®shhie 3 Tsjechische specialiteit Chrfarinel FAUTEUILS Beverwijks vlag en raadszetels vastgesteld en ingewijd Roofmoord op Zandvoorts winkelier aan het licht gekomen PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Sport in het kort C. DE WEERS ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 TJMU'DER COURANT IN DE WERELDPOLITIEK Het is een Tsjechische specialiteit ge worden om per vliegtuig te ontvluchten aan de wrede vuist van het jonge commu nistische regiem, dat zijn korte bestaan reeds heeft geitenmarkt met een aantal -onvergeeflijke onrechtvaardigheden. De Tsjechen die de schaduw van de commu nistische staatspolitie over hun drempel zien vallen en het vege lijf dan moeten zien te redden door uit te wijken naar de Wes telijke zones van Duitsland of naar een der andere niet-communistische landen in Europa, gebruiken vaak „tezamen en in vereniging" een Kintoestel van de staats- luchtvaart. Zij dwingen onderweg de piloot van koers te veranderen en landen dan in de vrijheid. Dat is al verschillende malen uitstekend gelukt dezer dagen nog kwam in München een Tsjechisch vliegtuig aan de grond met een woedende piloot, die on gewild twaalf landgenoten op deze wijze deed ontsnappen aan „de golf van terreur, die ons land overspoelt", aldus kenschetste een der gevluchten de situatie van het moment. Het aantal symptomen van deze terreur stijgt met de dag. De overtuiging van ve len, die na de putsch van Februari als hun mening uitspraken dat het volk in Tsje- choslowakije nooit zou berusten in de geest dodende onderdrukking van een rode dic tatuur, lijkt bevestigd te worden, al was -er toen in Februari aanleiding voor ver bazing over het gemak waarmede de machtsveroveraars hun posities konden in nemen. Het is alsof de Tsjechen na een ruime verdoving hun bezinning hebben te ruggekregen en alsof zij nu pas goed besef fen in welke beparde situatie zij zijn ge raakt. Het verzet neemt ondubbelzinnig toe de strengste censuur kan niet verhin deren dat de symptomen daarvan naar buiten treden. Er is een zekere onrust te bespeuren in de houding van degenen die nemen hals over kop maatregelen die de duidelijke reactie vormen op een toenemende onwil van het volk. Het moet voor de Tsjechische com munisten, onder wie zich enkele figuren bevinden die men als eerlijke strijders voor „een beter vaderland" kan beschouwen, een bittere ontgoocheling zijn geweest dat hun greep op de psyche der massa zo wei nig steekhoudend is gebleken, dat zij thans moeten proberen met meedogenloze druk hun positie te behouden. Zij hadden oor spronkelijk de wind mee: Zelfs de thans overleden ex-president en stichter van de Tsjechoslov/aakse republiek, Benesj. er kende volmondig de noodzaak voor het land om zich sterk te oriënteren op de Sovjet-Unie en met hem herinnerde zich iedere Tsjech hoe de Westelijke democra tieën de republiek in de steek lieten in München. Maar nu Benesj is dood, gestorven als een gedesillusioneerd strijder, die de over winning zag teniet gedaan. De Tsjechen kunnen zich niet meer verhelen dat de communistische dictatuur even erg is als de nationaal-soeialistische, en dat de be vochten vrijheid van goed en geest gestolen is door een ambitieuze kliek. De godsdien stige, vrijheidlievende Tsjech kan niet TEGEN RUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN b 1 0.75 De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Ouverture „Midzomernachtsdroom". 8.30 Voor het platteland. 8.40 „Barcarole". 9.12 Sport. 9.15 Warsaw Concerto en pianoconcert van Brahms. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Zon- dagshelfuur. 10.30 Kerkdienst uit Velp. 11.45 Tussen kerk en wereld. 12.00 Musicorda. 12.30 Zondagclub. 12.40 Pianopotpourri. 13.15 Pla ten. 13.20 De Romancers. 13.50 „Even afre kenen heren!". 14.00 Platen. 14.05 Boekbe spreking. 14.30 Kamerorkest. 15.00 Inleiding tot de werken van Mozart en Haydn. 15.10 Koor, orkest en orgel (Haydn en Mozart). 15.45 Filmpraatje. 16.00 Dsnsorkest. 16.30 Sportreportage. 17.00 Boekbespreking. 17.15 Een gedicht. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Repor tage VSVFeijenoord. 18.15 Frank Sinatra. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Radiol,ym- pus. 19.30 Lichte muziek. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Orkest Boyd Neel. 21.15 Luisterspel „Paul Vlaanderen". 21.50 „De speeldoos". 22.10 Volksliedjes uit verschillende landen. 22.30 Scheepskapel. 23.15 Bing Crosby en anderen. HILVERSUM n, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00. 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Bach. 8.30 Kerkdienst uit Begijnhofkapel te Haarlem. 9.30 Inleiding Frans programma. 9.45 Toespraak door de pastoor van de ..Notre Dame". 9.55 Hoogmis. 11.00 La sainte Cha- pelle, 11,10 Frans kerkkoor, 11.30 Franse ka mermuziek. 12.10 Culinaire reizen door Frankrijk. 12.30 Lichte muziek. 13.15 Renais sance en folklore in Frankrijks muziekleven. 13.55 Orkest van de Franse radio. 15.30 De katholieke gemeenschapsgedachte in Frank rijk. 16.00 Franse toneelmuziek. 16.45 Winke len langs Parijse boulevards. 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Gewijde muziek. 19.00 Utrechts StedeKjk Orkest. 19.15 Kent gij uw Bijbel?, 19.45 Frans kinderkoor. 20.00 Luister spel „Jeanne d'Arc" 21.15 Franse opera muziek. 22.15 Klankbeeld uit Lisieux. 22.45 Gebed. 23.15 Frans variété. Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek 7.30 en 8.15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Bioscooporgel. 11.00 Op de uitkijk. 11.15 Vierde symphonie van Brahms 12.00 De Papavers. 12.30 Weerbericht. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Bioscooporgel. 13.15 Pla ten. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Frans koor. 14 00 „Wat gaat er om in de wereld?" 14.15 Zang en plano 15.00 „Bonbonnière" 16.00 Theatermuziek uit Londen 16.45 Musicalen der. 17 30 Voor padvinders. 17 45 Causerie over Aruba. 18.15 Platen. 1820 Balalaika- orkest. 18.30 Voor de strijdkrachten 19.00 Filmkrant. 19.30 Inleiding tot muziekbegrip. 19 45 De kwaliteit der consumptiemelk. 20.05 Radïoscoop. 21.30 Luisterspel „Ik herinner me moeder". 22.30 Geza Anda, piano. 23.15 „Swing-corner". HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7 00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Peer Gvnt Suite. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Werken van Berlioz en Bizet. 10.30 Morgendienst. 11.00 Brahms. 11.20 Voorlezing. 11.40 Bariton. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.33 Sans Souci. 13.15 Mandolinata 13,45 Grace Moore zingt. 14.00 Voor de scholen. 14.35 Orgel. 15.00 Sym- phonische muziek. (Mozart, Ravel en Ber lioz). 16.00 Bijbellezing. .16.45 Kwartet van Bocherini. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Platen. 17.45 Metropole-orkest. 18.15 Sport. 18.30 Pianoduo 19.15 Boekbespreking. 19.30 'wennen aan dit bewind, en het bewind kan niet wennen aan hem. Dat heeft niets te maken met het belang van een oriëntatie op het Oosten of een verbittering over München. De minister van Justitie, Cepicka, heeft voor het parlement dezer dagen een merk waardige definitie gegeven van het verzzet: „Wij moeten nog steeds rekening houden met de mogelijkheid van verzet door dé- genen, die geloven dat zij onder het nieuwe regiem hun bestaansrecht verloren heb ben". In feite onderstreepte Cepicka met deze woorden het grote bezwaar der Tsje chen tegen de huidige regeringsvorm, er tevens het grote bezwaar dat alle vrijheid lievende mensen overal ter wereld zullen blijven koesteren tegen beperking en ver krachting hunner vrijheden. Wanneer een regiem een deel van het volk zijn geloof in eigen bestaansrecht ontneemt, moet dat re giem toch tekort schieten in het verzekeren van de geestelijke bewegingsvrijheid die dat volk naar zijn aai-d en ontwikkeling nodig heeft. Hoe gaat Cepicka nu voorzien in dit ge brek? Hij heeft blijkbaar geen les getrok ken uit wat er in zijn land onder de Duitse overheersing gebeurde en denkt nu dat verzet te kunnen fnuiken door.... de in richting van kampen voor dwangarbeid. Een wet, inmiddels door het parlement aanvaard, voorziet in oprichting van deze kampen voor „de opvoeding van hen. die zich niet willen onderwerpen." Een andere wet, juist Donderdag goedgekeurd voor ziet in gevangenisstraffen voor allerlei vergrijpen tegen de „volksdemocratie' zoals het misbruiken van een religieuze functie om het politieke leven te beïnvloeden in een richting die on gunstig is voor het volksdemocratisch systeem; agitatie tegen de volksdemocratie in aanwezigheid van twee of meer perso nen; belediging van een bevriende staat, zijn vertegenwoordigers of symbolen; vol gens toelichting van de regering moet on der „bevriende staat" verstaan worden „een geallieerde volksdemocratie". Verder is strafbaar: de beschadiging van de beel tenis van de president, belediging van het parlement of de ministers, het verspreiden van alarmerend nieuws of het waar is of niet. Ter waarschuwing voegt de regering in haar toelichting hieraan toe, dat de recht banken geacht worden begrip te hebben voor het feit dat de autoriteiten nooit een burger vervolgen zonder gegronde redenen. Met andere woorden vrijspraak is in alle gevallen ongewenst. Is het niet alleszins begrijpelijk dat de Tsjechen deze manier van regeren niet langer kunnen verwerken en hun krachten inspannen om nog te redden wat er te redden is? Is het niet alleszins onbegrijpe lijk dat de Tsjechische communisten hun volk zo slecht kennen dat zij menen, de lawine van verzet op deze manier te kun nen bedwingen? Men kan een geboren democraat gevan gen zetten, duimschroeven aanzetten, ket- ting-ganger in een uraniummijn maken, ophangen desnoods. Maar men zal hem nooit het gevoel kunnen geven dat hij ge lukkig is onder een ondemocratisch regiem. En daarom zal het op den duur ook in Tsjechoslowakije spaak- lopen. Want een volk dat al zo lang vecht voor zijn geluk, en daarvoor zoveel heeft door staan, zal het niet licht opgeven. Volhou den is ook een Tsjechische specialiteit geworden. J. L. Fauteuil met prima epinglé stof, gebogen rug, solide stoffering1 Fauteuil met gobelin stof, gebogen rug, prima stoffering3," Fauteuil met geheel beklede armen, verende voorzijde, sier lijk model, epinglé bekledingsstof1 Fauteuil met wol-moquette bekle ding, verende voorzijde, beklede rug, prima stoffering, elegant model 1 3,» lm. Lederen fauteuil met geheel beklede armen en rugV." Origineel lederen fauteuil, robust van vorm, luxe af- werking ™1-™ KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 RAAD OP SCHEYBEECK Agenda voor Veiseo en iJmnuiden ZATERDAG 9 OCTOBER Thalia, 7 en 9.15 uur: „De verdoemden". Rex, 6.45 en 9.15 uur: „La Bohème". Jeugdhuis, Santpoort, 8 uur: „It hap pened tomorrow" voor Santpoorts Bloei. ZONDAG 10 OCTOBER Thalia, 3 uur: „De lachende vreemde ling"; 7 en 9.15 uur: „De verdoemden". Rex, 3, 6.45 en 9.15 uur: „La Bohème". MAANDAG 11 OCTOBER Thalia, 8 uur: „De lachende vreemde ling". Rex, 8 uur: „La Bohème". Raadhuis, 912 uur: Spreekuur wethou der van Sociale Zaken; 1012 uur spreek uur Burgemeester. Met het college van Burgemeester en Wethouders voor het eerst in de nieuwe zetels, waarvan de bekleding als een kost baar blijk van handknoopkunst te pronk stond in de raadszaal op „Scheybeeck", heeft de Beverwijkse raad Vrijdagavond in een korte vergadering een vrij groot aantal punten afgewerkt met als prozaische eerste een voorstel van het college tot beschik baarstelling van een crediet voor het aan leggen van een nieuw gasbuizennet. Burgemeester mr, H. J. J. Scholtens sprak echter eerst een woord van dank uit aan het adres der schenksters de Bever wijkse vrouwen en meisjes die de ge distingeerde stoelen cadeau gaven ter ge legenheid van het 650-jarig bestaan der stad om daarna het woord te geven aan de heer Koning (comm.), die wilde weten of de Hoogovens, die de gasbuizen gedeel telijk leggen, het wegdek daarna weer netjes in orde zullen brengen. „Inderdaad", zei wethouder Langendijk (Kath., O. W.), waarna een serie onder geschikte onderwerpen onder de voorzit tershamer doorging. De gratificatieregeKng over 1948 voor het gemeentepersoneel riep de heer R o- raunde (Arbeid) in het geweer, die er ook de hoger bezoldigden in wilde betrek ken, zich afvragend of de vereniging van Nederlandse Gemeenten niet het hare zou kunnen doen, om dit er in Den Haag door te krijgen. De heer Swarts (comm.) vond het jammer, dat niet alle gehuwde vrouwen gemeentedienst onder de gratificatie regeling vallen. Wethouder Heeremans (Sociale Zaken) antwoordde beide vragers, dat deze kwesties landelijk geregeld zijn, zodat er onmoge lijk van kan worden afgeweken. Een voordracht tot vaststelling van een zogenaamde „verplaatsingsvergoeding" voor verhuizende onderwijzers kon de goedkeuring van de raad wegdragen na korte discussie over het tijdstip, van wan neer af een dergelijke regeling zou moeten gelden, daar men enige onbillijkheid voel de voor gegadigden voor onderwijsfunc ties, die vóór deze nieuwe vergoeding werd ingevoerd, solliciteerden. Wethouder Passchier (A.-R.) voel de er meer voor om de zaak nog even aan te houden, wat dan tenslotte gebeurde. De zeven te bouwen huisjes voor ouden van dagen aan de Dierluststraat, waar een crediet van 70.000 mee gemoeid is, kre gen op voorhand critiek van de heer Swarts, die de projecten te groot vond. Wethouder Langendijk was er nog niet zo zeker van, of de huisjes in kwestie wel allemaal voor ouden van dagen beschik baar zouden komen. De voorgestelde stadsvlag tenslotte kwam ter tafel en de heer Swarts vroeg of de burgemeester hem kon vertellen, wat De Schiedamse politie is een afschuwe lijke roofmoord op het spoor gekomen, die reeds in Maart 1945 werd gepleegd op de Zandvoortse winkelier Jac. Boer. Het drie tal mannen, dat het complot smeedde' en ten uitvoer bracht, is gearresteerd. Het heeft een volledige bekentenis afgelegd. De heer Boer, die in die dagen naar de hoofdstad was geëvacueerd, reisde regel matig van Amsterdam naar Schiedam voor het inkopen van jenever. De heer Boer kocht soms grote partijen waarvoor hij grote geldbedragen op zak had. Ook op 5 Maart 1945 vertrok de heer Boer weer naar Schiedam, in gezelschap van een vriend, beiden op de fiets. Te Schiedam ging ieder zijns weegs. De heer Boer nam er contact op met de scheeps bouwer A. M., diens compagnon J. M. H. en de 33-jarige weger H. J. K., allen te Schiedam. M. zette een plannetje in elkaar om de heer Boer uit de weg te ruimen en zich van zijn geld meester te maken. H. en IC. lokten de Zandvoorter mee naar een winkelpand aan de Broersvest, zoge naamd met het doel hem jenever te ver kopen. Terwijl K. hem aan flessen met ,oude klare" liet ruiken, waarbij de heer Boer schuin tegen een tafeltje leunde, heeft H. hem een nekschot gegeven. Het geld, dat de heer Boer bij zich had, 27000 werd verdeeld. H. en K. ontvingen ieder tien mille, M. die achter de schermen ge bleven was, zeven mille. Het lijk van het slachtoffer hebben zij toen op een plaatsje achter het huis begraven, nadat zij eerst zijn papieren verbrand hadden. Alles is zo geheimzinnig in zijn werk gegaan, dat nie mand van de buren er iets van opgemerkt heeft. De vrouw van het slachtoffer, die al verscheidene malen had laten informeren waar haar man bleef, kreeg enige dagen later een briefje onder haar deur gescho ven, waarin werd medegedeeld, dat haar man bij een razzia moest zijn opgepikt. Deze zaak zou vermoedelijk nooit aan het licht zijn gekomen, ware het niet, dat er in de lasserij en scheepsbouwerij van M. praatjes gingen over een lang geleden ge pleegde moord. De politie is toen aan het speuren gegaan en het resultaat is geweest, dat het lijk van de heer Boer achter het bewuste pand aan de Broersvest kon wor den opgegraven eri de daders konden wor den gearresteerd. M. is een bekende cricket-speler. Hij had juist een contract getekend voor „Ramsbottom" te Manchester en zou dezer dagen als cricketer naar Engeland ver trekken. Handbalprogramma Hoofdklasse dames: ConcordiaUdi (Arn hem). Ie Districtsklasse heren: Concordia Aalsmeer (Aalsmeer). 2e Districtsklasse da mes: HOCHAV (Den Helder); Rapiditas Gita; ConcordiaRood Zwart (Krommenie). Ie Afdelingsklasse heren: ConcordiaHOC; dames: BGVBeverwijk (Beverwijk). 2e Af delingsklasse heren: HOC 2Rapiditas 2. De dames van Concordia zijn verleden jaar de Arnhemse hoofdklassers de baas gebleven en verwacht wordt, dat zij er ook nu in zul len slagen. Anders is het met de heren van dezelfde club gesteld, die strijd moeten leveren tegen de kampioensploeg van ver leden jaar. Deze wedstrijden worden in het Noorde Sportpark gespeeld. Honkbal Lorentzlyceum honkbal- kampioen der scholen Vrijdag werden de laatste wedstrijden ge speeld voor het honkbalkampioenschap voor scholen. De ploegen van Lorentzlyceum I en II en het Chr. Lyceum, welke van alle deel nemers overgebleven waren, speelden een halve competitie. De vorige week was reeds gespeeld Lorentzlyceum I tegen II. Het eerste had gewonnen, Gisteren stond op het pro gramma Lorentzlyceum IIChristelijk Ly ceum. Eerstgenoemde school won met 86. Lorentzlyceum I had dus in zijn wedstrijd tegen het Christelijk Lyceum genoeg aan een gelijk spel, om zich kampioen van Haarlem te kunnen noemen. Het Lorentzlyceum nam echter geen risico en won met 42, zodat het wederom beslag legde op de titel. Waar schijnlijk zal de ploeg nog uitkomen tegen de kampioen van Amsterdam. Agenda voor Beverwijk ZATERDAG 9 OCTOBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Gilda. Luxor-Theater, 7 en 9.15 u.: The outlaw. W. B.-Theater, 8 uur: Sahara. Marquette-Theater (Heemskerk), 8 uur: Krijgen is de kunst. Corso-Theater (Castricum), 7.15 en 9.30 uur: Dr. Jekyll en mr. Hyde. ZONDAG 10 OCTOBER. Kennemer-Theater, 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: Gilda. Luxor-Theater, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: The outlaw. W. B.-Theater, 2.30 en 5 uur: Cowboy eer; 8 uur: Sahara. Marquette-Theater (Heemskerk), 8 uur: Krijgen is de kunst. Corso-Theater (Castricum), 2 en 4.15 uur: De terugkeer van Monte Christo; 8 uur: Dr. Jekyll en mr. Hyde. 28. Net had Panda zich goed en wel achterop de auto geïnstalleerd, toen hij een nieuwe schrik kreeg. De auto begon vaart te minderen Nu veranderden zij plotseling van gedachten, ■maakten rechtsomkeert en renden op het voer tuig af. Panda zag hen in de verte aan komen. en een paar huizen verder stopte hij met knar- Wat moet hij doen? Weglopen? Hij had nu sende remmen voor een oud fabriekje, datnog wel een voorsprong, maar hij had juist boven aan een hellend straatje lag. De solda- ondervonden hoe hard zijn achtervolgers kon- Actueel geluid. 19.45 Koperkwartet. 19.55 Pla- <eJ] aj 0)naCdraaid hadden om onver- den lopen en ze zouden hem vast en zeker ln"i De erfgenaam8van Redelyffe 21"40SMet richtcr zakc teruZ tc keren- borden aan hetweer inhalenPlotseling verhelderde zijn ge- 'en plaat. 22.15 Kerkelijke liederen. 22.45 geknars der remmendat de auto stil hield. zicht, toen zijn oog op de vaten viel, waar hij denking. 23.15 Platen. 1 Sussen verscholen zat. Natuurlijkdat was het enige wat hij kon doen. Panda klauterde boven op het vat, dat het dichtste bij hem stond en keek er in. Hij bofte: de vaten waren leeg. Bliksemsnel liet hij zich in het. vat zak ken. In zijn schuilplaats hoorde hij de soldaten naderbij komen en de chauffeur vragen, of hij soms een vluchteling gezien had. Maar die bromde iets onverstaanbaars terug en de sol daten liepen om de auto heen. de Hoge Raad van Adel voor een instelling is, die de keuze van de Beverwijkse vlag (drie witte lelies op een rood veld) heeft goedgekeurd. De voorzitter onthulde hem, dat deze Raad van advies dient in heraldische pro blemen en verzocht de heer Swarts voor het overige zich elders te laten inlichten over bouw en doelstellingen van deze Hoge Raad. De burgemeester kon nog mee delen, dat van Gedeputeerden toestemming is ontvangen om de wethouderssalarissen op 2700 per jaar te fixeren, waarop de heer Romunde opmerkte, dat Gedepu teerden een lichtelijk kleinzielige hou ding aannemen door de van raadswege op 3000 vastgestelde salarissen nu met 300 te verminderen. Mr. Scholtens merkte op, dat Ge deputeerden in deze materie een zekere unificatie nastreven, waarmee de zitting geëindigd was, althans voor zover het het openbare gedeelte aanging. FILMAVOND HOOGOVENSTATEN. Op Donderdag 14 October zal de perso neelsvereniging „Hoogovenstaten" in het Kennemer-Theater aan de Zeestraat te Beverwijk twee avondvoorstellingen geven. Vertoond zal worden Oké Mr. Deeds. BELASTINIGAMBTENAAR MET PENSIOEN. De heer R. Hilbrink, ambtenaar bij de belastinginspectie zal op 31 December de dienst met pensioen verlaten, nadat hij 27 jaren te Beverwijk zijn functie heeft ver vuld. „Ruiten Aas" en „Scheïwijck" wonnen Lustrumtournooi In het zeer geslaagde tournooi, dat door de ltlaverjasclub „De Vriendschap" ter gelegenheid van haar eerste lustrum werd georganiseerd, slaagde in de klasse A, „Ruiten Aas" er in met 21539 punten en drie marsen de eerste prijs te bemachti gen. De tweede prijs viel ten deel aan „Scheiwijck", welke 20163 punten en 7 marsen behaalde. Dat „Scheiwijck" dit jaar over sterke teams beschikt werd ook in de B-klasse tot uiting gebracht, waar deze vereniging met 22163 punten en tien marsen beslag op de eerste plaats legde. De tweede prijs van deze klasse werd met 17005 punten en zes marsen gewonnen door de klaverjassers van de vereniging „Half weg", deze vereniging won tevens de prijs uitgeloofd voor het grootste aantal be haalde marsen. Voetbaloverzicht Zondag hebben de meeste clubs het vierde deel van de competitie afgewerkt en nog is het aantal candidaten voor de bovenste plaats groot. In district I is de ontmoeting Xerxes Haarlem de belangrijkste. De winnende ploeg behoort dan tot de leidende elftallen en te verwachten is, dat er een felle strijd gevoerd zal worden. VSVFeijenoord is de ontmoeting in het tweede district, waarvoor de grootste belang stelling zal bestaan. Zal de IJmuidense ploeg er in slagen de vijfde overwinning te boeken? Gelet op het spel in vorige ontmoetingen achten wij de thuisclub daartoe wel in staat. EDO krijgt bezoek van HBS en kan zijn positie verbeteren door te winnen. De Hage naars zijn geen gemakkelijke tegenstanders en daarmee moet EDO rekening houden. UVS en RCH, die de bovenste plaatsen in de tweede klas A. van district II innemen, ontmoeten elkaar in Leiden. Zijn de Haar lemmers weer zo op dreef als in de afgelo pen twee wedstrijden, dan kan een zege tegemoet worden gezien. Veisen is na een goed begin afgezakt. Mogelijk herstelt de ploeg zich morgen tegen COAL. HFC moet de kans, om candidaat te blijven voor de bovenste plaats, verdedigen tegen Schoten, dat dit seizoen bijzonder on dreef is. Spannend belooft ds strijd aan de Spanjaards laan te worden. Bloemendaal heeft het eerste puntje veroverd en met vertrouwen kan de ontmoeting tegen O VVO tegemoet worden gezien. Terrasvogels zal het op eigen terrein tegen DCG moeilijker krijgen. In Zandvoort ontmoet Zandvoortmeeuwen JOS en kan een zege boeken. Korfbal Oosterkwartier op bezoek bij Westerkwartier Oosterkwartier heeft a.s. Zondag een uiter mate moeilijke taak, want het gaat op bezoek bij de landskampioen Westerkwartier. Aurora, dat de laatste weken uitmuntend op dreef is, ontvangt het Hilversumse Excelsior, en zal wel wederom de overwinning kunnen behalen. Sport Vereent gaat op bezoek bij een dei- zwakkeren van de afdeling, n.l. Olympia in Bussum. Sport Vereent heeft reeds tegen KCN een lesje gehad, om de zwakkeren niet te moeten onderschatten, zodat wij thans met vertrouwen de afloop tegemoetzien. Watervliet gaat naar ZKC, dat nog geen enkel winstpunt heeft, zodat over de uitslag geen twijfel bestaat. Nieuw Flora speelt reeds om 12 uur tegen KVD in Amsterdam; het zou ons meevallen, indien de Haarlemmers op één der winst punten beslag zal leggen, Animo Ready ontvangt thuis Victoria, dat vrij sterk is. Oosterkwartier 2 ontvangt thuis Westerkwartier 2, dat nog ongeslagen is, zo dat de Haarlemmers niet veel hoop op de overwinning hebben. Met evenveel zekerheid dat Sport Ver eent 2 wint van Olympia, verliezen de reser ves van Aurora van het Zaanse ZKV 2. DRIEBANDENTOURNOOI OM DE KUY- PERBEKER. De Biljartvereniging T. O. P. houdt op 16 en 17 October in restaurant Brinkmann te Haarlem een driebandentour- nooi om de Kuyperbeker. De lengte der partijen is 50 caramboles. Deelnemers zijn J. Sweering, P. de Leeuw, Ph. Schmidt, N. de Haan, J. van der Linden, H. van den Broek, J. Groenendijk en J. Kamerbeek. DE RONDE VAN FRANKRIJK 1949. De ronde van Frankrijk zal in 1949 op 31 Juli eindigen, later dus dan in vorige jaren, om dat vele andere belangrijke wedstrijden tussen Maart en begin Juli, als het wieier- seizoen zijn hoogtepunt bereikt, gehouden worden. De begin-datum is nog niet vast gesteld. De organisatoren zullen trachten de duur van de ronde met 48 uur te bekorten. Er wordt eerst gereden naar de Pyreneeën en daarna zullen de Alpen moeten worden overwonnen. De regionale en nationale ploe gen blijven gehandhaafd. De waterpolospeler Salomons doelverdedi- ger van HZ en PC en reserve van het Neder lands Zevental, is in het ziekenhuis te Schiedam op 24-jarigeleeftijd overleden. Salomons was enkele weken geleden ernstig gewond toen hij op het Schiedamse perron voor een naderende trein viel en door het voorste rijtuig werd gegrepen. j amse XVII. rerjksl losse eis '"d'ult,. Bü mijn terugreis naar a r, men de eerste herinnering™®!», getrouw, wierp het emd ™n°S' Si stemming vooruit: vreuJ""8 n wonnene en weemoed o,°rP P weet toch weer niet w-rK8 fc beleefd. Naarmate de herin !s begrip heeft van haar objS""" ze met meer glorie van hiV. alsof zij eon schuld moe^.-8"''-^^ onvoldoend beleven genante besef komt erbii XT "B «Hl. schuldeiser is en dat lMn 1?® it glansjes smakelijk bekoom n hernieuwde inspanning om i 'ol11 «a in hun eigen gedaante te De bus van Montreal nS, bij de Amerikaanse grens Het herstel naam haast een?, sagiers legden zich op het er=„ '"''Ks- aouanestationnetje in de die er de rest van verdrinm n kaanse meisjes, donker bekoo!ri?"«; illusie-romannetjes en kauwde? li!« De een was aantrekkelijker d?„ a8umbil- en zij kauwde 't hevigst Zii iets van wat zij misschien bUST"1"! van scepticisme, naar de nri»**®#: schandelijk opgedreven Wan, "h gumpje van de ene wang naar? overbracht, verwrong zich haa?w en ik moest de indruk r" associatie met een slapende oliS op zijn andere zijde rolt. (Latefd. P kige ontdekking, dat het kneden, met de kaken toch geen algemel nationale gewoonte is.) en gevierde Er was een herinnering aan een Zw picnic in New-Hampshire. TwtahV w ten bonsden de auto's over za„d,°" T - van de hoofdweg af „"fep kleine vijver stil. Do vijver loosde M een beekje dat i„ het'bS'X^ werd gevoed door een tien mete? i waterval. Het water werd in zön 1 telkens gebroken, als rotsblokken d? J rechte gutsen aan spetters steen ri kele straal ontsnapte soms en later vernietigd; daarna vormde hth nieuw, breder gordijn. De uiteindelijke3 in de vijver klaterde eigenlijkS C het geluid zwol naar boven aan en e- 'c-t een eeuwig geruis boven de lange S bomen. Het water was koud i„ deC hitte en een dierbare vijand als men m» boven klom langs de blokken, die iliby waren van algen, maar ook, in holten" groeid met mos en struiken. Er blijft indruk van zware, donkere romanM, Z verdraaglijk en verrukkelijk, alleen j™ natuurlijkheid bewaard voor de vahhS van de huurkamer-prent. Bij Philadelphia trouwden twee van rijke landeigenaren; de families den op buitens, die de oude boerderij met verloochenden. Het land van Pennsvlvanit golfde uit het gezicht, en 's avonds lichlla er de vuurvliegjes over. Aan tafel bij 3 toespraken, 's avonds bij het dansen en cc volgende dag bij het huwelijk en ae recep tie was er een sfeer van de meest a blijheid. Het bruidspaar werd een s, van zuivere vreugde, en het leek me haast vastgesteld dat de mensen in dit land hun beste kant het duidelijkst late' zien als zij alle pretentie in de wind gooien. De goedheid was gegeven, en het gelui gevraagd. Een rukkende wind woei over Lake chigan bij Chicago, onder een bliwj hemel met rappe wolkjes. Er was een sri strand, en dan de helling, dicht en kergroen begroeid. Het strand werd onfe. broken door een waterleiding-gek?, nuchter beton met twee hoge schoorstenen. Het meer was verder naar buiten hard groen en blauw, en rolde hier uit in een schuimende branding, witter dan die vu de zee. Er was iets onwezenlijks aan fe indruk, de delen van het beeld hoorfs bijeen op een wijze die alleen in een im past. Misschien omdat er geen zttbö was, omdat de begroeiing links mija: stoofsla deed denken, omdat een geste gebouw waar de branding op slaat ttó een droom-symbool hoort te zijn. De uitleg is onwillig. Maar de indrukken zelf leven even ge lukkig onuitgelegd. In al hun verschilïa van kracht en betekenis zijn zij het ves sel van de reislust. J. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUÜSIJ 25 TOT 100 GLD. betalen, Leren- en winterjassen enz., goede prijia. Kampervest 45, Haarlem - Tel. 17825 iAdi> Slim benoemd. Het Britse departement van oorlog heeft Vrijdagavond mede gedeeld, dat generaal Sir William Sum is benoemd tot chef van de Britse imfe- riale generale staf als opvolger yii veldmaarschalk Montgomery, die noemd is tot voorzitter van de re* dedigingsraad der West-Europese Zelfmoord. Te Florida zijn 44 walvissen aangespoeld. De meeste van deze zoog dieren varieerden in lengte tussen tt» en vijf meter en stierven spoedig heeft gepoogd een paar, die in waren gebleven weer terug te s.tf*- in het water. Zij zwommen echte. - middellijk terug naar de kust. Proef op de som. Tijdens manoeuvres van de Amerikaanse bij San Diego in Califomie werdg sensatie verwerkt door de onw king van een man in een lW Russisch officiers-uniform. De werd later geïdentificeerd als ee slaggever van- de „San Die0o Journal". De hoofdredacteur «n- blad verklaarde: „Wij hier op c i waren van mening dat een van langrijkste dingen bij de man beveiliging tegen SP1™™® hebben daarom op eigen go de proef op de som genomen, Het gruwelük recept. Volgens het Tsj sche blad „Prace" heeft een te Bratislava 784 personen naar pen voor dwangarbeid verw®" zwarte handel, sabotage e naïre activiteit. Eiland van goedkoopte. Eengewj; ïndianapolis gelaten nadat hij 37 ]aar vangenis had doo^ebra n terug- naar de gevangenis te moge' keren, daar hij de kosten onderhoud buitensporig vond. w zijn verzoek mgewillig og_genjS Vjn teruggekeerd naar de..° tljci Michigan City, waar hij destijo- moord werd opgesloten.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 2