezocht. Ruth en Bill moesten samen spelen, terwijl Ginette en Judith hun tegenpartij vormden. Voordat Ma rianne ziek was geworden, had Ruth zo nu en dan wat tijd besteed om Judith de fij- nert kneepjes van het spel uit te leggen, en deze begon zich te ontwikkelen tot een behoorlijke speelster. Ze trachtten zich in het spel te verdiepen maar steeds dwaal den hun gedachten af naar wat er gebeuren ging. Op een ogenblik kwam John binnen, ging naast Ruth zitten en keek een poosje toe, hoe ze speelden. Dan sloop hij even rustig als hij gekomen was, weer weg. En de uren gleden traag voorbij, totdat het grauwe licht, dat door een opening van de gordijnen scheen, hen deed beseffen, dat een nieuwe dag was aangebroken. Judith, die haar kaarten open moest leggen, ging koffie halen en biscuits. Is er geen cognac? vroeg Bill. Ik geloof dat een flinke scheut cognac in de koffie ons allen erg goed zou doen. Ruth ziet er uit als een geest, om van Ginnj maar niet te spreken. (Wordt vervolgd). Velsen-Noord Winkeliers komen bijeen De winkeliersvereniging „Wijkeroog" te Velsen zal Maandagavond 4 October in café „Sloot" aan de Koningsweg haar jaar vergadering houden. Behalve de gebruikelijke verslagen vindt een bestuursverkiezing plaats wegens pe riodieke aftreding van de heren E. Sanders, voorzitter en J. W. Schoot, penningmeester, welke zich beiden herkiesbaar hebben ge steld. Voorts zullen besprekingen worden ge voerd over het organiseren van een cul turele avond. Mooi resultaat voor de T.B.C.-bestrijding De toneelavond, welke door de toneel club der buurtvereniging „Schulpen" ge heel belangelooss in gebouw „Concordia" ten bate van de T.B.C.-bestrijding is ge houden, heeft een buitengewoon mooi re sultaat opgeleverd. Het voortvarende actie-comité Velsen- Noord kon aan de afdeling Velsen der T. B. C.-bestrijding een bedrag van 403.20% overhandigen. POTPLANTENTENTOONSTELLING Ir. KRIJGERSCHOOL. De jaarlijkse po'tplan tenten toonstelling van de leerlingen der Ir. L. P. Krijgerschool zal Zaterdagmiddag 2 October te half drie in een der lokalen van de school aan de Banjaertslraat geopend worden. Er worden zowel éénjarige als overjarige planten ingebracht, welke vooraf door de heren A. Martens en J. T. Groot worden gekeurd. HOUTSTOF EN HOUT. Dinsdag zijn voor de papierfabriek Van Gelder Zonen twee zeeschepen, geladen met grondstoffen aangekomen. Het Zweedse s.s. „Hervor Bratt" voerde van Gothenburg (Zweden) 800 ton hout- stof aan en van Campbellton (Canada) ar riveerde het Deense s.s. „Blèkinge" met een volle lading hout. Dit laatste nam tij delijk ligplaats aan de Kanaaldijk voor de i Velserbrug.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3