Hulpverleningsdienst strijdt een bijkans wanhopige strijd Kwartet in een flat «andag II OCTOBER 1948 1JMUIDER COURANT (jC STEEDl loert de dood in de ijmuider duinen verzamelwoede ugd Vale en de ieU^ otdood door ontploffend V. Kinderen wilden pantser- «rltpren: twee broertjes ge- oen?p moet beide benen missen", ^"ïnlezer raakt langzamerhand soort berichten; hij p® .«tv over heen. de indruk die .„i- nver neen. ue iuuiur <.»ic 5 maken vermindert met de de "lü hij zou eigenlijk de slachtoffers moeten^ zien - j door de Hulpverleningsdienst 'Sen "etoond en die te gruwelijk r- voor publicatie, om zich weer eens- fi'1 f,et gevaar van de overal in ons J2 heersende nieuwsgierigheid, on- fen ongeloof ten opzichte van «tuig te realiseren; de ellende S het leed, dat een voorwerpje van Sle centimeters grootte in een ienleven, een gezin, een straat, buurtgemeenschap kan aanrichten. U stukken duinterrein zijn gemakkelijk l anke!ijk en worden niet bewaakt; maar PK u niet! Nog altijd, en overal loert fltood in de vorm van kIeine landmijn- L natronen, granaten en andere, dik- 5 onschuldig lijkende voorwerpen met funeste uitwerking. Het is waar, ge ;n (ie duinen niet zo gauw meer „op mjjn trappen". Het zijn vooral de kin- die met deze dood hun spel spelen je voorwerpen, die ze vinden mee panen, te verzamelen en thuis te „on tleken" In hoeveel zolderkamertjes •St niet reeds een stuk oorlogstuig zijn ietigend werk met succes verricht ,'s bijkans onuitroeibaar, die verza- (Jwede. Het oorlogstuig heeft een haast L<che aantrekkingskracht op de Karl uiijpe jeugd; ze trekken in troepjes de h.n üi, op zoek naar nieuwe aanwinsten Shun collecties, er wordt geruild. On- Sj de vele waarschuwingen woekert C-iaad voort met afmetingen, waarvan grootte niet zou vermoeden. Meer 1-55$ van de ongevallen met projectie- Cbleken bij reconstructie een gevolg van i onvoorzichtigheid en bij haast al Navallen waren de slachtoffers jongens S* 12 en 18 jaar. Ouders en onderwijzers ziet uw taak! steeds blijkt ook voortdurend, dat Lj onderwijzers, noch de ouders hun gj bij de voorlichting over dit gevaar- r^lke-dag goed begrijpen. Opvoeders, bet niet bij de vermaning: „Kom ner- p5san", maar praat eens wat langer rtf uw kinderen over dit onderwerp, vferzoek alle kastjes, alle dozen, alle de kamer van uw zoontje. Het is ii enige manier om uw kind te bescher- en te behoeden voor ongelukken als welke nog dagelijks slachtoffers m sicovw kunnen wapens en oorlogs te straffeloos bij de politie worden inge- tiri De Hulpverleningsdienst krijgt dikwijls welkome aanwijzingen omtrent voorwer- fü, die in de duinen zijn gevonden. On- jjjsnog vond een bramenzoekende IJmui- !a<e jongen een put met maar liefst 65 cortiergranaten; hij vertelde zijn ervarin- Hii aan zijn moeder, en die was zo wijs i; Hulpverleningsdienst van de vondst te t.-rviifigen, die er verder wel raad mee tA Militairen vonden, ook nog kort geleden, H grote bom. De verscheidenheid in oorlogsvoorwer- die in het duinzand verborgen liggen, jiijzonder groot. Mijnen alleen al zijn er meer dan 200 soorten, Engelse, Belgi- ce, Duitse, Oostenrijkse en zelfs Russi- ei landmijnen heeft de bezetter achter een: kleine en grote, metalen en hou- k mijnen van bakeliet en van glas. Op Mnijnen van de laatste drie soorten keen de mijndetectors geen vat. lil „Waterland" nog ik nazorg-instituut blijven? Ziierdagmiddag heeft de inspecteur voor tfejeiondheid in Noordholland, dr. A. P. de Groot, een informatief bezoek ge- h:h! aan het noodziekenhuis „Water- bi" aan de Rijksstraatweg in Velsen om Éi op de hoogte te stellen van de situatie iléur. Ms wij reeds meldden, hebben de pa- ka een request gericht aan de Koningin see minister-president, om de aangekon- opheffing van het t.b.c.-nazorg-insti- *-r. alsnog te voorkomen. Deze kwestie is tes bij Sociale Zaken in behandeling, ietgeen het bezoek van de inspecteur tot ®cl? had. Met hem was ook een arts van ht P.B.V.O. uit Haarlem en de nazorg- kKteur dr. D. R. Mansholt aanwezig. Men aft de indruk gekregen, dat het in me- feh opzicht gewenst is dat Waterland dfft bestaan. Hoewel men zich aan de an- te kant niet verheelt, dat de reddings- Stegen wel erg laat komen; een rapport jadr, De Groot zal vermoedelijk een -Jdurige bestudering in Den Haag ver ss, waar zowel Sociale Zaken als Binnen ste Zaken (onder welk laatste departe- jffltWaterland ressorteert) zich bezig hou- met de vraag, of dit ziekenhuis, dat jKks het laatst overgebleven nazorg- *ut op t.b.c.-gebied in Nederland zal te. blijft bestaan of niet. kleine verbetering bij de HOOGOVENS Haast al het oorlogstuig gaat bovendien nog tientallen jaren mee. In 1937 ontplofte in België nog een mijn, die afkomstig was uit de eerste wereldoorlog. De erfenis aan ontplofbare stoffen uit de jongste wereld brand is echter over honderd jaar nog even gevaarlijk; de apparaten zijn alle met zorg geconserveerd en immuun gemaakt voor weers- of tijdsinvloeden. En altijd weer vallen er slachtoffers. De gevallen. dat handgranaten als presse- papier gebruikt worden, zijn legio. Van mortiergranaten kan je zulke aardige sche merlampjes maken.Dat dacht ook een machinebankwerker, die een dergelijke granaat in zijn bankschroef zette en begon te boren. Het gevaarlijke ontstekingsappa raat was er af, maar onderin het projectiel bevond zich nog de springstof. De boor liep warm op het metaal in de granaat en dat was genoeg om het „schemerlampje" te doen ontploffen. De machinebankwerker kon het niet meer na vertellen. Wij zouden kolommen kunnen vullen met dergelijke gevallen. Ongelukken met fatale afloop, gevallen waarbij de slacht offers „slechts" gewond werden en dikwijls Telefoon 4176 Nummer 4176: dit is het telefoonnummer con „De Olmen", het hoofdkwartier con de Hulpverleningsdienst te IJmuiden. Laai niets u ooit ervan weerhouden dit nummer i te bellen als ge zelf in de omtrek, vooral in het duinterrein, iets hebt ontdekt, dat wel eens gevaarlijk zou kunnen zijn, of als een ander u een dergelijke vondst meedeelt. Als er ooit ergens geldt dat „voorkomen beter is dan genezen", dan is het wel hier. en van genezen is in vele gevallen geen sprake meer. De Hulpverleningsdienst, een semi-militaire instelling, bestaat geheel uit vrijwilligers. De leden van de H.V.D. hebben reeds veel prachtig werk verricht onder gevaarlijke omstandigheden. Zij zullen dit blijven doen, maar kunnen niet zonder uw hulp. Noteert dus hun nummer: 4176, voor hun hele verdere leven invalide zullen zijn. Gevallen, die alle, stuk voor stuk, voorkomen hadden kunnen worden. Daarom, wij zeggen het nogmaals en zullen het blijven herhalen: blijf er af! Raak geen enkel onbekend voorwerp aan, dat wel eens de dood in zich zou kunnen bergen. Let in het duinterrein op de borden, die de verboden gebieden aangeven, gebruik ook overal elders in het kustgebied de grootst mogelijke voorzichtigheid. En als ge iets vindt, dat ge niet vertrouwt: waar schuw de Hulpverleningsdienst, hij is er voor. en Wethouders van Velsen tegen ter kennis, dat bij besluit van 5 •Moer 1948 ingevolge de Hinderwet ver- is verleend aan de Hoogovens en rechtverkrijgenden tot het uitbrei- «svaii het hoogovenbedrijf door het op- teen van een ventilator, aangedreven •f een electromotor van 11 pk, in het ^aterpompstation nabij de buiten- sim. Agenda voor Velseo en IJmuiden MAANDAG 11 OCTOBER UUr- „De lachende vreemde- 8 uur: „De betovering om La Bo- fcJÏ?S£AG 12 OCTOBER Pen: Voorstellingen als Maandag. Om enigszins een idee te krijgen van de kracht der tegenwoordige explosieve middelen: dit is de uitwerking van slechts anderhalf pond moderne oorlogsspringstof; een metershoge jiadde- stoel van opgeworpen aarde en een krater met de omvang van een behoorlijke burgermans kelder. Vliegtuigbommen, zelfs van het kleinste kaliber, landmijnen en geschutsmunitie bevatten meestal een springlading die vele malen zwaarder is. Eerste dienst van pastoor mr. Key Hoewel de nieuwe herder van de Oud- Katholieke gemeente van de H. Engelmun- dus, pastoor mr. J. W. Key, slechts tijde lijk en wel tot 1 Mei 1949 als deservitor voor deze gemeente zijn pastorale arbeid zal verrichten, bestond Zondagmorgen in de kerk aan de Wilhelminakade, ondanks de niet-officiële eerste H. Dienst, een grote belangstelling. Ter begroeting was door middel van de Oud-Katholieke Besturenbond het altaar gesierd met witte chrysanten. De liturgie was die van de 21e Zondag na Pinkster. De nieuwe herder had zijn prediking ge baseerd op het Evangelie van de dag naar Mattheus, met de gelijkenis van de knecht, wiens schuld door zijn heer was kwijt ge scholden. In een persoonlijk woord verklaarde pastoor Key, dat hij in IJmuiden slechts kort zou verkeren en derhalve niet offi cieel was geïnstalleerd. Noch voor de ge meente noch voor zichzelf achtte de spre ker de gang van zaken een ideale oplossing. Pastoor Key beloofde in de hem toegeme ten korte tijd van zijn herderlijke arbeid te maken wat er van te maken is en ver trouwde, dat de gemeente hem met ver gevingsgezindheid tegemoet zou treden. Hij dankte tenslotte voor de verrassende bloemengroet van de gezamenlijke vereni gingen, die hem en zijn familie ook reeds de eerste dag in IJmuiden gewerd. Na de Vespers van Zondagavond hebben velen van de gelegenheid gebruik gemaakt pastoor en mevrouw Key te begroeten. „HAVENKWARTIER" BRENGT „DE WOESTE HOOGTE" De Beverwijkse toneelvereniging „Ha venkwartier" zal op Donderdag 14 Octo ber in het Luxor Theater het winterseizoen openen met het toneelspel „De Woeste Hoogte", naar het boek van Emily Brontë „Wuthering Heights". HOOGWATERTIJDEN. Maandag 11 October: 10.26 en 23.06 uur. Dinsdag 12 October: 11.56 en 0.00 uur. Vijf en dertig jaar K.A.B. De kring IJmuiden van de Katholieke Arbeiders Beweging bestaat vijf en dertig jaar. Gisteren zijn de feestelijkheden ter herdenking van dit feit ingeluid met een Pontificale Hoogmis in de St. Gregorius- kerk te IJmuiden. Zondag wordt des morgens in hetzelfde kerkgebouw een Heilige Mis opgedragen, waaronder een algemeene Heilige Com munie wordt bediend tot intentie van de overleden, de levende leden en de begunsti gers van de kring. Om 8 uur is een gemeenschappelijk ont bijt in het Verenigingsgebouw aan de Kerk straat, waarbij enige jubilarissen worden gehuldigd. Receptie Van half drie tot half vier is er in een officiële receptie in dat gebouw gelegen heid tot complimenteren en de herdenking wordt besloten met een Cabaretavond op Zondag 17 October in het Patronaatsge bouw aan de Zeeweg. Deze avond wordt verzorgd door het Haarlemse Radiocaba retgezelschap, onder leiding van Harry Meyer. MARKTBERICHTEN Besommingen: RO 53 Dirkje 15850, IJM 20 Joh. Polderman 27500, IJM 155 Horn Rif 7550, KW 108 1700, KW 122 3650, KW 113 420, KW 77 1600, KW 21 470, IJM 229 2150, IJM 11 2910, IJM 213 750. IJM 249 810, IJM 241 165, IJM 316 590, IJM 343 170, IJM 212 750, IJM 215 780, IJM 5 1020, IJM 318 100. IJM 107 16. IJM 239 16, IJM 202 22, EH 20 485, VD 9 295, VD 60 365, HA 53 570, HA 16 500, HD 64 500, UK 19 370, UK 89 240, UK 28 1760, UK 4 610, UK 69 370, UK 144 2970, UK 169 700, UK 162 2810, UK 35 2410. Prijzen: Heilbot 3.40-3, grote tong 2.75- 2.60, groot-middel tong 2.80-2.30, klein- middel tong 2,60-2.35, tong I 2.30-2.05, tong II 1.70-1.50, Tarbot I 3,60-3.05, tarbot II 134, tarbot III 92, tarbot IV 72, Tong schar 74, Haai 26-24. Poontjes 15, Verse haring 14.50-8.50, Bot 33-26. Drie trawlers besomden f 44.500. Strawberries won vaii een Laren-combinatie Het derde dameselftal bleek, zoals ver wacht, te sterk voor DEM 2. In een aan trekkelijke wedstrijd behaalden de Vel- sense dames een overwinning van 3-1. Vooral mej. G. Rijkeboer kan op een goede wedstrijd terugzien. De dames van het vierde elftal deelden de punten met DEM 3. Hoewel enkele speelsters nog niet geheel gewend waren aan haar plaatsen, was de wedstrijd het aanzien wel waard. De dames B. Bisschof en R. Duyn bleken een grote steun voor haar elftal. Bij de jeugd blijkt men nog niet de ver eiste vorderingen gemaakt te hebben om een sterk elftal als BDHC a goed partij te geven. Het werd 4-0 voor de Bloemen- daalse meisjes. De reis van het eerste herenelftal naar Laren is niet tevergeefs ondernomen. Niet alleen omdat de punten mee naar Velsen gingen, maar ook omdat het een prettige en sportieve ontmoeting is geworden. De eerste Wassers waren wel niet geheel vol ledig, maar gaven toch goed spel te zien. Twee van de drie doelpunten werden ge maakt door J. Dalhuysen uit een korte strafhoekschop. Verder speelde J. Brunink weer een prima spilpartij. De enige competitiewedstrijd Strawber ries 3-Pinoké 3 bracht niet het gewenste resultaat voor de thuisclub. Na een span nende wedstrijd moest er wel met 1-1 ge noegen genomen worden. J. Droppers was op de spilplaats in goede vorm. Het jongenselftal kon weer geen succes boeken. Nu bleef HBS met 5-1 de baas. Ook voor dit elftal wordt het straks een zware opgave in de competitie. IJ muiden-Oost „Advendo" gaf „De kleine apostel" Behalve de rijkelijk vloeiende bronnen, die jhr. A. W. G. van Riemsdijk voor zijn blij spelen aanboorde, heeft hij ook af en toe in een meer zwaarmoedige bui zijn krach ten op het volksstuk beproefd en uit deze geesteshouding ontsproot het drama van de kleine apostel, waarmee „Advendo" Za terdag- en Zondagavond in de Patronaats zaal haar wintercyclus opende. Nu moet gezegd worden, dat het apostolaat, dat de adellijke toneelschrijver in zijn stuk een kleine jongen opdroeg, niet van drakerig heid ontbloot is, maar daar staat direct tegenover, dat hij op sommige momenten de wat weeë smaak wegspoelt met onver dunde humor en degelijke karakterteke ning. Waaruit moge blijken, dat de Ad-' vendisten vrij wat enthousiasme nodig hadden om de zaak tot een goed einde te brengen. Dank zij die geestdrift echter hebben haar leden dan ook volop genoten van de sfeer in het logement van juffrouw Schat, waar Johan, de vondeling met zijn bekerende invloeden, terecht komt bij een twijfelachtig, maar hartgrondig menselijk stel verschoppelingen. Johan, in travesti gespeeld door mej. S. Hunsche, werd een aandoenlijk figuurtje in de huize Schat, waar een haaibaai van een kostjuffrouw de eerste viool bekrast. Rika van der Wel gaf deze potige dame het volle pond, zodat er meermalen scènes ontstonden, waar Heijermans zijn neus niet voor zou hebben opgetrokken en ook de andere gasten harer slaapstee zoals „Hor logemaker", de ietwat verwezen filosoof (Chris Sluiters) „Houtpoot", de rosse don derhond met zijn kleine hart en „Eenarm", de lachende liefhebber van fraaie citaten hun rollen volledig tegen de achtergrond van menselijke misère konden uitstallen. Naast de twee bedenkelijke dames, die minder sterk overtuigden, stond een poli tieman, wiens optreden van schrijverswege wel wat heel simpel werd uitgebeeld en die trouwens van Piet de Weers ook geen overweldigende vertolking ontving, vooral niet toen de ontknoping wat erg drakerig in de situatie plofte. Het kleinkind Truida met het goedige zieltje zag zich voor de moeilijke taak geplaatst een twaalfjarig hitje uit te beelden, wat haar meermalen met ontroerende trefzekerheid gelukte. Advendo heeft het zich dus voor de eerste keer in dit seizoen niet gemakkelijk gemaakt, maar het is er ondanks de onmis kenbare feilen, glorierijk doorheen geko men, zodat de heer M. C. Hammes, die de avond opende, en de zijnen meer dan te vreden kunnen zijn. Misschien zouden zij een volgende keer het storend te laat ko men van een aantal toeschouwers met vriendelijke drang van het programma kun nen schrappen? F. MONTAGEWONINGEN AAN DE SPARRENSTRAAT De eerste montagewoningen die in Vel sen zullen verrijzen, komen aan de Spar renstraat in IJmuiden-Oost. Men is daar thans bezig met het grondwerk. Beverwijk Velsen-Noord GRONDSTOFFEN VOOR VAN GELDER. Het Noorse s.s. „Basel" heeft voor de Papierfabriek Van Gelder Zonen uit Noor wegen een volle lading houtstof aange voerd. Eerste overwinning voor de Beverwijkse Damclub In de derde wedstrijd, welke Zaterdag middag in het Statenhuis aan de Zeestraat voor de hoofdklasse van de Nederlandse Dambond is gespeeld, is het de Beverwijk se Damclub gelukt haar eerste overwin ning te behalen. Met 155 werden de dammers van G.S.Z. uit Bovenkarspel verslagen, een overwinning waaruit de Beverwijkers de hoop kunnen putten, dat dit niet de laatste overwinning in dit seizoen zal zijn. De gedétailleerd? uitslagen luidden: H. DieaeriksJ. de Boer 11; F. Bas- straC. Veen 20; H. BuisA. Schaper 20; J. C. BaisJ. Oud 20; Chr. Bak kerF. Groot 02; P. SmitN. de Jong 20; A. C. StaalduinenJ. Groot 11; J. OussorenJ. Jong 20; K. KikkeH. van Leyen 11; Th. KortekaasP. Baas 20. Het derde tiental speelde tegen St. Bavo II uit Heemstede. De Beverwijkers ver loren met 155. De uitslagen luidden: OudG. v. d. Outenaar 20; H. Wille- seW. Vessies 20; J. BeliënW. de Smit 2—0; Janus—N. Vlaar 0—2; Kol—J. Ka bel 2—0; A. WillemseW. Duin 1—1; H. BeliënH. Engelhart 20; v. d. Meer G. Bakker 20; LangevelclJ. van Zut- phen 20; WoestdijnW. J. van Hattum 0—2. Arie Vooren clubkampioen sprint Arie Vooren heeft met de Zaandammer Gerard van Beek als koppelgenoot voor deelneming aan een zesdaagse te New York gecontracteerd. Hij zou reeds Dinsdag per boot naar Amerika vertrekken. Echter was wel de passage reeds besproken en betaald, maar de boot bleek volgeboekt en dus moest het vliegtuig de verbinding vormen. Zondagmorgen heeft Vooren nog even de gelegenheid te baat genomen om uit te komen in de sprintwedstrijden van zijn club, de Beverwijkse Rennersclub „Ken- nemerland". Na een pittige strijd op de 500 m werd hij onbedreigd winnaar en clubkam pioen. De volgorde was verder: 2 H. Ouds hoorn, 3 J. Kuilman, 4 D. Post, 5 H Eelzing, 6 J. Voorhout, 7 J. Eelzing, 8 A. v. d. Akker. Zondag a.s. worden wedstrijden gehou den op de lange afstand over 100 km, waarvoor de Suyk-wisselbeker als prijs is ingeschakeld. Ambtenarenbond gaat feestvieren De Beverwijkse alfdeling van de alge mene bond van ambtenaren organiseert op Zaterdag 16 October in de bovenzaal van veilinggebouw ,,'t Centrum" een feest avond. De heer A. van Rossen, hoofdbestuurder van de bond, zal een korte toespraak hou den. Het vrolijke gedeelte is in handen van de bekende Beverwijkse humorist-con férencier de heer G. Bonnema. LUSTRUMVIERING VAN DE VARA-AFDELING Het bestuur van de Beverwijkse afdeling van de VARA stelt zich voor, het 20-jarig bestaan der afdeling met een „intiem" feestje op Donderdag 2 December te vieren, Het programma van deze avond zal ge heel door eigen leden worden verzorgd. Santpoort-dorp Geheelonthouders-vereniging hield een filmavond In de Kapel te Santpoort is Vrijdag avond een propaganda-filmavond gehou den door de Nationaal Christelijke Geheel onthouders Vereniging. De heer B. van Veen, agent der vereniging, vertoonde een filmprogramma van goed gehalte, met als hoofdnummer de film „Het grote offer". De avond kan door de vereniging als geslaagd worden beschouwd. Vrijdagmid dag is een kindervoorstelling gehouden; ook deze was druk bezocht. „De Hoop" dag en nacht te bereiken. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop", dat slechts met één marconist vaart, ontving vooral des nachts oproepen om hulp wel eens met enige vertraging. Dit bezwaar was reeds gedeeltelijk ondervangen, doordat de kapitein in zijn hut een radio-installatie heeft gekregen, speciaal ingesteld op de golflengte van de visserij. Doch ook de kapitein kan niet altijd luisteren, zodat de volgende afdoende oplossing is gevonden; op de brug, waar dag en nacht twee man wacht houden, svordt gedurende de tijd, dat de marconist niet kan luisteren, inge schakeld een loudspeaker op golflengte 182. Zodra de wacht een oproep om hulp hoort, wordt onmiddellijk alarm gemaakt om de gevraagde assistentie te kunnen verlenen. Een belangrijke verbetering dus. Agenda voor Beverwijk Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Gilda". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „The Outlaw". W.B. Theater, 8 uur: „Sahara". Corso Theater (Castricum), 8 uur: „De terugkeer van Monte Christo". FEUILLETON door Elisabeth Margetson, vertaald uit het Engels 74) Er hing een geur van badzout, parfum en talkpoeder, die het oude boerenhuis de sfeer van een luxe-hotel gaf. Tenslotte kwam men weer bijeen in de zitkamer be neden. Daar haalde Webster Richards tot hun aller verrassing drie flessen champagne te voorschijn. Hij had ze voordien blijkbaar aan vrouw Maradick ter hand gesteld, die ze in het ijskoude bronwater had gezet, zodat ze nu zo koud waren alsof ze uren in het ijs hadden gestaan. De sprankelende Veuve Cliquot was nector voor de acht dorstige kelen en in een wonderbaarlijk korte tijd waren de drie flessen leegge dronken. Toen was het tijd om zich naai de schuur te begeven voor de danspartij. De dorsers, die in de grote schuur in oogsttijd werkten, zouden deze nauwelijks herkend hebben, als ze hier vanavond bin nen had kunnen wandelen. Alle muren, balken en vensters waren versierd met dennegroen, waartussen toeven fleurig ge kleurd crêpepapier gestoken waren. En achter in de schuur prijkte de grote Kerst boom tot aan de zoldering, de takken be dekt met zilverachtige confetti en versierd met glasballen en klokjes, terwijl het licht der kaarsen een warm schijnsel om zich heen wierp. Op een podium vlak naast de kerstboom zat een klein primitief strijkje met een violist, een verlegen jongeman met een saxofoon en een andere jongeman met een grote drum. Aan de andere kant van de schuur stond een lange tafel, en op het hagelwitte tafel laken stonden schalen met sandwiches, taartjes, cakes enz. klaar. De aanwezige dorpsbewoners keken met begerige ogen naar deze lekkernijen, maar de etikette schreef nu eenmaal voor, dat er minstens drie dansen gedaan moesten zijn, voordat men aan mocht vallen. Het lijkt een sprookje, fluisterde Ginette, om zich heen kijkend. Lijkt het niet net, alsof we in een verhaal van Dickens of zo iemand optreden? Zijn ze niet kostelijk? zei Marianne zachtjes, kijkend naar de jongemannen in hun stijve Zondagse pakken en de meisjes in helgekleurde tafzijden of fluwelen jur ken, die kennelijk door een dorpsnaaister in elkaar gezet waren. De band begon een bekend danswijsje te spelen, waarbij de saxofonist zich aan ge waagde improvisaties overgaf. En plotse ling was iedereen op de dansvloer. Ruth, die naast Webster Richards was blijven staan praten, keek geamuseerd naar de dansende paren, naar John, die een stevige dorpsschone in zijn armen had, naar Ginette die met een transpirerende, doodverlegen dorpsjongen danste, naar Bill, die flirtte met de jonge onderwijzeres van het dorp en naar Max, die de grootste moeite had om vrouw Maradick, die er zeer pompeus uitzag in donkerroood fluweel, in het rond te krijgen. Naast Ruth zorgde Marianne, die in een diepe stoel moest blijven zitten, voor een humoristisch commentaar, terwijl haar blauwe ogen uitdagend de geïnteres seerde blikken van de dorpsjongelingen beantwoordden. In hun ogen moest ze er wel uitzien als een tot leven gekomen Kerstengel! De danspartij duurde voort en het werd warm in de grote schuur. De jonge mensen verloren hun verlegenheid en werden luid ruchtig. Na tien uur, nadat men even ge rust had om koele dranken en sandwiches tot zich te nemen, begon het strijkje op eens een kerstlied te spelen. En iedereen zong de overbekende woorden uit volle borst mee. Ginette, Ruth, Judith en de mannelijke leden van hun gezelschap ver zamelden zich in een hoekje. Ze zagen er blozend en wat verhit uit, en Ruth met een blik op Marianne's vermoeide gezichtje gaf het sein om zich terug te trekken naar de boerderij. Dit feest kan nog uren duren en we moeten nog onze cadeautjes uitdelen. Vooi-- uit, laten we er tussen uit trekken, zonder dat het iemand opvalt. Precies zoals Ruth met vrouw Maradick had afgesproken, had deze de tafel tijdens hun afwezigheid vol- gestapeld met pakjes, de meeste in kleurig papier met vrolijke linten en strikken. Voor iedereen waren er op z'n minst drie pakjes en zelfs Webster Richards was niet vergeten. Ginette had bij het boodschappen doen in het dorp er aan gedacht, dat hij het feest bij hen zou vieren, en had hem een aardige kalender in een leren étui ge kocht. Het stralende gezicht, waarmee hij het pakje uitpakte, was ontroerend. Men dankte elkaar met grote luidruch tigheid en er waren uitroepen van verras sing en verruktheid. Tenslotte kwamen ze aan de laatste pakjes en vonden daar onder weggestoken opeens vier lange smalle en veloppen. Ze waren bestemd voor Ruth, Ginette, Marianne en Bill. Ieder enveloppe bleek een cheque van vyfhonderd pond te bevatten, die ondertekend was door Web ster Richards. De verrassing was groot en niet bepaald van aangename aard. Ruth's gezichtje nam een harde uitdrukking aan en haar ogen keken stug en trots, terwijl ze vlug naar Marianne, Ginette en Bill ke^k, die verbaasd, verlegen en onthutst van de een naar de ander keken. Ze stak haar hand naar hen uit en zonder iets te zeggen, legden ze de cheques in haar uit gestoken hand. Ze vouwde de vier stukjes papier in elkaar en op Webster Richards toelopend zei ze duidelijk en langzaam: Het spijt me heel erg meneer Richards. Het was een bijzonder aardige gedachte van u en het is natuurlijk een fantastisch Kerstcadeau voor ieder van ons. Maar u moet begrijpen.dat we zo iets niet kun nen aannemen. Nee? Zijn stem was langzaam en on bewogen als altijd, zijn gezicht ondoor grondelijk. Misschien kunt u mij ver tellen, waarom niet? Ik ben rijk en ik kan het me veroorloven, u zo iets te geven. Kunt u het nu accepteren? Maar daar gaat het helemaal niet om! Ik veronderstel, dat u ons zo iets niet zoudt geven, als u het niet kon betalen. Maar daar gaat het niet om. Hij streek zich langs zijn kin en keek haar doordringend aan met die blik, die haar zo van haar stuk kon brengen. Wel nu dan, ik zou er erg dankbaar voor zijn. als ik een uitleg kreeg, waarom u allen niet een klein cadeauttje in deze vorm aan kunt nemen van een man, tegen wie u zeer hartelijk bent geweest en die graag iets terug wil doen. (Wordt vervolgd). Aanvoer. In de week van 30 Septem ber t.m. 6 October werden 38.347 kisten verse haring en 6947 kisten verse vis aan gevoerd. Voor voorrang en export werden 1404 kisten haring en 1206 kisten vis uit de markt genomen. Verre vissers naderen hun voltoolng. De „Klaas Compaan" van de Verre Visserij Maatschappij is in dok geplaatst voor een schoonmaakbeurtje. Het zal nu niet langer dan enige weken duren, voor deze grote trawler aan de IJmuider vloot is toegevoegd nadat het schip door de ring zal zijn ge weest. De andere twee trawlers van dezelf de onderneming zijn nu ook betrekkelijk dicht aan hun eerste proeftocht toe: de „Simon de Danser", die in Schiedam wordt afgebouwd zal om en nabij de 20e October gereed komen om dan eerst in de haven proef te draaien en daarna aan zijn officiële proeftocht te gaan denken. Met de „Assan Reis", die op het ogenblik in Vlaardingen ligt, gaat het iets minder vlot, het zal voor deze trawler nog wel enige maanden duren, eer men een proeftocht kan maken. Net op tijd. De „Haarlem" IJm. 9 was Vrijdagochtend net voor 10 uur aan de wal, zodat er diezelfde dag nog gelost kon wor den. De haring was maximum, ook al door de export naar Tsjechoslowaktie. Bof. De motortrawler KW 78 (schip per J. Plug) was Vrijdagochtend binnen met 400 kisten haring en een „spokje" ka beljauw van niet minder dan 35 kisten of wel bijna 1000 stuks. Waarde van „spokje": 2500.—. Ter haringdrijfnetvisserij. De motorlog- ger Karei Doorman KW 227, die aan de haringtrawlvisserij heeft deelgenomen en de laatste reizen in Vlaardingen heeft ge markt, is in IJmuiden aangekomen en wordt gereed gemaakt voor de haringdryf- netvisserij. Veel haring. Zaterdag werd de haring in verband met de grote aanvoer „vrij" verkocht. De beste kwaliteiten werden door de exportstichting gekocht voor Tsjecho- slowakije en tegen een prijs van 13. werden aanzienlijke hoeveelheden gekocht voor Duitsland. Steur- en pekelharing naar Rusland. Zaterdag is in de vissershaven aangeko men de coaster „Magna-Pete". Dit Neder lands schip van 530 ton zal een lading steur- en pekelharing verpakt in vaatwerk naar Rusland vervoeren. Deze haring is afkomstig van Katwijkse handelaren en wordt uit Katwijk per mo torschip aangevoerd. Veel geld. Voor verlof zijn in IJmui den aangekomen de Poolse trawlers: Mer- kury, Alwica en Jupiter. De laatste heeft drie reizen op de Poolse haven Gdynia vol bracht. De beste vangst beliep 3500 kisten en 2000 kantjes steurharing. Die reis werd liefst 71.000 besomd, In iotaal werd in de drie reizen bijna 200.000 aan haring in Gdynia „binnen gevaren". SCHEEPVAART AFRIKA LIJNEN. Klipfontein, 8 Oct, van Port Elisabeth naar Kaapstad. Oranje fontein, 8 Oct. te Beira van Lorenzo Mar- quez naar Dar es Salaam. Congostroom. 11 Oct. te Le Havre van Fretown naar Amster dam. Maaskerk, 8 Oct. van Antwerpen naar Dover. MIJ. NEDERLAND. Groote Beer. 8 Oct. te Port Said van Indië naar Amsterdam. Joh. van Oldenbarnevelt, 8 Oct. pass. Perim van Amsterdam naar Sabang. Oranje, 8 Oct. Perim gepass. van Batavia naar Amsterdam. Poeloe Laut. 9 Oct. te Genua van Port. Said naar Marseille. Rempang, 9 Oct. te Balikpa- pan van Makassar, VINKE EN CO. Farsum, 8 Oct. 640 mijl Z.W. van Scilly eilanden van Galveston n. Rotterdam, 12 Oct. te Rotterdam verwacht. Leersum, 8 Oct. Scilly eilanden gepass. van Galalvesto naar Rotterdam, Ootmarsum, 8 Oct. Scilly eilanden gepass. van Newport News naar Rotterdam. Grote vaart. Abbekerk, Port SudanKarachi, pass. 3 Oct. Aden. Alderamin, 8 Oct. van Marseille naar Rotterdam, Alwaki. RotterdamBaires, 9 Oct. te Montevideo. Amstelkerk, Monrovia Amsterdam, 8 Oct. 125 mijl Z.W. van Lissa bon. Axeldijk, JavaNew York 9 Oct. te Aden. Boissevain, 8 Oct. van Kobe naar Yokohama. Ceronia. 8 Oct. van Singapore n. Pladjoe. Colytto. Huelva—Vlaardingen. pass. 8 Oct. Finisterre. Eemland. Buenos Aires Amsterdam, pass. 8 Oct. Beachyhead. Fries- land, 8 Oct. van Penang naar Port Swetten- ham. Groote Beer, BataviaAmsterdam 8 Oct. te Port Said. Hydra. Amsterdam—West Indië 8 Oct. te Lissabon. Japera, 8 Oct. van Bolontio naar Makassar. Klipfontein, 8 Oct. van Port Elisabeth naar Kaapstad. Lawak. 8 Oct. nog te Bombay. Loppersum, Bona—Rot terdam pass. 8 Oct. Casqueto. Maaskerk, AmsterdamWest-Afrika 8 Oct. van Ant werpen naar Dover. Manoma, 8 Oct. van Port Said naar Heysham. Meerkerk. 8 Oct. van Port Said naar Alexandrië. Ophir, 8 Oct. van Makassar te Soerabaja. Oranje. Java—Am sterdam pass. 8 Oct. Perim. Ovula (t). 8 Oct. ten anker op Palembang rivier. Prins Mau- rits, 8 Oct. van Londen naar Montreal. Rem pang, 9 Oct. van Makassar te Balikpapan. Samaria, 9 Oct. van Havre te Dakar verwacht. Sibajak, BataviaRotterdam pass. 8 Oct. 13 uur Ouessant. Slamat, RotterdamBatavia pass. 8 Oct. Creta. Sommelsdijk, 8 Oct. van Port Swettenham naar Singapore. Stad Schie dam, 8 Oct. van Oxelosund naar Holland. Streefkerk, GenuaAntwerpen pass. 8 Oct. Ouessant (18.30 uur). Tabinta. 8 Oct. van Las Palmas naar Kaapstad. Tankhaven 1 (t), 7 Oct. van Soengeï Gerong naar Tandjoeng Oeban. Tjibadak, 8 Oct. v. Priok naar Hong kong. Tjipondok, 9 Oct. van Soerabaja te Brisbane. Westland, AmsterdamBuenos Aires, 8 Oct. te Montevideo. Kleine vaart. Brinda, 8 Oct. van Middlesbro te West- hartlepool. Njord. 7 Oct. te Honfleur. Ferocia 8 Oct. van Lissabon naar Jersey. Njord, 7 Oct. van Delfzijl te Honfleur. SCHEEPVAART IJMUIDEN. Op 9 October kwamen te IJmuiden bin nen: Borthwich van Thyne; Albatros van Grimsby; Arcturus van Rotterdam; Clive van Reykjavik; Eemland van Buenos Aires; Salawati van Antwerpen; Magne Pete van Hull; Borne van Hamburg; Egee van Caen (Hoogovens). Vertrokken op 9 October: Greth naar Stockholm; Draco naar Oporto; Sir James Clark Ross naar Sanderfjord; Aiphaka naar Dublin; Bernard V naar Emden; Atlas naar Bremen; Delfland naar Las Palmas; Borth- wick naar Antwerpen; E. M. Palgas naar Gdynia; Jans naar Londen; Stentor naar Rotterdam; Berke'stroom naar Huil; San Michael Baai naar Genua; Goldfinch naar Londen; Belliholme Baai naar Danzig; Rijnstroom naar Londen; Arcturus naar Sta vanger. Binnen op 10 October: Empire Aid van Southampton; Afina van Antwerpen; Konkstein van Oslo; Akerhuus van Oslo; Eemstroom van Londen; Plover van Lon den; Amstelland van Antwerpen; Parita I van Swansea; Hans Maersk van Gdanste; Dotterell van Liverpool; Marva van Ha- parande; Surte van Londen; Magdalena van Vestervik; Antaris van Grimsby; Bos- fonlein van Antwerpen. Vertrokken op 10 October: Empire Aid naar Istanboel; Ylofa naar Istanboel; Bianca naar Aberdeen.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3