Taxi tel. 4333 Export: ruggesteun der Noordzeevisserij Bellenblazer OLD CLOTHES NEW De zorg voor Velsens jeugd Kwartet in een flat ZATERDAG 9 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Na Tsjechoslowakije en Duitsland nu ook Frankrijk als afnemer Dagelijks jakkeren de grote ATO- vrachtwagens naar Tsjechoslowakije om daar het JJmuidense zeebanket af te leveren als gevolg van het verdrag voor de levering van 5 millioen kilo verse haring, dat in Juni onder meer door de heren P. Dekker, Job Gouda en J. N. Osendarp van de stichting Haringexport in Praag werd afgeslo ten. Dagelijks kan men bewondering opdoen voor het vakmanschap van de chauffeurs, die hun MAC'S duizenden kilometers ver laten sjouwen om de Nederlandse haringuitvoer op gang te houden, zodat IJmuïden aan zijn ver plichtingen kan voldoen. Zowel de reders als de handel waren te vreden in Juni, toen er 5 millioen kilo in Praag werd geaccordeerd tegen een be hoorlijke prijs en de heren onderhandela ren hebben ginds kunnen bemerken, hoe waardevol vaak de handelsrelaties van vóór de oorlog waren. Tsjechoslowakije is overigens toch een vruchtbaar object voor de Nederlandse handelsspirit. Haring voor Duitsland Twee weken geleden waren de heren C. Koster en P. Dekker in Bizonië om te pro beren een deel van onze verse haring aan de Amerikaanse en Britse bezettingszone kwijt te raken. En het lukte: 64.000 kisten of 3.200.000 kilo vormden de eerste stap op de weg naar herstel der „visbetrekkingen" met ons oude achterland. Weer waren bei de partijen tevreden en de regering zag met genoegen de dollars komen, die uit dit handelsverdrag voortvloeiden. De handel zal zijn verplichtingen ook hier waarschijn lijk ten volle kunnen nakomen - aldus deelde men ons van de zijde der Stichting „Haringexport" mee en de vooruitzichten voor nieuwe overeenkomsten zijn gunstig. Sommige mensen houden er toch wel bij zonder buitenissige beroepen op na. Wij kennen een giraffe-temmer (wist u, dat de giraffen de paarden opvolgen als de favo riete dieren voor grapjes?), en iemand, die distributiebonnen natelt voor ze vernietigd worden: wij spraken eens een man, die anderen kon vertellen hoe men de ene vis van de andere kan herkennen en onze laat ste ontdekking is de bellenblazer. Hij is een man, die de gehele dag door, week in week uit, grote oranje plastic bellen blaast, en dat wel met een overtuiging een beter doel waardig. Het is deze man aan te zien: hij leeft met zijn bellen. Als hij 's ochtens op staat, denkt hij „ha, vandaag weer bellen" en wanneer hij zich 's avonds moe geblazen te ruste begeeft, verlangt hij al weer naar de volgende dag, die weer een aaneen schakeling zal zijn van de prachtigste, de meest welgevormde en attractieve bellen. Maar er zullen ook teleurstellingen zijn: dagen, waarop de ideale bel op zich laat wachten; waarop alleen smakeloze, onper soonlijke bellen zich uit zijn pijp wringen. Dit alles maakt de dagelijkse zorg uit van onze bellenblazer. Hij staat in een grote winkel in Den Haag, op een klein ver- hoginkje met een bewonderende en „oooh"- roepende kinderschaar om zich heen. Het hart zit hem in de longen; de gehele dag geeft hij het over aan zijn bellen. Nooit zijn zijn ogen gericht op zijn publiek; in vol komen concentratie en overgave houdt hij de blik gevestigd op de bel, die hij op dat ogenblik onder handen heeft. Vroeger hebben wij zeepbellen geblazen; maar dat was niet half zo mooi als deze nieuwe bellen. Men kan er grote figuren mee maken met hoofd- en bijbellen. Maar niemand daar zijn wij van overtuigd weet zoveel mogelijkheden, die in dit nieuwe vermaak schuilen, uit te buiten als deze man in de Residentie. Vrijwel iedereen, die hem aan het werk ziet, wordt zijn volgeling in het bellenbla zen. Wij ook. Als u ons binnenkort tegenkomt, terwijl wij druk bezig zijn met fraaie bellen te blazen, schrik dan niet. Het is onze nieuwe hobby. Wij kunnen het niet meer laten. E. P. Naar de twee Westelijke zones van Duits- land, wier voedingspotentiëel naar het oordeel der bezettende mogendheden op peil moet blijven, gaat de haring per spoor wagen, los gestort en op ijs. Ook Frankrijk op een kier Bovendien vernamen wij, dat met Frankrijk een contract voor 20.000 kilo verse haring is afgesloten, wat dan wel geen dikke zoden aan de dijk zet, maar toch altijd meehelpt in de strijd voor de open grenzen. Op het moment heeft men nog geen last van de binnenlandse moei lijkheden die Frankrijk in gestage beroe ring houden. Zondagsdiensten VELSEN EN IJMUÏDEN. Uitsluitend in spoedgevallen zijn van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maandagmorgen te raad plegen de artsen: D. J. Boosman, tel. 4340 en J. de Vries, tel. 4954 voor de „Maatschappij -doktoren". Voor de overige geneesheren neemt waar dokter W. van Haselen, tel. 4290. Apotheken. Zondags- en nachtdienst wordt deze week waargenomen door de IJmuider Apotheek, Kennemei'laan 102. Verloskundigen. In spoedgevallen raadplege men tussen Zaterdagavond 6 uur en Zondagavond 11 uur: mej. J. Winter, Evertsenstraat 3. VELSEN-NOORD en BEVERWIJK. Zondagsdienst, van het Zaterdagmiddag spreekuur af tot aan het eerste spreek uur Maandag, heeft de arts W. J. Royaards, tel. 3636. Apotheken. Zondags- en nachtdienst heeft apotheek Donker, Breestraat 61. SANTPOORT. In spoedgevallen is de arts A. de Groot, tel. 8310, te consulteren van Zaterdag middag tot Maandagmorgen. Apotheken. Zondagsdienst vervult de Bloemendaalse apotheek, Bloemendaalsweg 85. Y1ARKTBERICHTEN 8 October 1948 Besommingen. KW 134 Katwijk 2 f 10.500. KW 51 f 4640; KW 76 f 10.560; KW 78 f 9450; KW 94 f290; IJM 241 f 140; IJM 226 f460; IJM 240 f560; IJM 318 f185; IJM 207 f 17; IJM 239 f 17; IJM 202 f27; UK 126 f 1810; UK 119 f190; UK 64 f 1470; UK 91 f 1240; UK 31 f280; UK 169 f360; UK 79 f 1030; VD 9 f 1450; UK 80 f280; HD 213 f790; HD 184 f300; HD 25 f 1350; HD 63 f 16; IJM 343 f 124; UK 161 f320. Prijzen. Gr. tong 3.152.85; md. tong 3.202,75; kl.md. tong 2,65—2.50; kl. tong I 2,15—2.10; kl. tong II 1.551,40; tarbot I 3,90, alles per 1 kg. Verse haring 1510; bot 3722; schar dicht 17,10—11; schar gestript 22,5022; kl. schol gestript 22,50—21; kl. haai 2726; schartong 47; Wijting dicht 12,50—12, alles per 50 kg. Aanvoer. 30 kisten tarbot en tong, 10 kisten haai, 40 kisten makreel, 200 kisten schol, 65 kisten schar, 25 kisten bot, 30 kisten koolvis, 110 kisten kabeljauw, 55 kisten wijting, 6250 kis ten haring, 50 kisten diversen. Totaal 6865 kisten. 2 trawlers met f54.000 besomming. WIJ-VOETBALLERS OP HET TONEEL Woensdag 20 October opent de afdeling „Toneel" van de voetbalvereniging „IJmui- den" het seizoen met de opvoering van het blijspel „Tot wederdienst bereid", in drie bedrijven. De avond wordt in het Patro naatsgebouw gehouden en als regisseur treedt de heer F. Hunsche op. Voorts zullen de accordeonnisten van „IJmuidens Roem" hun medewerking aan deze WlJ-avond verlenen. Ons SPECIAAL SYSTEEM DRY CLEANING ieder, ook voor Uw voldoet een garderobe Is sneller is beter Chem. reiniging en perserij KONINGSPLEIN 10 TEL. 4886 IJMUÏDEN ZONDAG 10 OCTOBER IJMUÏDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaalstr. 10.30 uur ds. J. v. d. Berg 5.30 ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur ds. Van Teilingen, van Amsterdam; 3.30 uur ds. J. van Buuren. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.). 10.30 en 5.15 ds. A. Jagersma. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5 uur cand. Bil- kes, van Zwolle. Doopsgezinde Gem. Helmstraat. 10.30 uur ds. W. Veen, van Amsterdam. Oud-Katholieke Kerk. 10 uur Hoog- dienst (eerste dienst pastoor J. W. Key); 7 uur Vespers; Woensdag 9 uur Kerk dienst. Leger des Heiis. 10 uur Heiligingssamen komst; 7 uur Openluchtsamenkomst; 8 uur Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel; 7 uur Jeugddienst, ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. Goede Herderkerk. 9 uur ds. J. van Buuren; 3.30 uur ds. Van Teilingen, van Amsterdam. Ver. v. Vrüz. Herv. Abelenstraat. 10.30 uur prof ds. M. A. Beek, van Amsterdam. Ver. v. Gelovigen. 10.00 uur Eredienst. Vrije Evangelisatie. 4 uur J. Pereboom, van Ede. DRIEHUIS. Geref. Kerk. Koffiekamer Westerveld. 10.30 uur ds. J. van Buuren. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. L. Brink, H. Avondmaal. VELSEN-NOORD. Ned. Herv. Kerk. 7 uur ds. L. Brink. Geref. Kerk. 10 en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Geref. Kerk. 10 en 5 uur ds. A. Schweitzer, H. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. 10 uur dr. Alb. Vis. Maranatha. 10 uur J. Pereboom, van Ede. SANTPOORT Ned. Herv. Kerk. 10 uur ds. H. J. D. R. Theesing, van Middelie. De Toorts. 10 uur ds. G. Lans, van Am sterdam: Dinsdagavond 8 uur de heer H. van den Brink. Opwekkingssamen komst. Kapel. 10 uur ds. D. C. van Wijngaarden; 5 uur ds. G. Grootjans, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.45 en 5 uur ds. A. Ver- tchoor. Geref Kerk (Art. 31 K.O.) 11 en 5 uur student li. Eenhoorn. Chr. Geref. Kerk. Gebouw Bethel. 3uur de heer Bilkes, van Zwolle. Comité voor Sociale Jeugdzorg opgericht In het hoofdbureau van politie had een bijeenkomst plaats van een groot aantal inwoners der gemeénte Velsen, die dagelijks of wekelijks als onder wijzer of jeugdleider in aanraking ko men met de jongere generatie in onze gemeente. De heer P. Waardenburg, directeur van „Sociale Zaken", die zeer wel op de hoogte is van de diverse noden in Velsen, zette het doel van deze bijeenroeping uiteen. Spreker memoreerde de vergadering van 19 Mei, waar een ambtenaar voor de kin derwetten er op wees dat in Velsen vroe ger een afdeling van Pro Juventute had bestaan en dat er thans weer behoefte be stond aan een dergelijke instelling. De bespreking die daarop volgde wees uit dat er meer moest worden gedaan op het terrein der kinderbescherming, maar dat men zich zeker niet mocht beperken tot de criminele jeugd. Men realiseerde zich, dat een doelmatige kinderbescher ming zich moet richten op het wegnemen van de ongunstige factoren en tegelijker tijd moet streven naar verbetering van het gezinsverband. Aan de hand van ervaringen kan worden vastgesteld, dat onmaatschappelijk gedrag van kinderen in zeer veel gevallen moet worden geweten aan de ouders, die uit on wil, onmacht of onkunde te kort schieten in de opvoeding der kinderen. Het is daar om noodzakelijk, aldus de heer Waarden burg, dat meer dan tot nu toe bijzondere aandacht wordt besteed aan de preventieve bemoeiingen ten behoeve van de bedreig de jeugd. Ter wille van de jeugd, zo ver volgde spreker, zal onze zorg veelal in de eerste plaats moeten uitgaan naar het ge zin, dat niet in staat is het hoofd te bieden aan een maatschappelijke nood, waarvan de jeugdnood een onderdeel is. Tussen wal en schip Overheid, kerken en particuliere instel lingen zijn actief op dit punt en er is reden tot tevredenheid, zei de heer Waarden burg; toch verkeren vele jeugdigen tussen de wal en het schip. Daar loert het gevaar en om dit te keren is samenwerking nodig van allen die op enigerlei wijze zijn betrok ken bij dit werk. Mejuffrouw mr. M. van Beek, advocate uit Haarlem, besprak hierna „De nood van de na-oorlogse jeugd". Spreekster toonde met voorbeelden aan dat menige jongen of menig meisje totaal verstoken is van gemeenschaps- en verant woordelijkheidsgevoel, dat een sterke vrij heidsdrang vaak ontaardt in het abnor male. De vraag is: wat zijn de idealen van de jeugd in deze tijd en waar heeft zij be langstelling voor, hoe besteedt zij haar vrije tijd, vooral degenen die thuis geen verheffend milieu hebben, die niet aan zelf ontwikkeling en -studie doen. De jongeren die geen geestelijke interesse hebben en zich maar laten leven. Wat, zo zei mej. Van Beek, moeten we doen met hen, die zich nergens voor inte resseren en die toch op een hoger peil moe ten worden gebracht, omdat ze een positief ideaal en een fundering moeten hebben om staande te blijven. Het is voor ieder mens noodzakelijk een fundament aan het leven te geven, om van daaruit de morele weerstand te kunnen vergroten. Mej. van Beek deed duidelijk uitkomen, dat de nood van de na-oorlogse jeugd de zelfde is als de nood van de na-oorlogse volwassenen, doch, zo zei zij, voor de jeugd is dit in dubbele mate erg, omdat met haar de toekomst moet worden gebouwd. En voor groten èn voor kleinen moet een op lossing worden gevonden, anders, zo ein digde spreekster, blijven we een vormloze massa. Uit het grote comité dat deze avond bij een was, werd tenslotte een kern gevormd, die het door dit comité verzamelde mate riaal zal rangschikken en vastleggen, waar op men dan gezamenlijk de oplossing zal trachten te vinden. De kern bestaat uit: ds. J. van den Berg, A. P. F. Bijtelaar, C. Holling, mejuffrouw E. ten Kate, C. van den Oever, P. H. van Os, pater Pontianus, mejuffrouw A. E. Ro- sendahl en mejuffrouw M. E. L. Smit. Vissersgereedschap in een actetas Gevonden voorwex-pen van 1 tot 8 Octo ber 1948. Inlichtingen: Hoofdbureau van Politie, kamer 4, van 11 tot 12 en van 16 tot 17 uur. iedere werkdag, met uitzonde ring van Zaterdagmiddag. 1 (zilver?) hangertje, driehoeksleutel, duimstok, por- temonnaie, padv.riem, ceintuur, hond, vul pen, cape, biljet van f 10, alpino, oorbel, autoped, actetas (vissei-sgereedschap), sleu tel, statief, Zeeuwse knop. rozenkrans, paar kinderkousjes, paar sportkousjes, knot wol, trainingsbroek, zwembroek. Eerste dienst van pastoor mr. J. W. Key Zoals reeds eerder is meegedeeld is in de plaats van pastoor Th. Moleman, welke 3 October j.l. afscheid nam van de Oud- Katholieke gemeente van de H. Engel- mundus en Zondsg in zijn nieuwe stand plaats te Dordx;echt het H. Dienstwerk aanvangt, benoemd de hoogeerwaarde heer C. F. Nieuwenhuyzen, deken van het bis dom Haarlem, te Haarlem. Deze laatste echter zal per 1 Mei 1949 als pastoor der IJmuider gemeente zijn intrede doen en dan worden opgevolgd door pastoor mr. J. W. Key, tot voor kort als zodanig werkzaam te Batavia en over het uitgestrekte gebied van Indonesië. Pastoor Key zal, zolang deken Nieuwen huyzen zijn plaats nog niet heeft ingeno men, tot die tijd fungeren als desex-vitor van de Oud-Katholieke gemeenten van IJmuiden en Enkhuizen, waartoe hij zich en zijn gezin reeds gevestigd hebben in de Oud-Katholieke pastoirie aan de Wilhel- minakade. De heer mr. Key was gedurende vele jaren in Indonesië ambtenaar bij een staatsinstelling en waar de Oud-Katholieke Kerk van Nederland in de Oost-gebieden geen eigen geestelijke nog had, was hij voor dit terrein het contact-adres. Op 18 Mei 1939 werd mr. Key tot pries ter gewijd en sedertdien was de herderlijke zorg van de in Indië verblijvende Neder landers. onder andere van vele koopvaar- dij-schepelingen, aan hem toevertrouwd. De oorlog onderbrak dit werk en even als velen heeft ook het gezin van pastoor Key, van elkander gescheiden, de ramp van Japanse concentratiekampen onder vonden. Hoewel pastoor Key vorig jaar naar Indonesië terugkeerde, echter zonder zijn gezin, is hij enige maanden geleden wegens gezondheidsredenen opnieuw naar Neder land teruggekomen om hier zijn pastorale arbeid te vervolgen. Mox-gen Zondag 10 October te tien uur zal pastoor Key, hoewel dus niet officiëel als opvolger van pastoor Moleman, in de Oud-Katholieke kerk aan de Wilhelmina- kade zijn eerste H. Dienstwerk verrichten. POëTISCHE MIDDAG VOOR VELSENSE HUISVROUWEN De afdeling Velsen-IJmuiden van de Ne derlandse vereniging van Huisvrouwen organiseert Dinsdag 12 October in het Pa tronaatsgebouw een middag, waar me vrouw C. Kroon-Kuneken uit Haarlem fragmenten uit Nederlandse en Vlaamse literaii-e meesterwerken zal voordragen, onder meer de voortreffelijke vei-telling van Felix Timmermans „In de Koninklijke Vlaai". Het bestuur hoopt verder door middel van een verlotinkje de magere kas wat te spekken. Op 4 en 9"November wordt een excursie naai- het P.E.N.-gebouw te Bloe- mendaal gemaakt. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: C. Dekker—Hisken, d., Spilber genstraat 4, IJmuiden; F. BrouwerPrins, d., Kon. Wilhelminakade 79, IJmuiden; C. M. van EmmerlootKemperman, z., Oranje boomstraat 95 b. Rotterdam: A. van Leeuwen Velzel, d., Frögerstraat 6 rd, IJmuiden; S. HoefakkerMein, z„ Burg. Enschedelaan 4, Santpoort; A. de RuiterTiesema, d., Kluys- kenslaan 2, Santpoort. ONDERTROUWD: A. Wapenaar. Hadley- dwarsstraat 12, IJmuiden en G. Lustig, Mo lenstraat 11, Santpooi't, toek. adres: Hadley- dwarsstraat 12. IJmuiden: J. Gaartman, Pon- tianakstraat 46, Haarlem en A. C. Stals, Kofdijklaan 13, Driehuis, toek. adres: Hof dijklaan 14, Driehuis; B. J. Witteman, Tus- senbeeksweg 62. IJmuiden-Oost en P. Schol, de Ruyterstraat 135, IJmuiden-Oost, toek. adres: de Ruyterstraat 135, IJmuiden-Oost; •J. J. van der Veldt, Elzenstraat 5, IJmuiden- Oost en J. C. Thoolen, Uitendaalstraat 39, Velsen-Noord; W. de Bruijn, Rembrandtlaan 25, IJmuiden-Oost en H. Criens, Timox-straat 53, Haai-lem; D. W. van Nek, Marathonweg 51 IV, Amsterdam en J. van der Poll, Hof dijklaan 72, Driehuis, toek. adres: Hofdijk laan 72. Driehuis. GEHUWD: A. H. J. Exalto en C. E. Trim- bach, Eendrachtstraat 8, Velsen-N.; J. Ver beek en A. Meijer, Geesterweg 16. Alkmaar; J. Hakk en C. A. Verschoor, de Lax-aissestr. 80, Amsterdam; W. C. B. van der Duin en E. van Duijn, Brederoodseweg 36, Santpoort; C. P. Kraneveld en A. Prins, Zeeweg 349, IJmui den; J. van Wijngaarden en T. Metselaar; P. C. van der Weijden en J. Sloot, Herenduin weg 46. IJmuiden-O.; H. J. van Kaam en F. H. Berends. Beverwijk Zijn dit misschien Uw tafelservetten? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 18 uur en des Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichtingen te krijgen omti-ent de volgende gevonden voorwerpen: twee sleutels, een paar sport schoenen, damesportemonnaie met inhoud, schakelarmband, padvinderspet, rozen krans, jongensjasje en een pakje papieren tafelservetten. PROTESTANTS THUISFRONT. In Beverwijk is een afdeling opgericht van het Protestants Interkerkelijk Thuis front. De heer J. H. v. d. Schoor, Zweedse- straat 6, neemt het secretariaat waar. Velsen-Noord Suomi-leden onder de „beste tien" Naar jaarlijkse gewoonte heeft de heer J. H. Moerman, secretaris van de Techni sche Commissie van de Kon. Ned. Athletiek Unie, ook voor 1946 een lijst van de beste tien prestaties der Nederlandse athleten samengesteld, welke tot 15 September is bijgewerkt. Tot deze beste athleten behoren enige leden van de H.A.V. „Suomi", waaruit blijkt, dat deze vereniging een goede plaats inneemt onder de Nederlandse athletiek- clubs. De Suomi-crack Joop Weenink staat op de 3000 m steeple chase als derde geklas- seex-d met een tijd van 10 min. 27 seconden. Zijn clubgenoot Taco v, d. Werff heeft eveneens zeer in het oog vallende prestaties verricht in het afgelopen seizoen. Hij bezet op hoogspi-ingen met aanloop de vierde plaats met een sprong van 1.78 m en de 110 m horden bracht hem met 16.4 sec. als ne gende onder de beste tien. Hoewel iets minder opvallend wisten ook drie andere Suomi-leden zich in de ere lijst een plaats te veroveren. Bij het speerwerpen kon Gerrit Postma, die overigens weinig aan wedstrijden heeft deelgenomen en zich veelal maar bij „eigen huis" ophoudt, de achtste plaats innemen met een worp van 52.89 m. Chris Postma, een broer van de speer werper, is een gevreesd tegenstander bij het discuswerpen, waai'in hij met 39.67 m als nummer tien staat aangegeven. Bij de loopnummers behoort Udo van Wijngaar den op de 1500 m in 4 min. 7.4 sec. even eens tot de beste tien in de prestatie- lijst. „Watervliet" naar de Zaan Het eerste twaalftal van de Korfbalver eniging „Watervliet" zal Zondas een bezoek afleggen aan de Zaanse club Z.K.C. De Watervlieters zijn met. goede moed bezield om ook nu Z.K.C. beide punten afhandig te maken. Het tweede Watervliet-twaalftal krijgt in het gelijknamige sportpark het Haar lemse Aurora 3 op visite en ook in deze ontmoeting moeten de groen-gele reserves op winst kunnen spelen. In Haarlem ontvangt Flora 2 het derde Watervliet-team, dat waarschijnlijk geen gemakkelijke taak heeft, doch toch een mo gelijkheid om althans gelijk te spelen wan neer de Velser twaalf zich geheel geven Verder staat de ontmoeting tussen Wa tervliet 4 en Watervliet 5 op het program ma, waarbij de sterkste en meest techni sche ploeg het tegenover geestdrift krijgt op te nemen. Voor de adspiranten speelt Watervliet a versus D.V.S. a. De Velser voetbalelftallen De twee wedstrijden, die de Velser clubs Kinheim en V.V.B. Zondag voor de boeg hebben, zullen worden gespeeld met ge wijzigde elftallen. De geel-zwarten moeten middenvoor A. Prinssen missen, welke vervangen wordt door v. d. Steeg wiens plaats wordt inge nomen door de spil P. Rem. De spilplaats is nu voor rechtsachter W. Groeneveld en deze krijgt als opvolger invaller E. v. d. Wal. Deze wijzigingen kunnen tegen de forse Purmerenders een stabiele Kinheim- voorhoede in het veld brengen, hoewel de verdediging zeker niet minder zal zijn. Kinheim gaat naar Purmersteyn met: H. B. Daniëls; E. v. d. Wal, S. de Vries: C. de Boer, W. Groeneveld, N. de Ruiter; H. Prinssen, J. Starreveld, A. v. d. Steeg, D. Rem en H. J. v. d. Wateren. Ook de club der „Breesapers" verandert. De aanvalslinie, die j.l. Zondag middenvoor Michel reeds moest missen, zal dit waar schijnlijk ook tegen D.C.O. nog moeten doen. Ondanks de geweldige overwinning op A.S.V. liep de linksbinnen Vlietstra een blessure op, zodat hij eveneens zal moeten worden vexwangen. Vermoedelijk wordt de centervoorplaats bezet door Visser. V.V.B. verschijnt tegen D.C.O. met: C. v. Veelen; W. van Riemsdijk, J. Duineveld; G. v. d. Veldt, M. Arisz, A. Greshof; C. Hoen, H. Verswijveren, N.N., N.N. en P. Hooydonk. I.E.V. is morgen vrij. „ZEEMANSVROUWEN" IN STUDIE. Voor haar eerste uitvoering in het nieu- e seizoen heeft de Toneelvereniging „Con cordia" in studie genomen het bekende to neelspel in vier bedrijven van Herman Bouber: „Zeemansvrouwen". De regie heeft de heer L. W. Boeree. Driehuis DR. KOLFF's UITVAART. Enige tientallen vrienden en naaste familie hebben de plotseling overleden ge- neesheex;-directeur van het Sanatoi-ium Beekbergen te Apeldoorn gisteren de laat ste eer bewezen. Vele bloemstukken dekten het marmeren platform in de grote aula van het crematorium te Velsen. Op uitdrukkelijk verzoek van de over ledene voerde de oudste zoon als enige spreker het woord, waarna de kist onder de tonen van het Adagio uit de Sonate Pathétique van Beethoven langzaam daalde. FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 73) Meneer Richards. U zult wel denken, dat we alleen maar aandacht voor ons eigen kringetje hebben. Wilt u ons alstu blieft excuseren? Begrijpt u, we zijn niet meer zo allemaal samen geweest, sinds Manny's ziekte en we hebben elkaar nu zoveel te vertellen! U zult het wel koud gekregen hebben tijdens de reis. Komt u hier dicht bij het vuur zitten. Dank u, zei hij met zijn diepe stem. Ik sta hier heel goed. Om u de waarheid te zeggen, vind ik het heel aardig u allen gade te slaan. Ik vind zo'n hechte eensgezinde familie iets zeer bijzonders, misschien omdat ik altijd alleen ïieb geleefd, zonder kip noch kraai. Trekt u zich maar niets van mij aan, ik ga er zo dadelijk weer van door, zonder chauffeur natuurlijk. Ginette, die deze laatste woorden hoor de, liep snel op hem toe en legde een hand op zijn arm. O nee. meneer Richards U gaat niet weg, we denken er eenvoudig niet aan u te laten gaan. U blijft hier en viert Kerstmis met ons en u mag niet te genstribbelen. Vrouw Maradick heeft al een bed voor u in orde gemaakt en met het eten is ook op u gerekend. Natuurlijk, stemde Ruth in, die hoewel verrast Ginette vitrtiddellijk steunde. U moet uw jas en hoed in de hal ophangen en uw gedachten laten gaan over de toast, die u zult houden, als de borrel begint. En dat zal over circa twintig minuten zijn. Een donkere blos kwam op het grote wonderlijke gezicht en er was iets van verlegenheid in de andex-s zo door dringende ogen. Maar.ehik wil me niet als vi'eemde in de familiekring indringen. Het is helemaal geen indringen, zei Ginette vastberaden. Gelooft u niet, dat wij beseffen, hoeveel Bill aan u te danken heeft. Maar dat heeft overigens niets te maken met onze wens van dit ogenblik, dat u hier met ons Kex-stmis blijft vieren. Na tuurlijk, als u andere plannen hebt. dan Nee, nee, ik heb geen plannen. Wat voor plannen zou een eenzame Amerikaan voor Kerstmis in een vreemd land hebben? Als u het werkelijk meent, zou ik het bij zonder op prijs stellen hier te mogen blij ven. Naderhand zal ik u mijn dank wel doen blijken. Vrouw Maradick kwam binnen met een blad met flessen en glazen. Haar gezicht glom en ze leek onder de indruk van zoveel vreemde mensen. Ze zette het blad neer en wilde zich terugtrekken, toen ze op eens midden in de familiekring werd getrokken en aan iedereen werd voorgesteld, terwijl men er op stond een glas op haar gezond heid te drinken. Lieve mensen, zei ze blozend en zeer in haar schik, ik weet niet wat ik zeg gen moet. Zo'n borreltje is niks voor vrouw Mai-adick, ik hoop, dat ze er niet raar van wordt. Ze heeft er nooit goed tegen ge kund, ziet u. Eentje maar, vi'ouw Maradick! En waar is uw man? Wil hij er ook niet één mee komen drinken? Abraham? Vrouw Maradick schudde haar hoofd in ontzetting. Maradick drinkt nooit iets anders dan een biertje en raakt nooit die fantasiedrankjes aan. Maar vrouw Maradick houdt' er wel van, zo iets nieuws te pi-obei-en zo nu en dan. Na een glas sherry en een verlegen toast op het geluk van „alle lieve goede mensen, die Kerstmis onder haar dak vierden," vertrok vrouw Maradick met pioenrode wangen en tranen in haar ogen. Het avondeten, dat volgde was uitste kend verzorgd en na afloop ging iedereen tevreden en vrolijk naar bed, vol verwach ting voor de volgende dag. Het Kerstdiner overtrof de volgende dag alle verwachtingen! Na het dessert zaten ze in gemakkelijke stoelen en op de dïvarx uit te blazen van zoveel ovex-daad. Ik weet niet wat ze precies onder voor oorlogs verstaan, zei Ruth, maar ik weet wel, dat ik nog nooit in mijn leven zo'n maaltijd heb verorberd. Natuurlijk was ik hongerig na een morgenwandeling in de kou, maar waarom moesten we met die fantastische inachtige crèmesoep begin nen? Gezien wat er ver-der nog allemaal kwam! Die kalkoenzuchtte Ginette, terwijl ze met vex'heerlijkte ogen naar het plafond keek. Met gebakken aardappelen, bloemkool met roomsaus, spruiten en worteltjes...., zei Bill zachtjes, tei*wijl hij dromerig voor zich uit staarde. En die plumpudding En die heerlijke abrikozen en wal noten en geconfijte vruchten.... O, houden jullie alsjeblieft op. Ik krijg het gevoel of. ik alles opnieuw zal moeten verwerken. Waarom mogen we niet nog wat na genieten? Het was allemaal overheerlijk. De diepe stem van Webster Richards meng de zich instemmend in hun lofuitingen. Ja, ik geloof, dat ik nooit een beter Kerst maal gegeten heb, zei hij. Wij, bij ons in Amerika, gaan nogal prat op onze Kerst maaltijden, maar ik moet zeggen, die vrouw Maradick zou in Amerika een fortuin kun nen verdienen als keukenprinses. Ik hoop alleen maar, dat u niet terug naar Amerika gaat met het verhaal, dat we hier in overdaad leven, zei Marianne van de divan, waarop ze lag te rusten. Ik denk dat er duizenden mensen in dit land zijn, die niet meer dan een lamscotelet en wat sardines op toast voor hun Kerst diner hebben gehad. Als ik naar Amerika terug ga, zei Richards enigszins dubbelzinnig, ben ik van plan veel reclame voor dit land hier te maken. Het was niet geheel duidelijk, wat hij hiermee bedoelde, maar iedereen was te loom en te traag om hem nadere uitleg te vragen. Na een poosje was er in de volle zitkamer geen ander geluid te horen dan het rustig ademhalen van wegdommelende mensen, zo nu en dan onderbroken door een storend gesnurk Met aller instemming had men besloten de uitdeling van de cadeaux uit te stellen tot na afloop van de danspartij in de schuur die avond. Tegen zeven uur ging iedereen -na vrouw Maradick's aanbod om het avondeten klaar te maken met kreten van ontsteltenis afgewimpeld te hebben naar zijn kamer om zich te vex-kleden en op te knappen. Men stond met veel vrolijklxeid in de rij voor de badkamer, waarvandaan de damp van heet water zich over het portaal verspreidde bij het zo nu en dan opengaan van de deur. (Wordt vervolgd). Het is een oud en bek**,* de wispelturigheid van d™ «i dat en oeze week heeft er pletten bij geleverd. dJSJ® Ssr met rond 1500 kisten, JWl LZ flinke stoot collega's, totoï dls'»P markt pract.seh Do„dert£ geboekt" was savomUi voor de prijzen. Toch houden die prijzen goed een gelukkige aan de export naar Tsieci!??1*13. «a-. aan de export naar T Duitsland vermoedelijk^^ a De Katwijker „Karei DmS®4 deze zomer trouwens genoS""" bal, 'ouwens gen»~Jbal, ngheid meer dan duSv we.h.et f°«< hebb" Mei eerst den de drijfnetten verwisseld "er- maar de haring werd voor <t °ÏÏdt'h«l markt aan boord „gesteurd» ringtrekjes kleiner worden J?4!». weer terug op de drtjfneu-LÏ? daoi mee eens onder de proberen. '«e De haring wordt inmiddels en iel en daarmee raakt <k ,r|*itk wat af. Nog draait hefsefeL «fcid hooi'lljk aantal toeren, maar 2 P Kn ba gaan alweer uit naar de makrj^ verse vis. welke laatste stafeS.® «t koude water van de verre al*- moet worden, het water dl, Noorse kust zo'n kwaaiete"®,,?4? d. ben als de stroom en de wtff bn W- optornen en zelfs een flinke Si*' op de neus staat. "Wlttpj De markt in Engeland beeirt aantrekkelijk te wórden- plawï ï°k nog steeds meer op dan hier I!'s5 zee" had dus dan ook groot gelSk "0al' Grimsby opzocht met 250 lasten Santpoort-dorp ,Het gebeurde morgen" in het Jeugdhuis -Het is de mens gelukkig niet in de toekomst te zien maar anders, dan zou het leven een gruwelijke keten van angst en zorg kunnen wL Dit motief heeft de Franse regissew r! Clair ongeveer gebruikt orn e^u telijk bedwelmend filmwerk „It bl tomorrow" naar te vervaardigen en genen, die deze in Amerika vervaard, rolprent Vrijdagavond als sasten S „Santpoorts Bloei" in het Jeugdhui? m schouwden, zullen dankbaar de goede Ei van het bestuur herdenken, waarmee win terprogramma deze week is beeor,™ Hoewel de Amerikaanse invloeden o? I Clair hebben ingewerkt, toen hij dit vreemde gegeven tot een meesterlijk thriller uitwerkte, bleef toch het Gallische bloed van de maker domineren: steed weer treft in de film de geniale visie op het onderwerp, die van een onmogdifa banaliteit als een Irrantenreporter wiens lot een paar dagen bepaald wordt doo- de mogelijkheid van „helderziendheid" fascinerende historie maakt. Larry Sle- vens weet alles vooruit, dank'zij de diabolische geest van een oud man, zelfs zijn dood, maar door een mankement in het raderwerk van de gebeurtenissen, wordt een ander in zijn plaats het slachtoffer. Met een bewonde renswaardige hoeveelheid esprit wotöt deze Larry ons voorgezet, zo. dal niemand zich kan stoten aan het spél met de mogelijkheid, die de titel aangeeft e- een goedgevonden romance dwaalt sis enige realiteit door dit spookaehtiee sprookje, dat tegelijk een lieflijke ballade is. Degenen, die vanavond een plaatsje in het Jeugdhuis hebben kunnen bemachti gen, zijn ongetwijfeld goed af met hun Zaterdagavond, temeer daar het voorpro gramma een geslaagde kleuren-documec-, taire bevat over de vervaardiging van Schotse stoffen. F. ZEEWEG 275 DAG EN NACHT (AdvJ „De verdoemden" (Thalia). Ren Clément, de regisseur van de knappe Fran se verzetsfilm „Bataille du Rail" heeft weer rijkelijk van zijn vakmanschap gebruik ge maakt bij het vervaardigen van deze iilm „Les Maudits", eveneens gebaseerd op een oorlogs-situatie, minder documentair en met een meer op fantasie berustende intri gue, maar volgepakt met dezelfde hoeveel heid spanning en minstens even meesle- Pend- f a, De enige sympathieke figuur in ae alm is de jonge dokter uit het kuststadje Royan. die.' nadat de kust al van Duitsers is be vrijd, nog wordt ontvoerd teneinde op een Duitse duikboot een noodlottige tocht naar Zuid-Amerika met voortvluchtige nazis mee te maken. Stuk voor stuk zijn deze „verdoemden'" op de U-boot types, die men liever niet zou ontmoeten: een cola- borateur-joui-nalist, een verschrikkenjse Gestapo-leider, een luguber adjuauW een domme generaal. Dit lieflijke vierU wordt aangevuld met een Sudetendui- nazi-vrouw en haar Italiaanse, fascisuscn. echtgenoot, met wat losse Scandinavië En wellicht als veraclitelijkste figUüM» Zuid-Amerikaanse ex-nazispion, die n» de veranderde wind is meegedraaid. Na een reis vol schokkende gebeurtenis sen gaan deze „maudits" tenslotte a ondei-, hetzij door moord, hetzij d°°r - moord. En onze dokter blijft a^ overlevende op een van de laatste va. - Duitse duikboten achter, uit v/dkeMj situatie hij tenslotte nog wordt een Engels schip, en waarmee ae to wer weer naar een menselijker wordt teruggevoerd. Als tegenhanger voor al diebeK—jj Joe Brown. Deze heer is weer «edudtfg dreef in de Wild-West-satire ,.De .f. vreemdeling", die Thalia in de van de week vertoont. Zijn verm als vrouw van middelbare leefnj mee hij een bende bandieten o tracht te leiden, is even geslaagd, en Joe's enorme mon oren draagt, zoals altijd, in W mate bij tot het succes van dei - creatie. Er zijn voorts verscheid dende achtervolgingspartijen °P met bandieten. Indianen, vreü - cowboys en een schone jonkvro - Zoals de meeste Joe Brown-films zos pretenties, kort en genoegelijK-

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 6