1 problemen der herbouwplicht veelzijdig beiicht tó Er is nog steeds gasdistributie! „Spaarnberg" heeft een bewogen verleden De fatale injectie .^jDAG 20 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT r VELSEN 1(jfl ,jc eiken zoldering van het Vel- ^jjbuis is Dinsdagavond het thans «ineente zo urgente vraagstuk „infwethuizen voor herbouwplich- 'rt„Vn breed en diepgaand debat be- 1 n dit naar aanleiding van een voor- u dagelijkse bestuurders om deze rl neer te leggen in een uitvoerige „komst, die straks moet dienen om ^„„piichtigen op contractuele basis Jinn toekomende woning te helpen. het echter zover was, is een roffel romers tukken de gemeenteraad gepas- f «arbü ee° suppletoire begroting F' nieuwe straatbelasting, een mach- f .wake het aangaan van erfpacht van Staatseigendom in Velsen-Noord, Kdverkoop aan de provincie te zelf- jtise en een dito overeenkomst voor van een P.E.N.-oliedrukhuisje plus rfsrdracht van een perceel aan de jjjhriek „Hollandia", alweer in Vel- xórd. door de afgevaardigden werden p. N ij s s e n (Kath.) werd laatste punt door wethouder W. rTser (Openbare Werken. Arbeid) {en aanzien van de exploitatie- en kreeg verder te horen dat Van ■Pnieowe „palenpark" op een voor- r - gebruik gegeven terrein is inge- l i; gevolg van het feitf dat deze on- elders door onteigening grond rykte. Herbouwplicht ter tafel. Ir-deze hors-d'oeuvre werd de hoofd- U aangedragen, waar de heer G. F. ;V.':iing (Comm.) het eerste hapje van .jjf door de vraag, die B. en W. zich -•jhebben in de „herbouwplioht-voor- v (of zonder meer overdracht aan herbouwpliohtige dient plaats te u) aan een pleidooi voor de geëva- tfjjjfl en ouden van dagen te verbinden.. het voorbeeld van de geëvacueer- die ergens in Bloemendaal tegen vjuiemuur aankijkt, maar vermoede- "*n het uitzicht op het itaks hevige critiek tisch ongewijzigde aanvaarding KichUng, neergelegd in dezelfde I' Zit dat de prijs der wonmgwet- K.mweveer f 10.900 buiten de kos- pTde grond zal bedragen, ontlokte 'ïifiuche raadslid critiek op de iZWTOJ raken. Volgens hem is We kleine luyden, die vroeger het dt mond spaarden om het tot een tisie vaak-met-zilveren-dak te [ondoenlijk om nu ruim tien mille ":egen. In een iets ander verband t heer Schilling de onteigemngs- lZ eelijk aan diefstal, wat mr. M. KT., je v o o r z i 11 e r, deed opmer- l ."'dit wel de meest reactionnaire r;;V0 was welke hij ooit in Velsen's behoord." Onversaagd borduurde hechte- voort op zijn thema en hij ■Kallerminst billijk, dat de Velsenaar itówrliike-stand nu een stukje grond of andere achteraf-straat wordt KJ der overeenkomst, waarin de '"-verteld wordt, dat, wanneer hij zijn .klingen niet stipt opvolgt, de ge- pi! gerechtigd is, het contract te ont- -e, kreeg eveneens een aanval te ver- •s Als je nu eens werkloos wordt. U de heer Schilling, „dan kan de Kirte er dus koudweg een streep door VterR, Verbeek (Arbeid) begon -Visie op het probleem weer te geven lie opmerking, dat het onderhavige etui veel te laat is gekomen: er wordt --is onderhandeld op basis van een 4 i ieteensgoedgekeurd contract. Boven- '0* srült er, volgens de heer Verbeek, p-ar in de door B. en W. gevraagde delegatie aan het college ten aanzien i eigendomsoverdracht, hoewel hij ttoegeven, dat zulk een delegatie te 5* is. De richtlijnen, waardoor ex- K-raatschappijen geweerd worden, s=eer weerklank bij deze afgevaar- ce echter niet strikt wilde vast- - un inschrijvingen op het Groot- pi!s gegadigden, maar in dit opzicht Era hele categorie wilde aanwijzen, [tras vond de heer Verbeek het con ti !ijn geheel wel wat erg ingewikkeld voorzag, dat de talloze voetangels ue raaien op de herbouwplichtige een riwekkende invloed zouden kunnen Y3JJ :&a, De practische verschillen tus- moorlogse en huidige grondprijzen ivihij als evenzovele bezwaren, hoe- üj het voordeel van een verbeterde «eer als een daartegen opwegend vise! aanstipte. Tenslotte merkte de Söüsche woordvoerder op, dat de nieu- 1légenaar volgens de plannen 6.25 per scoe! betalen, waarin dus alle bij- .zj ri? onkosten verdisconteerd moeten ikvendien aldus spreker betaalt ®»el verzekeringspremie, onderhoud feting, wat later wel weer verrekend '•Mar dan toch de eerste tijd een ink op het budget van de betrok- student. iraH.deBoer (Arbeid) vond ook wat aanvechtbare détails in het Behalve naar de late indiening hele geval, won hij inlichtingen in -.overdraagbaarheid van de herbouw •Êzeval een bejaarde gegadigde deze f. die feitelijk een recht is, over ga een familielid. rarH.Homfcurg (A.R.) zong zijn itur» in de raad met een eveneens betoog over deze zware stof. Al itor. Sireeg de heer Schilling de gekaat- >óeS *'-sugmet de opmerking, dat Marx - £2h predikten, dat eigendom dief- flaneer een communist onteigening "-efstal betitelt, zou hij zich in de positie brengen van een dief, die roept „Houdt de dief". Toch ging de heer Hom burg tot zekere hqogte mee met het betoog van zijn politieke tegenvoeter, door te ver klaren, dat het niet bevredigde, wanneer de herbouwplichtige meer voor de nieuwe grond betaalt dan hij voor de oude in han den krijgt. Met een greep hier en een aan vulling ginds, voegde de heer Homburg zich bij de rest der critici. Antwoord van B. en W. Wethouder Visser kreeg ook deze ver gadering weer het leeuwenaandeel der weerleggingen voor zijn rekening. Hij be gon met 's heren Schilling's aanval: de hui zen zijn óók voor ouden van dagen. De onduidelijkheid van het raadsstuk in kwes tie toegevend, suste de wethouder toch de gemoederen dienaangaande door te vertel len, dat de betrokken herbouwplichtigen, voor zij „in zee" gaan, al hun rechten en plichten haarfijn krijgen uitgelegd. Het argument over het verschil in grondprijs probeerde de heer Visser omver te lopen door op te merken, dat de gemeente tracht de herbouwplichtigen op ongeveer dezelfde plaats te krijgen als waar ze vroeger van verjaagd werden. Overigens kreeg de raad te horen, dat die hele grondprijs nog „in de lucht hangt"; mettertijd krijgt dit be stuurslichaam de zaak zelf ter beslissing voorgelegd. Het gewraakte artikel over het eventueel niet-nakomen der verplichtingen verdedigde de wethouder door er op te wijzen, dat kort na de overdracht de be woner in feite en in rechte eigenaar wordt, zodat de gemeente zich dan terugtrekt. De duur van deze gemeentebemoeiingen hangt echter van het fiat van Den Haag af. Het is geen „zaakje". Wethouderlijke excuses voor het laat in dienen der voordracht werden gevolgd door de mededeling, dat de inschrijving op het Grootboek haar 4 rente b 1 ij f t afwer pen. Voorts stelde de heer Visser vast, dat het verschil in grondprijs ook in het voor deel van de herbouwplichtige kan uitvaL len (de IJmuiden-West-bewoner, die naai de Willembeeksweg gaat) en hij wees ten slotte op de 6.25 per week, welke van gemeentewege is vastgesteld, opdat er geen geld bij hoeft, maar er ook niets aan wordt verdiend. De voorgestelde overdrachtmogelijkheid aan familieleden kon volgens de gezags drager geen enkel bezwaar ontmoeten. In tweede ronde kwam de heer Schil ling nogmaals aan bod en hij beloofde de heer Homburg, dat de gemeenschap al les van hem zou kunnen krijgen, mits zij dan ook het praedicaat „socialistisch" kan dragen. De oplossing van het hele probleem zag hij overigens in een integrale vergoe ding voor het vernielde pand. De heer Verbeek liet evenmin los, daarbij eerst de integrale vergoeding ver werpend als zijnde onuitvoerbaar door een daaruit voortvloeiende ongelijkheid der vervangingswaarde en later de kosten bo ven de wekelijkse vergoeding plus 't vraag teken achter het verschil in grondprijs op nieuw in debat brengend. De heer Hombui-g voerde terloops aan, dat de loods van de heer Schilling niet naar IJmuiden terug STAALMEESTER ZEPHYR enz. (New Look) Prima kleuren 13.40 - 39.50 Ph. de Koning Kennemerlaan 24 moet om het Noordzeekanaal te kunnen aanschouwen, maar uit hoofde van het be drijfsbelang. Met 'de vinger op de groene tafel en zeer duidelijk sprekend, vertelde wethouder Visser daarna, dat de grondprijs in IJmui den nog niet is vastgesteld en dat de 6.25 per week na de overneming wordt ver rekend met de rente die dan ingaat. Gemeentesecretaris Veenstra, een meestal zwijgende toehoorder in de drie wekelijkse tournooien'ten raadhuize. bracht tenslotte naar voren, dat ook de rijksbij drage een woordje meespreekt in de bepa ling der 6.25, waarna de voorzittershamer zich ontfermde over het, op enkele détails gewijzigde, ontwerp. Eenmaal door deze rijstebrijberg heen, zette de raad spoed achter het dessert: het voorstel tot verhuren van het hoofdterrein van „Schóonenberg" werd nog even terug genomen en de geloofsbrieven van het nieuwe raadslid, de heer H. J. Lips kre gen de goedkeuring der commissie. Er werd een plaatsvervangende commissie van ad vies ingevolge de woonruimtewet 1947 be noemd, bestaande uit de heren J. Visser, J. C. Aschoff, J. Bleeker, J. P. Loendersloot en F. J. A. Strijbosch. Over een verzoek van de buurt- en speel tuinvereniging „Door Samenwerking Sterk" om subsidie voor een op te richten speel tuin kreeg de heer D. den Hollander (Comm.) het woord en hij bepleitte een ruimere toewijzing dan de bepaalde 500 als bijdrage in de exploitatiekosten, gezien de toestand in oud-IJmuiden. De voorzitter coupeerde deze mon delinge petitie met de opmerking, dat de door D.S.S. gevraagde 2000 voor de op richting is bedoeld, daar een hartelijk be wijs van medeleven met de noden van IJmuiden-West aan vastknopend. Tot be sluit kwam een vraag naar aanleiding ,van een contract voor de leverantie van gas aan de Plaatwellerij ter sprake, waarop de voorzitter kon antwoorden, dat de gewone gebruiker los staat van de gasleveringen aan de industrieën, zodat hij zeker niet in de knel komt. Of Beverwijk veel meer gas krijgt dan Velsen, zoals werd gesuggereerd, betwijfelde de burgemeester sterk. Waarop de laatste hamertik ook deze zitting van het gemeenteparlement beëindigde. HOOGWATERTIJDEN. Woensdag 20 October: 4.47 en 17.02 uur. Donderdag 21 October: 5.19 en 17.34 uur. atea p fel ooi- k k f re? I ri- Agenda voor Velsen w IJmuiden JOENSDAG 20 OCTOBER k vF' »^exas"' Patronaatsgebouw, R:«iot wederdienst bereid", V.V.IJ.- FWbouw Chr. Bel., 8 uur: „De Oecu- Beweging", lezing ds. J. O. Norel, 1 DONDERDAG 21 OCTOBER V'Kn: Geen filmvoorstellingen. Pa- gebouw, 8 uur: „Lentewolken", kaneel. Cult. Ver. Velsen. Raad- L,,uur: Spreekuur Wethouder van R* Zaal Leger des Heils, 4.30 ^-aervoorstelling; 8 uur: film „Quo Ook Velsen moet zuinig zijn Vele Velsenaren verkeren ten onrechte in de veronderstelling, dat de distributie van gas practisch is opgeheven en nu liet stookseizoen weer op het punt staat te be ginnen, denkt men hier en daar de gas kachel „voluit" te kunnen draaien. Van de zijde van het gemeentelijk gas bedrijf deelde men ons echter desgevraagd mede, dat Velsen minstens even zuinig moet zijn met het gas als de rest van Ne derland. Ondanks zijn grootleverancier, de Hoogovens, naast de deur. Dit bedrijf levert namelijk bijna alle gas, dat over blijft, aan de stikstoffabriek, die deze grondstof op baar beurt hard nodig heeft voor de kunst- mestfabricage. Dat deze tak van nijverheid Voor hulpbehoevende blinden Van 25 tot 30 October zal in Velsen ge collecteerd worden voor het werk van „Blindenzorg", de bekende inrichting dei- vereniging tot werkverschaffing aan hulp behoevende blinden in Amsterdam. Deze vereniging, die haar bestaansrecht elke dag weer zo overduidelijk bewijst, wil metter tijd haar internaat uitbreiden en hoopt, ook door de mildheid der Velsenaren, dit doel te kunnen bereiken. BRUINKOOLBRIKETTEN SCHAARS Door de invoerbeperking met ongeveer de helft is het kwantum beschikbare bruin koolbriketten bij de brandstoffenliandela- ren aanmerkelijk kleiner dan vorig jaar, zodat het publiek niet altijd kan ontvangen wat het wenst. HAARLEMSE GEMEENTE-AMBTENA REN GINGEN VOETBALLEND TEN ONDER Op één der bijvelden van het Velsense sportpark Schoonenberg ontmoetten de Velser gemeente-ambtenaren hun Haarlem se collega's. Het werd een klinkende 8-0 zege voor de Velsenaren, die over alle linies sterker waren. Reeds in de eerste helft was Velsen het meest in de aanval, maar na de rust welke met een 2-0 voor sprong aanbrak overspeelden de Velse naren hun Haarlemse collega's volkomen. De score werd opgevoerd tot 8-0. Hard nekkige pogingen van de Haarlemmers om de eer te redden bleven zonder resultaat. HUMANISTISCH VERBOND BESPREEKT NOGMAALS „DE ZAAK A. D." In de R.H.B.S. spreekt Vrijdagavond om 8 uur de heer P. C. Faber voor het Huma nistisch Verbond over „Het vraagstuk van de niet begrepen jeugd", zulks naar aanlei ding van „De zaak A.D.". De heer Faber is secretaris van „Humanitas", stichting voor maatschappélijk werk op humanisti sche grondslag. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: G. M. Busker-de Graaf, z., Wagenaarstraat 111, Amsterdam; L. E. van den Berg-Völker, z., Pr. Hendrikstraat 14rd., IJmuiden; G. A. Tin, z., J. T. Cremerlaan 15, Santpoort: M. Irik-de Wit, d.. Westerstraat 1, Velsen-Noord; A. de Jong-van Egmond. z v. d. Helststraat 6, IJmuiden-O.; C. van Beugen-Koning, d.. Eksterstraat 21, IJmui- den-O.; J. T. J. Bruinenberg-Jacobs, 7... Den nenstraat 26, IJmuiden-O.; G. A. Boontjes van Tunen, z., Hoflaan 19, Velsen-Noord; H. Visser-van den Bos, z.. Edisonstraat 17, IJmuiden; A. J. Meesters-Vcuger, d., Terras- weg 42, Santpoort: C. J. Thijssen-van den Berg, d.. Meeuwenlaan 40, IJmuiden-O. OVERLEDEN: A. Niemeijer, 66 j., echtge noot van W. Ottens, Oosterstraat 7, IJmui- den-Oost. Santpoort Een hoekje van de tentoonstelling die ter instructie van de chauffeurs der N.Z.H. en andere bij het busverkeer betrokkenen tot 5 November in gebouw De Nijverheid aan de Jansstraab te Haarlem wordt gehouden. INHAALWEDSTRIJDEN EN SIMULTAAN BIJ SCHAAKCLUB „SANTPOORT'.' De uitslagen van de inhaalpartijen, die schaakclub „Santpoort" dezer dagen speelde, luiden: Groep I: Rol-Blansjaar groep II: Leijsma-Houterman liOosterling-Ne- derlof 10; groep Illb: Wennis-Sleeswijk 01; Winter-Visse (afgebr.), de Jong-Kaan 10. Tevens speelde de heer C. Pels simultaan tegen 14 borden. Het resultaat was, dat er 12 werden gewonnen en slechts 2 remise bleven. IJmuiden MARKTBERICHTEN 19 October. Besommingen. RO 53 Dirkje f 20160; IJM 57 Medan f 21720; IJM 20 Johannes Pol derman f 23850; KW 59 f 2040. Prijzen. Tarbot I f 2.95f 2.60; gr. tong f 2.75; md. tong f 2.75f 2.70; kl. md. tong f 2.70; kl. tong I f 2.30; kl. tong II f 1.75, alles per 1 k.g. Haai f 27; kl. rode poon f 23.50; haring f 14.50f 10, per 50 k.g. Aanvoer. 10 kisten tarbot, tong; 60 kis ten kabeljauw; 10 kisten wijting; 10 kisten koolvis; 30 kisten schol; 200 kisten makreel; 6620 kisten haring; 20 kisten diversen. To taal 6960 kisten. Twee VEM-trawlers besomden f 26.700. ccn onmisbare schakel vormt in Neder lands agrarische politiek, hoeft geen betoog. Men wordt dus aangeraden, ondanks de optimistische berichten, die verleden jaar over onze kolen- en gaspositie opdoken, de uiterste zuinigheid te betrachten. Jubilerende kraanmachinist bij de Hoogovens De heer C. van der Wateren, kraan machinist bij de afdeling Hoogovens der Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, herdacht het feit, dat hij 25 jaar bij de Maatschappij in dienst was. Dientengevolge werden hij en zijn vrouw in het schaftlokaal van de afdeling gehul digd, waar niet alleen alle medewerkers van zijn ploeg aanwezig waren, doch ook tal van anderen blijk van belangstelling gaven. Nadat de jubilaris door ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie, was geluk gewenst, waarbij de gebruikelijke enve loppe niet ontbrak, volgde de aanbieding van het cadeau der afdeling. De heer J. A. van Eden. collega van de jubilaris, kernlid en voorzitter van de huldigingscommissie bood een prachtige leeslamp aan met hartelijke woorden van vriendschap en waardering. De heer P. Heijnis, collega, die eveneens een verdienstelijk lid is van de Hoogoven jubileumcommissie, richtte zich in het bij zonder tot mevrouw van der Wateren en overhandigde haar, als hulde van de col lega's van haar man, een bloemstuk. Vervolgens trad de heer J. van Heijst, hoofdopzichter van de Electrotechnische Afdeling op het podium. Hij herdacht de werkzaamheid van de jubilaris bij ge noemde afdeling waar de heer van der Wateren de laatste vier jaren van zijn dienstverband had gewerkt en bracht de gelukwensen van de Electrotechnische Afdeling over. De hoogovenassistent de heer J. P. Ha gen releveerde het feit, dat hij in de jubi laris een medewerker heeft gevonden, die de zaak altijd weet te „klaren". Ir. A. Vroege, chef van de afdeling, deed de loopbaan van de jubilaris recht en ver eerde hem het Gedenkboord en het Getuigschrift der Maatschappij, waarna een collega, de heer J. Baars, lid van de kei'n, oude herinneringen ophaalde. De jubilaris dankte. Hoogoven-locaaltje Om half twee trok de machinist van de laatste en nieuwste stoomtram in Nederland triomfantelijk aan de fluit: de reis kon be ginnen. Het traject was echter snel volbracht en voerde ditmaal eens niet langs bevlagde stations en speechende burgemeesters. Want deze „tram' rijdt van Dinsdagmiddag af heen en weer tussen de Hoogovens en de dichtstbijzijnde treinhalte, om de werkers van en naar het industriecomplex te ver voeren. Desondanks was cr toch een fees telijk bloemetje en een tikkeltje vrolijkheid onder de eerste passagiers. Het is dan ook een hele vooruitgang: uon beestenwagen naar „echt" salonrijtuig. Kerkconcert Geen enkele der medewerkenden aan het in de Ned. Herv. kerk gegeven concert had in het programma een rol toebedeeld ge kregen. die hem of haar als de voornaam ste figuur van deze uitvoering kon ken merken. Wanneer een hunner niettemin zou opvallen dan moest dit gevonden wor den in de wijze waarop men van zijn of haar gaven getuigenis afiegde. Uit dit oog punt bezien mag ik dit een interessante avond noemen. Uit Santpoort was het Ned. Herv. Kapel koor gekomen, dat onder leiding van H. Joh. de Haas zich introduceerde met Pa- lestrina's „Alzo liefdat in het kerk gebouw uitstekend klonk. De dirigent heeft hier een fraaie homogeniteit bereikt en v/ist met zijn ensemble, waarvan alle registers de juiste klankverhouding heb ben, een veelbelovende indruk te maken. Ook hier weet het koor der sopranen en alten te zingen, al was de inzet van Bach's koor „Christus heeft overwonnen" te aar zelend. Een strakkere rhythmiek zou de uitvoering ten goede gekomen zijn; het was nu zo hier en daar bedenkelijk slap. Van Bep Misset-van Andel hoorde ik als meest geslaagde het behoorlijke „Gij badt op enen berg alleen" van Cath. van Ren- nes, dat zij met haar eenvoudige altstem verdienstelijk vertolkte. De Jerusalem-aria uit Paulus ligt haar lang zo goed niet en de weergave ervan was trouwens in het holle, halfgevulde kerkgebouw een te ondank bare taak. Bets Slotboom, de sopraansoliste, bracht een drietal liederen van voorname huize: Bach's „Nicht so traurig", H. Andriessen's „Magna res est amor" cn het „Hör mein Bitten" van Mendelssohn. Haar stem vol deed in deze omgeving beter dan in de ruimte waar ik haar enkele weken geleden hoorde, maar overtuigd heeft ze me niet: ze moet aan zichzelf nog hogere eisen stel len, waar het de klankvorming betreft. Te meer waar het volle stemgeluid kwaliteiten heeft, die haar voor oratoriumzangeres uiterst geschikt zouden maken als storende bijgeluiden weggestudeerd zouden zijn. Bram Misset zong in „Psalm 103", voor koor, soli en orgel, van E. Mobach, pre tentieloos, maar fors van opzet de bariton partij van deze gevarieerde en attractieve compositie, die binnen de betreden muzi kale paden blijft cn door het koor en de solisten vlot uitgevoerd is. Tenslotte was er Adriaan Verschoor, die als bespeler van het orgel niet alleen de zo onontbeerlijke begeleiding voortreffelijk verzorgde, maar ook als solist zich horen deed. En hoe! Enkele jaren geleden noemde ik Ver schoor al één onzer beste organisten in Kennemerland en hij is dit ontegenzegge lijk nog. Fijnzinnig kunstenaar als hij is draagt hetgeen hij ons te genieten geeft steeds het stempel van doorwrochte studie en tevens van besef van zijn muzikale ver antwoordelijkheid. Het Bach-koraal „Nun kommt der Hei den Heiland" speelde hij ons stijlvol voor, César Franck's weemoedige „Prière", één van de juweeltjes der Franse orgelmuziek, was raak van opvatting en rijk aan scha kering. De weergave van de Passacaglia van meester Bach toonde in al zijn groots heid wat Adriaan Verschoor aan technische vaardigheid verworven heeft en hoe bij hem een juiste interpretatie in vertrouwde handen is. A. J. VAN DER WEIJDEN De tocliomsl zal er misschien een internaat in vinden Eén van de schoonste buitenplaatsen van Velsen zal naar alle waarschijnlijkheid spoedig een andere bestemming krijgen. „Spaarnberg", dat als landgoed dateert uit het begin der 19e eeuw, was voordien als naam welbekend in de gemeente, maar dan werd hij slechts genoemd in combinatie met Zorgvrij en Bleekenhoven, die evenals Spaarnberg gerenommeerde blekerijen wa ren. Het heldere beekwater uit de duinen werd gebruikt om nieuw gesponnen garens te wassen, die op de hellingen van de duintjes daarna werden gebleekt en gedroogd. In 1818 werd het terrein aangekocht door Adriaan van der Hoop, die het huis liet bouwen, een lusthof aanleggen en er omstreeks 1821 zelf ging wonen. Deze eige naar deed het zogenaamde „Zwitserse huis" verrijzen, waarvan hij een gedeelte liet inrichten tot studieverblijf en het overige gebruikte als boerderij.De tuin van Spaarn berg bevatte een kostbare verzameling zeldzame planten en gewassen, die in 1839 door professor W. H. de Vriese werden gecatalogiseerd onder de naam „Hortus Snaarnbergensis". Na het overlijden van de heer en me vrouw Van der Hoop erfde de kleindochter baronesse Olga von Götsch, die gehuwd was met de heer J. R. Wüste, dit buiten. Deze liet in 1879 het huis zodanig ver bouwen dat het meteen werd uitgebreid. De tuin werd geheel opnieuw aangelegd door tuinarchitect L. Kitter. In het jaar 1882 diende de Zwitserse chalêt als pied-a-terre voor de Oostenrijkse FEUILLETON doorQ. PATRICK. (Vertaald uit het Engels). 5) Het was koud en onplezierig in de lege operatiezaal. Hel daglicht verdween snel. Rona draaide de grote lamp boven de ope ratietafel op, trok een hoge kruk dichterbij en begon werktuigelijk met haar arbeid, het schoonmaken van de instrumenten en het plaatsen daarvan in de sterilisator. De minuten schenen zich in die grote stille kamer eindeloos te rekken. Op een ge geven ogenblik hoorde zij stemmen in het bureau van dr. Knudsen. Waarschijnlijk een paar manschappen van haar broer, die op advies van Ellsworth naar boven gezonden waren, om het lunchblad voor analyse mee te nemen. Haar geest, die nu weer helder genoeg was, keerde onwillekeurig terug naar die half-gehoorde twist, tussen de chef en Caroline Broderick. Zij deed moeite om zich precies de woorden te herinneren, die de zuster van de chirurg gebruikt had. Natuurlijk is het chantage Maar ik zou me nog liever laten chanteren, dan dat er iets was, dat Linette's geluk in de weg stond. En later had dr. Knudsen gezegd: „Maar je hebt het nu tot mijn probleem ge maakt Ik zal zorgen, dat deze hele aangelegenheid aan de bestuursvergadering wordt voorgelegd en dat alle gelden aan jou terug gezonden worden...." Zou dat de verklaring kunnen zijn? Zou iemand inderdaad getracht hebben, om geld van mevrouw Broderick lós te krij gen? En zo ja, had diegene dan mis schien ontdekt, dat dr. Knudsen van plan was hem die middag op de bestuursver gadering aan de kaak te stellen? Had die geen dat ontdekt en hem daarom ver moord? Mevr. Broderick, die van haar eerste echtgenoot een reusachtig fortuin geërfd had, dat hij in zijn handel in patentgenees middelen verdiend had, was natuurlijk een aangewezen object voor een poging tot chantage. M^ar het had Rona altijd toege schenen, dat de zuster van de chef met haar sociale ambities en haar vastbeslo tenheid, om haar dochter een adellijke echtgenoot te bezorgen, veel te gierig van aard was, om zich tot slachtoffer te laten maken. En tochLinette's geluk Als er één zwakke plek in Caroline Bro- derick's harde maatschappelijke wapen rusting was, dan was het haar toewijding voor haar mooie en talentvolle dochter Linette Clint, uit haar eerste huwelijk. Daar was Rona eerst kort geleden achter gekomen, toen zij verpleegster bij Linette geweest was, nadat het meisje een kleine operatie had ondergaan. Gedurende de periode van herstel, die Linette ook in het ziekenhuis doorbracht, was Caroline Bro derick een voortdurende "bedreiging ge weest met haar bijna ieder uur terugke rende bezoeken en haar voortdurende klachten, dat haar dochter niet de verzor ging ontving, waarop zij aanspraak had. Ja, als Linette's geluk op het spel stond, was hét zeer goed aan te nemen, dat mevr. Broderick er alles voor over zou hebben, om dat te redden. Maar chantage.... Linette..*.. in hoe verre stonden die in verband met dat an dere feit, dat dr. Knudsen genoemd had. dat hij zijn mening aan het bestuur ken baar zou maken betreffende mevr. Bro- derick's donatie? Wat voor donatie? Terwijl haar vingers snel en goed hun werk deden, trachtte zij in de eenzaamheid van de operatiezaal de stukken van die puzzle in elkaar te passen. Plotseling werden de dubbele deuren opengeworpen en Oliver Lord kwam bin nen. Onder zijn vurige haardos zag zijn gezicht doosbleek. Ik dacht altijd, dat chirurgen, narcotiseurs en verpleegsters beschei-mengelen waren, zei hij bitter. Het schijnt, dat een van ons een engel des doods is. Van het eerste ogenblik af dat zij hem gekend had als een nog groene internist, die op een vrij onhandige manier getracht had haar te veroveren, was Oliver Lord geneigd geweest, om alles te dramatiseren. Maar Rona had hem nog nooit zo ontsteld gezien. Waar praat je over, Oliver. Welke drie mensen bedoel je? Wij alle drie. Jij en Venner en ik natuurlijk. Ze hebben Knudsen's lunch en die vervloekte koffiekop weten terug te brengen tot de dieetkeuken. Een en ander werd op een trolley naar boven gezonden rechtstreeks naar Knudsen's bureau en kwam daar aan even voor hij van zijn ochtend-ronde terug kwam. De buitendeur was gesloten. De enige manier, waarop iemand er bü had kunnen komen, was door de narcose- of door de waskarr r en de enige mensen, die dat hadden kunnen doen, waren jij en ik en Venner. Dus was de koffie op dat blad in derdaad vergiftigd? Vergiftigd? Hij snoof. Peters, van de analyse-afdeling, gaf een paar druppels aan een rat en het beest stierf binnen twee minuten. Typische atroprne-hyoscine re acties. En denken zij werkelijk, dat een van ons drieën het gedaan moet hebben? Wat kunnen zij anders denken? tenzij een van de dieetmensen plotseling gek geworden is en een koffie-en-hyoscine cocktail in elkaar gedraad heeft. Oliver Lord ging op een kruk zitten en haalde zenuwachtig zijn vingers door zijn haardos. Knudsen moet van die koffie gedronken hebben, even voor hij zich ging wassen. Hij kan het niet eerder hebben gedaan, of hij zou in elkaar gezakt zijn vóór hij nog klaar was met steriliseren. Hij keerde zich plotseling tot Rona. Die politie-broer van je, was allemachtig beleefd en correct, maar het was me vol komen duidelijk, dat hij mij verdacht! Alsof ik in staat zou zijn, om de chef te vermoor den! Hij stond op en begon de zaal op en neer te lopen. Je weet, hoe ik over Knudsen dacht, Rona. Hij heeft mij prach tig behandeld; pikte mij uit een dozijn jonge doktoren uit, om zijn assistent te worden en gaf mij allerlei kansen. Het is toch wel een sinistere grap, dat ik nu de- geen moet zijn, die er van verdacht wordt, hem vermoord te hebben. Trachtend zich kalm te houden, zei Rona: Ik denk toch niet, dat men jou eniger mate meer verdenkt, dan Venner en j mij, wel? (Wordt vervolgd). I kejzerin Maria Theresia, die later in Genève om het leven werd gebracht. In 1890 liet mevrouw Wüste de tegen woordige school bouwen, die toen in ge bruik werd genomen als bewaar- en fröbel school. Instituut? Na het verscheiden van dit echtpaar is mr. Guépin eigenaar geworden en thans is het buiten in handen van de heren Van Tienhoven en Moltzer, die het gebouw hebben verhuurd aan de gemeente. Een gedeelte van de school voor Chris telijk Nationaal onderwijs en van de St. Liduïnaschool, zo ook de Christelijke Be waarschool profiteren hiervan. Doch slechts tot 1 Mei 1949, dan is de huurtijd afgelo pen en zullen waarschijnlijk genoemde scholen wel over de „Finse gebouwen" kunnen beschikken. Reeds thans zijn de eigenaars in onder handeling getreden met een R.K. instantie, die het gehele buiten wil kopen om er een instituut voor Voorbereidend Hoger Onder wijs met internaat te vestigen. Machines van de Noordersluls worden gemonteerd Naar wij vernemen is het nieuwe voortbewegingsmechanisme van de Noordersluis aangekomen. De firma Figee is thans in de machinehal bezig met de montage en als alles meeloopt denkt men volgende week te kunnen proefdraaien. Daarna is dan een eind gekomen aan de primitieve wijze van schutten door middel van een lieren- stel. „Achter de wolken" op Thalia's linnen venster Van Vrijdag tot en met Donderdag zal Thalia de bekende Zwitserse film „Achter de wolken" („Die Gezcichneten") draaien. Dit indrukwekkende filmwerk werpt een schril licht op het jeugdprobleem in het ontredderde Midden-Europa, en eist de aandacht op voor het lot van de duizenden ouderloze kinderen, die een zwerversbe staan leiden in de puinhopen van de Duitse steden. De regisseur, Fred Zinneman, maakte reeds eerder naam met de film „Marie Louise", die in ons land eveneens sterk de aandacht trok. Beverwijk Nieuwe gasleiding De werkzaamheden aan de nieuwe gas leiding, welke van de Hoogovens naar Beverwijk wordt aangelegd, vorderen ge stadig. Het gedeelte van de leiding langs het Bleekerslaantje is zo goed als gereed. In Beverwijk is men reeds in de Kloos terstraat bezig met het graafwerk voor de leiding, waardoor deze weg voor het ver keer geheel afgesloten is. voor Beverwijk WOENSDAG 20 OCTOBER. Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Ter reur". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: Hoogovens, Olympische film 1948. Corso Theater (Castricum), 8 uur: „Zee bijen op het bloedeiland".

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3