IJmuider Courant Franse mijnen onder water Haarlems Dagblad 3ns Wegennet 2 'S V°°r de bezett^ng van de post Bunche verzoekt Veiligheidsraad maatregelen te nemen Sjarifoeddin zou nog in leven zijn Bloemendaalse politie-agent pleegt twintig diefstallen 29 Matrozen van de „Illustrious" verdronken Meerderheid der politieke commissie vóór voortzetting atoom-besprekingen No. 19069 Kennemerlaan 154 Tel. Adm 5437, e 5389. "a 5 ullr 8061 <K 2360>' 47 Santp - Haarlem Gr. Houtstr. 93 T^LCï24 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Dinsdag 19 October 1948 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementen ner week 33 cent. per kwartaal 4,25 Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v. Haarlems Dagblad Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cit <£prrrtjtc Kiarlrmsttjc Courant (3fnno \0$6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nnRLOG bestond al dringende ';03ï aan een verkeerstunnel onder Zeekanaal te Velsen. Er werd na ILrbcreitiing een begin mee fP'^nlroD bracht de Duitse inval, p». afbraak en vernietiging ::1jtuli opbouw ten eind. Na "LJ kwam enige hoop op vol- i1*"1® het werk. Nog in het begin van ia. de toenmalige minister van ïffatertM',ir' H- Vos' moge" „iteieht, dat gelden zouden wor- Ji«il?Sen op de begroting voor 1949, in dat jaar met voile kennen worden hervat. Daar S-Ü^Erger. het «=hele Rijte. van nieuwe wegen en ver- «Joude schijnt in de verdrukking p" kt De Volkskrant heeft een l«'f!„eiven van werkzaamheden ,n bruggen, die binnenkort zul. cSn stopgezet als de op de begro- tmkken bedragen voor bouw en Talsvoor onderhoud en herstel verhoogd. De voor 1948 uit- i van 22.5 milhoen voor meu- werken is voor 1949 tot bijna !'i: ,l„«d de post van 6.4 millioen en onderhoud tot een zesde tS!Sf^deUist der werken, die stop- rt tel moeten worden, geciteerd. Ik PifS volledig herhalen, maar wel wier geregelde ervaring verder L, eigen district, enkele objec- ^Seiing brengen om nadruk 11 1 je noodzaak van uitvoering. Amsterdam—Utrecht, ten dele :i", natuurschoon, maar volkomen on. modern verkeer, zou einde- tth een nieuwe, brede „strada de 5 Se taak moeten knjgen. Een ver- ^d Raarn—Hoevelaken zou de be- ?ommen van Soestdijk, Soest en i;Jiort van het opgepropte verkeer Toosten des lands moeten ontlasten, v nieuwe weg van Ypenburg naar Bur- m zou het doorgaand verkeer van San» naar Rotterdam om Den Haag "Z leiden, waar het nu m een soort Jïoen op het Rijswijkse Plein pleegt aflopen De „Zuiderzeeweg" van Hoe- Sa naar Zwolle, via Nijkerk en Har- kan het verkeer niet meer goed Xn Amsterdam dient via Hoorn een Sreekse aansluiting op de afsluitdijk Ook in het Noorden des lands het Zuiden is veel nodig en de ver- van Brabant met Zeeland eist Sd voorziening. Behalve andere nieu wen en ettelijke bruggen bevat de >en reeks noodzakelijke verbete- weg-omleggingen, waarbij zowel nieiö en regelmaat van het verkeer rroot economisch belang als veilig- gebaat zouden zijn. Bij een geval als Veten* is het openleggen van een mi deel ener provincie gemoeid. 'fel al die werken, nodig voor het herstel de voortgezette ontwikkeling van dit opgeschort dreigen te worden ter- fc van een besparing van enkele mil- C>n op de begroting zou men moeten ^vaarden als het niet anders kon. Maar •v tempo van bezuiniging op sinds 1945 ttile kostbaar opgezette Rijksdiensten At nog steeds tekort. Het is duidelijk voor productieve doeleinden van ..„.'oting is geschrapt, terwijl veel pjterebedragen improductief besteed wor- e De „lifter", die mij vertelde dat hij, ilsee jaar als onderofficier in dienst, op a administratief bureau werkte, waar hij man onder zich had, en daaraan toe fde dat hij boekhouder van beroep •sVerk beter en efficiënter in zijn eentje asimnen doen, is een kenmerkend geval. Xo:en horen telkens van de betrokkenen hoe er geluierd en onpractisch gewerkt rit op tal van bureaux. 5: departement van Verkeer en Water- is! verkeert niet in een geschikte positie njn plannen te doen gelden, omdat het riice kabinets-wisseling geen eigen mi- meer heeft. Er is toen sprake van frest dat ir. Th. P. Tromp, een der i-steuren van Philips, die in 1945 gedu- ri; korte tijd minister is geweest in het «.ikabinet-Gerbrandy en toen zeer nut- tactisch werk heeft gedaan, deze post r. bezetten. Maar hij sloeg het aanbod af. aar en Waterstaat, is niet een van de p;ke sleutelposten in de regering, het- P ir. Tromp overigens niet weerhouden laebben, want hij is geen politicus. Het. iraiwel een voor herstel en opbouw zeer iungrijk ministerie. Geen post voor een .rist, maar wel voor een krachtige figuur Sliet particuliere bedrijfsleven, die meer na daden dan van paperassen houdt, ïsiom ir, Tromp niet opnieuw minister iiiii willen worden is mij niet bekend, ï&'hij is niet de enige in den lande die iiïcor deze post vereiste kwaliteiten bezit. 3»! het departement nu ad interim be ted wordt door de vice-president van het öicet, mr. J. R. H. van Schaik, een voor gelijk mens en jurist, maar iemand die pi niet voor deze taak is bestemd, ver- e' critiek. Het is de bedoeling dat ook p post bezet wordt door een man, die ie kenmerkende eigenschappen voor be- - W hij niet getraind zou zijn in het JÉS&e spel en er zelfs geen talent voor Rbezitten is geen bezwaar. Genoeg an- •sppelen het. Dat de formateur mr. Schaik zelf dit ook geen bezwaar heeft hij trouwens al bewezen door •fora uit te nodigen. j* mocht menen dat het van weinig .^1 is of een departement eens een tijd— j-üsn eigen minister bezit, vergist zich. j-oiiöt ook geen rekening met de van- f- ook in andere landen bestaande foriing tussen regerings-departemen- Mi» er allerminst toe geneigd zijn el- ce bal toe te spelen en integendeel ff in de wielen rijden. Het is dus lelijk dat Verkeer en Waterstaat ten «steeen minister krijgt, die met volle fa', voor de plannen van het departe- 2'opkomt. Ook het weekblad Vrij ben begonnen met te pleiten voor de f in felsen, maar heb tevens andere voorzieningen genoemd. Het is oo bedoeling locaal chauvinisme te isifl ^et geheel der plannen vormt gelang. Maar de Velser tunnel is S v belangrijk onderdeel. Als hij tot Komt zullen de indirecte gevolgen f,. 'ro'Gr en belangrijker zijn dan het een aanzienlijke ver- 55 unoni mg- Daarom is hierboven over peggen van een groot stuk der gesproken. Vermeerdering van PALESTINA Gevechten in de Negev betekenen ernstige bestandsschending De Veiligheidsraad is hedenmorgen bijeengekomen om het opvlammen van de vijandelijkheden in Palestina te bespreken. De leden van de raad zijn door Warren Austin bijeengeroepen op verzoek van dr. Ralph Bunche, de waarnemende be middelaar in het Heilige land, die in een rapport heeft verzocht om UNO-maatrege- len ter beëindiging van de strijd. Het rap port werd gezonden naar aanleiding van de gevechten in de Negev-woestijn. In het rapport wordt verklaard-, dat de staf chef van de UNO voor het toezicht op het bestand, op 16 October een beroep heeft gedaan op beide partijen om het vuren te staken en op haar vorige posities terug te keren. In antwoord op dit verzoek hadden beide partijen voorwaarden gesteld. Dr. Bunche concludeert dat ,.de uitbarsting in de Negev een ernstige schending van'het bestand" betekent. Hij stelt als basis voor onderhandelingen voor, dat beide partijen zich terugtrekken op de posities die zij voor het uitbreken der gevechten innamen. De schuldvraag. De hervatte vijandelijkheden hebben grotendeels hun oorsprong in het niet na komen van de door Bernadotte goed gekeurde voorstellen aangaande het pas seren van convooien in het gebied van Karatiya. De Joden weigerden de voorziening door de lucht zonder toezicht van de UNO van veraf gelegen nederzettingen te laten ge schieden, tej-wijl de Egyptenaren de con vooien over land niet door wilden laten, indien geen controle op het ver voer door de lucht werd uitgeoefend. Naar het schijnt, aldus Reuter, geeft Bunche in hoofdzaak de Israëlische rege ring de schuld van deze convooienkwestie. Egyptische en Joodse zijde binnen gekomen betreffende wederzijdse bestandsschen dingen. Strijd gaat voort. De gevechten in de Negev gaan onder tussen met onverminderde hevigheid voort. De Joden zeggen strategische heuvels ver overd te hebben na zware gevechten, waar door zij de wegen naar hun geïsoleerde nederzettingen beheersen. Daarmee zou aan het bevel van de premier van Israël, David Ben Goerion, voldaan zijn. Een Joods communiqué maakt verder melding van bombardementen op steden in Ara bisch gebied. In Cairo is officieel meegedeeld dat gister avond een poging is gedaan de stad te bom barderen. Luchtafweergeschut zou de vliegtuigen echter verjaagd hebben. Volkspolitie in de Sovjet-zone Tijdens een symbolische plechtigheid, die in een voorstad van Wittenberg in Sak- sen-Anhalt, in aanwezigheid van vertegen woordigers van het Sovjet-Russisch mili tair bestuur en van afgevaardigden van de Duitse centrale besturen plaats had, heeft de nieuwe volkspolitie uit de handen van arbeiders wapens ontvangen, aldus meldt de Duitse communistische persdienst. De vertegenwoordiger van een fabriek verklaarde aan een politie-agent, aan wie hij een geweer overhandigde: „Wij zijn de eerste Duitse arbeiders, die over onze fa brieken beschikken. Zo zijt gij de eerste leden van de volkspolitie, die de wapens zullen dragen ter bescherming van het vooruitstrevend werk der arbeiders". De politie-agent dankte als volgt: „Wij zijn bereid het vredelievend werk der ar beiders tegen iedere sabotage te vrijwaren. In die zin zullen wij de wapens dragen". De Daily Herald verneemt van de Ber- lijnse correspondent, dat Sovjet-voorstellen ophanden zijn voor een gelijktijdig terug trekken van de bezettingstroepen in Duits land. Von Brauchitsch overleden Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat veldmaarschalk Wal ter von Brauchitsch gisteravond in een ziekenhuis van het militaire kamp nabij Hamburg, waar hij was gedetineerd, is overleden. Von Brauchitsch, voormalig opperbevel hebber van de Duitse strijdkrachten tijdens de veldtocht tegen Polen, was een van de vier Duitse generaals, die na hun krijgs gevangenschap in Engeland hun berechting als oorlogsmisdadigers afwachten. Inval !n Brits voorlichtingsbureau te Praag De Britse ambassadeur te Praag heeft krachtig geprotesteerd tegen de arrestatie van de Engelsman Richard Wallis van bet Britse voorlichtingsbureau te Praag. Dit geschiedde bij een inval van de politie in het bureau, waarbij een Tsjechische em ployé werd gearresteerd. Later werd Wallis weer vrijgelaten. De Britse ambassadeur, Pierson Dixon, die het protest op het mi nisterie overhandigde, trachtte tevergeefs toegang tot de minister van Buitenlandse Zaken, Clementis, te verkrijgen. De dienst Legercontacten meldt: „Volgens inlichtingen uit Midden Java bevinden Moeso en Sjarifoeddin zich met de kolonel Djokosoejono en Abdocl Rach- man in de bossen ten Westen van de Wil lis. Men verwacht niet, dat zij pogingen zullen doen om Java te verlaten, aangezien de communistische opstandelingen de be schikking hebben over reeds lang te voren in gereedheid gebrachte opslagplaatsen in de bergen, waardoor zij de strijd geruime tijd kunnen volhouden". In deze mededeling aan de pers wordt verder gezegd dat volgens een rapport uit het republikeinse hoofdkwartier te Madoen blijkt, dat de troepen van Djokosoejono goed bewapend zijn en voor minstens 21 millioen ori aan baar geld hebben geroofd en meegevoerd toen zij Madioen en Pono- rogo prijsgaven. Omtrent bezetting van Blora wordt ge meld, dat de republikeinse troepen twee dagen nodig hadden om de stad te ver overen: de communisten hebben toen de belangrijkste gebouwen in brand gestoken. Een rapport van 17 October meldt, dat de communisten de plaats Djiken tussen Blora en Tjepoe opnieuw hebben bezet en po- Traangasbommen dreven stakers op de vlucht Stakende Franse mijnwerkers en arbei ders uit metaalbedrijven in Midden- Frankrijk kwamen gisteren in botsing met de nationale veiligheidspolitie, toen troe pen in volledige uitrusting de door de sta kingen getroffen mijnen in Midden-Frank rijk bezetten. In Saint Etienne, in het mid den van het kolengebied in Midden-Frank rijk, trachtte een duizendtal stakers de Villiersmijn, die gistermiddag werd bezet, opnieuw in handen te krijgen. De nationale garde wierp enkele traangasbommen naar de aanvallers, om hen uit de nabijheid van de mijn te verjagen. Om twee uur gistermiddag bezetten de militairen vijf mijnen, die met overstro ming worden bedreigd nu op last van de Hel woord is aan..„ De enige wijze om een vriend te hebben is, er een te zijn. RONDREIS VAN HOFFMAN. Van de zijde der Marshallplan-admini- stratie wordt verklaard, dat de Amerikaan se administrateur van het plan-Marshall, Paul Hoffman, heden naar Parijs zal ver trekken voor een tocht door de landen van het plan-Marshall. Hij zal Parijs, Rome, Londen, Frankfurt en mogelijk Berlijn bezoeken. communisten de veiligheidsploegen gister morgen het werk in de steek lieten. Sta- kingsposten bij de ingangen der mijnen ontruimden het terrein zonder weerstand te bieden op het ogenblik, dat de troepen aankwamen. In twee mijnen slaagden de troepen erin de pompinstallaties onmiddellijk in wer king te stellen, doch drie anderen waren reeds onder water gelopen en deskundigen zijn van mening, dat het maanden zal duren voordat de mijnen weer in werking kun nen gesteld worden. Er zijn in de omgeving van Saint Etienne nog mijnen, die in handen zijn van de sta kers, doch men verwacht, dat deze spoedig door de troepen overgenomen zullen wor den. In het Noorden van Frankrijk bleef de toestand gespannen, doch de regering heeft daar tot dusver nog geen maatregelen ge nomen. In sommige mijnen in het Noorden ble ven veiligheidsploegen aan het werk, doch andere waren zonder veiligheidsploegen. Volgens de eerste berichten werd een aantal personen bij de Jjotsing tussen de stakers en de nationale garde in Saint Etienne gewond. De Franse regering heeft onmiddellijk maatregelen getroffen ter vervanging van de stakende veiligheidsploegen. De groepen die deze taak zullen overnemen zullen be schermd worden door gewapende soldaten en leden van de „Garde Républiquaine". Jules Moch, de socialistische minister van Binnenlandse Zaken, heeft in een radiotoespraak medegedeeld dat de Franse regering aan de troepen opdracht heeft ge geven de ploegen te beschermen die in de gingen doen om Blora te heroveren. In l; verband met het grote aantal te Tjepoe ge vallen slachtoffers is dringend om medische hulp verzocht. De persmededeling van de dienst Leger contacten zegt verder, dat naar uit de resi dentie Bodjonegoro wordt gemeld, de com munistische guerilla-activiteit toeneemt. In het Zuiden van Bodjonegoro en de omge ving van Klino en voorts ten Noordoosten van Ngawi bevinden zich groepen gewa pende communisten. De meest Zuidelijke c/ posities van de republikeinse troepen in de residentie Madioen bevonden zich enkele dagen geleden te Slaoeng (20 km ten Zui- den van Ponogoro), te Mlarak (8 km. ten' j Zuidoosten van Ponorogo) en te Peoloeng (18 km ten Oosten van Ponogoro). In de residentie Madioen en het regentschap, Patjitan duurt de guerilla-activiteit onver minderd voort. In het gebied van Wonogiri 1 en Patjitan bevindt zich een communisti- sche troepenmacht, bestaande uit minstens drie volledig uitgeruste bataljons, onder commando van de overste Soeadi. Uit Solo wordt gemeld, dat de algemene toestand in de residentie zorgwekkend is door de veelvuldige ondergrondse acties en de guerilla-activiteit, voornamelijk in het Lawoe-complex. Uit het Zuid-Malang- se worden nog steeds arrestaties van com munisten gemeld. Op de hellingen van de Keloet houdt zich een onbekend aantal opstandelingen schuil. De republikeinse minister van Justitie Soesanto heeft in een verklaring, afgelegd voor het werkcomité van het K.N.I.P., me degedeeld dat in verband met de opstand in de republiek, tot 15 October in het ge bied van Djokjakarta 900 personen zijn ge arresteerd. In het gebied van Soerakarta bedraagt dit aantal 1400. De minister zei, dat het aantal gearresteerden in andere gebieden nog niet bekend is. Dat het Nederland ernst is met de propaganda voor de „Hollandse Nieuwe" werd opnieuw bewezen tijdens de grootse salon voor voedings middelen, die van 2—17 October in Brussel werd gehouden. Willem van Es, een meester- fileerder uit IJmuiden, prijkte er al hapjes uitdelend temidden van de aantrekkelijke attributen der Nederlandse visserij en de zeer natuurgetrouwe foto van een jongedame, die een haring naar binnpn werkt, bracht verschei dene Belgen iti verrukking, zodat een bevre digend aantal orders het gevolg was van deze „haringstunt". De inzending kwam tot stand door innige samenwerking tussen de Reders vereniging voor de Haringvisserij, de Bond van Haringhandelaren en de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van ae Voedingsraad in IJmuiden. In nachtelijke dienst-uren drong hij met valse sleutels huizen binnen De laatste maanden Is het Oranje kwartier bij de Julianalaan in de gemeente Bloemendaal geteisterd door een ware diefstallen-plaag, die de corpschef van de politie grijze haren bezorgde, omdat er nooit een enkel spoor te vinden was. Met tussenpozen van vijf a tien dagen werden er aangiften gedaan en liet enige opvallen de was, dat er nooit „braak" gepleegd werd. De dief kwam binnen door een open raam of deur of hij maakte gebruik van een valse sleutel. De politie deed haar uiterste best. Er werd gepost, zelfs werd soms het hele kwartier afgezet en iedereen die zich op een laat tijdstip op straat be vond werd aan de tand gevoeld. Zonder enig resultaat echter, want met de regel maat van een klok kwamen de burgers op mijnen af zullen dalen. Moch beschuldig- het bureau vertellen dat zü geld, goederen - - of bonkaarten vermisten. Zeven gelukkige gezinnen hebben gisteren deze blinkend witte huisjes, het eerste blokje nieuwe woningen dat in IJmuiden gereed gekomen is, betrokken- de de stakers, hun opdracht tot het staken van de veiligheidsmaatregelen in de mij nen te hebben ontvangen van de Comin- form. Het dagelijks bestuur van de bij de C.G.T. aangesloten mïjnwerkersbond heeft ver- j klaard, dat het besloten heeft de vorming van veiligheids- en onderhoudsploegen niet meer toe te staan „opdat alle mijn werkers actief aan de verdediging van hun staking kunnen deelnemen en zulks totdat het stakingsrecht wordt geëerbiedigd en de politie uit de steenkolenbekkens is terug getrokken." Van officiële zijde te Portland (in het Engelse graafschap Dorsetshire) is bekend gemaakt, dat 29 leden der bemanning van het vliegdekschip „Illustrious" zijn ver dronken. Een Liberty-boot, die de zeelie den van Portland naar de „Illustrious" terug bracht en tot vlak bij het schip ge naderd was, is door de zware zee omge- Onder het licht van schijnwerpers heb ben boten de gehele nacht de haven af gezocht. Enkele leden der bemanning wis ten de „Illustrious" zwemmend te bereiken, anderen werden door passerende boten opgepikt Marshall in Italië De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George Marshall, heeft gis teravond gedurende een half uur geconfe reerd met de president van Italië, Luigi Einaudi. Later had hij een kort onderhoud met de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Carlo Sforza. De communistische krant „Unita" heeft een bericht uit Parijs gepubliceerd, waarin wordt beweerd, dat Mai-shall van plan is Italië te betrekken in een Middellandse- Zee-AUiantïe. Marshall zal vandaag een bezoek aan de paus brengen op Castel Gandolfo. Hij zal in de middag terugkeren naar de vergade ring van de UNO te Parijs. het aantal ponten over het Noordzeekanaal zal alléén verkeersverbetering brengen, slechts tijdelijk van nut en dus noch van ingrijpende, noch van blijvende betekenis. R. P. RUSLAND KREEG STEUN IN ATOOM-DEBAT In de politieke commissie werden giste ren weer dezelfde opgewonden geluiden vernomen, die in de zitting van deze As semblee langzamerhand gebruikelijk zijn geworden. De Amerikaan Warren Austin legde er nog eens de nadruk op, dat de Verenigde Staten niet voornemens zijn het atoom wapen prijs te geven, zolang het ijzeren gordijn niet wordt opgetrokken en Rusland bereid is deel te nemen aan de wereld gemeenschap op basis van onderlinge sa menwerking. Een aantal kleine landen, die doorgaans in de UNO aan de zijde van het Westen staan, verzette zich gisteren tegen het stre ven der Verenigde Staten om de onderhan delingen in de atoomenergie-commissie voor onbepaalde tijd op te schorten. Deze kleine landen drongen aan op hervatting van de arbeid van de atoomcommissie, on danks- de blijkbaar niet op te heffen ge schillen tussen Rusland en de Westelijke wereld over de wijze, waarop het toezicht in de wereld op de atoomenergie verwezen lijkt moet worden. Australië, India, Syrië, Salvador en Grie kenland gaven in de politieke commissie van de Assemblée te kennen, dat zij nog altijd voorstanders zijn van het Amerikaan se plan voor de atoomcontröle, maar dat zij niets voelen voor het voorstel der Wes telijke mogendheden om de werkzaamheden der atoomcommissie in de doofpot te stop pen. De Amerikaanse gedelegeerde Warren Austin drong er, gesteund door de gedele geerden van Engeland en Canada, op aan dat de commissie zich zou uitspreken voor de door de Westelijke mogendheden voor gestelde procedure ten aanzien van de im passe in de atoombesprekingen. Dit plan zal tot gevolg hebben, dat de arbeid van de atoomenergiecommissie zal worden op geschort en aan de vijf grote mogendheden en Canada verzocht onderling te beraad slagen over een middel om de onderhande lingen in de commissie weer op gang te krijgen. De Rus Jacob A. Malik leverde scherpe critiek op deze procedure. Hij zeide, dat de arbeid van de UNO-commissie diende te worden voortgezet en liet blijken, dat de Sovjet-Unie besprekingen tussen de vijf mogendheden plus Canada zou boycotten, wanneer de Assemblée deze zou aanbe velen. Aan het einde van het debat bleek de verhouding acht tegen vier vóór het voort zetten van de commissiebesprekingen, hoe wel geen besluit werd genomen. De vijf genoemde landen kregen de steun van Rus land, de Oekraine en Polen. Zuid-Afrika schaarde zich aan de zijde van Groot-Brit- tannië, de Verenigde Staten en Canada. De mogelijkheid bestaat dat het in de bijeenkomst van vandaag tot stemming zal komen. Het werd een martelende periode voor de politie, aldus hoofdinspecteur Voerman, die ons gisteren dit alles mededeelde. Totdat deze corpschef het lijstje met de gepleegde diefstallen vergeleek met het dienstrooster van zijn mannen. Hij deed toen de merk waardige ontdekking dat één agent, de 24-jarige A. S., tijdens alle diefstallen dienst had gedaan. De eerste reactie was: „Dat kan niet". Het leek de corps-chef onmogelijk dat een frisse, sportieve kerel op wiens wijze van dienst doen geen en kele aanmerking te maken viel, aan deze misdrijven schuldig kon zijn. Maar toch mocht deze vingerwijzing niet verwaar loosd worden. En zo waren het de corps superieuren zélf, die gingen posten in de nacht van 13 op 14 October. Toen bleek het inderdaad dat S. op vreemde wijze zijn dienst vervulde. Hij kwam niet aan zijn controle-punten en in het laatste uur van zijn dienst zag men hem met een voor een agent zeer ongebruikelijke snelheid fietsen. Door de mand gevallen Dat was de tweede aanwijzing en toen 's middags weer een aangifte werd gedaan van een diefstal in een huis waar S. des nachts bij in de buurt was geweest, werd hij 's avonds aan een streng verhoor onder worpen. Weliswaar ontkende hij hardnek kig, maar de hoofdinspecteur betrapte hem op een aantal evidente leugens. Zo vertelde S. dat hij om half vier 's nachts bij een contröle-punt was geweest. Maar hij kon niet weten dat juist bij dat punt zijn corps chef zich had opgesteld en dat die tever geefs op hem gewacht had! De maat werd vol toen men een huis zoeking deed bij het meisje van S„ dat vlak bij het Oranje-kwartier woont (ook al weer een aanwijzing). Bij haar vond men een aantal goederen, onder andere een barometer, die van de diefstallen af komstig waren. Toen baatte S. geen ont kennen meer en hij legde een volledige bekentenis af. De buit Het bleek dat hij 15 a 20 maal in zijn diensttijd het politie-uniform dat hij droeg te schande had gemaakt door het stelen uit huizen waarvan de bewo ners rustig sliepen in de veronder stelling dat Hermandad over hen waakte. Zijn buit bestond uit geld (circa 1500 gulden), bonkaarten (waar onder 24 textielkaarten) en goederen, onder andere een radio-toestel. Hij bracht de buit onmiddellijk naar de woning van zijn meisje. De rol van het meisje staat overigens nog niet geheel vast. Hij bekende ongeveer in Juli met deze diefstallen begonnen te zijn, maar gaf toe ook daarvóór wel eens kleine re dingen weggenomen te hebben. Meestal kwam hij met een van zijn tien valse sleutels door de keuken deur binnen. Naar het motief voor zijr. daden hoeft men niet ver te zoeken. Het staat vrijwel vast dat hij gestolen heeft om te kunnen trouwen. Wat hij gebruiken kon voor zijn inboedel be hield hij, de rest verkocht hij om van de opbrengst en het baar geld dat hij ontvreemdde, zijn boedel te complete ren. Zo had hij reeds een keukentafel, een naaitafeltje, servies, glaswerk en een keuken-inventaris gekocht. Reeds ontslag gevraagd S. is vier en twintig jaar oud en na de bevrijding bij de Bloemendaalse politie ge komen. Hoewel hij op zijn superieuren altijd een uitstekende indruk had gemaakt door zijn ijver, zijn aangenaam voorkomen en zijn nauwgezet dienst doen, had men hem aangeraden ontslag te nemen bij de politie, omdat hij een groot gebrek aan algemene ontwikkeling vertoonde. Hij had dit advies opgevolgd en zijn verzoek was ingewilligd. Zijn ontslag zou 1 November ingaan. S. bevindt zich thans natuurlijk onder arrest en zal voor de Officier van Justitie worden geleid. Hij is van zijn functie ont heven en zal eerstdaags worden ontslagen. De Bloemendaalse politie verdient wel een complimentje voor haar speurders- werk wanneer men bedenkt dat het vrijwel ondoenlijk is een agent te be trappen. Immers, hij heeft zijn excuus bij de hand wanneer hij in de tuin of zelfs in de kamer van een huis vertoeft, of wanneer hij bijvoorbeeld met een radio op zijn fiets wordt aangetroffen. Hij kan dat altijd uit leggen als evenzo vele bewijzen van zijn speurzin en activiteit. Men kan zich voorstellen dat de stem ming onder de Bloemendaalse politie ge slagen was bij het vernemen van dit bericht. Hoewel niemand er iets aan kan doen, blijft het hard wanneer de reputatie van een te goeder naam en faam bekend staand corps bevlekt wordt door een zo onverkwikkelijke affaire. Ejr zal echter niemand zijn, die Hermandad hierover een verwijt zal kunnen of willen maken. AFNEMEND BUIÏG. "('erwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In de kuststreken wisselende bewolking met vooral gedurende de nacht nog enkele buien Meest matige wind tus sen Noord-West en West. Weinig ver andering in temperatuur. In het binnenland: afnemend buiïg met tijdelijke opklaringen. Koude nacht met hier en daar vorming van nevel of mist. Morgen in de namiddag iets hogere temperatuur dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. 20 October: Zon op 7.13 uur, onder 17.36 uur Maan op 18.22 uur, onder 9.58 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1