IJmuider Courant Aantal doden bij de vliegramp tot negen en dertig gestegen Haarlems Dagblad fatland Yard Wapenstilstand in Palestina De zaak Rauter Auto te water Verzoenend woord en eensgezind gebaar in de politieke UNO-commissie De drie Westelijke mogendheden accoord met „verzoeningsresolutie' Jaargang No. 19072 fCennemerlaan 154, Tel, Adm. 5437, factie 5389. na 5 uur' 8061 (K 2560), Tsl' veg 47 Santp - Haarlem Gr Houtstr 93 plet 10724- Directeur-Hoofdredacteur 15054. Kennemer editie van Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ni ©prrditt Hwlnirarte iotitant (Inna Vrijdag 22 Octolior 1948 Verschijnt degelijks, behalve op Zon- en Feest- dagen. - Abonnementen per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75 - Giro rekening 273107 ten name v Haarlems Dagblad Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HOOFDKWARTIER van de politie is in de gehele wereld be- P heeft Conan Doyle met zijn ^jfisschi yerhalen over Sherlock het meeste toe bijgedra- P" hii „the Yard" niet in de 1 <*K 7Hn «eniale detective uit Baker f'SiSmSe door wonderbaarlijke i-*' «heid telkens de inspecteur WT M min omeer onnozele tfTZ, een min OI meer on ■fDe werkelijkheid k-ii' J'. rd evenwel anders dan de ':"-i k Holmes. Bovendien is het F'uvnd verschijnsel, dat een mens of meer faam kan verwerven r*; Jan door lof. Andere schrijvers S"".; stories hebben Scotland Yard «-'f verhalen betrokken. Maar zelf toch ook vermaardheid door in veel geruchtmakende zaken Bobby. Die is geen geheimzm- l*Zjg maar de gewone agent op 'Sard, hoffelijk, hulpvaardig en "CzZie dan ook zeer populair bij i° De politie kan in Engeland tP*X medewerking der bevolking 33 nat is een van haar grote voor- **Vhii de-opsporing van misdadigers. ïfXirdeel, dat de Britten op ieder F pshaat hebben genomen en dat hun ::f' In zo hechte volkseenheid en een ■Y'rfkê positie in de wereld heeft i'^fdSza op een eiland wonen. Dat Nf-e" misdadigers veet moeilijker dan Continent, om naar het buitenland Anthony Abbot in The n Weekly de deugden van Scotland Seid nog eens breed uitgesponnen, r Ml de bedoeling de Amerikaanse c -no attent te maken. Hij heeft hi dat in het jaar 1945 in de Ver- i «toten 11234 moorden en doodsla gen gepleegd en in Engeland slechts «dat van die 406 moordenaars er «iet werden opgespoord. Het aantal rekten in Amerika werd niet ge- &d Abbot zegt: ieder mag het zelf K fenbrillante Franse detective moge JLmen op zijn intuïtie, de Amerikaan laboratorium-werk en de kunst lïsdierpschutter, maar de Engelse „li; grondt zijn werk op kennis van Kelijke natuur en op een geweldig h'{ vol persoonlijke bijzonderheden be- ^ade ieder, die wel eens gezeten heeft. U'senen worden nauwkeurig geobser- vïen al hun gewoonten en eigenaardig- l'enoteerd. Men vindt het bijvoor- Sde moeite waard te noteren dat een r«"»ene niet van gekookte aardappelen dt dat hü graag mars-muziek neuriet kb sigaret met zijn linkerhand kan lAn Dat is even interessant als zijn Cement. Van de rapporten, op die wijze engesteld, wordt in 999 van de 1000 ip,Hen nooit gebruik gemaakt, maar het Luiste leidt tot de opsporing van de Lrdenaar. Dat is dus wel een heel andere •tiodedan die van Sherlock Holmes, die fa* schepper veeleer als een combi- rfjjan Franse en Amerikaanse methoden H samengesteld. Scotland Yard be dauwt technische of wetenschappelijke 1 'pmiddelen als een aanvulling, die even ed sooit de ervaren speurder, de mensen- fcier, kan vervangen. Het pleegt zijn storen te houden met onuitputtelijk ge- Men vriendelijkheid. Het haast zich niet Êdringt niet aan. Het stelt soms helemaal lita vragen, maar wacht, tot de verdachte w begint te praten. Abbot heeft zijn uit- met typische voorbeelden toe- ffit. üjar zijn cijfers heeft hij gebaseerd op i!jaar 1945. Sindsdien heeft in Engeland, woamelijk in de wereldstad Londen zaal zo groot in bevolkingsaantal als as-dam en altijd benadeeld door de enrigheid van een grote hoeveelheid ionationaal schuim" zich een crime- golf van misdaad, ontwikkeld, statistieken over 1947 was het ziel strafbare feiten 7.3 hoger dan in .y.dat al veel ongunstiger was dan zijn CTlogse voorgangers. Het aantal mis hit, waarbij mensen werden aangeval- rees sterk en in elf moordzaken werd ,a arrestatie verricht. Kt houdt geen critiek in op de methoden rjScotland Yard. Het wordt ook groten- verklaard door de algemene daling /.oreel besef na een oorlog, opleiding r«: veel jonge mensen in het gebruik van iröd, verstoring van het gezinsleven en naking van de zwarte handel zoals 1' Observer opmerkt. Het blad voegt ia evenwel nog een andere oorzaak aan x Die is het tekort aan personeel bij de -X De Metropolitan Police dat is b ie van de hoofdstad heeft een te- P ran vijfduizend man en buiten Lon- fctóben Engeland en Wales zesduizend resres. (Schotland is hier niet bij inbe- p>~.) Er is zoveel vraag naar arbeids- p'en in het land, dat de politie erdoor pieeld wordt in haar aanwerving. Haar sen salarissen zijn minder gestegen üe in vele andere beroepen: zij wordt ptpkelijk laag bezoldigd. Het werk is barder geworden door de toeneming van Jpaad en de gewone politieman heeft p 'och minder kans op avontuur en :pen van een bijzonder succes, om- -e Yard" meer dan vroeger zijn bij— p krachten inschakelt. In de jaren ppoorlogse werkloosheid kon de po- pat grote kieskeurigheid uit een groot F- gegadigden haar mensen kiezen. Nu f dj tekort aan sollicitanten en het 'olad vermeldt zelfs dat vele be- Pe--gen het binnen een jaar weer op- j1 Vaak is de oorzaak, dat zij geen poiusvesting in de buurt van hun werk F? bijgen. Maar ook de te lage beta lt j gelden; de Observer dringt ---s aan °p een aanzienlijke loons- en Pjernoging voor de politie ondanks de noodzaak, om in het algemeen de ?P net bestaande peil-te houden. De b-inf z'^ nu ook voor, dat de men- Figoaantjes gaan zoeken, hetgeen on inbaar is. a ander bewijst, dat ook het beste -Ps ter wereld in sociale zin voort- ^,aa®^acbt en voorziening behoeft ■p.aak op hetzelfde peil en met dezelf- Bvr l e blijven verrichten. Men is r_ wgeland bewust van het belang der brt onderzoek is ingesteld door de J?.? binnenlandse Zaken, onder «Politie s^aat. r. P. I^reefl 7nl!?ndskinderoperette-gezel- PSrtS.agmiddag in het Gemeen te «Tom poes" Haarlem een opvoe- De heer W. H. Philippo uit Sassenheim is de enige overlevende Het aantal slachtoffers van de ramp met de „Nijmegen" is tot 39 gestegen. In het ziekenhuis te Prestwick zijn gistermiddag de stewardess mej. E. A. M. Fey, de boord werktuigkundige J. Y. Beukenkamp, de ste ward H. J. van Overbeek en de Amerikaan se passagiere mevrouw M. Rohrs overleden. De enige overlevende van de ramp is de heer W. H. Philippo uit Sassenheim, wiens toestand ernstig is, maar voor wie men de hoop niet heeft opgegeven. Ir. C. A. F. Falkenhagen en de heer M. S. Kamminga van de Rijksluchtvaartdienst, alsmede de heer J. Fuchs, hoofd van de algemene dienst der K.L.M. en dr. A. Slot boom van de medische dienst' hebben zich met een K.L.M.-Dakota naar Prestwick be geven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de ramp. Ook deskundigen van het Britse ministe rie van luchtvaart onderzoeken thans het wrak van de „Constellation". Volgens een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat de „Nijmegen" gepoogd heeft op het vliegveld Prestwick te landen. Het toestel kwam echter 300 meter voorbij de landingsbaan aan de grond en steeg ter stond weer op. Enkele ogenblikken later moet het vliegtuig de dertig meter hoge hoogspanningslijn geraakt hebben, waarop een spanning stond van 125.000 Volt. Op het zelfde ogenblik gingen alle lidhten op het vliegveld en in de omgeving uit. Personeel van het vliegveld zag, dat het toestel in brand geraakte en even later neerstortte. Eerst drie uur later kon men het wrak, dat toen op het staartstuk na was uitgebrand, naderen. Bij het onderzoek van het wrak heeft men een partij diamanten ter waarde van ongeveer 15Ö.000 gevonden, welke nage noeg onbeschadigd was. Voorts zijn op enige afstand van het wrak pakketten met Zwitserse horloges ter waarde van onge veer 100.000 aangetroffen, behorende tot een zending, welke van Zwitserland naar New York vervoerd moest worden. De hor loges bleken niet beschadigd te zijn. Vele bewijzen van deelneming. Prins Bernhard heeft telegrafisch aan de directeur van de K.L.M. deelneming be tuigd. De minister van Oorlog en van Mari ne a.i., mr. W. F. Schokking, heeft zich naar Schiphol begeven en de K.L.M.-directie zijn deelneming met de ramp in Prestwick betuigd. Voorts ontving de K.L.M. blijken van deelneming van de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, van de minister van Verkeer a.i., mr. J. R. H. van Schaik, van de ministers mr. E. M. J. A. Sassen en L. Götzen, van de heer D. W. F. Backer, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, van generaal- majoor C. Giebel, Ohef Luchtmachtstaf en Waar de ramp geschiedde. Joden veroverden nog gauw even Beersjeba De waarnemende bemiddelaar van de UNO dr. Ralph Bunche, heeft het aanvangs- uur van de nieuwe wapenstilstand in Pa lestina gesteld op heden om 12.00. De Israëlische regering heeft de UNO medegedeeld, dat zij terstond een „effec tieve order staakt het vuren" zal geven aan haar troepen, die vechten in de Negev- woestjjn, wanneer de bemiddelaar heeft medegedeeld, dat de Egyptische regering bereid is hetzelfde te doen. Beersjeba veroverd. De Israëlische „woestijnratten" hebben gisteren Beersjeba veroverd, de voornaam ste basis van het Egyptische leger in het Heilige Land. Dit gebeurde enkele minuten voordat Israël officieel te kennen gaf, ge hoor te geven aan de order tot het staken van het vuren in de Negev. De officiële verklaring aangaande de verovering van Beersjeba door Joodse strijdkrachten betekent de verbreking van het stilzwijgen met betrekking tot de re cente Israëlische operaties. De Joodse strijdkrachten blijken veertig kilometer te zijn opgerukt sinds Maandag, toen zij de weg Faloedja-Madjdal overtrokken. Door de bezetting van Beersjeba zijn de Egypti sche garnizoenen te Bethlehem en Jeruza lem, die al een verbindingsweg door Beit Djabrin hadden verloren, geheel afge sneden. Beersjeba is de hoofdstad van de Negev. Het heeft een Arabische bevolking van ongeveer zesduizend zielen, merendeels Bedouïnen. Volgens andere berichten is ook Gaza vrijwel ingesloten en zijn andere Egypti sche bases afgesneden. Beersjeba heroverd. De secretaris van de Arabische Liga, Azzam Pasja, heeft meegedeeld, dat Egyp tische strijdkrachten Beersjeba in Zuid- Palestina op de Joden heroverd hebben. van kolonel I. A. Aler, Commandant Leger- luchtmacht. Ook hebben vele buitenlandse luchtvaart maatschappijen, onder andere die in Zwe den, Frankrijk, Zuid-Afrika en Engeland in telegrammen aan de directie van de K.L.M. hun leedwezen betuigd met het ongeluk van de „Nijmegen". Griekse guerillas verloren bijna 26000 man Doch hun sterkte nam toe met 3000 Volgens de Griekse generale staf hebben de guerillastrijders tussen Januari en Octo ber van dit jaar in het totaal 25.626 man schappen verloren. Van dit aantal werden 10.725 gedood, 7.800 gevangen genomen en worden 7.095 vermist, aldus de staf. Hun totale sterkte wordt op het ogenblik op 21.380 geschat. Dit getal bedroeg in Januari 19.500. Volgens deze verklaring werden in deze zelfde periode van het Griekse leger 3.528 manschappen gedood, 13.342 gewond en worden 414 vermist. Tot verwerping van cassatie beroep geconcludeerd De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. heeft hedenmorgen conclusie genomen in de zaak-Rauter. De procureur-fiscaal achtte de misdaden, welke Rauter tegenover het Nederlandse volk heeft begaan, zo ernstig, dat hij geen aanleiding vond, vermindering van straf te vragen. Sovjets laten deel der West- Duitse politie-agenten vrij De Sovjet-Russische autoriteiten hebben gisteren 20 der Duitse politiemannen en gemeente-functionarissen uit de Westelijke sectoren van Berlijn, die verleden maand tijdens het „beleg van het gemeentehuis' in de Sovjetsector- gearresteerd werden, vrijgelaten. s Het vrijlaten van alle 60 politiemannen en stedelijke ambtenaren van de Westelijke sector van Berlijn, die waren gearresteerd tijdens het „beleg van het stadhuis" in de Sovjet-sector, zal binnen drie dagen vol tooid zijn, zo heeft het hoofdkwartier van de politie uit de Oostelijke sector mede gedeeld. Dr. Friedensburg, waarnemend burge meester van Berlijn, kon niet verklaren, wat de Sovjets tot dit besluit had gebracht. Nog geen 24 uur geleden had het gemeen tebestuur besloten een beroep te doen op de UNO in deze kwestie. Deze trieste chaos van metaal-brokstukken en verwrongen buizen is alles wat er van de trotse KLM-ConsteUation over is nu het vuur zijn werk gedaan heeft. - Op de achtergrond in het centrum van de foto en onder de boom links liggen de restanten van twee der motoren. Koreaanse opstand zou binnen een week aflopen De Koreaanse minister van Binnenlandse Zaken Ty Yoen voorspelde Donderdag dat de door de communisten geleide poging om de regering van president Syngham Rhee in Zuid-Korea omver te werpen, binnen een week zou zijn onderdrukt. Loyale politietroepen, die negen waar nemingsvliegtuigen in bruikleen hebben van de Amerikanen, zoeken naar de ver spreide overblijfselen van het rebellen-leger van 3800 man, dat in zijn opmars naar het Noorden werd opgehouden door een ver beten gevecht bij Koerye, 50 mijl ten Noord Westen van de zeehaven Josoe, waar de rebellen hun opmars begonnen. De minister zei van oordeel te zijn dat het spoorwegstation van Soenchoen, dat in de aanvang van de opstand door de rebel len werd veroverd, Vrijdag kon worden heroverd. Hij zei verder, dat Josoe op het ogenblik door regeringstroepen is omsin geld. (United Press.) Bezonnen woorden van Sumner Welles Sumner Welles, voormalig Amerikaans onderminister van Buitenlandse Zaken, heeft in een rede te Washington verklaard, dat de militaire visie de overhand heeft gekregen in de Amerikaanse buitenlandse politiek, die gevaar loopt de dienares te worden van de gewapende macht, tenge volge waarvan een geest wordt gekweekt, die „onze regering in de eerste plaats doet denken aan geweld als het enige doeltref fende politieke middel en waardoor de ge middelde burger snel ophoudt te denken aan onze buitenlandse betrekkingen anders dan in termen van oorlog". Sumner Welles voegde er aan toe: „Wij hebben reden te geloven, dat de Russen individueel naar vrede verlangen. Als de Sovjet-leiders een veroveringsoorlog zouden beginnen, zou het Russische volk de val van Stalin teweeg brengen." Ex-directeur van Gewestelijk Arbeidsbureau staat terecht Acht jaar geëist Voor het Bijzondere Gerechtshof te Utrecht werd de in April van dit jaar aan gehouden zaak tegen de voormalige direc teur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem en later te Utrecht, F. F. K., voortgezet. Verdachte was lid van de N. S. B. Hij verdedigde zich tegen de beschuldi ging de bezetter te hebben geholpen door te verklaren dat hij de instructies volgde van het Rijksarbeidsbureau in Den Haag. Na 1942 zou hij deze opdrachten hebben gesaboteerd. De procureur-fiscaal vond, dat uit de getuigenverklaringen duidelijk gebleken is, dat verdachte veel verder gegaan is dan de instructies uit Den Haag. Mr. Drabbe achtte bewezen, dat verdachte actief heeft ingegrepen bij het. aanwijzen en uitzenden van Nederlanders naar Duitsland en dat hij financiële steun inhield en distributiebe scheiden blokkeerde bij weigering. Brieven van verdachte toonden naar het oordeel van mr. Drabbe aan, dat verdachte mee werkte aan het plaatsen van weigerachti- gen in strafkampen. Wegens medewerking aan de vijand eiste de procureur-fiscaal acht jaar met aftrek. De verdediger mr. A. W. Hellema uit IJmuiden, merkte in zijn pleidooi op dat de andere N.S.B.-directeuren van Arbeids- bureaux reeds lang vrij zijn. Hij verzocht onmiddellijke in vrijheidsstelling van K. Na dit verzoek te hebben afgewezen, be paalde het Hof de uitspraak op 4 No vember. bij Noordwijkerhout Drie inzittenden verdronken Donderdagavond om omstreeks zeven uur reed een vrachtauto vlak bij Piet Gijzenbrug in de omgeving van Noord wijkerhout in een sloot, sloeg over de kop en geraakte bijna geheel onder water. De drie inzittenden kwamen om het leven. De rijkspolitie uit Noordwijkerhout poogde de inzittenden te redden, doch het portier van de auto kon niet geopend wor den. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de inzittenden, de 45-jarige W. Duyven voorde, vader van tien kinderen, zijn broer de 52-jarige N. Duyvenvoorde, vader van zeven kinderen en hun neef, de 19-jarige P. Duyvenvoorde Dzn., allen uit Noord wijkerhout op het droge konden worden gebracht. De levensgeesten waren reeds ge weken. De lijken zijn overgebracht naar een in de nabijheid liggende woning. Belgische auto botste tegen een tram te Hillegom Donderdagmiddag omstreeks twaalf uur is een Belgische auto in Hillegom in bot sing gekomen met een tramtrein van de N.Z.H.V.M. en aaarbij totaal vernield. De twee inzittenden, inwoners van Brielle bij Gent en van St. Armondsberg, werden ernstig, doch niet levensgevaarlijk gewond. Zij zijn opgenomen in de Maria- stichting te Haarlem. Het ongeluk zou te wijten zijn aan het feit, dat de bestuurder van de auto ter plaatse niet bekend was. De trambaan steekt de Rijksweg HaarlemDen Haag over. Indien een tram nadert, wordt dit door een waarschuwingslicht aangegeven. Vermoedelijk heeft de bestuurder dit licht, dat goed functionneerde, niet gezien. Hij heeft getracht een botsing te voorkomen, doch dit lukte niet en in volle vaart reed de auto tegen de tram. Het woord is aan... Een Arabisch spreekwoord: Als gij iets hebt opgegeven, hoedt ii dan voor het tegenovergestelde. Republiek aanvaardt voorstel. Cochran als basis voor onder handelingen De republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de C.V. G.D., aanvaard als basis voor onderhande lingen. West-Berlijnse verkiezingen op 5 December Westelijke geallieerde en Duitse function- narissen blijven voortgaan met het uitwer ken van plannen tot het houden van ver kiezingen in Berlijn, hoe sterk de Russische oppositie daartegen ook mag zijn. Op 5 December zullen de Berlijners van de Westelijke sectoren ter stembus gaan voor het kiezen van een nieuwe gemeente raad. In de Russische sector zal niet kun nen worden gestemd. Sneltrein Batavia-Bandoeng beschoten De sneltrein van Batavia naar Bandoeng is Donderdag vier kilometer ten Zuiden van Poerwakarta beschoten. Tengevolge hiervan werden een sto ker en een militair licht gewond. Nadere gegevens omtrent deze beschie ting ontbreken. Mexicaanse resolutie zal door subcommissie worden herzien De Engelse gedelegeerde sir Hartley Shawcross heeft tijdens de voortgezette vergadering der politieke commissie een verzoeningsgezinde rede gehouden. Hij zeide dat het nog niet te laat is om de geest van samenwerking tussen de grote mo gendheden, zoals deze tijdens de oorlog overheerste, nieuw leven in «te blazen. „Wij kunnen dit niet doen door middel van woorden, maar met daden, niet door on derling te wedijveren in het houden van de krachtigste reden, niet door demagogi sche toespraken, maar door rustig en ob jectief te trachten de punten van overeen komst op tè zoeken en tot verdere ontwik keling te brengen". Hij besloot aldus: „Er bestaan inderdaad wezenlijke en lastige geschillen, mgar er bestaan geen geschillen tussen de grote mogendheden, die, wanneer aan beide zijden goede wil wordt betoond, niet voor een oplossing in aanmerking ko men". De kleine landen hebben inmiddels de eerste faze van hun strijd voor een krach tige resolutie ter beëindiging van de „koude ooi-log om Berlijn" gewonnen. De politieke commissie machtigde een uit elf personen bestaande subcommissie om een geschikte versie te componeren van het Mexicaanse voorstel, dat de grote mogendheden ver zoekt de strijdbijl te begraven en de ge schillen bij te leggen, die thans de wereld verdeeld houden. Met een eensgezindheid, die zich in deze zitting van de Assemblée nog niet heeft voorgedaan, aanvaardde de subcommissie een Russisch amendement, dat voorziet in het recht van de oorspron kelijke dertig UNO-landen de geallieer den tegen' Duitsland en Japan om een rol te spelen in het opstellen van de vre desverdragen door de grote mogendheden. Daarna gaf de subcommissie haar fiat aan Nederlands militair op lava vermoord Uit het Tjilatjapse wordt gemeld,, dat een onbeladen vrachtwagen die op weg was naar de onderneming Karangtengah, en bestuurd werd door een Nederlands militair uit Sidaredja, nabij Kerangdjam- boe werd beschoten door terroristen en daarna door handgranaten werd getroffen. Toen de vrachtauto door de opgelopen schade niet verder kon rijden, werd de be stuurder vermoord en de wagen vernield. DIENSTWEIGERAARS VEROORDEELD De krijgsraad te Assen heeft E. van den B. uit Heerenveen en J. D. uit Odoorn wegens dienstweigering veroordeeld tot 3 jaar ge vangenisstraf, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de bevoegdheid bij de mili taire macht te dienen. Wisjinski zond het ontwerp naar Moskou De kleine landen uit de Veiligheidsraad hebben Donderdag aan de grote vier een uit drie punten bestaand voorstel ter rege ling van de Berlijnse crisis voorgelegd, dat drie grondgedachten omvat: 1. Het doet een beroep op de Sovjet-Unie om de blokkade op te heffen en verzoekt de Westelijke mogendheden de tegen- beperkingen, opgelegd aan het verkeer naar de Russische zóne van Duitsland, in te trekken. 2. Het ondersteunt het nimmer voltooide plan der grote vier tot erkenning van de Russische mark als enige valuta in Berlijn. 3. Het verlangt hervatting van de be sprekingen van de raad der ministers der grote vier over het Duitse vraagstuk zodra de blokkade is opgeheven. De hoop dat een schikking bereikt kan worden is toegenomen, nu Wisjinski ver zocht heeft om een copie van de resolutie, teneinde die naar Moskou te zenden. United Priess vernam dat de grote Weste lijke mogendheden het standpunt hebben opgegeven dat alleen een veroordeling van Rusland mogelijk zou zijn. Een Westelijke diplomaat liet zich als volgt uit: „Wij willen dat de blokkade wordt opgeheven en hebben er geen be lang bij het de Russen moeilijk te maken indien er een weg bestaat om de blokkade opgeheven te krijgen. Daar ligt immers de bedreiging van de vrede." Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter. dat Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten het ontwerp van de ver zoeningsresolutie aanvaard hebben. De Veiligheidsraad zal vandaag om 2 uur deze resolutie bespreken. Wat zal Moskou doen? In Westelijke kringen heeft men nog geen enkele aanwijzing over de houding die Wisjinski ten aanzien van de resolutie zal aannemen. Wat er met de resolutie zal gebeuren nu zij aan de Veiligheidsraad wordt voor gelegd, blijft de grote vraag in diplomatieke kringen te Parijs. Men houdt in het geheel geen rekening met de mogelijkheid, dat de Sovjet-delegatie haar zal aanvaarden. Er zouden dan voor Wisjinski twee mogelijk heden overblijven: hij kan zich van stem ming onthouden en hij kan zijn veto uit spreken. Als Wisjinski zich van stemming onthoudt zonder dat hij daarbij te kennen geeft, dat hij zülks als een veto beschouwd wenst te zien, zal de resolutie aangenomen zijn. het gehele verzoeningsvoorstel, vrijwel in de originele tekst, zoals deze door Mexico was ontworpen. De resolutie, die vrijwel zeker door de plénaire zitting der Assem blée zal worden aangenomen, verzoekt de grote vier de geest van Yalta te bevestigen en de pogingen om tot overeenstemming te komen over de definitieve vredesverdra gen voort te zetten. (United Press). Uitgeweken Sovjet-officieren spreken vrij-uit De twee Sovjet-officieren, die in de Ame rikaanse zóne van Oostenrijk verkozen te blijven nadat hun bommenwerper in de buurt van Linz een noodlanding had ge maakt, hebben tegenover verslaggevers verklaard, dat ongeveer 70 procent van het Russische volk tegen het regiem is. Luite nant Barsof verklaarde, dat hij bij zijn ontsnappingsplan beïnvloed was door het luisteren naar buitenlandse Vadio-uitzen- dingen. Luitenant Pirogof zei, dat hij ver trokken was omdat hij „genoeg had van het leven in het Soviet-leger". Strijd om de Franse mijnen gaat voort Troepenversterkingen uit Noord-Afrika Zwaar bewapende politietroepen hebben Donderdag de electrische centrale te Car- maux in het midden van Zuid-Frankrijk heroverd. Tevoren waren zij daaruit door de stakende mijnwerkers verdreven. Don derdagmiddag streken ongeveer 100 trans portvliegtuigen van de Franse luchtmacht neer op het vliegveld Lyon. Zij voerden uit Noord-Afrika troepenversterkingen aan voor de reeds 10.000 man sterke troepen macht die in het kolenbekken van Saint Etienne aanwezig is. De herovering van de electrische centrale in Carmaux vond kort na het aanbreken van de dag plaats. Gehelmde politieman nen ruimden de barricaden op die rond de centrale waren opgesteld voor de stakers zich realiseerden wat er aan de hand was. Binnen een half uur waren alle stakers zonder verzet te bieden weggeleid. In Saint Etienne, het brandpunt van het stakingsgebied, blijft de gespannen toe stand voortduren. Donderdagmorgen hebben veiligheids troepen, gebruik makend van traangasbom- men, bovendien de electrische centrale te La Grande Combe ten Noord-Westen van Marseille, bezet. Stakers, die zich hadden verschanst in de nabijgelegen mijn „Ri- card" riepen hulp in van medestakers door het in werking stellen van de sirenes van de mijn. De veiligheidstroepen vielen van verschillende kanten tegelijk aan en slaag den er na korte schermutselingen in de stakers te verdrijven uit de centrale. De mijn „Ricard" hebben de stakers echter nog steeds in handen. Donderdagavond viel het eerste offer van de stakingen, toen een lid van de mobile garde in het ziekenhuis van Saint Etienne overleed tengevolge van opgelopen ver wondingen bij een botsing met de mijn werkers. In de strijd te La Grande Combe zijn dertig manschappen van de Franse repu blikeinse garde gewond, onder wie tien ernstig. Meer dan duizend stakers waren komen opzetten ter ondersteuning van de mijnwerkers, die met geweld van de Ricard mijn waren verwijderd. Het gevecht duui> de een kwartier. Verscheidene soldaten werden ontwapend en de mijnwerkers heb ben enige tijd gijzelaars vastgehouden. TIJDELIJK ENIGE REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldie van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust harde Westelijke wind. Morgen overdag minder zacht. 23 October: Zon op 7,18 uur. onder 17.30 uur Maan op 20.18 uur, onder 13.42 uur

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 1