IJmuider Courant Oorlog of Vrede Haarlems Dagblad CGT spoort Franse arbeiders aan tot sabotage van Marshall-plan Wisjinski verbreekt het zwijgen in de Veiligheidsraadzitting Amerika verwerpt Russisch ontwapenmgsplan - rROOT is het GEVAAR van een .üe wereldoorlog en hoe kan die «orden voorkomen? Die twee ^Ljft een Amerikaans dagblad, de 'r: Mirror, aan een aantal staats- sJSelegd. De leiders van het Oosten zin gehad om aan deze enquête maar die van het Westen en .ïie de secretaris-generaal van zijn ér op ingegaan. Wij hebben «>n aantal der antwoorden geci- n fflllen de lezer wel niet erg be- iihebben en het moet hem opgeval- "n verscheidene alleen de eerste ij" a. tweede vraag betreffen. Het p van Trygve Lie, van de Indische Pandit Nehroe, van de ambassa- v het plan-Marshall, Harriman en *1ItaUaanse premier De Gasperi zal ■>r,JLdieing hebben gegeven. Ofschoon flt- rfie groep onzekerheid blijkt. Zo Zijn overtuiging, dat geen confict de grote mogendheden zal uitbreken, nnebiie toekomst" bepaald. De cri-, ;K"ezer vraagt meteen: hoe nabij? Een iffif jaar? Vijf-en-twintig jaar? Lie .Vlbenaling vermeden. Zijn optimis- ^rh op de overtuiging, dat geen .plaatsman oorlog wil en dat ieder die rprantwoordelijkheid te dragen heeft, .inzijn macht is zal doen om hem te Hen Het is natuurlijk steeds moge- ht zich' een ongeluk voordoet," voegt 1graan toe, een nieuwe reserve ma- Er het is de taak van de U.N.O., Entfelukten le beletten en Lie ziet .'«een hechte waarborg voor alle vol- JLte beletten, dat een incident de échten zou doen ontvlammen, zodat dringen het hoofd zouden verliezen. betiteling van de U.N.O. als „hechte W' is het meest optimistische in zijn ring Zij erkent, tussen de regels, JTbestaande spanningen voortduren. grote moeilijkheden niet uit de weg «Hm geruimd, dat geen feitelijk opbou- werk wordt verricht, maar zij ziet Positieve waarde in het werk van de '^ant die dient als bliksemafleider. ;.>et gekrakeel op enig punt tot uitbar- r-» dreigt te leiden brengt zij het geschil "ar Assemblée, in de Veiligheidsraad, [apolitieke commissie en tenslotte in ^commissies, hetgeen begeleid wordt met inde propaganda-redevoeringen. Zij S het niet op. Maar praat het dood. Of -J- schijndood. Want „in een na- om Lie's uitdrukking ook i':. |e bezigen zal het de euvele kop i«f opsteken, en opnieuw 'aan de U.N.O.- V'ndeling onderworpen worden. Inder- iüi is dit het huidige verloop van zaken, coverde volken in opwinding mochten als een geschil acuut wordt, kan és op rekenen dat ook hun emotie be- gedurende de debatten in de ver ende u".N.O.-instanties. In ieder vol- pj stadium zakt de belangstelling verder garden de redevoeringen met minder ^Jaargang No. 19067 pjeai#' Kennemerlaan 154, Tel. Adm. 5437, i Redactie na 5 uur: 8061 (K 2560), 47 Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom flt ©prctfflr teattantrrtic Courant (3nno léyO Zaterdag 16 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent. per kwartaal 4,25. Franco per post f 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting1 Voorlichting te Haarlem EINDELIJK OPEN KAART PioditNehroe ziet in de bestaande span- tussen de grootste machten ter wereld K werkelijke bedreiging van de vrede, ié gelooft hij niet, dat oorlog zal uit één! Hij licht dat niet nader toe. Hij wil i'-'ibaar alleen maar zeggen, dat hij het •-jitief voelt. Hij geeft geen antwoord op [•vraag, hoe men oorlog het best zou kun- ;a voorkomen, Harriman, die hetzelfde vertrouwen te t, beantwoordt de tweede vraag i de sleutel van de vredespro- ga'in „het herstel van de vrije landen tïuropa", in het midden latend op welke ijjzich dat zou moeten voltrekken, maar «xedelijk aannemend, dat men de Ame- ïase belangstelling voor Europese aan dring kent en deze niet telkens weer behoeft te worden. Gasperi, de Italiaan, is eigenlijk het ssoptimistisch. Want hij gelooft dat wij de oorlog staan. Staatslieden moe- r neven naar een Europese samenwer- Dop zo breed mogelijke basis. Hiermee jft hij dus de mening van Har- daarbij sluit zich ook de mening n:generaal Clay aan als deze, voorzichtig lurkend dat de bestaande spanning „niet ta'oorlog behoeft te leiden," zegt dat e lange vrede kan komen als de landen, iiiemield werden door de tweede wereld en, met Amerikaanse hulp hun econo men politieke stabiliteit hebben her evenwel niet van nieuwe cr-m om die te verzekeren. Qmrchill ziet het enige huidige biaent van de vrede in kracht, zdijk in het feit dat tot dus- ïaüeen de Amerikanen een voorraad nrixunmen hebben bezeten een som- iR beschouwing en de enige niet- ".aïaan van het gezelschap, de immer Eierige Bernard Shaw, deelt Lie's blij- -#eid omtrent de staatslieden geens- siWant hij verklaart in de hem kenmer- Eie onomwonden termen: Daar de on- teoheid, dwaasheid en vechtlust van regeerders geen grenzen kennen, is S monsterlijkheid, zelfs geen volgende "«ldoorlog, die gelijk zal staan met zelf- *®i, onmogelijk of te voorkomen. Dit is tietsomberste der gegeven antwoorden, «slotsom? Vari de staatslieden kan men deze tijd geen zekerheid-gevend ant- "o op de vraag Oorlog of Vrede? krij- t Zij die op hun intuïtie vertrouwen 2a daarmee geen blijde zekerheid bij wekken. Lie's definitie van de f^'-afleidende uiterste taak van de ^O-ian enigermate tot erkenning van rist bijdragen, maar doet tegelijk be- toe erbarmelijk het internationaal 'ekort schiet als men er_ in een verwoeste en uitgeputte wereld niet saee bereiken kan. Nut heeft een vwj als die van de Los Angeles Mirror omdat zij de armoede van de f™ zo scherp in het licht stelt en oioet doen beseffener dient nieuw wd te worden, er dient eenheid in -•turopa geschapen te worden om dit leven-op-een-vulkaan door beter V? a yervangen. Met disputeren en ^-I-afleiden verandert men in de wer ksituatie niets. •-» saanval op de staatslieden lijkt wat sffliak-kelijk en goedkoop. Wie vaar- doen aandrang op hen ■'i £ro*e aandrang uit Westen, om vooroordelen -'-Jeerde toestanden op te offeren ten- é-j!Uw 'e bunnen bouwen? Als die ;4o er was zouden de staatslieden R P •stak!? FüC" F'ury te Haarlem is aan fed'iiiitnt gesc^°°l geslaagd voor het feffl. examen werktuigkundig „De Westeuropese Unie moet mislukken" De C. G. T. (het onder communistische leiding staande Franse vakverbond) heeft gisteravond in Parijs openlijk de oorlog verklaard aan het Marshallplan en het West-Europese defensieplan en heeft de Franse arbeiders opgeroepen zich te scha ren aan de zijde van Rusland in de strijd van dat land om het behoud van de vrede. Het jaarlijkse congres van de C.G.T. werd besloten met een resolutie die met bijna algemene stemmen werd aangenomen waarin van de C.G.T. wordt verlangd, alles wat mogelijk is te doen om mislukking van het Marshallplan en de Westeuropese Unie te verzekeren. Met overweldigende meer derheid werd een resolutie verworpen die was ingediend door een „Trotskistische minderheid" en waarin een algemene lan delijke staking werd geëist ter ondersteu ning van de eisen der arbeiders. In de eerste resolutie besloot het C.G.T.- congres als officiëel programmapunt te aanvaarden „het afschudden van de zware last van het Marshallplan en het afzonder lijk en in herwonnen souvereiniteit wer ken voor de verwezenlijking van een na tionaal herstelplan het vijfjarenplan van Jean Monnet voor her-uitrusting en mo dernisering van de Franse industrie het afwijzen van de militaire verdragen, die van het Westerse blok een oorlogs apparaat tegen de Sovjet-Unie hebben ge maakt, het aanvaarden van een vredes politiek aan de zijde van alle vredelieven de landen, inzonderheid de Sovjet Unie. het verschaffen van waarborgen aan de arbeidende klasse inzake volledig deelge nootschap in het economisch en politiek be stuur van het land". Veiligheidsploegen uit de mijnen De staking van 350.000 mijnwerkers in de Noordelijke kolendistricten is vandaag de dertiende dag ingegaan. De bij de C. G. T. aangesloten mijnwerkers hebben bittere verwijten gericht aan het adres van de regering over het stationeren van troepen en gardes mobiles in het stakingsgebied. Zij hebben nu als tegenmaatregel aange kondigd, dat alle „veiligheidsploegen" met ingang van Maandag voor 24 uur uit de mijnen zullen worden teruggetrokken. Tot dusver hadden de stakers toegestemd in het handhaven van minimumbezettingen in de mijnen, „veiligheidsploegen", die de pompinstallaties bedienden. De minister van Handel en Industrie Robert Lacoste heeft echter medegedeeld dat reeds aan zienlijke schade is toegebracht aan de' mijninstallaties en dat na het eind van de staking de mijnen toch niet dadelijk op volle kracht in bedrijf zullen kunnen ko men. De groep werkwilligen onder de staken de mijnwerkers wordt gestadig groter, maar tegelijkertijd zijn op enkele punten nieuwe stakingen onder het spoorwegper soneel uitgebroken. Het valt nog niet te overzien of deze stakingen een symptoom zijn van communistische pogingen door middel van stakingen opnieuw de spoor wegverbindingen lam te leggen. De staking van de 42.000 metaalbewer kers in Lotharingen is gisteren geëindigd. De in Bordeaux aan 20.000 metaalarbeiders Naar wij vernemen is Haarlems oudste inwoonster, mejuffrouw C. S. Jansen, die 26 October 101 jaar zou zijn geworden. Vrijdagmiddag in het rusthuis „Sorgh- vliet", Spruitenbosstraat 8. waar zij de laatste jaren woonde, overleden. Mejuffrouw Jansen, met wie wij het vorige jaar ter gelegenheid van haar hon derdste verjaardag een praatje maakten, bleef tot in haar laatste dagen even be minnelijk, levendig van geest en belang stellend in haar omgeving als zij altijd was geweest. De schone kunsten, maar niet minder vraagstukken van religieuze aard zij was het oudste lid van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden trokken haar aandacht. Haar honderdste verjaardag werd luister rijk locoburgemeester Geluk kwam feli citeren gevierd. De teraardebestelling heeft op Dinsdag 19 October op de be graafplaats „Zorgvlied" in Amsterdam plaats. Opvolger nog niet bekend Het is nog niet bekend wie na mejuffrouw Jansen de eer voor zich kan opeisen de oudste inwoner of inwoonster van de Spaarnestad te zijn. Het bevolkingsregister van Haarlem is namelijk alleen alfabetisch samengesteld. Er bestaan wel plannen ook een indeling naar leeftijd op te zetten, doch tot nu toe Is daar nog niets van gekomen. gerichte oproep uit sympathie voor de sta kers in de automobielfabriek „Georges Irat" algemeen te gaan staken, heeft geen effect gesorteerd. Slechts 2000 arbeiders gaven aan de oproep gehoor en tegelijker tijd eindigden de stakers van de „Georges Iraf'-fabriek hun staking. (U.P.) Poolse steun voor Franse stakers Volgens radio-Warschau heeft de cen trale raad van de Poolse vakverenigingen drie millioen sloty ter beschikking van de slakende Franse mijnwerkers gesteld en de leden opgeroepeft „morele en materiële steun" te verlenen. Orkaan teisterde Mexico Een wervelwind die de laatste dagen de Mexicaanse kust van de Grote Oceaan en de Golf van Californië heeft geteisterd, heeft de dood van zeven personen veroor zaakt; twintig anderen worden vermist. Acht vissersboten zijn verdwenen. Reizen met kinderen is niet altijd een onver deeld genoegen. Daarom heeft een Amerikaanse spoorwegmaatschappij als laatste service voor haar passagiers nu in haar treinen speel- coupés" ingericht waar de lieve jeugd zichzelf kan amuseren. Speciale kinderverzorgsters hou den toezicht op de jeugdige reizigers en op het aanwezig blijven van het speelgoed aan de halteplaatsen. Om te zeggen dat hij niets zal zeggen De Veiligheidsraad is Vrijdag opnieuw j naief te geloven, dat wij in dit aas zullen aan de Berlijnse kwestie begonnen na de i happen ofl ons aan deze vliegenvanger zul- pauze van een week. gedurende welke de len laten kleven". zes neutrale leden hun vruchteloze poging 1 Bramuglia onderhield Wisjinski over zijn tot verzoening deden. Bij de opening van insinuatie en zeide het te betreuren dat het debat was ook de Russische delegatie j zulke woorden in de Veiligheidsraad ge- onder leiding van Wisjinski aanwezig. De i sproken waren. voorzitter, de Argentijn Bramuglia, hield Wisjinski gaf daarop te kennen, dat hij een rede waarin hij een beroep deed op de raad om een uiterste poging tot oplossing van het geschil te doen. Hfj zeide er zeker van te zijn dat de kwestie zonder oorlog zou worden opgelost: „Wij weten dat wij, als wij slechts willen, in vrede kunnen leven. Wij zijn de verdedigers van de vrede, wij kunnen onze volken niet in de steek laten", aldus Bramuglia. geen poging had willen doen om de goede trouw van enige delegatie te betwijfelen. De zitting is tot Dinsdagmiddag ver daagd. Marshall naar Griekenland I Minister Marshall zal binnenkort per j vliegtuig naar Griekenland vertrekken om ,0 zich daar persoonlijk op de hoogte te m a 1 y "7 1 f Mn P stelle" van het effect van de Amerikaanse op de drie grote mogendheden „een com-hulD promis te sluiten en concessies te doen ten I - einde de angst van de wereld te doen ver dwijnen". Hij drong er op aan, dat de drie mogendheden de directe onderhandelingen zouden hervatten. Dr. Bramuglia deed een tweeledig ver zoek aan de vier mogendheden, die in het geschil betrokken zijn. Hij vroeg hen te verklaren, hoe de verkeersbeperkingen in Berlijn en tussen de Oostelijke en de Wes telijke zones ontstaan zijn en uitvoerig mee te delen, welke overeenkomst de instruc ties aan de militaire gouverneurs van Ber lijn inhielden en door welke oorzaken de overeenkomst niet was uitgevoerd. Dr. Philip Jessup (V.S.) en Parodi (Frankrijk) verklaarden zich bereid de door Bramuglia gewenste inlichtingen te verstrekken. De Britse gedelegeerde Cado- gan zeide, dat hij gaarne aanvullende in lichtingen zou verstrekken, doch dat het merendeel der antwoorden op de twee vragen reeds gegeven is in „de gepubli ceerde documenten met inbegrip van het witboek, dat de Britse regering onlangs heeft uitgegeven." De Russische gedele geerde Wisjinski verbrak zijn stilzwijgen en antwoordde op het verzoek, dat hij geen inlichtingen meer zou verstrekken, daar hij er bij bleef, dat de Veiligheidsraad niet competent is om de zaak te behandelen. Hij zei spottend: „De vragen van dr. Bramuglia zijn trucs om de Sovjet-Unie te betrekken in een discussie over de Ber lijnse kwestie in de Veiligheidsraad. Het is Tien oorlogsmisdadigers in Landsberg opgehangen Waar Hitier „Mein Kampf" schreef Tien nazi-oorlogsmisdadigers zijn Vrijdag in Landsberg opgehangen zeven wegens het doodschieten van Amerikaanse piloten die boven Duitsland waren neergehaald en de andere drie wegens wandaden in het concentratiekamp Flossenburg. In totaal zijn in Landsberg 52 nazi's van „mindere rang" geëxecuteerd. De schavotten stonden opgesteld op de binnenplaats van de gevangenis waar Hitier „Mein Kampf" schreef. Alle veroordeelden hielden tot het laatste ogenblik hun onschuld vol en Fritz Girke, een vroegere majoor bij de SS en Gestapo- leider te Bensheim, die verantwoordelijk is voor de dood van verscheidene Amerikaan se piloten, gilde: „moordenaars" voor hij stierf. Van het podium van het schavot af schreeuwde hij nog dat zijn laatste verzoek om clementie nog niet behandeld was. (United Press.) Hoffman heeft succes gehad De administrateur van het Marshall plan, Paul Hoffman, deelde Vrijdag op een persconferentie mede dat Bevin en Schu- man zijn overeengekomen een Amerikaans voorstel in overweging te nemen dat be oogt, de ontmanteling van de Duitse zware industrie te vertragen. Hoffman zei te ho pen dat spoedig uit Londen en Parijs het bericht binnen zou komen dat het voorstel is aanvaard. Een eerder voorstel van Hoffman, strek kende tot het stopzetten van de ontmante ling, heeft hevig Frans en Engels verzet ontmoet. HEDEN PLéNAIRE UNO-ZITTING. De Algemene Vergadering van de UNO is hedenmorgen in plénaire zitting bijeen gekomen. Minister Marshall zal ter plaatse onder zoeken in hoeverre de Griekse verlangens naar grotere Amerikaanse militaire hulp gerechtvaardigd zijn en besprekingen voe ren met Amerikaanse en Griekse officiële persoonlijkhedenin Athene. Het bezoek van Marshall aan Grieken land zal voorafgaan aan de behandeling van de Griekse kwestie door de UNO in Parijs. (United Press). Revolutie in Honduras Volgens betrouwbare berichten uit Hon duras is in dit land een revolutie uitgebro ken. De gewezen commandant van de be langrijke haven Laceiba in het. Noorden der republiek, generaal Rufino Solis, heeft de leiding van een gewapende opstand op zich genomen. In diverse streken hebben eveneens opstootjes tegen de regering plaats. Het schijnt dat de president Carias Andino de toestand niet meer meester is. Men vreest dat de opstand zich over het ganse land zal uitbreiden. De zeer strenge censuur in Honduras maakt het onmoge lijk directe berichten over de opstand in te winnen. Land en volk. Honduras ligt in Centraal-Amerika tus sen de Caribische Zee en de Grote Oceaan. De bevolking (c.a. 900.000 zielen) van het overwegend bergachtige land vindt zijn middelen van bestaan in hoofdzaak in de landbouw, veeteelt en mijnbouw. Ongeveer 60 pet. van de bevolking is analfabeet. Vrij wel allen belijden het Katholieke geloof. Zeventig procent van de bevolking bestaat uit „Ladino's", een gemengd ras van Span jaarden en Indianen. Het land heeft eert nogal stormachtige geschiedenis gehad, nadat Columbus er in 1502 voet aan wal zette. Vooral in de ne gentiende eeuw heeft de republiek zwaar geleden onder een rtimmer eindigende reeks van revoluties, die meestal van buiten af werden bewerkt. De omliggende staten hebben steeds geprobeerd één van hun stromannen tot president gekozen te krij gen en deze intrigues waren niet bevor derlijk voor de rust en orde. Bij de oorlog met Nicaragua in 1903 intervenieerden de V. S. en deze hebben sindsdien een wa kend. oogje gehouden over de kleine re publiek. ]oegoslavisch diplomaat vermoord in Parijs De politie te Parijs heeft medegedeeld, dat Vrijdag het lichaam van Risdigh Todor, voormalig Joegoslavisch ambassa deur in Denemarken, gevonden is in het bad van zijn appartement te Chambery in Zuid-Oost Frankrijk, waar hij sedert de oorlog heeft gewoond. Er werd aan toegevoegd, dat Todor on geveer tien dagen geleden geworgd moet zijn. STAKINGEN IN ITALIë 120.000 landai'beiders in Ferrara (Italië) zijn hedenochtend in staking gegaan. Zij eisen naleving van de valcbóndsvoorschrif- ten inzake de aanwerving van arbeids krachten. Anderzijds heeft het personeel van het instituut voor de sociale zekerheid heden ochtend in geheel Italië het werk gestaakt. Het eist een wintertoeslag, die het bestuur dit jaar niet wil toestaan. Vriendelijk verzoek Zoals wij hebben aangekondigd, is per 1 October de abonnementsprijs per kwar taal verhoogd van f4.- tot f4,25 per post van f 4,50 tot f 4,75) Aan hen die I het oude bedrag nog remitteerden, wordt vriendelijk verzocht alsnog f 0,25 over te maken op postrekening 273107 (Haarlems I Dagblad.) - Periodieke overschrijvingen die- in dezelfde geest gewijzigd te worden. De Verenigde Staten hebben het voorstel der Sovjet-Unie betreffende een ontwape ning met een derde gedeelte en het verbie den van de atoombom als „volkomen on aanvaardbaar" verworpen. De Amerikaanse afgevaardigde, Frederic H. Osborn, deelde het sub-comité der elf landen, dat speciaal is samengesteld om een schema op te stellen van de ontwape ningsvoorstellen mede, dat het „absurd is dat een dergelijk voorstel moet komen van een land dat zo gesloten is, dat niemand mogelijk kap weten in hoeverre daar de bewapening wordt verminderd". Osborn stelde de Sovjet-Unie de volgende vragen „om de positie van de Sovjets ten aanzien van internationale controle duidelijk te maken": 1. Wilt u verklaren dat het streven van de Sovjet-Unie naar expansie zal ophouden en dat uw vijfde colonne uit bevriende lan den terug zal worden getrokken? 2. Wilt u het eens worden over veilig heidsmaatregelen, waaronder verificatie en controle, die niet onderhevig zijn aan het veto? Doodstraf op zwarte handel De Franse president Auriol heeft giste ren beraadslaagd met de minister van Justi tie André Marie en met een aantal deskun digen op het gebied van rechtspraak en wetgeving. De regering heeft daarna be kend gemaakt dat de uit 1946 daterende anti-zwarte-handel-wet van kracht zal komen tijdens het bewind van de toen- komen tijdeis het bewind van de toen malige minister van voedselvoorziening Yves Farges. Krachtens deze wet kan zelfs in zeer zware gevallen de doodstraf worden opgelegd, maar de Franse bladen betwij felden over het algemeen of de opgelegde straffen ooit hoger zullen zijn dan enkele maanden. Moordenaar van Thaelniann gesignaleerd Het Duitse persbureau ADN (Sovjet- zone) meldt uit Baden Baden, dat Hermann Kaiser, gewezen SS-leider, de moordenaar zou zijn van Thaelmann, die tijdens de republiek van Weimar en onder Hitier communistisch partijleider was. Deze be schuldiging werd geuit in een brief, die uit Wenen is gezonden naar het blad „Der Abend" door een gewezen geïnterneerde van het kamp van Buchenwald. De schrij ver van de brief, Helmut Dahte, verzekert dat Kaiser zich thans onder de valse naam van Alois Glaser in de gevangenis te Of- fenburg bevindt. Hij verklaart dat Kaiser er te Buchenwald bij gedetineerden her haaldelijk prat op ging, dat hijzelf Thael mann had gedood na een Amerikaans luchtbombardement. Hij adviseert Kaiser niet uit de gevangenis te ontslaan, daar hij verklaard heeft naar Spanje te zullen vluchten. 3. Wilt u uw land open stellen, zodat an dere landen kunnen zien, wat daar omgaat en hun vrees kunnen laten varen die hen aanspoort tot bewapenen? Tenslotte vroeg Osborn de andere com missieleden: „Gelooft u niet dat er een zekere brutaliteit aanwezig is in het pre senteren van zo'n voorstel aan de Algemene vergadering uit naam van een dictator schap dat de meest reactionaire regering in de wereld vormt?" De vergadei'ing van het sub-comité is verdaagd tot heden; af gevaardigden van China, Salvador en Po len zullen dan hun mening zeggen. Doodse vliegtuigen deden aanvallen Israëlische vliegtuigen hebben Vrijdag avond twee aanvallen ondernomen op een militair vliegveld aan de Egyptische grens en daarna Gaza, Majdal en Gorab gebom bardeerd, zo werd te Cairo officieel bekend gemaakt. In de laatstgenoemde drie plaatsen wer den enige burgers gewond. De Egyptische regering heeft een formeel protest inge diend bij de Veiligheidsraad en bij de ver tegenwoordiger van de UNO in Cairo. (United Press) BRAND IN VLOOTBASIS Gisteren is in de vlootbasis te Quonset Point in de Amerikaanse staat Rhode Is land brand uitgebroken. Na twee en een half uur slaagde de brandweer er in de brand te blussen. De schade wordt op een millioen dollar geschat. Een werkplaats is vernield. Verscheidene arbeiders zijn onder het puin bedolven. Minister Van den Brink bezocht de Hoogovens De minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink, heeft Vrijdag een bezoek gebracht aan de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te IJmuiden. De minister werd ontvangen en rondgeleid door de directeu ren ir. A. H. Ingen Housz, de heer P. R. Bentz van den Berg en prof. dr. J. H. ten Doesschate. Onder meer werden de hoog ovens, de staalfabriek en de beide walse- rijen bezichtigd. De minister gaf voort durend blijk van een grote belangstelling voor de technische, economische en sociale structuur van het bedrijf. Bloemendaalse strand wordt van staketsels ontdaan Er is reeds verscheidene keren op ge wezen ook in de Bloemendaalse raad dat de staketsels aan het Bloemendaalse strand een gevaar opleveren voor onge vallen bij baden en zwemmen. De Hulpverleningsdienst van het depar tement van Binnenlandse Zaken heeft zich thans bereid verklaard de obstakels te doen springen zodat zij van het strand verwij derd kunnen worden. Hiervoor zal een des kundige en drie man voor terreinafzetting beschikbaar worden gesteld. De gemeente moet de kosten, die op 600 worden geraamd, voor haar rekening nemen. Het werk zal ongeveer acht dagen in beslag nemen. BEZOLDIGING VAN BURGEMEESTERS WORDT HERZIEN De volgende week is een algemene maat regel van bestuur te verwachten, waarbij een nieuwe bezoldiging voor burgemees ters wordt vastgesteld. Verwacht wordt, dat deze bezoldigingen conform de voor stellen zullen zijn, welke waren geformu leerd door de destijds ingestelde commissie van advies. Het ligt in de bedoeling, aan de nieuwe regeling terugwerkende kracht te verlenen tot 1 October 1947. Truman en Wallace spraken beiden in Milwaukee „Ik beschouw de toestand niet als hope loos", zo verklaarde president Truman tijdens een verkiezingsrede in Milwaukee (Wisconsin). Hij sprak over de menings verschillen, die tijdens de besprekingen in verband met de atoomenergie te Parijs tussen de Sovjet-Unie en andere verenigde naties aan het licht zijn gekomen. Truman bracht voorts critiek uit op de tegenkanting van Rusland inzake het plan der meerder heid tot controle der atoomenergie en laakte de Sovjet-Unie omdat zij in deze kwestie van haar vetorecht had gebruik ge maakt, doch hij voegde er aan toe: „Wij hopen, dat de Sovjet-Unie en al de leden van de UNO zullen inzien, dat het wijs, logisch en noodzakelijk is een controleplan goed te keuren, dat in de commissie door zulk een grote meerderheid wordt ge steund". In het overige van zijn rede wees hij er met nadruk op, dat hij er voor zal zorgen, dat in Amerika de exploitatie van de atoomenergie door de regering gecontro leerd blijft, ten einde het gevaar te ver minderen, dat deze kracht door de grote trusts met egoïstische oogmerken zou wor den aangewend. Henry Wallace sprak eveneens in Mil waukee en verklaarde dat president Tru man de „gevangene" was van de grote industrieën en generaals, en dat „deze laat- sten*het staatshoofd hebben belet zijn plan om Vinsson naar maarschalk Stalin te zen den, uit te voeren". De candidaat der progressisten zei „dat het door zijn aansporingen en zijn recht streekse onderhandelingen met de Sovjet- Unie is, dat dit plan werd opgevat. Hij meende voorts dat het nog niet te'laat is voor een overeenkomst tussen de beide landen. Scandinavische defensie De ministers van Defensie van Denemar ken, Noorwegen en Zweden zijn te Oslo bijeengeweest ter bespreking van een ge meenschappelijke Scandinavische militaire politiek. Men wil trachten het eens te worden over de politiek der drie landen: Zweden wenst alle maatregelen van militaire aard volgens het neutraliteitsbeginsel te nemen; Denemarken en Noorwegen willen even tueel contact met de „Westelijke mogend heden" houden. Te Oslo is bekend gemaakt, dat een Scan dinavische defensie-commissie is benoemd als resultaat van een besluit, dat op de bij eenkomst te Oslo van de ministers van De fensie van Noorwegen, Zweden en Dene marken is genomen. Volgens een commu niqué bestaat de commissie, die is opge richt voor een gemeenschappelijke con trole, uit vier vertegenwoordigers van ieder land. De commissie zal terstond met haar werk beginnen. Men meent te weten, dat het de bedoeling is, dat de commissie uiter lijk tegen 1 Februari rapport zal uitbren gen. Het is niet bekend wat het rapport precies zal omvatten. De laatste paragraaf van het communqué luidt: „Met het oog op de aard van deze kwesties zullen geen in lichtingen over het werk van de commissie voor publicatie bestemd zijn". De heer C. Schuhman te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het can- didaatsexamen geneeskunde (verbeterd be richt). De oorlogstaak zit er op. De Indrapoeravan de Rotterdamse Lloi/d wordt op de werf van „De Schelde" le Vlissingen verbouwd van troepentransportschip tot vrachtschip met uit gebreide passagiersaccomodatie. Op de achter grond de Franse boot „Columbie". KOUDE NACHT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Tamelijk heldere en koude nacht met weinig wind en plaatselijk vorming van nevel of mist. Morgen overdag half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen, weer wat toenemende wind tussen Zuid en Zuidwest en on geveer dezelfde temperatuur als van daag. 17 October: 7.08 uur. ónder 17.42 uur 17.38 uur onder 6.11 uur 18 October: 7.09 uur, onder 17.40 uur 17.50 uur. onder 7.23 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1