Jeunie der honden op Dierendag 1948 Kwartet in een flat Man bij Modeshow „..^OCTOBER 1948 ALS OPENLUCHT-KENNEL Dierenbescherming had een plan, de jeugd deed het slagen je laatste dagen vermoedelük V ,0" e honden in bad geweest en *f Mdananders in een heel jaar. want «leenaars van bijna tweehonderd ijjtó®e u-ilden hun blaffend gedierte ^Sddag vooral op hun paasbest - „aar dc hondenmeeting van de op het H.B.S.-terrein. is de Dierendag trouwens in Vel- ongekende zwier gevierd: eerst i üen geluidswagen, die een goed -niN !^d voor de bekende vereniging iarige onderwijzers feliciteerde) s J> in de middaguren de opmars "J3™ naar de P. J. Troelstraweg om *n»en naar dertig prijzen en een :s |e keurende jury. >"1 v een kleine honderd honden in- L wat al een eerbiedwaardige ^Ülhne maakt, vooral als Hector een - 1 koestert tegen Trixie en deze op «wenste moment in een vechtpartij -:"lStVn - maar toen de klok half 11 krioelde het sportveld achter de Sureer Van zo'n kleine tweehonderd Tvelsenaren, die voor deze buiten- dag hun vacht extra mooi hadden r *mmen en bovendien vaak een feest- fi: an het vrouwtje hadden gekregen fti«van haast een vijfde deel naar de -Bobby" luisterde. j,et bestuur van de Velsense af- nn de Nederlandse vereniging tot -ning van Dieren werd de „bijeen- eeopend en kon de keuring, waarbij j Lrt er dit keer niets toe deden, in bonte rij paradeerde „de hond" '-'-iii»-<?r,Vialr<»r!n«Tpr ÏJMUIDER COURANT J Te afmetingen en kleurschakeringen - de jurytafel voorbij, hier brutaal- J"ijir<eierig'ginds nadrukkelijk geen-zin- Sa,d, maar altijd weer een beetje aan- Lffiic,' of het nu een trotse Afghaan of roestige vuilnisbakker was. Na de be dwing aanvaardde het hondebeest dank- Z een stuk leverworst en de baas of «ff (even dankbaar) een biscuitje. Het wel eens een beetje rommelig met al h cpdringende kinderen en snuffelende maar politie en padvindsters heb- jjloch telkens weer de schare in bedwang tnen houden. Tot eindelijk de laatste was wegge- -ppeid en de jury zich naarstig over toegekende cijfers boog en er na «rfijke berekening tenslotte de mooi- jt{ dertig uitpikte. De allermooiste was naar het oordeel van feiisraes en heren achter de tafel het smet je peutertje „Terry", dat door een roiifftje van één turf hoog uit Driehuis meegevoerd. Als extra wisselprijs had fileer J. Jansen, bestuurslid van de orga- t'ie:ende vereniging, een zilveren lauwer- uitgeloofd, waar dus volgend jaar weer c gekampt zal moeten worden en trots als een pauw stapte Anneke Philipse alzo met erepalm en Terry huiswaarts. De an dere eerste prijzen werden gewonnen door: W. Schachtschabel met „Skippy", die bo vendien met een door de heer J. C. Brug- genkamp beschikbaar gestelde emaille drinkbak ging strijken: Loes Gans met „Flip", A. van Giessen met „Trix" en Piet Roos met „Nelly". De Velsense Dierenbescherming heeft on getwijfeld met dit experiment een plaatsje in het hart van Velsens jeugd verworven en al zal er een en ander aan de organi satie voor een volgende keer geschaafd moeten worden, het zal al vreemd moeten lopen, wil na deze vierde October niet een flink aantal nieuwe leden bij de secre taris binnenkomen. Kalversiraaf en Raadhuisplein krijgen hun nieuwe gestalte Naar wij van officiële zijde vernemen, wordt deze week een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaam heden voor de bouw van 120 nieuwe huizen aan de Kalverstraat en om geving. Verder wordt binnenkort begonnen met de aanleg van Velsen's toekomstige Raadhuisplein én daarna wordt de rest van de 234 woningen in die omgeving opgetrokken. WEER SLOEGEN FIETSENDIEVEN IN IJ MUIDEN HUN SLAG. In de afgelopen dagen zijn in IJmuiden weer twee fietsen door de heren fietsen dieven buitgemaakt. Een IJmuidenaar, die zijn fiets een tiental minuten voor het Thalia-theater had laten staan, kon bij zijn terugkomst naar zijn eigendom fluiten. Maakte hier de gelegenheid de dief, in min dere mate was dit het geval bij de diefstal van een rijwiel, dat op een afgesloten erf aan de Burg. Rambonnetlaan was neerge zet. De fiets behoorde aan een inwoner van Den Helder, die in IJmuiden logeerde. Jhalitt" draait de oude Olympische film Ia een speciale voorstelling brengt het Tbslia-theater Donderdagavond de docu- wtaire filmreportage van de Olympische wen van 1936 in Berlijn, een rolprent, ondanks haar betrekkelijke ouderdom te de boeiende camerabehandeling van y Riefenstahl haar waarde heeft be dden en in feite boven het filmisch ver- der Londense spelen uitsteekt. Onder lilel „Kampioenen der Olympiade" is IS geheel opnieuw bewerkt en door de I iiic-sportcommentator Aad van Leeuwen J meen gesproken tekst voorzien. Nieuw scliip voor de K.N.S.M. De K.N.S.M. heeft er weer een nieuw ai? bij, het elfde sinds de bevrijding. |Z::is het motorschip „Mentor", éen van serie van drie, waarvan de bouw reeds ztegin 1040 werd opgedragen. Het draag- is 3130 ton, de bruto tonnage feinagt 2079. De kubieke inhoud voor palading is 188.480 voet, die voor stuk- pi 173960 voet. Het schip is van het et, shelterdektype en voorzien van koel- ïïieskamers. Het heeft een Dieselmotor e 2200 pk. De snelheid bedraagt 13 c: ti Er is passagiersaccomodatie voor 2 personen in 6 tweeoersoonshutten. He! nieuwe schip zal Donderdag 7 Octo- [fe van Amsterdam via Rotterdam naar (•.Middellandse Zee gaan. Het is voor- wif bestemd voor de Levantlijn. HOLLANDS GLORIE De .Poolzee" van L. Smit en Co's Inter vale Sleepdienst vertrok op 30 Juli vu Rotterdam met de grote drijvende bok onding", welke in opdracht van het i^ene van Overzeese Gebiedsdelen u." S:erabaja moest worden overge wicht.. Zaterdag is het transport te *wan, de gewijzigde eindbestemming, (fcnveerd. MARKTBERICHTEN 4 October 1948 Besommingen. TV.01-4 'U.090; IJM 99 Batavia SJ*'Neptunus f 10.440: IJM 4 T&l!ïïiIJM 77 Poolzee f 9280. ifaT, 17420°| KW 84 f 384°: Kw 77 11570: KW 210 f2910; K'M; gw 53 1 1400; KW 9 13060; KW 169 1 2990; KW 24 1 3190; i' WtO; KW 85 KW 104 f 4075; IJM 276 1 2260: IJM 316 f 1350; v„. Yisprüzen. It vL° md- to°g 3,35—3.05; Uwn kK tong 1 2,60—2.30; ,70: tarbot 1 3,80—3,15. alles trrlf1.!78-174: tarbot III 134—105; tar- JVV1 Snet 67-57; haai 32-27; gr. r. ^Li,tpoon 56= kl- P°on 3619; ï>r«ring 1510.80; bot 21; kl. kk scho1 dicht 17,50 lll^wsok^1,: schai' gestript V" tong' 60 kistènnh°I7i ffB.™ Kisten schol, 150 kisten iiidit Sthar' 118 kisten kabel" llhC Sei) w'Jting, 85 kisten schelvis, k?Si "Si 6913 Kisten v. haring, 50 i. olaal 8341 Kisten. 'er besomde f 29.950. Agenda voor Velsen En ünnulden k 3 u'jrUr'ri"^Vontuur aan de Amazone" zwarte adelaar". WoïïpN®DAG 6 OCTOBER «ogramma als Dinsdag. In Velsen is gisteren ter gelegenheid van Dierendageen hondenkeuring gehouden, waarbij alles wat blaft, een kans maakte. De jury lette namelijk niet op raszuiverheid of schoonheid van lijn en houding maar alleen op de conditie van de honden, zodat zelfs het „vuilnisbakken- ras" in de prijzen kon vallen als de baas z'n best gedaan had. Een jeugdige inzender paradeert hoopvol met zijn Fikkie voor de scheidsrechters. Stormvogels 2 verloor wederom Met invallers voor Mors, Van der Kuyl, Broek en Venus trok Stormvogels 2 naar Blauw Wit 3, om van dit elftal, op hetwelk het 't vorige seizoen een fikse overwinning bevocht, thans met 31 te verliezen. Met de rust leidden de Amsterdammers met 20, maar na de hervatting kwam Stormvogels zo sterk opzetten, dat de wed strijd nog niet verloren scheen. Een door Van Gelder genomen vrije trap wist De Boer in een doelpunt om te zetten (21). Toen Zwemmer in de voorhoede ging spe len, kwam er nog meer gang in de aanval, maar de gelijkmaker bleef uit, mede door het goede verdedigen van Blauw Wit. Toen de Amsterdammers hun 3e punt maakten, was de strijd beslist. Zij nog vermeld, dat doelman Hamers op keurige wijze een penalty stopte. De II.B.B. en het huisvestings probleem De IJmuider Bestuurdersbond belegt Donderdagavond in het Patronaatsgebouw een bijeenkomst, waarin het probleem der huisvesting in de gemeente zal worden in geleid en besproken door de heer H. de Boer, raadslid en lid van de Huisvestings commissie. Internationaal visserijcongres in Kopenhagen Zaterdag is Hr. Ms. kanonneerboot Flo- res uit Den Helder vertrokken voor een vijf-daags bezoek aan Kopenhagen. Deze reis is niet slechts georganiseerd bij wijze van vlagvertoon, doch ook om de Neder landse deelnemers aan een internationaal visserijcongres, dat in Kopenhagen zal wor den gehouden, over te brengen. De visserij- inspectie zal. aldus meldt Dagblad Scheep vaart, worden vertegenwoordigd door de luitenant ter zee Kennema. Er komen ook marinebodems van andere naties. Hr. Ms. Flores heeft nog de verlich ting, die aangebracht was bij de Jubileum- en inhuldigingsfeesten, intact, zodat het schip in Denemarken bijzonder zal op vallen. IJmuiden-Oost Waterloo versloeg Zandvoortmeeuwen 4 Het eerste elftal van de V.V. Waterloo is er Zondag in geslaagd Zandvoortmeeu wen 4 een 10 nederlaag toe te brengen. De rust ging in met blanke stand, nadat gedurende de gehele eerste helft beide ploe gen van een groot aantal kansen geen ge bruik hadden gemaakt. Een kwartier voor het einde wist de linksbinnen der IJmuide- naren het winnende doelpunt te scoren. Waterloo 2 was Zondag geen elftal, maar een tiental. Met een gehavende ploeg tra den de Waterloo-reserves in het strijdperk tegen TYBB 2, en verloren van deze Haar lemmers met niet minder dan 90. Ook het derde Waterloo-elftal ging roem loos ten onder tegen Beverwijk 4, de uit slag was hier 40. Velsen-Noord Velsenaren naar Hilversum De radio-stad Hilversum blijft voor velen aantrekkelijk en dit was ook Zater dagavond het geval, toen ongeveer 160 VARA-leden een bezoek brachten aan het bonte Zaterdagavond-programma van de VARA, waar zij genoten van het eerste optreden van het nieuwe Promenade orkest van Benedict Silberman. Vervolgens werden de lachspieren geoefend bij „De winkel van Sinkel" en had het kwartet van Jan Corduwener in de Velser gasten een aandachtig gehoor. Het gevreesde iepenziekte-merk De eens zo mooie bomenrijen aan de Wij- kerstraatweg hebben aan de iepziekte al vele slachtoffers moeten offeren. Deze gevreesde boomziekte blijkt thans weer andere exemplaren te hebben aan getast, zodat deze inmiddels zijn voorzien van het evenzeer gevreesde merkteken, dat een spoedige rooi inhoudt. HOUTSTOF AANGEVOERD Maandagmiddag arriveerde voor Van Gelder Zonen N.V. Papierfabriek het Zweedse s.s. „Adolf Bratt" met een lading houtstof uit Gothenburg (Zweden). Winkeliers bespraken hun belangen Plannen tot grotere activiteit Na een jaar, waarin door de oorlogsge volgen weinig kon worden gedaan, zijn er uit de Winkeliersvereniging „Wijkeroog" Maandag ter vergadering bijeen in 't café Sloot aan de Koningsweg stemmen opge gaan tot grotere actie, vooral daar thans, volgens de voorzitter, de heer E. Sanders, bij de gestage wederopbouw en uitbx-eiding van Velsen-Noord grote zaken op het spel staan. Hij schetste in verband met ver schillende overheidsbemoeiingen de vér strekkende betekenis van een plaatselijke winkeliersvereniging, welke haar basis vindt in hetgeen minister mr. v. d. Brink ten aanzien van de ontwikkeling van eigen initiatief der middenstanders heeft toege zegd. Bij de ingekomen stukken werd de win kelsluiting behandeld, welke men evenals in Beverwijk voor alle zaken bij gemeen telijke verordening wil zien vastgesteld en niet, zoals thans op verschillende tijdstip pen in de verschillende branches. Ten aanzien van eventuele maatregelen werd een afwachtende houding aangeno men. Het jaarverslag van de heer J. W. D. Schmitz, secretaris, behandelde de weder opbouw en herinnerde aan de geslaagde voetbalmatch en het kinder-St. Nicolaas- feest. De heer J. W. Schoot, penningmees ter, kon getuigen van een blakende wel stand der vereniging. De heer A. Langkemper merkte op, dat een zo goede kaswelstand wellicht uiting geeft aan te weinig activiteit en hij wilde van deze welstand gebruik maken. De voorzitter kon mededelen, dat reeds volgende week vier nieuwe winkelpanden op „Watervliet" zullen worden betrokken, waarnaast nog dit jaar zeker drie andere winkelbedrijven „onder de kap" zullen komen. In het bestuur zagen de heren E. San ders, voorzitter en J. W. Schoot, penning meester zich bij enkele candidaatstelling herbenoemd. De controle-commissie zal bestaan uit de heren A. Langkemper, B. Nagel en G. Mar kerink. Na langdurige bespreking vond het be stuursvoorstel tot het organiseren van een culturele avond met „De zaak A. D." in November ingang en er is voor een onder dak in „Concordia" al contact gezocht met de directie van de papierfabriek. Opnieuw was het de heer Langkemper, die sugge reerde ten aanzien van de ontwikkeling van de Nederlandse middenstand een goed ingevoerd inleider der toekomstproblemen te doen optreden. Ook dit voorstel werd aanvaard. Voorts kreeg het bestuur machtiging om, gezien het succes van vorig jaar, wederom door middel van een zegelactie een kinder- St. Nicolaasmiddag te organiseren. AUTOMOBILIST REED TEGEN BOOM In de nacht van Zaterdag op Zondag is een te Beverwijk wonende bestuurder van een personenauto op de Wij kerstraat- weg te Velsen-Noord tegen een boom ge reden, waarna de wagen het trottoir op zwenkte en bekneld raakte tussen het hek van een voortuin en een andere boom. De automobilist werd aan hoofd, handen en benen gewond, doch nadat een Beverwijkse arts de eerste hulp had verleend is hij per auto naar zijn woning vervoerd. THALIA (het theater met de beste films) Vertoornt Donderdag 7 Oct. a.s. 8 uur in één speciale voorstelling de schitte rende Sportdocumentaire van de Xlde Olympiade KAMPIOENEN der OLYMPIADE met commentaar van Aad v. Leeuwen Een der beste sportfilms ooit vervaar digd en wellke elke sportliefhebber moet gaan zien! Plaatsbespreking dringend aanbevolen! Tel. 4307 (Toegang elke leeftijd) Beverwijk D.E.M.—D.T.S. 5-2 DEM is na de aftrap het meest in de aanval, maar het duurt toch nog 20 minu ten voordat Appel met een hard schot de stand op 10 brengt. DTS zet verwoede tegenaanvallen op om verandering in de stand te brengen maar het is weer Appel die scoort (20). Kort hierop maakt de midvoor van DTS met een onhoudbare schuiver er 21 van. Na de rust is DTS direct in het offensief maar als de achterhoede een fout maakt scoort Dekker (31). Dan een fout in de DEM-defensie en de DTS-rechtsbinnen verkleint de achterstand (32). Hierna gaat het spel gelijk op. Bij een uitval van DEM is de linksback van DTS zo onge lukkig in eigen doel te plaatsen (42) Tervoort maakt er vlak voor het einde 52 van, waarmee het einde van deze aan beide zijde slecht gespeelde wedstrijd komt. Hoogovenbridgedrive een succes Zaterdagavond vond onder auspiciën van Hoogovenstaten, in het Statenhuis aan de Velserweg de traditionele Hoogoven bridgedrive plaats. De organisatie hiervan was in handen van de bridgeclub „Klaver Twee", wier voorzitter de heer J. Eekhout de avond opende met een uiteenzetting van het doel van deze drive. Het ligt namelijk in de bedoeling de drive ieder jaar te or ganiseren voor leden van Hoogovenstaten, PEN- en Hoogovenpersoneel. De wedstrijd stond onder leiding de heren Vollaerts en Wegman. De „Klaver Twee"-wisselprijs, een trophee, waarvoor door de verschillende afdelingen met vier paren kon worden ingeschreven, kwam dit jaar in het bezit van de bridgende honk ballers van Rooswijk, bestaande uit de heren Klesser-Heinen, Reymer-v. d. Well, Zandbergen-Schaagsma en de Weers- Schuurman met een score van totaal 150V2 m.p. De gedétailleerde uitslagen luidden: Groep A: heer en mevr. Rob 40; heren Prins-Goen 35; heren Heinen-Klesser 32^; heer en mevr. Berkhout 32^; heren Gebr. Hoogeboom 32; heren Westerop-Jonger- ling 27; heren Gebr. v. d. Laan 26Y2; heren Bakker-v. Balen 26-4. Groep B: heren Zandbergen-Schaafsma 48; heren Reimer-v. d. Wel 40; heren Hen- driks-Brielsman 29, heren Eckhout-Bos- man 29; heren v. d. Goor-Minneboo 28Vil heer en mevr. Thomas 27^; heren Holle- man-Veenstra 29; mevr. Tabak-heer Biben 25 m.p. Groep C: heer en mevr. van Bel mevr. Vollaerts-heer Worst 35; heren Plooy-Groot 35; heer en mevr. v. Aalst 33^4; heren Braam-Roodzant 33V2', heren Weers-Schuurman 30; mevr. Kamphuis heer Bakker 28y27 heren Oosterhout-Aal- bersberg 18j^. Groep D: N.-Z. lijn: dames Brouwer- Slaats 48; heren Bork-Groot 42V2; heer en mevr. Groen 42^; mevr. Brouwer-heer Gerritse 39Val heren Honing-Honing 29^; O.-W. lijn: heer en mevr. Snel 44: heren v. Zon-v. Zutphen 39; heer en mevr. Fris 38^; heren Schaafsma-Klesser 38'/2; da mes Hamel-Plooi 38. Wat op „Scheybeeck" ter sprake komt Vrijdagavond om kwart over zeven zal de raad van Beverwijk in openbare zitting behandelen: Een voorstel om crediet te verlenen voor de aanleg van gasbuizen. Een prae-advies naar aanleiding van het verzoek van J. J. Boer te Wijk aan Zee om toekenning van een vergoeding zoals bedoeld in artikel 13 van de Lager Onderwijswet. Een voorstel om de openbare school voor voortgezet gewoon lager onderwijs crediet te verstrek ken teneinde het nodige gereedschap voor handenarbeid aan te kunnen schaffen. Een prae-advies naar aanleiding van aanvragen van het bestuur van de R.-K. U.L.O. jon gensschool, van de Ned. Hervormde School en van de U.L.O. school aan de Duinwijk- laan om beschikbaarstelling van gelden in gevolge artikel 72 van de Lager Onder wijswet. De agenda vermeldt vervolgens een voor stel tot toekenning van een gratificatie aan een deel van het gemeentepersoneel, over 1948. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot vaststelling van een regeling in zake de toekenning van verplaatskosten »an de onderwijzers bij het openbaar en het bijzonder lager onderwijs in de ge meente. Verder een voorstel om een crediet van 70.000 te verlenen voor de bouw van 7 woningen aan de Dierluststraat. Tenslotte, nog voordat de mededelingen en ingekomen stukken worden behandeld komt nog het voorstel tot het vaststellen van een Stadsvlag ter sprake. Sedert een tiental jaren gebruikt de ge meente Beverwijk een stadsvlag die be staat uit een rood veld met drie witte lelies. Het college van burgemeester en wethou ders heeft zich gewend tot de Hoge Raad van Adel met de vraag, of deze vlag histo risch en heraldisch verantwoord was. Het recht deze vlag te bezigen was namelijk niet in een besluit vastgelegd. De Hoge Raad van Adel heeft gemeld dat deze vlag juist is, derhalve wordt thans aan de raad voorgesteld het ontwerp-besluit te bekrach tigen. Daarprogramma van het Katholieke Vrouwencentrum Het programma van het Beverwijkse Katholieke Vrouwencentrum is thans sa mengesteld. Enige grepen er uit zijn: 14 October in het K.S.A.-gebouw een voor drachtavond door Truus Kloes. Op 26 No vember komt Zuster Christina rectrice van 't Lyceum „Sancta Maria" in Haarlem spreken over: „Onze meisjes in de New Look". Op 21 December is er een Kerst tentoonstelling. Op 13 Januari een toneel avond door het toneelgezelschap Alber- dingk Thijm en verder staan er excursies, ouderavonden en andere punten op het programma. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 68) Ginny, zei ze tenslotte en haar nog wat zwakke stem klonk vragend. Ginny, wat is er toch geworden van die aardige vriend van je? DieJoel? Ginette keek haar met verschrikte ogen aan en er kwam een vage blos op haar wangen. O, zei ze, die isnaar Amerika teruggegaan. Amerika? O. zei Marianne en het klonk als was ze diep teleurgesteld ik dacht dat hij van je hield, Ginny. Ik was daar zo zeker van. Ginette hief haar kin in een trots ge baar op. Hij hield ook van me, Manny. Maarik begrijp het niet waarom ging hij dan terug naar Amerika? Hij had zijn reden, lieveling. Ik kan dat niet allemaal uitleggen. Hij wilde mij met zich meenemen, maar dat kon nu een maal niet op dat moment. Marianne scheen hierover na te denken. Ze keek vragend naar Ginette's voorover gebogen hoofd. Ik heb er zo'n idee van, zei ze ten slotte, dat jij je verschrikkelijk nobel gedragen hebt en de familiebelangen voor op hebt gesteld. Heb ik het niet bij het rechte eind? Je bent nogal pienter hè? O, dat gaat wel. Maar hoe dan ook ik geloof dat je verkeerd gedaan hebt. Ik heb vaak liggen denken over ons fa- milie-gedoe en ik geloof dat we er te veel waarde aan hechten. Dat we teveel samen- klitten en aan elkaar hangen, als durfden we niet op eigen benen te staan Manny, wat bedoel je? Luister maar, als we in onze eerste rondetafel-conferentie destijds besloten hadden ieder op eigen benen te staan en zelf een weg te vinden, dan waren we ze ker niet in dergelijke moeilijkheden geraakt als nu Maar zo erg is het toch helemaal niet, zei Ginette verontwaardigd. Wel waar en je weet het ook heel goed. Neem Bill b.v. Geloof je, dat hij ooit in de vrachtwagen-geschiedenis betrokken zou zijn geraakt, als hij niet wanhopig was geweest en geld wilde krijgen om ons alle maal te helpen? Natuurlijk niet! Hij zou het een of andere baantje aangenomen hebben en het gehouden hebben, als hij maar op zich zelf had gestaan. En kijk naar Ruth. Haar studie lijdt onder de zorgen, die ze voor ons allemaal heeft. Ze had op kamers moeten gaan wonen en aan niets anders moeten denken dan aan haar stu die. En jij.jij hebt 'n grote liefde op gegeven, en je bent er ongelukkig over, alleen om je familiezin. Het is allemaal volkomen verkeerd, Ginny, en dat zul je me toch toegeven. Maar wat zou er met jou gebeurd zijn. als je niet een thuis had gehad, toen je zo ziek was? Ze zouden me in een ziekenhuis ge stopt hebben en dat zou veel beter geweest zijn. Jullie zijn allemaal doodop geraakt van het verplegen en zorgen voor mij en ik heb er gewetenswroeging over. Ik had heel goed in het ziekenhuis kunnen liggen en Max zou er geweest zijn om me alles aan te dragen. Ginete keek haar snel, bijna vijandig aan. Ik heb soms het gevoel, zei ze, dat je Max alleen maar beschouwt als iemand die dingen voor je kan halen en brengen. O. zei Marianne luchtig. Max be grijpt alles. Hij heeft meer begrip dan wie ook. Hoe dan ook, we spraken niet over Max. We spraken dat wil zeggen ik sprak over onze familiezin. Ginny. ik weet, dat het mij niet aangaat, en natuur lijk kun je negeren wat ik zeg, maar zou je Joel niet kunnen schrijven, dat je naar hem toe komt? Ginette keek haar snel, bijna vijandig om, om nog een blok hout op het vuur te leggen, en uit de houding van haar schou ders en haar hoofd sprak een uitdagende onbuigzame koppigheid. Nee, fluisterde ze, dat kan ik niet. Geloof je, dat we zonder jou de zaak niet voort kunnen zetten? Geloof je dat werkelijk van hem houdt, zo maar uit je we dat wel kunnen! Ginny, je bent een dwaas om Joel, als je werwelijk van hem houdt, zo maar uit je leven te laten verdwijnen om een derge lijke reden. Houd je echt van hem? Ikik kan er niet over praten Manny. Goed, ik zal mijn neus verder niet in jouw zaken steken. Maar toch vind ik, dat je verkeerd doet. Stel je voor, al je toe komstige geluk op te geven ten behoeve van een egoïstische hebzuchtige familie O houd je maar stil. Ik zwijg verder. Dc deur ging open en vrouw Maradick, Een mens, een man, is nooit te oud om te leren. Ik ben naar mijn eerste modeshow geweest. Ik hield nimmer van modeshows. Ik had er altijd iets tegen. Ik houd nog niet van modeshows. Ik heb er nog iets op te gen. Ik heb geen verstand van mode. Ik begrijp de mode niet. En hoe zoudt ge, drie uur lang, kunnen houden van wat ge niet begrijpt? Er is maar één ding dat ik niet begrijp en waar ik toch van houd. Dat zijn de meisjes. Op modeshows ziet ge de liefste meisjes van het land. Ik zag tien lieve meisjes in honderd lieve gedaanten. In alle kleuren. In alle stoffen. Honderd gewaden om tien meisjes bij dc modeshow. Met vijfhonderd mensen die, bij thee en taart, de meisjes, de kleuren, de stoffen bekeken. Is het erg wanneer deze man dit zegt: liever met één meisje, in één kleur, in één stof hand in hand langs het strand, dan met tien meisjes tussen al die taart-eters? Wel, ik ben naar de modeshow geweest. Mijn eerste. Allemaal samengedrongen aan de tafel tjes bij de taart en de thee. En naast mij zat zo'n lief mevrouwtje. In het zwart. Recht-an. Recht-uit. Helemaal njoeloek en met een grappig zwart kapje op grappig- blonde krullen. Zo'n lief mevrouwtje Maar dat keek maar naar die honderd dingen van zijde en wol en taffetas en helemaal niet naar mij. Zoals dat ook behoort, daar niet van. Ik had met dat me vrouwtje thee wjllen drinken zonder mode show. „Maar niks hoorzou Mina-de- dienstmaagd zeggen, niks hoorvoor haar de tien meisjes in de honderd dinge tjes en voor mij de eenzaamheid tussen vijfhonderd mensen met taart. Ik vond, als ingénu zijnde, als man te midden der mode, dat hele tafereel wel eigenaardig. Wat kijken die meisjes hooghartig. Wat lopen zij précieus. Zij deinden over het hoog plankier. Als prinsessen. Als ongenaakbare zwijgende prinsessen van ijs. Allemaal met een num mer in de smalste, blankste, tederste han den van de wereld. En „óóóh" en „aaah" en handjeklap van de vijfhonderd. Het zwart mevrouwtje was in de zevende he mel. Die hemel was haar wereld en voor mij had zij geen blik. En ik zo eenzaam. Zó eenzaam, vrienden. En ik maar kijken naar honderd jurken en maar helemaal niet begrijpen wat daar voor óóóh en aaah en handjeklap aan was. Gunst neeeen jurk is een jurk en een prinses een prinses. En jurken en prinsessen liggen buiten de grenzen van mijn tedere wereld. Die modeshow was vlak aan zee. Een steenworp van het strand. Toen de tachtigste jurk voorbij deinde „gunst.steunde die zwarte dame en een tijgerachtige begeerte trilde tot in haar blonde krullen onder dat kapje toen de tachtigste jurk voorbij deinde, verlangde ik zó naar de zee. En ik ben die grote zaal met al die taart en al die mensen uitgelopen. Het mevrouw tje heeft het niet eens bemerkt. Niet eens bemerkt hoe de eenzaamste mens van de wereld langs het stilste strand van de wereld ging lopen. Deinende branding. En deinende meisjes. Alle kleuren van de wereld. En honderd jurken. Ik ben naar mijn eerste modeshow ge weest. Vreemdeling in vreemde wereld. Niks hoorMina. Waar zou dat zwarte mevrouwtje met dat grappige kapje nu zijn? ELIAS. haar rose gezicht stralend van goedaard heid, kwam binnen met een blad waarop twee dampende glazen stonden. Daar komt vrouw Maradick de twee kleine meisjes een lekker glas warme melk brengen. Een glas warme melk is goed voor het naar bed gaan. Drinken jullie het maar gauw op en dan vlug het bed in om te slapen en mooie dromen te dromen. Vertel vrouw Maradick niet, dat zulke lieve jonge meisjes niet iemand hebben, van wie ze graag dromen! Die hebben we zeker, verzekerde Marianne haar snel met een geamuseerd glimlachje. We hebben er ieder een. Dat dacht vrouw Maradick wel. Zelf droomde ze vroeger ook graag van haar uitverkorene. Maar toen is ze met hem ge trouwd en nu ergert ze zich aan zijn gesnurk. Ze lachte luidkeels, terwijl ze zich terug trok in de keuken. Ginette was wel eens in die keuken geweest en had met bewonde ring gekeken naar de geweldige oven, de glimmende koperen pannen aan de muur, de kleurige kleedjes op de tafels en de vrolijke geraniums voor de vensters. Als ik ooit trouw, zou ik zo'n keuken willen hebben, had ze bij zichzelf gedacht, en onwillekeurig had ze zich afgevraagd, hoe de keukens in Amerika er uit zagen Die avond ging ze naar bed vol van het geen Marianne haar gezegd had. Ze bekeek haar zienswijze van alle kanten. Was het waar wat Marianne zei? Was ze een dwaas geweest door Joel uit haar leven te laten verdwijnen, alleen omdat ze van oordeel was, dat ze door moest gaan met de familie te helpen? (Wordt vervolgd). „LOODS AAN BOORD". De toneelvereniging „Kunst na Arbeid" zal op Woensdag 6 en Donderdag 7 Octo ber een opvoering geven van het bekende toneelstuk door J. Fabricius „Loods aan boord". De uitvoeringen zullen plaats vin den in het Kennemer-Theater. GELD VOOR ROFFELS. Dezer dagen zal een lijstcollecte worden gehouden om aan de „Beverwijkse Har- monika-kapel" een tiental trommels te verschaffen voor het oprichten van een tamboercorps. MEER HOOGOVEN-GAS VOOR ZAANDAM. B en W. van Zaandam hebben aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden een aanvrage gericht om de levering van 4 millioen m3. Hoogoven-gas te verdubbelen tot 8 mil lioen m3. Velsen Centrale aardappelinkoop maakt de handel boos Van de zijde der Velsense aardappelen handelaren bereikt ons een klacht over de wijze, waarop de gemeente Velsen, de Hoogovens en de Papierfabriek „onder hun duiven schieten" door het centraal inkopen van de wintervooraad aardappe len. Bij informatie bleek ons, dat genoem de instellingen dit al jaren doen en daar mee in deze dure tijd een aanzienlijk voor deel voor hun personeel bereiken. De han delaar kan dit ook wel billijken maar hij verzocht bij wijze van compensatie een ventvergunning voor de gemeente Velsen en spreekt verder de hoop uit, „dat de bonafide aardappelenhandelaar een vol gende keer niet voorbij wordt gezien". Het Humanistisch Verbond en zijn doelstellingen Zondagochtend hield de heer H. Lips uit het hoofdbestuur van het Humanistisch Verbond een voordracht in de Rijks HBS. Hij gaf een overzicht van de taak, het werk en de mogelijkheden van het Ver bond, dat zich tot doel stelt leiding te geven aan het buitenkerkelijke deel van het Nederlandse volk (ca. 20% van de totale bevolking) bij het vinden van een levenshouding. Het eerbiedigt daarbij de overtuiging van andersdenkenden, maar komt op voor het recht van zelfstandige humanistische levensbeschouwing, aldus spreker. Het Verbond stelt zich tevens tot taak de geestelijke verzorging in zieken huizen, blindeninrichtingen en gevangenis sen, waaraan grote behoefte blijkt te zijn, ook bij buitenkerkelijken en het geven van materiële steun in samenwerking met „Humanitas" te bewerkstelligen. Voor dit alles is veel geld, zijn veel mensen nodig en spreker wekte alle aanwezigen met klem op mede te werken tot vergroting van het ledental en daardoor tot vergroting van de mogelijkheden van het Verbond. HOOGWATERTIJDEN Dinsdag 5 October: 5.01 en 18.22 uur. Woensdag 6 Otcober: 5.42 en 18.03 uur.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3