ë»*>s,c0 Nieuwe Uitgaven Nederlandse verliezen in Indonesië Spanje als hoeksteen van een West-EuropeeS defensiesysteem Zakelijke factoren ter beurze nagenoeg uitgeschakeld Ckefariiie 4 uterdac 23 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT c NIET ALLEEN het verheugend H£ Ürlogs herstel van de culturele he- na'n tussen ons land en de c ^iingen verWante Zuid-Afrika, »ii dat ons er trots op doet ;>T.5e"SC p N van Wyk Louw een bidden te mogen hebben •ijin0?. „«nfaet met zijn groot een korte De Zuid-Afrikaanse dichter N. P. VAN WYK LOUW in ons land teur staat nog temidden van de aardse verwarring, in twijfel omtrent zijn hoog ste bedoelingen, in twijfel om de Mens. Pas na een volkomen zelfverwerping voelt hij zich open voor de Genade: de mensen- trots, de hoogvaardigheid is gebroken. Klein is de mens geworden, maar groot in zijn deernis, zijn mildheid de goedheid van „een suiwer hart". Een zuiver hart: het maakt deze mens tot een groot dichter met wie men er dankbaar voor mag zijn, dat hij, na een zo diepe verzonkenheid in eigen ziel, zich allengs meer richt op de schoonheid der aardse dingen, waarin zich de eenheid van al het bestaande meer en meer openbaart als de helderheid, die zijn menselijk en dichterlijk streven is. Hij behoort, nu hij is opgenomen in de redactie van het „Critiseh Bulletin" tot de onzen. Een cultuurgemeenschap, die tot over de grenzen der landen reikt, groeit, ondanks alle politieke verwarring. C. J. E. DINAUX. zijn, orte Het kun- er er i mond, t Afrika H-.Uujk contact met zijn groot het horen van zijn zuiver (i'x' jvhtêrswerk uit zijn eigen mo sjood dlf. inVoer van boeken uit Afr s#fc nl„crtt is, ons een winst oplevend, ïi™Lj. niet dankbaar genoeg kunnen t" m Jhoort Louw naar laren tot eer S> '1! hij geldt in zijn land als de i'f" dèr jongere dichtergeneratie l alle kunst om de kunst", van ,!B ünoraal dus, heeft hij de schoon- .Zt«edicht weer tot voertuig ge- iii' de°zinrijkheid der gedachte, van ia van het menselijk hart. Vandaal i' Hfj vandaar ook zijn menselijk' pfZ vandaar óók de zuiverheid ei zijn dichterschap, die V P—ieder verstaanbaar doen zijn. een „„j-niri- pPn zeer pi hem 'N"r ^Jrk °aat, ondanks een zeer eigen w„j.ip ver boven het persoonlijke h-Tl T. „iét enkel meer de dichter di„ „Bis de mens die sprekend - - al Sdrukking geeft aan de u üiJen PT1 van allp i fffet is niet enkel meer de cucmt r het is de mens die sprekend van uitdrukking geeft aan de tweede. 'xa alle tijden en van alle mensen is: cfriid tussen het Boze en het Goede, r Raka" („die swart dier") krijgt, te- ^0 van een gulzige oer woud-vegetatie, f L» vernielzuchtige en verderfelijke "At van het Kwade gestalte in Raka die «gelouterd door geweten en gebod ,;jn oerinstincten, zijn brute levens- de vrije teugel laat. Koki, zijn tegen- r I L verpersoonlijking dus van de zui- de en verinnigende Geest, waarin God *kt wordt door hem vernietigd. Na- Sre staat hier tegenover vergeeste- lichaam tegenover ziel, oerharts- St tegenover bezinning op het hoogste, as tegenover God's spiegelbeeld: de har- ,t <che orde van het heelal. 'Telkens weer wordt de dichter zich van sirijd bewust en tevens van zijn roe- deze tot een verlossend einde te bren- SnDoel blijft de door geen lagere krach- tevertroebelde zuiverheid des harten, zo- deze soms verschijnen kan in de ge- Lte van „die swart luiperd" in het oer- Ljj dat woekert in bestaanshonger, njy'de zoete vruchten van mededogen en goedigheid niet laat rijpen. Zij vallen aniens alleen ten deel in een aanvaarding rj de strijd, in de diepste verzonkenheid a eenzaamheid. Dan en daar staat hij te- taover zichzelf. In „Die Ballade van die Wordt de dichter, in een verstild retrek en omringd door spiegels, gecon doleerd met zijn eigen Ik. En ondanks de «reld van schoonheid en vrijheid moet hij ETsren, dat ook hier de boosheid loert als faimonster. Uit zijn jeugdherinnering ver fijnt hem het beeld van de „strandjut- wlf', dat beangstigend gedrocht, dat zelfs if wei-vertrouwde woning met schrik ver- uil. Want zij is overal, deze duistere boos- •jiïigheid, hoezeer de mens ook streven Eg naar „dat suiwer hart", dat God's den im wil doorschouwen, van God's heerlijk- leid wil proeven, alle vreugden, alle foonheid wil genieten en toch zich »ms voelt terugzinken in diep-duistere fleren, Deze strijd tussen een hogere be- fimmlng als schepsel Gods en de verla mde oerdrang, tussen bevrijding en on- roHtonien-aardse gebondenheid, is Louw's menselijke smart, die hem als dichter tel lens nieuwe beelden, andere toonaarden doel vinden, om er al dichtend zich boven Ie verheffen. Sleeds weer is hij in tweegesprek met lijn geweten, zuivert hij zich in de schoon- ieid van zijn vers en in de klaarte van lijn denken. Want kristalheldere klaarte isfcem het hoogste. In „Die Hond van God" - een van zijn langere dichtwepkên, dat ft hem in ons Nederlands kunstenaars- töuis „de Pauwhof" te Wassenaar hoorde i voorlezen wordt deze menselijke zelf- drijd gesymbQliseerd in de figuur van de i Inquisiteur, die bij zijn ziel te rade gaat, I cf hij er wèl aan gedaan heeft, een ketter op de pijnbank op te voeren tot de Hemel. God staat boven de sterveling, de hemel- Eiarte boven de aardse verdooldheid hij weet het. Maar was er tijdens de folte ring nog niet een andere drang in hem? Verlustigde hij zich niet heimelijk om de pijnen, een ander aangedaan? De gefolterde Is lol de eeuwigheid ingegaan, de Inquisi- Agenda voor Haarlem s-ZATERDAG 23 OCTOBER "wwbouwburg: „Geef mij maar een vil j Rembrandt; „Kruisverhoor", 18 5ïiii j'.I'O® en 9-15 u. Palace: „Arizona", ü-v»i 7 en 9-15 uur- Luxor: „Heli- «.aUe leeft.. 2.00. 4.15 7.00 en 9.15 u. Moeste hoogte", 14 j„ 2.15. 4.30. 7.00 en tt* ïi ?p®arne: „Het geheim van de dode Im'I1 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: «HO vrouw", 18 j„ 2.30, 7.00 en ^,.Z0N!DAG 24 OCTOBER "«whouwburg: „Geef mij maar een !w-ooftUr" Gem- Concertgebouw: „Tom J*ur;, Kilima Hawaiïans". 8 uur. P">. Middag- en avondvoorstellingen. In ,.M-U-VI>AG 25 OCTOBEK fe:bonfl^?Ce gebouw: Nederlandse Blin- SÜt «,lcpr°Paganda-kunstavond. 8 u. Frans Tentoonstelling „Kunst Zij ••WivoiLSltageï' Biosool,en: Middag- Karei Albert. De Evolutie van de Muziek. Uitgeversmaatschappij A. Manteau N.V., Brussel. Dit is een boek, dat. als kostbare wijn, met spaarzame teugjes moet worden genoten. Het is trouwens meer een leer- dan een leesboek, maar met zo veel paedagogische tact samen gesteld en in een zo levendige stijl geschre ven, dat men niet merkt dat men, het lezen de, bij de schoolmeester-muziekleraar op visite is. Het boek behandelt in grote lijnen de muziekgeschiedenis vanaf de Oudheid tot en met Beethoven, aan de hand van gramo- foonplaten. De kern van de discotheek, die als onontbeerlijke illustratie bij de tekst hoort, is het bekende Polydor-aibum „2000 Jahre Musik". Doch daarnaast kan men in het boek een uitgebreide catologus van ge schikte gramofoonplaten vinden, die een leerzaam overzicht geven van de leerstof. De schrijver vertelt wat men zo te naastenbij weten moet om in een bepaalde stijl door te dringen; en dan ontleedt hij met de lezer een bepaalde plaat, hij draait ze. als 't ware ver schillende malen af, om nu op dit. dan op dat de aandacht te vestigen. Het boek is in de eerste plaats voor leken bestemd die hunke ren naar een meer dan oppervlakkige kennis van het wezen der muziek. Maar ook zij die de toonkunst als vak willen beoefenen, kun nen er een practische leiddraad in vinden, vooropgesteld natuurlijk dat men over de gewenste discotheek beschikken kan. Dit is het kardinale punt om het smaakvol uitge geven boek van Karei Albert volkomen ren dabel te maken. Wie zijn cursus doorloopt zoals de schrijver het zich voorstelde, zal zijn geest verrijken, niet alleen met veel wetens waardigheden, maar met een ruim stijlbegrip en een verantwoorde aesthetische zin. JOS. DE KLERK Postduiven verspreiden vredesmanifest Ter gelegenheid van de herdenking van de Westphaalse vrede in Munster zal, mor gen Zondag 24 October een vredesmani fest opgesteld door de Unie van Europese Federalisten, door middel van een hon derdtal postduiven over geheel Europa worden verspreid. Bovendien zal het ma nifest met een ruiter-estafette naar Den Haag worden gebracht. Clandestiene eierhandel op grote schaal Voor de tuchtrechter te Barneveld heb ben een eierhandelaar uit Barneveld en een eierhandelaar uit Putten terechtge staan. Van eerstgenoemde werd aangeno men, dat er ruim 120.000 eieren niet ver antwoord konden worden. De eis was 20.000 boete met intrekking van de er kenning als handelaar, grossier en verza melaar cn de sluiting van het bedrijf ge durende een jaar. De uitspraak was 10.000 boete met voorwaardelijke intrekking en sluiting. De handelaar uit Putten zou 40.000 eieren clandestien vervoerd hebben, verder een groot aantal eieren zonder afgifte van pluimveezegels in ontvangst genomen en vals boek gehouden hebben. De eis was 20.000 boete en intrekking van de erken ning als handelaar en sluiting van de zaak. Deze zaak werd voor nader onderzoek aan gehouden. Verdachte werd echter verboden als eierhandelaar op te treden. Twee kinderen op trottoir overreden Op de Zijlsingel te Leiden is gisteren een tractor met aanhangwagen het trottoir op gereden en tegen een lantaarnpaal gebotst. Twee jongetjes van respectievelijk negen en zes jaar werden overreden. Het oudste knaapje was op slag dood, zijn vriendje werd ernstig gewond. De tractor werd bestuurd door een 25- jarige Leidenaar. Holland-Nautlc Ir. H. F. Ott de Vries te Haarlem is door de Haarlemse Rechtbank benoemd tot mede-bewindvoerder van de „Holland- Nautic" te Haarlem, die surséance van be taling heeft gevraagd. Nelly Koeman, een Amsterdams meiske, was tot de ontdekking gekomen, dat zij negen jaar werd op dezelfde dag, waarop Koning Gustaaf van Zweden 90 werdDus ging er een brief je naar Zweden, waarin zij dit belangrijke feit vermeldde. Eerst kwam ér een bedankbriefje, maar hoe groot was de verrassing, toen de Zweedse gezant in eigen persoon bij Nelly kwam om haar een mooie pop te overhandigen, die de naam van het jongste Zweedse prinsesje, Margaretha, zal dragen. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Korporaal W. Achterhof uit Zuidbroek. Gesneuveld 15 October 1948. Soldaat J. Beumer uit Amers foort. Gesneuveld 13 October 1948. Korpo raal W. Binnema uit Barradeel (Fr.). Ge sneuveld 17 October 1948. Koninklijk Nederlands-Indisch Leger: Res. 2e luitenant J. G. de Nijs, uit Bergen op Zoom. Gesneuveld 13 October 1948. Ser geant-majoor A. L. Zimmerman uit Indo nesië. Gesneuveld 13 October 1948. De Koninklijke Marine heeft in de perio de van de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. In Amerika voelt men voor „Real-politik" (Van onze correspondent ie New York) Wie in het grote politieke spel niet snel vergeten kan (vergeven is weer een an dere zaak) loopt de kans hopeloos achter op te raken bij de snelle ontwikkeling der gebeurtenissen. Het is nog geen vier jaar geleden dat de grootste koppen, welke de Amerikaanse pers kon opmaken, de glorie verhaalden van de Amerikaanse luchtmacht, die op een dag 5000 ton bommen op Berlijn had gegooid. Thans worden niet minder grote koppen gebruikt om te vermelden dat de Amerikaanse luchtmacht op één dag 5000 ton voedsel en brandstof in Berlijn heeft aangevoerd. Een zelfde „changement de spectacle" zien wij thans voltrekken in de verhou ding van de Verenigde Staten tot Franco- Spanje. Toen Duitsland de oorlog verloor, zat Franco uiteraard in een kwaad schuitje en toen de Verenigde Volken hun eerste discussies hielden, is er heel vaak gespro ken over de liquidatie van het Franco régime. Maar toen de heren Gromyko en Molotof steeds verder afdwaalden van de eensgezindheid, die men van de Verenigde Volken mocht verwachten toen begon men in Amerika hoe langer hoe minder haast te krijgen met de liquidatie van het laatste restant Europees fascisme. Spanje's naam kwam steeds minder in de pers voor en verdween uiteindelijk vrijwel geheel .uit de krantenkolommen. Maar nu komt Spanje weer terug in de openbare discus sie en niet langfer als liquidatie-object, doch als hoeksteen voor de Europese de fensie. Franco is klaarblijkelijk door zijn dieptepunt in buitenlandse appreciatie heen en zijn hoofd staat thans heel wat steviger op zijn schouders dan een drie jaar geleden. Stemmen gaan er reeds op om Spanje op de een of andere wijze in het Marshall plan te betrekken, om de diplomatieke be trekkingen met Spanje te verbeteren en om Spanje in te lijven in het Europese verdedigingssysteem. Amerika gaat niet zo ver om Franco en zijn systeem als voorbeeldig te be schouwen. Men is zich maar al te wel be wust, dat wat zich in Franco-Spanje af speelt, bezwaarlijk te verenigen is met democratische beginselen. Maar men is realistisch genoeg om in te zien dat het systeem van een zekere Josef Stalin ook weinig met democratie heeft en had uit te staan en dat men toch rustig met Stalin heeft samengewerkt om Hitler-Duitsland te verslaan. Hitier zou zo iets waarschijn lijk „realpolitik" genoemd hebben. De plaats, die Spanje in een nieuw Europees conflict zou innemen, is uiter mate belangrijk. In Washington bakke leien politici en strategen reeds over het Europese veldplan. In geval van een Rus sische aanval is Duitsland zelf nauwelijks te houden. Politici spreken van een terug trekken achter de Rijn, daar het houden van de Rijn-linie absoluut noodzakelijk is voor het moreel der bevriende West-Euro- pese volken. De militairen in Washington hebben alle oog voor deze politieke wense lijkheid, maar betwijfelen of zelfs deze Rijn-linie gehouden kan worden. Wel zijn zij ervan overtuigd, dat Spanje gehouden kan worden, dat beschermd ligt achter de Pyreneeën. Spanje moet het grote Ameri kaanse vliegveld worden op het Europese vasteland, van waaruit bommenwerpers een groot deel van Rusland zouden kunnen bestrijken. In de leidende Amerikaanse bladen kan men thans lezen dat Amerika, nu het zich eenmaal tot de hals in de Euro pese problemen heeft gestoken, zoveel bondgenoten dient te maken als maar enigszins mogelijk is. ook al zijn dit bond genoten van het kaliber Franco. Er is in de laatste maanden heel wat contact met Spanje geweest, al was het merendeels niet van officiële aard. Maar de voelhorens zijn uitgestoken en het zou waarlijk niet behoeven te verbazen, wanneer eerlang Spanje, als bondgenoot in de zaak voor het grote gemeenschappelijke West-Europese belang wordt binnen gehaald. Geheime bergplaatsen in auto's „Hebt u uw automobiel wel eens onder zocht op een geheime bergplaats?" vraagt de K.N.A.C. Die vraag geldt de koper van een tweedehands wagen, want nieuwe auto's hebben geen geheime bergplaatsen. Men kan nooit weten, of een auto van een oudere jaargang, die al in verschillende handen is geweest, niet ergens een verbor gen hoekje heeft, dat kennelijk een bestem ming heeft gehad, waartegen douane beambten ernstige bezwaren hebben. De aanwezigheid van zulk een geheime bei'g- plaats kan op zichzelf al aanleiding zijn voor de Nederlandse douane, de auto in beslag te nemen, ook al bevindt zich er geen smokkelwaar in. Vandaar de waar schuwing, dat men goed doet zijn auto eens goed te onderzoeken. (Adv.) Effecten- en Geldmarkt Van tweeën een: of de jongste conferen ties inzake de economische samenwerking tussen de Beneluxlanden en in breder ver band tussen de landen van West-Europa is een grote comedie van mensen, die een hersenschim najagen, of ze is ook voor ons land en zijn economische toekomst van zo grote betekenis, dat de Amsterdamse beurs, die in de waardering der fondsen die eco nomische toekomst registreert en verdis conteert, althans enig optimisme zou moe ten weerspiegelen. We zijn de laatsten om te menen dat de Benelux-overeenkomst, die ons in 1950 de Economische Unie en in 1952-'53 de even wichtige betalingsbalans en de convertibi liteit der valuta moet bi'engen, een panacée zal zijn tegen alle kwalen, waarmee we thans nog te kampen hebben. En nog min der geven wij ons over aan hallucinaties over de economische wonderen, die van de samenwerking tussen de zestien landen mogen worden verwacht. Dit wil echter niet zeggen, dat zowel het een als het ander naar ons oordeel als een zinloze en onvruchtbare vertoning mag worden beschouwd. Integendeel, reeds het feit dat er in alle landen van West-Europa en met name in de Beneluxlanden bij de leidende figuren een krachtig streven is tot co-ordinatie van de economische en finan ciële politiek en dat men daaraan de Mar shall-hulp dienstbaar wil maken, moet ons met grote dankbaarheid vervullen en wet tigt de verwachting dat. ook al worden niet alle gekoesterde idealen bereikt, men toch allengs zal kunnen komen tot afdoening van vele nationale en internationale problemen, dje thans nog aan een gezonde ontwikke ling van het economisch leven en al wat daarmee verband houdt, in de weg staan. Wanneer in het kader ener gerichte econo mie alleen reeds het inflatiespook zou kun nen worden bezworen, zodat voor het geld weer een betrekkelijke waardevastheid zou ontstaan, waarop de handel zich nationaal en internationaal zou kunnen baseren, ware dat reeds reden genoeg om met vertrouwen de economische coördinatieplannen in ons werelddeel, tegemoet te zien. In dit licht bezien, is het recente koers verloop op de Amsterdamse beurs, waar nu reeds enige maanden een afbrokkelings proces valt te constateren, een anomalie. Deze kan niet uitsluitend worden ver klaard door de politieke onrust, gewekt door de houding van de Sovjet-Unie en de van haar uitgaande communistische agita tie. En evenmin door de verwachting dat in ons land als gevolg van Marshalldollars en een bezuinigingspolitiek der regering een verdere inflatie zal worden tegenge gaan. Want wat de buitenlandse politiek betreft, is ondanks al het geharrewar op de vergadering van de U.N.O. de vrees voor een oorlog verminderd en wat het geringere inflatiegevaar aangaat, dit is over nagenoeg geheel de linie in het koersniveau ter beurze van Amsterdam volkomen verdisconteerd- Met andere woorden, de Amsterdamse beurs staat niet op een inflatie-niveau. Wanneer men ziet dat het alge mene indexcijfer voor de aandelen van 183 (begin Mei) tot 164 is ge daald, en zich herinnert dat het op 1 Mei 1940 106 bedroeg, dan is het duidelijk dat de verminderde koopkracht van het geld in de waardering der fondsen slechts zeer ten dele tot uitdrukking komt en dat, ook al zou er een deflatieperiode voor de deur staan wat nog allesbehalve zeker is dit toch op de beurs geen daling van betekenis zou behoeven te veroorzaken. Waarbij dan niet mag worden vergeten dat door een lichte deflatie de financiële positie van het Rijk zou worden vergemak kelijkt en de kans groter zou worden dat de bedekte ministeriële belofte van belasting verlaging voor het bedrijfsleven in vervul- ling gaat. Devaluatie, zoals die thans weer in Frankrijk is geschied, blijft altijd een lapmiddel, waarmee ook het bedrijfsleven niet blijvend gebaat is. Wat we nodig heb ben is een stabiele geldswaarde, een vrije uitwisseling der valuta, sluitende begrotin- gen en evenwichtige betalingsbalansen en wanneer, zoals thans, het streven daarop gericht is, kan dat toch feitelijk geen reden voor een koersdaling zijn. Trouwens ook wanneer we de kring kleiner trekken, is het bevreemdend, dat de aandelenkoersen steeds dalen. We lezen van toenemende omzetten in de industrie, van een grotere arbeidsproductiviteit, van een verblijdende opleving der Indonesische eco nomie. die haar export van maand tot maand ziet stijgen en daardoor in staat is in toenemende mate de kapitaal- en con sumptiegoederen te importeren, onderne mingen als de Leverbros, de Amsterdam Rubber, de H.V.A. publiceren moedgevende beschouwingen over hun bedrijfsmogelijk- heden etc.. maar niettemin.de koersen dalen. Heeft minister Lieftinck hieraan schuld, omdat hij nog voortdurend bezig is, het spaarkapitaal ten behoeve van de schatkist af te romen? Dan draagt hij wel een zeer grote verantwoordelijkheid en moge de apathie op de geld- en goederenbeurzen hem een „mene tekel" zijn om zo spoedig mogelijk de belastingdruk te verlichten en daardoor de geneigdheid tot sparen en in vesteren bij onze bevolking te bevorderen. Gevecht met een snoek Een Amsterdamse visser heeft in een polder sloot bij Wilnis een snoek van ruim een meter lengte gevangen, die een gewicht had van 20 pond. - Deze vangst is de fortuinlijke visser echter niet in de schoot geworpen. Hij heeft een verwoede worsteling moeten voeren met de snoek, die om zijn leven vocht. Nadat het hengelsnoer gebroken was, is de visser, die zich zijn buit al zag ont schieten, met een „snockduik" op zijn prooi gesprongen. Hij vatte de snoek achter de kieuwen en wist hem in een bootje te trek ken. De snoek is nu tentoongesteld bij een Amsterdamse vishandel. Arbeiders vonden vliegtuig bom van 500 kg. In Doorwerth vonden grondarbeiders op anderhalve meter diepte een vliegtuigbom van 500 k.g. Onmiddellijk werd de Mijn- opruimingsdienst gewaarschuwd, die de omwonenden binnen een straal van 500 meter liet evacueren en daarna de bom demonteerde. Fabrikanten van damesmantels maakten het te bont Na een klacht, dat vele damesmantels door het aanbrengen van bont waarvan de prijs vrij is zeer hoog in prijs waren, heeft de minister van Economische Zaken verleden jaar bepaald, dat door de confec tiebedrijven slechts voor een zeer beperkt aantal mantels het verwerkte bont extra in rekening mocht worden gebracht. In de practïjk is echter gebleken, dat men zich aan deze bepaling onttrekt door anderen het bont te laten verwerken. Vooral in de laatste weken is dit euvel sterk aan de dag getreden. Door wijziging van het desbetreffende prijsvoorschrift is thans hieraan een einde gemaakt. Aange zien ook overigens is gebleken dat aan de naleving der prijsvoorschriften in deze sec tor slecht de hand wordt gehouden, terwijl de vraag naar damesmantels op het ogen blik zeer groot is, is de prijscontröledienst een scherpe controle begonnen, zo deelt het ministerie van Economische Zaken mee. Geschil aan de Zuidzij De stoomtrawler „Mary" van de VEM heeft vanmorgen niet kunnen uitvaren in verband met een geschil tussen de werk nemers en de rederij over de uitleg van het arbeidscontract en de daarmee samen hangende 36 of 48 uur rusttijd. Zowel de Centrale Bond als de A.N.B.Z. hebben zich in deze kwestie gemengd. Over Muziek Muziekinstrumenten, Gramofoonplaten enz. NAT GONELLA TROMPSTRAAT 121 - TELEFOON 4475 lAüv.i In Londen is Donderdag een demonstratie gegeven met een nieuw banden-Jicelmiddel", een vloeistof die automatisch zelfs flinke lekken in allerlei typen luchtbanden repareert. Een der proeven bestond uit het boren van een gut met een diameter van bijna driekwart centi meter in een autoband op normale spanning. De lucht ontsnapte sissend door het gat, maar dertig seconden later was het lek dicht. Het „lekproof" maken van een autoband met dit nieuwe middel gaat in Engeland ongeveer een tientje kosten. Scherpe correspondentie tussen Stalin en Tito „Joegoslavische communisten zijn ingebeelde provincialen" In een reeks brieven aan maarschalk Tito beschuldigt Stalin de Joegoslavische communisten van ingebeeldheid. Zij zijn niet slechts ingebeeld, schrijft, hij doch zij propageren deze verwaandheid nog. Zij spreken over niets anders dan hun succes. De bovenstaande beschuldiging is te le zen in een reeks tussen Stalin en Tito ge wisselde brieven, die een diplomatieke cor respondent van de „Daily Telegraph" heeft gepubliceerd. De brieven zijn reeds eerder in Joego-Slavië gepubliceerd, doch zijn thans voor publicatie in het Engels vrij gegeven. Tito verklaart in een brief, dat de mili taire vertegenwoordigers der Sovjet-Unie in Joego-Sslavië zich niet altijd zoals het hoort gedragen en dat hun tegenwoordig heid een financiële last voor het land is. Hun aanwezigheid was een „politieke on regelmatigheid". Op de vraag wie de „on ware" verklaring had afgelegd, dat Sovjet- Russische deskundigen door de Joegoslavi sche veiligheidsdienst werden gevolgd, antwoordde Stalin, dat deze inlichting af komstig was van de Sovjet-ambassadeur, Lavrentief. Tito schreef, dat zijn regering niet toe kon staan, dat de Sovjetveiligheidsdienst zich in het land vestigde. Het land had zijn eigen veiligheidsdienst om de „buitenland se kapitalistische elementen en de klasse vijanden" te bestrijden. In antwoord hierop zeide Stalin, dat de Joegoslavische com munisten Marxistische critiek ontvingen als provincialen en deze krenkend achtten voor hun prestige. Tito had te Ljubljana een tegen de Sov jet-Unie gerichte rede gehouden in ver band met Triëst. Hij had blijkbaar niet ingezien hoeveel moeite de Sovjet-Unie zich getroost had om Triëst aan Joegoslavië terug te geven. De Joego-Slavische com munisten zien blijkbaar niet in, aldus Sta lin's brief dat de Sovjet-Unie na een zo verschrikkelijke oorlog niet een nieuwe kan beginnen. Stalin hekelde voorts de opneming van de communisten in het nationale front. Tito hing volgens Stalin de theorie aan van een vredelievende overgang van kapitalisme naar socialisme. Inmiddels leert het Marx- Leninisme ons dat de klassestrijd niet al leen voort moet gaan. doch heviger moet worden, aldus de brief. Dat maarschalk Tito besloten heeft deze brieven te publi ceren wijst er op, aldus de correspondent van de „Daily Telegraph", dat hij niets te vrezen heeft wat de opinie in zijn land betreft. VERANDERLIJKHEID Men spreekt dikwijls over het veroude ren van muziek. Deze opvatting van ver- opderen is een verouderde opvatting. Het argument is meestal dat bepaalde composities goed waren in hun tijd. maar in een andere tijd niet kunnen voldoen. Dit argument wijst op de mening dat het vol doen aan de wensen van een bepaalde tijd een positieve, beslissende maatstaf is voor de waarde van de muziek. De muziek echter is een vrije kunst; zij is geen staat- kunde, geen systeem van maatschappelijke economie, zij is evenmin een voedsel voor tijdelijke, veranderlijke geesteshoudingen. De muziek behoeft geen verantwoording af te leggen aan wisselende smaken; zij is goed voor altijd of deugt voor geen enkele tijd. Zij verandert niet van waarde. Zij is niet goed omdat zekere opvattingen met haar karakter overeenstemmen, zij wordt niet slecht omdat bepaalde opvattingen zich van haar afwenden. De muziek van Palestrina voldeed aan de practische eisen van muziekbeoefening in de 16e eeuw. Maar niet daarom is zij van artistiek be lang. Palestrina's muziek heeft vandaag dezelfde waarde, omdat zij in zichzelf goed is. De Lieder ohne Worte van Mendelssohn zijn bijna allemaal vervelend, niet omdat wij tegenwoordig zo vreselijk artistiek zijn, maar omdat deze muziek in zichzelf ver velend is. Dat deze liederen in Mendels sohn's tijd en nog lang daarna zeer gewaar deerd werden betekent alleen dat zoveel mensen in al die jaren door een vervelend- smeltende muzikaliteit waren bezield. De instrumentale stukken van Couperin en Rameau vertegenwoordigen door hun stijl precies de levenshouding der Fransen van hun tijd, maar het is niet hierom dat deze muziek van grote waarde is. Deze muziek der Franse clavecinisten is vandaag niet minder mooi dan in de tijd waarin ze ont stond. En zo moet men ook vaststellen dat de-hedendaagse muziek goed is voor zover ze in wezen goed is en niet voor zover ze precies actueel is. Toekomstmuziek is al evenzeer goed voor zover ze om haar eigen deugdelijkheid goed zal zijn. Overigens weet ik niet wat toekomstmuziek is. Mu ziek die alleen in een bepaalde tijd bete kenis had, of heeft, is in zich zelf van ge ringe v/aarde. Ook hier past 't woord ver ouderen niet. De opvatting over de betrekkelijke tijds waarde van bepaalde muziek heeft niet altijd bestaan. In de tweede helft van de 19e eeuw kwam deze wijze van oordelen meer en meer in zwang. Het is een typische geesteshouding van de tijd na de Franse revolutie, maar de uiterlijke verschijnselen schijnen hiermee in tegenspraak te zijn: Vóór Beethoven hadden de componisten, ook de genieën, zich altijd gehouden aan de levensstijl van hun wereld, na Beet hoven schijnt de persoonlijke vrijheid voor 't eerst te leven. En toch komt in de 19a eeuw juist de heerszucht van de smaak op. De oude componisten mochten al gehoor zaam zijn aan hun tijd, in werkelijkheid noteerden zij muzikale waarden die van buiten hun tijd waren. Het doet er niet toe in hoeverre zij zich een en ander bewust waren of niet. De latere componisten met Beethoven te beginnen waren aan niets gehoorzaam dan aan zichzelf, maar ze wa ren overgeleverd aan de smaken van het publiek dat om de vijf-en-twintig jaar van levenshouding of wereldbeschouwing ver anderde en alle geestesproducten naar eigen idee aanvaardde of verwierp. De op vattingen verouderen dus; maar uit opvat tingen komen geen kunstwerken voort. De waarde der kunstwerken komt uit onver anderlijke, natuurlijke waarheden voort; en de natuur gaat boven de leer. Geen mens ter wereld heeft te voren vast te stel len hoe een kunstwerk moet zijn; geen mens ter wereld kan na de verschijning van een kunstwerk op grond van een tijds opvatting beoordelen of het product goed is of niet. Over ieder verschijnsel valt in aesthetische en technische zin te praten, maar de tijdsopvatting is geen beslissend criterium. Dit is het geluk der symphonieën, dat zij niet afhangen van wijsgerige stelsels, niet van idealen, niet van existentialisme, niet van cultuurkamers of dictatoren, niet van oudheidsmaniakken of artistieke nieuwlichters. De muziek hangt in de lucht als de lente in het voorjaar en er is geen mens tegen opgewassen, wat er ook gepro beerd wordt. Geen enkel muziekliefhebber wordt dan ook voor geestelijke plichten gesteld; hij is even vrij als de componist. De liefhebber mag blij wezen dat hij voor zijn keuze-van-genieten tenminste geen examen behoeft te doen, dat hij mag mooi vinden wat hij wil, hij mag van geluk ver vuld door de avondlucht naar huis wan delen en vaststellen: ik weet niet waarom, maar ik vond 't verrukkelijk vanavond. Zijn artistieke welbewuste buurman zal misschien nog eenmaal trachten, de la chende onnozele wegwijs te maken, het zal niet baten, hij gelooft 't wel, hij wil niet wijzer wezen dan Mozart. Mijn opvatting is, dat men tegen opvat tingen moet zijn die de muziek ten opzichte van de tijd ter verantwoording roepen, dat men niet Sweelinck moet mooi vinden omdat hij 17e eeuws, en Strawinsky omdat hij nieuw is; dat men niet Brahms moet mooi vinden omdat hij 19e eeuws is en Josquin de Prés omdat hij nog ouder is dan Palestrina, dat men niet Rossini moet uitlachen omdat later Verdi kwam, dat men niet op een Sonate van Grieg moet neerzien omdat er nu ook Sonaten worden geschreven, enz. Het is aardiger om de componisten als tegelijkertijd levende mu zikanten in een soort on-georganiseerde sociëteit van vrijbuiters te zien: Vandaag een praatje met die, morgen een ander uit de weg blijven omdat hij uit zijn humeur is, overmorgen een wandelingetje met de een en in de loop van de week een spel letje met weer een ander. HENDRIK ANDRIESSEN. IEGEN PIJNEN ÉN GRIEP 20 TABLETTEN h t 0.75 (Adv.) Jan Keessen solist op het H.O.V.-volksconcert De violist Jan Keessen, 2e concertmeester van het Concertgebouw Orkest, is voor het Haarlemse concertpubliek geen onbekende. Reeds meer malen trad hij met de H. O. V. op en thans zal hij op het Volks-concert van Dinsdag 26 October wederom zijn solistische medewerking verlenen, ditmaal met het vioolconcert van Dvorak. Als omlijsting hiervan zal het orkest onder Marinus Adam ten gehore brengen de Ouver ture Euryanthe van Carl M. von Weber en de Zesde Symphonie van Bruckner.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 5