Voetbal in Kennemerland De fatale injectie ,MDAG 25 OCTOBER 1948 IJMUIDER COURANT Velsen niet opgewassen tegen R.F.C. (0—4) j ..rste helft had Velsen de stijve 6* ,i!n voordeel gehad en daardoor "U, Vclob wel hel meest mdeaan- „vallen waren niet bijzon- «•«■".S daar de jeugdige De Bie gevaarujie- aanvais]eieier bleek, zoals '1! Hie gaarne ziet en Nmaber op zich die s de RFc had in de eerste N?niet gedoelpunt, maar reeds loen f dat de Rotterdammers iets van konden. S-tog hiervan kwam spoedig na nadat Scherpenhuizen de een hoekschop op 0—1 had ge- aid u» b-rp^en de voorwaartsen van J0,!" r ruimte, doordat Velsen, te- ifC ft'atJr„n de aanval ging spelen en dit <L "fiffle naar hun hand. Het doel der „ïïkeerde keer op keer in gevaar, wjrlub ver sjan(j op 0-2 had gebracht, beslist, ook al wijzigde Vel- röce «tilling (Ninaber was reeds eer- ::;L Maarschalk vervangenBlaau- *J$& staPi ««Jri.-S'üïï8 nwroers «•JCW# wat s?fIa.tteer<i z«h. te Rotterdamse overwinning was ten ten vierde male pas- 5 verdiend. Kennemers verloor van Hercules w was de beste ploeg, maar toch Reverwijkers na de hervatting fiiïï «F -.1» Her thmjêliih. •jifiijk bleek, dat :?iüSC-arlnker dan'de Wijkers die toch 3* wrioke niet zwakker waren. Geest- Ihrak echter bij de Kennemers. Na Sr doelpuntte de rechtsbuiten Smef een ver schot (1-0). De «lien van de bezoekers waren vrijion- «ft doch eens dachten we Van Luin doelpunten, doch de voorzet van - was iets te scherp. Na een half uur Rootle middenvoor Gerbranda de voor- fi'lttvatUng was eerst Herenig aan V™geleidelijk nam Kennemers het ïSE Enkele malen had de jü* doelman geluk. Na een halt uur Veenstra de bal m naar v. d. Plas Siste het leer naar Janssen, die het - fig'af naar v. d. Plas; een voorzet d. Sluis doelpuntte (2—1). r-'tners begreep dat er kans op winst zette alles op de aanval Na een vrij Saehte aanval van Hercules kreeg de Sb een strafschop, welke de rechts- Sirwehoot (3—1). Nauwelijks was de bèrvat of de rechtsbinnen bracht de S3 no 4-1. Kennemers zette nog enige Sn op. Uit een er van doelpuntte 5a» na goed werk van Van Luin (4—2). Terrasvogels begint het te menen kwam in een gewijzigde op- fie combinatie schonk grote voldoe- X- Prachtig werk liet de middenlime Sèrman-Dortmundt-Cobben zien en de. aTl^mevan Klumper m de voorhoede bleek lel rjvenzeer een verbeteiing. 31 «wds na vijf minuten spelen had Siebe- v-tucces (0—11. Na dit doelpunt bleven de Looortenaren dermate domineren, dat Sa voortdurend op de Bloemendaalse Vfifi werd gespeeld. - Ia de tweede helft kwamen -lobken c.s. «Ier op schot. Al spoedig had Goedhart jjjjj (0—2). Toen Siebelis de bal uit een yóchop goed voor het doel plaatste, (óootGoedhart opnieuw keihard in (0—3). Jtonendaal gaf zich nog niet gewonnen is Douma moest er zowaar nog aan te pas iaën, wat hem goed afging. Nadat beide van een strafschop geen gebruik gemaakt, vergrootte Röbken na hindig passeren de voorsprong (0—4). Beverwijk won met 31 n,a een achterstand van 01 Het tag er voor de rust niet naar uit, dat Beverwijkers de overwinning in de ucht zouden sleden. Het spel, dat Bever- ijk in deze periode liet zien, was mat, wijl Vitesse juist na goed combineren xelman Brantjes op de proef stelde. Rust q in met een voorsprong van 1—0 voor tee, Het spelbeeld was na de hervatting wel secies andersom. Beverwijk speelde goed saenenna 20 minuten had Marks succes 11-1). Na dit doelpunt kwamen de Bever- ijkers nog meer opzetten. De rechtsbuiten Via Lint doelpuntte in het laatste kwartier a«maal met harde schoten (31). Met we stand kwam het einde van deze vooral ude rust spannende wedstrijd. V.S.V. II verspeelde kostbare punten De reserves van VSV hebben de volle dtaan de Volendammers moeten afstaan. :it was niet nodig geweest, als de voor- Me beter van de kansen had gebruik ge- W.IJ, doet Blauw Wit itiüikelen Umuiden's positie aanzien lijk versterkt hlinne elftalten van VVIJ'uit IJmui- M hebben het er in Zaterdagmiddagcom- *SUc goed afgehracht. Het eerste bond Sttw Wit uit Wormerv eer met 71 aan W ttgekar, die al beter gaat rijden en ar Kennemerland en SVL beide gelijk stelden, hebben de IJmuidenaren hun •«lie aanzienlijk versterkt. Be strijd tegen Blauw Wit werd overi- een vrij eenzijdige vertoning. Door overwicht had WIJ al voor de rust js M voorsprong, door toedoen van upenaar en Groenevqld. Na de rust ^ten Wapenaar en Guyt er tezamen nog Q0?lpunten bij, zodat het eind met ~1 voor WIJ kwam. reserves gaven VVRA uit Haarlem ^(M). Het eerste IJmuidense doel- deze ontmoeting kwam van de ,an Vooys, maar vlak voor rust jate de linksbinnen van WRA met ivo»6 1(01)1)31 gelijk. Na de thee waren j; vvu-ers voortdurend in het offensief LjW en Veldman maakten gebruik '•-roebun geboden kansen, waardoor de 'Ming veilig werd gesteld. I ^ercle kon het tegen Kennemerland bolwerken en moest met 13 naar Saan. Het vijfde boekte echter zijn ««overwinning, door SVJ 3 een 4—2 waag toe te brengen. u Juniores verrassen Vim j yerrassing kwam echter uit r juniores, die het ongeslagen tfcaften A me^ een 1 overwinning A|enda voor Velsen en ümuiden Tr,li.MJANDAG 25 OCTOBER i?8 uur: .Achter de wolken' l13^ vier zonen" E'j;cnn AG 26 OCTOBER «"War Als Maandag. maakt, want kansen hebben Bouwens c.s. ongetwijfeld gehad. Ook de verdediging gaat echter niet vrij uit. Het tweede doel punt had zeker voorkomen kunnen worden. D.E.M. zegevierde In deze na de rust spannende wedstrijd heeft Kinheim het onderspit moeten delven voor de snelle voorhoede van de Bever wijkers. die een achterstand van 32 om zetten in een zege van 34. Reeds een minuut na het begin ving A. Prinssen de door doelman Groenland slecht uitgescho ten bal op en doelpuntte (10). Gevaar lijke aanvallen aan beide zijden volgden, maar de afwerking liet te wensen. Slote- maker maakte na een kwartier gelijk (11) Enkele minuten voor rust doelpuntte Ap pel voor de bezoekers (12). Na de hervatting kopte A. Prinssen het leer uit een hoekschop fraai langs Groen land (22) en een minuut later schoot hij opnieuw de bal langs de uitgelopen doel man van DEM (3—2). Dit was de bezoe kers te veel. DEM pakte hard aan en Da niels werd danig op de proef gesteld. Groenland verwerkte aan de andere kant een harde schuiver van Rem nauwelijks. Het offensief van DEM had na ruim twin tig minuten succes, dank zij Appel (33). Hard werd gewerkt voor het winnende doelpunt. Het geluk was met DEM. Appel bracht na 37 minuten de stand op 34. V.V.B. op de goede weg Daar de verdediging van WB wel eens minder op dreef was, was het goed, dat de voorhoede er flink op zat. Toen Verswijve ren spoedig na goed samenspel WB de lei ding bezorgde en Michel vijf minuten later het tweede doelpunt scoorde, kwam DSS opzetten om met verre trappen en veel op de man spelen het spel te verplaatsen. Dit had tien minuten voor rust succes, waarbij de linksbuiten na een switch van de andere vleugel Van Veelen passeerde (21). Direct na de hervatting maatke Verswijveren van de aftrap af, zonder dat één speler van DSS er aan te pas kwam, het derde doel punt (31). Even later was een prachtig schot van de Bloemendaalse rechtsbuiten v. Veelen te machtig (32). Hierna ontstond een aardige gelijk opgaande wedstrijd met veel spannende ogenblikken tot tien minu ten voor het einde Hooydonk het vierde en Verswijveren iets later met een kopbal het vijfde WB-doelpunt maakte (52). Uitslagen van Waterloo Waterloo bracht het nog ongeslagen Haarlem 3A een nederlaag van 30 toe. Over alle linies was Waterloo sterker. D. Romkes schoot een door J. Bouwens geno men hoekschop in. Na de rust gaf Waterloo de toon aan. Het doel van Haarlem dat door Kluit verdedigd werd, verkeerde steeds in gevaar. W. van Zonderen bracht de stand op 20 en Th. v. d. Wiele maakte het derde doelpunt. De reserves verloren met 31 van WB 3 en het derde moest de punten aan Kenne mers laten (61). Het veteranen-elftal won van Onze Ge zellen 5 met 71. De adspiranten moesteii de punten aan Stormvogels afstaan. De „Strawberries" hadden een goede Zondag Zoals verwacht werd bleken de Straw- berries-dames te sterk voor de tegenpartij. Het werd zelfs een flinke 52 overwinning. Mej. G. Müller was in goede vorm en nam twee doelpunten voor haar rekening. Ook de reserves lieten zich niet onbetuigd en wonnen met 50. Het spel van Eech- trop viel erg tegen en de doelpunten kwa men dan ook met weinig moeite tot stand. Hier was mej. J. Roos op de linksbuiten plaats in prima conditie. Ondanks aardig spel konden de dames van het 3e elftal Ailliance III niet de baas blijven. Het werd tenslotte 30 voor de Heemsteedse dames. Strawberries IV maakte de reis naar HIC II en verloor met 20. Het slechtst kwamen de meisjes voor de dag tegen HIC (a). In den beginne ging de strijd nog aardig gelijk op, maar ten slotte werd de druk te groot en doelpuntten de Amsterdamse meisjes negen maal. De heren van Strawberries bleven in de running door Amersfoort met 30 te ver slaan. De tegenpartij speelde zeer zwak en wist slechts enkele keren in de Velsense veste door te dringen. Dank zij het goede keepen van hun doelman bleef de stand nog vrij laag, gezien het groot aantal kansen dat de Strawberries-voorhoede kreeg. De reserves leden .wederom een neder laag tegen HBS II. Tot de rust hadden zij een 10 voorsprong, maar de Bloemen daalse voorhoede maakte gebruik van en kele goede kansen en doelpuntte twee maal. De nederlaag was zeker onverdiend, daar de Strawberries bijna steeds in de meer derheid waren. Het 3e elftal wist in Bloemendaal een ge lijk spel tegen BMHC IV uit het vuur te slepen. Zijn positie is door dit resultaat ten minste enigszins verbeterd. De jongens startten tegen HBS niet bij zonder gelukkig. De rust ging met blanke stand in. Tenslotte gingen de Bloemendalers met een 31 overwinning huiswaarts. DE ROOD-ZWARTE. In het uitstekend verzorgde clubblad ,.De Rood-Zwarte" van de voetbalclub „de "Kennemers" maakt het bestuur van de supportersvereniging „Rood-Zwart" be kend, dat deze vereniging op Donderdag 28 October een buitengewone vergadering zal houden. Deze vergadering zal in café Meerestein aan de Breestraat plaats vin den. De agenda luidt: 1 opening; 2 notulen; 3 mededelingen; 4 huldiging; 5 rondvraag en sluiting. Verder maakt de redactie bekend dat op Vrijdag 29 October in het Kennemer-Thea ter de voetbalfilm zal worden vertoond. D.C.IJ. speelt remise tegen Oostzaan Voor de hoofdklasse der damcompetitie Noordholland waren de dammers uit Oost zaan op bezoek bij DCIJ in IJmuiden. Hulh en Koetsier ontbrakeij op het appèl, waarvoor bij DCIJ werden opgesteld H. Swier en J. Kramer. Ook in deze strijd was het de kop die acht punten scoorde. Toch kon het DCIJ- tiental nog net een remise uit het vuur slepen, dank zij het taaie en volhoudende spel van de invaller Kramer. De uitslag luidt: H. Laros—H. Bruin 2—0; B. Dukel—P. Schaft 20; C. SuykJ. Kuyper 20; A. LigthartW. Koning 1—1; T. Postma— J. Abbing 11; G. PostmaJ. Koning 11; J. van StraatenD. Veen 02; H. Swier—L. Ouderkerk 02; J. Smit—A. Wiegsma 02; J. KramerC. Engel 11. Totaal 10—10. Met vijf gespeelde wedstrijden en vijf punten heeft DCIJ nog een vrij goede kans zich in de hoofdklasse te handhaven. Er moet nog gespeeld worden tegen HDC, G.S. en ODV. Recordritten van „Kennemerland" De Beverwijkse Rennersclub „Kennemer land" heeft Zondagmorgen in de Wijker- meerpolder de najaarscompetitie voor de leden voortgezet met een recordrit over 48 km. De wedstrijden verliepen rustig. De uit slagen waren: A-klasse: 1. A. Hofland, 2. J. Kuilman, 3. H. Oudshoorn. B-klasse: 1. F. Stromer, 2. P. Lubbers, 3. D. Post. C-klasse: 1. J. Eelzing, 2. J. Bruggen- kamp, 3. A. v. d. Akker, 4. J. Voorhout. IJmuiden Jubilaris bij de Hoogovens De heer P. Versluis, die bij de Huishou delijke dienst van de Hoogovens is aan gesteld als hoofd van de koffiekeuken (een gewaardeerde functie in deze tijden, waar aan hij dan ook de populaire naam van „onze koffiebaas" te danken heeft) werd op hartelijke wijze gehuldigd ter gelegen heid van zijn vijf en twintigjarig jubileum. De gebruikelijke enveloppe mocht de ju bilaris ontvangen uit handen van ir. A. H. Ingen Housz, voorzitter der directie en de heer D. M. Wigman, chef van de Huishou delijke Dienst en de heer P. van Dok, Veiligheidsinspecteur, hadden de taak om de voornaamste geschenken aan te bieden. Door de algemene bekendheid en bemin nelijkheid van zijn persoon waren van alle kanten de bijdragen binnengekomen en het resultaat was dan ook een bijzonder mooi radiotoestel met bijbehorende tafel. Over dit geschenk, zomede de grote belang stelling die zich door veler aanwezigheid demonstreerde, was de jubilaris zichtbaar verrast. De heer P. Heijnis, die met de jubilaris bij de afdeling Hoogovens heeft gewerkt, kwam namens deze bedrijfsafdeling de gelukwensen overbrengen, waarna een collega, de heer A. Portengen het podium betrad met een asbak en een kist sigaren, die naar zijn mening bij een radio niet mochten ontbreken. De heer J. Droog, eveneens van de Koffiekeuken, bood een horlogeketting aan. De heer F. W. van Galen, oud-voorzitter van de Kern, die jaren reeds met de jubi laris werkt, meende niet achter te mogen blijven om in het openbaar van zijn waar dering voor de persoon van de bejubelde te getuigen. Bloemen werden door hem overhandigd. Bedrijfsleider F. W. E. Spies herdacht in hartelijke woorden hun beider werk zaamheid bij de Maatschappij in het bij zonder de tijd, toen de heer Versluis bij de afdeling Hoogovens werkte. Spreker schetste des jubilaris eigenschappen als mens en werker. Het was hem een bijzon dere vreugde de jubilaris het Gedenkbord en het Vererend Getuigschrift van de Hoogovens,te mogen geven en hij twijfelde er niet aan, dat beide attributen een goede plaats zouden vinden in zijn woning. De jubilaris sprak tot slot enige dank woorden. MARKTBERICHTEN Besommingen: IJm. 106 Reiger f6100, IJm. 25 Flamingo f 22.490, IJm. 129 Sham- roth f4330, KW 4 Arend f7670, KW 134 Katwijk 2 f7230, IJm. 75 f2660, KW 159 f 13930, KW 227 f 4928, KW 9 f 15468, KW91 f 1500, KW 166 f 1565, KW 24 f2200. KW 169 f 2170, KW 59 f 1800, IJm. 230 f 38. Prijzen: heilbot 3.452.80, tarbot I 3.35 2.95, gr. tong 3.503.05, grm. tong 3.45 3.15, kim. tong 3.05—3.20, I 2.80—2.65, II 2.051.90 (alles per kg); gr. rode poon 77, m. rode poon 70, kl. rode poon 37, poontjes 17, kl. haai 3332, verse haring 1510.50 (alles per 50 kg). MOTORRIJDER IN BOTSING MET AUTO Zaterdagmiddag reed een personenauto op de Velserduinweg in de richting van de Zeeweg. Op de Zeeweg, richting Driehuis, reed een motorrijder. Deze zag de auto te laat, zodat op het kruispunt een botsing ontstond, waarbij de iqptorrijder licht ge wond en zijn motorfiets zwaar beschadigd werd. IJ muiden-Oost Van bunker tof clubhuis „Je zou er zo in gaan wonen Hoewel men in Nederland over het al gemeen niet bijster optimistisch is gestemd over de nalatenschappen van de bezetters, hebben de Kajotters van IJmuiden-Oost aan hen een onver woestbaar clubhuis te danken. De Rode Kruisbunker naast het Anto- niusziekenhüis is indertijd, dank zij de pogingen, die dr. R. P. van der Veld in het werk heeft gesteld bij de militaire over heid, vrijgegeven. En na een jaar van onvermoeid werken heeft de afdeling IJmuiden-Oost der K.A.J. hier een clubhuis van gemaakt, waar de meeste verenigingen jaloers op zullen zijn. De Kajotters hebben kans gezien een be tonnen muur van 3 d.m. uit te hakken om de voorzaal groter te kunnen maken. Zij hebben de muren geschilderd, de vloeren opnieuw gecement, betimmeringen aange bracht, kasten gemaakt, kortom van een uitgewoond, verslonst duister hok een huis gefabriceerd dat zo nodig als woning zou kunnen worden gebruikt. Grote muur schilderingen van de Watertoren en om geving, van zee en duinen, naast olie verfjes met bloemmotief versieren de wanden. Er is een leeszaal, een recreatievertrek, een biljartkamer, ping-ponggelegenheid, ad ministratiekantoor. keuken en een werk plaats. De jongens hebben gezwoegd, maar niet voor niets. Zij kunnen trots zijn op hun werk. Inwijding gebouw. Zondagmiddag heeft Pater Rector van het Capucijnerklooster de inwijding verricht, waarbij vele R.K. autoriteiten en genodig den aanwezig waren en daarna zijn er vele woorden gesproken en goede wensen geuit. Voorzitter Ben de Rus'ter opende de rij van sprekers ep heette met trots de aan wezigen welkom in zijn „gloednieuwe bun ker". Hij bracht dank voor materiële en geestelijke hulp aan de weldoeners en noemde in dit verband speciaal moeder overste en Pater Ernestus. Er zijn, zo zei hij, weinig Katholieke jongerenvereni gingen, die zich zo vrij kunnen bewegen. Spreker memoreerde de voorbereidende vergaderingen, die waren gehouden in de zandbak van de speeltuin „Vrij en Blij", hetgeen hilariteit wekte. De leiders H. Hendriks en R. Graafsma werd een extra pluim op de hoed gestoken. Hierna nam Pater Rector het woord, die er op wees dat het moeilijk is jonge men sen te vinden, die in staat zijn leiding te geven. Daar echter deze kajotters hebben getoond wat zij waard zijn, achtte spreker hen in staat 6m later mee te bouwen aan de maatschappij. Spreker uitte de wens dat dit een begin mocht zijn voor de op bloei van de parochie, de kerk en geheel Nederland. Na hem sprak de heer C. Straatsburg, voorzitter van de kring Velsen yan de K.A.B. Deze memoreerde, dat zestig jaar geleden de Katholieke sociale activiteit in het diocees werd begonnen met de oprich ting van de K.A.B., de beweging waar uit eindelijk de K.A.J. naar toe moet groeien. Spreker wees op de verplichting van de jongeren om voort te gaan op de weg van opoffering, onderling begrip en naasten liefde en zegde het bestuur een vlag als stoffelijk huldeblijk toe. De heer R. Graafsma verzekerde de be trokken geestelijken dat zij nimmer spijt zullen hebben van de beschikbaarstelling van dit gebouw. Ten slotte wees de aalmoezenier Pater Amatus op het tweeledige doel der K.A.J. Ten eerste, zo zei spreker, wil de K.A.J. opkomen voor de rechten van de jonge arbeider op maatschappelijk gebied en in de tweede plaats moeten die jongens, die wegens omstandigheden van hun geloof afdwalen weer gebonden worden. Spreker hoopte met een kern van kajot ters ook de ongrijpbaren te kunnen op vangen en hij deed een beroep op de aan wezigen om het geestelijke werk van de K.A.J. te steunen. Hierna maakten de genodigden een rondgang door het. originele clubhuis. AMELAND-CAUSERIE De afdeling IJmuiden van de Ned. Christen Vrouwenbond vergadert Dinsdag avond 26 October in het Oud-Katholiek Verenigingsgebouw. Mevrouw Koops uit Amsterdam zal een causerie houden over „Ameland". Beverwijk VERGADERING VAN DE VERENIGING VOOR NEUTRAAL KLEUTER ONDERWIJS. Op Woensdag 27 October zal in de „Har monie" aan de Groenelaan een ledenver gadering van de Vereniging voor Neutraaal Kleuteronderwijs plaats vinden. De agenda vermeldt onder andere: be stuursverkiezingen en bespreking van de stichtingsacte. Voor de aanvang van de vergadering wordt het door de kleuters gemaakte werk tentoongesteld. Eregraven voor in Duitsland omgekomen Beverwijkers Door de zorgen van de Rijksdienst Iden tificatie en Berging worden, waar mogelijk, zeer geleidelijk de stoffelijke overschotten j van tijdens de oorlog in Duitsland omge komen Nederlanders, die daarheen gevan kelijk waren we^-evoerd of gedeporteerd, naar Nederland overgebracht. In voorkomende gevallen ontvangen de nabestaanden rechtstreeks bericht van ge noemde dienst, met verzoek hun wensen omtrent herbegraving kenbaar te maken. De overbrenging naar het Vaderland ge- j schiedt geheel op 's Rijks kosten en ook tot zekere hoogte de herbegrafenis, niet echter de verwerving van een blijvend graf. Daar het gemeentebestuur gaarne ook voor deze categorie van in de oorlog omgekomen in gezetenen centraal een laatste rustplaats zou inrichten, heeft het besloten, indien de nabestaanden zulks op prijs stellen, onder bepaalde voorwaarden kosteloos ere-gra- ven Jaeschikbaar te stellen op „Duinrust" en wel op het gedeelte over de beek, waar reeds gevallen militairen zijn begraven. Met instemming en medewerking van de bevoegde kerkelijke autoriteiten zullen, bij eventuele herbegrafenis aldaar van katho lieke ingezetenen, de betrokken graven worden gewijd. Nabestaanden, die vroeg of laat een be richt van voornoemde Rijksdienst mochten ontvangen en zich over alles, wat de her begrafenis betreft, willen beraden, zullen goed doen zich te zijner tijd met de Bur gemeester in verbinding te stellen. Geslaagde B.A.R.V.-revue In het geheel uitverkochte Kennemer- Theater heeft de Bevevwijkse Amateur- Revue-Vereniging Zaterdagavond haar eer ste opvoering van dit seizoen gegeven. Het werd een zeer gevarieerd programma van uitstekend gehalte, waarbij vooral het goe de werk van de heer G. Barbiers, die met de leiding en conférence belast was, opviel. Zijn rol in de sketch „De verliefde tolk" wekte bij de aanwezigen veel hilariteit. Het muzikale gedeelte werd verzorgd door „The Simfields", „The Medley's" en „The Hilo Hawaiïans": vooral aan de laatstge noemden viel een luid applaus ten deel. De vocalisten, de heer J. Zaayer en me juffrouw Sj. van de Winkel waren goed op dreef in het lied „Grüsz mir mein Wïen". De balletten, gebracht door de dansgroep van de heer A. Dors, bleken eveneens goed ingestudeerd en vielen daarom bij de toeschouwers kennelijk in de §maak. De B.A.R.V. kan door de opvoering van de revue „Moet je nog meer" op een ge slaagde opvoering terugzien. Na afloop werd nog enkele uren gezellig gedanst onder leiding van de heer A. Dors en op de muziek van Roemers band. Wie verloor zijn bril? Op het politiebureau te Beverwijk zijn des Maandags tussen 15 en 18 uur en des Zaterdags tussen 14 en 17 uur inlichtingen te krijgen omtrent de volgende gevonden voorwerpen: 1 gouden kinderring, een kinderring met rode steen, damesbril, ijzer zaag, 2 dameshandschoenen, een paar kin derschoenen, 3 portemonnaies, een broche, twee vulpennen en een étui voor parapluie. „GEESTELIJKE VRIJHEID". Maandag 25 October zal de tweede le zing in de cursus „Geestelijke Vrijheid" welke wordt georganiseerd onder auspiciën van de Beverwijkse Bestuurdersbond, Hoog ovenstaten en het Nut van 't Algemeen in het Statenhuis aan de Velserweg plaats vinden. Mr. dr. E. J. _Brongersma zal spreken over: „De tegenstelling democratie en to talitaire stelsels". 9 VERGADERING HISTORISCH GENOOTSCHAP. Voor de leden van het Historisch Ge nootschap Midden-Kennemerland zal op Dinsdag 16 November door drs. Glazema, onderdirecteur van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek een voor dracht met lichtbeelden worden gehouden over: Oudheidkundige opgravingen in door de oorlog verwoeste kerken in ons land. HUISHOUDELIJKE VERGADERING B. W. T. O. De Bond van "Werkmeesters, Technici en Opzichthoudend personeel zal op Dinsdag 2 November, in hotel „Ter Burg" een huis houdelijke vergadering beleggen. Tevens zal het hoofdbestuurslid, de heer Engel een inleiding houden over de inge diende wet op de Publiekrechtelijke Be drijfsorganisatie. Agenda voor Beverwijk MAANDAG 25 OCTOBER. Kennemer-Theater, 7 en 9.15 uur: Het lied van de grote stad. Luxor-Theater, 6.45 en 9.15 uur: Night and day. W. B.-Theater, 8 uur: De lachende vreemdeling. Corso-Theater (Castricum), 8 u.: Carmen. FEUILLETON door Q. PATRICK. (Vertaald uit het Engels)- 9) Maar ik kan u wel zeggen, dat ons bestuur reeds bekend was met de vaak te scrupu- leuse opvattingen in financiële aangelegen heden, die mijn zwager er op nahield. Als één alleen staand lid van het bestuur zou hij nooit de andere elf tot zijn standpunt hebben kunnen overhalen. Bedoelt u daarmee, dat Knudsen de aanvaarding van de donatie nooit had kun nen tegenhouden? Onmogelijk. Zelfs niet, vroeg de inspecteur zacht als hij had kunnen aantonen, dat het geld door chantage aan uw vrouw ont wrongen was? Er heerste een ogenblik een doodse stilte. Voor dr. Broderick nog iets zeggen kon, werd de deur plotseling opengeworpen en kwam Caroline Broderick de kamer in. Dr. Knudsen's zuster zag doodsbleek. Haar gelaat was volkomen zonder uitdruk king. Zij ging naast haar man staan. Hugh Ellsworth heeft mijheeft mij juist verteld over Thegn, zei zij. Het is verschrikkelijk; fantastisch; gewoonweg ongelooflijk. Maar voor we verder iets doen, moeten we er voor zor gen, dat het nieuws niet tot de kranten doordringt. Nu Linette bij de Draytons logeert en haar engagement op handen is, zou het vreselijk zijn, als de grote koppen in de bladen aankondigden, dat haar oom vermoord is. Zij draaide zich met een ruk naar Jim om. U bent politieman, de inspecteur, die de zaak behandelt, nietwaar? Zorgt u er als 't u blieft voor, dat dit stil gehouden wordt. Inspecteur Heath keek haar met kalme vastberadenheid aan. Ik vrees, dat het mij meer interesseert om uit te vinden, wie uw broer vermoord heeft, dan dat ik mij druk zou maken, over hetgeen uw dochter convenieert, mevr. Broderick. Misschien wilt u gaan zitten. Ik heb u een paar vra gen te stellen. Deze onverwachte tegenaanval had een kalmerende uitwerking op mevr. Broderick. Zonder verder nog een woord te spreken, zakte zij op een stoel neer. Hij zei: U was'vanmiddag in het bu reau van uw broer, juist voor de operatie nietwaar? Inderdaad, gaf mevr. Broderick op uitdagende toon ten antwoord. Toen u met uw broer de kamer be trad, hebt u toen ook het blad met zijn lunch opgemerkt? Ja zeker. Het stond op een tafeltje en Thegn nam het mee naar zijn bureau. Hij was van plan zijn lunch te gaan gebruiken maar waarom vraagt u dit eigenlijk? Zonder op die wedervraag te antwoor den, ging Jim door: U was in tegen woordigheid van uw broer tot hij zich naar de waskamer begaf, nietwaar? Ja. Ik ik bleef nog even. Toen ging ik weg door de narcosekamer. En in al die tijd is er niemand binnen gekomen? Niemand. Wij waren geheel alleen. Dat wil zeggen, tot zuster Heath kwam zeggen, dat de patiënt klaar was voor de operatie. Waarom doet u al die vragen? Caroline Broderick keek hem met ietwat verwilderde ogen aan en toen, alsof de be tekenis plotseling tot haar doordrong, keek zij Rona aan. Ik begrijp, wat u tracht te bewijzen. Zuster Heath heeft u verteld, dat Thegn en ik ruzie hadden. U u ver denkt mij er van, mijn eigen broer gedood te hebben. Dat is belachelijk. Zij stak met een gebiedend gebaar de hand naar dr. Broderick uit. George, dit is werke lijk schandalig. Dr. Broderick leek niet op zijn gemak, maar zei niets. Nog steeds met die metalen klank in zijn stem, vroeg inspecteur Heath: Waar over maakte u ruzie met uw broer, mevr. Broderick? Het duurde een fractie van een seconde voor mevr. Broderick antwoordde. Rona meende, dat zij een glimp van vrees in haar ogen zag en toen zij begon te spreken, deed zij dit met onsamenhangende snelheid. Wij bespraken juist de donatie, die ik aan het ziekenhuis zou geven. Mijn man moet u er over gesproken hebben en over de koppige tegenwerpingen van mijn broer. Bent u er zeker van, dat dat alles was, waar u over sprak, mevr. Broderick? Ik geloof, dat het niet meer dan billijk is te zeggen, dat twee verschillende personen u het woord chantage hoorden gebruiken. Chantage! Caroline's tong bevochtig de haar roodaangezette lippen. Misschien heb ik dat woord wel ge bruikt. Ik herinner het mij niet. Zij voegde er haastig aan toe: Het is tot op zekere hoogte chantagede ma nier, waarop doktoren eën rijke vrouw geld afpersen voor hun ellenc. ge zieken- huis. Zij weten heel goed, dat men feitelijk niet weigeren kan en een ieder laten den ken, dat men zijn burgerplicht niet doet. Het is, of ze je een pistool op de borst hou den. Ja, juist. Zij knikte heftig met het hoofd, alsof zij voelde, dat zij hier een goede zet mee deed. Dat is, wat ik be doel. Tot op zekere hoogte was de hele do natie mij afgeperst. En dat is wat u tegen uw broer zei? Ja, ja. En zijn enige bezwaar tegen- het ac cepteren van de donatie was het feit, dat uw geld van de Clint-huismiddeltjes af komstig was? Dat is zo. Dat was de enige reden. Jim probeerde eens een schot op goed geluk. .Mevr. Broderick, luistert u eens nauwkeurig. Ik meen, dat uw dochter on langs hier in het ziekenhuis was voor een operatie. Wanneer iemand in een zieken huis is, komt er gewoonlijk heel wat over hem of haar aan de dag. Ik heb er eens over gedacht en het is niet onmogelijk, dat iemand dreigde iets onaangenaams betref fende uw dochter aan het licht te brengen, als u het ziekenhuis niet een kwart mil- lioen dollars schonk. Is dat niet, wat u be doelde met de chantage, en is dat niet de juiste reden, waarom dr. Knudsen er voor zorgen zou, dat de donatie geweigerd werd en dat alle gelden aan u geretourneerd zouden worden? Terwijl zij naar deze tirade luisterde, waren Caroline Brodericks wangen van bleek, vaalgrauw geworden. Dat is niet waar. Dat is gewoonweg belachelijk. Ik heb het ziekenhuis nog geen geld gegeven- hoe kon men mij dan geld teruggeven? (Wordt vervolgd). Velsen-Noord Brillant concert in „Concordia" Het Zaterdagavond-concert van het mannenkoor „De Eendracht" en het Am sterdamse vrouwenkoor „Vox Jubilans", beide gedirigeerd door Frits Uijttenboo- gaard en met sopraan-soliste mevrouw Jo Hekkert van Eysden, mag alleszins ge slaagd worden genoemd. Het mannenkoor opende de avond in Concordia met „Le Rossignol" van Grétry, waarbij vooral de gave zang van de bassen opviel. Na nog de stille bede „O Jesu Christe" van R. de Melle gebracht te hebben, besloot het koor met „Oogst" van Gerard Boedyn. Vervol gens zong het vrouwenkoor, begeleid door de pianiste mevrouw M. Anink Visser, een vijftal liederen, in welke cyclus vooral „Abendlied" van Jadassohnprachtig op toon en met veel overgave gezongen werd. Na de pauze zong het vrouwenkoor „Een Dag" van Henri Zagwijn, bestaande uit de delen „De avond". „Schone Nacht" en „Als 't bruine veld" waarvoor een daverend applaus de beloning werd. De canon ..Humoreske" van Antoon Averkamp be sloot het optreden van dit uitstekend zingende koor. Bij hun tweede optreden zongen de heren het Agnus Dei" van Bizet en Griegs „Landerkennung" met de mooie bariton-soli bijzonder fraai. Tot slot zong mevrouw Jo Hekkert van Eijsden. bege leid door het mannenkoor „De Heilige Stad" van Adam waarbij haar zuivere sopraanstem de aanwezigen zo bekoorde dat men na afloop bleef applaudisseren, zodat de zangeres niet anders kon doen dan het hele werk te herhalen. Vooraf sprak de voorzitter, de heer Krabhedam een openingswoord, waarbij hij vooral de directie van de papierfabriek Van Gelder welkom heette. Het vrouwen koor „Vox Jubilans" mocht van de voorzit ter een grote taart in ontvangst nemen en mevrouw Jo Hekkert van Eysden werd een bouquet overhandigd. Santpoort „Maranatlia" gaat naar „Najade" Reeds geruime tijd zijn werklieden druk bezig met herstellingswerkzaamheden aan de villa „Najade", het bekende buiten aan de Duinweg in Santpoort. Alle zalen en kamers zijn voorzien van centrale verwar ming en bovendien wordt er een aparte conversatiezaal ingericht. Binnenkort wordt namelijk het zieken huis „Ma'ranatha", dat tot nu gevestigd is in een villa aan de Wüstelaan, naar „Na jade" overgebracht. De opening zal om streeks 1 December plaats hebben. Het carillon, dat zich in de toren van „Najade" bevindt, wordt weer in gebruik genomen zodra de Mai'anatha-patiënten naar het nieuwe gebouw zijn overgebracht. San tpoort-dorp „Najaarsstormen" De Santpoortse toneelvereniging „Jan van Dommelen" heeft de zomer-dommel blijkbaar grandioos overleefd. Zo enthou siast en zo fris werd het seizoen Zaterdag avond met „Najaarsstormen" ingeluid, dat men gaarne genoegen kon nemen met de benauwdheid in het „Weyman"-zaaltje, met de wel zeer langdurige pauze, en zelfs met het conventionele karakter van het stuk. Want conventioneel is dit product van Henk Bakker in hoge mate, ook al was dat in het eerste bedrijf, van de drie verreweg het aardigste, nog niet zozeer merkbaar. Van een stuiversroman-intrigue is er dan nog geen enkel spoor, het hele bedrijf be-r staat slechts uit een reeks alleraardigste flitsen uit het alledags-leven van een groepje naar het leven getekende mensen. Een jong echtpaar, wat familieleden, een nieuwe en wat opdringerige buurman, een huishoudster en een paar dienstboden rea geren allen even natuurlijk op eikaars woorden, en de humor is de humor van het leven zelf. Dan bemerkt men ook hoe Henk Bakker met het comedie-genre veel meer in zijn element is dan bij het ineentimmeren van langademige familie-drama's. Helaas heeft hij naarmate het stuk vorderde, de ver leidelijke neiging tot het „dramatische" steeds minder kunnen weerstaan om telkenmale prompt te ontsporen. Vooral met het einde, als een huwelijksschip nog maar net van de ondergang gered kan wor den en de aanstichter van alle kwaad plot seling de edelmoedigheid zelve blijkt, kan men weinig vrede hebben. Maar met welk een sprankelend spel heeft „Jan van Dommelen" dit alles weten op te lossen! Er viel in het spelers-elftal bijna geen zwakke plek te ontdekken. Daar was een goed doorleefde rol van mevrouw G. Tabërnal als het kin^vrouwtje-des- huizes, dat wars is van stil buitenleven; er was de stoere echtgenoot van F. Dortmundt, die met succes van zijn diep stern-timbre ge bruik maakte. In B. van Gelder, de derde hoofdrolvertolker, viel het sems wat moei lijk te geloven als zwervende Don Juan, maar ook zijn spel paste zich goed bij dat der overigen aan. Dan op het tweede plan, een door door zure en bazige huishoudster vaft mevrouw N. Jonker, een vriendelijke oom van A. Tabernal en een begrijpende tante van mevrouw T. Kruisman; onopgesmukt, goed spel van'J. de Jonge als de sympa thieke zwager en van mevroutv E. Nol als diens vrouw. En tenslotte waren de perso- neels-rollen in even goede handen: me vrouw G. Stutvoet, mevrouw A. Dortmundt en A. Voogt voldeden allen, respectievelijk als een gezellige Gelderse dienstbode, een parmantig tweede meisje en een stijve, oude huisknecht. Bekwame regie, wat toneel-aanleg hier en daar. maar vooral een groot plezier van de spelers zelf in hun spel vormen een combinatie, die haast altijd de contactvonk tussen planken en zaal kan laten over springen. die goede gedegen 'toneelpresta ties vrijwel steeds waarborgt. Prestaties, die „Jan van Dommelen" tot in lengte van dagen uitverkochte huizen kunnen blijven bezorgen. C. VISSERSSCHEPEN Binnen 22 October: IJM 106 Dolfijn, rederij Marezaten, vertr. 12 Octmet vis: IJM 25 Flamingo, rederij Marezaten. vertrokken 14 Oct., met haring; IJM 129 Nimrod,'rederij J. C.v Pronk, vertr. 12 October, met haring; KW 134 Katwijk II, vertrokken 11 October, met vis. Haringdrijfnetvisserij: KW 44. 720 kantjes: KW 147. 644 kantjes; IJM 35. 500 kantjes: KW 4, 50 kantjes; KW 19, 560 kantjes; KW 130. 479 kantjes: IJM 75, 526 kantjes; KW 116 560 kantjes: KW 227, 130 kantjes; KW 38, 585 kantjes. Vertrokken naar zee: IJM 71, Bloemendaal; IJM 49, Petten; IJM 58, Amsterdam; IJM 98, Libra.

IJmuider Courant | 1948 | | pagina 3