IJmuider Courant Haarlems Dagblad Ops' ichudding „Geen koehandel over Berlij Loontoeslagen Steeds meer stakingen in het Franse spoorwegverkeer No. 19063 jCennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, ""ÜrfMtte 5389, na 5 uur: 806! (K 2560), 1 'c r,£C~ santp. - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Dinsdag 12 October 19-18 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom at <Öptcrt)tc X3a«irlcmsrtjc Courant (Jitno \&s6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rtPSPHUDDING in diplomatieke f* ïfverwekt door eeu bericht, dat tf? Traman een speciale afgezant ■f Zn zenden om hem in te ltch- vredelievendheid van het Ame. -il en de ernst van de internatio- ■*»"5 ne laatste betrof dan in het moeilijke onderhandelingen j ,B,,pn van internationale con- Pfdf atoom-energie. Een gewoon r a verbaasd als over zo'n plan op- - >tcfaat Het wil hem voorkomen a^fSnd, waarin de wereld ver- noging tot toenadering haar ïhbai «aar hij moet iets verder ian'ezien de Westerse grote to onderlinge overeenstem- Zm zou het ongewenst kunnen £fMI ...ering. terwijl besprekingen Sn "gaande zijn, plotseling op t C1 ,',ié ring handelen. En dan nog f Me Dit heeft minister Mar- '"iSgd' Hij is van Parijs naar cü jviogen en heeft Truman van -1.4 Tio Q-ffXf>7arit. rbp Vin- - '°fJebracht. De afgezant, die Vin- en de hoogst-geplaatste rechter- aeej e.j t ,jer V. S. is, blijft thuis. In- ifSSt het geval ook in de Ameri- S opschudding verwekt, want hladen betoogden al dat er iSl tussen Truman en Marshall zou Deze wereld is zo gewend s Sim dat sommigen ze al zien Dit geschil is niet door- 1! - het zo maar uit te drukken. "ZZk'\ dat men in de Verenigde .immeen van mening is" een wLfterm, toegepast op 48 staten ^•uSllioen inwoners, maar Reuter i „tuurliik: invloedrijke kringen :,;i, ik™™bedoeW was als ïtrkiezings-stunt. De president zou de rol van een groot staatsman gespeeld, die persoonlijk wereld- stónd brengt als andere diploma- liddelen hebben gefaald. - 8 zeen vriendelijke commentaar van li persbureau. Maar het valt in het «niette ontkennen dat men bij "2. redevoeringen en andere uitingen 7, V S de naderende presidents-ver- ÏM wei in aanmerking mort nemen in Engeland spitsen partij-politieke ---tellingen zich toe, ofschoon men nog m verwijderd schijnt te zijn van tehuis-verkiezingen. In de normale fZaken zouden die immers pas over „derkalf jaar aan de orde komen, fetuen hebben Attlee's wankele gezond- Ksiand en de hardnekkige geruch- :"ra, zijn naderend aftreden al andere ^-catin°en verwekt. Intussen heeft de party juist weer een tussentijdse T-ws-verkiezing in het Schotse district and Falkirk gewonnen en zij be- er zich op dat zij na meer dan drie roeren nog steeds geen enkele zetel, ij? haar in 1945 veroverd, bij een tussen- ïerkiezing verloren heeft. Dat is een «m (n de Britse parlementaire geschie de meerderheden, waarmee de over- den behaald worden, zijn evenwel gedaald (in vergelijking met '45) en d voelt Labour zich denkelijk niet zo sjn van de toekomst. Churchill valt de regeringspartij intussen v nn. Dit heeft hij pas weer gedaan in F rede over de internationale toestand, Llandudno (in Wales) gehouden, op het ■nes van de Conservatieve Partij. In it&aak was het betoog tegen de Sovjet- gericht, die hij scherper aanviel dan -• tevoren, maar het verweet tevens de te-regering tekortkoming en eindigde S sr. lofspraak op conservatief bewind hü voor Groot-Brittannië, die Labour r. dl zijn tent moest lokken. Aneurin ta, minister en man van Labour's lin- Efegel, heeft er dan ook in krasse ter- v re gereageerd. De rede van Churchill tówel zekere opschudding in het Wes- ie weeg brengen.Zij betrof, evenals ïzia's plan, de controle op de atoom- Churchill verklaarde dat als Ame- ^inn zou toestemmen, vertrouwend op e papieren overeenkomst, zijn atoom- fcien te vernietigen, het schuldig zou r: zen rndergang van de menselijke vrij- en het zelfmoord zou plegen. Dit is a uiting, die te kennen geeft dat Churchill kim slechts bedwingbaar acht door de tójlng met de atoombom een somber üthl, als men het verder overdenkt Zijn veie beschouwingen, die ge gisteren in dit i'eivond, tonen een aandrang op eenheid in If'.-Europa, die opnieuw de instemming B tallozen zal vinden. Maar daarmee is niet verwezenlijkt. Het is de vraag Miievig-alarmerende toon van Churchill tra! toe zal bijdragen om de bereidheid smering te vergroten. Opschudding h: deze rede in Groot-Brittannië zeker rcuakt. R. P- «ische mevrouw Janssens ■ïnaar de Sovjet-Unie terug ^kleine Belgische gehucht Heisede dagen in rep en roer toen een ailige „slee" van de Russische am- stü hield voor het huis van de fa- i. De in Rusland geboren van Janssens had ruzie met haar 3 gekregen en daarom aan de Russische •-®ade het verzoek gericht, naar Rus- Me mogen worden teruggezonden. -d liefst was zij maar dadelijk met haai den in de auto gestapt en op weg ge- j&Mtt Rusland, Maar dat ging toch zo gelijk niet. De Belgische autoriteiten de Russen al spoedig aan hun «ad dat de kinderen van het echtpaar ^®s'n ieder geval de Belgische natio nal hadden en niet zo maar even kon- 'T«den meegenomen. Janssens, de vader van de kinderen fWi vrouw met genoegen laten gaan, w ,,ln,deren in geen geval. Het slot dje was dat de Russische auto 1 .rasse' terugkeerde zonder me- «nssens en haar kinderen. (United HONGAARS VERZET. :--«l is meegedeeld, dat 54 personen, enten, zijn gearresteerd op t.J?VVan te behoren tot een ille- ««Jdie zicl1 bezig hield met fe,... e, schaal smokkelen van de- l« wF v.erleende aan Hongaren die fedif.V'D wilden uitwijken. ilWhi mec'edeling wordt gezegd '11 gale organisatie in verbinding ;iwa,,L?ii'2e agentschappen van mogendheid". 'ln Bemiddelingspogingen van dr. Bramuglia door Westelijke verklaringen ontzenuwd De Verenigde Staten, Frankrijk en Enge land verhoogden de verwarring in de Ber- lijnse crisis gisteren door plotseling te ver klaren dat zij thans gekant zijn tegen ge lijktijdige opheffing van de Berlijnse blok kade en een vergadering van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Gedurende een week heeft de wereld mogen geloven dat zulk een compromis in de Berlijnse crisis mogelijk was. In elk geval geloofden de zes „neutrale" naties in de Veiligheidsraad dit en de voorzitter Bramuglia stelde naar verluidt een com promis op, dat op dit principe van „gelijk tijdigheid" gebaseerd was. De vertegenwoordigers der grote drie kwamen Zondag bijeen en stelden hun antwoord aan Bramuglia op, waarin zij, naar Maandag bekend werd, het duidelijk maakten dat de grote drie niets voelden voor dit principe van gelijktijdigheid. Zij noemden dit „koehandel". Hierdoor is feitelijk een einde gemaakt aan de hoop in „neutrale" kringen, dat het Oosten en het Westen er toe gebracht zouden kunnen worden te verklaren, dat „opheffing van de Berlijnse blokkade" te gelijkertijd zou kunnen geschieden met bij eenroeping van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken. Men ziet thans ook geen mogelijkheid meer voor dr. Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veilig heidsraad, om op te treden als bemiddelaar tussen de delegaties van het Westen en het Oosten. De Westelijke mogendheden schijnen tijdens hun voortgezette besprekingen op de Quai d'Orsay overeenstemming te heb ben bereikt op de volgende punten: „Ten eerste: de blokkade van Berlijn vormt een bedreiging van de vrede en de Veiligheidsraad moet hierin klaarheid brengen. Ten tweede: de kwestie van opheffing van de blokkade moet geen voorwaarde zijn tot het beleggen van een nieuwe bij eenkomst tussen de ministers van Buiten landse Zaken". Vier-en-twintig uur geleden hadden diplomatieke kringen de indruk, dat er een schikking zou gevonden zijn, die een spoe dige hervatting van de directe besprekin gen over het gehele Duitse probleem zou inhouden. Volgens een woordvoerder van een Westelijke delegatie is deze hoop thans aanzienlijk verminderd. Marshall terug naar Parijs. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, is Maan dagavond per vliegtuig uit Washington naar Parijs vertrokken, in gezelschap van de administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman. Van Hoffmans besluit om met Marshall mede te gaan werd pas kort voor het vertrektijdstip mededeling ge daan. Hoffman was aanvankelijk van plan geweest 19 October naar Europa te gaan. Hij is van plan spoedig een bijeenkomst te beleggen met de reizende ambassadeur van het plan-Marshall, Averell Harriman, over voorbereidingen voor een vergadering in Parijs, in de week van 18 October, van alle leiders van Marshall-missies in Europa. Uit het feit, dat Hoffman zijn bezoek aan Europa verhaast heeft, leidt men af, dat belangrijke besprekingen over algemene problemen van de Europese samenwerking op komst zijn. Voor het vertrek met het vliegtuig van president Truman verklaarde Marshall, dat hij met de president gesproken had wat de verstandigste politiek zou zijn ten aanzien van de verschillende kwesties, welke te Parijs in bespreking zijn. Naar verluidt zal Hoffman waarschijn lijk zowel Bevin als Schuman, de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankrijk, ontmoeten. Hoffman is door het Congres gemachtigd Frankrijk en Engeland te verzoeken de ontmanteling in Duitsland te beperken wanneer hij dit nuttig zou achten voor het Europees herstel in het algemeen. Naar het gevoelen van waarnemers zouden de regeringen van Groot-Brittannië en Frank rijk. die zich aanvankelijk tegen elke be perking van de ontmanteling verzetten, thans minder straf van inzicht gewor den zijn. Toejuichingen voor Graziani Maandag is het proces begonnen tegen ex-maarschalk Rodolto Graziani, een der leidende militairen tijdens het regiem van Mussolini. Hij wordt beschuldigd van collaboratie met de Duitsers Het proces was ongeveer een jaar uit gesteld wegens ie slechte gezondheid van de beklaagde. De ex-maarschalk, die 67 jaar oud is, mocht zijn verklaringen zittend afleggen in verband met zijn lichamel'jke zwakte. Hij verklaarde als soldaat te hebben ge handeld en daarbij de belangen van zijn land naar beste weten te hebben gediend. Hij voegde er aan toe, dat hij voor „fascis me en democratie gemarcheerd had" en dat hij „morgen onder een communistische regering op mars zou gaan, indien hij meende, dat de doeleinden juist waren". Volgens zijn mening had hij tegenover het fascisme altijd een „neutrale" houding aangenomen. Hij bleef er echter bij dat het fascisme iets goeds is voor het Itali aanse volk. Het betoog van Graziani werd een enkele maalonderbroken door uitroepen van „Ge hebt gelijk" uit het publiek. De verdediger poogde tevergeefs uitstel van het proces te verkrijgen. Hij voerde aan, dat de aanklacht onvoldoende gespe cificeerd zou zijn. De jury, waarvoor Graziani terecht staat, bestaat uit vijf man, bij stemming aange wezen uit lijsten, die zijn opgesteld door de anti-fascistische partijen van het be vrijdingscomité. Graziani werd bij het verlaten van het gerechtsgebouw luide toegejuicht. De poli tie voerde een charge uit. als de prijzen stijgen Regering werkt een plan hiervoor uit De regering werkt een plan uit om prijs verhogingen, welke zich eventueel zullen voordoen bij afschaffing of beperking van zekere subsidies, op te vangen door loon toeslagen en dergelijke. Het ene zal niet gebeuren zonder hef andere. Dit verklaarde de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, in de najaars vergadering van het gewest Zuidholland van de Partij van de Arbeid, meldt „Het Vrije Volk"- De regering heeft bij het opstellen van dit plan de Stichting van de Arbeid inge schakeld, opdat tegelijk met prijswijzigin gen ook loon wijzigingen worden ingevoerd, zodat het Nederlandse loon- en prijsstelsel in evenwicht blijft. De minister deelde mede, dat de melk prijs tegen die tijd met een cent per liter zal worden verlaagd. Huurverhogingen zijn niet aan de orde. De vermindering der subsidies zal zeer geleidelijk worden ingevoerd. Belgische communisten „zullen Rusland kiezen" Edgard Lalmand, de secretaris-generaal van de Belgische communistische partij, heeft Maandagavond op een communisti sche massa-bijeenkomst laten doorscheme ren dat, mocht het komen tot een oorlog tussen Rusland en de Verenigde Staten, de Belgische communisten aan Russische zijde zullen strijden. De vergadering werd gehouden in de Madeleine-zaal in Brussel. Zesduizend communisten luisterden naar de rede van Lalmand. Met luide stem riep de secreta ris-generaal: „Wij zijn nu op een critiek punt aangeland en moeten nu kiezen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. Wij zullen Rusland kiezen omdat wij er van overtuigd zijn dat onze zaak rechtvaar dig is en zal zegevieren". Na afloop van de rede van Lalmand werd de internationale gespeeld die door allen uit volle borst werd meegezongen. Politieke waarnemers geloven dat uitla tingen van Lalmand over het ter zijde stel len van de huidige Belgische regering er op wijzen, dat van communistische zijde pogingen zullen worden ondernomen een serie stakingen te provoceren, juist als in Frankrijk. (United Press). Op Oost-Ja va zijn onlangs nieuwe regen Ischapsraden gekozenwaarbij ook de kiezers, die lezen noch schrijven machtig zijn, hun stem konden uitbrengen. Voor het stembureau waren de candidaten opgesteld, ieder met een verschillende vrucht, bloem of plant in de hand. Binnen vond men dan voor elke candidaal een stembus, voorzien van zijn eigen herkenningsgewas Minister Jules Moch onthult instructies van de Cominform Tsjang Kai Sjek schaamt zich Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft open lijk toegegeven dat de militaire situatie er voor de Chinese regering verre van roos kleurig uitziet en dat men met verdere tegenslagen rekening moet houden. Toch sprak hij als zijn vaste overtuiging uit, dat het communisme in China nooit zijn doel zou bereiken. Tsjang Kai Sjek deed zijn bekentenis op een bijeenkomst van ruim vierhonderd hoge regeringsfunctionarissen, nadat hij een tiendaagse inspectietocht langs de fronten van Noord-China en Mandsjoerije had gemaakt. Hij schreef de ongunstige wending in de militaire situatie in hoofd zaak toe aan de „psychologische ongezond heid" onder het volk en de ambtenaren. „Persoonlijk voel ik mij hierover be schaamd", liet de maarschalk er op volgen. (U. P.) Plaatselijke spoorwegstakingen verlam den gisteren het Franse verkeerssysteem nog verder, speciaal in het Oosten, Zuid- Oosten en Westen. Maandag breidde de staking zich uit tot Colmar en Mulhouse, terwijl de spoorwegarbeidei's te Amiëns en andere Noordelijke steden bij stemming be sloten om zich bij de staking aan te sluiten. De mijnstaking is de tweede week in gegaan. De situatie is in de Noordelijke mijnstreken nog altijd kalm, doch in Lo tharingen heerst een gespannen toestand. Dat het de huidige taktiek van de Franse communistische partij is om een .guerilla- oorlog van stakingen" tegen de regering te blijven voeren, in plaats van naar het wa- 'pen der algemene staking te grijpen, wordt onderstreept door een uitlating van de C.G.T.-leider Bénoit Frachon op de zitting van gisteren van het jaarlijkse congres der C.G.T. „We hebben talrijke brieven ontvangen waarin om een algemene staking gevraagd wordt", aldus Frachon, „wel, een algemene staking kan minder gemakkelijk worden georganiseerd dan partiële stakingen en deze, mits goed geleid, werpen vaak be tere resultaten af dan een algemene actie". „Bevel van Zdanof". De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Jules Moch, heeft verklaard, dat Andrej Zdanof, het onlangs overleden lid van het politiek bureau der communisti sche partij in de Sovjet-Unie, voor zijn dood „de Franse communistische partij heeft bevolen het plan Marshall te sabo teren". In Engeland is Maandag een demonstratie gegeven mei deze volkshelicoptère, die „Hoppi Copter" gedoopt is en ontworpen werd door een jonge ingenieur uit Seattle (V. S.). Het toestel letje weegt slechts 180 Engelse ponden en kan landen en opstijgen op een stukje grond van negen vierkante meter. Het vliegplafond is 3600 meter, de kruissnelheid ongeveer tachtig kilo meter per uur. De Hoppi Copter" zal in serie gebouwd, ongeveer 2500 gulden gaan kosten. Moch, sprekende tot een nationale ver gadering van de Franse socialistische partij, zeide: „Kort voor zijn dood maakte Zdanof in een brief aan de Franse communistische partij een instructie bekend om de Marshall hulp met alle middelen te saboteren, ook als de spanning tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten op internationaal niveau scheen te verminderen". Moch las tevens hèt volgende bevel voor, waarvan hij verklaarde, dat het afkomstig was van de Cominform: „Order aan de Fransen. Doe, gedurende de bijeenkomst van de Verenigde Volken, alles om een oorlog tegen de Sovjet-Unie te voorkomen. Alles moet worden gedaan om elke mili taire voorbereiding door Frankrijk tegen te werken. Essentiële methoden: De vol ledige ineenstorting van de Franse econo mie door middel van stakingen verzekeren, teneinde in Parijs eenzelfde situatie te be reiken als in Praag. De Cominform garan deert betaling van onkosten voor mijnwer kers en havenarbeiders, die staken". Moch zeide verder, dat bijeenkomsten tussen „de Sovjet-leiders van de Comin form" en de leiders van de Franse commu nistische partij seteds veelvuldiger plaats hebben. Debaf over het Russische ontwapeningsvoorstel In de politieke commissie is gisteren het debat over het door de Sovjet-delegatie in gediende ontwapeningsvoorstel voortgezet. De commissie was bijeengekomen met de bedoeling om over dit voorstel te stemmen, doch zover kwam het niet, aangezien de afgevaardigde van de Oekraine, Manoeilski, voorstelde de vergadering te verdagen voordat er tot stemming was overgegaan. Tevoren hadden delegaties amendementen ingediend. Het eerste kwam van Engelse zijde en bevatte een verzoek aan de Alge mene Vergadering oni te verklaren dat vermindering der bewapening slechts kan geschieden in een sfeer van internationaal vertrouwen, en dat elke ontwapening ge paard moet gaan met een doeltreffend systeem van veiligheidsmaatregelen. San Salvador diende het voorstel in om de atoomcontrölecommissie te belasten met de bestudering van het probleem der ont wapening zodra zij haar werkzaamheden betreffende de atoomcontröle zou hebben beëindigd. Er werd over geen dezer voor stellen gestemd. In de sub-commissie voor de atoomcon tröle pleitte de afgevaardigde van India, tevens voorzitter van de commissie, voor 1 een hervatting der werkzaamheden door de commissie voor de controle op de I atoomenergie. Hij kreeg daarbij steun van de Russische gedelegeerde Malik, doch nadat de Engelse en Amerikaanse afge vaardigden hun standpunt hadden uiteen gezet, waarbij bleek dat zij van mening waren dat een hervatting der werkzaam heden door de commissie onmogelijk zou zijn wanneer zij geen rekening hield met de Russische zienswijze, en dat deze ziens wijze niet kon worden aanvaard door hun regeringen, zeide Malik dat hij het stand punt van India niet kon aanvaarden. Hierop werd de vergadering verdaagd. Recht en Siberië Een Oostenrijkse accountant, die dienst was bij een onder Russische leiding staande fabriek in Wenen, heeft zelfmoord gepleegd, nadat hij beroofd was van 7.000 Oostenrijkse schillingen, die hij van de fabriek onder zijn berusting had, zo wordt officieel uit Wenen gemeld. Gustav Jenacek, zoals de 50-jarige ac> countant heet, meldde de diefstal aan zijn Russische superieuren, doch kreeg te horen dat hij op een bepaald tijdstip het geld op tafel moest leggen of anders naar Siberië zou worden gezonden. Jenacek hing zich op zes uur voor dit ultimatum afliep. De volgende morgen had zijn vrouw het geld bij elkaar en overhan digde het aan de Russische autoriteiten. Enkele dagen later arresteerde de Oosten rijkse politie twee mannen die de roof op hun geweten hadden. (U.P.) Vriendelijk verzoek I Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar taal verhoogd van f4,- tot f4,25 per post van f 4,50 tot f 4,75). Aan hen die het oude bedrag nog remitteerden, wordt I vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te j maken op postrekening 273107 (Haarlems Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die- nen in dezelfde geest gewijzigd te worden. Amerikaans toerisme naar West-Europa Een twintigtal vertegenwoordigers van enkele grote Aerikaanse toeristenbureaux is in België aangekomen teneinde ter plaatse de mogelijkheden voor het Ame rikaanse toerisme te bestuderen. Naar de woordvoerder der afvaardiging verklaarde zullen de Amerikaanse toeristen bij hun bezoek aan West-Europa in de eerstvol gende drie jaren een bedrag uitgeven dat geraamd wordt op 1 milliard 600 millioen dollar. Voor de eerstvolgende tien jaar wordt dit bedrag zelfs geschat op 14 mil liard dollar. De Wereldomroep hlijft in Hilversum In Mei heeft minister Gielen in beginsel zijn goedkeuring gehecht aan de over plaatsing van de Wereldomroep van Hil versum naar Amsterdam, aangezien in Hil- vei-sum geen gebouwen beschikbaar waren, welke aan de behoeften van de wereld omroep aangepast konden worden. Men heeft thans echter in Hilversum een ge bouw kunnen kopen, dat na verbouwing en uitbreiding een aan redelijke eisen vol doend verblijf voor de Wereldomroep kan vormen. De verplaatsing naar Amsterdam gaat dus niet door. TREINRAMP IN COLUMBIA Tussen Bogota en Girardot is een trein met vacantie-gangers uit de rails gelopen. Twintig personen kwamen om het leven en 72 anderen werden gewond. De oorzaak moet vermoedelijk geweten worden aan de overbelasting van de derde klasse wagons, die volgepropt zaten met personen, die het lange Columbus Day week-end buiten de stad gingen doorbrengen. (U.P.) Risico. Lloyds heeft aan haar makelaars in Auckland (N.-Zeeland) geseind, dat het risico van de verzekering tegen een annulering van de reis van de Engelse koninklijke familie naar Australië en Nieuw-Zeeland, aanstaand voorjaar, is toegenomen. De premiers van het Gemenebest confereren De Britse premier Clement Attlee heeft gisteravond voor de radio een rede gehou den ter gelegenheid van de opening van de conferentie van eerste ministers van het Britse gemenebest. Hij beschreef de conferentie als een familie reünie, waarvan het doel was een volledige en openhartige uitwisseling van meningen over de voornaamste vraagstukken, die van gemeenschappelijk belang waren voor de landen van het gemenebest. „Wij vonden steun in een gemeenschap pelijk geloof in de democratie en de vrij heid. Ons gemenebest van vrije gelijkwaar dige souvereine naties is een grote stabili serende factor in de huidige wereld", al dus Attlee. Amerikaanse regeringsfunctionarissen gaven uitdrukking aan hun buitengewone belangstelling in het resultaat van de con ferentie. Zij verwachten, dat de conferentie een uitweg zal bieden uit de moeilijkheid, waarvoor Engeland zich steeds geplaatst zag bij de aanvaarding van het leiderschap in de organisatie van een unie van West- Europese naties. De gemeenschappelijke verdedigingsplannen, die voor een groot deel de besprekingen van de ministers zullen beheersen, zouden naar men ver wacht, in belangrijke mate bijdragen tot de uiteindelijke totstandkoming van het veelbesproken „Atlantische verdrag". Tsjeclioslowaakse «ezant in Egypte weigert terug te keren Volgens een mededeling van de waar nemende Egyptische minister van Buiten landse Zaken heeft de Tsjechoslowaakse gezant in Egypte, Frantisek Krucky, ge weigerd naar Praag terug te keren zoals hem was opgedragen en de Egyptische re gering om bescherming verzocht. De ver klaring zegt voorts, dat een speciale Tsje choslowaakse afgezant onlangs in Cairo is gearriveerd met de opdracht de gezant te rug te roepen en hem te verzoeken de le gatie over te dragen De waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Za ken weigerde de afgezant te ontvangen, „die zijn geloofsbrieven niet had overhan digd". De gezant heeft zich naar het ministerie van Buitenlandse Zaken begeven om zich ingevolge de „ernstige bedreigingen" van de Tsjechoslowaakse regeringsafgevaar digde, na de weigering om onmiddellijk naar Praag terug te keren, onder de be scherming van de Egyptische koning te plaatsen. Een Tsjechoslowaakse generaal, die een hoge functie bekleedde in de legerstaf, maar wiens identiteit niet is onthuld, is Zaterdagavond per vliegtuig te Londen aangekomen, na uit Tsjechoslowakije te zijn gevlucht. Van de personen, die met hem hebben willen vluchten, is er een gedood, een do delijk gewond en een andere gevangen ge nomen. Evacués uit de republiek naar Batavia Naar aanleiding van .vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Fortanierde Wit (WD) betreffende de vrijlating van in de republiek aangehouden personen, heeft de minister van Overzeese Gebieds delen medegedeeld, dat, ten einde de tegen hun wil binnen de republiek aangehou den personen over te brengen naar gebied onder Nederlandse controle, gebruik ge maakt wordt van artikel 7, laatste lid, van de bestandsovereenkomst van 17 Januari, dat de wederzijdse vrijlating der gevange nen regelt. Ónder gevangenen worden behalve krijgsgevangenen mede verstaan personen, die zich onvrijwillig in de repu bliek bevinden. Door tussenkomst van de Commissie voor Goede Diensten van de Veiligheids raad wordt gestreefd naar een doeltref fende uitvoering van dit artikel. Volgens uit Indonesië verkregen inlich tingen werden tot 20 Augustus op grond van deze bepaling 2581 personen naar Batavia geëvacueerd, namelijk 520 man nen, 1034 vrouwen en 1027 kinderen. Bendeleden gearresteerd Na een uitgebreid onderzoek heeft de politie te Ambarawa in Midden-Java 25 personen gearresteerd, die deel uitmaakten van de terreur-organisatie „Beroewang Merah" (rode beer), die haar hoofdkwar tier heeft op republikeins gebied. Verschil lende daden van sabotage, moorden en ontvoeringen in Midden-Java worden aan. deze bende toegeschreven. Onverantwoorde opdracht aan leerling-vlieger Op 13 April is een leerlingvlieger van de Rijksluchtvaartschool met een lesvlieg- tuig bij Scheveningen in zee gedoken na het maken van een „tolvlucht", waartoe hij van zijn instructeur opdracht had ge kregen. De 18-jarige leerling werd gered. De Raad voor de Luchtvaart, welke een onderzoek naar het ongeval instelde, heeft het onverantwoord geacht, aan een leer ling, die nog slechts drie uren solo had gevlogen, opdracht te geven tot het be oefenen van een „tolvlucht". Bovendien is het voorschrift overtreden, dat geen oefenvluchten mogen worden gemaakt op meer dan 3 km afstand van een vliegveld. De leerling-vlieger is hier oor disciplinair gestraft. ZUID-WESTELIJKE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Voor het Noord-Weslen van het land: half tot zwaar bewolkt met later weer enige regen- Matige, in de kuststreken later krachtige wind tussen West en Zuid. Weinig verandering van tempe ratuur. Voor het Zuid-Oosten, van het land: Meest zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk nog plaatselijk enige lichte regen of motregen. Meest matige Zuid- Westelijke wind. Weinig verandering van temperatuur. 13 October: Zon op 7.01 uur, onder 17.51 uur Maan op 16.56 uur, onder 1.26 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1